Reklama

2016-11-06 20:53:37

Blog

Zakopane a Zermatt

Reklama

Co łączy, a co dzieli te pozornie wzajemnie wykluczające się miejscowości? Pierwsze miasto to stolica polskich Tatr, drugie - bardziej miasteczko niż miasto, jest stolicą Alp Walijskich. Nad jednym króluje, niczym śpiący rycerz, Giewont 1894 m n.p.m., a nad drugim szczyt uznawany za symbol góry doskonałej, czyli Matterhorn 4478 m n.p.m.

Kto spośród nas, choć raz nie doświadczył mile spędzonego czasu, stojąc w gigantycznych, kilkugodzinnych korkach na Zakopiance? Dodajmy jeszcze kilka minut spędzonych na objeżdżaniu Krupówek celem znalezienia miejsca parkingowego. W środku sezonu ta banalna czynność zamienia się w nie lada wyczyn. Chcąc się dostać do Zermatt, zostawiamy samochód na ogromnym, kilkupoziomowym parkingu w jednej miejscowości wcześniej, czyli Täsch. Jako, że w samym Zermatt ze względów ekologicznych poruszać się można tylko pojazdami napędzanymi silnikami elektrycznymi, jeszcze w Täsch musimy przesiąść się na pociąg, który poza helikopterem, jest jedynym sposobem na dotarcie do tego malowniczego ośrodka. 

Spacerujemy. Wyobrażacie sobie jak to jest przemieszczać się po ulicach, nie rozglądając się dookoła, aby sprawdzić, czy nie nadjeżdża jakiś samochód? Niby nic wielkiego, a jednak… Oddychamy mniej lub bardziej świeżym powietrzem w zależności od tego, czym aktualnie palimy w piecach. U nas słowo smog zimą staje się bohaterem pierwszych stron gazet, a śmiem podejrzewać, że większość Szwajcarów musiałaby odnaleźć na Wikipedii znaczenie słowa der Smog. Niby obydwie miejscowości położone są w dolinie, i niby w kontekście smogu ma to piorunujące znaczenie. Czyżby?

Ileż razy bombardujące mnie z każdej strony neony i billboardy pomagały odnaleźć to, czego świadomie, albo i nie poszukiwałem. Okazuje się, że są miejsca, w których reklamy funkcjonują tylko w przestrzeni medialnej, pozwalając swoim budynkom w całości pozować do zdjęć. Ekspertem nie jestem, ale i architektura wraz z urbanistyką czasem mogą być jakieś takie bardziej spójne. Wygląda na to, że istnieją sposoby na projektowanie, łączące w sobie elementy sztuki góralskiej z postmodernistyczną. A dzięki temu wszystkie puzzle układanki, jaką staje się miasto, tworzą zgrabną całość.

Na ulicach mijamy turystów z mapami i aparatami, narciarzy ze sprzętem z niższej lub wyższej półki i wspinaczy z wypchanymi po brzeg ciężkimi plecakami. Zarówno Zakopane, jak i Zermatt mają w sobie ogromny magnes, który przyciąga tłumy. Zupełnie mnie to zjawisko nie dziwi, bo w końcu i ja na to pole magnetyczne bardzo silnie reaguję. Najwięksi malarze, pisarze i nie tylko szukali tam - a wiele wskazuje na to, że i odnajdywali - inspiracji, dzięki czemu dziś możemy podziwiać ich dzieła. 

Jestem świadom, że Polska nie jest Szwajcarią i w dodatku nigdy nią nie będzie. Zresztą nie w tym rzecz. Czasem dobrze jest spojrzeć szerzej, żonglować perspektywami, zestawiać i skalować. Uczyć się i brać od innych to, co najlepsze. Wiem, że w życiu codziennym ciężko jest po prostu wcisnąć ctrl+C, aby chwilę potem dołożyć ctrl+V. Wiem, że pewne procesy rodzą się w ogromnych bólach i trwają latami, jak nie wiekami. Jednak zawsze byłem idealistą i wierzę, że nadejdzie dzień, kiedy Zakopane może nie prześcignie, ale z pewnością zacznie doganiać Zermatt. 


Tekst: Łukasz Mucha

Fotografia: Rafał Raczyński

Więcej zdjęć: www.rafalraczynski.com.pl

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Matt O-ł 2016-11-12 07:16:53
Tfu,tfu powiem tak" To se ne vrati "
Adam 2016-11-11 22:02:56
Czytając komentarze mam wrażenie , że wielu z Was odwiedziło Zermatt
Niesmiało zaproponuję spotkanie wszystkich zainteresowanych do podzielenia się uwagami co do rozwoju Zakopanego ( na podstawie obserwacji Zermatt ) na które zaprosiłbym p A Makowskiego byłego starostę i pana Jacka Kowalskiego. Ten ostatni właśnie będąc ze mną w Zermatt spotkał się z burmistrzem tego miasteczka. Ciekawe byłoby spotkanie i on przekazał by Wam i władzom miasta spostrzeżenia i rady od włodarza ze Szwajcarii.
My tam jezdzimy na narty i kilka osób z Zakopanego prawie co rok. Mamy porównanie co jest w Zermatt a co u nas można bardzo szybko wprowadzić ażeby zwiększyć atrakcyjność, poziom obsługi turystycznej itd
czopek 2016-11-10 09:07:06
W Zakopanem tego roku już pięć razy padał śnieg. Trzeci podobno zostaje już do wiosny.
jarząbek 2016-11-08 19:39:18
Już samo posiadanie butów scarpa i kurtki mammuta czynią z Pana Łukasza wspinacza wielkości co najmniej Matterhornu (zresztą nazywanie Matterhorna Matem też już świadczy o wielkiej klasie tego zdobywcy). Nie to co te patałachy w butach z decathlona. Taki gość w tatrach po prostu by się zanudził. Nie ta liga...
realista222 2016-11-08 11:24:32
Panie Łukaszu,

to bardzo się cieszę, że jest Pan w tej części, która ten sprzęt używa zgodnie z przeznaczeniem, ani sekundy nie wątpiłem! Jednak do Zermatt przyciągają nie tylko góry, ale także miano najdroższego resortu na świecie.

Pisał Pan o braniu tego co najlepsze, to wymieniłem to co najlepsze jest w Zermatt czyli położenie geograficznie, wysokość 1608m n.p.m., bliskość lodowca, można dodać jeszcze zwierzchność Szwajcarii nad tą miejscowością. Ale brak korków (a stał Pan w korku w Visp? Tamtejszy BD) przez zakaz jazdy nie uważam za plus, proszę porównać wielkość Zermatt do Zakopanego oraz liczbę mieszkańców. Brak reklam jest oczywistym plusem i nie tylko Pan to zauważył. Brak miejsc parkingowych zdarza się chyba tylko parę razy w roku. Smog był tyle razy wałkowany, że nie zabieram głosu.Trzeba jechać taki kawał drogi, aby się tego dowiedzieć? Przed wizytą w Zermatt nie przeszkadzało to Panu? Wymienił Pan problemy, a Zakopanemu potrzeba rozwiązań.
Łukasz 2016-11-08 00:22:35
Panie Realisto,

kiedy planuję wspinać się na Matta czy Dufoura i chodzę po Zermatt w ciężkich Scarpach, na sobie mam spodnie i kurtkę z Mammuta, to wg Pana ja i kilkadziesiąt jak nie kilkaset innych wspinaczy robimy to tylko i wyłącznie na pokaz?
Jak rozumiem ze wspomnianymi Japończykami chodził Pan na zakupy po Zermatt i wie, że to właśnie tam obkupili się w najdroższe ciuchy, bo w Japonii nie mają sklepów outdoorowych? Krytykować można ludzi, którzy na wysokość 2537 m w przypadku Stellisee czy 3883 m w przypadku Klein Matterhorna wjeżdżają w sandałach, kompletnie nieprzygotowani na nagłe załamanie pogody, ale nie tych, którzy mają świadomość tego, gdzie aktualnie się znajdują.

W całym tekście wyidealizowane jest ostatnie zdanie, do którego zresztą sam się od razu przyznałem. Cała reszta to czyste fakty. Proszę spojrzeć w statystyki, ile ludzi rocznie odwiedza Alpy Walijskie, a ilu turystów wpuszcza się do TPN-u. Zdecydowanie w naszej części Tatr można delektować się ciszą i pięknem przyrody, których tak Panu brakuje w okolicach Zermatt.

W ani jednym zdaniu nie napisałem, że liczę na to, iż Zakopane zamieni się w Zermatt. A sprowadzanie dyskusji do ?podpierdzielenia lodowca? jest - moim skromnym zdaniem - trochę nie na miejscu, bo podałem wystarczająco przykładów, nad którymi można by i na naszym podwórku popracować.
Dobrej nocy,
ł.
Fibi 2016-11-07 23:06:09
Rozumiem być w danym miejscu i podzielić się tym z innym, ale dlaczego od razu porównywać. ...
Chwaląc jedno , sramy na drugie...tak w kółko...
Ps
Pani Katrarzyno, poziom usług w Zakopanem jest niejednokrotnie wyższy niż w niejednym alpejskim kurorcie.
To stwierdzenie, że kicz i naciąganie to tylko zazdrość, że pani " jeździ gdzieś na szmacie u Turka " a nie w Zakopcu :)
Co do zachwytu Słowacją , to chyba Pani tam nie była, tam to dopiero "szanują" klienta.
realista222 2016-11-07 22:22:46
Jeszcze chciałbym dodać, że moje informacje czerpie z własnego doświadczenia oraz rozmów ze Szwajcarami, młodymi ludźmi, którzy sami nie przepadają za tymi którzy tam przyjeżdzają tak jak my nie lubimy sławnej "warszawki". Ale cieszą się, że tam są ponieważ za godzinę jazdy na nartach kasują ich ponad 100 franków za godzinę.
jaś 2016-11-07 22:08:51
zakopane grajdół jakich mało , cieszę się kiedy wreszcie szlag go trafi .Za te śmierdzące bundze , stare oscypki , kebaby z muchami .I wiele wiele takich i podobnych rzeczy . Po pierwsze górale prawdziwi zostali wyparci przez takich bezmózgowców z Polski , którzy myślą że coś mają do powiedzenia ., i oni za rdzennych mieszkańców podejmować decyzje .Chwała Panu Byrcynemu za blokadę Gubałówki , dalej Panie Byrcyn , nie dać se w kaszę dmuchać
realista222 2016-11-07 22:07:37
Panie Łukaszu,

Kompleksów nie mam, ale dziękuje za troskę. Skoro jest Pan na tyle miły to niech mi Pan wytłumaczy po co ludzie chodzą po mieście (chciałbym podkreślić w mieście, bo czytanie ze zrozumieniem boli, chyba że Zermatt traktuje Pan jako góry wysokie (masakra tak nawiasem)) w najnowszym i najdroższym sprzęcie, bo wg. mnie tylko i wyłącznie na pokaz. Nie mówię, że 100% ale duża większość. Dla przykładu zobrazuje to na wycieczce Japończyków, którzy nad Stellisee wjechali kolejką i połowa z nich była ubrana w ciuchy wysokogórskie kupione w mieście, a połowa w jakieś trampki czy inne sandały. Ja osobiście, jak Pan trafnie stwierdził, wszedłem tam w butach z Decatlonu.
Ja nie mam nic do Pana autora tekstu, prócz tego że tekst jest na tyle wyidealizowany, że aż traci na wiarygodności. Ja tylko wymieniłem to, co mi się nie podobało podczas wizyty w Zermatt. I nie jestem zdania, że należy z Zakopanego zrobić drugie Zermatt. To własnie Zermatt powinno wg. mojej opinii przywrócić dzikość Alp, które w duży sposób zostały zagospodarowane. W górach lubię ciszę i piękno przyrody, nie kolejki i masy ludzi.

A co do tych kolejek jeszcze i ich budowaniu w Tatrach to jak Pan trafnie stwierdził sezon na lodowcu trwa cały rok, a poza nim zimowo w Zermatt robi się już w październiku i taka pora roku trwa, aż do maja czyli mamy około 7 miesięcy sezonu narciarskiego. "Ale przecież na Słowacji mogą", to proszę sobie przypomnieć, że nasi sąsiedzie mają zdecydowanie większą część Tatr ...

Co jeszcze mogę dodać? Dalej mam tłumaczyć dlaczego Zermatt nigdy nie będzie Zakopanym? Co mamy brać z Zermatt najlepszego? Mamy im lodowiec podpierdzielić? Czy może przenieść Zakopane 2x wyżej niż obecnie leży?

Pozdrawiam
alina 2016-11-07 21:23:19
Taki realista jak ze swistaczej d. trąba. Chyba zermatt oglądałeś w necie i masz takie pojęcie ze Kutza twoja twarz
realista222 2016-11-07 21:22:19
Pani Katarzyno,

proszę wskazać w którym akapicie napisałem coś o kolejce do Zermatt.
Do samego centrum Zermatt dostałem się autostopem, zabrał mnie tam miejscowy, który tam mieszkał i jechał normalnym samochodem z silnikiem diesla, tak aby dopełnić wypowiedź.
Bardzo mnie cieszy, że emigrowała Pani poza granice naszego kraju. Jedna osoba mniej do narzekania jak to jest źle u nas, a jak pięknie wszędzie indziej.

Niech mi Pani jeszcze napiszę co jest w Zakopanym drogie prócz tej sławnej kolejki na Kasprowy, jakiej infrastruktury nam brakuje, kto Panią naciągnął w Zakopanym? (czyżby skusiła się Pani na szybki zarobek w 3 kubki?) I dlaczego według Pani jest w Zakopanym kicz? Walka z chińszczyzną trwa, ale nikt jej chyba nie wygrał jeszcze bo w całej Europie jest to samo (pewnie w Zermatt i Solden nie, ale nie wiem bo przecież nie byłem).

Pozdrawiam
Łukasz 2016-11-07 21:16:15
Zabawne, że tekst, który daleki był od jakiegokolwiek krytykanctwa, został zalany przez taką jego falę.

Panie Jarząbek, w którym momencie przez Panią Katarzynę przemawiają jakiekolwiek kompleksy? W którym miejscu jej słowa są niezgodne z prawdą? Proszę podać tak konkretne argumenty na potwierdzenie swojej tezy jak to zrobiła Pani Katarzyna.

Panie Realisto, w Zermatt jest całkowity zakaz ruchu samochodowego. Lokalnych mieszkańców owszem nie dotyczy stojący w Tasch znak zakazu wjazdu, ale po pierwsze dojechać mogą i tak tylko do rogatek Zermatt, a po drugie ich samochody muszą przestrzegać norm spalinowych. Pociąg do Zermatt kosztuje 16 franków, w dwie strony, i raczej śmiem wątpić, żeby przeciętny Szwajcar tak bardzo odczuł jego koszt. Byłem w Zermatt kilkukrotnie i nigdy nie dostrzegłem w oczach mijanych ludzi pogardy czy niewiadomo jakiego wywyższania się. Może po prostu to w Panu jest tyle kompleksów, że z każdej strony odczuwał Pan takie emocje, będąc tam? Podobnie w kwestii ubioru czy sprzętu, tak Pan generalizuje, że głowa mała. Za to z pewnością świetnym rozwiązaniem jest wspinaczka na Matterhorna jak na Orlą Perć w butach z Decathlona, bo Mammuty są za drogie. Dobry sprzęt w górach wysokich może uratować Panu życie, to tak na marginesie.
Czy autor wyszedł na jakiś szlak? Nie, zdjęcia to zeskanowane pocztówki, a moja twarz została doklejona do nich za pomocą Photoshopa. I pewnie z pocztówek też są usuwane te buldożery i koparki, których tak wiele Pan tam widział. A kolejka na Kasprowym czy Łomnicy została stworzona za pomocą czarodziejskiej różdżki, prawda?
Czy to tak źle, że ludzie, którzy nie są w stanie wejść o własnych siłach na Klein Matterhorn mogą tam wjechać kolejką? Czy to tak źle, że skoro ma się pod nosem lodowiec to jeździ się po nim na nartach?

A przecież chodziło tylko i wyłącznie o to, żeby brać z innych to, co w nich najlepsze.
Pozdrawiam.
truflak 2016-11-07 20:09:01
do katarzyna

Wez se odpuść. Twoje wypociny są marne. Nie masz rozeznania w cenach na świecie a uparłaś się na to Zakopane, że takie złe jest jak nie wiadomo na co. Nie przyjeżdżaj do Zakopanego tylko lecz kompleksy w Solden.
katarzyna 2016-11-07 18:23:07
Do jarząbek
Oczywiście pochodzę z okolic Zakopanego ale mieszkam na stałe Solden
jarząbek 2016-11-07 18:11:04
polską mentalność to niestety reprezentuje światowa katarzyna - za granicą to nawet po ptasiej kupie będzie się oblizywać. Ja akurat trochę jeździłem po Alpach i widzę, że przez tę kobietę przemawiają jakieś ogromne kompleksy. Ciekaw jestem skąd Pani jest??? Przyzna się Pani?
Katarzyna 2016-11-07 17:48:11
Do ealista222

Czy inwestycje cały czas odbywają sie we wszystkich kurortach ? Czy na terenie Podhala nie są prowadzone rządne inwestycje które by utrudniały życie turystom ?
Czy autor tekstu miał zły zamiar porównując Zermatt i Zakopane ? Mógł porównać do innej wioski w Austrii i podejrzewam że i tak miał/aś by pretensje.
Na terenie Szwajcarii obowiązuje specjalna karta Swiss Pass który nadaje Ci bardzo duże uprawnienia
Popatrzmy realnie jak Zakopane wygląda z perspektywy turysty. Szmelc mydło i powidło. Jeśli piszesz o stylu zakopiańskim to chyba nie wiesz co piszesz. Styl został zrujnowany przez budownictwo które nie ma nic wspólnego z górami.
Emisja spalin jest gorzej niż na Górny Śląsku. Wystarczy zerknąć na automatyczne stacje pomiarów emisji spalin. TRAGEDIA. Zakopane śmie sie nazywać kurortem, pobierać opłatę klimatyczna?
Wspólnota 8 Wsi czy TPN czy to ma znaczenie ? Przecież to Park Narodowy.
Rzucanie teksami że Zakopanego nie stać ? Zerknijmy za miedzę. Jak Słowacja inwestuje w turystykę letnią i zimową.
Popatrzmy na inne miejscowości turystyczne w Polsce jak wyglądają jak dbają o turystę.
Czy Zakopane będzie kiedyś kurortem z prawdziwego zdarzenia ? Nie do póki nie zmieni się mentalność ludzi a nie historia Polski czy regionu który ma bardzo duży potencjał tylko nie umie tego wykorzystać.
Oby nigdy takie czasy nie stały że Zakopane zostanie dziurą zabitą dechami i może być za późno na odbudowę wizerunku który jest systematycznie niszczony. Czy na pewno przez turystów ?

Auto tekstu nic nie miał złego na myśli bo sądząc po zdjeciach spędza bardzo dużo czasu w Tatrach.

A co sądzą o Zakopanem ?
Zakopane to drożyzna
Zakopane to totalny kicz
Zakopane to totalni naciągacze
Zakopane to brak infrastruktury
Zakopane to bardziej zanieczyszczone miasto niż Nowa Huta
i ????
odpowiedzmy sobie sami na owe pytania.
Fakt Zakopane nigdy nie będzie równało się z Zermatt.

Polecam wycieczkę w dowolny rejon Alp nie koniecznie do Zermatt a otworzysz oczy.
Z drugiej strony wypowiadając się na temat Zermatt gwarantuje że nawet tam nie byłeś/aś sadząc po Twojej wypowiedzi jak kursuje kolejka do Zermatt.
No cóż polska mentalność jedź zobacz a potem wypowiadaj się.
Pozdrawiam
jarząbek 2016-11-07 16:00:42
Na Zermatt was niestety nie stać marzyciele...
realista222 2016-11-07 13:08:55
Do Pani Katarzyny:

Nie mam ochoty się z Panią przekomarzać ale:

- ok, bilet na Kasprowy 100 tylko rozmawiamy o tym jak dostać się do Zermatt, nie na Matternhorn :)
- jeśli nie będziemy nocować w Zermatt, to rozumiem że 2x dziennie będziemy płacili po 64 zł za pociąg?
- mówi Pani, że gdzie indziej jest dużo taniej, jest to prawda zgadzam się, bo Zermatt to jedno z najdroższych miejsc na świecie, nie mówiąc o Europie gdzie chyba tylko Skandynawia może być porównywalna,
- z tym szuraniem po mieście to w ogóle się nie zrozumieliśmy,
- ok, Pani nie spotkała samochodów czy koparek na szlaku, pewnie Sherpowie wnoszą elementy wszechobecnych kolejek i wyciągów, a najmężniejsi ze Szwajcarów przy pomocy młotka i szpadla montują je po nocach :)
- owszem elewacje budynków przy Krupówkach byłyby piękne, gdyby nie obijać je od frontu deskami i je odświeżyć, styl zakopiański nadal istnieje, proszę lepiej szukać

kończąc tą niekoniecznie miła wymianę zdań, proszę odświeżyć sobie historie Polski i przekalkulować co się działo w kraju nad Wisłą 50 lat temu, nie mówiąc o tym co się działo jeszcze paręnaście lat wcześniej i porównać do Szwajcarii. Jeśli jest Pani taka dobra w ocenianiu, to nie mogę się doczekać tej oceny.
domowy świstak z zermat 2016-11-07 10:31:33
Komentarz realista 222 bardzo dobry. Niestety nie stać nas obecnie na to aby uczynić z Zakopanego Zermatt a byłoby to czymś bardzo dobrym. Nie ten poziom życia i rozwoju gospodarczego. Natomiast dzikość naszej tatrzańskiej przyrody jest unikatem. Wolę to niż świstaki siedzące przy budynkach takie osowiałe.

Natomiast komentarz użytkownika Katarzyna jest idealistyczny jak słaby tekst Pana Blogera. Wypomnę jej,że udaje znawce Zermatt a swojego podwórka nie zna. Otóż rejon Doliny Lejowej i Chochołowskiej jest w Zarządzie Wspónoty ośmiu Wsi a nie TPN. Natomiast Pan Bloger jest idealistą jak sam napisał ale samymi ideałami nie da się żyć. Większość ludzi w Zakopanem na pewno chciałaby ogrzewać domy geotermią czy gazem ale nie stać ich na to. Tu jest pies pogrzebany. Zamiast krzyczeć to pozyskajmy dla ludzi fundusze, żeby ogrzewali domy ekologiczniej.
Katarzyna 2016-11-07 07:17:43
Do: realista222
Piszesz totalne bzdury. Po Zermatt nikt nie porusza się samochodami. Jest całkowity zakaz ruchu samochodów nawet dla mieszkańców. Byłam kilkukrotnie i nie wiedziałam nigdy żeby po mieście jeździły samochody pośród turystów poza elektrycznymi samochodzikami dowożącymi turystów do hoteli i zaopatrzenia.
Bilet kosztuje 16franków a ile w Polsce kosztuje bilet ? Kolejka na Kasprowy 99zł? 25 euro cena abstrakcyjna ??? Kolejna sprawa nikt nie karzę nocować w Zermatt jest wiele uroczych miejscowości przed Zermatt z dużo niższymi cenami. Podobnie jest na Podhalu.
Kolejna bzdura wykonaniu reaslista222 do Zermatt przyjeżdżają wspinacze i ludzie podążający setkami km szlaków ale i osoby które poszurają sie po mieście. Podobnie jest u nas. Czy nie mając ubrania z najwyższej półki ktoś będzie na Ciebie wytykał palcami. To nie jest Polska jest kultura ład i porządek. Czy każdy przyjezdny do Zakopanego wyrusza na szlaki? Oczywiście że nie. Część nawet nie wie po co przyjeżdża. Niektórzy to tylko upić się do nie przytomności.
Przechadzając sie po Krupówkach jeśli są ferie "wybranych rejonów polskich" czuje się jakbym była na pastwisku przerost ambicji nad treścią.
Tak sie składa że byłam na Matterhornie i Liskamie na szlakach spotkałam setki turystów spacerujących jest cisza i spokój więc w realista znowu zapędził się pisząc bzdurę o koparkach i buldożerach. Przytoczę TPN rejon dolin Lejowych czy Chochołowskiej ciągniki, maszyny szlaki rozjechane że nie da się przejść. Byłam wielokrotnie w Zaermatt i ani razu nie spotkałam na szlaku terenówek.
Elewacje budynków na Podhalu są wspaniałe ? Krupówki czym mogą się poszczycić? Styl zakopiański przeszedł do historii.
Uważam że realista222 pisze bzdury.

Oceniając Zakopane jest 50lat za Zaermatt i nigdy nie dogoni nawet najsłabszego kurortu alpejskiego a patrząc na ceny w sezonie niestety ale dorównuje już kurortom alpejskim.

Poza tym gratuluje pięknej trasy.
realista222 2016-11-07 00:51:46
Super wszystko z paroma wyjątkami:
Do Zermatt miejscowi wjeżdżają samochodami z silnikami diesla jak i benzynowymi, także helikopter i pociąg to nie jedyne opcje dostania się tam, można oczywiście wejść tam pieszo lub wjechać na rowerze o czym autor zapomniał. A jak już o środkach transportu mówimy, to proszę dopisać ile kosztuje bilet na pociąg do Zermatt, który jest abstrakcyjny nawet dla Szwajcarów.
Kolejne co się nie zgadza to jest to, że Zakopane już wyprzedziło Zermatt, pod względem ludzi, którzy nie są nadęci jak ludzie odwiedzający tamte rejony Szwajcarii. Przyjeżdżają tam w większości bogacze, którzy co mają wspólnego z górami, prócz tego że spędzają tam wakacje? Przechadzając się po mieście można odnieść wrażenie, że jeśli nie masz na nogach najnowszego modelu wysokich Salew czy innych Mammutów z podeszwą SuperDuperExtraAlpinPro i wiązaniem Bonzai SLR 700L to jesteś nikim i zamiast uśmiechu spotkasz się ze wzrokiem pogardy. Bo każdy profesjonalny alpinista bierze te buty na każdy spacer po chodniku jak i szlaku do kolejki. Co jest kolejną bzdurą? Ekologia? A autor wyszedł może na jakiś szlak? Bo ja owszem i co mnie zaskoczyło to że na wysokości 3km zamiast świstaków spotykam buldożery, koparki i ciężarówki budujące kolejny wyciąg który dosyć ostro psuje krajobraz. Nie będę nawet mówić, że więcej na szlaku spotkałem terenówek czy quadów niż turystów, którzy zdecydowali się zdobyć szczyt pieszo, a nie wjechać kolejką. A może ekologiczne jest regularne ścinanie trawy na halach w alpach przez kombajny? Z tego co się orientuje u nas to owce wyręczają maszyny.
Zermatt ma wiele plusów, jednak autor ich nie dostrzegł, elewacje budynków w Zermatt muszą być oryginalne, więc miasteczko daje wrażenie jakby czas tam by się zatrzymał. W środku budynki za to praktycznie nie mają nic wspólnego z tym co było kiedyś, wszystko wyburzone/wyremontone do najwyższego i najnowocześniejszego standardu. Tak powinno być w Zakopanem, a jest na odwrót.


Miło, że Pan odwiedził Zermatt, jednak zdjęcie na FB wystarczy, nie trzeba od razu całego Podhala o tym informować.
Pozdrawiam
Przyjezdny 2016-11-06 21:51:05
Zakopane jeśli nie zmieni swojej polityki umrzę śmiercią naturalną.
Czarna łuna smordu wisi nad miastem.
Tak ma wyglądać zimowa stolica Polski ? Nie tak wygląda miasto które chyli się ku grobowi.

Zdjecia miazga!!! Tekst świetny!
 • PRACA | dam
  Potrzebni PRACOWNICY - BUDOWLANKA. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do pracy w małej gastronomii, miejsce pracy Szaflary, dobre wynagrodzenie, elastyczny grafik, miła atmosfera
  Tel.: 698694677
  E-mail: restauracja@termyszaflary.com
  WWW: www.termyszaflary.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KAWALERKA 25 m2, w centrum Zakopanego, z dużym tarasem i widokiem na Giewont. III p.
  Tel.: 507 251 424
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL 110mkw W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa, z odbiorami, pod SKLEP, KAWIARNIĘ, ZAKŁAD FRYZJERSKI, BIURO. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDY-STOISKA POD HANDEL W CENTRUM BIAŁKI, dobra lokalizacja, dobre ceny. 608 806 408
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  OPEL CORSA 1.3 DIESEL, r.p.2014, salon Polska. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, 2 POKOJE, NOWY TARG ul. Krzywa.
  Tel.: 698 559 040
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUTER ŚNIEŻNY SKI DOO Summit 2011 stan bdb. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MIESZKANIA w Zakopanem na wynajem długoterminowy. Numer kontaktowy 48662059569
 • PRACA | dam
  MARILYN SP. Z O.O.- SP. K. wiodący producent bielizny i wyrobów pończoszniczych poszukuje do salonu firmowego w Zakopanem osób na stanowisko: KIEROWNIK-SPRZEDAWCA i SPRZEDAWCA. CV prosimy wysyłać na adres e-mail:
  E-mail: m.bystrek@marilyn.pl
  WWW: http://www.marilyn.home.pl/
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-30 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • SPRZEDAŻ | różne
  DO SPRZEDANIA KIOSK DREWNIANY 12 m2 - 608 277 938.
 • PRACA | dam
  SPRZĄTACZKA CO DRUGI DZIEŃ -
  Tel.: 602 285 793
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY W GASTRONOMII TEL. 783 492 504
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA "DOBRA KASZA NASZ" UL. KRUPÓWKI 50F, ZAKOPANE ZATRUDNI OSOBY NA STANOWISKACH - KELNERKA, ZMYWAK. Informacje w lokalu lub telefonicznie:
  Tel.: 791 523 245, 531 622 649.
 • PRACA | dam
  KURSY: OBSŁUGA WYCIĄGÓW NARCIARSKICH NISKIEGO I WYSOKIEGO PROWADZENIA LINY. ZAKOPANE.
  Tel.: 18 20 017 24.
 • BIZNES
  Doradztwo w zakresie sprzedaży usług hotelowych
  Tel.: 793931388
 • PRACA | dam
  grafik komp. CorelDraw, praca Szaflary, CV na maila
  E-mail: biuro@reklamy-zakopane.pl
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTA/KA HOTEL *** NAT w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni pracownika recepcji
  Tel.: 507645428
  E-mail: ks.bukowina@nat.pl
 • PRACA | dam
  HOTEL *** NAT w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni KUCHARZA, KELNERA
  Tel.: 507645428
  E-mail: ks.bukowina@nat.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat Staszelówka w Zębie zatrudni kucharkę i pomoc kuchenną.
  Tel.: 604514810
  E-mail: staszelowka@gmail.com
  WWW: http://staszelowka.pl/
  GG: Ząb
 • PRACA | dam
  Zatrudnię murarzy z okolic Zakopanego i Rabki
  Tel.: 609075091
  GG: RABKA ZDRÓJ
  Inne: ANDRZEJ
 • PRACA | dam
  Hotel Mercure Kasprowy zatrudni: RECEPCJONISTĘ SPA&WELLNESS. Oferujemy: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie. Czekamy na Ciebie! Wyślij swoje CV na adres: kstopka@kasprowy.pl, 18 202 40 61
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE 2-OSOBOWE ZAKOPANE, POKOJE 2-OSOBOWE, 100 ZŁ/OS. ZE ŚNIADANIEM.
  Tel.: 606 883 371
 • PRACA | dam
  KARCZMA RĄBANICA W PORONINIE ZATRUDNI OD ZARAZ KELNERKĘ -
  Tel.: 600 071 887.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KELNER / KELNERKA (możliwość przyuczenia do zawodu), POMOC KUCHENNA - ŚNIADANIOWA. Praca co drugi dzień. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ JAKO SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ZABAWKOWYM W ZAKOPANEM. Praca na stałe.
  Tel.: 609 097 999.
 • PRACA | dam
  DO SKLEPU MEDYCZNEGO W ZAKOPANEM - SPRZEDAWCĘ z kwalifikacjami: fizjoterapeuta lub technik farmacji.
  Tel.: 604 295 268.
 • MOTORYZACJA | kupno
  Skup Samochodów Osobowe-Dostawcze. Każda Marka
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  POMOC DOMOWA ZA GRANICĄ. Poszukujemy pomocy domowej w zakresie obowiązków: sprzątanie, prasowanie, dbanie o czystość zadbanego domu. Miejsce pracy jest w Niemczech/Szwajcaria. Od kandydatki oczekujemy: uczciwość, pracowitość, lojalność. Osoba powinna być dyspozycyjna, preferencja stanu wolnego. Warunki wynagrodzenia są bardzo dobre, do szczególnego omówienia z pracodawcą po dokładnym uzgodnieniu zakresu pracy. Prosimy przesyłać CV na adres:
  E-mail: mspraca@okpoczta.pl
 • PRACA | dam
  WITTCHEN S.A. to lider na rynku ekskluzywnych produktów skórzanych i bagażu. Kierownik salonu, Pełen etat Wymagania: -minimum 2-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym w branży retail - umiejętność efektywnego organizowania i planowania - wiedza z zakresu marketingu i sprzedaży - zorientowanie na wyniki - znajomość technik sprzedaży - komunikatywność - dyspozycyjność (praca w centrum handlowym) Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu z wybranymi kandydatami.
  Tel.: 22 7663368
  E-mail: rekrutacje@wittchen.com
  WWW: wwww.wittchen.com
 • PRACA | dam
  Karczma Sopa w Zakopanem poszukuje kelnerki. Wymagania: doświadczenie, dyspozycyjność. Praca w miłej atmosferze.
  Tel.: 660425686, 182012216
  E-mail: mariazatorska.mz@gmail.com
  GG: ZAKOPANE
  Inne: MARIA
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam MERCEDES E350 4Matic, rocznik 2011 bezwypadkowy, bogate wyposażenie. POLECM!!!
  Tel.: 505063950
 • PRACA | dam
  Multibrandowy sklep w Galerii Krupówki w Zakopanem z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein. Poszukujemy osoby na stanowisko: Kierownik Sklepu - Sprzedawca.Zakres obowiązków to zarządzanie sklepem i zespołem sprzedawców , raportowanie sprzedaży , dbałość o obsługę klienta, sporządzanie grafików pracy itp. Wymagania to doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym w branży odzieżowej , dyspozycyjność oraz znajomość j. angielskiego. Oferujemy umowę o pracę , atrakcyjne wynagrodzenie oraz system premiowania .Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV oraz kontakt telefoniczny ; Telefon:
  Tel.: 660-719-519,
  E-mail: e-mail; budzuu@wp.pl.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. KSIĘGOWOŚCI Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Specjalistę ds. księgowości na pełen etat. Szczegóły na stronie internetowej. Adres www:
  WWW: http://bip.cos.pl/1469/2018-10-25-ogloszenie-o-naborze-specjalista-dfk
 • PRACA | dam
  Biuro Rachunkowe Auditplus Sp. z o.o. w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje Głównego Księgowego oraz Specjalisty ds. Rozrachunków. Oferty proszę przesyłać do dnia 20-11-2018r na adres e-mail: biuro@auditplus.pl.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PIELĘGNIARKĘ - Zakopane -
  Tel.: 601 52 74 51.
 • PRACA | szukam
  Stolarz. Wykończenia, elewacje, schody, remonty budynków drewnianych.
  Tel.: 790455655
  E-mail: maronarch@gmail.com
  Inne: Marek
 • PRACA | dam
  Instruktor Narciarstwa
  Tel.: 504835414
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam willę w centrum Zakopanego, ulica Kasprusie.
  Tel.: 515247140
 • PRACA | dam
  Pokojowa Bukowina Tatrzańska - praca stała w godz 8.00-16.00 telefon:
  Tel.: 510213878
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ. TEL. 668 333 831.
 • RÓŻNE
  KILKADZIESIĄT TYSIĘCY ZŁOTYCH zapłacę za zbiór czystych znaczków Chiny 1960-1968. Kupię też pojedyncze serie i kasowane. KONTAKT
  Tel.: 788019740
2018-11-18 16:00 Piosenki czeskiego barda 2018-11-18 15:30 Góralski sukces w Carnegie Hall 2018-11-18 15:00 Sarny żerują na ulicach Zakopanego (WIDEO) 3 2018-11-18 14:00 Pasterskie muzeum 2018-11-18 13:22 Sylwia i Francisco w nowotarskich „Jatkach” 2018-11-18 13:00 Budynki schodzą do podziemi 4 2018-11-18 12:30 Muzyczna wioska 2018-11-18 12:06 Prezydent odwiedzi Orawę 2018-11-18 11:07 Hajduk nocą nie próżnował 2018-11-18 09:59 Rysia szczęśliwie odnaleziona 3 2018-11-18 09:00 Ślisko, zimno, niebezpiecznie 1 2018-11-18 07:55 W lewo za strzałką dopiero wiosną 1 2018-11-17 22:47 Zagubiła się Migotka na Antałówce 2018-11-17 21:16 Nocny pożar w Podwilku 2018-11-17 20:21 Jesienna Lewocza 9 2018-11-17 18:54 Stoch pokazał klasę 1 2018-11-17 18:40 Gubałówka rozświetlona (WIDEO) 2018-11-17 17:36 Plany mamy ambitne 11 2018-11-17 17:04 Magda Gessler zaprasza 3 2018-11-17 17:00 Potoczki też sypnęły śniegiem 2018-11-17 16:30 Kolorowe światy Agnieszki 2018-11-17 16:26 Zero strażnika, zero informacji 7 2018-11-17 16:00 Przetarg na śmieci 2 2018-11-17 15:30 Narciarze wrócą na Nosal 6 2018-11-17 14:55 Sąd nad sołectwem 1 2018-11-17 13:00 Na szczawnickim deptaku 2018-11-17 12:50 Katastrofa samolotu w Skawie. Pilot ciężko ranny 7 2018-11-17 12:05 Zawiesiłeś tabliczkę - wyślij nam zdjęcie 22 2018-11-17 12:00 Wielki porządki pod Giewontem 2018-11-17 11:33 Na Podhalu ruszyło śnieżenie stoków 5 2018-11-17 11:11 „Naprzód dziewczyny!” - spotkanie w nowotarskim MOK 2018-11-17 11:00 Bawimy się dla Jasia Jarząbka 2018-11-17 10:29 Słowacki najazd na targowisko 7 2018-11-17 10:00 Najlepszy czas na zakup samochodu do Twojej firmy 2018-11-17 09:26 „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” 2018-11-17 09:09 Uwaga na oblodzenia 2018-11-17 07:48 Rekolekcje Góralskie rozpoczęte 2018-11-16 20:58 Strażacy z OSP Rdzawka dosadnie odpowiadają internetowym hejterom 23 2018-11-16 20:17 Wybory w Rdzawce 2018-11-16 19:50 Toalety czasowo nieczynne 4 2018-11-16 19:39 Kubacki najlepszy z Polaków. Stoch dopiero 48. 2018-11-16 18:59 Nie palę byle czym - kolejne tabliczki rozdane w Szczawnicy 2018-11-16 18:46 15 tatrzańskich szczytów z biało-czerwonymi flagami 3 2018-11-16 17:30 Janka rozbójniczka i jej stosunek lekceważący 4 2018-11-16 16:22 Pożar sadzy w Zębie 2018-11-16 16:08 Jest zgoda na przejęcie PKL 5 2018-11-16 15:55 Świąteczny Stół Pajacyka. Restauracje z całej Polski pomagają dzieciom 2018-11-16 15:40 Wracają kontrole graniczne 2018-11-16 15:40 Przygoda z teatrem dla najmłodszych 2018-11-16 15:32 Jeśli chcesz mieć gaz
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-11-18 15:38 1. O to biega, że klękająca delegacja na Wawelu była pięcioosobowa: Karolina Gąsienica-Rój, Maria Siuty-Szwab, Stefan Krzeptowski i Józef Cukier, a której przewodniczył Wacek Krzeptowski, kenkartę podpisało zaledwie 25 do 30 % ludności Podhala, z tego większa część z pobudek ekonomicznych a nie ideologicznych, zaś zdecydowana większość słowackiego społeczeństwa, w tym cała armia słowacka współpracowała z okupantem niemieckim. Jak praktycznie wszystkie społeczeństwa wraz z rządami państw zachodniej Europy. Więc znaj proporcje mocium panie. O to biega! 2018-11-18 15:30 2. Kod cos musi z tym zrobic. 2018-11-18 15:24 3. Łanie???? 2018-11-18 15:23 4. A może Park by je dokarmiał rozkładając bale siana w róznych miejscach na terenie TPN to by nie schodziły do miasta. 2018-11-18 15:12 5. "Budynki schodzą do podziemi" Nie tylko budynki ale środa też. magdalena środa. 2018-11-18 14:54 6. Nie "alpejski" stok, a pucharowy raczej. Kiedyś miał podobno homologację FIS na Puchar Świata w slalomie, wówczas zwanym specjalnym. I można było zjechać praktycznie z samej góry. Ale tego już nawet najstarsi Górale chyba nie pamiętają. 2018-11-18 14:50 7. Czy naprawdę jest tylu głupców żeby za płacić ? A może jest tak dobrze w PL ? 2018-11-18 14:23 8. czy to też będa pieniądze ze sprzedaży wyciągu narciarskiego???? 2018-11-18 14:02 9. Uśmiech typowego WSIOCKA. 2018-11-18 13:42 10. Najlepiej budować w Zakopanem 10 pięter w dół i 10 pięter do góry. A ile gości będzie więcej. Dla mnie to chory pomysł.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP