Reklama

2017-04-22 22:47:02

Blog

CeperenVolk - nieznana historia zdrady

Goralenvolk jest tylko jedną bardzo propagowaną stroną medalu. Na drugiej stronie znajduje się nieznany CeperenVolk, czyli ludzie mieszkający na Podhalu podczas niemieckiej okupacji, którzy nie czuli się góralami a podjęli współpracę z Niemcami. Stali się zdrajcami ojczyzny, ideologami Goralenvolk, oprawcami, zabójcami, donosicielami w większości mającymi na rękach polską krew.

Awers
W księgarniach pojawiła się kolejna książka inspirowana historią Goralenvolk - „Krzyżyk Niespodziany” autorstwa Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego. Czytając ją, zaznaczałem strony z tekstem pełnym błędów faktograficznych, przekłamań czy to, co mnie przede wszystkim zabolało przypisywanie działań oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty” osobie, która nie miała z tym nic wspólnego. Pomijam fakt, że w tej publikacji nie wspomniano o pierwszym na Podhalu zbrojnym oddziale partyzanckim „Szaroty”, który wykonał ponad dwadzieścia wyroków śmierci na kolaborantach, bowiem brakuje tam także opisu wielu innych osób i oddziałów walczących z Niemcami na Podhalu. Każdy twórca pisze to, co chce i autorzy tej książki z tego prawa skorzystali. Jednych wyeksponowali o innych nie wspomnieli. Początkowo chciałem się zwrócić do autorów o przedstawienie źródeł i dokumentów do tych treści, które moim zdaniem nie odpowiadają prawdzie. Uświadomiłem jednak sobie, że w przypadku Goralnevolk  w większości nie chodzi o dochodzenie do prawdy tylko o cykliczne „przeczołganie” górali a przy okazji jakaś kasa wpadnie, bo temat nośny. Czyli, nie chodzi o to, aby złapać króliczka, lecz aby wciąż gonić go.
Książka „Krzyżyk Niespodziany” jest moim zdaniem publicystyką historyczną niewnoszącą nic nowego. O Goralenvolk w ostatnich latach ukazało się mnóstwo artykułów prasowych, internetowych, książek, nakręcono filmy dokumentalne czy audycje radiowe. Stał się on też inspiracją dla artystów i literatów. W nawiązaniu do tej przeszłości Podhala powstał kryminał „Śleboda”. Większego natchnienia tematem Gorlanvolk dostali twórcy słuchowiska radiowego „Nietoty” autorstwa Sebastiana Majewskiego i w reżyserii Jana Klaty, które w 2014 roku nagrało Polskie Radio Kraków. Na tym jednak nie poprzestano. Do słuchowiska przygotowano plakaty, koszulki, komiks i płyty, które zaprojektował Kuba Woynarowski. W ramach przepisów o dostępie do informacji publicznej w 2015 roku zwróciłem się do ówczesnego prezesa PR Kraków Marcina Pulity o udostępnienie kosztów tego przedsięwzięcia. Po wielomiesięcznych pisemnych przepychankach udało się cześć z nich uzyskać.  
Koszty realizacji słuchowiska „Nietoty” -  8 766,97 zł netto
Koszt pracy aktorów przy słuchowisku wyniósł – 3 000,00 zł netto
Łączna ilość plakatów „Nietoty” wyniosła 1 100 sztuk
Wydruk plakatów - 1 124, 17 zł netto
Tygodniowa ekspozycja plakatów -  6 740,00 zł netto
Łączna ilość komiksów „Nietoty”  z płytą wyniosła 500 sztuk
Koszt produkcji komiksów z płytą - 10 290,00 zł netto
Łączna ilość koszulek „Nietoty" to 200 sztuk
Koszt produkcji koszulek - 2 238,00 netto
Łączny koszt słuchowiska „Nietoty” w wykazanych pozycjach: 32 159,14 zł netto doliczając VAT (nawet do wynagrodzenia aktorów) brutto wyniósł: 39 555,74 zł. Nie są to koszty ostateczne, bowiem nie udało się uzyskać wysokości honorariów reżysera, twórcy tekstu, autora oprawy wizualnej słuchowiska. Ocenę wartości artystycznej pozostawiam tym, którzy słuchowisko „Nietoty” znają. Wkrótce nowe dzieła, bowiem wieść niesie, że o Goralenvolk ma też powstać film fabularny. Inni twórcy pewnie też coś będą mieć w tym temacie do powiedzenia, więc może powstaną poematy, sztuki teatralne, opera, operetka, wystawy malarskie i rzeźby.
Rewers
Nazwę CeperenVolk wymyśliłem, jako tytuł rozdziału, który ostatecznie w książce o Wojciechu Duszy „Szarocie” się nie znalazł. Nie chciałem, aby dla niektórych osób stał się wątkiem wiodącym, przykrywającym główny temat książki. Rozdział ten napisałem z powodu ogromu materiałów, do jakich dotarłem podczas opracowywania książki o Szarocie. Poszukiwałem informacji, kto zdradził Wojciecha Duszę, co w rezultacie doprowadziło do śmierci blisko stu osób. W archiwach są setki relacji osób z Podhala represjonowanych przez Niemców, rodzin, których bliscy zostali zabici lub zesłani do obozów, skąd już żywi nie wrócili. W wielu przypadkach zeznawali o osobach, które przyczyniły się do ich zatrzymania. Gestapowcy bez zdrajców i donosicieli nie odnosiliby takich sukcesów na Podhalu w zwalczaniu polskiego podziemia lub wszelkiego rodzaju sprzeciwu wobec Niemiec. Pośród opisanych zdrajców i donosicieli niewiele jest nazwisk góralskich. Są za to osoby zamieszkujące na Podhalu podczas okupacji niemieckiej, które nie identyfikowały się z góralami a wielu wręcz nienawidziło ich. Większość z nich dobrowolnie podjęła współpracę z Niemcami i donosiła na swoich sąsiadów, kurierów, działaczy ruchu oporu, współpracowników a zdarzało się, że i na najbliższą rodzinę. Z tego powodu straciło życie setki mieszkańców z Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej, Rabki, Zakopanego i wielu innych podhalańskich miejscowości. Kolejne setki osób zostało trwale okaleczonych i utraciło zdrowie podczas tortur w Palace siedzibie zakopiańskiego gestapo. Pośród zdrajców i donosicieli niechlubną rolę odegrało wiele kobiet. Te, które oficjalnie zadawały się i pokazywały z Niemcami nie były problemem, bowiem trzymano się od nich z daleka. Gorzej było z tymi, które potajemnie spotykały się z Niemcami i przekazywały informacje. Siatkę kobiet donosicielek stworzyła Aleksandra Keller kochanka Weissmana szefa gestapo w Zakopanem. Mieszkała w domu naprzeciw budynku Palace, gdzie przekazywała informacje zebrane od swoich denuncjatorek. Po wojnie okazało się, że od Weissmana miała nazwiska innych kapusiów z całego rejonu działania zakopiańskiego gestapo. Podjęła negocjacje z bezpieką w Zakopanem o przekazaniu listy zwerbowanych współpracowników gestapo w zamian za bezkarność. Podczas okupacji niemieckiej był też inny rodzaj donosicielstwa. W zeznaniach zakopiańskich gestapowców złożonych po wojnie przed polskimi sędziami, czytamy o setkach anonimowych donosów, jakie corocznie wpływały do „Palace”. W dokumentach są też relacje o pracownikach poczty w Nowym Targu, Rabce i Zakopanem, którzy z narażeniem życia przechwytywali anonimy do gestapo. Pracownik poczty w Zakopanem został na tym przyłapany i wysłany do obozu, z którego już nie wrócił.
Po wojnie zdrajców ojczyzny i donosicieli usiłowano postawić przed sądami oraz surowo ukarać. Częściowo się to udało. Od stycznia 1945 roku zbierano zeznania świadków, którzy wskazywali konkretne osoby, jako informatorów i współpracowników gestapo. Instalujące się wtedy władze komunistyczne początkowo rzetelnie zabrały się za ich aresztowanie. Świadczą o tym protokoły z przesłuchań.  Jednak należy pamiętać, że w tym czasie władza komunistyczna ma wielki problem z partyzantami na Podhalu, więc UB zależy, aby informatorzy, którzy wcześniej współpracowali z gestapo teraz zaczęli donosić do nich. I tak się w wielu przypadkach dzieje. Cześć z nich za swe wielkie przewinienia otrzymała symboliczne wyroki, pozostałych uniewinniono.
Historia okupacji niemieckiej na Podhalu jest wyjątkowo pogmatwana. Odchodzą ostatni świadkowie tamtych lat i nikt nie stara się uwiecznić ich wspomnień. Wątek Goralenvolk jeszcze niejednokrotnie będzie poruszany. Otwarte pozostaje pytanie czy CeperenVolk i inne epizody kolaboracji nie tylko z Podhala, ale z całej Polski zostaną w najbliższych latach przedstawione. Historycy szacują, że do 1945 roku Niemcy zwerbowali 60 – 70 tysięcy informatorów polskiego pochodzenia. Ilu pozostawili uśpionych agentów chyba się już nie dowiemy.
Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
arek 2017-05-07 20:13:52
niestety o Goralenvolk trzeba pisać bardzo porządnie, wnikliwie. Inaczej to zjawisko bedzie zawsze tylko stygmatyzowału Górali a nie bedziemy niczego rozumieli więcej. Czytam komentarz nieajkiego Lacha i utwierdza mnie to w tym przekonaniu. W dzisiejszmy miedialnym świecie to jest gotowy materiał na kłamstwo. Fantastyczne wręcz logo "Goralenvolk". i więcej nikt nie będzie pamiętał. Zdrada i już.
i przeczytałłem książkę W .Szatkowskiego. I też uważam ,że nie dźwignąl tematu. Teraz sie nie pisze tak książek o historii. Bez statystyki, liczenia, porownania z innymi społecznościami . Trzeba spojrzeć jak pisze książki T.Snyder. I wtedy byśmy się dowiedzieli : jaki procent mieszkańców Podhala wspólpracował, a jaki w Radomskiem. Jakie były rzeczywiste warunki życia ludności wiejskiej ( patrz komentarz Lach: nie rozumie ten pan,że ludność wiejska w okupowanej Polsce ekonomicznie wręcz zyskała, a na pewno w ilościach względem ludności miejskiej, wieś wobec miasta przestała być pariasem). Trzeba podjąć pytanie: kiedy możemy mówić o odpowiedzilności jakiejś społeczności za zdradę? wtedy kiedy Niemcy nadali jej nazwę i zinstytucjonowali? wtedy donosiciele w Krakowie to nie zdrajcy. A góral , który wziął kartę góralską to zdrajca. przciez to absurd do kwadratu. I takich pytń trzeba postawić wiele. Ale trzeba tą dyskusję prowadzić bardzo rozwaźnie. Bo tylko dajemy materiał ciemnocie, która zapamięta tylko logo ( i poczuje sie moralnie lepsza)
dodam, jestem z kieleckiego
rys 2017-05-06 15:52:14
Janowski - Tak sie sklada , ze pamietam czasy PRL. Ocet na polkach i kolejki po wszystko. Po prostu u nas brakuje ludzi w rzadzie , ktorzy by naprawde pomysleli o obywatelach, a nie o swoich kolesiach. Dotyczy to kazdego z rzadzacych PO, PiS itp. UE dala nam mozliwosc legalnego wyjechania z kraju w celu : zwiedzania , pracy, zakladania firmy poza granicami naszego panstwa. Problem polega na tym , ze rzadzacy szukaja pieniedzy tylko dla siebie i swoich kolesi. Pieniadze ktore powinny byc przeznaczone w calosci na rozwoj naszej gospodarki, trafiaja do prywatnej kieszeni. Tyczy to tak samo Polski jak i innych krajow.
Problem uchodzcow to juz inny temat. Powinno sie go zalatwic w ich kraju, ale USA i Rosja maja tam interesy zbrojeniowa i zrobia wszystko aby kosztami obciazyc inne kraje.
Janowski 2017-05-04 13:53:00
@ Rys
Zauważyłeś zapewne że problemy w europie zaczęły się w momencie powstania UE wraz z ideą globalizacji . Jugosławia ( już nie istniejąca ) , Grecja, Hiszpania, Francja ,Libia,Polska . Jaskrawo widać to śledząc poczynania eurofederastów pod dyktando Niemiec . Polsce nie jest potrzebna taka UE i najlepiej by było opuścić tan kołchoz za przykładem Anglii . Polska nie takiego scenariusza oczekiwała po UE - wpadliśmy z deszczu pod rynnę - z RWPG do UE na dodatek znaleźliśmy się w skrajnie zrujnowanej sytuacji obronności i gigantycznym zadłużeniem jako dorobek elit politycznych . No tak , ku chwale ojczyzny , dać po zasługach piewcom propagandy i celebrytom . Tak trzeba być człowiekiem i za nie przyjęcie uchodźca zapłacić 250 ,000 euro tylko za to że naszym Polskim obowiązkiem jest sprzątanie syfu po USA za rządów Obamy przy aplauzie Niemiec - zajebiś cie
ino_centy 2017-04-30 19:20:28
@cobra. Ty ze względu na wiek jesteś zapewne rezydentem na parafii. I przyszło nam utrzymywać takiego darmozjada. Mogli by cię przenieść do Chorwacji.
Antoni Rydzyk 2017-04-30 14:14:06
parker, a to neofaszyści, obok ONR też maszerowali po Warszawie??? Jeśli to prawda, co piszesz, to faktycznie trzeba by wyjaśnić, czemu to maciar i Błaszczak kazali ochraniać tylko neofaszystów, a ONR już nie.
parker 2017-04-30 12:06:54
Do@AR. Policja miała rozkaz ochraniać neofaszystów i za wszelką cenę umożliwić im przejście. Wywiązała się z tego zadania gorliwie. Warszawiacy którzy przyszli protestować przeciwko marszowi neofaszystów, zostali skopani, zepchnięci pod mur i tam przetrzymywano ich bezprawnie przez dwie godziny. Wśród uwięzionych bezprawnie osób znalazły się też dzieci, które przypadkiem przechodziły chodnikiem. Policja nie chciała uwolnić płaczących dziewczynek, które tłumaczyły, że szły chodnikiem na zajęcia, gdy urządzono łapankę na antyfaszystów.
rys 2017-04-29 17:30:00
Janowski - trzeba byc czlowiekiem. Problem uchodzcow trzeba rozwiazac u nich. Takie sa mozliwosci w dzisiejszych czasach. Nasz Norod tez uciekal przed wojna i okupantem. Dostalismy pomoc. Nie mozemy wystawiac du... na UE, bo sami w niej zostaniemy. Sprzedawac naszej narodowosci tez nie mozemy. Nalezy znalesc kompromis. Takie ogolne skojarzenia. O klerze nie bede mowil, bo oni byli zawsze za silniejszymi w danym czasie. Potrafia to wykorzystac!
Antoni Rydzyk 2017-04-29 14:46:24
Do@POtiomkin, (pancernik), jak bardzo trzeba nienawidzić POstęPOwego "prawdziwego" POlaka, herr TfuSSka, żeby witać go czerwonymi kartkami i pod prokuraturą życzyć mu STO LAT!!
pancernik 2017-04-29 13:22:07
Do@majówka. Zastanawiam się jak trzeba nienawidzić Polski, by w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja brać udział w mszy za ojczyznę i nazywać siebie prawdziwym Polakiem. Przecież wiadomo, że kler i papież spiskował z carycą przeciw postępowej ustawie ograniczającej "obyczaje" kleru i kościoła w Polsce.
Antoni Rydzyk 2017-04-28 23:19:36
Janowski z rysem. Razem twierdzicie, że doskonale znacie historię, jesteście jej wybitnymi ekspertami, razem jesteście też analfabetami, sadzicie byki, że aż przykro czytać, razem w końcu twierdzicie, że nikt niczego nie rozumie, że tylko wy wszystko wiecie najlepiej i w ogóle ... IDEAŁ. Tyle tylko, że ideał jest JEDEN!!! Ustalcie między sobą który z was, ha ha ha ha..
@Fibciu, jutro Obywatele RP (Rosji Putina??) planują blokadę urodzinowego Marszu ONR w Warszawie. Może ich wesprzesz (obywateli RP ma się rozumieć), razem z gorliwa katoliczką, Bacią od "Polskiej Baby", bo co jacyś tam faszyści będą po Warszawie chodzić i drzeć ryja
Janowski 2017-04-28 22:33:20
@rys
Oczywiście - każdy ma prawo mieć własne zdanie , zaznaczyłem to w swoim komentarzu jako odpowiedź dla @iili .
Każdy w swoim życiu jakieś błędy popełnia - ja też , jak my wszyscy . Ważne jest natomiast aby błędów nie popełniać zwłaszcza takich za które cierpią miliony a aby tego uniknąć trzeba znać historię , bo ona się powtarza i powinna być dla nas nauką na przyszłość . Małe zaszłości sąsiedzkie są nie istotne jeżeli nie wyrządzają szkód brzemiennych w skutkach .Niestety Polska od wieków jest masakrowana przez sąsiadów i sprzedajnych przedstawicieli własnego narodu Polskiego , od wieków do teraz . Widać to jaskrawo na forum UE , widać to po aferach ujawnianych nie przez powołane do tego służby na utrzymanie których płacimy podatki - ALE PRZEZ DOCIEKLIWYCH DZIENNIKARZY RYZYKUJĄCYCH WŁASNYM ŻYCIEM . Wspomnę o namiestnikach kościoła na udział których w tych haniebnych poczynaniach zwróciła uwagę @majówka - tak - zamiast być wyznacznikiem drogi moralnej ta banda się pedali , knuje ,kolaboruje z oprawcami , wspiera islamizację i za razem terroryzm z tym związany .Niestety taka jest gorzka prawda bez rozwijania tematu .
rys 2017-04-28 19:48:38
Janowski - kazdy ma prawo miec swoje zdanie. Trudno jednak potepiac sasiadow za to co kiedys zrobili. Zyjemu tu i teraz. Wazniejsze, aby patrzec w przyszlosc i nie popelniac bledow.
majówka 2017-04-28 17:50:47
Czytam Wasze komentarze i stwierdzam, że pominęliście jeszcze taką siłę polityczną jak kler. Bo należy przyznać, że odegrał i odgrywa ważną rolę. Dziwię się, że to zostało pominięte.
Janowski 2017-04-27 18:34:08
@ Lekarz
Nie proponuj mi prymitywnej diagnozy . Zamiast tego podaj argumenty w temacie .
Rozumiem że chlorowirus ACTV-1 jest trudny do wyleczenia - spróbuj .
Na początek terapii proponuję obejrzeć parę wystąpień w euro parlamencie np. Prof. Legutko . Maine Le Pen ,Nigela Farage ,przedstawicieli Czech ,Węgier ,Francuskich polityków i wielu innych zdrowych . Rozumiem twoje zachowanie , to prawdopodobnie oddziaływanie tego wirusa . No cóż w swoim komentarzu zaznaczyłem że to moja opinia i nikogo nie jestem w stanie zmusić do nauki historii , zrozumienia i myślenia . Z tym ostatnim w twoim stanie będzie problem .
koniczyna 2017-04-27 09:49:18
Lachu,

a wrzućże jakąś wykładnię problemu poruszonego przeze mnie na "Plastycznych wędrówkach"

:)
lekarz 2017-04-27 08:41:44
Panie Janowski - powrotu do zdrowia życzę. Na ten moment zalecam spacery zamiast ujadania w internecie. Świeże powietrze i trochę ruchu poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z teorii spiskowych.
Antoni Rydzyk 2017-04-26 23:24:16
janowski, nie wiem co ty pijesz, albo co bierzesz, ale efekt piorunujący. Widzisz mnie nie tylko jako lewaka dostającego przedwczesną emeryturę z milicji, ale i
iili robiącą/cego z ciebie Górala z gazety wyborczej. Czy twoje obłąkanie ma jakiś kres?????
Ps. Może pokaż mi moje -rzekome- pomyłki, tak jak i to,że iili pisząc o Góralu z gazety wyborczekj, pisał/a o tobie!!!!
Janowski 2017-04-26 16:05:40
@iili

Kilka razy próbowałem dodać komentarz - nie udało się , spróbuję jeszcze raz.

Nie jestem Góralem z gazety wyborczej ale dodam swoje trzy grosze .
Ojzeasz Szchter w pewnym momencie swoje życia stwierdził - Marks i Engels się pomylili co nie przeszkadzało że na podstawie ich dzieł Hitler stworzył Mein Kampf za sprawą którego Niemcy zaczęli potrzebować przestrzeni życiowej w efekcie mordując miliony Polaków niszcząc państwo Polskie wszczynając drugą wojnę światową . Sam Ojzasz Szechter mimo że sam stwierdził pomyłkę swoich idoli dalej w imię tych idei sobie poczynał , w konsekwencji jego następcy wiedząc o tej pomyłce kontynuują do dziś - dzieło zniszczenia Polski z orężem propagandowym w ręku . Nasuwa się refleksja - z jednej strony napadli Polskę wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ze wschodu a drudzy wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ( Mein Kampf ) z zachodu . Filozofia żydowska narodu wybranego stała się przyczynkiem rzezi na Polakach , masakrą wojenną i po wojenną . Na dodatek złego w Polskiej konstytucji cały czas mamy zapis o zakazie antysemityzmu a nie ma w niej jednego słowa o zakazie antyplonizmu . Co najgorsze i super bezczelne - Polacy mają płacić odszkodowania żydom za zniszczenia jakie dokonał Hitler w ramach ich żydowskiej filozofii w Polsce .
Dziś w ramach integracji mamy słuchać narodowych socjalistów , faszystów , oprawców Polskiego narodu w ramach tej samej żydowskiej filozofii pod szyldem UE .
Proszę mi powiedzieć jak nazwać ludzi którzy się cieszą że na ich Polskim organizmie pasożytuje przedstawiciel wybranego narodu . Napisałem to w jak największym skrócie , inaczej się nie da , bo to temat na rozprawę naukową między innymi dotyczący obecnych struktur rządzenia państwem Polskim .
Wbrew pozorom temat jest spójny z historią zakopanego , Goralen volk ( ceperen volk ) komunizmem , narodowym socjalizmem i fałszywymi bohaterami narodowymi ,wszelkiej maści wspólnotami opartymi na ideologii kibucu który powstał w Polsce dla Polaków . Wielu z was wie że w Zakopanem spotykali się przed wojną i w czasie wojny przedstawiciele najeźdźców . Po podpisaniu w Moskwie 1939 roku niemiecko ?radzieckiego traktatu o granicach i przyszłości doszło do serii spotkań wysokich przedstawicieli politycznych obu okupantów . Celem była koordynacja metod zwalczania polskiego ruchu oporu . Na miejsce III konferencji Metodycznej Gestapo ? NKWD ( kim było NKED ) wybrało Zakopane co nie jest przypadkiem ! Już przed wojną narodowi socjaliści przyjaciele Hitlera - piłsudczycy planowali wspólnie spektakl polityczny i socjotechniczny mający się hipotetycznie rozegrać na terenach Polski , w tym na Podhalu . Obecnie realizowane jest to samo założenie tylko po szyldem UE i nadzorem Niemiec . Trudno się z tego powodu cieszyć . Próbując poruszać tą prawdę narażam się dla kasty czerpiącej korzyści - korzystającej z tego układu , nadstawiając się przy okazji zwolennikom globalizmu . Najprościej zrobimy z delikwenta wariata . Dlatego pojawiają się krytyczne komentarze w stosunku do mnie , albo moje komentarze są wycinane na zasadzie wolności wypowiedzi ha ha ha promowanej przez TP , bądź też temat jest oddalany komentarzami typu a wy bijecie murzyńskość za słowami Sikorskiego . Takie same metody stosuje każdy totalitaryzm np. z Trampa robi się wariata , albo robi mu się Impeachment . Każdy sposób jest dopuszczalny by pozbyć się przeciwników politycznych , albo majtki Moniki Lewinsky przechowywane przez parę lat ze spermą , albo prawa kobiet do aborcji , bądź promocja homoseksualizmu jako narzędzia degradacji społecznej itp .


Na koniec zagadka ? jakie państwo ma ministerstwo do spraw czystości rasy i najwięcej wrzeszczy o rasizmie ?

Ps. Całkowicie się zgadzam ze słowami Marine Le Pen wygłoszonymi w Ero parlamencie odnoszącymi się do dyktatury Niemieckiej w UE , to również związane jest z indoktrynacją narodu Polskiego w czasie drugiej wojny światowej ( Goralen Volk ) . Mam cichą nadzieję podobnie jak w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich , czy też samorządowych w Polsce , jak również brexitu będę miał rację co do swoich prognoz . Marine Le Pen wygra wybory , nawet jak przegra to i tak koniec UE pod dyktando Niemiec się zakończy wraz z UE . Wówczas zmieni się narracja euro piesków do tresury , bo to tylko pieski .
To tylko moja opinia i komentarz , co do akceptacji którego nie jestem władny nikogo zmusić .
Pozdrawiam .
ordynator 2017-04-26 15:28:31
Lach już wrócił na oddział zamknięty
Janowski 2017-04-26 13:44:24
@iili
Nie jestem Góralem z gazety wyborczej ale dodam swoje trzy grosze .
Ojzeasz Szchter w pewnym momencie swoje życia stwierdził - Marks i Engels się pomylili co nie przeszkadzało że na podstawie ich dzieł Hitler stworzył Mein Kampf za sprawą którego Niemcy zaczęli potrzebować przestrzeni życiowej w efekcie mordując miliony Polaków niszcząc państwo Polskie wszczynając drugą wojnę światową . Sam Ojzasz Szechter mimo że sam stwierdził pomyłkę swoich idoli dalej w imię tych idei sobie poczynał , w następstwie jego dzieci wiedząc o tej pomyłce kontynuują do dziś - dzieło zniszczenia Polski z orężem propagandowym w ręku . Nasuwa się refleksja - z jednej strony napadli Polskę wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ze wschodu a drudzy wyznawcy filozofii Marksa i Engelsa ( Mein Kampf ) z zachodu . Filozofia żydowska narodu wybranego stała się przyczynkiem rzezi na Polakach , masakrą wojenną i po wojenną . Na dodatek złego w Polskiej konstytucji cały czas mamy zapis o zakazie antysemityzmu a nie ma w niej jednego słowa o zakazie antyplonizmu . Co najgorsze i super bezczelne - Polacy mają płacić odszkodowania żydom za zniszczenia jakie dokonał Hitler w ramach ich żydowskiej filozofii w Polsce .
Dziś w ramach integracji mamy słuchać narodowych socjalistów , faszystów , oprawców Polskiego narodu w ramach tej samej żydowskiej filozofii pod szyldem UE .
Proszę mi powiedzieć jak nazwać ludzi którzy się cieszą że na ich Polskim organizmie pasożytuje przedstawiciel wybranego narodu . Napisałem to w jak największym skrócie , inaczej się nie da , bo to temat na rozprawę naukową między innymi dotyczący obecnych struktur rządzenia państwem Polskim .
Wbrew pozorom temat jest spójny z historią zakopanego , Goralen volk ( ceperen volk ) komunizmem , narodowym socjalizmem i fałszywymi bohaterami narodowymi ,wszelkiej maści wspólnotami opartymi na ideologii kibucu który powstał w Polsce dla Polaków . Wielu z was wie że w Zakopanem spotykali się przed wojną i w czasie wojny przedstawiciele najeźdźców . Po podpisaniu w Moskwie 1939 roku niemiecko ?radzieckiego traktatu o granicach i przyszłości doszło do serii spotkań wysokich przedstawicieli politycznych obu okupantów . Celem była koordynacja metod zwalczania polskiego ruchu oporu . Na miejsce III konferencji Metodycznej Gestapo ? NKWD ( kim było NKED ) wybrało Zakopane co nie jest przypadkiem ! Już przed wojną narodowi socjaliści przyjaciele Hitlera - piłsudczycy planowali wspólnie spektakl polityczny i socjotechniczny mający się hipotetycznie rozegrać na terenach Polski , w tym na Podhalu . Obecnie realizowane jest to samo założenie tylko po szyldem UE i nadzorem Niemiec . Trudno się z tego powodu cieszyć . Próbując poruszać tą prawdę narażam się dla kasty czerpiącej korzyści - korzystającej z tego układu , na ośmieszanie . Najprościej zrobimy z delikwenta wariata .Dlatego pojawiają się krytyczne komentarze w stosunku do mnie , albo moje komentarze są wycinane na zasadzie wolności wypowiedzi ha ha ha promowanej przez TP , bądź też temat jest oddalany komentarzami typu a wy bijecie murzyńskość za słowami Sikorskiego . Takie same metody stosuje każdy totalitaryzm np. z Trampa robi się wariata , albo robi mu się Impeachment . Każdy sposób jest dopuszczalny by pozbyć się przeciwników politycznych , albo majtki Moniki Lewinsky przechowywane przez parę lat ze spermą , albo prawa kobiet do aborcji , bądź promocja homoseksualizmu jako narzędzia degradacji społecznej itp .


Na koniec zagadka ? jakie państwo ma ministerstwo do spraw czystości rasy i najwięcej wrzeszczy o rasizmie ?

Ps. Całkowicie się zgadzam ze słowami Marine Le Pen wygłoszonymi w Ero parlamencie odnoszącymi się do dyktatury Niemieckiej w UE , to również związane jest z indoktrynacją narodu Polskiego w czasie drugiej wojny światowej ( Goralen Volk ) . Mam cichą nadzieję podobnie jak w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich , czy też samorządowych w Polsce , jak również brexitu będę miał rację co do swoich prognoz . Marine Le Pen wygra wybory , nawet jak przegra to i tak koniec UE pod dyktando Niemiec się zakończy wraz z UE . Wówczas zmieni się narracja euro piesków do tresury , bo to tylko pieski .
To tylko moja opinia i komentarz , co do akceptacji którego nie jestem władny nikogo zmusić .
Pozdrawiam .
Szef sztabu białego domu 2017-04-26 09:09:17
Lachu, w sobotę byli funkcjonariusze SB organizują w Sejmie RP jakieś obrady czy pikiety w obronie swoich nienależnych uposażeń. TWoja mamusia z TWoim tatusiem się wybierają?
Lach 2017-04-25 23:44:41
@Wyrocznia Porównanie genotypu Polaków i Niemców także nie przyniesie zauważalnych różnic. Nie w tym rzecz. Nikt nie twierdzi, że Górale mają zauważalne cechy wyglądu różniące ich od Polaków (choć nie może umknąć uwadze wyjątkowo częste występowanie na Podhalu ciemnej karnacji skóry, typowej dla mieszkańców Rumunii i Bałkanów). Rzecz w tym, że tygiel kulturowy, a takim było przez wieki Podhale, prowadzi do powstania złożonej tożsamości kulturowo-etnicznej. Polecam waszej uprzejmej uwadze przykład ziem białoruskich, na których mieszały się wpływy polskie, rosyjskie, litewskie, żydowskie i niemieckie. Katolicyzm kojarzony z Polską ścierał się z rosyjskim prawosławiem. W efekcie nigdy nie udało się stworzyć na tych ziemiach silnej tożsamości narodowej, która występowałaby w wyraźnej kontrze do polskiej, rosyjskie, czy litewskiej. Bardzo dobrze zobrazował to białoruski pisarz Janka Kupała w utworze z 1922 roku "Tutejsi". Jest w nim świetny fragment dotyczący mińskiej śmietanki towarzyskiej, która wiwatuje na wieść o zajęciu Mińska przez Niemców, potem krzyczy "nasi!", kiedy do miasta wkraczają Polacy, by na końcu stać się gorliwymi zwolennikami władzy bolszewickiej.
Tutejszość, jako białoruska choroba, uniemożliwiająca temu narodowi zjednoczenie się wokół wspólnoty narodowo-kulturowej, jest zjawiskiem nierzadko występującym na pograniczach kulturowych.
Takim pograniczem jest Podhale, zaś tutejszość przejawia się w przypadku Górali w stworzeniu silnej tożsamości lokalnej, która nie przerodziła się nigdy w góralską tożsamość narodową. Jej miejsce zajęła polskość, która w tym przypadku dosłownie przybyła na te tereny na początku XX wieku. Nie zdołała zepchnąć z piedestału tożsamości lokalnej (jak to miało miejsce w przypadku Lachów, Krakowiaków itp.) i zadowoliła się drugim, słabym miejscem. Zwróćmy uwagę na przykład, który już powoływałem: słowaccy górale z Tatrzańskiej Jaworzyny, czy Hladovki należą do tego samego szczepu, co Podhalanie (w zasadzie nie występują między nimi różnice) Jednocześnie nie identyfikują się w żaden sposób z Polską. Dlaczego? Dlatego, że ich tożsamość kończy się na góralskości. Obojętne jest dla nich, czy będą mogli kultywować ją w granicach państwa polskiego, czy słowackiego. Dla kontrastu popatrzmy na Polaków Zaolziańskich: żyją w Czechach, na co dzień swobodnie posługują się j. czeskim, jednak kultywują poczucie polskości. Czy mają jakąś tożsamość lokalną, jak Górale? Oczywiście, mają! (Patrz przykład Ewy Farnej). Jednak nie jest ona tak silna, aby możliwe było zastąpienie przez nią polskości. Reasumując: polska tożsamość narodowa była w XX wieku wtórna w stosunku do góralskości, co doprowadziło do tego, że stosunkowo nietrudno udało się Niemcom wyrwać ją z orbity polskich wpływów i powiedzieć: nie ma żadnego problemu, jesteście i będziecie Góralami. Po co wam jednak do tego Polska?
Zaznaczam od razu, że znam historię Konfederacji Tatrzańskiej (cokolwiek słabej, mało licznej i tworzonej przede wszystkim przez ceprów) i Szaroty. Nie zmienia to jednak faktu, że Goralenvolk zakończył się pewnym sukcesem. Udał się zaś dlatego, że zaproponował Góralom zmianę z polskości na nowy, dziwaczny twór (wprost nie zostało powiedziane, że chodzi o włączenie do narodu niemieckiego), ale nie dotknął jądra ich tożsamości, nie odebrał im najważniejszego poczucia - bycia Góralem.

@Antoni Rydzyk Siemano cobra. Złośliwość chybiona podwójnie. Jestem członkiem adwokatury, nie sędzią, ani nawet nie aplikantem w KSSiP. Mówiąc, że 10 000 zł to nie są wielkie pieniądze, prof. Gersdorf miała na myśli, że sędziowie, wbrew obiegowej opinii, nie śpią na pieniądzach, bowiem 10 000 zł to znacznie niższa kwota, niż ta, którą zarabiają wzięci radcowie prawni lub adwokaci. Zatem trudno uważać, że sędziowie są szczególnie majętni na tle innych grup prawniczych. Poza tym stwierdziła, że 10 000 zł to kwota, która robi wrażenie na prowincji, w Warszawie zaś nikogo nie rzuca na kolana. I miała rację, moi ludkowie. Na marginesie - którzy sędziowie zarabiają 10 000 zł? Może okręgowi i apelacyjni. Zdecydowana większość to sędziowie rejonowi, bo i najniższych sądów, tj. rejonowych, jest najwięcej. W byłym woj. nowosądeckim: Zakopane, Nowy Targ, Limanowa, Nowy Sącz, Muszyna, Gorlice. Sąd Okręgowy jest tylko w Nowym Sączu.
Dodam jeszcze, że manipulacja słowami prof. Gersdorf to chleb powszedni całej PiS-owskiej ekipy, łącznie z tzw. "dziennikarzami" TV Republika, którzy pierwsi są do obnażania manipulacji TVN ;)
Wyrocznia 2017-04-25 21:55:52
Lach - badania genetyczne potwierdzają tylko, że między góralami podhalańskimi, a pozostałymi mieszkańcami kraju nie ma większych różnic genetycznych. Przyjęliśmy część kultury wołoskiej ponieważ zwyczaje wypasania owiec od nich przejęliśmy, a wraz z nimi naleciałości językowe. To, że ktoś przyjął zwyczaje picia herbaty i używa kilka zwrotów po angielsku, nie czyni go Anglikiem.
rys 2017-04-25 20:40:00
Lach - uklony. Ladnie napisane.
ada 2017-04-25 18:15:23
Do@Lach. Już myślałam że jesteś za granicą, albo Cię zamknęli. Nawet brałam pod uwagę, że jesteś klechą i przenieśli Cię na inną parafie. Lubię czytać Twoje komentarze, wnoszą coś nowego i można wyciągnąć odpowiednie wnioski. Zaglądaj częściej. C(_)
Antoni Rydzyk 2017-04-25 18:13:05
Nadzwyczajna kasta ludzi dała głos. Łach, dajesz jakoś radę za te marne 10.000/mies., czy też musisz "dorobić" na lewo w sklepie, jak niektórzy twoi "koledzy"?
Lach 2017-04-25 16:27:29
@koniczyna Gdzie ja napisałem, że podzielam tezę, jakoby Górale byli dotknięci mentalną ułomnością, która skłania ich do głosowania na PiS? Napisałem, że takie brednie można wyczytać w głupawych dyskusjach o Goralenvolk.
Co do Senyszyn: nie pałam sympatią do tej osóbki i w większości nie podzielam jej poglądów. Nie zmienia to jednak faktu, że PiS rzeczywiście serwuje nam quasi-religię, czy też doktrynę polityczną, opierającą się na kwestionowaniu każdej opozycji intelektualnej, bazującą na micie założycielskim (katastrofa Smoleńska jako ofiara złożona narodowi przez L. Kaczyńskiego) i dążącą do głębokiej kontroli nad niemal każdą sferą życia Polaków. Zbliżając się powoli do 30-tki, mając za sobą okres szczególnego zainteresowania mechanizmami rządów autokratycznych i totalitarnych, nie mam żadnych złudzeń co do tego, w którą stronę idzie PiS. Uczynienie z nadawcy publicznego jawnej szczekaczki prorządowej, ataki na różne środowiska powiązane z mętnymi zarzutami Prezesa ("mam pewną wiedzę, której na razie nie chciałbym ujawniać" itp.), całościowa kontestacja poprzedniego ładu, kult wodza i jego ofiary, ślepy zapał do reformowania - gdzieś już o tym czytałem. Chyba w opracowaniach dotyczących Rewolucji Październikowej, Przewrotu majowego 1926, początku rządów A. Łukaszenko. Przykro mi, ale mianownik tych wydarzeń i rządów PiS jest wspólny.
P.s. Nie, nie czuję, że żyję w państwie totalitarnym. Jeszcze nie.
koniczyna 2017-04-25 14:43:43
Lachu, świetny wpis - ale - litości :)

piszesz "...wiążą istnienie Goralenvolku z jakowąś ułomnością mentalną Górali (tą samą, która rzekomo popycha ich w stronę PiS, choć są czysto polskie regiony, gdzie Kaczyzm cieszy się większą ilością wyznawców)"

rozumiem, żeś jest klinicznym psychologiem bądź psychiatrą, który w mig potrafi zdiagnozować "ułomność mentalną".

"Kaczyzm" - jakbym słyszała panią Joannę Senyszyn. Czy to Twoja mentorka?

Pozdrawiam spod najstarszych gór w Polsce - Napoleon nr 9
Lach 2017-04-25 04:10:24
Dawno mnie tu nie było, ale jednak miłość do tematu Goralenvolku ma w sobie coś z metafizyki i ściągnęła mnie do Was pędzikiem.
Kilka uwag. Po pierwsze, temat Goralenvolk rzeczywiście był już wielokrotnie wałkowany. Jak to zazwyczaj bywa w Polsce, stał się pożywką dla wszelkiej maści oszołomów, którzy bądź to wiążą istnienie Goralenvolku z jakowąś ułomnością mentalną Górali (tą samą, która rzekomo popycha ich w stronę PiS, choć są czysto polskie regiony, gdzie Kaczyzm cieszy się większą ilością wyznawców), bądź też uznają Goralenvolk za celowo rozpuszczoną plotkę, mającą na celu osłabić rzekomo tak pełen polskości lud, jak Górale.
Po drugie, niewielu dostrzega, że jest istotna różnica pomiędzy rzeszą (nom omen) polskich kolaborantów (szmalcowników, zwykłych donosicieli i lafirynd, sypiających z SS-manami), a Goralenvolkiem. Sprowadza się ona do tego, że polscy kolaboranci byli odpryskiem na narodzie, potwierdzającym zupełnie oczywistą rzecz- w każdej nacji znajdzie się spore grono szubrawców. Prawda stara, jak świat. Natomiast Goralenvolk nosił cechy zinstytucjonalizowanej współpracy z Hitlerowcami, której przyświecała określona ideologia, sposób postępowania, organizacja struktur itp. Szmalcownik to sprawa kryminalna, Goralenvolk - polityczna. Nie sposób więc porównywać zjawiska społecznego ze zorganizowaną strukturą polityczną.
Po trzecie i najważniejsze, mało kto zwraca uwagę na rzeczywiste przyczyny powstania Goralenvolku. Nie da się zaprzeczyć, że był wytworem niemieckiego podstępu. Trudno też nie przyznać racji tym, którzy wskazują na ciemnotę, jako nierzadką przyczynę wstępowania do Goralenvolku. Nie przekonują natomiast argumenty o tym, że lud Podhala był zastraszany, czy głodował. Za odmowę przyjęcia karty G nie groziła żadna kara, o czym wspominają świadkowie tamtych czasów. Natomiast głód i nędza to zjawiska powszechne w całej okupowanej Polsce. Należy jednak zauważyć, że cały czas mówimy o prawdziwych, bądź rzekomych przyczynach zadeklarowania narodowości góralskiej. Tymczasem istotny jest sam kontekst kulturowo-narodowy, który stworzył klimat do powstania Goralenvolku. Otóż, moi mili parafianie, Goralenvolk był możliwy dlatego, że istniały wszelkie podstawy do określenia Górali, jako narodu odrębnego od Polaków. W tym aspekcie wypada wymienić zwłaszcza:
1. mieszaninę etniczną ludu Podhala (Niemcy, Słowacy, Węgrzy, Rusini, Polacy)
2. wołoską, nie zaś słowiańską, proweniencję kultury podhalańskiej
3. ukształtowanie terenu, przez całe wieki faktycznie izolujące Podhale od Polski.
Czynniki te spowodowały, że Górale zostali niejako sztucznie wciągnięci do narodu polskiego przez intelektualistów, artystów i działaczy niepodległościowych końca XIX, początku XX wieku. Chłopomani, zachwyceni góralską odrębnością, chcieli uczynić z Górala archetyp Polaka. Udało im się to. Mit o góralszczyźnie, jako kwintesencji polskości trwał przez cały XX wiek. Tymczasem była to oczywista brednia. Polska tożsamość narodowa była na Podhalu raczej wątła (co nie znaczy, że zupełnie nie istniała), o czym świadczy fakt, że słowaccy Górale bez żadnego oporu kultywują swoje zbieżne z Podhalanami tradycje i bynajmniej nie czują żadnej łączności z Polską. Dziwne - gdyby w Góralach tkwiła się zakorzeniona polskość, gwałtownie protestowaliby przeciwko włączeniu ich w granice Słowacji.
Tożsamość narodową skupioną na identyfikowaniu siebie w pierwszej (i zazwyczaj ostatniej kolejności jako Górala) wykorzystali to hitlerowcy. Zwróćmy bowiem uwagę, że niemiecki wywiad nie zaangażowałby się w kompletnie nierealne przedsięwzięcie. Gdyby więc polskość na Podhalu nie była wątła, nie doszłoby do powstania Goralenvolku, bo zwyczajnie nikt by tego nie zrozumiał. Gdyby zaś decyzja o podjęciu prób stworzenia GV nie była dyktowana wiedzą o wątłej polskości Podhalan, Niemcy próbowaliby utworzyć analogiczne organizacje w każdym regionie Polski. Tak się jednak nie stało, ponieważ nie miałoby to żadnych szans powodzenia np. w krakowskiem, świętokrzyskiem, czy lubelskiem.
Goralenvolk wypalił i pretensje do Górali są wałkowane już ładnych kilka lat. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy wciąż mamy zakodowany młodopolski mit o Góralu-archetypowym Polaku. Nie możemy więc zrozumieć, jak to się stało, że o właśnie ów Polak zdradził. Żal i rozczarowanie to nieodłączna konsekwencja wielu mitów, którymi karmimy się w Polsce.
Kończąc, należy zauważyć, że kolejne nieporozumienie narosłe wokół GV wiąże się z nazywaniem go "polską kolaboracją". Oczywisty błąd logiczny. Nie można nazywać polską współpracę z Hitlerowcami, która odbywała się w kontrze do polskości. Gdyby było inaczej, Polacy winni uznać za część swojej historii ukraińską, białoruską i litewską kolaborację. Dopuścili się jej wszak obywatele II RP.
analfAbeto 2017-04-24 17:18:36
Antoni Rydzyk i Janowski kupcie sobie nowe myszki bo się wam dublują posty.Jeszcze ktoś będzie gotowy sobie pomyśleć,że piszecie na jednym sprzęcie .
Janowski 2017-04-24 16:26:47
@idiota - sam się przedstawiasz
Prawda jest tylko jedna .
Pozdrawiam
Janowski 2017-04-24 16:11:47
@idiota - sam się przedstawiasz
Prawda jest tylko jedna .
Pozdrawiam .
idiota 2017-04-24 12:20:37
janowski a może ktoś zna inna prawdę, np na Twój temat. To ze byc może masz racje nie upoważnie cie do robienia z kogokolwiek idioty. Jak słusznie ci napisano , nie masz monopolu na prawde ani rację.
Janowski 2017-04-24 11:52:30
@ Antoni Rydzyk
No i proszę - wystarczyło jedynie sprowokować Ciebie do myślenia i napisałeś komentarz na temat - brawo . Traktuję to jako odpowiedź na twoje bezpodstawne stwierdzenie że traktuję piszących nie na temat jak idiotów . Po prostu zasługują na to , to jak traktować ataki na mnie za moją próbę napisania odrobiny prawdy ? Podczas gdy sami agresorzy nie mają nic do powiedzenia w temacie . Tak się składa że historia jest jedną z moich pasji i nie moją zasługą jest że tą historię mamy taką bujną zwłaszcza że wielu bajkopisarzy dorabiało ją do potrzeb politycznych manipulując w ten sposób myśleniem wiernych - łatwiej wierzyć niż wiedzieć i zamiast nauki szukać sobie zastępujących tą wiedzę autorytetów .
Ps. Osobiście każdy komentarz zawierający jakąś wiedzę pożyteczną i prawdziwą traktuję jak źródło z którego należy korzystać . Prawdy nie należy się bać jak ma się czyste sumienie . Dodam - wycinanie komentarzy przez moderatora ma cel - jaki ? Sądzę że że każdy się domyśli .
Pozdrawiam .
iiIi 2017-04-24 09:55:55
Jak widać temat bardzo interesujący to może zapytamy "górala z Gazety Wyborczej" czy jest wstanie opisać działalność Pana Prokuratora Stefana Michnika lub działalność jego ojca Ozjasza Szechtera. Podpowiem Pierwszego Sekretarza Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, którego celem był podział Polski i włączenie wschodniej Polski w granice Zachodniej Ukrainy czy też po prostu w granice Sowieckie. Nie wykluczone, że w tych granicach znalazło by się Podhale jako historyczna Galicja w całości.
Antoni Rydzyk 2017-04-24 07:49:58
A pewnie że mam, podeprę się artykułem Pana Wojciecha Szatkowskiego z maja 2009, . Wtedy to Pan Szatkowski na łamach "Na Placówce" w numerze 2 opublikował tekst "Głos w sprawie Józefa Oppenheima -Sprostowanie do tekstu Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia
?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima? z Gazety Wyborczej z dnia 30 kwietnia 2009 r." w którym czytam między innymi:
"W ?Gazecie na majówkę?, w dniu 30 kwietnia br. ukazał się tekst dziennikarzy ?Gazety Wyborczej? Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia pod tytułem ?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima?, poświęcony postaci Józefa Oppenheima (1887-1946) ? kierownika TOPR w latach 1914-1939, znanego narciarza, fotografika i taternika. Niestety ilość przekłamań, niedomówień, a co gorsza błędów merytorycznych i zwykłej nierzetelności dziennikarskiej, jest w tym tekście tak duża - zdecydowanie przekraczając przyjęte normy - że zmusza mnie to do odpowiedzi, którą ograniczam, jako historyk, tylko do wskazania najważniejszych pomyłek autorów tego artykułu."
Tym razem już po niego sięgnąłem, chociaż miałem to zrobić przy okazji laurki wystawionej przez Betę Czerską Gazecie Wyborczej, jako rzetelniej gazecie w komentarzu do reklamy książki Krupy na jego blogu w 24tp. Dopiero wpis Pana Sikory zmobilizował mnie do odszukania w domu owego egzemplarza "Na Placówce" sprzed lat i napisania Beacie Czerskiej, co o "rzetelności" gazety wyborczej myśli Pan Szatkowski, który tak spointował wielokrotne przeinaczanie faktów szczegółowo opisanych, choćby w "W stronę Pysznej", a jeżeli już, przytaczali je "jako swoje, a jest to zawłaszczenie czyjegoś tekstu, bez podania źródła, co jak wiadomo nie jest zgodne z przyjętymi zasadami korzystania ze źródeł i czyichś opracowań." dodaje Szatkowski. Ale wróćmy do pointy:
"Reasumując tekst Smoleńskiego i Kurasia jest niezwykle płytkim, pełnym błędów i napisanym bez pomysłu wyobrażeniem o postaci Józefa Oppenheima, której autorom - tak mi się wydaje - nie udało się prawdziwie oddać. Szkoda tak zasłużonej dla Zakopanego i turystyki postaci, jaką był Oppenheim, by podobne ?teksty? były publikowane, gdyż zaciemniają one obraz historii i prawdziwych dokonań tego człowieka. I chociaż coraz mniej jest ludzi, którzy na pytanie: - pamiętasz Józefa Oppenheima i jego czasy? mogą odpowiedzieć twierdząco: - tak, pamiętam, to wcale to nie znaczy, by bezkarnie publikować podobne, nazwijmy to po imieniu ? ?knoty?. Tak bowiem tekst Smoleńskiego i Kurasia oceniła większość zakopiańczyków, ludzi gór, ratowników TOPR, z którymi na ten temat rozmawiałem i tak sam nisko go oceniam. Moje sprostowanie nie zostało wydrukowane w ?Gazecie Wyborczej?. Pozostaje więc życzenie, aby jak najmniej podobnych tekstów było drukowanych. Bo czemu służą? Prawdzie z pewnością nie."
Tak jest właśnie "rzetelna" gazeta wyborcza!!!
Antoni Rydzyk 2017-04-23 23:34:29
"@ Antoni Rydzyk
Masz coś do powiedzenie w temacie CeperenVolk , Goralenvolk ?"
-A pewnie że mam, podeprę się artykułem Pana Wojciecha Szatkowskiego z maja 2009, . Wtedy to pan Szatkowski na łamach "Na Placówce" w numerze 2 opublikował tekst "Głos w sprawie Józefa Oppenheima -Sprostowanie do tekstu Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia
?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima? z Gazety Wyborczej z dnia 30 kwietnia 2009 r." w którym czytam między innymi:
"W ?Gazecie na majówkę?, w dniu 30 kwietnia br. ukazał się tekst dziennikarzy ?Gazety Wyborczej? Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia pod tytułem ?Kto przyszedł zastrzelić Oppenheima?, poświęcony postaci Józefa Oppenheima (1887-1946) ? kierownika TOPR w latach 1914-1939, znanego narciarza, fotografika i taternika. Niestety ilość przekłamań, niedomówień, a co gorsza błędów merytorycznych i zwykłej nierzetelności dziennikarskiej, jest w tym tekście tak duża - zdecydowanie przekraczając przyjęte normy - że zmusza mnie to do odpowiedzi, którą ograniczam, jako historyk, tylko do wskazania najważniejszych pomyłek autorów tego artykułu."
Tym razem już po niego sięgnąłem, chociaż miałem to zrobić przy okazji laurki wystawionej przez Betę Czerską Gazecie Wyborczej, jako rzetelniej gazecie w komentarzu do reklamy książki Krupy na jego blogu w 24tp. Dopiero wpis Pana Sikory zmobilizował mnie do odszukania w domu owego egzemplarza "Na Placówce" sprzed lat i napisania Beacie Czerskiej, co o "rzetelności" gazety wyborczej myśli Pan Szatkowski, który tak spointował wielokrotne przeinaczanie faktów szczegółowo opisanych, choćby w "W stronę Pysznej", a jeżeli już, przytaczali je "jako swoje, a jest to zawłaszczenie czyjegoś tekstu, bez podania źródła, co jak wiadomo nie jest zgodne z przyjętymi zasadami korzystania ze źródeł i czyichś opracowań." dodaje Szatkowski. Ale wróćmy do pointy:
"Reasumując tekst Smoleńskiego i Kurasia jest niezwykle płytkim, pełnym błędów i napisanym bez pomysłu wyobrażeniem o postaci Józefa Oppenheima, której autorom - tak mi się wydaje - nie udało się prawdziwie oddać. Szkoda tak zasłużonej dla Zakopanego i turystyki postaci, jaką był Oppenheim, by podobne ?teksty? były publikowane, gdyż zaciemniają one obraz historii i prawdziwych dokonań tego człowieka. I chociaż coraz mniej jest ludzi, którzy na pytanie: - pamiętasz Józefa Oppenheima i jego czasy? mogą odpowiedzieć twierdząco: - tak, pamiętam, to wcale to nie znaczy, by bezkarnie publikować podobne, nazwijmy to po imieniu ? ?knoty?. Tak bowiem tekst Smoleńskiego i Kurasia oceniła większość zakopiańczyków, ludzi gór, ratowników TOPR, z którymi na ten temat rozmawiałem i tak sam nisko go oceniam. Moje sprostowanie nie zostało wydrukowane w ?Gazecie Wyborczej?. Pozostaje więc życzenie, aby jak najmniej podobnych tekstów było drukowanych. Bo czemu służą? Prawdzie z pewnością nie."
Tak jest właśnie "rzetelna" gazeta wyborcza!!!
Janowski 2017-04-23 21:28:37
@ Antoni Rydzyk
Masz coś do powiedzenie w temacie CeperenVolk , Goralenvolk ?
Co do idiotów , kretynów sprawa jest prosta , kretynowi nie da się wytłumaczyć , to jest choroba i za razem średnia demokratyczna czego dowodem jest między innymi twój wpis nie na temat .
Z telefonu się źle pisze i stąd czasami pomyłki w pisowni . Chcesz , mogę ci podać twoje .
Po za tym zauważyłem że jesteś jakimś lewakiem przyklejając sobie ksywkę Antoni Rydzyk , któremu nie dorastasz do pięt i na przeciw jesteś nikim .
Ps. Tego rodzaju twoje wpisy nie na temat oddalają jedynie sen tematu - systemowym pieskom pewno za to płacą , ile ci płacą Antoś ? Co dostajesz przedwczesną emeryturę z milicji ?
iiIi 2017-04-23 20:37:05
Panowie dziennikarze niezależni i wolno myślący, może jednak któryś z Was podejmie temat Salomona Morela komendanta wielu obozów koncentracyjnych zwanych obozami pracy w tym obozu w Jaworznie gdzie zamęczono wielu ludzi w tym górali zatrzymanych i aresztowanych jako "kułacy". Po tym fakcie można było wywłaszczać ich z majątków i stawiać osiedla dla tzw "niezbędnych zakopanemu" te krzywdy są jeszcze do rozliczenia choćby po to,
żeby dzisiejsi niezbędni nie pluli w urawniłowce na niczemu niewinnych ludzi bo to jest irytujące.
Antoni Rydzyk 2017-04-23 20:26:44
janowski, tyle tylko, że dla ciebie prymitywny kretynie wszyscy są idiotami!!! Tylko ty jeden wszystkie rozumy zjadłeś , wszystko wiesz najlepiej i twoja racja jest najtwojsza!!! No, może jest jeszcze ktoś, Rys. Jeden pisze wogule, drugi samorząduw. Gratuluję ci kompana. Wreszcie znalazłeś godnego siebie sprzymierzeńca. Co prawda w dól, ale równasz do niego. A to już coś.
Janowski 2017-04-23 19:57:46
@mam to w d
No tak , młode człowieki tak mają , to teraz norma .
Temat blogu skomentowałem , przygłupom czepiającym się mnie odpowiedziałem .
Ps. Pod Monte casino ginęli ludzie bez sensu , można było obejść Niemców sami zdechli by z głodu . Ofiary pod Monte Casino to efekt polityki antypolskiej pozbycia się znaczącej armii mogącej mieć wpływ na postanowienia Jałty . Ze względu na szacunek dla twoich przodków powinieneś zainteresować się faktami historycznymi i znać historię obecną . Ale skoro masz to w d ?
mam to w d 2017-04-23 19:15:47
@janowski. Masz kurzy móżdżek, czepiasz się ludzi, a nie sytuacji. Podobnie jak ten @Antoni Rydzyk. Jestem młodym człowiekiem, nie wiem czy mam wyjechać na stałe z tego dzikiego kraju czy być parobkiem u jakiego pracodawcy pobożnego kretyna. A moi przodkowie walczyli pod Monte Cassino i leżą na cmentarzach w Polsce. Czekam, jak wy stare dziady zamiast zabrać się do roboty, ogłoszą Walusia kiblującego w RPA żołnierzem wyklętym. To wy macie kompleksy, Pani Grażyno Krupa cyt. "Beata -W sumie nasz rację, bo teraz mamy takiego jednego co jest na usługach Niemiec". Pytam kogo? a jak już to zgodnie z nauką papieża Polaka. Więc w czym problem, jesteście tak prymitywni, że nie warto was żałować.
Janowski 2017-04-23 19:04:03
@ Dziadek - masz rację . Oby więcej osób które widzą jasno , jak TY . Ciemnogród dzisiaj to jakaś moda czy co ? czy to ten wirus działa na tępaków ?
Janowski 2017-04-23 18:56:36
@Honorificabilitudinitatibus
Złe Myśli ? złe słowa ? złe czyny? Nie płacą mi za bezmyślność , Nie będę nikogo chwalił za złe czyny , nikogo nie waliłem po pysku za to że jest idiotą , bo to choroba - chorobę trzeba leczyć . Ja lekarzem nie jestem . Masz problem to się lecz @Honorificabilitudinitatibus - coś tam .
Honorificabilitudinitatibus 2017-04-23 17:57:02
Do Janowskiego, szkoda człowieku że się Ciebie nie da wyrwać jak chorego zęba. Najpierw złe myśli, potem złe słowa, na końcu złe czyny. Skąd w Tobie tyle agresji i złej woli?
dziadek 2017-04-23 16:20:49
Jednym z elementów kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji.
Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie!
I rób tak, żeby ludzi skłócić, skłócić, skłócić, żeby sobie do gardeł skakali!

Jak by ktoś źle, nie zgodnie z lansowaną lewacką linią pomyślał (a co dopiero powiedział lub napisał) o uchodźcach ( ponoć prawdziwych uchodźców jest około 5%) to wiadomo że ma twarz ksenofobiczną, rasistowską, islamofobiczną, egoistyczną, samolubną, okrutną, tchórzliwą, agresywną i paranoiczną.(cytat za red. Żakowskim)
Ale pisać źle i jednostronnie o Góralach, eee co tam ? o Polakach jest wyrazem PO stępowego ?. Nazwijcie to jak chcecie.
Ostatnimi czasy prawie co tydzień można się dowiedzieć w zaprzyjaźnionych zagranicznych mediach o polskich obozach zagłady. Wcale bym się nie zdziwił, jak jacyś koledzy PO fachu Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego opublikowali książkę o tym jak to Polacy wyłapywali w całej Europie Żydów i zwozili do komór śmierci.
Taaak, - powinniśmy być im wdzięczni, że nie wspominają o fabrykach śmierci w Polsce przed rokiem 1939! Za jakie takie miejsce przy korycie trzeba się odwdzięczyć!
Czy zauważyliście, że mamy tylu Eurodeputowanych i pełniących zaszczytne funkcje w Brukseli i oprócz tych z ramienia PiSu żaden się do tej sprawy nie odniósł. Boją się narazić!
Szkoda, że wczoraj nie poszedłem na spotkanie i nie dowiedziałem się co sądzi o tej sprawie Róża Maria Graefin von Thun und Hohenstein.
Tak sobie czasem myślę (pokiel mi wolno myśleć) kto jest gorszy ? czy Wacusie z czasów okupacji, czy Maciusie z czasów teraźniejszych???
Janowski 2017-04-23 14:19:01
@ mam to w d
Gdybyś miał to w d.... to w ogóle byś się nie odzywał - widać masz coś za skórą - pochodzenie , sympatie , powiązania rodzinne ? poczucie współodpowiedzialności za przodków ? być może poczucie winy ?
mam to w d 2017-04-23 11:31:47
Boję się, że dojdziecie do wniosku, że ziemia jest wklęsła. Brakuje jeszcze w tym przep.......niu księdza.
dziadek 2017-04-23 11:18:04
Panie Zbyszku, z ust mi to wyrwałeś. Miałem też coś o tym napisać.
Nie mam tyle wiadomości w tym temacie co pan, ale coś osobistego.
Jako kilku latek byłem świadkiem rozmowy mojego dziadka i dwóch jego kolegów. Ześli się, coby spróbować jako się dziadkowi w gąsiorku zakisiyło. A jak już dość krapke spróbowali, zacyni zbacować jak to za Niemca było.
Pamiętam jak opowiadali, że chodzili po chałupach agitatorzy w okolicach Zakopanego i namawiali do przyjęcia kenkarty. Oferowali jakieś korzyści za to. Jedno nazwisko do dzisiaj pamiętam, drugie zapomniałem, niebyły to nasze góralskie nazwiska.
Jeden stryk wywieziony na roboty, ślad po nim zaginął. Drugi ostatni rok okupacji ukrywał się na Śląsku.
toro 2017-04-23 11:07:07
do GK: mamy ale to nie jednego przyjaciela Putina
antykomuch 2017-04-23 10:43:57
do rys
Dobra propozycja. Polecam poniższy link, pod którym można odnaleźć współpracowników dawnej władzy.
http://inwentarz.ipn.gov.pl/#
Janowski 2017-04-23 10:37:48
Brawo Panie Sikora .
We wcześniejszych komentarzach na temat temat CeperenVolk ( GóralenVolk ) opisywanych przez Szatkowskiego , ochoczo wracającego do tematu przez Krupę w jego blogach wielokrotnie podkreślałem że temat wraca bo sponsorowany jest przez grupę ,powiem wprost narodowych socjalistów z szyldem UE . Można by tu przytoczyć parę nazwisk , funkcje jakie pełnili od czasu powstanie pierwszych samorząduw w Zakopanem z Krokowskim i spółką kapusi ze związku Podhalan i Zamoyskich . Widać temat jest aktualny do dziś - czyli integracyjny ferment euroregion Tatry - jak przed drugą wojną światową , generalna gubernia w czasie wojny i wyższym stopniem socjalizmu po wojnie do fermentu obecnego zmierzającego do tego samego celu i dalej z Niemieckim przytupem entuzjastów narodowego socjalizmu - Piłsudczycy . Ja wolałbym aby Polska była Polską a nie poddanym wasalem sąsiadów przesiąknięta sponsorowaną nienawiścią inspirowana przez nich .
Pozdrawiam .
Future 2017-04-23 09:34:45
Panie Zbigniewie..ucieszyłem sie gdy to przeczytałem gdyż po ostatnich komentarzach pod artykułem o piłkarzu ktury przeniósł sie do Zakopanego byłem bardzo oburzony jak pisali o rzekomej ,,góralskiej zdradzie,, nielubie jak pakuje sie wszystkich do jednego worka..poczciwy i oczytany z Pana cłek ;)
Tadeusz Morawa 2017-04-23 09:08:38
A gdzie tutaj Armia Krajowa,1 PSP AK największy pułk w czasie okupacji w istniejących granicach dzisiejszej Polski,zapomniano.
rys 2017-04-23 08:06:28
Moze by tak ujawnic tych powojennych szmalcownikow. Kara ich minie, ale niech chociaz sie wstydu "najedza".
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  DO MAŁEGO SKLEPU w Zakopanem i Białym Dunajcu. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach zatrudni KELNERA. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  SZUKAM ODPOWIEDZIALNEJ OPIEKUNKI DO STARSZEJ PANI E NOWYM TARGU. OD ZARAZ!!! 793 601 903
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Szczegóły: www.bip.cos.pl. Tel.: 725300377.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Skalny Rental w Kościelisku. Zaprasza do wynajmu maszyn i sprzętu budowlanego. W ofercie między innymi Minikoparki, Wozidła, Zagęszczarki, Młoty wyburzeniowe, Agregaty prądotwórcze. Zapraszamy. skalnyswiat.prv.pl +48 788 153 138 skalnyrental@gmail.com
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działke budowlaną w Białce Tatrzańskiej o powierzchni 825m2 lub 2018m2 lub całość 2850m2 .Działka o szerokości 21m z dojazdem droga asfaltowa , prad przy działce. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im dra. T. Chałubińskiego ogłasza nabór na stanowisko KSIĘGOWY/WA W ZAKRESIE PŁAC. Umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju. Więcej informacji na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl w zakładce praca.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa z okolic Rabki-Zdroju zatrudni kierowcę kat. C+E atrakcyjne wynagrodzenie wyjazdy jednotygodniowe tel. 730 223 225. 730 223 225
  Tel.: 730
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE (karczma i bar mleczny) - 600 035 355
 • PRACA | dam
  MERCURE KASPROWY ZAKOPANE SZUKASZ PRACY? CZEKAMY NA CIEBIE! Poszukujemy Pracowników na stanowisko: KUCHARZ, KELNER A'LA CARTE CV prosimy przesłać na adres: kstopka@kasprowy.pl Kontakt telefoniczny: 18 20 24 061
  Tel.: 18 20 24 061
  E-mail: kstopka@kasprowy.pl
 • NAUKA
  CENTRUM KOREPETYCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Nowy Targ, Kasprowicza 10, tel. 575 573 593, centrum.topup@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Ratownika Do Ośrodka w Bukowinie Tatrz. Stała Praca. Nocleg i Wyżywienie. Tel. 601508720
  Tel.: 601508720
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM W STAREM BYSTREM WRAZ Z DZIAŁKAMI BUDOWLANYMI 1,5 HA. Tel. 001 905 821 9829, 692 245 166.
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko KONSULTANT D.S SPRZEDAŻY w Salonie Firmowym. Miejsce pracy: Stare Bystre. 18 26-137-32.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  WILLA LABELLE przy ul. Krupówki 40 w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ z doświadczeniem, z Zakopanego lub okolic. 660 710 400.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Witam, do sprzedania posiadam maszyny stolarskie: - Szlifierka tarczowa 1 000 zł, - Wiertarka pozioma suport 1 500 zł, - Frezarka z wózkiem bocznym dolnowrzecionowa z posuwem 12 000 zł, - Dłutarka łańcuchowa 3 500 zł, - Piła do formatowania 2 500 zł. 667 256 855
  Tel.: 667
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-08-16 22:10 Piorun raził turystę w Małej Fatrze 2022-08-16 21:47 Dziecko pogryzione przez psa 2 2022-08-16 21:30 Nocna akcja TOPR 2022-08-16 20:50 W kanał i na bruk! 38 mln zł pochłonie realizacja nowych inwestycji 2 2022-08-16 20:00 Parkowanie gdzie popadnie, na pasach, na ścieżce rowerowej 7 2022-08-16 19:30 Sportowe biografie bez cenzury. Konkurs dla czytelników 2022-08-16 19:15 Góry górą, czyli Zakopane zdeklasuje Władysławowo, przynajmniej jesienią 2 2022-08-16 18:30 W takich warunkach noc w Zakopanem spędził 9-letni chłopiec (WIDEO) 13 2022-08-16 17:45 Trzech piratów ustrzelonych radarem 2 2022-08-16 17:00 Dorożka próbuje przejechać przez deptak, a na drodze romski zespół (WIDEO) 14 2022-08-16 16:19 Zaginął Andrzej Wiejowski, rodzina i policja prosi o pomoc w odnalezieniu 2022-08-16 16:14 Nie żyje Bronisław Gibadło, związkowiec, który do końca walczył z zarzutami 2022-08-16 15:30 Watra Ochotnicka i Wiosna Wołoska 2022-08-16 14:47 Arbuzy, arbuzy, wszędzie arbuzy. Soczysta impreza za nami 2022-08-16 13:59 Matka zaginionego chłopca miała 2,5 promila alkoholu. Może jej grozić do 3 lat więzienia 13 2022-08-16 13:45 Ostatnia szansa na wniosek o świadczenie postojowe 2 2022-08-16 13:14 5 rodzajów czujników, które mogą przydać się fanom automatyki 2022-08-16 13:00 Takie reklamy witają turystów przyjeżdżających do Zakopanego 6 2022-08-16 12:35 Co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni projekt domu? 2022-08-16 12:17 Orawskie bukrety 2022-08-16 11:39 Wzdłuż Wisły na rowerze 2022-08-16 10:46 Słońce, chmury, przejaśnienia, po południu może zagrzmieć 2022-08-16 10:16 Jak działa kofeina w tabletkach? 2022-08-16 10:00 Morderstwo taksówkarza 2022-08-16 08:55 Pożar w Piekielniku 2022-08-16 08:15 Poranny wypadek w Nowym Targu 2022-08-15 22:16 Sezon na prawdziwki 1 2022-08-15 21:48 Przygarnij takiego słodziaka. Psy ze schroniska czekają na dom 2022-08-15 21:18 Wykastrują z dopłatą - miejska propozycja jest wciąż aktualna 6 2022-08-15 20:30 Tłumy na odpuście, wołanie o jedność 3 2022-08-15 19:59 Tych śmieci chyba nikt nie sprząta, a przecież tu kręcono Janosika 6 2022-08-15 19:16 Polak nie żyje po porażeniu piorunem pod Krywaniem (ZDJĘCIA) 2022-08-15 18:57 Władza parkuje 6 2022-08-15 18:41 Drugie włamanie do strażackiej remizy. Tym razem w Piekielniku 1 2022-08-15 18:22 Tragedia w Tatrach Wysokich. Piorun poraził turystów 1 2022-08-15 18:18 Policjanci wyjaśniają sprawę zaginięcia 9-letniego chłopca. Noc spędził w pustostanie 17 2022-08-15 18:16 Lato w Mizernej. Zobaczcie, ile ludzi i jakie występy! (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-08-15 18:10 Ile miasto zapłaciło za odnowienie elewacji siedziby Euroregionu? 2 2022-08-15 17:45 Korki w okolicy remontowanego mostu w Dębnie 2022-08-15 17:34 Sanktuarium na Krzeptówkach ma już ponad ćwierć wieku 2022-08-15 16:57 Oliwier odnaleziony przez policjantów! (ZDJĘCIA) 18 2022-08-15 16:27 Eksplozja kolorów w Białce Tatrzańskiej 1 2022-08-15 16:20 Zderzenie osobówki z policyjnym radiowozem 3 2022-08-15 16:13 Uważasz, że złość to za mało, by zabić? Konkurs dla czytelników 2022-08-15 16:12 Nad Jeziorem Czorsztyńskim też lunęło (WIDEO) 2022-08-15 15:52 Basenowa impreza w Termach BUKOVINA 2022-08-15 15:43 Nie krzywdźmy dzieci! - nauczycielka pisze list do ministra Czarnka 2022-08-15 15:23 Płyniemy gondolą z Czorsztyna do Niedzicy (WIDEO) 2022-08-15 14:59 III Wieczornica z Wyszyńskim. Świetny występ Stanisławy Celińskiej (WIDEO) 2022-08-15 13:51 Nad Tatrami burza. Wracajcie ze szlaków
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-08-17 00:08 1. Czy ta miejscówka jest już dostępna na bukingu? Wypada jej wystawić same pozytywne opinie i full gwiazdek. Mogliby się spokojnie reklamować "tutaj nie damy ci zginąć", "poczuj się jak u mamy", "niezapomniane wspomnienia". A na serio to przyłączam się do podziękowań dla normalnych ludzi, którzy zaopiekowali się chłopakiem. Coraz mniej ludzkich odruchów na tym świecie. Tym bardziej godne pochwały i naśladowania. 2022-08-16 23:56 2. Nie ma się co dziwić. Kwatery w śmieciowej cenie przyciągają śmieciowego turystę z kończącego się bonu. W październiku będzie rzeczywiste zestawienie zainteresowania kwaterami. Wtedy ceny ze śmieciowych zmienią się na głodowe i będą jeszcze dampingowane przy pomocy spalania śmieci po turystach żeby zaoszczędzić na opłatach i opale. A jak pies z kulawą nogą nie zadzwoni a ratę trzeba będzie zapłacić to górale dorzucą swoje żony w gratisie. 2022-08-16 23:51 3. To są typowe Januszem cebulami , parkingów jest pełno pustych ,ale oni chcą jak najbliżej Krupówek i za darmo, a straż miejska przyjedzie raz na dzień tam i myślą że wszystko Dobrze,powinien być tam cały czas patrol na ścieżce rowerowej. 2022-08-16 23:47 4. Za nasze pieniądze lansują sie oblesni politycy . PO CO ONI SĄ POTRZEBNI . POGNAĆ te skorumpowane oblechy wszelkich maści 2022-08-16 23:10 5. SYMBOLOICZNE DORULA PRZEKAZAL MIASTO KURSKIEMU A TERAZ NIZEJ RDZENNY MIESZKANIEC USTEPUJE MIEJSCA NOWEJ JAKOSCI W MIESCIE CYGANSKI TABOR ZASTAPI DOROZKI POWOLI NAPRAWDE SZKODA MI BURMISTRZA I WSZYSCY MAMY DOSC I NIE PISZCIE ZE ZYJEMY Z TURYSTOW FIAT AUTOMOBILE ZYJE Z KIEROWCOW ALE TO NIE ZNACZYBZ ZE KIEROWCY MUSZA ROBIC SYF W FABRYCE FIATA IDIOTYCZNY PRZYKLAD DALEM ALE JAK WIDZE NAMIOT CYRKOWY W MIEJSCU LADOWISKA TOPR, POPCORN I RESTAURACJE ODSKOCZNIA Z WOKALISTKA I MINI BASKETBALL TO MYSLE ZE GORZEJ SIE NIE DA , NIE DA SIE ABSOLUTNIE JUZ NIC GORZEJ 2022-08-16 22:52 6. W Szczawnicy gospodarze mają po trzy psy i szczekają całymi nocami. Mam nadzieję, że po sezonie samorządowcy zarobią z opłat za nie więcej niż z opłaty klimatycznej. Czas na weryfikację. Taka egzotyczna agroturystyka. Poniżej parku "wypaczynek" bez małych dzieci. 2022-08-16 22:47 7. Biorąc pod uwagę stan mamusi mały mógł sobie pomyśleć "Home sweet home". 2022-08-16 22:44 8. Dzięki Bogu że się nie natknęli bo by bezdomnych wystrzelali jak kacKi 2022-08-16 22:30 9. a ja tak przy okazji, i już nie wiem który raz zapytam : - czy fiakrzy nie muszą sprzątać ulic po swoich pupilach ???? 2022-08-16 22:21 10. Kundel pewnie pasterski.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka