Reklama

2016-03-30 11:02:58

Kolejne apele

Dlaczego wypalanie traw na Podhalu i Orawie jest szkodliwe

Reklama

Reklama

Poniżej przedstawiamy tekst Roberta Joniaka dokładnie wyjaśniający, dlaczego wypalenie traw jest szkodliwe, a także apel w tej sprawie strażaków.

W ostatnich latach na Podhalu i na Orawie obserwuje się nasilenie wypalania traw na porzuconych, nie uprawianych polach. Zjawisko to obserwuje się najczęściej wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że – oprócz oczywistego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi związanego z pożarem – wypalanie traw wpływa szkodliwie także na roślinność oraz na gleby.

Wypalanie traw jest zjawiskiem stosunkowo nowym na Podhalu i Orawie. Jeszcze niedawno temu, do drugiej połowy lat 90-tych XX wieku, na tych terenach rolnictwo było głównym źródłem utrzymania i każdy kawałek ziemi był użytkowany rolniczo. Obecnie na Podhalu i na Orawie rolnictwo z różnych przyczyn (głównie ekonomicznych) zanika, a pola, które kiedyś były uprawiane zostają porzucone. Nieużytkowane tereny zarastają, z początku wysokimi trawami, a w kolejnym etapie następuje sukcesja drzew, która prowadzi do zmiany ekosystemu na leśny. I właśnie jednym z powodów wypalania traw jest chęć właścicieli pól, aby w ten sposób zlikwidować podrost drzew. Trawy wypala się także w innych celach, np. aby – zgodnie z obiegową opinią – podwyższyć żyzność gleby, jednak warto tutaj wiedzieć, że pożar zamiast polepszyć właściwości gleby w ostatecznym rozrachunku prowadzi do jej zubożenia. Dlaczego tak się dzieje?

Gleba dostarcza roślinom potrzebne do życia składniki pokarmowe, które są pobierane przez korzenie w formie prostych związków mineralnych. Składniki pokarmowe zgromadzone przez roślinę w jej pędach wracają następnie do obiegu w wyniku naturalnego rozkładu resztek roślinnych (zarówno korzeni, jak i części nadziemnych) i mogą być pobrane ponownie przez następne generacje roślin. Gleba odgrywa w tym procesie ważną rolę magazynu, który zatrzymuje składniki odżywcze nie pozwalając na ich wypłukanie poza strefę korzeniową. W glebie znajdują się bowiem substancje (próchnica glebowa i minerały ilaste), które mają zdolność do czasowego zatrzymania jonów, czyli właśnie składników odżywczych dla roślin. Proces ten zostaje przerwany, gdy roślinność zostaje zniszczona wskutek pożaru. W wyniku wypalania traw gleba co prawda zostaje chwilowo wzbogacona, ale jest to jednorazowe działanie, które ostatecznie prowadzi jednak do jej zubożenia 
w kolejnych latach. Dlaczego tak jest?

W wyniku wypalania traw uwalnia się w glebie duża pula składników odżywczych (m.in. fosfor i potas) wskutek szybkiej mineralizacji materii organicznej. Składniki te są łatwo dostępne dla roślin w ciągu roku czy dwóch lat, co wywołuje efekt wyraźnie zwiększonego przyrostu roślin. Trzeba jednak zauważyć, że składniki te w warunkach naturalnych (bez pożaru) też byłyby uwolnione, ale stopniowo, w ciągu wielu lat. Wskutek pożaru zostają one uwolnione szybko (jednorazowo), a dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że łatwo są rozwiewane (popiół jest lotny) i nie wzbogacają gleby, tak jak to ma miejsce w trakcie zwykłej gospodarki łąkowej.

Pożar także bezpośrednio wpływa na rośliny i glebę. W wyniku wysokiej temperatury zniszczone zostają nie tylko nadziemne części roślin, ale też ich korzenie oraz życie w glebowej warstwie próchnicznej. Zostało dowiedzione, że temperatura progowa dla korzeni roślin wynosi, w zależności od warunków i od gatunku rośliny,  od 48 do 54°C. Przekroczenie tej temperatury powoduje całkowite zniszczenie korzenia. Często podczas pożaru spaleniu ulegają najdelikatniejsze, a tym samym i najcenniejsze rośliny, pozostają natomiast rośliny odporne na działanie czynników zewnętrznych, które traktowane są jako chwasty, często też, wbrew intencjom, zachowuje się podrost drzew. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele drobnych zwierząt kręgowych, które podczas szybko rozprzestrzeniającego się pożaru nie mają szans na ucieczkę. Giną także zwierzęta bezkręgowe żyjące na glebie i w niej. Organizmy te są ważne dla funkcjonowania przyrody, gdyż to one m.in. zapewniają wspomniany już rozkład martwych części roślin umożliwiający obieg substancji pokarmowych. 

Podsumowując należy stwierdzić, że wypalanie traw nie jest dobrym sposobem na prowadzenie racjonalnej gospodarki łąkowej. Zjawisko to prowadzi do zubożenia gleby w składniki potrzebne do wzrostu roślin, niszczy drobne żywe organizmy, a także stanowi zagrożenie dla pobliskich lasów, torfowisk,  czy także po prostu zabudowań. Wypalanie traw może mieć także negatywny skutek pośredni, gdyż dym unoszący się nad palącymi się obszarami powoduje utrudnienia w ruchu drogowym oraz angażuje w akcję gaśniczą jednostki straży pożarnej, które w tym czasie mogą być wezwane do ratowania ludzkiego życia. 

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest ustawowo zabronione i grozi za to mandat do 5000 złotych, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”, czyli rolnikowi, który celowo wypala trawy na swoim terenie grozi zmniejszenie lub utrata dopłat bezpośrednich z funduszy Unii Europejskiej. Jak już wspomniano przedwiośnie jest okresem, w którym wypalanie traw zdarza się najczęściej. W ubiegłym roku straż pożarna wiele razy wyjeżdżała do takich właśnie pożarów, oby w tym roku sytuacja się nie powtórzyła.

Robert Joniak

Oto strażacki komunikat w sprawie wypalania traw, przesłany przez kpt. Andrzeja Króla Łęgowskiego, rzecznika zakopiańskiej Straży Pożarnej:

Niebawem rozpocznie się okres, w którym obserwujemy znaczący wzrost pożarów w lasach, na łąkach, nieużytkach i polach powodowanych przez umyślne wypalanie traw lub zeszłorocznej, wysuszonej roślinności. 

•W 2015 roku powstało 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło  45% wszystkich pożarów w Polsce (184 819). Prawie co drugi pożar, do którego doszło w naszym kraju w 2015 roku to pożar trawy.

•Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 42 365, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2015 roku

•Średni czas trwania akcji gaśniczej pożaru trawy wynosił 67 minut.

•Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw.
•Podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto  256 353 000 litrów wody co odpowiada pojemności 68 basenów olimpijskich

•Spłonęło  42 703 hektarów powierzchni, co odpowiada długości pasa około 427 kilometrów i 1 kilometra szerokości. 

•Szacowane straty w wyniku pożarów traw to 31 247 000 złotych

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. 

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach, giną dzikie zwierzęta. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. 

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponadto strażacy zaangażowani w akcję związaną z gaszeniem traw, często w terenie bardzo niedostępnym, mogą nie zdążyć do osób, które w tym czasie naprawdę będą potrzebować pilnej pomocy. 
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
martinos 2016-03-30 20:36:36
Słonik 1
Czy ty cym....e widzisz co piszesz?
Ty chyba masz tyle co kon pod ogonem
Pilnowac?pilnuj ze naraz 8 hektarów
Szkoda gadac
filip 2016-03-30 20:29:20
A może wystarczy aby Komendanci OSP ruszyli głową i poprosili Sołtysów , Księży o pomoc ?
korcia2 2016-03-30 17:21:57
@Elefant2,No cóż widzę że podpalasz łąki bo tak nauczył cie dziad i będziesz to robił,prawda?Niestety taka jest prawda,łąki podpalają ich właściciele bo nie chce się im ich kosić i będą tak robić dopóki władza nie pójdzie po rozum do głowy i zacznie wreszcie karać mimo ,że nie złapie gospodarza za rękę.Podpalają przeważnie seniorzy rodów bo co można im zrobić ,nic.Żadne wywody naukowców,że to szkodzi nie pomogą bo taka jest tradycja i łąki będą płonąć.Bardzo to przykre, ale ciemnogrodu nikt jeszcze nie przekonał,że białe jest białe a czarne jest czarne.
Elefant2 2016-03-30 16:02:17
Słonik pewnie swojego to ma tyle co brudu za paznokciami a chciałby innych pouczać i strofować.Zapamiętaj sobie taki cyrk jak był za PRL już się nie wróci.
słonik1 2016-03-30 14:50:58
Za wypalanie trawy jest grzywna ale jak złapie się podpalacza na gorącym uczynku. A tak pali się bo ktos podpalił moją łąke i cóż na to poradzę. Gdyby karano właściciela łąki/nieużytku za to, ze ma wypaloną trawę to skończyły by się wypalania. Bo zazwyczaj to własciciel idzie podpalic trawę na swoim polu ale unika kary bo nikt go za ręke nie złapał, jednak gdy będzie kara dla właściciela za spaloną łąkę to właściciel sam dopilnuje, by trawka ładnie mu rosła i pofatyguje się ją skosić ze dwa razy w roku.
Gruby 2016-03-30 12:27:53
Zawypalanie trawy jest grzywna i pozbawienie wolność do 15 lat i komornik wszystko zabiera zaten czyn cały majonteg całego dorobku rzyczia Zawypalanie trawy
 • PRACA | dam
  MANSTEL Bednarczyk, Słowik, Wiącek sp. j. 0 zatrudni pracownika na stanowisko: Asystent projektanta sieci elektroenergetycznych. Obowiązki: pozyskiwanie uzgodnień przebiegu sieci z właścicielami nieruchomości, uczestniczenie w wykonywaniu projektów techniczno-prawnych. Wymagania: wykształcenie min średnie techniczne, prawo jazdy kat. B. Oferujmy: zatrudnienie na umowęo pracę, samochód, telfon, laptop do celów służbowych.
  Tel.: 609728138
  E-mail: jacek.slowik@manstel.pl
  WWW: www.manstel.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY, POMOC KUCHENNĄ, KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazyjnie sprzedam DOM - Ochotnica Dolna, ok. 150 m2, w pobliżu las, rzeka. Cicha i spokojna okolica. 731 218 469.
 • PRACA | dam
  Witam, zatrudnię KUCHARZA/KUCHARKĘ do restauracji w Szczawnicy. Praca z zakwaterowaniem i wyżywieniem, stawka 20 zł za godzinę na rękę.
  Tel.: 602460560
  E-mail: biuro@willarys.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  STUDNIE GŁĘBINOWE od 200zł.
  Tel.: 720855198
  E-mail: tomekp221@interia.pl
 • PRACA | dam
  NIEMCY PRACA Niemiecka firma ALP BAU zatrudni od zaraz murarzy oraz cieśli szalunkowych. Niemiecka umowa, mieszkania oraz samochody firmowe, częste zjazdy do kraju.
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
  GG: Opole
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną w Białce Tatrzańskiej
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAM DO WYNAJĘCIA HOSTEL W ZAKOPANEM CENTRUM PRZY KRUPÓWKACH możliwość 350 miejsc noclegowych, 50zł/osoba nocleg - lub szukam kierownika, wspólnika. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY OSOBY DO OBSŁUGI APARTAMENTÓW W ZAKOPANEM. Praca dorywcza ale całoroczna. Tel.: 662244845
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POKOJOWĄ i OPIEKUNKĘ DO DOMU OPIEKI DLA OSÓB STARSZYCH. UMOWA O PRACĘ (PEŁNE ŚWIADCZENIE). DOŚWIADCZENIE MILE WIDZIANE. ZAKOPANE -
  Tel.: 608 676 810.
 • PRACA | dam
  Zlecę pracę HYDRAULIKOWI - montaż muszli klozetowej. Zapłacę 1000zł. 660 678 522
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA! TYNKARZA-TYNKI TRADYCYJNE ZEWNĘTRZNE ELEWACJI BUDYNKÓW. Proponowana stawka 35zł/godz. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  Zlecę POKRYCIE BALKONU 10m2 blachą. Wynagrodzenie 5000zł. 604 22 33 77, 697 353 012
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  VOLVO V-70, cena 4800zł. 603 591 587
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat KELNERA/KELNERKĘ, a na okres wakacyjny Kucharza/Kucharkę i Pomoc Kuchenną. Oferujemy pracę w miłej atmosferze i atrakcyjne zarobki. Tel.: 725 300 095
  E-mail: patrycja.zapotoczna@cos.pl
  WWW: zakopane.cos.pl
 • POŻYCZKI
  SUPER OFERTA KREDYT GOTÓWKOWY-KONSOLIDACYJNY, MOŻLIWOŚĆ NAJNIŻSZEJ RATY NA RYNKU FINANSOWYM. ZADZWOŃ DO DORADCY. T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA wakacyjna -DLA OSÓB, KTÓRE MAJĄ ZALEGŁOŚCI W BAZACH, -IDEALNY PRODUKT DLA CIEBIE, -jasna przejrzysta oferta, - 0 zł ukrytych kosztów. T- 694 567 002.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, KAMIENIARKA. 606 292 966.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO ŚNIADAŃ i SPRZĄTANIA (bez nałogów) - KAMERALNA WILLA W ZAKOPANEM. Co drugi dzień. 730 07 77 11
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc do Pensjonatu w Murzasichlu
  Tel.: 669-493-772
 • USŁUGI | budowlane
  Świadczymy usługi ziemne i przewozowe z wykorzystaniem -samochodu ciężarowego z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow)
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Kucharka - Pomoc KUCHENNA - Zakopane
  Tel.: 600712721
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Apartament 90 m, 2 sypialnie, duży salon z jadalnią i otwartą kuchnią, podziemny garaż, okolice rondo Kuźnice, dostępny od zaraz, najem długoterminowy.
  Tel.: +48608450888
 • PRACA | dam
  RENOMOWANY HOTEL W ZAKOPANEM ZATRUDNI RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ ORAZ KELNERKĘ/KELNERA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres: recepcja@hotelrysy.pl Tel: 182011800
 • PRACA | dam
  Nowoczesna klinika stomatologiczna w centrum Zakopanego zatrudni, na dogodnych warunkach, osobę w charakterze asystentki stomatologicznej.
  Tel.: 530602603
  E-mail: stomatologia@przyrowni.eu
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Drewniany domek z duszą w Gronkowie k. Białki Tatrzańskiej. Na dole salon z kominkiem, aneksem kuchennym w pełni wyposażonym (kuchenka, lodówka, zmywarka, piekarnik, naczynia) i z przestrzenną łazienką. Na górze dwie sypialnie 2-osobowe. Taras, ogród z kącikiem dla dzieci. Grill, hamak, parking. Mile widziane zwierzaki. Idealny dla 4-osobowej rodziny. Tel. +48602152509
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 694 184 929, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA ZATRUDNI KUCHARZA NA PEŁNY ETAT -
  Tel.: 600 076 107.
 • PRACA | dam
  GOSPODA PODKOWA W ZAKOPANEM OSOBĘ NA ZMYWAK. Praca stała, sezonowa. 694 184 929, 18 20 64 305
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
2019-06-20 20:43 Katastrofa pod Gubałówką. Potok może wezbrać w każdej chwili (WIDEO) 2019-06-20 19:38 Samochód spadł z wysokiej skarpy na torowisko (WIDEO) 4 2019-06-20 18:09 Zjazd Mostowych 2019-06-20 17:29 Nocne dachowanie w Rabie Wyżnej 2019-06-20 17:10 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta spadł z Grzędy pod Rysami 2019-06-20 16:29 Marian Hreśka chce miejskiego regulaminu na prywatnym jarmarku 1 2019-06-20 16:09 Turyści z Czech i Grecji utknęli na płacie śniegu 2019-06-20 15:19 Sekretarz niezastąpiona 4 2019-06-20 14:22 Wielki kajakowy spływ wyruszył z Nowego Targu (WIDEO) 2019-06-20 13:54 Boże Ciało w Rabce 2019-06-20 13:44 Ulewa w Zakopanem 2019-06-20 13:24 Procesja pod parasolem 2019-06-20 12:28 Dzielnicowy Roku pracuje w Suchej Beskidzkiej 2 2019-06-20 12:14 Boże Ciało w Poroninie 2019-06-20 11:13 Procesja Bożego Ciała w Zakopanem 9 2019-06-20 09:39 Chłopak spadł z wysokiego słupa 8 2019-06-20 08:01 W Szaflarach powstaje kino plenerowe 2 2019-06-19 22:18 Azbest znika 2019-06-19 21:28 Pociągi wrócą do Zakopanego 22 czerwca 1 2019-06-19 20:34 Niesamowite zdjęcia Księżyca. Taka pełnia zdarza się rzadko 5 2019-06-19 20:17 Na motorach tu nie wjadą 9 2019-06-19 19:20 Gmina z platformą 2019-06-19 19:00 Droga z rekordową kasą 2019-06-19 18:09 Uroczystości Bożego Ciała w Zakopanem i Nowym Targu 2019-06-19 17:12 Turyści w czasie burzy utknęli w rejonie Orlej Perci 7 2019-06-19 16:49 Wynajęły domek w Kościelisku na urodziny. Teraz wygląda jak po huraganie 27 2019-06-19 16:29 Dramatyczna lecznica 2019-06-19 16:25 Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale świetnie grają w piłkę (ZDJĘCIA) 2019-06-19 15:45 Pierwsi sportowi absolwenci 2019-06-19 15:36 Oberwanie chmury nad Szaflarami 2019-06-19 15:35 Miasto szykuje się na Przywitanie Lata - kierowcy na utrudnienia 2019-06-19 15:11 Motocyklista dostał mandat 1 2019-06-19 14:09 Ciąg dalszy malowania pasów w Zakopanem 7 2019-06-19 14:00 Pół miliona dofinansowania 2019-06-19 13:59 Księża na walizkach. Odchodzą proboszczowie z Kościeliska, Mszany, Podczerwonego 15 2019-06-19 13:30 Po zakończeniu roku szkolnego idziemy na lody 2019-06-19 13:26 W najbliższą niedzielę festyn rodzinny 2019-06-19 12:36 Piotrek, Kamil i Maciek ze szkoły w Zębie już po zakończeniu roku szkolnego 2019-06-19 12:16 Nadeszły wakacje (ZDJĘCIA) 2019-06-19 11:03 Zderzenie motocyklisty z samochodem osobowym 2019-06-19 10:32 Jednogłośnie za absolutorium dla wójta 1 2019-06-19 09:15 40 lat od katastrofy śmigłowca w Tatrach, w której zginęło 7 osób 1 2019-06-19 08:30 Naturalnie prosty sposób na lato 2019-06-19 07:02 Dopadła je nowotarska inkwizycja (WIDEO) 11 2019-06-18 22:05 Wymyśl tytuł piosenki 4 2019-06-18 21:29 Przejazd coraz bliżej 2019-06-18 19:57 Groźny wypadek na Kowańcu 6 2019-06-18 18:18 Zwłoki znalezione w Tatrach (AKTUALIZACJA) 2019-06-18 17:15 Jeden góral na liście 100 najbogatszych Polaków 12 2019-06-18 15:58 Przy ławeczce Bartusia Obrochty montują nagłośnienie 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-06-20 21:16 1. Samochody na tory:) 2019-06-20 20:30 2. Nie wiecie, co się dzieje? chyba ludzie nie potrafią jeździć. Dwa wypadki dziennie. Jest tyle niewiadomych w artykułach, że zastanawiam się, czy u nas testuje się auta autonomiczne, znaczy się bez kierowcy. 2019-06-20 20:20 3. KNT Stan umysłu. Dzięki Bogu Kierowca wyszedł bez szwanku 2019-06-20 20:20 4. Myślę że dostaniesz za to wykroczenie, wysoką karę pieniężną. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem w tym miejscu, ręce mi opadły :-( 2019-06-20 20:13 5. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności i pogardy wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." ? Nicolas Gomez Davila 2019-06-20 20:05 6. "Zniszczony został m. in. fotel." Uuu, to nie w kij dmuchał - straty są naprawdę poważne, skoro ucierpiał... fotel. 2019-06-20 20:04 7. Spytkowice potrzebują zmian i rady parafialnej działającej na rzecz mieszkańców!!!! 2019-06-20 19:53 8. @Mały. chyba masz kompleksy. 2019-06-20 19:35 9. Goral, pytasz o te spędy organizowane przez dulkiewicz, trzaskowskiego i innych homoaktywistów z durszlakami na głowach w Warszawie, Gdańsku czy Częstochowie? Też się zastanawiam, jakim prawem tego typu spędy obstawia policja?? Dlaczego wydajecie na to publiczne pieniądze??nie wszyscy są pe... up, przepraszam, "spółdzielcami" w Pislandzie! 2019-06-20 19:22 10. @Goral przecież policja w tym kraju ochrania też marsze Krystyn, jamników i LGBT więc czemu nie procesję katolików w Święto Bożego Ciała?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka