Reklama

2018-04-19 09:29:43

Reklama

Blog

ZAPISKI O KOŚCIELE I ZAGŁADZIE

Reklama

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Teatr im. St. I. Witkiewicza, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu »Czarne na białym« z udziałem profesora Jacka Leociaka, autora książki "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie". Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku, w piątek, o godzinie 18:00, w Teatrze Witkacego, scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy, w Zakopanem, ul. Chramcówki 15.

     Autor tak pisze o swojej książce: „Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.
     Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działająca od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie — jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko”.
     To książka ważna, bolesna, emocjonalna. Dotyka spraw trudnych. Operuje licznymi przykładami, cytatami, autor swobodnie przemieszcza się na przestrzeni kilkunastu stuleci przywołując z historii Kościoła fakty trudne, kontrowersyjne, wskazując na postawy niegodziwe i bohaterskie, pokazując postawy haniebne i godne szacunku. To nie jest czarno-biały obraz. To opowieść pełna odcieni szarości. 
     Poruszył mnie szczególnie fragment przytaczający anegdotyczną opowieść z wrocławskiego pisma ewangelickiego, komentującą postawę wspólnot ewangelickich pozbywających się w latach trzydziestych, pod wpływem nacisku hitlerowskich władz, części swoich wiernych, konwertytów – wyznawców pochodzenia żydowskiego. Oto ta opowieść:
     Odprawiający nabożeństwo ksiądz zwraca się od ołtarza do wiernych: „Niearyjczycy są proszeni o opuszczenie kościoła”. Nikt się nie porusza. „Niearyjczycy są proszeni o opuszczenie kościoła”. Znowu cisza. „Niearyjczycy są proszeni o natychmiastowe opuszczenie kościoła”. Wówczas Jezus schodzi z krzyża i opuszcza kościół. 
     Jacek Leociak (ur. 1957) – jest profesorem, kierownikiem Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członkiem założycielem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktorem rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Opublikował: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbarą Engelking), Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Spojrzenia na warszawskie getto. Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” w Muzeum POLIN.

Spotkanie z Jackiem Leociakiem odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku, w piątek, o godzinie 18:00, w Teatrze Witkacego, scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy, w Zakopanem, ul. Chramcówki 15. Wstęp wolny – Zapraszamy.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Janowski 2018-05-23 11:21:50
Polacy nie muszą poszukiwać tożsamości , mają bowiem piękną i barwną historię u podstaw której stoi więź państwa w przeszłości będącego potęgą w europie w przeciwieństwie do bezpaństwowców z rodowodem żydowskim . My Polacy tożsamość żydów znamy a swojej szukać nie musimy .Leociak niech szuka swojej tożsamości w młynach Bożych albo gdzie chce .
Qm 2018-05-09 17:13:29
A cóż to Dorula poszukuje tożsamości ? Może powinien he ?
basior 2018-05-07 19:52:20
I.....Cisza. Pod zaproszeniem, w tej tu "komentowni" szacownego portalu umieściłem Pieśń i zamordowanym żydowskim narodzie, aby czytający wpisy na blogu Pana Krupy mieli świadomość o tym, że Polacy nie zasługują na współwinnych w tej perfidnej grze która się toczy przeciwko Polakom, a która ma ich ukazać jako takich w zagładzie Żydów, Pieśń ta, autorstwa Icchaka Kacnelsona, a zatytułowana "O bólu mój", jest dostępna w necie i można ja sobie wygooglować. Wstrząsający dokument zachowań ludzi Judenratu w stosunku do własnej nacji, a zaczynający się od słów: "Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska, jak dzieci, żony i mężów i starców siwogłowych......" Dodam, że autor uratowany przez Polaków z getta został wysłany do obozu przejściowego we Francji, skąd miał wyjechać jako wolny człowiek na fałszywym paszporcie do Ameryki. Niestety, współpracujący z Niemcami Francuzi skierowali Go ponownie do obozu w Auschwitz gdzie po przybyciu w tym samym dniu został stracony. To tyle. Gwoli PRAWDZIE.
basior 2018-04-26 12:49:09
Prof. Jacek Leociak mówi wprost, że ludowy katolicyzm uczy nienawiści do Żydów. Stwierdzenie godne myśli samego Grossa. Ponawiam pytanie: DLACZEGO mój wpis nie znalazł się pod "zaproszeniem" na spotkanie z prof. Jackiem Leociakiem?
Marek 2018-04-20 16:03:50
Panie Krupa pan poracuje w tym wydawnictwie czy w muzeum?
kurr 2018-04-19 10:10:20
ostatnio, na siłę każą nam kochać a to żydów (obce plemię), a to węgrów (obce plemię i były zaborca). przecież zachowania plemienne są jak najbardziej naturalne tak u zwierząt jak i ludzi. dawanie wycisku na zabawie mieszkańcom sąsiednich wsi czy gonienie ceprów po krupówkach kogoś dziwi ? chyba że to ma być jakiś nowy rodzaj miłości, bo przeróżnych zboczeń na tym świecie nie brakuje.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-30 18:24 Odnowiony budynek OSP w Grywałdzie 2025-12-30 18:00 Kameralne spotkanie z muzyką 2025-12-30 17:46 Sylwester oznacza znacznie krótszy czas pracy dla urzędu 2025-12-30 17:30 Kobieta, która uczyniła z ubioru język sztuki i siły. Mamy dla Was książkę 2025-12-30 17:00 Niebywałe, budżet Nowego Targu uchwalony jednogłośnie 2025-12-30 16:30 Starostwo Powiatowe w Zakopanem pracuje krócej w Sylwestra 1 2025-12-30 16:00 Sylwester w Zakopanem z Radiem Złote Przeboje, wszystko co trzeba wiedzieć, by dobrze się bawić 3 2025-12-30 15:30 Dobre wieści z Grywałdu. Nasz film naprawdę zadziałał. 3 2025-12-30 15:00 Paraliż ruchu kolejowego na trasie Kraków Lotnisko - Wieliczka Rynek-Kopalnia 1 2025-12-30 14:51 Okrągły czy prostokątny stół sprawdzi się lepiej w Twoim domu? 2025-12-30 14:01 Gwałciciel już ogląda świat zza kratek 1 2025-12-30 13:33 W Krościenku trwa Jarmark Świąteczny (WIDEO) 2025-12-30 13:00 Ta gmina to jakiś ewenement 4 2025-12-30 12:01 Trwa budowa sceny sylwestrowej (WIDEO) 1 2025-12-30 11:39 Jakie jest najlepsze białko dla osób aktywnych fizycznie? 2025-12-30 11:30 Wielki Sylwester w Szczawnicy 2025-12-30 11:00 Mróz, śnieg i wiatr. Zimowa pogoda w Zakopanem. Ostrzeżenie przed zamiecią 2025-12-30 10:00 Pienińskie kolędowanie 1 2025-12-30 09:00 W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego 2025-12-30 08:02 Dofinansowanie od wojewody pozwoli uruchomić cztery nowe linie komunikacyjne 1 2025-12-29 22:59 Zakopane - sprzedam tanio różne BIURKA 2025-12-29 21:20 Sylwester jak zdarzenie masowe. Ratownicy szykują się na trudną noc (WIDEO) 7 2025-12-29 21:00 Gramy dla Pawła - Maniowy zjednoczone w charytatywnym turnieju 2025-12-29 20:00 Zakaz fajerwerków w Zakopanem obowiązuje przez cały rok. Policja apeluje o rozsądek 16 2025-12-29 19:00 Damy z siebie wszystko - zapewniają nasi mistrzowie w snowboardzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2025-12-29 18:31 Tomasiak i Stoch w drugiej dziesiątce. Zwycięża Prevc 2025-12-29 18:30 Blisko pół miliona złotych od Województwa Małopolskiego na Puchar Świata w skokach 7 2025-12-29 18:24 Karambol czterech aut w Szaflarach 2025-12-29 17:44 Ośmiolatek odnaleziony dzięki szybkiej akcji strażników 1 2025-12-29 17:33 Romskie kapele wróciły na Krupówki (WIDEO) 15 2025-12-29 17:30 Dobra zabawa bez petard. TPN po raz kolejny apeluje: Nie strzelaj w sylwestra 2025-12-29 16:59 Pożar w Rabce 2025-12-29 16:35 To już jutro Jarmark Świąteczny w Krościenku (WIDEO) 1 2025-12-29 16:00 Na osiedlu Niwa powstaje Niwiańska Przystań 2025-12-29 15:33 Zakopane - sprzedam MEBLOŚCIANKĘ 2025-12-29 15:00 Dziś słońce, ale sylwester ze śniegiem i solidnym mrozem 2025-12-29 14:24 Kolejny dzień z korkami 1 2025-12-29 14:00 Wielka Krokiew czeka na skoczków i kibiców, Puchar Świata w skokach wcześniej niż zwykle 2025-12-29 12:59 Mandaty za złe parkowanie, kolizje i poszukiwania zagubionych dzieci 2025-12-29 12:00 Witaj gwiazdko złota. Chór Gorce z kolędami (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-12-29 10:57 Gang narkotykowy za kratkami 2 2025-12-29 09:59 Zaczęli stawiać scenę na Sylwestra (WIDEO) 10 2025-12-29 09:25 Tłumy turystów i dużo śmieci 14 2025-12-29 09:00 Urodziny Tytusa Chałubińskiego 5 2025-12-29 08:00 Szopkowe poruszenie w Maruszynie 2025-12-28 22:44 Próba prędkości wraca na Kotelnicę. Narciarskie emocje już 9 stycznia 2025-12-28 22:40 Pożar sadzy w Borze 1 2025-12-28 21:34 Węgier wołał o pomoc w Tatrach Słowackich. Usłyszeli to polscy turyści 2025-12-28 21:00 Rabczański budżet na przyszły rok przyjęty jednogłośnie 2025-12-28 20:00 Góral z Ludźmierza został kapelanem kard. Rysia
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-30 16:56 1. Radio Złote Przeboje -właściciel AGORA SA. Gazeta Wyborcza -właściciel AGORA SA. Zwierzątka doedukowane, więc tym razem będą się świetnie bawić! 2025-12-30 16:50 2. Przecież nie ma znaczenia czy pracują dłużej czy krócej. Wydajność i tak jest bliska zeru. Właściwie jakby nie pracowali to by było lepiej bo nie generowaliby korków i byłoby więcej miejsc parkingowych. A tak to generują sztuczny ruch, niepotrzebne koszty, bałagan administracyjny... a samowole budowlane jak rosły tak rosną dalej. Do likwidacji od od zaraz. 2025-12-30 16:39 3. - Sołtysie.. ale nikt nie wie o naszej wsi... - Poczymej mi łańcuch... ;D 2025-12-30 16:30 4. Przybywa wielu porubnikow. Sylvestrowa tradycja sie trzyma. 2025-12-30 16:20 5. I tak nie brał bym udziału w czymś takim, ale tak czy inaczej dziękuję za zniechęcanie do tego rodzaju badziewia. 2025-12-30 16:13 6. Jak się skończy patologia z Made-in-China-Gubałówką i z bezkarnością przestępców od gry w trzy karty, to może zacznę uznawać radę miasta i zakopiańską policję za osoby poważne. 2025-12-30 16:10 7. W tytule jest o "gwałcicielu", zasugerowano też, że prawomocnym wyrokiem skazano go na pozbawienie wolności. Tymczasem z samego tekstu wiadomo tyle, że proces w sądzie dopiero ma się odbyć, bo na razie to mamy podejrzanego, że został aresztowany, a w ogóle to chodzi nie o gwałt, tylko o "inną czynność seksualną". 2025-12-30 16:08 8. @relikwiarz, zarobiłeś na zmywaku w Londynie na kompa i nie wiesz, jak wprowadzić w nim znaki polskie? 2025-12-30 16:04 9. "za każdym takim materiałem stoi realna zmiana i czyjeś uratowane życie" To już jest Monty Python! 2025-12-30 15:59 10. szkoda,że MIASTO ZAKOPANE NIE MA NA ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW MAŁYM PŁUGIEM.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama