2019-04-11 14:21:39

Blog

„Hokus krokus” – gra w deptanego

Reklama

Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.

Postanowiłem bliżej przyjrzeć się zjawisku, które ktoś nazwał nie wiedzieć dlaczego „hokus krokus” Warto postawić pytanie:  w jakim celu Tatrzański Park Narodowy promuje akcję, której nazwa ma co najmniej wątpliwy sens. Powaga tej instytucji powinna jednak do czegoś zobowiązywać.

"Hokus pokus” to pseudo-łacińska formułka, która upowszechniła się w XVII wieku. Słowa te były wypowiadane jako zaklęcie, aby odwrócić uwagę widzów od ruchów rąk  prestidigitatorów. Od słowa hokus pochodzi angielskie słowo hoax (wym. həʊks), które oznacza  mistyfikację. Czyżby więc pomysłodawca akcji „hokus krokus” nie zastanawiał się co pisze, tylko kierował się melodią rymowanki godnej reklamy proszku do prania czy reklamy majtek? Równie dobrze można by tę akcję nazwać „abra kadabra” i gra słów miałaby też wystarczający powab.

TPN proponuje tysiącom turystów przyjazd do tatrzańskich dolin, by właśnie przyjrzeli się tym pięknym, wiosennym  kwiatom i je…. rozdeptali! Ludzie, jak to ludzie chcą dotknąć, sfotografować, posmakować i koniecznie muszą podejść jak najbliżej, wręcz wejść w przestrzeń chronioną. I nie ma znaczenia czy robią to świadomie czy nieświadomie.

Niestety drugie dno tej pozornie szlachetnej akcji poznajemy, gdy zapoznamy się ze stroną internetową hokuskrokus.pl. W zakładce noclegi z tej strony jesteśmy przekierowani do katalogu ponad stu pensjonatów z gminy Kościelisko, które oferują wynajem apartamentów.  Nazwa „hokus krokus” nie jest więc przypadkową zbitką słów, lecz dokładnie - zgodną z tytułem – mistyfikacją! Akcja „hokus krokus” jest tak naprawdę przedsięwzięciem komercyjnym, w którym głównie chodzi o jak największy. Gdyby faktycznie komuś zależałoby na ochronie krokusów, to w pierwszym rzędzie zablokowana zostałaby zabudowa krokusowych polan, które od wylotu Doliny Kościeliskiej do Doliny Chochołowskiej zamieniane są w parkingi, gdzieniegdzie przyozdobione pseudo bacówkami.

W Tatrzańskim Parku Narodowym w 2018 roku oficjalnie zanotowano ponad 3,8 mln wejść turystów. W jeden „krokusowy” dzień do Doliny Chochołowskiej przybyło 40 tysięcy osób! I co się stało? Piękna przestrzeń dolin z dywanem krokusów została zadeptana i porzucona. My, mieszkańcy Zakopanego i urokliwych wiosek Podhala z tą zniszczoną przestrzenią, zdemolowanym krajobrazem, o który staramy się dbać od pokoleń – zostajemy na co dzień.

Tatry są „rozdeptywane” przez większą część roku. Coraz częściej przybywają tu osoby, które chciałyby, np. rozpalić w Tatrach grilla.  Przyjeżdżają osoby, które chciałyby, np. namalować na skałach Giewontu strzałkę z napisem „na molo”. W hałaśliwym, sezonowym tłumie dla miłośnika przyrody w Tatrach nie ma warunków do  klasycznej turystyki. A wszystkiemu winna jest nadmiernie rozbudowana baza noclegowa w Zakopanem i na Podhalu. Wzrost liczby osób wchodzących do TPN jest proporcjonalny do liczby miejsc noclegowych pod Tatrami. Czy za 10 lat liczba wejść do TPN-u przekroczy, np. 8 milionów? Z dotychczasowego wzrostu przyjeżdżających gości pod Giewont wynika, że tak będzie.                       
Czy  w niedalekiej przyszłości kolejny pan premier naszego rządu przyjedzie do Zakopanego i wyrazi swoją radość z tego, że tylu naszych rodaków mogło przyjechać w Tatry?                            
Projekt „hokus krokus” jest zwyczajną umową (dealem) między TPN-em a organizatorami turystyki. Ale czy ona jest uzasadniona moralnie? W jakim celu media, zawsze w kwietniu, rozpalają krokusową gorączkę?

I nikt nie bije na alarm!                                                                                  

W pewnym sensie można zrozumieć biznesmenów i polityków. Jedni  żyją z liczenia pieniędzy, a drudzy z liczenia wyborczych głosów. Ale gdzie się podziała elita naszego narodu, gdzie są panowie doktorzy, profesorowie, moralne autorytety? To właśnie oni powinni stymulować zachowania społeczne, uzasadniać i promować nadrzędną wartość przyrody chronionej.  Gdzie oni są! Czyżby…
Schowali się w różnych mrocznych instytucjach -ucjach-ucjach-ucjach-ucjach.
Gdzie oni są! Czyżby…                                                                             
Pożarła ich Galopująca prostytucja -ucja-ucja-ucja-ucja-ucja.                                                  

Jak śpiewała kiedyś „Republika”.                                                 

Gdzie są tak tabuny ekologów, którzy dniem i nocą potrafią stać na straży, potrafią przykuwać się do drzew, skał, urządzeń?                                               
Gdzie są owe zielone organizacje z pod znaku „Green Peace”?                                    

No, gdzież oni są?

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
enapokaz 2019-05-21 10:05:10
Wóda nigdzie tak nie smakuje, jak w Tatrach. Gdyby wódę sprzedawali w schroniskach to nikt by krokusów nie deptał.
abc 2019-04-16 12:39:42
Panie Pomurnik
Czemu Pan tak obstaje za tą dziką i nielegalną zabudową krokusowych polan. I czemu Pan tak broni TPN-u. w związku z tym, że jego władze chowają głowę w piasek i dają temu procederowi ciche przyzwolenie. Wszak te krokusy na prywatnych polanach także są objęte ochroną. Dziwne, że leśników z Chochołowskiej nie bulwersuje widok, gdy po drugiej stronie ich restauracji samochody rozjeżdżają krokusową łąkę.
Turysta 2019-04-16 09:14:13
Idiota!
Swój 2019-04-12 18:14:43
Na hałdach w Bełchatowie jest dużo bardziej bujna i zadbana przyroda niż obecnie w Tatrach administrowanych przez TPN. Tam na hałdach pracują prawdziwi specjaliści i efekty widać. W Tatrach zaś praca TPN to naganianie turystów do Parku (akcja krokus) i pobieranie opłat za wstęp. Od czasów Skawińskiego przyroda Tatr degraduje się w zastraszającym tempie!!!
ochroniarz 2019-04-11 18:52:22
Ma świętą rację. TPN powołany by chronić przyrodę Tatr, pod wodzą obecnych władz umożliwia i wręcz zachęca ludzi do jej niszczenia. Dla pana Ziobrowskiego jedyną wartością jest kasa a nie przyroda. To niewłaściwy człowiek na tym miejscu.
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie działkę budowlana w Kościelisku lub Zakopanym tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKOŃCZENIE TRZECH BUDYNKÓW W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DWA POKOJE, 38mkw, BALKON, W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689.
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-17 13:30 Trwają zapisy do tegorocznej edycji Pucharu Misia Stramusia 2026-02-17 13:00 W środę ma ruszyć wyciąg na Goryczkowej 2026-02-17 12:30 Tatry Super Ski - przewodnik po największym kompleksie narciarskim 2026-02-17 12:02 Przekręcony znak może wprowadzać kierowców w błąd 2026-02-17 12:00 Strategiczna burza mózgów, widoki na Zakopane 2037 6 2026-02-17 11:25 Rabczańskie planowanie 2026-02-17 10:42 Zdarzenie na Olczy mogło mieć zupełnie inny przebieg 1 2026-02-17 10:30 Zimowe ferie w rytmie disco w nowotarskiej bibliotece 2026-02-17 09:37 Tragiczny wypadek polskiego autokaru na Słowacji 2026-02-17 09:02 Światowy Dzień Kota - czas, by pokazać naszych czworonożnych towarzyszy 6 2026-02-17 09:02 Bezpieczeństwo usług finansowych online - jak nie dać się oszukać 2026-02-17 08:00 Karmiąca niedźwiedzica została zastrzelona na Słowacji 2 2026-02-16 22:06 Turystka uniknęła śmierci. Spadła z nawisem śnieżnym kilkaset metrów 2 2026-02-16 21:24 Rekord trzeciego Balu Charytatywnego nie został pobity 7 2026-02-16 21:07 Oni są niesamowici. Srebrny medal naszych skoczków! 2 2026-02-16 21:00 Europejska elita Big Air wraca do Białki Tatrzańskiej. Przed nami Garmin Winter Sports Festival 2026 2026-02-16 19:58 Atak nożownika na Olczy. Trwają poszukiwania sprawcy AKTUALIZACJA 6 2026-02-16 19:37 Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach 2026-02-16 19:25 Interwencja służb na Olczy. Policja nie udziela informacji 1 2026-02-16 18:59 Warianty budowy zakopianki między Krakowem, a Myślenicami będą opracowywane przez centralę GDDKiA 1 2026-02-16 18:30 Tutaj, poza czas. Spotkajmy się na wystawie 1 2026-02-16 18:00 Udana akcja, dzięki krwiodawcom zebrano ponad 14 litrów krwi 2026-02-16 17:30 Dziękujemy za wolność - piękny medal dla pięknych ludzi 7 2026-02-16 17:01 Objawy hipotermii i odmrożenia palców u rąk. Znamy szczegóły niedzielnych wypraw ratunkowych GOPR na Babiej Górze 1 2026-02-16 16:15 TOPR nie prowadził akcji lawinowej pod Rysami 2026-02-16 15:00 Poranek z silnym mrozem, tak było na Ścieżce pod Reglami (WIDEO) 2026-02-16 14:00 Świeży sztruks kusi na Chotarzu, trasy biegowe znów czynne po chwilowej odwilży 2 2026-02-16 13:29 Lawina w rejonie Rysów 2 2026-02-16 13:00 Pożar samochodu w Kościelisku 2026-02-16 12:01 Znamy szczegóły akcji poszukiwawczej w rejonie Orlej Perci, która zakończyła się tragicznie 1 2026-02-16 11:01 Pusto w Kuźnicach. Kolejki do kolejki brak 2 2026-02-16 10:00 Maruszyna. Podziękowanie dla druha Kowalczyka 1 2026-02-16 09:00 Turyści stracili orientację 1 2026-02-16 08:00 36. Śpiskie Zwyki w Gminie Łapsze Niżne - trzy dni święta tradycji, muzyki i spiskiej kultury 2026-02-15 22:00 Akcja ratunkowa po słowackiej stronie Babiej Góry 1 2026-02-15 21:29 Zamknięcie mostu już w poniedziałek 2026-02-15 20:24 Zderzenie trzech samochodów 2026-02-15 20:00 Morskie Oko oczami uczniów szkół plastycznych 2026-02-15 19:03 Bohac, Buńdowski, Czakor w Czerwonym Dworze 1 2026-02-15 18:00 Ferie na półmetku, czas dla dzieci, czy może dla seniorów? 8 2026-02-15 17:00 Ogólnopolski Bieg Gąsieniców z nowymi formułami 2026-02-15 16:20 Tragiczny finał poszukiwań w Tatrach 29 2026-02-15 16:00 Listy nie dochodzą, awiza znikają, apelujemy o więcej (dla) listonoszy, mniej dyrektorów 25 2026-02-15 15:45 Wróciły białe krajobrazy. Dolina Białego i okolice (WIDEO) 2026-02-15 15:27 Tajemniczy ptak z kolorowego papieru 1 2026-02-15 15:01 Czy widzieliście takie cuda w Gorcach? Relaks w leśnych ostępach 6 2026-02-15 14:28 Maryna Gąsienica Daniel siódma na Igrzyskach Olimpijskich 2026-02-15 14:00 Muzyczne walentynki z Jedlą (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-15 13:31 Pożar sadzy w kominie 2026-02-15 12:33 Trwa akcja ratunkowa na Babiej Górze
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-17 13:43 1. Baju, baju będziesz w raju!!!! A co z realizacją chociaż jednego punktu z podobnej strategii za czasów J. Majchra?? To rzeczywiście zaczyna być śmieszne. 2026-02-17 13:43 2. @stary komuch, śmieszny jesteś ty i twoi prawicowi guru!! niby wielcy patrioci polski którzy dla wojenki politycznej są gotowi postawić na szali bezpieczeństwo Polski TFU 2026-02-17 13:23 3. STRATEGICZNY DOKUMENT TAJNE PRZEZ POUFNE TRAKTOREK MUMINOWY DO ODŚNIEZANIA CHODNIKÓW. 2026-02-17 13:06 4. @gbhn. Jezu Chryste, w jakim kraju ja żyję. Jeżeli to prawda. Przeciez to totalitaryzm w największej POstaci. Tak nawet pod obcasem Moskwy nie było. 2026-02-17 13:04 5. Mają rozmach , 2026-02-17 12:56 6. Dr przypomnij sobie tekst Polskiego taliba niejako Zdradka radka o niemieckim zaangażowaniu i strachu przed niemiecką bezczynnością co ileś lat ten naród musi się angażować w sprawy światowego polkoju i spokoju od tysiąclecia Polski ,swoje kolonie afrykańskie aż po ostatnie czasy drogiej wojny światowej .Wlasnie minęło 80 lat niemieckiej bezczynności to trochę za długo bo ten kraj powinien być co pięćdziesiąt lat bombardowany nie jest to moja opinia lecz byłego premiera brytyjskiego,ale do rzeczy czyżbyś nie widział że Niemcy darzą do tego czego nie udało się Adolfowi tylko innymi metodami jak na dzień dzisiejszy 2026-02-17 12:55 7. A ktos ma pomysł jak ograniczyć tą stonke w naszym mieście ?? co z parkingami zaporowymi?? 2026-02-17 12:54 8. Brawo!!! Panowie rośnie nowa potęga nie zepsujcie tego!!! A jeszcze mam pytanie: ile za to Wasze poświęcenie dostaną prezesi v-ce prezesi całe rodziny prezesów i osób doklejonych do tego skoczka........ wypoczywają za nasze pieniądze!!!! 2026-02-17 12:36 9. To jakaś paranoja i plany z pogranicza fantastyki , Wy nie potraficie realizować się tu i teraz , a z nudów snujecie marzenia na kilkanaście lat do przodu , które i tak przez lata są powielaniem pomysłów sprzed kilku , kilkunastu i kilkudziesięciu lat wstecz , już lata temu były pomysły na np. kolejkę gondolową wzdłuż potoku Bystra do Kużnic , amfiteatr pod Gubałówką , trasy rowerowe wzdłuż Tatr aż na Słowację , itp., itd., zamiast robić jedno , a konkretnie dzisiaj , to bujacie w obłokach w przyszłości i odgrzewacie stare kotlety , zamiast burzy mózgów zróbcie sobie pranie mózgów , bo od pisania fantastyki na papierze to był St. Lem , a Wy do roboty , bo macie za to niemało płacone dzisiaj i na bieżąco , a nie w 2037 roku !!!!!!!! 2026-02-17 12:10 10. @kon ruman nieomdlały NIE MY DOPŁACAMY TYLKO UNIA BO DAJE NAM PIENIĄDZE SERIO NIEMIEC ZOSTAJE GODZINE DŁUŻEJ W FABRYCE VW ,ŻEBY CI DAĆ.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama