Reklama

2019-03-22 10:18:07

Reklama

Odśwież swój uśmiech na wiosnę, czyli...

Reklama

....wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wybielaniu, ale baliście się zapytać.

Białe i zdrowe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Białe zęby były i w dalszym ciągu są atrybutem urody, sprawiają, że nasz  uśmiech jest promienny, zdrowy, młodzieńczy. Nie dziwi zatem, że nienaganny  śnieżnobiały uśmiech  dodaje pewności  siebie i wpływa na nasze  dobre samopoczucie.

Na biel uśmiechu zwracano uwagę już od dawna. Historia pokazuje, do jak niekonwencjonalnych metod się uciekano, aby ów upragniony cel osiągnąć. I tak np. rzymianki płukały i szorowały zęby uryną! Popularnie stosowany był również popiół, sproszkowany róg jelenia, sól czy soda oczyszczona. Okłady z kwasów, a nawet próby piłowania powierzchni licowych zębów metalowymi pilnikami, toksyczne i drażniące związki chloru i amoniaku. Dziś  na całe szczęście, chcąc być posiadaczami śnieżnobiałego uśmiechu, nie musimy aż tak bardzo się poświęcać. Dynamicznie rozwijająca się współcześnie dziedzina stomatologii - stomatologia estetyczna daje każdemu pacjentowi co najmniej kilka możliwości na wybielenie i poprawę estetyki uśmiechu.
 
Od ogółu do szczegółu, a zatem od czego zależy kolor zębów
 
Tak jak kolor skóry czy włosów, kolor zęba w pewnym stopniu jest determinowany genetycznie. W dużym uproszczeniu korona każdego zęba zbudowana jest z dwóch zmineralizowanych tkanek - szkliwa znajdującego się na zewnątrz i zębiny leżącej pod nim i stanowiącej główny zrąb zęba. W prawidłowo wykształconym szkliwie regularność sieci krystalicznej zapewnia mu idealną przezierność, czyli przeźroczystość. A zatem barwa zębów zależna jest od barwy zębiny i jej białek składowych, których właściwości zależne są od indywidualnego "zestawu genów". Prawidłowa zębina jest koloru kości słoniowej, co nadaje naturalnemu uzębieniu lekko żółtawy odcień. Taką sytuację obserwujemy w zębach, których rozwój  nie był  zakłócany przez różne czynniki środowiskowe i ogólnoustrojowe. Inaczej wygląda sprawa w przypadku zębów, na które podczas ich rozwoju oddziaływały szkodliwe czynniki (leki, infekcje, urazy mechaniczne). 

Mamy wówczas do czynienia z zaburzeniem  procesów tworzenia, mineralizacji i dojrzewania obydwu tkanek. Klinicznie, czyli wizualnie,  zaburzenia te mogą manifestować się właśnie jako przebarwienia. Najczęstszym typem przebarwień  spotykanych w praktyce są przebarwienia tetracyklinowe, powstałe w wyniku leczenia dzieci w wieku rozwojowym antybiotykami z tej grupy. Ale przebarwienia mogą powstać również podczas przyjmowania przez dzieci zbyt dużych dawek fluoru, w przebiegu chorób ogólnoustrojowych dotyczących trzustki, płuc, niedoczynności gruczołów wydzielania  wewnętrznego lub chorób dziedzicznych.

Szkodliwe działanie różnych czynników nie ogranicza się jedynie do czasu formowania zębów. Do przeprawień zębów dochodzić może również po zakończonym okresie rozwoju zębów. Podczas całego życia nasze zęby narażone są na wychwytywanie różnego rodzaju barwników - chromoforów z otoczenia, głównie z pożywienia. Czerwone wino, kawa, mocna herbata, soki owocowe, czekolada, tytoń to tylko niewielka część długiej listy "przebarwiaczy".

 Warto dodać, że  przebarwienia zębów dotyczą  nie tylko zębów żywych, lecz również często zębów "martwych", czyli leczonych kanałowo. Nieprawidłowy przebieg zabiegu leczenia, jego niedokładność, niewłaściwe instrumentarium, niewłaściwe środki chemiczne użyte do opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych, skutkują zmianą koloru zęba po zakończonym leczeniu.

Na koniec podkreślić należy, że przedstawiony wyżej podział przyczyn przeprawień zębów ma charakter czysto orientacyjny. W praktyce bardzo rzadko mamy do czynienia tylko z jednym typem i jedną przyczyną przebarwienia. Zazwyczaj występujące u pacjentów przebarwienia są wynikiem nałożenia się na siebie kilku procesów i przyczyn. Dla przykładu u pacjenta, u którego doszło do zakłóceń w rozwoju twardych tkanek zęba, mogą wystąpić zaburzenia struktury tych tkanek, np. zwiększona porowatość (przepuszczalność) szkliwa, a co za tym idzie, łatwiejsza absorpcja (pochłanianie) barwników środowiskowych pochodzących np. z pożywienia. Ważna jest więc dokładna diagnostyka i wywiad w kierunku powstawania przeprawień, a także kompleksowe postępowanie podczas wybielania, oznaczające połączenie różnych metod w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu końcowego.
 
Według starego powiedzenia - najpierw poznaj wroga, a potem go pokonaj
 
Skoro współczesna stomatologia dobrze poznała przyczyny przebarwień zębów, to umie z nimi skutecznie walczyć. W zależności od rodzaju przebarwienia i wywołującego je czynnika  dobierana jest indywidualna strategia walki o śnieżną biel uśmiechu. Do dyspozycji lekarza dentysty i pacjenta pozostaje cały arsenał metod i środków. Gama produktów i zabiegów rozciąga się od metod  prostych i stosunkowo mało inwazyjnych po metody bardziej złożone, wymagające nakładu większych środków i bardziej skomplikowanych procedur.
Krok za krokiem do pięknego uśmiechu
  
Krok pierwszy: profilaktyka
 
Jak  każda gałąź medycyny, tak i stomatologia estetyczna kładzie nacisk na profilaktykę. Łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też, jeżeli jesteśmy szczęśliwie posiadaczami białych zębów, dbajmy o nie należycie. Jakkolwiek całkowite unikanie potraw i napojów przebarwiających zęby byłoby w zasadzie wystarczającym krokiem w celu eliminacji przebarwień pokarmowych, jest jednak niemożliwe do zrealizowania. Dlatego ważne jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej. Cel ten możemy osiągnąć za pomocą domowych metod profilaktycznych, stosując odpowiednią szczoteczkę do zębów, prawidłową technikę szczotkowania, specjalne pasty o właściwościach wybielających oraz płukanki. A także w gabinecie stomatologicznym, odwiedzając naszą higienistkę stomatologiczną, która zajmie się profesjonalnym oczyszczeniem zębów i wykona takie zabiegi jak skaling, piaskowanie i polishing. Zabiegi te polegają na ultradźwiękowym usunięciu zmineralizowanych złogów nazębnych-skaling, usunięciu z powierzchni zębów osadów mieszaniną piasku dentystycznego i wody pod ciśnieniem - piaskowanie, oraz końcowym polerowaniu powierzchni koron zębów pastami o różnym stopniu abrazyjności, aby uzyskać idealną ich gładkość.
Mając na uwadze walkę z  przebarwieniami powstającymi podczas rozwoju zębów, pamiętajmy o tym, aby dzieciom do lat 7 nie podawać antybiotyków z grupy tetracyklin oraz monitorować poziom dostarczanego do ich organizmu fluoru, aby nie doszło do rozwoju fluorozy.

Krok drugi: wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym

 Jeżeli efekty zastosowanych przez nas metod profilaktycznych są niewystarczające lub nie jesteśmy do końca zadowoleni z uzyskanego efektu, czas zdecydować się na bardziej radykalny krok, jakim jest wybielanie z użyciem preparatów chemicznych.
 Związki te to głównie nadtlenki (wodoru, karbamidu) charakteryzujące się dużą aktywnością  i właściwościami utleniającymi. Substancje te w zetknięciu z chromoforami (substancjami odpowiedzialnymi za przebarwienie) rozpadają się na wolne rodniki, a te z kolei atakują samą cząstkę "przebarwiacza", rozrywają jego wewnętrzne wiązania międzyatomowe i w konsekwencji pozbawiają barwy, czyli wybielają.

Czy te metody są bezpieczne?

Jak wynika z badań, środki przeznaczone do profesjonalnego wybielania zębów mają mniej szkodliwy wpływ na twarde tkanki zęba niż sok pomarańczowy czy napoje energetyczne. W badaniach przeprowadzonych w Instytucie Zdrowia Jamy Ustnej Uniwersytetu w Rochester udowodniono, iż wpływ środków stosowanych podczas wybielania zębów jest nieistotny w porównaniu z działaniem kwasów, które atakują nasze zęby  podczas picia kwaśnych soków owocowych. Z badań przeprowadzonych w mikroskopie skaningowym wynika, iż po spożyciu soku pomarańczowego powierzchowna warstwa szkliwa zostaje prawie całkowicie rozpuszczona, jak gdyby rozmyta. Zaobserwowano również zmniejszoną aż o 84% w stosunku do sytuacji wyjściowej  twardość szkliwa. Co niezmiernie ważne, nie stwierdzono znaczących zmian na powierzchni szkliwa oraz zmian w jego twardości po zastosowaniu środków do wybielania! Możemy zatem spać spokojnie, nasze zęby podczas wybielania są bezpieczne. Czas więc  wybrać  się do naszego dentysty  i zdecydować się na odpowiednią dla nas metodę wybielania. Pamiętajmy, że decyzję o podjęciu wybielania podejmuje zawsze lekarz. Szczegółowe badanie przed zabiegiem jest pomocne w indywidualnym doborze metody wybielania, ocenie powodzenia zabiegu, ustaleniu indywidualnych wskazań i przeciwwskazań, poznaniu oczekiwań pacjenta, a także pomaga wykryć patologie (np. ubytki próchnicowe), których usunięcie jest niezbędne przed przeprowadzeniem zabiegu wybielania. Do wybielania trzeba zęby odpowiednio przygotować. Wyleczyć próchnicę, przeprowadzić leczenie endodontyczne, oczyścić profesjonalnie zęby.
 
Skoro wybielanie zębów jest bezpieczne, to czy istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Na szczęście nie ma ich wiele, do najważniejszych należą: liczne i rozległe wypełnienia, odsłonięte i nadwrażliwe szyjki zębowe, choroby przyzębia, recesje dziąsłowe, alergie, a także okres ciąży i laktacji. Nie wybielamy również zębów osobom bardzo młodym, przed ukończeniem 21. roku życia, ze względu na zachodzące stale procesy mineralizacyjne w młodych zębach.

Wybielanie nakładkowe - małymi kroczkami do wielkiego celu

Ta metoda wybielania wymaga przygotowania szyn nazębnych - nakładek zaprojektowanych indywidualnie dla każdego pacjenta. Szyny te to nic innego jak aplikatory żeli wybielających. Po pobraniu wycisku przez lekarza i przygotowaniu szyn w laboratorium pacjent otrzymuje nakładki oraz preparat wybielający do domu. Pacjent samodzielnie aplikuje środek wybielający na nakładkę i umieszcza ją w ustach. Zwykle szyny zakłada się na noc lub na dzień na minimum 6 godzin. Aplikację powtarza się przez kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od intensywności przebarwień. W metodzie tej pacjent sam jest odpowiedzialny za efekty wybielania. Uzyskane efekty zależą od samodyscypliny pacjenta i poprawności wykonania w domu zabiegów zleconych przez lekarza dentystę. Również sam pacjent decyduje o końcowym efekcie wybielenia. Stopniowe wybielanie, charakterystyczne dla tej metody, pozwala na kontrolę uzyskiwanych efektów. Stosowane w tej metodzie środki chemiczne mają mniejsze stężenie, zwykle o 15-25 procent, od stężenia substancji aktywnych, a co za tym idzie, mniejszą zdolność do wywoływania pozabiegowej  nadwrażliwości. Metoda nakładkowa obecnie uznawana jest za "złoty standard" w wybielaniu. Jest stosunkowo niedroga, małoinwazyjna, a jej efekty utrzymują się długotrwale.

A dla niecierpliwych wybielanie jednoseansowe w gabinecie z użyciem lampy

Metoda ta polecana jest w przypadkach  przebarwień opornych na zabiegi wybielania nakładkowego oraz dla pacjentów, którym zależy na natychmiastowym efekcie, którzy nie akceptują noszenia nakładek. Zabieg jest przeprowadzany podczas jednej wizyty u stomatologa. Na zęby pacjenta aplikowany jest preparat wybielający, który dodatkowo aktywowany jest przez zimne światło niebieskie lub światło ciepłe, pochodzące ze specjalnej lampy, co przyspiesza uwalnianie substancji aktywnych z preparatu, a co za tym idzie, przyspiesza efekt wybielania. W zależności od wskazań producenta preparat aplikowany jest na powierzchnię zęba przez  określony czas i z określoną częstotliwością. Preparaty stosowane w tej metodzie mają stężenie wyższe o 35-40 procent od stężenia substancji aktywnych. Jest to więc metoda bardziej agresywna niż wybielanie stopniowe. Do jej zalet zaliczyć można szybkość. Już po jednym seansie można uzyskać efekty porównywalne z tymi uzyskiwanymi w ciągu kilkutygodniowej aplikacji z zastosowaniem szyn. Do wad natomiast zaliczymy: większą możliwość powstawania pozabiegowej nadwrażliwości oraz bardziej agresywny, skokowy charakter wybielania w porównaniu z łagodnym wybielaniem metodą nakładkową. Należy zwrócić również uwagę, iż uzyskiwane tą metodą rezultaty wybielania zębów są mniej trwałe aniżeli w przypadku użycia szyn. Nie ma możliwości kontrolowania całego procesu.

Wybielanie zębów martwych - leczonych kanałowo
 
Również zęby leczone kanałowo możemy wybielić. Jest to podobnie jak przy stosowaniu nakładek metodą etapową. Środek wybielający aplikowany jest nie tylko na powierzchnię zęba, lecz również do jego wnętrza podczas kilku następujących po sobie wizyt. Na zakończenie "wewnętrznego" wybielania można tak wcześniej przygotowane martwe zęby poddać wybielaniu zewnętrznemu z użyciem nakładek lub w gabinecie z użyciem lampy.

Na zakończenie
 
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym także zabiegi wybielania zębów, w ostatnim czasie zostały szeroko rozpowszechnione i spopularyzowane w mediach czy w kolorowej prasie. Musimy zdawać sobie sprawę, że wybielanie zębów - tak jak każda procedura czy zabieg medyczny - wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Nie zawsze również przynosi oczekiwane efekty. Co więcej, z upływem czasu zmienia się skuteczność uzyskanego rozjaśnienia i zęby wybielane uprzednio mogą za kilka tygodni, miesięcy lub lat wymagać ponownego zabiegu wybielania.
  Jeśli jednak dalej marzycie Państwo o hollywoodzkim uśmiechu jak z okładki, zapraszamy do odwiedzenia naszej praktyki. Zajmiemy się profesjonalnie Waszym uśmiechem  i odświeżymy go dla Was na wiosnę.

Zespół Stomatologii Przy Równi 
Anna I Bartosz Niezgodzińscy 

ul. Sienkiewicza 4A/3
43-500 Zakopane
tel. +48 530 602 603

stomatologia@przyrowni.eu

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA, - KELNERA-BARMANA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA*** w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na recepcji. Praca zmianowa, umowa o pracę, 12 zł/ godz + premie. Miła atmosfera, przyjazny personel, bezpłatne posiłki. Informacje pod nr tel. 795 890 175
 • SPRZEDAŻ | różne
  ODDAM SIANO.
  Tel.: 666 255 553
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD MINIMUM FORMALNOŚCI BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  PIZZERIA DA ADAMO, Zakopane Nowotarska 10 D zatrudni KELNERÓW/-KI, PIZZERÓW praca stała, dobre wynagrodzenie. 18 20 128 54, 606 951 331
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCÓW C E na trasy międzynarodowe z doświadczeniem lub z możliwością przyuczenia do zawodu. Nie są to przerzuty
  Tel.: 504230930
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  Restauracja przy Krupówkach zatrudni na sezon letni KELNERA/-KĘ.
  Tel.: 660473269
  WWW: hotelkasprowy.com
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-19 07:58 Oliwia i Sylwia z wyróżnieniem na przeglądzie „Oko Kalejdoskopu” 2019-04-19 06:58 Złodzieje wysadzili w powietrze bankomat na Krzeptówkach (ZDJĘCIA) 2 2019-04-19 01:00 Powiało egzotyką w Nowym Targu 2019-04-19 00:00 Świąteczne zakupy w Sklepie Młotek 2019-04-18 22:28 Rozpoczęło się Triduum Paschalne 3 2019-04-18 21:40 Niedokończony Radisson wyprzedał już wszystkie pokoje na Sylwestra (WIDEO) 3 2019-04-18 21:20 Rzeźba i rysunek w nowotarskich „Jatkach” 2019-04-18 20:53 Droga tylko dla naszych 1 2019-04-18 19:46 Testowanie ścieżki. Po co komu ta kostka? 6 2019-04-18 18:59 Nierentowna nekropolia 2019-04-18 18:24 Na Krupówkach wielu turystów jeszcze nie widać 2019-04-18 17:29 Wrak już nie straszy w centrum Zakopanego 2019-04-18 16:51 WIELKA NOC, WIELKA MOC: WIARA 2019-04-18 16:31 Kompromitacja w miejskim parku w Zakopanem. Dziesiątki niedopałków 1 2019-04-18 15:54 Wiosenne porządki w Aeroklubie w Nowym Targu (WIDEO) 2019-04-18 15:40 IV Zakopiańska Mila Konstytucyjna 2019-04-18 15:21 Jak działają rybki i inne poklatkowe nagrody 2019-04-18 14:42 Gigantyczna pisanka 2019-04-18 13:42 Spartan Race rozpocznie sezon 2019 na stoku Kotelnicy Białczańskiej 1 2019-04-18 13:39 Czyn (przed)majowy 2019-04-18 13:32 Landszaft z padliną 5 2019-04-18 13:10 1% na [dzikie] zwierzęta Podhala? 4 2019-04-18 13:04 Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny 1 2019-04-18 12:52 Zakopane zanurzone w jazzowych nutach 1 2019-04-18 12:43 Świąteczny prezent od drogowców. Dwukierunkowy ruch w Białym Dunajcu 2 2019-04-18 11:57 Wróciła piękna wiosna. Tak cudownie będzie do niedzieli 2019-04-18 11:36 Korek w okolicach Doliny Kościeliskiej 2019-04-18 10:58 Oszuści poszli na rekord 5 2019-04-18 10:45 Czy Zakopane jest znane na świecie 2019-04-18 10:06 Gaz dla mieszkańców Szczawnicy 2019-04-18 09:57 Przed świętami rośnie napięcie. 10 domowych interwencji na dobę 7 2019-04-18 08:38 Bezpieczny szczęśliwy senior 2019-04-18 07:00 Diamentowa galeria przy dworcu PKP (WIDEO) 2019-04-17 22:19 Dług taki długi 2019-04-17 21:25 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance (WIDEO) 2019-04-17 21:08 W końcu mają zasięg 4 2019-04-17 20:59 Zmień pan kocioł 2019-04-17 19:59 Wiktoria Kusztal z Zubrzycy laureatką konkursu Śladami niezłomnych 2019-04-17 19:37 Smutny finał wielomiesięcznych poszukiwań 2019-04-17 19:12 Narciarze niezłomni 1 2019-04-17 17:47 Pierwsze ogródki na Krupówkach, ale na razie chłodno 2019-04-17 16:24 Lody z oscypka i dzikiej pokrzywy (WIDEO) 4 2019-04-17 15:18 Armia dla Janka 2019-04-17 14:40 W Wielki Piątek urząd czynny krócej 7 2019-04-17 14:20 Łanie przychodzą na śniadanie 3 2019-04-17 13:02 Karolina Riemen Żerebecka zakończyła karierę sportową 2019-04-17 12:28 Zaginęły dwa labradory. Jeden czarny, drugi biały 2019-04-17 12:17 Bratobójczy pojedynek w konkursie Dziennikarzy Małopolski 2019-04-17 11:57 Letnie zawody w skokach wrócą do Zakopanego. Puchar Świata bez zmian 2019-04-17 10:31 Gruz i śmieci nad Dunajcem 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania