Reklama

2018-08-30 16:17:31

Reklama

Turystyka

Zakopane kocha Hajduszoboszlo (WIDEO)

Reklama

Czas na odpoczynek po ciężkim sezonie. Jak to gdzie jedziemy? Oczywiście Hajduszoboszlo!

Jeśli chcesz spotkać sąsiada z Zakopanego wystarczy wybrać się do Hajduszoboszlo. Ten węgierski kurort z gorącymi basenami od wielu lat jest ulubionym miejscem wypoczynku zakopiańczyków. Oto kilka zdjęć, które wysłał nam jeden z naszych czytelników. Obejrzyjmy i zamiast zazdrościć ruszajmy do Hajduszoboszlo. Tam Węgrzy nauczyli się już mówić po polsku, też kochają Polaków i uwielbiają z nimi biesiadować. Wielu zakopiańczyków od lat jeździ do tych samych kwater. Często są to już mocne przyjaźnie polsko węgierskie. 


j    

Przeczytaj też nasz tekst z 2014 roku o fenomenie Hajduszoboszlo i obejrzyj film: 

Fenomen Hajduszoboszlo


Niecałe 400 km od Podhala w jednym basenie spotykają się zakopiańscy urzędnicy, właściciele pensjonatów i sklepikarze. I tak już od kilkudziesięciu lat.


- Zaraz po przyjeździe poszliśmy coś zjeść. Kelnerka na nasz widok zawołała: "zupa rosół nie ma". Od razu rozpoznała Polaków. To jest tutaj bardzo miłe - opowiada Jan Gąsienica Walczak. W Hajduszoboszlo jest już po raz szesnasty. Przyjechał z całą rodziną.  Polacy kochają Hajduszoboszlo i jest to miłość odwzajemniona. Niewielkie węgierskie miasteczko  szczególnie upodobali sobie zakopiańczycy. Węgrzy rewanżują się gościnnością. "Dzień dobry", "dziękuję" i "do widzenia" potrafi tu powiedzieć każdy. Wielu  z nich ma jednak o wiele bogatszy zasób słów. W każdej restauracji czeka specjalnie skomponowane polskie menu. Pierwsza pozycja to rosół z kury. Węgrzy z jakiegoś powodu są przekonani, że to ulubiona zupa Polaków. Wydaje się, że nasi rodacy wolą jednak tradycyjny węgierski gulasz. Oprócz tego obsługa w paru słowach potrafi doradzić wybór drugiego dania: golonka w piwie czy może szynka pieczona w piecu, do tego węgierski tokaj, a może zeszłoroczne, nieco cierpkie czerwone wino. Obok sympatycznej regionalnej restauracji Pod Glinianym Piecem można wymienić złotówki na forinty. Pan Janusz z malutkiego kantoru - oczywiście po polsku - chwali naszych turystów. Przyznaje, że to w większości oni w wakacje wymieniają u niego walutę

Gorące złoto Hajduszoboszlo


W drugiej połowie lat 20. ub. wieku  rozpoczęto poszukiwania gazu i ropy naftowej. Koordynatorem poszukiwań był  Pavai Vajna Ferenc. Zamiast spodziewanych surowców, na głębokości 1024 m odkryto źródła wody cieplicowej o temperaturze 73 st. C. W jej skład wchodzą m.in. potas, sód, wapń, magnez, żelazo, do tego jod i brom. Naukowcy tłumaczą, że to pozostałość morza, które pokrywało węgierską pusztę w epoce triasu. Pierwszy basen z plażą powstał w Hajduszoboszlo już w 1927 r., a Ferenc został miejscowym bohaterem. Jego imieniem nazwano szkołę i park, w którym wybudowano mu pomnik.

- Pierwsze informacje o gorących źródłach Hajduszoboszlo przynieśli w latach 60. do Polski i na Podhale robotnicy, którzy budowali na Węgrzech cukrownię. Chętnie korzystali ze źródeł wraz z odwiedzającymi ich rodzinami - twierdzi Joanna Buczulska, która jeszcze kilka lat temu prowadziła w Zakopanem biuro turystyczne. - Później to był obowiązkowy punkt wczasów pracowniczych. Do dzisiaj widać, że niektóre budynki z tamtych lat zostały przerobione na  luksusowe hotele - dodaje.

Dziś wokół pierwszego kąpieliska powstał olbrzymi, rozłożony na 30 ha kompleks basenów i aquaparków. Melinda Csiszar, manager w Aqua-Palace, przekonuje nas, że to największy kompleks w Europie. - Nasz park rozwinął się, żeby zaspokoić potrzeby trzech generacji. Najstarsi goście najchętniej korzystają z basenów z leczniczą wodą termalną pod opieką lekarzy i specjalistów. Do dyspozycji młodzieży są  zjeżdżalnie ekstremalne. Całe rodziny korzystają z plaży śródziemnomorskiej wokół zewnętrznego basenu i z basenów wewnętrznych, które znajdują się na trzech poziomach. Jeden z poziomów dostosowany jest do potrzeb rodzin z najmłodszymi dziećmi. Dysponujemy również bogatym saunarium - wymienia menadżerka. W basenach stylizowanych na rzymskie termy można zażyć masażu z wodnych bąbelków o różnym natężeniu. W następnym zbiorniku pod strumieniami wody tryskającymi z olbrzymich baobabów masuje swoje karki starsze małżeństwo z Zakopanego. Przyjechali tu całą rodziną. Dzieci i wnuki korzystają z basenów zewnętrznych. - W zeszłym roku byliśmy tu przez 10 dni, ale to było zdecydowanie za krótko. W tym roku przyjechaliśmy na 17 dni - mówią. - Kiedy kalkulowaliśmy ten wyjazd pod względem finansowym, okazało się, że ceny są tu co najmniej o połowę niższe niż w  polskich termach - przekonują.

Część basenów zewnętrznych działa tylko od maja do września. W czasie naszego pobytu najwięcej znajomych z Zakopanego można było spotkać w basenach z wodą leczniczą. - Byłem tam w sierpniu. Ku mojemu zaskoczeniu gdziekolwiek bym nie spojrzał, natrafiałem na znajome twarze - a to urzędnik z zakopiańskiej skarbówki, a to znany mecenas z Bukowiny Tatrzańskiej - wspomina zakopiański dziennikarz Łukasz Bobek. Do Hajduszoboszlo zawitał również jeden z zakopiańskich burmistrzów Wojciech Solik. - Płynę sobie spokojnie żabką i słyszę głos nie kogo innego, tylko naszego inżyniera Bublika. Podpływam bliżej, to rzeczywiście on z żoną. Zrozumiałem wtedy, że jeśli mam odpoczywać od pracy, to chyba jednak powinienem znaleźć inne miejsce. Tym bardziej, że wtedy spotkałem jeszcze bardzo wielu znajomych z naszego urzędu miasta - wspomina. 

Nie tylko baseny


Jedną z zalet Hajduszoboszlo jest klimat. - Kiedy w Zakopanem leje i temperatura nawet w lipcu potrafi spaść poniżej 10 stopni, po niecałych 5 godzinach drogi znajdujemy się w zupełnie innej strefie klimatycznej - zauważa często jeżdżąca w te strony Ewa Kurek, pracownica Biura Promocji Zakopanego. Zawodowo zajmuje się promocją miasta. Wysoko ocenia starania hajduszoboszlan w tym kierunku. Chwali zwłaszcza ich wyczulenie na polskich turystów i dbałość o informowanie w naszym języku nie tylko o cenach i potrawach w restauracjach, ale też w każdej innej dziedzinie. Trochę to przypomina - jej zdaniem - dbałość zakopiańczyków o turystów z Ukrainy.

W miasteczku naprawdę można się poczuć na luzie. Wiele ulic jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. Mieszkańcy poruszają się na rowerach. Często są to modele z napędem elektrycznym. Można je również wypożyczyć. Nikogo nie dziwią turyści, którzy z hoteli czy kwater prywatnych przechodzą na baseny w szlafrokach.

Burmistrz Hajduszoboszlo zauważa, że nie tylko baseny przyciągają turystów. Niedaleko miasteczka znajduje się Debreczyn, miasto o wspaniałej architekturze i zabytkach, oraz najstarszy na Węgrzech park narodowy, w którym można podziwiać florę, faunę i kulturę słynnej węgierskiej puszty. W informatorze kulturalnym dostępnym w tutejszym biurze promocji aż roi się od imprez i festiwali. Tylko we wrześniu miały tu miejsce 2 smakowite festiwale. Jeden poświęcony kuchni węgierskiej, drugi promował tutejsze wina.

Polak Węgier dwa bratanki...


Zakopiańczyków ujmuje fachowa obsługa i sympatia, jaką darzą ich mieszkańcy miasteczka. Doceniają fakt, że wielu z nich nauczyło się niełatwego przecież języka polskiego. - Nauczyciel z gimnazjum doradził mi, żebym poszła na polonistykę, potem łatwiej będę mogła znaleźć pracę - tłumaczy swój wybór sprzed 13 lat Timea Miklos, która studiowała w Warszawie. Dziś jest dyrektorem utrzymanego w stylu śródziemnomorskim trzygwiazdkowego hotelu Rudolf. Żeby znaleźć klientów, często wyjeżdża na targi turystyczne do Polski. Z odwiedzającymi hotel turystami z Polski utrzymuje kontakty osobiste, z wieloma jest zaprzyjaźniona. - To świetni klienci, weseli, lubią się bawić - podkreśla. - Szkoda jednak, że wielu z nich wybiera choć tańsze, to pozbawione wielu atrakcji kwatery prywatne - dodaje. W hotelu Rudolf, tak zresztą jak i w większości hoteli w Hajduszoboszlo, znajduje się niewielki kompleks basenów, w którym w bardziej kameralnej atmosferze w cenie noclegu można również skorzystać z kąpieli leczniczych. W sezonie nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją kosztuje 200 zł, poza sezonem 100 zł.

Swej sympatii do Polaków nie kryje Laszlo Sovago, burmistrz Hajduszoboszlo. Ma wśród Polaków wielu przyjaciół. W czasach młodości przejechał nasz kraj od Zakopanego do Gdańska autostopem. W Zakopanem poznał sympatyczną góralkę, żałuje, że ta znajomość urwała się zaraz po jego wyjeździe. Węgierskiego przyjaciela znaleźli w Hajduszoboszlo pracownicy sklepu Apollo z Zakopanego. Co najmniej 2 razy w ciągu roku od ponad 7 lat jeżdżą do Hajduszoboszlo z całymi rodzinami. Część grupy pokonuje trasę na motocyklach. W tym roku w poszukiwaniu nowych wrażeń objechali całe Węgry. Doszli jednak do wniosku, że nigdzie nie będzie im tak dobrze, jak w Hajduszoboszlo. Zatrzymali się na kwaterze prywatnej. Właściciel okazał się być zapalonym motocyklistą. To ich połączyło. Teraz odwiedza zakopiańczyków w ich mieście.

W piątek zapraszamy do obejrzenia reportażu o zakopiańczykach w Hajduszoboszlo na naszej stronie internetowej www.24tp.pl

Beata Denis Jastrzębska

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Vox 2018-08-31 10:03:20
Zakopiańczycy nażekają na wysokie ceny naszych term, ale ceny w Zakopanem taż są wyższe o połowę niż w kurortach na świecie
Marcin 2018-08-30 17:36:03
Moim skromnym zdaniem trzeba być w pewnym sensie masochistą by wyjeżdżać "wypoczywać" w tak tłumnie obleganym miejscu. Najbardziej abstrakcyjne jest to, że mieszkańcy Zakopanego, którzy tłumów i krzyków mają pod dostatkiem u siebie, przejeżdżają kilkaset kilometrów by znaleźć się w niemal identycznym miejscu. Może działają tutaj jakieś instynkty stadne... Być może, niektórzy czują się dobrze w tłumnym gronie, jak i barany czują się dobrze w stadzie.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA, - KELNERA-BARMANA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA*** w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na recepcji. Praca zmianowa, umowa o pracę, 12 zł/ godz + premie. Miła atmosfera, przyjazny personel, bezpłatne posiłki. Informacje pod nr tel. 795 890 175
 • SPRZEDAŻ | różne
  ODDAM SIANO.
  Tel.: 666 255 553
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD MINIMUM FORMALNOŚCI BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę mieszkanie w Zakopanem - Centrum. Osiedle Orkana, 44 m2, dwa pokoje, kuchnia, łazienka, piwnica. Mieszkanie po remoncie, do zamieszkania, najem długoterminowy.
  Tel.: 608626163
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  PIZZERIA DA ADAMO, Zakopane Nowotarska 10 D zatrudni KELNERÓW/-KI, PIZZERÓW praca stała, dobre wynagrodzenie. 18 20 128 54, 606 951 331
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCÓW C E na trasy międzynarodowe z doświadczeniem lub z możliwością przyuczenia do zawodu. Nie są to przerzuty
  Tel.: 504230930
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  Restauracja przy Krupówkach zatrudni na sezon letni KELNERA/-KĘ.
  Tel.: 660473269
  WWW: hotelkasprowy.com
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-19 00:00 Świąteczne zakupy w Sklepie Młotek 2019-04-18 22:28 Rozpoczęło się Triduum Paschalne 2019-04-18 21:40 Niedokończony Radisson wyprzedał już wszystkie pokoje na Sylwestra (WIDEO) 1 2019-04-18 21:20 Rzeźba i rysunek w nowotarskich „Jatkach” 2019-04-18 20:53 Droga tylko dla naszych 1 2019-04-18 19:46 Testowanie ścieżki. Po co komu ta kostka? 6 2019-04-18 18:59 Nierentowna nekropolia 2019-04-18 18:24 Na Krupówkach wielu turystów jeszcze nie widać 2019-04-18 17:29 Wrak już nie straszy w centrum Zakopanego 2019-04-18 16:51 WIELKA NOC, WIELKA MOC: WIARA 2019-04-18 16:31 Kompromitacja w miejskim parku w Zakopanem. Dziesiątki niedopałków 1 2019-04-18 15:54 Wiosenne porządki w Aeroklubie w Nowym Targu (WIDEO) 2019-04-18 15:40 IV Zakopiańska Mila Konstytucyjna 2019-04-18 15:21 Jak działają rybki i inne poklatkowe nagrody 2019-04-18 14:42 Gigantyczna pisanka 2019-04-18 13:42 Spartan Race rozpocznie sezon 2019 na stoku Kotelnicy Białczańskiej 2019-04-18 13:39 Czyn (przed)majowy 2019-04-18 13:32 Landszaft z padliną 5 2019-04-18 13:10 1% na [dzikie] zwierzęta Podhala? 3 2019-04-18 13:04 Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny 1 2019-04-18 12:52 Zakopane zanurzone w jazzowych nutach 2019-04-18 12:43 Świąteczny prezent od drogowców. Dwukierunkowy ruch w Białym Dunajcu 2 2019-04-18 11:57 Wróciła piękna wiosna. Tak cudownie będzie do niedzieli 2019-04-18 11:36 Korek w okolicach Doliny Kościeliskiej 2019-04-18 10:58 Oszuści poszli na rekord 4 2019-04-18 10:45 Czy Zakopane jest znane na świecie 2019-04-18 10:06 Gaz dla mieszkańców Szczawnicy 2019-04-18 09:57 Przed świętami rośnie napięcie. 10 domowych interwencji na dobę 6 2019-04-18 08:38 Bezpieczny szczęśliwy senior 2019-04-18 07:00 Diamentowa galeria przy dworcu PKP (WIDEO) 2019-04-18 01:00 Powiało egzotyką w Nowym Targu 2019-04-17 22:19 Dług taki długi 2019-04-17 21:25 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance (WIDEO) 2019-04-17 21:08 W końcu mają zasięg 4 2019-04-17 20:59 Zmień pan kocioł 2019-04-17 19:59 Wiktoria Kusztal z Zubrzycy laureatką konkursu Śladami niezłomnych 2019-04-17 19:37 Smutny finał wielomiesięcznych poszukiwań 2019-04-17 19:12 Narciarze niezłomni 1 2019-04-17 17:47 Pierwsze ogródki na Krupówkach, ale na razie chłodno 2019-04-17 16:24 Lody z oscypka i dzikiej pokrzywy (WIDEO) 4 2019-04-17 15:18 Armia dla Janka 2019-04-17 14:40 W Wielki Piątek urząd czynny krócej 7 2019-04-17 14:20 Łanie przychodzą na śniadanie 3 2019-04-17 13:02 Karolina Riemen Żerebecka zakończyła karierę sportową 2019-04-17 12:28 Zaginęły dwa labradory. Jeden czarny, drugi biały 2019-04-17 12:17 Bratobójczy pojedynek w konkursie Dziennikarzy Małopolski 2019-04-17 11:57 Letnie zawody w skokach wrócą do Zakopanego. Puchar Świata bez zmian 2019-04-17 10:31 Gruz i śmieci nad Dunajcem 1 2019-04-17 10:00 Problemy z telefonami w komisariacie w Bukowinie 2019-04-17 09:21 W Tatrach sypie śnieg
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka