Reklama

2019-08-23 08:01:23

Tatry

Uratowała mnie aplikacja

Reklama

Paweł Dutka, który niemal codziennie wybiega na Kasprowy Wierch, był na szczycie również wczoraj. Jego zdaniem nic nie zapowiadało burzy, ale uratowała go aplikacja pokazująca zbliżające się wyładowania.

Z Pawłem Dutka rozmawialiśmy niedawno na temat jego niemal codziennych wyjść na Kasprowy Wierch. Podkreślał, że sprawdza prognozy pogody. Tym razem burza była trudna do przewidzenia i uratowała go aplikacja.

Oto jego wpis: 

"Po tragicznej tatrzańskiej burzy przetoczyła się równie straszna burza hejtu w internecie. Łatwo w internecie napisać że już tydzień temu prognozowane były burze. Jeżeli tak będziemy to pojmować to na każdy dzień lata kiedyś tam prognozowano burzę. Dobrze jednak wiemy że takie prognozy dla gór, Tatr są nic nie znaczące. Warunki zmieniają się z godziny na godzinę, czasami prognozy korygowane są kilkakrotnie w ciągu dnia. Żeby działać w górach musimy reagować na bieżąco. 

Mogę być zły na siebie że nie przewidziałem dzisiejszej burzy. Zawsze jestem ostrożny nawet przy banalnym wyjściu na Kasprowy sprawdzam dokładnie prognozy. Dzisiaj zadziałało koło ratunkowe w postaci aplikacji Blitzortung która w porę ostrzegła mnie o wyładowaniach w bliskiej odległości. Nie zauważyłem żadnych zmian w zachmurzeniu na horyzoncie ponieważ Świnica była cały czas w chmurze, jak większość wierzchołków dzisiaj. Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy. Daleki więc jestem od krytykowania turystów którzy w Tatrach są okazjonalnie albo nawet pierwszy raz, iż nie zwrócili uwagi na pewne oznaki zbliżającej się burzy."

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mic 2019-08-23 12:55:46
Beato - nieco z innej beczki, nie wiem czy się interesujesz piłką nożną, ale podam Ci takie coś: w 2014 r. reprezentacja Brazylii w rozgrywanych na własnym terenie Mistrzostwach Świata, przegrała półfinał z Niemcami 1:7. Było nawet kilka osób, które sporo się wzbogaciły na bookmacherce przewidując wynik. Natomiast liczba tych osób była niewspółmierna do liczby osób, które po tym meczu pisały, że wynik był absolutnie do przewidzenia... Tutaj jest podobnie, od tygodnia po tatrach plątają się chmurzyska, jednak takich jajec, jak wczoraj - nie było. W Tatrach jest mnóstwo ludzi, wiele osób zdobywających Giewont ma słabe doświadczenie górskie - trudno od nich wymagać przewidywania pogody. Sporo jest też panikarzy, którzy jak zobaczą jeden obłoczek, to od razu zawracają - onegdaj głośno było w środowiska wspinaczkowym o "nieznośnej zjadliwości błękitu". Reasumując: mając na uwadze jak ostatnio pogoda w tatrach wyglądała, trudno się nie zgodzić z tym, co Paweł pisze.
Beata 2019-08-23 12:41:05
Mic - alerty nie dotyczą terenów wysokogórskich. Prognozy pogody też należy sprawdzać na stronach typowo górskich np. Mountain Forecast, a nie na Onecie. W ogóle o czym dyskusja? Idąc w góry, a szczególnie w Tatry, trzeba polegać przede wszystkim na sobie, rozglądać się co się dzieje. Ale do tego trzeba górskiego obycia i doświadczenia. To nie jest sport dla każdego i dobrze by było, aby ludzie to zrozumieli, a nie pisali tylko, że nikt ich nie ostrzegał (kiedy jakiś mądry wpadnie na pomysł oskarżenia TPN-u albo IMGW o brak informacji, że dziś w Giewont uderzy piorun?).
Mic 2019-08-23 11:35:53
Cyt. "Już ok. pół godziny wcześniej słychać było nadchodzące od strony zachodniej wyładowania". W lipcu schodziłem z kopuły szczytowej Giewontu... godzinę - taki był "korek", teraz dołóżmy do tego, że podobna pogoda panuje w Tatrach od dłuższego już czasu, mimo to nie było gwałtownych burz. Dorzućmy jeszcze w ostatnim czasie często rozsyłane SMSy z alertami - których, akurat wczoraj jak były potrzebne - nie było. Prognozy też nie były jakoś bardzo alarmujące. Trudno się więc dziwić, że sporo osób uznało tą sytuację za bezpieczną. Wiele teraz osób prawi mądrości po internetach - tylko to już po niewczasie.
Marcin 2019-08-23 10:21:09
Nie mogę zgodzić się z panem Pawłem i dziwi mnie trochę ta wypowiedź. A krytyka pewnych rzeczy to nie fala hejtu, choć oczywiście agresywnych komentarzy wczoraj nie brakowało. Może teraz, gdy zdarzyło się takie nieszczęście edukacja górska w społeczeństwie trochę ruszy. W przypadku burz rzecz jasna, nawet prognozy mogą nie przewidzieć lokalnych zjawisk, ale ABSOLUTNĄ podstawą jest bardzo wczesne wychodzenie rano i takie też wczesne wracanie z gór. Burze zazwyczaj są po południu. Czemu o tym się tam mało mówi? Ile razy wracam ze szczytu w towarzystwie kilku osób na szlaku, a w tym czasie tłumy poginają dopiero w górę...
Beata 2019-08-23 10:15:43
Mic - co potwierdzają TOPR-owcy? Naczelnik TOPR wypowiedział się, że pół godziny przed uderzeniem pioruna w Giewont słychać było grzmoty. W takich warunkach idziesz pod metalowy krzyż? To gratuluję głupoty.
Leśny 2019-08-23 10:03:01
Mic - pleciesz bzdury. Przeczytaj konferencję prasową naczelnika TOPR.
Beata 2019-08-23 09:57:24
Nie podoba mi się, że mediach mowa jest o nagłym uderzeniu pioruna znikąd. Ludzie, którzy zawrócili mówili, że słychać było odgłosy nadchodzącej burzy. Giewont to nie jest Orla Perć, z której zejście może trwać godzinę. Z łańcuchów można zejść w przeciągu 10 min. Prawda jest taka, że ludzie, których wiedza o górach jest żadna, pchają się na Giewont, Rysy i Kasprowy nie zważając na pogodę, na uwagi bardziej doświadczonych turystów oraz na oznaki zbliżającej się burzy. Kilkukrotnie zbiegałam z góry z dzieckiem, byle jak najszybciej zejść, bo słychać było grzmoty. W tym czasie tłumy szły dalej. To była kwestia czasu. Ta tragedia musiała się wydarzyć. Dobrze by było, aby ludzie wyciągnęli z niej wnioski. Łazikowania w Tatrach nie powinno się zaczynać od Giewontu czy Rysów. Tych gór trzeba się nauczyć, zacząć od dolinek, Sarniej Skały czy Nosala. A poza tym życzę wszystkim turystom pokory i umiejętności wycofania się w odpowiednim momencie.
Mic 2019-08-23 09:47:45
Paweł ma rację. W niedzielę sytuacja koło południa była podobna, a burzy nie było. W ostatnim czasie często Tatry były w chmurach, ciężko się było spodziewać takiego armagedonu. Zresztą to samo potwierdzają TOPRowcy i wiele osób, które na prawdę zna góry.
Leśny 2019-08-23 09:33:37
Lepszy hejt niż robienie z ofiar bohaterów. I nie nazywajmy każdej krytyki hejtem. Ku przestrodze potrzebna jest fala krytyki. Jeśli na Giewoncie nie było słychać pół godziny wcześniej pomruków burzy, to chyba tylko z powodu panującej tam wrzawy. Ja w innym, pobliskim punkcie Tatr słyszałem zbliżającą się burzę i narastające jej hałasy. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że obecność na Giewoncie w czasie burzy to samobójstwo. Tak, to co się stało, to zbiorowe samobójstwo. Trzeba uświadomić ludziom, że przebywanie na jakimkolwiek szczycie podczas burzy, to jak kładzenie się na torach pod nadjeżdżający pociąg. Ponadto Tatry chodzi zbyt wielu ludzi, ludzi niedoświadczonych. Giewont stał się deptakiem. W tłumie ludzie czują się zbyt bezpieczni. A tymczasem kolejki na szlakach uniemożliwiają szybką ewakuację. Ten wypadek powinien być poddany głębokiej analizie. Iz całą pewnością nie można dopuszczać do sytuacji, w których tłum potęguje zbytnio niebezpieczeństwo. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Ale z całą pewnością ilości ludzi na szlakach mają swoje granice. Jak zabraknie w Zakopanem wody do apartamentowców, to nikt nie zginie od tego. Najwyżej "oczyszczalnia" spuści mniej ścieków do rzeki. Ale jak tłum zachowuję się nierozsądnie lub wpadnie w panikę, to stanowi to zagrożenie nawet dla rozsądnych turystów. Wspomnieć także należy o narażaniu życia ratowników.
turysta 2019-08-23 09:29:13
Zgadzam się z tymi którzy mają odwagę napisać o bezmyślności osób, które w dniu kiedy pogoda jest niepewna, (nie mając doświadczenia, chociaż i ono wtedy nie daje nic, ale zapala lampkę, która powinna nakazać odwrót) idą na ślepo przed siebie, bo jak zaplanowałem to muszę iść, wejść, bo może się uda????. Dziwię się też osobie która (jak możemy przeczytać) zna góry jak własną kieszeń, opisuje aurę - chmury które nie pozwalały w tym dniu swobodnie wędrować, ŻE PISZE O APLIKACJI, KTÓRA GO URATOWAŁA. Nie aplikacja, a jak już ktoś pisał zdrowy rozsądek i wg mnie szacunek go Gór i respekt przed nimi. To nie my je gościmy, to one chcą nas wyjątkowo przyjąć i dać nam coś pozytywnego, co się będzie pamiętać, ale nie wolno wyłączać zdrowo rozsądkowego myślenia.
Ludzie idźcie w Góry, chodźcie po Górach, ale wtedy głowa nie może zostawać na Krupówkach!
Gośka 2019-08-23 08:51:15
"nic nie zapowiadało burzy" oczywście że nie. Wystarczy spojrzeć na nagranie które krąży z kamery na Głodówce.
Panie Pawle szkoda że Pan mówi takie głupoty.

" Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" to źle Pan patrzył burza przyszła od południowego zachodu anie od Świnicy.
Cetyniorz 2019-08-23 08:31:32
Uratowała go nie aplikacja tylko zdrowy rozsądek. Wszelkie aplikacje i prognozy są tylko narzędziami, które pomagają nam podjąć właściwą decyzję i właściwie ocenić sytuacje. Same aplikacje nas nie uratują.
ja 2019-08-23 08:25:13
"Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" - przepraszam bardzo, ale czy "gęste chmury" to objaw pogody czy niepogody i możliwego deszczu, któremu zwłaszcza w lecie towarzyszą wyładowania atmosferyczne(?)
Jun 2019-08-23 08:14:41
Ok , ale ja słyszałem co najmniej dwie wypowiedzi osób które zauważyły że coś się dzieje i natychmiast zawróciły a reszta dalej brnęła w górę.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KRAWCOWEJ do pracy przy pantoflach ok. Rabki.
  Tel.: 507484949
  E-mail: Fengszui@wp.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MIESZKANIE na wynajem. Zakopane - Przew. Krzeptowskiego, 2 pokoje, 44 m2 - 2500 zł+ prąd. Tel. 600820576,
  WWW: www.perfect-nieruchomosci.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE Pardałówka MIESZKANIE, 63 m2 - 549 000 zł. Tel. 886896759,
  WWW: www.perfect-nieruchomosci.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat zlokalizowany w okolicach Centrum Zakopanego (odległość od ul. Krupówki ok 1,5 km) - zatrudni na stałe rezydenta do przygotowywania śniadań i sprzątania pokoi. Oferujemy stawkę 18 zł netto/h i zakwaterowanie. CV wraz z danymi kontaktowymi proszę przysyłać na poniższy adres mailowy:
  E-mail: pensjonat_zakopane@o2.pl
 • PRACA | dam
  Do remontów i wykończeń: PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM MEBLE HOLENDERSKIE I BYDGOWSKIE Z LITEGO DRZEWA (meblościanka, stół owalny rozkładany z krzesłami, wypoczynek - fotele). 602 156 678
 • POŻYCZKI
  KREDYTY BANKOWE POŻYCZKI POZABANKOWE, -ODDŁUŻENIOWE, -NA OŚWIADCZENIE, -TYLKO DOWÓD OSOBISTY. T- 694 567 002.
 • POŻYCZKI
  TYLKO U NAS ODPOWIEDNIE FINANSOWANIE -DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, - DO 300 000 ZŁ. GOLD CENT FINANSE. T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO SPRZĄTANIA W CUKIERNI W NOWYM TARGU. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY ogłasza PRZETARG NA ODDANIE W DZIERŻAWĘ nieruchomości gruntowej położonej w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 38A przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze handlowo-usługowym od 15 października 2019 do 31 maja 2023. Szczegółowe informacje można uzyskać:
  WWW: https://bip.zakopane.eu/przetarg-na-oddanie-w-dzierzawe-nieruchomosci-gruntowej-stanowiacej-czesc-dzialki-nr-ew-513-9-obr-12-polozonej-w-zakopanem-przy-ul-chalubinskiego-38a-1
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia 3 POKOJOWE MIESZKANIE 61 m2 w Nowym Targu.
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie z balkonem
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2.
  Tel.: 512874773
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO DO RESTAURACJI I PENSJONATU W ZAKOPANEM, WYMAGANE PRAWO JAZDY. PEŁNE ŚWIADCZENIA. 601 84 66 59 (dzwonić w godz. 10-18)
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY CHĘTNE DO PRACY W SKLEPIE CARREFOUR EXPRESS. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Sabały 3 w Zakopanem. Zarobki 2200 - 3500 złotych. Możliwość zakwaterowania. Kontakt pod numerem 519 718 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Firma Usługowo Transportowa MISINIEC zatrudni KIEROWCĘ kat:C E
  Tel.: 602 107 107
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI W ZAKOPANEM W DNIACH 21-22 WRZEŚNIA NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI.
  Tel.: 668 589 537
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  HOTEL RYSY w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ oraz PORTIERA NOCNEGO/KONSERWATORA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: recepcja@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i doskonałe zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  Firma SKICONTROL H.Martinczak S.K.A.- Białka Tatrzańska, zatrudni INFORMATYKA. Oferujemy:umowę o pracę. Wymagania: Wykształcenie techniczne, Znajomość rozwiązań IT, język angielski. Główne obowiązki: Utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta rozumiane jako wsparcie techniczne, zapewnienie ciągłości pracy poprzez bieżące diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu oraz oprogramowania. Prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, przy ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym:
  WWW: https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-usługi/
  Inne: oraz można się z nią zapoznać w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LUKSUSOWY DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko RECEPCJONISTKA/RECEPCJONISTA do Hotelu Eco Tatry*** 608 088 017, ksiegowosc@projinwest.pl- praca w systemie zmianowym bez nocy
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma budowlana poszukuje fachowców: murarzy, cieśli, malarzy-tapeciarzy, elektryków, dociepleniowców. Praca w brygadach z Podhala. Darmowe zakwaterowanie, samochody służbowe, zjazdy do kraju co 2 tygodnie. Zadzwoń Conexio tel. 722240044 www.conexio.pl
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam połówki płazy 502610248
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-09-19 13:15 Woda w Leszczynach nie nadaje się do spożycia 2019-09-19 12:11 Kolejne wielkie wyborcze reklamy wyrastają przy zakopiance 2019-09-19 10:58 Płot za płotem - dramat kupców na Nowej Targowicy 1 2019-09-19 09:50 Ostatni weekend z kolejką na Kasprowy, później długi przegląd techniczny 2019-09-19 08:40 Spektakle dla dzieci. Pępek świata w Witkacym 2019-09-19 07:00 Jaki majątek ma nasza władza 2019-09-18 22:07 Powstaje gminny zespół 1 2019-09-18 20:26 Lampy świecą w kratkę 4 2019-09-18 19:34 Tak z powietrza wygląda budowa tras biegowych w Zakopanem 4 2019-09-18 18:40 Bezpośrednio do Nowego Jorku, więcej lotów do Chicago 1 2019-09-18 17:59 Biały miś na Krupówkach. Wasze zdjęcia sprzed lat 3 2019-09-18 17:26 Zespół "Wiyrchowianie" zaprasza na próby 2019-09-18 16:15 Plakaty z Chamonix 2019-09-18 15:55 Obóz na dobry początek - nowotarscy kadeci rozpoczęli nowy rok szkolny 2019-09-18 15:30 Spacer wśród pamiątek 2 2019-09-18 15:00 Uważajcie na tym szlaku. Zniszczone mostki (WIDEO) 2 2019-09-18 13:43 Znowu przejedziemy przez skrzyżowanie na Bystrem (WIDEO) 11 2019-09-18 13:15 Śnieg także na Giewoncie. Trudne warunki w Tatrach 2019-09-18 12:57 Bakterie E.coli w wodzie 4 2019-09-18 11:58 Kładą asfalt. Utrudnienia w ruchu 2019-09-18 11:56 Rybie wrzaski. Zapraszamy na poetyckie spotkanie na Harendzie 2019-09-18 11:42 630 tysięcy nielegalnych papierosów (WIDEO, ZDJĘCIA) 2019-09-18 10:59 Targowica z nowymi podziałami 2 2019-09-18 10:05 Ostatni koncert w starym MOK-u 2019-09-18 09:59 Gazda ze Stasikówki, bońtar z Gronia 2019-09-18 08:50 14-latka odnalazła się 2 2019-09-18 08:44 Wysoko w Tatrach sypie i wieje (WIDEO) 2019-09-18 08:00 Szukają domu 2019-09-18 08:00 Rak jelita grubego: Nie daj szansy chorobie - zbadaj się! 2019-09-17 21:51 Koalicja Obywatelska przyjeżdża do miasta - niepostrzeżenie 30 2019-09-17 21:20 Kolejne sukcesy na zawodach jeździeckich 2019-09-17 20:24 Polskie zakupy w Chicago. Ile kosztuje obiad? (WIDEO) 8 2019-09-17 19:35 Tak wygląda siedziba górali w Chicago (WIDEO) 2019-09-17 19:22 Zbliżają się jesienne zebrania 2019-09-17 19:18 Rozpoczęła się budowa świateł na zakopiance 8 2019-09-17 17:29 Akcja ratowników TOPR Jaskini Wielkiej Śnieżnej ostatecznie zakończona 1 2019-09-17 16:40 Szlak wokół Tatr wyróżniony certyfikatem Polska Marka Turystyczna 1 2019-09-17 15:30 Siedemnaście stacji narciarskich i jeden karnet 12 2019-09-17 14:58 Pokaz filmu Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 2019-09-17 14:41 Na samym przedzie Galica jedzie 2019-09-17 13:13 Andrzej Bargiel pod Mt. Everestem. Nie jest łatwo 2019-09-17 13:11 Młodzi rowerzyści na Równi Krupowej 2019-09-17 11:52 Ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Spadnie śnieg 2019-09-17 10:31 Centrum komunikacyjne w Zakopanem coraz bliżej 9 2019-09-17 09:27 Salatyński Wierch. Piękny dwutysięcznik na dobry początek 2019-09-17 08:05 Kurierzy Tatrzańscy farbą i kredką. Konkurs dla dzieci i młodzieży 1 2019-09-16 21:50 Zmarł pan Andrzej. Przez lata robiliśmy sobie z nim zdjęcia na Krupówkach 4 2019-09-16 21:41 Taaaaka dziura na poboczu 2 2019-09-16 20:17 Widmo Brockenu nigdy się nie znudzi 2019-09-16 18:57 Uczcili policjanta, który zginął na służbie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-09-19 11:42 1. I to jest normalne ludzie jak byście mogli to jeden drugiego by w łyżce wody utopił, Kaczyński tak zmanipulował podzielił ludzi że to jest mistrzostwo świata, katolicki kraj. 2019-09-19 10:59 2. Ludzie w tym kraju są ciemni kompletnie nie wiedzą co się w koło nich dzieje. Nie znają podstawowych praw. Nie wiedzą co to jest trójpodział władzy i CZEMU MA SŁUŻYĆ. Dlaczego sąd powinien być niezależny od polityków. Jak tak patrzę i obserwuje te nasze społeczeństwo to widzę głeboką zapaść moralno-społeczna. Tragedia i to 30lat po upadku komuny. Co za wstyd ludzie cofneliscie się w rozwoju.Wiktoria 60 lat 2019-09-19 10:41 3. @zając. Większość piosenek z czasów PRL idealnie wpisuje się w teraźniejszy system wolnorynkowy. I jakoś dziwnie nikogo nie śmieszą. 2019-09-19 09:41 4. do @ Klyrhey na haju .... Tyś chyba dziś od rana POpił, że jakoś bredzisz bez sensu... 2019-09-19 09:08 5. Tylko gdzie logika tej budowy? Otworzyli przejazd a z drugiej strony zdjęli asfalt. Zamiast kończyć rondo to robi się utrudnienie z drugiej strony. Sterta kamieni i ziemi która jak poleje to zamieni się w bagno. Logika firm stających do budowy jest nie do wytłumaczenia.. Ja zawsze powtarzałem jak się nie będziesz uczył to będziesz lał asfalt. Dno nie remont!. 2019-09-19 09:05 6. Żaden ziomal, gdyż w nim płynęła krew litewska. Wnuk powstańca listopadowego. Czytaj historię 2019-09-19 09:04 7. czytajac opinie widac ze nikt przez to skrzyzowanie nie jezdzi bo wszyscy jada tylko zakopianka kilka faktow ktore znam wypadkow i kolizji pewnie ponad 100 rocznie - widzialam mieszkancow, turystow, kobiety, mezczyzn, mlodych w srednim wieku i starych - nie byli to niedzielni kierowcy strach ogolnie panujacy wsrod mieszkancow ze cos sie moze stac jak beda probowac wyjechac czas oczekiwania na wjazd na zakopianke czasami nawet 30 min od strony maruszyny kultura jadacych glowna zakopianka - co 50 zatrzyma sie i pusci innych (pewnie ten ktory nie raz stal tam) bo widzi co sie dzeje na dojazdach szaflary to nie dziura przez ktora sie tylko przejezdza ale miejsce dokad chca dojechac i skad chca wyjechac mieszkancy i turysci co jest wazne szybka podroz z miasta do zakopanego czy bezpieczenstwo chodzacych i jezdzacych - ja wole bezpieczenstwo w imieniu swoim i mieszkancow dziekuje jak chcecie szybko to sprobojcie po miescie, zakopanym krakowie warszawie i ... 2019-09-19 08:53 8. Widzę, ze ptasie móżdżki, też są wśród nas. 2019-09-19 08:28 9. No tak teraz to jest wina Tuska a gdzie byli przez 30 lat Kaczyńscy co zrobili żeby zapobiec wyprzedaży majątku, oni też nie są czyści ,dziadek dopisz tam do tej litanii że rydzykowi dali grubo ponad 200 milionów a o kolejce na Kasprowy to dopiero wyjdzie dlaczego tyle przepłacili kto wziął kasę. 2019-09-19 07:03 10. Moje pytanie było skierowane do PPIS a z skąd jest woda w rurach nie wiem - może z nieba , może ???
2019-09-12 08:22 1. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 2. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 3. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 4. piękne 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania