Reklama

2015-12-28 13:10:11

FILM O GORALENVOLKU

Reklama

Być może już w przyszłym roku zostanie nakręcony fabularny film o Goralenvolku. Do takiego projektu przymierza się Marcin Koszałka, znany operator filmowy, który zajmuje się też z sukcesem reżyserią. Opowiedział on o swych planach Bartkowi Dobrochowi. Oto interesujące nas fragmenty tej rozmowy.

     Marcin Koszałka jest autorem zdjęć do wielu filmów, m.in. Pręg Magdaleny Piekorz i Rewersu Borysa Lankosza. Wyreżyserował takie filmy jak: Takiego pięknego syna urodziłam, Będziesz legendą, człowieku, Deklaracja nieśmiertelności i najnowszy – Czerwony pająk – osnuty na historii seryjnego zabójcy Karola Kota. Film ten wszedł na ekrany kilka tygodni temu i zbiera znakomite recenzje. 
     Reżyser jest w trakcie pisania scenariusza i tak mówi o swoim zainteresowaniu tematem Goralenvolku: „Nie interesuje mnie sprawa zdrady, choć była to największa masowa kolaboracja polskiego narodu. Mówię o czystej statystyce; nie o tym, co myśleli, ale o tym, ile podpisów zostało złożonych. Nie chcę jednak pytać, skąd ta zdrada. Mnie bardziej interesuje, jak ludzie dowiadują się o swojej lepszej krwi, lepszych korzeniach, że pochodzą od Gotów. Do tego myślenie o separatyzmie lokalnym. To tematy, które buzują we współczesnym świecie. Mówi się, że odżywa idea nazizmu, że biały człowiek boi się przybysza, że rośnie negatywny nacjonalizm”. 
     Koszałka podkreśla, że ludzie często chcą się czuć lepsi od innych, chcą się niejako wywyższyć, chcą pokazać swoją odrębność. Zdaniem reżysera: „Przez Goralenvolk można by to wszystko pokazać. Ciekawa jest idea, że górale już przez Młodą Polskę zostali uznani za pępek świata, uwzniośleni, że otrzymali niemal status nadczłowieka. Byli opiewani w muzyce i sztuce. I te góry, ich mistyka, i ten góral, piękny, zadziorny, wielki. Niemcy tylko dali im lepszą perspektywę. Mit Gotów był dla nich pewnie ciekawszy od mitu Polaka. Często poczucie niższości wywołuje poczucie wyższości. (…) W każdym z nas, szczególnie w lokalnych społecznościach, miasteczkach, miastach jest poczucie wyższości. Nasze miasto jest lepsze od innych, nasi ludzie są lepsi od tamtych ludzi. A to powoduje strach przed obcymi. Szczególnie teraz, kiedy obcy może zabrać ci wszystko. Pracę kobiety, życie”. 
     Cała rozmowa z reżyserem ukazała się w „Tygodniku Powszechnym” nr 49/2015, na stronach 53-55. Poza obszerną książkową monografią Goralenvolku autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, która ukazała się w roku 2012, w ostatnich latach nakręcono dwa filmy dokumentalne o tym historycznym zjawisku: Goralenvolk Artura Więcka „Barona” z 2004 roku oraz Duma i zdrada Mirosława Krzyszkowskiego i Dariusza Walusiaka z roku 2011. Teraz widać, że przyszedł już czas na opowieść fabularną. Tutaj, na Podhalu, ten film na pewno nie spotka się z obojętnością. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
DzidekZako 2016-02-09 17:23:04
Heh. Kolejny film tylko, żeby poniżyć ludzi z Podhala. Słyszałem od starych ludzi ile to w czasie wojny było wydawanych obiadów przez Goralenvolk ile dobrego zrobili ... ile było świadków dobrych uczynków założycieli tej organizacji ... szkoda, że mało kto to pamięta. To Podhale! Ziemia nieurodzajna. Powszechny głód. Zdrada narodu zawsze będzie zdradą, ale proszę mi pokazać kto z założycieli Góralenvolku zrobił krzywdę komukolwiek!? Większą zdradą było powszechne "sprzedawanie" za parę przysłowiowych srebrników - sąsiadów, rodzin, znajomych - o konfidentach powinno się robić filmy!
Statystyk 2016-01-29 22:23:27
Ostatnio kręci się tylko filmy o zdrajcach Polskiego Narodu. Kto to finansuje ? Bohaterów było znacznie więcej .
ciupazka2 2016-01-27 20:29:26
Pseudonim: majachogori 2016-01-05 07:41:34
Twórcy Goralenvolku, dr Henryk Szatkowski prawnik i Witalis Wieder, oficer wojska polskiego, szpieg Abwehry - nie byli góralami, pochodzili z nizin, z Krakowa. Koszałka też pochodzi z Krakowa. Dlaczego nie zrobi filmu o 7 tysiącach Krakowian, którzy dobrowolnie zgłosili się pomagać Niemcom, do kopania okopów przed nadciągającą Armią Czerwoną?


No, moze byście wrescie zrobiyli film o tyk prowdziwyk utytułowanyk zdrajcak, ftorzy zakładali Goralenvolk, ik korzyniak , ik motywak tyj działalności i współpracy z Miemcami, przecie nie ino na Podholu. Docekomy sie, my górole i inksi filmu o tym, he???
Prenc Trzoska 2016-01-07 23:39:03
Było myśleć XX lat temu a nie teraz. Zgrywanie na Semper fidelis już nic nie da. 90+% zobowiązuje. Pewne miejscowości poparły Goralenvolk mimo ogólnego sprzeciwu. Mamy winnych. Chcieli to mają. Pamięć o tych co za Polskę walczyli, a za tych co kolaborowali tylko wstyd i zapomnienie.
rys 2016-01-05 21:16:57
Fibi - jak nagraja film zgodnie z prawda, to nie ma sie czego obawiac. Reszta Polski miala podobny procent odszczepiencow.
rys 2016-01-05 21:12:57
do do - nie musisz podkreslac ze Gorale zlozyli hold obcemu panstwu.
Fibi 2016-01-05 14:50:33
Jak już pisałam, że ten reżyser ma problem z własną tożsamością. Za wszelką cenę chce coś udowodnić...
majachogori 2016-01-05 14:20:16
Niemieccy naukowcy uważali, że polscy górale pochodzą od Gotów. Goci wędrowali ze Skandynawii na stepy nadczarnomorskie, na długo przed narodzinami Chrystusa. Przez Pomorze, Mazury, Wysoczyznę Elbląską, Kotlinę Hrubieszowską. W Węziorach, Odrach są wspaniałe kurhany, kamienne kręgi, starożytne cmentarzyska Gotów i Gepidów, zorientowane względem gwiazd. Warto je zwiedzić. Na gockiej biżuterii wykopanej z grobów przez prof. Andrzeja Kokowskiego, archeologa, widać gocką rozetę, taką samą, jaką do dzisiaj rzeźbią górale na swoich domach, sprzętach, przydrożnych kapliczkach, krzyżach. Symbol, który liczy sobie ponad dwa tysiące lat. Gotów ze stepów czarnomorskich i Krymu przepędzili Hunowie na Wołoszczyznę i dalej, w głąb Europy. Pierwsze osadnictwo na Podhalu i na Huculszczyźnie było pasterzy wołoskich. Warto czytać naukowe publikacje o starożytnych Gotach i ich symbolach szczęścia i płodności.
do Lach 2016-01-05 10:10:52
Lach powolujesz sie na taki autorytet jakim byl ojciec swiety Jan Pawel II i uzurpujesz sobie do niego prawo jako do autorytetu Polaka a poczytaj co o goralach mowil wlasnie ten Polak wkielki Polak

cyt
To był chyba największy dar, jaki Podhalanie mogli ofiarować Ojcu Świętemu - dar serca górali. Jan Paweł II powiedział wtedy: "Dziękuję za ten wymowny hołd Podhalan, zawsze wiernych Kościołowi i ojczyźnie. Na was zawsze można liczyć". - Do Ojca Świętego podchodzili przedstawiciele rodów góralskich: trzy pokolenia, nasze dzieci i nasi ojcowie, by ucałować pierścień - wspomina Adam Bachleda-Curuś.

W homilii Jan Paweł II przypomniał o czci Serca Jezusa i o roli krzyża w życiu. Podkreślał konieczność stawania w jego obronie i dochowania mu wierności. Padły wtedy pamiętne słowa o krzyżu na Giewoncie, który patrzy na całą Polskę: od Tar aż do Bałtyku. "I ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum Corda! W górę serca!" (tekst homilii str. 18). W czasie Mszy św. Ojciec Święty beatyfikował Marię Karłowską i matkę Bernardynę Jabłońską, albertynkę, którą nazwał "zakopiańską świętą". Na koniec Mszy św. podkreślił raz jeszcze wymowny hołd górali i powtórzył: "Na" was zawsze można liczyć". "Obyście nam, Ojcze, długo żyli i do wszystkich ludzi miłość mieli" - zaśpiewał na przejmującą nutę największy, 200-osobowy chór, który utworzyły miejscowe kapele i grajkowie z całego Podhala.
majachogori 2016-01-05 08:03:06
W 1940 roku Niemcy zrobili spis ludności na Podhalu i na 150 tysięcy mieszkańców, kenkartę niebieską z literą G, przyjęło tylko 27 tysięcy osób. Nie wiadomo czy dobrowolnie, czy pod przymusem. W Zakopanem przyjęło 23% mieszkańców, w Nowym Targu 33%, w Szczawnicy 92%, w Bukowinie, Szaflarach, Krościenku, Czorsztynie tylko 3%. Są to liczby szacunkowe, bo nie zachowały się dokumenty. Przyjęcie kenkarty nie uchroniło górali przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec, aresztowaniami, rewizjami, oddawaniem żywego inwentarza, śmiercią - zginęło ponad 800 Zakopiańczyków. Realizacja filmu o GV spowoduje stygmatyzację i dyskryminację potomków twórców GV, zacznie się polskie piekło, polowanie na czarownic, niszczenie i krzywdzenie ludzi. Uważam, że reżyser jest niekompetentny, w wypowiedziach stronniczy, kontrowersyjny, o niskiej moralności i ma ogromne parcie na szkło i zrobienie szybkiej kariery, w tym konsumpcyjnym wyścigu szczurów.
majachogori 2016-01-05 07:41:34
Twórcy Goralenvolku, dr Henryk Szatkowski prawnik i Witalis Wieder, oficer wojska polskiego, szpieg Abwehry - nie byli góralami, pochodzili z nizin, z Krakowa. Koszałka też pochodzi z Krakowa. Dlaczego nie zrobi filmu o 7 tysiącach Krakowian, którzy dobrowolnie zgłosili się pomagać Niemcom, do kopania okopów przed nadciągającą Armią Czerwoną? Warszawa krwawiła, umierała w powstaniu, szwadrony Waffen SS rozstrzeliwały miasto, tatrzańscy kurierzy przeprowadzali przez góry w zimie tysiące uciekinierów na południe Europy, Ogień wraz z partyzantami walczył w lasach Gorców, młodzi górale walczyli w bitwie pod Monte Cassino, a Krakusy wielbili Hansa Franka, który mieszkał na Wawelu i okradał Polskę z dzieł sztuki. Do obozów katorżniczej pracy, do Niemiec wysłał ponad milion Polaków z południowej Polski, większość zginęła. Może lepiej zrobić film o biernej postawie i kolaboracji Krakowian, niż brać się za film o góralach, których się nie lubi.
majachogori 2016-01-05 07:13:50
Następny film robiony pod przyszłego Oskara.I znowu o wojnie, jakby nie było innych współczesnych tematów. Reżyser nie jest historykiem, ani badaczem dziejów Podhala, z wykształcenia jest operatorem filmowym, jest z Krakowa, jego filmy są bardzo kontrowersyjne, tendencyjne, epatują okrucieństwem, patologią i nie daje się ich oglądać, porażają i szokują. Wątpię, czy nowy minister kultury da pieniądze na film fabularny, który będzie szkalował dobre imię Polski, Polaków, górali, regionu tatrzańskiego.
Pseudonim 2016-01-04 13:45:38
Podhale, twierdzą jarka.
Prenc Trzoska 2016-01-03 19:15:19
@Dzianisok To na której latarni w Zakopanym będą wieszać ten pomnik?
Lach 2016-01-03 17:01:03
@Dzianisok Ot mądrze prawisz. Mówiłem, że to wasz bohater narodowy, ojciec wolnej goralszczyzny, wielki podhalański patriota. My Polacy mamy Kosciuszkę, Piłsudskiego i Jana Pawła II. Wy macie swoich i niech tak zostanie. Niech żyje Wolne Podhale!
Widzicie, że coraz więcej Górali uświadamia sobie prawde. Dzianisok jest tego przykładem, będą następni :)
Dzianisok 2016-01-03 05:32:34
Wackowi Krzeptowskiemu należy się pomnik!
rys 2016-01-02 23:19:37
Fibi - moze jednak w miescie.
Prenc Trzoska 2016-01-02 22:36:40
I tam zdechło, prawie.
Fibi 2016-01-02 22:32:50
Wiem...ale Podhale przyjezdnym kojarzy się z Zakopanem i bliskimi okolicami. To... się ulągło w Zakopanem.
rys 2016-01-02 22:08:47
Fibi - Podhale to nie tylko Zakopane.
Fibi 2016-01-02 20:11:43
Tylko,że mało kto pije do Szczawnicy o GV, tylko ewidentnie wszyscy do Podhala...
Prenc Trzoska 2016-01-02 19:42:50
Nie róbcie tego filmu, nie róbcie. Bo w Szczawnicy się pod ziemię zapadną ze wstydu.
ana 2016-01-01 20:02:17
@koniczyna...Ty spod tych najstarszych gór to żyjesz jeszcze Alternatywami 4...może jest i skowyt tych oderwanych od koryta ale popatrz kochanieńka na tych wygłodniałych przez te lata... nawet nocami o głodzie pracują by nadrobić ...żarło to placki kartoflane ale jak teraz dorwie sie do owoców morza to i skorupami sie bedzie dławić .... wszak podobno po drogich restauracjach nie chodzą ... zresztą ... watpię czy kilkoma sztućcami /z przeznaczeniem który do czego/ bedą sie umieli przy nowym korycie posługiwać ....🤗
romcio123 2016-01-01 11:34:45
Pochodzę z Podhala, mieszkam tu już ponad 50lat nigdy nie byłem z tego dumny. Tylko raz w życiu przyznałem się do pochodzenia góralskiego było to podczas przyjęcia do wojska.Żołnierz fryzjer rodem z Podhala opitolił mi pół głowy po znajomości za drugą połowę musiałem mu zapłacić w zakładzie popołudniu. Taki to jest góralski patriotyzm.
romaniuk 2016-01-01 11:16:21
Szok!! O czym ci ludzie piszą?
rys 2015-12-31 20:38:17
koniczyna - chcialbym abys miala racje. Pewnie ze jeszcze nie jest tak jak bylo, ale do tego zmierza. Moze sie myle. Wszak czlowiek omylnym jest. Powiedz co czlowiek nie majacy rodziny moze o niej powiedziec. Dlaczego przymuszac kogos do rzeczy ktorych nie chce. Powiesz ze dla niego lepiej. Lepiej dla kogo? Przymus to wolnosc? Dziwne.
koniczyna 2015-12-31 19:55:44
Rys - ad vocem
ja też żyłam w tamtych czasach, pewnie jestem starsza od Ciebie, a już na pewno mam lepszą pamięć...

Kilka różnic:
- tamta władza w odróżnieniu od obecnej NIE BYŁA REPREZENTANTEM NARODU, NIE BYŁA WYBRANA DEMOKRATYCZNIE, była to kolejna emanacja rządów komuszej hydry, narzuconej po II WŚ przez Stalina
- tamta władza wprowadzając stan wojenny i dławiąc ruch Solidarności- nawet wtedy nie była w zgodzie z prawem ówcześnie obowiązującym, przez siebie wszak stworzonym.
- tamta władza WYPROWADZAŁA przeciw demonstrującym obywatelom siły porządkowe, całkiem jak PO przeciw Marszom Niepodległości choćby w 2013 czy 2014 roku. Teraz można demonstrować przeciwko władzy i włos nikomu z głowy nie spadnie...
- tamta władza mordowała obywateli! MORDOWAŁA OBYWATELI!!!

Sorki - a Ty mi tu pieprzysz o podobieństwach !!!!
komu chcesz robić wodę z mózgu - chyba gimbazie !!!
albo utwierdzać komuchów w ich "patryjotyźmie" (sic) - jak kilka dni temu napisał jeden bystrzak...
sorry, ale się zdenerwowałam...

nikt nie mówił, że nie będzie bolało - stąd skowyt odrywanych od koryta.
Tylko czemu tak wielu daje się złapać na tą narrację, skoro NIE SĄ ZAGROŻENI. niech się boją ci, którzy mają coś na sumieniu.
A manipulatorzy swą mistrzowską socjotechniką wciągają WAS do grupy "zagrożonej strasznymi rządami PISu"

cóż - jeśli w epoce otwartego internetu, dostępu do wolnej prasy i wolnych stacji telewizyjnych ktoś wciąż się zachłystuje czadem emitowanym przez gw i tvn - to albo jest kompletnie umoczony albo Siara Siarzewski ma rację. (Uorcyk wie - chodzi o sufit...) - ergo - jest kretynem

wszakże pozdro !

bacz, słysz - oni jadą...

:D:D:D:D:D
rys 2015-12-31 18:59:45
koniczyna - zylem w tamtych czasach i sposob w jaki sa wprowadzane tz reformy i cala ich otoczka przypomina mi wlasnie komune.
ps. Wszystkiego najleprzego w Nowym Roku. Zeby nas wiecej laczylo niz dzielilo.
koniczyna 2015-12-31 18:32:12
Rys - poćwiczę trochę, jak mówi poeta "lapidarność stylu" i po prostu powtórzę:

największy triumf komuchów - pokaźny procent nic nie rozumiejącego społeczeństwa.
i odwracanie pojęć przez tych którzy tym sterują...

Rys - jesteś raczej inteligentnym facetem - naprawdę Ci nie wstyd walić takie komentarze jak poniżej ?
(pytanie retoryczne)

wszakże pozdro spod najstarszych gór w Polsce :)
rys 2015-12-31 18:01:17
Lach - nie czas na ciupagi. Nie te czasy. Kolejka powinna nalezec najdalej do gminy Tatrzanskiej.
rys 2015-12-31 17:54:30
koniczyna - jak nazwiesz terazniejsze rzady. To pelna komuna. Wracamy do niedawnej przeszlosci. Gratuluje katokomuny.
rys 2015-12-31 17:47:33
plemnik - biydnys chlopce. Tu nie bedzies nigdy u siebie, a z kad przyjechales cie nie chca. Pamietaj ze tory prowadza tez w druga strone.
koniczyna 2015-12-31 17:43:11
pan Marcin Koszałka, zgodnie z przekazem autora wpisu twierdzi, że "...była to największa masowa kolaboracja polskiego narodu. Mówię o czystej statystyce; nie o tym, co myśleli, ale o tym, ile podpisów zostało złożonych"

po pierwsze - nie "polskiego narodu' bo to nie naród kolaborował, lecz konkretne osoby. Fakt - dużo ich było - ale na pewno nie "naród"

po drugie - i tu uderzam w stół na którym leżą nożyce - twierdzę, że największą zdradą było zaprzedanie się i kolaboracja części społeczeństwa z utworzonymi przez sowietów w Polsce rządami komunistów.
Jeszcze długo będzie się odkrywać ponurą spuściznę tej kolaboracji - kolejne ŁĄCZKI.
Będą wychodziły na jaw kolejne złamane życiorysy bohaterskich patriotów.
Mam nadzieję, że coraz słabiej będą w mediach słyszane głosy resortowych dzieci, próbujących urabiać tzw opinię publiczną.
Lecz wciąż będzie słychać wrzask odrywanych od kolejnych koryt.
Jeszcze długo oczadziałe lemingi będą wychodziły na demonstracje by bronić "wartości wyznawanych przez liberalnie oświeconych", w istocie będąc przez nich sterowanymi.
Wmówiono im, że przyznanie racji drugiej stronie to wręcz upadek kulturowy i cywilizacyjny - co - MY, światli i postępowi, mamy przyznać rację tym tępym moherom?
I choć niejednemu coś tam zaczyna świtać we łbie (co to Uorcyku - wiesz - na który, że tak polecę Siarą Siarzewskim, sufit na łeb się spadł) to nie przyzna racji - idą w zaparte, że my to ciemnogród a oni - wykształcona i światła elita.
Jak to było - w czwartym pokoleniu inżynier? :D:D:D

ot - największy triumf komuchów - pokaźny procent nic nie rozumiejącego społeczeństwa.

pozdro

Oj, piyknie płyną Alfejos i Penejos :)

Alleluja i do przodu !

:D:D:D:D:D
Lach 2015-12-31 17:35:08
No rys jest przecież Góralem,więc Ameryki cobra nie odkrył.
A z kolejka to śmiech na sali. Polski rząd wyciąga łapy po to, co polskie nie jest. Co wy, ciupag nie macie żeby bronić swojego?
cobra 2015-12-31 17:27:55
ziajoku..w stu procentach nie jesteś Polakiem! Każdy Polak umie pisać ze zrozumieniem,ty się do nich nie zaliczasz,już ci to wcześniej ktoś wytknął ...bez odbioru,nie będę się z tobą mendo męczył,nie zasługujesz na to....
rys 2015-12-31 17:19:12
plemnik - KOMITED OKRADANIA DZIECI wiesz kto okradl dzieci niepelnosprawne. Pieniadze przeznaczyl na swoje male mieszkanko w Watykanie. Poczytaj jaka to byla kwota.
rys 2015-12-31 17:11:13
cobra - kiedys cie nazwalem ziajokiem. Dobrze ze pamietasz. Jak zwykle malpujesz albo wklejasz. Wracamy do plemnika. Bardziej ci pasuje.
rys 2015-12-31 17:08:29
dziadek - o odzyskaniu kolejki juz pisalem. Zadna nowosc. Sprawa jest w toku i zadna zasluga w tym parti rzadzacej. Do zadnej parti nie nalezalem ani nie naleze. Zeby bylo jasne. Nie wstydze sie za Polske tylko za zaslepionych Polakow. Ty kim jestes skoro tak dzielisz ludzi.
cobra 2015-12-31 16:24:42
rys z tobą ZIAJOKU...nie polemizuje, bo sądząc po twoim wtórnym analfabetyzmie pisownictwo na poziomie zerówki...świadczy o tym ,że nie jesteś Polakiem lub jesteś po prostu sprosty...
cobra 2015-12-31 16:20:39
PIAST.TV wśród popleczników KOD - "Komitetu Okradania Dzieci?".Ziemowit Piast Kossakowski. YouTube...
cobra 2015-12-31 16:13:46
1,2 mln zł dostał na pożegnanie z Giełdą Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.
Odszedł w atmosferze skandalu, bo nakłaniał firmy giełdowe do sponsorowania filmu, w którym główną rolę grała jego nowa partnerka życiowa Anna Szarek
— podaje gazeta.
Prawdopodobnie około 720 tys. zł otrzymał natomiast Krzysztof Grendowicz na odchodne ze spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.
Jego niedawną odprawę utajniono, ale prezes spółki nazwanej przez Bartłomieja Sienkiewicza „ch.., d… i kamieni kupa” zarabiał 60 000 zł miesięcznie. Dostał przynajmniej równowartość rocznej pensji (to 720 tys. zł)
dziadek 2015-12-31 16:04:12
Do rasowych Polaków – Lacha i Rysa.
Taaak, wstydzicie się być Polakiem przy tych „nowych” rządach! Te „nowe” rządy takie nam jaja robią. Wychodzi na to, że „POrządne” z was Polaki. Mam dla Was smutną wiadomość.

Rząd chce, by państwo przejęło kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Sprawdza, czy można unieważnić jej prywatyzację lub odkupić kolejkę, pisze "Gazeta Wyborcza".
Kwestia sprzedaży oraz możliwość ewentualnego unieważnienia transakcji będzie jednym z tematów, które podejmie kierownictwo resortu infrastruktury, poinformował zespół prasowy ministerstwa.
Według nieoficjalnych informacji rząd rozważa, czy nie zlecić odkupienia PKL kierownictwu Lasów Państwowych.
rys 2015-12-31 15:59:29
jeszcze roz ......... - o przepraszam raz. Czep sie pociagu wielbicielu kaczego kupra i pedofili. Takie uwagi do mlodych. Staremu wolno. Nie chce juz rzadow jednej nieomulnej parti. To bylo i mam nadzieje ze nie wroci.
cobra 2015-12-31 15:51:39
Jaroslaw z Tczewa Szkło kontaktowe 19-12-2015...YouTube..cała prawda całą dobę.....
ana 2015-12-31 13:35:46
Teraz to juz z każdego wycisną abonament... juz nie darują nawet za radio samochodowe.... 🤓
halny 2015-12-31 08:46:11
Nie sądzę żeby ktokolwiek pamiętał czasy Mieszka. Natomiast góral nie jest postacią mityczną. Mają tyle dobrych co i złych cech. Jak i ludzie z nizin (geograficznych nie społecznych). Byli bohaterowie i byli szmalcownicy. W porównaniu ze Spiszem i Orawą Podhale wyróżnia się polskością czy się to komuś podoba czy nie.
jeszcze raz do was 2015-12-31 08:37:09
@Rys, pisząc "na bierzaco" i "kture" nie wstyd Ci być Polakiem.
Jesteś pewien, że nim jesteś, wielbicielu bula i nadzieji?
Uorcyk, gdyby nie TV Republika, nie dowiedzielibyśmy się o nawoływaniu i sianu nienawiści przez członka partii miłości i budującej zgodę
Obecna tzw. "publiczna" TV nadająca z Woronicza via Czerska jakoś do tej pory się do tego nie kwapi. Za to źle zaparkowanym samochodem Prezydenta Dudy dwa dni się onanizowali, jako zbrodnią millenium. O podsłuchach 80 dziennikarzy i prawników też cisza!
rys 2015-12-31 06:18:12
Lach - jestes biegly i na bierzaco w histori. Przypomnij jak za Mieszka i zaraz po "wierni" palili i mordowali cale wsie kture jeszcze nie przyjely nowej wiary. Piescily tradycje (polska).
uorcyk 2015-12-31 06:17:01
Nie Quasimodo cozy to nie fejkowy profil. A po drugie wystarczy ucZciwy proces za przewrót i łamanie. Konstytucji. Teraz tv republika będzie nadawać z Woronicza?
fakty sa takie 2015-12-31 06:12:43
gadanie o majacym powstac filmie da tyle co gadanie z Grossem o Jedwabnym
do lacha i uorcyka 2015-12-30 23:50:59
"To jest jeden z powodów, dla których mam szczerą nadzieję, że zobaczę kiedyś egzekucję tej pisowskiej bandy - Kaczyńskiego, Dudy, Macierewicza, Szydło, Kuchcińskiego, Kępy i kilku innych. Pokazową i publiczną, tak żebym mógł otworzyć szampana, opluć i rzucić kamieniem.
Piszę to w pełni świadomy i trzeźwy. Jako człowiek, radny oraz członek PO. I będę pisał dopóki ta egzekucja nie nastąpi. Oni nie zasługują nawet na proces tylko na piach"
- napisał na swoim profilu na Facebooku Michał Skoczeń, radny PO krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, działacz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, prawnik z wykształcenia z tytułem magistra. Mnie jest wstyd za takich radnych, takich prawników z tytułem magistra!!!


Ps,Sprawę na Twitterze nagłośnił Bartłomiej Graczak, reporter TV Republika.
rys 2015-12-30 21:55:21
Nic nie bedzie. To tylko film. Kogo teraz interesuje historia jak nie ma co do gara wlozyc. Niewielu troche pogada. Reszta , bez reszty.
ana 2015-12-30 21:18:42
Ja teraz na poważnie... o tym goralen to dowiedziałam sie ze stron TP... nawet nie wiedziałam ze takie cuś istniało ...nawet nie chce myślec co bedzie sie działo jak taki film powstanie ..🙈
cobra 2015-12-30 20:28:48
This Is Poland - Film brytyjski o Polsce lat 1938-1946...YouTube...@lach polecam...
rys 2015-12-30 19:41:57
Lach - mowia ze to "goral torowy". Mysle ze wiesz o co mi chodzi.
Lach 2015-12-30 19:26:14
@rys Nowych rządów to i ja się wstydzę, ale to nie ma nic do rzeczy. Z innej beczki-rozsmiesz mnie i powiedz, że @cobra jest ceprem :D Serio? Skąd to wiesz? :D Wychodziłoby na to, że największy obronca goralszczyzny sam jest tak naprawdę Polakiem, a nie Góralem :D
rys 2015-12-30 19:09:21
Lach - moze troche racji masz. Przy tych "nowych" rzadach wstyd mi byc Polakiem.
Lach 2015-12-30 17:11:02
nie odmawiam Góralom ich mitycznego honoru, przywiązania do tradycji i patriotyzmu. Jednak przykład GV pokazuje, że można o tym mówić jedynie w kontekście patriotyzmu GÓRALSKIEGO, nie zaś polskiego. Fibi może ma i nawet rację, że Góral to ktoś honorowy i miłujący ślebodę, jednak trudno łączyć te cechy z jakimś szczególnym poczuciem polskości.
Dla przykładu można porównać GV z próbą utworzenia podobnej organizacji wsród Kaszubów. Ci nie są Polakami w sensie historycznym, ponieważ stanowią zlepek plemion słowiańskich z Pomorza, ale nie utworzyli żadnej organizacji na wzór GV. Dlaczego? Czyżby tam Niemcy nie represjonowali ludności? Czyżby tam nie było szykan i gróźb? Były. Odpowiedź jest inna - ponieważ Kaszubi mają silnie zakorzenione poczucie przynależności do narodu polskiego i pomysły Niemców nie mogły spotkać się z aprobatą, choć przecież przez ponad sto lat Kaszubi żyli w państwie niemieckim.
Z Góralami poszło łatwiej dlatego, że ich tradycja, historia i pochodzenie etniczne są zgoła inne od reszty Polski. Jeszcze raz podkreślam - nie czynię zarzutów członkom GV, wybrali w zgodzie z własnym poczuciem narodowym i to ich święte prawo. Nie czynię tym bardziej zarzutów potomkom członków GV. Nikogo nie oskarżam o zdradę, o podłości itp. Ale na Boga! Skończmy z uporem w twierdzeniu, że Podhale jest kolebką polskości. Przeczą temu fakty. Tylko tyle.
Lach 2015-12-30 17:00:07
@dziadek A te cytaty to dowód na jaką okoliczność? Że Polacy służyli w Wehrmachcie? Owszem. Że byli wśród nich szmalcownicy? Owszem. Że byli konfidenci Gestapo? Byli. Tylko co z tego? Goralenvolk ma ogromną wagę dlatego, że był formą ZINSTYTUCJONALIZOWANEJ współpracy z III Rzeszą. Miał swoją ideologię, swoje władze, swoich członków. Wśród Górali zapewne też były pojedyncze przypadki szmalcowników i konfidentów Gestapo, jednak nikt nie bierze tego pod uwagę, bo to osobisty wybór jednostek. Goralenvolk był natomiast wyrazem dążeń części społeczności - oficjalnym i formalnym aktem współpracy z Niemcami.
W. Szatkowski w swojej książce przyznaje natomiast, że przypadki szantażu ze strony Niemców, czy tez represji za odmowę przyjęcia karty G był rzadkie. Większość osób przyjęła te karty bo tego chciała, bo zrobił tak kuzyn, albo wójt gminy. I to jest dowód jeśli nie na poczucie odrębnej narodowości, to na pewno na poczucie obojętności względem narodowości polskiej. Goralenvolk jest jedynie aspektem historii Górali - odrębnego narodu, który wybrał w pewnym momencie własną ścieżkę. Tak uczynili Ukraińcy, tak uczynili Białorusini, którzy współpracowali z Niemcami. W tym kontekście członkowie GV postąpili więc jak inne mniejszości narodowe II RP i zdecydowanie zaprzeczyli swoim związkom z Polską. Dlatego ponurym paradoksem jest przyjmowanie, że Górale stanowią część narodu polskiego. Za odmiennym zdaniem przemawia masa argumentów, w tym powstanie samego GV.
Gdyby ktoś zaproponował w Warszawie utworzenie organizacji skupiającej Mazowszan, jako grupy niepolskiej, musiałby narazić się na śmieszność, bowiem tak niedorzeczne byłoby uznanie Warszawian za niepolską grupę. Na Podhalu to przeszło. Kłania się wnioskowanie ze skutku na przyczynę.
dziadek 2015-12-30 16:46:47
” Wszelkie próby odmowy stawienia się do poboru kończyły się dla uciekiniera postawieniem w stan oskarżenia, aresztowaniem i sądem wojennym, przed którym wyrok śmierci był czymś oczywistym. Tych, których nie udało się ująć, ścigała z pełnym zaangażowaniem żandarmeria polowa Wehrmachtu (Feldgendarmerie). Spośród licznych opisanych przypadków ukrywania się przed poborem większość skończyła się schwytaniem opornych, bardzo nielicznym udało się dotrwać aż do nadejścia Armii Czerwonej lub przejść na drugą stronę frontu.”
Źródło - wehrmacht-polacy.pl
dziadek 2015-12-30 16:34:20
„Do Wehrmachtu trafiali wszyscy nadający się do noszenia broni. Przeszkodą nie była nawet przeszłość danego poborowego. Wehrmacht nie "bawił się" w politykę i Niemcy do swojej armii wcielali nawet byłych powstańców (z powstań wielkopolskiego i śląskiego), żołnierzy (w tym nawet podoficerów zawodowych) Wojska Polskiego, dotychczasowych aresztantów, więźniów obozów koncentracyjnych lub robotników przymusowych.”
„ Historycy szacują, że w czasie II wojny światowej do Wehrmachtu wcielono ok. 200 000-250 000 przedwojennych obywateli polskich. Dodając do tego 150 000 etnicznych Polaków-obywateli III Rzeszy, okazuje się, że na ok. 17 893 200 żołnierzy armii niemieckiej (tyle bowiem przewinęło się przez Wehrmacht w latach 1939-1945) aż 350 000-400 000 było Polakami (ponad 2%).”
dziadek 2015-12-30 16:28:57
„Najliczniejszą grupę poborowych Wehrmachtu stanowili przedwojenni mieszkańcy Śląska i Pomorza, w następnej kolejności Wielkopolanie i Polacy z innych wcielonych do Rzeszy regionów - Ziemi Łódzkiej, zachodniej Małopolski i północnego Mazowsza, a także z Wolnego Miasta Gdańska. Pobór na ziemiach polskich, wcielonych do III Rzeszy, zaczęto prowadzić od marca 1940 r., kiedy to w Katowicach powstała pierwsza Okręgowa Komisja Wojskowa (Wehrbezirkskommando). Zajęła się prowadzeniem ewidencji ludności pod kątem poboru i służby wojskowej w Wehrmachcie - rejestracja objęła 33 roczniki (urodzeni między 1894 a 1926 r.). Warto zwrócić uwagę, że powstanie Wehrbezirkskommando i pierwsze wcielenia miały miejsce w okresie, gdy potęga militarna III Rzeszy zbliżała się do apogeum. Fakt ten jest o tyle istotny, że wiele publikacji powtarza bezmyślnie informację, że Niemcy wykorzystywali Ślązaków, Pomorzan czy Wielkopolan wyłącznie jako mięso armatnie, do "łatania" rwącego się frontu, tymczasem w rzeczywistości praktycznie od samego początku Polacy uważani byli za regularne i równorzędne źródło materiału ludzkiego. "
dziadek 2015-12-30 16:27:09
Film o Goralenvolku – niech ta se robią! Małe pytanko – dlaczego p. M. Krupa (i niektórzy komentatorzy) tak się tym zachwyca???
II wojna światowa to nie tylko Czterej Pancerni i Kloss.
Jak sama nazwa wskazuje buła to wojna światowa, jak ktoś jako tako uważał na lekcjach historii, to wie że ta wojna objęła całą Polskę.
dziadek 2015-12-30 16:23:38
Lach pisze - "Negatywna ocena GV wynika nie z tego, że ktoś określił zgodnie z prawdą historyczna swoją tożsamość jako niepolską. To akurat nic złego, każdy ma takie prawo. Potępienie dla tego ruchu wiąże się z tym, że poparto przez to hitlerowskich zbrodniarzy, grupe wrogą ogolnoludzkim wartościom."

A jak to ocenisz?
„Ci ludzie czuli się Niemcami i uważali, że służba w wojsku własnej ojczyzny jest nie tylko obowiązkiem, ale także powodem do dumy. Chcieli walczyć z wrogami Niemiec, tak jak wszyscy inni obywatele - mówi amerykański historyk Bryan Mark Rigg. Większość Żydów służących w Wehrmachcie i innych formacjach nie wiedziała o Holokauście, zdarzały się jednak przypadki oficerów, jak feldmarszałek Erhard Milch - fanatyczny narodowy socjalista, który wiedział o eksterminacji Żydów i popierał ją.”
dziadek 2015-12-30 16:18:49
Mój wpis dalej blokowany.
cobra 2015-12-30 13:29:04
@lach ,jak się czyta twoje wypociny,to jak bym GW czytał,tylko słowo Góral zamienić na Polak.....
halny 2015-12-30 11:45:08
Henryk Szatkowski był jednym z założycieli Związku Górali i pomysłodawcą powstania jednostki bojowej w ramach Waffen-SS. Wnuk – Wojciech Szatkowski, na Uniwersytecie Jagiellońskim napisał pracę magisterską o "Gorolenvolku", ale dopiero po latach zdecydował się na opracowanie monograficzne dotyczące dziadka. Z góralskiej "Waffen" nic nie wyszło, bo część zwerbowanych mężczyzn uciekło już w czasie transportu pociągiem. Powojenne losy Henryka nie są znane.
Lach 2015-12-30 11:07:20
Negatywna ocena GV wynika nie z tego, że ktoś określił zgodnie z prawdą historyczna swoją tożsamość jako niepolską. To akurat nic złego, każdy ma takie prawo. Potępienie dla tego ruchu wiąże się z tym, że poparto przez to hitlerowskich zbrodniarzy, grupe wrogą ogolnoludzkim wartościom. Winić za to należy jednak sprawców, nie ich potomków. Podtrzymuje przy tym twierdzenia o odrębności narodowej górali, nawet tych, którzy byli w AK, wzięli polskie karty, czy co tam jeszcze. Czy teraz dobrze zostałem zrozumiany?
Lach 2015-12-30 11:01:37
Czy ktokolwiek twierdzi, że dzisiejsi górale są odpowiedzialni za GV? Ja tak nie twierdzę. Konsekwentnie twierdzę tylko, że górale mieli i mają cechy, które wyraźnie odróżniają ich od Polaków, dlatego GV mógł się udać tylko na Podhalu i dlatego dzisiaj też nie byłby trudny do przeprowadzenia. Wystarczyłoby użyć tych samych argumentów. Górale to najsłabsze ogniwo w tak zwanym polskim narodzie sensu państwowego. Nie dlatego, że są zdrajcami, bądź mają jakieś inne wady, lecz dlatego, że są najsłabiej, czy nawet w ogóle nie są, powiązani z polską kulturą. Z przyczyn obiektywnych. Nie ma tu ich winy, ani zasługi. Tak po prostu ułożyła się historia. Dlatego stawiać gorala jako przykład wzorcowego Polaka, to pomyłka historyczna, kulturowa i każda inna. Górale sa tak specyficzna grupa, że w istocie należy mówić o ich odrębności narodowej. Pomiędzy nimi i Polakami występują takie różnice, jak pomiędzy Lemkami i Ukraincami. Wiedzieli o tym Niemcy i stąd ich idea GV. Zrozumcie, że nie ma w tych słowach pogardy, zarzutów, ani złości wobec was. To zwykle fakty.
dziadek 2015-12-30 09:57:35
Wpis zablokowany. Zbyt długie słowo w treści.
cobra 2015-12-30 07:52:58
@lach ,na razie nie żle ci idzie..może jakieś przykłady..?
ana 2015-12-30 07:42:39
O!... i widzisz@coberka... nareszcie napisałeś coś od siebie... szukałam i nie znalazłam tego w całym necie... co prawda nie wiem co to za kosmetyk ta pipa do oczu ale niech ci bedzie....
@rys....gdyby mogli to by pisali ze brali udział w walce o wolność 😃
@Fibi ... nooo to ja współczuje twoim sąsiadom ... jak Ty nie wiesz co byś zrobiła ...nie daj Bóg żeby u sąsiada krowa miała o jeden cycek więcej .... aż strach pomysleć o twoim palcu wskazującym w jakim celu byś go użyła ..🙈
do Lacha 2015-12-30 07:01:52
Lachu jak kupisz worek jablek i posrod nich nawet polowa jest zgnilych to wywalasz caly worek?

jakmasz stado i polowa zachoruje to wybijasz cale stado?

jesli tak to gratuluje zdrowego rozsadnku i gospodarnosci oraz inteligencji...zapewne wrodzonej
ograniczone myslenie 2015-12-30 06:56:18
idac tokiem ograniczonegomyslenia Lacha to wszyscy Lachy to rowniez zdrajcy jak jeden bez wyjatku i powinni byc bez sadu wywieszani do korzenia a tymczasem niektorzy z nich spokojnie sobie spoczywaja i to niejednokrotnie w alejach zasluzonych
fakty sa takie 2015-12-30 06:45:49
wiedzac ze GV to byla proba wmowienia przez niemcow niektorym nacjom ktore oni uwazali ze stanowia dla nich powazne zagrozenie pochodzenia z grupy tzw nadludzii oferowania im z tej racji wielkie niby przywileje i znajac efektytej agitacjiktora sie niestety do konca nie powiodla i twierdzic uogolniajac ze obecni gorale nosza na swych ramionach z tego powodu znamie zdrajcow to trzeba byc naprawde zacietrzewionym z nienawisci do nacji goralskiej ba polskiej ciemnym kiepem

to tak jakby komus udawadniac ze pochodzi od malpy i za to ponosi odpowiedzialnosc z tego wzgledu ze do dzis zyja potomkowie wygladem nie zmienionym od piwrwotnej malpy
Lach 2015-12-30 00:36:38
@Fibi właśnie ta góralska buta była praprzyczyną GV. Dlatego też reszta Polski nie przepada za wami. Ale ty tego nie zrozumiesz, bo powtarzasz jak katarynka Goralen ueber alles.
Gdyby jutro w Polsce pojawiły się zielone ludziki i stwierdziły, że Górale to najczystszej krwi Ugrofinowie, wzór cnót wszelakich, 30% stwierdziloby, że od zawsze byli Ugrofinami jeczacymi pod polskim butem. Polecam bajkę Kryłowa pt. Lisica i varona. Krzeptowski i jego wesoła góralska kompania zostali w niej opisani na jakieś 150 lat przed urodzeniem.

Swoją drogą, podziwiam tupet. Wiedzieć, że z mojego regionu wywodzi się zmasowana i zinstytucjonalizowana akcja poparcia dla hitlerowskich zbrodniarzy i utrzymywać przy tym, że region ów jest symbolem honoru, to jak skończyć zawodowke i tytulowac się profesorem. Niezle jaja, akurat po Tobie nie spodziewałem się świadomej i tak gorszacej hipokryzji... O tempora, o mores!
uorcyk 2015-12-30 00:35:37
@fibi- o matko ! alez pedziała :P
nieżalezny 2015-12-29 23:45:07
Uderz w stół a nożyce się odezwą. Spałeś do południa 13 grudnia - pedagogika bohaterstwa.
cobra 2015-12-29 23:32:41
ana dla ciebie mam pisać od siebie..bez sensu ty i ta masz oczy pipą zarośnięte więc nic to nie da...!@Fibi jesteśBOSKA....POPIERAM W 100-PPROCENTACH..!
Fibi 2015-12-29 23:04:40
No właśnie nikt nie wie jakby sie zachował w danej sytuacji, to dlaczego właśnie tak bardzo roztrząsacie sprawę Goralenvolk ? Bo tu nie chodzi o ocenę Polaka/ człowieka w czasie wojny. Tylko nie możecie strawić,ze pomimo tej ciemnej karty jaką był Goralenvolk, mit ślebodnego i honornego górala nic nie stracił... To nie górale są w poszukiwaniu własnej tożsamości , tylko tacy właśnie "reżyserzy" którzy nie mogą pojąć, że jednak górale to pępek świata :)
gosc 2015-12-29 22:44:13
O koszalki opalki sie spieracie, a tu Oscar dla pana Koszalka sie szykuje. Lepszej promocji dla Zakopanego nie potrzeba.
rys 2015-12-29 22:36:06
ana - wlasnie - nic nie widzieli , cos tam slyszeli . Do powiedzenia wiele.
ana 2015-12-29 21:44:00
Zgadzam sie ... mało tego ... najwiecej do powiedzenia maja ci co urodzili sie po 80 -tym roku..🤓
ana 2015-12-29 21:40:05
Już nawet coberka nie chce mi się przytaczać kogo skopiowałeś ... czy ty nie potrafisz napisać coś mądrego od siebie???...niech to bedzie nawet głupota ale T W O J A ...własna .. a nie powielana czyjaś 🤗
rys 2015-12-29 21:39:50
cobra - od Gorali szesc metrow w bok. Mow za siebie. Wroc do swoich.
seba 2015-12-29 21:39:24
@cobra
Chodzi mi o to, że ja nie wiem jak bym się zachował czy to w Stanie Wojennym czy podczas okupacji.
Natomiast teraz najwięcej do powiedzenia mają ci co strajki oglądali z okien swoich domów na wszelki wypadek z zaciągniętymi firankami.
Ale to nie dotyczy na pewno Ciebie "Wielki Bohaterze" sprzed laptopa.
cobra 2015-12-29 21:19:03
oj wielkie dzięki KAPUSIU,że mi doniosłeś...;)
Abeto 2015-12-29 21:14:06
@kobra ty już nie zaczynaj od nowa,wczorajszy post wieczorem ci wycięto,zapomniałeś?
cobra 2015-12-29 21:12:52
Casus Boniego ma głębszy sens. Obrońcy spoliczkowanego TW Znaka nie chcą pamiętać o jego haniebnym milczeniu, o jego nikczemnych kłamstwach, o jego tchórzostwie. To dla nich nieistotne – bo sami są tchórzliwymi kłamcami. Policzek, wymierzony tchórzliwemu kłamcy, został całkowicie oderwany od faktów. Dla tchórzliwych kłamców nie jest istotna podłota, którą dziś objawia Michał Boni. Nie jest istotne, że Boni, z pozycji wielkiego opozycjonisty, spadł do pozycji maluczkiego gnoma – tchórza i kłamcy.

Czy kogoś dziwi, że bandytę Jaruzela pochowano z honorami? Dziwi, że ci sami, którzy pochwalali honorowy pochówek bandyty, dziś bronią Boniego? Mnie nie. Bandycka mentalność zawsze będzie bronić bandyty. Tak jak tchórzliwe kłamstwo będzie bronić tchórzliwego kłamcy.
cobra 2015-12-29 21:09:11
@seba tylko ,że Górale to nie Żydzi i tu jest różnica..panimajesz razwiedko...;)
seba 2015-12-29 20:25:25
@koniczyna
Masz rację tylko, że jak np. Michał Boni coś tam podpisał to szmata, zdrajca i nie Polak, ale jak jakiś góral podpisał to tylko nie bohater i na pewno miał 100 powodów by podpisać, i tu mamy problem wartościujemy na każdym kroku.
Historii nie zmienimy, uczmy się jej taką jaka była by w przyszłości być lepszymi ludźmi.
rys 2015-12-29 19:35:05
koniczyna - podpisywali tez tacy co dzialali w partyzantce. Powodow nie trzeba tlumaczyc.
koniczyna 2015-12-29 18:14:28
pan Marcin Koszałka, zgodnie z przekazem autora wpisu twierdzi, że "...była to największa masowa kolaboracja polskiego narodu. Mówię o czystej statystyce; nie o tym, co myśleli, ale o tym, ile podpisów zostało złożonych. Nie chcę jednak pytać, skąd ta zdrada"
w następnym komentarzu pozwolę sobie poddać pod dyskusję, czy rzeczywiście była to największa kolaboracja (części) Polaków.
teraz jednak pytanie do nas wszystkich, a'propos tekstu pana Koszałki "Nie chcę jednak pytać, skąd ta zdrada"
a gdyby silny patrol przyszedł do Waszych sąsiadów, pobył tam kilkanaście minut, jakieś strzały, spalenie domu - nikt żywy nie wychodzi...
potem do następnych sąsiadów, tam to samo...już kilka domów płonie...
potem do Was - i pytają "czy podpiszesz deklarację zdrady/kolaboracji/goralenvolku - jednym słowem - czy się wyprzesz?
a Ty z mężem/żoną, trójką dzieci, jedno w drodze...
raczej z oddali czasowej trudno oceniać i potępiać tych, którzy się ugięli.
Bohaterami byli Ci, którzy się oparli - chwała im za to.
cobra 2015-12-29 17:08:39
Tajne konta polityków. Rekordzista Jacek Piechota.....GAZETA FINANSOWA....
dziadek 2015-12-29 16:52:03
„Reżyser jest w trakcie pisania scenariusza i tak mówi o swoim zainteresowaniu tematem Goralenvolku: „Nie interesuje mnie sprawa zdrady, choć była to największa masowa kolaboracja polskiego narodu. Mówię o czystej statystyce; nie o tym, co myśleli, ale o tym, ile podpisów zostało złożonych.”
Tak bidok „zapracował”, że nie ma czasu oglądać, słuchać lub czytać POlskojęzycznych tub medialnych. Jak by krapke POsłuchał lub POczytał różnych cenionych ekspertów i autorytetów, to by wiedział jakie są bieżące dane na POjęcie zdrady i masową kolaboracje.
Scyro prowda jest tako – 25 października 2015r. w głosowaniu do sejmu Rzeczpospolitej;
5 711 687 Polaków oddało głos na PIS
1 339 094 Polaków oddało głos na „Kukiz’15”
Sumując – 7 050 781 uprawnionych do głosowania zagłosowało - e tam e tam – zdradziło płynącą miodem i mlekiem nazywaną przez POniektórych „Zieloną Wyspę”.
(tak naszą ojczyznę nazywali dla jaj, bo w przypływie szczerości to określali to jako @uj, @upa i skoli kupa. Jak pan myślisz panie Krupa, czy pojęcie POLSKA zawiera tylko ileś tam hektarów, czy wypadało by wliczyć do tej wartości również nas.)
Fibi 2015-12-29 00:42:54
Ps
* Zawse / przeważnie :) jak się na tel z kompa przeezucom to tak leci :)
Dobranoc ...
Fibi 2015-12-29 00:40:41
coberka nie witamy ze Krupy to zawse pirdolom ;)

Ps
Miłych snów :* zaś czasem wspomnij o mnie jak bedzies w Raju :))))
cobra 2015-12-29 00:38:07
@Fibi ,bierym sie spać bo moja jakosi tak wypiyna ze mnie nabrało....coś mi sie zdaje ze tyn Krupa to lach..bo tak samo oba pier....lą bez sensu...
Lach 2015-12-29 00:37:16
Cobra, masz mnie. Okazało się, że z moim wykształceniem mogę tylko zbierać końskie odchody na Rynku. Bądź co bądź, robię w turystyce :p
cobra 2015-12-29 00:33:44
lach idź juz spać..bo rano trza bedzie kidać śnieg,na wyciągu..a kany robis ? przyznej sie...;)
Fibi 2015-12-29 00:32:24
A to o to poparciem chodzi, wisz bo Górale mają wolność w sercu o której niektórzy mogą tylko pomarzyć. Umiom myśleć samodzielni, nie trzaski im Wyborczych ani tevaenow :)
cobra 2015-12-29 00:26:56
2lach ,ale ty długo robis,ze dopiero teroz pises..pewnie kaisi na wyciągu zapier...las u Gorola...i tymus taki na nich zły bo pewnie słabo ci płacą..ale widać mos lewe rynce do roboty..jak na cepra przystało..;) baj...
Lach 2015-12-29 00:24:23
Film trzeba pokazać Jarosławowi. Mówił o gorszym sorcie, tym, co ma gen zdrady. Ciekawe, czy wie o 30% kart G na Podhalu, skąd płynie dla niego takie poparcie. Tylko czy ten dziadek jeszcze coś rozumie?
Fibi 2015-12-29 00:22:59
Powiedz lepiej ze to przez ten GV tak cię wzięło :)
Oj mimo zecie strowic :)
Fibi 2015-12-29 00:20:27
Gute Nacht :) Lachy co by było po Twojymu :)
Lach 2015-12-29 00:18:14
Ein Batzen *
Telefon robi psikusy :D
Lach 2015-12-29 00:17:03
ein Heller und ein Batman - na dobranoc. Tak śpiewali co górale, którzy byli w SS i Wehrmachcie :) Szatkowski o nich pisał. To też byli Polacy? Heili heilo :D
Fibi 2015-12-29 00:16:00
A jakże nie mogło zabraknąć eksperta od punktu G :)))
Lach wiesz gdzie się kończy Polska na Łysej Polanie :)))
Lach 2015-12-29 00:13:27
No, przyznał się odszczepieniec :)
cobra 2015-12-29 00:11:14
Polaków mamy multum i ich doimy..rzecz jasna dając coś w zamian ,czyli wyciągi..a jakże by inaczej..Góral potrafi..to nie to co wy cepry...;)
Lach 2015-12-29 00:02:45
Cobra, co tam u wos w Rzeszy słychać? :)
cobra 2015-12-28 23:59:45
lach..e tyś to mądry chłop..mos połe nie na zgnite gruski...;)
Lach 2015-12-28 23:52:55
No nareszcie. Niech się Polska dowie jakich miała sąsiadów. Tej paplaniny o góralu - polskim patriocie to juz słuchać się nie da. Koń by się uśmiał i Czerska też.
Zaraz będą protesty góralskie, ale faktów nie można zmienić. Przykro mi. Się kolaborowało, się ma. Zresztą jest w tym ziarno prawdy - Górale naprawdę pochodzą od Gotów i Wałachow. Od Słowian na pewno nie. Słowianie kończa się na linii Beskidów.
cobra 2015-12-28 23:20:40
@uorcyk ..co tam konie.. bo coś cisza w temacie?Widzę ,że już szukasz tematów zastępczych....
uorcyk 2015-12-28 23:10:40
@koniczyna- chcesz filmow niczym w socrealizmie, z prostą pointą? ja wole te zmuszajace do myslenia :)
cobra 2015-12-28 23:04:32
to zależy.co by tam było stringi cy galoty..a moze w ogóle bez..a teroz wygolono cy kudłato..?
Fibi 2015-12-28 23:01:21
Cobra aTo byś wlokł same ino nogi,bo barzyj by pasowało to co scekało :)))
Fibi 2015-12-28 22:52:56
... "Gumka w uzyciu :))) dzięki, ja bez gumy :P
cobra 2015-12-28 22:52:38
@fibi..ane za nogi..cymu niy..jak zgrabne..;)
cobra 2015-12-28 22:51:41
@uorcyk...ale kto by z Tobą chciał tej zamiany...? Chyba ..ziajok rys...;)
uorcyk 2015-12-28 22:48:11
ja tam bym sie na dusze nie chciala z nikim zamienic :)
Fibi 2015-12-28 22:46:34
Rys - góralskiej dusy nie zgłębis nigdy. To cza słyseć i cuć, i zoden ceper tego nie pojmie, ani nie rozgryzie. Z tym... cza śiy urodzić :)
Fibi 2015-12-28 22:40:38
Coberka moze by siy udało Ty ane za nogi :) jo zaś rysa :)))
cobra 2015-12-28 22:35:18
@FIBI ,MOZE TEGO ZIAJOKA BY SIE UDAŁO PRZEWLYC PRZEZ TE WROTA..;)
rys 2015-12-28 22:29:17
Fibi - nie chcesz wiedziec kto tego chce.
rys 2015-12-28 22:27:34
torowiec co cie interesuja nasze sprawy
Fibi 2015-12-28 22:11:54
Acha to wybaczam ;* bo tak należy, przejść przez Porta Santa...
cobra 2015-12-28 21:53:12
anuśka Ty moja ..jest rok miłosierdzia więc ja dlatego..;)
Fibi 2015-12-28 21:49:35
ana, te bo Coberka jest mój :)) on mi zawsze wrzuty robi :)
Fibi 2015-12-28 21:46:40
Rys- Juz jestem uodporniona :)
Tak jak Górale żadna społeczność nie czuła się tak wolna i niezależna i nie mająca żadnych kompleksów "co mi zrobisz jak mnie złapiesz" :))
Dla niektórych to niepojęte i za wszelką cenę chcą to zbesztać, dlatego taki pomysł
ana 2015-12-28 21:44:07
@cobra...anuśka??... twoja???... a taki wielki chuck ...wolę pozostać tą suką jak mnie ciagle nazywałeś ... rasy owczarek niemiecki....ty i ja w tym filmie...ty witasz Hansa Franka a ja robię to czego natura nie da powstrzymać ...🤓
cobra 2015-12-28 21:32:58
idze ziajoku juz spać..a nie truj..!
rys 2015-12-28 21:31:43
Fibi - nie przejmuj sie. Pohucom i bedzie spokoj.
Fibi 2015-12-28 21:22:03
W ogóle to sie dziwię że jeszcze słodziaka Lacha ni ma, ;) wszak Goralen Volk to jego konik :)))
Fibi 2015-12-28 21:17:46
Zaś jakisi zakompleksiony reżyser ni moze strawić ślebody góralskiej.
cobra 2015-12-28 20:46:37
@seba ..a coś sie tak nogle nawrocioł,przecie ty Bozi nie uznajes?
cobra 2015-12-28 20:45:15
a co wos tak łozpajydziyło...dzieci resortowe..;)
cobra 2015-12-28 20:43:31
no byli..i co z tego nie mówili o jakimś antysemityzmie..i nie rzucali kalumnii na Polaków..nic mi o tym nie wiadomo...
rys 2015-12-28 20:39:40
torowiec nagle zrobil sie ciekawy
cobra 2015-12-28 20:26:58
jest i moja anuśka a tak się martwiłem..;)
ana 2015-12-28 20:13:34
A co sie tak @ cobra pultasz??...boisz sie ze cały film bedzie o tobie??🤓
cobra 2015-12-28 19:41:55
że też Polska udźwignie tyle pijawek zdrajców na swym organizmie..?
cobra 2015-12-28 19:34:19
ciekaw jestem prawdy o ciebie ..ziajoku...
rys 2015-12-28 17:10:35
To tylko film. Czemu nie ujawnic prawdy. Ta i pozniejsza moglaby wiele wyjasnic.
koniczyna 2015-12-28 15:24:46
wieszczę, że będzie się działo pod tym artykułem...

tak "z pierwszego czytania" - odnoszę wrażenie - może niesłuszne, że ten film będzie kontynuacją serii "Pokłosie" i "Ida" i im podobnych.
W sensie pedagogiki wstydu.

czemu nie o wielkości Podhala, tylko o małości
A może jakiś film o żołnierzach wyklętych.
A może film o Witkacym
Może o innych wielkich związanych z Zakopanem?
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa zatrudni kierowcę kat. C + E. Stawka 250zł / dzień . Trasy międzynarodowe. Praca stała. Możliwość przyuczenia.
  Tel.: 730 811 002
  E-mail: jasiontransport@interia.eu
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA. 500 108 532
 • PRACA | dam
  Zatrudnię spawacza, ślusarza do konstrukcji reklam. Nowy Targ. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MĘŻCZYZNA O DOBRYM SERCU, niskiego wzrostu lat 46, zamieszkały od 28 lat w Niemczech, sympatyczny, spokojny, bez nałogów pozna szczupłą PANIĄ do stałego związku dla której słowo szczerość, szacunek mają jeszcze jakieś znaczenie. 0049(0) 1631904877, e-mail: felger-christian@t-online.de
 • PRACA | dam
  TSO TRUCK SERVICE OLSZTYN Sp. z o.o. zatrudni Mechanika Samochodów Ciężarowych. Wymagania: - Wiedza i praktyka z zakresu mechaniki pojazdów Ciężarowych, naczep i przyczep, - Umiejętność obsługi urządzeń diagnostycznych, - Umiejętność pracy w zespole, Oferujemy: - Zatrudnienie na Umowę o pracę na pełny etat. - Atrakcyjne wynagrodzenie. - Praca od Poniedziałku do Piątku.
  Tel.: 602 601 882
  E-mail: abylinski@enet.pl
  WWW: http://truckolsztyn.pl
 • PRACA | dam
  Firma "REDOX" zatrudni kierowców kat C oraz C+E. Wszelkie informacje pod numerem tel.
  Tel.: 502217387
  E-mail: redox.ryszard@gmail.com
 • PRACA | dam
  SZUKAM BRYGADY DO PRAC BUDOWLANYCH w prywatnym domu. 695 588 054.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ, KUCHARZA/-KĘ, POKOJOWĄ, RECEPCJONISTKĘ/-TE. Praca stała, co drugi dzień, możliwość zakwaterowania. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCĘ DO RADIO TAXI W ZAKOPANEM. Auto do wyłącznej dyspozycji.
  Tel.: 604 504 738.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 602 263 516 www.praca.polskietatry.pl
 • USŁUGI | budowlane
  SOLIDNA FIRMA OFERUJE USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. Działamy w systemie austriackim: szpachlowanie, malowanie i wszystkie czynności związane z wykończeniem wnętrz. Wykonujemy również: fasady, murowanie, obróbki blacharskie i prace z drewnem.
  Tel.: 780 048 093.
 • PRACA | dam
  Firma Hotelarska w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTÓW. Praca stała, wymagania: doświadczenie i znajomość języków obcych. Kontakt 601 310 387
 • USŁUGI | budowlane
  Kompleksowe roboty ziemne, usługi koparką oraz wywrotką.
  Tel.: 604 163 085
 • PRACA | dam
  Poszukuję kreatywną osobę do robienia zdjęć oraz pisania artykułów i informacji o Zakopanem dla strony internetowej.
  Tel.: 666 250 571
  E-mail: jackzielinski44@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię od zaraz pana do pracy w pralni wodnej - Szaflary
  Tel.: 182754805
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO SPRZEDAM MAŁO UŻYWANE MEBLE POKOJOWE -
  Tel.: 605 826 842, 18 20 128 16.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BEZPOŚREDNIO SPRZEDAM: ZAKOPANE - KOŚCIELISKO APARTAMENT 50m2 z GARAŻEM. DWUPOZIOMOWY, BALKONY, KOMINEK. 510 090 023
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni kelnerkę/kelnera, umowa o pracę. tel. kontaktowy
  Tel.: 18 20 135 11
 • PRACA | dam
  Przyjmę do szycia kurtek skórzanych.Nowy Targ
  Tel.: 601508717
  E-mail: Waciop@interia.pl
 • PRACA | dam
  SALONIK PRASOWY POSZUKUJE PRACOWNIKA - 501 574 993
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  POKOJE DO WYNAJĘCIA - 1,2,3 osobowe, w pełni umeblowane + łazienka i kuchnia, internet i parking. Tanio! Nowy Targ Kokoszków. 880 133 933.
 • PRACA | dam
  Kawiarnia w Bukowinie szuka kelnerki, kucharza oraz osoby do sprzedaży lodów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na numer tel. :
  Tel.: 784569292, 783997156
  E-mail: willa@podmiedza.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy Panią na pełen etat na Stoisko pod Gubałówkę z galanterią skórzaną dyspozycyjną ,mile widziane doświadczenie w handlu. Stoisko w okresie zimowym ogrzewane.Dobre wynagrodzenie.Telefon,
  Tel.: 660719519
  E-mail: e-mail;budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ i KELNERKĘ. Praca w weekendy, święta, wakacje, możliwość noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Firma zatrudni lakiernika, blacharza samochodowego dobre wynagrodzenie od 19zł do 25zł na 1h
  Tel.: 504230930
  E-mail: logistick@vp.pl
 • PRACA | dam
  NOWA RESTAURACJA w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: kucharzy, kelnerów, pomoce kuchenne, UMOWA O PRACĘ, pełny etat!
  Tel.: 509919616
 • SPRZEDAŻ | różne
  Napoje (w tym alkoholowe) na różnego rodzaju imprezy, z możliwością dowozu.
  E-mail: praca-nt@wp.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Ratownika Wodnego na basenie od maja w Zakopanem. Umowa Zlecenie/Umowa o pracę.
  Tel.: Tel.601 406 956
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Noclegi w Zakopanem
  WWW: www.eNOCLEGI.biz
2018-05-24 00:18 Trzeci pożar budynku na Grunwaldzkiej. Dom niedawno sprzedano na aukcji (WIDEO, ZDJĘCIA) 2018-05-24 00:00 Zapachem można uwieść każdego 2018-05-23 22:27 Gotowy jak nigdy. Wywiad z Łukaszem Jaroszem 2018-05-23 21:09 Przyjechali strażacy. Miał ulatniać się gaz 2018-05-23 20:29 Zaspał na śmierć 4 2018-05-23 20:00 Farby Dulux Nobiles w sklepie Młotek 2 2018-05-23 19:00 Łanie nie boją się ludzi 2018-05-23 17:42 Asfaltowe utrudnienia 2018-05-23 17:01 Ferment i TP. Wspólnie zamalujmy nienawiść 8 2018-05-23 16:55 Nakręcili film drogi 2018-05-23 15:22 Udało się! 2018-05-23 15:00 Nie ma kandydata do rady 1 2018-05-23 14:06 Niedźwiedzie niszczą nagrobki, wyjadają znicze 1 2018-05-23 13:51 VI Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych 1 2018-05-23 13:39 Pracuje dla armii, ratuje ludzi w Tatrach 1 2018-05-23 13:04 Zakopiański Test Coopera 2018-05-23 12:46 Burze przechodzą nad Podhalem 2 2018-05-23 11:32 Hyr na pierwszym miejscu 2018-05-23 11:24 Góralka w światowej czołówce 2018-05-23 11:15 Czołówka w Piekielniku 1 2018-05-23 11:13 Rusza 42. edycja Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej 2018-05-23 11:04 Kradł kosmetyki. Był już karany za kradzieże 2018-05-23 10:58 Zdenerwował się na automat, zatrzymali go policjanci 2018-05-23 10:48 Notariusze w krótkich spodenkach 2018-05-23 09:56 Solidarni z niepełnosprawnymi 7 2018-05-23 08:01 Gabriela Król z tytułem Talent Małopolski 2018-05-22 21:37 „Septyma” znowu górą! 2018-05-22 20:27 W Kmicicu Straszni Panowie Trzej 2018-05-22 20:10 Plac budowy zamiast boiska 2018-05-22 18:29 Pracownicy PKL z wizytą na Zugspitze 2018-05-22 17:37 Proboszcz wyróżniony 2018-05-22 16:57 Dwa dni burzowej pogody. Uważajcie w górach 3 2018-05-22 16:49 Strażacy z Kościeliska uratowali lisa 1 2018-05-22 15:20 Nowy chodnik w Kuźnicach 5 2018-05-22 14:30 Poezja gwarowa w Astorii 2018-05-22 13:00 Uratowani pod Rysami: Sprzęt to jedno, a góry wszystko weryfikują 5 2018-05-22 12:51 MAŁY BIAŁY PIES, BEZ WAD... 2 2018-05-22 12:40 Obywatel bierze sprawy w swoje ręce 4 2018-05-22 12:33 Uczennica „szkoły kadetów” laureatką historycznego konkursu 2018-05-22 12:15 Wymieniamy kocioł czyli ekologia z pomocnym doradcą 1 2018-05-22 12:00 ALLDENTAL - WIELOSPECJALISTYCZNA KLINIKA STOMATOLOGICZNA - WIELKIE OTWARCIE! 2018-05-22 11:25 Tak wygląda skalny obryw na szlaku ze Świnicy na Zawrat 4 2018-05-22 09:30 Turysta pływał w tatrzańskim stawie 2 2018-05-22 09:11 Wyzywali policjantów, grozili im, zdemolowali radiowóz 2 2018-05-22 08:00 Pamiętają o cmentarzu 11 2018-05-21 21:49 Świetne występy podhalańskich akrobatów 2018-05-21 21:16 Taniec z Janem Pawłem w tle 12 2018-05-21 21:10 Milcząca solidarność 7 2018-05-21 20:16 Tu będą trenować następcy Kamila Stocha 5 2018-05-21 18:45 Okienne okucia czyli okno w wersji ekskluzywnej 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-05-24 00:06 1. "O pomoc w rozwiązaniu tego problemu straż miejska z miasta Wysokie Tatry zwróciła się do przedstawicieli słowackiego Ministerstwa Środowiska." Oni już nie widzą do kogo się zwracać? Przecież powinni się zwrócić o POmoc do "patriotów" Szaflarskiego & Co. z ciemnego dunajca. Oni o wszystkie groby dbają, tylko nie o polskie. 2018-05-23 23:24 2. @uuuuuu, może POproś komoruskiego od bula i nadzieji albo naszego forumowego rysa. Oni jedyni napiszą ci to POprawnie PO POlskiemu. @Alojz, tymczasem w Czechach podwyżka cen paliwa proporcjonalnie o wiele wyższa, niż w Polsce, ale to PiSiory doją jak leci, no nie? 2018-05-23 22:45 3. @Marcin. Analizując Twój wpis, to u mnie tych badań byś nie przeszedł. Wobec tego uważaj, co mówisz i piszesz. 2018-05-23 22:34 4. Takie badania to coś jak cenzura prewencyjna. Moim zdaniem i jedno, i drugie jest niedopuszczalne w wolnym kraju. Powinno być tak: zdałeś egzamin i zdobyłeś prawo jazdy, to masz prawo prowadzenia samochodu, ale gdy złamiesz prawo - odpowiadasz. Ciekawi mnie, jakie są statystyki: jaki procent ludzi młodych, a jaki ludzi starszych powoduje więcej wypadków na drodze... 2018-05-23 22:07 5. Marcin czy Ty wiesz co piszesz? Bliżej mi 20 niż 60, ale i tak bardziej boję się młodych idiotów na drodze niż starszych osób. Jakoś nie widzę starszych osób wyprzedzających na pasach, na trzeciego lub na podwójnej ciągłej - to są mordercy. 2018-05-23 22:01 6. Szkoda że w tym roku nie wystąpi pododdział z Gdyni.Życzę wszystkim wielu pozytywnych emocji. 2018-05-23 21:59 7. Do motocyklistka. My w BC na Czechach układamy kostkę granitowa na prywatnej posesji. Liczy się kasa, tak to było za komuny, z byle okazji świątko i nic nie róbstwo na państwowej robocie. 2018-05-23 21:56 8. @aurora, na tych cmentarzach kler i politycy coś robią przynajmniej przy okazji rocznic. Kneset i synagogi nawet wtedy na swoich grobach w Polsce nie robią nic, czujesz różnicę? Czyżby rabini też nie umieli trzymać łopaty??? Ad "niech sukienkowi zarobią na chleb", niedawno odpisywałem na podobny zarzut skierowany pod adresem sióstr zakonnych z Orkana. Wtedy lewactwo pisało "albo powołanie albo biznesy". To w końcu jak ma być, bo jak siostry zakonne i "ociec derektor" robią biznesy, to źle. A jak nie robią i to też źle? Możecie się zdecydować, o co wam właściwie chodzi, a może sami nie wiecie? 2018-05-23 21:49 9. Obowiązkowe badania lekarskie o zdolności do kierowania pojazdami po 60 roku życia, co 6 msc po przekroczeniu tego wieku kontrola i decyzja lekarza... Stare dziady za kierownicą są tak samo niebezpieczne jak świeżo upieczeni nastoletni kierowcy... Do hejterów: ta,k po 60' też poddałbym się takiemu badaniu. 2018-05-23 21:47 10. Ludzie co z wami jest nie tak! W Boże Ciało malowanie ścian? Nawet jeśli to taka "szlachetna" akcja, to nijak nie wolno.
2018-05-15 13:20 1. Gut kantek z Platformy :) teraz w PIS??? chłopie nie sprzedaj się więcej... SKupuj od ludzi dalej darmo działki lepiej i buduj buduj... 2018-05-14 17:19 2. Dyrektor TPN ze świętym obrazem na kolanach na wiecu wyborczym PiS. Rewelacja! To sie nazywa miec elastyczne poglady. 2018-05-13 20:41 3. Jakie to wszystko fałszywe. Jakie to lizusostwo z pisuaru. Przyjechała brocha i co pokazała? Dwie brochy. Żadnej merytorycznej odpowiedzi na pytania, szczególnie spoza kaczolandu. A lokalni oficjele bla, bla, bla ! Jesteście czarnymi owcami w tym kraju! 2018-05-12 03:46 4. Szczera prawda. 2018-05-06 22:52 5. Dzien bialych koszuli Dramat w Andach to pikus przy tym cyrku. 2018-05-06 15:48 6. Tylko z tymi reparacjami to trzeba uważać, żeby Słowacy nie zażądali od nas reparacji za aneksję Jaworzyny Spiskiej 1938 r. Była przy tym strzelanina i nie obeszło się bez ofiar po Polskiej i Słowackiej stronie. 2018-05-05 16:26 7. Karolinko ! Skąd tyle żółci? To było spotkanie przyjaciół! !!!! 2018-05-02 15:27 8. ..i znowu ktoś grzebie w historii aby podzielic ludzi, a gorole ze Zoru to nasi braci z krwi i kości. To ze Bachleda wiódł ich bez Łysom na Polske ? Nedy mu kozali.... Rozkaz był ! A dziś, ze som jesce górole na Słowacji i po goralsku godajom to istny cud, i trza sie ciesyć i wspierać, a nie sukać zwady... 2018-05-02 09:35 9. Żenujący spektakl, podlany katolickim sosem i sentymentalną cepelią ... 2018-04-30 19:39 10. Wow, gratuluję i zazdroszczę! Trochę bym się obawiał takiego wyjazdu organizowanego na własną rękę, ale z jakąś doświadczoną firmą pewnie bym się skusił. Zaciekawiła mnie na przykład oferta ADV Poland (www.advpoland.pl), niewykluczone, że skorzystam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania