Reklama

2018-06-13 21:00:17

Pod patronatem TP

Visy, karabiny, mundury

Reklama

Reklama

Wielka okazja dla miłośników starej broni. Wacław Ustupski z Chicago i Rafał Młynarski z Krakowa pokażą broń polską visy ze swoich imponujących kolekcji.

Z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski, w dniach od 22 do 24 czerwca na wystawę broni kolekcjonerskiej zaprasza Wacław Ustupski, rodowity zakopiańczyk, góral od lat zamieszkały w Chicago. Znany kolekcjoner broni, w szczególności polskich visów i karabinów. W Ameryce swoją kolekcję wystawiał trzy razy na konwencji National Rifle Association oraz na licznych wystawach w znanych klubach kolekcjonerskich w USA. Jego wystawy obejrzało już ponad 600 tys. osób.

Wacław Ustupski został uhonorowany trzema srebrnymi medalami na konwencji NRA. Jest to najwyższy medal dla kolekcjonera broni w USA. W 2014 r. otrzymał srebrny medal za prototyp karabinu Maroszka, a w 2015 r. srebrny medal za najładniejszy prototyp pistoletu ViS wz. 32, numer seryjny 108 I 2016 za 2 sety polskich visów jeden numer za drugim (roczniki 1938 i 1939).

W wystawie w Zakopanem będzie można oglądać kilka sztuk polskiej broni, która brała udział w wystawach w USA.

Drugim wystawcą będzie Rafał Młynarski, kolekcjoner z Krakowa. Wspólnie pokażą  kolekcję visów produkcji przedwojennej i niemieckiej, polskich mauzerów z fabryki broni z Radomia i z Warszawy. Karabinów mosin z 1895 r., austriackich pistoletów Steyr model 1912 i karabinów model 1895 nagantów, browning, pistoletów MP 40 I 44 amerykańskich Thompson, rosyjskich PPsz I Pps, Mg 42.

W sumie będzie można obejrzeć ponad 100 sztuk broni - od czasów napoleońskich poprzez Powstanie Styczniowe, pierwszą i drugą wojnę światową oraz broń, którą walczyli żołnierze wyklęci. Na wystawę trafi także oryginalny mundur z Polski z I wojny światowej, hełmy, bagnety.

Każdy zwiedzający będzie brał udział w loterii. Do wygrania złoty orzełek, ufundowany przez firmę złotniczą WA Jewelers z USA, tygodniowe zabiegi rehabilitacyjne w Kompleksie Rehabilitacyjnym Marzenie w Zakopanem oraz wiele innych nagród.

Sponsorami wystawy są: Związek Podhalan Oddział Zakopane, WA Jewelers, Hurtownia Brutal, Ośrodek Wypoczynkowy Rehabilitacyjny Marzenie, Ośrodek Rekreacyjno- Wypoczynkowy API I, Ośrodek Wypoczynkowy Pod Czarnym Borem.

Wacław Ustupski zaprasza mieszkańców Podhala. - Jeśli macie Państwo zdjęcia lub pamiątki rodzinne wpisujące się w temat wystawy, proszę o przywiezienie ich na wystawę. Zostaną wystawione i później wrócą do właścicieli - apeluje.

Wystawa odbędzie się w Zakopanem, w siedzibie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 4.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl