2017-06-18 20:05:30

Blog

III Rajd szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”

Reklama

Ponad czterysta osób wyruszyło na Rajd szlakami „Szaroty”, który stał się spełnieniem intencji śp księdza Tadeusza Juchasa kustosza Sanktuarium w Ludźmierzu.

Wojciech Dusza „Szarota” był  dowódcą pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku w 18podhalańskich miejscowościach zabitych zostało 96 osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących. Do niedawna Wojciech Dusza „Szarota”i jego oddział partyzancki byli prawie w ogóle nieznani. Idea jego upamiętniania wyszła od znanego podhalańskiego duszpasterza. Wiele lat temu ksiądz Tadeusz Juchas kustosz Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu pomagał mi w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji o „Szarocie”,. Po ukazaniu się książki „Krwawy Ślad”tuż przed śmiercią napisał do mnie między innymi:

Powstają grupy rekonstrukcji historycznej - może dobrze by było dla nich czy harcerzy utworzyć rowerowy czy pieszy szlak Szaroty, upamiętniający miejsca egzekucji, zasadzek na hitlerowców gestapowców, czy śmierci Szaroty (choć to wymaga jeszcze doprecyzowania) Budowanie świadomości historycznej o Podhalu o bohaterskich czynach u młodego pokolenia jest naszym obowiązkiem. Nie wolno nam się poddać ogłupiającej fali odrywania od korzeni młodego pokolenia. Dzieło zawiera karty historii, z których każdy powinien być dumny, że jest Podhalaninem.
Niedługo później zostałem zaproszony na patriotyczną uroczystość do Bielanki, gdzie wspomniałem te słowa księdza Tadeusza Juchasa o konieczności upamiętniania oddziału partyzanckiego „Szaroty” i niemieckich ofiar represji. Na zakończenie podszedł do mnie przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej „Błyskawica”  z zapowiedzią, że zorganizują taki rajd. I tak we wrześniu 2015 roku na trasie z Bielanki do Odrowąża odbył się pierwszy Rajd szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”. W następnym roku w drugim rajdzie na tym samym terenie uczestniczyło już ponad 330 osób.

9 czerwca 2017 roku odbył się trzeci rajd Szaroty, tym razem bliżej Tatr. Do uczestnictwa zaproszone zostały szkoły z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, bowiem na tym terenie działał oddział Szaroty. Na rajd stawili się uczniowie ze szkół: Podstawowa w Morawczynie,Gimnazja: Bukowina Tatrzańska, Nr 2 Ciche,  Dzianisz, Gliczarów Górny, nr 1w Krempachy, Nowe Bystre, Poronin, Stare Bystre, nr. 2 Zakopanem, im.Balzera w Zakopanem, Załuczne, Ząb. Szkoły średnie: Prywatne Liceum Nowy Targ, LO im. Balzera Zakopane, Zespół Szkół Hotelarskich Zakopane. W sumie wraz z opiekunami przybyło 353 uczniów i 37 zaproszonych gości pośród, których byli także członkowie rodzin „Szarotowców” oraz byli żołnierze komandosi. Po drodze dołączyły do nas kolejne osoby i na zakończenie maszerowaliśmy w ponad 400 osobowym składzie. Najmłodszym uczestnikiem rajdu był czteromiesięczny Franek, a najstarszym Józef Pitoń mający osiemdziesiąt pięć lat, który przeszedł całą ponad dwunastokilometrową trasę.

Start odbył się przed budynkiem „Palace” Katowni Podhala w Zakopanem, gdzie zebranych powitał Zastępca Wójta Gminy Poronin Andrzej Buńda a następnie wraz z przedstawicielami rodzin złożył wiązankę i znicz pod tablicą Muzeum „Palace”. Następnie Pani Roksana Szczypta-Szczęch z krakowskiego IPN-u przedstawiła zarys historyczny Drugiej Wojny Światowej i jej przebieg na Podhalu. Z Muzeum„Palace” głos zabrała Pani Ewa Czamańska, która zaprezentowała krótką historię siedziby zakopiańskiego gestapo i represji na podhalańskiej ludności. Mnie przypadła zaprezentowanie życiorysu Wojciech Duszy „Szaroty” oraz jego ludzi,którzy byli więzieni w „Palace”. Następnie udaliśmy się  na Cmentarz przy ulicy Nowotarskiej. Znajduje się tam pomnik i zbiorowa mogiła pomordowanych przez zakopiańskie Gestapo. Następnym punktem była Gubałówka gdzie pod pomnikiem „Polonia Restituta” Józef Pitoń znany regionalista i taternik opowiedział o wojennych i dzisiejszych czasach.Następnym punktem rajdu było Nowe Bystre – Słodyczki i pomnik rozstrzelanych nowobystrzan. Dalej przeszliśmy do Nowego Bystrego na Maciuźnię pod kolejny pomnik rozstrzelanych, gdzie był dłuższy postój, podczas którego przedstawiłem historię pacyfikacji podhalańskich miejscowości związanych z Szarotą. Zaproszony gość Andrzej Kisiel weteran wojskowej jednostki GROM w swojej opowieści porównał walki polskich partyzantów podczas Drugiej Wojny Światowej do czasów współczesnych i rangi polskich żołnierzy w świecie. Następnie w ciszy wysłuchaliśmy wszystkich dziewięćdziesięciu sześciu nazwisk osób zabitych za działalność i współpracę z oddziałem „Szaroty”. Ksiądz Krzysztof Matuszyk proboszcz Parafii Nowe Bystre wspólnie z uczestnikami rajdu odmówił modlitwę za wymienione ofiary niemieckich represji a następie wygłosił patriotyczne  kazanie. Przed nami pozostał ostatni punkt rajdu w Nowem Bystrem – remiza OSP gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka żołnierza z oddziału„Szaroty”, który po torturach w „Palace” został rozstrzelany 1 listopada 1943roku na Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem. Tutaj podobnie jak na wszystkich punktach w imieniu uczestników rajdu rodziny złożyły wiązanki i znicze. Na zakończenie Pan Andrzej Buńda odczytał list od Wójta Gminy Poronin Bronisława Stocha do uczestników rajdu po czym wszyscy otrzymali książki ufundowane przez IPN – Kraków. Zmęczeni długą trasą uczestnicy posilili się wojskową grochówką.

 Dziękujemy uczestnikom za udział w rajdzie i wspólne poznawanie historii Drugiej Wojny Światowej na Podhalu.

III Rajd „Szaroty” zorganizowaliśmy wspólnie z Gminą Poronin, Zespołem Szkół w Nowem Bystrem oraz OSP Nowe Bystre, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie. Honorowy patronat nad rajdem objęli: IPN, TOPR, TPN. Dziękujemy służbom zabezpieczającym rajd: Policji, TOPR-owi i druhom OSP Nowe Bystre.  Składamy serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc, życzliwość  i wsparcie III Rajdu sponsorom: PKL- grupa Gubałówka, Stacja Narciarska Kotelnica Białczańska, Stacja Narciarska Harenda, Zakłady Przemysłu Cukierniczego SKAWA S.A., Restauracja Gubałówka, Marzanna i Ryszard Bubkowie – Zakopane, Małgorzata i Wojciech Wojasowie – WOJAS FOTO, Leszek Wawrzyniaki fotograf, Stanisława i Jan Styrczulowie – Sklep Spoż.  Ratułów, Monika i Łukasz Styrczulowie Zakład Kamieniarski Ratułów, Renata i Franciszek Styrczulowie – Nowe Bystre, Zbigniew Staszel – Nowe Bystre, Czesława Szaflarska– Bustryk Jarosze, Stanisław  Bobak–TATROPOL Ząb. Dziękujemy IPN z Krakowa, który ufundował cenne publikacje dla wszystkich uczestników rajdu. Słowa wdzięczności kieruję do muzykantów przygrywających przy pomniku na Maciuźni oraz do wszystkich osób, które pomogły w organizacji III Rajdu. Do zobaczenia na następnych partyzanckich szlakach oddziału Wojciecha Duszy „Szaroty”.  www.szarota.pl

 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • POŻYCZKI
    PROVIDENT. 571 240 909.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy osoby na stanowisko sprzedawcy odzieży skórzanej na stoisko pod Gubalowke Wymagania: komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów, doświadczenie w sprzedaży, zaangażowanie oraz chęć pracy z klientem. Tel 781271166.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM - KELNER/-KA - DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ, POMOC KUCHENNĄ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Szukam MIESZKANIA do wynajęcia. 663 440 708.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 8.5 ARA. 505 429 375.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-04-23 21:18 Zasadzili 680 drzew 2026-04-23 20:59 Świstaki i kozice pod lupą naukowców. Wspólna inicjatywa dla Tatr 2026-04-23 20:00 Strażacy ćwiczyli gaszenie pożarów wewnętrznych pod Giewontem 2026-04-23 18:57 Dwie młode łanie nie przeżyły 2 2026-04-23 18:00 Spór o plan ogólny w Zakopanem. Radni kłócą się o terminy i informowanie mieszkańców 2026-04-23 16:59 W długi weekend będzie 30 st. C., ale... 2026-04-23 16:37 Zginął poseł Łukasz Litewka. Angażował się w sprawy zwierząt, pisał o schronisku w Nowym Targu 2026-04-23 16:00 Zawody na Bachledzkim Wierchu. Zaproszenie na spotkanie dla właścicieli działek 5 2026-04-23 15:33 Fałszywe prawo jazdy za 2500 euro. Nocna kontrola w Rogoźniku zakończona zatrzymaniem 2 2026-04-23 14:59 Pożegnanie płk. Łęckiego. Przepracował 27 lat w Starostwie Tatrzańskim. Wcześniej latał na myśliwcach i szkolił pilotów 1 2026-04-23 14:01 Wypadek quada w Kościelisku. Poszkodowany trafił do szpitala śmigłowcem LPR 2026-04-23 12:52 Policja podaje szczegóły wypadku na budowie term 13 2026-04-23 12:38 Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Nie żyje kobieta 15 2026-04-23 11:49 Poważny wypadek w trakcie budowy term na Polanie Szymoszkowej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2026-04-23 11:30 Melodia spod Babiej. Premiera filmu dokumentalnego 2026-04-23 10:58 Willa Wanda odzyskuje dawny blask w Szczawnicy po latach zapomnienia (WIDEO) 1 2026-04-23 10:27 Motocykliści zainaugurują sezon w Zakopanem 2026-04-23 10:00 "Ludyny" Sławosza Smolenia w nowotarskich Jatkach 1 2026-04-23 09:00 Młodzież z Kościeliska włączy się w tworzenie strategii rządowej 2026-04-23 08:00 Wybuch 1 2026-04-23 07:30 Zakopane otrzymało "niedźwiedziooporne" kontenery 1 2026-04-23 06:30 Muzykowanie na Duchową nutę rozpocznie się w sobotę 2026-04-23 06:30 W sobotę Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu 2 2026-04-22 21:30 Imperial w Zakopanem sprzedany po raz drugi. Tym razem za ponad 30 mln zł 9 2026-04-22 21:00 18 mln zł na zakopiańską "Sokolnię". Umowa podpisana 3 2026-04-22 20:46 Duże stado łani pod Nosalem (WIDEO) 1 2026-04-22 20:30 Ranna wiewiórka znaleziona w Zakopanem. Strażnicy uratowali zwierzę 6 2026-04-22 20:26 680 drzew na 680-lecie Nowego Targu 2026-04-22 20:00 Uwaga na fałszywe zwroty podatku. Nowa fala oszustw internetowych 2026-04-22 19:38 Straż Graniczna z leśnikami posadzili tysiąc drzew. Akcja na Dzień Ziemi 5 2026-04-22 18:59 Radni pytają o inwestycje rowerowe, kartę turysty i zawody rowerowe na Bachledzkim 8 2026-04-22 18:30 Po ewakuacji szkoły sprawę pożaru w rozdzielni elektrycznej zbada biegły 2 2026-04-22 18:00 Mieszkańcy Olczy alarmują o zalewaniu posesji i drogi. Każde opady pogarszają sytuację 3 2026-04-22 17:30 W sobotę nowotarska Noc Muzeów 2026-04-22 17:00 Mieszkańcy Wyskówek alarmują: quady i kuligi niszczą spokój i teren. Apel o zdecydowane działania władz 3 2026-04-22 16:25 Niedźwiedzioodporne kontenery w Zakopanem. Nowa inicjatywa dla bezpieczeństwa i przyrody 2026-04-22 16:00 Medale dla tatrzańskich karateków na IKO Przełęcz Cup 2026-04-22 15:30 Street Food Polska Festival ponownie na nowotarskim Rynku 2026-04-22 15:05 Wycinka drzew w rejonie ul. Piłsudskiego i Olimpu. Jest zgoda Nadleśnictwa 1 2026-04-22 14:41 Recydywista włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 15 lat więzienia 2026-04-22 14:00 Nowotarski Dzień Ziemi na rynku. Mieszkańcy świętują i uczą się ekologii 2026-04-22 13:30 Tomasz Wolak Rock Band zagra w Zakopanem 2026-04-22 13:18 Ewakuacja. Zadymienie szkoły w Kościelisku (WIDEO) 2026-04-22 13:02 Konferencja stylistek paznokci na Podhalu. Branża spotkała się w Zaskalu 2026-04-22 12:30 Wpadli na gorącym uczynku. Monitoring i czujność pracowników zadziałały 1 2026-04-22 12:16 Niebezpieczna plama na drogach w Zakopanem. Interweniowali strażacy 2026-04-22 11:58 Niepokojące zmiany w potoku Cicha Woda w Zakopanem. Mętna woda budzi obawy mieszkańców 7 2026-04-22 10:59 Spięcie radnych. "Sodoma i gomora" kontra "bociany przynoszące dzieci" 12 2026-04-22 09:59 Zmiana planu dla API zdjęta z obrad, ale stanowisko w sprawie Borów nie trafiło pod głosowanie 2 2026-04-22 09:35 Ruszyła rozbiórka domu na Kasprusiach. To część dużego remontu ulicy (WIDEO) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-04-23 20:56 1. A moze wiertace ka wiercom nie daleko?? 2026-04-23 20:36 2. Dziękuję za współpracę. WG 2026-04-23 20:36 3. gama a ciebie co boli pewnie jak każdego eko świra łep i dupa,jak będziesz przechodzić obok domu sąsiada który ma groźnego psa i ten pies cię pogryzie to będzie twoja wina bo po co tam leziesz, ależ wy macie myślenie jakieś oderwane od rzeczywistości 2026-04-23 20:16 4. Przyrodniku jak putin powie dość i skończy się ta nierówna szarpanina w ukropowie,i ci wszyscy frontowcy którzy są zaobsorbowani chęcią przeżycia kolejnych dni tygodni lub miesięcy przyjadą tutaj by szukać swoich żon które wyjechały by siedzieć chociażby na kasie w bierze lub tych niewiernych,jeszcze inne będą szukać lepszego życia,wtedy szybko zmienisz zdanie i założę się że jako pierwszy będziesz się starał o pozwolenie na pułapkę 2026-04-23 20:03 5. Zwierzęta w przyrodzie giną, bo prawdziwa przyroda tak po prostu funkcjonuje. Co to za moda na robienie z tego sensacji, angażowanie wszystkich możliwych służb, reanimowanie i przewożenie zwierząt na leczenie do innego województwa? Czy w następnym kroku funkcjonariusze pójdą patrolować las i karać wilki i niedźwiedzie za zagryzanie łań? 2026-04-23 20:02 6. W USA W KTÓRYMS STANIE TO POLUJA NA WIEWIÓRKI I PIEKOM NA ŁOGNIU.WIDZOŁEK NA ANIMALU 2026-04-23 19:56 7. NIE PLUJE TYLKO WYSMIEWAM KTOS PRZYJEZDZA DO ZAKOPANEGO NA HARENDE NA BYSTRE I BEDZIE ROWEREM DO KNAJPY ALBO NA ZAKUPY DO BIEDRONKI JECHAŁ?BO RADNY TATAR POTWORZY SCIEZKI ROWEROWE. 2026-04-23 19:47 8. A gdzie byli SM? W Mikolowie 2026-04-23 19:15 9. Ta tytułowa Ludyna trochę przypomina mi Karola. 2026-04-23 19:05 10. Byłem wczoraj i dziś na Kasprowym jest wspaniale
2026-04-20 12:14 1. dobrze że mamy olczan.... 2026-04-16 18:33 2. Piękna SZKOŁA Grupy uczniów palący papierosy w otoczeniu szkoły, Muzeum i siedziby PTTK. Używają do porozumiewania się kilku prostych słów, powszechnie uznawanych za nieprzyzwoite. Na 150 lecie konieczna jest PALARNIA w szkole. Szkoda dzieci, bo mogą się przeziębić. Pytanie! Czy dyrekcja i pedagodzy widzą to? 2026-03-23 10:43 3. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 4. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 5. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 6. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 7. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 8. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 9. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 10. Kasia Rysy
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama