Reklama

2018-04-18 07:51:44

Nowy Targ

Dzień otwarty u kadetów (zdjęcia)

Reklama

Reklama

Nie tylko wiedzy o profilach kształcenia, ale i sporych emocji dostarczył uczestnikom dzień otwarty w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży w Nowym Targu.

Dyrekcji „szkoły kadetów” z ul. św. Katarzyny udało się zaprosić przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji, którzy demonstrowali poszczególne elementy wyposażenia funkcjonariusza, a o specyfice nauki przygotowującej do pracy w służbach mundurowych młodszym kolegom opowiadali sami kadeci z klas o profilach wojskowym, policyjnym i pożarniczym.

Gości i ich opiekunów witała dyrekcja szkoły, zapraszając na multimedialną prelekcję o specyfice nauki prowadzonej m.in. pod patronatem Akademii Sztuki Wojennej i 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. 

Kadeci przygotowali dla młodszych kolegów filmik o życiu szkoły. Przyszli strażacy zadbali o pokaz sprzętu i udzielania pierwszej pomocy. Na interaktywnym fantomie każdy chętny mógł się przekonać, czy dobrze wykonuje czynności podtrzymujące funkcje życiowe. 

W osobnej sali swój ekwipunek rozłożyli policjanci z KPP, demonstrując kolejne elementy wyposażenia funkcjonariusza, począwszy od pałki typu tonfa, przez różnego rodzaju kamizelki: antyuderzeniową, kuloodporną i „zbroję” chroniącą nawet przed serią z karabinu maszynowego - po kajdanki. Do tego dochodził kuloodporny kask. Każdy mógł poczuć w rękach kształt i ciężar broni krótkiej i karabinu. 

Jak trudno zachować równowagę, precyzję i koordynację ruchów z ok. 2 promilami alkoholu we krwi - uzmysławiały gościom alkogogle, używane podczas szkoleń dla kierowców.

Najbardziej zainteresowani nauką w klasach mundurowych dali się też zaprosić na szkolną strzelnicę, gdzie wielu poczuło emocje pierwszych oddanych strzałów na celność. Potencjalny narybek klas mundurowych mógł sobie zabrać na pamiątkę przestrzelone kartony z nadrukiem tarczy.

oprac. pd

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl