2014-07-07 09:15:55

Reklama

Kolejny, śmiertelny wypadek na Rysach

Reklama

Od wczoraj ratownicy TOPR prowadzili poszukiwania turysty, który nie wrócił z gór. Niestety dziś odnaleziono jego zwłoki.

Na razie nie są znane szczegóły wypadku. Turysta nie powrócił wczoraj z wycieczki na najwyższy polski szczyt - Rysy. Ratowników zawiadomił o tym jego kolega, który zszedł szybciej ze szczytu. Dziś ratownicy TOPR odnaleźli jego zwłoki. Mężczyzna prawdopodobnie zgubił szlak i spadł w przepaść.

Przypomnijmy, że wczoraj 14 ratowników poszukiwało 31-letniej wolontariuszki z akcji "Czyste Tatry". Kobieta była widziana na Granatach, a później zamiast zgłosić się do bazy akcji w Zakopanem wróciła do Krakowa.

Dziś, podobnie jak wczoraj w godzinach popołudniowych nad Tatrami mają przejść burze.

p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rodana 2014-07-15 13:11:13
Turysta, który zostawił kolegę pod szczytem Rysów, popełnił wielki błąd. Nie przewidział, że ta rozłąka może skończyć się tragicznie. W kilku miejscach szlak prowadzący na Rysy jest schowany pod śniegiem. W momencie zgubienia szlaku w trudnych warunkach pojawia się lęk i panika ( tym bardziej jeśli turysta pozostawiony) i wówczas łatwo się pośliznąć na śniegu. Nie wolno zostawiać kolegów i gonić do przodu! Ważna zasada w górach: nie gubić wędrowców z zasięgu wzroku!!! Góry tylko dla rozważnych!! Współczuję najbliższym zaginionego i koledze, który go zostawił.
Góral z Trójmiasta 2014-07-07 22:28:10
@alecz czad

A tak właściwie o co ci chodzi ?

Jeśli skoczysz na główkę do nieznanej wody to też cię będą ratować i tyle. Bo ratuje się wszystkich. Taka jest póki co ( i na szczęście) zasada w Polsce. A jeśli tak bardzo chciałbyś dzielić ludzi i ich wypadki na lepsze i gorsze to spróbuj określić, jak powinna przebiegać ta granica, gdzie należy się dodatkowo ubezpieczać (i od czego) a gdzie nie.
W swojej wcześniejszej wypowiedzi właśnie takie pytanie postawiłem. Może więc zamiast obrażać spróbuj podyskutować, ale konkretnie, bez ogólników.
Jan. 2014-07-07 20:33:05
Z relacji ratownika TOPR wynika że rozdzielili się na wysokości górnych łańcuchów.Schodzący szybciej zostawił koledze poniżej na łańcuchach raki i czekan.Nie było mowy że schodzi szybciej by wezwać pomoc.
Razem wchodzimy i razem schodzimy taka jest zasada w górach.
Gałązka kosówki;)
dibeka 2014-07-07 20:14:51
jak można kolegę zostawić a samemu zejść szybciej,nie rozumiem tego !!!
Alecz czad 2014-07-07 18:35:41
Góral z Trójmiasta, mój lewy but mądrzejszy od ciebie. A skakanie na główkę do wody w niedozwolonym miejscu -efekt, dozgonne warzywko-, też podlega owemu ubezpieczeniu,? A może jeszcze odszkodowaniu?
vov 2014-07-07 17:43:37
Cytat"a co jesli nie mozna isc szybciej bo kondycja /zdrowie tego wolniejszego zaczyna szwankowac?"

Wtedy oczywiście nie wolno zostawić kolegi, ale ja nie o takich przypadkach piszę.

Chodzi mi o to, że są tacy gieroje którym nie straszne są żadne nadchodzące chmury burzowe, wzmagające się wiatry i deszcze - wybrali się to idą bez względu na okoliczności.
Głos rozsądku towarzysza lub towarzyszki traktują z politowaniem - ją samą zresztą też - i zapewniam, że wiem co piszę.
Ponieważ nie wiadomo dlaczego kolega zszedł wcześniej - należy poczekać z oceną takiego zachowania na wyjaśnienie wypadku.
Hanys 2014-07-07 16:49:58
Łatwo wydajecie wyroki, a po górach mało chodzicie. To normalne że człowiek który idzie szybciej idzie pierwszy. Sam często niosąc kilka obiektywów zostaję po tyłach ze znajomymi. I wiem że bez sensu jest żeby na mnie wiecznie czekali. Zwłaszcza jak jest zimno....

A wypadki cóż były są i będą póki ludzie będą chodzić po górach.
Chwała ratownikom że są, i niosą pomoc.
koniczyna 2014-07-07 16:35:46
Przepatrzyłam menu na górnym pasku. W zakładce "Góry" znalazłam "podzakładki" TOPR i GOPR. Oprócz opisów wypadków, takich jak na głównej nie dostrzegłam nic o zasadach bezpieczeństwa w górach.

Skoro Redakcja nie zamieszcza takich informacji, to może ktoś z Państwa AUTORÓW zasłużyłby się bezpieczeństwu w górach i strzelił o tym tekst.

W bonusie będzie zrzucenie z głównej lanserskiego pijarowego wpisu o Budżecie Obywatelskim.
Góral z Trójmiasta 2014-07-07 16:18:02
@Annapurna

Wszyscy płacimy podatki, składki itp. które właśnie idą m. in. na działalność TOPR.
Gdyż TOPR jest takim samym pogotowiem jak każde inne (lotnicze, wodne itp.) tyle że działa akurat w Tatrach i ich okolicach.
Piszesz o ubezpieczeniach w "Górach" - a konkretnie ? Tylko w Tatrach, czy np. na Babiej też ? A co z Pieninami czy Beskidem Żywieckim ? Albo Bieszczady ? One gorsze czy jak ?
W tej chwili ratowany jest we wszystkich naszych górach każdy człowiek, który potrzebuje pomocy - podobnie jak ratuje się ofiary wypadków komunikacyjnych, zasłabnięć na zakupach czy podtruć gazem w łazienkach.

I tylko taki system ma tak naprawdę sens.
uorcyk 2014-07-07 15:21:59
a co jesli nie mozna isc szybciej bo kondycja /zdrowie tego wolniejszego zaczyna szwankowac? Wtedy on chcac dogonić silniejszego towarzysza moze łatwiej popełnić błąd - potknac sie czy poslizgnąc ...Zreszta czy ostatnie wydarzenia na Broad Peak nie pokazały takiego samego 'zwyczaju" pozostawiania słabszych na pastwe losu ??
vov 2014-07-07 14:32:25
Nie oceniajcie pochopnie kolegi, który zszedł pierwszy. Z moich doświadczeń - a bardzo dużo chodzę po górach - wiem, że czasem żadne argumenty nie przekonają kolegi, że trzeba schodzić szybko, bo np: idzie burza, wzmaga się wiatr, lub widać front chmur nie wiadomo co niosących.
Wtedy można usłyszeć, że się jest panikarą, tchórzem i histeryczką... co tam... e tam ....
A potem jak nieszczęście - to winą obarcza się tego rozsądnego....
koniczyna 2014-07-07 13:32:14
Wiele razy wspominałam na tych forach "Tragedie Tatrzańskie"
Ktoś inny wskazał "Wołanie w Górach"
Te książki, oprócz pięknych i dramatycznych opisów natury, wypraw i akcji ratunkowych uczą podstawowych zasad turystyki górskiej.
Jedna z podstawowych zasad jest NIEROZŁACZANIE SIĘ grupy podczas wyprawy.
Jeśli grupa jest piętnastoosobowa - to nie ma znaczenia (przynajmniej w Tatrach)
Jeśli grupa jest dwu- trzyosobowa, to odłączenie się samotnego turysty naraża go na brak pomocy: fizycznej, mentalnej, komunikacyjnej ( w sensie możliwości powiadomienia, aktywnego wskazania miejsca oczekiwania itp)

Proponuję Redakcji by na łamach TP i forów internetowych TP przypominała zasady bezpiecznej turystyki górskiej.
To pewnie jest robione, ale nigdy nie dość.

Ciekawam, czy np podhalańscy (a może szerzej - polscy) nauczyciele w podstawówkach, gimnazjach i liceach, przy okazji lekcji wychowawczych, albo na bazie jakiegoś opowiadania o górach przekazują młodzieży zasady bazpieczeństwa w górach.

zresztą, czy miałoby to jakiś sens ?
atosi4 2014-07-07 10:40:07
Jak się razem wychodzi to się razem wraca.
gosc 2014-07-07 10:38:45
No tak kolejna osoba ze strony Ubezpieczycieli, która na siłe chce udowodnić że jest to konieczne... Od poczatku roku do konca czerwca utopiło się 221 osób, oraz kilka tysięcy akcji ratowniczych WOPR. Kto za to zapłaci? uważam, że powinni nakazac obowiązkowe ubezpieczenie jak jedziesz nad wodę z dziecmi to każdy wykupuje ubezpieczenie 2 dorosłych i 3 dzieci i już za jeden dzień 40zł jak chcesz posiedziec nad jeziorem... a i na basen również! No dobra było o wodniakach, a co z resztą? motocyklisci, alkoholicy, osoby palące, osoby które nie poddają się badaniom prewencyjnym? oni również obowiązkowe ubezpiecznie dodatkowe bo ja nie będę płacił za ich głupotę.
Tino 2014-07-07 10:31:38
...należy rozumieć, że jak wszyscy będziemy obowiązkowo ubezpieczeni to ratownicy podczas akcji nie będą narażać własnego życia???
...interesujący wywód logiczny...
Annapurna 2014-07-07 10:00:51
Znowu nawołuje do obowiązkowego ubezpieczenia idąc w Gory. Gory to nie dalsza część Krupowek ani gra komputerowa w gorach umiera się naprawdę i kij z tym co nie myśli ale sa ratownicy ich zdrowie i życie maja rodziny,dzieci. Pracuja z powołania ale a nie na użytek mało madrych którym to się wydaje "co to ja nie mogę"
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-11 12:32 Zaatakował myjnię samochodową siekierą 2026-02-11 12:31 Rzęsy Hollywood Volume - czym różnią się od klasycznego volume? 2026-02-11 12:01 Alpy po sezonie: taniej, luźniej, więcej jazdy. Coraz więcej Polaków wybiera wiosenne wyjazdy na narty ze Snowevents 2026-02-11 12:00 Wiózł narkotyki - stracił prawo jazdy 2026-02-11 11:36 Koncert Walentynkowy z zespołem Jedla 2026-02-11 11:35 Tiny house na własnej działce: jak legalnie zarabiać na turystach w zgodzie z krajobrazem 2026-02-11 11:00 Halny. Na Kasprowym nawet 100 km na godz. Tak wieje na Kalatówkach (WIDEO) 2026-02-11 11:00 Lodowiska Pingwinek zapraszają na zimową zabawę pod Tatrami 2026-02-11 10:00 Historyczna zmiana po 10 latach. Międzynarodowe turnieje piłkarskie przenoszą się do Poronina 1 2026-02-11 09:26 Awaria wodociągu w Poroninie. Możliwe przerwy w dostawie wody na ul. Kościuszki 2026-02-11 09:00 Czujka dymu uratowała mieszkańców. Nocny pożar w Zakopanem 1 2026-02-11 08:00 Będzie nowa remiza w Orawce 2026-02-10 21:48 Pożar siana w Pieniążkowicach 2026-02-10 21:31 Awaria trakcji i opóźnienia pociągów. Wszystko wróciło do normy (WIDEO) 3 2026-02-10 21:00 Tatry chcą mówić jednym głosem. Powiat i gminy wspólnie zbudują markę regionu i odpowiedzą na hejt 12 2026-02-10 20:30 Zobacz, jak się zmieniał krajobraz Pienin 1 2026-02-10 20:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-10 20:00 Wąwóz Kraków. Przepiękne miejsce trochę poza głównymi trasami w Tatrach (WIDEO) 2026-02-10 19:44 To nie był dobry dzień naszych skoczków. Wygraliśmy tylko z Rumunią 4 2026-02-10 19:30 Śpiskie Zwyki po raz trzydziesty szósty 2026-02-10 19:00 Dwóch mężczyzn zatrzymanych z narkotykami. Jeden w areszcie 2026-02-10 18:00 Robi się coraz cieplej. Pierwsze bazie w Dzianiszu 1 2026-02-10 17:30 Bal wsparcia dla PSONI 2026-02-10 17:00 Każdy może się przyłączyć do poszukiwań Yeti w Pieninach 2026-02-10 16:01 Obchody rocznicy wizyty Ojca Świętego w Zakopanem, przyszłość PKL i strategia marki (WIDEO) 7 2026-02-10 15:00 Dług zdrojowy 1 2026-02-10 14:36 Pożar w Poroninie. Ogień pojawił się w garażu. Sprawna akcja strażaków 2026-02-10 14:00 Drewniane kościoły? Nuda! Dajcie strzelnicę! Rejs po obiektach sakralnych w Kościelisku (WIDEO) 4 2026-02-10 13:00 Alkohol i zakaz prowadzenia pojazdów 2026-02-10 12:30 Zimowe biegi górskie startują w sobotę 2026-02-10 12:00 W Zakopanem powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nowa inwestycja przy szpitalu 4 2026-02-10 11:31 Rusza konkurs "Małopolska Gościnna" 2026-02-10 11:00 W Tatrach halny. Na Nosalu słońce (WIDEO) 1 2026-02-10 10:00 Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie - zakopiańscy policjanci edukują i apelują o rozsądek 2026-02-10 09:00 Geodeci pojawią się w Dzianiszu. Rusza aktualizacja ewidencji gruntów 7 2026-02-10 08:30 FIS Masters World Cup 2026. Narciarskie emocje na stoku 2026-02-10 08:01 Karnawałowy zawrót głowy 2026-02-09 22:15 Basia Giewont zaprasza na premierę teledysku w Zakopanem. Symboliczny powrót do źródeł pod Giewontem 2026-02-09 21:56 Odnalazła się poszukiwana nastolatka. Jest cała i zdrowa 1 2026-02-09 21:36 Tutkowe nuty, nie wszystkie uleciały na niebieską grań 2026-02-09 20:53 Kacper Tomasiak wicemistrzem olimpijskim!!! 4 2026-02-09 19:30 Parlamentarzyści poparli budowę południowej obwodnicy Nowego Targu 8 2026-02-09 19:00 Zakopane biegnie Tropem Wilczym. Zapisy 1 2026-02-09 18:31 Nocna interwencja w trudnym terenie. Strażacy z OSP Leśnica Groń ruszyli na pomoc quadem 2026-02-09 18:00 Warsztaty teatralne z Piotrem Cyrwusem 2026-02-09 17:00 Czy prowadząc 20 lat firmę w Zakopanem i płacąc podatki też mogę postawić taką reklamę? 15 2026-02-09 16:00 Z Podhala na Antarktydę 1 2026-02-09 14:57 Odszedł Andrzej Hoły. Działacz zakopiańskiej Solidarności, człowiek wielkiego serca 1 2026-02-09 13:59 Nielegalne odpady w lesie na granicy Krempach i Dursztyna. Właściciel zapowiada zgłoszenie sprawy 2 2026-02-09 13:00 Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Zakopanem 41
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-11 10:26 1. I udało się w końcu wyrzucić panującej władzy dziecięcy sport z Zakopanego. Teraz można dalej rozwijać deweloperkę. Mam nadzieję że zadławicie się tymi apartamentami. A dzieci na równi mogą sobie kolekcjonować butelki. 2026-02-11 10:25 2. To tylko reklama czujków samo zapalnych bo podobno zapaliła się świeczka na nagrobku pierwszego sekretarza parti PZPR 2026-02-11 09:54 3. Krupie przypomnę, a jeśli nie wie, to informuję. Hejt sączy się wyłącznie z jego, lewacko liberalnego środowiska 2026-02-11 09:39 4. Po zapoznaniu widzę że sami swieci tu są,zatrzymaj się klepnij się w piers jak jesteś czysty sam. 2026-02-11 09:26 5. Chwila, chwila, przecież jest już jakiś powiatowy promocyjny "koszmarek" pod szyldem starostwa: "Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury" https://www.tatry.pl/tatrzanska-agencja/o-nas Na stronie czytamy: "Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wpisana jest do Rejestru Instytucji Kultury Starostwa Powiatowego w Zakopanem pod numerem E.1. Jej główne zadania to: prowadzenie wielokierunkowej działalności uwzględniającej indywidualne i zbiorowe formy uczestnictwa w kulturze, organizacja imprez kulturalnych, promocyjnych i rekreacyjnych, promocja produktu turystycznego, regionalnego i kulturowego Podhala. Działania te prowadzone są w ścisłej współpracy z samorządami Gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego oraz innymi instytucjami i stowarzyszeniami. Środki na działalność statutową Tatrzańskiej Agencji pochodzą z dotacji przyznanej w budżecie Powiatu, od samorządów lokalnych oraz z zagranicznych programów pomocowych. Agencja czerpie również korzyści z działalności gospodarczej, polegającej między innymi na prowadzeniu domów wypoczynkowych "Jasny Pałac" i "Wanta", organizowaniu i umożliwieniu organizacji akcji promocyjnych oraz wynajmie i dzierżawie własnych składników majątkowych. Podstawowym celem statutowym Tatrzańskiej Agencji jest promocja kultury Podhala, tworzenie, ochrona, udostępnie różnorodnych warości i dóbr kultury oraz prowadzenie Centrum Produktu Refionalnego w formie ośrodka badań i dokumentacji w dziedzinie kultury." To co? Będzie duplikowanie i mnożenie stołków marketingowych nie wnoszących niczego do gospodarki a generujących horrendalne koszty utrzymania? Czemu ta "agencja" jeszcze nie wypracowała sobie jakiejś marki od 2006 roku? Przez 20 lat przejadała pieniądze i nic nie wypracowała? Teraz będzie kolejny urzędniczy "potworek" do przepalania kasy? 2026-02-11 09:05 6. Zebrało się stado baranów... i uradziło... że będą promować "Tatry"... Tylko nie powiedzieli które... nasze czy słowackie. Ale to nieistotne bo płacą mieszkańcy a nie barany. My som krowy do dojenia. Tamci się bawią. 2026-02-11 09:03 7. Lista Apsztajna przykryje wszystkie poprzednie grzechy. Okaże się, że w porównaniu, to byli święci ludzie. 2026-02-11 08:55 8. Do nick Zen Bioły Dunajec też jest w tym projekcie. Też daje składkę 30 tys A tak na marginesie pytania do Pana wójta Biołego Dunajca Marcina Gandery 1. Czemu zbrylony lód i śnieg przez długi czas nie był wywożony z chodników 2. Dziury powyskakiwały na drogach, Może by je prowizorycznie załatać. 3. Czy zostały odkupione akcje Geotermii Podhalańskiej, które za poprzedniego Wójta zostały sprzedane. Jak chcecie planować przyłącza geotermalne jak nie macie żadnego znaczenia w Geotermii. 4 Coś jakaś cisza zapadła w sprawie SP nr2. Miał Pan sprawę załatwić a tu pewnie znów zostanie wszystko zamiecione pod dywan. Niech Pan szanuje Rodziców i Nauczycieli, bo już ostatni nauczyciele pouciekają z tej szkoły( opisywał to Tygodnik Podhalański) Markę się buduje pozytywną praca na co dzień, a nie działaniami propagandowymi. 2026-02-11 08:10 9. Nie ja odsłużyłem 2 lata ZSW - ZETKI w 25 Brygadzie kawalerii Powietrznej na Gliniku (T. mazowiecki) w szwadronie na rozpoznaniu, a potem już w innej roli na Szwadronie (od momentu jej powstania tj. 1999-2022). Sorry, ale swoim wpisem ubliżasz żołnierzom tej formacji w bodowych beretach, a szczególnie tym ze Szwadronów. Muszę Cię zmartwić jak wiesz co to jest 25 BKPow. TO NIE BYŁ 6 PUŁK WOZÓW DRABINIASTYCH. 2026-02-11 08:02 10. Hejt, bo włodarze mają nielegalki ? Dobreeeeeeeee !
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama