Reklama

2016-03-30 11:02:58

Reklama

Kolejne apele

Dlaczego wypalanie traw na Podhalu i Orawie jest szkodliwe

Reklama

Poniżej przedstawiamy tekst Roberta Joniaka dokładnie wyjaśniający, dlaczego wypalenie traw jest szkodliwe, a także apel w tej sprawie strażaków.

W ostatnich latach na Podhalu i na Orawie obserwuje się nasilenie wypalania traw na porzuconych, nie uprawianych polach. Zjawisko to obserwuje się najczęściej wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że – oprócz oczywistego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi związanego z pożarem – wypalanie traw wpływa szkodliwie także na roślinność oraz na gleby.

Wypalanie traw jest zjawiskiem stosunkowo nowym na Podhalu i Orawie. Jeszcze niedawno temu, do drugiej połowy lat 90-tych XX wieku, na tych terenach rolnictwo było głównym źródłem utrzymania i każdy kawałek ziemi był użytkowany rolniczo. Obecnie na Podhalu i na Orawie rolnictwo z różnych przyczyn (głównie ekonomicznych) zanika, a pola, które kiedyś były uprawiane zostają porzucone. Nieużytkowane tereny zarastają, z początku wysokimi trawami, a w kolejnym etapie następuje sukcesja drzew, która prowadzi do zmiany ekosystemu na leśny. I właśnie jednym z powodów wypalania traw jest chęć właścicieli pól, aby w ten sposób zlikwidować podrost drzew. Trawy wypala się także w innych celach, np. aby – zgodnie z obiegową opinią – podwyższyć żyzność gleby, jednak warto tutaj wiedzieć, że pożar zamiast polepszyć właściwości gleby w ostatecznym rozrachunku prowadzi do jej zubożenia. Dlaczego tak się dzieje?

Gleba dostarcza roślinom potrzebne do życia składniki pokarmowe, które są pobierane przez korzenie w formie prostych związków mineralnych. Składniki pokarmowe zgromadzone przez roślinę w jej pędach wracają następnie do obiegu w wyniku naturalnego rozkładu resztek roślinnych (zarówno korzeni, jak i części nadziemnych) i mogą być pobrane ponownie przez następne generacje roślin. Gleba odgrywa w tym procesie ważną rolę magazynu, który zatrzymuje składniki odżywcze nie pozwalając na ich wypłukanie poza strefę korzeniową. W glebie znajdują się bowiem substancje (próchnica glebowa i minerały ilaste), które mają zdolność do czasowego zatrzymania jonów, czyli właśnie składników odżywczych dla roślin. Proces ten zostaje przerwany, gdy roślinność zostaje zniszczona wskutek pożaru. W wyniku wypalania traw gleba co prawda zostaje chwilowo wzbogacona, ale jest to jednorazowe działanie, które ostatecznie prowadzi jednak do jej zubożenia 
w kolejnych latach. Dlaczego tak jest?

W wyniku wypalania traw uwalnia się w glebie duża pula składników odżywczych (m.in. fosfor i potas) wskutek szybkiej mineralizacji materii organicznej. Składniki te są łatwo dostępne dla roślin w ciągu roku czy dwóch lat, co wywołuje efekt wyraźnie zwiększonego przyrostu roślin. Trzeba jednak zauważyć, że składniki te w warunkach naturalnych (bez pożaru) też byłyby uwolnione, ale stopniowo, w ciągu wielu lat. Wskutek pożaru zostają one uwolnione szybko (jednorazowo), a dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że łatwo są rozwiewane (popiół jest lotny) i nie wzbogacają gleby, tak jak to ma miejsce w trakcie zwykłej gospodarki łąkowej.

Pożar także bezpośrednio wpływa na rośliny i glebę. W wyniku wysokiej temperatury zniszczone zostają nie tylko nadziemne części roślin, ale też ich korzenie oraz życie w glebowej warstwie próchnicznej. Zostało dowiedzione, że temperatura progowa dla korzeni roślin wynosi, w zależności od warunków i od gatunku rośliny,  od 48 do 54°C. Przekroczenie tej temperatury powoduje całkowite zniszczenie korzenia. Często podczas pożaru spaleniu ulegają najdelikatniejsze, a tym samym i najcenniejsze rośliny, pozostają natomiast rośliny odporne na działanie czynników zewnętrznych, które traktowane są jako chwasty, często też, wbrew intencjom, zachowuje się podrost drzew. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele drobnych zwierząt kręgowych, które podczas szybko rozprzestrzeniającego się pożaru nie mają szans na ucieczkę. Giną także zwierzęta bezkręgowe żyjące na glebie i w niej. Organizmy te są ważne dla funkcjonowania przyrody, gdyż to one m.in. zapewniają wspomniany już rozkład martwych części roślin umożliwiający obieg substancji pokarmowych. 

Podsumowując należy stwierdzić, że wypalanie traw nie jest dobrym sposobem na prowadzenie racjonalnej gospodarki łąkowej. Zjawisko to prowadzi do zubożenia gleby w składniki potrzebne do wzrostu roślin, niszczy drobne żywe organizmy, a także stanowi zagrożenie dla pobliskich lasów, torfowisk,  czy także po prostu zabudowań. Wypalanie traw może mieć także negatywny skutek pośredni, gdyż dym unoszący się nad palącymi się obszarami powoduje utrudnienia w ruchu drogowym oraz angażuje w akcję gaśniczą jednostki straży pożarnej, które w tym czasie mogą być wezwane do ratowania ludzkiego życia. 

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest ustawowo zabronione i grozi za to mandat do 5000 złotych, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”, czyli rolnikowi, który celowo wypala trawy na swoim terenie grozi zmniejszenie lub utrata dopłat bezpośrednich z funduszy Unii Europejskiej. Jak już wspomniano przedwiośnie jest okresem, w którym wypalanie traw zdarza się najczęściej. W ubiegłym roku straż pożarna wiele razy wyjeżdżała do takich właśnie pożarów, oby w tym roku sytuacja się nie powtórzyła.

Robert Joniak

Oto strażacki komunikat w sprawie wypalania traw, przesłany przez kpt. Andrzeja Króla Łęgowskiego, rzecznika zakopiańskiej Straży Pożarnej:

Niebawem rozpocznie się okres, w którym obserwujemy znaczący wzrost pożarów w lasach, na łąkach, nieużytkach i polach powodowanych przez umyślne wypalanie traw lub zeszłorocznej, wysuszonej roślinności. 

•W 2015 roku powstało 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło  45% wszystkich pożarów w Polsce (184 819). Prawie co drugi pożar, do którego doszło w naszym kraju w 2015 roku to pożar trawy.

•Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 42 365, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2015 roku

•Średni czas trwania akcji gaśniczej pożaru trawy wynosił 67 minut.

•Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw.
•Podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto  256 353 000 litrów wody co odpowiada pojemności 68 basenów olimpijskich

•Spłonęło  42 703 hektarów powierzchni, co odpowiada długości pasa około 427 kilometrów i 1 kilometra szerokości. 

•Szacowane straty w wyniku pożarów traw to 31 247 000 złotych

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. 

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach, giną dzikie zwierzęta. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. 

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponadto strażacy zaangażowani w akcję związaną z gaszeniem traw, często w terenie bardzo niedostępnym, mogą nie zdążyć do osób, które w tym czasie naprawdę będą potrzebować pilnej pomocy. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
martinos 2016-03-30 20:36:36
Słonik 1
Czy ty cym....e widzisz co piszesz?
Ty chyba masz tyle co kon pod ogonem
Pilnowac?pilnuj ze naraz 8 hektarów
Szkoda gadac
filip 2016-03-30 20:29:20
A może wystarczy aby Komendanci OSP ruszyli głową i poprosili Sołtysów , Księży o pomoc ?
korcia2 2016-03-30 17:21:57
@Elefant2,No cóż widzę że podpalasz łąki bo tak nauczył cie dziad i będziesz to robił,prawda?Niestety taka jest prawda,łąki podpalają ich właściciele bo nie chce się im ich kosić i będą tak robić dopóki władza nie pójdzie po rozum do głowy i zacznie wreszcie karać mimo ,że nie złapie gospodarza za rękę.Podpalają przeważnie seniorzy rodów bo co można im zrobić ,nic.Żadne wywody naukowców,że to szkodzi nie pomogą bo taka jest tradycja i łąki będą płonąć.Bardzo to przykre, ale ciemnogrodu nikt jeszcze nie przekonał,że białe jest białe a czarne jest czarne.
Elefant2 2016-03-30 16:02:17
Słonik pewnie swojego to ma tyle co brudu za paznokciami a chciałby innych pouczać i strofować.Zapamiętaj sobie taki cyrk jak był za PRL już się nie wróci.
słonik1 2016-03-30 14:50:58
Za wypalanie trawy jest grzywna ale jak złapie się podpalacza na gorącym uczynku. A tak pali się bo ktos podpalił moją łąke i cóż na to poradzę. Gdyby karano właściciela łąki/nieużytku za to, ze ma wypaloną trawę to skończyły by się wypalania. Bo zazwyczaj to własciciel idzie podpalic trawę na swoim polu ale unika kary bo nikt go za ręke nie złapał, jednak gdy będzie kara dla właściciela za spaloną łąkę to właściciel sam dopilnuje, by trawka ładnie mu rosła i pofatyguje się ją skosić ze dwa razy w roku.
Gruby 2016-03-30 12:27:53
Zawypalanie trawy jest grzywna i pozbawienie wolność do 15 lat i komornik wszystko zabiera zaten czyn cały majonteg całego dorobku rzyczia Zawypalanie trawy
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA, - KELNERA-BARMANA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA*** w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na recepcji. Praca zmianowa, umowa o pracę, 12 zł/ godz + premie. Miła atmosfera, przyjazny personel, bezpłatne posiłki. Informacje pod nr tel. 795 890 175
 • SPRZEDAŻ | różne
  ODDAM SIANO.
  Tel.: 666 255 553
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD MINIMUM FORMALNOŚCI BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  PIZZERIA DA ADAMO, Zakopane Nowotarska 10 D zatrudni KELNERÓW/-KI, PIZZERÓW praca stała, dobre wynagrodzenie. 18 20 128 54, 606 951 331
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCÓW C E na trasy międzynarodowe z doświadczeniem lub z możliwością przyuczenia do zawodu. Nie są to przerzuty
  Tel.: 504230930
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  Restauracja przy Krupówkach zatrudni na sezon letni KELNERA/-KĘ.
  Tel.: 660473269
  WWW: hotelkasprowy.com
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-21 14:29 Chochołowska oblężona 2019-04-21 13:41 Dwa zderzenia w Zakopanem 2019-04-21 13:20 Velo Dunajec - nowotarski ciąg dalszy 2019-04-21 13:00 Padlina zniknęła 2019-04-21 11:30 Grają dla dzieci i wojskowych inwalidów 1 2019-04-21 10:14 Poranna rezurekcja 2 2019-04-21 09:02 Rezurekcja w Poroninie 3 2019-04-21 08:10 Domowe znaczy zdrowe 1 2019-04-21 07:00 A grób został pusty 2019-04-20 23:52 Noga z gazu, auto w rowie 2019-04-20 22:25 Rodzinny Pikniki Ekologiczny 2019-04-20 21:25 Mandat, grzywna lub więzienie za zdjęcia 14 2019-04-20 19:33 Żołnierze Niezłomni i finał na sto procent 2 2019-04-20 19:00 Świąteczne porządki na budowie 2019-04-20 18:22 Lany poniedziałek - biegiem po polanach 1 2019-04-20 18:00 Będzie nowa droga w mieście 2019-04-20 16:54 Kulką farby w żywy cel 2019-04-20 16:30 Święconka konkursowa 1 2019-04-20 15:30 Jajo podhalańskie 2019-04-20 15:00 Przygraniczne żmije rowerowe 3 2019-04-20 12:46 Rodzinnych, wesołych, spokojnych Świąt 3 2019-04-20 12:01 Tłumy gości na Krupówkach 1 2019-04-20 10:58 Spółka na gruncie 2019-04-20 10:25 Śmigło poszło w ruch 2019-04-20 09:55 Za darmo pozbądź się eternitu 2019-04-20 09:24 W Tatrach króluje słońce 2019-04-20 08:30 Wodny plac zabaw może popłynąć 2019-04-20 07:00 Groźny wypadek w rejonie Szafranówki 1 2019-04-19 22:39 Kolejna edycja konkursu na najpiękniejszy ogród 2019-04-19 21:30 Jezusa ukrzyżowali 2019-04-19 21:24 Strażacy z Bukowiny wezwani nad Morskie Oko, wszystko przez urodziny 13 2019-04-19 20:44 Dlaczego w TVP nie mogę zobaczyć trzech odcinków Stawki większej niż życie? 3 2019-04-19 20:03 Kierowca zasłabł na zakopiance 2019-04-19 19:40 I po reklamie 2019-04-19 19:15 Spotkanie dla motocyklistów w Ludźmierzu 2019-04-19 18:32 Wypożyczali sobie kobiety, zarabiali na nierządzie 3 2019-04-19 17:27 Skarby Słowacji 1 2019-04-19 16:51 Na Kalatówkach ubywa śniegu i krokusów 2019-04-19 16:10 Wypadek na Rysach. Turystka spadła po śniegu (AKTUALIZACJA) 2019-04-19 15:53 Prezes została odwołana razem z fotelem 3 2019-04-19 15:49 Wiatrakowcem przez świat 2019-04-19 14:59 Straszny dziadek 3 2019-04-19 14:44 Czołówka w Czarnym Dunajcu 2 2019-04-19 14:37 Piękna pogoda utrzyma się do niedzieli (WIDEO) 2019-04-19 13:40 Tak ma wyglądać galeria handlowa przy dworcu PKP (WIDEO) 18 2019-04-19 13:25 Wielki pożar trawy w Lipnicy Małej 2019-04-19 12:47 Podhale leci w kosmos 1 2019-04-19 12:42 Łanie w Zakopanem (WIDEO) 1 2019-04-19 12:38 „Przekrój” - wystawa prac Dominiki Tomczewskiej-Iskrzyckiej w nowotarskim MOK 2019-04-19 12:05 I po handlu - targi wielkanocne zakończone 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-04-21 13:29 1. Czy jakby teraz zszedł na ziemie Chrystus, myślicie że wszedłby do polskiego kościoła katolickiego ? 2019-04-21 12:50 2. W tych wyklętych i niezłomnych to już się sam IPN z PiSem pogubili. A historii nie da się pisać na nowo. Takich opiekunów naukowych my już nie potrzebujemy. 2019-04-21 12:39 3. Czyżby wróciła komuna? 2019-04-21 12:38 4. Po co niosą ten baldachim jak nie leje. 2019-04-21 12:29 5. @Miejscowy. Zagrodzić swoje. Tak jak na Gubałówkę, niech turyści chodzą poza . W Polsce jest amerykański kapitalizm, takiego nie ma na zachodzie Europy. 2019-04-21 12:02 6. Nawet w Wielkanoc znajdą się plujący judasze, ale to nie zmienia faktu Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał !!! 2019-04-21 11:51 7. Co sie dziwicie, polecenie pewnie przyszlo w kopercie z gory. Pińcetplusy przeciez trzeba jakos nakarmic, nie mowiac o pierwszej krowie i kazdej drugiej swini. 2019-04-21 11:49 8. Nie mam już żadnego zaufania do fundacji czy organizacji organizujących zbiórki. I nie ważne, czy to kościelne czy świeckie. Festiwal oszustów i tyle w temacie. 2019-04-21 11:47 9. Nie rozumiem ,kolejki ,schody metalowe na Rysy !!!! za niedługo winda może będzie ,aby niedzielny turysta butów sobie nie ubrudził ,ale zdjęcia nie wolno zrobić ??? a no właśnie jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o pieniądze ,park nie ma nić z tego ,ale jak kupimy pocztówkę to i owszem,wiem że chodzi o zdjęcia z poza szlaku ,ale przy dzisiejszej technice jak Ktoś słusznie zauważył ,można wiele, i trzeba będzie się tłumaczyć. Bareja już nabijał się z absurdów PRL,dziś absurd goni absurd . 2019-04-21 11:35 10. Strażaka proszę zostawić w spokoju ,trzeba przyjrzeć się imprezie w schronisku ( czy aby na pewno taka nazwa jest adekwatna} bo nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Art 66. par. 1 kodeksu wykroczeń wskazuje karę za te wykroczenie: "Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.". Dodatkowo, w paragrafie drugim czytamy: "Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka