Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2016-12-01 18:36:31

Blog

Czy można nie wpuścić strażnika kontrolującego piece?

Od kilku miesięcy straż miejska w Zakopanem prowadzi kontrole palenisk pod kątem palenia odpadami. Czy ma do tego prawo? Jak najbardziej. Co więcej, niewpuszczenie strażnika jest przestępstwem.

To, że strażnicy mają prawo do prowadzenie kontroli nie podlega wątpliwości. Wynika to z upoważnienia nadanego im w październiku 2015 roku przez burmistrza miasta Zakopane. Burmistrz działał na podstawie przepisów Prawo ochrony środowiska (art. 379 POŚ). 

Niewpuszczenie strażnika lub utrudnianie mu kontroli jest równoznaczne z popełnieniem przestępstwa z art. 225 par. 1 kodeksu karnego, polegającego na zakłócaniu kontroli w zakresie ochrony środowiska i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech

W przypadku stwierdzenia przez strażnika miejskiego procederu spalania odpadów nakładanych jest mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli właściciel nieruchomości nie przyznaje się do palenia odpadów, a zachodzi podejrzenie tego procederu, strażnik ma możliwość pobrania próbki popiołu lub sadzy z komina do badania laboratoryjnego. W razie pozytywnego wyniku badania, właściciel oprócz mandatu, może ponieść również koszt badań laboratoryjnych (kilkaset złotych). 

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu. To może zakończyć się grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet karą pozbawienia wolności (art. 183 kodeksu karnego). 

To czym można palić w piecu reguluje ustawa o odpadach. W piecach można palić wyłącznie tym, co jest przewidziane dla nich jako paliwo, czyli węglem, drewnem lub pelletem. Odpad z gospodarstwa domowego nie może być spalony w piecu domowym (wyjątki podam poniżej - jest nim np. papier, natomiast kolorowej gazety nie wolno już spalić). 

Odpady mogą być spalane wyłącznie w specjalnej spalarni lub współspalarni odpadów, która spala je w bardzo wysokiej temperaturze, emitując b. mało zanieczyszczeń, gdyż posiada przy tym odpowiednie technologie i filtry (art. 155 ustawy o odpadach). 

Trzeba pamiętać, że śmieci to nie tylko plastik. 

Nie wolno spalać w szczególności (za: niepalsmieci.pl):
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon,
- innych odpadów z gumy,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- sztucznej skóry,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- plastikowych toreb z polityenu,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

W gospodarstwach domowych można spalać wyłącznie - poza opałem:
- papier, tekturę i drewno,
- opakowania z papieru, tektury i drewna,
- odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych,
- odpady kory i korka,
- trociny, wióry i ścinki mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Pamiętajmy, że palenie odpadami jest nie tylko zabronione przez prawo, ale także bardzo groźne dla zdrowia. Paląc śmieciami emitujemy do powietrza niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym rakotwórczy benzo(a)piren czy metale ciężkie. Najbardziej cierpią na tym dzieci oraz osoby schorowane i starsze. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Marek Józefiak 2016-12-08 01:32:54
@kapitan morgan: Brawo za akcję przeciwko paleniu śmieciami. Pytanie: sąsiedzi na pewno wymienili piece na piece 5 klasy? Być może wymienili na nowsze kopciuchy? Albo piece 3 klasy? Diabeł tkwi w szczegółach, bo kocioł kotłowi nie równy. Nie, nie gonimy króliczka dla zabawy, chcemy go dopaść. Pisze Pan o jakości paliw. Zabiegamy od lat o rozporządzenie ws. jakości węgla. Ministerstwo Rozwoju (wcześniej Gospodarki) "się nad nim zastanawia" i tak jest już od paru lat. Proszę wpisać w google "organizacje ekologiczne apelują o normy jakości węgla" i znajdzie Pan sporą lekturę. Ponadto zabiegamy np. o zwiększenie wsparcia na termomodernizację budynków jednorodzinnych, o czym pisałem już w komentarzu do starej drewutni. Polaków trzeba wesprzeć w termomodernizacji domów, tak jak robią to w Czechach, Niemczech czy na Słowacji. U nas takiego dużego programu wsparcia brakuje. 7 na 10 polskich domów jest ocieplonych słabo albo wcale.
Marek Józefiak 2016-12-08 01:18:52
@stara drewutnia: Zgadzam się z Panią, że państwo polskie powinno promować ekologiczne źródła ciepła przede wszystkim, zapewniając ich możliwie niską cenę. Robią tak choćby Niemcy, którzy np. na niskoemisyjny pellet drzewny mają stawkę VAT na poziomie 7%. Polska? 23% VAT-u. Takich absurdów jest w polskim prawie oczywiście więcej, brak długofalowej strategii energetyczno-ekologicznej jest bolączką naszej polityki. Nie wiem dlaczego wysuwa Pani oskarżenia o lobbing. Za czym miałem lobbować? Za piecami węglowymi? To byłoby zaiste zabawne, bo każdy Pani powie, że akurat piece węglowe są w Polskiej Zielonej Sieci na cenzurowanym. Czy zna Pani szczegóły programu dotacyjnego prowadzonego przez Urząd Miasta? Absolutny priorytet dla dotacji ma wymiana węgiel na geotermię i gaz. Tylko w miejscach, gdzie nie ma sieci geotermalnej lub gazowej można pozyskać dotację na wymianę na kocioł na pellet, kocioł węglowy V klasy czy pompę ciepła. Zapis dotyczący dopuszczenia przyznawania dotacji na wymianę kotła na węgiel ma kocioł węglowy V klasy był decyzją Urzędu Miasta, nie był nigdy proponowany przez Polską Zieloną Sieć. Co więcej, akurat taki zapis odradzaliśmy - w naszej ocenie do pieców węglowych nie powinno się dopłacać z publicznych pieniędzy. Proponowaliśmy rozwiązanie: dopuścić taką możliwość, ale nie dopłacać z publicznej kasy. Urząd podjął inną decyzję, miał do niej pełne prawo. Proszę jednak zauważyć, że przy zachowaniu dobrego paliwa, kocioł węglowy V klasy zapewni 10-krotne obniżenie zanieczyszczeń pyłowych w porównaniu z nisko sprawnym kotłem, tzw. "kopciuchem". Powtórzę: 10-krotne zmniejszenie zanieczyszczeń pyłowych. Dodatkowo, do kotła V klasy w praktyce nie da się palić śmieciami, byle czym. To mało? Oczywiście: dużo lepszą opcją są inne technologie bezdymne. Na szczęście UM Zakopane stara się w pierwszej kolejności zachęcać mieszkańców do wyboru innych technologii (pellet, pompa ciepła) i traktuje kocioł V klasy na węgiel jako absolutną ostateczność. Miasto Zakopane nie zdecydowało się dopłacać do wymiany pieców na ogrzewanie olejowe ze względu na wysoką cenę tego źródła ciepła. Na ceny oleju opałowego, ani ja, ani Pani nie mamy wpływu, także rozmowa o tym, że olej kiedyś był tani, a dziś nie jest, nie ma sensu. Żyjemy w 2016 roku i mamy konkretny problem do rozwiązania. Proszę nie sprowadzać naszej wizji zmiany wyłącznie do wymiany pieców. Postulujemy i zabiegamy aktywnie o przeznaczenie większych środków publicznych na wsparcie mieszkańców w termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Akurat na tym polu wspomniani przez Panią Słowacy wydają w przeliczeniu na mieszkańca 33 razy więcej (!) niż wydajemy my (wydatki na poprawę efektywności domów jednorodzinnych wg raportu "Efektywność energetyczna w Polsce 2015. Przegląd": Słowacja: 5,5 EUR/os., Polska: 0,16 EUR/os., Czechy: 2,5 EUR/os.). Jeśli uda się wywalczyć odpowiednie środki publiczne na termomodernizację, jest szansa, że o czyste powietrze będzie w Polsce znacznie łatwiej.
stara drewutnia 2016-12-05 14:41:44
Panie Marku, uparliście się na wymianę pieców, jak szczerbaty na suchary. Już przedmówcy sygnalizują, nic nie daje wymiana pieca na węgiel na inny piec węglowy. Może wy lobbujecie? Mieszkańcy chcą korzystać z wygód i dostępu do tanich paliw ekologicznych. Jedź pan na Słowacką stronę, czy tam jest smog, myślisz pan, że wymienili piece z węglowych na węglowe? Państwo chce zarabiać na ekologii, więc chorujmy wszyscy i rządzący też. Przecież olej opałowy był tani, no ale jak przybyło konsumentów, to należało obłożyć podatkami i akcyzą, to normalne że ludziska zrezygnowali z tego opału, czy to tak trudno zrozumieć. Czy politechnika teraz tak kształci? Sama mam piec na olej i czekam na odpowiednią cenę. Tylko to mnie trzyma.
Marek Józefiak 2016-12-05 12:39:17
@abc: Próbki pobrane z popiołu z paleniska lub z sadzy komina trafią do laboratorium Politechniki Krakowskiej. Laboratorium jest w stanie określić na podstawie badań, czy spalano węgiel czy też odpady, na podstawie składu chemicznego. Odpowiadając na pytanie wprost: nie ma norm w takim ujęciu, natomiast naukowcy są w stanie określić, jakie paliwo spalono. Kwestia "czystości" węgla to osobna sprawa - Ministerstwo Rozwoju rozważa określenie minimalnych standardów jakości węgla dopuszczonego do handlu detalicznego w sektorze komunalno-bytowym, natomiast nie wiadomo, czy i kiedy takie rozporządzenie zostanie wprowadzone. Od lat mówi się o konieczności usunięcia z rynku najbardziej brudnych rodzajów paliw w postaci mułów węglowych czy flotokoncentratów. Do 2004 roku te paliwa były sprzedawane wyłącznie do energetyki - należałoby do tego wrócić.
kapitan morgan 2016-12-05 12:28:19
@Marek Józefiak. Nikt z komentujących nie usprawiedliwia paleniem odpadami. Ja przeprowadziłem akcję w okolicy typu: "Nie palcie śmieci, bo tu się bawią Wasze dzieci". No i co, nie palą śmieciami, powymieniali piece, a smog jest taki sam. Problem jest w paliwie, węgiel złej jakości, a olej opałowy, gaz czy energia elektryczna są za drogie. Wobec tego o doopę rozbić waszą akcję. Ktoś wspomniał, że opalał olejem opałowym jak był tani, należy tą ścieżką iść, a nie marnować unijne pieniądze. Słyszałem, że geotermia była tak tania, że ciepłą wodą myli samochody, a teraz? Wam chyba chodzi "by gonić króliczka, a nie złapać go".
Dyle Tant 2016-12-05 11:19:46
Często słysze gdy ksiądz nas poucza,tak wychowuj swoje dzieci,tego nie rób w łóżku,że co on może wiedzieć o tym jak sam nie ma żony,dzieci.Wielu z was twierdzi,że on nie ma prawa mnie pouczać bo nie zna życia i codzienne troski o byt go nie dotyczy.
Marek Józefiak 2016-12-05 08:50:36
@kapitan morgan: wpis dotyczy procederu zabronionego prawem i skrajnie niebezpiecznego dla zdrowia, nie ma co usprawiedliwiać palenia odpadami. Poziom rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu kilkukrotnie przekracza w Zakopanem normę. Pyta Pan co zrobiliśmy dla zapewnienia tańszego ogrzewania? Polska Zielona Sieć zajmowała się m.in. opiniowaniem Regionalnych Planów Operacyjnych, z których później wydawane są środki unijne. Między innymi dzięki naszej działalności w RPO dla Małopolski są potężne środki na wymianę nisko sprawnych pieców i inne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Zabiegamy także o ułatwienie dostępu do środków publicznych na odnawialne źródła energii oraz termomodernizację budynków prywatnych. O innych działaniach naszej organizacji może Pan przeczytać na stronie zielonasiec.pl oraz wiecejnizenergia.pl.
Marek Józefiak 2016-12-05 08:36:01
@Abeto - dzięki za zwrócenie uwagi, uzupełniłem bloga o biogram.
cyklista 2016-12-04 17:23:43
@Abeto, mocno jednak wierzę, że w krótkim czasie szczegółowy życiorys autora tego bloga nie będzie dla Ciebie tajemnicą. Co jak co, ale znowu ten Twój długi nochal będzie musiał wszystko wywęszyć.
sanacyjny dziadek 2016-12-04 17:09:34
Do boruta. Na prąd też chyba jest akcyza, czyli jak przyjdzie strażnik SM, to mogę otrzymać mandat bo ogrzewam mieszkanie prądem czyli według Ministerstwa Finansów szkodliwym paliwem. Wygląda na to że w Polsce nie ma ekologicznych paliw bo wszystkie są objęte podatkiem akcyzowym bo są o dużej szkodliwości dla zdrowia. Więc czym się ogrzewać, albo luksus albo szkodliwość dla zdrowia. Więc czym, co na to Polski Alarm Smogowy? Takiego rozwodnienia i brak spójności prawa, to nawet za okupacji nie było, jak w Trzeciej RP.
boruta 2016-12-04 10:56:46
W zasadzie to kiedysiejszy podatek od luksusu(za PRL na auta) zamienił nazwę na akcyzę. Cytują za Wikipedią cel akcyzy: Wprowadzenie podatku akcyzowego ma zadanie restrykcyjne. Dodatkowe obłożenie podatkiem ma za zadanie zmniejszyć popyt na wybrane przez państwo produkty najczęściej wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, wyroby ropopochodne[1]. W niektórych przypadkach, kiedy produkt składa się z względnie tanich surowców a jego szkodliwość dla zdrowia jest wysoka, akcyza może stanowić bardzo wysoką część ceny końcowej. W wielu państwach europejskich akcyza na produkty tytoniowe dochodzi do 75% ceny końcowej. Zastanawiam się czy olej opałowy, gaz p-b i ziemny też są innymi słowy opodatkowane jako luksusowy towar, a jeżeli jest, to jest surowcem szkodliwym dla zdrowia. Kuźwa, po co nam to było?
Abeto 2016-12-04 07:16:48
Cytuje "Marek Józefiak ? Uni Regensburg
Z ciekawości przedzwoniłem do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Żaden Hubert Polak tam nie pracuje. Ciekawe."
Jako nowy bloger nic pan nie napisał o sobie,może nam pan napisze coś o sobie, to będzie nam łatwiej zrozumieć to co pan nam tu napisał.Ciekawe co pan robi,ile ton węgla pan spalił ,jak duży dom pan ogrzewa,w jakich fundacjach pan się udziela ?
abc 2016-12-03 22:33:53
Panie Józefiak a jakie są normy substancji szkodliwych w popiele. Żeby kogoś ukarać nie wystarczy stwierdzić ze ktoś spalił papierek od cukierka i znaleziono obecność dioksyn . Nikt nie podpala w piecu czystym papierem kserograficznym. Węgiel tez nie jest czysty. Bo jeśli nie ma normy substancji szkodliwych, to jak kogoś ukarać w wyniku ekspertyzy. O tym nie piszecie. Może są jakieś normy nie chce mi się szukać.
kapitan morgan 2016-12-03 21:12:33
Panie Marek Józefiak, do q.. między, co urzędnicy, dziennikarze, cały ten alarm smogowy i ministerstwo ochrony środowiska zrobiły by obywatele tego państwa mogli korzystać z taniego opału ekologicznego. Na zachodzie opał, to marginalna sprawa budżetu domowego. Wy chcecie, płacz i płać. Przecież wszyscy pamiętają boom na ogrzewanie olejem opałowym, wiecie dlaczego?, bo był tani - 70 gr za litr i bez podatku od luksusu czyli akcyzy. A wiecie dlaczego większość wycofała się z tego hassanu(pozostali ci, którzy oszczędzają na stanowisku palacza)), bo paliwo zdrożało, tak trudno zrozumieć.
tagerine 2016-12-03 08:13:02
Nowotarska straż przeprowadzała takie kontrole od kilku lat Rozumiem że Zakopane do tej pory nie? Dlaczego nie robi tego zakopiańska ochrona środowiska? Straż ma dziesiątki innych interwencji a takie zadanie paraliżuje ich aż doprowadzi do referendum w tej sprawie.
markusban 2016-12-03 07:41:37
Szykuje sie powtorka historii z miasta Jak straznicy sprawdzili kolejny raz wszystkie domy i firmy to zapytano mieszkancow czy potrzebują straznikow Zapytano takze osoby karane za spalanie odpadow Podobno teraz ochrona srodowiska czuwa nad wszystkim rozdajac ulotki o zakazie spalania odpadow
Marek Józefiak 2016-12-03 00:57:23
@jan: strażnicy mogą, ale nie muszą być w asyście rzeczoznawców. Zacytuje fragment opinii prawnej przygotowanej przez mec. Miłosza Jakubowskiego z Fundacji Frank Bold:

Kontrolującemu przysługuje prawo wstępu na teren nieruchomości wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem.

Przepisu tego nie można interpretować w taki sposób, że kontrolujący może wejść na teren nieruchomości wyłącznie wraz z rzeczoznawcą. Jak wskazuje prof. dr hab. Marek Górski w komentarzu do art. 379 POŚ (w: Prawo ochrony środowiska. Komentarz, 2. wydanie, C.H. Beck, Warszawa 2014): generalnie prawo wstępu przysługuje osobie dokonującej kontroli, ale może ona jednak korzystać z pomocy także innych osób, określonych przez przepis jako "rzeczoznawcy". (...) Osoby towarzyszące przeprowadzającemu kontrolę nie muszą, jak się wydaje, posiadać odrębnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, przepis takiego wymogu nie konstruuje. Osoby takie mogą działać na polecenie przeprowadzającego kontrolę i w zakresie takiego polecenia, samodzielnie żadnych działań podejmować nie powinny.

Tym samym obecność rzeczoznawcy w czasie kontroli nie jest obligatoryjna, rzeczoznawca może stanowić fachowe wsparcie dla kontrolujące, ale nie jest samodzielnie uprawniony do przeprowadzania kontroli, a jedynie do wykonywania poleceń kontrolującego. Kontrola przeprowadzona bez udziału rzeczoznawcy jest bez wątpienia zgodna z prawem.
jan 2016-12-02 17:31:25
To mogą przychodzić i wchodzić sami czy tylko z rzeczoznawcami? "Kontrolującemu przysługuje prawo wstępu na teren nieruchomości wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem."
dymek 2016-12-02 13:44:59
Listonosz ma honor i nie polezie po kontroli. Teraz gdy paliwa drożeją myślicie, że ludzie nie będą palić byle czym. Ukraińcom sprzedajemy gaz za bezcen żeby nie zamarzli, a Polak w swoim kraju ma być frajerem. Walczcie pismaki o obniżenie cen paliw ekologicznych, to ludzie bez problemu dadzą sobie rady. Tam walić pięściami i piórem, a nie karać ludzi bo nie mają pieniędzy.
stara drewutnia 2016-12-02 12:28:13
Panie Mądry, w ustawie nie pisze ile razy dziennie mogą mi zaglądać do paleniska? ????????. Pod warunkiem, że Polska jest państwem prawa i w jednaki sposób dotyczy wszystkich.
Marek Józefiak 2016-12-02 10:30:57
@Hubert Polak, nie ma Pan racji. Zgodnie z art. 379 Prawa ochrony środowiska (dalej: POŚ) kompetencja do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska przysługuje m.in. wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wójt/burmistrz/prezydent może upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległego im urzędu miejskiego lub funkcjonariuszy straży gminnej (miejskiej). Zakopane takie prawo przyznało.

Art. 379 Prawo ochrony środowiska (cytuję za: http://www.arslege.pl/czynnosci-kontrolne/k67/a13760/):
1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.

Uprawnienia kontrolującego określa art. 379 ust. 3 POŚ. Zgodnie z tym przepisem, kontrolujący jest uprawniony do wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części (przez całą dobę na terenie na którym prowadzona jest działalność gospodarcza zaś na pozostałym terenie, np. na posesje prywatne, w godzinach 6-22). Kontrolującemu przysługuje prawo wstępu na teren nieruchomości wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem.

Art. 379 ust. 3 Prawo ochrony środowiska (cytuję za: http://www.arslege.pl/czynnosci-kontrolne/k67/a13760/):
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 ? na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Jak wskazuje prof. dr hab. Marek Górski w komentarzu do art. 379 POŚ (w: Prawo ochrony środowiska. Komentarz, 2. wydanie, C.H. Beck, Warszawa 2014): generalnie prawo wstępu przysługuje osobie dokonującej kontroli, ale może ona jednak korzystać z pomocy także innych osób, określonych przez przepis jako "rzeczoznawcy". (...) Osoby towarzyszące przeprowadzającemu kontrolę nie muszą, jak się wydaje, posiadać odrębnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, przepis takiego wymogu nie konstruuje. Osoby takie mogą działać na polecenie przeprowadzającego kontrolę i w zakresie takiego polecenia, samodzielnie żadnych działań podejmować nie powinny. Kontrola przeprowadzona bez udziału rzeczoznawcy jest bez wątpienia zgodna z prawem.

Przypomnę raz jeszcze: odmowa wpuszczenia upoważnionego przez burmistrza kontrolującego na teren posesji, jak również utrudnianie przeprowadzenia kontroli (np. odmowa dopuszczenia do paleniska, próba przedłużenia kontroli itp.) stanowi przestępstwo z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, o czym zawsze należy zawiadomić kontrolowanego. Jeżeli kontrolowany stwarza utrudnienia i nie chce wpuścić kontrolujących na teren posesji należy niezwłocznie wezwać na miejsce Policję.
Marek Józefiak 2016-12-02 09:22:14
@Hubert Polak - nie ma Pan racji, zresztą, nie powołuje się Pan na podstawę prawną.
O możliwości zlecenia czynności kontrolnych z zakresu ochrony środowiska mówi art. 379 Prawa ochrony środowiska (dalej: POŚ). Kompetencja do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska przysługuje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Burmistrz może upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległego im urzędu miejskiego lub funkcjonariuszy straży gminnej (miejskiej). Zakopane takie prawo przyznało.

Uprawnienia kontrolującego określa art. 379 ust. 3 POŚ. Zgodnie z tym przepisem, kontrolujący jest uprawniony do wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części (przez całą dobę na terenie na którym prowadzona jest działalność gospodarcza zaś na pozostałym terenie, np. na posesje prywatne, w godzinach 6-22). Kontrolującemu przysługuje prawo wstępu na teren nieruchomości wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem.

Ponadto, należy podkreślić, że odmowa wpuszczenia upoważnionego przez wójta kontrolującego na teren posesji, jak również utrudnianie przeprowadzenia kontroli (np. odmowa dopuszczenia do paleniska, próba przedłużenia kontroli itp.) stanowi przestępstwo z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, o czym zawsze należy zawiadomić kontrolowanego. Jeżeli kontrolowany stwarza utrudnienia i nie chce wpuścić kontrolujących na teren posesji należy niezwłocznie wezwać na miejsce Policję.
boruta 2016-12-02 08:59:45
Panie bloger, jak 5 tyś mieszkańców nie wpuści SM, to wszyscy pójdą do paki na 3 lata razem z groźnymi przestępcami? Do paki mają równie z iść wg nowego prawa sprzedający i kupujący w niedzielę, tak tak. Naruszający przepisy drogowe. W szkołach będzie sprawdzane dziewictwo(pewno przez katechetę), a wokół ustawy emerytalnej tej teraz zrobił się boordel, najlepiej pracować aż do śmieci. Pani Premier pojechała na wyspy by tamtą przestrzec, że jak wrócą nasi to w Polsce wzrośnie bezrobocie do 50% albo i więcej nie mówiąc o sąsiadach i mamy gotowy wybuch niezadowolenia społecznego. Więc jedziemy wszyscy na jednym wózku. Do tego dołączą ci z Europy zachodniej wraz imigrantami. Bo sami teraz twierdzą, że jak istniał Blok Wschodni, to ichniejszy kapitalizm miał rzeczywiście ludzką twarz.
llllllllllll 2016-12-02 07:40:05
sprawdzac i jeszcze raz sprawdzac i to szczegolnie u tych co by sie wydawalo jacy to porządni. pozory mylą.
Cobra 2016-12-01 19:20:05
Ja w razie kontroli udam ,że mnie nie ma w domu.Zawsze tak robię jak widzę ,że ktoś idzie z kartką i niby zbiera na fundację.Tych elegancko ubranych kociarzy też tak zbywam,to działa polecam.
pytoc 2016-12-01 18:59:46
A jak nie wiadomo kto nie wpuścił bo gęby nie pokazał i zza fironki patrzoł ?

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 27 arów, Zubrzyca Górna, 538 75 05 02.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KAWALERKA UMEBLOWANA Z ANEKSEM KUCHENNYM - DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO. Zakopane centrum - 600 057 730.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO NOWE MIESZKANIE 44 m2, Zakopane centrum, częściowo wyposażone - 600 057 730.
 • PRACA | dam
  Masz doświadczenie w sprzedażowej obsłudze grup, eventów i konferencji? PKL Horeca Sp. z o.o. poszukuje osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY GRUP I KONFERENCJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: - Obsługa rezerwacji konferencyjnych i grupowych - przygotowywanie ofert, negocjowanie warunków, ustalanie szczegółów, wprowadzanie listy gości do systemu, rozliczanie pobytu grup; - Analiza zapytań, badanie potrzeb, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie negocjacji z klientami w obszarze konferencji eventów i bankietów; - Aktywna sprzedaż pobytów grupowych; - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA; - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach; - Nadzór nad przygotowywaniem, przebiegiem wydarzeń oraz ich rozliczenie; - Współpraca pomiędzy działami hotelu a Klientami, identyfikowanie potrzeb, realizacji, oczekiwań Klientów i podnoszenia jakości świadczonych usług; - Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z Klientami; - Analiza konkurencji; - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja; - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług; - Proponowanie, wdrażanie i analiza nowych rozwiązań, raportowanie; - Dbanie o pozytywny i jakościowy wizerunek Grupy Kapitałowej. WIĘCEJ O STANOWISKU NA: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży grupowej". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 840 m2, uzbrojona (woda, prąd), dojazd z drogi gminnej - Białka Tatrzańska. 608 161 516.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ HALĘ: magazyn/ produkcja - 250 m. Nowy Targ ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ-mieszkanie 3 pokojowe 61m2 do wprowadzenia od razu sprzedam. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Mało używany BOJLER OCIEPLANY emaliowany 500L oraz BOJLER OCIEPLANY emaliowany 350L Z WĘŻOWNICĄ. 793 008 357.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA ENDURO XT, 600, mały przebieg, 2000r. QUAD POLARIS. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA PRZY LOTNISKU N. TARG. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - DŁUGA WAKSMUND. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke, dom w Zakopanym , Kościelisku lub Białce Tatrzańskiej. 660797241
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D. +48574255794
  Tel.: 48574255794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  ZA GOTÓWKĘ !!! Kupię działkę lub dom do remontu. PODHALE. 600404554
  Tel.: 600404554
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE Sp. z o.o. zatrudni KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E oraz UPRAWNIENIA ADR . Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-05-29 21:44 Xiaomi Mi Band 7 - funkcjonalna, sportowa opaska 2023-05-29 21:00 Muzeum nieoczywiste - z wizytą u górali i zbójników 2023-05-29 20:30 Nadciąga burza. Prawdziwa nawałnica. Konkurs dla czytelników 2023-05-29 20:00 Piękne panie, gentlemani i automobiliści 2023-05-29 19:30 Przyszły kryty tor lodowy robi już wrażenie 2023-05-29 19:00 Ogrywanie moji ma się na Spiszu bardzo dobrze 2023-05-29 18:00 Choinka na średniowiecznych murach 2023-05-29 17:30 Dzień Dziecka na boisku 2023-05-29 17:00 Jana Wałacha powrót po 120 latach na Podhale 2023-05-29 16:30 Z mamą w bibliotece 2023-05-29 15:32 Zaginął 38-latek z Nowego Targu 1 2023-05-29 15:15 Plażówka z widokiem na zamek w Czorsztynie 2023-05-29 15:14 Nowotarscy policjanci na trasie Orlen Wyścigu Narodów 1 2023-05-29 14:29 Dziwny wypadek w Ratułowie 1 2023-05-29 14:14 Blue Note po raz drugi, czyli Jam Session przy Krupówkach 2023-05-29 13:30 Dziś uczniowie, jutro żołnierze, maszerują w spiekocie na Placu Niepodległości 4 2023-05-29 13:22 Droga na Chotarzu częściowo nieprzejezdna do połowy czerwca 2023-05-29 12:30 Nawet płotka cieszy Krystiana 2023-05-29 12:00 Kto montuje dziwne kamery na zakopiańskich skrzyżowaniach? Czy to fotoradary? 13 2023-05-29 11:30 Niedźwiedzie Orawy mają moc (WIDEO) 2 2023-05-29 10:54 Od czego zależy koszt obsługi przez biuro rachunkowe? 2023-05-29 10:24 Sypie się fontanna na Placu Dietla to wątpliwa wizytówka miasta 6 2023-05-29 09:30 Słońce walczy z chmurami na tatrzańskim niebie, po południu może popadać 1 2023-05-29 08:46 Co tu się wyrabia? Czy kierowca zaspał, czy w ciężkim sprzęcie popsuły się hamulce? 14 2023-05-29 08:00 Zapatrzony w gwiazdy - promocja książki o nowotarżaninie 2023-05-28 23:04 Śmierć w Tatrach, upadki na śniegu i utknięcia w trudnym terenie 2023-05-28 22:00 To był niezapomniany dzień, nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-28 21:30 Poturbowany rowerzysta w Pieninach 2023-05-28 21:20 Matka zginęła na oczach trójki małych dzieci 2 2023-05-28 20:30 Co łączy klasztor w Lubiążu i więźniów Gross-Rosen? Reporterskie śledztwo historyczne. Konkurs dla czytelników 2023-05-28 20:30 Ela na przyjęcie u angielskiego króla poszła w kierpcach 1 2023-05-28 19:30 Szczęśliwa siódemka. Czy doczekamy się autobusu na Długą Polanę? 2 2023-05-28 18:30 Rachunek zysków i strat. Czy warto było likwidować straż miejską? 4 2023-05-28 17:30 Wybraliśmy się na basen w nowo otwartym luksusowym Pieniny Grand 2 2023-05-28 16:30 Modele na medal czyli jak w sześciu zorganizować festiwal 2023-05-28 16:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 1 2023-05-28 15:30 Gdzie na rower? Jeśli szukacie alternatyw wybierzcie się do... Piwnicznej 2023-05-28 14:30 Piękny, słoneczny dzień w Pieninach 2023-05-28 13:45 Nie żyje mężczyzna, który spadł ze szlaku turystycznego w Tatrach 2023-05-28 13:30 Nocne poszukiwania biegacza 1 2023-05-28 12:16 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2023-05-28 12:07 Potężne korki na wahadle przed mostem w Dębnie 1 2023-05-28 12:00 To ostatnia okazja, by odwiedzić miejscową remizę 2023-05-28 11:00 Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza 3 2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 1 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 4 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 3 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania