Reklama

2017-04-22 22:47:02

Reklama

Blog

CeperenVolk - nieznana historia zdrady

Goralenvolk jest tylko jedną bardzo propagowaną stroną medalu. Na drugiej stronie znajduje się nieznany CeperenVolk, czyli ludzie mieszkający na Podhalu podczas niemieckiej okupacji, którzy nie czuli się góralami a podjęli współpracę z Niemcami. Stali się zdrajcami ojczyzny, ideologami Goralenvolk, oprawcami, zabójcami, donosicielami w większości mającymi na rękach polską krew.

Awers
W księgarniach pojawiła się kolejna książka inspirowana historią Goralenvolk - „Krzyżyk Niespodziany” autorstwa Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego. Czytając ją, zaznaczałem strony z tekstem pełnym błędów faktograficznych, przekłamań czy to, co mnie przede wszystkim zabolało przypisywanie działań oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty” osobie, która nie miała z tym nic wspólnego. Pomijam fakt, że w tej publikacji nie wspomniano o pierwszym na Podhalu zbrojnym oddziale partyzanckim „Szaroty”, który wykonał ponad dwadzieścia wyroków śmierci na kolaborantach, bowiem brakuje tam także opisu wielu innych osób i oddziałów walczących z Niemcami na Podhalu. Każdy twórca pisze to, co chce i autorzy tej książki z tego prawa skorzystali. Jednych wyeksponowali o innych nie wspomnieli. Początkowo chciałem się zwrócić do autorów o przedstawienie źródeł i dokumentów do tych treści, które moim zdaniem nie odpowiadają prawdzie. Uświadomiłem jednak sobie, że w przypadku Goralnevolk  w większości nie chodzi o dochodzenie do prawdy tylko o cykliczne „przeczołganie” górali a przy okazji jakaś kasa wpadnie, bo temat nośny. Czyli, nie chodzi o to, aby złapać króliczka, lecz aby wciąż gonić go.
Książka „Krzyżyk Niespodziany” jest moim zdaniem publicystyką historyczną niewnoszącą nic nowego. O Goralenvolk w ostatnich latach ukazało się mnóstwo artykułów prasowych, internetowych, książek, nakręcono filmy dokumentalne czy audycje radiowe. Stał się on też inspiracją dla artystów i literatów. W nawiązaniu do tej przeszłości Podhala powstał kryminał „Śleboda”. Większego natchnienia tematem Gorlanvolk dostali twórcy słuchowiska radiowego „Nietoty” autorstwa Sebastiana Majewskiego i w reżyserii Jana Klaty, które w 2014 roku nagrało Polskie Radio Kraków. Na tym jednak nie poprzestano. Do słuchowiska przygotowano plakaty, koszulki, komiks i płyty, które zaprojektował Kuba Woynarowski. W ramach przepisów o dostępie do informacji publicznej w 2015 roku zwróciłem się do ówczesnego prezesa PR Kraków Marcina Pulity o udostępnienie kosztów tego przedsięwzięcia. Po wielomiesięcznych pisemnych przepychankach udało się cześć z nich uzyskać.  
Koszty realizacji słuchowiska „Nietoty” -  8 766,97 zł netto
Koszt pracy aktorów przy słuchowisku wyniósł – 3 000,00 zł netto
Łączna ilość plakatów „Nietoty” wyniosła 1 100 sztuk
Wydruk plakatów - 1 124, 17 zł netto
Tygodniowa ekspozycja plakatów -  6 740,00 zł netto
Łączna ilość komiksów „Nietoty”  z płytą wyniosła 500 sztuk
Koszt produkcji komiksów z płytą - 10 290,00 zł netto
Łączna ilość koszulek „Nietoty" to 200 sztuk
Koszt produkcji koszulek - 2 238,00 netto
Łączny koszt słuchowiska „Nietoty” w wykazanych pozycjach: 32 159,14 zł netto doliczając VAT (nawet do wynagrodzenia aktorów) brutto wyniósł: 39 555,74 zł. Nie są to koszty ostateczne, bowiem nie udało się uzyskać wysokości honorariów reżysera, twórcy tekstu, autora oprawy wizualnej słuchowiska. Ocenę wartości artystycznej pozostawiam tym, którzy słuchowisko „Nietoty” znają. Wkrótce nowe dzieła, bowiem wieść niesie, że o Goralenvolk ma też powstać film fabularny. Inni twórcy pewnie też coś będą mieć w tym temacie do powiedzenia, więc może powstaną poematy, sztuki teatralne, opera, operetka, wystawy malarskie i rzeźby.
Rewers
Nazwę CeperenVolk wymyśliłem, jako tytuł rozdziału, który ostatecznie w książce o Wojciechu Duszy „Szarocie” się nie znalazł. Nie chciałem, aby dla niektórych osób stał się wątkiem wiodącym, przykrywającym główny temat książki. Rozdział ten napisałem z powodu ogromu materiałów, do jakich dotarłem podczas opracowywania książki o Szarocie. Poszukiwałem informacji, kto zdradził Wojciecha Duszę, co w rezultacie doprowadziło do śmierci blisko stu osób. W archiwach są setki relacji osób z Podhala represjonowanych przez Niemców, rodzin, których bliscy zostali zabici lub zesłani do obozów, skąd już żywi nie wrócili. W wielu przypadkach zeznawali o osobach, które przyczyniły się do ich zatrzymania. Gestapowcy bez zdrajców i donosicieli nie odnosiliby takich sukcesów na Podhalu w zwalczaniu polskiego podziemia lub wszelkiego rodzaju sprzeciwu wobec Niemiec. Pośród opisanych zdrajców i donosicieli niewiele jest nazwisk góralskich. Są za to osoby zamieszkujące na Podhalu podczas okupacji niemieckiej, które nie identyfikowały się z góralami a wielu wręcz nienawidziło ich. Większość z nich dobrowolnie podjęła współpracę z Niemcami i donosiła na swoich sąsiadów, kurierów, działaczy ruchu oporu, współpracowników a zdarzało się, że i na najbliższą rodzinę. Z tego powodu straciło życie setki mieszkańców z Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej, Rabki, Zakopanego i wielu innych podhalańskich miejscowości. Kolejne setki osób zostało trwale okaleczonych i utraciło zdrowie podczas tortur w Palace siedzibie zakopiańskiego gestapo. Pośród zdrajców i donosicieli niechlubną rolę odegrało wiele kobiet. Te, które oficjalnie zadawały się i pokazywały z Niemcami nie były problemem, bowiem trzymano się od nich z daleka. Gorzej było z tymi, które potajemnie spotykały się z Niemcami i przekazywały informacje. Siatkę kobiet donosicielek stworzyła Aleksandra Keller kochanka Weissmana szefa gestapo w Zakopanem. Mieszkała w domu naprzeciw budynku Palace, gdzie przekazywała informacje zebrane od swoich denuncjatorek. Po wojnie okazało się, że od Weissmana miała nazwiska innych kapusiów z całego rejonu działania zakopiańskiego gestapo. Podjęła negocjacje z bezpieką w Zakopanem o przekazaniu listy zwerbowanych współpracowników gestapo w zamian za bezkarność. Podczas okupacji niemieckiej był też inny rodzaj donosicielstwa. W zeznaniach zakopiańskich gestapowców złożonych po wojnie przed polskimi sędziami, czytamy o setkach anonimowych donosów, jakie corocznie wpływały do „Palace”. W dokumentach są też relacje o pracownikach poczty w Nowym Targu, Rabce i Zakopanem, którzy z narażeniem życia przechwytywali anonimy do gestapo. Pracownik poczty w Zakopanem został na tym przyłapany i wysłany do obozu, z którego już nie wrócił.
Po wojnie zdrajców ojczyzny i donosicieli usiłowano postawić przed sądami oraz surowo ukarać. Częściowo się to udało. Od stycznia 1945 roku zbierano zeznania świadków, którzy wskazywali konkretne osoby, jako informatorów i współpracowników gestapo. Instalujące się wtedy władze komunistyczne początkowo rzetelnie zabrały się za ich aresztowanie. Świadczą o tym protokoły z przesłuchań.  Jednak należy pamiętać, że w tym czasie władza komunistyczna ma wielki problem z partyzantami na Podhalu, więc UB zależy, aby informatorzy, którzy wcześniej współpracowali z gestapo teraz zaczęli donosić do nich. I tak się w wielu przypadkach dzieje. Cześć z nich za swe wielkie przewinienia otrzymała symboliczne wyroki, pozostałych uniewinniono.
Historia okupacji niemieckiej na Podhalu jest wyjątkowo pogmatwana. Odchodzą ostatni świadkowie tamtych lat i nikt nie stara się uwiecznić ich wspomnień. Wątek Goralenvolk jeszcze niejednokrotnie będzie poruszany. Otwarte pozostaje pytanie czy CeperenVolk i inne epizody kolaboracji nie tylko z Podhala, ale z całej Polski zostaną w najbliższych latach przedstawione. Historycy szacują, że do 1945 roku Niemcy zwerbowali 60 – 70 tysięcy informatorów polskiego pochodzenia. Ilu pozostawili uśpionych agentów chyba się już nie dowiemy.
Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
arek 2017-05-07 20:13:52
niestety o Goralenvolk trzeba pisać bardzo porządnie, wnikliwie. Inaczej to zjawisko bedzie zawsze tylko stygmatyzowału Górali a nie bedziemy niczego rozumieli więcej. Czytam komentarz nieajkiego Lacha i utwierdza mnie to w tym przekonaniu. W dzisiejszmy miedialnym świecie to jest gotowy materiał na kłamstwo. Fantastyczne wręcz logo "Goralenvolk". i więcej nikt nie będzie pamiętał. Zdrada i już.
i przeczytałłem książkę W .Szatkowskiego. I też uważam ,że nie dźwignąl tematu. Teraz sie nie pisze tak książek o historii. Bez statystyki, liczenia, porownania z innymi społecznościami . Trzeba spojrzeć jak pisze książki T.Snyder. I wtedy byśmy się dowiedzieli : jaki procent mieszkańców Podhala wspólpracował, a jaki w Radomskiem. Jakie były rzeczywiste warunki życia ludności wiejskiej ( patrz komentarz Lach: nie rozumie ten pan,że ludność wiejska w okupowanej Polsce ekonomicznie wręcz zyskała, a na pewno w ilościach względem ludności miejskiej, wieś wobec miasta przestała być pariasem). Trzeba podjąć pytanie: kiedy możemy mówić o odpowiedzilności jakiejś społeczności za zdradę? wtedy kiedy Niemcy nadali jej nazwę i zinstytucjonowali? wtedy donosiciele w Krakowie to nie zdrajcy. A góral , który wziął kartę góralską to zdrajca. przciez to absurd do kwadratu. I takich pytń trzeba postawić wiele. Ale trzeba tą dyskusję prowadzić bardzo rozwaźnie. Bo tylko dajemy materiał ciemnocie, która zapamięta tylko logo ( i poczuje sie moralnie lepsza)
dodam, jestem z kieleckiego
rys 2017-05-06 15:52:14
Janowski - Tak sie sklada , ze pamietam czasy PRL. Ocet na polkach i kolejki po wszystko. Po prostu u nas brakuje ludzi w rzadzie , ktorzy by naprawde pomysleli o obywatelach, a nie o swoich kolesiach. Dotyczy to kazdego z rzadzacych PO, PiS itp. UE dala nam mozliwosc legalnego wyjechania z kraju w celu : zwiedzania , pracy, zakladania firmy poza granicami naszego panstwa. Problem polega na tym , ze rzadzacy szukaja pieniedzy tylko dla siebie i swoich kolesi. Pieniadze ktore powinny byc przeznaczone w calosci na rozwoj naszej gospodarki, trafiaja do prywatnej kieszeni. Tyczy to tak samo Polski jak i innych krajow.
Problem uchodzcow to juz inny temat. Powinno sie go zalatwic w ich kraju, ale USA i Rosja maja tam interesy zbrojeniowa i zrobia wszystko aby kosztami obciazyc inne kraje.
Janowski 2017-05-04 13:53:00
@ Rys
Zauważyłeś zapewne że problemy w europie zaczęły się w momencie powstania UE wraz z ideą globalizacji . Jugosławia ( już nie istniejąca ) , Grecja, Hiszpania, Francja ,Libia,Polska . Jaskrawo widać to śledząc poczynania eurofederastów pod dyktando Niemiec . Polsce nie jest potrzebna taka UE i najlepiej by było opuścić tan kołchoz za przykładem Anglii . Polska nie takiego scenariusza oczekiwała po UE - wpadliśmy z deszczu pod rynnę - z RWPG do UE na dodatek znaleźliśmy się w skrajnie zrujnowanej sytuacji obronności i gigantycznym zadłużeniem jako dorobek elit politycznych . No tak , ku chwale ojczyzny , dać po zasługach piewcom propagandy i celebrytom . Tak trzeba być człowiekiem i za nie przyjęcie uchodźca zapłacić 250 ,000 euro tylko za to że naszym Polskim obowiązkiem jest sprzątanie syfu po USA za rządów Obamy przy aplauzie Niemiec - zajebiś cie
ino_centy 2017-04-30 19:20:28
@cobra. Ty ze względu na wiek jesteś zapewne rezydentem na parafii. I przyszło nam utrzymywać takiego darmozjada. Mogli by cię przenieść do Chorwacji.
Antoni Rydzyk 2017-04-30 14:14:06
parker, a to neofaszyści, obok ONR też maszerowali po Warszawie??? Jeśli to prawda, co piszesz, to faktycznie trzeba by wyjaśnić, czemu to maciar i Błaszczak kazali ochraniać tylko neofaszystów, a ONR już nie.
parker 2017-04-30 12:06:54
Do@AR. Policja miała rozkaz ochraniać neofaszystów i za wszelką cenę umożliwić im przejście. Wywiązała się z tego zadania gorliwie. Warszawiacy którzy przyszli protestować przeciwko marszowi neofaszystów, zostali skopani, zepchnięci pod mur i tam przetrzymywano ich bezprawnie przez dwie godziny. Wśród uwięzionych bezprawnie osób znalazły się też dzieci, które przypadkiem przechodziły chodnikiem. Policja nie chciała uwolnić płaczących dziewczynek, które tłumaczyły, że szły chodnikiem na zajęcia, gdy urządzono łapankę na antyfaszystów.
rys 2017-04-29 17:30:00
Janowski - trzeba byc czlowiekiem. Problem uchodzcow trzeba rozwiazac u nich. Takie sa mozliwosci w dzisiejszych czasach. Nasz Norod tez uciekal przed wojna i okupantem. Dostalismy pomoc. Nie mozemy wystawiac du... na UE, bo sami w niej zostaniemy. Sprzedawac naszej narodowosci tez nie mozemy. Nalezy znalesc kompromis. Takie ogolne skojarzenia. O klerze nie bede mowil, bo oni byli zawsze za silniejszymi w danym czasie. Potrafia to wykorzystac!
Antoni Rydzyk 2017-04-29 14:46:24
Do@POtiomkin, (pancernik), jak bardzo trzeba nienawidzić POstęPOwego "prawdziwego" POlaka, herr TfuSSka, żeby witać go czerwonymi kartkami i pod prokuraturą życzyć mu STO LAT!!
pancernik 2017-04-29 13:22:07
Do@majówka. Zastanawiam się jak trzeba nienawidzić Polski, by w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja brać udział w mszy za ojczyznę i nazywać siebie prawdziwym Polakiem. Przecież wiadomo, że kler i papież spiskował z carycą przeciw postępowej ustawie ograniczającej "obyczaje" kleru i kościoła w Polsce.
Antoni Rydzyk 2017-04-28 23:19:36
Janowski z rysem. Razem twierdzicie, że doskonale znacie historię, jesteście jej wybitnymi ekspertami, razem jesteście też analfabetami, sadzicie byki, że aż przykro czytać, razem w końcu twierdzicie, że nikt niczego nie rozumie, że tylko wy wszystko wiecie najlepiej i w ogóle ... IDEAŁ. Tyle tylko, że ideał jest JEDEN!!! Ustalcie między sobą który z was, ha ha ha ha..
@Fibciu, jutro Obywatele RP (Rosji Putina??) planują blokadę urodzinowego Marszu ONR w Warszawie. Może ich wesprzesz (obywateli RP ma się rozumieć), razem z gorliwa katoliczką, Bacią od "Polskiej Baby", bo co jacyś tam faszyści będą po Warszawie chodzić i drzeć ryja
Janowski 2017-04-28 22:33:20
@rys
Oczywiście - każdy ma prawo mieć własne zdanie , zaznaczyłem to w swoim komentarzu jako odpowiedź dla @iili .
Każdy w swoim życiu jakieś błędy popełnia - ja też , jak my wszyscy . Ważne jest natomiast aby błędów nie popełniać zwłaszcza takich za które cierpią miliony a aby tego uniknąć trzeba znać historię , bo ona się powtarza i powinna być dla nas nauką na przyszłość . Małe zaszłości sąsiedzkie są nie istotne jeżeli nie wyrządzają szkód brzemiennych w skutkach .Niestety Polska od wieków jest masakrowana przez sąsiadów i sprzedajnych przedstawicieli własnego narodu Polskiego , od wieków do teraz . Widać to jaskrawo na forum UE , widać to po aferach ujawnianych nie przez powołane do tego służby na utrzymanie których płacimy podatki - ALE PRZEZ DOCIEKLIWYCH DZIENNIKARZY RYZYKUJĄCYCH WŁASNYM ŻYCIEM . Wspomnę o namiestnikach kościoła na udział których w tych haniebnych poczynaniach zwróciła uwagę @majówka - tak - zamiast być wyznacznikiem drogi moralnej ta banda się pedali , knuje ,kolaboruje z oprawcami , wspiera islamizację i za razem terroryzm z tym związany .Niestety taka jest gorzka prawda bez rozwijania tematu .
rys 2017-04-28 19:48:38
Janowski - kazdy ma prawo miec swoje zdanie. Trudno jednak potepiac sasiadow za to co kiedys zrobili. Zyjemu tu i teraz. Wazniejsze, aby patrzec w przyszlosc i nie popelniac bledow.
majówka 2017-04-28 17:50:47
Czytam Wasze komentarze i stwierdzam, że pominęliście jeszcze taką siłę polityczną jak kler. Bo należy przyznać, że odegrał i odgrywa ważną rolę. Dziwię się, że to zostało pominięte.
Janowski 2017-04-27 18:34:08
@ Lekarz
Nie proponuj mi prymitywnej diagnozy . Zamiast tego podaj argumenty w temacie .
Rozumiem że chlorowirus ACTV-1 jest trudny do wyleczenia - spróbuj .
Na początek terapii proponuję obejrzeć parę wystąpień w euro parlamencie np. Prof. Legutko . Maine Le Pen ,Nigela Farage ,przedstawicieli Czech ,Węgier ,Francuskich polityków i wielu innych zdrowych . Rozumiem twoje zachowanie , to prawdopodobnie oddziaływanie tego wirusa . No cóż w swoim komentarzu zaznaczyłem że to moja opinia i nikogo nie jestem w stanie zmusić do nauki historii , zrozumienia i myślenia . Z tym ostatnim w twoim stanie będzie problem .
koniczyna 2017-04-27 09:49:18
Lachu,

a wrzućże jakąś wykładnię problemu poruszonego przeze mnie na "Plastycznych wędrówkach"

:)
lekarz 2017-04-27 08:41:44
Panie Janowski - powrotu do zdrowia życzę. Na ten moment zalecam spacery zamiast ujadania w internecie. Świeże powietrze i trochę ruchu poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z teorii spiskowych.
Antoni Rydzyk 2017-04-26 23:24:16
janowski, nie wiem co ty pijesz, albo co bierzesz, ale efekt piorunujący. Widzisz mnie nie tylko jako lewaka dostającego przedwczesną emeryturę z milicji, ale i
iili robiącą/cego z ciebie Górala z gazety wyborczej. Czy twoje obłąkanie ma jakiś kres?????
Ps. Może pokaż mi moje -rzekome- pomyłki, tak jak i to,że iili pisząc o Góralu z gazety wyborczekj, pisał/a o tobie!!!!
Janowski 2017-04-26 16:05:40
@iili

Kilka razy próbowałem dodać komentarz - nie udało się , spróbuję jeszcze raz.

Nie jestem Góralem z gazety wyborczej ale dodam swoje trzy grosze .
Ojzeasz Szchter w pewnym momencie swoje życia stwierdził - Marks i Engels się pomylili co nie przeszkadzało że na podstawie ich dzieł Hitler stworzył Mein Kampf za sprawą którego Niemcy zaczęli potrzebować przestrzeni życiowej w efekcie mordując miliony Polaków niszcząc państwo Polskie wszczynając drugą wojnę światową . Sam Ojzasz Szechter mimo że sam stwierdził pomyłkę swoich idoli dalej w imię tych idei sobie poczynał , w konsekwencji jego następcy wiedząc o tej pomyłce kontynuują do dziś - dzieło zniszczenia Polski z orężem propagandowym w ręku . Nasuwa się refleksja - z jednej strony napadli Polskę wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ze wschodu a drudzy wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ( Mein Kampf ) z zachodu . Filozofia żydowska narodu wybranego stała się przyczynkiem rzezi na Polakach , masakrą wojenną i po wojenną . Na dodatek złego w Polskiej konstytucji cały czas mamy zapis o zakazie antysemityzmu a nie ma w niej jednego słowa o zakazie antyplonizmu . Co najgorsze i super bezczelne - Polacy mają płacić odszkodowania żydom za zniszczenia jakie dokonał Hitler w ramach ich żydowskiej filozofii w Polsce .
Dziś w ramach integracji mamy słuchać narodowych socjalistów , faszystów , oprawców Polskiego narodu w ramach tej samej żydowskiej filozofii pod szyldem UE .
Proszę mi powiedzieć jak nazwać ludzi którzy się cieszą że na ich Polskim organizmie pasożytuje przedstawiciel wybranego narodu . Napisałem to w jak największym skrócie , inaczej się nie da , bo to temat na rozprawę naukową między innymi dotyczący obecnych struktur rządzenia państwem Polskim .
Wbrew pozorom temat jest spójny z historią zakopanego , Goralen volk ( ceperen volk ) komunizmem , narodowym socjalizmem i fałszywymi bohaterami narodowymi ,wszelkiej maści wspólnotami opartymi na ideologii kibucu który powstał w Polsce dla Polaków . Wielu z was wie że w Zakopanem spotykali się przed wojną i w czasie wojny przedstawiciele najeźdźców . Po podpisaniu w Moskwie 1939 roku niemiecko ?radzieckiego traktatu o granicach i przyszłości doszło do serii spotkań wysokich przedstawicieli politycznych obu okupantów . Celem była koordynacja metod zwalczania polskiego ruchu oporu . Na miejsce III konferencji Metodycznej Gestapo ? NKWD ( kim było NKED ) wybrało Zakopane co nie jest przypadkiem ! Już przed wojną narodowi socjaliści przyjaciele Hitlera - piłsudczycy planowali wspólnie spektakl polityczny i socjotechniczny mający się hipotetycznie rozegrać na terenach Polski , w tym na Podhalu . Obecnie realizowane jest to samo założenie tylko po szyldem UE i nadzorem Niemiec . Trudno się z tego powodu cieszyć . Próbując poruszać tą prawdę narażam się dla kasty czerpiącej korzyści - korzystającej z tego układu , nadstawiając się przy okazji zwolennikom globalizmu . Najprościej zrobimy z delikwenta wariata . Dlatego pojawiają się krytyczne komentarze w stosunku do mnie , albo moje komentarze są wycinane na zasadzie wolności wypowiedzi ha ha ha promowanej przez TP , bądź też temat jest oddalany komentarzami typu a wy bijecie murzyńskość za słowami Sikorskiego . Takie same metody stosuje każdy totalitaryzm np. z Trampa robi się wariata , albo robi mu się Impeachment . Każdy sposób jest dopuszczalny by pozbyć się przeciwników politycznych , albo majtki Moniki Lewinsky przechowywane przez parę lat ze spermą , albo prawa kobiet do aborcji , bądź promocja homoseksualizmu jako narzędzia degradacji społecznej itp .


Na koniec zagadka ? jakie państwo ma ministerstwo do spraw czystości rasy i najwięcej wrzeszczy o rasizmie ?

Ps. Całkowicie się zgadzam ze słowami Marine Le Pen wygłoszonymi w Ero parlamencie odnoszącymi się do dyktatury Niemieckiej w UE , to również związane jest z indoktrynacją narodu Polskiego w czasie drugiej wojny światowej ( Goralen Volk ) . Mam cichą nadzieję podobnie jak w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich , czy też samorządowych w Polsce , jak również brexitu będę miał rację co do swoich prognoz . Marine Le Pen wygra wybory , nawet jak przegra to i tak koniec UE pod dyktando Niemiec się zakończy wraz z UE . Wówczas zmieni się narracja euro piesków do tresury , bo to tylko pieski .
To tylko moja opinia i komentarz , co do akceptacji którego nie jestem władny nikogo zmusić .
Pozdrawiam .
ordynator 2017-04-26 15:28:31
Lach już wrócił na oddział zamknięty
Janowski 2017-04-26 13:44:24
@iili
Nie jestem Góralem z gazety wyborczej ale dodam swoje trzy grosze .
Ojzeasz Szchter w pewnym momencie swoje życia stwierdził - Marks i Engels się pomylili co nie przeszkadzało że na podstawie ich dzieł Hitler stworzył Mein Kampf za sprawą którego Niemcy zaczęli potrzebować przestrzeni życiowej w efekcie mordując miliony Polaków niszcząc państwo Polskie wszczynając drugą wojnę światową . Sam Ojzasz Szechter mimo że sam stwierdził pomyłkę swoich idoli dalej w imię tych idei sobie poczynał , w następstwie jego dzieci wiedząc o tej pomyłce kontynuują do dziś - dzieło zniszczenia Polski z orężem propagandowym w ręku . Nasuwa się refleksja - z jednej strony napadli Polskę wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ze wschodu a drudzy wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ( Mein Kampf ) z zachodu . Filozofia żydowska narodu wybranego stała się przyczynkiem rzezi na Polakach , masakrą wojenną i po wojenną . Na dodatek złego w Polskiej konstytucji cały czas mamy zapis o zakazie antysemityzmu a nie ma w niej jednego słowa o zakazie antyplonizmu . Co najgorsze i super bezczelne - Polacy mają płacić odszkodowania żydom za zniszczenia jakie dokonał Hitler w ramach ich żydowskiej filozofii w Polsce .
Dziś w ramach integracji mamy słuchać narodowych socjalistów , faszystów , oprawców Polskiego narodu w ramach tej samej żydowskiej filozofii pod szyldem UE .
Proszę mi powiedzieć jak nazwać ludzi którzy się cieszą że na ich Polskim organizmie pasożytuje przedstawiciel wybranego narodu . Napisałem to w jak największym skrócie , inaczej się nie da , bo to temat na rozprawę naukową między innymi dotyczący obecnych struktur rządzenia państwem Polskim .
Wbrew pozorom temat jest spójny z historią zakopanego , Goralen volk ( ceperen volk ) komunizmem , narodowym socjalizmem i fałszywymi bohaterami narodowymi ,wszelkiej maści wspólnotami opartymi na ideologii kibucu który powstał w Polsce dla Polaków . Wielu z was wie że w Zakopanem spotykali się przed wojną i w czasie wojny przedstawiciele najeźdźców . Po podpisaniu w Moskwie 1939 roku niemiecko ?radzieckiego traktatu o granicach i przyszłości doszło do serii spotkań wysokich przedstawicieli politycznych obu okupantów . Celem była koordynacja metod zwalczania polskiego ruchu oporu . Na miejsce III konferencji Metodycznej Gestapo ? NKWD ( kim było NKED ) wybrało Zakopane co nie jest przypadkiem ! Już przed wojną narodowi socjaliści przyjaciele Hitlera - piłsudczycy planowali wspólnie spektakl polityczny i socjotechniczny mający się hipotetycznie rozegrać na terenach Polski , w tym na Podhalu . Obecnie realizowane jest to samo założenie tylko po szyldem UE i nadzorem Niemiec . Trudno się z tego powodu cieszyć . Próbując poruszać tą prawdę narażam się dla kasty czerpiącej korzyści - korzystającej z tego układu , na ośmieszanie . Najprościej zrobimy z delikwenta wariata .Dlatego pojawiają się krytyczne komentarze w stosunku do mnie , albo moje komentarze są wycinane na zasadzie wolności wypowiedzi ha ha ha promowanej przez TP , bądź też temat jest oddalany komentarzami typu a wy bijecie murzyńskość za słowami Sikorskiego . Takie same metody stosuje każdy totalitaryzm np. z Trampa robi się wariata , albo robi mu się Impeachment . Każdy sposób jest dopuszczalny by pozbyć się przeciwników politycznych , albo majtki Moniki Lewinsky przechowywane przez parę lat ze spermą , albo prawa kobiet do aborcji , bądź promocja homoseksualizmu jako narzędzia degradacji społecznej itp .


Na koniec zagadka ? jakie państwo ma ministerstwo do spraw czystości rasy i najwięcej wrzeszczy o rasizmie ?

Ps. Całkowicie się zgadzam ze słowami Marine Le Pen wygłoszonymi w Ero parlamencie odnoszącymi się do dyktatury Niemieckiej w UE , to również związane jest z indoktrynacją narodu Polskiego w czasie drugiej wojny światowej ( Goralen Volk ) . Mam cichą nadzieję podobnie jak w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich , czy też samorządowych w Polsce , jak również brexitu będę miał rację co do swoich prognoz . Marine Le Pen wygra wybory , nawet jak przegra to i tak koniec UE pod dyktando Niemiec się zakończy wraz z UE . Wówczas zmieni się narracja euro piesków do tresury , bo to tylko pieski .
To tylko moja opinia i komentarz , co do akceptacji którego nie jestem władny nikogo zmusić .
Pozdrawiam .
Szef sztabu białego domu 2017-04-26 09:09:17
Lachu, w sobotę byli funkcjonariusze SB organizują w Sejmie RP jakieś obrady czy pikiety w obronie swoich nienależnych uposażeń. TWoja mamusia z TWoim tatusiem się wybierają?
Lach 2017-04-25 23:44:41
@Wyrocznia Porównanie genotypu Polaków i Niemców także nie przyniesie zauważalnych różnic. Nie w tym rzecz. Nikt nie twierdzi, że Górale mają zauważalne cechy wyglądu różniące ich od Polaków (choć nie może umknąć uwadze wyjątkowo częste występowanie na Podhalu ciemnej karnacji skóry, typowej dla mieszkańców Rumunii i Bałkanów). Rzecz w tym, że tygiel kulturowy, a takim było przez wieki Podhale, prowadzi do powstania złożonej tożsamości kulturowo-etnicznej. Polecam waszej uprzejmej uwadze przykład ziem białoruskich, na których mieszały się wpływy polskie, rosyjskie, litewskie, żydowskie i niemieckie. Katolicyzm kojarzony z Polską ścierał się z rosyjskim prawosławiem. W efekcie nigdy nie udało się stworzyć na tych ziemiach silnej tożsamości narodowej, która występowałaby w wyraźnej kontrze do polskiej, rosyjskie, czy litewskiej. Bardzo dobrze zobrazował to białoruski pisarz Janka Kupała w utworze z 1922 roku "Tutejsi". Jest w nim świetny fragment dotyczący mińskiej śmietanki towarzyskiej, która wiwatuje na wieść o zajęciu Mińska przez Niemców, potem krzyczy "nasi!", kiedy do miasta wkraczają Polacy, by na końcu stać się gorliwymi zwolennikami władzy bolszewickiej.
Tutejszość, jako białoruska choroba, uniemożliwiająca temu narodowi zjednoczenie się wokół wspólnoty narodowo-kulturowej, jest zjawiskiem nierzadko występującym na pograniczach kulturowych.
Takim pograniczem jest Podhale, zaś tutejszość przejawia się w przypadku Górali w stworzeniu silnej tożsamości lokalnej, która nie przerodziła się nigdy w góralską tożsamość narodową. Jej miejsce zajęła polskość, która w tym przypadku dosłownie przybyła na te tereny na początku XX wieku. Nie zdołała zepchnąć z piedestału tożsamości lokalnej (jak to miało miejsce w przypadku Lachów, Krakowiaków itp.) i zadowoliła się drugim, słabym miejscem. Zwróćmy uwagę na przykład, który już powoływałem: słowaccy górale z Tatrzańskiej Jaworzyny, czy Hladovki należą do tego samego szczepu, co Podhalanie (w zasadzie nie występują między nimi różnice) Jednocześnie nie identyfikują się w żaden sposób z Polską. Dlaczego? Dlatego, że ich tożsamość kończy się na góralskości. Obojętne jest dla nich, czy będą mogli kultywować ją w granicach państwa polskiego, czy słowackiego. Dla kontrastu popatrzmy na Polaków Zaolziańskich: żyją w Czechach, na co dzień swobodnie posługują się j. czeskim, jednak kultywują poczucie polskości. Czy mają jakąś tożsamość lokalną, jak Górale? Oczywiście, mają! (Patrz przykład Ewy Farnej). Jednak nie jest ona tak silna, aby możliwe było zastąpienie przez nią polskości. Reasumując: polska tożsamość narodowa była w XX wieku wtórna w stosunku do góralskości, co doprowadziło do tego, że stosunkowo nietrudno udało się Niemcom wyrwać ją z orbity polskich wpływów i powiedzieć: nie ma żadnego problemu, jesteście i będziecie Góralami. Po co wam jednak do tego Polska?
Zaznaczam od razu, że znam historię Konfederacji Tatrzańskiej (cokolwiek słabej, mało licznej i tworzonej przede wszystkim przez ceprów) i Szaroty. Nie zmienia to jednak faktu, że Goralenvolk zakończył się pewnym sukcesem. Udał się zaś dlatego, że zaproponował Góralom zmianę z polskości na nowy, dziwaczny twór (wprost nie zostało powiedziane, że chodzi o włączenie do narodu niemieckiego), ale nie dotknął jądra ich tożsamości, nie odebrał im najważniejszego poczucia - bycia Góralem.

@Antoni Rydzyk Siemano cobra. Złośliwość chybiona podwójnie. Jestem członkiem adwokatury, nie sędzią, ani nawet nie aplikantem w KSSiP. Mówiąc, że 10 000 zł to nie są wielkie pieniądze, prof. Gersdorf miała na myśli, że sędziowie, wbrew obiegowej opinii, nie śpią na pieniądzach, bowiem 10 000 zł to znacznie niższa kwota, niż ta, którą zarabiają wzięci radcowie prawni lub adwokaci. Zatem trudno uważać, że sędziowie są szczególnie majętni na tle innych grup prawniczych. Poza tym stwierdziła, że 10 000 zł to kwota, która robi wrażenie na prowincji, w Warszawie zaś nikogo nie rzuca na kolana. I miała rację, moi ludkowie. Na marginesie - którzy sędziowie zarabiają 10 000 zł? Może okręgowi i apelacyjni. Zdecydowana większość to sędziowie rejonowi, bo i najniższych sądów, tj. rejonowych, jest najwięcej. W byłym woj. nowosądeckim: Zakopane, Nowy Targ, Limanowa, Nowy Sącz, Muszyna, Gorlice. Sąd Okręgowy jest tylko w Nowym Sączu.
Dodam jeszcze, że manipulacja słowami prof. Gersdorf to chleb powszedni całej PiS-owskiej ekipy, łącznie z tzw. "dziennikarzami" TV Republika, którzy pierwsi są do obnażania manipulacji TVN ;)
Wyrocznia 2017-04-25 21:55:52
Lach - badania genetyczne potwierdzają tylko, że między góralami podhalańskimi, a pozostałymi mieszkańcami kraju nie ma większych różnic genetycznych. Przyjęliśmy część kultury wołoskiej ponieważ zwyczaje wypasania owiec od nich przejęliśmy, a wraz z nimi naleciałości językowe. To, że ktoś przyjął zwyczaje picia herbaty i używa kilka zwrotów po angielsku, nie czyni go Anglikiem.
rys 2017-04-25 20:40:00
Lach - uklony. Ladnie napisane.
ada 2017-04-25 18:15:23
Do@Lach. Już myślałam że jesteś za granicą, albo Cię zamknęli. Nawet brałam pod uwagę, że jesteś klechą i przenieśli Cię na inną parafie. Lubię czytać Twoje komentarze, wnoszą coś nowego i można wyciągnąć odpowiednie wnioski. Zaglądaj częściej. C(_)
Antoni Rydzyk 2017-04-25 18:13:05
Nadzwyczajna kasta ludzi dała głos. Łach, dajesz jakoś radę za te marne 10.000/mies., czy też musisz "dorobić" na lewo w sklepie, jak niektórzy twoi "koledzy"?
Lach 2017-04-25 16:27:29
@koniczyna Gdzie ja napisałem, że podzielam tezę, jakoby Górale byli dotknięci mentalną ułomnością, która skłania ich do głosowania na PiS? Napisałem, że takie brednie można wyczytać w głupawych dyskusjach o Goralenvolk.
Co do Senyszyn: nie pałam sympatią do tej osóbki i w większości nie podzielam jej poglądów. Nie zmienia to jednak faktu, że PiS rzeczywiście serwuje nam quasi-religię, czy też doktrynę polityczną, opierającą się na kwestionowaniu każdej opozycji intelektualnej, bazującą na micie założycielskim (katastrofa Smoleńska jako ofiara złożona narodowi przez L. Kaczyńskiego) i dążącą do głębokiej kontroli nad niemal każdą sferą życia Polaków. Zbliżając się powoli do 30-tki, mając za sobą okres szczególnego zainteresowania mechanizmami rządów autokratycznych i totalitarnych, nie mam żadnych złudzeń co do tego, w którą stronę idzie PiS. Uczynienie z nadawcy publicznego jawnej szczekaczki prorządowej, ataki na różne środowiska powiązane z mętnymi zarzutami Prezesa ("mam pewną wiedzę, której na razie nie chciałbym ujawniać" itp.), całościowa kontestacja poprzedniego ładu, kult wodza i jego ofiary, ślepy zapał do reformowania - gdzieś już o tym czytałem. Chyba w opracowaniach dotyczących Rewolucji Październikowej, Przewrotu majowego 1926, początku rządów A. Łukaszenko. Przykro mi, ale mianownik tych wydarzeń i rządów PiS jest wspólny.
P.s. Nie, nie czuję, że żyję w państwie totalitarnym. Jeszcze nie.
koniczyna 2017-04-25 14:43:43
Lachu, świetny wpis - ale - litości :)

piszesz "...wiążą istnienie Goralenvolku z jakowąś ułomnością mentalną Górali (tą samą, która rzekomo popycha ich w stronę PiS, choć są czysto polskie regiony, gdzie Kaczyzm cieszy się większą ilością wyznawców)"

rozumiem, żeś jest klinicznym psychologiem bądź psychiatrą, który w mig potrafi zdiagnozować "ułomność mentalną".

"Kaczyzm" - jakbym słyszała panią Joannę Senyszyn. Czy to Twoja mentorka?

Pozdrawiam spod najstarszych gór w Polsce - Napoleon nr 9
Lach 2017-04-25 04:10:24
Dawno mnie tu nie było, ale jednak miłość do tematu Goralenvolku ma w sobie coś z metafizyki i ściągnęła mnie do Was pędzikiem.
Kilka uwag. Po pierwsze, temat Goralenvolk rzeczywiście był już wielokrotnie wałkowany. Jak to zazwyczaj bywa w Polsce, stał się pożywką dla wszelkiej maści oszołomów, którzy bądź to wiążą istnienie Goralenvolku z jakowąś ułomnością mentalną Górali (tą samą, która rzekomo popycha ich w stronę PiS, choć są czysto polskie regiony, gdzie Kaczyzm cieszy się większą ilością wyznawców), bądź też uznają Goralenvolk za celowo rozpuszczoną plotkę, mającą na celu osłabić rzekomo tak pełen polskości lud, jak Górale.
Po drugie, niewielu dostrzega, że jest istotna różnica pomiędzy rzeszą (nom omen) polskich kolaborantów (szmalcowników, zwykłych donosicieli i lafirynd, sypiających z SS-manami), a Goralenvolkiem. Sprowadza się ona do tego, że polscy kolaboranci byli odpryskiem na narodzie, potwierdzającym zupełnie oczywistą rzecz- w każdej nacji znajdzie się spore grono szubrawców. Prawda stara, jak świat. Natomiast Goralenvolk nosił cechy zinstytucjonalizowanej współpracy z Hitlerowcami, której przyświecała określona ideologia, sposób postępowania, organizacja struktur itp. Szmalcownik to sprawa kryminalna, Goralenvolk - polityczna. Nie sposób więc porównywać zjawiska społecznego ze zorganizowaną strukturą polityczną.
Po trzecie i najważniejsze, mało kto zwraca uwagę na rzeczywiste przyczyny powstania Goralenvolku. Nie da się zaprzeczyć, że był wytworem niemieckiego podstępu. Trudno też nie przyznać racji tym, którzy wskazują na ciemnotę, jako nierzadką przyczynę wstępowania do Goralenvolku. Nie przekonują natomiast argumenty o tym, że lud Podhala był zastraszany, czy głodował. Za odmowę przyjęcia karty G nie groziła żadna kara, o czym wspominają świadkowie tamtych czasów. Natomiast głód i nędza to zjawiska powszechne w całej okupowanej Polsce. Należy jednak zauważyć, że cały czas mówimy o prawdziwych, bądź rzekomych przyczynach zadeklarowania narodowości góralskiej. Tymczasem istotny jest sam kontekst kulturowo-narodowy, który stworzył klimat do powstania Goralenvolku. Otóż, moi mili parafianie, Goralenvolk był możliwy dlatego, że istniały wszelkie podstawy do określenia Górali, jako narodu odrębnego od Polaków. W tym aspekcie wypada wymienić zwłaszcza:
1. mieszaninę etniczną ludu Podhala (Niemcy, Słowacy, Węgrzy, Rusini, Polacy)
2. wołoską, nie zaś słowiańską, proweniencję kultury podhalańskiej
3. ukształtowanie terenu, przez całe wieki faktycznie izolujące Podhale od Polski.
Czynniki te spowodowały, że Górale zostali niejako sztucznie wciągnięci do narodu polskiego przez intelektualistów, artystów i działaczy niepodległościowych końca XIX, początku XX wieku. Chłopomani, zachwyceni góralską odrębnością, chcieli uczynić z Górala archetyp Polaka. Udało im się to. Mit o góralszczyźnie, jako kwintesencji polskości trwał przez cały XX wiek. Tymczasem była to oczywista brednia. Polska tożsamość narodowa była na Podhalu raczej wątła (co nie znaczy, że zupełnie nie istniała), o czym świadczy fakt, że słowaccy Górale bez żadnego oporu kultywują swoje zbieżne z Podhalanami tradycje i bynajmniej nie czują żadnej łączności z Polską. Dziwne - gdyby w Góralach tkwiła się zakorzeniona polskość, gwałtownie protestowaliby przeciwko włączeniu ich w granice Słowacji.
Tożsamość narodową skupioną na identyfikowaniu siebie w pierwszej (i zazwyczaj ostatniej kolejności jako Górala) wykorzystali to hitlerowcy. Zwróćmy bowiem uwagę, że niemiecki wywiad nie zaangażowałby się w kompletnie nierealne przedsięwzięcie. Gdyby więc polskość na Podhalu nie była wątła, nie doszłoby do powstania Goralenvolku, bo zwyczajnie nikt by tego nie zrozumiał. Gdyby zaś decyzja o podjęciu prób stworzenia GV nie była dyktowana wiedzą o wątłej polskości Podhalan, Niemcy próbowaliby utworzyć analogiczne organizacje w każdym regionie Polski. Tak się jednak nie stało, ponieważ nie miałoby to żadnych szans powodzenia np. w krakowskiem, świętokrzyskiem, czy lubelskiem.
Goralenvolk wypalił i pretensje do Górali są wałkowane już ładnych kilka lat. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy wciąż mamy zakodowany młodopolski mit o Góralu-archetypowym Polaku. Nie możemy więc zrozumieć, jak to się stało, że o właśnie ów Polak zdradził. Żal i rozczarowanie to nieodłączna konsekwencja wielu mitów, którymi karmimy się w Polsce.
Kończąc, należy zauważyć, że kolejne nieporozumienie narosłe wokół GV wiąże się z nazywaniem go "polską kolaboracją". Oczywisty błąd logiczny. Nie można nazywać polską współpracę z Hitlerowcami, która odbywała się w kontrze do polskości. Gdyby było inaczej, Polacy winni uznać za część swojej historii ukraińską, białoruską i litewską kolaborację. Dopuścili się jej wszak obywatele II RP.
analfAbeto 2017-04-24 17:18:36
Antoni Rydzyk i Janowski kupcie sobie nowe myszki bo się wam dublują posty.Jeszcze ktoś będzie gotowy sobie pomyśleć,że piszecie na jednym sprzęcie .
Janowski 2017-04-24 16:26:47
@idiota - sam się przedstawiasz
Prawda jest tylko jedna .
Pozdrawiam
Janowski 2017-04-24 16:11:47
@idiota - sam się przedstawiasz
Prawda jest tylko jedna .
Pozdrawiam .
idiota 2017-04-24 12:20:37
janowski a może ktoś zna inna prawdę, np na Twój temat. To ze byc może masz racje nie upoważnie cie do robienia z kogokolwiek idioty. Jak słusznie ci napisano , nie masz monopolu na prawde ani rację.
Janowski 2017-04-24 11:52:30
@ Antoni Rydzyk
No i proszę - wystarczyło jedynie sprowokować Ciebie do myślenia i napisałeś komentarz na temat - brawo . Traktuję to jako odpowiedź na twoje bezpodstawne stwierdzenie że traktuję piszących nie na temat jak idiotów . Po prostu zasługują na to , to jak traktować ataki na mnie za moją próbę napisania odrobiny prawdy ? Podczas gdy sami agresorzy nie mają nic do powiedzenia w temacie . Tak się składa że historia jest jedną z moich pasji i nie moją zasługą jest że tą historię mamy taką bujną zwłaszcza że wielu bajkopisarzy dorabiało ją do potrzeb politycznych manipulując w ten sposób myśleniem wiernych - łatwiej wierzyć niż wiedzieć i zamiast nauki szukać sobie zastępujących tą wiedzę autorytetów .
Ps. Osobiście każdy komentarz zawierający jakąś wiedzę pożyteczną i prawdziwą traktuję jak źródło z którego należy korzystać . Prawdy nie należy się bać jak ma się czyste sumienie . Dodam - wycinanie komentarzy przez moderatora ma cel - jaki ? Sądzę że że każdy się domyśli .
Pozdrawiam .
iiIi 2017-04-24 09:55:55
Jak widać temat bardzo interesujący to może zapytamy "górala z Gazety Wyborczej" czy jest wstanie opisać działalność Pana Prokuratora Stefana Michnika lub działalność jego ojca Ozjasza Szechtera. Podpowiem Pierwszego Sekretarza Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, którego celem był podział Polski i włączenie wschodniej Polski w granice Zachodniej Ukrainy czy też po prostu w granice Sowieckie. Nie wykluczone, że w tych granicach znalazło by się Podhale jako historyczna Galicja w całości.
Antoni Rydzyk 2017-04-24 07:49:58
A pewnie że mam, podeprę się artykułem Pana Wojciecha Szatkowskiego z maja 2009, . Wtedy to Pan Szatkowski na łamach "Na Placówce" w numerze 2 opublikował tekst "Głos w sprawie Józefa Oppenheima -Sprostowanie do tekstu Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia
?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima? z Gazety Wyborczej z dnia 30 kwietnia 2009 r." w którym czytam między innymi:
"W ?Gazecie na majówkę?, w dniu 30 kwietnia br. ukazał się tekst dziennikarzy ?Gazety Wyborczej? Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia pod tytułem ?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima?, poświęcony postaci Józefa Oppenheima (1887-1946) ? kierownika TOPR w latach 1914-1939, znanego narciarza, fotografika i taternika. Niestety ilość przekłamań, niedomówień, a co gorsza błędów merytorycznych i zwykłej nierzetelności dziennikarskiej, jest w tym tekście tak duża - zdecydowanie przekraczając przyjęte normy - że zmusza mnie to do odpowiedzi, którą ograniczam, jako historyk, tylko do wskazania najważniejszych pomyłek autorów tego artykułu."
Tym razem już po niego sięgnąłem, chociaż miałem to zrobić przy okazji laurki wystawionej przez Betę Czerską Gazecie Wyborczej, jako rzetelniej gazecie w komentarzu do reklamy książki Krupy na jego blogu w 24tp. Dopiero wpis Pana Sikory zmobilizował mnie do odszukania w domu owego egzemplarza "Na Placówce" sprzed lat i napisania Beacie Czerskiej, co o "rzetelności" gazety wyborczej myśli Pan Szatkowski, który tak spointował wielokrotne przeinaczanie faktów szczegółowo opisanych, choćby w "W stronę Pysznej", a jeżeli już, przytaczali je "jako swoje, a jest to zawłaszczenie czyjegoś tekstu, bez podania źródła, co jak wiadomo nie jest zgodne z przyjętymi zasadami korzystania ze źródeł i czyichś opracowań." dodaje Szatkowski. Ale wróćmy do pointy:
"Reasumując tekst Smoleńskiego i Kurasia jest niezwykle płytkim, pełnym błędów i napisanym bez pomysłu wyobrażeniem o postaci Józefa Oppenheima, której autorom - tak mi się wydaje - nie udało się prawdziwie oddać. Szkoda tak zasłużonej dla Zakopanego i turystyki postaci, jaką był Oppenheim, by podobne ?teksty? były publikowane, gdyż zaciemniają one obraz historii i prawdziwych dokonań tego człowieka. I chociaż coraz mniej jest ludzi, którzy na pytanie: - pamiętasz Józefa Oppenheima i jego czasy? mogą odpowiedzieć twierdząco: - tak, pamiętam, to wcale to nie znaczy, by bezkarnie publikować podobne, nazwijmy to po imieniu ? ?knoty?. Tak bowiem tekst Smoleńskiego i Kurasia oceniła większość zakopiańczyków, ludzi gór, ratowników TOPR, z którymi na ten temat rozmawiałem i tak sam nisko go oceniam. Moje sprostowanie nie zostało wydrukowane w ?Gazecie Wyborczej?. Pozostaje więc życzenie, aby jak najmniej podobnych tekstów było drukowanych. Bo czemu służą? Prawdzie z pewnością nie."
Tak jest właśnie "rzetelna" gazeta wyborcza!!!
Antoni Rydzyk 2017-04-23 23:34:29
"@ Antoni Rydzyk
Masz coś do powiedzenie w temacie CeperenVolk , Goralenvolk ?"
-A pewnie że mam, podeprę się artykułem Pana Wojciecha Szatkowskiego z maja 2009, . Wtedy to pan Szatkowski na łamach "Na Placówce" w numerze 2 opublikował tekst "Głos w sprawie Józefa Oppenheima -Sprostowanie do tekstu Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia
?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima? z Gazety Wyborczej z dnia 30 kwietnia 2009 r." w którym czytam między innymi:
"W ?Gazecie na majówkę?, w dniu 30 kwietnia br. ukazał się tekst dziennikarzy ?Gazety Wyborczej? Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia pod tytułem ?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima?, poświęcony postaci Józefa Oppenheima (1887-1946) ? kierownika TOPR w latach 1914-1939, znanego narciarza, fotografika i taternika. Niestety ilość przekłamań, niedomówień, a co gorsza błędów merytorycznych i zwykłej nierzetelności dziennikarskiej, jest w tym tekście tak duża - zdecydowanie przekraczając przyjęte normy - że zmusza mnie to do odpowiedzi, którą ograniczam, jako historyk, tylko do wskazania najważniejszych pomyłek autorów tego artykułu."
Tym razem już po niego sięgnąłem, chociaż miałem to zrobić przy okazji laurki wystawionej przez Betę Czerską Gazecie Wyborczej, jako rzetelniej gazecie w komentarzu do reklamy książki Krupy na jego blogu w 24tp. Dopiero wpis Pana Sikory zmobilizował mnie do odszukania w domu owego egzemplarza "Na Placówce" sprzed lat i napisania Beacie Czerskiej, co o "rzetelności" gazety wyborczej myśli Pan Szatkowski, który tak spointował wielokrotne przeinaczanie faktów szczegółowo opisanych, choćby w "W stronę Pysznej", a jeżeli już, przytaczali je "jako swoje, a jest to zawłaszczenie czyjegoś tekstu, bez podania źródła, co jak wiadomo nie jest zgodne z przyjętymi zasadami korzystania ze źródeł i czyichś opracowań." dodaje Szatkowski. Ale wróćmy do pointy:
"Reasumując tekst Smoleńskiego i Kurasia jest niezwykle płytkim, pełnym błędów i napisanym bez pomysłu wyobrażeniem o postaci Józefa Oppenheima, której autorom - tak mi się wydaje - nie udało się prawdziwie oddać. Szkoda tak zasłużonej dla Zakopanego i turystyki postaci, jaką był Oppenheim, by podobne ?teksty? były publikowane, gdyż zaciemniają one obraz historii i prawdziwych dokonań tego człowieka. I chociaż coraz mniej jest ludzi, którzy na pytanie: - pamiętasz Józefa Oppenheima i jego czasy? mogą odpowiedzieć twierdząco: - tak, pamiętam, to wcale to nie znaczy, by bezkarnie publikować podobne, nazwijmy to po imieniu ? ?knoty?. Tak bowiem tekst Smoleńskiego i Kurasia oceniła większość zakopiańczyków, ludzi gór, ratowników TOPR, z którymi na ten temat rozmawiałem i tak sam nisko go oceniam. Moje sprostowanie nie zostało wydrukowane w ?Gazecie Wyborczej?. Pozostaje więc życzenie, aby jak najmniej podobnych tekstów było drukowanych. Bo czemu służą? Prawdzie z pewnością nie."
Tak jest właśnie "rzetelna" gazeta wyborcza!!!
Janowski 2017-04-23 21:28:37
@ Antoni Rydzyk
Masz coś do powiedzenie w temacie CeperenVolk , Goralenvolk ?
Co do idiotów , kretynów sprawa jest prosta , kretynowi nie da się wytłumaczyć , to jest choroba i za razem średnia demokratyczna czego dowodem jest między innymi twój wpis nie na temat .
Z telefonu się źle pisze i stąd czasami pomyłki w pisowni . Chcesz , mogę ci podać twoje .
Po za tym zauważyłem że jesteś jakimś lewakiem przyklejając sobie ksywkę Antoni Rydzyk , któremu nie dorastasz do pięt i na przeciw jesteś nikim .
Ps. Tego rodzaju twoje wpisy nie na temat oddalają jedynie sen tematu - systemowym pieskom pewno za to płacą , ile ci płacą Antoś ? Co dostajesz przedwczesną emeryturę z milicji ?
iiIi 2017-04-23 20:37:05
Panowie dziennikarze niezależni i wolno myślący, może jednak któryś z Was podejmie temat Salomona Morela komendanta wielu obozów koncentracyjnych zwanych obozami pracy w tym obozu w Jaworznie gdzie zamęczono wielu ludzi w tym górali zatrzymanych i aresztowanych jako "kułacy". Po tym fakcie można było wywłaszczać ich z majątków i stawiać osiedla dla tzw "niezbędnych zakopanemu" te krzywdy są jeszcze do rozliczenia choćby po to,
żeby dzisiejsi niezbędni nie pluli w urawniłowce na niczemu niewinnych ludzi bo to jest irytujące.
Antoni Rydzyk 2017-04-23 20:26:44
janowski, tyle tylko, że dla ciebie prymitywny kretynie wszyscy są idiotami!!! Tylko ty jeden wszystkie rozumy zjadłeś , wszystko wiesz najlepiej i twoja racja jest najtwojsza!!! No, może jest jeszcze ktoś, Rys. Jeden pisze wogule, drugi samorząduw. Gratuluję ci kompana. Wreszcie znalazłeś godnego siebie sprzymierzeńca. Co prawda w dól, ale równasz do niego. A to już coś.
Janowski 2017-04-23 19:57:46
@mam to w d
No tak , młode człowieki tak mają , to teraz norma .
Temat blogu skomentowałem , przygłupom czepiającym się mnie odpowiedziałem .
Ps. Pod Monte casino ginęli ludzie bez sensu , można było obejść Niemców sami zdechli by z głodu . Ofiary pod Monte Casino to efekt polityki antypolskiej pozbycia się znaczącej armii mogącej mieć wpływ na postanowienia Jałty . Ze względu na szacunek dla twoich przodków powinieneś zainteresować się faktami historycznymi i znać historię obecną . Ale skoro masz to w d ?
mam to w d 2017-04-23 19:15:47
@janowski. Masz kurzy móżdżek, czepiasz się ludzi, a nie sytuacji. Podobnie jak ten @Antoni Rydzyk. Jestem młodym człowiekiem, nie wiem czy mam wyjechać na stałe z tego dzikiego kraju czy być parobkiem u jakiego pracodawcy pobożnego kretyna. A moi przodkowie walczyli pod Monte Cassino i leżą na cmentarzach w Polsce. Czekam, jak wy stare dziady zamiast zabrać się do roboty, ogłoszą Walusia kiblującego w RPA żołnierzem wyklętym. To wy macie kompleksy, Pani Grażyno Krupa cyt. "Beata -W sumie nasz rację, bo teraz mamy takiego jednego co jest na usługach Niemiec". Pytam kogo? a jak już to zgodnie z nauką papieża Polaka. Więc w czym problem, jesteście tak prymitywni, że nie warto was żałować.
Janowski 2017-04-23 19:04:03
@ Dziadek - masz rację . Oby więcej osób które widzą jasno , jak TY . Ciemnogród dzisiaj to jakaś moda czy co ? czy to ten wirus działa na tępaków ?
Janowski 2017-04-23 18:56:36
@Honorificabilitudinitatibus
Złe Myśli ? złe słowa ? złe czyny? Nie płacą mi za bezmyślność , Nie będę nikogo chwalił za złe czyny , nikogo nie waliłem po pysku za to że jest idiotą , bo to choroba - chorobę trzeba leczyć . Ja lekarzem nie jestem . Masz problem to się lecz @Honorificabilitudinitatibus - coś tam .
Honorificabilitudinitatibus 2017-04-23 17:57:02
Do Janowskiego, szkoda człowieku że się Ciebie nie da wyrwać jak chorego zęba. Najpierw złe myśli, potem złe słowa, na końcu złe czyny. Skąd w Tobie tyle agresji i złej woli?
dziadek 2017-04-23 16:20:49
Jednym z elementów kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji.
Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie!
I rób tak, żeby ludzi skłócić, skłócić, skłócić, żeby sobie do gardeł skakali!

Jak by ktoś źle, nie zgodnie z lansowaną lewacką linią pomyślał (a co dopiero powiedział lub napisał) o uchodźcach ( ponoć prawdziwych uchodźców jest około 5%) to wiadomo że ma twarz ksenofobiczną, rasistowską, islamofobiczną, egoistyczną, samolubną, okrutną, tchórzliwą, agresywną i paranoiczną.(cytat za red. Żakowskim)
Ale pisać źle i jednostronnie o Góralach, eee co tam ? o Polakach jest wyrazem PO stępowego ?. Nazwijcie to jak chcecie.
Ostatnimi czasy prawie co tydzień można się dowiedzieć w zaprzyjaźnionych zagranicznych mediach o polskich obozach zagłady. Wcale bym się nie zdziwił, jak jacyś koledzy PO fachu Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego opublikowali książkę o tym jak to Polacy wyłapywali w całej Europie Żydów i zwozili do komór śmierci.
Taaak, - powinniśmy być im wdzięczni, że nie wspominają o fabrykach śmierci w Polsce przed rokiem 1939! Za jakie takie miejsce przy korycie trzeba się odwdzięczyć!
Czy zauważyliście, że mamy tylu Eurodeputowanych i pełniących zaszczytne funkcje w Brukseli i oprócz tych z ramienia PiSu żaden się do tej sprawy nie odniósł. Boją się narazić!
Szkoda, że wczoraj nie poszedłem na spotkanie i nie dowiedziałem się co sądzi o tej sprawie Róża Maria Graefin von Thun und Hohenstein.
Tak sobie czasem myślę (pokiel mi wolno myśleć) kto jest gorszy ? czy Wacusie z czasów okupacji, czy Maciusie z czasów teraźniejszych???
Janowski 2017-04-23 14:19:01
@ mam to w d
Gdybyś miał to w d.... to w ogóle byś się nie odzywał - widać masz coś za skórą - pochodzenie , sympatie , powiązania rodzinne ? poczucie współodpowiedzialności za przodków ? być może poczucie winy ?
mam to w d 2017-04-23 11:31:47
Boję się, że dojdziecie do wniosku, że ziemia jest wklęsła. Brakuje jeszcze w tym przep.......niu księdza.
dziadek 2017-04-23 11:18:04
Panie Zbyszku, z ust mi to wyrwałeś. Miałem też coś o tym napisać.
Nie mam tyle wiadomości w tym temacie co pan, ale coś osobistego.
Jako kilku latek byłem świadkiem rozmowy mojego dziadka i dwóch jego kolegów. Ześli się, coby spróbować jako się dziadkowi w gąsiorku zakisiyło. A jak już dość krapke spróbowali, zacyni zbacować jak to za Niemca było.
Pamiętam jak opowiadali, że chodzili po chałupach agitatorzy w okolicach Zakopanego i namawiali do przyjęcia kenkarty. Oferowali jakieś korzyści za to. Jedno nazwisko do dzisiaj pamiętam, drugie zapomniałem, niebyły to nasze góralskie nazwiska.
Jeden stryk wywieziony na roboty, ślad po nim zaginął. Drugi ostatni rok okupacji ukrywał się na Śląsku.
toro 2017-04-23 11:07:07
do GK: mamy ale to nie jednego przyjaciela Putina
antykomuch 2017-04-23 10:43:57
do rys
Dobra propozycja. Polecam poniższy link, pod którym można odnaleźć współpracowników dawnej władzy.
http://inwentarz.ipn.gov.pl/#
Janowski 2017-04-23 10:37:48
Brawo Panie Sikora .
We wcześniejszych komentarzach na temat temat CeperenVolk ( GóralenVolk ) opisywanych przez Szatkowskiego , ochoczo wracającego do tematu przez Krupę w jego blogach wielokrotnie podkreślałem że temat wraca bo sponsorowany jest przez grupę ,powiem wprost narodowych socjalistów z szyldem UE . Można by tu przytoczyć parę nazwisk , funkcje jakie pełnili od czasu powstanie pierwszych samorząduw w Zakopanem z Krokowskim i spółką kapusi ze związku Podhalan i Zamoyskich . Widać temat jest aktualny do dziś - czyli integracyjny ferment euroregion Tatry - jak przed drugą wojną światową , generalna gubernia w czasie wojny i wyższym stopniem socjalizmu po wojnie do fermentu obecnego zmierzającego do tego samego celu i dalej z Niemieckim przytupem entuzjastów narodowego socjalizmu - Piłsudczycy . Ja wolałbym aby Polska była Polską a nie poddanym wasalem sąsiadów przesiąknięta sponsorowaną nienawiścią inspirowana przez nich .
Pozdrawiam .
Future 2017-04-23 09:34:45
Panie Zbigniewie..ucieszyłem sie gdy to przeczytałem gdyż po ostatnich komentarzach pod artykułem o piłkarzu ktury przeniósł sie do Zakopanego byłem bardzo oburzony jak pisali o rzekomej ,,góralskiej zdradzie,, nielubie jak pakuje sie wszystkich do jednego worka..poczciwy i oczytany z Pana cłek ;)
Tadeusz Morawa 2017-04-23 09:08:38
A gdzie tutaj Armia Krajowa,1 PSP AK największy pułk w czasie okupacji w istniejących granicach dzisiejszej Polski,zapomniano.
rys 2017-04-23 08:06:28
Moze by tak ujawnic tych powojennych szmalcownikow. Kara ich minie, ale niech chociaz sie wstydu "najedza".

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA na Krupówkach zatrudni KIEROWCĘ Z WŁASNYM AUTEM do rozwożenia posiłków. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni MECHANIKA oraz ELEKTROMECHANIKA do Zakładu Obsługi Technicznej, praca na pełen etat, od pon.-do piątku. Nr tel. 18 695 802 627, e-mail: tesko@tesko.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Warsztat Samochodowy w Zakopanem zatrudni Pomocnika Lakiernika. 506103097rafalusm@gmail.com
  Tel.: 506103097
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ - Nowy Targ. 502 648 494.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 1 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 7 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 5 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6 2022-01-16 11:35 Czwarty dzień poszukiwań turysty w Tatrach Zachodnich 2022-01-16 11:20 Światowy Dzień Śniegu na Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 2022-01-16 10:45 Powietrzna fala uderzeniowa z wysp Tonga dotarła nawet na Kasprowy Wierch 6 2022-01-16 10:20 Dziś rano turysta zdążył już spaść z dużej wysokości na Rysach 1 2022-01-16 10:00 Górale z dna jeziora 1 2022-01-16 09:35 Prezydent Andrzej Duda wystartował na Szymoszkowej 12 2022-01-16 08:55 Zapaliły się sadze, ściany wokół komina trzeba było rozebrać 2022-01-16 07:59 Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego dopiero po godzinie dzisiątej 2 2022-01-15 22:08 Kolędowanie z Chórem Gorce (WIDEO) 2022-01-15 21:59 Ciął drewno i stracił cztery palce. Potrzebna pomoc 2022-01-15 21:27 Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginęła 29-letnia Ukrainka 4 2022-01-15 21:09 Kluczyki od porsche znalezione w Białce Tatrzańskiej 2022-01-15 20:45 Ania Gąsienica Byrcyn wystąpi na Eurowizji? 1 2022-01-15 20:14 Nowotarski Ekonomik najlepszy na Podhalu w rankingu Perspektyw 2022-01-15 19:31 Krupówki po Pucharze Świata. Pierwsze interwencje policji (WIDEO) 3 2022-01-15 19:15 Dziś również nie znaleziono zaginionego turysty w Tatrach Zachodnich (ZDJĘCIA) 2022-01-15 18:30 Wzruszające pożegnanie tragicznie zmarłego nauczyciela historii 2022-01-15 17:48 Nagły zgon u zbiegu ulic w sercu Zakopanego 2022-01-15 17:42 Polacy na 6. miejscu. Słowenia najlepsza. Rozczarowanie? (ZDJĘCIA) 13 2022-01-15 17:30 Poślizgnięcia i upadki na Rysach i Suchych Czubach 1 2022-01-15 16:49 Parkingi pełne, kibice szczęśliwie dojechali na skoki 1 2022-01-15 16:07 Po pierwszej serii Polacy na szóstym miejscu 4 2022-01-15 15:45 Małopolscy "Łowcy głów" zatrzymali na Podhalu gangstera (WIDEO) 2022-01-15 15:30 Japończycy najlepsi na treningach 2022-01-15 14:37 Słowaccy ratownicy znaleźli wczoraj plecak w Tatrach Zachodnich (AKTUALIZACJA) 1 2022-01-15 14:30 Policjanci odnaleźli kierowcę, który spowodował kolizję. Wysoki mandat 4 2022-01-15 13:38 Prezydent Andrzej Duda jest ozdrowieńcem i przyjedzie do Zakopanego 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-16 23:21 1. Cos pieknego. Patrzac na ten widok tatrzanskiej panoramy i piekny odcinek nowej zakopianki az sie marzy mknac taka trasa az do podnoza tatr i zaparkowac na wielkim parkingu z cennikiem na 5 dni + albo 24 h+ i wersja na godziny. Zniknalby ciasnoty Zakopanego i odetchnąć by mozna bylo tez o wiele świeższym powietrzem. Coz pomarzyc mozna. 2022-01-16 23:10 2. Z niechecia ale popatrzylem na stroj tego dlugopisa. Ile kosztowalo to wdzianko zeby go ladnie pokazac?? Ile kosztuje tygodniowa sesja rechabilitacyjna dziecka?? Ile takich sesji mozna by bylo zakupic w prywatnej przychodni omijajajc spolki obajtka??. Wchodzi na to ze uzbierali 1 tys a na retusz dlugopisa 100 razy tyle. Mam cokolwiek racji czy myle sie calkowicie?? 2022-01-16 23:00 3. Ja bym postawił wieżę widokową na Babiej... i na Świnicy też! 2022-01-16 23:00 4. no rzucam robotę i jadę.......czy Słowacy naprawdę chcą takiego samego bangladeszu jaki oferuje zako...?! 2022-01-16 22:05 5. On tak pomaga dzieciom niepełnosprawnym ,że żyją w dobrobycie takim jak oni ,śmiech na sali ,papier wszystko przyjmie i gadanie ,godać se mogę ale nie muszę tego robić. Prezydencie odejdż z honorem nie kompromituj się już więcej. Wstyd . 2022-01-16 21:57 6. To wróżba, że nie będzie niczego!!!... 2022-01-16 20:48 7. strach na kaczych łapach...... 2022-01-16 20:31 8. @Podszerstek za dużo nie masz do powiedzenia .Słucham co masz do powiedzenia . Fizyke to ja znam , ale czy ty ?? 2022-01-16 20:13 9. Szanowni Panowie Redaktorzy TP JURECKI, PEŁKA proszę Was jako Wasz stały czytelnik Waszego Tygodnika, nie piszcie o tej osobie, że jeździ sobie na deskach, a niech tam sobie jeździ. Szkoda teksu na tego typu pisadła, są u nas na Podhalu ważniejsze sprawy jak ten narciarz. Jak chcecie to Wam kupie duży, ładny i porządny I Długopis RP - amen. 2022-01-16 20:08 10. prezydencik prosi o jalmuzne dla dzieci a wydaje 2 Miliardy na partjna tv. Nie mam slow jak to okreslic. Komunisci robili czyny spoleczne. Przykladowo zrobili sciezkie za 5 tys. Ale...... po czynie przechlali 20 tys. ten to oto milosnik ile dzieki niemu wplynelo na renowacje dworku obajtka?? A ile kosztowala dodatkowa ochrona?? jest zysk czy w plecy?? Hipokryzja nie zna granic.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP