Polecamy
Stary niedźwiedź mocno śpi - podpisz petycję w sprawie Sylwestra pod Krokwią. Nie obudźmy misia.

Reklama

2019-08-23 08:01:23

Tatry

Uratowała mnie aplikacja

Reklama

Paweł Dutka, który niemal codziennie wybiega na Kasprowy Wierch, był na szczycie również wczoraj. Jego zdaniem nic nie zapowiadało burzy, ale uratowała go aplikacja pokazująca zbliżające się wyładowania.

Z Pawłem Dutka rozmawialiśmy niedawno na temat jego niemal codziennych wyjść na Kasprowy Wierch. Podkreślał, że sprawdza prognozy pogody. Tym razem burza była trudna do przewidzenia i uratowała go aplikacja.

Oto jego wpis: 

"Po tragicznej tatrzańskiej burzy przetoczyła się równie straszna burza hejtu w internecie. Łatwo w internecie napisać że już tydzień temu prognozowane były burze. Jeżeli tak będziemy to pojmować to na każdy dzień lata kiedyś tam prognozowano burzę. Dobrze jednak wiemy że takie prognozy dla gór, Tatr są nic nie znaczące. Warunki zmieniają się z godziny na godzinę, czasami prognozy korygowane są kilkakrotnie w ciągu dnia. Żeby działać w górach musimy reagować na bieżąco. 

Mogę być zły na siebie że nie przewidziałem dzisiejszej burzy. Zawsze jestem ostrożny nawet przy banalnym wyjściu na Kasprowy sprawdzam dokładnie prognozy. Dzisiaj zadziałało koło ratunkowe w postaci aplikacji Blitzortung która w porę ostrzegła mnie o wyładowaniach w bliskiej odległości. Nie zauważyłem żadnych zmian w zachmurzeniu na horyzoncie ponieważ Świnica była cały czas w chmurze, jak większość wierzchołków dzisiaj. Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy. Daleki więc jestem od krytykowania turystów którzy w Tatrach są okazjonalnie albo nawet pierwszy raz, iż nie zwrócili uwagi na pewne oznaki zbliżającej się burzy."

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mic 2019-08-23 12:55:46
Beato - nieco z innej beczki, nie wiem czy się interesujesz piłką nożną, ale podam Ci takie coś: w 2014 r. reprezentacja Brazylii w rozgrywanych na własnym terenie Mistrzostwach Świata, przegrała półfinał z Niemcami 1:7. Było nawet kilka osób, które sporo się wzbogaciły na bookmacherce przewidując wynik. Natomiast liczba tych osób była niewspółmierna do liczby osób, które po tym meczu pisały, że wynik był absolutnie do przewidzenia... Tutaj jest podobnie, od tygodnia po tatrach plątają się chmurzyska, jednak takich jajec, jak wczoraj - nie było. W Tatrach jest mnóstwo ludzi, wiele osób zdobywających Giewont ma słabe doświadczenie górskie - trudno od nich wymagać przewidywania pogody. Sporo jest też panikarzy, którzy jak zobaczą jeden obłoczek, to od razu zawracają - onegdaj głośno było w środowiska wspinaczkowym o "nieznośnej zjadliwości błękitu". Reasumując: mając na uwadze jak ostatnio pogoda w tatrach wyglądała, trudno się nie zgodzić z tym, co Paweł pisze.
Beata 2019-08-23 12:41:05
Mic - alerty nie dotyczą terenów wysokogórskich. Prognozy pogody też należy sprawdzać na stronach typowo górskich np. Mountain Forecast, a nie na Onecie. W ogóle o czym dyskusja? Idąc w góry, a szczególnie w Tatry, trzeba polegać przede wszystkim na sobie, rozglądać się co się dzieje. Ale do tego trzeba górskiego obycia i doświadczenia. To nie jest sport dla każdego i dobrze by było, aby ludzie to zrozumieli, a nie pisali tylko, że nikt ich nie ostrzegał (kiedy jakiś mądry wpadnie na pomysł oskarżenia TPN-u albo IMGW o brak informacji, że dziś w Giewont uderzy piorun?).
Mic 2019-08-23 11:35:53
Cyt. "Już ok. pół godziny wcześniej słychać było nadchodzące od strony zachodniej wyładowania". W lipcu schodziłem z kopuły szczytowej Giewontu... godzinę - taki był "korek", teraz dołóżmy do tego, że podobna pogoda panuje w Tatrach od dłuższego już czasu, mimo to nie było gwałtownych burz. Dorzućmy jeszcze w ostatnim czasie często rozsyłane SMSy z alertami - których, akurat wczoraj jak były potrzebne - nie było. Prognozy też nie były jakoś bardzo alarmujące. Trudno się więc dziwić, że sporo osób uznało tą sytuację za bezpieczną. Wiele teraz osób prawi mądrości po internetach - tylko to już po niewczasie.
Marcin 2019-08-23 10:21:09
Nie mogę zgodzić się z panem Pawłem i dziwi mnie trochę ta wypowiedź. A krytyka pewnych rzeczy to nie fala hejtu, choć oczywiście agresywnych komentarzy wczoraj nie brakowało. Może teraz, gdy zdarzyło się takie nieszczęście edukacja górska w społeczeństwie trochę ruszy. W przypadku burz rzecz jasna, nawet prognozy mogą nie przewidzieć lokalnych zjawisk, ale ABSOLUTNĄ podstawą jest bardzo wczesne wychodzenie rano i takie też wczesne wracanie z gór. Burze zazwyczaj są po południu. Czemu o tym się tam mało mówi? Ile razy wracam ze szczytu w towarzystwie kilku osób na szlaku, a w tym czasie tłumy poginają dopiero w górę...
Beata 2019-08-23 10:15:43
Mic - co potwierdzają TOPR-owcy? Naczelnik TOPR wypowiedział się, że pół godziny przed uderzeniem pioruna w Giewont słychać było grzmoty. W takich warunkach idziesz pod metalowy krzyż? To gratuluję głupoty.
Leśny 2019-08-23 10:03:01
Mic - pleciesz bzdury. Przeczytaj konferencję prasową naczelnika TOPR.
Beata 2019-08-23 09:57:24
Nie podoba mi się, że mediach mowa jest o nagłym uderzeniu pioruna znikąd. Ludzie, którzy zawrócili mówili, że słychać było odgłosy nadchodzącej burzy. Giewont to nie jest Orla Perć, z której zejście może trwać godzinę. Z łańcuchów można zejść w przeciągu 10 min. Prawda jest taka, że ludzie, których wiedza o górach jest żadna, pchają się na Giewont, Rysy i Kasprowy nie zważając na pogodę, na uwagi bardziej doświadczonych turystów oraz na oznaki zbliżającej się burzy. Kilkukrotnie zbiegałam z góry z dzieckiem, byle jak najszybciej zejść, bo słychać było grzmoty. W tym czasie tłumy szły dalej. To była kwestia czasu. Ta tragedia musiała się wydarzyć. Dobrze by było, aby ludzie wyciągnęli z niej wnioski. Łazikowania w Tatrach nie powinno się zaczynać od Giewontu czy Rysów. Tych gór trzeba się nauczyć, zacząć od dolinek, Sarniej Skały czy Nosala. A poza tym życzę wszystkim turystom pokory i umiejętności wycofania się w odpowiednim momencie.
Mic 2019-08-23 09:47:45
Paweł ma rację. W niedzielę sytuacja koło południa była podobna, a burzy nie było. W ostatnim czasie często Tatry były w chmurach, ciężko się było spodziewać takiego armagedonu. Zresztą to samo potwierdzają TOPRowcy i wiele osób, które na prawdę zna góry.
Leśny 2019-08-23 09:33:37
Lepszy hejt niż robienie z ofiar bohaterów. I nie nazywajmy każdej krytyki hejtem. Ku przestrodze potrzebna jest fala krytyki. Jeśli na Giewoncie nie było słychać pół godziny wcześniej pomruków burzy, to chyba tylko z powodu panującej tam wrzawy. Ja w innym, pobliskim punkcie Tatr słyszałem zbliżającą się burzę i narastające jej hałasy. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że obecność na Giewoncie w czasie burzy to samobójstwo. Tak, to co się stało, to zbiorowe samobójstwo. Trzeba uświadomić ludziom, że przebywanie na jakimkolwiek szczycie podczas burzy, to jak kładzenie się na torach pod nadjeżdżający pociąg. Ponadto Tatry chodzi zbyt wielu ludzi, ludzi niedoświadczonych. Giewont stał się deptakiem. W tłumie ludzie czują się zbyt bezpieczni. A tymczasem kolejki na szlakach uniemożliwiają szybką ewakuację. Ten wypadek powinien być poddany głębokiej analizie. Iz całą pewnością nie można dopuszczać do sytuacji, w których tłum potęguje zbytnio niebezpieczeństwo. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Ale z całą pewnością ilości ludzi na szlakach mają swoje granice. Jak zabraknie w Zakopanem wody do apartamentowców, to nikt nie zginie od tego. Najwyżej "oczyszczalnia" spuści mniej ścieków do rzeki. Ale jak tłum zachowuję się nierozsądnie lub wpadnie w panikę, to stanowi to zagrożenie nawet dla rozsądnych turystów. Wspomnieć także należy o narażaniu życia ratowników.
turysta 2019-08-23 09:29:13
Zgadzam się z tymi którzy mają odwagę napisać o bezmyślności osób, które w dniu kiedy pogoda jest niepewna, (nie mając doświadczenia, chociaż i ono wtedy nie daje nic, ale zapala lampkę, która powinna nakazać odwrót) idą na ślepo przed siebie, bo jak zaplanowałem to muszę iść, wejść, bo może się uda????. Dziwię się też osobie która (jak możemy przeczytać) zna góry jak własną kieszeń, opisuje aurę - chmury które nie pozwalały w tym dniu swobodnie wędrować, ŻE PISZE O APLIKACJI, KTÓRA GO URATOWAŁA. Nie aplikacja, a jak już ktoś pisał zdrowy rozsądek i wg mnie szacunek go Gór i respekt przed nimi. To nie my je gościmy, to one chcą nas wyjątkowo przyjąć i dać nam coś pozytywnego, co się będzie pamiętać, ale nie wolno wyłączać zdrowo rozsądkowego myślenia.
Ludzie idźcie w Góry, chodźcie po Górach, ale wtedy głowa nie może zostawać na Krupówkach!
Gośka 2019-08-23 08:51:15
"nic nie zapowiadało burzy" oczywście że nie. Wystarczy spojrzeć na nagranie które krąży z kamery na Głodówce.
Panie Pawle szkoda że Pan mówi takie głupoty.

" Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" to źle Pan patrzył burza przyszła od południowego zachodu anie od Świnicy.
Cetyniorz 2019-08-23 08:31:32
Uratowała go nie aplikacja tylko zdrowy rozsądek. Wszelkie aplikacje i prognozy są tylko narzędziami, które pomagają nam podjąć właściwą decyzję i właściwie ocenić sytuacje. Same aplikacje nas nie uratują.
ja 2019-08-23 08:25:13
"Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" - przepraszam bardzo, ale czy "gęste chmury" to objaw pogody czy niepogody i możliwego deszczu, któremu zwłaszcza w lecie towarzyszą wyładowania atmosferyczne(?)
Jun 2019-08-23 08:14:41
Ok , ale ja słyszałem co najmniej dwie wypowiedzi osób które zauważyły że coś się dzieje i natychmiast zawróciły a reszta dalej brnęła w górę.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. PRACOWNIK DZIAŁU KADR I PŁAC. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, PIT, - Rozliczanie czasu pracy, - Sporządzanie umów o pracę i prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej ze stosunkiem pracy (m.in. prowadzenie akt osobowych, tworzenie dokumentacji związanej z nawiązywaniem, zmianą warunków zatrudnienia oraz rozwiązywaniem stosunku pracy), - Sporządzanie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło), - Kompleksowe prowadzenie bieżącej ewidencji i dokumentacji kadrowo-płacowej, - Przygotowywanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, - Przygotowywanie zestawień, analiz i raportów dotyczących kwestii kadrowo-płacowych, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, - Dobra znajomość prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Praktycznej znajomości programów Płatnik, pakietu MS Office (w szczególności Ms Excel), - Proaktywnego podejścia do powierzanych zadań, - Sumienności i dobrej organizacji pracy, - Umiejętności współpracy, - Wysokich umiejętności interpersonalnych. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl do dnia 30.11.2019 r. z dopiskiem: "PKL HR".
 • PRACA | dam
  Dam pracę przy produkcji oscypkow, po ok. 8-9 h/dziennie
  Tel.: 880810472
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, zatrudni: KUCHARZA/-KĘ, SZEFA KUCHNI. Tel. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. CV prosimy przesyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ STARY DOM DO REMONTU W ZAKOPANEM. TEL. 883 141 193
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni: - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania, - KONSERWATORA. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - KASJERA, - PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni: - BARMANA/KELNERA, - POMOC KUCHENNĄ (zmywak). Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Antałówka" zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 606 916 306. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni: - KELNERKĘ, - BARMANA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kucharkę do małego pensjonatu (max. 18 osób) w Gliczarowie Górnym
  Tel.: 18 20 77 350
 • PRACA | dam
  Sprzedawca do sklepu w Gliczarowie Górnym - umowa o pracę
  Tel.: 18 20 77 350
  E-mail: biuro.bukowina@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Przyjmę na Posadzki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO SPRZĄTANIA W CUKIERNI W NOWYM TARGU. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ OPIEKUNKĘ DO NIEPEŁNOSPRAWNEGO CHŁOPCA -
  Tel.: 668 627 554.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK HYRNY W ZAKOPANEM POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO: POKOJOWE, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA i OSOBĘ DO OBSŁUGI KAWIARNI -
  Tel.: 18 20 155 75,
  E-mail: sekretariat@doms.com.pl
 • PRACA | dam
  Poszukiwana kucharka lub pomoc kuchenna. Praca w pensjonacie w Zębie. Możliwa praca codziennie lub zmianowa. Zakwaterowanie. Dobra stawka godzinowa, miła atmosfera.
  Tel.: 535234623
  E-mail: kontakt@na-szczycie.pl
  WWW: na-szczycie.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Lokal do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2 lub wynajęcie połowy 30 m2 ( współwynajem z obecnie znajdującym się tam biurem rachunkowym ).
  Tel.: 512874773
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM W KOŚCIELISKU z widokiem na Tatry, pow. 338mkw, działka 1100mkw, cena 1 950 000zł do negocjacji. BEZ POŚREDNIKÓW. 880 76 12 36
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika na stanowisko MAGAZYNIER. Nocne godziny pracy. Bardzo dobra płaca.
  Tel.: 881933550
  E-mail: marcin.talaga@gmail.com
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZĘBIE ZATRUDNI KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OSOBĘ DO SPRZĄTANIA na sezon zimowy. Praca na umowę, atrakcyjne wynagrodzenie. 784 450 745
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PENSJONATU, NAJCHĘTNIEJ Z DOŚWIADCZENIEM, MOŻLIWOŚĆ ZAMIESZKANIA. 602 121 371
 • PRACA | dam
  Praca w Kebab Majerczyk - Poronin, Bukowina Tatrzańska. Chętnych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Praca stała na dogodnych warunkach. Więcej informacji udzielimy telefonicznie.
  Tel.: +48504163439
  E-mail: biuro@majerczyk.pl
  WWW: www.kebab.majerczyk.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • USŁUGI | budowlane
  DROBNE REMONTY, INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PRZERÓBKI INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH I HYDRAULICZNYCH. 503 754 126.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: BARMANA/-KĘ, KELNERA/-KĘ z doświadczeniem. Dobre wynagrodzenie, umowa o pracę.
  Tel.: 533 226 109
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja,
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2019-11-16 22:33 Elektroniczne Zaduszki - pamięci tych, którzy kochali góry 2019-11-16 22:01 Gigantyczna reklama Leclerca ma zniknąć 2019-11-16 21:02 Roztańczona i rozśpiewana Łopuszna 2019-11-16 20:01 Wciąż połowa mieszkań w mieście ogrzewana jest węglem 2019-11-16 19:45 Wsparcie dla strażaków z Jaworek 2019-11-16 18:34 Kilkaset osób na zakopiańskiej manifestacji (wideo) 9 2019-11-16 18:02 Wstrzymać, żeby przyśpieszyć 2019-11-16 16:34 Wzrosną ceny biletów miesięcznych komunikacji miejskiej 1 2019-11-16 15:06 Nie dla sylwestra pod Wielką Krokwią (wideo) 12 2019-11-16 14:00 Rozpoczął się protest przeciw organizacji sylwestra 16 2019-11-16 12:49 Za godzinę protest 6 2019-11-16 11:10 Poszukiwany od dwóch dni 69-latek odnalazł się cały i zdrowy 2019-11-16 09:32 Błędne koło 3 2019-11-16 08:01 Autobusem na Słowację 13 2019-11-15 23:23 Zostań małym hokeistą 2019-11-15 22:38 Nowy sezon w skokach narciarskich tuż-tuż 2019-11-15 21:33 Zaginął 69-latek 2019-11-15 21:00 Asfalt połączy Podwilk i Podszkle 2019-11-15 20:58 W Kmicicu – koncert z niespodzianką 2019-11-15 20:00 Manifestacja przy Oczku Wodnym (WIDEO) 11 2019-11-15 19:00 Tatrzańska Izba Gospodarcza przeciwna sylwestrowi na Wielkiej Krokwi 6 2019-11-15 19:00 Drogowa pułapka 2019-11-15 18:32 Przedszkolaki zagrały i zaśpiewały 1 2019-11-15 18:09 Drzewa zagrażają kierowcom i pieszym 2019-11-15 17:00 Burmistrz odleciał 18 2019-11-15 15:30 Jak usługi to dlaczego tylko na parterze 4 2019-11-15 14:33 Skażenie wody 1 2019-11-15 14:26 Riwiera Turecka ponownie hitem wakacyjnym Polaków 2019-11-15 14:07 Szczęśliwy finał całonocnych poszukiwań dziecka 2019-11-15 14:06 Coraz bliżej gazu 2 2019-11-15 14:02 Iwan cały w dziurach 8 2019-11-15 13:09 Szaflarską jedziemy już w obie strony 3 2019-11-15 12:15 Poważny wypadek w Tatrach 2019-11-15 11:58 Przedsiębiorcy Zakopanego przeciw Sylwestrowi pod Krokwią 12 2019-11-15 09:59 Wytną 13 hektarów lasu pod nową zakopiankę 16 2019-11-15 09:26 Lisek z Kuźnic 1 2019-11-15 08:03 Siatkarskie emocje na Orawie. XI Memoriał Grzegorza Wesołowskiego 2019-11-15 06:24 Termy - będzie zbiórka krwi 2019-11-14 23:25 Pożar na Ustupie 2019-11-14 22:30 30-latek z mefedronem 6 2019-11-14 21:01 W sobotę demonstracja przeciwko organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią 9 2019-11-14 19:59 Tak z lotu ptaka wygląda inwestycja na Siwej Polanie (WIDEO) 8 2019-11-14 18:44 Gubałówka powoli się rozświetla. Zakopane w chmurach 2019-11-14 17:29 Nasz będzie największy 16 2019-11-14 16:16 Ruszył Dom Seniora "Nad Młynem" 2 2019-11-14 15:01 Pomóż policji złapać włamywaczy 4 2019-11-14 14:57 XV Elektroniczne Zaduszki 2019-11-14 14:53 Policja ostrzega i publikuje film z dachowania w Podczerwonem (WIDEO) 3 2019-11-14 14:03 Działacze opozycji antykomunistycznej z Podhala odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności 1 2019-11-14 13:49 Ksiądz Mariusz przyznał się przed sądem do molestowania 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-11-16 22:44 1. Cyrk na kółkach. Ochrona przyrody? Co rusz organizowane są skoki narciarskie trwające więcej niż jeden dzień i wtedy nie przeszkadza to przyrodzie? Swego czasu chcieliście organizować ze Słowacją Igrzyska Olimpijskie. Mieliście nawet wyciąć ileś tam lasów. Wtedy wam ekologia nie przeszkadzała? Ochrona przyrody również. Teraz nagle jest problem? Uniwersjada w 93 też wam nie przeszkadzała? Teraz wam wszystko przeszkadza? 2019-11-16 22:37 2. I po proteście. Zdołali ściągnąć coś ok 200 osób. No ale szumnie ktoś to nazywa protestem mieszkańców Zakopanego. Komedia. Żenada! 2019-11-16 22:01 3. Komentatorzy od siedmiu boleści.Jedni zachwyceni, drudzy krytykujący.Ktoś napisał , ze najpierw krytykował teraz chwali.Inna osoba doczepi się , ze kamień nie pasuje do otoczenia, kobieta dokłada swoje "trzy grosze", kolejna osoba cieszy się jakby złowiła Złotą Rybkę.Kogoś nie interesuje Grywałd, ale już inna osoba pisze o łącku lub Ochotnicy.Grywałd to też część tej Gminy, tam też sa kwatery, powstają nowe i też powinien być brany pod uwagę jak i reszta Sołectw. Skoro każdy z Was ma tyle do powiedzenia to kandydujcie do Rady Gminy, wychodźcie z prywatnymi inicjatywami a nie tylko wypisywanie mądrości w internecie.Ciekawa jestem , co każde z Was zrobiło dla tej Gminy i miejscowości, że ma tyle do powiedzenia.Zrób, pokaż a nie tylko komentowanie, zwłaszcza, ze wykazanie się tutaj nie stanowi problemu, bo jest jeszcze dużo do zrobienia.Plus taki, że wywiązuję się dyskusja, tylko, że w żaden sposób nie wnosząca nic i z której nic nie wynika, no może poza zwróceniem uwagi na kilka problemów. Szczawnica - jest promowana, o niej sie mówi, o niej słychać i ja widac, są turysci i tak dalej, W Kroscienku sa ludzie, jak juz Szczawnica się zapełni, tak to wyglada.Plac Dietla w lecie zyje a w Kroscienku nie ma nic wieczorami dla turysty.Rozwój Szczawnicy?Np. dwa nowe piekne hotele.Ktos powie, kapitał prywatny, ale tam sie jakos nie mysli o nowym Urzedzie Miasta, "prezydium" jak kto woli, bo podoba mi sie ta nazwa, tylko caly czas jest temat chociażby zagospodarowania Jarmuty, a mianem sztosu mozna nazwac np ich Promenadę nad Grajcarkiem. 2019-11-16 21:45 4. Drodzy nauczyciele, czytając większość poniższych wypowiedzi, pełnych jadu i świadczących brakach intelektualnych zrodził mi się taki pomysł - może warto by było, dla pomyślności i większej kultury przyszłych pokoleń, zanim nauczy się niektórych pisania - zrobić badania psychiatryczne czy warto wkładać cały ten wysiłek w naukę pisania? bo chyba nie warto 2019-11-16 21:19 5. @Serek, chyba byłeś nie na tej manifestacji ! BRAWO MŁODZI ! świetnie zorganizowana manifestacja. BRAWO za odwagę i postawę. Reszta to tylko tło. Każdy miał prawo przyjść. 2019-11-16 20:40 6. Podziwiam Wasze zaangażowanie. Bronicie niedźwiedzi Ale także dawnego Zakopanego 2019-11-16 20:34 7. Trzeba głośno grać by dzikie zwierzęta wygnać z Zakopanego. Pełno się ich tu plącze i niczego się nie boją. 2019-11-16 20:15 8. Przez te plenerowe uroczystości resztki świątecznego jadła trafiają na śmietniki i nie dają spać niedźwiedziom. 2019-11-16 20:12 9. Kim wy wszyscy jesteście? Kiedy nie było Sylwestra to każdy, i przyjezdni i miejscowi narzekali "aaaa, nie ma co robić w Sylwestra, nie ma żadnej dużej imprezy, w innych miastach mają swoje wielkie z telewizją" itd. A dziś kiedy jest to nagle wszyscy anty... Masakra, nie dogodzi... 2019-11-16 20:04 10. Będzie Sylwester dwieście osób się to niepodoba to za mało a na przyszłość to referendum i zobaczymy.
2019-11-16 19:19 1. Ja mam 1 pytanie a gdy sa skoki rok w rok i hałasu co nie miara z trąbek itd to niedzwiedzie nie spia?? i innym nie przeszkadza? Haha smiech na sali bo sylwester be? Niedzwiedzie wtedy akurat sie obudza itd?! Hahah byle z igly widly a do tej pory jak sie to robilo to spooooooko nie skoki ok w sumie nie za glosno hahaha zal.pl 2019-11-16 18:45 2. Brawo dzieciaki, brawo i te starsze dzieciaki, dobra robota! Nie dla sylwestra pod Krokwią! 2019-11-13 02:33 3. Jak sie chce to sie da wszystko zrobic , pieknie ! A ... wojt co nie chcialo siy mu ubrac po Goralsku ? Przeciy przed wyborami godol ze jy Gorol a teroz co wstydzi siy Goralskiygo przylodziywku ? 2019-11-11 01:22 4. Nie sztuka rozwieść się, sztuka wytrzymać! Pogratulować wszystkim i stawiać za wzorzec . Mają młodzi z kogo brać przykład. Szanownym Jubilatom zdrowia i sił do dalszego przeżywania RAZEM! 2019-11-09 17:48 5. Gratulacje ! Jacy WSPANIALI LUDZIE - jednak istnieje prawdziwa MILOSC - na dobre i na zle . Szkoda ze coraz czesciej malzenstwa rozwodza sie . 2019-11-05 07:54 6. Brawo Poronin ! 2019-11-01 17:46 7. szemrany? tyle ile ty kasujesz za podwiezienie w ursusa na prage. To duzo czy malo?? 2019-11-01 16:20 8. Proszę powiedzieć ile zarabia flisak za jeden spływ?, bo słyszałem że bardzo mało. 2019-10-29 21:54 9. Witam szukam dziewczyny która zrobiła mi i partnerowi zdjęcie 27.10.2019 r około godziny 13 na szczycie rys. Te zdjęcia to dla mnie niezapomnianiana pamiątka. Pozdrawiam 2019-10-25 17:35 10. Przykro pisać, ale to przykład góralskiej ciemnoty, zacofania i chęci zysku wszelkimi sposobami. Kanalizacja mogła być już dawno, Gmina miała dofinansowanie, ale ciemnota się nie zgodziła . Co tam ochrona środowiska, przecież dutki się liczą. Teraz Pani Wicewójt jest właśnie z Białki, i co? Będzie jakaś rura przez wieś, czy nadal fetor i cuchnące podwórka?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP