Reklama

2018-03-15 18:00:00

Pod Giewontem

Przegrana w sądzie nie oznacza likwidacji opłaty

Reklama
Reklama

Zakopane nadal będzie pobierać opłatę miejscową. Mamy komentarz urzędu do dzisiejszego wyroku.

Reklama

Miasto dba o poprawianie jakości powietrza, walczy ze smogiem, o czym świadczą wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Sekretarz urzędu miasta Grzegorz Cisło przysłał do naszej redakcji obszerny komentarz dotyczący wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Poniżej publikujemy wyjaśnienia w całości. 


"Wyrok, który dziś zapadł, odnosi się do Uchwały Rady Miasta Zakopane z 2008r. Jej uchylenie nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty. W tej sytuacji obowiązuje bowiem wcześniejsze Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego wskazujące miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową. Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości – w Wiśle.  

Nie oznacza to oczywiście, że miejscowości turystyczne nie powinny dbać o jakość powietrza, jednak od egzekwowania skuteczności i skali tych działań są inne mechanizmy. Wyrok jest zresztą nieadekwatny do aktualnej sytuacji. Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w Zakopanem było w ubiegłym roku najlepsze ze wszystkich przebadanych miast w Województwie Małopolskim. Postrzegane jest więc jako jeden z liderów w walce ze smogiem ze względu na  znaczącą poprawę parametrów jakości powietrza w ciągu ostatnich lat.

Warto tu podkreślić także, że wpływy do budżetu miasta Zakopane z tytułu opłaty miejscowej pozwalają zarówno na realizację inwestycji i programów związanych z ograniczeniem niskiej emisji, jak również na rozwój i utrzymanie infrastruktury, która musi być dostosowana do potrzeb turystów, a także na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty promocji oraz przygotowania atrakcyjnej oferty kulturalnej i sportowej miasta. Ponoszone koszty są wiec niewspółmierne do ilości mieszkańców. W przypadku Zakopanego, które liczy blisko 26,5 tys. mieszkańców, szacujemy, że pod tym względem obciążeni jesteśmy jak ponad stutysięczne miasto. 

Większość turystów z pewnością ma świadomość, że zostawiając w naszym budżecie opłatę miejscową może jednak liczyć na coś w zamian. Te benefity to na przykład: pobyt w czystym, zadbanym i ukwieconym mieście, możliwość korzystania z infrastruktury, komunikacji, ścieżek rowerowych, zieleni miejskiej, parków, placów zabaw, zewnętrznych siłowni, punktów informacji turystycznej, udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych". 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
też na E 2018-03-16 19:53:04
@Emil. Dziwisz się, że potem ignoruje się postanowienia sądu, choćby w zakresie zakazu jazdy samochodem. Przykład idzie z góry. Brawo Ty, brawo ja.
wyborca 2018-03-16 19:09:26
No cóż przecież władzę objęła tzw "DOJNA ZMIANA". Wobec tego będą nas doić i żadne sądy im nie przeszkodzą.
jam 2018-03-16 11:02:17
Miała być tania Geotermia ,okazało się ze jest najdroższa i dlatego ludzie wola cos tańszego ,a po zatem w sezonie przyjeżdżają do Zakopanego dziesiątki tysięcy ludzi niech co 4 samochodem, i mamy smog od spalin...ja bym wprowadził dodatkowa opłatę dla przyjeżdzających samochodami tzw .smogowa
Do pensjonacik 2018-03-16 10:27:01
Poczytaj co to opłata miejscowa na dzień dzisiejszy Zakopane nie spełnia 1 oraz 2 punktu
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach;
2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 ze zm.)

Oj szykują kolejne pozwy przeciwko Włodarzom Miasta.
A Pan Cisło wiedzę prawniczą mizerną. Szkoda ze takich ludzi wybieramy. Wybory tuż, tuż więc pora walizki pakować.
Do blondynka z suwałk
Byłaś trzeźwa przez cały wyjazd? Wszędzie Park Narodowy ? hmm
czopek 2018-03-16 09:51:35
Gdyby urzędnicy w porę ogłosili, że te pieniądze zostaną przeznaczone na szczytny cel, to by się nikt nie odważył iść do sądu.
blondynka z suwałk / 19 lat 2018-03-16 09:29:24
Wszyscy tylko narzekacie. Byłam kiedyś na wycieczce w Zakopanem i spoko. Dużo powietrza, zieleni, kwiatów i bardzo czysto. Gastronomia super. Wszędzie Park Narodowy i możliwość dojazdu busikami lub pojazdami konnymi a tubylcy byli wyjątkowo mili. Jeszcze przyjadę !
pensjonacik 2018-03-16 09:03:50
drodzy komentujący, opłata klimatyczna a opłata miejscowa to dwie różne rzeczy. wyrok dotyczy tej pierwszej, która nie jest w zakopanem pobierana. pobiera się opłatę MIEJSCOWĄ
wyborca 2018-03-15 23:33:10
Niestety, Zakopane właśnie przez takich ludzi jak cisło i wielu, wielu innych urzędasów powoli umiera. Aż żal patrzeć. Nic się nie robi dla miasta, dla ludzi, uczciwie pracujących.
SK 2018-03-15 22:45:10
Szczerze mówiąc obawiam się , że opinia Pana Cisły nie jest prawnie wiążąca. Goście mogą nie uznać jej jako odwołania wyroku
qaz 2018-03-15 22:41:44
@gogo - prosta sprawa. Złożyłem propozycję: zapisuję się na solary na dotację, robię sobie sam, przedstawiam faktury, zdjęcia i nr konta do przelewu dotacji. Ale NIE DA SIĘ. A jest parę os, które zrobią chętnie za swoje i po swojemu za zwrot części kosztów. Musi być przetarg itd. Ciekawe jaka będzie jakość instalacji gdzie po przetargu okaże się, że jest pół roku na montaż 500 instalek :):):) Ciekawe ile os będzie ten interes obsługiwało ze strony UM. A tak - wyjazd na kontrolę czy zamontowane i przelewik. Prosto i bez brudzenia sobie rąk. Już nie mówię o tym, że chodziłem 2 lata za tematem przy przedostatnim naborze. I co ? I nic.
Emil 2018-03-15 22:33:23
jak u Kargula i Pawlaka : "sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" . Negowanie wyroku NSA to żenada potwierdzająca totalne buractwo. Gdyby nie halny to Zakopiec , Nowy Targ byłby przez całą zimę syfiastą kotłownią . Niepojęte że mając geotermię , sieć gazową nie prowadzono jeszcze terminu np. do 2020 z zakazem palenia paliwami stałymi . SZOK !!! wieśniaki i buraki zakopiańsko-nowotarskie OPAMIĘTAJACIE SIĘ !!!!! Sprawa reklam przy drogach to tylko kolejny gwóźdź do trumny , syf ,syf , syf !
Gogo 2018-03-15 22:05:43
A może trzeba zwiększyć ilość dotacji a przede wszystkim uprościć zasady.Niektorzy sa chętni wyłożyć swoje pieniądze i mogą poczekać. POCZEKAĆ Z INNYMI PONYSLAMI I INWESTYCJAMI a pieniądze dość tym ,KTÓRZY CHCĄ ZMIENIĆ OGRZEWANIE. Ten rok obędzie się bez Sylwestra ,najważniejsze jest zdrowie.
Do romania 2018-03-15 21:50:55
A co Ty myślisz ze Zakopane to kurort typu Zermatt czy Davos?
Totalny syf i malaria. Przyjechali do mnie znajomi to 3 dniach wyjechali. Ruiny budynków, śmieci, gown..a gdzie popadnie, smog, płatne wszystko nawet sracz. Wstęp do parku płatny. Wybrałem się z nimi nad Morskie Oko. Spaliny smród rajdy parkowcy urządzali sobie samochodami wożąc znajomych. Katastrofa. Ten pseudo urzędnik który mówi ze w Zakopane się poprawiło się. Chłopie Zakopane stacza się na dno. Przyjeżdżają ludzie klasy niższej widać to było po Sylwestrze. Nikt kto ma pieniądze nie wróci tutaj. Proponuje co niektórym aby otworzyli oczy i zobaczyli co się stało z tym miastem. Płakać się chce a wyjdzie urzedas na mównicę i będzie bajki dla dzieci opowiadał. Na taczki i wywieź go z tego urzędu.
O RETY 2018-03-15 21:33:22
smiała interpretacja prawa z tego miejsca bardzo blisko do ANARCHI to sie zemsci
paweł 2018-03-15 21:03:33
Romania!!!???? Masz ludzi za idiotów? Turyści sami podejmą decyzję i przestaną po prostu tu przyjeżdżać ...na Słowację blisko ......darmowe szlaki ....czyste miejscowości i uśmiechnięci Słowacy ......
kl 2018-03-15 20:55:13
Do Pani Katarzyny Gołębiewskiej : a może przestańcie przyjmować taką dużą liczbę turystów , skoro nie ma warunków i sprawa rozwiązana.
sk 2018-03-15 20:48:55
ścieżki rowerowe , czyste miasto itp. ?????? Jest brud na każdym kroku i pełno reklam , niedługo nic nie będzie widać . Popatrzcie na miejscowości w Tatrach Słowackich .....czysto i brak reklam ......a w Zakopanem oczywiście nie do przejścia
ryl 2018-03-15 20:29:15
Jaki problem obniżyć ceny gazu, żeby się nie opłacało palić węglem. Tylko w Polsce rządzącym bliżej do sytuacji odwrotnej, podnieść cen węgla, a gaz zostawić na tym samym poziomie.
Wyborca uświadomiony 2018-03-15 20:13:50
Pan Cisło to sekretarz Doruli. Kompromitacja Burmistrza i całego Zakopanego. Po takiej kompromitacji Dorula musi odejść.
romania 2018-03-15 20:02:07
Są miasta w Europie gdzie wjazd do centrum dla turystów kosztuje od 30 do 50 euro. Co stoi na przeszkodzie, żeby w Zakopanem zastosować podobne stawki dla przyjezdnych. Wtedy zostawią auto przy hotelu czy pensjonacie bo tu tak naprawdę wszędzie blisko. Trzeba tylko dojrzeć do podejmowania trudnych i nie popularnych decyzji. Niektórzy nawet sylwestra oglądali z samochodu zaparkowanego w samym centrum. No i sprawa podstawowa jakość opału dla tych, którzy jeszcze opalają węglem lub tani prąd do ogrzewania i będzie super.
pluto 2018-03-15 20:00:28
Do @ mieszkaniec1212. Zgadzam się z Tobą. Nie warto oszczędzać, bo wielkie "korporacje" podniosą na opłatach stałych, bądź wymyślą stałe np. za gotowość odbioru podatków, ha ha. Polska to dziki kraj, jak ktoś powiedział. Utrzymanie konkordatu też obywateli kosztuje. Komuno wróć, bo inaczej płać i płacz.
Zak o 2018-03-15 19:34:03
No kasa idze na te dziury robione z pomyslow urzedasow i na straz miejska co nic nie robi za kupki daje starszym mandaty jeszcze za ta pewnosc wszyscy zaplacimy jak kare miasto dostanie
mieszkaniec1212 2018-03-15 19:32:34
Nie wiem z czego sie tak ludzie cieszycie?? ( mieszkańcy) jak nie zgarna kasy za opłate miejscowa to podniosą NAM podatki tak zeby w tabelkach na koniec roku kasa sie zgadzała.

Jak patrze na wypowiedzi mieszkańców i obywateli tego kraju to nie widze przyszłości...
mieszkaniec 2018-03-15 19:00:43
Do Grzegorz Cisło
Panie nauczyć się czytać z rozumieniem.
Dla Was jest to wyrok nie możecie żadnej opłaty pobierać chyba że chcesz Pan być skarżony jak urzędnik z powództwa cywilnego.
Człowieku zastanów się co Ty w ogóle publikujesz. Ale masz wiedzę zerową albo wasi prawnicy dalej bedą się bujać za pieniądze podatników.
Wyrok NSA jest dla Was katastrofą i nie możesz nic pobierać.
ino_centy 2018-03-15 18:53:36
Liczy się kasa. Huc mi ta huc, do mózgu daleko. Przykład idzie z góry, czyli od księdza.
Seal 2018-03-15 18:24:19
Panie Cisło jesteście śmieszni.Dostanie dotacji do wymieniona pieca to jakiś żart.Dotacja w Urzędzie Miasta na ogrzewani domu geotermią jest nie możliwa !!!!Ze względu na czas działania urzędników z wydziału ochrony środowiska !!!
kasia 2018-03-15 18:22:21
Jasne że można pobierać opłaty dalej. I przegrywać kolejne sprawy w sądzie płacąc setki tysięcy złotych na prawników. Już żeście pokazali jak potraficie wygrywać. Siedziałby cicho jak nie ma nic mądrego do powiedzenia. Bierz się do roboty buraku.
kasa 2018-03-15 18:11:10
Trudno o większego ignoranta. Kto tych ludzi wybiera?
 • PRACA | dam
  KUCHARZ / KUCHARKA. Praca w hotelu w Zakopanem na umowę o pracę.
  Tel.: 602766251
  E-mail: gastronomia@hotelbelvedere.pl
 • USŁUGI | inne
  Strony www, Sklepy internetowe, Aplikacje mobilne
  Tel.: +48 790 269 328
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler zatrudni młode, ambitne osoby na stanowisko Hostessa.
  Tel.: 794 000 985
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  stała praca w biurze podatkowym w Nowym Targu, pełny etat
  Tel.: 604266995
  E-mail: info@equales.pl
 • PRACA | dam
  SZUKAMY SPRZEDAWCÓW - sklep sportowy Krupówki -
  Tel.: 698 262 331
  E-mail: ZAKOPANE.MW@GMAIL.COM
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy chętną osobę na zasadzie umowy o świadczeniu usługi prowadzenia salonu COCCODRILLO w miejscowości Zakopane. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży oraz umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Zainteresowane osoby proszę o przesłanie CV. W tytule wiadomości proszę wpisać Zakopane.
  Tel.: 655118700
  E-mail: praca@coccodrillo.pl
 • PRACA | dam
  Dam pracę stanowisko kasjer, magazynier w sklepie spożywczym w Bukowinie Tatrz.
  Tel.: 788098535
  E-mail: gosiek1991@onet.eu
  GG: Bukowina Tatrzańska
  Inne: Małgorzata
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ JAKO SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ZABAWKOWYM W ZAKOPANEM. Praca na stałe.
  Tel.: 609 097 999.
 • PRACA | dam
  Pensjonat Staszelówka w Zębie zatrudni kucharkę i pomoc kuchenną.
  Tel.: 604 514 810
  E-mail: staszelowka@gmail.com
  WWW: www.staszelowka.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • PRACA | dam
  Karczma Giewont w Bukowinie Tatrz. zatrudni KUCHARZA oraz KELNERKĘ na stale lub sezon zimowy z możliwością zamieszkania tel 660087077;
  Tel.: 604544247
 • PRACA | dam
  Restauracja w Bukowinie szuka kelnerki/kelnera oraz kucharza/pomoc kuchenną z doświadczeniem. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
  Tel.: 784569292, 783997156
  E-mail: willa@podmiedza.pl
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA stacji BP Jodła w Zakopanem - dołącz do zespołu. Oferujemy: - pracę w stabilnej firmie, - atrakcyjne wynagrodzenie 2993-3542 zł/mies. i premie, - wymiar etatu dostosowany do twoich potrzeb, - ścieżki kariery: możliwość aplikowania na wyższe stanowiska. Odpowiedzi prosimy kierować przez poniższy link:
  WWW: https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx?WebID=8c1de992f5354fa18312c9f2cac0b97b
 • PRACA | dam
  Firma MISINIEC zatrudni kierowców tel.kontaktowy:
  Tel.: 602 107 107
  E-mail: holserwis-misiniec@wp.pl
 • PRACA | dam
  DO NOWO OTWARTEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM ZATRUDNIMY: KIEROWNIKA SKLEPU, KIEROWNIKA ZMIANY, KASJERA/SPRZEDAWCĘ, MAGAZYNIERA I OSOBĘ DO WYPIEKU PIECZYWA.
  Tel.: 790 528 808,
  WWW: kierownik.zakopane@gmail.com
 • PRACA | dam
  DELIKATESY NA KRZEPTÓWKACH PRZYJMĄ DO PRACY KASJERÓW/SPRZEDAWCÓW. Atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 790 528 808
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, BALKONY, PODBITKI, ŚNIEGOŁAPY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH, OCIEPLANIE PODDASZY. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, REGIPSY itp. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  kucharz,pomoc dobrze płatne
  Tel.: 1820 11076 kom.728796709
  E-mail: annachyc@gazeta.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie pokoi i apartamentów w Zakopanem. Mile widziane prawo jazdy i własny samochód. Praca dorywcza.
  Tel.: 888372327
 • PRACA | dam
  Karczma pod Gontem w Zakopanem zatrudni PIZZERA, KELNERA/-KE, praca stała. 500 740 479, 506 099 671
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  VW SHARAN, r. 2003 -
  Tel.: 696 05 05 10.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D
  Tel.: 606286379
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ULOTKI - zima
  Tel.: 693636136
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerów. Stawka od 12 do 18 zł/h. Wymagamy zaangażowania, dyspozycyjności, uśmiechu i chęci do pracy. Praca stała lub na sezon zimowy.
  Tel.: 794 000 985
  E-mail: sylwia@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fryzjerkę,stażystkę,ucznia
  Tel.: 601232100
 • PRACA | dam
  poszukuje osób lub firmy do sprzątania lokalu gastronomicznego w Zakopanem
 • PRACA | dam
  BIURO REZERWACJI - praca zmianowa 8:00-16:00, 14:00-22:00 gabrysiazakopane@wp.pl 531 331 091
 • PRACA | szukam
  FIRMA SPRZĄTAJĄCA PODEJMIE WSPÓŁPRACĘ z APARTAMENTAMI na TERENIE ZAKOPANEGO i w okolicach. 600 317 700
 • PRACA | dam
  Karczma Sopa w Zakopanem poszukuje kelnerki. Wymagania: doświadczenie, dyspozycyjność. Praca w miłej atmosferze.
  Tel.: 660425686, 182012216
  E-mail: mariazatorska.mz@gmail.com
  GG: ZAKOPANE
  Inne: MARIA
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PIELĘGNIARKĘ - Zakopane -
  Tel.: 601 52 74 51.
 • PRACA | dam
  Instruktor Narciarstwa
  Tel.: 504835414
 • RÓŻNE
  KILKADZIESIĄT TYSIĘCY ZŁOTYCH zapłacę za zbiór czystych znaczków Chiny 1960-1968. Kupię też pojedyncze serie i kasowane. KONTAKT
  Tel.: 788019740
2018-12-09 20:00 Zadbany Sokół 2018-12-09 19:32 5 pomysłów na betonowe wnętrza w mieszkaniu 2018-12-09 18:00 W Jabłonce podatki wyraźnie w górę 2 2018-12-09 17:39 Poetycko w Nosalowym Dworze 2018-12-09 15:00 Nowy burmistrz - niższa pensja 1 2018-12-09 14:02 Foczki w nurtach Białki 2018-12-09 13:45 Mikołaj na głębokiej wodzie (wideo) 2018-12-09 13:00 Ślizgawka już czynna i smogu nie ma 2018-12-09 10:40 Odkręcana zamiana 2018-12-09 10:14 Studiują rzeźbę - chwalą się rysunkiem. Nowa wystawa w Jatkach 2018-12-09 08:00 Amerykanin pobity za użycie klaksonu 19 2018-12-09 00:26 Paffulon prosto z karczmy 2018-12-09 00:11 Chwała bohaterom 1 2018-12-08 21:12 Pensja wójta uchwalona, ale niejednogłośnie 2018-12-08 20:00 Do Warszawy rusza delegacja. Będą prosić o miliony na MOK 2018-12-08 18:00 Jednym słowem... kibel 5 2018-12-08 17:43 Mikołaj na Gubałówce 1 2018-12-08 16:55 Zderzenie trzech aut w centrum Zakopanego 3 2018-12-08 15:51 Turysta stąpa po cienkim lodzie 12 2018-12-08 15:13 Choinki rozświetlone, czuć nadchodzące święta 2018-12-08 14:27 Wystawa Ewy Fortuny i Czesława Jałowieckiego w Kmicicu 2018-12-08 14:20 Wypadek na torowisku 2018-12-08 14:00 Lepiej późno niż wcale 2 2018-12-08 13:34 Zakopiańskie Mikołajki 1 2018-12-08 13:34 W Czerwownym Dworze bożonarodzeniowe targi sztuki ludowej 1 2018-12-08 13:33 W „Jatkach” - o nowotarskich legionistach 2018-12-08 13:30 Kolekcja rozdział pierwszy 2018-12-08 13:23 W MOK - o RPG 2018-12-08 13:16 Krew na 100-lecie niepodległości 2018-12-08 13:04 Zacięta walka na hotelowych kortach 2018-12-08 12:00 Dzikie parkowanie w Kuźnicach 16 2018-12-08 09:46 Zima w Dolinie Pięciu Stawów (WIDEO) 2018-12-08 08:08 Zakazane bulwary 2018-12-08 07:25 Kolejne nowe połączenia z Balic 2018-12-07 21:54 Katarzyna Bachleda Curuś kończy karierę. To były cudowne lata 1 2018-12-07 21:29 Ruszają przygotowania do wykonania odwiertu geotermalnego 2 2018-12-07 20:59 Nadciąga prawdziwa zima! Spadnie 40 cm śniegu? 3 2018-12-07 20:44 Oddawali krew w Poroninie 2018-12-07 20:19 Mostek na Oczku Wodnym gotowy. Możecie robić zdjęcia 2018-12-07 20:08 Coraz więcej wyciągów czynnych pod Tatrami (WIDEO) 1 2018-12-07 19:33 Autem na zakupy po chodniku i przejściu dla pieszych (WIDEO) 5 2018-12-07 19:19 Stragany na Placu Niepodległości 2 2018-12-07 18:47 Krupówki tętnią życiem 1 2018-12-07 18:13 Zaczęły się prace przed sylwestrem w Zakopanem 1 2018-12-07 17:58 Zderzenie samochodu osobowego i autobusu na zakopiance. Ofiara śmiertelna 2018-12-07 17:12 Pijany 18-latek ukradł auto, wjechał do rowu i uciekał (WIDEO) 2018-12-07 17:10 Zderzenie na krajowej siódemce 2018-12-07 16:53 Koleją pojedziemy bez przesiadek na autobusy zastępcze 2018-12-07 16:17 Pensja z aferą w tle 2 2018-12-07 16:00 W nowej galerii Stocha oprócz zwykłego otwarcia ma się też odbyć "Gooralski Projekt X?" Co to jest?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-12-09 19:47 1. Wszystko super , gdybyście rozumieli co to takiego poglądy prawicowe - prawo własności , prawo popytu i podaży , gospodarka rynkowa i wszystko co z poglądami prawicowymi związane . Przecież Polska prawica to pełna komuna , komuna to też komuna razem to konglomerat marksistowsko leninowski , socjalistyczno solidarnościowy . Przestańcie już ściemniać o prawicy bo pojęcia nie macie co to takiego . 2018-12-09 19:45 2. Upss .Jak nie było tak nima. Jak to stary góral godoł i tak bedźie co Bóg do ! 2018-12-09 19:38 3. @Ewa Czyżbyś wzywała do takiej anarchii jak we Francji z powodu demokratycznej równości wobec prawa ? Może ci kierowcy ze zdjęć to nie pełnosprawni ? Ps. " Przecinać opony , wybijać szyby" Wizyta u psychiatry się kłania Ewuniu . A może zamiast wybijania szyb i przecinania opon zlikwidować zakaz wjazdu do Kuźnic ? Parking prawie pusty , jak jedni mogą wjeżdżać do Kuźnic to dlaczego inni nie . Tak właśnie tworzy się plecak przywilei dla wybranych i co ? też na zasadzie równości wobec prawa ? Konstytucja z demokracją na talony dla wybranych ha ha ha ha ha 2018-12-09 19:27 4. @ojciec. Do kogo mają sie udać katolicy? o tym nie wspomniałeś. Przecież oni nie grzeszą dobricią. 2018-12-09 18:50 5. Co Amerykanin robi w Nowym Targu? 2018-12-09 18:45 6. Musimy iść do przodu bo wszystkie ceny też idą do przodu ? argumentuje radny. Argument chłopa ze wsi, albo ucznia 1 podstawówki typu paluszek i główka ..... 2018-12-09 18:22 7. PISiory podziękujcie "dobrej zmianie" 2018-12-09 18:15 8. No uwidzicie śnieg hahahaha 2018-12-09 17:27 9. Państwo nakazów i zakazów które nie dotyczą decydentów na zasadzie równości wobec prawa ha ha ha ha ha . Przestańcie pitolić bzdury , prawo jest dla małych , głupich , bez pleców , bez układów . No i co to prawo zrobiło tym kierowcom na parkingu - a no nic osły . Zrobili z was poddaną masę do kopania i straszenia . Za komuny można było jechać do kuźnic , teraz macie wolność i demokrację ha ha ha ha ha 2018-12-09 16:55 10. czyja wina i który pod wpływem ?
2018-12-07 20:47 1. Do "ham" Z twoich wypocin można domniemywać że jesteś blisko TOPRu, a może nawet jednym z nich bo masz dokładne dane na temat ilości i funkcji ratowników. A skoro tak jest to dlaczego pani Beata nie przeprowadziła wywiadu z tobą, z prawdziwym Rycerzem Błękitnego Krzyża, Bohaterem dramatycznych wypraw, jedynym bez którego ratownictwo w Tatrach legło by w gruzach? Nie wiesz dla czego? to ja ci powiem. Bo jesteś za cienki i nikt cię nie zauważa, jesteś poprostu PI...a 2018-12-06 13:00 2. Towarzystwo wzajemnej adoracji... Szok. 2018-12-02 02:10 3. Na pewno nie tandeta.Jeśli chociaż jednej osobie uświadomila zagrożenia zwiazane z górami to olbrzymi sukces. SZACUNEK WIELKI DLA TOROWCÓW .Stała bywalczyni Tarzńnskich szlaków 2018-11-26 20:20 4. Czytałem, ciekawa książka. Może nie idealna, ale ciekawa 2018-11-26 15:08 5. Na 34 "bohaterów" książki tylko 17 to ratownicy zawodowi TOPR ( w sumie jest ich 38) wiec Pani Zielińska nie do końca zadała sobie trud aby ze wszystkimi porozmawiać a niestety tylko kilku opisanych w tej książce (może czterech -pięciu) to ratownicy którzy naprawdę z profesjonalnym ratownictwem mają wiele wspólnego reszta lepiej nie pisac...Książka dość tandetna do Michała Jagiełły jeszcze autorce daleko! 2018-11-25 13:43 6. Nie znam zasad funkcjonowaniu powiatu , jeżeli jest to funkcja strikte " techniczna to może być, a jak też robi projekty powiatu to stanowcze nie. dwie kadencje i do widzenia ! 2018-11-21 12:34 7. Dzięki, pozdrawiam. 2018-11-17 05:07 8. Bardzo dobre ujęcia. Góry najpiękniejszy krajobraz ?? Pozdrawiam 2018-11-16 18:46 9. Piękne zdjęcia ???????????? 2018-11-15 23:44 10. ,,przywracania pamięci nieznanym dotychczas z imienia i nazwiska żołnierzom" Jak to rozumiec?? W jaki sposob zostalo dowiedzione ze kto konkretnie lezy w danym grobie?? Wyniki badan?? czy ot tak poprostu przykrecono tabliczki do krzyzy??Powazny temat a opisany tak dokladnie na od...l.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania