Reklama

2018-05-30 18:00:49

Powiat nowotarski

Szczepić, czy szczypać

Reklama

Reklama
Reklama

Coraz mniej rodziców szczepi dzieci – alarmuje nowotarska Inspekcja Sanitarna.

Reklama

Z danych nowotarskiego sanepidu wynika, że w ostatnich latach drastycznie wzrósł odsetek rodziców, którzy nie decydują się poddać swych dzieci obowiązkowym szczepieniom. Zdaniem Jolanty Bakalarz, szefowej nowotarskiej inspekcji - niepokojący trend to efekt działań ruchów antyszczepiennych zdobywających coraz szersze poparcie. 

- Stan zaszczepienia z naszego terenu to prawie 85 %. Tymczasem 95 % to jest próg gwarantujący bezpieczeństwo – wyjaśnia Jolanta Bakalarz. - Najbardziej niepokojące jest to, że rodzice odmawiają szczepienia noworodków. Ludzie coraz częściej dają wiarę opiniom głoszonym przez antyszczepionkowców, sugerujących , że po szczepieniu dochodzi do groźnych powikłań. Tymczasem z 32290 dzieci zaszczepionych w ubiegłym roku było tylko 19 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wszystkie były łagodne najczęściej - opuchnięcie w miejscu podania szczepionki, gorączka – wyjaśnia szefowa sanepidu.

Najgorzej w statystyce obowiązkowych szczepień wypadają: Nowym Targ i Rabka. Najlepiej - Łapsze Niżne, Czorsztyn i Czarny Dunajec.
Z dorocznego raportu inspekcji sanitarnej wynika, że zachorowalność na niektóre choroby zakaźne niepokojąco wzrasta. Na czele statystyk z terenu Podhala są głównie: ospa i krztusiec. Coraz więcej ludzi choruje też na odzwierzęcą boreliozę (przenoszoną przez pajęczaki – kleszcze). 

mk

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Klementynka 2018-06-14 09:59:08
Wierzyć mi się nie chce, że ktoś naprawdę decyduje się nie chronić własnego dziecka. Jak macie możliwość to naprawdę warto się zaszczepić i mieć święty spokój. Poczytajcie na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl i sami zdecydujcie.
asia 2018-06-06 10:53:16
NA OSPĘ NIE SZCZEPI SIĘ DZIECI - to jest szczepionka zalecana co za manipulacja
Ludwik Pasteur 2018-06-01 08:40:41
Na innych portalach zastanawiają się co z żywnością z okolic spalenia wysypisk odpadów. Niemcy wprowadzają zakaz wjazdu aut do miast z napędem na ON, zapewne ten złom trafi między Odrę a Bug jak pisze @Papa, bo dalej na wschód to większa kultura i na syf sobie nie pozwolą. Najwyższy czas by rządzący i odpowiednie podległe im służby pobrały szczepionki na rozum, bo za coś biorą pieniądze.
jucha 2018-06-01 07:49:46
@qaz. Promili to poszukaj sobie przy okazji pijaństwa. Tu się mówi o szczepieniu, czy ty wiesz co to znaczy i po co? Bo od razu zakładasz, że musi być źle. To mam gdzieś takie szczepionki. Podobne sytuacje zdarzały się przed wojną. Tylko kontrola i dobry nadzór.
qaz 2018-05-31 20:26:41
@. - " I o tym lekarze powinni informować, rodzice powinni czytać ulotki - i tyle" - jasne. Informacja leży i kwiczy - potwierdzam.

@ona - pomnóż razy 2 (niezgłoszone) i zobacz jaki promil wychodzi. A potem wejdź na jakieś forum i zobacz komu rękę źle złożyli, komu kręgosłup, kogo diagnozują już 3 lata. Nauczyliśmy się medycynę traktować jak mechanika samochodowego - zrobić, połatać i ma być nówka sztuka. A tak z człowiekiem nie jest. Do tego porównaj nawet drobne opuchlizny, chwilową gorączkę z możliwością powrotu chorób uznanych za zapomniane. Czym innym są grube powikłania włącznie z jakimś kalectwem, a czym innym drobiazgi.
koniczyna 2018-05-31 17:16:35
Skoro nie można u mojego ulubieńca zamieszczać komentarzy to wpiszę się tutaj.
Czy naprawdę nie wstyd Redakcji utrzymywać na łamach TP prymitywną manipulację psychologiczną w odcinkach, autorstwa "inżyniera dusz" niejakiego Andrzeja Milewskiego?
Mirka 2018-05-31 14:51:10
Moje dziecko było szczepione na zalecane i obowiązkowe. Wszystkie dobrze znosił, nie miał żadnych objawów poszczepiennych, ale to było naście lat temu, nie wiem może dziś bardziej toksyczne te szczepionki... Szczepienia były w nóżkę.
uczen 2018-05-31 08:42:04
Pisanie o boreliozie przy okazji szczepionek to chyba niestosownosc ... na borelioze nie ma szczepionki! Wiec ludzie chorują na to paskudztwo
Xyz 2018-05-31 07:51:25
Dzieci powinno się szczepić, ponieważ stanowią parasol ochronny dla tych osób, ktore nie mogą być zaszczepione . Jeżeli przestaniemy szczepić powrócą ciężkie choroby zakaźne a później niewykluczone tez epidemie. Jestem matką 3 dzieci. Dwoje jest pelnoletnich i szczepieni byli na szczepionki obowiązkowe. Są zdrowi i jest wszystko z nimi w porządku. Natomiast najmlodsze z dzieci ma 8 lat i jest zaszczepione na wszystkie obowiązkowe i dodatkowe platne szczepienia. Jest dzieckiem zdrowym . Nie wiem co to rotawirus i pobyt w szpitalu z odwodnionym dzieckiem, również ospa mija nas szerokim łukiem i wszystkie inne choroby wieku dzieciecego.
Ona 2018-05-31 07:51:20
@On, ?? i o te 19 za dużo. To znaczy, że nikt nad tym nie panuje, a rodzice dzieci nieszczepionych wolą liczyć na szczęście. Bo jak widać, nikt Ci potem nie pomoże, ani rząd ani Kościół.
Sandokan 2018-05-31 07:23:53
W PRL akcje szczepień były bardziej restrykcyjne. Teraz poszczególne rządy nie mogą zapanować nad przemycanymi odpadami toksycznymi. Stąd spadek zaufania do akcji szczepień. A pisanie o stosunkowo małej ilości zachorowań przypadków, to kpina bo nie powinno być żadnego. Jeszcze cenzorzy panują nad komentarzami krytykującymi system, ale i na nich przjdzie czas.
. 2018-05-30 21:44:36
@qaz - czy napisałam, że nie wiem? Uważam, że moim obowiązkiem jest poinformowanie lekarza o reakcji poszczepiennej, a lekarza obowiązkiem zgłoszenie NOPu (tak, wiem, że można to zrobić osobiście w sanepidzie). Chodzi mi o fakt, jak funkcjonuje zgłaszanie takich odczynów i że śmieszne jest podawanie takich statystyk. Wszystko jest w porządku, kiedy reakcje są łagodne, ale są rodzice, którzy nie wiedzą, że pewne odczyny powinny włączyć światełko ostrzegawcze. I o tym lekarze powinni informować, rodzice powinni czytać ulotki - i tyle.
Papa 2018-05-30 21:40:58
Kiedyś komuchy kontrolowały i pilnowały co przychodzi z zachodu. Dzisiaj nikt nad tym nie panuje, nawet nie wiadomo co za szajs napływa i to może przeterminowany. Liczy się kasa. Wobec tego nie dziwię się, że zaufanie do szczepionek spada, tym bardziej, że choroby po szczepieniu kojarzone są z terminem podania szczepionki. Polska to ten wschód, gdzie wszystko co brudne znajduje zastosowanie(patrz składowiska toksycznych odpadów), Ci bardziej na wschód na takie rzeczy nie pozwalają sobie. Nawet Chiny tego nie chcą. Wnet kapitał gdyby mógł zapaskudziłby całą Syberię.
On 2018-05-30 20:31:49
Opuchnięcia i gorączka i to tylko 19 dzieci? Coś malutko jak na taką ilość zaszczepionych. Chyba więcej znalazło by się matek które potwierdziły by że ich dzieci miały gorączkę po szczepieniu. Chyba coś nie tak z tymi statystykami......
qaz 2018-05-30 20:23:04
@. - nie wiesz o zgłoszeniu NOP, ale wiesz czy rączka czy nóżka ?
. 2018-05-30 19:44:59
19/32290 zgłoszonych NOPów, a ile było niezgłoszonych? Moja córeczka miała opuchliznę, miała gorączkę, miała guza podskórnego przez 2 miesiące, ale nikt nie wspomniał nawet o możliwości zgłoszeniu NOPu. Więc te statystyki są śmiechu warte. Poza tym pielęgniarki nawet nie wiedzą, gdzie powinny podawać poszczególne szczepionki, wszystko jedno, czy w rękę, czy w nóżkę. Nieświadome, że zwiększają możliwość pojawienia się odczynu, że szczepienie może okazać się nieskuteczne. Rodzic małego dziecka poucza pielęgniarkę, która ten zawód wykonuje przynajmniej kilkanaście lat... Wcale się nie dziwię rodzicom, a podziwiam za odwagę nieszczepienia swoich dzieci (bo z drugiej strony, w przypadku choroby, są za tą decyzję odpowiedzialni). Ja nie mam zupełnie zaufania do naszej służby zdrowia. Najłatwiej - szczepić maluszki na wszystko, w jak najkrótszym czasie, na tym przy okazji zarobić... a odpowiedzialności brak.
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni na stałe RECEPCJONISTĘ. Wymagana znajomość j. angielskiego. CV na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub telefonicznie: 666378357
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY PRZY SPRZEDAŻY LODÓW, PIZZY I KEBABA. Praca w Zakopanem, pod dużą skocznią. Możliwość stałej pracy.
  Tel.: 506 022 108.
 • PRACA | dam
  Gabinet stomatologiczny w Poroninie zatrudni ASYSTENTKĘ (dwa dni w tygodniu- pon.wt.)
  Tel.: 731 914 620
 • USŁUGI | inne
  200zł za założenie bezpłatnego konta!
  WWW: www.kasazakonto.eu
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Zapraszamy na gruziński Kaukaz. Do kraju supry, cudownych krajobrazów, pysznego jedzenia i wyśmienitego wina. Jesteśmy pierwszą i jedyną polsko-pankiską agencją turystyczną w Pankisi, regionie zamieszkałym przez Kistów, gruzińskich Czeczenów. Organizujemy min. trekkingi do Tuszetii od strony Pankisi, wyprawy survivalowe, sportowe, integracyjne. Zabierzemy Cię do każdego zakątka Gruzji. Wyprawy przygotowujemy kompleksowo i indywidualnie.
  Tel.: 606966334
  E-mail: caucasusxtrek@gmail.com
  WWW: www.caucasusxtrek.com
 • PRACA | dam
  Spółka TANGARA IP Sp. z o.o, zatrudni osoby do SPRZEDAŻY LODÓW w punkcie gastronomicznym. Miejsce pracy: Zakopane. WYMAGANIA: Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych, Optymizm, sumienność, punktualność, Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, Dyspozycyjność. OFERUJEMY: Umowę zlecenie, Atrakcyjne warunki zatrudnienia, Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SPRZEDAWCA LODY".
 • PRACA | dam
  Spółka TANGARA IP Sp. z o.o, CAFE GUBAŁÓWKA zatrudni SPRZEDAWCÓW Miejsce pracy: Zakopane, WYMAGANIA: Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno ? epidemiologicznych, Optymizm, sumienność, punktualność, Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, Dyspozycyjność. OFERUJEMY: Umowę zlecenie, Atrakcyjne warunki zatrudnienia, Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SPRZEDAWCA CAFE".
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do ROZNOSZENIA ULOTEK i promowania wycieczek jednodniowych.
  Tel.: 693-636-136
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Znaleziono ok. 1.5 roczną SUCZKĘ, niedużą, czarno-brązowa. Łagodną, przyjazną. PILNIE POSZUKUJE DOBREGO DOMU.
  Tel.: 609 10 96 40.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  OKAZJA! FASHION STREET 29 - ODSTĄPIĘ EKSKLUZYWNY LOKAL HANDLOWY W PRESTIŻOWYM MIEJSCU W ZAKOPANEM PRZY KRUPÓWKACH. Kontakt:
  Tel.: 505 272 202.
 • PRACA | dam
  OSOBĘ Z ZAKOPANEGO DO SPRZĄTANIA POKOI - praca wg grafika.
  Tel.: 604 249 169.
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCĘ na trasy międzynarodowe jazda tam i z powrotem, zjazd co tydzień, wymagane prawa jazdy kat. C E.
  Tel.: 508095498
  E-mail: logistick@vp.pl
 • PRACA | szukam
  Profesjonalne wykończenie wnętrz. Gipsowanie, malowanie, tapetowanie, układanie płytek, hudraulika, elektryka.
  Tel.: 537124485
  E-mail: gri.krasinskiadam@onet.pl
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu zatrudni: KUCHARZY, PIZZERMANÓW lub PIEKARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW, KELNERKI. Praca stała, z możliwością przyuczenia. 508 256 350.
 • PRACA | dam
  Restauracja Tatradycja - Nowa kuchnia Tatr w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: KUCHARZA, KELNERKĘ, POMOC KUCHENNĄ. Praca stała w oparciu o umowę o pracę/zlecenie
  Tel.: 511210842
  E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK (PRACE BUDOWLANE), praca dobrze płatna + ubezpieczenie. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam OWCE CZARNOGŁÓWKI.
  Tel.: 782049935
 • PRACA | dam
  INŻYNIER, GEODETA, PROJEKTANT, zatrudnimy w biurze geodezyjno projektowym inżynierów geodetów, inżynierów budownictwa, projektantów, możliwość odbycia stażu, umowa o pracę , możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego
  Tel.: 696427514
  E-mail: geoart@fr.pl
  WWW: geoart.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię sprzedawczynię do sklepu spożywczego na Cyrhli Zakopane na pełny etat co drugi dzień
  Tel.: 606206716
  E-mail: pokojemalgorzatka@wp.pl
 • PRACA | dam
  KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
  Tel.: 667471998
  E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
  Tel.: 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2018-08-20 08:00 Jeździec bez głowy 2018-08-19 23:27 Festiwal oficjalnie rozpoczęty 1 2018-08-19 21:36 Wystrzałowy festiwal 2018-08-19 20:22 Dni Sportu i Rozrywki 2018-08-19 20:18 Pieniny też zakorkowane 2 2018-08-19 19:30 Zabił szczeniaki 6 2018-08-19 18:37 Wyjeżdżają po długim weekendzie. Na drogach korki 2018-08-19 18:20 Piękny i kolorowy Nowy Targ (Wideo z lotu ptaka) 1 2018-08-19 17:27 Miodna zabawa 2018-08-19 15:25 Życie na sportowej " emeryturze " 2018-08-19 15:23 Sztuczki na dwa koła 2018-08-19 14:40 Zakończył się festiwalowy korowód 2018-08-19 14:11 Zasłabnięcia, upadki, zagubienia – uważajcie na szlaku 2018-08-19 13:32 Wypadek motocyklisty na „patelniach” 1 2018-08-19 12:36 Miasto przesiada się na rowery 2018-08-19 12:05 Mistrzowskie zadęcie 2018-08-19 11:56 Festiwalowe Krupówki 1 2018-08-19 10:08 Z Giewontem w tle 1 2018-08-19 09:53 Hej Fest (galeria zdjęć) 1 2018-08-19 08:35 Psiaki w policyjnej eskorcie 5 2018-08-18 23:43 Ona jedna a ich czterech 2018-08-18 23:35 Hej Fest (Wideo z lotu ptaka i wywiad z organizatorami) 2018-08-18 21:27 Zmarł aktor Józef Fryźlewicz 2018-08-18 21:08 Nie oceniamy fokloru 2018-08-18 20:49 Miasto Maryli 2018-08-18 20:32 Groźny wypadek w Niedzicy 2018-08-18 19:44 Red Bull 400 - mordercze wyzwanie 2 2018-08-18 19:35 Strofy o górach 2018-08-18 18:00 Zero tolerancji 18 2018-08-18 16:07 Witkacy się w grobie przewraca 8 2018-08-18 16:00 Góralskie Księstwo się rozrasta 5 2018-08-18 15:42 Zakopane czeka na uczestników Festiwalu (Wideo z lotu ptaka) 2018-08-18 15:30 Fest bieganie 2018-08-18 14:27 Kolej na kolej 2018-08-18 13:30 Ożywczy prysznic na Krupówkach 4 2018-08-18 12:36 Poldki dwa 3 2018-08-18 11:20 Drugi dzień Jarmarku Podhalańskiego czekamy na Was pod namiotem TP 2018-08-18 11:00 Góral z góralką wrócili 2 2018-08-18 10:21 Kuchnia przyjechała 2018-08-18 08:29 Syf o poranku 2 2018-08-18 08:05 Dyć Se Zokopane 2018-08-18 07:25 Opportunities 2018-08-17 21:18 Zdjęcie z wczorajszej akcji ratunkowej pod Rysami 3 2018-08-17 21:01 Kryształ z kranu 2018-08-17 20:00 Urzędniczy paradoks 5 2018-08-17 18:24 Największa impreza w mieście rozpoczęta. Zabawa do niedzieli (wideo) 2018-08-17 18:00 Romowie, wójt i droga 2 2018-08-17 16:42 Miliony na pomnożenie ciepła ziemi 5 2018-08-17 15:57 Awantura między turystami z Warszawy, a taksówkarzem 15 2018-08-17 15:25 Żywioł folkloru nagrodzony
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-08-20 08:22 1. Podwójna moralność podhalańska. Pod okiem "Gaździny Podhala". Zastanawiam sie, komu służą te budowle. 2018-08-20 07:11 2. My tutaj dzięki tym korkom zarabiamy !!!!!!!!!!! 2018-08-20 06:56 3. Nowy Targ nie jest piękny. To koszmar architektoniczny. 2018-08-20 01:17 4. I co wiecej oczekiwac -PIEKNIE FAJNIE i SWIATOWO - Dziekujemy ze tak Wspanialy Festiwal ma juz 50 lat , pytomy piykniy niezaniechojciy tego festiwalu , calo sleboda to : spiywaniy i graniy , naskiyj tradycyji innym pokazowaniy . Witomy wszystkiy zespoly ktore pokazujom nom tradycjy z innych zakatkow swiata Witomy Dziynkujymy . Chylimy Czola -Jestescie Wielcy . ''Spiywaniy i graniy to uciecha swiata...'' 2018-08-19 23:23 5. Etyka po Podhalańsku. 2018-08-19 21:56 6. najwyższy czas wprowadzic obowiązkową sterylizację i kastrację !!!!!! oby tego gnoja dopadła sprawiedliwość!!!!!! 2018-08-19 21:38 7. A tym mieście nigdy nic się nie zmieni jeśli chodzi o bezdomne zwierzęta. Każdy umywa ręce. Urząd miasta , policja, schronisko... nie ma pomocy dla tych biedaków. Nikt nie pomyśli o tych zwierzętach co się z nimi stało / stanie. Suka będzie miała małe i kolejne bezdomne psy... Ale co to kogo obchodzi, ważne że udało się je przegonic z drogi, resztę niech zdychaja... najlepiej niech zajmą się tym obywatele jak zawsze zresztą. Brak słów na tą znieczulice władz. 2018-08-19 21:28 8. POkarz.....co to jest kametasz ? 2018-08-19 21:16 9. Mam nadzieję,że karma wróci. 2018-08-19 21:11 10. podobno ci co ,,budowali''rondo siedza
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka