2019-05-11 19:15:39

Spotkanie

Sędzia Igor Tuleya w Zakopanem: Obojętność zabija sprawiedliwość

Mówił dziś w Restauracji PRL w Zakopanem sędzia Igor Tuleya.

Sędzia znany z krytyki wprowadzanych przez obecne władze zmian w wymiarze sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami Zakopanego.


Najpierw zadał szereg pytań, zastanawiając się, czy sędzia powinien brać udział w sporze politycznym, czy powinien spotykać się z ludźmi. Na pierwsze z tych pytań odpowiedział, że jeżeli polityczne władze wpływają na niezależność sądów to sędziowie wręcz mają obowiązek, aby stanąć w ich obronie.

- Do 2015 roku sędziowie zachowywali się tak jak u Gombrowicza, ubierali na siebie miny i w ten sposób walczyli o niezależność sądów - mówił sędzia Tuleya. Jego zdaniem to, co stało się później sprawiło, że sędziowie muszą głośno bronić niezależności wymiaru sprawiedliwości. Muszą też spotykać się z ludźmi, bo sędzia to nie jest zwykły zawód, to powołanie i pasja, a więc praca sędziego nie kończy się o godz. 16, a "obojętność zabija sprawiedliwość".

- Obowiązkiem każdego sędziego jest obrona niezawisłości sądu, co przecież wyraźnie gwarantuje Konstytucja RP - stwierdził gość Restauracji PRL. Sędzia Tuleya podkreślał też, że nie jest żadnym autorytetem prawnym, a sędziowie nie stanowią żadnej kasty, są takimi samymi ludźmi, jak inni obywatele.

p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Ferie 2023-05-06 22:54:23
Stawial sam sobie pytania i bezblednie na nie odpowiadal ?
Toz to geniusz, publika nie musi byc kneblowana. Wystarczy, ze nie dorasta do poziomu trampek.
Ps. Widzac tak uwlaczajace widowisko, strach sie bac isc do sadu o sprawiedliwosc.
A jeszcze gorzej wyjsc z niego
Baska 2023-05-06 22:44:38
Ten lemoniadowy Joe alias fircyk w podlotach to jakies zenujace posmiewisko powagi I autorytetu temidy.
Przyjzyjcie sie dobrze: tej miary indywiuum ma decydowac bezposrednio o waszym losie i byc obliczem sprawiedliwosci.
Mialo byc samooczyszczenie a mamy samodeprecjacje.
Janowski 2019-05-13 14:19:36
@ Ktoś
A co to ja jestem punktem informacji - @ktoś ?
Pytaj swoich kolegów o swoich towarzyszy a nie mnie . Towarzysz Piotrowicz i reszta towarzyszy z klanu resortowych dzieci nie są moimi przyjaciółmi . Moim zdaniem Piotrowicz to taki sam idol jak ta prokuratorka złapana w markecie na kradzieży kilkunastu par gaci albo ten drugi wynoszący z marketu kilkadziesiąt pamięci USB za które nie zapłacił - to jedna banda resortowa . Zapytaj raczej ( sędziego ) Tuleyę on będzie miał lepsze informacje na temat swoich kolegów po fachu i jakie działania podjął z urzędu .
Co do pedofilii w kościele - już dawno pisałem o legionistach Chrystusa .
ktoś 2019-05-13 12:32:43
@ Janowski jak tam w sprawie tow prokuratora Piotrowicza zmieniło się coś - dalej jest cacy /?/ to jeszcze Ci przypomne że chronił ksiedza pedofila to tak w zw z ostatnimi wydarzeniami zwiazanymi z bezprawiem paryjniackim obecnej elyty rządzącej teraz Polską
dziadek 2019-05-12 21:32:10
@boruta napisał - Sprawiedliwość, to pojęcie względne. Ja dołożę - niezależność też jest pojęciem względnym.
Gościu tyle razy ośmieszył wymiar sprawiedliwości, etos sędziego, i zamiast siedzieć cicho, zaszyć się w jakąś dziurę, to dalej to robi.
Z tymi jego słowami się można się zgodzić - "...sędziowie nie stanowią żadnej kasty, są takimi samymi ludźmi, jak inni obywatele."
Czyli jest oczywistym, że jaki inni ludzie mogą ulec pokusom, wpływom, mają różne poglądy czy sympatie.
Oczywistym jest również, że powinna być nad nimi jakaś kontrola, jakiś bat.
Może nie rozróżnia różnicy między pojęciem "kasta" a "obywatele"?
Janowski 2019-05-12 18:50:55
"Ten apolityczny sędzia chodzi na marsze KOD, działa na rzecz bandytów, jak w przypadku gangstera Boguckiego, któremu przyznał 264 tys. zł. zadośćuczynienia, ponieważ "warunki uwłaczały godności człowieka" a jak napisał poseł Wąsik - zadośćuczynienia gangsterowi było za to, bo w celi było duszno"
Ciekawe pojęcie sprawiedliwości ?
Ciekawe słowa o sprawiedliwości , a jaka społeczna troska - dlaczego nie zapłaciłeś tego odszkodowania z własnej kieszeni Tuleya - może dlatego że mama wywodzi się z tej samej grupy działaczy społecznych ?
boruta 2019-05-12 16:00:37
Sprawiedliwość, to pojęcie względne.
cyklista 2019-05-12 15:26:48
Cytat z powyższego Facebooka: "Nie wiem właściwie po co wdaję się w dyskusję z kimś, kto przez lata tutaj zapracował na zasłużoną fatalną opinię."
Wielkie brawa dla Pani Julity Oskar za ten trafny komentarz.
ktoś 2019-05-12 15:25:59
@ Janowski pomijam Twoje oględnie mówiąc niegrzeczne komentarze ale dzieckiem przestałem być jakieś 45 lat temu więc łaskawie nie znając adwersarza oszczedź sobie robienia z siebie pajaca. jesteś nam komentatorom TP znany ze swoich niegrzecznych komentarzy w jedynie słusznej sprawie jakoś nie podjąłeś tematu prokuratora komucha jako gwiazdy tzw reformy sądownictwa czyli przywracania kierowniczej roli partii w wymiarze sprawiedliwości , co do społecznej kontroli nad ww to twoi pupile w czasie swoich poprzednich rządów usunęli ławników z procesów karnych więc znowu jestes albo niedoinformowany albo jedynie słuszny.
Bury 2019-05-12 14:58:19
O Boże, Boże chroń przed sprawiedliwością.
robi 2019-05-12 12:39:26
Gdyby w Polsce były normalne sądy ten dżinsowy chłopiec siedziałby dawno w kazamatach
Janowski 2019-05-12 12:30:10
@Realista
Nie tylko zapomniałeś o tym że " Kler podlega pod inne sądownictwo " Zapomniałeś prze de wszystkim czego dotyczył mój komentarz . Nie interesuje mnie w co wierzysz choć nie trudno się domyśleć .
Ps. Samo twoje stwierdzenie że wierzysz w życie po za grobowe świadczy jedynie o tym że twoja wiedza w temacie wiary , duszy , świadomości , bytu świadomego itp. leży na dnie kwiczy jak dzika świnia - nie wypowiadaj się w temacie bytu świadomego , bo to nie twoja bajka .
dziki 2019-05-12 12:03:16
Panie Janowski, napisz coś od siebie Podhalanom o ustawie 447. Jest w Warszawie manifestacja.
Janowski 2019-05-12 11:34:38
@ktoś
Znaczy to że ty nic nie wiesz o korupcji w Polsce ? O korupcji w organach ścigania , sądownictwie , rządzie , samorządzie ? Oznacza tao że organa ścigania nie wszczynają postępowań z urzędu ? ha ha ha ha ha ha . Polska to kwiat korupcji w świecie- jak głoszą media .
Bolszewickie brednie ? Ty chyba nie wiesz co to takiego bolszewizm , komunizm , demokracja - najwyższy stopień komunizmu i inne .
Przeczytaj sobie jeszcze raz mój komentarz ze zrozumieniem .

Ps. Już tacy byli którzy usiłowali mnie zastraszyć - kilku leczy się na głowę by uniknąć odpowiedzialności karnej a paru sierdzi - nie pomogły układy z (prawa) i lewa . Nie ucz mnie dziecko moich obowiązków i praw - nie jestem hejterem żadnej ze stron ani lewackiej ani tej która mówi o sobie prawica , bo to takie samo gówno żerujące na naiwności i wrodzonej głupocie. Jest takie powiedzenie : Niech się chłopa , chama syn zajmie gospodarstwem bo to genetycznie uwarunkowane i na pewno umie to robić . Chociaż od sądownictwo do sadownictwo jeden krok - nazwy różnią się tylko ogonkiem w a
Realista 2019-05-12 11:20:43
@Janowski. Faktycznie zapomniałem, że kler w Polsce podlega pod inne sądownictwo. Orwell wiecznie żywy. "Tylko nie mów nikomu", ja też wierzę z życie pozagrobowe.
ktoś 2019-05-12 10:38:25
@ Janowski bolszewickie brednie prawisz , jeżeli wiesz o korupcji to masz obowiązek powiadomić organy scigania , jeżeli kłamiesz zostaniesz ,,podsumowany" ,no i jeszcze milczycie dzielni hejterzy dobrej zmiany o waszej gwieździe prokuratorze stanu wojennego towarzyszu Piotrowiczu oskarżającemu opozycjonistów w stanie wojennym - pewnie ma być wzorem do naśladowania .
Janowski 2019-05-12 10:29:45
@Realista
Moja wypowiedź nie dotyczyła kleru tylko sądownictwa w Polsce , więc @Realista idź do psychiatry , przepisze ci coś na uspokojenie
Ps. ( sędzia Tuleya ) to chyba nie ksiądz - a może ? tylu przebierańców biega po świecie .
Nick 7 2019-05-12 10:29:03
Wsłuchując się w słowa Pana Sędziego ładuję pozytywnie akumulatory i mam nadzieję ze Jego odwaga zaowocuje powrotem do normalności. Wytrwalości Panie Igorze!
Realista 2019-05-12 09:37:19
@Janowski. Sam pitolisz. Dlaczego kler w Polsce jest ponad prawem. Dlaczego rząd ochrania księży pedofilów.
sanacyjny dziadek 2019-05-12 09:28:16
@wiktoria. Podobnie jak kler przed pedofilią w kościele. Pies psu ogona nie urwie. Patrz film, tylko nie mów nikomu.
Janowski 2019-05-12 09:19:08
Niezależność sędziowska nie polega na bezprawiu przez wielu sędziów postrzeganego jako niezawisłość sędziowska !!!
Co z tego że przed kamerami starają się pięknie mówić , rzeczywistość pokazuje jaskrawo że sędziowie to patologia , korupcja a ich wyroki to upolityczniona kpina wiele z prawem wspólnego nie mająca.. Cały ( wymiar sprawiedliwości) w Polsce to skorumpowana zbieranina korporacyjna - ja nazywam to cech rzemiosł różnych . Sędziowie mają podlegać kontroli społecznej , pozbawieni musza być wszelkich immunitetów - wszyscy wobec prawa muszą być równi !! Skandalem bezprawnym jest np. pobieranie emerytur z MSW , nie może być tak że w ramach tej konstytucyjnej równości jedni pobierają świadczenia z ZUS a inni z MSW . Tak więc P. Tuleja z jednej strony pitolisz P. bzdury dotyczące sprawiedliwości a z drugiej jesteś P. patologiczną częścią bezprawia w todze sędziowskiej .
wiktoria 2019-05-11 23:49:03
uważam że izba dyscyplinarna mysi być nad sędziami , dotąd mogli orzekać bez żadnych konsekwenci i okazuje się że wiele osób siedzialo niewinnie nawet 20 lat za błędy sądów więc czego on broni ;;własnej skóry;; z komornikami też zrobiono pożądek i dobrze ze sądami też tak powinno być
stały czytelnik 2019-05-11 22:48:16
sami dzielni - był ktoś i słyszał co powiedział sędzia ? judaszowe srebrniki moskiewskie sypią się wam z brzękiem do kieszeni wiem że to zagłebie PISu ale może troche logiki poza propagandą TVP ?
antonina 2019-05-11 22:06:20
do Julita Oskar
"fizjonomia, postawa a przede wszystkim wygłaszane bzdury..." toż to wszystko pasuje do aktualnie rządzących i ich wyznawców !!!
Sędzia Tuleja ma rację.
gorolaz 2019-05-11 21:47:11
Jo tyż tu leja
spd 2019-05-11 21:17:09
Hhehehehe
PRl- BIS !!!!!!!!!!!!!!
POrażka 2019-05-11 21:11:57
dlaczego nie pokazujecie tych tłumów co to przyszli na jego seans ?
sp 2019-05-11 20:05:29
No i gostek popsuł mi wieczór.
Marcin 2019-05-11 19:25:38
Bedą przywracać ład konstytucyjny z 22 lipca 1952 roku.
Kolacja ewropejska 2019-05-11 18:04:11
Obecna władza wcale nie zamierza upadać, to dzięki nim mamy swoje poczucie wartości i nie robimy za " białych niewolników" w kraju i za granicą.
Jo 2019-05-11 18:03:30
Miejsce na spotkanie z Tuleja w sam raz. Jaki sędzia takie miejsce
2026-02-24 17:00 Odświeżona ekspozycja etnograficzna zaprasza zwiedzających 2026-02-24 16:30 Frajdowa Akademia Baletu i Tańca zaprasza na "Dziadka do orzechów" 2026-02-24 16:00 X Parafialny Turniej Tenisa Stołowego (ZDJĘCIA) 2026-02-24 15:30 W głowie psychopaty. Mamy dla Was książki 2026-02-24 15:00 Co dalej z rabczańskim lodowiskiem 2026-02-24 14:40 Jaką pompę wybrać do domu i ogrodu? 2026-02-24 14:00 Memoriał Kornela Makuszyńskiego rozpocznie się w sobotę 1 2026-02-24 13:00 Radni za służebnością przy Alejach 3 Maja. Spór o metry i miejsca parkingowe 3 2026-02-24 12:00 Ankieta potrzeb kulturalnych mieszkańców Gminy Biały Dunajec 3 2026-02-24 11:06 Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy Watrze naprawiona 2 2026-02-24 11:05 Jak nowoczesna automatyzacja zmienia oblicze polskiej produkcji? 2026-02-24 11:00 Turyści utknęli w trudnych warunkach w Tatrach. Z pomocą poszli ratownicy TOPR 4 2026-02-24 10:10 Dziesięć jednostek strażackich walczyło z ogniem w Białym Dunajcu 2026-02-24 10:00 Chwilowy powrót zimy. W Zakopanem sypie mokry śnieg (WIDEO) 2026-02-24 09:30 Daj im nowy dom i miłość 2026-02-24 09:00 Teatr Witkacego świętuje 41. urodziny 3 2026-02-24 08:00 Czwarta rocznica ataku Rosji na Ukrainę 8 2026-02-23 21:35 Co podarować podróżnikowi? Praktyczne inspiracje prezentowe 2026-02-23 21:00 Zakład opiekuńczo-leczniczy zamiast komendy 2 2026-02-23 20:00 Quady i skutery znów dewastują Antałówkę i Bachledzki Wierch. Serce boli, gdy się na to patrzy 13 2026-02-23 19:30 Kradł butle z gazem. Recydywista jest w rękach policji 2 2026-02-23 19:00 Zimowy Zjazd Górski w Szczawnicy 2026-02-23 18:10 Młoda sunia znaleziona przy wyciągu w Suchem. Szuka właściciela lub nowego domu 1 2026-02-23 18:04 AKTUALIZACJA. 13-letnia Karolina się odnalazła 2 2026-02-23 18:00 Kryzys pocztowy. Brak listonoszy dla starszych odbiorców oznacza dramat 18 2026-02-23 17:30 Choinka przy oczku wodnym na Krupówkach została ścięta 1 2026-02-23 17:00 Od płótna do szkła - artystyczna droga Anieli Stanek 2026-02-23 16:30 Za nami 14. edycja pucharu Misia Stramusia 2026-02-23 16:21 Skialpinistka uszła z życiem. Przeżyła lawinę 3 2026-02-23 16:00 Wyjątkowa akcja charytatywna w Nowym Targu 2026-02-23 15:31 Polak triumfuje w Pucharze Europy FIS w Białce Tatrzańskiej 1 2026-02-23 15:00 Nowe oświetlenie w Gminie Kościelisko. Podpisano umowy na projekty dla pięciu ulic 2026-02-23 14:29 Termy przeżywają prawdziwe oblężenie 3 2026-02-23 14:00 Rocznica dramatycznych wydarzeń na Przysłopie 2 2026-02-23 13:27 Dwie osoby pod wpływem alkoholu zatrzymane przez policjantów 2026-02-23 13:00 Koniec sezonu biegowego w Kościelisku. Trasy na Chotarzu zamknięte 2026-02-23 12:32 Czy ktoś znalazł czarną torbę z dokumentami? Dla znalazcy jest nagroda 2026-02-23 11:59 Kłusownictwo w Ludźmierzu 2026-02-23 10:59 Wysoko w Tatrach sypie śnieg, na Podhalu pada deszcz 2026-02-23 09:59 Nocny pościg ulicami Zakopanego. Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę 2 2026-02-23 09:17 Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu w Zakopanem 8 2026-02-23 09:00 Zepsute windy i światełko w tunelu 5 2026-02-23 08:00 Mamy pierwszy zwiastun wiosny. Kosy rozpoczęły swoje koncerty 2026-02-22 21:31 Był kompletnie pijany i wjechał do rowu. Teraz trzeźwieje w policyjnym areszcie 3 2026-02-22 21:00 Jeszcze jeden dzień zimy, a później wiosna uderzy ze zdwojoną siłą 2026-02-22 20:24 Kacper Tomasiak mistrzem Polski 2026-02-22 20:00 Blisko 27 mln zł na drogi w trzech powiatach naszego regionu. Rząd dzieli środki z RFRD 12 2026-02-22 18:59 Parada Gazdowska w Gminie Biały Dunajec (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-22 18:47 Olimpia Grudziądz wygrywa w Nowym Targu 2026-02-22 18:00 Energetyczne eldorado 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-24 17:32 1. Bojownicy ROG u trenują do zawodów już od dłuższego czasu. 2026-02-24 16:55 2. Pan wojt niech zbuduje jeszcze dwie albo trzy tenrznie,pogra i potańczy,i tyle mamy z tego wójta. 2026-02-24 16:54 3. Myślę, że ludzie naprawdę idą w góry nic o nich nie wiedząc i ich nie rozumiejąc, często będąc w nich tak naprawdę pierwszy, drugi czy piąty raz...byle pod górę. Dlaczego? Dlatego, że są dostępne, jakkolwiek głupio, by to nie zabrzmiało. 2026-02-24 16:53 4. Kiedy, no wreszcie kiedy takich debili zaczną kasować za pomoc. 2026-02-24 16:38 5. Jak już nam ta dobrze idzie z tymi światłami, to może się doczekam doświetlenia przejść dla pieszych, a w następnej kolejności LEDowych pasków świetlnych w asfalcie. 2026-02-24 16:32 6. Ulice w Zakopanem powinny być powlekane gumą bo już coraz wyraźniej widać, że robi się ciasno. A taką np guma balonowa bardzo dobrze się rozciąga. 2026-02-24 15:56 7. @wiktoria, a kto sprzedał lotos? Naprawdę nie wiesz? 2026-02-24 15:18 8. Tak, a u mnie musiała być służebność 4.5 metra. 2026-02-24 14:28 9. Kolejna polska duza firma której PISiory dały rade ,rozkradali majątek przez 8 lat ,prezesi za rządów Kaczora pobierali pensje ponad 50 tys zł miesięcznie ...!a teraz stare dewoty które głosowały na PISlamoistów maja zal do wszystkich ze emerytur nie ma kto dostarczać..!! 2026-02-24 14:23 10. tak z ciekawości sprawdziłem wygląd tej strony MIESZKANKA przecież po prawej jest zakładka do pobrania na pewno ci czegoś brakuje :) :) :)
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama