Reklama

2017-12-03 16:41:42

Reklama

Pod Giewontem

Na tropie "układu zakopiańskiego"

Reklama

Reklama

Telewizja Polsat wróciła pod Giewont, tym razem interweniując nie w znanym hotelu, lecz w miejskich wodociągach.

Po serii materiałów na temat rzekomego zakopiańskiego układu biznesowego powiązanego z wymiarem sprawiedliwości i władzami miasta, kolejna Interwencja Polsatu rozegrała się w spółce SEWiK. Film krąży już po internecie. Wypowiadają się w nim władze miasta, co niektórzy radni i przewodniczący rady miasta Grzegorz Jóźkiewicz. Obiecuje on, że na ile starczy mu sił, będzie walczyć z układem. Podobnie jak radny Łukasz Filipowicz. Niewiele o swych zarobkach w Zakopiańskim Centrum Kultury, jednostce podległej burmistrzowi chce mówić radny Maciej Wojak. 

Kamera wkracza też do siedziby miejskich wodociągów. Byli pracownicy twierdzą, że to rodzinna firma. Tu pracuje dwóch synów radnego Józefa Figla, a także radny Wojciech Tatar. W dodatku pracownicy SEWiK przez dwa miesiące pracowali na budowie domu kierownika oczyszczalni w Chochołowie. 

O sprawie tej prywaty pisaliśmy na łamach Tygodnika Podhalańskiego kilkakrotnie. Poniżej publikujemy artykuł na ten temat, który zamieściliśmy w listopadowym numerze Tygodnika Podhalańskiego (TP nr 47)

Prywata czy zniesławienie

Brak nadzoru, praca przy budowie domu na prywatnej działce dyrektora oczyszczalni, wykorzystywanie firmowego sprzętu poza obszarem działania SEWiK-u.

Edyta Sobańska podczas sesji rady wystąpiła w sprawie nieprawidłowości, jakie jej zdaniem pogrążają miejską spółkę SEWiK. Przypomniała, że przed sądem pracy zakończyła się sprawa, jaką zwolnieni pracownicy wytoczyli spółce. - Sprawa zakończyła się wypłatą odszkodowań na rzecz byłych pracowników. SEWiK argumentował ich zwolnienie tym, że pracownicy w godzinach pracy realizowali prywatne zlecenia - przypomniała Edyta Sobańska, siostra jednego ze zwolnionych pracowników. I zadała szereg pytań władzom spółki, twierdząc, że prywata trwa w najlepsze. Tyle że na rzecz dyrektora oczyszczalni. - Państwo Bobkowie budują dwa budynki w Chochołowie - zwraca uwagę Edyta Sobańska. Podkreśla, że to teren, na którym SEWiK nie działa, a mimo to pracownicy spółki w godzinach pracy pracują tam, używając sprzętu i maszyn należących do spółki.

Władze spółki w odpowiedzi na atak mówią o zniesławieniu i "mijaniu się z prawdą".

Krzysztof Strączek, prezes SEWiK, wyjaśnia, że każdy ze zwolnionych pracowników dostał odszkodowanie w wysokości 9,5 tys. zł. To efekt ugody, o którą w sądzie pracy poprosił pełnomocnik zwolnionych pracowników. Jednocześnie skarżący SEWiK zrzekli się pozostałych roszczeń. - Wypowiedź została celowo zmieniona, aby osiągnąć efekt niesprawiedliwości społecznej oraz powiązać sprawę zwolnień ze zdjęciami przekazanymi radnym i mediom - podkreśla Krzysztof Strączek. Prezes nie wyklucza, że zarząd spółki podejmie kroki prawne wobec stwierdzeń, jakie wysunęła podczas sesji Edyta Sobańska, siostra jednego ze zwolnionych pracowników. 

Prezes Strączek przypomina, że zwolnienia w spółce nastąpiły w związku z likwidacją działu sieci kanalizacyjnej. Pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę  z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Zarzuty stawiane przez Edytę Sobańską w trakcie sesji rady miasta uważa za nieuzasadnione. Mimo to zarządził jeszcze tego samego dnia wszczęcie postępowania wyjaśniającego w firmie. Okazało się, że usługi wykonywane przez spółkę i pracowników na rzecz dyrektora oczyszczalni były odpłatne. SEWiK świadczy takie usługi na zewnątrz. Każdy może zamówić ekipę ze sprzętem. Tak też było w przypadku stawiającego dom Grzegorza Bobka. - Ze strony pana Grzegorza Bobka nie doszło do bogacenia się kosztem spółki - zaznacza Krzysztof Strączek. Przypomina, że firma ma regulamin korzystania przez pracowników z mienia spółki, jak również regulamin korzystania  z prywatnych zleceń przez pracowników. Regulamin jest umieszczony na ogólnie dostępnej tablicy ogłoszeń w siedzibie SEWiK. Prezes prezentuje też dokumenty poświadczające, że od sierpnia do października na budowie w Chochołowie pracowało 6 pracowników. Do tego koparka z operatorem i 3 pracownikami obsługi. Zgodnie z regulaminem pracownicy zwrócili się do władz spółki o zgodę na wykonanie przyłączy domów w Chochołowie. - Dlatego uważam, że nie ma podstaw do szargania dobrego imienia spółki.  Wyrażam ubolewanie, że mimo zawartej ugody, mimo wypłaty odszkodowań wciąż prowadzona jest akcja oczerniania spółki - podsumowuje Krzysztof Strączek.

Podkreśla, że rosnące z roku na rok zyski spółki i poprawa wyników ekonomicznych przeczą tezom stawianym przez Edytę Sobańską na sesji rady miasta.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
AnnaK 2017-12-04 12:59:07
Zakopiańskie Centrum Edukacji tzw "szpulki" wraz z internatem pomimo iż dobrze prosperowaly to rozwiązano bo rzekomo nie przynosił zysków bo po naciskach z góry nie wolno bylo wynajmować , sporą część ludzi bez "układów" zwolniono po tym jak wstrzymano im prawnie należące sie dodatkowe wynagrodzenie, po wszystkim remont na całego z pieniędzy UM bo skoro on jest prawowitym zarzadzajacym to raczej UM finansowal, a reszte pewnie wynajmie go ktos z ukladziku zakopianskiego, czas pokaze polsat też
jarząbek 2017-12-04 11:17:47
Pan prezes to te pieniążki wypłacił z własnej kieszonki? Skoro była ugoda to znaczy, że sewik zawinił, a na ugodę składamy się my wszyscy klienci sewiku. Ale co tam, niedługo kolejna podwyżka opłat to się wyrówna. To jest układ? To jest mafia urzędnicza!!!
szambo! 2017-12-03 23:43:51
Poszli na ugodę z trzema pracownikami których zwolnili. Zapłacili im z naszych pieniędzy prawie 30.000zł !! Moje pytanie brzmi czy zostały wyciągnięte z tego jakieś konsekwencje ? ktoś stracił stołek ?
Ponury grzybiarz 2017-12-03 23:08:53
Tak na marginesie 'chcialem tylko dodać że swik robi zrzuty ścieków do rzeki , pod przykrywką nocy.
adik 2017-12-03 22:36:50
Na sesji rady miasta było powiedziane ile Wojak zarabia w ZCK lekko ponad 4000zł miesięcznie i ma nielimitowany czas pracy.
Sójka 2017-12-03 21:32:50
Mega zmanipulowany ten materiał w Polsacie. Jak można łączyć te dwie sprawy - Chechlińską i Sewik? Inna skala, innych ludzi to dotyczy, a afera w Sewiku mega naciągana. Kto zna tych byłych pracowników spółki, ten wie skąd taka akcja z ich strony...
Sowa 2017-12-03 21:19:38
Kiedy odpowiednie służby zabiorą się za urzędników UM i Starostwa którzy bezinteresownie sprzyjają deweloperom?
Sasiadka 2017-12-03 20:22:36
Coś mi tu nie pasuje, bo mieszkam dosłownie kilka metrów od tej budowy i te samochody sewiku może ze dwa razy widziałam A domki przywieźli i stawiali inni zupełnie przez cały czas jakaś firma z zeby chyba. Poza tym jakby to nie było legalnie to by raczej w biały dzień.nie sprawowali w ciuchach firmowych.
Szefowa 2017-12-03 19:28:42
Szpulki też zlikwidowano, ciekawe komu teraz UM wynajmie cały internat wyremontowany z kasy UM, oj też śmierdzi tam przekrętem a UM nawet nie zadbał o pracowników tylki zwolniono ich bo zakład nie rentowy był mimo iż przynosił zyski i to spore
Kasina mądrość 2017-12-03 18:35:27
Warto by wrócić do artykułu o nielegalnych fliperach jak to się skończyło i jaki układ tam zadziałał, że nikomu włos z głowy nie spadł oraz do przydziału mieszkań miejskich jedno z nich podobno otrzymał PPRZ może czekał dwadzieścia lat lub więcej w kolejce jak inni. Znakomite danie Tucznik z Jarzynką do tego mieszanka sałatek.
Emil 2017-12-03 18:17:28
..jak radny jest taki dobry to niech sobie znajdzie robote w firmie której sam nie kontroluje ( nie znajdzie ! ) a kirownik niech sobie poszuka innej niż swoja firma żeby mu dom stawiała ( znajdzie tylko cena i godziny będą musiały być niekwestionowane )
migiel 2017-12-03 18:16:21
Brać sie za te ustawki. W radzie nadzorczej jest główny księgowy Wojasa. Posprzątać te układy biznesowe. Za zgoda prezesa budowali, tak to wygląda właśnie...
and 2017-12-03 17:07:40
A kiedy będzie program Polsatu na temat próby zbrojnego zagarnięcia hotelu w Zakopanem przez właściciela TV Polsat? Tytuł jaki może nadać temu tematowi TV Polsat to: " Polsatowski układ" lub "Ataki uzbrojonych ba ....w na zakopiańczyków"
Miss 2017-12-03 17:04:54
Oj, jakoś nieprzyjemnie się zrobiło!!!
A inne spółki?

Reklama
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni na stałe RECEPCJONISTĘ. Wymagana znajomość j. angielskiego. CV na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub telefonicznie: 666378357
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY PRZY SPRZEDAŻY LODÓW, PIZZY I KEBABA. Praca w Zakopanem, pod dużą skocznią. Możliwość stałej pracy.
  Tel.: 506 022 108.
 • PRACA | dam
  Gabinet stomatologiczny w Poroninie zatrudni ASYSTENTKĘ (dwa dni w tygodniu- pon.wt.)
  Tel.: 731 914 620
 • USŁUGI | inne
  200zł za założenie bezpłatnego konta!
  WWW: www.kasazakonto.eu
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Zapraszamy na gruziński Kaukaz. Do kraju supry, cudownych krajobrazów, pysznego jedzenia i wyśmienitego wina. Jesteśmy pierwszą i jedyną polsko-pankiską agencją turystyczną w Pankisi, regionie zamieszkałym przez Kistów, gruzińskich Czeczenów. Organizujemy min. trekkingi do Tuszetii od strony Pankisi, wyprawy survivalowe, sportowe, integracyjne. Zabierzemy Cię do każdego zakątka Gruzji. Wyprawy przygotowujemy kompleksowo i indywidualnie.
  Tel.: 606966334
  E-mail: caucasusxtrek@gmail.com
  WWW: www.caucasusxtrek.com
 • PRACA | dam
  Spółka TANGARA IP Sp. z o.o, zatrudni osoby do SPRZEDAŻY LODÓW w punkcie gastronomicznym. Miejsce pracy: Zakopane. WYMAGANIA: Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych, Optymizm, sumienność, punktualność, Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, Dyspozycyjność. OFERUJEMY: Umowę zlecenie, Atrakcyjne warunki zatrudnienia, Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SPRZEDAWCA LODY".
 • PRACA | dam
  Spółka TANGARA IP Sp. z o.o, CAFE GUBAŁÓWKA zatrudni SPRZEDAWCÓW Miejsce pracy: Zakopane, WYMAGANIA: Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno ? epidemiologicznych, Optymizm, sumienność, punktualność, Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, Dyspozycyjność. OFERUJEMY: Umowę zlecenie, Atrakcyjne warunki zatrudnienia, Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SPRZEDAWCA CAFE".
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do ROZNOSZENIA ULOTEK i promowania wycieczek jednodniowych.
  Tel.: 693-636-136
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Znaleziono ok. 1.5 roczną SUCZKĘ, niedużą, czarno-brązowa. Łagodną, przyjazną. PILNIE POSZUKUJE DOBREGO DOMU.
  Tel.: 609 10 96 40.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  OKAZJA! FASHION STREET 29 - ODSTĄPIĘ EKSKLUZYWNY LOKAL HANDLOWY W PRESTIŻOWYM MIEJSCU W ZAKOPANEM PRZY KRUPÓWKACH. Kontakt:
  Tel.: 505 272 202.
 • PRACA | dam
  OSOBĘ Z ZAKOPANEGO DO SPRZĄTANIA POKOI - praca wg grafika.
  Tel.: 604 249 169.
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCĘ na trasy międzynarodowe jazda tam i z powrotem, zjazd co tydzień, wymagane prawa jazdy kat. C E.
  Tel.: 508095498
  E-mail: logistick@vp.pl
 • PRACA | szukam
  Profesjonalne wykończenie wnętrz. Gipsowanie, malowanie, tapetowanie, układanie płytek, hudraulika, elektryka.
  Tel.: 537124485
  E-mail: gri.krasinskiadam@onet.pl
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu zatrudni: KUCHARZY, PIZZERMANÓW lub PIEKARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW, KELNERKI. Praca stała, z możliwością przyuczenia. 508 256 350.
 • PRACA | dam
  Restauracja Tatradycja - Nowa kuchnia Tatr w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: KUCHARZA, KELNERKĘ, POMOC KUCHENNĄ. Praca stała w oparciu o umowę o pracę/zlecenie
  Tel.: 511210842
  E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK (PRACE BUDOWLANE), praca dobrze płatna + ubezpieczenie. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam OWCE CZARNOGŁÓWKI.
  Tel.: 782049935
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ. Bardzo dobre warunki.
  Tel.: 694667788
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ w terminie 16-30.08.2018 /Zakopane/, tel. 608-842-830
 • PRACA | dam
  SZUKAMY PRACOWNIKÓW - STARSZY SPRZEDAWCA - sklep sportowy Krupówki - ZAKOPANE.MW@GMAIL.COM
 • PRACA | dam
  INŻYNIER, GEODETA, PROJEKTANT, zatrudnimy w biurze geodezyjno projektowym inżynierów geodetów, inżynierów budownictwa, projektantów, możliwość odbycia stażu, umowa o pracę , możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego
  Tel.: 696427514
  E-mail: geoart@fr.pl
  WWW: geoart.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię sprzedawczynię do sklepu spożywczego na Cyrhli Zakopane na pełny etat co drugi dzień
  Tel.: 606206716
  E-mail: pokojemalgorzatka@wp.pl
 • PRACA | dam
  KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
  Tel.: 667471998
  E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
  Tel.: 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2018-08-18 23:43 Ona jedna a ich czterech 2018-08-18 23:35 Hej Fest (Wideo z lotu ptaka i wywiad z organizatorami) 2018-08-18 21:08 Nie oceniamy fokloru 2018-08-18 20:49 Miasto Maryli 2018-08-18 20:32 Groźny wypadek w Niedzicy 2018-08-18 19:44 Red Bull 400 - mordercze wyzwanie 2 2018-08-18 19:35 Strofy o górach 2018-08-18 18:00 Zero tolerancji 8 2018-08-18 16:07 Witkacy się w grobie przewraca 5 2018-08-18 16:00 Góralskie Księstwo się rozrasta 1 2018-08-18 15:42 Zakopane czeka na uczestników Festiwalu (Wideo z lotu ptaka) 2018-08-18 15:30 Fest bieganie 2018-08-18 14:27 Kolej na kolej 2018-08-18 13:30 Ożywczy prysznic na Krupówkach 2 2018-08-18 12:36 Poldki dwa 2 2018-08-18 11:20 Drugi dzień Jarmarku Podhalańskiego czekamy na Was pod namiotem TP 2018-08-18 11:00 Góral z góralką wrócili 2 2018-08-18 10:21 Kuchnia przyjechała 2018-08-18 08:29 Syf o poranku 2 2018-08-18 08:05 Dyć Se Zokopane 2018-08-18 07:25 Opportunities 2018-08-17 21:18 Zdjęcie z wczorajszej akcji ratunkowej pod Rysami 3 2018-08-17 21:01 Kryształ z kranu 2018-08-17 20:00 Urzędniczy paradoks 5 2018-08-17 18:24 Największa impreza w mieście rozpoczęta. Zabawa do niedzieli (wideo) 2018-08-17 18:00 Romowie, wójt i droga 2 2018-08-17 16:42 Miliony na pomnożenie ciepła ziemi 5 2018-08-17 15:57 Awantura między turystami z Warszawy, a taksówkarzem 15 2018-08-17 15:25 Żywioł folkloru nagrodzony 2018-08-17 15:23 Na początek festiwalu zawody w powożeniu 1 2018-08-17 15:00 Znowu zderzenie na zakopiance. Dwa auta osobowe i bus 1 2018-08-17 14:26 Kierowco! Patrz jak jedziesz, bo smród Cię czeka 2018-08-17 14:00 Nieczystości w kranach, woda nie do picia 1 2018-08-17 13:03 Dziś też stoimy w kolejce na Kasprowy 4 2018-08-17 12:56 Bieg na Wielką Krokiew 1 2018-08-17 12:46 Korki nawet na Walkoszach. Trudno przejechać 21 2018-08-17 12:40 Krwiobus zajechał na Jarmark Podhalański 2018-08-17 12:36 Hej Fest w sobotę w Zakopanem. Zaśpiewa Myslovitz i LemON. Rozdajemy bilety na festiwal 2018-08-17 12:34 Parowozjadę czas zacząć 2018-08-17 12:12 Zderzenie trzech aut na zakopiance 2018-08-17 11:59 Jarmark Podhalański prawie gotowy, a w namiocie TP zapowiada się burza 2 2018-08-17 11:23 Piknik na Lubaniu 2018-08-17 11:01 Czerwony Dwór oficjalnie otwarty 3 2018-08-17 10:10 Chochołowskie Termy zatrudnią 2018-08-17 10:03 Parada dorożek przejechała ulicami Zakopanego (WIDEO) 3 2018-08-17 09:46 Hej, szaleli, szaleli 3 2018-08-17 09:08 Parkingi już zapełnione. Nie jedźcie nad Morskie Oko 11 2018-08-17 08:30 Na Folkową Nutę 2018-08-17 08:03 Chór Turliki ogłasza nowy nabór 2018-08-16 22:00 Nowe częstotliwości Polskiego Radia 24 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP