Reklama

2019-03-07 21:30:40

Zakopane

Film o oszustwach na parkingu bije rekordy oglądalności

Reklama

Już ponad 70 tys osób obejrzało nasz dokument ujawniający oszustwa na parkingu przy Bronka Czecha w Zakopanem. I nic z tego ciągle nie wynika.

Od kilku lat trwa oszukiwanie kierowców parkujących przy ul. Bronisława Czecha w Zakopanem. Film, który opublikowaliśmy kilka dni temu bije rekordy oglądalności ale władza, właściciel terenu, milczy. Dzierżawca ciągle ten sam. 


O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy w kwietniu 2017 roku. Tydzień temu znowu. Oto film i tekst sprzed dwóch lat.  

    Parking oszukanych turystów

Zebraliśmy dowody oszustwa, którego ofiarami są turyści i skarb państwa. Władze Zakopanego wiedzą o sprawie, ale ktoś tu chroni złotego interesu. Oto wyniki naszego wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego.
Czwartek, słoneczny dzień. W górach leży dużo śniegu. Na Kasprowym Wierchu świetne warunki narciarskie. Katarzyna Kuczkowska-Jeske jedzie z mężem i dwójką dzieci z Leszna do Zakopanego. Pakują do samochodu narty, od tygodni cieszą się na ten wyjazd. Na miejsce docierają zmęczeni, ale szczęśliwi. Samochód zostawiają blisko ronda kuźnickiego, przy ul. Bronisława Czecha, by busem łatwo i szybko dotrzeć do Kuźnic. To zresztą jedno z najpopularniejszych miejsc postojowych dla ludzi idących w góry.

Słońce, śnieg i narty - czas jednak szybko mija, pora wracać. Około 15.30 zjeżdżają busem z Kuźnic na parking. Odjeżdżają.

Fiskalny na niby

Ruszamy za nimi. Zatrzymują samochód przy restauracji "Obrochtówka". Gdy wychodzą z samochodu, przedstawiam się, proszę o rozmowę. Są zaskoczeni, że chce z nimi rozmawiać dziennikarz. Pytam o parking. - Podszedł do nas jakiś człowiek w kamizelce i pytał, czy jedziemy na Kasprowy. Powiedział, że za cały dzień mamy zapłacić 20 zł. Dał nam jakiś kwit, wydrukował go chyba z kasy fiskalnej. I to wszystko. O, to ten kwit. Może pan go sobie zabrać - proponują. Pokwitowaniem przyjęcia 20 zł jest kwit parkingowy.  Nie jest to paragon fiskalny. Nie ma na nim ceny. W krótkim czasie w podobny sposób takich kwitów zbieramy w redakcji kilkanaście. Rozmawiamy z kolejnymi ofiarami nieuczciwego parkingu. Za każdym razem scenariusz jest podobny.

Dwa dni po rozmowie odbieram telefon od pani Jeske. Opowiada, że zaparkowali w tym samym miejscu dwa dni po naszym spotkaniu. Zapytali parkingowego, dlaczego zostali oszukani. Usłyszeli, że na godziny to jest parking pod skocznią, a tu, przy rondzie, obowiązuje taki cennik i koniec, kropka. - Kłamali, tak nam przykro, że daliśmy się oszukać, a tacy byliśmy tu zawsze szczęśliwi. Czemu nam to robią? - nie kryje żalu.

Prawdziwy cennik opłat znajduje się na tym parkingu w kilku miejscach, ale na niewielkich tabliczkach. Pierwsza godzina postoju to 1 zł, za każdą następną 2 zł. Autobusy płacą 15 zł.

Od trzech lat dzierżawcą parkingu przy ul. Bronisława Czecha jest Stanisław Dziubas z Suchego, a dokładnie jego firma usługowo-handlowa. Ostatnio umowę podpisał 19 sierpnia 2016 r. Wygrał wówczas przetarg, oferując opłatę miesięczną w wysokości 36.500 zł netto. W umowie zobowiązał się do stosowania stawek cenowych widniejących na tablicach. (Parking na 262 samochody osobowe i 25 autokarów ciągnie się wzdłuż jezdni od ronda do budynku TOPR przy ul. Piłsudskiego.)

Udajemy turystów

Zmieniamy taktykę tak, aby mieć pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Teraz na parkingu ustawiamy swoje samochody. Dysponujemy kilkoma autami na obcych rejestracjach. Parkingowi wiedzą, od kogo najłatwiej wydusić nienależne pieniądze. - Moim zadaniem było postawienie samochodu na tym parkingu. Miałem udawać, że jadę na narty. Odpowiednio się ubrałem - opowiada podstawiony przez nas kierowca. - Parkingowy kazał sobie zapłacić 20 zł. Zamiast paragonu fiskalnego dostałem kwit parkingowy. Kilka dni później wykonał to samo zadanie ponownie, z tym, że zapytał już o cennik. - Pan był wyraźnie zaskoczony. Na wyraźne żądanie dostałem też po raz pierwszy paragon.

Kilka dni później aranżujemy nową sytuację, chcemy potwierdzić nowe informacje, że parking ma pomysł, jak radzić sobie z niesfornymi klientami. Rzecz dotyczy osób, które z różnych powodów szybko wracają do auta i domagają się zwrotu części pieniędzy. Takich przypadków znamy kilka. Mają one także odzwierciedlenie w policyjnych notatkach. Jeden z nich miał burzliwy przebieg. 22 lutego 2017 roku. Oszukany turysta odjeżdża z parkingu przy Bronisława Czecha z przekonaniem, że kwit parkingowy, który otrzymał, upoważnia go do parkowania na terenie całego Zakopanego. Takie zapewnienie dostał, gdy wrócił do samochodu po kilkunastu minutach i chciał odzyskać pieniądze za niezrealizowany postój. Parkingowy posmarował mu kwit mazakiem informując go, że na jego podstawie może sobie dziś stawać w Zakopanem, gdzie chce, bo żadnych zwrotów nie ma. Już na parkingu przy ul. Kościuszki turysta boleśnie przekonał się, ile wart jest ten pomazany kwit. Nie dał jednak za wygraną i postanowił drugi raz za parkowanie w mieście nie płacić. Skończyło się na rozbitej lampie i interwencji policji. Co ciekawe, parking przy Kościuszki dzierżawi także Stanisław Dziubas. - Tak, potwierdzam to zdarzenie - mówi Krzysztof Waksmundzki, rzecznik zakopiańskiej policji. - Z naszych informacji wynika, że sprawca zdarzenia nie chciał zapłacić za parking i parkingowy zastawił mu wyjazd swoim prywatnym samochodem. Wtedy doszło do kolizji między samochodami. Turysta dostał mandat w wysokości 220 zł.

W grudniu zeszłego roku w niemniej drastycznych okolicznościach odbyła się próba zaparkowania na parkingu pod szpitalem na Bystrem. Turyści z Niemiec uciekli z postoju omal nie przejeżdżając pracownicy parkingu. Wcześniej tłumaczyli jej, że mają kwit ze specjalnymi znakami, który upoważnia przecież do parkowania wszędzie. Notatka z tego zdarzenia znajduje się w policyjnych archiwach.

Ten sposób okłamywania turystów także udaje nam się potwierdzić. Dostajemy kwit z namalowanym znakiem, który ma nam gwarantować bezpłatny parking w całym mieście. Rzecz jasna, nikt tego nie respektuje.

Przecież to wszyscy wiedzą

Rozmawiamy z dzierżawcami i pracownikami zakopiańskich parkingów. Chętnie rozmawiają, ale proszą o zachowanie anonimowości. Oto co mówią, cytujemy ich pod zmienionymi inicjałami. Paweł P. od pięciu lat pracuje na parkingu pod estakadą. - Turyści często żalą się, że koło ronda zostali oszukani. Od dawna wiadomo, że tam kasują ludzi nieuczciwie. Większość osób w Zakopanem o tym wie. Dziwne tylko, że nikt z tym nic nie robi. Pamiętam, jak sam kiedyś źle kogoś skasowałem na 2 złote i jakie miałem konsekwencje. A tam przecież idzie nie o takie takie kwoty - twierdzi. Podobnie mówi Józef F., który prowadzi prywatny parking. Dziwi się, że tak długo to trwa, podejrzewa korupcję. - Składane są skargi do urzędu i nikt z tym nic nie robi? To niepojęte, jakie Dziubas ma tam plecy - mówi oburzony.

- Największe żniwa zbiera, gdy nie chodzi kolejka na Kasprowy. Turystę łoją wtedy wszyscy - Maria K., która prowadzi z mężem jeden z parkingów w Zakopanem, twierdzi, że z reguły turystów się o tym nie informuje. - Jedzie taki z całą rodziną busem do Kuźnic z nadzieją, że dostanie się na Kasprowy. Płaci 20 zł za auto, potem prawie drugie tyle za busa dla siebie, żony i dzieci i wraca do auta z kwitkiem. Jej zdaniem to wynika ze zwykłej pazerności. - Każdy chce na nich zarobić. Smutne to, ale prawdziwe.

Krzysztof H. nie kryje zdenerwowania, gdy mówi o sytuacji na parkingu niedaleko ronda. Godzi się nawet na wizytę w redakcji. Pokazuje mi zebrane kwity parkingowe, które zostawili u niego na parkingu niedaleko Krupówek oszukani turyści. - Dziwię się, że Urząd Skarbowy nie zorientował się, że to, co oni drukują, to nie jest paragon fiskalny. Podejrzewam, że podczas kontroli widzą, że parkingowy coś drukuje z kasy, i tym się zadowalają - pokazuje mi kwity parkingowe wydane przez FHU Dziubasa, które zebrał od wprowadzonych w błąd turystów. - Te znaki, kropki albo kreski pisane flamastrem mają im pomagać w identyfikacji klienta. Trudno przecież pamiętać wszystkich, no i jaką ściemę im wcisnęli. Takie mają szyfry - dodaje Krzysztof H.

- W momencie przyjęcia pieniędzy parkingowy zobowiązany jest natychmiast wydrukować z kasy paragon fiskalny. Nie ma innej opcji - wyjaśnia Paweł Kluska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem.

Docieramy do Mariana W., byłego pracownika Stanisław Dziubasa. - Dziubas dla władzy jest wygodny. Co miesiąc dostają od niego czynsz za parking przy rondzie, ok. 50 tys. zł, nie ponoszą przy tym żadnych kosztów, żadnych problemów - Marian W. opowiada, że przez pierwszy miesiące Dziubas działał po omacku. Wygrał przetarg w 2014 r. nic nie wiedząc o tym, jak prowadzi się ten biznes. Szybko jednak nauczył się, jak robić tu pieniądze. - Większość ludzi zatrudnia na czarno. Wyznacza poziom pieniędzy, które parkingowy musi dostarczać codziennie. Z mojej pracy zrezygnował. Domyślam się, że chodziło o zbyt małe utargi. On ma nierealne wymagania wobec ludzi - przekonuje. Marian W. uważa, że Dziubas poczuł wiatr w żaglach, gdy zmieniły się władze samorządowe.

Władza jest ślepa?

Sprawa parkingowych naciągaczy pojawiała się już w radzie miasta. 31 stycznia 2017 r. Paweł Strączek, miejski rajca, żalił się, że kiedyś zapłacił tam za parking 15 zł. Radni zadowolili się wówczas oświadczeniem naczelnika Wydziału Drogownictwa i Transportu Urzędu Miasta w Zakopanem, że przeprowadzono tam kontrolę. Jeśli prawdą jest, że od lat na ręce burmistrza trafiają skargi na działalność parkingu prowadzonego przez Dziubasa, to dlaczego ten wygrywa kolejne przetargi? Jawnie łamie umowę w punktach dotyczących wysokości stawek parkingowych. Czy ktoś w urzędzie chroni interesy Stanisława Dziubasa? Trafiamy na dziwny incydent z 2015 r. Oto radny Wojciech Tatar domaga się w urzędzie natychmiastowego zamknięcia prywatnego parkingu rodziny Cukrów, uruchomionego na niewielkiej posesji pomiędzy ulicą Bronisława Czecha a Bogówką. Co ciekawe, to teren bezpośrednio sąsiadujący z parkingiem dzierżawionym przez Stanisława Dziubasa. Ewidentnie konkurujący z nim. Mimo że nie ma żadnych poważnych powodów, władze miasta uginają się pod naciskiem radnego i we wrześniu 2015 r. palikują wjazd na prywatną posesję Cukra. Są przy tym tak niezwykle zdeterminowani, że odcinając drogę wjazdu na prywatną posesję Macieja Cukra, wchodzą na cudzą własność. Palikują odcinek nienależący do drogi publicznej, a będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu. Dopiero po odwołaniu, po roku burmistrz nakazuje usunięcie palików z terenu należącego do COS-u. Pozostałe stoją do dziś, utrudniając wjazd na teren Cukra. Na tym nie koniec, ostatnio do właściciela posesji odezwał się nadzór budowlany, rzecz dotyczy utwardzenia działki. - Radny Maciej Wojak ostrzegał mnie, że bardzo za tym chodzi radny Tatar - mówi Maciej Cukier. - No cóż, za rękę go nie złapałem. Informacje o zaangażowaniu radnego Wojciecha Tatara w interesy Dziubasa potwierdzamy w dwóch innych źródłach. - Tak, to prawda, był u mnie radny Tatar z interwencją w tej sprawie - Janina Puchała, naczelnik Wydziału Drogownictwa i Transportu, wyraźnie nie chce o tym mówić, zwłaszcza gdy pytam o nielegalne zapalikowanie posesji Cukrów od strony ulicy Bogówka. - To był mój błąd - stara się wziąć winę na siebie. Przekonuje, że jest kilku radnych, którzy ciągle ją w gabinecie odwiedzają albo piszą smsy. 

Pytam też o liczbę skarg, jakie trafiły do urzędu na parkingową działalność Stanisława Dziubasa. Okazuje się, że było ich 14. - Po każdej żądamy wyjaśnień od niego. Nawet sama podstawiałam tam na parkingach samochody, ale zawsze wszystko się zgadzało - zapewnia Janina Puchała. Naczelnik wydziału podejrzewa, że skargi mogą pochodzić od osób, które chciałyby przejąć parkingi Dziubasa. - Wie pan, on nam ładnie, regularnie płaci, nie mamy podstaw, żeby rozwiązać umowę.   

Biznesmen z Suchego

Stanisław Dziubas ma 29 lat. Prowadzi działalność gospodarczą na szeroką skalę. Udało nam się ustalić, że ma sklep monopolowy "Gold Melina" w centrum Poronina i kilka budek handlowych z wyrobami regionalnymi w Zakopanem, jest też właścicielem firmy produkującej odzież "Goldmerino". Niedawno uruchomił w Zakopanem przy ul. Zamoyskiego nowy sklep spożywczy sieci "Groszek". Prowadzi też handel obwoźny. Dzierżawi pięć parkingów: przy ul. Bronka Czecha i Piłsudskiego, przy ul. Karłowicza, na Gimnazjalnej, przy ul. Piłsudskiego od strony ulic Tetmajera do Makuszyńskiego oraz parking przy ul. Zaruskiego i Kościuszki. Co miesiąc płaci miastu czynsz, łącznie ok. 70 tys. zł netto.

Parkingowy biznes na tyle spodobał się młodemu biznesmenowi z Suchego, że wziął w dzierżawę jeszcze trzy parkingi należące do Tatrzańskiego Parku Narodowego. 21 marca 2017 r. zaskoczył pracowników TPN, oferując za parking w Kościelisku Kirach kwotę 146.900 zł, gdy tymczasem cena wywoławcza wynosiła 60 tys. zł. Wygrał również dzierżawy parkingów przy Małej Łące (zaoferował 38.900 przy cenie wywoławczej 18.000 zł) i na Wierch Porońcu (zaoferował 147.900 zł przy cenie wywoławczej 92.000 zł). 

Stanisław Dziubas stanowczo zaprzecza stawianym mu zarzutom. - Turyści ile stoją, tyle płacą - przekonuje - Zawsze stosujemy się do cennika. Te skargi to konkurencja, podkładają mi świnie. Moim zdaniem bruździ mi ta konkurencja, która wcześniej prowadziła parking - Dziubas stara się też przekonać, że cenę dogadują jego pracownicy z turystą, który np. chce zostawić samochód na dwa dni. - Oczywiście paragon fiskalny zawsze jest wydawany. Pytam też o znajomość z Wojciechem Tatarem. - To ten radny, tak? Nie, nie znam go - oświadcza.

Nieco inaczej Dziubasa pamięta radny Wojciech Tatar. – Dwa czy trzy razy spotkałem się z  nim w Urzędzie. Bo chciał coś dopytać o parkingi. Wiem, że mu tam kłody pod nogi podkładają. – Przekonuje, że jako przewodniczący komisji robi tak, żeby ludziom pomóc. - A w interesie naszym też jest pilnowanie naszego majątku. -  

Odnosząc się do nacisków jakie miał wywierać na naczelnika wydziału drogownictwa i transportu przyznaje, że często uzgadnia z nią sprawy drogowe - Ja nikogo nie cisnąłem, często dyskutujemy o projektach uchwał. Występowałem w interesie Dziubasa, bo parking jest własnością gminy . Nie jest prawdą, że moje zaangażowanie było ponad miarę. Nie chcę, żeby mnie wciągano w gry parkingowe. Nie mam żadnych interesów z Panem Dziubasem, nawet flaszki z nim nie wypiłem. Znamy się tylko z Urzędu Miasta. A w ogóle to uważam, że w całym mieście powinny powstać parkometry, to by sprawę rozwiązało. -

Jurek Jurecki

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Realistyczny 2019-03-09 07:32:18
Chyba raczej poprostu nie chcecie wiedzieć o co tu chodzi......:) Nie jest to wygodne....
olo 2019-03-08 14:44:48
i dlatego za przyjazd do Zakopanego musieliby ni dopłacić, wolę gdzie indzie, po ludzku, nawet jak drożej i za granicą
Liczyło 2019-03-08 09:49:26
Kupię Wam Loczydlo skoro tak dobrze wszystko wyliczyles to dlaczego jeszcze nie wystartowałes w przetargu?
czopek 2019-03-08 09:32:30
Żeby się nie okazało, że oglądalność wynika z walorów edukacyjnych filmu.
kupięWamliczydło 2019-03-08 00:53:30
262 auta po 1 zł za godzinę daje 262 zł na godzinę czyli za 8 godzin pełnego obłożenia w ciągu 1 dnia w sezonie 2096 zł czyli miesięcznie 62.880. Dodając pozostałe godziny dojdziemy do 100.000 zł.

Cennik BARDZIEJ rzeczywisty:
262 auta po 15 zł daje 3930 zł na jedną "falę" których w sezonie przez cały dzień są przynajmniej 3, co daje około 12.000 dziennie. Czyli 360.000 zł miesięcznie.

I nie ważne czy moje obliczenia są trafne czy należy je skorygować zaokrąglając do pół miliona / mies. Ważne i pewne jest jedno - JEST SIĘ O CO BIĆ :)
MadMax 2019-03-08 00:48:47
nie rozumiem, bo w filmie inkasent pobrał 15zł, (zapewne opłata jednorazowa) a w parkomacie jest 30 zł za cały dzień. Więc jeżeli ajent rozlicza się z UM i płaci jak w umowie, to kto tu i kogo oszukuje ???, bo klient zapłacił połowę należnej kwoty i paragon dostał. Dlaczego UM sam nie stawia parkomatów i sam nie pilnuje opłat ?
Nie pochwalam może praktyk ale wszyscy są zadowoleni, i fiskalnie też chyba nie ma naruszenia zasad. Co innego karanie za brak kwitu jak ktoś czeka w kolejce do parkomatu - ale z tym też różnie bywa, zwłaszcza z turystami (oni zawsze właśnie szli uiścić opłatę). trochę jest to szukanie bardzo taniej sensacji, tytuł - nagłówek się liczy do liczenia oglądalności i tyle - reklamodawcy się cieszą bo kliknięć jest więcej.
kijwoko 2019-03-07 23:16:55
Panie Tatar a co z postojem busików na skrzyżowaniu Podhalańskiej ? Jakim cudem takie asy siedzą w urzędzie ? Nawet w policji goi mieli dość .
Karolina 2019-03-07 22:25:00
Z tym, że na Bronka Czecha jest parkomat, a chłop chodzi i zbiera kasę...
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD, MINIMUM FORMALNOŚCI, BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ. ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Restauracja Regionalna w Zakopanem zatrudni KELNERA. 604 450 060
 • POŻYCZKI
  KREDYT KREDYT DLA FIRM TAKŻE DLA RYCZAŁTOWCÓW. ZADZWOŃ DO DORADCY T-694 567 002.
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika do zakł. kuśnierskiego
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SPRZĄTACZKĘ (rencistkę) z rzetelnym podejściem. Praca w Nowym Targu , ul. Ludźmierska na 1/2 lub 1/3 etatu w godzinach 15-20. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
  Tel.: 502 271 486
 • PRACA | dam
  Praca stała Zakopane Kierowca Magazynier Zakopane
  Tel.: 694-763-155
  E-mail: pracapodhalee@gmail.com
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ELEKTRO-NARZĘDZIOWYM. STAŻ HANDLOWY MIN. 2 LATA. 600 38 38 52
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ELEKTROMONTERA/ELEKTROTECHNIKA do pracy w serwisie elektronarzędzi w Zakopanem. 600 38 38 52
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • PRACA | dam
  HOTEL *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni na stałe pracownika recepcji. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 506093576
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam do wynajęcia/ wydzierżawienia pensjonatu, apartamentów
  Tel.: 660337657
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ I PRACOWNIKA DO PIELĘGNACJI ROŚLIN. CZARNY DUNAJEC, e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU AGD RTV ZAKOPANE. e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  PRACOWNIKA BIUROWEGO ZAKOPANE, cały etat. Mile widziane doświadczenie i znajomość programu Optima. e-mail: s.lapka@gros24.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  HOTEL *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni na stałe kucharza zmianowego, pomoc kuchenną. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 784056441
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA NA UMOWĘ O PRACĘ ZATRUDNI: KUCHARZA Z PRZYGOTOWANIEM ZAWODOWYM, KELNERKĘ, PANIĄ NA ZMYWAK -
  Tel.: 600 076 107.
 • USŁUGI | budowlane
  W sprzedaży ziemia ogrodowa przesiewana, do ogródków przydomowych i na trawniki.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo budowlane zatrudni pracowników w zawodzie:malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pomocnik budowlany, operator koparki.
  Tel.: 602629623
 • USŁUGI | budowlane
  DOCIEPLENIA.
  Tel.: 509596074
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • ZDROWIE I URODA
  MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Białce Tatrzańskiej zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-03-23 14:05 Na wojnę z azbestem 2019-03-23 13:50 Wypadek w rejonie Przełęczy Koziej Wyżniej 2019-03-23 13:05 Ślimak śmieci pełen w centrum miasta 2019-03-23 12:46 Polacy tryumfują w Planicy 2019-03-23 12:00 Siekierą zaatakował samochód 2 2019-03-23 11:40 Pogotowie pogotowiu 2019-03-23 10:46 Widmo zamknięcia 1 2019-03-23 10:16 Najdłuższy slalom gigant w Polsce (NA ŻYWO) 2019-03-23 09:17 90 lat od pierwszych Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem 2019-03-23 07:50 Łukasz Zabdyr poprowadził plastyczne warsztaty dla najmłodszych 2019-03-22 22:17 Eksplozja w Miejskiej Galerii Sztuki 2019-03-22 21:59 Świętować u Józefa 2019-03-22 21:21 Świętość na desce pisana 2019-03-22 20:59 Szczodry powiat 2019-03-22 20:04 Europejska szkoła 2019-03-22 19:30 Ranne bydło nie nadaje się do transportu 1 2019-03-22 18:31 W Kmicicu spotkanie z autorką książki o tybetańskim królestwie 2 2019-03-22 18:01 Młodzi piłkarze z Zakopanego już przed stadionem Widzewa 2019-03-22 18:00 ZAKOPIAŃSKA GIEŁDA MILIONERÓW 2019-03-22 17:59 Władza sama sobie 2019-03-22 17:41 Liceum warte Zachodu czyli kowboje w Goszczyńskim 2019-03-22 16:58 Muzeum Podhalańskie tańsze dla rodzin i mieszkańców Nowego Targu 2019-03-22 16:48 Pokaż serce, dorzuć złotówkę do budowy windy 2019-03-22 16:31 Historia nieco makabryczna. Konkurs dla czytelników 2019-03-22 16:15 Puchar Świata w Planicy. Piotr Żyła na podium 1 2019-03-22 15:50 Bombowe znalezisko w Ludźmierzu 2019-03-22 15:23 Strażacy swoje, a ludzie wypalają 1 2019-03-22 15:12 Poznaj dyrektywę UE o prawach autorskich 2019-03-22 14:43 Zakopiańscy radni w Planicy 5 2019-03-22 14:01 W sobotę pogrzeb 9-latka, który zginął w wypadku na quadzie 2019-03-22 12:55 Lawina pod Rysami. Najprawdopodobniej nie ma zasypanych (AKTUALIZACJA) 2019-03-22 12:48 Wernisaż przed Misterium 2019-03-22 12:25 Amfetamina, marihuana i heroina. Policjanci zatrzymali narkotykowego dilera 6 2019-03-22 11:45 Rozmawiamy z Andrzejem Galicą, góralem z Big Brothera sprzed lat (NA ŻYWO) 2019-03-22 11:38 Smakowita promocja 1 2019-03-22 11:25 Eko Family - szkolenia antysmogowe 1 2019-03-22 10:41 W mieście trwają wiosenne porządki 1 2019-03-22 10:31 Dziś policja bada prędkość kaskadowo 1 2019-03-22 10:18 Odśwież swój uśmiech na wiosnę, czyli... 2019-03-22 09:36 W tym miejscu w Zakopanem łatwo wpaść do strumienia 2019-03-22 08:00 Dzieci z Zakopanego wyprowadzą piłkarzy najpopularniejszego klubu w Polsce 2 2019-03-21 22:31 Przystanki obronione 1 2019-03-21 21:28 Śmigali elektrycznymi samochodami 6 2019-03-21 20:56 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z góralami 9 2019-03-21 20:25 Wygrana bitwa „Szarotek” w wojnie o finał 2019-03-21 19:59 Rabka do kochania 2 2019-03-21 19:28 Kiedy zabierzecie się za łatanie dziur i sprzątanie Zakopanego? 8 2019-03-21 18:59 Krokusowy pierwszy dzień wiosny na Harendzie 2019-03-21 17:37 Krew patrona 11 2019-03-21 17:32 Znowu skażenie wody w Białym Dunajcu 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-03-23 14:01 1. Zamiast na podwyżki dla nauczycieli trzeba będzie wyłożyć pieniądze na elektroniczne obroże dla wariatów. 2019-03-23 12:10 2. A w poniedziałek mo kurzyć. 2019-03-23 11:14 3. Wybrali Niezgode to teraz macie. Arogancje,brak perspektyw,przekręty a dzieci będą się tułać po busach 2019-03-23 09:02 4. Panie soltysie, przypominam sobie taki piekny artykul w gazecie tp z 2017 pod jakze wlasciwym tytulem "Trzeba zmian" ??? Mysle ze z pamiecia u Pana ok a jesli nie to w redakcji w archiwum na pewno gdzies art jest. Mysle ze nie musze tlumaczyc o co mi chodzi 2019-03-23 09:01 5. ale buty mają ładne. 2019-03-23 08:39 6. Władza robi sobie wyjazdowe partyjne wiece za publiczne pieniądze, płacone z naszych podatków. Ochrona, czyli gwardia przyboczna prezydenta, paliwo do pancernych samochodów - kosztują ogromne pieniądze. A brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i muszą strajkować, na dzieci niepełnosprawne i służbę zdrowia. Oszukany deweloper z Austrii od dwóch wież z ulicy Srebrnej, nie dostał pieniędzy za wykonaną pracę od posła Kaczyńskiego. Czy to jest państwo praworządne? 2019-03-23 07:32 7. wieczny odpoczynek racz mu dac panie 2019-03-23 06:27 8. Mozna tylko po Co??? Jako uzdrowisko slabo wypada a po 20 to juz ..... 2019-03-23 06:13 9. Dyrektorzy w Szaflarach wygrywający konkursy otrzymują umowy na 1 rok. Wydaje się, że nie jest to do końca zgodne z prawem. Potem startują w kolejnym konkursie. Na pewno zależy Wam na uczniach, ale nie zgadzajcie się na poniżanie. Wójtowi szczególnie się podoba zniewalanie podwładnych. Chyba miał trudne dzieciństwo. 2019-03-23 05:26 10. Przestańcie żreć mięso a będzie po problemie...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zakopanem: marzec
Marcowe spotkania przy pianinie z Jerzym Chruścińskim
Konkurs fotograficzny Gmina Czarny Dunajec - Cztery Pory Roku
Warsztaty sztuki i rękodzieła podhalańskiego w willi Czerwony Dwór w Zakopanem
Gmina Kościelisko: kalendarz imprez - marzec
Curling pod Tatrami
Dni otwarte - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
Turniej Charytatywny w Mszanie Dolnej - Gramy dla Ani
Kryminalne historie w Tatrach | Spotkanie premierowe z Mariuszem Koperskim
Promocja książki: Dawna kuchnia górali gorczańskich
Koncert Sokół Orkestar w Karczmie pod Gontem
Kotelnica Skitour Challenge
Przedstawienie grupy teatralnej z Oravskiej Polhory w Zawoi
Koncert patriotyczny w Nowym Targu
Wiosenne warsztaty ceramiki
Fragment spektaklu kameralnego - Maków Podhalański
Randka z Parkinsonem - spotkanie w Rabce-Zdroju
Spotkanie z Maciejem Wierzyńskim w Zakopanem
Koncert charytatywny: Król, Rogucki, White Elephant i Kapela Góralska TPN - Kościelisko MTF i TPN zapraszają
Dni Lawinowo-Skiturowe w ostatni weekend marca
MIsterium Męki Pańskiej i wystawa w nowotarskim MOK
Kino w Dworku Gościnnym w Szczawnicy
Pod niebem Paryża - koncert Agnieszki Grochowicz w Kmicicu
Feromon w Karczmie pod Gontem
Spotkanie autorskie Jadwigi Marzec w Makowie Podhalańskim
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2019
Restaurant Week Podhale
Kino Seniora w Limanowej
Warsztaty Wielkanocne w Szaflarach
Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zakopanem - kwiecień
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka