2019-04-11 13:19:59

Nowy Targ

Strajku w oświacie dzień 3 - ministerstwo żąda nazwisk

Reklama

Ministerstwo próbuje ściągać od dyrektorów listy strajkujących. - To niezgodne z prawem, niech się dyrektorzy nie dają podpuścić, bo odpowiedzialność spadnie na nich - alarmuje Romualda Prośniak, prezes nowotarskiego koła ZNP.

Jak przekonuje związkowiec, ministerstwo edukacji rozsyła pisma wzywające dyrektorów szkół o przesłanie list osób uczestniczących w strajku. I przekonuje, że związek ma opinię prawną, według której to działanie niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.

- To złamanie prawa. Rozesłaliśmy tę opinię do dyrektorów. Nie chcielibyśmy, by odpowiedzialność spadła na nich. Oni i tak znaleźli się w trudnej sytuacji - podkreśla szefowa nowotarskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Formalnie akcja protestacyjna jest bowiem skierowana przeciw dyrektorom. To oni, jako pracodawcy są stroną sporu, który tak naprawdę dotyczy rządu.  

Dziś, w trzeci dzień protestu liczba strajkujących nauczycieli sięga 355. Protest trwa w 35 szkołach, 10 akcję zawiesiło. Ze względu na egzaminy czy też konieczność wystawienia ocen maturzystom część nauczycieli zawiesiła strajk, by nie odbił się on niekorzystnie na uczniach. Akcja odbywa się w więc w systemie rotacyjnym - część pedagogów na jeden dzień przerwało pracę inni wracają do protestu. Tak jest między innymi w Liceum Goszczyńskiego.

- My nie walczymy z dziećmi i robimy wszystko, by nie ucierpiały przy okazji naszej akcji - podkreśla Romualda Prośniak.

fig

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Obserwator 2019-04-14 16:58:02
@iga

Odnosząc się do twoich słów: " W klasie jest 20-30 uczniów i z tego pięcioro nie radzi sobie, więc winny jest nauczyciel (?!). " - jak pisałem w swojej wcześniejszej wypowiedzi, jest to wina poprzednich nauczycieli, którzy już w podstawowym nauczaniu nie poświęcili właśnie tym kilu osobom wystarczającej uwagi tylko przepchnęli dalej, byle mieć spokój - pewnie i za sprawą rodziców, którzy też nie są bez winy, aczkolwiek nauczyciel, szkoła powinni postawić na swoim i tego ucznia dokształcić, bo od tego właśnie jest szkoła. Od uczenia a nie przepychania ucznia z klasy do klasy, bo rodzic ładnie prosi ($$$). Przynajmniej kiedyś tak było, teraz system nauczania jest zupełnie inny. Masz absolutną rację, rodzice nie powinni się wtrącać w grono pedagogiczne szkoły, od tego jest Dyrekcja szkoły, która powinna decydować o tym kto jest nauczycielem danego przedmiotu, a nauczyciel powinien pełnić swoje funkcje, być wymagającym i w pełni przekazywać wiedzę dalej.

Zgodzę się również z Tobą w sprawie ludzkiej zazdrości, nikomu nie dogodzisz. Kiedyś ten kraj sam się wewnętrznie wyniszczy, zamiast się łączyć to się ciągle dzieli. Dlatego też tyle tych sprzeciwów i wielkie oburzenie przeciwko strajkującym. Oczywiście, jak dla mnie podwyżki możecie dostać, zapłacimy za to my podatnicy - ale warunkiem jest całkowita zmiana systemu nauczania, i nauczyciel ma być po 8h w szkole, więcej zajęć, będziecie mieć więcej czasu na tak "obszerny" materiał, tak aby każdy mógł się go nauczyć oraz mieć więcej czasu dla osób które jednak nie nadążają nad tym materiałem, w wolnych godzinach (okienkach) będziecie mogli mieć przerwy, sprawdzać klasówki, sprawdziany, odbierać telefony od rodziców (tak, można odgórnie wprowadzić system, do którego rodzice będą musieli się dostosować, że nauczyciel odbiera tylko telefony w wyznaczonych godzinach - jakoś do urzędów się nie dobijają po godzinie 15... ) No i przede wszystkim odprowadzać podatki od korepetycji, które nauczyciel będzie mógł prowadzić w wolnym czasie, choć myślę że jeśli w ciągu 8h pracy nauczyciel poświęci więcej czasu uczniowi, przy czym oczywiście zarobi więcej - korepetycję będą mniej potrzebne (może dla bardzo wymagających uczniów, którzy chcą się uczyć ponad poziom) - a Wy drodzy nauczyciele będziecie mieć więcej czasu dla rodziny, po pracy.

Pozdrawiam
iga 2019-04-13 07:45:46
@obserwator
Pewnie, różni są uczniowie i różni nauczyciele. Zgadzam się z tym. Osobiście znam wspaniałą matematyczkę, której szkoła podziękowała za współpracę bo rodzice nie chcieli aby ich dzieci uczyła. Fakt, była wymagająca ale świetnie uczyła i zależało jej na uczniach. Pytam: jak nauczyciel może nauczyć systematyczności i przekazać wiedzę gdy "mądrala" rodzic sobie tego nie życzy?! Teraz rodzice zasadzają się na kolejną panią ( tym razem od nauczania początkowego ), bo wymaga zbyt dużo. Nie należy generalizować, że jak uczeń czegoś nie rozumie to wina nauczyciela. W klasie jest 20-30 uczniów i z tego pięcioro nie radzi sobie, więc winny jest nauczyciel (?!). Raczej, nie. Rodzice mają obowiązek pomagać dziecku w nauce ( zwłaszcza na początku ), uczyć odpowiedzialności i systematyczności. Wychodzi na to, że oni tylko produkują dzieci, a wychowaniem ma się zająć okolica.
Psy wieszaliście jak strajkowali lekarze i policjanci. Wiecznie komuś łatkę przyklejaliście gdy upomina się o swoje. Pamiętam te opinie, że w d... się przewraca bo tyle mają a to przecież zły lekarz, a policjant cwaniak łapówkarz. Każdy wykonuje swoją pracę i chce godziwie zarabiać. Coś Ci powiem: jak kucharze będą strajkować, to też odezwą się mądrzy i stwierdzą, że w d... się im poprzewracało bo przecież mogą najeść się w robocie do woli i jeszcze do domu wynieść siatki żarcia. Taka ludzka natura, że zazdrość ściska jak ktoś ma szansę na poprawę swojego bytu.
kochanka biskupa 2019-04-12 19:33:08
@Kkr. Trzęsiesz się, że ci koryto zabiorą?
Kkr 2019-04-12 16:02:57
@corny
Tu już tylko psycholog pomoże. Współczuje. Brak argumentów to je sobie wymyślisz i dostosujesz do swojego poziomu.
obserwator 2019-04-12 14:23:32
@iga

To nie jest wina ucznia, że czegoś nie rozumie tylko nauczycieli którzy nie potrafią mu przekazać wiedzy w odpowiedni sposób. Skończyliście studia, owszem macie wiedzę na temat przedmiotu który uczycie, ale nie macie umiejętności przekazania jej dalej. Nie potraficie sobie poradzić z uczniami, którzy nie chcą się uczyć i to już od najmłodszych klas, dlatego nauczyciele w szkole średniej mają większe kłopoty z uczniami (nie dlatego że uczeń to łobuz i ma gdzieś szkołę, tylko dlatego że nikt mu nie potrafił tego przekazać, wytłumaczyć w odpowiedni sposób) ? sami sobie nawzajem kładziecie kłody pod nogi.

Wiadomo - nie wszyscy uczniowie są równi, niektórzy chcą i uczą się szybciej - niektórzy wolniej, a nauczyciele idą na łatwiznę przerabiając zadany materiał, nie licząc się ani trochę z tym że uczeń czegoś nie rozumie, "jak nie rozumie to niech się sam douczy w domu" (Wiadomo, lepiej nauczycielowi skończyć pracę o 13 i później udzielać korepetycji prywatnie - nie opodatkowanych, na czarno, płacząc jeszcze że im mało), wymuszając na uczniach aby to oni SAMI się uczyli.. w domu (gdzie uczeń powinien mieć czas na odpoczynek, spędzenie czasu z rodziną, gdzie powinien mieć czas na rozwijanie swoich zaintertesowań, hobby, na spotkania ze znajomymi) - a od czego jest nauczyciel ?! Przerabiacie dwie strony z książki na lekcji, resztę zadając jako pracę domową kolejne trzy strony, tak aby każdy uczył się indywidualnie w domu - i to według was jest dobre ? Wasza bardzo ciężka niedoceniona praca ? Nauczyciel, jak sama nazwa wskazuje powinien UCZYĆ ! A nie "odklepać regułki z książki".

Nauczyciele i zajęcia w szkole powinny być od rana do późnych popołudniowych godzin w szkole ( tak abyście mieli czas na zrobienie sprawdzianów, klasówek - wcale nie musicie brać tego do domu ! Powinniście to robić w szkole, tak aby po powrocie do domu mieliście czas dla rodziny ! ),
powinniście być dostępni dla rodziców w szkole, odbierać telefony od rodziców w trakcie waszej pracy ( 8 godzinnej jak większość innych zawodów ) a nie wychodzić ze szkoły w południe i płakać jak to wam źle.

Pamiętam jak nie raz mieliśmy przez zastępstwa 16 godzin matematyki w tygodniu ( Za co bardzo dziękuję naszej wychowawczyni, która nas uczyła tego przedmiotu), która potrafiła nas nauczyć, nie pozwoliła nikomu wyjść ze szkoły, póki nie umiał dobrze tego przedmiotu ? każdy potrafił dobrze liczyć ? wystarczy chcieć, najpierw dać od siebie coś więcej a później wymagać. Jaka praca, taka płaca. Już pomijając fakt, że każde święto, weekendy wolne, wakacje, pomyślcie tylko o innych np. Kucharzach, gdzie muszą pracować nocami, albo 7 dni w tygodniu, lub po 24h, lekarze, ratownicy, policjanci ? Stwierdzacie, że mają takie zawody, bo nie poszli na studia się uczyć ? Nie, poszli bo takie mieli powołanie, tak sami chcieli. To był ich wybór, tak jak wasz wybór kiedy zostaliście nauczycielami po to by UCZYĆ a nie odklepywać regułek z książki. Polecam wziąć się do roboty, bo ewidentnie macie za dużo czasu i ten strajk to chyba z nudy. Pozdrawiam
dla dociekliwych 2019-04-12 13:08:14
na stronach bip urzędów miast i gmin
są dostępne dane o zarobkach dyrektorów szkół
i ich małżonek przeważnie nauczycielek

czyli jawne wynagrodzenia szeregowych nauczycieli polecam

oświadczenia majątkowe kierujących jednostkami samorządowymi
corny 2019-04-12 11:42:21
@Kkr . Puknij że się w głowę. Duchowieństwo powinno utrzymywać się ze składek wiernych i pracować dla nich jak Bóg przykazał. Polska powinna zerwać konkordat i przestać finansować kler. Jeszcze dodaj, że najbiedniejszy jest ten z Torunia, tupnie nogą i pieniądze muszą być i to nie małe pieniądze. Tak że dziwię się, że bierzesz głos w tej dyskusji, pewnie jesteś jednym z nich. Idź strzyż owieczki z kasiory obiecując im nic. Wywalić konkordat na zbity '''''''''''' .
Kkr 2019-04-12 11:21:00
@amator
A w jakim kraju dają paragon? Zupełnie z ciekawości pytam bo kilkanaście krajów zwiedziłem i nigdzie mi nie dali? Chciałbym zobaczyć jak to wyglada. Oczywiście mowa o kościołach w danym kraju bo polonijne to domyślam się ze nie dają dlatego bo w Polsce nie dają.
amator 2019-04-12 10:57:23
@basior. Ja mam 200/h, a jak ślub to powyżej 1000/h. @Kkr nie powiedziałbym, bo nie wystawiają rachunków, czego nie mogą zrozumieć turyści z zagranicy.
basior 2019-04-12 10:44:32
@Hanibal, oglądałem program "na żywo" w drugi dzień strajku i zadzwonił nauczyciel, oczywiście który strajkował i przyznał się nieopatrznie, że stawka ta sięga 100zł/godz. Dodatkowo korepetycje dla tych, co "nie mieli czasu" się nauczyć, bo za mało godzin. Ten strajk, to czysta gra polityczna duetu Broniarz -Schetyna.
Kkr 2019-04-12 10:11:59
@corny
Bardzo inteligenta wypowiedz, naprawdę na poziomie. Duchowni w wielu miejscach pracują za znacznie mniejszej pieniądze niż myślisz, to że na Podhalu są rozpieszczani i ludzie sypią na tace ile mają nie powinno przysłonić Ci realnej sytuacji. W Krakowie w dużej parafii pracuje ok 10 osób a na tacy, poza składkami na konkretny cel pustki.
Podobnie powinnismy decydować o wynagrodzeniu nauczycieli. Wśród tych którzy domagają się więcej znajda się tacy którzy pracują dla idei, czyli z zapałem i coś dzieci wynoszą z tych zajęć ale znaczna ich cześć nie zasługuje nawet na to co ma. Jedyne rozwiązanie to bony, o których coraz główniej. Płace szkole jeśli są efekty, nie płace jeśli nauczyciele to imbecyle. Zbyt proste. Wtedy szybko dojdziemy do sytuacji w której marni nauczyciele rozwiążą problem braku kasjerów w supermarketach.
corny 2019-04-12 08:55:20
Stanisław Karczewski marszałek Senatu powiedział wczoraj aby nauczyciele pracowali dla idei. Ja dodam od siebie, że najlepiej żeby dla idei pracowali duchowni bo do takiej pracy zostali powołani przez Boga. Boje się, że przy tej okazji wyjdzie, że Boga nie ma. A to tylko wymysł tych, którym zależy tylko na kasie. Może warto poczekać i przez okres strajku czegoś nowego się dowiemy.
Kkr 2019-04-11 21:52:50
Pora zakończyć tę błazenadę. Było śmiesznie ale teraz czekam na wyciągnięcie konsekwencji. Jakiś facet, eks nauczyciel opłacany z pieniędzy wszystkich, czyli z podatków bo tak funkcjonuje PO (PiS tez) wykonuje ich polecenia jak kukiełka. 8 lat rzadu po-psl brak podwyżek, dodatkowe godziny pracy, zamykanie hurtowe szkół i zwalnianie nauczycieli w jeszcze większej ilości. Wtedy było ok, bo w sumie mogło być gorzej. Hipokryzja pełną gębą a głupim radość.
Nauczycieli dali się omamić wizją podwyżek i będą tego żałować. Mam nadzieje na wysokie kary finansowe za ten cyrk lub zwolnienia dla przykładu najgłośniej krzyczących.
iga 2019-04-11 21:28:43
@Jo
Nieprawda, że rodzice mają dość strajku nauczycieli. Są z nauczycielami i trzymają za nich kciuki. Dzieci mają zajęcia opiekuńcze w szkole i nie trzeba brać wolnego z pracy, a to że się nie uczą to prawie norma. Jak nie było strajku to też uczył się ten kto chciał albo jak rodzice gonili do książek i nie dało się nic wykombinować. Przestańcie udawać, że dzieciaki są cudowne a nauczyciele okropni. Zawsze tak było, że nauczyciel skupiał się na uczniach, którym zależy. Programu do zrealizowania jest masa i ciężko równać poziom do najbardziej opornego na wiedzę. Jak czegoś nie łapie się na lekcjach, to trzeba przysiedzieć w domu na dupie nad książkami a nie łazić po okolicy do późnej nocy, a potem płakać że pani się uwzięła.
Hanibal 2019-04-11 20:14:46
Przeliczajac wolne nauczyciela to ma on gdzieś 50 zł za godzinę ze swojej pensji jak się mało wydaje to na budowe zapie,,,,
corny 2019-04-11 17:53:15
Kiedy nauczyciele przygotowywali swój protest, urzędnicy ministerstwa edukacji przyznawali sobie nagrody na polepszenie motywacji do pracy. Takimi uznaniowymi nagrodami oraz kilkoma innymi dodatkami w MEN podnosi pensje urzędników o ponad 2 tys. zł. Ciemny i biedny to naród, który zawłaszczony religią nie szanuje nauczycieli i nauczania. Odznaczeni i obdarowani urzędnicy ministerstwa oświaty to dowód liczenia się z narodem....
Jo 2019-04-11 16:36:29
Rodzice mają już tego dość. Z kazdym dniem złość na strajkujących nauczycieli wzrasta tylko nie powiedzą wprost tego bo się boją ze potem dzieci będą miały przekichane w szkole. A jak sie widzi słyszy co nauczyciele potrafia jak się zachowują to te obawy są uzasadnione.
Apostoł 2019-04-11 16:03:12
Mało tego, dodam że należy wypowiedzieć konkordat i wszystkie z budżetu na dotacje dla KK. Ale do tego trzeba mieć yaya. @Tempy Toporek, a może toporzysko, Petru to przeżytek.
Tempy Toporek 2019-04-11 14:25:49
Apostoł, Petru coś lepszego zaproponował, zabrać dzieciom połowę 500+ i dać to nauczycielom.
Apostoł 2019-04-11 14:00:02
Księża niech zrezygnują z płacy na rzecz nauczycieli. Po co duchownym pieniądze? Wstyd!
Zakopianin za torami 2019-04-11 13:30:24
Resztki autorytetu topnieją jak śnieg na wiosnę.Trzeba zaprosić kodziarzy by głośno protestowali jak to gdzieś robili, puszczali ryk krów i kwik świń.Nomen omen pasuje jak ulał do tej sytuacji.
cielicka 2019-04-11 13:27:42
Odwaga staniała. Gdzie byliście, co którzy mienicie się nauczycielami, kiedy zamykano szkoły, i na wasze słuszne postulaty Joanna Kluzik Rostowska odpowiadała: pieniędzy na podwyżki nie ma.
A Gazeta Wyborcza krzyczała, że Karta Nauczyciela to przeżytek. Hipokryzja wam dymi z głów.

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukiwana opiekun(ka) do starszej osoby na całotygodniowo w godzinach rannych i południowych.Warunki pracy i płacy telefonicznie
  Tel.: 530606474
 • PRACA | dam
  KELNERKA/KELNER Restauracja TaTradycja w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni na stałe kelnerkę/ kelnera. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 889817408
  E-mail: ks.bukowina@nat.pl
 • PRACA | dam
  Poszukuje doświadczonej osoby do pracy na budowie w Niemczech, okolice Frankfurtu. Gwarantuje mieszkanie.
  Tel.: 00491774439609
  E-mail: kapi22@icloud.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608 806 408
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. ORGANIZACJI IMPREZ. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko (CV oraz list motywacyjny) w terminie do 6 WRZEŚNIA 2019 r. do godz. 17:00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje na bip.zakopane.eu, pod linkiem:
  WWW: https://bip.zakopane.eu/ogloszenie-o-naborze-pracownikow-specjalista-ds-organizacji-imprez
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane zatrudni pracowników w zawodzie: murarz, cieśla, zbrojarz, malarz, operator koparko-ładowarki, pracownik budowlany
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Zatrudnię do szycia kożuchów. Zlecę szycie. Praca stała, umowa.
  Tel.: tel:+48667959942
  E-mail: anna133@interia.eu
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat ADMINISTRATORA SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH. Termin składania ofert do 06.09.2019. Tel.: 18 263 26 60,
  WWW: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • PRACA | dam
  Pilnie przyjmę EKSPEDIENTKĘ z doświadczeniem do sklepu spożywczego - Bustryk k/Zakopanego. 667 579 332, 605 769 279.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat RECEPCJONISTĘ. Termin składania ofert do 02.09.2019. Tel.: 18 263 25 68,
  WWW: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • PRACA | dam
  Nowoczesna klinika stomatologiczna w centrum Zakopanego zatrudni asystentkę stomatologiczną. Mile widziane osoby z doświadczeniem w zawodzie.
  Tel.: 505610339
  E-mail: stomatologia@przyrowni.eu
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby do pracy w recepcji pensjonatu w Zakopanem, jednocześnie koordynującą pracę całego obiektu. Wymagana biegła znajomość języka anielskiego oraz znajomość portalu booking.com. CV prosimy kierować na adres e-mail: dominik.rekrutacja1@gmail.com
  E-mail: dominik.rekrutacja1@gmail.com
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTA/ka Pensjonat w Zakopanem. Praca stała, pełny etat.
  Tel.: 604403138
  E-mail: marketing@wojnar.pl
  WWW: www.wojnar.pl
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE ZATRUDNIĘ KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY W KUCHNI. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  GOSPODA PODKOWA W ZAKOPANEM OSOBĘ NA ZMYWAK, OBIERAK. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: UCZNIA, STUDENTA weekendy, święta, ferie (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC DO PENSJONATU. 669 493 772
 • POŻYCZKI
  GOLD CENT FINANSE NOWE SUPER PROPOZYCJE POŻYCZKOWE TYLKO DOWÓD OSOBISTY !!! nawet do 15 000 zł. T-18 542 40 56.
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA GOTÓWKOWA NA OŚWIADCZENIE DLA FIRM MAŁYCH !!! GOLD CENT FINANSE, ZADZWOŃ -694 567 002.
 • POŻYCZKI
  URODZAJNY KREDYT GOTÓWKOWY DLA ROLNIKÓW ZAREJESTROWANYCH W KRUS-ie !!! do 20 000 zł BEZ ZAŚWIADCZEŃ. GOLD CENT NOWY TARG, ul. DŁUGA 37 A. T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  ???? Praca od dziś! ???? ????? Poszukujemy pracownika do obsługi klienta w recepcji Grand Tatry. ?? Więcej informacji pod numerem 880 015 290 Mozliwosc z zamieszkaniem
  Tel.: 880015290
  E-mail: Monika.las@interia.eu
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracowników do dociepleń i robót ogólnobudowlanych.
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby do pracy na stanowisko RECEPCJONISTKI. Wymagania: znajomość języka angielskiego. Dobra organizacja pracy, komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, wysoka kultura osobista
  Tel.: 602489070
 • PRACA | dam
  Poszukujemy RZEŹNIKA z kilkuletnim doświadczeniem do pracy na północy Szwecji. Polski kontakt.
  Tel.: 0048 600 978 763
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska
  Tel.: 510-213-878
  E-mail: kontakt@pensjonatorlik.pl
 • PRACA | dam
  Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej przyjmie do pracy Panią na stanowisko POMOC KUCHENNA - zakwaterowanie - pełen etat - ubezpieczenie. Więcej informacji: 503 021 716,
  Tel.: 182070510
  E-mail: jozek.krzeptowski@gmail.com
 • PRACA | dam
  Sprzedawca-Kasjer, Sprzedawca-Stoisko mięsne, Chochołów, praca od zaraz, umowa o pracę,
  Tel.: 609480395,
  E-mail: klementyna.ziobrodlugopolska@gmail.com
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  OŚRODEK WYPOCZYNKOWY W CENTRUM POSZUKUJE PANI POKOJOWEJ - PRACA CO DRUGI DZIEŃ, NA ETAT.
  Tel.: 693 638 619
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko RECEPCJONISTKA/RECEPCJONISTA do Hotelu Eco Tatry*** 608 088 017, ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE.
  Tel.: 573035958
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI HYDRAULICZNE.
  Tel.: 608 110 111
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 7500 m2 - Małe Ciche, okolice wyciągu, 150 zł/m2. 695 332 312.
 • PRACA | dam
  Firma Misiniec zatrudni KIEROWCĘ kat. C E
  Tel.: 602 107 107
  E-mail: holserwis-misiniec@wp.pl
 • PRACA | dam
  Poszukuję opiekunki dla dwulatka. Centrum Zakopanego.
  Tel.: 530602603
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • SPRZEDAŻ | różne
  Promocja! WĘGIEL ORZECH I - cena 880 zł/tona. Promocja obowiązuje do 30.09. Tel. 18 20 742 44. 605 06 13 14.
 • PRACA | dam
  HOTEL RYSY w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ oraz PORTIERA NOCNEGO/KONSERWATORA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: recepcja@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  PRACA w Austrii dla Operatorów żurawia, cieśli szalunkowych, murarzy, stolarzy, elektryków, ślusarzy, monterów wentylacji, spawaczy, pomocników bud. Wymagany j. niemiecki + doświadczenie. Nr.Cert. 20236
  Tel.: Tel +48 600 157 147
  E-mail: carpediem.praca@wp.plTel
 • KOMUNIKATY
  Na podstawie art. 38 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U.2018.2204 t.j. z późniejszymi zmianami) Wójt Gminy Nowy Targ ogłasza ustny przetarg nieograniczony na najem lokalu przeznaczonego do organizowania imprez okolicznościowych w miejscowości Waksmund w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Z warunkami przetargu oraz regulaminem można zapoznać się na stronie internetowej: www.ugnowytarg.pl lub w pokoju 206 Urzędu Gminy Nowy Targ.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  FOTOGRAFIA, STRONY WWW.
  Tel.: Tel: 731 155 745
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAM DO WYNAJĘCIA HOSTEL W ZAKOPANEM CENTRUM PRZY KRUPÓWKACH możliwość 350 miejsc noclegowych, 50zł/osoba nocleg - lub szukam kierownika, wspólnika. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-08-23 22:43 Wybory się zbliżają - PiS szturmuje 2019-08-23 22:30 Zbór baców 1 2019-08-23 22:26 Kasia Ignatowicz w altanie 2019-08-23 21:30 Strojny przystanek 2019-08-23 20:39 Sprzedajna szkoła 2019-08-23 20:19 Nie ma Polski bez polskich górali 3 2019-08-23 19:30 Jeszcze przed zimą „Rabcio” przeprowadzi się do nowej siedziby 2019-08-23 18:30 Kto to wymyślił? 3 2019-08-23 17:35 Po(d)pisali się na Giewoncie 6 2019-08-23 17:10 Wypadek na zakopiance 3 2019-08-23 17:00 Jak się zachować podczas burzy - poradnik ratowników TOPR (WIDEO) 4 2019-08-23 16:35 Kina nie będzie 2019-08-23 16:26 Wójt gminy Bukowina Tatrzańska ogłasza żałobę 1 2019-08-23 16:14 Pod Giewontem znów grzmi 2019-08-23 15:50 Burze na mapie - jak sprawdzić gdzie grzmi? 5 2019-08-23 15:40 Śledztwo prokuratury w sprawie tragicznej burzy w Tatrach 20 2019-08-23 15:29 Burza nadciągnęła nad Tatry. Grzmi 2019-08-23 15:11 Teatr z parkingiem 1 2019-08-23 14:50 Wszyscy poszukiwani odnaleźli się. Północna ściana Giewontu bez ofiar (ZDJĘCIA) 1 2019-08-23 14:45 Ciupagi przyznane 4 2019-08-23 14:11 Groźny wypadek na drodze krajowej 28 w Rabce 2019-08-23 13:56 Z południa nad Tatry nadciąga burza 1 2019-08-23 13:33 Infolinia w starostwie czynna do godz. 18 2019-08-23 13:32 Wykonawca wyłoniony - rewitalizacja MOK już wkrótce 1 2019-08-23 13:07 Tak wyglądało wczorajsze zejście z Giewontu w burzy (WIDEO) 6 2019-08-23 13:00 Rabczańska woda popłynie do Skawy 2019-08-23 12:30 Geje i lesbijki pogwałcili herb Rabki 10 2019-08-23 12:30 Zapowiada się tydzień burz w Tatrach 5 2019-08-23 12:17 Liczba osób poszukiwanych po burzy w Tatrach skróciła się do 2 osób 2019-08-23 11:46 20 policjantów przeszukuje okolice Giewontu 3 2019-08-23 11:36 Relacja świadka: Upadłem na ziemię i nie mogłem się ruszyć przez 3 minuty (WIDEO) 4 2019-08-23 11:30 W odpowiedzi na Marsza Miłości – wspólna modlitwa 4 2019-08-23 11:30 Główny krytyk burmistrza rzuca mandat 2019-08-23 11:21 W szpitalu w Zakopanem udzielono pomocy 156 osobom (WIDEO) 1 2019-08-23 11:19 Zjazd Karpacki ze smakiem 1 2019-08-23 10:47 Nie odbyła się gala na 100-lecie Związku Podhalan. 2019-08-23 10:45 Były sygnały, że burza nadchodzi. To nie było coś strasznie nagłego 7 2019-08-23 10:32 Nowy wodociąg w Rabce 2019-08-23 10:30 Odwołane imprezy, flagi opuszczone do połowy masztów 2019-08-23 09:55 Po burzy w Tatrach: W tej chwili nie ma kontaktu z 5 osobami 2019-08-23 09:38 Ratownicy o akcji na Giewoncie: Niektórzy ranni nie słyszeli, kobieta nie widziała, pojawiła się hipotermia (WIDEO) 1 2019-08-23 09:34 Ofiary burzy - oparzenia, urazy czaszkowe i wielonarządowe 2019-08-23 09:30 Największe światowe media informowały o tragedii w Tatrach 2019-08-23 09:01 Konferencja naczelnika TOPR: To była katastrofa (WIDEO) 6 2019-08-23 08:36 Dwa groźne wypadki 2019-08-23 08:01 Uratowała mnie aplikacja 14 2019-08-23 00:25 Zmiany w programie festiwalowym 2019-08-22 23:48 Imprezy na Chotarzu odwołane 2019-08-22 23:45 Ofiary burzy to dwie kobiety i dwójka dzieci 12 2019-08-22 23:28 Tak wyglądała akcja ratunkowa na Hali Kondratowej. Zdjęcia strażaków z Białki 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-08-23 23:54 1. Trasa Velo czy nie Velo i tak zawsze ludziska jeździli do Jaworek tą drogą, więc się nie drapie po głowie, bo to nic nowego. Natomiast problemem jest (czego nie zauważają służby porządkowe !!!) obleganie parkingu przez samochody turystów z okolicznych pensjonatów przy cmentarzu jak również na placyku manewrowym (gdzie jest zakaz parkowania !!!) kończącym zjazd z ul. J.Wiktora. Kolejnym przykładem jest parkowanie na zakazie zatrzymywania i postoju, czyli poza wyznaczonym do tego miejscem na Placu Dietla samochodów osobowych i o zgrozo autokarów wycieczkowych miejscowych firm turystycznych, które urządziły sobie tam przystanek dla swoich celów zarobkowych- kto na to zezwolił ? Kto tam przejeżdżał , to wie jakie to stwarza duże niebezpieczeństwo przez przejeżdżające tam samochody dla nieświadomych wsiadających i wysiadających turystów z autokaru , tym bardziej że jest odcinek ulicy, a nie alejka spacerowa czy zatoczka parkingowa. Firmy te swoje przystanki robią również u wylotu ul. Zdrojowej przed skrzyżowaniem z ul Główną i również parkując tam łamiąc wszelkie przepisy . Czyli mam rozumieć ogólnie w Szczawnicy jest "wolna amerykanka" wbrew przepisom Prawa o Ruchu Drogowym za przyzwoleniem miejscowych władz i służb porządkowych ? 2019-08-23 23:44 2. Niestety nie zgadzam się z tym aby krzyż został zdemontowany to ludzią brakuje mózgu to że nie potrafią logicznie myśleć to nie żadna wina krzyża. Podobno było bardzo dobrze słychać już wcześniej grzmoty więc nie powinni nigdzie wychodzić . To tylko jest ich wina .. 2019-08-23 22:50 3. Leks< - - - - pogoda w górach jest nieprzewidywalna, idziesz jest cieplutko fajnie a potem nagle przychodzi burza i tego nie przewidza w telewizorze 2019-08-23 22:47 4. Polsce górale złodziej i bandyci są tak potrzebni jak kurze lornetka. Amen 2019-08-23 22:46 5. a zabili i okradli kogoś przy okazji? 2019-08-23 22:38 6. rok temu, na początku września byłam z synem na Hali Kondratowej, weszliśmy na przełęcz pod Kopą z zamiarem wejścia na Giewont, ale zrobiło się mglisto i parno. Kierując się zdrowym rozsądkiem poszliśmy w dół do Kir przez Przysłop Miętusi zamiast w górę. Burza złapała nas na szczęście dopiero jak zeszliśmy ze skalistej drogi. Szliśmy i prawie płakaliśmy tak waliły pioruny i lał deszcz. A na Końcu Doliny Małej Łąki rośnie duże drzewo - nawet sobie nie wyobrażacie ile osób tam stało żeby się schronić przed deszczem. Szedł przed nami mężczyzna i krzyczał na tych ludzi żeby nie stali pod drzewem, ale nikt się nawet nie ruszył. Burza skończyła się dopiero na wysokości drogi pokazanej w tym filmie. A ile ludzi spotkaliśmy po drodze jak szli na górę ... Nigdy nie powiedziałabym, że burza przyszła nagle w jednej chwili. Zasięgu na szczycie nie było, ale były chmury i parne powietrze - jak dla mnie jest to wystarczające ostrzeżenie - nawet bez telefonu, bo nigdy nie wiadomo gdzie będzie wyładowanie. Myślę, że na Giewoncie ludziom szkoda było zejść jak już się tyle nastali w kolejce, albo też po części byli zablokowani i nie mogli. W naszej sytuacji rok temu ludzie też wchodzili na górę i nie sądze, że zeszli, bo zaczęło padać. Mieli więcej szczęścia .... 2019-08-23 22:38 7. To wina Tuska albo lewaków albo multikulti co byli w Zakopcu albo LBTG. Wybór należy do ciebie. 2019-08-23 22:29 8. https://burzowo.info/ 2019-08-23 22:24 9. Osoby, które przyszły z"domu" też pomagały. Były nawet osoby nie pracuja w tym szpitalu 2019-08-23 22:14 10. A rozbita dzisiaj rano na Nowotarskiej limuzyna Morawieckiego zamieciona pod dywan. Ani słowa nigdzie. Ciekawe, bardzo ciekawe.
2019-08-20 00:42 1. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 2. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 3. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 4. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece . 2019-08-03 09:29 5. Piękna dolina, długa, dzika, bezludna, pełna unikatowych kwiatów, czasem można spotkać niedźwiedzie, szczególnie wieczorami. To jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach. 2019-08-02 14:45 6. Parada fajna. Pod okiem policji jaką niezarejestrowane i nieubezpieczone motory. ;-) 2019-07-29 07:26 7. Myślałem, że Ktoś podejmie komentarz. Aha, przypomniałem sobie, że kisić rydze trzeba w naczyniach z kamionki, a nie w pojemnikach plastikowych. 2019-07-28 08:54 8. Policja na Podhalu nie jest potrzebna. Górale potrafią się sami bronić 2019-07-26 10:58 9. Przypomniałem sobie o rydzach kiszonych. Pamiętam je z dzieciństwa. Były zbierane przez Babcię w górach Beskidu Sądeckiego. Zapewne w Łopusznej, też serwowano ten smakołyk. Dzisiaj sporo osób robi wielkie oczy, gdy słyszy o kiszonych rydzach. Trzeba je reklamować. Może to być "odrodzony" produkt regionalny. Pozdrawiam wszystkich Mieszkańców Łopusznej, Leszek Kumor 2019-07-26 09:40 10. Bo czym się różni kiełbasa regionalna z Łopusznej od tej serwowanej jako regionalna np. na imprezie ekologicznej w Świeradowie, Żelaźnie? Pewnie smakiem. W jednej będzie więcej czosnku, w drugiej czarnej gorczycy, w jeszcze innej białka (będzie twarda-takiej nie lubię). Będą miały inną nazwę. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym serwowany jest prawie na wszystkich imprezach i jarmarkach w Polsce. Ale czyj to jest produkt regionalny. Nie wiem. Inny przykład. Kwaśnica podawana na imprezie np w Gdańsku. Z tego co wiem wywodzi się z Podhala, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Wobec powyższego powinna być serwowana, niech będzie we Wrocławiu, ale pod wyraźnym plakatem - "produkt z Podhala". Łopuszna zalicza się, według mojej wiedzy" do regionu tatrzańskiego. Ciekawy jestem, czy był tam smalec ze skwarkami, na którym byłem wychowany, czy z cebulą? Za tą ostatnią odmianą nie przepadam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP