Reklama

2016-03-03 22:33:26

Pomóżmy Lucjanowi Stecowi

Nawet straszna choroba może być darem

Reklama

Reklama

Przekonuje Lucjan Stec i nawet w tych trudnych dla niego momentach, zamiast o sobie, myśli o innych.

O tych, którzy czekają na przeszczep, dlatego namawia wszystkich, żeby zgłaszali się jako dawcy szpiku. Mówi o zanieczyszczeniu powietrza na Podhalu i apeluje, by dbać o środowisko - dla swoich dzieci. Przekonuje, że jego choroba ma wiele plusów, choćby ten, że bardzo zespoliła jego rodzinę i wyzwoliła wiele dobra.

49-letni Lucjan Stec z Zakopanego choruje na rzadką i trudną do wyleczenia odmianę białaczki.

- Mąż zawsze był zdrowy, bardzo wysportowany, zdrowo się odżywiał - przekonuje Danuta Stec. - Systematycznie biegaliśmy po polach, robiliśmy na rowerze 50-kilometrowe trasy, weekendy często spędzaliśmy w górach - wymienia.

 - Wykończył go stres - twierdzi. Syn Steców miał wypadek, który rodzice bardzo przeżyli. Lucjan niedługo potem zachorował. - Pokazał mi maleńkiego guza na szyi, na węźle chłonnym. Gdy zachorował na anginę pokazał go rodzinnemu lekarzowi, pani doktor, widząc to, natychmiast skierowała Lucjana na badania - opowiada żona. Okazało się, że to białaczka. Komórki rakowe mnożyły się w błyskawicznym tempie. Dostał bardzo mocną, końską dawkę chemii. - To był va bank. Lekarze dawali mu 5% szans przeżycia - wspomina żona zdarzenia sprzed 4 lat.

Przeżył, pokonał chorobę. Jednak po roku nastąpiła wznowa choroby. Znowu chemioterapia. Pierwszy przeszczep, na szczęście się okazało, że jedyny jego brat może być dawcą. Znowu poprawa, ale - jak się okazało - nie na długo. Kolejna ciężka chemia i kolejny przeczep szpiku od brata. Znowu poprawa, a po jakimś czasie nawrót białaczki. - Okazało się, że jest nowa metoda, że można pobrać szpik od syna. W sierpniu zeszłego roku mąż miał trzeci z kolei przeszczep, tym razem już od naszego syna - wspomina żona.

W lutym tego roku choroba znowu wróciła. Okazało się, że chemioterapia nie przynosi zamierzonego skutku.

Jedyną szansą jest dla Lucjana podanie mu leku nivolumab, który ma wzmocnić organizm, pobudzić do walki z białaczką. Niestety, lek nie jest refundowany, a jeden cykl złożony z 4 ampułek to koszt ok.  40 tys. zł. Rodzina zaczęła zbiórkę pieniędzy. Udało się już zebrać połowę tej kwoty. - Jeśli organizm podejmie walkę, potrzebne będą kolejne dawki - z nadzieją mówi Danuta.

- Mąż bardzo dzielnie to znosi. Jest bardzo religijnym człowiekiem, ma wiele pogody ducha - podkreśla żona. - Przekonuje mnie, że jego choroba jest darem. Bo dzięki niej wie, że nie jest sam. Bo zespoliła naszą rodziną - podkreśla. - Przypomina, że 4 lata temu marzyliśmy, żebyśmy mogli jeszcze razem przeżyć jedne święta, a od tego czasu było nam darowane przeżyć wspólnie już 7 świąt - mówi.

- Cały ten 4-letni okres walki z chorobą to dla mnie czas próby, czas nauki i lekcja pokory. Dziś wiem, że można być szczęśliwym nawet w takiej sytuacji. Dziękuję Bogu za każdy dzień i za chorobę, która otworzyła mi oczy, odmieniła mnie o 180 stopni. - podkreśla Lucjan.

I ze wzruszeniem opowiada o sąsiadach. Bo państwo Stecowie nie opowiadali nikomu o chorobie, nie prosili o pomoc znajomych. Niedawno umieścili tylko na Facebooku apel z prośbą o pomoc i numer konta fundacji, która zbiera dla nich pieniądze. I właśnie z Facebooka dowiedzieli się o chorobie Lucjana sąsiedzi z ich bloku przy ul. Zborowskiego 3. Zorganizowali zebranie i zbiórkę. - To było dla męża bardzo budujące - nie tylko same pieniądze, ale postawa sąsiadów. Bo dla chorego świadomość, że nie jest się z tym wszystkim samemu, jest bardzo ważna - przekonuje Danuta. - Okazało się, że mamy wielu przyjaciół, którzy nie przechodzą na drugą stronę ulicy, gdy nas zobaczą, ale wspierają z całej mocy - dodaje.

Ostatnio Steców zaskoczyli nauczyciele Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Ogłosili dobrowolną zbiórkę wśród uczniów i nauczycieli , na rzecz ojca byłych uczniów tejże szkoły. - Bo to szkoła, do której uczęszczali obydwaj nasi synowie. Ich akcja była dla nas dużą niespodzianką. To niezwykłe, brak słów podziwu - mówi Lucjan.

Lucjan Stec, leżąc w Klinice Hematologii w Krakowie i patrząc na ogrom ludzkiego nieszczęścia, ma wiele refleksji. - Dbajmy o siebie wzajemnie, cieszmy się sobą i szanujmy - apeluje. - I dbajmy o środowisko, miejsce, w którym przyszło nam żyć - mówi. - Uświadommy sobie, że kiedy palimy śmieci, szkodzimy sobie i naszym bliźnim, trując ich po cichu - dodaje. - Że zabijamy własne dzieci - dodaje.

Danuta dorzuca, że warto się też przesiąść z samochodu na rower. - Ja od 20 lat, niezależnie od pory roku, także zimą , jeżdżę do pracy rowerem. Namawiam wszystkich do tego - apeluje.

Stecowie gorąco namawiają też, by zgłaszać się jako dawcy szpiku kostnego. - Przyjaźnimy się z wieloma osobami chorymi na białaczkę. Jesteśmy wszyscy jak rodzina i bardzo cierpimy, gdy ktoś nie doczeka swojego zgodnego dawcy - mówi Danuta. Twierdzi, że dawców jest tak niewielu ze względu na brak wiedzy na ten temat. - Wystarczy zgłosić się na stronę dawca szpiku DKMS POLSKA i pocztą otrzymamy pacynki na wymaz naszej śliny, którą odsyłamy i czekamy w przyszłości na naszego bliźniaka genetycznego - tłumaczy. Podkreśla, że samo pobieranie szpiku jest bezbolesne, bo pobiera się go z krwi. Wygląda to jak zwykłe pobranie krwi. - To największy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi - podkreśla Lucjan. - Czasami zdarza się, że na siedmioro rodzeństwa żadne nie jest zgodne i dawcą musi być obca osoba, która już na zawsze zostanie twoim bratem - dodaje.

Lucjan  Stec jest od lutego w Klinice Hematologii w Krakowie. Mimo że rodzina jeszcze nie zebrała  40 tys. zł na nivolumab, otrzymał już dwie z czterech ampułek. Do tej kwoty brakuje jeszcze 20 tys. zł. Jeśli lek zadziała, trzeba będzie choremu podać następny cykl. Dlatego każda złotówka, każda pomoc jest bardzo ważna.

Beata Zalot

POMóŻMY LUCJANOWI

Pieniądze dla niego można wpłacać na konto:

Fundacja Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi

im. profesora Juliana Aleksandrowicza

NUMER KONTA 89 1240 4650 1111 0000 5145 3280

NUMER KRS 0000088056

W temacie przelewu należy wpisać: " Dla Lucjana Steca"

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
brooklyn 2016-03-08 13:25:08
Jedyne co moge powidziec zycze panu zdrowia, wiem co to znaczy chorowac i jakim szczesciem jest przeszczep:) Prosze sie niepoddawac i zyc cala pelnia zycia :) nawet w ciezkich mometach :)
hm.. 2016-03-04 10:06:24
Cytaty: „ Przekonuje mnie, że jego choroba jest darem. „
„Dziś wiem, że można być szczęśliwym nawet w takiej sytuacji. Dziękuję Bogu za każdy dzień i za chorobę, „

Ludzie... nie piszcie takich rzeczy bo się niektórym odechce pomagać tak szczęśliwemu - z racji swojej choroby otrzymanej w darze od Boga - człowiekowi .....
 • PRACA | dam
  MANSTEL Bednarczyk, Słowik, Wiącek sp. j. 0 zatrudni pracownika na stanowisko: Asystent projektanta sieci elektroenergetycznych. Obowiązki: pozyskiwanie uzgodnień przebiegu sieci z właścicielami nieruchomości, uczestniczenie w wykonywaniu projektów techniczno-prawnych. Wymagania: wykształcenie min średnie techniczne, prawo jazdy kat. B. Oferujmy: zatrudnienie na umowęo pracę, samochód, telfon, laptop do celów służbowych.
  Tel.: 609728138
  E-mail: jacek.slowik@manstel.pl
  WWW: www.manstel.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY, POMOC KUCHENNĄ, KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazyjnie sprzedam DOM - Ochotnica Dolna, ok. 150 m2, w pobliżu las, rzeka. Cicha i spokojna okolica. 731 218 469.
 • PRACA | dam
  Witam, zatrudnię KUCHARZA/KUCHARKĘ do restauracji w Szczawnicy. Praca z zakwaterowaniem i wyżywieniem, stawka 20 zł za godzinę na rękę.
  Tel.: 602460560
  E-mail: biuro@willarys.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  STUDNIE GŁĘBINOWE od 200zł.
  Tel.: 720855198
  E-mail: tomekp221@interia.pl
 • PRACA | dam
  NIEMCY PRACA Niemiecka firma ALP BAU zatrudni od zaraz murarzy oraz cieśli szalunkowych. Niemiecka umowa, mieszkania oraz samochody firmowe, częste zjazdy do kraju.
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
  GG: Opole
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną w Białce Tatrzańskiej
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAM DO WYNAJĘCIA HOSTEL W ZAKOPANEM CENTRUM PRZY KRUPÓWKACH możliwość 350 miejsc noclegowych, 50zł/osoba nocleg - lub szukam kierownika, wspólnika. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY OSOBY DO OBSŁUGI APARTAMENTÓW W ZAKOPANEM. Praca dorywcza ale całoroczna. Tel.: 662244845
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POKOJOWĄ i OPIEKUNKĘ DO DOMU OPIEKI DLA OSÓB STARSZYCH. UMOWA O PRACĘ (PEŁNE ŚWIADCZENIE). DOŚWIADCZENIE MILE WIDZIANE. ZAKOPANE -
  Tel.: 608 676 810.
 • PRACA | dam
  Zlecę pracę HYDRAULIKOWI - montaż muszli klozetowej. Zapłacę 1000zł. 660 678 522
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA! TYNKARZA-TYNKI TRADYCYJNE ZEWNĘTRZNE ELEWACJI BUDYNKÓW. Proponowana stawka 35zł/godz. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  Zlecę POKRYCIE BALKONU 10m2 blachą. Wynagrodzenie 5000zł. 604 22 33 77, 697 353 012
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  VOLVO V-70, cena 4800zł. 603 591 587
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat KELNERA/KELNERKĘ, a na okres wakacyjny Kucharza/Kucharkę i Pomoc Kuchenną. Oferujemy pracę w miłej atmosferze i atrakcyjne zarobki. Tel.: 725 300 095
  E-mail: patrycja.zapotoczna@cos.pl
  WWW: zakopane.cos.pl
 • POŻYCZKI
  SUPER OFERTA KREDYT GOTÓWKOWY-KONSOLIDACYJNY, MOŻLIWOŚĆ NAJNIŻSZEJ RATY NA RYNKU FINANSOWYM. ZADZWOŃ DO DORADCY. T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA wakacyjna -DLA OSÓB, KTÓRE MAJĄ ZALEGŁOŚCI W BAZACH, -IDEALNY PRODUKT DLA CIEBIE, -jasna przejrzysta oferta, - 0 zł ukrytych kosztów. T- 694 567 002.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, KAMIENIARKA. 606 292 966.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO ŚNIADAŃ i SPRZĄTANIA (bez nałogów) - KAMERALNA WILLA W ZAKOPANEM. Co drugi dzień. 730 07 77 11
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc do Pensjonatu w Murzasichlu
  Tel.: 669-493-772
 • USŁUGI | budowlane
  Świadczymy usługi ziemne i przewozowe z wykorzystaniem -samochodu ciężarowego z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow)
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Kucharka - Pomoc KUCHENNA - Zakopane
  Tel.: 600712721
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Apartament 90 m, 2 sypialnie, duży salon z jadalnią i otwartą kuchnią, podziemny garaż, okolice rondo Kuźnice, dostępny od zaraz, najem długoterminowy.
  Tel.: +48608450888
 • PRACA | dam
  RENOMOWANY HOTEL W ZAKOPANEM ZATRUDNI RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ ORAZ KELNERKĘ/KELNERA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres: recepcja@hotelrysy.pl Tel: 182011800
 • PRACA | dam
  Nowoczesna klinika stomatologiczna w centrum Zakopanego zatrudni, na dogodnych warunkach, osobę w charakterze asystentki stomatologicznej.
  Tel.: 530602603
  E-mail: stomatologia@przyrowni.eu
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Drewniany domek z duszą w Gronkowie k. Białki Tatrzańskiej. Na dole salon z kominkiem, aneksem kuchennym w pełni wyposażonym (kuchenka, lodówka, zmywarka, piekarnik, naczynia) i z przestrzenną łazienką. Na górze dwie sypialnie 2-osobowe. Taras, ogród z kącikiem dla dzieci. Grill, hamak, parking. Mile widziane zwierzaki. Idealny dla 4-osobowej rodziny. Tel. +48602152509
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA ZATRUDNI KUCHARZA NA PEŁNY ETAT -
  Tel.: 600 076 107.
 • PRACA | dam
  GOSPODA PODKOWA W ZAKOPANEM OSOBĘ NA ZMYWAK. Praca stała, sezonowa. 694 184 929, 18 20 64 305
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
2019-06-20 21:59 Stoi peugeot na Długiej Polanie i nie rusza się od 2 miesiecy 2019-06-20 21:32 Kiedy umiera góral. Cześć druga 2019-06-20 20:43 Katastrofa pod Gubałówką. Potok może wezbrać w każdej chwili (WIDEO) 1 2019-06-20 19:38 Samochód spadł z wysokiej skarpy na torowisko (WIDEO) 4 2019-06-20 18:09 Zjazd Mostowych 2019-06-20 17:29 Nocne dachowanie w Rabie Wyżnej 2019-06-20 17:10 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta spadł z Grzędy pod Rysami 2019-06-20 16:29 Marian Hreśka chce miejskiego regulaminu na prywatnym jarmarku 1 2019-06-20 16:09 Turyści z Czech i Grecji utknęli na płacie śniegu 2019-06-20 15:19 Sekretarz niezastąpiona 4 2019-06-20 14:22 Wielki kajakowy spływ wyruszył z Nowego Targu (WIDEO) 2019-06-20 13:54 Boże Ciało w Rabce 2019-06-20 13:44 Ulewa w Zakopanem 2019-06-20 13:24 Procesja pod parasolem 2019-06-20 12:28 Dzielnicowy Roku pracuje w Suchej Beskidzkiej 2 2019-06-20 12:14 Boże Ciało w Poroninie 2019-06-20 11:13 Procesja Bożego Ciała w Zakopanem 9 2019-06-20 09:39 Chłopak spadł z wysokiego słupa 8 2019-06-20 08:01 W Szaflarach powstaje kino plenerowe 2 2019-06-19 22:18 Azbest znika 2019-06-19 21:28 Pociągi wrócą do Zakopanego 22 czerwca 1 2019-06-19 20:34 Niesamowite zdjęcia Księżyca. Taka pełnia zdarza się rzadko 5 2019-06-19 20:17 Na motorach tu nie wjadą 9 2019-06-19 19:20 Gmina z platformą 2019-06-19 19:00 Droga z rekordową kasą 2019-06-19 18:09 Uroczystości Bożego Ciała w Zakopanem i Nowym Targu 2019-06-19 17:12 Turyści w czasie burzy utknęli w rejonie Orlej Perci 7 2019-06-19 16:49 Wynajęły domek w Kościelisku na urodziny. Teraz wygląda jak po huraganie 28 2019-06-19 16:29 Dramatyczna lecznica 2019-06-19 16:25 Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale świetnie grają w piłkę (ZDJĘCIA) 2019-06-19 15:45 Pierwsi sportowi absolwenci 2019-06-19 15:36 Oberwanie chmury nad Szaflarami 2019-06-19 15:35 Miasto szykuje się na Przywitanie Lata - kierowcy na utrudnienia 2019-06-19 15:11 Motocyklista dostał mandat 1 2019-06-19 14:09 Ciąg dalszy malowania pasów w Zakopanem 7 2019-06-19 14:00 Pół miliona dofinansowania 2019-06-19 13:59 Księża na walizkach. Odchodzą proboszczowie z Kościeliska, Mszany, Podczerwonego 15 2019-06-19 13:30 Po zakończeniu roku szkolnego idziemy na lody 2019-06-19 13:26 W najbliższą niedzielę festyn rodzinny 2019-06-19 12:36 Piotrek, Kamil i Maciek ze szkoły w Zębie już po zakończeniu roku szkolnego 2019-06-19 12:16 Nadeszły wakacje (ZDJĘCIA) 2019-06-19 11:03 Zderzenie motocyklisty z samochodem osobowym 2019-06-19 10:32 Jednogłośnie za absolutorium dla wójta 1 2019-06-19 09:15 40 lat od katastrofy śmigłowca w Tatrach, w której zginęło 7 osób 1 2019-06-19 08:30 Naturalnie prosty sposób na lato 2019-06-19 07:02 Dopadła je nowotarska inkwizycja (WIDEO) 11 2019-06-18 22:05 Wymyśl tytuł piosenki 4 2019-06-18 21:29 Przejazd coraz bliżej 2019-06-18 19:57 Groźny wypadek na Kowańcu 6 2019-06-18 18:18 Zwłoki znalezione w Tatrach (AKTUALIZACJA)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-06-20 21:47 1. Temat wlecze się conajmniej 7 lat ... 2019-06-20 21:46 2. @Marek - rozumiem, że jako klient przyjmiesz taki połamany fotel. Oczywiście jako wymagający klient przyjmiesz też 2 fotele inne jak ten trzeci (przy dokupieniu z z innej serii). Chcąc zachować poziom wyposażenia należałoby albo wywalić ten fotel albo kupić komplet kilku jednakowych. No chyba, że dokupisz taki sam. Wyposażenie robi się kompletami, a nie każde z innej parafii. Chyba, że masz w nosie klienta i przyjmujesz wszystko z Armii Zbawienia jak popadnie. 2019-06-20 21:16 3. Samochody na tory:) 2019-06-20 20:30 4. Nie wiecie, co się dzieje? chyba ludzie nie potrafią jeździć. Dwa wypadki dziennie. Jest tyle niewiadomych w artykułach, że zastanawiam się, czy u nas testuje się auta autonomiczne, znaczy się bez kierowcy. 2019-06-20 20:20 5. KNT Stan umysłu. Dzięki Bogu Kierowca wyszedł bez szwanku 2019-06-20 20:20 6. Myślę że dostaniesz za to wykroczenie, wysoką karę pieniężną. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem w tym miejscu, ręce mi opadły :-( 2019-06-20 20:13 7. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności i pogardy wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." ? Nicolas Gomez Davila 2019-06-20 20:05 8. "Zniszczony został m. in. fotel." Uuu, to nie w kij dmuchał - straty są naprawdę poważne, skoro ucierpiał... fotel. 2019-06-20 20:04 9. Spytkowice potrzebują zmian i rady parafialnej działającej na rzecz mieszkańców!!!! 2019-06-20 19:53 10. @Mały. chyba masz kompleksy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP