Reklama

2013-07-17 10:49:51

WYPRAWA JACKA BERBEKI ZAKOŃCZONA

Reklama

W związku z bardzo lakoniczną informacją zamieszczoną wczoraj wieczorem na stronie Tygodnika Podhalańskiego, chciałbym dodać nieco więcej szczegółów na temat pochowania ciała Tomasza Kowalskiego i zakończenia wyprawy Jacka Berbeki na Broad Peak. O wydarzeniach ostatnich dwóch dni z liderem wyprawy rozmawiał dziennikarz RMF FM Maciej Pałahicki. Wyprawa jest już zakończona i wkrótce rozpocznie powrót do kraju. Jej cel został osiągnięty mimo niewielkiego składu i trudnych warunków pogodowych.

15 lipca Jacek Berbeka i Jacek Jawień dotarli na wysokość ponad 7900 metrów do zlokalizowanego wcześniej przez członków wyprawy austriacko-niemieckiej ciała, które zidentyfikowali – zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami – jako ciało Tomasza Kowalskiego. Ciało znajdowało się w pionowym kominku na drodze wejściowej, gdzie nie było możliwości jego wyminięcia podczas podejścia i zejścia ze szczytu.
     „Kiedy dotarliśmy na miejsce – mówi Jacek Berbeka – niestety pogoda nam nie sprzyjała. Mieliśmy dwadzieścia godzin bardzo złej pogody, świeży opad śniegu powyżej kolan i huraganowy wiatr, który na szczęście nie był zimny, przeszkadzał, ale nie uniemożliwiał nam działania. Udało nam się wypiąć Tomka z tych lin poręczowych, z tego bardzo ciasnego miejsca, przetransportowaliśmy jego ciało około stu metrów w dół. Dalszy transport byłby bardzo ciężki. Po rozmowie z jego rodzicami ustaliliśmy, że pochowamy go w najbardziej nadającym się do tego miejscu. Znaleźliśmy takie miejsce, zabezpieczyliśmy jego ciało linami i kamieniami i został w tym miejscu, gdzie już nikt nie będzie go niepokoił.”
     Jacek Berbeka dodał, że są bardzo zmęczeni, przez cały dzień schodzili do bazy, ale są już bezpieczni. „Te sześć godzin pracy tam na wysokości 7900, to chyba będziemy pamiętać do końca życia albo jeszcze dłużej. Nigdy w życiu nie byłem tak zmęczony, Jacek też.”
     Pytany o brata Jacek Berbeka powiedział: „Wracając do Maćka, to jesteśmy przekonani w stu procentach, że Maciek jest w tej głównej szczelinie powyżej 7750 metrów. To duża szczelina z wielkimi nawisami śnieżnymi, jeżeli Maciek jest w tej szczelinie to w tej sytuacji – przepraszam, że tak powiem – nie ma lepszego miejsca. W tej chwili, w związku z przebiegiem drogi na Broad Peak mam pewność, że nikt nie natrafi już i nie będzie niepokoił ciał Tomka i Maćka.”

     Podkreślając wyjątkowość wyprawy Jacka Berbeki warto przypomnieć, że nie była ona bezprecedensowa. Od początku eksploracji gór wysokich ze względów praktycznych śmiertelne ofiary wypraw chowano w górach, zazwyczaj w szczelinach lodowca, o ile była taka możliwość. W rejonach powyżej ośmiu tysięcy metrów, szczególnie na Mount Evereście, niestety wciąż leży wiele niepogrzebanych ciał wspinaczy. Podobno Ministerstwo Turystyki Nepalu ma w najbliższym czasie zorganizować wyprawę na Everest złożoną z Szerpów, w celu usunięcia ciał zmarłych wspinaczy z drogi i pochowania ich.
     W poprzednim wpisie po śmierci Artura Hajzera, wspominałem tragiczną polską wyprawę na Everest w roku 1989. W grudniu tegoż roku z inicjatywy Zbigniewa Skoczylasa i Andrzeja Skłodowskiego pod Everest wyruszyła dziesięcioosobowa wyprawa pod kierownictwem Skoczylasa, której zamiarem było pochowanie ofiar lawiny na Lho La (6006 m). Część członków wyprawy dotarła od strony tybetańskiej na Lho La. Wyjątkowo obfite opady śniegu w czasie monsunu oraz nowe lawiniska całkowicie przykryły miejsce tragedii. Po ofiarach Everestu nie pozostał żaden ślad.
     W lipcu 2007 roku doszło jednak do niezwykłej wyprawy, którą wiele łączy z wyprawą Jacka Berbeki. W 2006 roku podczas zejścia z wierzchołka Broad Peak, na grani między głównym wierzchołkiem, a przedwierzchołkiem znanym jako Rocky Summit, zginął z wycieńczenia austriacki alpinista Markus Kronthaler. Jego partner Sepp Bachmair po stwierdzeniu śmierci kolegi zaczął z wielkim trudem samotnie schodzić. Na wysokości 7800 metrów spotkał go idący w stronę szczytu Piotr Morawski, który zrezygnował wówczas z ataku szczytowego i sprowadził Bachmaira do obozu trzeciego. Bachmair przeżył (Piotr Morawski zginął później w Himalajach na Dhaulagiri w roku 2009).
     Brat Markusa Kronthalera Georg postanowił zorganizować i sfinansować wyprawę po ciało brata. W lipcu 2007 roku austriaccy przewodnicy Stefan Lackner i Paul Koller wspierani przez Georga Kronthalera i pięciu pakistańskich tragarzy wysokościowych znieśli ciało wspinacza z grani, z wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów, do bazy pod Broad Peakiem. Zdecydowano także, że Markus Kronthaler nie zostanie pochowany w Karakorum i przetransportowano jego ciało do Austrii.
     Niezwykła zbieżność okoliczności – śmierć gdzieś w rejonie grani szczytowej Broad Peaka i wyprawa, którą organizuje brat po ciało brata. Maćka nie dało się odnaleźć, jego partner Tomasz został pochowany. A wysiłek dwuosobowego zespołu Jacek Berbeka i Jacek Jawień jest godny najwyższego uznania. Szczególnie w porównaniu z tym, jakimi zasobami ludzkimi dysponowała wyprawa Georga Kronthalera.
     Dodajmy dla porządku, że odbyła się jeszcze czwarta tego typu wyprawa – w sierpniu 2007 roku piętnastoosobowy zespół po kilku próbach zniósł ze zboczy Genyen Peak w chińskim Syczuanie ciało wybitnej amerykańskiej himalaistki Christine Boskoff. Zwróćmy jednak uwagę, że Genyen Peak ma zaledwie 6204 metry wysokości.
     Berbeka i Jawień są już od wczoraj w bazie, wyprawa oficjalnie zakończyła działalność i wraca do kraju. Jak nieoficjalnie wiadomo Jacek Berbeka uzyskał na miejscu pewne dodatkowe informacje dotyczące przebiegu tragedii na Broad Peaku w marcu br. Po powrocie z Jackiem Berbeką rozmawiać będzie komisja PZA powołana do oceny zimowej wyprawy na Broad Peak. Po tej rozmowie komisja zweryfikuje i być może uzupełni swój raport, którego treść zapewne jeszcze w sierpniu zostanie przekazana opinii publicznej.

 

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dobre 2013-07-20 22:09:41
Być może udało się zlokalizować ciało Macieja Berbeki.
Dwóch Szerpów weszło powyżej przełęczy na Broad Peak, szukając trzech zaginionych Irańskich wspinaczy (którzy parę dni temu nową drogą zdobyli szczyt Broad Peak).
Znaleźli ciało himalaisty z jakiejś wcześniejszej wyprawy, znajdujące się niedaleko normalnej drogi na szczyt Broad Peak. ZACZERPNIETE Z FB Z POSLKIEGO HIMLAIZMU
Mirek 2013-07-19 16:31:40
To ja spytam tak: skąd Max wie na pewno, że Jacek Berbeka uzyskał informacje, że jego brat kontaktował się z bazą w nocy. Bo jeśli to było opublikowane w internecie, gdzie autorzy tekstów mogą pisać co chcą i są to wywiady nieautoryzowane, to niech przedstawi link do nagrania rozmowy z Jackiem Berbeką gdzie tak mówił. Jeśli nie ma takiej rozmowy opublikowanej, wstrzymajmy się i niech Berbeka jak wróci sam się wypowie w tej i innych kwestiach.
Mirek 2013-07-19 15:02:35
To ja spytam tak: A skąd, z jakich źródeł Max wie, że Jacek Berbeka na pewno tak powiedział, czy od dziennikarzy którzy publikują często niesprawdzone, nieprawdziwe informacje. Jeżeli ma takie źródła niech podeśle link do stronki gdzie jest nagranie rozmowy Jacka Berbeki z dziennikarzem o tym że jego brat łączył się z bazą w nocy. Wtedy będzie można nad tym się zastanowić. Jeśli póki co nie ma takiego wiarygodnego źródła poczekajmy jak Berbeka wróci i na ten temat się wypowie osobiście
Bary 2013-07-19 12:50:09
Ale Max-owi chodziło o wypowiedz Jacka, że jego brat Maciek tej tragicznej nocy ostatni raz nie kontaktował się z bazą o 17.30 tylko jeszcze o 1 w nocy a później o 5 rano.
Mirek 2013-07-18 14:20:10
Maciej Berbeka, kontaktował się przez radio satelitarne z Krzysztofem Wielickim ze szczytu około 17.30, na różnych portalach poświęconych tej tematyce są zamieszczone nagrania rozmów uczestników wyprawy z bazą, m.in. jest ta rozmowa. Berbeka mówiąc o tym głos ma zmęczony ale słychać że jest szczęśliwy ze zdobycia szczytu...cześć jego pamięci, dał nam Polakom miejsce w światowym himalaizmie zdobywców wysokich szczytów.
max 2013-07-17 20:32:50
Mam pytanie, czy ktos wie, skąd Pan Jacek wie że Maciej kontaktował się z bazą w ta tragiczna noc? zachowała sie kamera? Chciałbym to wiedzieć, nie z ciekawości tylko po prostu interesuję się tym tematem i chciałbym wiedzieć. Sam w górach wysokich straciłem bliskich...
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD, MINIMUM FORMALNOŚCI, BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ. ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Restauracja Regionalna w Zakopanem zatrudni KELNERA. 604 450 060
 • POŻYCZKI
  KREDYT KREDYT DLA FIRM TAKŻE DLA RYCZAŁTOWCÓW. ZADZWOŃ DO DORADCY T-694 567 002.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  KIA SPORTAGE - diesel, koniec 2009, 87.000 km, w b. dobrym stanie, cena 32.500 zł -
  Tel.: 693 52 76 76
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika do zakł. kuśnierskiego
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SPRZĄTACZKĘ (rencistkę) z rzetelnym podejściem. Praca w Nowym Targu , ul. Ludźmierska na 1/2 lub 1/3 etatu w godzinach 15-20. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
  Tel.: 502 271 486
 • PRACA | dam
  Praca stała Zakopane Kierowca Magazynier Zakopane
  Tel.: 694-763-155
  E-mail: pracapodhalee@gmail.com
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ELEKTRO-NARZĘDZIOWYM. STAŻ HANDLOWY MIN. 2 LATA. 600 38 38 52
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ELEKTROMONTERA/ELEKTROTECHNIKA do pracy w serwisie elektronarzędzi w Zakopanem. 600 38 38 52
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • PRACA | dam
  HOTEL *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni na stałe pracownika recepcji. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 506093576
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam do wynajęcia/ wydzierżawienia pensjonatu, apartamentów
  Tel.: 660337657
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ I PRACOWNIKA DO PIELĘGNACJI ROŚLIN. CZARNY DUNAJEC, e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU AGD RTV ZAKOPANE. e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  PRACOWNIKA BIUROWEGO ZAKOPANE, cały etat. Mile widziane doświadczenie i znajomość programu Optima. e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  HOTEL *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni na stałe kucharza zmianowego, pomoc kuchenną. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 784056441
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA NA UMOWĘ O PRACĘ ZATRUDNI: KUCHARZA Z PRZYGOTOWANIEM ZAWODOWYM, KELNERKĘ, PANIĄ NA ZMYWAK -
  Tel.: 600 076 107.
 • PRACA | dam
  Butik CH Carolina Herrera (Fashion Street) poszukuje kandydata na stanowisko: SPRZEDAWCA, miejsce pracy ZAKOPANE (Fashion Street), umowa o pracę, atrakcyjny system wynagrodzeń, szkolenia
  Tel.: 182020880
  E-mail: biuro@bachleda.pl
 • USŁUGI | budowlane
  W sprzedaży ziemia ogrodowa przesiewana, do ogródków przydomowych i na trawniki.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo budowlane zatrudni pracowników w zawodzie:malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pomocnik budowlany, operator koparki.
  Tel.: 602629623
 • USŁUGI | budowlane
  DOCIEPLENIA.
  Tel.: 509596074
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • USŁUGI | budowlane
  Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
  E-mail: adriantoczek24@gmail.com
 • ZDROWIE I URODA
  MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Białce Tatrzańskiej zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-03-21 22:31 Przystanki obronione 2019-03-21 21:28 Śmigali elektrycznymi samochodami 2 2019-03-21 20:56 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z góralami 2 2019-03-21 20:25 Wygrana bitwa „Szarotek” w wojnie o finał 2019-03-21 19:59 Rabka do kochania 2019-03-21 19:28 Kiedy zabierzecie się za łatanie dziur i sprzątanie Zakopanego? 5 2019-03-21 18:59 Krokusowy pierwszy dzień wiosny na Harendzie 2019-03-21 17:58 Dawna kuchnia górali gorczańskich 2019-03-21 17:37 Krew patrona 5 2019-03-21 17:32 Znowu skażenie wody w Białym Dunajcu 3 2019-03-21 17:15 Kotelnica Skitour Challenge 2019 już w niedzielę (WIDEO) 2019-03-21 16:56 Szeregówka przy Strążyskiej 8 2019-03-21 15:56 Dikanda w Dworcu 2019-03-21 15:29 Prezydent w Geotermii Podhalańskiej (ZDJĘCIA) 4 2019-03-21 15:09 Na wagary do szkoły 2019-03-21 14:40 Prezydent Andrzej Duda wyjechał z "Księżówki" w Zakopanem (WIDEO) 2 2019-03-21 13:59 Marzanna utopiona na Harendzie 1 2019-03-21 13:40 Dwie akcje ratowników TOPR w Tatrach 2019-03-21 12:58 W Kluszkowcach dzieci też przywitały wiosnę 2019-03-21 12:39 Wiosenny bieg w kolorowych skarpetkach. Wystartowało ponad 500 osób 1 2019-03-21 11:40 Po drugiej stronie Tatr też słoneczny dzień 2019-03-21 10:03 Prezydent otworzył Forum Górskie 4 2019-03-21 08:40 Młode świerki powalił wiatr 2 2019-03-21 07:29 Z Małopolski na Islandię 2019-03-21 07:00 Wszystko o makabrycznej zbrodni przy Smrekowej w Zakopanem (WIDEO) 2019-03-21 07:00 Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej w 2019 roku – zwolnienia i utrata prawa 2019-03-20 21:58 Brain Bee - o mózgu wiedzą prawie wszystko 2019-03-20 21:38 Na czworakach pokonują szlak na Kasprowy (WIDEO) 6 2019-03-20 20:57 Dworzec kolejowy - jedna buda zniknęła 4 2019-03-20 19:34 Miasto dołączyło do Zintegrowanego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji 3 2019-03-20 18:25 W sobotę pożegnamy panią Martę Cybulską Wolnicką 2019-03-20 18:14 Promesy przydzielone 2019-03-20 18:06 Pod skocznią wciąż biegają na nartach 2019-03-20 17:09 Zakopiański teatr w Częstochowie 2019-03-20 16:38 Konkursy na dyrektorów 1 2019-03-20 15:50 Awaryjny brak wody na powitanie wiosny 2019-03-20 14:58 Poszukiwani już za kratkami 2019-03-20 14:34 Tragiczny finał przejażdżki quadem. 9-latek zmarł w szpitalu 2019-03-20 13:59 Opera na zamku w Czorsztynie 2019-03-20 12:58 Trzy Korony chwilowo zamknięte 2019-03-20 12:30 Chcesz zostać miejskim strażnikiem w Zakopanem? 5 2019-03-20 11:57 Piękna pogoda w Tatrach. Warunki narciarskie doskonałe (WIDEO) 2019-03-20 11:26 Sam przedłużył sobie wizę 2019-03-20 10:44 Potrącenie przy Rondzie Solidarności 2 2019-03-20 10:41 Konkursowy mundurowy 1 2019-03-20 10:24 Kieślowski w „Mokotece” 2019-03-20 10:02 Zamarznięty skrzek i żabki pod lodem 2019-03-20 09:51 Poranne zderzenie w Waksmundzie 2019-03-20 08:41 Nie ma przełomu w sprawie przyszłości szpitala 2019-03-20 07:59 Chodnik, kanalizacja, gaz 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-03-21 22:59 1. Pompujcie pieniądze w kler, będziemy zdrowsi. 2019-03-21 22:51 2. Wszyscy mówią że jest brudno i żeby się wzorować na Sopocie. Ale z tego co wiem to w Sopocie nie ma takiej zimy jak w Zakopanem. Jak w zimie było ślisko to wszyscy chcieli żeby sypać grysem i solą że ślisko. No to jak chcieliście żeby sypali to teraz nie narzekać że jest dziury i brudno. Normalnie ciężko komu dogodzić! Jak nie pasuje to się przeprowadzić do innego miasta. 2019-03-21 22:39 3. Rany , ileż można :( 2019-03-21 22:33 4. Gospodarze Zakopanego powinni wybrać się na wycieczkę do Sopotu żeby zobaczyć jak wygląda zadbane miasto turystyczne. Można utrzymać czystość i ład urbanistyczny jeśli się naprawdę pracuje a nie załatwia własne biznesy. 2019-03-21 22:23 5. Piękny projekt. Doskonały pomysł i miejsce. A złośliwości ludzkie nie znają granic. Pozdrawiam kochane Zakopane i Tygodnik Podhalański. 2019-03-21 22:07 6. Czy ta relikwia pomoże chorym? 2019-03-21 21:57 7. Smigać to mogę ale kogoś cetyną. 2019-03-21 21:53 8. A baby przy sklepiy siy dziwowały, jako to mogom na prąd jeździć jak zodne druty ze słupa nie podpiente? 2019-03-21 21:47 9. Czy lachy górale to najgorsze co mogło spotkać prawdziwych górali??? 2019-03-21 21:38 10. Ci pseudo górale mają coś w maturze że jaka by to władza nie przyjechała to lanie w D... wchodzili czy niemcy czy komuchy to zawsze ich w kakao całował z chęcią I dalej tak będzie bo to fałszywa kultura
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP