2013-12-11 16:23:05
Bohater narodowy
Każdy kraj a szczególnie taki jak Polska, potrzebuje bohatera. Herosa narodowej wyobraźni, dzięki któremu możemy poczuć się dumni, że jesteśmy Polakami. Wzór, ponad podziałami, który jednoczy wszystkich od lewa do prawa. Tak się szczęśliwie złożyło, że nasz kraj ma takich. Nie mam na myśli bohaterów historycznych ale żyjących współcześnie.
W 2005 roku odszedł człowiek będący największą postacią naszych czasów - papież Jan Paweł II. Na pewno wszyscy pamiętamy jak w kwietniu tamtego roku nasz naród się zjednoczył. Nie było „my”, „oni”. Najwięksi antagoniści - począwszy od ex-prezydentów a skończywszy na „mających kosę” kibicach - podali sobie ręce. Był promyk nadziei, niestety ten stan nie trwał długo. Po chwili uniesienia, wszystko wróciło do normy...
Idealnym kandydatem na bohatera byłby mąż stanu. Niefortunnie, w powojennej historii naszego kraju, takiego się nie dorobiliśmy (chociaż wspomniani ex-prezydenci na pewno nie podzieliliby mojego skromnego zdania). Tak, że środowisko polityków, dziennikarzy i wszelkiej maści celebrytów musimy sobie odpuścić. Gdzie więc szukać wybitnych jednostek? Pozostaje tylko sport.
Naturalnym pretendentem powinna być reprezentacja Polski w piłce nożnej. Powinna ale… Ranking FIFA, umiejscawiając naszą „repre”, pośród krajów o istnieniu których dowiadujemy się dopiero na podstawie tego zestawienia, bezlitośnie pokazuje, że tu bohaterów nie znajdziemy. Tak nawiasem mówiąc w 38 milionowym państwie, gdzie piłka nożna jest najpopularniejszym sportem a klubów więcej niż gwiazd na niebie, nie mieć kadry na światowym poziomie, to niewątpliwy fenomen. I kolejne kuriozum. Po każdym meczu mówimy - przyznam się, że ja też - „dość”, „koniec, nie oglądam już tych dziadów” itp., by przed kolejnym spotkaniem, zasiąść pełni nadziei przed TV. Psychologia na pewno określa jakoś tą przypadłość.
Jako że historia obchodzi się z nami w wyjątkowo pokrętny sposób. Nie było wyjątku i tym razem. Rodzimym herosem okazał się skoczek narciarski. Adam Małysz - absolutny fenomen tej dyscypliny, stał się bohaterem narodowym ostatniej dekady. Mimo, że skoki narciarskie trudno uznać za sport narodowy i właściwie, to chyba jedyna dyscyplina (albo jedna z niewielu), która nie ma odniesienia do formy amatorskiej, to znowu Polak pokazał, że potrafi. Niemalże z dnia na dzień kilkanaście milionów rodaków okazało się kibicami i ekspertami w dyscyplinie o której wcześniej - większość z nich - miała mgliste wyobrażenie. Oto potęga dumy narodowej! Nie ważne skąd jesteś, na kogo głosujesz – wszyscy kibicujemy Adamowi! Mamy wspólnego idola, wspólnego „wroga” (konkurenci Adasia) i to nas jednoczy. Niestety wszystko kiedyś się kończy. Kres małyszomanii nastąpił po igrzyskach w Vancouver. Ostatni występ Adama na igrzyskach oglądało 14,5 mln telewidzów – rekord frekwencji. O efektach i fenomenie małyszomanii napisano już chyba wszystko. Tak, że nie ma sensu powtarzać. Niestety, to już historia.
Na szczęście mamy jeszcze Justynę. Na tą chwilę jedynego „aktywnego”, polskiego bohatera. Prawdopodobnie popularnością Adamowi nie dorówna ale na pewno wzbudza w narodzie nie mniejsze emocje, podziw i uwielbienie. Nie rozpisuję się o jej sukcesach, bo to powielanie truizmów. Moim zdaniem naszą „Królową Nart” powinniśmy pielęgnować i wspierać w każdy możliwy sposób. To nasze dobro narodowe. Nie zżymać się - jak część kibiców - na jej upór, niewyparzoną buzię czy to, że jest złośnicą. A wręcz przeciwnie spełniać wszystkie zachcianki, chuchać i dmuchać. W sytuacji gdy Justyna zażyczy sobie kremówkę w środku nocy, ktoś z uśmiechem na twarzy powinien jej tą kremówkę dostarczyć, jeżeli po zawodach w Oslo będzie chciała „iść do muzeum lotnictwa, to trzeba ją tam zabrać…”… nie będę kończył cytatu. W każdym razie na pewno, dzięki - między innymi - tym cechom charakteru jest mistrzynią. Bo naprawdę trzeba nie lada osobowości, by pozbawionym wsparcia drużyny z sukcesami walczyć z naszpikowaną kosmiczną technologią i górą pieniędzy, norweską machiną.
„Chleba i Igrzysk” – pozwolę sobie zinterpretować ten okrzyk jako hasło, określające pewne minimum, by wspólnota ludzka mogła egzystować. Minęło trochę czasu gdy pewien mistyk i wizjoner, niedoszły prezydent Stan Tymiński z charakterystycznym akcentem jak mantrę powtarzał: „Polsce potrzebny jest plan gospodarczy”. Plan mamy - jest coraz lepiej... Pokazuje to, zestawienie ile bochenków chleba można było kupić za średnią krajową dzisiaj i 10 lat temu. Okazuje się, że teraz mamy o kilka więcej – „słuszną linię obrała nasza władza”. Skoro rząd nam zapewnił „Chleb”, „Igrzysk” dostarcza nam Justyna. I oby jak najdłużej, bo na horyzoncie kolejnego bohatera nie widać ale mam nadzieję, że już się narodził.
A czy ten wpis jest az tak wartosciowy, skoro zamiast szukac intelektualistow kreuje sie na miare bohaterow narodowych ikony sportu ( popularnosc??) to tez mam powazne watpliwosci :)
skoro już zaśmiecamy takimi bzdetami wpis Pana Konrada, to Ci tylko powiem, że właśnie z technicznego punktu widzenia myśl ta ma sens.
A fakt, że dowcip jest płytki :), ale Twoja odpowiedź hemingwayowska prowadzi nas niepotrzebnie (w tej dyskusji) w stronę ostateczności.
Pozostawmy bzdetne komentarze dla bzdetnych wpisów, a ambitne wpisy komentujmy w sposób właściwy. Albo powstrzymajmy się od komentarzy.
Chętnie podyskutuję na temat, czy jesteśmy lepszymi ludwisarzami niż Biskup Ignacy Krasicki.
bynajmniej nie to miałam na myśli, raczej ostatnie zdanie notki Kuby Meglicza (tej o rankingach) -cytat z Krasickiego, versus Toje wyznanie o kołataniu w głowie...
jak to było z tym dzwonem ?
:D:D:D
:P
piszesz 2013-12-13 17:04:16
"tez znalazles miejsce zeby to rozstrzygać :P"
Wszędzie i zawsze !
nawet fora TP są właściwe by uświadamiać historycznie i patriotycznie.
Dlaczego tak dużo resortowych dzieci jest w różnych instytucjach i to na znaczących stanowiskach?To oni stanowią parasol ochronny dla swoich rodzin i ich poczynań z czasów PRL.
Dodam,że wydana niedawno książka,która stała się bestsellerem już w pierwszym dniu sprzedaży- "Resortowe dzieci.Media" ma mieć swoją kontynuację jak zapowiedzieli autorzy.
Szkoda, że się tak wykręcasz.
ale to nie Polska, jak piszesz, cytując Wesele.
To dzieci i wnuki jej oprawców, zdrajców wyniesionych do władzy przez najeźdźców.
A zgraja pożytecznych idiotów im wtóruje.
Polska to Inka.
Tańczymy nasz chocholi teniec...
"...Dlatego w Heimacie to ja dopiero oddycham swiezym "powietrzem" :P Tam jest wszystko tak , jak byc powinno ..."
nie zauważyłam literek "cyt" w Twojej wypowiedzi.
Zatem moja uwaga odnosi się do pana Konrada, autora wątku.
a co do Inki, to oczywiście chodzi mi o Danutę Siedzikównę.
Parę miesięcy temu jej pomnik w Krakowie został zdewastowany.
A podobno w jej rodzinnej miejscowości szkoła nosi imię oprawcy jej rodziny.
Skomentujesz ?
tzw. celebrytów, którzy są "znani" tylko dlatego. że są znani, rzeczywiście musimy sobie odpuścić.
Natomiast nie wolno pakować wszystkich polityków, dziennikarzy i artystów do jednego worka. Są kanalie, szuje i karierowicze, są też ludzie szlachetni.
Zyntyca,
Pewnie myślisz, że Jurajczyk jest dotknięty Twoim komentarzem, że jest chyba " najbardziej nieprzemakalną osobą" jaką znasz.
Lepszych słów uznania Jurajczyk nie mógłby sobie wyobrazić. :)
Jurajczyk,
Szczerze zazdroszczę i gratuluję !!!
A to juz intelektualistow u nas nie ma czy moze nie zna Pan zadnego??
Zytntyca, w połowie prostaku, w połowie Niemcu. Jak już poczytasz wiekopomne dzieła Prusa tudzież innych, pojedź do Krakowa, tam na Wawelu zapoznaj się z zaściankową i zacofaną kulturą narodu polskiego, następnie proponuję wycieczkę do Oświęcimia i Brzezinki. Tam poznasz druga kulturę, te bardziej światłą, postępową i nowoczesną. Stworzoną przez rodaków twoich wujków. Tyle ode mnie.
Kiedyś byłeś @zyntyca w lepszej formie i nie używałeś tak często sloganów.A może po prostu byłem znacznie bardziej wyrozumiały dla twoich wpisów?
Mam nadzieję, że Platon mnie za tą łacinę nie wyklnie
Koniczyna. Już wcześniej dwukrotnie wykazałem, że Kalata najzwyczajniej w wiecie jest NIENORMALNY, a nie niekonsekwentny.
pod wpisem Kuby Meglicza o rankingu marek [?!] komentujesz:
Pseudonim: Aborygen 2013-12-08 15:23:53
"Fibi
Nie zmienimy już przeszłości .
Zajmijmy się teraźniejszością i przyszłością .
NA NIĄ MAMY WSZYSCY WPŁYW - I za nią jesteśmy odpowiedzialni ."
a tutaj:
" [...] Bez znacznie opóźnionej DEKOMUNIZACJI systemu - pozostaniemy nadal faszerowani sztucznymi bohaterami np. z AL, SB, PZPR-u itd."
albo czegoś nie zrozumiałam, albo jesteś niekonsekwentny
Przeszłości nie zmienimy, ale nie możemy pozwolić na jej zakłamywanie. Musimy uświadamiać historycznie następne pokolenia.
U mnie w pracy zapytałam parę dni temu czworga młodych ludzi (ok 25 lat, wszyscy po studiach) z czym im się kojarzy data 13 grudnia 1981. Troje nie wiedziało...
Inka, Pilecki, Raginis - tabula rasa
Anders, Władysław Sikorski - tabula rasa
z innej beczki: Janek Krasicki, Mołojec, Bierut, Gomółka - tabula rasa
Prymas Wyszyński, prokurator Wyszyński - tabula rasa, wszystko jedno...
Wolińska, Szechter - tabula rasa
Oglądają TVN, czytają METRO, słuchają ZET
Porusza Pan bardzo wrażliwy temat , ale niech Pan najpierw przeanalizuje podwórko kto jest Pana bohaterem .
A z tego co mi wiadomo - ci bohaterzy mają upaprane rączki .
Bez znacznie opóźnionej DEKOMUNIZACJI systemu - pozostaniemy nadal faszerowani sztucznymi bohaterami np. z AL, SB, PZPR-u itd.
-
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam POŁOWĘ DOMU W SPYTKOWICACH (piętro z tarasem). 608 35 83 95. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
USŁUGI | budowlane
WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941. -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK. 660 079 941. -
PRACA | dam
Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
Tel.: 609097999 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648. -
PRACA | dam
Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494. -
PRACA | dam
Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE! -
MOTORYZACJA | sprzedaż
CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
PRACA | dam
Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera - a la carte. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesyłanie CV na adres email: 888 213 215 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
Tel.: 888 -
PRACA | dam
Przyjmiemy PRACOWNIKÓW NA WYCIĄG NARCIARSKI I SNOWTUBING. Gubałówka. 692 624 359. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA, ZAKOPANE, UL. PODHALAŃSKA. 502 658 638 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA HALA NA: MAGAZYN, HURTOWNIĘ, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638 -
MOTORYZACJA | inne
PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
Tel.: 607695394 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43 -
PRACA | dam
PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555 -
PRACA | dam
Karczma "Czarci Jar" poszukuje osoby na stanowisko POMOC KUCHENNA. Tel. 602 366 750. -
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355. -
PRACA | dam
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707 -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
Tel.: 600404554 -
NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
Tel.: 788 63 36 33
WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.














