Reklama

2019-03-22 10:18:07

Reklama

Odśwież swój uśmiech na wiosnę, czyli...

Reklama

Reklama

....wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wybielaniu, ale baliście się zapytać.

Białe i zdrowe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Białe zęby były i w dalszym ciągu są atrybutem urody, sprawiają, że nasz  uśmiech jest promienny, zdrowy, młodzieńczy. Nie dziwi zatem, że nienaganny  śnieżnobiały uśmiech  dodaje pewności  siebie i wpływa na nasze  dobre samopoczucie.

Na biel uśmiechu zwracano uwagę już od dawna. Historia pokazuje, do jak niekonwencjonalnych metod się uciekano, aby ów upragniony cel osiągnąć. I tak np. rzymianki płukały i szorowały zęby uryną! Popularnie stosowany był również popiół, sproszkowany róg jelenia, sól czy soda oczyszczona. Okłady z kwasów, a nawet próby piłowania powierzchni licowych zębów metalowymi pilnikami, toksyczne i drażniące związki chloru i amoniaku. Dziś  na całe szczęście, chcąc być posiadaczami śnieżnobiałego uśmiechu, nie musimy aż tak bardzo się poświęcać. Dynamicznie rozwijająca się współcześnie dziedzina stomatologii - stomatologia estetyczna daje każdemu pacjentowi co najmniej kilka możliwości na wybielenie i poprawę estetyki uśmiechu.
 
Od ogółu do szczegółu, a zatem od czego zależy kolor zębów
 
Tak jak kolor skóry czy włosów, kolor zęba w pewnym stopniu jest determinowany genetycznie. W dużym uproszczeniu korona każdego zęba zbudowana jest z dwóch zmineralizowanych tkanek - szkliwa znajdującego się na zewnątrz i zębiny leżącej pod nim i stanowiącej główny zrąb zęba. W prawidłowo wykształconym szkliwie regularność sieci krystalicznej zapewnia mu idealną przezierność, czyli przeźroczystość. A zatem barwa zębów zależna jest od barwy zębiny i jej białek składowych, których właściwości zależne są od indywidualnego "zestawu genów". Prawidłowa zębina jest koloru kości słoniowej, co nadaje naturalnemu uzębieniu lekko żółtawy odcień. Taką sytuację obserwujemy w zębach, których rozwój  nie był  zakłócany przez różne czynniki środowiskowe i ogólnoustrojowe. Inaczej wygląda sprawa w przypadku zębów, na które podczas ich rozwoju oddziaływały szkodliwe czynniki (leki, infekcje, urazy mechaniczne). 

Mamy wówczas do czynienia z zaburzeniem  procesów tworzenia, mineralizacji i dojrzewania obydwu tkanek. Klinicznie, czyli wizualnie,  zaburzenia te mogą manifestować się właśnie jako przebarwienia. Najczęstszym typem przebarwień  spotykanych w praktyce są przebarwienia tetracyklinowe, powstałe w wyniku leczenia dzieci w wieku rozwojowym antybiotykami z tej grupy. Ale przebarwienia mogą powstać również podczas przyjmowania przez dzieci zbyt dużych dawek fluoru, w przebiegu chorób ogólnoustrojowych dotyczących trzustki, płuc, niedoczynności gruczołów wydzielania  wewnętrznego lub chorób dziedzicznych.

Szkodliwe działanie różnych czynników nie ogranicza się jedynie do czasu formowania zębów. Do przeprawień zębów dochodzić może również po zakończonym okresie rozwoju zębów. Podczas całego życia nasze zęby narażone są na wychwytywanie różnego rodzaju barwników - chromoforów z otoczenia, głównie z pożywienia. Czerwone wino, kawa, mocna herbata, soki owocowe, czekolada, tytoń to tylko niewielka część długiej listy "przebarwiaczy".

 Warto dodać, że  przebarwienia zębów dotyczą  nie tylko zębów żywych, lecz również często zębów "martwych", czyli leczonych kanałowo. Nieprawidłowy przebieg zabiegu leczenia, jego niedokładność, niewłaściwe instrumentarium, niewłaściwe środki chemiczne użyte do opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych, skutkują zmianą koloru zęba po zakończonym leczeniu.

Na koniec podkreślić należy, że przedstawiony wyżej podział przyczyn przeprawień zębów ma charakter czysto orientacyjny. W praktyce bardzo rzadko mamy do czynienia tylko z jednym typem i jedną przyczyną przebarwienia. Zazwyczaj występujące u pacjentów przebarwienia są wynikiem nałożenia się na siebie kilku procesów i przyczyn. Dla przykładu u pacjenta, u którego doszło do zakłóceń w rozwoju twardych tkanek zęba, mogą wystąpić zaburzenia struktury tych tkanek, np. zwiększona porowatość (przepuszczalność) szkliwa, a co za tym idzie, łatwiejsza absorpcja (pochłanianie) barwników środowiskowych pochodzących np. z pożywienia. Ważna jest więc dokładna diagnostyka i wywiad w kierunku powstawania przeprawień, a także kompleksowe postępowanie podczas wybielania, oznaczające połączenie różnych metod w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu końcowego.
 
Według starego powiedzenia - najpierw poznaj wroga, a potem go pokonaj
 
Skoro współczesna stomatologia dobrze poznała przyczyny przebarwień zębów, to umie z nimi skutecznie walczyć. W zależności od rodzaju przebarwienia i wywołującego je czynnika  dobierana jest indywidualna strategia walki o śnieżną biel uśmiechu. Do dyspozycji lekarza dentysty i pacjenta pozostaje cały arsenał metod i środków. Gama produktów i zabiegów rozciąga się od metod  prostych i stosunkowo mało inwazyjnych po metody bardziej złożone, wymagające nakładu większych środków i bardziej skomplikowanych procedur.
Krok za krokiem do pięknego uśmiechu
  
Krok pierwszy: profilaktyka
 
Jak  każda gałąź medycyny, tak i stomatologia estetyczna kładzie nacisk na profilaktykę. Łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też, jeżeli jesteśmy szczęśliwie posiadaczami białych zębów, dbajmy o nie należycie. Jakkolwiek całkowite unikanie potraw i napojów przebarwiających zęby byłoby w zasadzie wystarczającym krokiem w celu eliminacji przebarwień pokarmowych, jest jednak niemożliwe do zrealizowania. Dlatego ważne jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej. Cel ten możemy osiągnąć za pomocą domowych metod profilaktycznych, stosując odpowiednią szczoteczkę do zębów, prawidłową technikę szczotkowania, specjalne pasty o właściwościach wybielających oraz płukanki. A także w gabinecie stomatologicznym, odwiedzając naszą higienistkę stomatologiczną, która zajmie się profesjonalnym oczyszczeniem zębów i wykona takie zabiegi jak skaling, piaskowanie i polishing. Zabiegi te polegają na ultradźwiękowym usunięciu zmineralizowanych złogów nazębnych-skaling, usunięciu z powierzchni zębów osadów mieszaniną piasku dentystycznego i wody pod ciśnieniem - piaskowanie, oraz końcowym polerowaniu powierzchni koron zębów pastami o różnym stopniu abrazyjności, aby uzyskać idealną ich gładkość.
Mając na uwadze walkę z  przebarwieniami powstającymi podczas rozwoju zębów, pamiętajmy o tym, aby dzieciom do lat 7 nie podawać antybiotyków z grupy tetracyklin oraz monitorować poziom dostarczanego do ich organizmu fluoru, aby nie doszło do rozwoju fluorozy.

Krok drugi: wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym

 Jeżeli efekty zastosowanych przez nas metod profilaktycznych są niewystarczające lub nie jesteśmy do końca zadowoleni z uzyskanego efektu, czas zdecydować się na bardziej radykalny krok, jakim jest wybielanie z użyciem preparatów chemicznych.
 Związki te to głównie nadtlenki (wodoru, karbamidu) charakteryzujące się dużą aktywnością  i właściwościami utleniającymi. Substancje te w zetknięciu z chromoforami (substancjami odpowiedzialnymi za przebarwienie) rozpadają się na wolne rodniki, a te z kolei atakują samą cząstkę "przebarwiacza", rozrywają jego wewnętrzne wiązania międzyatomowe i w konsekwencji pozbawiają barwy, czyli wybielają.

Czy te metody są bezpieczne?

Jak wynika z badań, środki przeznaczone do profesjonalnego wybielania zębów mają mniej szkodliwy wpływ na twarde tkanki zęba niż sok pomarańczowy czy napoje energetyczne. W badaniach przeprowadzonych w Instytucie Zdrowia Jamy Ustnej Uniwersytetu w Rochester udowodniono, iż wpływ środków stosowanych podczas wybielania zębów jest nieistotny w porównaniu z działaniem kwasów, które atakują nasze zęby  podczas picia kwaśnych soków owocowych. Z badań przeprowadzonych w mikroskopie skaningowym wynika, iż po spożyciu soku pomarańczowego powierzchowna warstwa szkliwa zostaje prawie całkowicie rozpuszczona, jak gdyby rozmyta. Zaobserwowano również zmniejszoną aż o 84% w stosunku do sytuacji wyjściowej  twardość szkliwa. Co niezmiernie ważne, nie stwierdzono znaczących zmian na powierzchni szkliwa oraz zmian w jego twardości po zastosowaniu środków do wybielania! Możemy zatem spać spokojnie, nasze zęby podczas wybielania są bezpieczne. Czas więc  wybrać  się do naszego dentysty  i zdecydować się na odpowiednią dla nas metodę wybielania. Pamiętajmy, że decyzję o podjęciu wybielania podejmuje zawsze lekarz. Szczegółowe badanie przed zabiegiem jest pomocne w indywidualnym doborze metody wybielania, ocenie powodzenia zabiegu, ustaleniu indywidualnych wskazań i przeciwwskazań, poznaniu oczekiwań pacjenta, a także pomaga wykryć patologie (np. ubytki próchnicowe), których usunięcie jest niezbędne przed przeprowadzeniem zabiegu wybielania. Do wybielania trzeba zęby odpowiednio przygotować. Wyleczyć próchnicę, przeprowadzić leczenie endodontyczne, oczyścić profesjonalnie zęby.
 
Skoro wybielanie zębów jest bezpieczne, to czy istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Na szczęście nie ma ich wiele, do najważniejszych należą: liczne i rozległe wypełnienia, odsłonięte i nadwrażliwe szyjki zębowe, choroby przyzębia, recesje dziąsłowe, alergie, a także okres ciąży i laktacji. Nie wybielamy również zębów osobom bardzo młodym, przed ukończeniem 21. roku życia, ze względu na zachodzące stale procesy mineralizacyjne w młodych zębach.

Wybielanie nakładkowe - małymi kroczkami do wielkiego celu

Ta metoda wybielania wymaga przygotowania szyn nazębnych - nakładek zaprojektowanych indywidualnie dla każdego pacjenta. Szyny te to nic innego jak aplikatory żeli wybielających. Po pobraniu wycisku przez lekarza i przygotowaniu szyn w laboratorium pacjent otrzymuje nakładki oraz preparat wybielający do domu. Pacjent samodzielnie aplikuje środek wybielający na nakładkę i umieszcza ją w ustach. Zwykle szyny zakłada się na noc lub na dzień na minimum 6 godzin. Aplikację powtarza się przez kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od intensywności przebarwień. W metodzie tej pacjent sam jest odpowiedzialny za efekty wybielania. Uzyskane efekty zależą od samodyscypliny pacjenta i poprawności wykonania w domu zabiegów zleconych przez lekarza dentystę. Również sam pacjent decyduje o końcowym efekcie wybielenia. Stopniowe wybielanie, charakterystyczne dla tej metody, pozwala na kontrolę uzyskiwanych efektów. Stosowane w tej metodzie środki chemiczne mają mniejsze stężenie, zwykle o 15-25 procent, od stężenia substancji aktywnych, a co za tym idzie, mniejszą zdolność do wywoływania pozabiegowej  nadwrażliwości. Metoda nakładkowa obecnie uznawana jest za "złoty standard" w wybielaniu. Jest stosunkowo niedroga, małoinwazyjna, a jej efekty utrzymują się długotrwale.

A dla niecierpliwych wybielanie jednoseansowe w gabinecie z użyciem lampy

Metoda ta polecana jest w przypadkach  przebarwień opornych na zabiegi wybielania nakładkowego oraz dla pacjentów, którym zależy na natychmiastowym efekcie, którzy nie akceptują noszenia nakładek. Zabieg jest przeprowadzany podczas jednej wizyty u stomatologa. Na zęby pacjenta aplikowany jest preparat wybielający, który dodatkowo aktywowany jest przez zimne światło niebieskie lub światło ciepłe, pochodzące ze specjalnej lampy, co przyspiesza uwalnianie substancji aktywnych z preparatu, a co za tym idzie, przyspiesza efekt wybielania. W zależności od wskazań producenta preparat aplikowany jest na powierzchnię zęba przez  określony czas i z określoną częstotliwością. Preparaty stosowane w tej metodzie mają stężenie wyższe o 35-40 procent od stężenia substancji aktywnych. Jest to więc metoda bardziej agresywna niż wybielanie stopniowe. Do jej zalet zaliczyć można szybkość. Już po jednym seansie można uzyskać efekty porównywalne z tymi uzyskiwanymi w ciągu kilkutygodniowej aplikacji z zastosowaniem szyn. Do wad natomiast zaliczymy: większą możliwość powstawania pozabiegowej nadwrażliwości oraz bardziej agresywny, skokowy charakter wybielania w porównaniu z łagodnym wybielaniem metodą nakładkową. Należy zwrócić również uwagę, iż uzyskiwane tą metodą rezultaty wybielania zębów są mniej trwałe aniżeli w przypadku użycia szyn. Nie ma możliwości kontrolowania całego procesu.

Wybielanie zębów martwych - leczonych kanałowo
 
Również zęby leczone kanałowo możemy wybielić. Jest to podobnie jak przy stosowaniu nakładek metodą etapową. Środek wybielający aplikowany jest nie tylko na powierzchnię zęba, lecz również do jego wnętrza podczas kilku następujących po sobie wizyt. Na zakończenie "wewnętrznego" wybielania można tak wcześniej przygotowane martwe zęby poddać wybielaniu zewnętrznemu z użyciem nakładek lub w gabinecie z użyciem lampy.

Na zakończenie
 
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym także zabiegi wybielania zębów, w ostatnim czasie zostały szeroko rozpowszechnione i spopularyzowane w mediach czy w kolorowej prasie. Musimy zdawać sobie sprawę, że wybielanie zębów - tak jak każda procedura czy zabieg medyczny - wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Nie zawsze również przynosi oczekiwane efekty. Co więcej, z upływem czasu zmienia się skuteczność uzyskanego rozjaśnienia i zęby wybielane uprzednio mogą za kilka tygodni, miesięcy lub lat wymagać ponownego zabiegu wybielania.
  Jeśli jednak dalej marzycie Państwo o hollywoodzkim uśmiechu jak z okładki, zapraszamy do odwiedzenia naszej praktyki. Zajmiemy się profesjonalnie Waszym uśmiechem  i odświeżymy go dla Was na wiosnę.

Zespół Stomatologii Przy Równi 
Anna I Bartosz Niezgodzińscy 

ul. Sienkiewicza 4A/3
43-500 Zakopane
tel. +48 530 602 603

stomatologia@przyrowni.eu

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 2-POZIOMOWE, Zakopane Pardałówka, 68m2, c.1200zł + media, minimum rok. 608 697 065
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc do Pensjonatu w Murzasichlu
  Tel.: 669-493-772
 • USŁUGI | budowlane
  Świadczymy usługi ziemne i przewozowe z wykorzystaniem -samochodu ciężarowego z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow)
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby do obsługi apartamentów w Zakopanem. Praca dorywcza ale całoroczna. Tel:
  Tel.: 662244845
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ, C + E, na terenie Podhala, bardzo dobre zarobki. 607 980 682
 • PRACA | dam
  Zatrudnię elektryka - niedoświadczonych przyuczamy do pracy. Praca na miejscu. CV proszę na adres info@alarmsystem.com.pl
 • PRACA | dam
  Firma PPUH "REMEL" s.c. 34-400 Nowy Targ ul. Ludźmierska 29, zatrudni od zaraz pracownika na stanowisku: ślusarz, ślusarz-spawacz itp. Umowa o pracę, praca od 7,00 do 15,00 płaca godzinowa, wszystkie świadczenia pracownicze. 511 263 382; 514 093 587; 600 328 641, remelnt@poczta.onet.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę ucznia na praktykę - ELEKTRYK u nas się nauczysz instalacji elektrycznych, systemów alarmowych, telewizji przemysłowej, sieci komputerowych itd. Czekamy na oferty CV na adres mail info@alarmsystem.com.pl
 • PRACA | dam
  Informatyk - do wykonywania sieci komputerowych. Przyuczamy do zawodu. Praca na miejscu. CV proszę na adres info@alarmsystem.com.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 34m2, Zakopane, Kamieniec, częściowo umeblowane. 600 988 866 wieczorem
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Kucharka - Pomoc KUCHENNA - Zakopane
  Tel.: 600712721
 • PRACA | dam
  Restauracja w Bukowinie szuka KELNERKI, POMOCY KUCHENNEJ, KUCHARKI. Nr tel.
  Tel.: 784569292, 783997156
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: BARMANA/-KĘ, KELNERA/-KĘ z doświadczeniem. Dobre wynagrodzenie, umowa o pracę.
  Tel.: 880 563 097, 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 666 878 462
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE - UDZIAŁ W BUDYNKU. ZAKOPANE, 250.000 zł. 666 878 462
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni CIEŚLI, DEKARZY, PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH. Praca na terenie Sląska. Transport z Rabki do miejsca pracy. Zapewniamy nocleg. Praca na pełny etat. 608 239 074
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Apartament 90 m, 2 sypialnie, duży salon z jadalnią i otwartą kuchnią, podziemny garaż, okolice rondo Kuźnice, dostępny od zaraz, najem długoterminowy.
  Tel.: +48608450888
 • PRACA | dam
  RENOMOWANY HOTEL W ZAKOPANEM ZATRUDNI RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ ORAZ KELNERKĘ/KELNERA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres: recepcja@hotelrysy.pl Tel: 182011800
 • PRACA | dam
  Nowoczesna klinika stomatologiczna w centrum Zakopanego zatrudni, na dogodnych warunkach, osobę w charakterze asystentki stomatologicznej.
  Tel.: 530602603
  E-mail: stomatologia@przyrowni.eu
 • PRACA | dam
  KELNERKĘ/-RA, BARMANA/-KĘ, KUCHARZA dorywczo lub na stałe, do przyuczenia. RESTAURACJA, ZAKOPANE -
  Tel.: 501 467 829.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Drewniany domek z duszą w Gronkowie k. Białki Tatrzańskiej. Na dole salon z kominkiem, aneksem kuchennym w pełni wyposażonym (kuchenka, lodówka, zmywarka, piekarnik, naczynia) i z przestrzenną łazienką. Na górze dwie sypialnie 2-osobowe. Taras, ogród z kącikiem dla dzieci. Grill, hamak, parking. Mile widziane zwierzaki. Idealny dla 4-osobowej rodziny. Tel. +48602152509
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA MAŁA SZWAJCARIA ZATRUDNI KUCHARZA NA PEŁNY ETAT -
  Tel.: 600 076 107.
 • PRACA | dam
  GOSPODA PODKOWA W ZAKOPANEM OSOBĘ NA ZMYWAK. Praca stała, sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA przyjmie na sezon letni OSOBY DO PRACY W PUNKTACH GASTRONOMICZNYCH. Kontakt 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
2019-06-17 08:01 Odpoczywamy od upałów, a tak było wczoraj pod Świnicą 2019-06-17 00:00 Pstrąg w „Regionalnej” odsłonie 2019-06-16 21:40 Hotel przy dworcu kolejowym wkrótce ma być gotowy 2019-06-16 21:20 O MATKACH HOLOCAUSTU 2019-06-16 20:30 85 lat w służbie 2019-06-16 19:13 Wielka burza nad Orawą 2019-06-16 19:07 Bus i czarna chmura dymu (WIDEO) 5 2019-06-16 18:30 Kosmiczny Bajzel (ZDJĘCIA) 2019-06-16 16:50 Trzy zwycięstwa dla AZS Zakopane 2019-06-16 16:25 Pożar w Podczerwonem 4 2019-06-16 15:50 Smrody na Samorodach 1 2019-06-16 14:53 Tak wyglądało zderzenie na Grunwaldzkiej (WIDEO) 8 2019-06-16 14:20 Fatalny wypadek na trasie Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2 2019-06-16 13:27 Burze nad Podhalem i Tatrami 2019-06-16 12:23 Pijacka recydywa za kółkiem 9 2019-06-16 10:40 Akcja toprowców w górach 2019-06-16 10:29 Kierowcy nie wiedzą kto ma pierwszeństwo 23 2019-06-16 09:18 Kto zabrał Zakopane? 4 2019-06-16 08:04 Więc się mury pną do góry 3 2019-06-15 22:38 Tatry Running Tour 2019 2019-06-15 21:54 Zjednoczone chóry i gorący powiew dla chłodnej Islandii 3 2019-06-15 21:06 Susza, czekamy na większy deszcz 2019-06-15 20:42 Upalny dzień w Tatrach Słowackich 2019-06-15 20:41 II Bieg Hasiora 2019-06-15 20:07 Basen i zaproszenie bez odpowiedzi 1 2019-06-15 19:13 Wychudzony owczarek w pełnym słońcu 9 2019-06-15 19:05 Biedronka tłumaczy: W sklepie w Białce zepsuła się klimatyzacja 2 2019-06-15 18:40 Próg na Dunajcu. Przed laty na oczach kamer zginął tu strażak (WIDEO) 2 2019-06-15 18:19 Turysta zsunął się 200 metrów po płacie śniegu 2019-06-15 17:05 Mężczyzna wpadł do potoku Bystra 2019-06-15 16:48 Dramatyczna akcja ratunkowa na progu wodnym na Dunajcu 3 2019-06-15 16:16 W Biedronce 28 st. C. 7 2019-06-15 15:35 Czemu nie posprzątali? 2 2019-06-15 14:24 Uraz głowy w Tatrach 2019-06-15 13:52 Uroczyste otwarcie tatrzańskich szlaków (WIDEO) 2019-06-15 12:53 LOTOS Cup 2019 rozpoczęty. Czołowe miejsca naszych skoczków 2019-06-15 12:48 III Rajd szlakami oddziału partyzanckiego Szaroty 2019-06-15 11:36 Ratownicy dalej się szkolą 2019-06-15 10:43 Policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku. Gdy przyjechali ranny pił piwo 4 2019-06-15 09:25 Kłótnia o asfalt przy moście w Białym Dunajcu 16 2019-06-15 08:01 Tatry Słowackie otwarte dla turystów 6 2019-06-14 21:45 Turystów na Giewoncie nie brakowało. Mimo zapowiedzi nadchodzących burz 9 2019-06-14 20:57 Kanadyjczycy najlepsi 1 2019-06-14 19:26 Emerytura z pasją 2019-06-14 18:35 Dworzec zaczyna wyglądać jak perełka 2019-06-14 17:49 Ekstremalna Babia Góra 2019-06-14 17:43 Skruszone zakonnice 29 2019-06-14 17:28 Uczelnia zabiera głos 20 2019-06-14 17:26 Kurtyna wodna - sposób na zwrotnikowe upały 1 2019-06-14 16:30 Deweloperski atak na góry 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-06-17 08:27 1. Pewnie DPF zaczął się mu wypalać :-) 2019-06-17 08:16 2. @Ja, nie musi widzieć wystarczy, że nagrywa przestrzeń publiczną i ma być o tym informacja. 2019-06-17 07:54 3. SEB a widzisz na filmiku wizerunek jakieś osoby ja tam nie widzę nikogo tylko samochód 2019-06-17 07:30 4. Niestety norma, busy to kupa zardzewiałego złomu i niewydawanie paragonów. Ten tabor to trzeci świat, zresztą jak większość kierowców tego syfu 2019-06-17 06:58 5. qaz gdzie ty tam widzisz te dwa pasy? Przed chwilą twierdziłeś że tam nic nie widać czyli jedziemy gęsiego, jeden za drugim.Prosta zasada wystarczy tylko czytać ze zrozumieniem Kodeks Drogowy. 2019-06-16 23:59 6. To samo jest w Biedronce w Dolicach.Klimatyzacji jakby nie było.Pracujac robi się słabo. 2019-06-16 22:58 7. Czemu to nie puszcza tej zakopianki gdzieś bokiem na Białkę szybciej by ludzie dojechali i problemów by nie było a tu wiecznie coś. 2019-06-16 22:49 8. Ktoś zwinął na pamiątkę. Są inne, o wiele lepsze i nie tylko te na Krupówkach. Zamierzam kupić w punkcie TPN grę Monopoly Tatry. Ewentualnie u miejscowych artystów rzeźbę (są tacy). Na Kościeliskiej jest garncarz..Trzeba pochodzić, popytać, zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego, porozmawiać. Na zakończenie.. Pozdrawiam Wszystkich Zakopiańczyków i osoby kochającej to miejsce i Tatry. Maciej. 2019-06-16 22:17 9. @ Janowski prok Piotrowicz zrobi dekomunizację prokuratury 2019-06-16 22:13 10. Niezgoda trenuje na siłowni my wszyscy zastanawiamy się czy za to płaci ze swoich pieniędzy czy też wyłudza? Czy ewentualnie wszyscy chętni Szczawniczanie koga, korzystać siłowni z ohapa za darmo?Czy władze pisu o tym wiedzą?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka