Reklama

2017-12-03 16:41:42

Reklama

Pod Giewontem

Na tropie "układu zakopiańskiego"

Reklama

Telewizja Polsat wróciła pod Giewont, tym razem interweniując nie w znanym hotelu, lecz w miejskich wodociągach.

Po serii materiałów na temat rzekomego zakopiańskiego układu biznesowego powiązanego z wymiarem sprawiedliwości i władzami miasta, kolejna Interwencja Polsatu rozegrała się w spółce SEWiK. Film krąży już po internecie. Wypowiadają się w nim władze miasta, co niektórzy radni i przewodniczący rady miasta Grzegorz Jóźkiewicz. Obiecuje on, że na ile starczy mu sił, będzie walczyć z układem. Podobnie jak radny Łukasz Filipowicz. Niewiele o swych zarobkach w Zakopiańskim Centrum Kultury, jednostce podległej burmistrzowi chce mówić radny Maciej Wojak. 

Kamera wkracza też do siedziby miejskich wodociągów. Byli pracownicy twierdzą, że to rodzinna firma. Tu pracuje dwóch synów radnego Józefa Figla, a także radny Wojciech Tatar. W dodatku pracownicy SEWiK przez dwa miesiące pracowali na budowie domu kierownika oczyszczalni w Chochołowie. 

O sprawie tej prywaty pisaliśmy na łamach Tygodnika Podhalańskiego kilkakrotnie. Poniżej publikujemy artykuł na ten temat, który zamieściliśmy w listopadowym numerze Tygodnika Podhalańskiego (TP nr 47)

Prywata czy zniesławienie

Brak nadzoru, praca przy budowie domu na prywatnej działce dyrektora oczyszczalni, wykorzystywanie firmowego sprzętu poza obszarem działania SEWiK-u.

Edyta Sobańska podczas sesji rady wystąpiła w sprawie nieprawidłowości, jakie jej zdaniem pogrążają miejską spółkę SEWiK. Przypomniała, że przed sądem pracy zakończyła się sprawa, jaką zwolnieni pracownicy wytoczyli spółce. - Sprawa zakończyła się wypłatą odszkodowań na rzecz byłych pracowników. SEWiK argumentował ich zwolnienie tym, że pracownicy w godzinach pracy realizowali prywatne zlecenia - przypomniała Edyta Sobańska, siostra jednego ze zwolnionych pracowników. I zadała szereg pytań władzom spółki, twierdząc, że prywata trwa w najlepsze. Tyle że na rzecz dyrektora oczyszczalni. - Państwo Bobkowie budują dwa budynki w Chochołowie - zwraca uwagę Edyta Sobańska. Podkreśla, że to teren, na którym SEWiK nie działa, a mimo to pracownicy spółki w godzinach pracy pracują tam, używając sprzętu i maszyn należących do spółki.

Władze spółki w odpowiedzi na atak mówią o zniesławieniu i "mijaniu się z prawdą".

Krzysztof Strączek, prezes SEWiK, wyjaśnia, że każdy ze zwolnionych pracowników dostał odszkodowanie w wysokości 9,5 tys. zł. To efekt ugody, o którą w sądzie pracy poprosił pełnomocnik zwolnionych pracowników. Jednocześnie skarżący SEWiK zrzekli się pozostałych roszczeń. - Wypowiedź została celowo zmieniona, aby osiągnąć efekt niesprawiedliwości społecznej oraz powiązać sprawę zwolnień ze zdjęciami przekazanymi radnym i mediom - podkreśla Krzysztof Strączek. Prezes nie wyklucza, że zarząd spółki podejmie kroki prawne wobec stwierdzeń, jakie wysunęła podczas sesji Edyta Sobańska, siostra jednego ze zwolnionych pracowników. 

Prezes Strączek przypomina, że zwolnienia w spółce nastąpiły w związku z likwidacją działu sieci kanalizacyjnej. Pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę  z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Zarzuty stawiane przez Edytę Sobańską w trakcie sesji rady miasta uważa za nieuzasadnione. Mimo to zarządził jeszcze tego samego dnia wszczęcie postępowania wyjaśniającego w firmie. Okazało się, że usługi wykonywane przez spółkę i pracowników na rzecz dyrektora oczyszczalni były odpłatne. SEWiK świadczy takie usługi na zewnątrz. Każdy może zamówić ekipę ze sprzętem. Tak też było w przypadku stawiającego dom Grzegorza Bobka. - Ze strony pana Grzegorza Bobka nie doszło do bogacenia się kosztem spółki - zaznacza Krzysztof Strączek. Przypomina, że firma ma regulamin korzystania przez pracowników z mienia spółki, jak również regulamin korzystania  z prywatnych zleceń przez pracowników. Regulamin jest umieszczony na ogólnie dostępnej tablicy ogłoszeń w siedzibie SEWiK. Prezes prezentuje też dokumenty poświadczające, że od sierpnia do października na budowie w Chochołowie pracowało 6 pracowników. Do tego koparka z operatorem i 3 pracownikami obsługi. Zgodnie z regulaminem pracownicy zwrócili się do władz spółki o zgodę na wykonanie przyłączy domów w Chochołowie. - Dlatego uważam, że nie ma podstaw do szargania dobrego imienia spółki.  Wyrażam ubolewanie, że mimo zawartej ugody, mimo wypłaty odszkodowań wciąż prowadzona jest akcja oczerniania spółki - podsumowuje Krzysztof Strączek.

Podkreśla, że rosnące z roku na rok zyski spółki i poprawa wyników ekonomicznych przeczą tezom stawianym przez Edytę Sobańską na sesji rady miasta.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
AnnaK 2017-12-04 12:59:07
Zakopiańskie Centrum Edukacji tzw "szpulki" wraz z internatem pomimo iż dobrze prosperowaly to rozwiązano bo rzekomo nie przynosił zysków bo po naciskach z góry nie wolno bylo wynajmować , sporą część ludzi bez "układów" zwolniono po tym jak wstrzymano im prawnie należące sie dodatkowe wynagrodzenie, po wszystkim remont na całego z pieniędzy UM bo skoro on jest prawowitym zarzadzajacym to raczej UM finansowal, a reszte pewnie wynajmie go ktos z ukladziku zakopianskiego, czas pokaze polsat też
jarząbek 2017-12-04 11:17:47
Pan prezes to te pieniążki wypłacił z własnej kieszonki? Skoro była ugoda to znaczy, że sewik zawinił, a na ugodę składamy się my wszyscy klienci sewiku. Ale co tam, niedługo kolejna podwyżka opłat to się wyrówna. To jest układ? To jest mafia urzędnicza!!!
szambo! 2017-12-03 23:43:51
Poszli na ugodę z trzema pracownikami których zwolnili. Zapłacili im z naszych pieniędzy prawie 30.000zł !! Moje pytanie brzmi czy zostały wyciągnięte z tego jakieś konsekwencje ? ktoś stracił stołek ?
Ponury grzybiarz 2017-12-03 23:08:53
Tak na marginesie 'chcialem tylko dodać że swik robi zrzuty ścieków do rzeki , pod przykrywką nocy.
adik 2017-12-03 22:36:50
Na sesji rady miasta było powiedziane ile Wojak zarabia w ZCK lekko ponad 4000zł miesięcznie i ma nielimitowany czas pracy.
Sójka 2017-12-03 21:32:50
Mega zmanipulowany ten materiał w Polsacie. Jak można łączyć te dwie sprawy - Chechlińską i Sewik? Inna skala, innych ludzi to dotyczy, a afera w Sewiku mega naciągana. Kto zna tych byłych pracowników spółki, ten wie skąd taka akcja z ich strony...
Sowa 2017-12-03 21:19:38
Kiedy odpowiednie służby zabiorą się za urzędników UM i Starostwa którzy bezinteresownie sprzyjają deweloperom?
Sasiadka 2017-12-03 20:22:36
Coś mi tu nie pasuje, bo mieszkam dosłownie kilka metrów od tej budowy i te samochody sewiku może ze dwa razy widziałam A domki przywieźli i stawiali inni zupełnie przez cały czas jakaś firma z zeby chyba. Poza tym jakby to nie było legalnie to by raczej w biały dzień.nie sprawowali w ciuchach firmowych.
Szefowa 2017-12-03 19:28:42
Szpulki też zlikwidowano, ciekawe komu teraz UM wynajmie cały internat wyremontowany z kasy UM, oj też śmierdzi tam przekrętem a UM nawet nie zadbał o pracowników tylki zwolniono ich bo zakład nie rentowy był mimo iż przynosił zyski i to spore
Kasina mądrość 2017-12-03 18:35:27
Warto by wrócić do artykułu o nielegalnych fliperach jak to się skończyło i jaki układ tam zadziałał, że nikomu włos z głowy nie spadł oraz do przydziału mieszkań miejskich jedno z nich podobno otrzymał PPRZ może czekał dwadzieścia lat lub więcej w kolejce jak inni. Znakomite danie Tucznik z Jarzynką do tego mieszanka sałatek.
Emil 2017-12-03 18:17:28
..jak radny jest taki dobry to niech sobie znajdzie robote w firmie której sam nie kontroluje ( nie znajdzie ! ) a kirownik niech sobie poszuka innej niż swoja firma żeby mu dom stawiała ( znajdzie tylko cena i godziny będą musiały być niekwestionowane )
migiel 2017-12-03 18:16:21
Brać sie za te ustawki. W radzie nadzorczej jest główny księgowy Wojasa. Posprzątać te układy biznesowe. Za zgoda prezesa budowali, tak to wygląda właśnie...
and 2017-12-03 17:07:40
A kiedy będzie program Polsatu na temat próby zbrojnego zagarnięcia hotelu w Zakopanem przez właściciela TV Polsat? Tytuł jaki może nadać temu tematowi TV Polsat to: " Polsatowski układ" lub "Ataki uzbrojonych ba ....w na zakopiańczyków"
Miss 2017-12-03 17:04:54
Oj, jakoś nieprzyjemnie się zrobiło!!!
A inne spółki?
 • PRACA | dam
  PRACA NA BUDOWIE DLA POMOCNIKA. 731 354 986.
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni KELNERA/BARMANA. Tel. 601 268 550.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ do Hotelu "Tatry" na Polanie Zgorzelisko z możliwością zakwaterowania. Tel. 18 20 637 30 lub 506 129 438.
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POKOJOWĄ. Tel. 601 268 550.
 • PRACA | dam
  Hotel **** Belvedere w Zakopanem zatrudni pracownika na stanowisko PORTIER. Szczegółowe informacje pod nr tel +48 606 407 702. Zapraszamy do składania CV na adres: praca@hotelbelvedere.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  RENAULT SCENIC 2, dCI 1.9, ROK 2003, MODEL 2004, CENA 3900. 607 876 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BUKOWINA TATRZAŃSKA WIERCH KURUCOWY - DZIAŁKA BUDOWLANA (WZ) 11 AR, WIDOKOWA. 608 021 538.
 • PRACA | dam
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem poszukuje: - kelnera do restauracji hotelowej ze znajomością języka angielskiego (chętnie z doświadczeniem). Oferujemy: - elastyczny grafik pracy,- umowę o pracę. Prosimy przesyłać aplikacje na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy pracownika do obsługi Willi Malinowej w Zakopanem. Obowiązki: przygotowanie śniadań oraz sprzątanie pokoi.
  Tel.: 506970444
  E-mail: info@willamalinowa.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam chodniki goralskie.
  Tel.: 182658152
  E-mail: marekp1@msn.com
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Kościelisku poszukuje POMOCY KUCHENNEJ do przygotowywania śniadań. Praca w godzinach 6-13.
  Tel.: tel. 668302320
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OD ZARAZ Panów z orzeczeniem o niepełnosprawności do sprzątania marketu budowlanego w Nowym Targu. Wynagrodzenie od 11 zł/h netto (na rękę). Kontakt 601 156 466 lub 661 970 428
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO ROZNOSZENIA ULOTEK - MURZASICHLE, BUKOWINA, PORONIN. Darmowy transport z i na miejsce. Minimum 15 zł/godz.
  Tel.: 666 990 969.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARKĘ z możliwością zamieszkania do pensjonatu w Białym Dunajcu. Wysokie wynagrodzenie.
  Tel.: 692522335
 • PRACA | dam
  Hotel Skalny *** w Zakopanem zatrudni osobę do obsługi recepcji - praca nocna.
  Tel.: 182019100
  E-mail: skalny@skalny.com.pl
 • ZDROWIE I URODA
  CENTRUM STOMATOLOGII DOMINIK ul. Zakopiańska 6a, Rabka. Pon-Sb 8.30-20.00. Tel.: 182670739, 696025147, www.csdominik.pl. Implanty, odbudowa kości szczęki, konsultacje implantologiczne, chirurgia, protetyka(korony, mosty, licówki, protezy). Leczenie bruksizmu (stawu skroniowo-żuchwowego) leczenie zachowawcze, kanałowe, ortodoncja.
 • MOTORYZACJA | kupno
  SKUP samochodów.
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU MONOPOLOWEGO, na stałe - PORONIN -
  Tel.: 606 751 351.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Dwóch Ratowników Wodnych Do Nowego Hotelu W Bukowinie Tatrzańskiej. Stała Praca. Dobre Warunki. Praca Od Zaraz.
  Tel.: 601 508 720
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  SZUKAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 3-POKOJOWEGO W ZAKOPANEM. Na dłuższy okres.
  Tel.: 724 998 895.
 • PRACA | dam
  Kierowca Busa kat.D
  Tel.: 607864852
 • MOTORYZACJA | kupno
  SKUP AUT całych i rozbitych.
  Tel.: 516159309
  E-mail: msauto@onet.pl
  Inne: 516159309
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam KAWALERKI lub NIEWIELKIEGO 2-POKOJOWEGO MIESZKANIA W ZAKOPANEM. Na dłuższy okres -
  Tel.: 518 813 715.
 • PRACA | dam
  W związku z prężnym rozwojem naszej firmy poszukujemy kierowcy z prawem jazdy kategorii CE. Gwarantujemy umowę o pracę na stałe ,dogodne warunki i wynagrodzenie.
  Tel.: 504708402,500331199
  E-mail: malgorzatakrawczyk@onet.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię do pracy w restauracji w Zakopanem!!! Kucharza lub do przyuczenia kucharza. Kelnerke/kelnera na stałe
  Tel.: 883930208
  E-mail: anitawak@icloud.com
  Inne: 697034110
 • PRACA | dam
  C.H. "Stopiak" w Nowym Targu zatrudni SPRZĄTACZKĘ. Praca co 2-gi dzień, w godzinach 14-21.30. Dojazd i powrót z pracy we własnym zakresie. CV przesyłać na adres: C.H. Stopiak, ul. Ludźmierska 26A, 34-400 Nowy Targ.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA-ST0LARZ,TYNKARZ. Praca w Oslo na warunkach norweskich, (firma norweska) dla: Stolarza- do wymiany DREWNIANEJ stolarki (okna,drzwi), Tynkarza- (również młodych początkujących tynkarzy). Znajomość języka NIE wymagana,(pracownicy w firmie z Podhala). Zarobki w przeliczeniu: 9,000-15,000 zł/miesiąc, na czysto. Bardzo częste zjazdy do kraju, wg. własnego uznania-średnio co 3 tygodnie. tel. 0047 938 88 654. ZAPRASZAMY !
  Tel.: 0047 938 88 654
  E-mail: marekklimala@gmail.com
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - ZMYWAK. RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA, ZAKOPANE, ZAMOYSKIEGO 11 -
  Tel.: 600 07 61 07.
 • PRACA | dam
  Norwegia -TYNKARZ, MALARZ, DEKARZ, BLACHARZ BUDOWLANY, MONTER RUSZTOWAŃ. Praca w Oslo na warunkach norweskich, (firma norweska). Znajomość języka NIE jest wymagana,(pracownicy w firmie z Podhala). Zarobki w przeliczeniu; 9,000-15,000 zł./miesiąc na czysto.Bardzo częste zjazdy do kraju, wg.własnego uznania-średnio co 3 tygodnie.Tel; 0047 938 88 654, (8.00-21.00)
  Tel.: Tel; 0047 938 88 654
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: ZASTĘPCA KIEROWNIKA SKLEPU ORAZ SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831
 • BIURA RACHUNKOWE
  Usługi księgowo - kadrowe
  Tel.: 788539748
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ ZMIENNIKA NA TAXI - Zakopane -
  Tel.: 888 223 761.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Noclegi w Zakopanem
  WWW: www.eNOCLEGI.biz
2018-02-22 20:46 Apartamenty bliżej Tatr 1 2018-02-22 20:21 „Janowska” Michała Zabłockiego 1 2018-02-22 20:00 Chcą odwołać nowotarskiego starostę 2 2018-02-22 19:16 Złodziejska kwesta 2018-02-22 17:52 Powiat nowotarski kontra tatrzański 5 2018-02-22 16:02 Dzwoni sierżant Mariusz Toporek. Uwaga! To oszustwo 1 2018-02-22 15:06 Opaski, kożuchy, kierpce 2018-02-22 13:02 W Zakopanem pokłócili się sprzedawcy obwarzanków. Jeden z nich trafił do szpitala 1 2018-02-22 12:17 Nie umieraj w Zakopanem 25 2018-02-22 12:14 W Tatrach inwersja. Niżej chmury, a na Kasprowym słońce 1 2018-02-22 12:12 Po latach do Zakopanego wraca Parada Gazdowska 2 2018-02-22 12:00 Warunki w Tatrach 2018-02-22 11:55 Słowak miał przy sobie 9 kilogramów suszu tytoniowego 2018-02-22 10:59 Radny sieciowy 1 2018-02-22 07:00 Wołał o pomoc. Umierał w centrum miasta 4 2018-02-21 20:26 Seniorzy mają swój dom w Jaworkach 4 2018-02-21 20:11 Konie biegają po trasach biegowych 14 2018-02-21 18:00 Na biegówki także do Zębu 1 2018-02-21 16:03 Pomóżcie nam uratować córeczkę 4 2018-02-21 14:26 W ratuszu - o dawnych rzemieślnikach 2018-02-21 14:19 Warunki dla skiturowców i narciarzy doskonałe. Zapomnijcie o wiośnie 2018-02-21 13:56 Medal dla dyrektora 3 2018-02-21 12:40 Światowa sprawa – igrzyska w Zakopanem 2018-02-21 12:33 Złodzieje sylwestra 2 2018-02-21 11:23 Boulder Wars VI czyli wspinaczkowe starcia 2018-02-21 10:48 Suzi zaginęła w Cichem 4 2018-02-21 10:43 Łup za 25 tysięcy i złodziej w rękach policji 6 2018-02-21 10:09 Zakopane z systemem Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją 2018-02-21 09:59 W wieku 89 lat zmarł Walter Cygan 2018-02-21 09:00 Wyprzedaż 2017. Rabat nawet do 24 000 zł! 2018-02-21 08:01 Zgłoś osobowość 1 2018-02-20 19:45 Turystka w Zębie kibicowała skoczkom. Gdy wróciła do samochodu... 17 2018-02-20 19:30 Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem 2018-02-20 17:29 Rozebrany budynek niedaleko Krupówek 2018-02-20 15:29 Narąbany jak pomoc drogowa 2 2018-02-20 15:16 Tak wyglądało dziś rano Podhale. Nadchodzą mrozy 2018-02-20 13:42 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 1 2018-02-20 13:20 Wiadukt z dreszczykiem 2 2018-02-20 12:55 Orawskie Kilimandżaro 4 2018-02-20 11:24 Zakopiańscy policjanci zlikwidowali małą wytwórnię alkoholu 9 2018-02-20 10:01 Zima na stoku. Rozdajemy karnety 7 2018-02-20 10:00 Droga przez mękę 5 2018-02-20 09:17 O reprezentantach Gorców głośno na krajowych i międzynarodowych arenach 2018-02-20 07:58 Górale na gigancie 2018-02-19 20:20 Tak było w strefie kibica w Zębie. Mamy brąz! 1 2018-02-19 20:02 Czołówka w Starem Bystrem 2 2018-02-19 20:01 Wyciek gazu na Krupówkach 2018-02-19 18:39 W nietypowych strojach zdobyli Babią Górę (WIDEO) 2 2018-02-19 18:25 Kolizja w Białym Dunajcu. Zderzyły się dwa auta 2018-02-19 17:40 Krowy w sądzie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP