Reklama

2019-05-29 12:45:52

Czarna Góra

Straż w potrzebie

Strażacy OSP z Czarnej Góry starają się o samochód, ale trudno o pieniądze.

Strażacy marzą o samochodzie. Póki co mają do dyspozycji 26-letnią tatrę. A jak mówi Jan Budz, naczelnik OSP, jednostka rozwija się, przybywa druhów i przydałby się nowszy samochód. Temat poruszony był na ostatniej komisji bezpieczeństwa w Bukowinie Tatrzańskiej. Druhowie liczyli na to, że w tegorocznym budżecie gminy znajdą się środki na samochód dla Czarnej Góry, ale tak się nie stało. Poprzednia rada nie zarezerwowała pieniędzy na 2019 r.

Straż nie stać obecnie na nowe auto. Jan Budz wyjaśnia, że druhowie mają na oku używany samochód za ok. 460 tys. zł, z pełnym wyposażeniem. Uzyskał certyfikację, a trwało to blisko pół roku i kosztowało 80 tys. Jednak nie wszyscy strażacy z Czarnej Góry są jednomyślni co do zakupu wozu. Samochód ma napęd na 2 koła. Niektórzy druhowie twierdzą, że takie auto nie sprawdzi się w górskim terenie i jednostka powinna szukać samochodu 4x4. - Innego auta nie było za te pieniądze. Składałem wnioski o dotację na nowe, w różnych programach, ale nigdzie nie dostałem pieniędzy, bo nie jesteśmy w KSRG. I wszyscy strażacy o tym wiedzieli - rozkłada ręce Jan Budz.

Aniela Dziadkowiec, skarbnik gminy, mówi, że na ten rok nie ma pieniędzy na zakup samochodu. - Nie dostałam informacji, żeby je ująć w budżecie na 2019 r. Mamy deficyt, pieniądze się wyczerpały. Pytałam o kredyt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, ale można otrzymać tylko na nowe auto i jeśli straż jest w KSRG - wyjaśnia. Jednocześnie przypomina, że dotąd gmina dba o straże i do tej pory co roku dokładała pieniądze dla jednostek. 

Jan Hodorowicz, prezes gminnego zarządu OSP, mówi, że sytuacja jest patowa, ale trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie. I apeluje do strażaków o zgodę. 

- Rada chce wspierać strażaków i cenimy ich pracę. Nie ma takiej opcji, żeby gmina nie wspierała straży - przekonuje Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Wytknął Janowi Budzowi, który był radnym w poprzedniej kadencji, że nie zadbał o to, aby w budżecie gminy znalazły się środki na samochód. - Powinien był pan w budżecie zabezpieczyć środki. Uchwała jest podpisana przez poprzedniego wójta i przygotowana przez poprzednią radę - zwracał się do Jana Budza Andrzej Pietrzyk. Dodał, że w tym roku nie ma szans na wygospodarowanie w budżecie pół mln zł, jest to za duża kwota. 

Ale wójt widzi inne rozwiązanie. Rozmawiał na ten temat z posłem Edwardem Siarką. - W tym roku 480 nowych samochodów czeka na rozdysponowanie do jednostek OSP - informuje wójt gminy. Zaznacza, że są sytuacje, że któraś z gmin ma niespodziewanie inne wydatki i rezygnuje z zakupu samochodu. - I mamy obiecane, że w takiej sytuacji gmina Bukowina będzie pierwsza w kolejce do zakupu samochodu. - Jeśli zwolni się taki samochód, to ja będę prosił radę, żebyśmy zaciągnęli kredyt na sfinansowanie - obiecuje Andrzej Pietrzyk. 

Jego zdaniem można też zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, np. przekazaniem samochodu Czarnej Górze z innej jednostki, ale, jak mówi wójt, nie chce wypowiadać się za strażaków. Andrzej Pietrzyk uważa, że o tym, który samochód do jakiej jednostki ma trafić powinien decydować zarząd gminny OSP. - Bo ja nie mam takich kompetencji. Wszystkich strażaków traktuję jednakowo. Od tego jest zarząd gminny, żeby przedstawił propozycję do rady gminy, i poinformował jak chce rozwiązać sytuację w całej gminie - podsumowuje Andrzej Pietrzyk.

m

Reklama
1
/ Fot. m
2
/ Fot. m
3
Jan Budz, naczelnik OSP, wolałby nowy samochód, ale nie ma na to pieniędzy ani szans na dotację. Dlatego był za tym, aby kupić używane auto z certyfikacją. / Fot. m
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mieszkaniec 2019-05-31 11:43:21
Ludzie po co się kłucie jak tak nic nie da tylko nienienawisc się robi a pieniadze z budżetu gminy poszły na hale sportowa w Białce kosztowała grube miliony
Miejscowy 2019-05-31 10:11:21
Do Mieszkaniec.po pierwsze nikt tam chamsko nie krzyczał i nikogo nie obrażał. Pieniądze w budżecie były zapewnione na 2018.i wniosków to od 2012 roku kilka złożył. pani skarbnik dobrze wiedziała o co chodzi bo była w temacie.prosze się nie zasłaniać nauczycielami teraz. Nowy radny jak przyszedł to budżet na 2019 widział i się pod nim podpisał,to dlaczego nie raczyl powiadomić zarządu że tych pieniędzy niema dla Czarnej Góry.Jak 6 strażaków którzy się sprzeciwili to dwie trzecie to ktoś nie umie liczyć.
Teraz to jak ktoś jest z innej opcji i ma inne poglądy to niema czego szukać w gminie bo się mu nie należy.
Mieszkaniec 2019-05-31 08:01:31
A co złego powiedziała pani Kuruc na chamskie krzyki 'strażaków gdzie ich pieniadze"?????? Nie było ich w budżecie bo pan Jan nie złożył wniosku o auto a skarbnik duchem świętym nie jest to skąd mogła wiedzieć, że dalej chcą????? Poza tym poprzedni wójt zadluzyl gminę i jak wyjaśniono pieniądze poszły na wynagrodzenia dla nauczycieli!!!To mieli nie zrobić przesuniec tylko zablokować Spisokom ogromną kasę na auto które u nas jest do niczego i którego dwie trzecie OSP Czarna Góra nie chce????????? Puknijcie się ludzie w łeb!!!!!! A w gminie nareszcie nie ma kolesiostwa i Pana Jana i was wszystkich to najbardziej boli!!!!!!!
bagienny dziadek 2019-05-30 14:52:54
Uuuu ile to pod tym artykułem komentarz widać jakaś mina czołgowa ,a tak poważnie to w gminie na pierwszym miejscu są bukowina i białka inne miejscowości jak coś zostanie to może się ostanie,tym bardziej ,że na radnych wybrali (śmy? )młokosów ,albo takich co nie mają zielonego pojęcia tylko parcie na władzę ( ?) widać to w każdej dziedzinie ,w szkolnictwie ! wyglądzie wsi ,proszę porównać jakie są drogi ,oświetlenie,nawet kwiaty latem (sadzili radni ) czy aby w każdej wsi ??? to te inne to tylko od płacenia podatków ????
Kazku w kasku 2019-05-30 12:24:20
Strasok widze ześ opcykany w tematach to najlepiej zamkniesz dyskusję jak napiszesz ile razy w roku wyjeżdzacie do akcji?
Bury 2019-05-30 11:08:05
"budżet jest organizmem żywym" - wypowiedź Pani Kuruc z sesji rady gminy,-no i wszystko się zdarzyć może i wszystko wiadomo-- eh eh ludzie kogo to mamy w tej gminie ??????????????????????? ktoś powinien jednak coś z tym zrobić !!!!!!!!!!!!
Czarnogórzanka 2019-05-29 23:30:57
Panu Janowi, należą się gorące podziękowania za poprzednie kadencje: mamy piękną drogę z oświetleniem i chodnikiem do stacji Koziniec; chodnik po obu stronach drogi krajowej 49, dzięki temu otoczenie naszego Kościoła ładnie się prezentuje oraz wiele innego dobra zrobionego dla naszej miejscowości.
Wielka szkoda, że tak karty zostały rozdane. Może to będzie nauczką dla przyszłych pokoleń i podejmowanych decyzji przy urnie wyborczej.
Strażak osp 2019-05-29 23:04:26
Do Justyna, Ty wez sie zastanow co piszesz bo nie ma takiej opcji zeby dorobic napęd do auta, konstrukcyjnie jest przewidziane na jeden napęd i tyle.
Wiec najpierw sie doucz a potem pisz bo piszesz brednie totalne!!!
A co do Białki i Bukowiny to placa wielkie podatki!! !!
Jak i również nie sadze aby blokawali inwestycje w Czarnej Górze, to rowniez pomówienia.
Ty myszlisz że macie teraz taka remize bo kto się zgodził? Tylko radni z Czarnej Góry?!!
Poza tym na temat samochodów ciężarowych sie nie wypowiadaj bo nie masz o tym zielonego pojęcia.
A i jeszcze jedno nie trzeba było sprzedawac Uaza jak nie bylo to GBA pewnd bo do konca nie wiadomo bylo co i jak a tak to by bylo czym jeszcze chwile jezdzic a tak to zostaje tylko GCBA gdzie rzeczywiście jest malo miejsca!!!
Pozdrawiam
Miejscowy 2019-05-29 22:20:15
Tu nawet nie chodzi teraz już czy to miało by być 4x4 czy 4x2 bo i tak gmina niema pieniędzy na żadne auto.
Justyna 2019-05-29 22:19:35
@Mieszkaniec Rusińskiego Proszę nie robić sztucznej propagandy, uczepiliście się tego 4x4. Z tego, co wiem można taki napęd dorobić do samochodu i to nie jest jakiś horrendalny koszt. Chcecie na siłę zdyskredytować działania byłego radnego. To bardzo przykre, że w ten sposób zniechęcacie największego społecznika jakiego znam. Jakże łatwo jest rzucać oskarżenia i kłody pod nogi, kiedy samemu nic się nie zrobiło w tej sprawie!
Mieszkaniec Rusinskiego 2019-05-29 21:58:56
Do wszystkich zwolenników Pana Jana Budza i jego auta bez 4x4! Jakby palił się Wasz dom i auto z Czarnej Góry zablokowalo innym strazom wyjazd to też byście byli takimi obrońcami???? Wtedy znów byłaby wina wojta i rady że wyrzucili pieniądze w błoto, że nie myśla itd. Pomyślcie logicznie!!!
Justyna 2019-05-29 21:25:20
@BędzieDobrze oczywiście - racja, dużo już osiągnęliśmy, chociaż zawsze musimy walczyć z dominującymi w gminie Bukowiną i Białką. Radni tych miejscowości zwykle są przeciwni jakimkolwiek inwestycjom w mniejszych wsiach. Tylko wewnętrzna zgoda naszych mieszkańców pozwoli na jakikolwiek postęp. "Pół chodnika" jest tego najlepszym przykładem. Brak zgody zawsze oznacza, że trzeci korzysta. Tak samo stało się z samochodem - mogliśmy mieć używane auto, które stało by się kartą przetargową na przyszłość - mając je nawet można było je w przyszłości sprzedać i mieć już część środków na "wymarzone nowe auto". Przez ten czas mogło służyć całej społeczności. Ale powstała kontrabanda strażaków, garstki osób naprzeciwko większości, którzy doprowadzili do tego co mamy - a nie mamy nic. Wójt zaznaczył, że nie da nam żadnej gwarancji, że nowy samochód dostanie Czarna Góra. Mercedes o którym mowa już został wystawiony na sprzedaż i zainteresowanie jest ogromne (i nie za 300 tys., nie wiem skąd takie informacje - tyle kosztował bez wyposażenia i bez CNBOP, czyli w marcu 2018). Zatem nie ma co mówić o "dokończeniu tego co zaczęte". Trzeba zacząć wszystko od początku, bo tamto przepadło. Ale już nie Jan Budz ,niech wykażą się teraz inni, którzy wiedzą lepiej. Czekamy na efekty, byle szybko, bo w tatrze miejsca są trzy a czynnych i wyszkolonych strażaków, młodzieży chętnej do pracy jest o wiele więcej. Szkoda tylko, że za dwa lata może już nie być nikogo, bo założę się, że nasi dzielni przeciwnicy nie kiwną nawet palcem - tak jak do tej pory, żeby przygotowywać młodzież do zawodów, ciągnąć na szkolenia itp. Nie mówiąc już o realnym poszukiwaniu ofert samochodów , które nie kończy się na otwarciu kilku stron internetowych.
BędzieDobrze 2019-05-29 20:40:02
Szanowni Państwo, ile tu jest nienawiści, złości, obmowy, oczerniania, jeden na drugiego, czy tak nas uczyli nasi ojcowie? To tylko pogarsza obraz wsi i jej mieszkańców, w niczym to nie pomoże, trzeba mieć tylko nadzieję, że kiedyś marzenia strażaków i mieszkańców się spełnią... może na 75 lecie straży, które już niebawem, może wtedy uda się zakupić samochód dla OSP... , a może obietnice władz się spełnią i stanie się to jeszcze wcześniej? nikt tego nie wie. Trzeba być dobrej myśli. Tym bardziej, jeżeli samochód jest najważniejszą inwestycją we wsi to myślę, że na pewno się uda znaleźć ten milion złotych i go zakupić. Bo tak naprawdę mamy już prawie wszystko, piękną szkołę (oby tylko było kogo w niej w przyszłości uczyć), nową remizę OSP, (nie zapomnijmy pomnożyć obu x2), kanalizację praktycznie w całej miejscowości, nową drogę na stację narciarską, chodnik przez pół Nadwodniej, przez całą Zagórę, oświetlenie, nawet kawałek nowego asfaltu, chodnik z 2 stron z nowym oświetleniem i nawierzchnią na drodze krajowej, i za to wszystko dziękujemy m.in. panu radnemu Janowi - bo jest w tym wiele jego zasługi ale także poprzednim władzom. Zostało tylko kupić NOWY - tak, nowy bo Wieś i Mieszkańcy na taki zasługują - wymarzony samochód dla OSP i dokończyć co rozpoczęte, o co prosimy naszych nowych samorządowców i z góry im dziękujemy i wierzymy, że uda im te najbardziej kosztowne inwestycje wykonać. Spójrzmy, też na inne gminy w innych regionach (a nawet na zapomniane wsie w naszej gminie) - te, które o tych rzeczach mogą tylko pomarzyć, prze które ciężko przejechać samochodem szybciej niż 20km/h, albo być może te do których nawet nie można dojechać...? . Dziękujmy za to co mamy i doceńmy to. I nie osądzajmy jedni drugich, a drudzy pierwszych - tylko miłujmy się. Szczęść Boże!
Kwiatuszek 2019-05-29 19:43:12
Pan Wójt taki hojny jak Jarosław, tyko do 500 brakuje mu 20, może do 2024 roku znajdziemy się w tej szczęśliwej liczbie i otrzymamy miejsce w kolejce OSP oczekujących na nowe auto, poza KSRG. Śmiech na sali. Obiecywać to tylko ta partia umie, kraj miodem i mlekiem płynący. Żyć nie umierać.
Cichosza 2019-05-29 19:31:10
Cytuję.. Bukowianko, otóż my bardzo chcemy się dowiedzieć dlaczego nie zostały te środki ujęte w budżecie na 2019 skoro były w 2018 ??? Potrafisz odpowiedzieć?..
Otóż o to trzeba się zapytać poprzedniego wójta i poprzednich radnych gdyż to oni robili projekt budżetu, którego nowa rada nie zmianiala tylko zatwierdziła w grudniu bez zmian. I to oni nie ujęli tych środków na kolejny rok. Nic automatycznie nie przechodzi.
KSIĘGOWA 2019-05-29 19:30:23
Bukowianko !!! W budżecie Gminy są wydatki na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową patrz w punkt wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne, może coś zajarzysz !
Miejscowy 2019-05-29 19:27:24
Do strażak. Może się przedstawisz jak znasz potrzeby w jednostce jako strażak bo widać nawet nie wiesz co to CNOBP . Pewnie że nie musiał być certyfikat tylko musiałby się ktoś pod tym podpisać czyli wójt i skarbnik z prezesem z OSP że biorą odpowiedzialność na siebie.
!!!! 2019-05-29 19:08:16
To już chamstwo żeby kogoś oskarżać o przekręty najpierw trzeba się dokładnie dowiedzieć żeby takie cos pisać jacy ludzie są wredni a w niedziele idzie do kościoła i udaje świetego aż przykro ze w takim społeczeństwie przyszło żyć ale jak kto myśli i robi tak ocenia drugiego ludziska trochę pokory bo ta nienawiść was zgubi
Miejscowy 2019-05-29 18:46:34
Do Mieszkaniec.Po pierwsze to ani Budz ani były wójt do partii żadnej nie należą w przeciwieństwie do obecnej władzy. A takie oszczerstwa o ustawieniu przetargu to proszę gminę oskarżać bo to oni wystawiali na przetarg, na internecie to byle co jest i za bądź ile tylko bez wyposażenia i bez certyfikacji.
Strazak 2019-05-29 18:40:25
A po co mu certyfikat jak nie jest w KSRG??? Chcę się bawić to niech się bawi za swoje a nie nasze pieniądze!! A jednostkę sam sklocil!! A auto bez 4x4 u nas stanowi zagrożenie i jako strażak z doświadczeniem powinien o tym wiedzieć.
Justyna 2019-05-29 18:39:10
Bukowianko, otóż my bardzo chcemy się dowiedzieć dlaczego nie zostały te środki ujęte w budżecie na 2019 skoro były w 2018 ??? Potrafisz odpowiedzieć? Odnośnie przetargu - proszę sobie obejrzeć historię przetargów - ta jedna firma zgłosiła się do przetargu w marcu 2018, ale unieważniono przetarg z powodu punktu 1 - konieczne było świadectwo dopuszczenia dla używanego samochodu. Przedsiębiorca zgodził się zrobić świadectwo dopuszczenia CNBOP i proces ten trwał do lutego 2019. Jeszcze w styczniu 2019 zwodzono nas że pieniądze są i czekają na auto.
strażak. 2019-05-29 18:33:41
Z tego co wiem to ci strażacy ,którzy byli przeciwni zakupu tego samochodu, jeżdżą do akcji i potrzeby jednostki znają .A skłócił to ich naczelnik. Nie wyobrażam sobie żeby w góry do straży kupować samochód z jednym napędem . Chyba że ma złote wentyle .
Mieszkaniec 2019-05-29 18:28:02
To brawo dla Budza że od 2012 roku załatwiał i nie załatwił jak kolega wojt był z tej samej partii. A teraz pretensje do nowego wójta i radnych, których wyzywa od bandy!! Brawo rada i wójt!! Nie zgodzili się na przekręt bo auto na które chciał pół miliona w internecie za 300 tys wystawione.
Bukowianka 2019-05-29 18:22:30
Do @Justyna i prawdę powiedziała że budżet jest organizmem zywym??? To co miała powiedzieć pa...om którzy oskarzali Skarbnika i gminę o kradzież ich pieniędzy??? Też można obejrzeć na nagraniu. A uchwała budżetowa na 2019 też jest dostępna to niech wszyscy mądrzy pokażą w którym miejscu są środki na auto strażackie do Czarnej Góry. I zastanawia mnie jeszcze jedno jak Budz mógł załatwiać auto jak przetargu nie było????
Miejscowy 2019-05-29 18:18:34
Dobrze się kogoś teraz ocenia i zwala na naczelnika, nie liczy się ile ktoś poświęcił swojego czasu przez tyle lat dla straży i ludzi najlepiej oczerniać i krytykować.Ciekawe ile zrobili i co załatwili dla OSP ci strażacy co się sprzeciwili, marionetki radnego i wójta. Zobaczymy jak oni dopilnują o zabezpieczeniu na 2020r środkow finansowych na zakup 4x4 nowego samochodu.
Justyna 2019-05-29 16:21:43
Jak "strażacy", którzy od kilku lat nie przychodzą na walne zebranie i nie uczestniczą w akcjach mogą decydować o zakupie lub zrujnowaniu planu zakupu jakiegokolwiek samochodu dla OSP? Czy tak doskonale znają potrzeby jednostki???
Gmina świetnie Was rozegrała - nie wydała ani grosza, skłóciła wewnętrznie i o wszystko oskarżyła byłego radnego. Człowieka, który od 2012 r stara się o samochód do Czarnej Góry. Odchodził z rady z zapewnionym budżetem na auto do Cz.G. Na pytanie gdzie zniknęły pieniądze uzyskał pokrętne odpowiedzi o łataniu dziur i o tym, że "budżet jest organizmem żywym" - wypowiedź Pani Kuruc z sesji rady gminy, można ją obejrzeć online. To to kłamie???
swój 2019-05-29 15:39:21
Dobrze się pisze komentarze dobrze żeby się ten odważny podpisał się nazwiskiem lepiej nic nie mieć brawo i z kłócić innych w tym całym zamieszaniu są najważniejsi ludzie bo oni pracują i ratują przy pomocy sprzętu ino nie którzy mają ambicję rządzenia innymi a to są ochotnicy za chwile braknie ich a środki były na 2018 r i mogły być dalej ino zagospodarowała gmina .
!!!! 2019-05-29 15:25:08
Trzeba było brać co było, a potem się zastanawiać nad zmianą auta z napędem 4x4. Skończy to się tak, że młodzież odejdzie, bo gdzie ma się nauczyć; takie jest życie.
Żal idiotów, którzy się sprzeciwili.
Strażak osp 2019-05-29 15:16:29
Bo w gminie jest bodajże 9 jednostek a 3 z tego są w KSRG więc jest wystarczająco, na taką małą gminę obszarowo to nawet zanadto.
Pozatym to koszty i ludzi trzeba mieć na zawołanie.
John 2019-05-29 14:41:52
A dlaczego jednostka nie wejdzie w KSRG. Choćby na przyszłość.
Jak można przeczytać byłoby wtedy łatwiej o dofinansowanie.
Strażak osp 2019-05-29 14:27:37
Dokładnie Pan Jan był radnym i nie zabezpieczył sobie pieniędzy na najlepszego na świecie Mercedesa?!
Oczywiście że samochód 4x2 nie sprawdzi się u nas na Podhalu, nie ma takiej opcji.
Tutaj pochwała dla strażaków z OSP Czarna Góra, że umieli mu się sprzeciwić, pewnie teraz ich czeka wykreślenie z listy czlonkow ale cóż taka polityka....
Firee 2019-05-29 13:42:07
Boję się napisać tego co myślę ale jest jedno rozwiązanie co zrobić z takimi małymi jednostkami.Zgadnijcie!
2019-12-09 08:10 Podatki mrożone 2019-12-08 21:41 Ostatnia droga Miłosza Sowy (WIDEO) 1 2019-12-08 21:35 Zakopane przegrało walkę o przestrzeń 5 2019-12-08 21:08 III Bieg Mikołajów w Rabce 2019-12-08 20:58 Konkursu o laur dziedzictwa kompleksu parkowo-dworskiego w Sieniawie 2019-12-08 20:41 8 milionów pasażerów i sylwester w przestworzach 2 2019-12-08 19:30 Wielkie serca dla Janusza 2019-12-08 19:00 Ocalić od zapomnienia 2019-12-08 18:43 Niesamowity zachód słońca nad Tatrami (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2019-12-08 18:30 W życiu piękne są tylko chwile 2019-12-08 18:01 Śmieci w cenie 2 2019-12-08 17:30 Warsztaty świąteczne. Zapisy jeszcze do wtorku 2019-12-08 17:00 Market się jednak urodzi 2019-12-08 16:33 Kolędowanie na fotografiach 1 2019-12-08 16:31 Mikołaj śmiga parowozem 1 2019-12-08 16:03 Wodomierz pod strzechy 1 2019-12-08 16:02 Dzikie wysypisko na Gawlakach 2019-12-08 15:30 Motocyklowy Mikołaj przyjechał do dzieciaków 2 2019-12-08 15:15 Pożar w Orawce 2019-12-08 15:01 Problem pod psem 1 2019-12-08 14:09 Nie zamkną szkół 15 2019-12-08 13:51 KOTKA SZUKA DOMU 2019-12-08 13:45 Węgrzy na zakupach 2019-12-08 12:30 Ruszyło Berdowe Muzykowanie 2019-12-08 12:00 Odnowiona remiza 2 2019-12-08 11:30 Chcesz kupić choinkę wybierz się do urzędu 1 2019-12-08 11:00 Zako Twory w Dworcu 2 2019-12-08 10:00 Czekoladowy autobus 1 2019-12-08 09:09 Oblodzenia, nie kursują wozy do Morskiego Oka 1 2019-12-08 08:00 Przy ruchliwej zakopiance brakuje chodnika 1 2019-12-07 21:55 Nowy Targ i Zakopane na podium 4 2019-12-07 21:00 Krupówkowe polowanie na Św. Mikołaja 7 2019-12-07 20:00 Płoną sadze, dzień po dniu 4 2019-12-07 19:19 Nocą w wyjątkowych ujęciach 1 2019-12-07 18:30 Piłą motorową, dłutem i siekierą 2019-12-07 18:00 Jarmark Bożonarodzeniowy z 4 domkami 4 2019-12-07 17:30 Lubią ludzi, nie tylko w weekend cudów 2019-12-07 17:00 Od nowego roku droższe śmieci 3 2019-12-07 16:30 Ostro walczą na kortach 2019-12-07 16:00 Więcej pociągów dla ludzi i towarów 2019-12-07 15:14 Magiczne Mikołajki w Zakopanem 2 2019-12-07 14:25 Frenetycy w Nowym Targu 2019-12-07 14:15 Burmistrz, proboszcz i św. Mikołaj otwierają boisko 4 2019-12-07 13:20 Dachowanie w Skawie 1 2019-12-07 13:00 Ekolodzy domagają się zakazu palenia węglem 39 2019-12-07 12:30 Sołtysa też próbowali oszukać 2019-12-07 11:16 Szklanka na drogach, auta lądują w rowie 7 2019-12-07 10:30 Bezdomny umierał na Witkiewicza 15 2019-12-07 10:00 Droga już gotowa 2019-12-07 09:37 W życiu piękne są tylko chwile
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-12-09 08:26 1. Nie no, bloki dla roszczeniowych ceprów za free co to chcą się osiedlić w Zakopcu byłoby wszyszyko w przestrzeni ok,ale jak przybysze nic z tego nie mają, to już jest zaburzenie przestrzeni publicznej. Nazjeżdżało sie tego i chcą teraz meblować. Czego na zdjeciach nie ma deweloperki tylko same góralskie domy, gdzie mieszkają wielopokoleniwe rodziny prowadząc w tych domach swoj biznes. 2019-12-09 08:21 2. A dlaczego konserwator nie broni unikatowej Równi Krupowej (dolnej i górnej) tylko ciągle prowadzone są tam kolejne inwestycje, krok po kroku zabudowuje się kolejne jej fragmenty, zmienia jej charakter, roślinność, itp. Wkrótce zniknie i ten kawałek zieleni w mieście :( 2019-12-09 07:42 3. Alle się porobiło! Nie tak dawno ówcześni "experci" wieszczyli bankructwo tegoż lotniska, a wyszło że ono kwitnie.
Są tacy co się z tego cieszą ( n.p. czytelnicy 24tp.pl fotografujący kominy z dymkiem). Tymczasem Greta Thunberg spędziła 21 dni w trosce o czyste powietrze na żaglówce, by dopłynąć z USA na szczyt klimatyczny w Portugalii.
Zaś w wydawanym w Madrycie"El Confidencial" czytamy - "na drugim planie, dyskretnie za szwedzką nastolatką, znajdującą się obecnie na czele walki klimatycznej, stoją duże fundusze finansowe oraz firmy zainteresowane eliminowaniem użycia węgla."
Istny bajzel na tym świecie!!!
2019-12-09 06:54 4. @Abeto, cóż za ogromny z Twojej strony, akt desperacji i poświęcenia. Można Cię porównać do Rejtana i mieć nadzieję, że Nasz Tygodnik po tym fakcie nie upadnie. Do zobaczenia pod innym Twoim nickiem. 2019-12-09 06:31 5. Teraz tylko brakuje żeby w Sylwestra w Zakopanem poszła informacja z ostrzeżeniem ze przekroczone są stężenia zanieczyszczeń i zaleca się pozostanie w domach, 2019-12-09 06:17 6. W Zakopanem nie ma już architektury podhalańskiej tylko styl tak zwany ,, nastyrmane" . 2019-12-09 00:37 7. Skladamy najblizszym Zmarlego kodolencje . A gdzie przedstawiciele Zwiazku Podhalan ? 2019-12-08 23:36 8. Taka wypowiedź wojewódzkiego konserwatora zabytków to już czysta bezczelność !!! Przestrzeń publiczna ? A gdzie był wojewódzki konserwator zabytków gdy jego podwładny konserwator zabytków w Zakopanem dopuścił się zaakceptowania budownictwa deweloperskiego w strefie parku kulturowego ujętego w planach zagospodarowania miasta . Posłuchaj człowieczku mały przestań pitolić farmazony !!!! Razem z zakopiańskim konserwatorem zabytków winniście wylecieć na zbity pysk z zakazem pełnienia funkcji !!!! 2019-12-08 23:11 9. Teraz to mnie łoswieciło Franek zo drogi to nie łon poli śmieciami ino jakośi korporacija wruco mu cosi do pieca ,i temu śmierdzi wieczorem przed chałpom. A juz miłek mu przydzwonić a to nie jego wina . 2019-12-08 22:52 10. Temat rzeka. Mógłbym napisać książkę o tym ile negatywnych mechanizmów pielęgnowało się przez lata i ile z nich działa w najlepsze do dzisiaj. Nie bez powodu nas - rdzennych mieszkańców jest 18% z perspektywą malejącą. P.S. Bezguście przyszło za torami w te strony.
2019-11-30 21:30 1. Coś pięknego bardzo mi się podoba rozswietlona Gubałówka. Wspaniale 2019-11-29 21:17 2. I taka Gubałówka mi się podoba, coś ładnego zamiast tandety w budach z dykty. 2019-11-27 10:46 3. Nie rozumiem dlaczego ludzie nie zakładają alarmu z czujnikiem pożarowym ?! Ja mam taki czujnik przy systemie alarmowym, opłacam głupie parę złotych składki członkowskiej w Krajowej Sieci Alarmowej Sztabu Ratownictwa i śpię spokojnie, Wiem, że jeżeli zacznie się dymić to natychmiast będzie alarm i zaraz przyślą straż pożarną, a przy okazji przez całą dobę pilnują czy ktoś nie włamał mi się do mieszkania. Praktycznie za koszty usuwania skutków jednego pożaru można by wszystkie budynki w mieście zabezpieczyć w tej sieci. Rencistom i emerytom, których nie stać na zakup centralki alarmowej dają ją za darmo. Wiem to bo załatwiłam u nich taki zestaw do wzywania pogotowia swojej 75-letniej sąsiadce. Dostała go od nich bezpłatnie bo z mizernej renty nie była w stanie kupić sprzętu. Sama jak się o tej Sieci Alarmowej dowiedziałam to najpierw nie wierzyłam, a potem byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Mają też opcję, że jak ktoś dostanie zawału serca to jednym przyciśnięciem w noszonym przy sobie breloczku lub telefonie mogą wezwać Pogotowie Ratunkowe. To samo dotyczy napadu. Myślę, że wielu ludzi nie wie, że taka sieć działa i dlatego co jakiś czas dochodzi do takich strasznych nieszczęść. Wielu ludzi mogłoby żyć. Pytałam ich dlaczego się nie reklamują. Odpowiedzieli, że są organizacją całkowicie non profit i nie mają pieniędzy na opłacanie reklam, a te co mają przeznaczają na zakup sprzętu dla emerytów i rencistów, żeby jak największej liczbie ludzi pomóc. Media chętnie pokazują, piszą i mówią o ludzkich tragediach, ale ani słowem nie wspominają o tym, że dzięki działaniom społecznego Sztabu Ratownictwa SKSR ludzie mogliby żyć spokojnie dalej. Uważam, że warto o tym mówić. 2019-11-24 10:51 4. Dzięki że pamiętacie,to ważne wydarzenie ,macie piękną i mądrą młodzież i cudne dzieciaki. 2019-11-21 19:25 5. Zdjęcia zrobione na Krupówkach najlepsze ???? zawsze paru dodatkowych gości ???????? 2019-11-18 23:05 6. pomysł imprezy w tym miejscu chory ale kasę pewnie władza już dostała i nie odda 2019-11-18 02:04 7. GRATULACJE !!! Jestescie WIELCY i WSPANKALI - lod samego serca zycym Wom nastympnyk 50 i wiyncyj rockow ! "'Goralsko sleboda nigdy nie zaginiy pokiel pod Tatrami Goralskiy Korzyniy '' Tego wlosniy zycym sobie i Wom ! 2019-11-17 16:30 8. Byłek z moją. Pieknie było. Skoda, ze dyrektorka z budowlanki, nie wiedziała jako sie zachować. Słysołek ze ona tego jubileusu nie robiła, a honory zbierała. 2019-11-17 14:58 9. Wiec walczac o cisze poszliscie krzyczec i halasowac w marszu? Gratuluje... 2019-11-17 14:23 10. Brawo protestujący! Wyrażacie opinię znacznie większej grupy świadomych obywateli. Nie przejmujcie się głupimi agresywnymi komentarzami ludzi krótkowzrocznych i podatnych na propagandę tvpis. Warto poznać argumenty i obawy fachowców, choćby TPN. Poziom kultury niektórych wypowiedzi odzwierciedla zresztą poziom imprezy przeciwko lokalizacji której protestujemy. Trzymajcie się! Pozdrawiam!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook
Dołącz do nas - twitter