Reklama

2013-12-28 20:01:33

„Na całej połaci śnieg...”

Reklama

Dzięki Ci, Panie, za halny!!! No, może trochę przesadziłeś, bo zniszczenia są ogromne, ale dla mnie istotne jest jedno – że zmiotłeś z powierzchni ziemi śnieg. W okresie między listopadem a marcem, wracając z Krakowa do Zakopanego na weekend, nieodmiennie przeżywam szok. Niby jestem świadoma, że mamy zimę, więc teoretycznie będzie śnieg i mróz , ale zależy gdzie.

Po kilku dniach spędzonych w Krakowie, gdzie przy 20cm-wej warstwie śniegu mówi sięo "srogiej śnieżycy", zapominam, że to pod Tatrami można przeżyć prawdziwy śnieżny Armagedon.  Czymże jest 20 cm śniegu pod Giewontem? To zaledwie preludium…. do śnieżnego piekła. W jeden dzień potrafi dosypać nawet 50 cm białego puchu. Na chodnikach wyrastają mini góry lodowe, miasto zamienia się w księstwo Królowej Śniegu. „Ależ tam musi być pięknie!” mówią  krakowiacy oglądając obrazki z białego Zakopca. Pięknie? Owszem. Ale dla osoby poruszającej się na wózku, pierwszy śnieg jest zapowiedzią ciężkiego czasu.

Podczas zimowego zakopiańskiego weekendu, zdarza się, że wdomu nudzę się jak mops. Czuję się jak w więzieniu. Bo jak wyjechać na zasypane, zalodzone  miasto?.

Pewnego dnia rozmawiam przez telefon z kolegą ze szkoły.Pytam jakie są warunki są na Krupówkach. "Bardzo dobre, śniegu mało, spokojnie przejedziesz" - odpowiada po namyśle.

„Super! Nie będę siedzieć w domu. Nareszcie się wyrwę”- myślę, z entuzjazmem zamawiając taksówkę.  Na Krupówkach łapię oddech wolności, przejeżdżam kilka metrów i... grzęznę w śniegowej brei. „Kurde! Kurde! Kurde!- znowu tosamo!”- szlag mnie chce trafić. Nie gniewam się na kolegę, bo bynajmniej mnie nie  oszukał! Po prostu, nie porusza się na wózku inwalidzkim, więc nie ma wyczucia, kiedy śniegu jest za dużo, albo kiedy nie jest wystarczająco ubity. To, co dla jednych jest lekko zaśnieżonym chodnikiem,dla mnie bywa przeszkodą nie do pokonania. Warto przy tym zauważyć, że jeśli chodzi o Zakopane, to na Krupówkach sytuacja i tak jest najlepsza. Reszta chodników jest w takim stanie, że nawet osoby zdrowe kapitulują i chodzą pojezdni, co więc mamy powiedzieć my- niepełnosprawni. Dla nas to Mont Everest,dlatego, kiedy widzę lecące z nieba płatki śniegu, cierpnę. Opada więzienna krata. Dopóki jest śnieg, jestem całkowicie uzależniona od innych. Nie mogę sama wyjść z domu, choćby do sklepu, nic nie mogę załatwić samodzielnie. Nie korzystam też z uroków tego okresu, na które czeka większość moich kolegów. Nie dla mnie sporty zimowe (tego akurat nie żałuję), nie dla mnie zabawa w lepienie bałwana czy w śnieżną bitwę.

Kiedy chodziłam do liceum, zimowe powroty ze szkoły do domu, były prawdziwą gehenną. Co z tego, że mieszkałam zaledwie 700 metrów od budynku szkoły, skoro przejście tego dystansu, przy dobrych warunkach, zajmowało mi ponad godzinę. (Tu jestem winna czytelnikowi wyjaśnienie ,że moja choroba pozwala mi „trochę” chodzić). Wiele razy zdarzało się, że mama musiała wyjechać z Zakopanego, tata był wpracy, a miasto tonęło w śniegu. Co można było zrobić? Musiałam dzwonić po taxi. Głupio mi było powiedzieć kierowcy, że zarobi zaledwie kilka złotych,  ale naprawdę czasami nie było innego wyjścia.  Owszem, w często  podwozili mnie nauczyciele czy koledzy (jeśli teraz to czytają, to bardzo im dziękuję!), ale nie zawsze miałam tyle szczęścia. Kiedy zaś porywałam sięmotyką na słońce, to znaczy przedzierałam wózkiem przez pryzmy, ręce miałam całe w śniegu, piachu i soli. Nawet, gdy zakładałam rękawiczki. Zresztą - przemakały one do tegostopnia, że nie wiadomo, która wersja - w rękawiczkach czy bez, była bardziejznośna.

Dlatego cieszę się, że większość zimy spędzam w Krakowie. Mimo mojej miłości do Zakopanego z ulgą rezygnuję z bajkowych zimowych tatrzańskich krajobrazów. Niestety, z żalem przyznaję, że zimą, pod Tatrami, osobom na wózkach inwalidzkich żyje się  fatalnie! 100 km na północ jest zdecydowanie znośniej.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2013-12-31 16:21:25
@mtm, oswiec nas zatem, po co piszesz te swoje jadowite "pamflety " znaczy posty?
Abeto 2013-12-31 14:10:52
Poszedłem sprawdzić i Kamyczek był w środku numeru,obok Heca Hecą.Ostatnia strona to jeszcze Jedno Danie Kalkowskiego,Ludwik Jerzy Kern i jego wiersz,O Wacusiu,Profesor Filutek i śmieszne cytaty z innych gazet.
Abeto 2013-12-31 14:02:00
Do dzisiaj mam te archiwalne numery Przekroju.
koniczyna 2013-12-31 13:50:08
Abeto,
Jan Kamyczek - w odcinkach na ostatniej stronie Przekroju, będącego wtedy najlepszym tygodnikiem. Do dziś pamiętam nawet układ graficzny Przekroju, niezmienny przez całe lata. (strony trzeba było przeciąć)
Kamyczek, Lengren, krzyżówka "z kociakiem", rebus, pierwsza strona za połową - zwykle krótkie dziełko literackie. Czytało się od deski do deski :)
ech...
Mordo ty moja 2013-12-31 12:36:27
Pasztetówka, ty jak zwykle swoje. Ja nie spotykam się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje z powodu tego, że nie mogę pójść w góry, bo akurat spadło dwa metry śniegu i szlaki są nieprzetarte. Pomimo, że jestem sprawny. Trudno, zima, to zima, i ciężko, żebyśmy dla jednej Pani Oli mieli utrzymywać na czarno wszystkie chodniki i drogi. Może jeszcze je podgrzewać, żeby zawsze były suche?
Ps, jak tam twoja bielizna, zmieniona?
Szymszel, czytałem na temat Tuwima :-). Dla Krupy wszyscy są Polakami: Żydzi, cyganie, papuasi, hindusi. Tylko nie... Polacy!. Teraz zrozumiałem, dlaczego sam Krupa jest Polakiem.
koniczyna 2013-12-31 11:29:20
MTM,
na początek polecam dogłębne studiowanie myśli Uorcyka, lokalnego podhalańskiego 'Arbiter elegantorium'

np. na wątku "szybcy i wściekli"
2013-12-31 09:52:14
"zmień bieliznę a bedzie mniej capić :P "

Uorcyku, tylko dlatego, że przyganiasz garnkowi... :)

bezkontowa mocherowa troleja
Szymszel 2013-12-31 11:10:58
@urcyk to.coś napisała. To się do Ciebie tyczy.
Gdyż swoje frustracje wyladowujesz na forum.
Abeto 2013-12-31 11:06:39
Ja polecam mtm "Grzeczność na co dzień", "Savoir vivre dla nastolatków" Jana Kamyczka jeśli tych książek nie widział za młodu niech się z nimi zapozna teraz,natychmiast!
Szymszel 2013-12-31 11:04:38
Witaj mtm miło Cię widzieć.

Masz rację z marudzeniem. Już dawno pisałem że panna Aleksandra może sobie rękę podać czerrska, której jak wiadomo wszystko przeszkadza, nie wyłączając komentatorów.

Nie wiem czy czytałeś najnowsze wypociny Krupy nt arcypolskiego poety Tuwima.
Niestety komentowanie znów wybiórczo blokują.
Pasztetowki chyba w redakcji nie lubią lub nie ma chodow jak Krupa
uorcyk 2013-12-31 10:30:52
Na poczatek : Filozofia savoir vivre bo jak wiadomo dobre wychowanie tworzy pełnego człowieka...
Konstancja Hojnacka (1880-1943) napisała w swoim podręczniku pt. „Kodeks towarzyski”: „Prawdziwe dobre wychowanie to nie szereg wyuczonych gestów codziennych, to nie bezduszna tresura, ale przede wszystkim na wskroś życzliwe ustosunkowanie się do ludzi, wyrażające się w przestrzeganiu tego, aby nikt w naszej obecności, a zwłaszcza z naszego powodu, nie doznał przykrości. Ażeby jednak każdy czuł się dobrze w naszym towarzystwie, musimy nauczyć się opanowania wszelkich odruchów niechęci, uprzedzeń, złego humoru, egoizmu, a nawet objawów chwilowego znużenia. Dobre wychowanie wymaga traktowania wszystkich z jednakową uprzejmością bez względu na to czy mamy do czynienia z ludźmi zależnymi od nas, czy też przeciwnie z takimi, na których właśnie nam zależy. Żadna sytuacja nie upoważnia, do zapominania o przysłowiu Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Im lepsze wychowanie, im głębsza kultura – tym większa i szczersza bywa uprzejmość. Nie po to spotykamy się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje. (...) Dobre wychowanie... uczy kultury duszy (...), to nie konwenans, ale umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji”.
Mordo ty moja 2013-12-31 10:01:42
Coś polecasz?
uorcyk 2013-12-31 09:51:07
ej, zalicz moze jakis kurs odchamiania ?
Mordo ty moja 2013-12-31 09:44:55
To już jest zwykłe marudzenie. Zapewne następny wpis na blogu będzie dotyczył tego, jak bardzo Pani chciała popływać w basenie, ale na całej jego połaci była woda, i to jeszcze w dodatku taka mokra!!!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. No i więcej rozsądku!!
cobra 2013-12-30 23:53:52
@rys, ty to w ogóle jesteś błędem...
rys 2013-12-30 20:33:40
Szymszel - fajne bledy robie ?
uorcyk 2013-12-30 19:44:29
@koniczyna: a zwymyslanie ?? to zwyczjana przesada i tyle . Na tym kończę wymiane wzajemną "kurtuazji"
uorcyk 2013-12-30 19:43:04
@koniczyna: bynajmniej nie o twoja osobe tu chodzi :P
rys 2013-12-30 19:09:24
Szymszel - dosc czesto wyjezdzam -na pytanie z kad jestem ,odpowiedam ze z Polski .Polak , a potem gorol .
koniczyna 2013-12-30 18:56:29
Pani Olu,
wpis Pani stał sie doskonałą płaszczyzną wymiany opinii, dotyczących również innych wątków.
Proszę wybaczyć, ale i ja zboczę :)

Do Pani Beaty Czerskiej,
Jeśli również potyczki słowne ze mną ma Pani na myśli ( choć oczywiście nie śmiem zaliczać sie do godnych Pani interlokutorów, więc pewnie nie chodzi o mnie, ale gdyby nie daj Boże... ), pisząc na tym wątku: uorcyk 2013-12-30 17:25:33
"potwierdzam, ze dokopywac zezwalają..."
to odsyłam Panią do mej odpowiedzi na zwymyślanie mnie od trolli, zawartej tu:
http://tygodnikpod halanski.pl/?mod=ne ws&id=21315 (bez spacji)

pozdrawiam spod najstarszych gór w Polsce
bezkontowa mocherowa troleja

ps.
Szymszel, to naprawdę dobry wiersz :)
7 wersów - rzec by można, że taktowany, tak jak "Money" Pink Floyd, na 7/8
uorcyk 2013-12-30 18:41:41
i jaki z tego wniosek? ze mam "gorsza" pozycję ( i jak kto ma pamiec to wie dlaczego , co niekoniecznie ma zwiazek z prawda..)??
Szymszel 2013-12-30 18:26:01
@ rys to że się przedstawiał nie ma nic do rzeczy. Ja też się mogę przedstawić jako szymszel z kurzy i będzie to miało taka samą wartość

I jeszcze jedno A propos usuwania. Jakoś dziwnie nikt nie usuwa i nie blokuje komentowania czerskiej! Anieraz tam były takie nieprzyjemne komentarze ze strach było czytać.
Na blogu u Krupy jest o wiele bardziej kulturalnie i się blokuje.
rys 2013-12-30 18:14:50
p. Aleksandro - mamy zdolnych wynalazcow -na snieg cos sie znajdzie .
rys 2013-12-30 17:59:33
Szymszel - Tuwim przedstawial sie jako Polak .
rys 2013-12-30 17:56:54
p.Macieju - nie ma sie czym przejmowac .Naduzywanie wolnosci slowa to normalna rzecz dla niektorych.Tez moglbym ciagle pisac ze mamy "krola i krolowa " z narodu wybranego . Nie mowiac o pewnym slawnym czlowieku czekajacym na "wyswiecenie" o przepraszam tylko w polowie , ale nie wiem czy to ujma czy plus .
Szymszel 2013-12-30 17:52:34
Chwilunia.. być może rzeczywiście autor bloga nie ma możliwości blokowania komentarzy, Ale pan Krupa ma przecież znajomości w redakcji więc wystarczy tylko słówko szeptnac i zablokują jeśli nie idzie po myśli.

Nie rozumiem jednak dlaczego Tuwima to spotkało, bo ją żadnej ksenofobii ani obrażania się nie dopatrzylem. Ot wytkeli co niektórzy pochodzenie żydowskie no ale przecież to zgodnie z prawdą. I nic złego czy nagannego w tym nie.ma
uorcyk 2013-12-30 17:25:33
potwierdzam, ze dokopywac zezwalają a umieszczac odmienne poglady juz nie.. dla mnie to jest w jakiejs mierze niekonsekwentne ...
Robuś Parowiec 2013-12-30 17:13:59
Ale się porobiły yaya ,jak nie przymierzając na Wielkanoc!
Maciej Krupa 2013-12-30 17:06:30
@Lach, Szymszel i inni zainteresowani
Ja też przepraszam autorkę tego blogu, że piszę w tym miejscu nie na temat jej tekstu, ale odpowiadam na inne komentarze, które tu się znalazły
Krupa nie taki strachliwy, nie bał się prokuratury dawniej, nie boi się i dziś. I kopara mu tak łatwo z wrażenia nie opada. To nie ja zablokowałem możliwość umieszczenia komentarzy pod wpisem o śmierci Tuwima. Wyjaśniałem to już raz i ponownie przepiszę tu to, co napisałem już pod własnym tekstem o Gombrowiczu 5 grudnia.
"Autor blogu na stronie 24tp.pl nie ma możliwości blokowania komentarzy, ani ich kasowania. Komentarze pod moim wpisem na temat profesora Jacka Woźniakowskiego (bo rozumiem, że do tego Państwo się odnoszą) zostały usunięte przez administratora portalu. On też zablokował możliwość umieszczania komentarzy. Tak, że to ani moje dzieło, ani moja inicjatywa. Mam nadzieję, że Pan administrator potwierdzi moje słowa".
Pan Administrator nie odniósł się do tego, dlatego napisałem do niego wczoraj wieczorem, żeby potwierdził, że to nie ja blokuję możliwość umieszczania komentarzy i nie ja je kasuję. Ciągle mam nadzieję, że Pan Administrator zachowa się jak należy i potwierdzi moje słowa.
Niemniej - będąc orędownikiem wolności słowa - uważam, że niektórzy wolności tej nadużywają, obrażają innych, a czasem głoszą poglądy ksenofobiczne. Tego nigdy nie zaakceptuję.
Szymszel 2013-12-30 16:58:15
@ Krupa to facet bez jaj. Nawet naszej drogiej pasztetoweczce drożdżowa nie przejmuje się komentami. A Krupa wycina.
Ale czego się boi? O jakiej prokuraturze piszesz? Tam nic.nie było obrazliwego. Fakt że co niektórzy są przewrazliwieni i nie pozwalają na krytykę pewnych nacji.
Ale jak mtm zauważył dokopywac innym zezwalają.


Nicto psy szczekają...

@jurajczyk nie śmiem konkurować z arcypolskim poetą tuwimem Ale sam przyznasz że wierszyk mi wypalił.
Nie mogę się tylko zdecydować czy mam go wysłać do kategorii wsianskiej czy pańskiej?
I w tym mam zgryz.
zyntyca 2013-12-30 15:57:40
@Lach, masz na myśli tego wielkiego Ślązoka ksywa "Wiatr"??? On Ci dopiero do d.... y naduje!!! Płacz, masz co najmniej 5 latek.. z Wiatrem
Lach 2013-12-30 14:13:04
Krupa się po prostu wystrachoł prokuratury :D Jakieś internetowe straszydło powiedziało, że przekaże nasze komentarze do ogólnopolskich mediów (już widzę swoją mordę w Fakcie:D Zasłonięte oczy i podpis: ANTYSEMITA! Lach (23 l.) najpierw brał się za Górali, teraz za Żydów! Kto zrobi porządek z BYDLAKIEM?!), a potem do prokuratury. No i Krupie kopara opadła z wrażenia jak to zobaczył. Pomyśloł se: dobre, to Lacha zostawimy na koniec, na przynętę. Jakby co, to powiem, że jego wina, a ja niy czytaty ni pisaty nie umieju, więc skąd mogłem wiedzieć co tam namodzili....
Ech :( Mamka już mi skarpetki ceruje, bo we wienzieniu zimno i wiater po dupiy duiy :(
Myślaca 2013-12-29 22:15:23
Witaj :)) Ładnie i dobrze napisane. chciałam tylko dodać że taki problem maja wszyscy ludzie starsi, otyli, chorzy na stawy, plecy, nogi, dzieci i po prostu....chyba wszyscy mieszkańcy. Po zakopanych chodzi sie koszmarnie. Bardzo się cieszę że ten lód który trzymał miesiąc wreszcie zniknął. Uffff.... co za ulga, w końcu spokojnie dojdę do pracy i z dzieckiem do przedszkola bez obaw że za chwile się połamię albo zabiję.
Fibi 2013-12-29 22:00:30
Ja to już dawno doceniłam talent Szymszela, on tak pewnie, jak baba mo okres to taka inspiracja, bo na ryby pewnie nie jeżdzi :):):).
Jurajczyk 2013-12-29 21:43:11
@koniczyna,masz rację...@Szymszel powinien dostać 11 pkt na 10 pkt możliwych...Taka głębia,że jakbym już jej echo gdzieś słyszał...To pewnie w głowie twórcy się tak mocno tłukła ...;) ;) ;)
uorcyk 2013-12-29 20:53:35
Anulko, jestes BOSKA :D
ana 2013-12-29 20:36:11
ps...a tak wogóle to co to znaczy....samemu się "nadziamać" a innemu zamknąć "drzwi" by się wypowiedział ....
ana 2013-12-29 20:04:47
Znaczy się,że jest słabszy psychicznie od naszej OLEŃKI???...i bierze na klatę co jemu wygodne???....:D
Szymszel 2013-12-29 19:24:42
Droga ano. Pan Krupa to nie cnota, więc krytyki nie toleruje co już wielokrotnie było przerabiane.

I tak tym razem nie wyciął całości tylko wybrane.
Widać boi się swych przyjaciół llub mocodawców
ana 2013-12-29 18:09:41
Ja Panią Aleksandrę też przepraszam......ale....czy ktoś mądrzejszy ode mnie może mi powiedzieć dlaczego u PANA M.KRUPY CIĄGLE BLOKOWANE SĄ KOMENTARZE?????....
Pewnie poszedł śladem J. Tuwima i nam się każe całować w .........:D
koniczyna 2013-12-29 17:48:54
Jako, że długo nie dawałam znaku życia, to coś napiszę, a raczej zapytam.

Znaleźliście wiersz Szymszela?
Jest o zwierzątkach, zatem spodoba sie obrońcom przyrody, jest równocześnie o górach. Jest, przy tym wszystkim, wierszem zaangażowanym POLITYCZNIE, daje do myślenia.
Szymszel, spokojnie wygrasz, daj tylko szanse jurorom. :)

Szymszel jest skromny i będzie siedział cichutko, sam nie poda linku :)

Ja znalazłam i udostępniam Wam to dzieło :)
http://www.tygod nikpodha lanski.pl/?mod=news&id=21343

i co, zatkało kakało ?!
szapo ba :)

ps
a pies, czyli suka, ma oczywiście wygodne szelki i biegnie cały uśmiechnięty. Czuje się potrzebny i doceniony. Wie, że wyprowadził swojego pana na spacer :)
uorcyk 2013-12-29 16:54:20
niestety, pisze to odpowiedzialnie... Nawet to co napisala "koniczyna" jest naganne, bo za obroże ?? to musi powodowac ból u psa ...
zyntyca 2013-12-29 11:39:09
@Uorcyk. z całą sympatią i szacunkiem. ALE weź i się czasem ogarnij !!!!!
uorcyk 2013-12-29 11:33:42
o/t mam tylko nadzieje ze ten owczarek ma szelki chociaz a nie obroże ...
Przy okazji napisze kiedys o psach przygotowywanych do pomocy osobom niepelnosprawnym i ich pieskim życiu ...
uorcyk 2013-12-29 11:18:09
@Jurajku, dałes :D
Jurajczyk 2013-12-29 10:58:42
@szymszel,zacznij kolaborować z rozumem bo czasem pitolisz jak potrzaskany...
@Lacha widzę na początku komentarzy o Tuwimie wycięli ale zostawili go na koniec ... @Lach powinien być zadowolony bo podobno ważne jak mężczyzna kończy,jak mawiał towarzysz Miller ...;) ;) ;)
koniczyna 2013-12-29 09:31:18
ps.
Szymszel.
Wiersz jest bomba, Uroczy, treściwy, a jednocześnie lapidarny.
Mistrzostwo Podhala.
koniecznie go zgłoś do konkursu :)
koniczyna 2013-12-29 09:23:02
Pani Olu,
znowu :) ważny wpis, uświadamiający nam, "pełnosprawnym", ogrom problemów, z którymi osoba niepełnosprawna musi się zmierzyć. Prawdę mówiąc, nigdy nie pomyślałam, że tak prozaiczna dla nas okoliczność, jak śnieg, lód, koleiny, może utrudnić bądź uniemożliwić samodzielne poruszanie się po mieście. Krawężniki, schody - wiadomo. A tu jeszcze aura...
W pobliskim mieście jest kilka ulic, jak to w mieście :) Czasem, jak tam bywam, widzę pana poruszającego się na wózku inwalidzkim, głównymi ulicami, z dosyć dużą prędkością. Kierowcy oczywiście ustępuja mu miejsca, wielu go pozdrawia. Otóż pan ten trzyma za obrożę swego psa, dużego owczarka, który bardzo pewnie, nie zważając na samochody CIĄGNIE go po szosie. Ale cóż, nie podczas śnieżnej zimy.

jak zwykle pozdrawiam

Szymszel,
daj spokój pani Oli. Pewnikiem zaraz będziemy mieć korespondencję międzykontynentalną, to sie wyżyjesz :)
uorcyk 2013-12-29 07:47:35
Szymszelowi nie wyszło "branie" i teraz sie wyżywa :P
Szymszel 2013-12-29 05:49:19
A wracając do tematu, panno Aleksandra siedź przez zimę w Krakowie i nie marudz. Albo sanki sobie spraw takie do zaprzęgu husky. Tylko uważaj na pasztetowke bo może Cię ścigać ze znecasz się nad psami. Wcześniej to skonsultuj u naszej mumdrosci niech obliczy Ci siłę tarcia i przebada pieski żebyś wiedziała jaki mają mieć uciag
Szymszel 2013-12-29 05:44:15
Panne Aleksandra serdecznie przepraszam ale znów zablokowali.
I.nie można Krupy komplementowac.

@ lach jeśli to czytasz, mi się wydaje że Krupa specjalnie prowokuje takie tematy. Przecież mógłby napisać o sabale albo o jakimś innym Polaku.

@ jurajczyk zauważam że zaczynasz kolaborowac z Krupa i mu wlazic do tyłka. Nie spodziewałem się takiej odmiany frontu. Sądziłem że jesteś z naszych.
Szymszel 2013-12-29 05:30:05
Pan o Aleksandro napiszę Ci tylko, że maruda jesteś.
@pasztetowa możecie sobie rękę podać. Tej też wszystko przeszkadza, że halny ze zima ze znów palą w piecach, a ostatnio wymyśliła ze ptaszki z gniazda wypadły. Hahahaha
Poczytaj sobie jakes taka mundra że kopciuchy nie lgna się w grudniu!!!
uorcyk 2013-12-28 20:08:32
hmm, to trzeba wynależć "wózek" na snieg.. dzialajacy jak skuter sniezny ??
 • PRACA | dam
  Do remontów i wykończeń: PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM MEBLE HOLENDERSKIE I BYDGOWSKIE Z LITEGO DRZEWA (meblościanka, stół owalny rozkładany z krzesłami, wypoczynek - fotele). 602 156 678
 • POŻYCZKI
  KREDYTY BANKOWE POŻYCZKI POZABANKOWE, -ODDŁUŻENIOWE, -NA OŚWIADCZENIE, -TYLKO DOWÓD OSOBISTY. T- 694 567 002.
 • POŻYCZKI
  TYLKO U NAS ODPOWIEDNIE FINANSOWANIE -DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, - DO 300 000 ZŁ. GOLD CENT FINANSE. T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO SPRZĄTANIA W CUKIERNI W NOWYM TARGU. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY ogłasza PRZETARG NA ODDANIE W DZIERŻAWĘ nieruchomości gruntowej położonej w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 38A przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze handlowo-usługowym od 15 października 2019 do 31 maja 2023. Szczegółowe informacje można uzyskać:
  WWW: https://bip.zakopane.eu/przetarg-na-oddanie-w-dzierzawe-nieruchomosci-gruntowej-stanowiacej-czesc-dzialki-nr-ew-513-9-obr-12-polozonej-w-zakopanem-przy-ul-chalubinskiego-38a-1
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia 3 POKOJOWE MIESZKANIE 61 m2 w Nowym Targu.
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie z balkonem
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2.
  Tel.: 512874773
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO DO RESTAURACJI I PENSJONATU W ZAKOPANEM, WYMAGANE PRAWO JAZDY. PEŁNE ŚWIADCZENIA. 601 84 66 59 (dzwonić w godz. 10-18)
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY CHĘTNE DO PRACY W SKLEPIE CARREFOUR EXPRESS. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Sabały 3 w Zakopanem. Zarobki 2200 - 3500 złotych. Możliwość zakwaterowania. Kontakt pod numerem 519 718 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Firma Usługowo Transportowa MISINIEC zatrudni KIEROWCĘ kat:C E
  Tel.: 602 107 107
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI W ZAKOPANEM W DNIACH 21-22 WRZEŚNIA NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI.
  Tel.: 668 589 537
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  HOTEL RYSY w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ oraz PORTIERA NOCNEGO/KONSERWATORA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: recepcja@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i doskonałe zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  Firma SKICONTROL H.Martinczak S.K.A.- Białka Tatrzańska, zatrudni INFORMATYKA. Oferujemy:umowę o pracę. Wymagania: Wykształcenie techniczne, Znajomość rozwiązań IT, język angielski. Główne obowiązki: Utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta rozumiane jako wsparcie techniczne, zapewnienie ciągłości pracy poprzez bieżące diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu oraz oprogramowania. Prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, przy ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym:
  WWW: https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-usługi/
  Inne: oraz można się z nią zapoznać w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LUKSUSOWY DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko RECEPCJONISTKA/RECEPCJONISTA do Hotelu Eco Tatry*** 608 088 017, ksiegowosc@projinwest.pl- praca w systemie zmianowym bez nocy
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma budowlana poszukuje fachowców: murarzy, cieśli, malarzy-tapeciarzy, elektryków, dociepleniowców. Praca w brygadach z Podhala. Darmowe zakwaterowanie, samochody służbowe, zjazdy do kraju co 2 tygodnie. Zadzwoń Conexio tel. 722240044 www.conexio.pl
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam połówki płazy 502610248
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-09-18 10:59 Targowica z nowymi podziałami 2019-09-18 09:59 Gazda ze Stasikówki, bońtar z Gronia 2019-09-18 08:50 14-latka odnalazła się 1 2019-09-18 08:44 Wysoko w Tatrach sypie i wieje (WIDEO) 2019-09-18 08:00 Szukają domu 2019-09-18 08:00 Rak jelita grubego: Nie daj szansy chorobie - zbadaj się! 2019-09-17 21:51 Koalicja Obywatelska przyjeżdża do miasta - niepostrzeżenie 11 2019-09-17 21:20 Kolejne sukcesy na zawodach jeździeckich 2019-09-17 20:24 Polskie zakupy w Chicago. Ile kosztuje obiad? (WIDEO) 8 2019-09-17 19:35 Tak wygląda siedziba górali w Chicago (WIDEO) 2019-09-17 19:22 Zbliżają się jesienne zebrania 2019-09-17 19:18 Rozpoczęła się budowa świateł na zakopiance 5 2019-09-17 17:51 Biały miś na Krupówkach. Wasze zdjęcia sprzed lat 2 2019-09-17 17:29 Akcja ratowników TOPR Jaskini Wielkiej Śnieżnej ostatecznie zakończona 1 2019-09-17 16:40 Szlak wokół Tatr wyróżniony certyfikatem Polska Marka Turystyczna 1 2019-09-17 15:30 Siedemnaście stacji narciarskich i jeden karnet 9 2019-09-17 14:58 Pokaz filmu Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 2019-09-17 14:41 Na samym przedzie Galica jedzie 2019-09-17 13:13 Andrzej Bargiel pod Mt. Everestem. Nie jest łatwo 2019-09-17 13:11 Młodzi rowerzyści na Równi Krupowej 2019-09-17 11:52 Ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Spadnie śnieg 2019-09-17 10:31 Centrum komunikacyjne w Zakopanem coraz bliżej 9 2019-09-17 09:27 Salatyński Wierch. Piękny dwutysięcznik na dobry początek 2019-09-17 08:05 Kurierzy Tatrzańscy farbą i kredką. Konkurs dla dzieci i młodzieży 1 2019-09-16 21:50 Zmarł pan Andrzej. Przez lata robiliśmy sobie z nim zdjęcia na Krupówkach 4 2019-09-16 21:41 Taaaaka dziura na poboczu 2 2019-09-16 20:17 Widmo Brockenu nigdy się nie znudzi 2019-09-16 18:57 Uczcili policjanta, który zginął na służbie 2019-09-16 17:57 Szybowce i wiatrakowce nad Litwinką. Zobaczcie widowiskowe pokazy (WIDEO) 2019-09-16 16:42 Interwencja TP: Busy jeżdżą jak chcą 5 2019-09-16 15:54 Dwa bombowe znaleziska w Lipnicy Wielkiej 2 2019-09-16 15:44 Pożar na terenie stacji Gaspolu 1 2019-09-16 15:21 Piotr Szewczyk z Pyzówki zaśpiewał utwór Kayah (WIDEO) 2019-09-16 13:52 W środę znowu przejedziemy przez skrzyżowanie na Bystrem w Zakopanem 2 2019-09-16 12:44 Wakacje się skończyły i wciąż stoimy w korkach 3 2019-09-16 11:40 Zadymienie w rozdzielni elektrycznej 3 2019-09-16 10:30 Bezlitosne prognozy pogody. W środę spadnie śnieg 2 2019-09-16 09:30 Strażackie ćwiczenia w Dzianiszu 2019-09-16 08:01 Studenci z kilku krajów w redakcji Tygodnika 2019-09-15 23:04 Zupełnie jak Morskie Oko... no prawie... (WIDEO) 2 2019-09-15 22:31 Velo Chicago (WIDEO) 2019-09-15 22:00 Takim to się powodzi 3 2019-09-15 21:41 Turysta wisiał na linie głową w dół. Pracowita niedziela ratowników TOPR 4 2019-09-15 21:00 Sztandary szkół Tischnerowskich zostaną w Łopusznej 2 2019-09-15 20:00 Rowerowy cud natury - jedziemy wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego 5 2019-09-15 19:00 Trudne „powroty” 4 2019-09-15 18:42 Jatki świętowały urodziny 2019-09-15 18:00 Na zakupy w niedzielę… chyba w Ameryce 19 2019-09-15 16:57 Groźny wypadek w centrum Zakopanego 6 2019-09-15 16:30 Będą kary za palenie byle czym 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-09-18 10:13 1. Jak szukali to pisali co taka tajemnica,napisać gdzie była co robiła i kto za akcje zapłaci ze się jej tak umyslalo 9bciazyc za akcje 2019-09-18 10:13 2. @realista to matematyczny osiołek, ja w Polsce na S10+ pracuję 18 dniówek. Druga sprawa tam w Ameryce górale nie kupują tak drogich telefonów oni używają iphony 6. Tak, tak takie stare złomy mają, wiem to od mojej córki która kupowała sobie do Polski zaraz po premierze Iphone X SMax'a , każdy się dziwił dlaczego kupuje taki drogi telefon. 2019-09-18 10:00 3. @klaudio t trzy małe aferki ''aferki''PIS nie można porównywać z 13 Aferami''AFERAMI''PO i zgadzam się z twoją wypowiedziom że PIS rozdaje , tak rozdaje obywatelom wszystkim ,natomiast PO rozdawało tylko oszustom Vatowskim ,paliwowym oraz wszelkiej masci krętaczom , my ciemny lud jesteśmy za tradycyjnymi wartościami , tradycyjnom rodzinom , my ciemnota chcemy żyć godnie i spokojnie w Polsce naszej ukochanej, nowoczesnym takim jak ty warto by podać przykład niesamowitej nowoczesności panującej od dłuższego czasu w Szwecji pod rzadami lewicy gdzie mieszkańcy jednego z miast dosyć już masowo wyprowadzają się z tego najnowoczesniejszego miasta , my ciemnota nie chcemy tego . Chwała PIS i Kaczyński chwała ciemny lud . 2019-09-18 09:24 4. PiS odkrył że można kupić ludzi za ich własne pieniądze, więc niech sobie dalej "rządzi" aż to wszystko pieprznie jak np. w Grecji lub dawniej w Argentynie. Zapobiegliwym radzę jednak odłożyć trochę w złocie i dolarach. 2019-09-18 09:08 5. Theo bill jedyna osobą co sieje nienawiść to narazie jesteś Ty. Nie rób nikomu wody z mózgu. Byłem w Stanach i mam tam rodzinę i wiem ile zarabiają i wiem, iż życie tam jest 3 razy tańsze. Ale zawsze bylo, nie jest to wina obecnej władzy( bo do tego dążysz, sam za nią jestem) dam Ci przykład łopatologiczny: chcąc kupić telefon np Samsung Galaxy note 10+ (ok 3700 zl)zarabiając w Polsce przy 8 zł pracujesz ok półtora miesiąca. Za ten sam telefon w Stanach (900$) nawet przy 6 Dolicach za godzinę robisz dni 15( przy 10godzinnym trybie). Tak jest z samochodami paliwem itd ... Więc nie wciskaj kitu rodzinie z Polski że tam jest ciężko. 3x łatwiej. A że nie dajesz sobie rady to znaczy że 3 razy bardziej jesteś nieporadny jak przeciętny Polak. 2019-09-18 09:05 6. PIS ma ogromne poparcie i zdecydowanie prowadzi w rankingach i sondażach z tego wynika ze jest najbardziej wiarygodny i uczciwy . 2019-09-18 08:58 7. Tylko lewica by ograniczyć przywileje KK. 2019-09-18 08:27 8. Do redakcji . Bardzo fajne fotki ,dużo wspomnień. Dajcie więcej zdjęć Zakopanego jakie pamiętamy jako dzieci. 2019-09-18 07:56 9. dziekujemy za nowy most w białym dojajcu po 3 latach gehenny , za ślimaka w poroninie i za przyszłe korki na odcinku Zakopianki w Szaflarach, przed wyborami szanowni posłowie gotujecie nam niezbyt dobrą kiełbasę wyborczą 2019-09-18 07:45 10. Aliasku, uspokój się, weź na wstrzymanie.
2019-09-12 08:22 1. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 2. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 3. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 4. piękne 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP