Reklama

2013-12-28 20:01:33

Reklama

„Na całej połaci śnieg...”

Reklama

Dzięki Ci, Panie, za halny!!! No, może trochę przesadziłeś, bo zniszczenia są ogromne, ale dla mnie istotne jest jedno – że zmiotłeś z powierzchni ziemi śnieg. W okresie między listopadem a marcem, wracając z Krakowa do Zakopanego na weekend, nieodmiennie przeżywam szok. Niby jestem świadoma, że mamy zimę, więc teoretycznie będzie śnieg i mróz , ale zależy gdzie.

Po kilku dniach spędzonych w Krakowie, gdzie przy 20cm-wej warstwie śniegu mówi sięo "srogiej śnieżycy", zapominam, że to pod Tatrami można przeżyć prawdziwy śnieżny Armagedon.  Czymże jest 20 cm śniegu pod Giewontem? To zaledwie preludium…. do śnieżnego piekła. W jeden dzień potrafi dosypać nawet 50 cm białego puchu. Na chodnikach wyrastają mini góry lodowe, miasto zamienia się w księstwo Królowej Śniegu. „Ależ tam musi być pięknie!” mówią  krakowiacy oglądając obrazki z białego Zakopca. Pięknie? Owszem. Ale dla osoby poruszającej się na wózku, pierwszy śnieg jest zapowiedzią ciężkiego czasu.

Podczas zimowego zakopiańskiego weekendu, zdarza się, że wdomu nudzę się jak mops. Czuję się jak w więzieniu. Bo jak wyjechać na zasypane, zalodzone  miasto?.

Pewnego dnia rozmawiam przez telefon z kolegą ze szkoły.Pytam jakie są warunki są na Krupówkach. "Bardzo dobre, śniegu mało, spokojnie przejedziesz" - odpowiada po namyśle.

„Super! Nie będę siedzieć w domu. Nareszcie się wyrwę”- myślę, z entuzjazmem zamawiając taksówkę.  Na Krupówkach łapię oddech wolności, przejeżdżam kilka metrów i... grzęznę w śniegowej brei. „Kurde! Kurde! Kurde!- znowu tosamo!”- szlag mnie chce trafić. Nie gniewam się na kolegę, bo bynajmniej mnie nie  oszukał! Po prostu, nie porusza się na wózku inwalidzkim, więc nie ma wyczucia, kiedy śniegu jest za dużo, albo kiedy nie jest wystarczająco ubity. To, co dla jednych jest lekko zaśnieżonym chodnikiem,dla mnie bywa przeszkodą nie do pokonania. Warto przy tym zauważyć, że jeśli chodzi o Zakopane, to na Krupówkach sytuacja i tak jest najlepsza. Reszta chodników jest w takim stanie, że nawet osoby zdrowe kapitulują i chodzą pojezdni, co więc mamy powiedzieć my- niepełnosprawni. Dla nas to Mont Everest,dlatego, kiedy widzę lecące z nieba płatki śniegu, cierpnę. Opada więzienna krata. Dopóki jest śnieg, jestem całkowicie uzależniona od innych. Nie mogę sama wyjść z domu, choćby do sklepu, nic nie mogę załatwić samodzielnie. Nie korzystam też z uroków tego okresu, na które czeka większość moich kolegów. Nie dla mnie sporty zimowe (tego akurat nie żałuję), nie dla mnie zabawa w lepienie bałwana czy w śnieżną bitwę.

Kiedy chodziłam do liceum, zimowe powroty ze szkoły do domu, były prawdziwą gehenną. Co z tego, że mieszkałam zaledwie 700 metrów od budynku szkoły, skoro przejście tego dystansu, przy dobrych warunkach, zajmowało mi ponad godzinę. (Tu jestem winna czytelnikowi wyjaśnienie ,że moja choroba pozwala mi „trochę” chodzić). Wiele razy zdarzało się, że mama musiała wyjechać z Zakopanego, tata był wpracy, a miasto tonęło w śniegu. Co można było zrobić? Musiałam dzwonić po taxi. Głupio mi było powiedzieć kierowcy, że zarobi zaledwie kilka złotych,  ale naprawdę czasami nie było innego wyjścia.  Owszem, w często  podwozili mnie nauczyciele czy koledzy (jeśli teraz to czytają, to bardzo im dziękuję!), ale nie zawsze miałam tyle szczęścia. Kiedy zaś porywałam sięmotyką na słońce, to znaczy przedzierałam wózkiem przez pryzmy, ręce miałam całe w śniegu, piachu i soli. Nawet, gdy zakładałam rękawiczki. Zresztą - przemakały one do tegostopnia, że nie wiadomo, która wersja - w rękawiczkach czy bez, była bardziejznośna.

Dlatego cieszę się, że większość zimy spędzam w Krakowie. Mimo mojej miłości do Zakopanego z ulgą rezygnuję z bajkowych zimowych tatrzańskich krajobrazów. Niestety, z żalem przyznaję, że zimą, pod Tatrami, osobom na wózkach inwalidzkich żyje się  fatalnie! 100 km na północ jest zdecydowanie znośniej.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2013-12-31 16:21:25
@mtm, oswiec nas zatem, po co piszesz te swoje jadowite "pamflety " znaczy posty?
Abeto 2013-12-31 14:10:52
Poszedłem sprawdzić i Kamyczek był w środku numeru,obok Heca Hecą.Ostatnia strona to jeszcze Jedno Danie Kalkowskiego,Ludwik Jerzy Kern i jego wiersz,O Wacusiu,Profesor Filutek i śmieszne cytaty z innych gazet.
Abeto 2013-12-31 14:02:00
Do dzisiaj mam te archiwalne numery Przekroju.
koniczyna 2013-12-31 13:50:08
Abeto,
Jan Kamyczek - w odcinkach na ostatniej stronie Przekroju, będącego wtedy najlepszym tygodnikiem. Do dziś pamiętam nawet układ graficzny Przekroju, niezmienny przez całe lata. (strony trzeba było przeciąć)
Kamyczek, Lengren, krzyżówka "z kociakiem", rebus, pierwsza strona za połową - zwykle krótkie dziełko literackie. Czytało się od deski do deski :)
ech...
Mordo ty moja 2013-12-31 12:36:27
Pasztetówka, ty jak zwykle swoje. Ja nie spotykam się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje z powodu tego, że nie mogę pójść w góry, bo akurat spadło dwa metry śniegu i szlaki są nieprzetarte. Pomimo, że jestem sprawny. Trudno, zima, to zima, i ciężko, żebyśmy dla jednej Pani Oli mieli utrzymywać na czarno wszystkie chodniki i drogi. Może jeszcze je podgrzewać, żeby zawsze były suche?
Ps, jak tam twoja bielizna, zmieniona?
Szymszel, czytałem na temat Tuwima :-). Dla Krupy wszyscy są Polakami: Żydzi, cyganie, papuasi, hindusi. Tylko nie... Polacy!. Teraz zrozumiałem, dlaczego sam Krupa jest Polakiem.
koniczyna 2013-12-31 11:29:20
MTM,
na początek polecam dogłębne studiowanie myśli Uorcyka, lokalnego podhalańskiego 'Arbiter elegantorium'

np. na wątku "szybcy i wściekli"
2013-12-31 09:52:14
"zmień bieliznę a bedzie mniej capić :P "

Uorcyku, tylko dlatego, że przyganiasz garnkowi... :)

bezkontowa mocherowa troleja
Szymszel 2013-12-31 11:10:58
@urcyk to.coś napisała. To się do Ciebie tyczy.
Gdyż swoje frustracje wyladowujesz na forum.
Abeto 2013-12-31 11:06:39
Ja polecam mtm "Grzeczność na co dzień", "Savoir vivre dla nastolatków" Jana Kamyczka jeśli tych książek nie widział za młodu niech się z nimi zapozna teraz,natychmiast!
Szymszel 2013-12-31 11:04:38
Witaj mtm miło Cię widzieć.

Masz rację z marudzeniem. Już dawno pisałem że panna Aleksandra może sobie rękę podać czerrska, której jak wiadomo wszystko przeszkadza, nie wyłączając komentatorów.

Nie wiem czy czytałeś najnowsze wypociny Krupy nt arcypolskiego poety Tuwima.
Niestety komentowanie znów wybiórczo blokują.
Pasztetowki chyba w redakcji nie lubią lub nie ma chodow jak Krupa
uorcyk 2013-12-31 10:30:52
Na poczatek : Filozofia savoir vivre bo jak wiadomo dobre wychowanie tworzy pełnego człowieka...
Konstancja Hojnacka (1880-1943) napisała w swoim podręczniku pt. „Kodeks towarzyski”: „Prawdziwe dobre wychowanie to nie szereg wyuczonych gestów codziennych, to nie bezduszna tresura, ale przede wszystkim na wskroś życzliwe ustosunkowanie się do ludzi, wyrażające się w przestrzeganiu tego, aby nikt w naszej obecności, a zwłaszcza z naszego powodu, nie doznał przykrości. Ażeby jednak każdy czuł się dobrze w naszym towarzystwie, musimy nauczyć się opanowania wszelkich odruchów niechęci, uprzedzeń, złego humoru, egoizmu, a nawet objawów chwilowego znużenia. Dobre wychowanie wymaga traktowania wszystkich z jednakową uprzejmością bez względu na to czy mamy do czynienia z ludźmi zależnymi od nas, czy też przeciwnie z takimi, na których właśnie nam zależy. Żadna sytuacja nie upoważnia, do zapominania o przysłowiu Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Im lepsze wychowanie, im głębsza kultura – tym większa i szczersza bywa uprzejmość. Nie po to spotykamy się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje. (...) Dobre wychowanie... uczy kultury duszy (...), to nie konwenans, ale umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji”.
Mordo ty moja 2013-12-31 10:01:42
Coś polecasz?
uorcyk 2013-12-31 09:51:07
ej, zalicz moze jakis kurs odchamiania ?
Mordo ty moja 2013-12-31 09:44:55
To już jest zwykłe marudzenie. Zapewne następny wpis na blogu będzie dotyczył tego, jak bardzo Pani chciała popływać w basenie, ale na całej jego połaci była woda, i to jeszcze w dodatku taka mokra!!!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. No i więcej rozsądku!!
cobra 2013-12-30 23:53:52
@rys, ty to w ogóle jesteś błędem...
rys 2013-12-30 20:33:40
Szymszel - fajne bledy robie ?
uorcyk 2013-12-30 19:44:29
@koniczyna: a zwymyslanie ?? to zwyczjana przesada i tyle . Na tym kończę wymiane wzajemną "kurtuazji"
uorcyk 2013-12-30 19:43:04
@koniczyna: bynajmniej nie o twoja osobe tu chodzi :P
rys 2013-12-30 19:09:24
Szymszel - dosc czesto wyjezdzam -na pytanie z kad jestem ,odpowiedam ze z Polski .Polak , a potem gorol .
koniczyna 2013-12-30 18:56:29
Pani Olu,
wpis Pani stał sie doskonałą płaszczyzną wymiany opinii, dotyczących również innych wątków.
Proszę wybaczyć, ale i ja zboczę :)

Do Pani Beaty Czerskiej,
Jeśli również potyczki słowne ze mną ma Pani na myśli ( choć oczywiście nie śmiem zaliczać sie do godnych Pani interlokutorów, więc pewnie nie chodzi o mnie, ale gdyby nie daj Boże... ), pisząc na tym wątku: uorcyk 2013-12-30 17:25:33
"potwierdzam, ze dokopywac zezwalają..."
to odsyłam Panią do mej odpowiedzi na zwymyślanie mnie od trolli, zawartej tu:
http://tygodnikpod halanski.pl/?mod=ne ws&id=21315 (bez spacji)

pozdrawiam spod najstarszych gór w Polsce
bezkontowa mocherowa troleja

ps.
Szymszel, to naprawdę dobry wiersz :)
7 wersów - rzec by można, że taktowany, tak jak "Money" Pink Floyd, na 7/8
uorcyk 2013-12-30 18:41:41
i jaki z tego wniosek? ze mam "gorsza" pozycję ( i jak kto ma pamiec to wie dlaczego , co niekoniecznie ma zwiazek z prawda..)??
Szymszel 2013-12-30 18:26:01
@ rys to że się przedstawiał nie ma nic do rzeczy. Ja też się mogę przedstawić jako szymszel z kurzy i będzie to miało taka samą wartość

I jeszcze jedno A propos usuwania. Jakoś dziwnie nikt nie usuwa i nie blokuje komentowania czerskiej! Anieraz tam były takie nieprzyjemne komentarze ze strach było czytać.
Na blogu u Krupy jest o wiele bardziej kulturalnie i się blokuje.
rys 2013-12-30 18:14:50
p. Aleksandro - mamy zdolnych wynalazcow -na snieg cos sie znajdzie .
rys 2013-12-30 17:59:33
Szymszel - Tuwim przedstawial sie jako Polak .
rys 2013-12-30 17:56:54
p.Macieju - nie ma sie czym przejmowac .Naduzywanie wolnosci slowa to normalna rzecz dla niektorych.Tez moglbym ciagle pisac ze mamy "krola i krolowa " z narodu wybranego . Nie mowiac o pewnym slawnym czlowieku czekajacym na "wyswiecenie" o przepraszam tylko w polowie , ale nie wiem czy to ujma czy plus .
Szymszel 2013-12-30 17:52:34
Chwilunia.. być może rzeczywiście autor bloga nie ma możliwości blokowania komentarzy, Ale pan Krupa ma przecież znajomości w redakcji więc wystarczy tylko słówko szeptnac i zablokują jeśli nie idzie po myśli.

Nie rozumiem jednak dlaczego Tuwima to spotkało, bo ją żadnej ksenofobii ani obrażania się nie dopatrzylem. Ot wytkeli co niektórzy pochodzenie żydowskie no ale przecież to zgodnie z prawdą. I nic złego czy nagannego w tym nie.ma
uorcyk 2013-12-30 17:25:33
potwierdzam, ze dokopywac zezwalają a umieszczac odmienne poglady juz nie.. dla mnie to jest w jakiejs mierze niekonsekwentne ...
Robuś Parowiec 2013-12-30 17:13:59
Ale się porobiły yaya ,jak nie przymierzając na Wielkanoc!
Maciej Krupa 2013-12-30 17:06:30
@Lach, Szymszel i inni zainteresowani
Ja też przepraszam autorkę tego blogu, że piszę w tym miejscu nie na temat jej tekstu, ale odpowiadam na inne komentarze, które tu się znalazły
Krupa nie taki strachliwy, nie bał się prokuratury dawniej, nie boi się i dziś. I kopara mu tak łatwo z wrażenia nie opada. To nie ja zablokowałem możliwość umieszczenia komentarzy pod wpisem o śmierci Tuwima. Wyjaśniałem to już raz i ponownie przepiszę tu to, co napisałem już pod własnym tekstem o Gombrowiczu 5 grudnia.
"Autor blogu na stronie 24tp.pl nie ma możliwości blokowania komentarzy, ani ich kasowania. Komentarze pod moim wpisem na temat profesora Jacka Woźniakowskiego (bo rozumiem, że do tego Państwo się odnoszą) zostały usunięte przez administratora portalu. On też zablokował możliwość umieszczania komentarzy. Tak, że to ani moje dzieło, ani moja inicjatywa. Mam nadzieję, że Pan administrator potwierdzi moje słowa".
Pan Administrator nie odniósł się do tego, dlatego napisałem do niego wczoraj wieczorem, żeby potwierdził, że to nie ja blokuję możliwość umieszczania komentarzy i nie ja je kasuję. Ciągle mam nadzieję, że Pan Administrator zachowa się jak należy i potwierdzi moje słowa.
Niemniej - będąc orędownikiem wolności słowa - uważam, że niektórzy wolności tej nadużywają, obrażają innych, a czasem głoszą poglądy ksenofobiczne. Tego nigdy nie zaakceptuję.
Szymszel 2013-12-30 16:58:15
@ Krupa to facet bez jaj. Nawet naszej drogiej pasztetoweczce drożdżowa nie przejmuje się komentami. A Krupa wycina.
Ale czego się boi? O jakiej prokuraturze piszesz? Tam nic.nie było obrazliwego. Fakt że co niektórzy są przewrazliwieni i nie pozwalają na krytykę pewnych nacji.
Ale jak mtm zauważył dokopywac innym zezwalają.


Nicto psy szczekają...

@jurajczyk nie śmiem konkurować z arcypolskim poetą tuwimem Ale sam przyznasz że wierszyk mi wypalił.
Nie mogę się tylko zdecydować czy mam go wysłać do kategorii wsianskiej czy pańskiej?
I w tym mam zgryz.
zyntyca 2013-12-30 15:57:40
@Lach, masz na myśli tego wielkiego Ślązoka ksywa "Wiatr"??? On Ci dopiero do d.... y naduje!!! Płacz, masz co najmniej 5 latek.. z Wiatrem
Lach 2013-12-30 14:13:04
Krupa się po prostu wystrachoł prokuratury :D Jakieś internetowe straszydło powiedziało, że przekaże nasze komentarze do ogólnopolskich mediów (już widzę swoją mordę w Fakcie:D Zasłonięte oczy i podpis: ANTYSEMITA! Lach (23 l.) najpierw brał się za Górali, teraz za Żydów! Kto zrobi porządek z BYDLAKIEM?!), a potem do prokuratury. No i Krupie kopara opadła z wrażenia jak to zobaczył. Pomyśloł se: dobre, to Lacha zostawimy na koniec, na przynętę. Jakby co, to powiem, że jego wina, a ja niy czytaty ni pisaty nie umieju, więc skąd mogłem wiedzieć co tam namodzili....
Ech :( Mamka już mi skarpetki ceruje, bo we wienzieniu zimno i wiater po dupiy duiy :(
Myślaca 2013-12-29 22:15:23
Witaj :)) Ładnie i dobrze napisane. chciałam tylko dodać że taki problem maja wszyscy ludzie starsi, otyli, chorzy na stawy, plecy, nogi, dzieci i po prostu....chyba wszyscy mieszkańcy. Po zakopanych chodzi sie koszmarnie. Bardzo się cieszę że ten lód który trzymał miesiąc wreszcie zniknął. Uffff.... co za ulga, w końcu spokojnie dojdę do pracy i z dzieckiem do przedszkola bez obaw że za chwile się połamię albo zabiję.
Fibi 2013-12-29 22:00:30
Ja to już dawno doceniłam talent Szymszela, on tak pewnie, jak baba mo okres to taka inspiracja, bo na ryby pewnie nie jeżdzi :):):).
Jurajczyk 2013-12-29 21:43:11
@koniczyna,masz rację...@Szymszel powinien dostać 11 pkt na 10 pkt możliwych...Taka głębia,że jakbym już jej echo gdzieś słyszał...To pewnie w głowie twórcy się tak mocno tłukła ...;) ;) ;)
uorcyk 2013-12-29 20:53:35
Anulko, jestes BOSKA :D
ana 2013-12-29 20:36:11
ps...a tak wogóle to co to znaczy....samemu się "nadziamać" a innemu zamknąć "drzwi" by się wypowiedział ....
ana 2013-12-29 20:04:47
Znaczy się,że jest słabszy psychicznie od naszej OLEŃKI???...i bierze na klatę co jemu wygodne???....:D
Szymszel 2013-12-29 19:24:42
Droga ano. Pan Krupa to nie cnota, więc krytyki nie toleruje co już wielokrotnie było przerabiane.

I tak tym razem nie wyciął całości tylko wybrane.
Widać boi się swych przyjaciół llub mocodawców
ana 2013-12-29 18:09:41
Ja Panią Aleksandrę też przepraszam......ale....czy ktoś mądrzejszy ode mnie może mi powiedzieć dlaczego u PANA M.KRUPY CIĄGLE BLOKOWANE SĄ KOMENTARZE?????....
Pewnie poszedł śladem J. Tuwima i nam się każe całować w .........:D
koniczyna 2013-12-29 17:48:54
Jako, że długo nie dawałam znaku życia, to coś napiszę, a raczej zapytam.

Znaleźliście wiersz Szymszela?
Jest o zwierzątkach, zatem spodoba sie obrońcom przyrody, jest równocześnie o górach. Jest, przy tym wszystkim, wierszem zaangażowanym POLITYCZNIE, daje do myślenia.
Szymszel, spokojnie wygrasz, daj tylko szanse jurorom. :)

Szymszel jest skromny i będzie siedział cichutko, sam nie poda linku :)

Ja znalazłam i udostępniam Wam to dzieło :)
http://www.tygod nikpodha lanski.pl/?mod=news&id=21343

i co, zatkało kakało ?!
szapo ba :)

ps
a pies, czyli suka, ma oczywiście wygodne szelki i biegnie cały uśmiechnięty. Czuje się potrzebny i doceniony. Wie, że wyprowadził swojego pana na spacer :)
uorcyk 2013-12-29 16:54:20
niestety, pisze to odpowiedzialnie... Nawet to co napisala "koniczyna" jest naganne, bo za obroże ?? to musi powodowac ból u psa ...
zyntyca 2013-12-29 11:39:09
@Uorcyk. z całą sympatią i szacunkiem. ALE weź i się czasem ogarnij !!!!!
uorcyk 2013-12-29 11:33:42
o/t mam tylko nadzieje ze ten owczarek ma szelki chociaz a nie obroże ...
Przy okazji napisze kiedys o psach przygotowywanych do pomocy osobom niepelnosprawnym i ich pieskim życiu ...
uorcyk 2013-12-29 11:18:09
@Jurajku, dałes :D
Jurajczyk 2013-12-29 10:58:42
@szymszel,zacznij kolaborować z rozumem bo czasem pitolisz jak potrzaskany...
@Lacha widzę na początku komentarzy o Tuwimie wycięli ale zostawili go na koniec ... @Lach powinien być zadowolony bo podobno ważne jak mężczyzna kończy,jak mawiał towarzysz Miller ...;) ;) ;)
koniczyna 2013-12-29 09:31:18
ps.
Szymszel.
Wiersz jest bomba, Uroczy, treściwy, a jednocześnie lapidarny.
Mistrzostwo Podhala.
koniecznie go zgłoś do konkursu :)
koniczyna 2013-12-29 09:23:02
Pani Olu,
znowu :) ważny wpis, uświadamiający nam, "pełnosprawnym", ogrom problemów, z którymi osoba niepełnosprawna musi się zmierzyć. Prawdę mówiąc, nigdy nie pomyślałam, że tak prozaiczna dla nas okoliczność, jak śnieg, lód, koleiny, może utrudnić bądź uniemożliwić samodzielne poruszanie się po mieście. Krawężniki, schody - wiadomo. A tu jeszcze aura...
W pobliskim mieście jest kilka ulic, jak to w mieście :) Czasem, jak tam bywam, widzę pana poruszającego się na wózku inwalidzkim, głównymi ulicami, z dosyć dużą prędkością. Kierowcy oczywiście ustępuja mu miejsca, wielu go pozdrawia. Otóż pan ten trzyma za obrożę swego psa, dużego owczarka, który bardzo pewnie, nie zważając na samochody CIĄGNIE go po szosie. Ale cóż, nie podczas śnieżnej zimy.

jak zwykle pozdrawiam

Szymszel,
daj spokój pani Oli. Pewnikiem zaraz będziemy mieć korespondencję międzykontynentalną, to sie wyżyjesz :)
uorcyk 2013-12-29 07:47:35
Szymszelowi nie wyszło "branie" i teraz sie wyżywa :P
Szymszel 2013-12-29 05:49:19
A wracając do tematu, panno Aleksandra siedź przez zimę w Krakowie i nie marudz. Albo sanki sobie spraw takie do zaprzęgu husky. Tylko uważaj na pasztetowke bo może Cię ścigać ze znecasz się nad psami. Wcześniej to skonsultuj u naszej mumdrosci niech obliczy Ci siłę tarcia i przebada pieski żebyś wiedziała jaki mają mieć uciag
Szymszel 2013-12-29 05:44:15
Panne Aleksandra serdecznie przepraszam ale znów zablokowali.
I.nie można Krupy komplementowac.

@ lach jeśli to czytasz, mi się wydaje że Krupa specjalnie prowokuje takie tematy. Przecież mógłby napisać o sabale albo o jakimś innym Polaku.

@ jurajczyk zauważam że zaczynasz kolaborowac z Krupa i mu wlazic do tyłka. Nie spodziewałem się takiej odmiany frontu. Sądziłem że jesteś z naszych.
Szymszel 2013-12-29 05:30:05
Pan o Aleksandro napiszę Ci tylko, że maruda jesteś.
@pasztetowa możecie sobie rękę podać. Tej też wszystko przeszkadza, że halny ze zima ze znów palą w piecach, a ostatnio wymyśliła ze ptaszki z gniazda wypadły. Hahahaha
Poczytaj sobie jakes taka mundra że kopciuchy nie lgna się w grudniu!!!
uorcyk 2013-12-28 20:08:32
hmm, to trzeba wynależć "wózek" na snieg.. dzialajacy jak skuter sniezny ??
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • POŻYCZKI
  KREDYT NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA : -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ. UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka TANGARA IP Sp. z o.o zatrudni na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie rejestru umów, - Kontrola realizacji zawartych umów, - Kontrola czasu pracy pracowników, - Kontrola kas zakładowych i magazynów, - Inwentaryzacje, - Kontrola prawidłowości procesu sprzedaży, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Zarządu, - Opracowywanie harmonogramów i procedur wewnętrznych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenie wyższe lub średnie, - znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint), - Bardzo dobra organizacja pracy i samodzielność w działaniu, - Zdolność analitycznego myślenia, - Staranność i skrupulatność. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na pełny etat, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "TANGARA_0320". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-21 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 2020-02-20 21:34 W piątek krótki powrót zimy, w weekend znowu odwilż 2020-02-20 20:54 OSM Radomsko likwiduje nowotarską mleczarnię - powiat przyjmuje rezolucję 2020-02-20 20:30 Impreza jakiej jeszcze nie było! 2020-02-20 20:09 Biały miś, roztańczona góralka i zbójnicy 2020-02-20 19:35 Ciemności na Piłsudskiego 1 2020-02-20 19:14 Snowboardowy freestyle przy hotelu Imperial w Zakopanem (WIDEO) 2020-02-20 18:17 Oksza przed remontem 2020-02-20 17:20 Szkoci na początek "Dudaskiego tłustego czwartku" w Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-20 16:24 Szkoły tylko dla tradycyjnych wartości - powiat przyjął kontrowersyjne przepisy 11 2020-02-20 15:23 Informacja o płatnym parkingu bez wiedzy i zgody miasta. Zgłaszają sprawę na policję (WIDEO) 5 2020-02-20 14:54 Komisariat rośnie 2020-02-20 14:04 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-20 13:52 Tatry z Adriatykiem 2020-02-20 12:58 23 lata temu zginął Maciej Rysula 1 2020-02-20 12:51 Poranne zderzenie w Jabłonce 2020-02-20 12:15 Po jednej stronie parking płatny, po drugiej darmowy. Znaki wprowadzają w błąd (WIDEO) 5 2020-02-20 11:21 Kontrolują czy kierowcy zapłacili za miejskie parkingi 6 2020-02-20 10:37 Bar na bulwarach 1 2020-02-20 09:53 Jak ostatki to na charytatywnym balu dla Danielka 2020-02-20 09:17 Było za ślisko - jechali za szybko na łuku drogi 2020-02-20 08:30 Tłusty czwartek. Nierówna walka tradycji z kaloriami 9 2020-02-20 07:00 Katarzyna, Wiktoria i Klara 2 2020-02-19 23:26 Odrobina świeżego śniegu 1 2020-02-19 21:28 Dzień Górala doczekał się jubileuszu. Marusynianki z kolejną premierą 2020-02-19 21:11 Autostopem przez Iran - kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach” 2020-02-19 20:32 Zakopane będzie miało dwa nowe miejskie autobusy 17 2020-02-19 19:37 Minister osiadł w Zdroju 2020-02-19 18:28 Koty w dobrych rękach 5 2020-02-19 17:38 Krokusy kontra miejski plan zagospodarowania (WIDEO) 4 2020-02-19 17:13 Droga przez Brzegi. Przecież tędy nie da się przejechać 21 2020-02-19 16:30 Śniegu coraz mniej, kumoterki odwołane 2 2020-02-19 15:23 Na stokach wciąż wielu narciarzy, tak jest teraz w Witowie 2020-02-19 14:36 Zakopiańczyk znalazł pod Gubałówką portfel. W środku było 7 tysięcy 11 2020-02-19 13:52 Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci stanął przed sądem w Nowym Targu 32 2020-02-19 13:30 Parafia ukarana grzywną za banery na płocie 4 2020-02-19 12:29 Śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej na Podhalu znowu przedłużone 1 2020-02-19 11:59 Pracowite dni policjantów na stokach 11 2020-02-19 11:38 Ślizgawica pod reglami 2020-02-19 11:00 Pożyczki online bez tajemnic 2020-02-19 10:28 Pochmurne Tatry o poranku. W najbliższych dniach trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 2020-02-19 09:08 Kolizja na Stachówce - 2 osoby poszkodowane 2020-02-19 08:40 Artyści - oboiści 2020-02-19 08:00 Festiwal Biegów Alpejskich. Trwają zapisy 2020-02-19 07:20 Zderzenie aut dostawczych w Szaflarach 2020-02-18 22:19 Wydawcy w kajakach (WIDEO) 2020-02-18 21:28 Przygarnij psa 2020-02-18 20:26 Nowa strona internetowa gminy 8 2020-02-18 19:23 Odsłonięta "Limba" 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-20 22:13 1. Jesteście beznadziejni i jedzcie to biedronkowe badziewie za 0,29 gr. Zapewne jakościowo nie równa się temu od Pana Ż. A jak nie mam nie idę a miałczę D tygooodniika, może warto rozważyć wizyty w kuchni Brata Alberta 2020-02-20 21:59 2. W Polsce nie ma żadnej kontroli i norm. Liczy się tylko robienie pieniędzy. Zastanawiam się poco PIP, Sanepid, PIH. Nawet nie wiesz czy Twoje dziecko uczy religi ksiądz pedofil przywieziony z innej parafii. Taka jest przejrzystość państwa. 2020-02-20 21:49 3. Do Tadek "Wiadomo Biedroń jest z deklarowanym gejem a co będzie jeżeli ksiądz który uczy religii okaże się gejem, czy dyrektor poinformuje rodziców." Co będzie? To się też może okazać.... Ty sobie przeczytaj artykuł A. Sowy w: Polityka(ostatni numer) pt. "To kiła mój miły" I o tym dysputujcie. Typowy pacjent przychodni - to wiek 20-44 lata, nie bezdomny, nie alkoholik, nie prostytutka ale młody mężczyzna z wyższym wykształceniem z tzw. grupy MSM, czyli uprawiający seks z mężczyznami, o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej. Nawet o tym nie wie kiedy przychodzi niby z alergią, czy wysypką tu i tam. Na to uczulajcie, nie ważne czy to ksiądz czy super man. Tymi swoimi wypocinami ogłupiacie tez tutaj dzieci i młodzież. 2020-02-20 21:47 4. Moim zdaniem - odpowiadając na pytanie z tytułu - człowiek, który postawił nie legalnie naczepę udającą wypożyczalnię bez wątpienia w jakimś stopniu przyczynił się do tragicznego wypadku. Z drugiej jednak strony nie jest tak jak w którejś z relacji video, naczelny JJ mówił, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło. Oprócz prawa które obowiązuje wszystkich równo jest jeszcze pojecie egzekucji prawa i tu odpowiedzialne instytucje i osoby (tzw. nadzór budowlany) wykazały sie całkowitą nie skutecznością i brakiem działania a więc w jakiejś części są również odpowiedzialne za to tragiczne zdarzenie. 2020-02-20 21:30 5. @do czapki. Powiat nowotarski. Wszystkie te lgbete są przede wszystkim w jednej korporacji i tam siedzą cicho i się mająnieźle majac kontakt z dziećmi. 2020-02-20 21:05 6. Więc teraz będziemy mogli zakazać propagowania przez księży kłamstw i ogłupiania dzieci ? Będziemy mogli zakazać wstępu pod każdym względem księży i innych osób którzy wiedzieli o pedofilii księdza z Grywaldu? Czyli większości przedstawicieli kościoła z regionu. Brawo. Wreszcie skończy się w szkołach propagowanie złej sekty kościoła rzymskokatolickiego. 2020-02-20 20:36 7. @do czapki. Najważniejsze, że tvp Cibie informuje. I oczywiście mówią prawdę.... samą prawdę.... i tylko prawdę. Zaprawdę powiadam Ci. ???? 2020-02-20 20:12 8. I czujemy się bezpieczniej, więcej takich deklaracji, więcej! Dziękujemy radzie mędrców! Duma nas rozpiera! Wierzymy, że wdzięczni mieszkańcy powiatu docenią te heroiczne starania. Z takim przeciwnikiem się zmagać (tak przebiegłym i starannie zamaskowanym) to wszak nie przelewki! Podhale było, jest i pozostanie wzorem dla Polski, Europy i świata. 2020-02-20 19:59 9. Nie ma czym poświecić, nie ma jak dojechać, nie ma się czym umyć i nawet nie ma się jak załatwić - to Zakopane przyszłości! Radzę się po prostu przyzwyczaić skoro nie ma umiaru w budowaniu. 2020-02-20 19:58 10. @tadek a co będzie jak zdeklarowany gej i nauczyciel wuefu zarazem okaże sie pedofilem? Biedroń poleci z tym do TVN Sekielskiego i wyborczej? @vivat celibat, zapomniałeś o wartościach np w pewnym poznańskim chórze czy słupskim magistracie? No tak, redaktorzy z Czerskiej o tym nie piszą, w TVN tez cisza.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP