Reklama

2013-07-17 10:49:51

WYPRAWA JACKA BERBEKI ZAKOŃCZONA

Reklama

Reklama

W związku z bardzo lakoniczną informacją zamieszczoną wczoraj wieczorem na stronie Tygodnika Podhalańskiego, chciałbym dodać nieco więcej szczegółów na temat pochowania ciała Tomasza Kowalskiego i zakończenia wyprawy Jacka Berbeki na Broad Peak. O wydarzeniach ostatnich dwóch dni z liderem wyprawy rozmawiał dziennikarz RMF FM Maciej Pałahicki. Wyprawa jest już zakończona i wkrótce rozpocznie powrót do kraju. Jej cel został osiągnięty mimo niewielkiego składu i trudnych warunków pogodowych.

15 lipca Jacek Berbeka i Jacek Jawień dotarli na wysokość ponad 7900 metrów do zlokalizowanego wcześniej przez członków wyprawy austriacko-niemieckiej ciała, które zidentyfikowali – zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami – jako ciało Tomasza Kowalskiego. Ciało znajdowało się w pionowym kominku na drodze wejściowej, gdzie nie było możliwości jego wyminięcia podczas podejścia i zejścia ze szczytu.
     „Kiedy dotarliśmy na miejsce – mówi Jacek Berbeka – niestety pogoda nam nie sprzyjała. Mieliśmy dwadzieścia godzin bardzo złej pogody, świeży opad śniegu powyżej kolan i huraganowy wiatr, który na szczęście nie był zimny, przeszkadzał, ale nie uniemożliwiał nam działania. Udało nam się wypiąć Tomka z tych lin poręczowych, z tego bardzo ciasnego miejsca, przetransportowaliśmy jego ciało około stu metrów w dół. Dalszy transport byłby bardzo ciężki. Po rozmowie z jego rodzicami ustaliliśmy, że pochowamy go w najbardziej nadającym się do tego miejscu. Znaleźliśmy takie miejsce, zabezpieczyliśmy jego ciało linami i kamieniami i został w tym miejscu, gdzie już nikt nie będzie go niepokoił.”
     Jacek Berbeka dodał, że są bardzo zmęczeni, przez cały dzień schodzili do bazy, ale są już bezpieczni. „Te sześć godzin pracy tam na wysokości 7900, to chyba będziemy pamiętać do końca życia albo jeszcze dłużej. Nigdy w życiu nie byłem tak zmęczony, Jacek też.”
     Pytany o brata Jacek Berbeka powiedział: „Wracając do Maćka, to jesteśmy przekonani w stu procentach, że Maciek jest w tej głównej szczelinie powyżej 7750 metrów. To duża szczelina z wielkimi nawisami śnieżnymi, jeżeli Maciek jest w tej szczelinie to w tej sytuacji – przepraszam, że tak powiem – nie ma lepszego miejsca. W tej chwili, w związku z przebiegiem drogi na Broad Peak mam pewność, że nikt nie natrafi już i nie będzie niepokoił ciał Tomka i Maćka.”

     Podkreślając wyjątkowość wyprawy Jacka Berbeki warto przypomnieć, że nie była ona bezprecedensowa. Od początku eksploracji gór wysokich ze względów praktycznych śmiertelne ofiary wypraw chowano w górach, zazwyczaj w szczelinach lodowca, o ile była taka możliwość. W rejonach powyżej ośmiu tysięcy metrów, szczególnie na Mount Evereście, niestety wciąż leży wiele niepogrzebanych ciał wspinaczy. Podobno Ministerstwo Turystyki Nepalu ma w najbliższym czasie zorganizować wyprawę na Everest złożoną z Szerpów, w celu usunięcia ciał zmarłych wspinaczy z drogi i pochowania ich.
     W poprzednim wpisie po śmierci Artura Hajzera, wspominałem tragiczną polską wyprawę na Everest w roku 1989. W grudniu tegoż roku z inicjatywy Zbigniewa Skoczylasa i Andrzeja Skłodowskiego pod Everest wyruszyła dziesięcioosobowa wyprawa pod kierownictwem Skoczylasa, której zamiarem było pochowanie ofiar lawiny na Lho La (6006 m). Część członków wyprawy dotarła od strony tybetańskiej na Lho La. Wyjątkowo obfite opady śniegu w czasie monsunu oraz nowe lawiniska całkowicie przykryły miejsce tragedii. Po ofiarach Everestu nie pozostał żaden ślad.
     W lipcu 2007 roku doszło jednak do niezwykłej wyprawy, którą wiele łączy z wyprawą Jacka Berbeki. W 2006 roku podczas zejścia z wierzchołka Broad Peak, na grani między głównym wierzchołkiem, a przedwierzchołkiem znanym jako Rocky Summit, zginął z wycieńczenia austriacki alpinista Markus Kronthaler. Jego partner Sepp Bachmair po stwierdzeniu śmierci kolegi zaczął z wielkim trudem samotnie schodzić. Na wysokości 7800 metrów spotkał go idący w stronę szczytu Piotr Morawski, który zrezygnował wówczas z ataku szczytowego i sprowadził Bachmaira do obozu trzeciego. Bachmair przeżył (Piotr Morawski zginął później w Himalajach na Dhaulagiri w roku 2009).
     Brat Markusa Kronthalera Georg postanowił zorganizować i sfinansować wyprawę po ciało brata. W lipcu 2007 roku austriaccy przewodnicy Stefan Lackner i Paul Koller wspierani przez Georga Kronthalera i pięciu pakistańskich tragarzy wysokościowych znieśli ciało wspinacza z grani, z wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów, do bazy pod Broad Peakiem. Zdecydowano także, że Markus Kronthaler nie zostanie pochowany w Karakorum i przetransportowano jego ciało do Austrii.
     Niezwykła zbieżność okoliczności – śmierć gdzieś w rejonie grani szczytowej Broad Peaka i wyprawa, którą organizuje brat po ciało brata. Maćka nie dało się odnaleźć, jego partner Tomasz został pochowany. A wysiłek dwuosobowego zespołu Jacek Berbeka i Jacek Jawień jest godny najwyższego uznania. Szczególnie w porównaniu z tym, jakimi zasobami ludzkimi dysponowała wyprawa Georga Kronthalera.
     Dodajmy dla porządku, że odbyła się jeszcze czwarta tego typu wyprawa – w sierpniu 2007 roku piętnastoosobowy zespół po kilku próbach zniósł ze zboczy Genyen Peak w chińskim Syczuanie ciało wybitnej amerykańskiej himalaistki Christine Boskoff. Zwróćmy jednak uwagę, że Genyen Peak ma zaledwie 6204 metry wysokości.
     Berbeka i Jawień są już od wczoraj w bazie, wyprawa oficjalnie zakończyła działalność i wraca do kraju. Jak nieoficjalnie wiadomo Jacek Berbeka uzyskał na miejscu pewne dodatkowe informacje dotyczące przebiegu tragedii na Broad Peaku w marcu br. Po powrocie z Jackiem Berbeką rozmawiać będzie komisja PZA powołana do oceny zimowej wyprawy na Broad Peak. Po tej rozmowie komisja zweryfikuje i być może uzupełni swój raport, którego treść zapewne jeszcze w sierpniu zostanie przekazana opinii publicznej.

 

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dobre 2013-07-20 22:09:41
Być może udało się zlokalizować ciało Macieja Berbeki.
Dwóch Szerpów weszło powyżej przełęczy na Broad Peak, szukając trzech zaginionych Irańskich wspinaczy (którzy parę dni temu nową drogą zdobyli szczyt Broad Peak).
Znaleźli ciało himalaisty z jakiejś wcześniejszej wyprawy, znajdujące się niedaleko normalnej drogi na szczyt Broad Peak. ZACZERPNIETE Z FB Z POSLKIEGO HIMLAIZMU
Mirek 2013-07-19 16:31:40
To ja spytam tak: skąd Max wie na pewno, że Jacek Berbeka uzyskał informacje, że jego brat kontaktował się z bazą w nocy. Bo jeśli to było opublikowane w internecie, gdzie autorzy tekstów mogą pisać co chcą i są to wywiady nieautoryzowane, to niech przedstawi link do nagrania rozmowy z Jackiem Berbeką gdzie tak mówił. Jeśli nie ma takiej rozmowy opublikowanej, wstrzymajmy się i niech Berbeka jak wróci sam się wypowie w tej i innych kwestiach.
Mirek 2013-07-19 15:02:35
To ja spytam tak: A skąd, z jakich źródeł Max wie, że Jacek Berbeka na pewno tak powiedział, czy od dziennikarzy którzy publikują często niesprawdzone, nieprawdziwe informacje. Jeżeli ma takie źródła niech podeśle link do stronki gdzie jest nagranie rozmowy Jacka Berbeki z dziennikarzem o tym że jego brat łączył się z bazą w nocy. Wtedy będzie można nad tym się zastanowić. Jeśli póki co nie ma takiego wiarygodnego źródła poczekajmy jak Berbeka wróci i na ten temat się wypowie osobiście
Bary 2013-07-19 12:50:09
Ale Max-owi chodziło o wypowiedz Jacka, że jego brat Maciek tej tragicznej nocy ostatni raz nie kontaktował się z bazą o 17.30 tylko jeszcze o 1 w nocy a później o 5 rano.
Mirek 2013-07-18 14:20:10
Maciej Berbeka, kontaktował się przez radio satelitarne z Krzysztofem Wielickim ze szczytu około 17.30, na różnych portalach poświęconych tej tematyce są zamieszczone nagrania rozmów uczestników wyprawy z bazą, m.in. jest ta rozmowa. Berbeka mówiąc o tym głos ma zmęczony ale słychać że jest szczęśliwy ze zdobycia szczytu...cześć jego pamięci, dał nam Polakom miejsce w światowym himalaizmie zdobywców wysokich szczytów.
max 2013-07-17 20:32:50
Mam pytanie, czy ktos wie, skąd Pan Jacek wie że Maciej kontaktował się z bazą w ta tragiczna noc? zachowała sie kamera? Chciałbym to wiedzieć, nie z ciekawości tylko po prostu interesuję się tym tematem i chciałbym wiedzieć. Sam w górach wysokich straciłem bliskich...
 • POŻYCZKI
  SUPER OFERTA KREDYT GOTÓWKOWY-KONSOLIDACYJNY, MOŻLIWOŚĆ NAJNIŻSZEJ RATY NA RYNKU FINANSOWYM. ZADZWOŃ DO DORADCY. T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA wakacyjna -DLA OSÓB, KTÓRE MAJĄ ZALEGŁOŚCI W BAZACH, -IDEALNY PRODUKT DLA CIEBIE, -jasna przejrzysta oferta, - 0 zł ukrytych kosztów. T- 694 567 002.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, KAMIENIARKA. 606 292 966.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO ŚNIADAŃ i SPRZĄTANIA (bez nałogów) - KAMERALNA WILLA W ZAKOPANEM. Co drugi dzień. 730 07 77 11
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 2-POZIOMOWE, Zakopane Pardałówka, 68m2, c.1200zł + media, minimum rok. 608 697 065
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc do Pensjonatu w Murzasichlu
  Tel.: 669-493-772
 • USŁUGI | budowlane
  Świadczymy usługi ziemne i przewozowe z wykorzystaniem -samochodu ciężarowego z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow)
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby do obsługi apartamentów w Zakopanem. Praca dorywcza ale całoroczna. Tel:
  Tel.: 662244845
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Kucharka - Pomoc KUCHENNA - Zakopane
  Tel.: 600712721
 • PRACA | dam
  Restauracja w Bukowinie szuka KELNERKI, POMOCY KUCHENNEJ, KUCHARKI. Nr tel.
  Tel.: 784569292, 783997156
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Apartament 90 m, 2 sypialnie, duży salon z jadalnią i otwartą kuchnią, podziemny garaż, okolice rondo Kuźnice, dostępny od zaraz, najem długoterminowy.
  Tel.: +48608450888
 • PRACA | dam
  RENOMOWANY HOTEL W ZAKOPANEM ZATRUDNI RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ ORAZ KELNERKĘ/KELNERA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres: recepcja@hotelrysy.pl Tel: 182011800
 • PRACA | dam
  Nowoczesna klinika stomatologiczna w centrum Zakopanego zatrudni, na dogodnych warunkach, osobę w charakterze asystentki stomatologicznej.
  Tel.: 530602603
  E-mail: stomatologia@przyrowni.eu
 • PRACA | dam
  KELNERKĘ/-RA, BARMANA/-KĘ, KUCHARZA dorywczo lub na stałe, do przyuczenia. RESTAURACJA, ZAKOPANE -
  Tel.: 501 467 829.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Drewniany domek z duszą w Gronkowie k. Białki Tatrzańskiej. Na dole salon z kominkiem, aneksem kuchennym w pełni wyposażonym (kuchenka, lodówka, zmywarka, piekarnik, naczynia) i z przestrzenną łazienką. Na górze dwie sypialnie 2-osobowe. Taras, ogród z kącikiem dla dzieci. Grill, hamak, parking. Mile widziane zwierzaki. Idealny dla 4-osobowej rodziny. Tel. +48602152509
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA ZATRUDNI KUCHARZA NA PEŁNY ETAT -
  Tel.: 600 076 107.
 • PRACA | dam
  GOSPODA PODKOWA W ZAKOPANEM OSOBĘ NA ZMYWAK. Praca stała, sezonowa. 694 184 929, 18 20 64 305
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
2019-06-17 21:59 Budżet bez zastrzeżeń 2019-06-17 20:59 Nowe multimedialne ławeczki w Zakopanem 3 2019-06-17 20:00 Śmierć funkcjonariusza 2019-06-17 19:39 Wspólne drogi malarskie 2019-06-17 19:06 W mieście trwa dyskusja czy dać milion na hokej 2 2019-06-17 18:54 W Murzasichlu uważajcie na kozy wchodzące na auta 2 2019-06-17 18:21 Droga do Zubrzycy już przejezdna 2019-06-17 18:06 Klub po nowemu 2019-06-17 18:00 Po deszczu wyszło słońce. Zieleń znowu taka soczysta 2019-06-17 17:25 Zablokowana droga z Jabłonki do Zubrzycy Dolnej (WIDEO) 1 2019-06-17 16:58 Trzech poszkodowanych w Niedzicy 1 2019-06-17 16:30 Szukają statystów do komedii Michała Milowicza 3 2019-06-17 16:03 Pijany motocyklista spowodował kolizję i uciekł 2019-06-17 15:52 400 milionów na inwestycje Polskich Kolei Linowych (WIDEO) 3 2019-06-17 15:15 Straż organizuje akcję pomocy dla pogorzelców 3 2019-06-17 14:37 Narciarskie inwestycje i więcej turystycznych atrakcji 2019-06-17 14:03 Program „Wakacji w Mieście 2019” 2019-06-17 13:54 Szlak ze Świnicy na Zawrat nadal zamknięty 2019-06-17 13:52 Piknik parafialny i deszczowy 2 2019-06-17 12:39 Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę (WIDEO) 2019-06-17 12:38 Uwaga kierowcy przygotujcie się na utrudnienia 2019-06-17 11:20 Pojedziemy przez most tymczasowy 2019-06-17 10:58 Sarsa, Afromental i bezsenna noc na powitanie lata 2019-06-17 10:31 Strażacy reanimowali psa 2019-06-17 09:41 Wypadek na zakopiance 2019-06-17 09:21 I mamy deszcz, dużo deszczu 1 2019-06-17 08:01 Odpoczywamy od upałów, a tak było wczoraj pod Świnicą 2019-06-17 00:00 Pstrąg w „Regionalnej” odsłonie 2019-06-16 21:40 Hotel przy dworcu kolejowym wkrótce ma być gotowy 1 2019-06-16 21:20 O MATKACH HOLOCAUSTU 2019-06-16 20:30 85 lat w służbie 2019-06-16 19:13 Wielka burza nad Orawą 2019-06-16 19:07 Bus i czarna chmura dymu (WIDEO) 5 2019-06-16 18:30 Kosmiczny Bajzel (ZDJĘCIA) 2019-06-16 16:50 Trzy zwycięstwa dla AZS Zakopane 2019-06-16 16:25 Pożar w Podczerwonem 4 2019-06-16 15:50 Smrody na Samorodach 1 2019-06-16 14:53 Tak wyglądało zderzenie na Grunwaldzkiej (WIDEO) 10 2019-06-16 14:20 Fatalny wypadek na trasie Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2 2019-06-16 13:27 Burze nad Podhalem i Tatrami 2019-06-16 12:23 Pijacka recydywa za kółkiem 9 2019-06-16 10:40 Akcja toprowców w górach 2019-06-16 10:29 Kierowcy nie wiedzą kto ma pierwszeństwo 24 2019-06-16 09:18 Kto zabrał Zakopane? 4 2019-06-16 08:04 Więc się mury pną do góry 3 2019-06-15 22:38 Tatry Running Tour 2019 2019-06-15 21:54 Zjednoczone chóry i gorący powiew dla chłodnej Islandii 3 2019-06-15 21:06 Susza, czekamy na większy deszcz 2019-06-15 20:42 Upalny dzień w Tatrach Słowackich 2019-06-15 20:41 II Bieg Hasiora
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-06-17 22:17 1. Właściciel niech dobrze pilnuje bo śmiech się skończy jak będzie szkoda na samochodzie wyższej Marki . 2019-06-17 22:16 2. siednijcie se panie na takiej laweczce wilka zlopiecie od razu,,, 2019-06-17 22:14 3. Ja byłam w Zakopanym i miałam okazję zobaczyć i posłuchać ławeczki grającej na naprzeciwko skoczni. Miła melodia. Moim dzieciom też się podobały. 2019-06-17 21:54 4. Inwestowanie większych pieniędzy w Tatrach to czyste marnotrawstwo. Stacje narciarskie składające się z jednej-dwóch (nawet najdłuższych i malowniczych) tras nie mają racji bytu. Ludzie oczekują szerokiej oferty: różnorodne trasy, przede wszystkim trasy niebieskie i czerwone, sztucznie naśnieżane i oświetlone, gastronomia, hotele, parkingi itp. W Tatrach nie ma szans na budowę kompleksowej stacji narciarskiej w stylu Chopoka, Kotelnicy, czy Szczyrku. Z przedstawionych planów jedynie rozwój Jaworzyny Krynickiej ma sens. W pozostałych przypadkach pozostaje ograniczona modernizacja. Problem z Polskim Funduszem Rozwoju jest to, że nie jest instytucją prywatną, tylko państwową, zarządzaną przez polityków i urzędników, którym kwestie ekonomicznej racjonalności są obce. Ewentualne straty funduszu prywatnego idą na jego konto. Za błędne inwestycje PFR płacimy z własnej kieszeni, a odpowiedzialnych nie ma. 2019-06-17 21:50 5. PRO TRAXION NIE ZABEZPIECZONY , KABINEK NA STANOWISKU USTAWNY NA WYŁAMANIE......NA TYM WISI CZŁOWIEK OJ PANOWIE ZAJMIJCIE SIĘ LANIEM WODY ,OBY TO WAM WYSZŁO LEPIEJ... DOBRE ZDJĘCIA PANI ANETO .. 2019-06-17 21:36 6. Referendum i co dalej..... były wójt który był przez 12 lat? Czy marionetkowy Puchatek, który jest intelektualną wydmuszką, a jego wiedzę najlepiej określa świadomość, iż naszą gminę tworzy 15 sołectw. Kto tam jeszcze został... sołtys analfabeta, obecny zastępca który ma poparcie na poziomie 100 mieszkańców i przewodniczący rady, z charyzmą na poziomie minus 10. Dziękuje za takie alternatywy. To już lepiej poczekać do końca kadencji (akurat Dyda spłaci wszystkie kredyty) i może ktoś rozsądny się objawi. 2019-06-17 21:16 7. Ja wiem To koza Waldka 2019-06-17 21:13 8. Pierwsze wrażenie negatywne, przypominają nagrobki. Tu jest Podhale, nie można wymyślić niczego co by nawiązywało do naszego regionu? 2019-06-17 20:32 9. Przedsiębiorców przez duże P ma Nowy Sącz. Nowy Targ jak sama nazwa wskazuje, to handelek. Nie chcę użyć pokątny. 2019-06-17 20:16 10. Hokej to jedyna reklama miasta. Konkurencje może mu robić tylko informowanie o smogu w mieście. Dużo miast inwestuje w sport który daje dobrą reklamę ale rozumiem tez irytację burmistrza bo ma sporo racji. Pieniądze nie spadną z nieba. Ktoś musi dać, żeby hokej mógł przetrwać. Inna kwestią jest sprawa głównego sponsora. To powinien być priorytet dla klubu. Podhale ma przedsiębiorców z możliwościami wsparcia hokeja ale może czekają na lepsze warunki? Jeśli miasto zdobędzie pieniądze, aby wspierać bardziej hokej to jestem za, z jednym ale, klub musi znaleźć sponsora głównego z prawdziwego zdarzenia.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka