Reklama

2014-02-24 20:33:50

Reklama

PIŁKA W GRZE – BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO – SZANSE I ZAGROŻENIA

Cieszę się, że mój wcześniejszy artykuł (PIŁKA W GRZE – BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO) wywołał duże poruszenie. Dokładnie taki był jego cel. Zaintrygować, zainteresować, zachęcić do myślenia, sprawdzania i zadawania pytań. Każdego rodzaju pytań, także niewygodnych. Tylko do bólu szczerze rozmawiając, uda nam się przeżyć ten rok i nie wylać dziecka z kąpielą (Budżetu Obywatelskiego dla Zakopanego).

Zadano mi bardzo dużo różnego rodzaju pytań (ustnie, mailem i na blogu). Część jest merytorycznych i warto na nie już dziś odpowiedzieć. O wielu sprawach nie napisałem, dziś też nie na wszystko odpowiem - będzie jeszcze na to czas.

Czy 1 milion to dużo czy mało?

Budżet Obywatelski dotychczas nie funkcjonował w Zakopanem. 1 milion na pierwszy raz – moim zdaniem dużo.

Dla jasności:

Budżet Zakopanego (łączna kwota planowanych wydatków na rok 2014) to ponad 120 milionów zł.)
Niestety wydatki bieżące to ponad 94 miliony (są to np. wydatki na wynagrodzenia i składki od nich naliczane - ponad 35 milionów, itd.)
Wydatki majątkowe (TE NAS NAJBARDZIEJ INTERESUJĄ bo są to wydatki "na rozwój") to kwota 26 milionów.
Deficyt budżetu (różnica między dochodami i wydatkami) 13,6 miliona (deficyt zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów).
Gdyby nie tak duży deficyt, wydatki majątkowe były by dużo niższe. W kolejnych latach taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca. Pytanie retoryczne - dlaczego taki duży deficyt zaplanowano w 2014 roku?

Podsumowanie – czy 1 milion to dużo czy mało?
1 milion do 120 milionów. Porównanie niecelowe.
1 milion do 26 milionów (do wydatków majątkowych). To już wygląda lepiej.
1 milion do 12,4 milionów (do wydatków majątkowych minus deficyt: 26 mln. – 13.6 mln. = 12,4 mln.) – moim zdaniem dużo. W kolejnych latach powinno być minimum tyle samo lub więcej. O to warto walczyć.


Kiedy (czas ma wielkie znaczenie) wprowadzać Budżet Obywatelski.

To będzie jedno z najpoważniejszych wyzwań (problemów) przy wprowadzaniu i realizacji Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku.
Optymalnie powinno wyglądać to tak (reformujemy politykę miejską):

Rok 2014

Zima/Wiosna 2014r.

Rozpoznanie potrzeb mieszkańców, spotkania, rozpoznanie liderów procesu i ich szkolenie, rewizja zasad procesu (ustalenie reguł gry - opracowanie regulaminu, powołanie zespołu koordynującego, kampania informacyjna, itd.).

Wiosna/Lato 2014r.

Wypracowanie priorytetów inwestycyjnych, przekształcenie potrzeb w projekty i ich hierarchizacja (weryfikacja projektów proponowanych przez mieszkańców, budowa listy projektów).

Lato/Jesień 2014r.

Przerwa wakacyjna. Po wakacjach prezentacja projektów. Kampania informacyjna. Głosowanie. Ogłoszenie wyników.

Jesień/Zima 2014r.

Zebranie wybranych projektów i wprowadzenie ich do budżetu na 2015 rok. Przyjęcie uchwały budżetowej (projekty są wpisane we właściwe pozycje). Ewaluacja całego procesu, przygotowanie usprawnień.

Rok 2015

Zrealizowanie wybranych w 2014 roku projektów. Monitorowanie ich realizacji. Rozpoczęcie prac nad Budżetem Obywatelskim (proces wyboru kolejnych projektów) na 2016 rok.


JAK JEST

Rok 2014. Luty.

W budżecie Miasta w pozycji 600-60016-6050 zapisano „Remonty i modernizacja dróg gminnych w ramach budżetu obywatelskiego”. Kwota 1 milion złotych.

Projekty, (które jeszcze nie są wybrane) powinny teoretycznie być zrealizowane w bieżącym roku! (Co jeśli mieszkańcy wybiorą taki projekt, który będzie wymagał pozwolenia na budowę?)


Dziś na wiele pytań nie ma odpowiedzi lub pojawiają się wątpliwości:

- Kto i jak ma koordynować Budżet Obywatelski?
- Kto powinien być członkiem zespołu koordynującego (jak ma być wybierany taki zespół – zarządzenie Burmistrza czy uchwała Rady)? Jaki jest zakres kompetencji zespołu koordynującego?
- Kto przygotuje regulamin Budżetu Obywatelskiego? Kto go zatwierdzi?
- Kto powinien prowadzić spotkania konsultacyjne? Jak takie spotkania będą wyglądać, ile ich ma być?
- Kto ma prawo do uczestniczenia w głosowaniu? Czy tylko zameldowani (na stałe/czasowo)? Czy niezameldowani (osoby pracujące, studenci)? Ile trzeba mieć lat (czy 18, a może 14 lat wystarczy)?
- Czy ma istnieć podział terytorialny? Zgłaszamy projekty ogólnozakopiańskie a może podział na dzielnice/osiedla?
- Jak technicznie będzie przebiegać głosowanie (osobiście/przez Internet/pocztą)?
- Jak wygląda harmonogram wprowadzania Budżetu Obywatelskiego w Zakopanem? Kto ma go przygotować? Kto ma wpływ na ustalanie miejsc spotkań i terminów? Kto zaprasza i w jaki sposób (wysyłka zaproszeń pocztą do domu/e-mail)?
- itd. (lista pytań którą mam w głowie jest niestety długa).

O wszystkich powyższych sprawach ktoś musi zdecydować. Chciałbym aby zrobili to mieszkańcy (reguły gry też powinny być konsultowane).

Myślę, że temat Budżetu Obywatelskiego powinien jak najszybciej być przedmiotem szerokiej i wnikliwej dyskusji. Liczę także na merytoryczną dyskusję na najbliższej Sesji Rady Miasta (27 luty) z prawem do zabierania głosu przez mieszkańców.


Budżet Obywatelski - SZANSE

- zaktywizuje mieszkańców, którzy aktywnie współdecydują o wybranych aspektach rozwoju miasta;
- nastąpi wzrost zaangażowania społecznego (mieszkańcy bardziej interesują się swoim miastem);
- promuje innowacyjność i przedsiębiorczość;
- pozwala wraz z mieszkańcami podejmować trudne, kontrowersyjne decyzje (jeśli dotyczy także wydatków bieżących);
- pozwala uzyskać od mieszkańców szereg szczegółowych informacji dotyczących tego, jak Zakopane funkcjonuje;
- wspiera proces decentralizacji władzy;
- ma potencjał zmienić wybrane aspekty polityki miejskiej;
- jest odpowiedzią na rosnący dystans pomiędzy rządzącymi i mieszkańcami;
- buduje zaufanie mieszkańców do samorządu i jego przedstawicieli;
- może być częścią reformy administracyjnej;


Budżet Obywatelski - ZAGROŻENIA

- rok wyborczy (najtrudniejszy rok na wprowadzanie Budżetu Obywatelskiego);
- ekstremalnie krótki czas na współdziałanie (na dyskusję, argumentacje, itd.);
- proces planowania budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) nie będzie sam w sobie partycypacyjny (czyli np. regulamin nie będzie podlegać konsultacjom społecznym);
- źle realizowany, zamiast łączyć może dodatkowo podzielić (poróżnić) mieszkańców;
- powinien być poprzedzony kampanią informacyjną (na którą już w chwili obecnej jest mało czasu);
- dyskusje w ramach budżetu obywatelskiego zastąpi głosowanie nad projektami (nie o to chodzi);
- nie będzie miał silnego charakteru edukacyjnego;
- nie uda się zapewnić równorzędnego statusu wszystkim, nie uda się zniwelować podziału na „mieszkańców” i „urzędników” (nikt nie powinien być "uprzywilejowany" - np. kwestia znajomości procedur);
- nie będzie to proces w pełni przejrzysty;
- większość inwestycji powinna być zrealizowana przed rozpoczęciem kolejnej rundy (w 2014 roku powinniśmy wybierać projekty na 2015 rok);
- powinien odbywać się cyklicznie przez wiele lat (czy mamy taką gwarancję?);

Powyższe wyliczenie nie wyczerpuje tematu a jedynie pozwala zorientować się w jak ważnym momencie znajdujemy się my wszyscy – mieszkańcy Zakopanego.


Zaangażowanie społeczne konieczne.

Budżet Obywatelski wymaga mobilizacji jak najszerszego grona ludzi i przekonania ich o korzyściach ze współpracy. Więcej osób zaangażowanych gwarantuje większą odporność na presję ze strony partykularnych interesów polityków, aktywistów itd.

Chciałbym aby w głosowaniach mogła uczestniczyć młodzież ze szkół średnich, może także z gimnazjów. Wspaniały sposób na zaangażowanie młodych ludzi w sprawy lokalne. Szansa na nadanie im dużej podmiotowości, danie odpowiedzialności, rzeczywiste „postawienie na nich”.

Pierwszy rok dla Budżetu Obywatelskiego jest najważniejszy. Jeśli nie uda się porozumieć, dogadać, znaleźć wspólnego języka, wszystkiego ustalić i wypracować dobrych, długoterminowych rozwiązań, to przez wiele kolejnych lat niewiele się w Zakopanem zmieni. Chyba nie chcemy aby tak się stało.

Cały czas zastanawiam się czy nie zaapelować do Burmistrza i Radnych Miasta Zakopane aby ten 1 milion złotych „przesunąć” na 2015 rok. Projekty wybrać w 2014 roku. Zrealizować je w 2015 roku. To bardzo ważna kwestia i warto na ten temat rozmawiać.

Mam też nadzieję, że nie pójdziemy w kierunku rozwiązań z Sopotu. Nie kopiujmy tych rozwiązań bezmyślnie. W Sopocie prawie o wszystkim decyduje Prezydent. Tam jest to tylko narzędzie, które pozwala mieszkańcom w minimalnym stopniu współdecydować o mieści i je współtworzyć (choć to i tak o wiele więcej niż dziś mamy w Zakopanem). Moim zdaniem Zakopane (mieszkańcy) zasługuje na więcej.


Informacja o projekcie „Budżet Obywatelski dla Zakopanego – Wybierzmy Razem”

Klub Sportowy Zakopane na swój projekt pt. „Budżet Obywatelski dla Zakopanego – Wybierzmy Razem” uzyskuje grant (środki finansowe pochodzą z programu Obywatele dla Demokracji).

Uzyskane środki będą przeznaczone m.in. na działania informacyjne i promocyjne (np. spotkania, ulotki itd.) związane z ideą Budżetu Obywatelskiego ale także na promocję samego projektu oraz na popularyzację mechanizmu 1% podatku na rzecz stowarzyszenia wśród lokalnej społeczności.

Program Obywatele dla Demokracji – co to jest?

Celem programu, zaplanowanego na lata 2013-2016, jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju.

Program finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Funduszy EOG). Fundusze te są formą bezzwrotnej pomocy udzielanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 15 państwom członkowskim Unii Europejskiej z Europy Środkowej i Południowej w celu zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W ramach Funduszy EOG wydzielone zostały środki przeznaczone dla organizacji pozarządowych. Na program realizowany w Polsce przeznaczono 37 mln euro. Za realizację programu odpowiedzialna jest w Polsce Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.



Zachęcam Mieszkańców Zakopanego do zaangażowania się w pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego w Zakopanem. Wybierzmy Razem.


Z poważaniem

/-/ Andrzej Pajor




kontakt: andrzej@pajor.pl | TT: @AndrzejPajor | FB: andrzej.pajor | www.pajor.pl


moje wcześniejsze artykuły:

->  PIŁKA W GRZE – BĘDZIE BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO (kliknij tutaj aby przeczytać)
Mieszkańcy Zakopanego mają głos! Głos bardzo mocny. Będziemy osobiście decydować. Bierzmy sprawy w swoje ręce i zaproponujmy na co wydać 1 milion złotych (taka kwota jest przeznaczona na Budżet Obywatelski w Zakopanem). Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w Zakopanem powoli staje się faktem. Między innymi dzięki pomysłowi na który wpadło Stowarzyszenie - Klub Sportowy Zakopane mamy szansę zmienić coś w naszym mieście.

->  CO TURYSTĘ OBCHODZI NAJBARDZIEJ? CO WIDZI I JAK NAS OCENIA? CZY WYCIĄGAMY WNIOSKI? (kliknij tutaj aby przeczytać)
Jeśli wierzyć wyliczeniom przedstawionym w raporcie „Badanie ruchu turystycznego w Województwie Małopolskiem w 2013 roku” to w Zakopanem i okolicy Polacy mogli zostawić około 2 miliardy złotych a obcokrajowcy około 760 milionów złotych. Wykorzystując te informacje i łącząc je z innymi, Burmistrz Zakopanego (Biuro Promocji) i Starosta Tatrzański (Tatrzańska Agencja) powinni zmodyfikować sposób prowadzenia działań promocyjnych i zapisy naszych strategii rozwoju.

->  ZAKOPIANKA W PORONINIE – JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ ? (kliknij tutaj aby przeczytać)
Znane wszystkim skrzyżowanie jest niczym węzeł gordyjski. W sezonie turystycznym tworzą się tam gigantyczne korki. Proszę o komentarze do przedstawionych grafik – koncepcji modernizacji skrzyżowania zakopianki w Poroninie łącznie ze skrzyżowaniem zakopianki z drogą do Zębu. Bardzo mi zależy na Państwa wypowiedziach, uwagach i sugestiach.

-> BUDŻET ZAKOPANEGO JESZCZE NIE OBYWATELSKI ... (kliknij tutaj aby przeczytać)
Nie mieszkamy na końcu świata! W Europie ma go już ok. 200 miast. Budżet partycypacyjny - w Zakopanem cisza a Sopot (miasto partnerskie Zakopanego) już w 2011 roku wprowadził pierwszy w Polsce tego rodzaju budżet. Do prowadzenia budżetu obywatelskiego szykują się także Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Kędzierzyn-Koźle, Gdańsk, Płock, Radom, Tarnów oraz Wrocław. W kolejce jest także Warszawa...

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
koniczyna 2014-02-28 18:29:38
patrzajcież *

mój kaftan cuchnie :)
koniczyna 2014-02-27 18:41:06
Zakopiany,
patrzajcierz tam panu Andrzejowi i innym na rece !
A niech Was nikt w tym nie przescignie...

I specjalny cytat dla pana Andrzeja:
"...zapisałem sie do takich, co tym interesem krecą,
mówią, ze sie to opłaca i pomaga w studiowaniu..." [Jacek Kaczmarski]
uorcyk 2014-02-27 12:18:08
tutaj jaskrawo widac nie do końca "przejrzyste" intencje autora :P
Jurajczyk 2014-02-27 12:05:40
Nie ma głupich pytań-są co najwyżej nie najlepiej zadane- głupie są czasem tylko odpowiedzi...
uorcyk 2014-02-26 21:10:14
@koniczyna: widac autor uznał, ze twoje pytania były z tych niemerytorycznych ( cyt: Zadano mi bardzo dużo różnego rodzaju pytań (....). Część jest merytorycznych i warto na nie już dziś odpowiedzieć" :P.
koniczyna 2014-02-26 20:53:07
@Tichodroma Muraria
spojrzyj, prosze, na wymiane pytan i odpowiedzi na:

BLOG Andrzej Pajor
PIŁKA W GRZE – BĘDZIE BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO
2014-02-08 17:39:45,

nie uzyskalam odpowiedzi na wszystkie moje pytania, a szkoda.
Mam nieodparte wrazenie, ze jednak bedzie sie "krecic ciemne mlyny..."

Pytania postawione w glownym wpisie przez pana Andrzeja Pajora nie przyblizaja nas do poznania stanu faktycznego, a szkoda, bo jednak, skoro pan Andrzej Pajor lobbuje tak entuzjastyczne za tym pomyslem to warto byloby, zeby podal odpowiedzi...
uorcyk 2014-02-26 15:59:04
powyzszy tekst nadal nie pokazuje jak przejrzyste beda procedury przyznawania dotacji w ramach BO. Duzo jasniej tłumaczył to w papierowym wydaniu chyba red "rav", jednakze bnie opisal tych cieni tj ze czasu mało i nie zostaly opracowane prpocedury wylaniania projektow etc.

Niestety, ale przy tak metnych opisach "procedur" zastanawiam sie kto tutaj chce złowic złota rybkę ?
bridge 2014-02-26 00:20:00
budżet obywatelski to jest taki: jak przetrwac do pierwszego...
ludzie nie wiedzą jak dozyć do nast miesiaca więc wątpie, że czytanie o budzecie obywatelskim ich zainteresuje. niestety rządzący czyli PO nie widzą, że podatki, zusy, koszty życia wzrastają a płace niestety nie.. niestety nie wszyscy maja to szczescie pracowac w budzetowce i pozytywnie myslec. dziekuje za uwage
Kaśka 2014-02-25 22:00:03
jynrek cy ty wis co pises ?
Tichodroma Muraria 2014-02-25 18:41:39
Prosiłbym o odpowiedź na poniższe pytanie.
Gdzieś w tle przewija się fundacja Batorego. Czy to z jej środków finansowany jest ten projekt, czy ze środków gminy Zakopane?
Autora, p. Andrzeja Pajora proszę o odpowiedź w formie komentarza do artykułu.
Pozdrawiam.
Jurajczyk 2014-02-25 13:33:13
Może TP się wysili i zrobi aktualny ranking zaangażowania radnych wszelkich szczebli samorządowych przed wyborami?
WYBORY ...WYBORY .....idą 2014-02-25 12:07:49
Andrzej jak na cztery lata radnego w cieniu i nic nie robienia to teraz przed wyborami jesteś okropnie aktywny?
Aborygen 2014-02-25 08:46:44
Kaszanka wyborcza a raczej POpsuta kiełbasa przedwyborcza .
uorcyk 2014-02-24 21:23:19
no wlasnie. To ze zapisano wydatki w ramach budzetu obywatelskiego na 2014 rok jest nieprzypadkowe- to jest rok wyborow wiec kazdy "plus" sie liczy :D A w roku 2015 to juz bedzie nieswieza kiełbasa wyborcza :p
Jurajczyk 2014-02-24 20:37:31
P.S....W końcu idą ... wybory ...
Jurajczyk 2014-02-24 20:36:19
Teraz już wiem dlaczego brakowało chyba precyzji w poprzednim wpisie o budżecie.Chyba chodziło o to by mieć dalej o czym pisać.Oby to nie był serial długości ... "Klanu" ...;) ;) ;)
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NAUKA
    NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-24 11:09 Szkolenia żeglarskie - dlaczego warto się zapisać? 2024-04-24 11:00 Stawiają koło młyńskie pod Olimpem w Zakopanem 2 2024-04-24 10:15 Kubota w historii mody obuwniczej: ewolucja Klapkowego Stylu 2024-04-24 10:00 Grzegorz Watycha po raz trzeci wygrał wybory, ale konkurenci nie myślą ułatwić mu rządzenia 2024-04-24 10:00 Fundusze EOG zmieniają Miasto i Gminę Czarny Dunajec! 2024-04-24 08:59 Dziś opady deszczu i śniegu, ale z każdym dniem pogoda będzie coraz lepsza 2024-04-24 08:00 Nowotarskie dzieciaki świętowały Dzień Ziemi! 2024-04-23 21:40 Definitywny koniec z narciarstwem w Tatrach 2 2024-04-23 20:41 Kijem Rzeki nie zawrócisz 2024-04-23 19:39 Ostry zakręt w stronę Hyrnego, czyli jedziemy z tą sztuką przez duże "S" (WIDEO) 2024-04-23 18:40 Samochód jechał pod prąd zakopianką. Ekstremalnie niebezpieczne zachowanie (WIDEO) 11 2024-04-23 18:00 Policyjne ćwiczenia na Podhalu 17 2024-04-23 17:30 Przegląd smaków z różnych stron świata 3 2024-04-23 17:00 To nie zmiana władzy sprawiła, że na Cyrhli zatrzymano prace, jest odpowiedź urzędu 1 2024-04-23 16:00 Na majówkę, na majówkę... Sprawdź, gdzie warto w Polsce zaplanować długi weekend! 2024-04-23 15:00 Kolumbijczycy i Nepalczycy ukryli się w pojemnikach na mięso 1 2024-04-23 14:36 Dywany orientalne - jak poznać te oryginale? 2024-04-23 14:00 Elektryczny wózek odnaleziony na Równi Krupowej 3 2024-04-23 13:29 Streszczenie - wszystko, co warto wiedzieć. Jak napisać naprawdę dobre streszczenie? 2024-04-23 13:00 Czworaczki niedługo wracają do domu 4 2024-04-23 12:44 Fenomen Tatrzańskiego Orła 2024-04-23 12:00 Taki rzadki i kolorowy gość odwiedził Dzianisz (WIDEO) 3 2024-04-23 11:46 Czarter Jachtów - świetny pomysł na wakacje 2024-04-23 11:01 Jak dobrać podłogę do mieszkania? 2024-04-23 11:00 Bajkowy poranek w Dolinie Strążyskiej (WIDEO) 1 2024-04-23 10:55 10 Niezwykłych Atrakcji w Zakopanem, Które Musisz Zobaczyć 2024-04-23 10:00 Nie dość, że pijany to jeszcze wpadł na radiowóz 3 2024-04-23 09:55 Kto rozpoznaje tego psiaka 6 2024-04-23 09:00 Pomoc na dwa serca 2024-04-23 08:00 Zbyt wcześnie dotknięte cierpieniem, czyli obozowe strofy z Ravensbruck 6 2024-04-23 07:30 Mroczne zakamarki czasem lepiej pozostawić niezbadane... Mamy dla Was książki 2024-04-22 23:08 Dramatyczna akcja GOPR na Maciejowej 1 2024-04-22 22:00 W środę pogrzeb Józefa Krzeptowskiego, gospodarza tatrzańskich schronisk i ratownika TOPR 2024-04-22 21:00 11 edycja Pieniny Ultra-Trail za nami! (ZDJĘCIA) 2024-04-22 20:00 Kolejny etap zabezpieczania osuwiska. Kiedy droga będzie przejezdna? 2024-04-22 18:59 Radość ze sztandaru! (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-22 17:59 Rozmawiamy z Łukaszem Filipowiczem, nowym burmistrzem Zakopanego (WIDEO) 40 2024-04-22 17:30 Festiwal Nowe Horyzonty tournée 2024 tylko w nowotarskim kinie MCK 2024-04-22 16:59 Podjeżdżają ciężarówki i zrzucają ziemię 25 2024-04-22 16:30 Mistrz i uczeń wspólnie na scenie 2024-04-22 16:06 Czy to przez zmianę władzy, czy przez fatalną pogodę wszystko na Cyrhli stoi? 5 2024-04-22 15:59 W Zakopanem sypie śnieg, ale to już raczej ostatni zimowy dzień (WIDEO) 2024-04-22 15:30 Dziecięce super moce. Warsztaty 2024-04-22 15:00 Nowy burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk w ogniu pytań Jurka Jureckiego (WIDEO) 8 2024-04-22 14:05 Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji? 2024-04-22 13:59 Ratownik GOPR zginął pod lawiną w Tatrach 1 2024-04-22 13:32 Tych przystanków nie obsługujemy, na razie do połowy maja 3 2024-04-22 12:54 Korek: wszechstronność i trwałość zastosowań 2024-04-22 12:25 Nie żyje twórca Blachotrapezu 4 2024-04-22 12:15 Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania