2018-03-15 18:00:00

Pod Giewontem

Przegrana w sądzie nie oznacza likwidacji opłaty

Reklama
Reklama

Zakopane nadal będzie pobierać opłatę miejscową. Mamy komentarz urzędu do dzisiejszego wyroku.

Reklama

Miasto dba o poprawianie jakości powietrza, walczy ze smogiem, o czym świadczą wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Sekretarz urzędu miasta Grzegorz Cisło przysłał do naszej redakcji obszerny komentarz dotyczący wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Poniżej publikujemy wyjaśnienia w całości. 


"Wyrok, który dziś zapadł, odnosi się do Uchwały Rady Miasta Zakopane z 2008r. Jej uchylenie nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty. W tej sytuacji obowiązuje bowiem wcześniejsze Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego wskazujące miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową. Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości – w Wiśle.  

Nie oznacza to oczywiście, że miejscowości turystyczne nie powinny dbać o jakość powietrza, jednak od egzekwowania skuteczności i skali tych działań są inne mechanizmy. Wyrok jest zresztą nieadekwatny do aktualnej sytuacji. Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w Zakopanem było w ubiegłym roku najlepsze ze wszystkich przebadanych miast w Województwie Małopolskim. Postrzegane jest więc jako jeden z liderów w walce ze smogiem ze względu na  znaczącą poprawę parametrów jakości powietrza w ciągu ostatnich lat.

Warto tu podkreślić także, że wpływy do budżetu miasta Zakopane z tytułu opłaty miejscowej pozwalają zarówno na realizację inwestycji i programów związanych z ograniczeniem niskiej emisji, jak również na rozwój i utrzymanie infrastruktury, która musi być dostosowana do potrzeb turystów, a także na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty promocji oraz przygotowania atrakcyjnej oferty kulturalnej i sportowej miasta. Ponoszone koszty są wiec niewspółmierne do ilości mieszkańców. W przypadku Zakopanego, które liczy blisko 26,5 tys. mieszkańców, szacujemy, że pod tym względem obciążeni jesteśmy jak ponad stutysięczne miasto. 

Większość turystów z pewnością ma świadomość, że zostawiając w naszym budżecie opłatę miejscową może jednak liczyć na coś w zamian. Te benefity to na przykład: pobyt w czystym, zadbanym i ukwieconym mieście, możliwość korzystania z infrastruktury, komunikacji, ścieżek rowerowych, zieleni miejskiej, parków, placów zabaw, zewnętrznych siłowni, punktów informacji turystycznej, udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych". 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
też na E 2018-03-16 19:53:04
@Emil. Dziwisz się, że potem ignoruje się postanowienia sądu, choćby w zakresie zakazu jazdy samochodem. Przykład idzie z góry. Brawo Ty, brawo ja.
wyborca 2018-03-16 19:09:26
No cóż przecież władzę objęła tzw "DOJNA ZMIANA". Wobec tego będą nas doić i żadne sądy im nie przeszkodzą.
jam 2018-03-16 11:02:17
Miała być tania Geotermia ,okazało się ze jest najdroższa i dlatego ludzie wola cos tańszego ,a po zatem w sezonie przyjeżdżają do Zakopanego dziesiątki tysięcy ludzi niech co 4 samochodem, i mamy smog od spalin...ja bym wprowadził dodatkowa opłatę dla przyjeżdzających samochodami tzw .smogowa
Do pensjonacik 2018-03-16 10:27:01
Poczytaj co to opłata miejscowa na dzień dzisiejszy Zakopane nie spełnia 1 oraz 2 punktu
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach;
2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 ze zm.)

Oj szykują kolejne pozwy przeciwko Włodarzom Miasta.
A Pan Cisło wiedzę prawniczą mizerną. Szkoda ze takich ludzi wybieramy. Wybory tuż, tuż więc pora walizki pakować.
Do blondynka z suwałk
Byłaś trzeźwa przez cały wyjazd? Wszędzie Park Narodowy ? hmm
czopek 2018-03-16 09:51:35
Gdyby urzędnicy w porę ogłosili, że te pieniądze zostaną przeznaczone na szczytny cel, to by się nikt nie odważył iść do sądu.
blondynka z suwałk / 19 lat 2018-03-16 09:29:24
Wszyscy tylko narzekacie. Byłam kiedyś na wycieczce w Zakopanem i spoko. Dużo powietrza, zieleni, kwiatów i bardzo czysto. Gastronomia super. Wszędzie Park Narodowy i możliwość dojazdu busikami lub pojazdami konnymi a tubylcy byli wyjątkowo mili. Jeszcze przyjadę !
pensjonacik 2018-03-16 09:03:50
drodzy komentujący, opłata klimatyczna a opłata miejscowa to dwie różne rzeczy. wyrok dotyczy tej pierwszej, która nie jest w zakopanem pobierana. pobiera się opłatę MIEJSCOWĄ
wyborca 2018-03-15 23:33:10
Niestety, Zakopane właśnie przez takich ludzi jak cisło i wielu, wielu innych urzędasów powoli umiera. Aż żal patrzeć. Nic się nie robi dla miasta, dla ludzi, uczciwie pracujących.
SK 2018-03-15 22:45:10
Szczerze mówiąc obawiam się , że opinia Pana Cisły nie jest prawnie wiążąca. Goście mogą nie uznać jej jako odwołania wyroku
qaz 2018-03-15 22:41:44
@gogo - prosta sprawa. Złożyłem propozycję: zapisuję się na solary na dotację, robię sobie sam, przedstawiam faktury, zdjęcia i nr konta do przelewu dotacji. Ale NIE DA SIĘ. A jest parę os, które zrobią chętnie za swoje i po swojemu za zwrot części kosztów. Musi być przetarg itd. Ciekawe jaka będzie jakość instalacji gdzie po przetargu okaże się, że jest pół roku na montaż 500 instalek :):):) Ciekawe ile os będzie ten interes obsługiwało ze strony UM. A tak - wyjazd na kontrolę czy zamontowane i przelewik. Prosto i bez brudzenia sobie rąk. Już nie mówię o tym, że chodziłem 2 lata za tematem przy przedostatnim naborze. I co ? I nic.
Emil 2018-03-15 22:33:23
jak u Kargula i Pawlaka : "sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" . Negowanie wyroku NSA to żenada potwierdzająca totalne buractwo. Gdyby nie halny to Zakopiec , Nowy Targ byłby przez całą zimę syfiastą kotłownią . Niepojęte że mając geotermię , sieć gazową nie prowadzono jeszcze terminu np. do 2020 z zakazem palenia paliwami stałymi . SZOK !!! wieśniaki i buraki zakopiańsko-nowotarskie OPAMIĘTAJACIE SIĘ !!!!! Sprawa reklam przy drogach to tylko kolejny gwóźdź do trumny , syf ,syf , syf !
Gogo 2018-03-15 22:05:43
A może trzeba zwiększyć ilość dotacji a przede wszystkim uprościć zasady.Niektorzy sa chętni wyłożyć swoje pieniądze i mogą poczekać. POCZEKAĆ Z INNYMI PONYSLAMI I INWESTYCJAMI a pieniądze dość tym ,KTÓRZY CHCĄ ZMIENIĆ OGRZEWANIE. Ten rok obędzie się bez Sylwestra ,najważniejsze jest zdrowie.
Do romania 2018-03-15 21:50:55
A co Ty myślisz ze Zakopane to kurort typu Zermatt czy Davos?
Totalny syf i malaria. Przyjechali do mnie znajomi to 3 dniach wyjechali. Ruiny budynków, śmieci, gown..a gdzie popadnie, smog, płatne wszystko nawet sracz. Wstęp do parku płatny. Wybrałem się z nimi nad Morskie Oko. Spaliny smród rajdy parkowcy urządzali sobie samochodami wożąc znajomych. Katastrofa. Ten pseudo urzędnik który mówi ze w Zakopane się poprawiło się. Chłopie Zakopane stacza się na dno. Przyjeżdżają ludzie klasy niższej widać to było po Sylwestrze. Nikt kto ma pieniądze nie wróci tutaj. Proponuje co niektórym aby otworzyli oczy i zobaczyli co się stało z tym miastem. Płakać się chce a wyjdzie urzedas na mównicę i będzie bajki dla dzieci opowiadał. Na taczki i wywieź go z tego urzędu.
O RETY 2018-03-15 21:33:22
smiała interpretacja prawa z tego miejsca bardzo blisko do ANARCHI to sie zemsci
paweł 2018-03-15 21:03:33
Romania!!!???? Masz ludzi za idiotów? Turyści sami podejmą decyzję i przestaną po prostu tu przyjeżdżać ...na Słowację blisko ......darmowe szlaki ....czyste miejscowości i uśmiechnięci Słowacy ......
kl 2018-03-15 20:55:13
Do Pani Katarzyny Gołębiewskiej : a może przestańcie przyjmować taką dużą liczbę turystów , skoro nie ma warunków i sprawa rozwiązana.
sk 2018-03-15 20:48:55
ścieżki rowerowe , czyste miasto itp. ?????? Jest brud na każdym kroku i pełno reklam , niedługo nic nie będzie widać . Popatrzcie na miejscowości w Tatrach Słowackich .....czysto i brak reklam ......a w Zakopanem oczywiście nie do przejścia
ryl 2018-03-15 20:29:15
Jaki problem obniżyć ceny gazu, żeby się nie opłacało palić węglem. Tylko w Polsce rządzącym bliżej do sytuacji odwrotnej, podnieść cen węgla, a gaz zostawić na tym samym poziomie.
Wyborca uświadomiony 2018-03-15 20:13:50
Pan Cisło to sekretarz Doruli. Kompromitacja Burmistrza i całego Zakopanego. Po takiej kompromitacji Dorula musi odejść.
romania 2018-03-15 20:02:07
Są miasta w Europie gdzie wjazd do centrum dla turystów kosztuje od 30 do 50 euro. Co stoi na przeszkodzie, żeby w Zakopanem zastosować podobne stawki dla przyjezdnych. Wtedy zostawią auto przy hotelu czy pensjonacie bo tu tak naprawdę wszędzie blisko. Trzeba tylko dojrzeć do podejmowania trudnych i nie popularnych decyzji. Niektórzy nawet sylwestra oglądali z samochodu zaparkowanego w samym centrum. No i sprawa podstawowa jakość opału dla tych, którzy jeszcze opalają węglem lub tani prąd do ogrzewania i będzie super.
pluto 2018-03-15 20:00:28
Do @ mieszkaniec1212. Zgadzam się z Tobą. Nie warto oszczędzać, bo wielkie "korporacje" podniosą na opłatach stałych, bądź wymyślą stałe np. za gotowość odbioru podatków, ha ha. Polska to dziki kraj, jak ktoś powiedział. Utrzymanie konkordatu też obywateli kosztuje. Komuno wróć, bo inaczej płać i płacz.
Zak o 2018-03-15 19:34:03
No kasa idze na te dziury robione z pomyslow urzedasow i na straz miejska co nic nie robi za kupki daje starszym mandaty jeszcze za ta pewnosc wszyscy zaplacimy jak kare miasto dostanie
mieszkaniec1212 2018-03-15 19:32:34
Nie wiem z czego sie tak ludzie cieszycie?? ( mieszkańcy) jak nie zgarna kasy za opłate miejscowa to podniosą NAM podatki tak zeby w tabelkach na koniec roku kasa sie zgadzała.

Jak patrze na wypowiedzi mieszkańców i obywateli tego kraju to nie widze przyszłości...
mieszkaniec 2018-03-15 19:00:43
Do Grzegorz Cisło
Panie nauczyć się czytać z rozumieniem.
Dla Was jest to wyrok nie możecie żadnej opłaty pobierać chyba że chcesz Pan być skarżony jak urzędnik z powództwa cywilnego.
Człowieku zastanów się co Ty w ogóle publikujesz. Ale masz wiedzę zerową albo wasi prawnicy dalej bedą się bujać za pieniądze podatników.
Wyrok NSA jest dla Was katastrofą i nie możesz nic pobierać.
ino_centy 2018-03-15 18:53:36
Liczy się kasa. Huc mi ta huc, do mózgu daleko. Przykład idzie z góry, czyli od księdza.
Seal 2018-03-15 18:24:19
Panie Cisło jesteście śmieszni.Dostanie dotacji do wymieniona pieca to jakiś żart.Dotacja w Urzędzie Miasta na ogrzewani domu geotermią jest nie możliwa !!!!Ze względu na czas działania urzędników z wydziału ochrony środowiska !!!
kasia 2018-03-15 18:22:21
Jasne że można pobierać opłaty dalej. I przegrywać kolejne sprawy w sądzie płacąc setki tysięcy złotych na prawników. Już żeście pokazali jak potraficie wygrywać. Siedziałby cicho jak nie ma nic mądrego do powiedzenia. Bierz się do roboty buraku.
kasa 2018-03-15 18:11:10
Trudno o większego ignoranta. Kto tych ludzi wybiera?
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM STOISKO HANDLOWE W STYLU GÓRALSKIM (WYSPA Z LADĄ CHŁODNICZĄ, KRAJALNICĄ, MEBLAMI, itp.). Pow. 18 m2.
  Tel.: 724 845 771.
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam Willę w centrum Zakopanego z przeznaczeniem na pokoje gościnne.
  Tel.: 515247140
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni POMOC KUCHENNĄ do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTA/KA - HOTEL W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ poszukuje osobę na ww. stanowisko, praca zmianowa, umowa o pracę
  Tel.: 507645428
  E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
 • PRACA | dam
  POTRZEBUJEMY SPRYTNYCH LUDZI Z DOŚWIADCZENIEM CIESIELSKIM DO BUDOWY WIEŻY WIDOKOWEJ W KRYNICY-ZDRÓJ. Bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 601 393 922
 • PRACA | dam
  Praca na budowie - docieplenia, wykończenia. Zakopane i okolice.
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  INFORMATYKA do budowy sieci komputerowych. Praca W Nowym Targu. CV proszę przesyłać na adres info@alarmsystem.com.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRYK. Praca w Nowym Targu na stałe. Przyuczamy do zawodu. CV proszę przesyłać na adres: info@alarmsystem.com.pl
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni RECEPCJONISTĘ. Wymagana znajomość j. angielskiego. CV na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub telefonicznie: 666378357
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
  Tel.: 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2018-07-15 22:01 Celne strzały w Kościelisku 2018-07-15 21:20 Palce lizać. Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej 2018-07-15 20:58 Bluesowe klimaty rodem z Chicago 2018-07-15 19:05 Tędy nie pojedziesz 2018-07-15 18:01 Dzięki Czytelnikom TP Lija odnalazła się 1 2018-07-15 16:36 Zakopiańczycy skonstruowali specjalny wóz kibica w Chorwacji 2 2018-07-15 16:11 W Rabce miło i spokojnie i pięknie gra orkiestra (WIDEO) 2018-07-15 15:44 Taaaakie grzyby 2018-07-15 15:20 Wreszcie zaświeciło nam słońce, ale prognozy fatalne 1 2018-07-15 12:40 Kolonista wypadł z okna 3 2018-07-15 12:21 Ostatni dzień targów staroci 1 2018-07-15 11:39 Rozpoczął się Małopolski Festiwal Smaku (wideo) 2018-07-15 11:36 Drewno zastąpi plastik 8 2018-07-15 11:34 Poranne zderzenie dwóch taksówek 20 2018-07-15 10:30 Muzyka cygańska w Pieninach 1 2018-07-15 10:00 Brawurowe Spotkania Wierchowe 2018-07-15 09:31 Weaknesses 1 2018-07-15 09:00 Jesteś dziś w Chorwacji, wyślij nam zdjęcie 2 2018-07-14 22:10 II Nocny Slalom Kajakowy 2018-07-14 21:04 Goniacka i koncerty w Białce Tatrzańskiej 1 2018-07-14 20:27 Nocny slalom kajakowy 2018-07-14 19:50 Szlag mnie trafia 20 2018-07-14 19:02 Piękna tęcza nad Podhalem 2018-07-14 18:53 Jak zabezpieczyć dom? Zamiast klucza użyj smartfona 1 2018-07-14 18:06 Połowa lipca a turystów mało 31 2018-07-14 16:30 Psia arystokracja (WIDEO) 2018-07-14 16:20 Parkingi pustawe, deszcz przepłoszył gości. 2018-07-14 16:00 Drewniane miniatury Jacka Michniaka - nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim 2018-07-14 15:14 Szczawnica rozczarowana. Festiwal przeniesiony. 2018-07-14 14:30 W czasie deszczu dzieci się nudzą (WIDEO) 3 2018-07-14 14:13 To jeden z największych kolarskich wyścigów amatorów 2018-07-14 14:00 W mieście galerie powstają jedna po drugiej 3 2018-07-14 13:30 Pod reglami ruch 2018-07-14 13:00 Zachowaj odstęp i pętla dla wytrwałych 2018-07-14 12:12 Deszcz i korki 2018-07-14 12:00 Para buch, koła w ruch 2018-07-14 11:30 Piłka na walnym 2018-07-14 11:17 Gór wciąż nie widać 2018-07-14 11:12 Uwaga na mgły i burze 2018-07-14 10:15 "Silne jak halny" w Wysokich Obcasach 1 2018-07-14 09:48 Jarzębina czerwona już w lipcu! Nadchodzi jesień? 2018-07-14 08:04 Nowości lotnicze z Krakowa 1 2018-07-13 22:40 Jelonek znowu w szpitalu 4 2018-07-13 22:30 Podniebny spacer po najpiękniejszej górze świata (WIDEO) 5 2018-07-13 22:19 Czarownicy zawsze z diabłem po drodze 1 2018-07-13 21:57 Podstępna padaczka 2018-07-13 20:34 Taksówka widmo 16 2018-07-13 20:11 Letni obóz pięściarzy w Nosalowym Dworze. Przyjedzie Diablo 1 2018-07-13 18:41 3-letnia dziewczynka topiła się w kąpielisku na Szymoszkowej 3 2018-07-13 18:35 Wschód kontra zachód 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-07-15 22:00 1. No cóż, jednak Francja. Ale dla Chorwatów wielkie brawa, czarny koń turnieju :) 2018-07-15 21:54 2. Do kaznodzieii. Na tym polega konkurencja, jedni sobie radzą, innym ciągle mało. Jedni mają predyspozycje by prowadzić taką działalność, inni nie. Nie trzeba przewidywać kto zostanie na rynku za jakiś czas. Stare co najmniej dwudziestoletnie trupy, które powinny leżeć na szrotach wożą turystów, zaraz klienci będą wsiadać tylko do nowych i ekologicznych. Problem się sam rozwiąże. Tych T4 to w Polsce na drogach już prawie nie widać. 2018-07-15 21:18 3. Nie będzie wyjaśnień? Derektorek pod ochronnym parasolem? 2018-07-15 21:16 4. To kiedy szanowna redakcyja zapyta o odpowiedzialnych za to cudo. A może wyrosło jak grzyb po deszczu. 2018-07-15 20:50 5. Te taxi busy to ino podnosza ceny i gdzie skarbowka i urzedasy A policja I urząd nic nie bedzie robil bo tam sami znajomi z branży jezdza 2018-07-15 20:31 6. A mnie się wydaje źe góralka ma coś wspólnego z ta sprawą. Ostatnia widziała dziewczyny a poza tym skąd pewność że mówi prawdę i Ania i Ernestyna czy w ogóle wyszły z tej stancji 2018-07-15 20:21 7. Może tak wcześniej przydałaby się informacja że zaczną się targi? Co po wiadomości, że właśnie się kończą. 2018-07-15 20:20 8. Po co to ? I dla kogo taki badziew ? Byle tylko kasy natrzepać burżuje . 2018-07-15 20:07 9. "Wiele wskazuje na to, że na prawdziwe lato musimy poczekać do sierpnia." Lato było w kwietniu i maju, nie ma już na co czekać. Chyba że na śnieg :) 2018-07-15 19:20 10. Jako ojciec bym sie martwil jakby spod z okna podgladajac chlopcow
2018-07-08 07:15 1. Podgorica jest stolicą Czarnogóry . Takie małe sprostowanie 2018-06-29 22:57 2. Naszczescie widać po tych fotach ze coraz mniej ludzi jest naiwnych i sprzątają Tatry za tych darmo zjadow z tpn na lesniczowkacz siedzi po paru chłopa cały dzień i biora za to gruba kasę bo wszystko wziete do rezerwatow scislych tak ze ludzie nie maja tam wstepu hodowla kornika i drzewo marniejace za miliony złotych do tego jeszcze biorą gruba kasę za bilety to nie mają za co wynająć ludzi do sprzątania? 2018-06-28 15:27 3. Dobrze, że jest tak dużo zdjęć bo jeszcze ktoś mógłby odnieść wrażenie że były tysiące albo miliony zatroskanych obywateli prl. 2018-06-20 14:26 4. Z całym szacunkiem dla mistrza: Józef Piłsudski, Ryszard Kaczorowski, Władysław hr. Zamoyski, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Ignacy Mościcki, Stanisław Witkiewicz i ... Kamil. Wszystko w porządku panowie radni? 2018-06-19 12:00 5. Czy ci zaKODowani to wiedzą co to jest faszyzm? Jak na zjazd całej małopolski, Oświęcimia, Raciborza itd. to po jednym delegacie z miasta chyba przypadło, patrząc po frekwencji. 2018-06-18 12:01 6. Tryzub widze jest na każdej demonstracji. O co im kaman??? 2018-06-18 10:07 7. Jak to miło, że panowie z antyislamu, też poparli tę akcję. 2018-06-13 23:24 8. ciekawostka ze ta firma dalej istnieje tu jest link do strony producenta jednej z tych starych maszyn .. http://www.cramer.eu/pl/strona-glowna.html 2018-06-11 22:02 9. Piękna kolekcja ,chętnie się wybiore do Chochołowa by to wszystko zobaczyć . Bardzo szczytny cel. 2018-06-11 14:00 10. Telo Mostowyk uhonorowanyk jesce nigda nie było, przecie ani po kądzieli, ani po mieczu Ik nie przybyndzie, haj. I tu polityka sie wkradła, ftoz farbowane lisy poprze ? Licmy na KK! Nej, fajnie! Mom troske rodzinnom zgage.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka