Reklama

2013-07-17 10:49:51

WYPRAWA JACKA BERBEKI ZAKOŃCZONA

Reklama

W związku z bardzo lakoniczną informacją zamieszczoną wczoraj wieczorem na stronie Tygodnika Podhalańskiego, chciałbym dodać nieco więcej szczegółów na temat pochowania ciała Tomasza Kowalskiego i zakończenia wyprawy Jacka Berbeki na Broad Peak. O wydarzeniach ostatnich dwóch dni z liderem wyprawy rozmawiał dziennikarz RMF FM Maciej Pałahicki. Wyprawa jest już zakończona i wkrótce rozpocznie powrót do kraju. Jej cel został osiągnięty mimo niewielkiego składu i trudnych warunków pogodowych.

15 lipca Jacek Berbeka i Jacek Jawień dotarli na wysokość ponad 7900 metrów do zlokalizowanego wcześniej przez członków wyprawy austriacko-niemieckiej ciała, które zidentyfikowali – zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami – jako ciało Tomasza Kowalskiego. Ciało znajdowało się w pionowym kominku na drodze wejściowej, gdzie nie było możliwości jego wyminięcia podczas podejścia i zejścia ze szczytu.
     „Kiedy dotarliśmy na miejsce – mówi Jacek Berbeka – niestety pogoda nam nie sprzyjała. Mieliśmy dwadzieścia godzin bardzo złej pogody, świeży opad śniegu powyżej kolan i huraganowy wiatr, który na szczęście nie był zimny, przeszkadzał, ale nie uniemożliwiał nam działania. Udało nam się wypiąć Tomka z tych lin poręczowych, z tego bardzo ciasnego miejsca, przetransportowaliśmy jego ciało około stu metrów w dół. Dalszy transport byłby bardzo ciężki. Po rozmowie z jego rodzicami ustaliliśmy, że pochowamy go w najbardziej nadającym się do tego miejscu. Znaleźliśmy takie miejsce, zabezpieczyliśmy jego ciało linami i kamieniami i został w tym miejscu, gdzie już nikt nie będzie go niepokoił.”
     Jacek Berbeka dodał, że są bardzo zmęczeni, przez cały dzień schodzili do bazy, ale są już bezpieczni. „Te sześć godzin pracy tam na wysokości 7900, to chyba będziemy pamiętać do końca życia albo jeszcze dłużej. Nigdy w życiu nie byłem tak zmęczony, Jacek też.”
     Pytany o brata Jacek Berbeka powiedział: „Wracając do Maćka, to jesteśmy przekonani w stu procentach, że Maciek jest w tej głównej szczelinie powyżej 7750 metrów. To duża szczelina z wielkimi nawisami śnieżnymi, jeżeli Maciek jest w tej szczelinie to w tej sytuacji – przepraszam, że tak powiem – nie ma lepszego miejsca. W tej chwili, w związku z przebiegiem drogi na Broad Peak mam pewność, że nikt nie natrafi już i nie będzie niepokoił ciał Tomka i Maćka.”

     Podkreślając wyjątkowość wyprawy Jacka Berbeki warto przypomnieć, że nie była ona bezprecedensowa. Od początku eksploracji gór wysokich ze względów praktycznych śmiertelne ofiary wypraw chowano w górach, zazwyczaj w szczelinach lodowca, o ile była taka możliwość. W rejonach powyżej ośmiu tysięcy metrów, szczególnie na Mount Evereście, niestety wciąż leży wiele niepogrzebanych ciał wspinaczy. Podobno Ministerstwo Turystyki Nepalu ma w najbliższym czasie zorganizować wyprawę na Everest złożoną z Szerpów, w celu usunięcia ciał zmarłych wspinaczy z drogi i pochowania ich.
     W poprzednim wpisie po śmierci Artura Hajzera, wspominałem tragiczną polską wyprawę na Everest w roku 1989. W grudniu tegoż roku z inicjatywy Zbigniewa Skoczylasa i Andrzeja Skłodowskiego pod Everest wyruszyła dziesięcioosobowa wyprawa pod kierownictwem Skoczylasa, której zamiarem było pochowanie ofiar lawiny na Lho La (6006 m). Część członków wyprawy dotarła od strony tybetańskiej na Lho La. Wyjątkowo obfite opady śniegu w czasie monsunu oraz nowe lawiniska całkowicie przykryły miejsce tragedii. Po ofiarach Everestu nie pozostał żaden ślad.
     W lipcu 2007 roku doszło jednak do niezwykłej wyprawy, którą wiele łączy z wyprawą Jacka Berbeki. W 2006 roku podczas zejścia z wierzchołka Broad Peak, na grani między głównym wierzchołkiem, a przedwierzchołkiem znanym jako Rocky Summit, zginął z wycieńczenia austriacki alpinista Markus Kronthaler. Jego partner Sepp Bachmair po stwierdzeniu śmierci kolegi zaczął z wielkim trudem samotnie schodzić. Na wysokości 7800 metrów spotkał go idący w stronę szczytu Piotr Morawski, który zrezygnował wówczas z ataku szczytowego i sprowadził Bachmaira do obozu trzeciego. Bachmair przeżył (Piotr Morawski zginął później w Himalajach na Dhaulagiri w roku 2009).
     Brat Markusa Kronthalera Georg postanowił zorganizować i sfinansować wyprawę po ciało brata. W lipcu 2007 roku austriaccy przewodnicy Stefan Lackner i Paul Koller wspierani przez Georga Kronthalera i pięciu pakistańskich tragarzy wysokościowych znieśli ciało wspinacza z grani, z wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów, do bazy pod Broad Peakiem. Zdecydowano także, że Markus Kronthaler nie zostanie pochowany w Karakorum i przetransportowano jego ciało do Austrii.
     Niezwykła zbieżność okoliczności – śmierć gdzieś w rejonie grani szczytowej Broad Peaka i wyprawa, którą organizuje brat po ciało brata. Maćka nie dało się odnaleźć, jego partner Tomasz został pochowany. A wysiłek dwuosobowego zespołu Jacek Berbeka i Jacek Jawień jest godny najwyższego uznania. Szczególnie w porównaniu z tym, jakimi zasobami ludzkimi dysponowała wyprawa Georga Kronthalera.
     Dodajmy dla porządku, że odbyła się jeszcze czwarta tego typu wyprawa – w sierpniu 2007 roku piętnastoosobowy zespół po kilku próbach zniósł ze zboczy Genyen Peak w chińskim Syczuanie ciało wybitnej amerykańskiej himalaistki Christine Boskoff. Zwróćmy jednak uwagę, że Genyen Peak ma zaledwie 6204 metry wysokości.
     Berbeka i Jawień są już od wczoraj w bazie, wyprawa oficjalnie zakończyła działalność i wraca do kraju. Jak nieoficjalnie wiadomo Jacek Berbeka uzyskał na miejscu pewne dodatkowe informacje dotyczące przebiegu tragedii na Broad Peaku w marcu br. Po powrocie z Jackiem Berbeką rozmawiać będzie komisja PZA powołana do oceny zimowej wyprawy na Broad Peak. Po tej rozmowie komisja zweryfikuje i być może uzupełni swój raport, którego treść zapewne jeszcze w sierpniu zostanie przekazana opinii publicznej.

 

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dobre 2013-07-20 22:09:41
Być może udało się zlokalizować ciało Macieja Berbeki.
Dwóch Szerpów weszło powyżej przełęczy na Broad Peak, szukając trzech zaginionych Irańskich wspinaczy (którzy parę dni temu nową drogą zdobyli szczyt Broad Peak).
Znaleźli ciało himalaisty z jakiejś wcześniejszej wyprawy, znajdujące się niedaleko normalnej drogi na szczyt Broad Peak. ZACZERPNIETE Z FB Z POSLKIEGO HIMLAIZMU
Mirek 2013-07-19 16:31:40
To ja spytam tak: skąd Max wie na pewno, że Jacek Berbeka uzyskał informacje, że jego brat kontaktował się z bazą w nocy. Bo jeśli to było opublikowane w internecie, gdzie autorzy tekstów mogą pisać co chcą i są to wywiady nieautoryzowane, to niech przedstawi link do nagrania rozmowy z Jackiem Berbeką gdzie tak mówił. Jeśli nie ma takiej rozmowy opublikowanej, wstrzymajmy się i niech Berbeka jak wróci sam się wypowie w tej i innych kwestiach.
Mirek 2013-07-19 15:02:35
To ja spytam tak: A skąd, z jakich źródeł Max wie, że Jacek Berbeka na pewno tak powiedział, czy od dziennikarzy którzy publikują często niesprawdzone, nieprawdziwe informacje. Jeżeli ma takie źródła niech podeśle link do stronki gdzie jest nagranie rozmowy Jacka Berbeki z dziennikarzem o tym że jego brat łączył się z bazą w nocy. Wtedy będzie można nad tym się zastanowić. Jeśli póki co nie ma takiego wiarygodnego źródła poczekajmy jak Berbeka wróci i na ten temat się wypowie osobiście
Bary 2013-07-19 12:50:09
Ale Max-owi chodziło o wypowiedz Jacka, że jego brat Maciek tej tragicznej nocy ostatni raz nie kontaktował się z bazą o 17.30 tylko jeszcze o 1 w nocy a później o 5 rano.
Mirek 2013-07-18 14:20:10
Maciej Berbeka, kontaktował się przez radio satelitarne z Krzysztofem Wielickim ze szczytu około 17.30, na różnych portalach poświęconych tej tematyce są zamieszczone nagrania rozmów uczestników wyprawy z bazą, m.in. jest ta rozmowa. Berbeka mówiąc o tym głos ma zmęczony ale słychać że jest szczęśliwy ze zdobycia szczytu...cześć jego pamięci, dał nam Polakom miejsce w światowym himalaizmie zdobywców wysokich szczytów.
max 2013-07-17 20:32:50
Mam pytanie, czy ktos wie, skąd Pan Jacek wie że Maciej kontaktował się z bazą w ta tragiczna noc? zachowała sie kamera? Chciałbym to wiedzieć, nie z ciekawości tylko po prostu interesuję się tym tematem i chciałbym wiedzieć. Sam w górach wysokich straciłem bliskich...
 • PRACA | dam
  Poszukuję instruktorów do nauki jazdy na nartach i desce. Oferujemy ubrania firmowe, karnet. Płacimy 10 euro za godzinę. Praca od zaraz w miejscowości Zdziar w STRACHAN SKI CENTRUM (8 km od Jurgowa) Telefon kontaktowy : +421 919 298 356 Dziak Jaroslav.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. 668 333 831
 • PRACA | dam
  Poszukiwana osoba do opieki przy starszym mężczyźnie na Maruszynie. Możliwość zakwaterowania.
  Tel.: 182754849 lub 602446792
 • PRACA | dam
  Przyjmę krawca/ową do szycia kurtek skórzanych.Nowy targ praca stała.Nowy Targ
  Tel.: 601508717
  E-mail: waciop@interia.pl
  GG: Nowy Targ
  Inne: Piotr
 • MOTORYZACJA | inne
  Wycinka Przycinka Drzew w TRUDNYCH WARUNKACH 691317098 anbud-biuro@wp.pl
  Tel.: 691317098
  E-mail: kic-and@wp.pl
  GG: ZĄB
  Inne: ANDRZEJ
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIE DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ itp. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do roznoszenia ulotek
  Tel.: 693636136
 • USŁUGI | budowlane
  Odśnieżanie dachów
  Tel.: 511398998
 • PRACA | dam
  przyjmę dziewczynę do pensjonatu,pomoc,kuchnia,jadalnia
  Tel.: 1820 11076 kom.728796709
  E-mail: annachy@gazeta.pl
 • PRACA | dam
  Nie palącą dziewczynę do pomocy:pokojówka kelnerka kuchnia w Bukowinie Tatrzańskiej od zaraz z zamieszkaniem i wyżywieniem 602742925
  Tel.: 602742925
  E-mail: dwbasia@neostrada.pl
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam witryny chłodnicze ze sklepu w dobrym stanie 602742925
  Tel.: 602742925
  E-mail: dwbasia@neostrada.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
  Tel.: 880823102
  E-mail: firmafilas@gmail.com
 • RÓŻNE
  Zapraszamy osoby w wieku 60+ do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach komputerowych oraz florystycznych, które rozpoczną się w drugiej połowie stycznia 2019 roku. Warsztaty będą odbywały się w Białym Dunajcu w ramach Podhalańskiego Centrum Aktywności Lokalnej. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "Meritum"
  Tel.: Więcej informacji pod numerem telefonu: 884 990 478
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe i tradycyjne, wykończenia wnętrz Tel: 516 175 182,
  Tel.: 886 417 003
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY DZIEWCZYNY NA STANOWISKO SPRZEDAWCA do butiku WYMAGANIA: kreatywność, zainteresowanie modą, samodzielność i zaangażowanie, UMOWA O PRACĘ PEŁNY ETAT na czas nieokreślony, WYNAGRODZENIE 2500-3000 tys. brutto
  Tel.: 660-521-738
  E-mail: bazaarconceptstore1@gmail.com
  WWW: www.facebook.com/bazaarconceptstore
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA stacji BP Jodła w Zakopanem - dołącz do zespołu. Oferujemy: - pracę w stabilnej firmie, - atrakcyjne wynagrodzenie 2993-3542 zł/mies. i premie, - wymiar etatu dostosowany do twoich potrzeb, - ścieżki kariery: możliwość aplikowania na wyższe stanowiska. Kontakt telefoniczny: 784 095 202. Odpowiedzi prosimy kierować przez poniższy link:
  WWW: https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx?WebID=8c1de992f5354fa18312c9f2cac0b97b
 • USŁUGI | budowlane
  RENOWACJE ŁAZIENEK, REMONTY OGÓLNE - firma z 20-letnim doświadczeniem. 505 966 625.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-01-19 16:52 Po pierwszej serii Polacy na 4 pozycji 2019-01-19 16:33 Nasi, do boju 2019-01-19 16:17 Bajkowe góry 2019-01-19 16:16 Rażąco słabe odśnieżanie w Krościenku 2019-01-19 14:19 Zakopianka się korkuje 2019-01-19 13:56 Coraz więcej kibiców pod Wielką Krokwią 2019-01-19 13:00 Narciarskie niebo 2019-01-19 11:50 Polacy żegnają zamordowanego prezydenta Gdańska 2019-01-19 10:46 Cała Polska żegna Pawła Adamowicza 4 2019-01-19 10:06 Kolejką na Luboń 3 2019-01-19 07:59 Jak przewieźć narty samolotem? 3 2019-01-18 22:19 Tak kibicowali na Antałówce 1 2019-01-18 21:07 Tak wyglądały dzisiejsze kwalifikacje do Pucharu Świata 2019-01-18 19:39 Norweg wygrał kwalifikacje. Wszyscy Polacy w konkursie 2019-01-18 19:15 Nowy Targ dla prezydenta Adamowicza 5 2019-01-18 19:07 Tankowanie w sercu miasta 10 2019-01-18 17:28 Konsultowana Strefa Aktywności 1 2019-01-18 15:59 Treningi czas zacząć. Kubacki skacze najdalej! 2019-01-18 14:59 Śmierć w autokarze 3 2019-01-18 14:52 Na zakopiance coraz większy ruch 2019-01-18 14:42 Nasz śnieg najdroższy 2 2019-01-18 14:22 Takie dawniej były skoki 2 2019-01-18 13:14 Żartowniś od bomby 1 2019-01-18 12:49 Goszczyński ze srebrną tarczą w rankingu Perspektyw 2019-01-18 12:30 Koniki sprzedają bilety na Puchar po 200 zł 2 2019-01-18 12:13 Puchar Świata czas zacząć 2019-01-18 11:36 Różowe niebo w czasie zachodu słońca. Goryczkowa kursuje 2019-01-18 11:29 Dwunastogodzinny maraton narciarski 2019-01-18 10:47 Kibice odbierają bilety 1 2019-01-18 10:41 Tak właśnie wygląda na pieszo, pozdrawiam burmistrza 25 2019-01-18 09:45 Straganów na ul. Piłsudskiego przybywa 3 2019-01-18 09:25 Fotoreporter-samorządowiec 1 2019-01-18 06:45 Pożar pod Gubałówką 5 2019-01-17 20:15 Na skrzyżowaniu bez zmian 8 2019-01-17 20:14 Alarm bombowy w centrum Rabki 4 2019-01-17 18:48 Turystyka podwyższonego ryzyka 2019-01-17 17:08 Szpitalna ruina - zaczęły się wyburzenia 2019-01-17 16:01 Drapieżna dziura 2019-01-17 15:55 Radni zgłaszają projekt uchwały o przemocy w rodzinie 22 2019-01-17 15:43 Puchar Świata jeszcze się nie zaczął, a parkingi już pełne 3 2019-01-17 15:37 Zdrój na gazie 2019-01-17 15:20 "Łopatujemy" nadal 1 2019-01-17 15:00 Handel biletami na skoki już się zaczął 2 2019-01-17 14:34 Lawina zasypała szałas przy trasie narciarskiej 2019-01-17 14:19 Duże zainteresowanie „małym ZUS-em” na Podhalu 2 2019-01-17 14:15 Słońce wschodziło dziś na różowo 2019-01-17 13:58 Mordercze treningi pod Kasprowym 2019-01-17 13:46 Kolędowanie w szczytnym celu 2019-01-17 13:27 Młodzież opanowała Krupówki 2019-01-17 13:19 Brnij w śniegu albo płać mandat
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-01-19 15:55 1. nie jest to wina burmistrza, ze tak jest jak jest... zgadzam sie z pierwszym tutaj postem.. to prawda kazdy dolozyl sie i doklada. a tak na marginesie to mieszkancy zyja u jak w snieznej kuli szklanej, nie moga sie nigdzie ruszyc wyjechac, jak nie w jedna to w druga strone korki. ciezkie zycie maja zwykli mieszkancy... dobrze ze sa obecnie ferie ale prosze przemyslec na przyszlosc czy 2 stycznia dzieci w naszym regionie nie powinny miec wolnego ze szkoly/przedszkoli??? bo bedzie powtorka z rozrywki. kto wie ten wie co sie dzialo.... 2019-01-19 15:38 2. @żałobnik, i vice versa, kler ciągnie do przeciwników, hipokryzja jest zrozumiała, ale czyżby miał nastąpić ery PiS. 2019-01-19 15:26 3. To po świerć świeczki przynieśli??? 2019-01-19 15:18 4. @sp Memoriału nie bedzie bo jasnie panująca roztrwoniła kasę i nagle się rozchorowała po przegranych wyborach.Zwykły śmiertelnik by był nękany po kilka dni w tygodniu przez kontrole ZUS-u,przekrętami chorobowymi nierobów nie ma się kto zainteresować. 2019-01-19 15:06 5. Dzieje się rzecz pozytywna otóż wielu na co dzień wrogom kościoła dziś kościół nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie zajmują pierwsze ławy ! Mam nadzieję, że nie chodzi o kampanię przed wyborami do UE, a o wiarę, żałobę i pokój. 2019-01-19 14:42 6. Zwalczać należy przyczyny - skutki przyczyn to patologia . Proponuje powołać uchwałę albo ustawę służącą do zwalczania patologio rządu i samorządu . Dlaczego ? To proste : To polityka rządu doprowadziła do patologii w rodzinie i społeczeństwie . Jak tu nie obrażać ludzi którzy nie potrafią samodzielnie myśleć . To że Zakopane takiej uchwały nie podjęło świadczy o tym że są u nas ludzie myślący . Pewno niektórym mażą się nowe posadki urzędowe do spraw zwalczania przemocy w rodzinie . Zapewne @Giena chciała by się załapać na stołek i paru innych pro społecznych . 2019-01-19 14:28 7. @Giena To że wszyscy fiksują nie oznacza że Zakopane ma też z fiksować . Po za tym nie da się wytłumaczyć idiocie że jest idiotą . Złota rączka to mało powiedziane Giena - znam swoją wartość , wiem co mówię i wiem co umiem - bardzo daleko ci do mnie . Zgadza się mędrzec z czasów PRL ,właśnie to gówno komunistyczne wyzwoliło we mnie chęć zdobywania wiedzy i zdobycia szerokich umiejętności po to by nie dać się zniszczyć tej czerwonej hołocie . W przeciwieństwie do ciebie uznaje że świata nie da się naprawić ustawami , uchwałami . Jedyny sposób na osiągniecie celu to nauka - ucz się więc @Giena , bo z ustawy albo uchwały wiedzy ci nie przybędzie - populizm urzędowy to pożywka dla lewaków takich jak ty . 2019-01-19 14:10 8. Lokalna rodzinna spółka Tesco nie wyrabia , lepiej nasyłać straż miejską ( też rodzinną spółkę ) na mieszkańców by oni Tesco z obowiązków wyręczali . Tak w ogóle to poco nam te spółki , po to by robotę za nich robić ? i z budżetu gminy do nich dokładać ? 2019-01-19 13:51 9. Postawcie mu pomnik i beatyfikujcie!!! 2019-01-19 12:56 10. Na rażie to go z drona tylko widać.
2019-01-16 10:07 1. Aleeee !!!!!!!!!!!!!! Widok z Łomnicy to coś niesamowitego... Byłam tam nie tak dawno - też zimą. Śniegu było trochę mniej, a na niebie czysty błękit, ani jednej chmury, zero wiatru . Powietrze kryształ, a panorama Tatr - od Bielskich po koniec Zachodnich . Wrażenia nie do opisania. Z wielkim sentymentem obejrzałam te cudowne zdjęcia. Dziękuję !!! 2019-01-14 20:02 2. Fakt,takich pięknych widoków już dawno na Podhalu nie było. 2019-01-10 18:46 3. Bardzo piękne anioły i tak miło się je podziwia,mimo że widze o oglądam je w internecie 2019-01-08 16:59 4. Święta rodzina wspaniała, dzieciątko cudowne. Szyk i elegancja, oto co cechuje tę rodzinę. Kochani, życzę Wam samych szczęśliwych dni. Czętochowianka 2019-01-05 17:00 5. O rany, kilka centymetrów śniegu i już armagedon. Rozum to element zapomniany. Nie wyjeżdżać z domów. Na prawdę tragefia z myśleniem. Śniegu nie ma, to źle, jak jest to też źle. Nawet najwyższy nie jest w stanie im dogodzić. W górach mieszkają nie od wczoraj. Ale raczej nie nauczyli się niczego, a raczej zapomnieli wręcz. Najlepiej jakby śnieg im padał tylko na stoki. A drogi były czyste i suche. A jak już pisałem wcześniej, odrobina rozumu wystarczy. 2019-01-04 23:46 6. Książka taka sobie,jak zresztą inna tej autorki,,Zakopane odkopane".Najlepsza pozycja o Tatrach,ratownictwie jaką czytalem to bez watpienia,,Góry mojej mlodosci"Jerzego Hajdukiewicza. 2019-01-03 14:30 7. polecam zobaczyć na żywo oraz można sobie coś wybrać i kupić 2018-12-27 09:27 8. Jakoś dziwnie przypomina okładkę i szatę graficzną i treść książki Jagiełły... Nie podoba mis ie to, tak sie nie robi! 2018-12-14 23:05 9. Że tak powiem książka nudna pisana tylko dla pieniędzy . Czyta sie jak wiadomości na portalu informacyjnym przy niej kroniki topr to wybitne dzieło :) czy januszom w klapkach otworzy oczy - nie sądzę . Pozdrowienia dla TOPR :) 2018-12-11 10:33 10. To prawda, do Jagiełły autorce tej książki jest daleko, bardzo daleko. A książka jest nudna, niestety.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP