Reklama

2018-09-09 12:00:17

Tatry

Weźcie krzyż z Giewontem

Krzyż jest tak zrośnięty z Giewontem, więc najlepiej byłoby go wypożyczyć razem z górą - komentują górale nietypową prośbę.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli nadesłaną do ich biura prośbę fundacji katolickiej "SMS z Nieba" z Koszalina. Ks. Rafał Jarosiewicz, prezes fundacji, prosi w niej o wypożyczenie krzyża znajdującego się na szczycie Giewontu. 

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u, nie jest rozmowny. Nie chce podać nawet nazwy fundacji. Potwierdza tylko, że taka prośba wpłynęła, że chodziło o wypożyczenie na "pewne przedsięwzięcie" i że TPN odmówił. - To była pomyłka. Ktoś poprosił o coś, co jest nierealne - skwitował krótko. - Krzyż jest wmurowany w betonowy fundament, nie ma więc takiej możliwości - mówi.

Na Podhalu jednak zawrzało, choć większość górali przekonana była, że to żart. - Krzyż jest tak zrośnięty z Giewontem, że proponowałbym, żeby wypożyczyli go z Giewontem - Bartkowi Koszarkowi, znanemu regionaliście i szefowi Bukowiańskiego Centrum Kultury, trudno zachować powagę. - Albo lepiej niech zrobią sobie replikę naszej góry z krzyżem w Koszalinie, jakby co, to pomożemy - deklaruje w imieniu góralskiej braci.

- Ze względu na trudności techniczne zaproponowałbym łatwiejszy w demontażu, a podobny w stylu krzyż na Litwince albo na Bryjarce. Jest też krzyż w Sopocie - doradza Maciej Pinkwart, pisarz i publicysta, autor przewodników po Zakopanem. - Mogliby tam, w Koszalinie, też usypać sobie kopiec i wetknąć na nim krzyż - sypie pomysłami. - Gdyby ten pomysł padł na Podhalu, to pomyślałabym, że to wpływ tego, że jest tu za mało jodu, za dużo alkoholu i seksu wsobnego. Ale w Koszalinie taki pomysł? Przecież tam jodu nie brakuje - dziwi się zakopiański pisarz i publicysta. - Boję się, że w tym kraju idiotyzm staje się normą, a powaga wariactwem - dodaje już poważnie Pinkwart.

- My, w Rabie Wyżnej, mamy krzyż na takiej płaskiej górce - zaprasza fundację do swojej rodzinnej wsi Wanda Czubernat, znana regionalna poetka i autorka tekstów dla kabaretu "Truteń".

- Albo ktoś był na kacu, albo niespełna rozumu - Józef Pitoń, zakopiański gawędziarz, nie chce wierzyć, że to nie był żart. - No, jak to sobie ktoś wyobraził, że śmigłowcem się wyrwie ten krzyż i przetransportuje w jakieś inne miejsce? - pyta.

W Fundacji "SMS z Nieba" telefon w środę odbiera Joanna Mrozik. - Osoba odpowiedzialna za ten pomysł prowadzi rekolekcje w USA, wraca 8 września. Będzie oświadczenie w tej sprawie na naszej stronie - zapewnia. Twierdzi tylko, że nie chodziło o wypożyczenie krzyża na uroczystości 100-lecia niepodległości Polski - jak pisały niektóre media. Przez Facebooka próbujemy się skontaktować z ks. Rafałem Jarosiewiczem, prezesem fundacji, który stoi za nietypową prośbą do TPN-u. Odpisuje, żeby czeka na oświadczenie. 

To ukazało się 6 września. Dowiadujemy się z niego, że krzyż z Giewontu miał być wypożyczony na 12-godzinne spotkanie rekolekcyjne, które zaplanowane jest 6 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. "W naszym zamierzeniu na spotkaniu STADION MŁODYCH będą obecne w znacznej liczbie także osoby niepełnosprawne, dla których marzenie o wspięciu się na szczyt Giewontu – symbolu Polski i Tatr – jest niemożliwe do zrealizowania ze względu na ich ograniczenia zdrowotne. Chcieliśmy umożliwić niepełnosprawnym przeżycie niezapomnianego doświadczenia, jakim jest dla wielu dotknięcie tego niezwykłego symbolu"- czytamy w oświadczeniu.

--------------

Krzyż stanął na szczycie Wielkiego Giewontu w 1901 roku. Postawili go górale z Zakopanego, a inicjatorem akcji  był ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Kaszelewski.

Krzyż ma wysokość 17,5 m, z czego 2,5 m jest wkopane w skały, ramię poprzeczne ma długość 5,5 m. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów ("Tatry" 3/2009 podają 1978 kg). Zostały one podwiezione wozami konnymi na Halę Kondratową, a stąd wyniesione na szczyt na plecach. Pracowało przy tym pół tysiąca osób, użyto osiemnastu wozów. Oprócz metalowych elementów wyniesiono jeszcze 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody ze źródła pod Kondracką Przełęczą. 

W 1975 r. dokonano renowacji krzyża. Młodzież pod nadzorem ks. proboszcza Władysława Curzydły wyniosła z Hali Kondratowej na szczyt Wielkiego Giewontu 1200 kg piasku, 200 kg cementu oraz wodę do betonu. Betonem wypełniono wyrwę pod krzyżem i wzmocniono skały szczytu, sklejając je. W 2009 r. przeprowadzono kolejny remont krzyża. Został wzmocniony jego fundament, oraz wymieniona powłoka zabezpieczająca przed korozją. Na czas remontu zamknięty był szlak turystyczny od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na szczyt. 

W 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków (źródło: Wikipedia).

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
koniczyna 2018-09-10 19:24:39
seks wsobny...
czy jest tu jakiś inżynier, który wytłumaczy, jak się to robi?
kra 2018-09-10 18:47:55
@beee. Nie mam zamiaru licytować się. Takie a nie inne zachowanie fanatyków religijnych różnej maści, prowokuje i wywołuje u normalnych taką samą agresje i zachowanie. Fanatykom wolno wszystko, ale normalnym już nie, i to jest sedno sprawy. Widziałeś zachowanie klechy jak nie postawi na swoim, gorzej niż zachowanie dziecka w sklepie z zabawkami. Problem w tym, że to wierni powinni utrzymywać swoje organizacje religijne, a nie państwo kosztem obywatela, bo chrześcijaństwo katolickie zostało Słowianom narzucone mieczem i krwią, jak innym np. Ameryka.
Nikt 2018-09-10 14:41:27
Hihi
beee 2018-09-10 12:54:44
@kra, piszesz o tej armii bab, która wymalowała tudzież obrzuciła fekaliami 18 biur poselskich PiS , a nawet jednej z posłanek .Nowoczesnej, Kornelii Wróblewskiej, tylko i wyłącznie dlatego, że głosowała przeciwko ustawie liberalizującej aborcję? Ja tam nie wiem, czy te baby aby na pewno były z kółka różańcowego. Jedno jest pewne, że wielbicielkami ani księdza, a ni PiSu na pewno nie były. Zapewniam. Więc nie szastaj tak tymi oskarżeniami, przypisując komuś coś, co sami macie na sumieniu!!!!
koniczyna 2018-09-10 11:06:42
elyta chowu wsobnego
w artykule, sygnowanym przez panią Beatę Zalot czytamy m. in. wypowiedź niejakiego M.Pinkwarta, ponoć pisarza i publicysty:
"...Gdyby ten pomysł padł na Podhalu, to pomyślałabym, że to wpływ tego, że jest tu za mało jodu, za dużo alkoholu i seksu wsobnego"
klasa, piękno, elegancja wypowiedzi, sympatia dla społeczności Podhala. Mowię Wam - elyta intelektualna.
Rozumiem, że myli się panu Pinkwartowi seks wsobny z chowem wsobnym.
Znam wiele osób na Podhalu i jakoś nie spotkałam się z degeneracją fizyczną i psychiczną, świadczącą o kazirodztwie. Czy M.Pinkwart ocenia po swym najbliższym otoczeniu?
a - nie - to taki żart tylko ...tak? jakoś mało śmieszny i taki raczej prostacki.
Popłakałam się ze śmiechu i nawet uroniłam kapkę moczu.

a dalej już standard " Boję się, że w tym kraju idiotyzm staje się normą, a powaga wariactwem - dodaje już poważnie Pinkwart"
Słusznie M Pinkwart tak "na poważnie" się boi.
Siepacze "normy" już się zbliżają, już "z powagą" zaglądają do naszych okien ...

aha - panie Pinkwart - dla Polaków "tenkraj" to POLSKA, ewentualnie NASZ KRAJ
kra 2018-09-10 08:41:06
@robi. Czy spotkałeś kiedyś fanatyka religijnego jako normalnego człowieka? Może tym krzyż potrzebny jest na jakąś krucjatę przeciw niewiernym. Przecież w Polsce nie można na wsi skarżyć sie na księdza, zaraz armia bab z kółka różańcowego wymaluje ci dom. Lepiej pilnujcie krzyża by miejscowi emeryci na złom nie zdemontowali.
robi 2018-09-10 07:37:02
@SMS z piekła. Katolickim ? To zapewne jakieś tęczowe stowarzyszenie się POdszyło pod katolicki ruch ,aby zniszczyć symbol katolicko-prawicowej Polski i normalnych Polaków
krzysiekzG. 2018-09-09 20:16:27
Przecież replika krzyża na Giewoncie znajduje się w nadmorskim Pustkowie - tam nawet niepełnosprawny na wózku mógły jej dotknąć . To jakiś żart . Chyba ,że ks. Jarosiewicz w ewangelizacyjnym uniesieniu ,na 100 lecie niepodległości ,przerósł nas wszystkich w żarliwości religijnej ?
do Czyżby. 2018-09-09 18:45:18
Kolejny prostak i pustak, który nie ogrania, że jest różnica pomiędzy "zachowuje się" jak a "jest"?
Czyżby 2018-09-09 14:27:41
@Ha ha ha ha ha...
Czyżby?
Ostatnimi czasy KRK zachowuje się przecież jak PIńStwowa Firma:-)
Hoho 2018-09-09 14:13:06
dobrze ze tpn chroni a nie wspiera takie pomysly
Ha ha ha ha ha 2018-09-09 13:42:47
Rzeczywiście, jakim trzeba być prostakiem i pustakiem, żeby z kościoła katolickiego robić państwową firmę...
Przykro , że taka niewiedza panuje jeszcze u niektórych (.Nowośmieszno POstęPOwych) :(
SMS z piekła 2018-09-09 13:14:59
Niektórym katolickim fundacjom z nadmiaru pieniądza, coś sie w głowie pomieszało.
Goral 2018-09-09 13:09:14
Zastanawia mnie jedno jakim trzeba być debilem żeby wogole coś takiego wymyśleć..... trzeba być naprawdę mało inteligentnym, lub mieć chęć zaistnienia żeby o czymś takim pomyśleć....do tego mądrego który to wymyślił "zadzwoń do Rio de Janeiro ona napewno pożycza figurkę Jezusa..... Szkoda że takie prostaki i pustaki pracują w państwowych firmach....
szymeknieslupnik 2018-09-09 12:44:07
Trudno komentować taki pomysł bez zrozumienia stan umysłowego "proszącego'
przykro , że taka niewiedza panuje jeszcze u niektórych :(
Dla mnie ten Krzyż to symbol a nie dekoracja teatralna do przenoszenia , wypożyczania i ?..

Reklama
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam POŁOWĘ DOMU W SPYTKOWICACH (piętro z tarasem). 608 35 83 95.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648.
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI NA STAŁE LUB DOCHODZĄCO: OSOBĘ DO GOTOWANIA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGA GOŚCI, SPRZĄTANIE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    INSPEKTOR/KA PIĘTER - BACHLEDA HOTEL KASPROWY. Umowa o pracę/ umowa zlecenie. Wynagrodzenie: 5 000 zł - 6 000 zł brutto. ZAKRES OBOWIĄZKÓW: - Kontrola czystości pokoi i części wspólnych, - Wprowadzanie statusów pokoi do systemu, - Nadzór nad pracą pokojowych, - Współpraca z recepcją i działem technicznym, - Szkolenie personelu, - Raportowanie jakości i wydajności pracy, - Praca stacjonarna - BEZ ZAPEWNIONEGO NOCLEGU. WYMAGANIA: - Doświadczenie na podobnym stanowisku (mile widziane w hotelarstwie), - Umiejętność organizacji pracy i zarządzania zespołem, - Dbałość o szczegóły, - Komunikatywność. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie, - Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności, - Wdrożenie do pracy, - Posiłki pracownicze, - Zniżki w restauracjach Grupy Bachleda. DANE KONTAKTOWE: praca@kasprowy.pl, telefon: +48 18 202 4061
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera - a la carte. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesyłanie CV na adres email: 888 213 215 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 888
  • PRACA | dam
    Przyjmiemy PRACOWNIKÓW NA WYCIĄG NARCIARSKI I SNOWTUBING. Gubałówka. 692 624 359.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA, ZAKOPANE, UL. PODHALAŃSKA. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALA NA: MAGAZYN, HURTOWNIĘ, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • MOTORYZACJA | inne
    PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
    Tel.: 607695394
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, POMOCNIKA DEKARZA. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Karczma "Czarci Jar" poszukuje osoby na stanowisko POMOC KUCHENNA. Tel. 602 366 750.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-11 11:31 Strony internetowe dla małego biznesu - ile kosztuje strona internetowa na start? 2025-12-11 11:30 Charytatywnie dla Jasia Kułacha 2025-12-11 11:00 20-latek ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymany w Zakopanem 2025-12-11 10:01 Ogrzewanie domu w górach gazem płynnym - wygodne rozwiązanie poza siecią 2025-12-11 10:00 WOŚP zagra 25 stycznia. Wsparcie można okazywać już teraz 2 2025-12-11 09:30 Małopolska przyspiesza. 2025 - rokiem wyzwań i rozwoju 2025-12-11 09:00 Choinka dla Życia - oddaj krew i odbierz świąteczne drzewko! 2025-12-11 08:00 Gdy źródła zamilkną 2025-12-10 22:30 Echo Dawnej Tradycji w Szczawnicy - Święta Łucja Dnia Przyrzuca! 2025-12-10 20:59 Kot, który utknął na drzewie w Nowym Targu - już bezpieczny 1 2025-12-10 20:11 Zakopane - oddam za darmo SZAFKĘ i BIEŻNIĘ TC-140 2025-12-10 20:00 Spotkaj się z ratownikami GOPR na Babiej Górze 2025-12-10 19:00 Niedźwiedzie jeszcze baraszkują w Tatrach 1 2025-12-10 18:00 Mikołaj przybył ze stypendiami do SP 11 w Nowym Targu (ZDJĘCIA) 2025-12-10 17:19 Na Krupówkach przed Kościołem Najświętszej Rodziny powstał lunapark (WIDEO) 49 2025-12-10 17:17 Policjant śmiertelnie postrzelił agresywnego nożownika 17 2025-12-10 16:59 Nowe autobusy i modernizacja ulic w Nowym Targu 4 2025-12-10 16:00 Przed świętami wszystkie ulice będą udekorowane 6 2025-12-10 15:30 Zimowa noc spadających gwiazd pod Tatrami 4 2025-12-10 15:00 Nowa ustawa to dla nas rewolucyjne narzędzie 12 2025-12-10 13:59 To nie żart, tylko najprawdziwszy koń, który nazywa się Żart 2 2025-12-10 13:30 Spiski Jarmark Bożonarodzeniowy po raz pierwszy 2025-12-10 13:00 Kupisz wigilijne sianko, pomożesz podopiecznym ośrodka na Kamieńcu (WIDEO) 2025-12-10 12:30 Nowotarska Biblioteka w piątki czynna dłużej 2025-12-10 12:30 Wlazł kotek na drzewo i... 1 2025-12-10 12:21 Na Krupówkach nie ma już śniegu. Na termometrach prawie 13 st. 1 2025-12-10 11:43 Krewcy bracia napadli i okradli 49-latka 1 2025-12-10 11:30 Jarmark Bożonarodzeniowy pod Trzema Koronami 2025-12-10 11:30 Szczawnickie smaki w Budapeszcie. Węgierscy dziennikarze odkrywali kulinarne tradycje Pienin 4 2025-12-10 11:00 Sokół TOPR-u wrócił w Tatry (WIDEO) 2025-12-10 10:03 PSONI Koło w Zakopanem zaprasza na IV Bal Charytatywny 2025-12-10 09:59 Piękne widoki z Nosala o poranku. Puste Tatry (WIDEO) 2025-12-10 09:00 Starosta Skupień: Chcemy, aby biuro Wód Polskich zostało w Zakopanem 1 2025-12-10 08:00 Na Sarnią Skałę w przyspieszonym tempie (WIDEO) 2025-12-09 21:00 Psie piękności, psie nieszczęścia, każde jedno czeka na upragniony dom 2025-12-09 20:39 Bożonarodzeniowy Jarmark w poroniańskim wydaniu zaprasza 2025-12-09 20:32 W Zakopanem było dziś prawie 11 st. C! 2 2025-12-09 20:20 Akcja policji w pustostanie w Zakopanem. Przeszukują budynek (AKTUALIZACJA) 2 2025-12-09 20:00 Debata zeszła na psy 2025-12-09 19:30 Gminne eliminacje do finału Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka 2025-12-09 19:00 Pszczelarskie Roje na św. Ambrożego 1 2025-12-09 18:30 Kolejny sukces "Lalkarzy" ze Spytkowic 2025-12-09 18:00 Lodowisko w Ochotnicy Dolnej już działa 2025-12-09 17:30 Warsztaty, teledysk i film 2025-12-09 17:00 Rejestracja w jednym miejscu, ale są problemy. Reorganizacja w szpitalu na Kamieńcu 4 2025-12-09 16:36 Miniarchiwum kultury Orawy 2025-12-09 16:30 Kobiecość to wrzawa. Mamy dla Was książki 1 2025-12-09 16:15 Drożej za śmieci w Spytkowicach 2025-12-09 15:45 Oświadczenie burmistrza Nowego Targu dotyczące przewróconej latarni na bulwarach 1 2025-12-09 15:25 Góra śniegu na Spyrkówce utrudnia wjazd na Zakopiankę, kiedyś tu dojdzie do tragedii 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-11 10:56 1. na pewno nie jest tak jak pisze ten @tuskobida, że są zamykane szpitale owszem są! ale tylko i wyłącznie zamykane oddziały np. położniczo-ginekologiczne z powodu braku urodzeń, a to, że niektóre szpitale nie mają pieniędzy pod koniec roku to, tak jest od wielu lat!! 2025-12-11 10:33 2. "Szpital w Sochaczewie wstrzymuje przyjęcia pacjentów, a grudniowe terminy przesuwa na następne miesiące. Dyrekcja tę decyzję tłumaczy brakiem pieniędzy za nadwykonania ze strony NFZ - chodzi o ponad 6,8 mln zł. " Tym sposobem wystarczy sprzętu dla wszystkich pozostałych czynnych szpitali, nie będzie potrzeby robienia zbiórek. 2025-12-11 10:31 3. @ Idzie tuskobida, nie ciesz się tak! bo twoi kaczyści na pewno nie będą przy żłobie! powiem ci gdzie będą w TIURMIE :) :) :) 2025-12-11 10:07 4. Bea-ta coś na pisze na temat "poprawnej" pisowni Pola? 2025-12-11 09:57 5. "Szpitale powoli sa zamykane(?) nawet bez kontroli i oponii NIK-u." Bo zamiast chodzić do kościoła trzeba było jeździć co tydzień pod sejm i protestować przeciw rozkradaniu państwa. Może takiej modlitwy bóg by prędzej wysłuchał? 2025-12-11 09:51 6. To jest dobry komentarz... "Kosciol, na mocy Konkordatu , ma prawo prowadzic swoja dzialalnosc gospodarcza i jest to zupelnie legalne." A my jesteśmy kolonią murzyńską czy suwerennym państwem? Czy Polacy na "mocy Konkordatu" mogą prowadzić działalność w Watykanie? 2025-12-11 09:45 7. Moi drodzy parafianie. Wiem że przemawia przez Was miłość do bliźniego swego plebana. Ale co z tymi podatkami od opłat parkingowych? Bo ta kwestia gdzieś umknęła w ferworze... Czy to po bożemu? Po chrześcijańsku? Po katolicku? Wiem że pleban na kazaniu Wam tego nie powie a na samodzielne czytanie pisma świętego nie macie czasu. Więc kiście się dalej we własnym sosie. Niech Wam karuzela wesoło przygrywa do mszy. Powodzenia! 2025-12-11 09:34 8. Po co te fochy i dąsy jak obecny rząd jeszcze dwa latka będzie u koryta to wszyscy będziemy pod kościołami wyciągać ręce i prosić panie wspomóż mnie i mojej dzieci 2025-12-11 09:13 9. Ale wszystkie? Bo pamiętam jak przed Dorulą na Strążyskiej i Kasprusiach były ozdoby na co drugiej latarni, a potem za Doruli były całe 3 ozdoby na całym odcinku Strążyska-Kasprusie, a w zeszłym roku to już ani jednej. Rozumiem, że najważniejsze są Krupówki i okolica domostwa aktualnego burmistrza, ale my też płacimy podatki i chcielibyśmy świąteczny nastrój. 2025-12-11 08:50 10. No jak Burmistrze n miejskim robią lunapark to czemu ksiądz na swoim nie może parę złotych dorobić ? On to przynajmniej odda to biednym i potrzebującym heeeeee
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama