Reklama

2009-10-12 08:05:17

Reklama

Nielegalna rozbiórka

Reklama

Reklama

Ks. Zygmunt Kabat, proboszcz z Ochotnicy Górnej, nielegalnie rozbiera plebanię.

Według naszych informacji, potwierdzonych przez naczelnika Wydziału Administracji Budowlano-Architektonicznej nowotarskiego starostwa, ks. Kabat bez pozwoleń i odpowiednich dokumentów w pierwszych dniach września tego roku rozpoczął rozbiórkę dawnej plebanii. Obiekt pamiętał jeszcze historię najazdu na parafię w 1914 roku Kozaków, będących przednią strażą armii carskiej. Jak twierdzą parafianie, proboszcz zamierza także rozebrać budynek dawnego Domu Ludowego \"Karcmy\", należącej także do dóbr kościelnych. W tym ostatnim budynku tuż po wojnie mieściła się KBW-owska placówka, gdzie torturowano wielu polskich patriotów, miały też miejsce skrytobójcze morderstwa. Oba więc budynki powinny być miejscami pamięci narodowej. Tymczasem nie tylko brak na nich jakichkolwiek tabliczek, ale mogą zniknąć z powierzchni ziemi.

Fakt prowadzenia rozbiórki bez pozwolenia potwierdził Jan Wierzbiński, naczelnik wydziału administracji budowlano-architektonicznej w nowotarskim starostwie. Poinformował, że zgodnie z przepisami, powinien tym zająć się inspektor nadzoru budowlanego.

– Nie mogę się pogodzić z decyzją rozbiórki budynku dawnej plebanii. Dla mnie jest to postępowanie nieetyczne w stosunku do współczesnych i przyszłych pokoleń.

Zarówno ja, jak i współautorzy wydawanego kwartalnika \"Ochotnica\" we wszystkich naszych działaniach kierujemy się zasadą, że należy chronić swoją tożsamość. Kiedyś powiedziano mi: \"Chłopce, jak kces se rzeźbić przyszłość, nie zaboc o przesłości\" – mówi Jarosław Buczek, prezes gorczańskiego oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy oraz członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ks. Kabat nie chciał z nami rozmawiać na ten temat.

hol

***

Burzenie tożsamości
rozmowa z Dawidem Golikem, historykiem, pracownikiem Oddziału IPN w Krakowie i regionalistę.

Na terenie parafii w Ochotnicy Górnej od września 2009 r. rozbierana jest plebania. Wcześniej rozebrano tam stary kościół. Planowana jest także rozbiórka dawnego domu parafialnego, obiektu który w latach powojennych był miejscem kaźni wielu patriotów polskich. Czy tego typu działania są zgodne z ideą zachowania pamięci narodowej?

Z całą pewnością nie. Zarówno stara plebania, jak i dawny dom parafialny w Ochotnicy Górnej, są elementami dawnej kultury materialnej gminy Ochotnica i powinny być w jakiś sposób chronione. W chwili, kiedy czyni się próby odbudowania dawnej tożsamości regionalnej, przywołuje się tradycję kultury wołoskiej, nawiązuje także do bogatego w wydarzenia okresu wojen światowych, musi dziwić fakt, że ktoś decyduje się na bezpowrotne zniszczenie dwóch niemal stuletnich budynków tak mocno wpisanych w historię wsi i parafii. Warto zaznaczyć, że dom parafialny, zwany również „Karcmą”, był w l. 1947-1948 miejscem, gdzie kwaterowali żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, walczący w Gorcach z polskim podziemiem niepodległościowym. W zachowanych do dnia dzisiejszego piwnicach budynku znajdował się areszt, w którym przetrzymywano wielu mieszkańców Ochotnicy podejrzanych o współpracę z partyzantami. W budynku dochodziło do brutalnych przesłuchań, pobić, znany jest także przynajmniej jeden przypadek zamordowania przez funkcjonariuszy UB przesłuchiwanego tam współpracownika podziemia. Trudno uwierzyć, że takie miejsce nie zostało dotychczas opatrzone odpowiednią tablicą pamiątkową. Tym bardziej niezrozumiała jest decyzja o jego rozbiórce.

Czy jest zgodne z prawem, żeby miejsca pamięci narodowej dewastować a nawet całkowicie niszczyć bez powiadamiania o takich planach odpowiednich służb?

Miejsca pamięci są oczywiście prawnie chronione, a zajmuje się tym Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jeszcze innym formom ochrony poddane są zabytki, za które odpowiadają służby konserwatorskie. Niestety budynki z Ochotnicy nie są wpisane ani na listę zabytków, ani też nigdy nie były formalnie uznane za miejsca pamięci narodowej. Nie zdejmuje to jednak z nas odpowiedzialności za ich los – zwłaszcza, że mogą one zostać w doskonały sposób przystosowane do potrzeb miejscowych ośrodków kulturalnych. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby w budynku plebanii otworzyć wystawę o historii parafii, natomiast w dawnym domu parafialnym urządzać spotkania poświęcone trudnej historii najnowszej – począwszy od lat II wojny światowej, skończywszy na „Solidarności”. Zwłaszcza, że stan techniczny budynków, pomimo postępującej dewastacji, nadal jest dość dobry.

Jak więc wytłumaczyć decyzję o rozbiórce?

Sprawa wbrew pozorom nie jest prosta. Każda parafia musi się modernizować, potrzebne są odpowiednie inwestycje, nowoczesna oprawa, niekiedy trzeba wybudować np. nowy budynek kościoła, bo w starym po prostu brakuje miejsc dla wiernych. Wydaje się, że właśnie taki cel przyświecał księżom z Ochotnicy Górnej, gdy zdecydowali się na rozbiórkę. Nie można jednak \"wylewać dziecka z kąpielą\". Nie można modernizować parafii odcinając ją od korzeni, które symbolizował stary kościół, a symbolizują nadal stara plebania i dom parafialny. To miejsca związane z historią Ochotnicy i z konkretnymi ludźmi – takimi jak np. ks. Józef Śledź, w l. 1936-1952 proboszcz tamtejszej parafii, kapelan w armii austro-węgierskiej, a następnie spowiednik żołnierzy AK i partyzantów \"Ognia\". Niszcząc materialne ślady związane z historią miejsca, skazujemy je często na zapomnienie.

rozmawiał Henryk Janusz Olkiewicz
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zelek68 2009-10-14 20:00:56
Widzę ,że tu sprzedawczyków więcej, (szczęściem odszczepieniec gwarowy ostał tylko jeden).. ale demokracja cóż, wolno mu, ciekawe tylko, czy współtowarzysze wiedza o nim ,, i co na to,, czy tytlko chowa sie pod nickiem .. gdzieś poza granicami, w innym wyznaniu,,
emigrant 2009-10-12 17:50:08
Jesce roz jo, W Anglii księża Marianie sprzedali Fawley Court posiadłość kupionom przez emigrację za ciężko zarobione dutki, a którom mieli ino w zarządzie, ponieważ nie dało się downij tego inacy przewieść bez prawo. To łoni teroz uwozajom to za swoje i sprzedali to jak swoje. Coby beło jasne to jes je to podobno sprawa jakom mieli nasi przodkowie z księdzem Wilczkiem ło lasy terozkiej wspólnoty leśnej 8 wsi. Kupili za własne a pote musieli wykupywać jesce roz tyz za swoje i procesować się roki. Sakramencko!!!
emigrant 2009-10-12 17:45:01
Jasne, księża majom w rzyci pozwolenia, konserwatorów zabytków i tam takie bzdety. Oni se robiom co fcom ka fcom i kie fcom. Downij tak robiła partio a teroz momy nowom siłe przewodniom narodu. Kruca!
kasia 2009-10-12 10:41:59
w te pędy do Kurii; tam maja inne myslenie...
 • PRACA | dam
  DO GABINETU KOSMETYCZNEGO w Zakopanem szukam STYLISTKI PAZNOKCI, KOSMETYCZKI EWENTUALNIE PANI, KTÓREJ PASJĄ JEST STYLIZACJA PAZNOKCI, z możliwością przyuczenia w zawodzie kosmetyczki. Praca od poniedziałku do piątku. Warunki do uzgodnienia. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Praca w Niemczech dla ogólnobudowlańców od zaraz. 12-15 euro na godzinę
  Tel.: 535294557
  E-mail: nagranicy@poczta.fm
 • PRACA | dam
  Przyjmę pomocnika do zakładu garbarskiego, dobre wynagrodzenie ubezpieczenie.
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  DACIA DUSTER 1.5 dCi / 110 / 4x4, pierwsza rejestracja 26.11.2012, 103.850 km, poj. 1461ccm, moc 81 kW / 110KM, c.25 500zł. 601 207 659
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy dom zamiast mieszkanie w Zaskalu 150 m2, nie przepłacaj za mieszkanie. 660797241, marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • PRACA | dam
  Firma Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (BiałkaTatrzańska) zatrudni DORADCĘ KLIENTA. Oferujemy: stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Poszukujemy: osoby z doświadczeniem w bezpośrednim kontakcie z klientem i/lub znajomością rozwiązań IT, znajomością języka angielskiego oraz prawem jazdy kat.B. Główne obowiązki: opieka nad klientem, doradztwo, promowanie firmy. Aplikacje prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom do zamieszkania od razu w Banskiej Wyżnej -sprzedam
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Piękny nowy dom góralski z bali na super widokowej działce Czarna Góra sprzedam
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • POŻYCZKI
  SUPER OFERTA KREDYT GOTÓWKOWY-KONSOLIDACYJNY MOŻLIWOŚĆ NAJNIŻSZEJ RATY NA RYNKU FINANSOWYM. ZADZWOŃ DO DORADCY . T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  GOLD CENT FINANSE NOWE SUPER PROPOZYCJE POŻYCZKOWE TYLKO DOWÓD OSOBISTY !!! T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA przyjmie na sezon letni OSOBY DO PRACY W PUNKTACH GASTRONOMICZNYCH. Kontakt 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE - UDZIAŁ W BUDYNKU. ZAKOPANE, 250.000 zł. 607 506 428
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: BARMANA/-KĘ, KELNERA/-KĘ z doświadczeniem. Dobre wynagrodzenie, umowa o pracę.
  Tel.: 880 563 097
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, z doświadczeniem - Kuźnice -
  Tel.: 880 563 097
 • PRACA | szukam
  INFORMATYK SZUKA PRACY JAKO PROGRAMISTA, SERWISANT KOMPUTEROWY, ADMINISTRATOR SIECI KOMPUTEROWYCH. Umiejętność programowania w języku Java w stopniu zaawansowanym. Znajomość programów: Adobe Photoshop, Adobe Design, Corel, Excel, Word, PowerPoint, Access. Tel. 506 188 980
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika do zakładu kuśnierskiego znającego się na pracy
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND(z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein) w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat. Telefon;
  Tel.: 660-719-519,
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY, POMOC KUCHENNĄ, KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  LAND ROVER DISCOVERY 3, r.p.2008, przebieg 400 000 km, serwisowany, I właściciel, cena 35000 zł. 602 378 614
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane Domy szkieletowe wykończenia i remonty (glazura, gładzie, malowania, pracę wykończeniowe stolarskie) brygada 8 osobowa.
  Tel.: 572312171
  WWW: Sierockie 21b,
  GG: Biały Dunajec
  Inne: Dawid
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • PRACA | dam
  Pomoc domowa - sprzątanie, pranie, prasowanie, ogród - w soboty godz. 8 - 16. Bór k. Szaflar.
  Tel.: 608570500
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A4 ALLROAD QUATTRO benzyna 2.0 tsi 211 KM full opcja 137 tys. srebrny 51.900 do negocjacji 608232654
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  WITRYNA CHŁODNICZA na ciasta, serki regionalne, stal nierdzewna 1300x700x1300 stan bdb 1990 zł Szczawnica 608 232 654
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ MĘŻCZYZNĘ DO SKLEPU Z FARBAMI. Pełny etat, warunki zatrudnienia do ustalenia. Czarny Dunajec. 601 464 273.
 • PRACA | dam
  STOLARZA - PRACA STAŁA, ZAKOPANE. 691 090 770
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zatrudnię bądź przyuczę pracownika na stanowisko piekarz. Doświadczenie w branży piekarskiej nie jest wymagane. Miejsce pracy Raba Wyżna
  Tel.: 604815957
  E-mail: marcin.talaga@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARKĘ i POMOC DO PENSJONATU. 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI SAMOCHODEM CIĘŻAROWYM z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow), Roboty ziemnie
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  KASJER/KASJERKA - praca w sklepie spożywczym w Bukowinie Tatrzańskiej
  Tel.: 609820250
  E-mail: as.stasik@op.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
2019-05-23 21:31 Zmarł Andrzej Haniaczyk. Popularyzator muzyki góralskiej, pedagog, śpiewak, tancerz 2019-05-23 20:50 Wszystko zależy od gminy 1 2019-05-23 20:26 Przejazd przez Ząb utrudniony. Na drodze wielkie stosy odpadów (WIDEO) 3 2019-05-23 19:56 Dwa dni w roku pojeździmy na gapę 2019-05-23 19:32 Uwaga przy dworcu zwężenie jezdni 2019-05-23 19:20 Zmarł Wojciech Meglicz (aktualizacja) 2019-05-23 18:44 Poziom wody znowu się podniósł 2019-05-23 18:29 Odwołany flisacki spływ 1 2019-05-23 18:00 Spędź Dzień Dziecka na Gubałówce z PKL 2019-05-23 17:43 Wysoko w Tatrach pada śnieg 2019-05-23 16:35 Burmistrz do sądu za cytat w Wyborczej 2019-05-23 14:53 Mętna woda w Małem Cichem 1 2019-05-23 14:04 Światowe Dni Walki z Nowotworem Krwi w Zakopanem 2019-05-23 13:58 Dunajec wzbiera, ale zagrożeń nie ma 2019-05-23 13:22 Na Harendzie woda już się nie podnosi (WIDEO) 2019-05-23 12:56 Stan alarmowy na rzece Białce (ZDJĘCIA) 2019-05-23 12:34 Sprawca katastrofy na zakopiance opuścił areszt 10 2019-05-23 12:31 Wezbrane potoki zagrożeniem dla turystów 2019-05-23 11:58 Stan alarmowy przekroczony w Trybszu, ostrzegawczy w Nowym Targu 2019-05-23 10:40 Nie chcą łączenia klas 7 2019-05-23 10:14 Dziś z „Tygodnikiem Podhalańskim” - kolejny numer „Gazety Targowej” 2019-05-23 09:36 Ciągle pada, ale prognozy były gorsze (WIDEO) 2019-05-23 08:02 Mimo ostrzeżeń - było spokojnie 2019-05-23 07:00 Cholerna zakopianka i ostatni spływ Pawła (WIDEO) 1 2019-05-22 22:27 Wójt gminy: To wszystko wina powiatu 6 2019-05-22 22:15 Kwitnące aleje 1 2019-05-22 21:13 Edukacyjny szlak Małych Zdobywców Gór na Palenicy czeka na odkrywców 2019-05-22 20:57 Wojskowy śmigłowiec nad Zakopanem 2019-05-22 20:20 Cyrkowy Dzień Dziecka w nowotarskim parku miejskim 2019-05-22 19:57 Potężne stawy na drodze wojewódzkiej 2 2019-05-22 19:18 Inteligentna szyba w twoim oknie 2019-05-22 19:11 Zaczęło się. Nad Podhale nadciągnęła ulewa 2019-05-22 17:50 Dzieci z Kościelnej proszą o zainteresowanie boiskiem 7 2019-05-22 17:36 Opowieść o grających organach 3 2019-05-22 16:41 Strajk dla klimatu 3 2019-05-22 16:39 Chińska delegacja pod Giewontem 5 2019-05-22 16:04 Zakopiański Dzień Dziecka 2019-05-22 15:58 Dolce vita pod włoskim niebem 2019-05-22 15:45 Kobiece tematy 2019-05-22 15:35 Miejska zrzutka na policję 2019-05-22 15:13 Marusynianki zapraszają na spektakl 2019-05-22 15:01 Zakopane biega 2019-05-22 14:32 Koncert Aleksandry Pawlikowskiej w nowotarskich „Jatkach” 2019-05-22 14:27 Rekordowy zjazd, 40 lat minęło (WIDEO) 10 2019-05-22 13:18 Kierowcy grozi nawet 8 lat więzienia. Wniosek o areszt 13 2019-05-22 12:57 Coraz gorsze prognozy. Dawno nie było takiego stopnia zagrożenia 2019-05-22 12:56 Kolejny podarty plakat Koalicji Europejskiej 4 2019-05-22 12:55 Coś dla bardzo małych dzieci 2019-05-22 11:30 Osuwisko w Bielance i ziemia na patelniach 2019-05-22 10:25 Tragedie nie uczą - drogowe piractwo kwitnie (WIDEO) 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-05-23 22:22 1. Facet KLASA. Ciekawe jak uhonorował go Polski Związek Narciarski i nasz okregowy. Mamy legendę i wzór dla mlodych. Brawo. 2019-05-23 21:51 2. Jesli tylko gmina nie da się wciągnąć w ogromne koszty Tur de Pologne to pieniądze będą na 2 chodniki. 2019-05-23 21:33 3. 1. Organizator: wójt i rada gminy nie maja mózgu. Wybór mieszkańców. 2. Ludzie maja różne definicje wielkich gabarytów. 3. Najważniejsze. Czemu policja nie zajmie się złodziejami cygańskimi? Wszędzie ta sama akcja. Ktoś odbiera te śmieci licząc na zysk minimalny z chociażby miedzi a margines ich uprzedza. Nikt problemu nie widzi. Jak mi pod domem zaczynaja grzebać to od razu tłumacze im prostym językiem co maja ze sobą zrobić. 2019-05-23 20:59 4. To się mogło wydarzyć tylko w gminie Poronin. Jakoś gmina Bukowina Tatrzańska, czy miasto Zakopane mogło odebrać odpady bezpośrednio z posesji. 2019-05-23 20:51 5. Ale prosili ludzie żeby zbieranie gabaretów odbyło się przy domach... Ale gmina nic z tym nie zrobiła i teraz są tego skutki!!! 2019-05-23 19:22 6. Jestem rodzicem dziecka w tej szkole. Uważam, że dzieci są świetnie prowadzone przez nauczycieli i kto ma tylko chęci może się wiele nauczyć. Klasa mojego syna liczy 24 osoby i w niczym to nie przeszkadza. W Szaflarach większość klas ma ponad 20 uczniów i wszyscy rodzice mogliby ządać podziału. Tylko nauczyciele powinni mieć jakiś dodatek bo poprawić 5 sprawdzianów w Borze, a 24 w Szaflarach to chyba różnica... 2019-05-23 18:47 7. Nareszcie. Musiała Matka Boska popukać po kapeluszach. Dzisiaj jeszcze spływali. 2019-05-23 18:03 8. Wielka krzywda będzie dzieciom w większej klasie, w takim razie powinni 70% klas w Polsce porozdzielać.. Już nie da się czytać o tych znawcach edukacji w Szaflarach. Czas zakończyć konflikt i manipulacje. 2019-05-23 17:27 9. W Tylmanowej w ujeciu gdzie znajduje sie osrodek wczasowy po malej ulewie leci ,kawa; ale ze nadlesnictwo zrylo lasy drogami bez planu tam gdzie ujecia wody ...to cichosza , 2019-05-23 16:58 10. Szkaradziński znowu zdziwiony. On się tylko umie dziwić i fatalne decyzję podejmowac. A niechże choć raz posłucha rodziców, ale tych na prawdę mądrych i reprezentatywnych, a nie swoją świte.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka