Reklama

2018-08-30 16:17:31

Turystyka

Zakopane kocha Hajduszoboszlo (WIDEO)

Reklama

Czas na odpoczynek po ciężkim sezonie. Jak to gdzie jedziemy? Oczywiście Hajduszoboszlo!

Jeśli chcesz spotkać sąsiada z Zakopanego wystarczy wybrać się do Hajduszoboszlo. Ten węgierski kurort z gorącymi basenami od wielu lat jest ulubionym miejscem wypoczynku zakopiańczyków. Oto kilka zdjęć, które wysłał nam jeden z naszych czytelników. Obejrzyjmy i zamiast zazdrościć ruszajmy do Hajduszoboszlo. Tam Węgrzy nauczyli się już mówić po polsku, też kochają Polaków i uwielbiają z nimi biesiadować. Wielu zakopiańczyków od lat jeździ do tych samych kwater. Często są to już mocne przyjaźnie polsko węgierskie. 


j    

Przeczytaj też nasz tekst z 2014 roku o fenomenie Hajduszoboszlo i obejrzyj film: 

Fenomen Hajduszoboszlo


Niecałe 400 km od Podhala w jednym basenie spotykają się zakopiańscy urzędnicy, właściciele pensjonatów i sklepikarze. I tak już od kilkudziesięciu lat.


- Zaraz po przyjeździe poszliśmy coś zjeść. Kelnerka na nasz widok zawołała: "zupa rosół nie ma". Od razu rozpoznała Polaków. To jest tutaj bardzo miłe - opowiada Jan Gąsienica Walczak. W Hajduszoboszlo jest już po raz szesnasty. Przyjechał z całą rodziną.  Polacy kochają Hajduszoboszlo i jest to miłość odwzajemniona. Niewielkie węgierskie miasteczko  szczególnie upodobali sobie zakopiańczycy. Węgrzy rewanżują się gościnnością. "Dzień dobry", "dziękuję" i "do widzenia" potrafi tu powiedzieć każdy. Wielu  z nich ma jednak o wiele bogatszy zasób słów. W każdej restauracji czeka specjalnie skomponowane polskie menu. Pierwsza pozycja to rosół z kury. Węgrzy z jakiegoś powodu są przekonani, że to ulubiona zupa Polaków. Wydaje się, że nasi rodacy wolą jednak tradycyjny węgierski gulasz. Oprócz tego obsługa w paru słowach potrafi doradzić wybór drugiego dania: golonka w piwie czy może szynka pieczona w piecu, do tego węgierski tokaj, a może zeszłoroczne, nieco cierpkie czerwone wino. Obok sympatycznej regionalnej restauracji Pod Glinianym Piecem można wymienić złotówki na forinty. Pan Janusz z malutkiego kantoru - oczywiście po polsku - chwali naszych turystów. Przyznaje, że to w większości oni w wakacje wymieniają u niego walutę

Gorące złoto Hajduszoboszlo


W drugiej połowie lat 20. ub. wieku  rozpoczęto poszukiwania gazu i ropy naftowej. Koordynatorem poszukiwań był  Pavai Vajna Ferenc. Zamiast spodziewanych surowców, na głębokości 1024 m odkryto źródła wody cieplicowej o temperaturze 73 st. C. W jej skład wchodzą m.in. potas, sód, wapń, magnez, żelazo, do tego jod i brom. Naukowcy tłumaczą, że to pozostałość morza, które pokrywało węgierską pusztę w epoce triasu. Pierwszy basen z plażą powstał w Hajduszoboszlo już w 1927 r., a Ferenc został miejscowym bohaterem. Jego imieniem nazwano szkołę i park, w którym wybudowano mu pomnik.

- Pierwsze informacje o gorących źródłach Hajduszoboszlo przynieśli w latach 60. do Polski i na Podhale robotnicy, którzy budowali na Węgrzech cukrownię. Chętnie korzystali ze źródeł wraz z odwiedzającymi ich rodzinami - twierdzi Joanna Buczulska, która jeszcze kilka lat temu prowadziła w Zakopanem biuro turystyczne. - Później to był obowiązkowy punkt wczasów pracowniczych. Do dzisiaj widać, że niektóre budynki z tamtych lat zostały przerobione na  luksusowe hotele - dodaje.

Dziś wokół pierwszego kąpieliska powstał olbrzymi, rozłożony na 30 ha kompleks basenów i aquaparków. Melinda Csiszar, manager w Aqua-Palace, przekonuje nas, że to największy kompleks w Europie. - Nasz park rozwinął się, żeby zaspokoić potrzeby trzech generacji. Najstarsi goście najchętniej korzystają z basenów z leczniczą wodą termalną pod opieką lekarzy i specjalistów. Do dyspozycji młodzieży są  zjeżdżalnie ekstremalne. Całe rodziny korzystają z plaży śródziemnomorskiej wokół zewnętrznego basenu i z basenów wewnętrznych, które znajdują się na trzech poziomach. Jeden z poziomów dostosowany jest do potrzeb rodzin z najmłodszymi dziećmi. Dysponujemy również bogatym saunarium - wymienia menadżerka. W basenach stylizowanych na rzymskie termy można zażyć masażu z wodnych bąbelków o różnym natężeniu. W następnym zbiorniku pod strumieniami wody tryskającymi z olbrzymich baobabów masuje swoje karki starsze małżeństwo z Zakopanego. Przyjechali tu całą rodziną. Dzieci i wnuki korzystają z basenów zewnętrznych. - W zeszłym roku byliśmy tu przez 10 dni, ale to było zdecydowanie za krótko. W tym roku przyjechaliśmy na 17 dni - mówią. - Kiedy kalkulowaliśmy ten wyjazd pod względem finansowym, okazało się, że ceny są tu co najmniej o połowę niższe niż w  polskich termach - przekonują.

Część basenów zewnętrznych działa tylko od maja do września. W czasie naszego pobytu najwięcej znajomych z Zakopanego można było spotkać w basenach z wodą leczniczą. - Byłem tam w sierpniu. Ku mojemu zaskoczeniu gdziekolwiek bym nie spojrzał, natrafiałem na znajome twarze - a to urzędnik z zakopiańskiej skarbówki, a to znany mecenas z Bukowiny Tatrzańskiej - wspomina zakopiański dziennikarz Łukasz Bobek. Do Hajduszoboszlo zawitał również jeden z zakopiańskich burmistrzów Wojciech Solik. - Płynę sobie spokojnie żabką i słyszę głos nie kogo innego, tylko naszego inżyniera Bublika. Podpływam bliżej, to rzeczywiście on z żoną. Zrozumiałem wtedy, że jeśli mam odpoczywać od pracy, to chyba jednak powinienem znaleźć inne miejsce. Tym bardziej, że wtedy spotkałem jeszcze bardzo wielu znajomych z naszego urzędu miasta - wspomina. 

Nie tylko baseny


Jedną z zalet Hajduszoboszlo jest klimat. - Kiedy w Zakopanem leje i temperatura nawet w lipcu potrafi spaść poniżej 10 stopni, po niecałych 5 godzinach drogi znajdujemy się w zupełnie innej strefie klimatycznej - zauważa często jeżdżąca w te strony Ewa Kurek, pracownica Biura Promocji Zakopanego. Zawodowo zajmuje się promocją miasta. Wysoko ocenia starania hajduszoboszlan w tym kierunku. Chwali zwłaszcza ich wyczulenie na polskich turystów i dbałość o informowanie w naszym języku nie tylko o cenach i potrawach w restauracjach, ale też w każdej innej dziedzinie. Trochę to przypomina - jej zdaniem - dbałość zakopiańczyków o turystów z Ukrainy.

W miasteczku naprawdę można się poczuć na luzie. Wiele ulic jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. Mieszkańcy poruszają się na rowerach. Często są to modele z napędem elektrycznym. Można je również wypożyczyć. Nikogo nie dziwią turyści, którzy z hoteli czy kwater prywatnych przechodzą na baseny w szlafrokach.

Burmistrz Hajduszoboszlo zauważa, że nie tylko baseny przyciągają turystów. Niedaleko miasteczka znajduje się Debreczyn, miasto o wspaniałej architekturze i zabytkach, oraz najstarszy na Węgrzech park narodowy, w którym można podziwiać florę, faunę i kulturę słynnej węgierskiej puszty. W informatorze kulturalnym dostępnym w tutejszym biurze promocji aż roi się od imprez i festiwali. Tylko we wrześniu miały tu miejsce 2 smakowite festiwale. Jeden poświęcony kuchni węgierskiej, drugi promował tutejsze wina.

Polak Węgier dwa bratanki...


Zakopiańczyków ujmuje fachowa obsługa i sympatia, jaką darzą ich mieszkańcy miasteczka. Doceniają fakt, że wielu z nich nauczyło się niełatwego przecież języka polskiego. - Nauczyciel z gimnazjum doradził mi, żebym poszła na polonistykę, potem łatwiej będę mogła znaleźć pracę - tłumaczy swój wybór sprzed 13 lat Timea Miklos, która studiowała w Warszawie. Dziś jest dyrektorem utrzymanego w stylu śródziemnomorskim trzygwiazdkowego hotelu Rudolf. Żeby znaleźć klientów, często wyjeżdża na targi turystyczne do Polski. Z odwiedzającymi hotel turystami z Polski utrzymuje kontakty osobiste, z wieloma jest zaprzyjaźniona. - To świetni klienci, weseli, lubią się bawić - podkreśla. - Szkoda jednak, że wielu z nich wybiera choć tańsze, to pozbawione wielu atrakcji kwatery prywatne - dodaje. W hotelu Rudolf, tak zresztą jak i w większości hoteli w Hajduszoboszlo, znajduje się niewielki kompleks basenów, w którym w bardziej kameralnej atmosferze w cenie noclegu można również skorzystać z kąpieli leczniczych. W sezonie nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją kosztuje 200 zł, poza sezonem 100 zł.

Swej sympatii do Polaków nie kryje Laszlo Sovago, burmistrz Hajduszoboszlo. Ma wśród Polaków wielu przyjaciół. W czasach młodości przejechał nasz kraj od Zakopanego do Gdańska autostopem. W Zakopanem poznał sympatyczną góralkę, żałuje, że ta znajomość urwała się zaraz po jego wyjeździe. Węgierskiego przyjaciela znaleźli w Hajduszoboszlo pracownicy sklepu Apollo z Zakopanego. Co najmniej 2 razy w ciągu roku od ponad 7 lat jeżdżą do Hajduszoboszlo z całymi rodzinami. Część grupy pokonuje trasę na motocyklach. W tym roku w poszukiwaniu nowych wrażeń objechali całe Węgry. Doszli jednak do wniosku, że nigdzie nie będzie im tak dobrze, jak w Hajduszoboszlo. Zatrzymali się na kwaterze prywatnej. Właściciel okazał się być zapalonym motocyklistą. To ich połączyło. Teraz odwiedza zakopiańczyków w ich mieście.

W piątek zapraszamy do obejrzenia reportażu o zakopiańczykach w Hajduszoboszlo na naszej stronie internetowej www.24tp.pl

Beata Denis Jastrzębska

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Vox 2018-08-31 10:03:20
Zakopiańczycy nażekają na wysokie ceny naszych term, ale ceny w Zakopanem taż są wyższe o połowę niż w kurortach na świecie
Marcin 2018-08-30 17:36:03
Moim skromnym zdaniem trzeba być w pewnym sensie masochistą by wyjeżdżać "wypoczywać" w tak tłumnie obleganym miejscu. Najbardziej abstrakcyjne jest to, że mieszkańcy Zakopanego, którzy tłumów i krzyków mają pod dostatkiem u siebie, przejeżdżają kilkaset kilometrów by znaleźć się w niemal identycznym miejscu. Może działają tutaj jakieś instynkty stadne... Być może, niektórzy czują się dobrze w tłumnym gronie, jak i barany czują się dobrze w stadzie.
 • PRACA | dam
  KARCZMA POD GONTEM zatrudni PIZZERA, dobre zarobki, praca całoroczna. 506 099 671, 500 740 479
 • PRACA | dam
  Zatrudnię panią oraz pana do pracy w pralni wodnej w Szaflarach
  Tel.: 182754805
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kucharza/rkę , pomoc do kuchni - pensjonatu w Poroninie. Możliwość zamieszkania, wyżywienie.
  Tel.: 601528365
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO POMOCY (ŚNIADANIA, SPRZĄTANIE) W NOWYM MAŁYM PENSJONACIE W ZAKOPANEM. Praca stała, dobre wynagrodzenie, miła atmosfera. 500404806, info@villa11.pl
 • PRACA | dam
  KUCHARZ / KUCHARKA do hotelu w Zębie. Atrakcyjne wynagrodzenie. Praca stała. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  KELNER / KELNERKA do hotelu w Zębie. Dobre wynagrodzenie. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  SZEF KUCHNI do hotelu w Zębie. Praca stała. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Boruta zatrudni Recepcjonistkę, umowa o pracę.
  Tel.: 609-535-343
  E-mail: boruta@hotelboruta.pl
 • PRACA | dam
  Aparthotel w Zakopanem poszukuje osoby do sprzątania. Istnieje możliwość zakwaterowania.
  Tel.: 782555900
  E-mail: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika do zakładu kusnierskiego na suchy dobra płaca + ubezp.
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat.
  Tel.: Tel;660719519
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na stoisko handlowe w Zakopanem. Praca nie tylko na sezon.
  Tel.: 721094585
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. zatrudnią na sezon zimowy PRACOWNIKÓW DO OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch. OPIS STANOWISKA: Obsługa ruchu turystycznego, w tym obsługa kas; Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu kolei; Pomoc przy obsłudze kolei; Wykonywanie prac konserwacyjnych i remontowych. OCZEKUJEMY: Wykształcenie min. średnie/zawodowe, Mile widziane uprawnienia SEP i TDT, Dobrej kondycji fizycznej, Umiejętności pracy w zespole i w zmiennych warunkach atmosferycznych, jazdy na nartach. OFERUJEMY Umowę o pracę; Możliwość zdobywania doświadczenia w wyjątkowym miejscu; Aplikacje proszę przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "KASPROWY"
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A., zatrudnią SPECJALISTA ds. ROZWOJU SPRZEDAŻY Miejsce pracy: Zakopane. Poszukiwana dynamiczna, nastawiona na działanie osoba, której głównym celem na stanowisku pracy będzie rozwijanie oferty i wsparcie w przygotowaniu nowych usług w trosce o najwyższy poziom satysfakcji klientów Grupy PKL. WYMAGANIA: Doskonała organizacja pracy, Samodzielność, Nastawienie na działanie, Mobilność ? prawo jazdy kat B, Komunikatywność, Doświadczenie w pracy o podobnym charakterze będzie dodatkowym atutem. ZADANIA: Rozwój sprzedaży w Grupie PKL, Organizacja pracy w nowych obszarach działania Grupy PKL, Wdrażanie strategii marketingowo-sprzedażowej, Usprawnianie procesu sprzedaży, tworzenie procedur, Koordynowanie sprzedaży towarów i usług w Grupie PKL, Zarządzanie powierzonym budżetem przychodowo-kosztowym. OFERUJEMY: Umowę o pracę lub umowę o świadczenie usług, Zatrudnienie w renomowanej firmie oferującej usługi o unikatowym charakterze, Ciekawą pracę w dynamicznym zespole, Atrakcyjne wynagrodzenie. Aplikacje prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl do dnia 31.01.2019 z dopiskiem "PKL Dział Sprzedaży"
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY informuje, że nasza instytucja prowadzi rekrutację osób na wolne stanowisko SPECJALISTY ds. ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko pracy. Kontakt i więcej informacji:
  Tel.: 18 20 66 950
  E-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl
  WWW: https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/ogloszenia/zakopianskie-centrum-kultury-poszukuje-pracownikow
 • PRACA | dam
  Spółka z Grupy Kapitałowej PKL S.A. PKL FOOD Sp. z o.o. S.k., zatrudni REFERENT ds. administracji i wsparcia sprzedaży. Miejsce pracy: Zakopane. Administracyjna obsługa biura, Realizacja zamówień, Koordynowanie spraw technicznych, Przygotowywanie pism, prezentacji, Sporządzanie raportów, analiz i prognoz dotyczących sprzedaży, Obsługa w zakresie załatwiania spraw w Urzędach, Współpraca przy wyborze ofert dostawców, Współpraca z dostawcami przy tworzeniu wspólnych ofert i akcji promocyjnych, Koordynacja działań promocyjnych i marketingowych (reklama drukowana, elektroniczna itd), Koordynacja prezentacji na FB i innych mediach społecznościowych. WYMAGANIA: Wykształcenie co najmniej średnie; Mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, Biegła znajomości pakietu MS Office (w szczególności Ms Excel), Samodzielności i otwartości w działaniu, Proaktywnego podejścia do powierzanych zadań, Elastyczności oraz otwartości na zmiany, Wysokich umiejętności komunikacyjnych, Atutem będzie znajomość języków obcych. OFERUJEMY: Pracę w rozwijającej się Firmie, Umowy o pracę, Atrakcyjne wynagrodzenie. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl do dnia 31.01.2019r. z dopiskiem "PKL FOOD"
 • USŁUGI | budowlane
  PEŁNA GAMA USŁUG STOLARSKICH: DRZWI, ODNAWIANIE MALOWANIE OKIEN, BALKONY, MONTAŻ PANELI, WYKOŃCZENIA W DREWNIE. 502 647 392
 • PRACA | dam
  Poszukuję instruktorów do nauki jazdy na nartach i desce. Oferujemy ubrania firmowe, karnet. Płacimy 10 euro za godzinę. Praca od zaraz w miejscowości Zdziar w STRACHAN SKI CENTRUM (8 km od Jurgowa) Telefon kontaktowy : +421 919 298 356 Dziak Jaroslav.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. 668 333 831
 • PRACA | dam
  Poszukiwana osoba do opieki przy starszym mężczyźnie na Maruszynie. Możliwość zakwaterowania.
  Tel.: 182754849 lub 602446792
 • PRACA | dam
  Przyjmę krawca/ową do szycia kurtek skórzanych.Nowy targ praca stała.Nowy Targ
  Tel.: 601508717
  E-mail: waciop@interia.pl
  GG: Nowy Targ
  Inne: Piotr
 • MOTORYZACJA | inne
  Wycinka Przycinka Drzew w TRUDNYCH WARUNKACH 691317098 anbud-biuro@wp.pl
  Tel.: 691317098
  E-mail: kic-and@wp.pl
  GG: ZĄB
  Inne: ANDRZEJ
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIE DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ itp. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  Nie palącą dziewczynę do pomocy:pokojówka kelnerka kuchnia w Bukowinie Tatrzańskiej od zaraz z zamieszkaniem i wyżywieniem 602742925
  Tel.: 602742925
  E-mail: dwbasia@neostrada.pl
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam witryny chłodnicze ze sklepu w dobrym stanie 602742925
  Tel.: 602742925
  E-mail: dwbasia@neostrada.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
  Tel.: 880823102
  E-mail: firmafilas@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe i tradycyjne, wykończenia wnętrz Tel: 516 175 182,
  Tel.: 886 417 003
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY DZIEWCZYNY NA STANOWISKO SPRZEDAWCA do butiku WYMAGANIA: kreatywność, zainteresowanie modą, samodzielność i zaangażowanie, UMOWA O PRACĘ PEŁNY ETAT na czas nieokreślony, WYNAGRODZENIE 2500-3000 tys. brutto
  Tel.: 660-521-738
  E-mail: bazaarconceptstore1@gmail.com
  WWW: www.facebook.com/bazaarconceptstore
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-01-24 09:01 Spiżowe serca rozdane 2019-01-24 07:59 Bałkany i Albańska Riwiera 2019-01-24 07:00 Wstyd. Co władza chce ukryć? 2 2019-01-23 20:40 To w końcu centrum miasta. Zabytkowa willa to wielka ruina 10 2019-01-23 19:30 Zaginął Pimpek z Dursztyna 2019-01-23 19:08 Policjanci na stokach 2019-01-23 18:00 Kolejna dziś akcja ratowników GOPR w rejonie Lubania 2 2019-01-23 17:20 Płacz i strach towarzyszy rodzinom, gdy w domu jest damski bokser. Na Podhalu ich nie brakuje 7 2019-01-23 16:52 Dziś znowu ostrzeżenie przed silnym mrozem 2 2019-01-23 15:42 Góralski opłatek w Kanadzie 1 2019-01-23 14:26 Tydzień z przedpremierami 2019-01-23 14:18 Korek przy wjeździe do Zakopanego 1 2019-01-23 13:57 W Zakopanem zaginął Pimpek 2019-01-23 13:17 Tłumy w Białce Tatrzańskiej (WIDEO) 4 2019-01-23 13:12 Koncert Godny cas 2019-01-23 13:01 Utrudnienia na zakopiance 2019-01-23 12:56 Zaginął w górach. Pies pomógł mu przetrwać 2019-01-23 12:29 Na pomoc młodemu żołnierzowi 2019-01-23 11:08 Pożar w Szaflarach 2019-01-23 10:46 Narzekacie na chodniki w Zakopanem? Zapraszam do Poronina 6 2019-01-23 09:31 Mroźny poranek na biegówkach. W Poroninie -23, w Zakopanem - 17,5 (WIDEO) 1 2019-01-23 07:55 Poetycki świat Anny Malaciny-Karpiel 1 2019-01-22 21:45 W Kuźnicach już - 15 st. C. Co się dzieje, gdy podrzucimy wrzątek? (WIDEO) 2019-01-22 20:44 Mali Maniowianie z wizytą u Pierwszej Damy 2019-01-22 19:59 Przed nami mroźna noc. Nie bądźmy obojętni 2019-01-22 18:55 Poważny wypadek w Orawce 1 2019-01-22 18:38 Droga Babciu. Drogi Dziadku. Nie dajcie się oszukać! 5 2019-01-22 17:40 Na torfowiskach największy mróz tej zimy. Prawie 30 stopni 2 2019-01-22 16:23 Zderzenie w Białce Tatrzańskiej. Były duże korki, ale już koniec utrudnień 4 2019-01-22 15:16 Oscarowe nominacje dla filmu z góralką z Muszynki 1 2019-01-22 14:31 Galeria nadal zamknięta. Trzeba wykonać ekspertyzę 7 2019-01-22 14:31 Łoś w Beskidzie Wyspowym 2019-01-22 14:00 Casting dla wokalistów 2019-01-22 13:59 Warsztaty, teatr, występy zespołów 2019-01-22 13:17 Lisek mrozów się boi, ale w okienko puka 1 2019-01-22 12:12 Bardzo mroźna noc za nami. W Jabłonce - 22 st. C. 5 2019-01-22 11:20 Dlaczego na ulicach Zakopanego zalegają góry śniegu? Pytamy prezes spółki Tesko (WIDEO) 23 2019-01-22 10:46 Rekordowy budżet 1 2019-01-22 09:47 Tak dziś Księżyc zachodził nad Gubałówką 2019-01-22 09:24 Wypadkowy poranek 2 2019-01-22 07:49 Szukają domu 2019-01-21 22:19 Sąd nad „Ogniem” 9 2019-01-21 22:05 Zapraszamy całe rodziny na X Bieg Podhalański im. Jana Pawła II 2019-01-21 20:59 Rabce przybyło 2 2019-01-21 20:46 Znana restauracja już z nowym gontem 11 2019-01-21 19:47 Lodówka odpoczywa sobie w potoku 2 2019-01-21 19:13 W Zakopanem również żałobne wstążki 1 2019-01-21 18:58 Wielkie serca dla wszystkich babć i dziadków 2019-01-21 18:13 Dziś w Tatrach było tak cudownie 2019-01-21 17:18 Mistrz szachownicy
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-01-24 08:35 1. Słuchajcie My jestesmy a przynajmniej powinniśmy byc tak bogatym miastem ze chodniki i główne ulice powinny być " podgrzewane" ! Na ta ilosc turystow ktora tu zostawia pierniadze ... Po drugie zakaz wjazdu autobusów po trzecie zakaz jazdy bryczek zaporzegow konnych po glownych ulicach miasta i po czwarte zakaz palenia weglem i groszkiem .... I p.i.e.p.r.z.y.ć tem milion To jest najmnierjszy problem 2019-01-24 07:57 2. Ktos pisze ze stoki w ciągu dnia nie ratrakowane, ale co ratrakowac jak nie ma muld, słyszał ze dzwonią tylko nie wie w którym kościele, stoki sa każdego dnia gładkie jak stół, ale szukających dziury w całym zwykle nie brakuje 2019-01-24 07:47 3. Smieszny artykul. Przeciez wszystko co robi rzadz idzie z pieniedzy podatnikow. Statystycznie ludzie sa raczej na niskim poziomie inteligencji, wiec nic z tym nie robia i nie zrobia. Pozdrawiam 2019-01-24 07:31 4. Albo ktoś nie dostał tego co chce albo dostaje żeby zamiatać sprawe pd dywan a przepisy są tylko trzeba chcieć. A noe tylko patrzeć co z tego bede miał. 2019-01-24 07:00 5. Bedzie jak z ta nieszczesna brama. Zgina ludzie i nagle sie okaze, ze tego nikt nie budowal. W Bialce obiekty budowlane sa jak grzyby. Same z ziemi wyrastaja. 2019-01-24 06:27 6. wszystkie drewniane zabytkowe budynki powinno miasto wykupić i rozebrać i przenieś na miejskie gruntuy, zrobić zabytkową dzielnicę za 100 lat to dopiero byłaby atrakcja , tak bym to ja zrobiła i nie ma innego wyjśćia a tak jak się dzieje to będzie po zabytkach, indywidualnie nikogo nie stać tego utrzymać 2019-01-24 05:07 7. Po co ta uchwała? jak już jest przecież 10 przykazań. 2019-01-24 02:26 8. Duze podziekowania i gratulacje dla dzieci i mlodziezy ktorzy bedac daleko od Polski ,Podhala nadal podtrzymuja - za sprawa swoich Rodzicow - ta Wielka i Zacna Tradycje . Jestescie mlodzi , mali ale jakze WIELCY ! Prosimy nigdy nie zaprzestancie tego dziela , a waszym Rodzicom , Instruktorom , Nauczycielom skladamy wielkie Podziekowania . Jestescie Wielcy ! Pozdrowienia '' spod samiuckich Tater niek Wom do Kanady niesiy Holny wiater''. Wszystkiego Dobrego . 2019-01-24 00:09 9. Niestety z Przykrościa trzeba stwierdzic, że w naszym regionie ani prawo budownale ani ustawa o ochronie zabytków nie istnieje. Samowolka, brak zaangażowania konserwatora i biznesy to rządzi tym miastem. Mamy tak cenne dziedzictwo na Podhalu a tak nieodpowiednich ludzi na stanowiskach, którzy nie wykazują zainteresowania sprawa ochrony Dóbr. 2019-01-24 00:05 10. Lata temu jeździłem na wakacje do Ustki i podobała mi się tam jedna rzecz a mianowicie miasto odkupywało od właścicieli budynki dla miasta zabytkowe i cenne i przenosiła w inne miejsce i tym sposobem powstał skansen na ulicy o ile się nie mylę to chyba była nazwa Marynarki Polskiej. Właściciel zabytkowego budynku był szczęśliwy ze ma czystą ziemię pod inwestycję i ,że stary budynek ocalał. Jak ktoś był w Ustce to wie o czym mówie. Odkąd pamiętam to sprawa budynku Turni ciągnie się jak guma arabska.Jak zależy miastu i konserwatorowi zabytków na budynku to taki dom powinien być rozłożony i przeniesiony np na ul Kościeliską. Miasto powinno wygospodarować tam działkę i kupić budynek a być może właścicel by przekazał nawet nieodpłatnie dla swojego świętego spokoju i byłby szęśliwy , że konflikt jest zażegnany. I wtedy wilk byłby syty i owca cała, ale tu nie chodzi o budynek tylko o strategiczny dla miasta kawałek ziemi. Pozdrawiam.
2019-01-16 10:07 1. Aleeee !!!!!!!!!!!!!! Widok z Łomnicy to coś niesamowitego... Byłam tam nie tak dawno - też zimą. Śniegu było trochę mniej, a na niebie czysty błękit, ani jednej chmury, zero wiatru . Powietrze kryształ, a panorama Tatr - od Bielskich po koniec Zachodnich . Wrażenia nie do opisania. Z wielkim sentymentem obejrzałam te cudowne zdjęcia. Dziękuję !!! 2019-01-14 20:02 2. Fakt,takich pięknych widoków już dawno na Podhalu nie było. 2019-01-10 18:46 3. Bardzo piękne anioły i tak miło się je podziwia,mimo że widze o oglądam je w internecie 2019-01-08 16:59 4. Święta rodzina wspaniała, dzieciątko cudowne. Szyk i elegancja, oto co cechuje tę rodzinę. Kochani, życzę Wam samych szczęśliwych dni. Czętochowianka 2019-01-05 17:00 5. O rany, kilka centymetrów śniegu i już armagedon. Rozum to element zapomniany. Nie wyjeżdżać z domów. Na prawdę tragefia z myśleniem. Śniegu nie ma, to źle, jak jest to też źle. Nawet najwyższy nie jest w stanie im dogodzić. W górach mieszkają nie od wczoraj. Ale raczej nie nauczyli się niczego, a raczej zapomnieli wręcz. Najlepiej jakby śnieg im padał tylko na stoki. A drogi były czyste i suche. A jak już pisałem wcześniej, odrobina rozumu wystarczy. 2019-01-04 23:46 6. Książka taka sobie,jak zresztą inna tej autorki,,Zakopane odkopane".Najlepsza pozycja o Tatrach,ratownictwie jaką czytalem to bez watpienia,,Góry mojej mlodosci"Jerzego Hajdukiewicza. 2019-01-03 14:30 7. polecam zobaczyć na żywo oraz można sobie coś wybrać i kupić 2018-12-27 09:27 8. Jakoś dziwnie przypomina okładkę i szatę graficzną i treść książki Jagiełły... Nie podoba mis ie to, tak sie nie robi! 2018-12-14 23:05 9. Że tak powiem książka nudna pisana tylko dla pieniędzy . Czyta sie jak wiadomości na portalu informacyjnym przy niej kroniki topr to wybitne dzieło :) czy januszom w klapkach otworzy oczy - nie sądzę . Pozdrowienia dla TOPR :) 2018-12-11 10:33 10. To prawda, do Jagiełły autorce tej książki jest daleko, bardzo daleko. A książka jest nudna, niestety.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP