Reklama

2016-03-03 22:33:26

Reklama

Pomóżmy Lucjanowi Stecowi

Nawet straszna choroba może być darem

Reklama

Przekonuje Lucjan Stec i nawet w tych trudnych dla niego momentach, zamiast o sobie, myśli o innych.

O tych, którzy czekają na przeszczep, dlatego namawia wszystkich, żeby zgłaszali się jako dawcy szpiku. Mówi o zanieczyszczeniu powietrza na Podhalu i apeluje, by dbać o środowisko - dla swoich dzieci. Przekonuje, że jego choroba ma wiele plusów, choćby ten, że bardzo zespoliła jego rodzinę i wyzwoliła wiele dobra.

49-letni Lucjan Stec z Zakopanego choruje na rzadką i trudną do wyleczenia odmianę białaczki.

- Mąż zawsze był zdrowy, bardzo wysportowany, zdrowo się odżywiał - przekonuje Danuta Stec. - Systematycznie biegaliśmy po polach, robiliśmy na rowerze 50-kilometrowe trasy, weekendy często spędzaliśmy w górach - wymienia.

 - Wykończył go stres - twierdzi. Syn Steców miał wypadek, który rodzice bardzo przeżyli. Lucjan niedługo potem zachorował. - Pokazał mi maleńkiego guza na szyi, na węźle chłonnym. Gdy zachorował na anginę pokazał go rodzinnemu lekarzowi, pani doktor, widząc to, natychmiast skierowała Lucjana na badania - opowiada żona. Okazało się, że to białaczka. Komórki rakowe mnożyły się w błyskawicznym tempie. Dostał bardzo mocną, końską dawkę chemii. - To był va bank. Lekarze dawali mu 5% szans przeżycia - wspomina żona zdarzenia sprzed 4 lat.

Przeżył, pokonał chorobę. Jednak po roku nastąpiła wznowa choroby. Znowu chemioterapia. Pierwszy przeszczep, na szczęście się okazało, że jedyny jego brat może być dawcą. Znowu poprawa, ale - jak się okazało - nie na długo. Kolejna ciężka chemia i kolejny przeczep szpiku od brata. Znowu poprawa, a po jakimś czasie nawrót białaczki. - Okazało się, że jest nowa metoda, że można pobrać szpik od syna. W sierpniu zeszłego roku mąż miał trzeci z kolei przeszczep, tym razem już od naszego syna - wspomina żona.

W lutym tego roku choroba znowu wróciła. Okazało się, że chemioterapia nie przynosi zamierzonego skutku.

Jedyną szansą jest dla Lucjana podanie mu leku nivolumab, który ma wzmocnić organizm, pobudzić do walki z białaczką. Niestety, lek nie jest refundowany, a jeden cykl złożony z 4 ampułek to koszt ok.  40 tys. zł. Rodzina zaczęła zbiórkę pieniędzy. Udało się już zebrać połowę tej kwoty. - Jeśli organizm podejmie walkę, potrzebne będą kolejne dawki - z nadzieją mówi Danuta.

- Mąż bardzo dzielnie to znosi. Jest bardzo religijnym człowiekiem, ma wiele pogody ducha - podkreśla żona. - Przekonuje mnie, że jego choroba jest darem. Bo dzięki niej wie, że nie jest sam. Bo zespoliła naszą rodziną - podkreśla. - Przypomina, że 4 lata temu marzyliśmy, żebyśmy mogli jeszcze razem przeżyć jedne święta, a od tego czasu było nam darowane przeżyć wspólnie już 7 świąt - mówi.

- Cały ten 4-letni okres walki z chorobą to dla mnie czas próby, czas nauki i lekcja pokory. Dziś wiem, że można być szczęśliwym nawet w takiej sytuacji. Dziękuję Bogu za każdy dzień i za chorobę, która otworzyła mi oczy, odmieniła mnie o 180 stopni. - podkreśla Lucjan.

I ze wzruszeniem opowiada o sąsiadach. Bo państwo Stecowie nie opowiadali nikomu o chorobie, nie prosili o pomoc znajomych. Niedawno umieścili tylko na Facebooku apel z prośbą o pomoc i numer konta fundacji, która zbiera dla nich pieniądze. I właśnie z Facebooka dowiedzieli się o chorobie Lucjana sąsiedzi z ich bloku przy ul. Zborowskiego 3. Zorganizowali zebranie i zbiórkę. - To było dla męża bardzo budujące - nie tylko same pieniądze, ale postawa sąsiadów. Bo dla chorego świadomość, że nie jest się z tym wszystkim samemu, jest bardzo ważna - przekonuje Danuta. - Okazało się, że mamy wielu przyjaciół, którzy nie przechodzą na drugą stronę ulicy, gdy nas zobaczą, ale wspierają z całej mocy - dodaje.

Ostatnio Steców zaskoczyli nauczyciele Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Ogłosili dobrowolną zbiórkę wśród uczniów i nauczycieli , na rzecz ojca byłych uczniów tejże szkoły. - Bo to szkoła, do której uczęszczali obydwaj nasi synowie. Ich akcja była dla nas dużą niespodzianką. To niezwykłe, brak słów podziwu - mówi Lucjan.

Lucjan Stec, leżąc w Klinice Hematologii w Krakowie i patrząc na ogrom ludzkiego nieszczęścia, ma wiele refleksji. - Dbajmy o siebie wzajemnie, cieszmy się sobą i szanujmy - apeluje. - I dbajmy o środowisko, miejsce, w którym przyszło nam żyć - mówi. - Uświadommy sobie, że kiedy palimy śmieci, szkodzimy sobie i naszym bliźnim, trując ich po cichu - dodaje. - Że zabijamy własne dzieci - dodaje.

Danuta dorzuca, że warto się też przesiąść z samochodu na rower. - Ja od 20 lat, niezależnie od pory roku, także zimą , jeżdżę do pracy rowerem. Namawiam wszystkich do tego - apeluje.

Stecowie gorąco namawiają też, by zgłaszać się jako dawcy szpiku kostnego. - Przyjaźnimy się z wieloma osobami chorymi na białaczkę. Jesteśmy wszyscy jak rodzina i bardzo cierpimy, gdy ktoś nie doczeka swojego zgodnego dawcy - mówi Danuta. Twierdzi, że dawców jest tak niewielu ze względu na brak wiedzy na ten temat. - Wystarczy zgłosić się na stronę dawca szpiku DKMS POLSKA i pocztą otrzymamy pacynki na wymaz naszej śliny, którą odsyłamy i czekamy w przyszłości na naszego bliźniaka genetycznego - tłumaczy. Podkreśla, że samo pobieranie szpiku jest bezbolesne, bo pobiera się go z krwi. Wygląda to jak zwykłe pobranie krwi. - To największy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi - podkreśla Lucjan. - Czasami zdarza się, że na siedmioro rodzeństwa żadne nie jest zgodne i dawcą musi być obca osoba, która już na zawsze zostanie twoim bratem - dodaje.

Lucjan  Stec jest od lutego w Klinice Hematologii w Krakowie. Mimo że rodzina jeszcze nie zebrała  40 tys. zł na nivolumab, otrzymał już dwie z czterech ampułek. Do tej kwoty brakuje jeszcze 20 tys. zł. Jeśli lek zadziała, trzeba będzie choremu podać następny cykl. Dlatego każda złotówka, każda pomoc jest bardzo ważna.

Beata Zalot

POMóŻMY LUCJANOWI

Pieniądze dla niego można wpłacać na konto:

Fundacja Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi

im. profesora Juliana Aleksandrowicza

NUMER KONTA 89 1240 4650 1111 0000 5145 3280

NUMER KRS 0000088056

W temacie przelewu należy wpisać: " Dla Lucjana Steca"

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
brooklyn 2016-03-08 13:25:08
Jedyne co moge powidziec zycze panu zdrowia, wiem co to znaczy chorowac i jakim szczesciem jest przeszczep:) Prosze sie niepoddawac i zyc cala pelnia zycia :) nawet w ciezkich mometach :)
hm.. 2016-03-04 10:06:24
Cytaty: „ Przekonuje mnie, że jego choroba jest darem. „
„Dziś wiem, że można być szczęśliwym nawet w takiej sytuacji. Dziękuję Bogu za każdy dzień i za chorobę, „

Ludzie... nie piszcie takich rzeczy bo się niektórym odechce pomagać tak szczęśliwemu - z racji swojej choroby otrzymanej w darze od Boga - człowiekowi .....
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA, - KELNERA-BARMANA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA*** w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na recepcji. Praca zmianowa, umowa o pracę, 12 zł/ godz + premie. Miła atmosfera, przyjazny personel, bezpłatne posiłki. Informacje pod nr tel. 795 890 175
 • SPRZEDAŻ | różne
  ODDAM SIANO.
  Tel.: 666 255 553
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD MINIMUM FORMALNOŚCI BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  PIZZERIA DA ADAMO, Zakopane Nowotarska 10 D zatrudni KELNERÓW/-KI, PIZZERÓW praca stała, dobre wynagrodzenie. 18 20 128 54, 606 951 331
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCÓW C E na trasy międzynarodowe z doświadczeniem lub z możliwością przyuczenia do zawodu. Nie są to przerzuty
  Tel.: 504230930
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  Restauracja przy Krupówkach zatrudni na sezon letni KELNERA/-KĘ.
  Tel.: 660473269
  WWW: hotelkasprowy.com
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-21 15:00 W pełnej gali na ratunek 2019-04-21 14:29 Chochołowska oblężona 2019-04-21 13:41 Dwa zderzenia w Zakopanem 2019-04-21 13:20 Velo Dunajec - nowotarski ciąg dalszy 2019-04-21 13:00 Padlina zniknęła 2019-04-21 11:30 Grają dla dzieci i wojskowych inwalidów 1 2019-04-21 10:14 Poranna rezurekcja 2 2019-04-21 09:02 Rezurekcja w Poroninie 3 2019-04-21 08:10 Domowe znaczy zdrowe 1 2019-04-21 07:00 A grób został pusty 2019-04-20 23:52 Noga z gazu, auto w rowie 2019-04-20 22:25 Rodzinny Pikniki Ekologiczny 2019-04-20 21:25 Mandat, grzywna lub więzienie za zdjęcia 14 2019-04-20 19:33 Żołnierze Niezłomni i finał na sto procent 2 2019-04-20 19:00 Świąteczne porządki na budowie 2019-04-20 18:22 Lany poniedziałek - biegiem po polanach 1 2019-04-20 18:00 Będzie nowa droga w mieście 2019-04-20 16:54 Kulką farby w żywy cel 2019-04-20 16:30 Święconka konkursowa 1 2019-04-20 15:30 Jajo podhalańskie 2019-04-20 15:00 Przygraniczne żmije rowerowe 3 2019-04-20 12:46 Rodzinnych, wesołych, spokojnych Świąt 3 2019-04-20 12:01 Tłumy gości na Krupówkach 1 2019-04-20 10:58 Spółka na gruncie 2019-04-20 10:25 Śmigło poszło w ruch 2019-04-20 09:55 Za darmo pozbądź się eternitu 2019-04-20 09:24 W Tatrach króluje słońce 2019-04-20 08:30 Wodny plac zabaw może popłynąć 2019-04-20 07:00 Groźny wypadek w rejonie Szafranówki 1 2019-04-19 22:39 Kolejna edycja konkursu na najpiękniejszy ogród 2019-04-19 21:30 Jezusa ukrzyżowali 2019-04-19 21:24 Strażacy z Bukowiny wezwani nad Morskie Oko, wszystko przez urodziny 13 2019-04-19 20:44 Dlaczego w TVP nie mogę zobaczyć trzech odcinków Stawki większej niż życie? 3 2019-04-19 20:03 Kierowca zasłabł na zakopiance 2019-04-19 19:40 I po reklamie 2019-04-19 19:15 Spotkanie dla motocyklistów w Ludźmierzu 2019-04-19 18:32 Wypożyczali sobie kobiety, zarabiali na nierządzie 3 2019-04-19 17:27 Skarby Słowacji 1 2019-04-19 16:51 Na Kalatówkach ubywa śniegu i krokusów 2019-04-19 16:10 Wypadek na Rysach. Turystka spadła po śniegu (AKTUALIZACJA) 2019-04-19 15:53 Prezes została odwołana razem z fotelem 3 2019-04-19 15:49 Wiatrakowcem przez świat 2019-04-19 14:59 Straszny dziadek 3 2019-04-19 14:44 Czołówka w Czarnym Dunajcu 2 2019-04-19 14:37 Piękna pogoda utrzyma się do niedzieli (WIDEO) 2019-04-19 13:40 Tak ma wyglądać galeria handlowa przy dworcu PKP (WIDEO) 18 2019-04-19 13:25 Wielki pożar trawy w Lipnicy Małej 2019-04-19 12:47 Podhale leci w kosmos 1 2019-04-19 12:42 Łanie w Zakopanem (WIDEO) 1 2019-04-19 12:38 „Przekrój” - wystawa prac Dominiki Tomczewskiej-Iskrzyckiej w nowotarskim MOK
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-04-21 13:29 1. Czy jakby teraz zszedł na ziemie Chrystus, myślicie że wszedłby do polskiego kościoła katolickiego ? 2019-04-21 12:50 2. W tych wyklętych i niezłomnych to już się sam IPN z PiSem pogubili. A historii nie da się pisać na nowo. Takich opiekunów naukowych my już nie potrzebujemy. 2019-04-21 12:39 3. Czyżby wróciła komuna? 2019-04-21 12:38 4. Po co niosą ten baldachim jak nie leje. 2019-04-21 12:29 5. @Miejscowy. Zagrodzić swoje. Tak jak na Gubałówkę, niech turyści chodzą poza . W Polsce jest amerykański kapitalizm, takiego nie ma na zachodzie Europy. 2019-04-21 12:02 6. Nawet w Wielkanoc znajdą się plujący judasze, ale to nie zmienia faktu Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał !!! 2019-04-21 11:51 7. Co sie dziwicie, polecenie pewnie przyszlo w kopercie z gory. Pińcetplusy przeciez trzeba jakos nakarmic, nie mowiac o pierwszej krowie i kazdej drugiej swini. 2019-04-21 11:49 8. Nie mam już żadnego zaufania do fundacji czy organizacji organizujących zbiórki. I nie ważne, czy to kościelne czy świeckie. Festiwal oszustów i tyle w temacie. 2019-04-21 11:47 9. Nie rozumiem ,kolejki ,schody metalowe na Rysy !!!! za niedługo winda może będzie ,aby niedzielny turysta butów sobie nie ubrudził ,ale zdjęcia nie wolno zrobić ??? a no właśnie jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o pieniądze ,park nie ma nić z tego ,ale jak kupimy pocztówkę to i owszem,wiem że chodzi o zdjęcia z poza szlaku ,ale przy dzisiejszej technice jak Ktoś słusznie zauważył ,można wiele, i trzeba będzie się tłumaczyć. Bareja już nabijał się z absurdów PRL,dziś absurd goni absurd . 2019-04-21 11:35 10. Strażaka proszę zostawić w spokoju ,trzeba przyjrzeć się imprezie w schronisku ( czy aby na pewno taka nazwa jest adekwatna} bo nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Art 66. par. 1 kodeksu wykroczeń wskazuje karę za te wykroczenie: "Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.". Dodatkowo, w paragrafie drugim czytamy: "Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka