Reklama

2018-08-30 16:17:31

Turystyka

Zakopane kocha Hajduszoboszlo (WIDEO)

Reklama
Reklama

Czas na odpoczynek po ciężkim sezonie. Jak to gdzie jedziemy? Oczywiście Hajduszoboszlo!

Reklama

Jeśli chcesz spotkać sąsiada z Zakopanego wystarczy wybrać się do Hajduszoboszlo. Ten węgierski kurort z gorącymi basenami od wielu lat jest ulubionym miejscem wypoczynku zakopiańczyków. Oto kilka zdjęć, które wysłał nam jeden z naszych czytelników. Obejrzyjmy i zamiast zazdrościć ruszajmy do Hajduszoboszlo. Tam Węgrzy nauczyli się już mówić po polsku, też kochają Polaków i uwielbiają z nimi biesiadować. Wielu zakopiańczyków od lat jeździ do tych samych kwater. Często są to już mocne przyjaźnie polsko węgierskie. 


j    

Przeczytaj też nasz tekst z 2014 roku o fenomenie Hajduszoboszlo i obejrzyj film: 

Fenomen Hajduszoboszlo


Niecałe 400 km od Podhala w jednym basenie spotykają się zakopiańscy urzędnicy, właściciele pensjonatów i sklepikarze. I tak już od kilkudziesięciu lat.


- Zaraz po przyjeździe poszliśmy coś zjeść. Kelnerka na nasz widok zawołała: "zupa rosół nie ma". Od razu rozpoznała Polaków. To jest tutaj bardzo miłe - opowiada Jan Gąsienica Walczak. W Hajduszoboszlo jest już po raz szesnasty. Przyjechał z całą rodziną.  Polacy kochają Hajduszoboszlo i jest to miłość odwzajemniona. Niewielkie węgierskie miasteczko  szczególnie upodobali sobie zakopiańczycy. Węgrzy rewanżują się gościnnością. "Dzień dobry", "dziękuję" i "do widzenia" potrafi tu powiedzieć każdy. Wielu  z nich ma jednak o wiele bogatszy zasób słów. W każdej restauracji czeka specjalnie skomponowane polskie menu. Pierwsza pozycja to rosół z kury. Węgrzy z jakiegoś powodu są przekonani, że to ulubiona zupa Polaków. Wydaje się, że nasi rodacy wolą jednak tradycyjny węgierski gulasz. Oprócz tego obsługa w paru słowach potrafi doradzić wybór drugiego dania: golonka w piwie czy może szynka pieczona w piecu, do tego węgierski tokaj, a może zeszłoroczne, nieco cierpkie czerwone wino. Obok sympatycznej regionalnej restauracji Pod Glinianym Piecem można wymienić złotówki na forinty. Pan Janusz z malutkiego kantoru - oczywiście po polsku - chwali naszych turystów. Przyznaje, że to w większości oni w wakacje wymieniają u niego walutę

Gorące złoto Hajduszoboszlo


W drugiej połowie lat 20. ub. wieku  rozpoczęto poszukiwania gazu i ropy naftowej. Koordynatorem poszukiwań był  Pavai Vajna Ferenc. Zamiast spodziewanych surowców, na głębokości 1024 m odkryto źródła wody cieplicowej o temperaturze 73 st. C. W jej skład wchodzą m.in. potas, sód, wapń, magnez, żelazo, do tego jod i brom. Naukowcy tłumaczą, że to pozostałość morza, które pokrywało węgierską pusztę w epoce triasu. Pierwszy basen z plażą powstał w Hajduszoboszlo już w 1927 r., a Ferenc został miejscowym bohaterem. Jego imieniem nazwano szkołę i park, w którym wybudowano mu pomnik.

- Pierwsze informacje o gorących źródłach Hajduszoboszlo przynieśli w latach 60. do Polski i na Podhale robotnicy, którzy budowali na Węgrzech cukrownię. Chętnie korzystali ze źródeł wraz z odwiedzającymi ich rodzinami - twierdzi Joanna Buczulska, która jeszcze kilka lat temu prowadziła w Zakopanem biuro turystyczne. - Później to był obowiązkowy punkt wczasów pracowniczych. Do dzisiaj widać, że niektóre budynki z tamtych lat zostały przerobione na  luksusowe hotele - dodaje.

Dziś wokół pierwszego kąpieliska powstał olbrzymi, rozłożony na 30 ha kompleks basenów i aquaparków. Melinda Csiszar, manager w Aqua-Palace, przekonuje nas, że to największy kompleks w Europie. - Nasz park rozwinął się, żeby zaspokoić potrzeby trzech generacji. Najstarsi goście najchętniej korzystają z basenów z leczniczą wodą termalną pod opieką lekarzy i specjalistów. Do dyspozycji młodzieży są  zjeżdżalnie ekstremalne. Całe rodziny korzystają z plaży śródziemnomorskiej wokół zewnętrznego basenu i z basenów wewnętrznych, które znajdują się na trzech poziomach. Jeden z poziomów dostosowany jest do potrzeb rodzin z najmłodszymi dziećmi. Dysponujemy również bogatym saunarium - wymienia menadżerka. W basenach stylizowanych na rzymskie termy można zażyć masażu z wodnych bąbelków o różnym natężeniu. W następnym zbiorniku pod strumieniami wody tryskającymi z olbrzymich baobabów masuje swoje karki starsze małżeństwo z Zakopanego. Przyjechali tu całą rodziną. Dzieci i wnuki korzystają z basenów zewnętrznych. - W zeszłym roku byliśmy tu przez 10 dni, ale to było zdecydowanie za krótko. W tym roku przyjechaliśmy na 17 dni - mówią. - Kiedy kalkulowaliśmy ten wyjazd pod względem finansowym, okazało się, że ceny są tu co najmniej o połowę niższe niż w  polskich termach - przekonują.

Część basenów zewnętrznych działa tylko od maja do września. W czasie naszego pobytu najwięcej znajomych z Zakopanego można było spotkać w basenach z wodą leczniczą. - Byłem tam w sierpniu. Ku mojemu zaskoczeniu gdziekolwiek bym nie spojrzał, natrafiałem na znajome twarze - a to urzędnik z zakopiańskiej skarbówki, a to znany mecenas z Bukowiny Tatrzańskiej - wspomina zakopiański dziennikarz Łukasz Bobek. Do Hajduszoboszlo zawitał również jeden z zakopiańskich burmistrzów Wojciech Solik. - Płynę sobie spokojnie żabką i słyszę głos nie kogo innego, tylko naszego inżyniera Bublika. Podpływam bliżej, to rzeczywiście on z żoną. Zrozumiałem wtedy, że jeśli mam odpoczywać od pracy, to chyba jednak powinienem znaleźć inne miejsce. Tym bardziej, że wtedy spotkałem jeszcze bardzo wielu znajomych z naszego urzędu miasta - wspomina. 

Nie tylko baseny


Jedną z zalet Hajduszoboszlo jest klimat. - Kiedy w Zakopanem leje i temperatura nawet w lipcu potrafi spaść poniżej 10 stopni, po niecałych 5 godzinach drogi znajdujemy się w zupełnie innej strefie klimatycznej - zauważa często jeżdżąca w te strony Ewa Kurek, pracownica Biura Promocji Zakopanego. Zawodowo zajmuje się promocją miasta. Wysoko ocenia starania hajduszoboszlan w tym kierunku. Chwali zwłaszcza ich wyczulenie na polskich turystów i dbałość o informowanie w naszym języku nie tylko o cenach i potrawach w restauracjach, ale też w każdej innej dziedzinie. Trochę to przypomina - jej zdaniem - dbałość zakopiańczyków o turystów z Ukrainy.

W miasteczku naprawdę można się poczuć na luzie. Wiele ulic jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. Mieszkańcy poruszają się na rowerach. Często są to modele z napędem elektrycznym. Można je również wypożyczyć. Nikogo nie dziwią turyści, którzy z hoteli czy kwater prywatnych przechodzą na baseny w szlafrokach.

Burmistrz Hajduszoboszlo zauważa, że nie tylko baseny przyciągają turystów. Niedaleko miasteczka znajduje się Debreczyn, miasto o wspaniałej architekturze i zabytkach, oraz najstarszy na Węgrzech park narodowy, w którym można podziwiać florę, faunę i kulturę słynnej węgierskiej puszty. W informatorze kulturalnym dostępnym w tutejszym biurze promocji aż roi się od imprez i festiwali. Tylko we wrześniu miały tu miejsce 2 smakowite festiwale. Jeden poświęcony kuchni węgierskiej, drugi promował tutejsze wina.

Polak Węgier dwa bratanki...


Zakopiańczyków ujmuje fachowa obsługa i sympatia, jaką darzą ich mieszkańcy miasteczka. Doceniają fakt, że wielu z nich nauczyło się niełatwego przecież języka polskiego. - Nauczyciel z gimnazjum doradził mi, żebym poszła na polonistykę, potem łatwiej będę mogła znaleźć pracę - tłumaczy swój wybór sprzed 13 lat Timea Miklos, która studiowała w Warszawie. Dziś jest dyrektorem utrzymanego w stylu śródziemnomorskim trzygwiazdkowego hotelu Rudolf. Żeby znaleźć klientów, często wyjeżdża na targi turystyczne do Polski. Z odwiedzającymi hotel turystami z Polski utrzymuje kontakty osobiste, z wieloma jest zaprzyjaźniona. - To świetni klienci, weseli, lubią się bawić - podkreśla. - Szkoda jednak, że wielu z nich wybiera choć tańsze, to pozbawione wielu atrakcji kwatery prywatne - dodaje. W hotelu Rudolf, tak zresztą jak i w większości hoteli w Hajduszoboszlo, znajduje się niewielki kompleks basenów, w którym w bardziej kameralnej atmosferze w cenie noclegu można również skorzystać z kąpieli leczniczych. W sezonie nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją kosztuje 200 zł, poza sezonem 100 zł.

Swej sympatii do Polaków nie kryje Laszlo Sovago, burmistrz Hajduszoboszlo. Ma wśród Polaków wielu przyjaciół. W czasach młodości przejechał nasz kraj od Zakopanego do Gdańska autostopem. W Zakopanem poznał sympatyczną góralkę, żałuje, że ta znajomość urwała się zaraz po jego wyjeździe. Węgierskiego przyjaciela znaleźli w Hajduszoboszlo pracownicy sklepu Apollo z Zakopanego. Co najmniej 2 razy w ciągu roku od ponad 7 lat jeżdżą do Hajduszoboszlo z całymi rodzinami. Część grupy pokonuje trasę na motocyklach. W tym roku w poszukiwaniu nowych wrażeń objechali całe Węgry. Doszli jednak do wniosku, że nigdzie nie będzie im tak dobrze, jak w Hajduszoboszlo. Zatrzymali się na kwaterze prywatnej. Właściciel okazał się być zapalonym motocyklistą. To ich połączyło. Teraz odwiedza zakopiańczyków w ich mieście.

W piątek zapraszamy do obejrzenia reportażu o zakopiańczykach w Hajduszoboszlo na naszej stronie internetowej www.24tp.pl

Beata Denis Jastrzębska

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Vox 2018-08-31 10:03:20
Zakopiańczycy nażekają na wysokie ceny naszych term, ale ceny w Zakopanem taż są wyższe o połowę niż w kurortach na świecie
Marcin 2018-08-30 17:36:03
Moim skromnym zdaniem trzeba być w pewnym sensie masochistą by wyjeżdżać "wypoczywać" w tak tłumnie obleganym miejscu. Najbardziej abstrakcyjne jest to, że mieszkańcy Zakopanego, którzy tłumów i krzyków mają pod dostatkiem u siebie, przejeżdżają kilkaset kilometrów by znaleźć się w niemal identycznym miejscu. Może działają tutaj jakieś instynkty stadne... Być może, niektórzy czują się dobrze w tłumnym gronie, jak i barany czują się dobrze w stadzie.
 • PRACA | dam
  Przyjmiemy monterów instalacji sanitarnych do pracy w rejonie Podhala.
  Tel.: 505193217
 • PRACA | dam
  Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kucharza lub kucharkę. Praca stała
  Tel.: 601497350
  E-mail: topor@toporow.pl
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • USŁUGI | inne
  Strony www, Sklepy internetowe, Aplikacje mobilne
  Tel.: +48 790 269 328
 • PRACA | dam
  Willa SILENE w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni KELNERA lub KELNERKĘ. Praca stała lub tylko na weekendy.
  Tel.: 605229259
 • PRACA | dam
  Poszukuję krawca/krawcowej do szycia kurtek skórzanych Nowy Targ ,praca stała .Możliwość szycia w domu Nowy Targ lub okolice.
  Tel.: 601508717
  E-mail: Waciop@interia.pl
  Inne: Piotr
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ekspedientkę do sklepu spożywczego w Nowym Targu .Praca stała na pełny etat,umowa o pracę.
  Tel.: 500289160
  E-mail: Waciop@interia.pl
  Inne: Gabriela
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ JAKO SPRZEDAWCĘ NA STOISKO REGIONALNE Z ZABAWKAMI, W ZAKOPANEM. Praca na stałe.
  Tel.: 609 097 999.
 • PRACA | dam
  Karczma Rusnakówka w Spytkowicach zatrudni KUCHARZA, KELNERA/KĘ. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Chochołowskie termy sp. z o.o zatrudnią osoby do pracy na stanowiska: barman, kelner, kucharz, pomoc kuchenna, cukiernik Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie swoich aplikacji* (CV) z podaniem nazwy stanowiska w tytule maila na adres:rekrutacja@chocholowskietermy.pl lub dostarczenie do siedziby firmy. Skontaktujemy się z wybranymi osobami. * Nie zapominamy o zapisie: ?Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) .?
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ POMOCY DO DWÓJKI STARSZYCH OSÓB - ZAKOPANE - WARUNKI DO UZGODNIENIA -
  Tel.: 506 214 798.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  OPEL CORSA 1.2, bezwypadkowy, serwisowany, 41.000 km, 6-letni, szary, 1-właściciel, idealny -
  Tel.: 18 20 614 22.
 • PRACA | dam
  Karczma pod Gontem w Zakopanem zatrudni PIZZERA, KELNERA/-KE I KIEROWCĘ, praca stała. 500 740 479, 506 099 671
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do produkcji oraz montażu altan, domków i domów drewnianych. 692 193 449.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  CITROEN C3 r.p.2005, AUTOMAT do sprzedania stan bardzo dobry, przebieg tylko 53500km Polecam!
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK BUDOWLANY do przyuczenia, praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię krawcową do sklepu regionalnego "Parzynicka" w Nowym Targu. Praca z umową na pełny etat. Tel.721094585.
  Tel.: 535195477
  E-mail: parzynicka@gmail.com
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię OWCE z kolczykami.
  Tel.: 888613332
  E-mail: gilkazik@o2.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ i SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. Możliwość zakwaterowania. 601 310 387
 • PRACA | dam
  Hotel Kaufmann**** Bawaria, Niemcy zatrudni kobiety i mężczyzn na stanowiska: pokojowa, recepcjonistę, kelnera, pomoc kuchenna, kucharza, pracownika gospodarczego. Wymagane doświadczenie oraz komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Oferujemy Niemiecka umowę o prace i atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszamy do składania CV na adres; hg.kaufmann@hotel-kaufmann.de Wiecej informacji pod nr tel 48517878028
  WWW: Hotel-Kaufmann.de
 • PRACA | dam
  Przyjmę budowlańców na budowę w Rabce i Zakopanym. Umowa o prace, wysokie zarobki.
  Tel.: 609075091
  E-mail: GB.ANDRZEJZAJAC@INTERIA.PL
  Inne: ANDRZEJ
 • PRACA | dam
  RATOWNIK WODNY- Aqua Park poszukiwany więcej informacji pod nr. tel.
  Tel.: 601406956
  Inne: Maciej
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** poszukuje pracowników na stanowisko Recepcjonistka / Recepcjonista, Kucharka/Kucharz, Portier. CV proszę przesyłać na adres: ksiegowosc@projinwest.pl, tel. 608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  SZUKAM KAWALERKI ZA ROZSĄDNĄ CENĘ. 695 418 268
 • PRACA | dam
  Pomoc Kuchenna (zmywak, obierak)- Bukowina Tatrzańska. Praca stała co 2 dzień.
  Tel.: 510213878
 • NAUKA
  ZAOCZNE LICEUM DLA DOROSŁYCH W ZAKOPANEM, ul. Nowotarska 42. Tel. 182012410, 603890169,
  WWW: www.sei.edu.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Witam. Jestem zainteresowany kupnem działki budowlanej w pow tatrzańskim lub nowotarskim. Do kwoty 90 000 zł Kontakt mail
  E-mail: sllavack@gmail.com
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam WYSŁODKI BURACZANE.
  Tel.: 663535221
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam agregat chemiczny Multimatic wkład 50kg cena 38tys brutto
  Tel.: 601504522
 • PRACA | dam
  KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
  Tel.: 667471998
  E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
 • PRACA | dam
  Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
  Tel.: 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2018-09-20 22:16 Bakterie E.coli w wodzie w Krościenku 2018-09-20 21:20 Kandydaci na radnych komitetu Czas na Realizację 2018-09-20 20:39 Taternik zginął pod kamienną lawiną 3 2018-09-20 20:20 Wspólnie wygramy - przekonuje nowotarżan Agata Michalska 2018-09-20 19:41 Oni zagrają dla Zuzi i Marysi 2018-09-20 19:27 Niezgoda ma kontrkandydata? Zainteresowany nie zaprzecza, nie potwierdza 15 2018-09-20 19:24 Leżaki na Równi Krupowej 1 2018-09-20 18:14 Burmistrz Zakopanego zabiera głos w sprawie apartamentowców 16 2018-09-20 16:15 Przeglądy kolejek PKL. Gubałówka w październiku, Kasprowy w listopadzie 1 2018-09-20 15:02 Ukradł motocykl 1 2018-09-20 14:51 Trup na balkonie. Czy doszło do zabójstwa? 2018-09-20 14:30 #StartUP Małopolska szansą dla młodych przedsiębiorców 2018-09-20 13:11 Kwitną zimowity, idzie jesień. Od poniedziałku śnieg? (ZDJĘCIA, WIDEO) 2018-09-20 12:31 Znowu stoją 1 2018-09-20 11:40 Groźny wypadek na ulicy Św. Anny 2018-09-20 11:40 Spadł z przyczepy 4 2018-09-20 10:37 W piątek pogrzeb Jaśka Zatorskiego "Sieczki" 2018-09-20 09:36 25-latka wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle 6 2018-09-20 07:52 Znowu wypadek na skrzyżowaniu ze światłami 2 2018-09-20 07:00 Jak oni rządzili? Tatrzańska dolina jak po wybuchu bomby 7 2018-09-19 21:43 Na Nowotarskiej układają asfalt. Utrudnienia dla kierowców 5 2018-09-19 21:29 Przyłącz się, liczy się każdy oddech 1 2018-09-19 20:03 Kto jeśli nie Fryźlewicz 2018-09-19 19:22 Park kulturowy Krupówki nagrodzony 4 2018-09-19 19:08 Złodziej fiskalny 2018-09-19 18:14 Martyna Wojciechowska z adoptowaną córką na Kasprowym 6 2018-09-19 17:57 Dobra Zmiana w Mieście z widokiem na Gorce 4 2018-09-19 17:16 Trzeci kandydat na burmistrza Zakopanego zaprezentowany 54 2018-09-19 16:38 W pożarze w Podszklu zginął mężczyzna (ZDJĘCIA) 2018-09-19 15:59 Kolejny niedźwiedź zginął potrącony przez samochód 1 2018-09-19 15:54 Kolizja radiowozu na Szymonach 8 2018-09-19 15:39 32 kandydatów ze Szczawnicy 2 2018-09-19 14:12 Prawo i Sprawiedliwość przedstawia swoich kandydatów 1 2018-09-19 14:04 Małopolskie laury dla dziennikarza TP 1 2018-09-19 13:34 Grzechotnik to jednak gumowa imitacja 2 2018-09-19 12:39 Będzie nowa zakopianka do Nowego Targu – mamy to na piśmie 5 2018-09-19 12:30 Bagatela znów w MOK 2018-09-19 12:26 Kotki do adopcji 2018-09-19 12:04 Więcej niż zwykle kontroli na drogach 3 2018-09-19 11:21 Dla Jurka Tawłowicza 2018-09-19 11:19 Policja sprawdzała, czy w Niedzicy rzeczywiście pojawił się grzechotnik. To imitacja 2 2018-09-19 10:01 Duży korek w Białym Dunajcu 2 2018-09-19 09:42 Cudowna pogoda w Tatrach. Uważajcie na niedźwiedzie 3 2018-09-19 08:47 19-letnia dziewczyna, która wypadła z 4 piętra miała wiele szczęścia 1 2018-09-19 08:00 Kolejne prawdziwki giganty 2018-09-18 22:39 Młoda kobieta wypadła z 4 piętra 2018-09-18 20:47 Krościenko przedstawia radnych 84 2018-09-18 20:09 Łanie zupełnie nie boją się ludzi (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2018-09-18 18:07 Kandydaci koalicji Platforma.Nowoczesna do zakopiańskiej Rady Miasta 13 2018-09-18 17:30 Grzechotnik w Niedzicy? 14
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-09-20 23:30 1. Jeden startuje nie ze swojego okręgu i będzie walczył o szybszy proces budowlany choć rodzinnych nieruchomości nie są wstanie ogarnąć od 20 lat. Drugi to już nawet nie pamięta jak jego okręg wygląda bo zbyt zajęty pracą w innym mieście. A tym mówisz, że to jest profesjonalna prezentacja? Nie kompromituj się. 2018-09-20 23:28 2. tak niech kupią do urzędu zabawki i piaskownicę i niech zabawa trwa jak w rządzie tak i w lokalnych władzach! najlepiej niech już z przedszkola wezmą kandydata....niektórzy nie maja naprawdę mózgu ! 2018-09-20 23:18 3. Jeden się oburza że nie jest przypadkowym kandydatem z okręgu 5 bo liczy się miejsce aktywności zawodej po czym drugi na następny dzień pisze że jego aktywność zawoda i życiowa jest 100 km od okręgu z którego startuje. Co za geniusz tam to wszystko koordynuje i ustala, że Oni każdego dnia zalicząją taką wpadkę? To się nazwą młodzi i zbiorą dziadków, kiedy indziej jadą po byłym wójcie żeby zaraz wystawić na kandydatów do rady kumpli byłego wójta. Potem znowu zaczną pisać bzdury o działaności gospodarczej jst albo zrównoważony rozwoju gminy, a teraz prezentują kandydatów którzy nawzajem wykluczają swoje uzsadnienie dla kandydowania. Cyrk pełny a Ty piszesz jaki to fajne. Ni chyba w kategorii kabaretu. 2018-09-20 23:03 4. Wcześniej sobie odpowiedziałeś niż napisałeś? Żenada. A jeszcze apropos prezentacji to tak się Maciuś zaprezentował że pokazał brak wiedzy w swojej dziedzinie nie znając ustawowych terminów dla poszczególnych decyzji i pozwoleń. A i ten tekst o starcie z miejsca aktywności zawodej -totalna klęska. Szczególnie w odniesieniu do tego dzisiaj prezentowanego, który jakby stratował z miejsca aktywności zawodowej to by komietet młodych emerytów miał radnego w stolicy małopolski. 2018-09-20 23:00 5. Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi że kłamiąc- można oszczędzić komuś cierpienia. 2030 lubicie to? 2018-09-20 22:58 6. do miejscowy. Dokładnie zgadzam się się z Tobą kpina. Ktoś namówił dzieciaka, który jeszcze nie jest świadom co go czeka! Bez doświadczenia. PIS znalazł marjonetkę i będą nim sterować ??? Najpierw trzeba zacząć od czegoś ... i powoli wspinać się w górę. Może najpierw jakaś praca, jakieś doświadczenie! a nie pierwszy lepszy z łapanki i to jeszcze Młody BOMBON na burmistrza żenada! Lepiej nie iść wcale na wybory! 2018-09-20 22:54 7. Szanowni Państwo intelekt popleczników inicjatywy młodych 60+ w pigułce - patrz nick tez mieszkaniec. A kandydaci przywołanego komitetu prezentują się żałośnie. Bełkotliwe puste frazesy, a jak Maciuś z klanu próbował podyskutować to się tylko skompromitował i teraz siedzi cichutko. 2018-09-20 22:50 8. Czy wy myślicie że zarządzanie Szczawnicą to jest jak posiedzenie sobie w szoferce auta strazackiego, zero przygotowania nigdy nie przepracował ani jednego dnia w samorządzie. Mierny wierny ale bierny. 2018-09-20 22:47 9. To jakieś żarty? Niezgoda pewnie popłakał się ze śmiechu że mu PIS takiego kontrkandydata wynalazł 2018-09-20 22:42 10. Ciekawe skąd taki pomysł?
2018-09-14 06:54 1. Ok. Jest popyt jest podaż. Dlaczego jesr zdziwienie. Normalka jak w każdym miejscu gdzie są turyści 2018-09-12 18:01 2. Zebztebie! Dobrze, że piszą o chińskiej tandecie, bo po pierwsze przez nią coraz mniej widać prawdziwą kulturę Podhala, do tego, to bardzo źle dla środowiska jeżeli aż stamtąd przychodzi to wszystko... Z całym tym krupówkowym syfem to miasto straciło swój niepowtarzalny klimat. 2018-09-10 15:34 3. A gdzie jest gwiazdor z pod K2?? 2018-09-06 13:09 4. Pyzdra, jedz lepiej dalej miodek z chin z pestycydami w ogromnych dawkach. Ja chcąc kupić miód jadę do pszczelarza na wieś położoną nieopodal zakopanego i mogę się smakować pysznym, zdrowym i naturalnym miodem z ekologicznego miejsca! Pozdrawiam! 2018-09-05 19:28 5. zawiodłam się na Zakopanem, same chińskie duperele, nic do kupienia typowo z Podhala, zadnych ręcznych wyrobów, nic nie kupiłam, 2018-09-01 13:06 6. Dodam, że miód kupiony pod Gubałówką z pasieki w Bukowinie T. nie dorównuje miodom z poza UE i Chin. Widać, że naród góralski jest wierzący i wszystko chrzci. 2018-08-31 11:38 7. Nie wszystko pochodzi z chin,wyroby drewniane,kapcie i wyroby skórzane pochodzą z Polski od lokalnych wytwórców! ! !Kule itp pochodzą z chin ale kupowane są od hurtownika który zamawia to w chinach i nie da się kupić innych...jest kilka sklepów które oferują hand made,folk & love itd. 2018-08-30 19:55 8. Owszem, jest sporo produktów ''Made in China'' ale jak zwykle rzetelności w sprawdzeniu co z danych zdjęć jest chino-pochodne brak. Może zamiast opisywać ile jest badziewia napiszecie ile jest regionalnych produktów, nawet w Zakopanem są ludzie którzy przykładają się do wykonywania różnego rodzaju pamiątek . No chyba że to idzie metodą ''antyreklama to zawsze jakaś tam reklama .... 2018-08-29 19:41 9. Ja widziałem figurkę świecącą w ciemności (fosforyzującą) Tyrannosaurus Rex stojącą na kawałku skały z napisem "Zakopane". Nie wiem czy była kupiona w Zakopanem ale zrobiło to mi dzień weselszym. 2018-08-22 17:40 10. A kto to jest "człowiek gór",może mi ktoś sensownie wytłumaczy?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP