2013-12-18 21:30:02

Reklama

Niepełnosprawny przyjaciel!?

Nie jestem zakupoholiczką. Nie znoszę nabywać ciuchów, torebek, biżuterii czy nadmiernej liczby kosmetyków. Są jednak przybytki, w których, tkwiłabym od otwarcia do zamknięcia i od zamknięcia do otwarcia. To miejsca w których dostaję małpiego rozumu i niestety wydaję ostatni studencki grosz. Księgarnie - to w nich zatracam się bez reszty. Uwielbiam druk w każdej postaci. Z rozkoszą zaciągam się zapachem papieru i tuszu (pewnie jestem uzależniona), a każde „wdepnięcie” do księgarni, to ryzyko zakupu mniej lub bardziej znanych oraz mniej lub bardziej potrzebnych pozycji. Ostatnio całkiem przypadkiem natrafiłam na egzemplarz o pociągającym (a jednak nałóg!) tytule, "Niepełni" Pawła Pollaka.

To historia miłości sparaliżowanej w wyniku wypadku samochodowego dziewczyny i niewidomego od urodzenia chłopaka. Od razu pomyślałam: "O Boże, dwa nieszczęścia oznaczają jedno - będzie łzawo". I niestety było. Książki nie polecam (moim skromnym zdaniem, nie jest to wybitna literatura), ale to, co mnie w niej uderzyło i co powoduje, że w ogóle o niej wspominam, to strasznie stereotypowe postrzegania niepełnosprawności, jako największego nieszczęścia na świecie.Sama jeżdżę na wózku inwalidzkim i wiem, że w naszym kraju niepełnosprawność to wciąż temat tabu. Niby już widać nas na ulicach, niby robi się coś by „ułatwić”nam życie, a jednak… w oczach przechodniów, w nerwowych gestach pomagających,wciąż widzę pytanie: „Czy niepełnosprawny może być NORMALNY? Czy może być kolegą, przyjacielem, żoną, mężem lub kochanką?

Kilka dni temu, moją przyjaciółkę Zuzę zaczepia kolega z uczelni. „Słuchaj - zagaduje przejęty- Wczoraj na Rynku widziałem Cię z jakąś dziewczyną na wózku. Udzielasz się charytatywnie?". Niemal spadł z krzesła, gdy usłyszał: „Coś Ty! To moja przyjaciółka. Jeszcze z podstawówki.”

Albo przykład sąsiada z góry. Pewnego dnia „wypadam” z klatki i po miłym powitaniu przed blokiem, zasuwam na przystanek,bo spieszę się na zajęcia. Uroczy staruszek, rozglądając się nerwowo wokół i w końcu z rozpaczą w głosie rzuca: „ To Pani wychodzi?! Tak sama!”. Ulżyło mu,gdy kilka godzin później spotkał mnie z koleżanką: „O widzę, że siostra Pani pomaga.” Na nasz śmiech i oświadczenie, że nie jesteśmy siostrami, zmienił front: „O, jak dobrze, że ma Pani wolontariuszkę”. Ręce opadają. Nie wiadomo, śmiać się czy płakać?

Bo jak interpretować takie reakcje? Czyżbyśmy nie byli ludźmi, których można lubić, z którymi można się spotykać, pogadać, wypić piwo, podowcipkować, lub zwyczajnie pójść do kina? Dlaczego niektórzy wciąż patrzą na nas jak na kłopotliwy balast,którym trzeba się wyłącznie OPIEKOWAĆ. Ok, czasem wymagam pomocy. Nie wniosę wózka na drugie piętro, nie przeniosę ciężkiej walizki, nie przejadę przez miasto objuczona zakupami, ale - come on - wiele zdrowych kobiet też tego nie zrobi! Czy ja wobec tego różnię się aż tak bardzo?

Moi przyjaciele to wyłącznie ludzie zdrowi, na ciele i umyśle (no, w większości :D ). Nie żebym była uprzedzona. Po prostu,tak wyszło. Nie miałam wrażenia, że to coś dziwnego, dopóki nie spotkałam się z takimi reakcjami nieznajomych. Teraz zdarza mi się mieć poczucie, że muszę się specjalnie starać, żeby dorównać swoim znajomym, żeby „zasłużyć” na miano „godnej lubienia”. Normalnej akceptacji, a nie tylko opieki. Dlatego apeluję – kiedy widzicie człowieka na wózku, niewidomego, itp., nie zakładajcie od razu, że ktoś kto mu towarzyszy to jego opiekun. To bardzo smutny stereotyp!

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2013-12-28 23:39:28
Jurajczyk, dlaczego uzywasz wobec pani Oli "panna"? co cie obchodzi jej stan cywilny tudziez skad wiesz, ze nie mężatka?
Jurajczyk 2013-12-26 17:26:32
P.S.Data emisji filmu "Kochankowie" -27.12.2013 (piątek) godz.16.05 kanał HBO 2.
Jurajczyk 2013-12-26 17:24:47
Panno Aleksandro,w dniu jutrzejszym na kanale HBO2 ma być pokazany film "Kochankowie"-dokument o miłości, przyjaźni i seksualności osób niepełnosprawnych.Jeżeli to możliwe oczywiście to czy podzieli się panna z nami swoimi spostrzeżeniami na temat filmu i pokazania w nim samego tematu?
uorcyk 2013-12-21 00:07:34
ale ze w tym zacnym gronie "docenił" pedagogów??
Jurajczyk 2013-12-20 16:51:10
@Szymszel czyżbyś jakieś spotkanie na kozetce źle wspominał?...;) ;) ;)
Lepiej być śmietanką niż ..."maślanką" towarzyską...;) ;) ;)
ana 2013-12-20 12:08:37
@ Morda....już @Zyntyca robił Ci wykład kawy na ławę....ja nie będę się wysilać...bo jak głupszy dogada się z najgłupszym....? ;D
Szymszel 2013-12-20 11:38:31
Juraj wątpię. Psychiatrzy psycholodzy i pedagodzy to dopiero śmietanka.
Jurajczyk 2013-12-20 11:30:05
Panno Aleksandro,myślę,że jest panna bardziej zdrowa na ciele i umyśle od większości piszących tu komentatorów i blogerek...;) ;) ;)
Pozdrawiam.
dorotkaK 2013-12-20 09:48:22
@mty moja

Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa).

A co takiegio się stało? Ja mam się całkiem dobrze i w niczym pani Beata mi nie zaszkodziła.
Nikt mnie też nie olał, tylko mój poprzedni temat nie był wygodny dla kilku osób, które najwiekszy sieją zamęt w komentarzach. I tyle w tym temacie
Fibi 2013-12-20 08:58:14
@Cobra
Fajnie że ci twoja "głowe" przyległa :):) To nynoj jesce nynoj :):) A ja poczekam :):)
Pozdrawiam
Fibi 2013-12-20 08:50:07
@Uorcyk
Dzisiaj nie bardzo mam czas ale ci jeszcze odpowiem. bo jak to mówią "koniec miłosci majtki na d..upe " :D

Dzwoneczek to se możesz, koto ,psu abo sama przyprawić. Po " po śliskim gruncie" to ja się lepiej poruszam niż ty. :) sama zresztą narzekałaś.

Teraz serio, przeczytaj ze zrozumieniem !! ja nie neguję posiadania dziecka ,tylko mówię, że w takim przypadku jest potrzebna pomoc innej osoby ?
Co do sterylizacji to o niej wcale nie wspominałam więc nie wyjeżdżaj z tym tematem do mnie,
Teraz zupełnie prywatnie i serio. Jestem przeciwniczką takich praktyk gdyż uważam ,że kobieta w każdym wieku ma prawo do dziecka obojętnie czy ma 40 - 50 lat
Jeżeli czuje się na siłach i zdrowiu. Bo takie pózne macierzyństwo jest wspaniałą sprawą, Ja sama jestem tego przykładem była to świadoma decyzja , i każdego szczerze namawiam :D
PS
Był to prezent pod choinkę i właśnie ma dziś któreś tam urodziny. :):)
Głos odaję do "studia" może wieczorem :):)
uorcyk 2013-12-20 08:00:37
@Fibi: dziecko moze miec dzwoneczek wszyty w ubranko?? a i dom poukladany..
Zreszta, twoja filozofia w tym wzgledize jest zgubna: wczoraj w tiwi podano przyklad lekarki, ktora jakas kobiete wysterylizowała bo uznała ze nie powinna miec dzieci ( była za stara?) ...Stapasz po sliskim gruncie ..
cobra 2013-12-20 07:30:19
@Fibi, jak nie Śpis to Orawa ;D Dzięki że o mnie pamiętasz ale jakoś nic mi do głowy nie przychodzi, moze tymu ze mi moja głowe przyległa;);)
Jurajczyk 2013-12-20 03:59:51
Jadł ktoś kotlet-podeszwę w barze "Miś" na Rynku Staromiejskim w ...?
Fibi 2013-12-20 00:39:08
Tak w temacie "Na maca" ....:) W Krakowie na Kazimierzu jest oferta " Tanio MACA w Bramie :)
To tak dla zainteresowanych.... na jutro...... :):) .
PS
@Cobra, jak jesce nie Śpis, to dej jakom dedykacje, :):) moze być nawet o dymieniu :):)
Fibi 2013-12-20 00:30:47
Tak ale ona widzi . Pomyśl nad tym ,jak dziecko małe to jeszcze ok. bo się go namaca ,a poza tym człowiek niewidomy ma lepszy słuch i instynkt samozachowawczy, jak człowiek który widzi. Gorzej jak dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać to wtedy jest trochę nie do ogarnięcia przez zdrowych rodziców a co dopiero przez niewidomego i to obydwóch ? Bez rąk dasz rady, nogami a Oczy są najważniejsze.
uorcyk 2013-12-20 00:11:21
a wyobrazasz sobie te dziewczyne z Orawy co opiekuje sie dzieckiem nie majac rąk?? jak widac MOZNA :D
Fibi 2013-12-20 00:06:29
Mój kolega ma znajomych -parę obydwoje niewidomi. Poznali się w Laskach.
Ja ich nie znam ale mi opowiadał trochę o ich życiu jak funkcjonują codziennie.
Ich życie musi być cholernie poukładane, nie mogą sobie pozwolić na jakiś tam bałagan.
Zachowują się normalnie,sami mieszkają, pracują, jeżdżą po Polsce na mecze piłki nożnej, :) umawiają się na czacie z ze znajomymi na piwo czy imprezę itd
W łóżku pewnie się też namacają. Chcą dziecko, ja sobie tego nie wyobrażam, jedynie chyba z opiekunką do pomocy zanim trochę odrośnie.
Jurajczyk 2013-12-19 23:41:46
P.S.Do pierwszego przypadku małe uzupełnienie.Żeby nie było niejasności trzeba dodać,że osoba,która użyła tego słowa na końcu wiadomości sms nie jest ani wulgarna ani nie używa takich słów na co dzień to naprawdę krzyk rozpaczy i bezsilności.
Topor 2013-12-19 23:36:40
Ola sluhoj mnie Czlowiek jest jak pudlo na smieci a wiec w jeden dzien napelniamy a w drugi wyzucamy I tak jest z nami Trzeba poscic Aorganizm sam ze srodka sie naprawi Co drugi dzien dobry nleb i duzo wody pic Aten krzysz co niesiesz ofiaruj go pod krzyzem pana jezusa .Aztego wyndziesz WESOLYCH SWIAT z CHICAGO
Jurajczyk 2013-12-19 23:32:56
Drogie Panie...w Waszych wpisach ciągle widoczne są tęsknoty za czymś niezwykłym.Niestety w obecnym świecie ten szlachetny rodzaj bliskości między ludźmi się dość mocno spauperyzował czyli po prostu zubożał.
Często właśnie u osób niepełnosprawnych lub chorych można zauważyć znacznie silniejsze i trwalsze podwaliny pod trwały związek,chociaż na pewno może nie być łatwy.Dwa przykłady...
Jeden przypadek bardzo dobrze mi znany z bliska-choć nie ja w nim grama rolę.Młody chłopak i dziewczyna poznający się w szkole po przeprowadzce jednej z tych osób do innego miasta.Poznanie się,wspólne wyjście m.in. do kina i na spacery i nagle zasłabniecie jednej z osób.Niestety sytuacja się powtarza,badania mówią właściwie o wyroku dla jednej z osób-choroby nie da się cofnąć,nie da się operować.Pobyty w szpitalu...Związek ludzi trwa,staje się znacznie silniejszy,maja znacznie mniej czasu dla siebie.Nie chcę myśleć o zakończeniu tej historii.Jednej z osób braknie,druga będzie ciężko doświadczona tym zakończeniem przez los.Zawsze jest jednak nadzieja...
Co mną wstrząsnęło gdy się dowiedziałem?Poprzez zwykły sms w którym prócz smutniej diagnozy na końcu było to "...Kurwaaaaaaaaaaa! ! !" To krzyk rozpaczy osoby,która dowiedziała się,że przed nią już droga niezbyt długa.

Drugi przypadek.Siedzę sobie na Bulwarze Filadelfijskim spoglądając na leniwie płynącą Wisłę,czekam na znajomych.Na sąsiedniej ławce siedzi chłopak.Naprzeciw niego dziewczyna na wózku.Widać,że mocno w sobie zakochani,nie zwracają uwagi na otoczenie.Spacerujący ludzie spoglądają przechodząc obok nich.Co mnie zaskakuje?Przechodzący mężczyźni uśmiechają się przyjaźnie czy z sympatią widząc parę.Część kobiet również z sympatią na nich patrzy,niestety część spogląda w dziwny,może trochę zazdrosny,może wręcz oceniający sposób od stóp do głów z minami jakby chciały powiedzieć-nie pasujecie do siebie.To przykre ale kobiety potrafią być dla siebie-nazwijmy to delikatnie-dość surowe.A może to jedynie zazdrość?
Na szczęście oboje nic sobie z tego nie robią... odwracam głowę z uśmiechem,spojrzałem na aparat fotograficzny,którym w tym dniu zrobiłem sporo zdjęć.Nie odważyłem się im zrobić zdjęcia,naruszyć ich prywatności w taki sposób czy zakłócić tej chwili dźwiękiem migawki choć chwila była na pewno warta utrwalenia.
Siedziałem dalej na ławce,Wisła płynęła niezmąconym,leniwym nurtem pod mostem Piłsudskiego,patrzyłem przed siebie niewidzącym spojrzeniem aż z zadumy wyrwali mnie oczekiwani znajomi.Chłopaka z dziewczyna z sąsiedniej ławki już nie było...
Mordo ty moja 2013-12-19 23:24:55
"a po czwarte to w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca"

To teraz już wiem, czemu nigdy nie zwracam uwagi anie, czerskiej i temu stukniętemu.
Stuknięty nie potrafi wiarygodnie przewidzieć pogody na jutro, a bierze się za lipiec. Ha ha. Rano widział czerwone niebo. Co on qrwa pije, że białe myszki to codzienność?
Beciu, jutro piąty dzień, jak czekamy na front!!!
Fibi 2013-12-19 22:48:42
Olu daj głos ?
A jak nie, to może kiedyś do tej rozmowy dołączy Pani Elżbieta Krzemińska Owczarz ?
koniczyna 2013-12-19 22:37:14
Pani Olu,
Bardzo sympatyczny wpis :)

Myślę, że część niezręczności "pełnosprawnych" względem osób z pewnymi ograniczeniami np ruchowymi wynika z naszych, tzn "pełnosprawnych " ograniczeń. Po prostu czasami jesteśmy zaskoczeni, czasami nie wiemy jak się zachować. Proszę nam wybaczyć :)
Przychodzi mi do głowy taki przykład: w jaki sposób pomagamy osobie niewidomej przejść przez ulicę. Pierwszym odruchem jest wziąć pod ramię i przeprowadzić. Czytałam gdzieś, że o wiele lepiej jest przyjmowane przez osobę niewidomą podanie swojego ramienia do uchwycenia przez nią. I w rzeczy samej - wtedy jest ona traktowana podmiotowo, w przeciwnym wypadku - przedmiotowo. Dla nas szczegół, dla niej również określenie relacji...

Widziałam gdzieś transmisję meczu koszykówki na wózkach. Dla "chodzących " nieprawdopodobne !
W życiu nikt z nas by się nie ośmielił tak jeździć na wózku w takim tłumie. Normalnie można stracić zdrowie :) A oni nic - wywrotki, siniaki, złość i radość. Nie tak jak w "normalnym"sporcie. Żadnego pozerstwa.Tutaj to było szczere.

Na pewnym wydziale architektury studenci mieli w programie zajęć ćwiczenia polegające na poruszaniu się na wózku przez cały dzień. Nie wolno było używać nóg. Tylko i aż po to, by zrozumiec trudności napotykane przez osoby na wózkach w codziennym życiu. Po to, by później właściwie projektować...

Latka lecą, i z czasem my, czasowo "pełnosprawni" na pewno nabawimy się jakiejś niepełnosprawności...

Czekam na Pani następne wpisy :)
uorcyk 2013-12-19 22:27:22
okay, to teraz czekaj na odpowiedz Oli .
Fibi 2013-12-19 22:27:11
@Uorcyk
Przecież Ola pisze,że kosmetyki i ciuchy ją nie interesują tylko sfera duchowa wyraznie napisała: przyjaciel, mąż, żona ,kochanka, miłość, uczucie to jak by, "tagi " które pozwalają nam wkroczyć w tą "prywatność".
PS
Poza tym, jak ? czasem rozmowy... studenckie, wyglądają ,:D
Przepiękny 2013-12-19 22:20:44
Ja o nic Oli nie wypytywałem, ale ciekawy jestem np. co myśli o tańcu towarzyskim osób na wózkach. Ona na pewno rozumie to lepiej niż ja.

Z łysym gadałbym o łysieniu jeżeli on takiej rozmowy chce ze mną niełysym.

Skoro Ola nie pisze np. o rekodzielnictwie, sikaniu czy numerologii to daje sygnał co do tematyki rozmowy.

Jurajkowe obycie czasem bywa bardzo siermiężne i sama deklaracja Any, że jest on jak wzorzec z Sèvres (to też po francusku) mnie nie przekonuje.
uorcyk 2013-12-19 22:10:17
@ Piekny: po prostu uwazam, ze przekraczanie pewnych granic bedzie zbyt osobiste... Okay, człowiek jest niepełnosprawny ( sprawny inaczej jak kto woli) i KROPKA . A dopiero od tego miejsca zaczynaja sie Polaków rozmowy i normalne relacje . Ale sfery prywatnosci nie nalezy "ruszac"
Fibi 2013-12-19 22:10:09
@ Przepiękny to po góralsku Ciaciany :):) może być ?

Ja też lubię tańczyć, w tańcu nie tylko biorą udział nogi, ale taniec to też mowa ciała.
PS
Kiedyś wspominałeś o Placu Pigalle :) no może to Kankan nie był, ale wystarczy, chcieć a chcieć to móc.
uorcyk 2013-12-19 22:05:27
okay, ale czy z przeproszeniem ....dajmy na to czy z łysym rozmawiasz o problemie wypadania włosów ?? To jeszcze pewnie wnet ja wypytasz o "wszystko" ?? eee... A delikatnosc i Jurajkowe "obycie" to pikuś ??
Przepiękny 2013-12-19 21:59:43
@ uorcyk Estetyka jest oczywiście bardzo indywidualna.

Ale mam wrażenie, że przeczytałaś bloga Oli pobieżnie.
Ona bowiem zachęca nas do tego żeby niepełnosprawność nie była tabu i temu poświęciła swój tekst.

Jednoczesnie oczekuje, że będziemy z nią dyskutowac tak jak z każdym innym blogerem. Zatem możemy mówic o treści jejj wypowiedzi, możemy tez gadać o dzikich gospodyniach domowych i kisielu, to juz kwestia smaku.
Fibi 2013-12-19 21:54:41
@Jurajczyk
Zgadłeś :) ale ty pewnie wolisz.... "Myszkę"...... od klawiatury.. :):):)
uorcyk 2013-12-19 21:44:42
Jurajczyk..hmmm nieokiełznane to mi sie fajnie kojarzy :D
uorcyk 2013-12-19 21:31:32
@PRZEPIEKNY; nie masz racji. Widzialam balet w wykonaniu osoby z protezą i był piekny ! Ale w ogole zejdzmy z tematu ułomnosci, bo co sobie o nas pomysli Ola ?
Jurajczyk 2013-12-19 21:29:28
@ana,no cóż...Skoro są gospodynie domowe,gdzieś muszą być też gospodynie dzikie...żeby może lepiej brzmiało nazwijmy je nieokiełznane... ;) ;) ;)
ana 2013-12-19 20:03:37
@ Jurajczyk....niestety za takiego się uważasz a ja cię jeszcze w tym utwierdzę....niech cię to łechce......:D
Jurajczyk 2013-12-19 19:47:02
@ana,to twoje słowa... "w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca"...Ja tylko o nieobyciu napisałem... ;) ;) ;)
ana 2013-12-19 19:42:12
@ Jurajczyk ...po pierwsze, nikt ci tego nie każe jeść.....po drugie, jest to część kawału ale widzę ze ci nieznanego a po trzecie...TO TY SIĘ DO MNIE ODZYWASZ???......dziwne....
acha....a po czwarte to w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca jak już jesteś tak obyty.......:D
Jurajczyk 2013-12-19 19:42:05
@Fibi,widać jeden musiał być informatykiem ;) ;) ;)
Fibi 2013-12-19 19:25:38
Rozmowa dwóch panów; na "Forum" :):)

"-Wczoraj w klubie poznałem świetną laskę!
-O rzesz Ty !
- Poszliśmy do mnie i widzę,ze jest chętna. Więc zacząłem się przystawiać na całego.
-I Co I Co ?
- Ona mówi "To może rozbierz mnie "
- Nie Gadaj . Ale Czad !
- Normalnie sciągnąłem z niej spódniczkę i inne fatałaszki. Położyłem na stole,tuż obok nowego laptopa.
- Nie pier dol ! Kupiłeś nowego laptopa.? A procesor jaki ?... :D "
PS
Jeden woli "Górki, a drugi Pagórki."...:):):)
Jano sik 2013-12-19 19:16:11
@ana , moja to zaroz stawio krokwiy ino kapicom na doł.
Jurajczyk 2013-12-19 19:05:19
@Fibi,ten kisiel nie był do jedzenia...;) ;) ;)
@ana w pewnym kontekście to co napisałaś jest niesmaczne.Złóżmy to jednak na karb twego nieobycia w towarzystwie.
ana 2013-12-19 18:45:01
"Ty pewnie, ino nogi na za piętnaście trzecia :):)"
@ Fibi......ino to ja wtedy odpinam nogi....:DD
rys 2013-12-19 18:24:17
Kazdy jest w pewien sposob niepelnosprawny , tylko u jednych to widac ,a u innych nie .
Fibi 2013-12-19 18:14:59
"Dajcie kisiel ! "..... już zjadłam...:):):)
PS
Młoda niech sie uczy :):)
Ola sama pisze być" ...żoną ,, mężem,,....kochanką" więc ta sfera intymna ma znaczenie w życiu osoby niepełnosprawnej. Może jeszcze bardziej jak u zdrowego człowieka,który ma to zasięgu ręki :) A świadomie z tego rezygnuje :):)
A człowiek niepełnosprawny, czasami żyje tylko marzeniami. ? Czyż nie ?
Broń Boże, nie mam na myśli tutaj Oli
Tak poza tym to Fajna Dziewczyna, tylko ją troche poniosło :):)
Przepiękny 2013-12-19 17:42:14
Jakoś takie wrażenie odniosłem, że autorkę powyższego bloga paru komentatorów potraktować raczyło protekcjonalnie. Chyba coś odmiennego oczekuje.

Ola generalnie masz dokładnie 100 % człowieczeństwa i niepełnosprawność nie ma znaczenia, a przez osoby postronne traktowana bywasz czasem "nienormalnie" ale ufam, że mają w sobie empatię i ich intencją jest troska.

Teraz nieco dziegciu.
Widziałam w TV reportaż z zawodów w tańcu towarzyskim. Jedna z osób w parze była na wózku.
Wybacz moja ocenę, ale taniec nie miał swojego podstawowego waloru, to nie było piękne, a być powinno.

Są więc dziedziny, w których -ci zdrowi i ci niepełnosprawni- nie powinniśmy na siłę zaistnieć.
Jurajczyk 2013-12-19 17:38:37
@ana, @Fibi trochę wyrozumiałości między kobietami (chyba bo w tych czasach to nigdy nie ma pewności) .

A zresztą ...
Dajcie kisiel !
Będzie,będzie zabawa,
Będzie się działo...;) ;) ;)
Fibi 2013-12-19 17:35:48
"C est la vie :) po francusku ...:). czy to jest w zabronione ?
PS
@ana
Nie wyjeżdżaj mi tu z "armatami" bo nikogo nie obraziłam, a jak cie to wkurza, to pewnie twój "Wacek" by chciał a ty nic :):) i to wcale nie musi być ku restwo, czyż nie?
Ty pewnie, ino nogi na za piętnaście trzecia :):)
Przepiękny 2013-12-19 17:20:13
Fibi jest po prostu wielowymiarowa :-) ...czyli ma bogate wnętrze :-) o wyobraźni nie wspominając.
ana 2013-12-19 17:16:36
Pseudonim: Fibi 2013-12-17 13:17:37

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez Chrystusa, Nie ma życia bez Łaski.
Światełka są dopełnieniem naszej radości, na Przyjście Dzieciątka.
PS
Miałam kiedyś szczęście gościć u siebie Światełko Betlejemskie.

Światełko Betlejemskie u takiej SZFINI???.....chyba to latarka była:D...i czekasz na Dzieciątko???
Widać Fibi że Ty lubisz odgryzać....nie śmiej się tak bo widać że masz "to" między zębami.....:D
Fibi 2013-12-19 17:03:57
Dzięki za radę....:);) ale wygodniej w pion...nie...:P
uorcyk 2013-12-19 16:46:20
mimo wszystko, trzymaj poziom kochaneńka !
Fibi 2013-12-19 16:40:33
@Uorcyk
Dobrze, że dałaś rady :) bo się już martwiłam.... cieszę się, .że " połknęłaś" :):)
uorcyk 2013-12-19 16:22:28
Cyt: Pseudonim: Fibi 2013-12-19 16:00:51
@ana
Jak on cię "opryska"..... zanim odgryziesz....się ;) to prędzej się udławisz, bo nie zdążysz połknąć

?? poziom kultury spod latarni ??
Fibi 2013-12-19 16:17:01
@Aborygen
Pienisz się, ale Ty też na dzień dobry dostałeś od Młodej kopa,..... :) chociaż napisałeś poprawnie.?
Kopytko ma twarde, tylko trochę nie podkute. :) łorcykiem nie podkujesz ino dłutkiem i młotkiem :):)
PS
Dopiero drugi wpis został :) Czyli " babka, nie babka wy pier da lać":D
Fibi 2013-12-19 16:00:51
@ana
Jak on cię "opryska"..... zanim odgryziesz....się ;) to prędzej się udławisz, bo nie zdążysz połknąć
ana 2013-12-19 14:56:10
@Mordo t.m .....acha.....ale ten "wieprz" jak ją nazywasz jest moją koleżanką......i spróbuj mnie tylko
"opryskać" to Ci zostanie żyłodół po jaszczurze.....:D
Abeto 2013-12-19 14:31:14
Dzisiejszy dzień pokazuje pogodę na lipiec.Niestety rano niebo było czerwone i pełno chmur zwanych"świrówkami" to się udzieliło mordzie.
Mordo ty moja 2013-12-19 14:22:39
Ana, tak się skończyło, że dorotka przez zdecydowaną większość forum została olana ciepłym moczem. Zauważ, że wszyscy, z kim się spoufala ten wieprz, są olewani. to samo ma choćby nawet i Kalata.
Mordo ty moja 2013-12-19 14:19:08
Czerrska, licz się ze słowami, i uważaj, żeby ktoś z ciebie nie zrobił kaleki, wieprzu nieświerzy.
uorcyk 2013-12-19 13:45:24
A moim zdaniem @Morda jest kaleką emocjonalnym. Dopiero po chamskiej nawalance i zgnojeniu przeciwnika jego Ego rosnie i to tym bardziej im bardziej os_ ra rozmowce...
ana 2013-12-19 12:02:08
"Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa). "
MORDO...a jak się skończyło???....nie mów, że brałeś w tym udział.....?
ana 2013-12-19 11:53:49
Uorcyk.....dawni hejterzy to siedzieli na płotach i wykrzykiwali obelgi pod adresem innych....teraz poszli z postępem i rozdzierają pyski waląc w klawiaturę......:D
Aborygen 2013-12-19 11:49:33
Mordo ty moja

następna paszcza się otwarła .

Czyżby halny się zbliżał ?
Mordo ty moja 2013-12-19 10:26:46
Ja też czytałem, i niczego niestosownego się nie dopatrzyłem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jedni siedzą na Furmanowej, inni na Zwierzynieckiej, i tyle.
Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa).
Beaciu, zrozum że wreszcie, że na psychologii znasz się tak samo, jak na przepowiadaniu frontów z chmur.!
Aborygen 2013-12-19 09:40:12
Szymszel

nie powinno być ci do śmiechu , twój wpis i moją ripostę przeczytała między innymi Fibi .

Polecam wpis poniżej .

Także nie wmawiaj mi nieumiejętność czytania ze zrozumieniem .

Dałeś D....y .i koniec .


Pozdrawiam
Szymszel 2013-12-19 09:19:09
Hahahaha, ja ani słowem o niepełnosprawności Kalato nie pisałem.
Pisałem natomiast o grafomanstwie i nowej blogerce mesjaszu.
Ani słowem nie poruszyłem tematu inwalidztwa.
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem?
Najpierw przeczytaj A potem się odnos do komentarza. Kpw?
Aborygen 2013-12-19 08:41:41
Mimo cenzury pozwolę sobie na ponowienie usuniętego wpisu :

Szymszel

czasami , to nie powinieneś się odzywać . Było by naprawdę lepiej .

Niepełnosprawni są częścią WSPÓLNEGO społeczeństwa , Ale jak widać przyjacielu NIE JESTEŚ w stanie tego zrozumieć .

Widać że nie miałeś nigdy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi .

Mam znajomego który ledwo chodzi , jest elektronikiem- programistą i już w połowie lat 90 był jednym z niewielu posiadających certyfikację Microsoftu .
Niepełnosprawny GENIUSZ .

Szymszel
Takie są skutki - posiadania małego, zakutego móżdżku .


Pozdrawiam
Fibi 2013-12-19 08:06:23
@Szymszel
Wiesz mnie się też zdaje a raczej jestem pewna. :) To ,że ty trochę uszczypnąłeś mogło trochę zaboleć, ale była ładna riposta @Aborygena ? i tego nie rozumiem. ?
Przecież autorka nie pisze o litości, tylko chce być traktowana całkiem normalnie.
Ty jej tą normalność zapewniłeś :):) Jako przyszła psycholog powinna przewidzieć takie reakcje a nawet zdiagnozować taką przypadłość :):)
uorcyk 2013-12-19 07:48:43
Szymszel dostał czkawki :D
PS." kupse" okulary ...
Szymszel 2013-12-19 07:29:36
Wydawało mi się ze był tu mój post. No trudno
Witamy na forum kolejną mentorke od pouczania.
Razem jest już ich pięć z panią prezes na czele i polskojezycznym blogerem
Szymszel 2013-12-19 07:28:12
Wydawało mi się ze był tu mój post. No trudno
Witamy na forum kolejną mentorem od pożyczania.
Razem jest już ich pięć z panią prezes na czele i polskojezycznym blogerem
uorcyk 2013-12-19 00:32:01
I jeszcze dodam, ze ciesze się, ze na Forum zawita przyszły psycholog. Moze bedzie Pani mogła zdiagnozowac naszych "hejterów" ?
:D
uorcyk 2013-12-19 00:28:55
I ja witam na forum :)
PS. mnie sie wydaje ze ludzie nie wiedzą do końca jak sie zachować wobec osob niepełnosprawnych. Dylemat: pomagać - czy nie pomagać , oferowac pomoc czy nie .... ??
Mordo ty moja 2013-12-18 22:51:35
„Czy niepełnosprawny może być NORMALNY? Czy może być kolegą, przyjacielem, żoną, mężem lub kochanką? "

Cóż za pytanie. To rzecz oczywista,że tak, Pani Olu! Mnie tylko jedno denerwuje, jak środowiska poprawne politycznie na siłę mi udowadniają, że niepełnosprawny jest... pełnosprawny. I tylko tyle. Pozdrawiam.
Fibi 2013-12-18 22:47:20
Witaj
Fajnie,że jesteś pewną siebie dziewczyną i wiesz czego oczekujesz od życia .
Mimo że los Cię doświadczył to masz w sobie więcej radości i pogody ducha niż nie jeden sprawny, który jest wiecznie niezadowolony.
PS
Swoim wpisem pokazujesz,że każdy człowiek ma prawo do życia i nikomu nie wolno go odbierać.
Pozdrawiam serdecznie
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam MIESZKANIA dla jednej osoby (z grzecznym pieskiem) - długoterminowo - Kościelisko, okolice - 884 975 144.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  STEMPLE BUDOWLANE dł. 3m, 5.50 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 650 zł/kubik. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam KONIE: dwie klacze zajeżdżone, siedmiolatki, WAŁACH zimnokrwisty gniady, KUCYK trzyletni kary, zajeżdżony. ŹREBAK dwuletni kary. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 1 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:10 Firma Jagan - wiodący producent tulei hydrofobowych 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 2024-05-20 15:42 Jaki nawóz do pomidorów wybrać? 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 13:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:45 Odszedł Śp. Stanisław Dawidek 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane 2024-05-20 09:00 Półtora roku robót publicznych za pochwałę zabójstwa policjantów 4 2024-05-20 08:00 Przygarnij przyjaciela! Psy z nowotarskiego schroniska czekają na dom 6 2024-05-19 21:45 Nowy Targ. Co powie minister nauki nowej rektorce Podhalanki? 13 2024-05-19 21:00 Galeria Sztuki BWA Jatki: Z górami nieustająco rozmawiam (WIDEO) 2024-05-19 20:00 Asfaltowanie drogi powiatowej w Ochotnicy Górnej. Będą spore utrudnienia 2024-05-19 19:00 Znów zwężenia na zakopiance - uważajcie jadąc w stronę Krakowa 2024-05-19 18:00 Stara zabudowa placu Dietla to ciekawe miejsce dla malarzy 2 2024-05-19 16:00 Puchar Świata MTB UCI w Downhillu w Szczyrku (WIDEO) 2024-05-19 15:00 Noc Muzeów w Rabce-Zdroju 2024-05-19 14:01 Galeria Jatki. Czy można rozpoznać kolor nie widząc go? 2024-05-19 13:00 Sezon komunijny wciąż trwa - uroczystości na Chramcówkach 24 2024-05-19 11:30 Schumacher, Siedlarz, Kapturski i Tas. Bez pośpiechu 2024-05-19 11:00 Żywe lekcje historii w Palace, Opolance i gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego 29 2024-05-19 10:00 Krzykacz miejski poszukiwany 3 2024-05-19 09:00 Mini POdhale Tour w Rabie Wyżnej 2 2024-05-19 08:00 Jakie warunki panują nad Morskim Okiem pokazuje leśniczy Grzegorz (WIDEO) 1 2024-05-18 22:13 Groźny wypadek w Trybszu 2024-05-18 21:45 Zwycięski garncarz Nadii Pawlak 2 2024-05-18 21:00 Niesamowity pokaz mody, czyli Dusza Tatr w Galerii Kobierców Wschodnich na Kozińcu 9 2024-05-18 20:00 Nowego Targu drugie podejście do sprzedaży atrakcyjnych działek 2024-05-18 19:00 Rabka-Zdrój: Osuwisko za połówką 2024-05-18 18:26 Jak przygotować się do kredytu hipotecznego? 2024-05-18 17:30 Nie żyje Stanisław Dawidek 2024-05-18 17:00 Pytacie, co zrobić z tak piękną sobotą 5 2024-05-18 16:46 Tak zapraszają na dzisiejszą Noc Muzeów w Zakopanem 1 2024-05-18 16:00 Artystyczne spotkania na cmentarzu Kafki z Jurkovičem 1 2024-05-18 15:48 L-Teanina 2024-05-18 15:00 Pierwsza lekcja z kolekcji, czyli "Tryumf w czasie" przy Krupówkach (WIDEO) 2024-05-18 14:00 Uwaga kierowcy - utrudniony ruch na drodze krajowej w Zarytem 2024-05-18 13:00 Wędruj po Beskidzie Wyspowym, aby zdobyć Złotego Rysia 2024-05-18 11:50 Scena małego aktora w Lipnicy Wielkiej 2024-05-18 10:45 Nocna kolizja na zakopiance w Rdzawce
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA