Reklama

2019-03-07 21:30:40

Zakopane

Film o oszustwach na parkingu bije rekordy oglądalności

Reklama

Już ponad 70 tys osób obejrzało nasz dokument ujawniający oszustwa na parkingu przy Bronka Czecha w Zakopanem. I nic z tego ciągle nie wynika.

Od kilku lat trwa oszukiwanie kierowców parkujących przy ul. Bronisława Czecha w Zakopanem. Film, który opublikowaliśmy kilka dni temu bije rekordy oglądalności ale władza, właściciel terenu, milczy. Dzierżawca ciągle ten sam. 


O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy w kwietniu 2017 roku. Tydzień temu znowu. Oto film i tekst sprzed dwóch lat.  

    Parking oszukanych turystów

Zebraliśmy dowody oszustwa, którego ofiarami są turyści i skarb państwa. Władze Zakopanego wiedzą o sprawie, ale ktoś tu chroni złotego interesu. Oto wyniki naszego wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego.
Czwartek, słoneczny dzień. W górach leży dużo śniegu. Na Kasprowym Wierchu świetne warunki narciarskie. Katarzyna Kuczkowska-Jeske jedzie z mężem i dwójką dzieci z Leszna do Zakopanego. Pakują do samochodu narty, od tygodni cieszą się na ten wyjazd. Na miejsce docierają zmęczeni, ale szczęśliwi. Samochód zostawiają blisko ronda kuźnickiego, przy ul. Bronisława Czecha, by busem łatwo i szybko dotrzeć do Kuźnic. To zresztą jedno z najpopularniejszych miejsc postojowych dla ludzi idących w góry.

Słońce, śnieg i narty - czas jednak szybko mija, pora wracać. Około 15.30 zjeżdżają busem z Kuźnic na parking. Odjeżdżają.

Fiskalny na niby

Ruszamy za nimi. Zatrzymują samochód przy restauracji "Obrochtówka". Gdy wychodzą z samochodu, przedstawiam się, proszę o rozmowę. Są zaskoczeni, że chce z nimi rozmawiać dziennikarz. Pytam o parking. - Podszedł do nas jakiś człowiek w kamizelce i pytał, czy jedziemy na Kasprowy. Powiedział, że za cały dzień mamy zapłacić 20 zł. Dał nam jakiś kwit, wydrukował go chyba z kasy fiskalnej. I to wszystko. O, to ten kwit. Może pan go sobie zabrać - proponują. Pokwitowaniem przyjęcia 20 zł jest kwit parkingowy.  Nie jest to paragon fiskalny. Nie ma na nim ceny. W krótkim czasie w podobny sposób takich kwitów zbieramy w redakcji kilkanaście. Rozmawiamy z kolejnymi ofiarami nieuczciwego parkingu. Za każdym razem scenariusz jest podobny.

Dwa dni po rozmowie odbieram telefon od pani Jeske. Opowiada, że zaparkowali w tym samym miejscu dwa dni po naszym spotkaniu. Zapytali parkingowego, dlaczego zostali oszukani. Usłyszeli, że na godziny to jest parking pod skocznią, a tu, przy rondzie, obowiązuje taki cennik i koniec, kropka. - Kłamali, tak nam przykro, że daliśmy się oszukać, a tacy byliśmy tu zawsze szczęśliwi. Czemu nam to robią? - nie kryje żalu.

Prawdziwy cennik opłat znajduje się na tym parkingu w kilku miejscach, ale na niewielkich tabliczkach. Pierwsza godzina postoju to 1 zł, za każdą następną 2 zł. Autobusy płacą 15 zł.

Od trzech lat dzierżawcą parkingu przy ul. Bronisława Czecha jest Stanisław Dziubas z Suchego, a dokładnie jego firma usługowo-handlowa. Ostatnio umowę podpisał 19 sierpnia 2016 r. Wygrał wówczas przetarg, oferując opłatę miesięczną w wysokości 36.500 zł netto. W umowie zobowiązał się do stosowania stawek cenowych widniejących na tablicach. (Parking na 262 samochody osobowe i 25 autokarów ciągnie się wzdłuż jezdni od ronda do budynku TOPR przy ul. Piłsudskiego.)

Udajemy turystów

Zmieniamy taktykę tak, aby mieć pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Teraz na parkingu ustawiamy swoje samochody. Dysponujemy kilkoma autami na obcych rejestracjach. Parkingowi wiedzą, od kogo najłatwiej wydusić nienależne pieniądze. - Moim zadaniem było postawienie samochodu na tym parkingu. Miałem udawać, że jadę na narty. Odpowiednio się ubrałem - opowiada podstawiony przez nas kierowca. - Parkingowy kazał sobie zapłacić 20 zł. Zamiast paragonu fiskalnego dostałem kwit parkingowy. Kilka dni później wykonał to samo zadanie ponownie, z tym, że zapytał już o cennik. - Pan był wyraźnie zaskoczony. Na wyraźne żądanie dostałem też po raz pierwszy paragon.

Kilka dni później aranżujemy nową sytuację, chcemy potwierdzić nowe informacje, że parking ma pomysł, jak radzić sobie z niesfornymi klientami. Rzecz dotyczy osób, które z różnych powodów szybko wracają do auta i domagają się zwrotu części pieniędzy. Takich przypadków znamy kilka. Mają one także odzwierciedlenie w policyjnych notatkach. Jeden z nich miał burzliwy przebieg. 22 lutego 2017 roku. Oszukany turysta odjeżdża z parkingu przy Bronisława Czecha z przekonaniem, że kwit parkingowy, który otrzymał, upoważnia go do parkowania na terenie całego Zakopanego. Takie zapewnienie dostał, gdy wrócił do samochodu po kilkunastu minutach i chciał odzyskać pieniądze za niezrealizowany postój. Parkingowy posmarował mu kwit mazakiem informując go, że na jego podstawie może sobie dziś stawać w Zakopanem, gdzie chce, bo żadnych zwrotów nie ma. Już na parkingu przy ul. Kościuszki turysta boleśnie przekonał się, ile wart jest ten pomazany kwit. Nie dał jednak za wygraną i postanowił drugi raz za parkowanie w mieście nie płacić. Skończyło się na rozbitej lampie i interwencji policji. Co ciekawe, parking przy Kościuszki dzierżawi także Stanisław Dziubas. - Tak, potwierdzam to zdarzenie - mówi Krzysztof Waksmundzki, rzecznik zakopiańskiej policji. - Z naszych informacji wynika, że sprawca zdarzenia nie chciał zapłacić za parking i parkingowy zastawił mu wyjazd swoim prywatnym samochodem. Wtedy doszło do kolizji między samochodami. Turysta dostał mandat w wysokości 220 zł.

W grudniu zeszłego roku w niemniej drastycznych okolicznościach odbyła się próba zaparkowania na parkingu pod szpitalem na Bystrem. Turyści z Niemiec uciekli z postoju omal nie przejeżdżając pracownicy parkingu. Wcześniej tłumaczyli jej, że mają kwit ze specjalnymi znakami, który upoważnia przecież do parkowania wszędzie. Notatka z tego zdarzenia znajduje się w policyjnych archiwach.

Ten sposób okłamywania turystów także udaje nam się potwierdzić. Dostajemy kwit z namalowanym znakiem, który ma nam gwarantować bezpłatny parking w całym mieście. Rzecz jasna, nikt tego nie respektuje.

Przecież to wszyscy wiedzą

Rozmawiamy z dzierżawcami i pracownikami zakopiańskich parkingów. Chętnie rozmawiają, ale proszą o zachowanie anonimowości. Oto co mówią, cytujemy ich pod zmienionymi inicjałami. Paweł P. od pięciu lat pracuje na parkingu pod estakadą. - Turyści często żalą się, że koło ronda zostali oszukani. Od dawna wiadomo, że tam kasują ludzi nieuczciwie. Większość osób w Zakopanem o tym wie. Dziwne tylko, że nikt z tym nic nie robi. Pamiętam, jak sam kiedyś źle kogoś skasowałem na 2 złote i jakie miałem konsekwencje. A tam przecież idzie nie o takie takie kwoty - twierdzi. Podobnie mówi Józef F., który prowadzi prywatny parking. Dziwi się, że tak długo to trwa, podejrzewa korupcję. - Składane są skargi do urzędu i nikt z tym nic nie robi? To niepojęte, jakie Dziubas ma tam plecy - mówi oburzony.

- Największe żniwa zbiera, gdy nie chodzi kolejka na Kasprowy. Turystę łoją wtedy wszyscy - Maria K., która prowadzi z mężem jeden z parkingów w Zakopanem, twierdzi, że z reguły turystów się o tym nie informuje. - Jedzie taki z całą rodziną busem do Kuźnic z nadzieją, że dostanie się na Kasprowy. Płaci 20 zł za auto, potem prawie drugie tyle za busa dla siebie, żony i dzieci i wraca do auta z kwitkiem. Jej zdaniem to wynika ze zwykłej pazerności. - Każdy chce na nich zarobić. Smutne to, ale prawdziwe.

Krzysztof H. nie kryje zdenerwowania, gdy mówi o sytuacji na parkingu niedaleko ronda. Godzi się nawet na wizytę w redakcji. Pokazuje mi zebrane kwity parkingowe, które zostawili u niego na parkingu niedaleko Krupówek oszukani turyści. - Dziwię się, że Urząd Skarbowy nie zorientował się, że to, co oni drukują, to nie jest paragon fiskalny. Podejrzewam, że podczas kontroli widzą, że parkingowy coś drukuje z kasy, i tym się zadowalają - pokazuje mi kwity parkingowe wydane przez FHU Dziubasa, które zebrał od wprowadzonych w błąd turystów. - Te znaki, kropki albo kreski pisane flamastrem mają im pomagać w identyfikacji klienta. Trudno przecież pamiętać wszystkich, no i jaką ściemę im wcisnęli. Takie mają szyfry - dodaje Krzysztof H.

- W momencie przyjęcia pieniędzy parkingowy zobowiązany jest natychmiast wydrukować z kasy paragon fiskalny. Nie ma innej opcji - wyjaśnia Paweł Kluska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem.

Docieramy do Mariana W., byłego pracownika Stanisław Dziubasa. - Dziubas dla władzy jest wygodny. Co miesiąc dostają od niego czynsz za parking przy rondzie, ok. 50 tys. zł, nie ponoszą przy tym żadnych kosztów, żadnych problemów - Marian W. opowiada, że przez pierwszy miesiące Dziubas działał po omacku. Wygrał przetarg w 2014 r. nic nie wiedząc o tym, jak prowadzi się ten biznes. Szybko jednak nauczył się, jak robić tu pieniądze. - Większość ludzi zatrudnia na czarno. Wyznacza poziom pieniędzy, które parkingowy musi dostarczać codziennie. Z mojej pracy zrezygnował. Domyślam się, że chodziło o zbyt małe utargi. On ma nierealne wymagania wobec ludzi - przekonuje. Marian W. uważa, że Dziubas poczuł wiatr w żaglach, gdy zmieniły się władze samorządowe.

Władza jest ślepa?

Sprawa parkingowych naciągaczy pojawiała się już w radzie miasta. 31 stycznia 2017 r. Paweł Strączek, miejski rajca, żalił się, że kiedyś zapłacił tam za parking 15 zł. Radni zadowolili się wówczas oświadczeniem naczelnika Wydziału Drogownictwa i Transportu Urzędu Miasta w Zakopanem, że przeprowadzono tam kontrolę. Jeśli prawdą jest, że od lat na ręce burmistrza trafiają skargi na działalność parkingu prowadzonego przez Dziubasa, to dlaczego ten wygrywa kolejne przetargi? Jawnie łamie umowę w punktach dotyczących wysokości stawek parkingowych. Czy ktoś w urzędzie chroni interesy Stanisława Dziubasa? Trafiamy na dziwny incydent z 2015 r. Oto radny Wojciech Tatar domaga się w urzędzie natychmiastowego zamknięcia prywatnego parkingu rodziny Cukrów, uruchomionego na niewielkiej posesji pomiędzy ulicą Bronisława Czecha a Bogówką. Co ciekawe, to teren bezpośrednio sąsiadujący z parkingiem dzierżawionym przez Stanisława Dziubasa. Ewidentnie konkurujący z nim. Mimo że nie ma żadnych poważnych powodów, władze miasta uginają się pod naciskiem radnego i we wrześniu 2015 r. palikują wjazd na prywatną posesję Cukra. Są przy tym tak niezwykle zdeterminowani, że odcinając drogę wjazdu na prywatną posesję Macieja Cukra, wchodzą na cudzą własność. Palikują odcinek nienależący do drogi publicznej, a będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu. Dopiero po odwołaniu, po roku burmistrz nakazuje usunięcie palików z terenu należącego do COS-u. Pozostałe stoją do dziś, utrudniając wjazd na teren Cukra. Na tym nie koniec, ostatnio do właściciela posesji odezwał się nadzór budowlany, rzecz dotyczy utwardzenia działki. - Radny Maciej Wojak ostrzegał mnie, że bardzo za tym chodzi radny Tatar - mówi Maciej Cukier. - No cóż, za rękę go nie złapałem. Informacje o zaangażowaniu radnego Wojciecha Tatara w interesy Dziubasa potwierdzamy w dwóch innych źródłach. - Tak, to prawda, był u mnie radny Tatar z interwencją w tej sprawie - Janina Puchała, naczelnik Wydziału Drogownictwa i Transportu, wyraźnie nie chce o tym mówić, zwłaszcza gdy pytam o nielegalne zapalikowanie posesji Cukrów od strony ulicy Bogówka. - To był mój błąd - stara się wziąć winę na siebie. Przekonuje, że jest kilku radnych, którzy ciągle ją w gabinecie odwiedzają albo piszą smsy. 

Pytam też o liczbę skarg, jakie trafiły do urzędu na parkingową działalność Stanisława Dziubasa. Okazuje się, że było ich 14. - Po każdej żądamy wyjaśnień od niego. Nawet sama podstawiałam tam na parkingach samochody, ale zawsze wszystko się zgadzało - zapewnia Janina Puchała. Naczelnik wydziału podejrzewa, że skargi mogą pochodzić od osób, które chciałyby przejąć parkingi Dziubasa. - Wie pan, on nam ładnie, regularnie płaci, nie mamy podstaw, żeby rozwiązać umowę.   

Biznesmen z Suchego

Stanisław Dziubas ma 29 lat. Prowadzi działalność gospodarczą na szeroką skalę. Udało nam się ustalić, że ma sklep monopolowy "Gold Melina" w centrum Poronina i kilka budek handlowych z wyrobami regionalnymi w Zakopanem, jest też właścicielem firmy produkującej odzież "Goldmerino". Niedawno uruchomił w Zakopanem przy ul. Zamoyskiego nowy sklep spożywczy sieci "Groszek". Prowadzi też handel obwoźny. Dzierżawi pięć parkingów: przy ul. Bronka Czecha i Piłsudskiego, przy ul. Karłowicza, na Gimnazjalnej, przy ul. Piłsudskiego od strony ulic Tetmajera do Makuszyńskiego oraz parking przy ul. Zaruskiego i Kościuszki. Co miesiąc płaci miastu czynsz, łącznie ok. 70 tys. zł netto.

Parkingowy biznes na tyle spodobał się młodemu biznesmenowi z Suchego, że wziął w dzierżawę jeszcze trzy parkingi należące do Tatrzańskiego Parku Narodowego. 21 marca 2017 r. zaskoczył pracowników TPN, oferując za parking w Kościelisku Kirach kwotę 146.900 zł, gdy tymczasem cena wywoławcza wynosiła 60 tys. zł. Wygrał również dzierżawy parkingów przy Małej Łące (zaoferował 38.900 przy cenie wywoławczej 18.000 zł) i na Wierch Porońcu (zaoferował 147.900 zł przy cenie wywoławczej 92.000 zł). 

Stanisław Dziubas stanowczo zaprzecza stawianym mu zarzutom. - Turyści ile stoją, tyle płacą - przekonuje - Zawsze stosujemy się do cennika. Te skargi to konkurencja, podkładają mi świnie. Moim zdaniem bruździ mi ta konkurencja, która wcześniej prowadziła parking - Dziubas stara się też przekonać, że cenę dogadują jego pracownicy z turystą, który np. chce zostawić samochód na dwa dni. - Oczywiście paragon fiskalny zawsze jest wydawany. Pytam też o znajomość z Wojciechem Tatarem. - To ten radny, tak? Nie, nie znam go - oświadcza.

Nieco inaczej Dziubasa pamięta radny Wojciech Tatar. – Dwa czy trzy razy spotkałem się z  nim w Urzędzie. Bo chciał coś dopytać o parkingi. Wiem, że mu tam kłody pod nogi podkładają. – Przekonuje, że jako przewodniczący komisji robi tak, żeby ludziom pomóc. - A w interesie naszym też jest pilnowanie naszego majątku. -  

Odnosząc się do nacisków jakie miał wywierać na naczelnika wydziału drogownictwa i transportu przyznaje, że często uzgadnia z nią sprawy drogowe - Ja nikogo nie cisnąłem, często dyskutujemy o projektach uchwał. Występowałem w interesie Dziubasa, bo parking jest własnością gminy . Nie jest prawdą, że moje zaangażowanie było ponad miarę. Nie chcę, żeby mnie wciągano w gry parkingowe. Nie mam żadnych interesów z Panem Dziubasem, nawet flaszki z nim nie wypiłem. Znamy się tylko z Urzędu Miasta. A w ogóle to uważam, że w całym mieście powinny powstać parkometry, to by sprawę rozwiązało. -

Jurek Jurecki

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Realistyczny 2019-03-09 07:32:18
Chyba raczej poprostu nie chcecie wiedzieć o co tu chodzi......:) Nie jest to wygodne....
olo 2019-03-08 14:44:48
i dlatego za przyjazd do Zakopanego musieliby ni dopłacić, wolę gdzie indzie, po ludzku, nawet jak drożej i za granicą
Liczyło 2019-03-08 09:49:26
Kupię Wam Loczydlo skoro tak dobrze wszystko wyliczyles to dlaczego jeszcze nie wystartowałes w przetargu?
czopek 2019-03-08 09:32:30
Żeby się nie okazało, że oglądalność wynika z walorów edukacyjnych filmu.
kupięWamliczydło 2019-03-08 00:53:30
262 auta po 1 zł za godzinę daje 262 zł na godzinę czyli za 8 godzin pełnego obłożenia w ciągu 1 dnia w sezonie 2096 zł czyli miesięcznie 62.880. Dodając pozostałe godziny dojdziemy do 100.000 zł.

Cennik BARDZIEJ rzeczywisty:
262 auta po 15 zł daje 3930 zł na jedną "falę" których w sezonie przez cały dzień są przynajmniej 3, co daje około 12.000 dziennie. Czyli 360.000 zł miesięcznie.

I nie ważne czy moje obliczenia są trafne czy należy je skorygować zaokrąglając do pół miliona / mies. Ważne i pewne jest jedno - JEST SIĘ O CO BIĆ :)
MadMax 2019-03-08 00:48:47
nie rozumiem, bo w filmie inkasent pobrał 15zł, (zapewne opłata jednorazowa) a w parkomacie jest 30 zł za cały dzień. Więc jeżeli ajent rozlicza się z UM i płaci jak w umowie, to kto tu i kogo oszukuje ???, bo klient zapłacił połowę należnej kwoty i paragon dostał. Dlaczego UM sam nie stawia parkomatów i sam nie pilnuje opłat ?
Nie pochwalam może praktyk ale wszyscy są zadowoleni, i fiskalnie też chyba nie ma naruszenia zasad. Co innego karanie za brak kwitu jak ktoś czeka w kolejce do parkomatu - ale z tym też różnie bywa, zwłaszcza z turystami (oni zawsze właśnie szli uiścić opłatę). trochę jest to szukanie bardzo taniej sensacji, tytuł - nagłówek się liczy do liczenia oglądalności i tyle - reklamodawcy się cieszą bo kliknięć jest więcej.
kijwoko 2019-03-07 23:16:55
Panie Tatar a co z postojem busików na skrzyżowaniu Podhalańskiej ? Jakim cudem takie asy siedzą w urzędzie ? Nawet w policji goi mieli dość .
Karolina 2019-03-07 22:25:00
Z tym, że na Bronka Czecha jest parkomat, a chłop chodzi i zbiera kasę...
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam drewniany dom z bali, 2 pokoje i kuchnia wraz z budynkiem gospodarczym do rozbiórki.
  Tel.: 0033699370699, 0048666666543
  E-mail: rezerwacja@vivatatry.pl
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KRAWCOWEJ do pracy przy pantoflach ok. Rabki.
  Tel.: 507484949
  E-mail: Fengszui@wp.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MIESZKANIE na wynajem. Zakopane - Przew. Krzeptowskiego, 2 pokoje, 44 m2 - 2500 zł+ prąd. Tel. 600820576,
  WWW: www.perfect-nieruchomosci.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE Pardałówka MIESZKANIE, 63 m2 - 549 000 zł. Tel. 886896759,
  WWW: www.perfect-nieruchomosci.pl
 • PRACA | dam
  Perfekt Isolierung Ltd. Spółka komandytowa zajmująca się Izolacją przemysłową zatrudni do pracy zagranicą. Mile widziane osoby z doświadczeniem jak również do przyuczenia. Możliwość szybkiego wyjazdu i wysokich zarobków. Chętnych prosimy o przesyłanie CV na adres:
  E-mail: biuro@isolierung.pl
  Inne: lub kontakt telefoniczny ? 12 268 32 80.
 • PRACA | dam
  Pensjonat zlokalizowany w okolicach Centrum Zakopanego (odległość od ul. Krupówki ok 1,5 km) - zatrudni na stałe rezydenta do przygotowywania śniadań i sprzątania pokoi. Oferujemy stawkę 18 zł netto/h i zakwaterowanie. CV wraz z danymi kontaktowymi proszę przysyłać na poniższy adres mailowy:
  E-mail: pensjonat_zakopane@o2.pl
 • PRACA | dam
  Do remontów i wykończeń: PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM MEBLE HOLENDERSKIE I BYDGOWSKIE Z LITEGO DRZEWA (meblościanka, stół owalny rozkładany z krzesłami, wypoczynek - fotele). 602 156 678
 • POŻYCZKI
  KREDYTY BANKOWE POŻYCZKI POZABANKOWE, -ODDŁUŻENIOWE, -NA OŚWIADCZENIE, -TYLKO DOWÓD OSOBISTY. T- 694 567 002.
 • POŻYCZKI
  TYLKO U NAS ODPOWIEDNIE FINANSOWANIE -DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, - DO 300 000 ZŁ. GOLD CENT FINANSE. T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO SPRZĄTANIA W CUKIERNI W NOWYM TARGU. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY ogłasza PRZETARG NA ODDANIE W DZIERŻAWĘ nieruchomości gruntowej położonej w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 38A przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze handlowo-usługowym od 15 października 2019 do 31 maja 2023. Szczegółowe informacje można uzyskać:
  WWW: https://bip.zakopane.eu/przetarg-na-oddanie-w-dzierzawe-nieruchomosci-gruntowej-stanowiacej-czesc-dzialki-nr-ew-513-9-obr-12-polozonej-w-zakopanem-przy-ul-chalubinskiego-38a-1
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia 3 POKOJOWE MIESZKANIE 61 m2 w Nowym Targu.
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie z balkonem
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2.
  Tel.: 512874773
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO DO RESTAURACJI I PENSJONATU W ZAKOPANEM, WYMAGANE PRAWO JAZDY. PEŁNE ŚWIADCZENIA. 601 84 66 59 (dzwonić w godz. 10-18)
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Firma Usługowo Transportowa MISINIEC zatrudni KIEROWCĘ kat:C E
  Tel.: 602 107 107
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI W ZAKOPANEM W DNIACH 21-22 WRZEŚNIA NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI.
  Tel.: 668 589 537
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  HOTEL RYSY w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ, PORTIERA NOCNEGO i POKOJOWĄ. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: recepcja@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i doskonałe zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, przy ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym:
  WWW: https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-usługi/
  Inne: oraz można się z nią zapoznać w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LUKSUSOWY DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko RECEPCJONISTKA/RECEPCJONISTA do Hotelu Eco Tatry*** 608 088 017, ksiegowosc@projinwest.pl- praca w systemie zmianowym bez nocy
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma budowlana poszukuje fachowców: murarzy, cieśli, malarzy-tapeciarzy, elektryków, dociepleniowców. Praca w brygadach z Podhala. Darmowe zakwaterowanie, samochody służbowe, zjazdy do kraju co 2 tygodnie. Zadzwoń Conexio tel. 722240044 www.conexio.pl
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam połówki płazy 502610248
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-09-22 08:06 Budżet podzielony 2019-09-21 21:35 Wojsko maszerowało na Hali Gąsienicowej. Odsłonięcie tablicy 2019-09-21 20:16 Znowu tłoczno 2019-09-21 20:11 Na pożegnanie lata 2019-09-21 19:06 Nowa wykładzina w szpitalu 2019-09-21 18:04 Czarny Dunajec przyjazny rowerzystom 4 2019-09-21 17:13 Pieniny pełne gości 2 2019-09-21 16:57 Na Klikuszówce boją się powodzi 2019-09-21 16:26 Porekolekcyjny redyk 2019-09-21 15:50 Płać, jak za kanał 1 2019-09-21 14:58 Czerwone fury z Czech podbijają Zakopane (ZDJĘCIA) 4 2019-09-21 13:50 Świstak o poranku na Kasprowym Wierchu (WIDEO) 4 2019-09-21 12:45 Po tragicznym wypadku w Bukowinie. Policja ustala kto kierował autem 3 2019-09-21 12:21 Jeleń na torach 1 2019-09-21 11:29 Drogie śmieci 1 2019-09-21 11:15 W Białym Dunajcu 62-letni kierowca zasnął i zjechał z drogi 2019-09-21 11:10 Na parkingach przed Morskim Okiem nie ma miejsc 6 2019-09-21 10:32 Konie na Skalnym Podhalu 4 2019-09-21 09:26 Zdrój z czystą wodą 1 2019-09-21 08:00 Rak jelita grubego: Nie daj szansy chorobie - zbadaj się! 2019-09-21 07:56 Upamiętnić profesora 2 2019-09-20 22:00 Wielkie oczyszczanie 2019-09-20 21:01 Na Olczańskim Wierchu powstanie rondo? 4 2019-09-20 20:29 Kobieta i dziecko przygnieceni do ściany na parkingu. Kierowca miał 82 lata (ZDJĘCIA) 8 2019-09-20 20:23 W niedzielę jeździmy za darmo autobusem po mieście 2019-09-20 18:58 Strajkowali w obronie klimatu (WIDEO) 4 2019-09-20 18:24 Po rejestracjach też widać, że górali nie brakuje 1 2019-09-20 17:53 Jesiennie nad Jeziorem Rożnowskim 1 2019-09-20 17:41 Spokojne targowanie na nowotarskiej zajezdni 1 2019-09-20 16:46 Odetchnij w uzdrowisku 1 2019-09-20 16:34 Na samym przedzie Galica jedzie 2019-09-20 16:05 Ryby rażone prądem 2 2019-09-20 15:30 Jubileuszowy Jazz Camping Kalatówki 2019 2019-09-20 14:57 W Pieninach turystów nie brakuje, ale na razie zimno (WIDEO) 2019-09-20 14:43 Dziś początek rowerowego szaleństwa na Harendzie 2019-09-20 14:33 Czy budowa barierek przy ścieżkach rowerowych ma sens? 18 2019-09-20 14:32 Gorce sprzątamy, bo je kochamy 2019-09-20 13:45 We krwi ofiar wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej był alkohol 2 2019-09-20 13:37 Nocne rajdy w Bukowinie 5 2019-09-20 12:35 Duży ruch na zakopiance. W weekend spodziewamy się wielu turystów (WIDEO) 2019-09-20 12:13 Woda w Krośnicy nadaje się do spożycia 2019-09-20 11:59 Dziś trochę słońca, trochę chmur. W weekend piękna pogoda 2019-09-20 11:13 Ekologicznie na Równi Krupowej 9 2019-09-20 10:39 Wypadek w centrum Nowego Targu 2 2019-09-20 09:59 Szlak Wokół Tatr z markowym tytułem 2 2019-09-20 08:37 Tragiczny wypadek w nocy w Bukowinie Tatrzańskiej (ZDJĘCIA) 6 2019-09-20 07:59 Anioł z popiołów 2019-09-19 21:58 Larysa Knap na 5. miejscu projektu Polish Fashion Anatomy 2 2019-09-19 21:35 Czy da się polubić zmywanie – 3 sposoby na aranżację kuchni 2019-09-19 21:05 Salvador Dali w Witkacym
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-09-21 21:41 1. I po co wy takie glupoty piszecie ? lucek, franek i kinga ? 2019-09-21 21:25 2. Ta Babicza zasługa to rozsypujaca się ścieżka od Nowego Targu? 2019-09-21 21:20 3. Tak trzymać! Gratulacje:) 2019-09-21 21:07 4. "policja wiedząc że parkingi pełne i tak wlepia mandaty tym którzy parkóją po rowach ." -@lena, tak to jest, jak analfabetka bierze się za pisanie. _cupa z fb, a dlaczego parkingi w Morskim Oku mają budować "władzę" Zakopanego, nie mogą tego robić inne "włądzę", np. Hanoi, Honolulu, Krynicy Morskiej czy Hajdúszoboszló? W końcu one też zarabiają na turystach "korcie". 2019-09-21 21:03 5. Wójt skonczył urzędować rok temu. Czy on też przyczynił się do nowych odcinków? A ścieżka jest w kilku gminach i zadaniem włodarza obecnego jest o nią dbać i poszerzać. 2019-09-21 20:53 6. Jeśli chodzi o rajdu to najgorzej jest na drodze w stronę Wierch Poronca. Mieszkam na górze Murzasichla i czasem spać w nocy nie można. Ścigają się ile fabryka. Nie mówiąc już co robią z jezdnia w zimie. Czasem jadąc z Zakopanego w stronę Murzasichla przez Cyrhle droga to niezłe lodowisko. Jedziesz sobie spokojnie a jakiś gówniarz wyprzedza na x....tego bokiem. Zajmijcie się tym w końcu zanim naprawdę coś się w końcu stanie. 2019-09-21 20:42 7. W jakim uzdrowisku? 2019-09-21 20:09 8. Zawijał w papierki i nie zauważył upływającego czasu. 2019-09-21 19:54 9. @franek. Może dostoł schabowego za darmo więc ... 2019-09-21 19:37 10. Franek a h... Ci do tego ile się zmniejszyła. Rusz du... i policz auta teraz w sezonie i ze zdjęć satelitarnych dostępnych w necie. Dobrze, że się zmniejszyła. Powinno wchodzic 200 aut i po 60 zł kasować. Reszta busami...
2019-09-12 08:22 1. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 2. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 3. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 4. piękne 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania