Reklama

2013-12-28 20:01:33

Reklama

„Na całej połaci śnieg...”

Dzięki Ci, Panie, za halny!!! No, może trochę przesadziłeś, bo zniszczenia są ogromne, ale dla mnie istotne jest jedno – że zmiotłeś z powierzchni ziemi śnieg. W okresie między listopadem a marcem, wracając z Krakowa do Zakopanego na weekend, nieodmiennie przeżywam szok. Niby jestem świadoma, że mamy zimę, więc teoretycznie będzie śnieg i mróz , ale zależy gdzie.

Po kilku dniach spędzonych w Krakowie, gdzie przy 20cm-wej warstwie śniegu mówi sięo "srogiej śnieżycy", zapominam, że to pod Tatrami można przeżyć prawdziwy śnieżny Armagedon.  Czymże jest 20 cm śniegu pod Giewontem? To zaledwie preludium…. do śnieżnego piekła. W jeden dzień potrafi dosypać nawet 50 cm białego puchu. Na chodnikach wyrastają mini góry lodowe, miasto zamienia się w księstwo Królowej Śniegu. „Ależ tam musi być pięknie!” mówią  krakowiacy oglądając obrazki z białego Zakopca. Pięknie? Owszem. Ale dla osoby poruszającej się na wózku, pierwszy śnieg jest zapowiedzią ciężkiego czasu.

Podczas zimowego zakopiańskiego weekendu, zdarza się, że wdomu nudzę się jak mops. Czuję się jak w więzieniu. Bo jak wyjechać na zasypane, zalodzone  miasto?.

Pewnego dnia rozmawiam przez telefon z kolegą ze szkoły.Pytam jakie są warunki są na Krupówkach. "Bardzo dobre, śniegu mało, spokojnie przejedziesz" - odpowiada po namyśle.

„Super! Nie będę siedzieć w domu. Nareszcie się wyrwę”- myślę, z entuzjazmem zamawiając taksówkę.  Na Krupówkach łapię oddech wolności, przejeżdżam kilka metrów i... grzęznę w śniegowej brei. „Kurde! Kurde! Kurde!- znowu tosamo!”- szlag mnie chce trafić. Nie gniewam się na kolegę, bo bynajmniej mnie nie  oszukał! Po prostu, nie porusza się na wózku inwalidzkim, więc nie ma wyczucia, kiedy śniegu jest za dużo, albo kiedy nie jest wystarczająco ubity. To, co dla jednych jest lekko zaśnieżonym chodnikiem,dla mnie bywa przeszkodą nie do pokonania. Warto przy tym zauważyć, że jeśli chodzi o Zakopane, to na Krupówkach sytuacja i tak jest najlepsza. Reszta chodników jest w takim stanie, że nawet osoby zdrowe kapitulują i chodzą pojezdni, co więc mamy powiedzieć my- niepełnosprawni. Dla nas to Mont Everest,dlatego, kiedy widzę lecące z nieba płatki śniegu, cierpnę. Opada więzienna krata. Dopóki jest śnieg, jestem całkowicie uzależniona od innych. Nie mogę sama wyjść z domu, choćby do sklepu, nic nie mogę załatwić samodzielnie. Nie korzystam też z uroków tego okresu, na które czeka większość moich kolegów. Nie dla mnie sporty zimowe (tego akurat nie żałuję), nie dla mnie zabawa w lepienie bałwana czy w śnieżną bitwę.

Kiedy chodziłam do liceum, zimowe powroty ze szkoły do domu, były prawdziwą gehenną. Co z tego, że mieszkałam zaledwie 700 metrów od budynku szkoły, skoro przejście tego dystansu, przy dobrych warunkach, zajmowało mi ponad godzinę. (Tu jestem winna czytelnikowi wyjaśnienie ,że moja choroba pozwala mi „trochę” chodzić). Wiele razy zdarzało się, że mama musiała wyjechać z Zakopanego, tata był wpracy, a miasto tonęło w śniegu. Co można było zrobić? Musiałam dzwonić po taxi. Głupio mi było powiedzieć kierowcy, że zarobi zaledwie kilka złotych,  ale naprawdę czasami nie było innego wyjścia.  Owszem, w często  podwozili mnie nauczyciele czy koledzy (jeśli teraz to czytają, to bardzo im dziękuję!), ale nie zawsze miałam tyle szczęścia. Kiedy zaś porywałam sięmotyką na słońce, to znaczy przedzierałam wózkiem przez pryzmy, ręce miałam całe w śniegu, piachu i soli. Nawet, gdy zakładałam rękawiczki. Zresztą - przemakały one do tegostopnia, że nie wiadomo, która wersja - w rękawiczkach czy bez, była bardziejznośna.

Dlatego cieszę się, że większość zimy spędzam w Krakowie. Mimo mojej miłości do Zakopanego z ulgą rezygnuję z bajkowych zimowych tatrzańskich krajobrazów. Niestety, z żalem przyznaję, że zimą, pod Tatrami, osobom na wózkach inwalidzkich żyje się  fatalnie! 100 km na północ jest zdecydowanie znośniej.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2013-12-31 16:21:25
@mtm, oswiec nas zatem, po co piszesz te swoje jadowite "pamflety " znaczy posty?
Abeto 2013-12-31 14:10:52
Poszedłem sprawdzić i Kamyczek był w środku numeru,obok Heca Hecą.Ostatnia strona to jeszcze Jedno Danie Kalkowskiego,Ludwik Jerzy Kern i jego wiersz,O Wacusiu,Profesor Filutek i śmieszne cytaty z innych gazet.
Abeto 2013-12-31 14:02:00
Do dzisiaj mam te archiwalne numery Przekroju.
koniczyna 2013-12-31 13:50:08
Abeto,
Jan Kamyczek - w odcinkach na ostatniej stronie Przekroju, będącego wtedy najlepszym tygodnikiem. Do dziś pamiętam nawet układ graficzny Przekroju, niezmienny przez całe lata. (strony trzeba było przeciąć)
Kamyczek, Lengren, krzyżówka "z kociakiem", rebus, pierwsza strona za połową - zwykle krótkie dziełko literackie. Czytało się od deski do deski :)
ech...
Mordo ty moja 2013-12-31 12:36:27
Pasztetówka, ty jak zwykle swoje. Ja nie spotykam się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje z powodu tego, że nie mogę pójść w góry, bo akurat spadło dwa metry śniegu i szlaki są nieprzetarte. Pomimo, że jestem sprawny. Trudno, zima, to zima, i ciężko, żebyśmy dla jednej Pani Oli mieli utrzymywać na czarno wszystkie chodniki i drogi. Może jeszcze je podgrzewać, żeby zawsze były suche?
Ps, jak tam twoja bielizna, zmieniona?
Szymszel, czytałem na temat Tuwima :-). Dla Krupy wszyscy są Polakami: Żydzi, cyganie, papuasi, hindusi. Tylko nie... Polacy!. Teraz zrozumiałem, dlaczego sam Krupa jest Polakiem.
koniczyna 2013-12-31 11:29:20
MTM,
na początek polecam dogłębne studiowanie myśli Uorcyka, lokalnego podhalańskiego 'Arbiter elegantorium'

np. na wątku "szybcy i wściekli"
2013-12-31 09:52:14
"zmień bieliznę a bedzie mniej capić :P "

Uorcyku, tylko dlatego, że przyganiasz garnkowi... :)

bezkontowa mocherowa troleja
Szymszel 2013-12-31 11:10:58
@urcyk to.coś napisała. To się do Ciebie tyczy.
Gdyż swoje frustracje wyladowujesz na forum.
Abeto 2013-12-31 11:06:39
Ja polecam mtm "Grzeczność na co dzień", "Savoir vivre dla nastolatków" Jana Kamyczka jeśli tych książek nie widział za młodu niech się z nimi zapozna teraz,natychmiast!
Szymszel 2013-12-31 11:04:38
Witaj mtm miło Cię widzieć.

Masz rację z marudzeniem. Już dawno pisałem że panna Aleksandra może sobie rękę podać czerrska, której jak wiadomo wszystko przeszkadza, nie wyłączając komentatorów.

Nie wiem czy czytałeś najnowsze wypociny Krupy nt arcypolskiego poety Tuwima.
Niestety komentowanie znów wybiórczo blokują.
Pasztetowki chyba w redakcji nie lubią lub nie ma chodow jak Krupa
uorcyk 2013-12-31 10:30:52
Na poczatek : Filozofia savoir vivre bo jak wiadomo dobre wychowanie tworzy pełnego człowieka...
Konstancja Hojnacka (1880-1943) napisała w swoim podręczniku pt. „Kodeks towarzyski”: „Prawdziwe dobre wychowanie to nie szereg wyuczonych gestów codziennych, to nie bezduszna tresura, ale przede wszystkim na wskroś życzliwe ustosunkowanie się do ludzi, wyrażające się w przestrzeganiu tego, aby nikt w naszej obecności, a zwłaszcza z naszego powodu, nie doznał przykrości. Ażeby jednak każdy czuł się dobrze w naszym towarzystwie, musimy nauczyć się opanowania wszelkich odruchów niechęci, uprzedzeń, złego humoru, egoizmu, a nawet objawów chwilowego znużenia. Dobre wychowanie wymaga traktowania wszystkich z jednakową uprzejmością bez względu na to czy mamy do czynienia z ludźmi zależnymi od nas, czy też przeciwnie z takimi, na których właśnie nam zależy. Żadna sytuacja nie upoważnia, do zapominania o przysłowiu Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Im lepsze wychowanie, im głębsza kultura – tym większa i szczersza bywa uprzejmość. Nie po to spotykamy się z ludźmi, ażeby im narzucać swoje złe nastroje i depresje. (...) Dobre wychowanie... uczy kultury duszy (...), to nie konwenans, ale umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji”.
Mordo ty moja 2013-12-31 10:01:42
Coś polecasz?
uorcyk 2013-12-31 09:51:07
ej, zalicz moze jakis kurs odchamiania ?
Mordo ty moja 2013-12-31 09:44:55
To już jest zwykłe marudzenie. Zapewne następny wpis na blogu będzie dotyczył tego, jak bardzo Pani chciała popływać w basenie, ale na całej jego połaci była woda, i to jeszcze w dodatku taka mokra!!!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. No i więcej rozsądku!!
cobra 2013-12-30 23:53:52
@rys, ty to w ogóle jesteś błędem...
rys 2013-12-30 20:33:40
Szymszel - fajne bledy robie ?
uorcyk 2013-12-30 19:44:29
@koniczyna: a zwymyslanie ?? to zwyczjana przesada i tyle . Na tym kończę wymiane wzajemną "kurtuazji"
uorcyk 2013-12-30 19:43:04
@koniczyna: bynajmniej nie o twoja osobe tu chodzi :P
rys 2013-12-30 19:09:24
Szymszel - dosc czesto wyjezdzam -na pytanie z kad jestem ,odpowiedam ze z Polski .Polak , a potem gorol .
koniczyna 2013-12-30 18:56:29
Pani Olu,
wpis Pani stał sie doskonałą płaszczyzną wymiany opinii, dotyczących również innych wątków.
Proszę wybaczyć, ale i ja zboczę :)

Do Pani Beaty Czerskiej,
Jeśli również potyczki słowne ze mną ma Pani na myśli ( choć oczywiście nie śmiem zaliczać sie do godnych Pani interlokutorów, więc pewnie nie chodzi o mnie, ale gdyby nie daj Boże... ), pisząc na tym wątku: uorcyk 2013-12-30 17:25:33
"potwierdzam, ze dokopywac zezwalają..."
to odsyłam Panią do mej odpowiedzi na zwymyślanie mnie od trolli, zawartej tu:
http://tygodnikpod halanski.pl/?mod=ne ws&id=21315 (bez spacji)

pozdrawiam spod najstarszych gór w Polsce
bezkontowa mocherowa troleja

ps.
Szymszel, to naprawdę dobry wiersz :)
7 wersów - rzec by można, że taktowany, tak jak "Money" Pink Floyd, na 7/8
uorcyk 2013-12-30 18:41:41
i jaki z tego wniosek? ze mam "gorsza" pozycję ( i jak kto ma pamiec to wie dlaczego , co niekoniecznie ma zwiazek z prawda..)??
Szymszel 2013-12-30 18:26:01
@ rys to że się przedstawiał nie ma nic do rzeczy. Ja też się mogę przedstawić jako szymszel z kurzy i będzie to miało taka samą wartość

I jeszcze jedno A propos usuwania. Jakoś dziwnie nikt nie usuwa i nie blokuje komentowania czerskiej! Anieraz tam były takie nieprzyjemne komentarze ze strach było czytać.
Na blogu u Krupy jest o wiele bardziej kulturalnie i się blokuje.
rys 2013-12-30 18:14:50
p. Aleksandro - mamy zdolnych wynalazcow -na snieg cos sie znajdzie .
rys 2013-12-30 17:59:33
Szymszel - Tuwim przedstawial sie jako Polak .
rys 2013-12-30 17:56:54
p.Macieju - nie ma sie czym przejmowac .Naduzywanie wolnosci slowa to normalna rzecz dla niektorych.Tez moglbym ciagle pisac ze mamy "krola i krolowa " z narodu wybranego . Nie mowiac o pewnym slawnym czlowieku czekajacym na "wyswiecenie" o przepraszam tylko w polowie , ale nie wiem czy to ujma czy plus .
Szymszel 2013-12-30 17:52:34
Chwilunia.. być może rzeczywiście autor bloga nie ma możliwości blokowania komentarzy, Ale pan Krupa ma przecież znajomości w redakcji więc wystarczy tylko słówko szeptnac i zablokują jeśli nie idzie po myśli.

Nie rozumiem jednak dlaczego Tuwima to spotkało, bo ją żadnej ksenofobii ani obrażania się nie dopatrzylem. Ot wytkeli co niektórzy pochodzenie żydowskie no ale przecież to zgodnie z prawdą. I nic złego czy nagannego w tym nie.ma
uorcyk 2013-12-30 17:25:33
potwierdzam, ze dokopywac zezwalają a umieszczac odmienne poglady juz nie.. dla mnie to jest w jakiejs mierze niekonsekwentne ...
Robuś Parowiec 2013-12-30 17:13:59
Ale się porobiły yaya ,jak nie przymierzając na Wielkanoc!
Maciej Krupa 2013-12-30 17:06:30
@Lach, Szymszel i inni zainteresowani
Ja też przepraszam autorkę tego blogu, że piszę w tym miejscu nie na temat jej tekstu, ale odpowiadam na inne komentarze, które tu się znalazły
Krupa nie taki strachliwy, nie bał się prokuratury dawniej, nie boi się i dziś. I kopara mu tak łatwo z wrażenia nie opada. To nie ja zablokowałem możliwość umieszczenia komentarzy pod wpisem o śmierci Tuwima. Wyjaśniałem to już raz i ponownie przepiszę tu to, co napisałem już pod własnym tekstem o Gombrowiczu 5 grudnia.
"Autor blogu na stronie 24tp.pl nie ma możliwości blokowania komentarzy, ani ich kasowania. Komentarze pod moim wpisem na temat profesora Jacka Woźniakowskiego (bo rozumiem, że do tego Państwo się odnoszą) zostały usunięte przez administratora portalu. On też zablokował możliwość umieszczania komentarzy. Tak, że to ani moje dzieło, ani moja inicjatywa. Mam nadzieję, że Pan administrator potwierdzi moje słowa".
Pan Administrator nie odniósł się do tego, dlatego napisałem do niego wczoraj wieczorem, żeby potwierdził, że to nie ja blokuję możliwość umieszczania komentarzy i nie ja je kasuję. Ciągle mam nadzieję, że Pan Administrator zachowa się jak należy i potwierdzi moje słowa.
Niemniej - będąc orędownikiem wolności słowa - uważam, że niektórzy wolności tej nadużywają, obrażają innych, a czasem głoszą poglądy ksenofobiczne. Tego nigdy nie zaakceptuję.
Szymszel 2013-12-30 16:58:15
@ Krupa to facet bez jaj. Nawet naszej drogiej pasztetoweczce drożdżowa nie przejmuje się komentami. A Krupa wycina.
Ale czego się boi? O jakiej prokuraturze piszesz? Tam nic.nie było obrazliwego. Fakt że co niektórzy są przewrazliwieni i nie pozwalają na krytykę pewnych nacji.
Ale jak mtm zauważył dokopywac innym zezwalają.


Nicto psy szczekają...

@jurajczyk nie śmiem konkurować z arcypolskim poetą tuwimem Ale sam przyznasz że wierszyk mi wypalił.
Nie mogę się tylko zdecydować czy mam go wysłać do kategorii wsianskiej czy pańskiej?
I w tym mam zgryz.
zyntyca 2013-12-30 15:57:40
@Lach, masz na myśli tego wielkiego Ślązoka ksywa "Wiatr"??? On Ci dopiero do d.... y naduje!!! Płacz, masz co najmniej 5 latek.. z Wiatrem
Lach 2013-12-30 14:13:04
Krupa się po prostu wystrachoł prokuratury :D Jakieś internetowe straszydło powiedziało, że przekaże nasze komentarze do ogólnopolskich mediów (już widzę swoją mordę w Fakcie:D Zasłonięte oczy i podpis: ANTYSEMITA! Lach (23 l.) najpierw brał się za Górali, teraz za Żydów! Kto zrobi porządek z BYDLAKIEM?!), a potem do prokuratury. No i Krupie kopara opadła z wrażenia jak to zobaczył. Pomyśloł se: dobre, to Lacha zostawimy na koniec, na przynętę. Jakby co, to powiem, że jego wina, a ja niy czytaty ni pisaty nie umieju, więc skąd mogłem wiedzieć co tam namodzili....
Ech :( Mamka już mi skarpetki ceruje, bo we wienzieniu zimno i wiater po dupiy duiy :(
Myślaca 2013-12-29 22:15:23
Witaj :)) Ładnie i dobrze napisane. chciałam tylko dodać że taki problem maja wszyscy ludzie starsi, otyli, chorzy na stawy, plecy, nogi, dzieci i po prostu....chyba wszyscy mieszkańcy. Po zakopanych chodzi sie koszmarnie. Bardzo się cieszę że ten lód który trzymał miesiąc wreszcie zniknął. Uffff.... co za ulga, w końcu spokojnie dojdę do pracy i z dzieckiem do przedszkola bez obaw że za chwile się połamię albo zabiję.
Fibi 2013-12-29 22:00:30
Ja to już dawno doceniłam talent Szymszela, on tak pewnie, jak baba mo okres to taka inspiracja, bo na ryby pewnie nie jeżdzi :):):).
Jurajczyk 2013-12-29 21:43:11
@koniczyna,masz rację...@Szymszel powinien dostać 11 pkt na 10 pkt możliwych...Taka głębia,że jakbym już jej echo gdzieś słyszał...To pewnie w głowie twórcy się tak mocno tłukła ...;) ;) ;)
uorcyk 2013-12-29 20:53:35
Anulko, jestes BOSKA :D
ana 2013-12-29 20:36:11
ps...a tak wogóle to co to znaczy....samemu się "nadziamać" a innemu zamknąć "drzwi" by się wypowiedział ....
ana 2013-12-29 20:04:47
Znaczy się,że jest słabszy psychicznie od naszej OLEŃKI???...i bierze na klatę co jemu wygodne???....:D
Szymszel 2013-12-29 19:24:42
Droga ano. Pan Krupa to nie cnota, więc krytyki nie toleruje co już wielokrotnie było przerabiane.

I tak tym razem nie wyciął całości tylko wybrane.
Widać boi się swych przyjaciół llub mocodawców
ana 2013-12-29 18:09:41
Ja Panią Aleksandrę też przepraszam......ale....czy ktoś mądrzejszy ode mnie może mi powiedzieć dlaczego u PANA M.KRUPY CIĄGLE BLOKOWANE SĄ KOMENTARZE?????....
Pewnie poszedł śladem J. Tuwima i nam się każe całować w .........:D
koniczyna 2013-12-29 17:48:54
Jako, że długo nie dawałam znaku życia, to coś napiszę, a raczej zapytam.

Znaleźliście wiersz Szymszela?
Jest o zwierzątkach, zatem spodoba sie obrońcom przyrody, jest równocześnie o górach. Jest, przy tym wszystkim, wierszem zaangażowanym POLITYCZNIE, daje do myślenia.
Szymszel, spokojnie wygrasz, daj tylko szanse jurorom. :)

Szymszel jest skromny i będzie siedział cichutko, sam nie poda linku :)

Ja znalazłam i udostępniam Wam to dzieło :)
http://www.tygod nikpodha lanski.pl/?mod=news&id=21343

i co, zatkało kakało ?!
szapo ba :)

ps
a pies, czyli suka, ma oczywiście wygodne szelki i biegnie cały uśmiechnięty. Czuje się potrzebny i doceniony. Wie, że wyprowadził swojego pana na spacer :)
uorcyk 2013-12-29 16:54:20
niestety, pisze to odpowiedzialnie... Nawet to co napisala "koniczyna" jest naganne, bo za obroże ?? to musi powodowac ból u psa ...
zyntyca 2013-12-29 11:39:09
@Uorcyk. z całą sympatią i szacunkiem. ALE weź i się czasem ogarnij !!!!!
uorcyk 2013-12-29 11:33:42
o/t mam tylko nadzieje ze ten owczarek ma szelki chociaz a nie obroże ...
Przy okazji napisze kiedys o psach przygotowywanych do pomocy osobom niepelnosprawnym i ich pieskim życiu ...
uorcyk 2013-12-29 11:18:09
@Jurajku, dałes :D
Jurajczyk 2013-12-29 10:58:42
@szymszel,zacznij kolaborować z rozumem bo czasem pitolisz jak potrzaskany...
@Lacha widzę na początku komentarzy o Tuwimie wycięli ale zostawili go na koniec ... @Lach powinien być zadowolony bo podobno ważne jak mężczyzna kończy,jak mawiał towarzysz Miller ...;) ;) ;)
koniczyna 2013-12-29 09:31:18
ps.
Szymszel.
Wiersz jest bomba, Uroczy, treściwy, a jednocześnie lapidarny.
Mistrzostwo Podhala.
koniecznie go zgłoś do konkursu :)
koniczyna 2013-12-29 09:23:02
Pani Olu,
znowu :) ważny wpis, uświadamiający nam, "pełnosprawnym", ogrom problemów, z którymi osoba niepełnosprawna musi się zmierzyć. Prawdę mówiąc, nigdy nie pomyślałam, że tak prozaiczna dla nas okoliczność, jak śnieg, lód, koleiny, może utrudnić bądź uniemożliwić samodzielne poruszanie się po mieście. Krawężniki, schody - wiadomo. A tu jeszcze aura...
W pobliskim mieście jest kilka ulic, jak to w mieście :) Czasem, jak tam bywam, widzę pana poruszającego się na wózku inwalidzkim, głównymi ulicami, z dosyć dużą prędkością. Kierowcy oczywiście ustępuja mu miejsca, wielu go pozdrawia. Otóż pan ten trzyma za obrożę swego psa, dużego owczarka, który bardzo pewnie, nie zważając na samochody CIĄGNIE go po szosie. Ale cóż, nie podczas śnieżnej zimy.

jak zwykle pozdrawiam

Szymszel,
daj spokój pani Oli. Pewnikiem zaraz będziemy mieć korespondencję międzykontynentalną, to sie wyżyjesz :)
uorcyk 2013-12-29 07:47:35
Szymszelowi nie wyszło "branie" i teraz sie wyżywa :P
Szymszel 2013-12-29 05:49:19
A wracając do tematu, panno Aleksandra siedź przez zimę w Krakowie i nie marudz. Albo sanki sobie spraw takie do zaprzęgu husky. Tylko uważaj na pasztetowke bo może Cię ścigać ze znecasz się nad psami. Wcześniej to skonsultuj u naszej mumdrosci niech obliczy Ci siłę tarcia i przebada pieski żebyś wiedziała jaki mają mieć uciag
Szymszel 2013-12-29 05:44:15
Panne Aleksandra serdecznie przepraszam ale znów zablokowali.
I.nie można Krupy komplementowac.

@ lach jeśli to czytasz, mi się wydaje że Krupa specjalnie prowokuje takie tematy. Przecież mógłby napisać o sabale albo o jakimś innym Polaku.

@ jurajczyk zauważam że zaczynasz kolaborowac z Krupa i mu wlazic do tyłka. Nie spodziewałem się takiej odmiany frontu. Sądziłem że jesteś z naszych.
Szymszel 2013-12-29 05:30:05
Pan o Aleksandro napiszę Ci tylko, że maruda jesteś.
@pasztetowa możecie sobie rękę podać. Tej też wszystko przeszkadza, że halny ze zima ze znów palą w piecach, a ostatnio wymyśliła ze ptaszki z gniazda wypadły. Hahahaha
Poczytaj sobie jakes taka mundra że kopciuchy nie lgna się w grudniu!!!
uorcyk 2013-12-28 20:08:32
hmm, to trzeba wynależć "wózek" na snieg.. dzialajacy jak skuter sniezny ??

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 578 689.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W ZAKOPANEM - Z WYNAJMEM POKOI - centrum (ul. Grunwaldzka), 602 633 931.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni STARSZEGO KSIĘGOWEGO. Szczegóły: www.tpn.pl/nowosci/zatrudnimy-starszego-ksiegowego oraz na BIP TPN. Dokumenty można składać do 21.02.2024. Tel. 18 20 23 233
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICE 23 m2. Możliwść połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-20 21:45 Handicap Zakopane - na pytania nie odpowiadają, ale na zawody wraz z burmistrzem zapraszają 2024-02-20 21:00 W Rabce będzie z kogo wybierać 1 2024-02-20 20:00 Stara zajezdnia to nie wysypisko śmieci! 1 2024-02-20 19:15 Osuwisko idzie w cenę 2024-02-20 19:14 Snowlandia dla każdego. Czynna do 25 lutego 2024-02-20 18:30 Jan Smarduch - wójt na całe życie 1 2024-02-20 18:28 Poważny wypadek na zakopiance 1 2024-02-20 17:45 Strajk unieruchomił naszych skoczków. Kto wystartuje w Obersdorfie? 3 2024-02-20 17:30 Francuska muzyka w Kościelisku czyli Cafe de Paris 2024-02-20 17:00 Prokuratura bada sprawę wypadku na nowotarskim basenie 3 2024-02-20 16:51 Jakie zielone płytki wybrać do łazienki? 2024-02-20 16:30 Muzyki i śpiewacy! Ten konkurs jest dla was 2024-02-20 16:00 Burmistrz kontra dyrektorka 6 2024-02-20 15:30 Spotkanie z ptakami nocy 2024-02-20 15:00 Zakopiańskie łyżwiarki z workiem medali Mistrzostw Polski Juniorów 3 2024-02-20 14:24 Metamorfoza w ciekawym wydaniu, czyli jak zwiększyć pewność siebie? 2024-02-20 14:00 Kibicujmy razem na Jaworzynie Krynickiej podczas Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim 2024-02-20 13:30 Tak utwardzają teren na Gubałówce. Odpadki budowalne i gruz 7 2024-02-20 12:52 Letnia przygoda dla maluchów - korzyści i wybór kolonii letnich dla dzieci 2024-02-20 12:45 Pogoda dziś nas nie rozpieszcza, ale wciąż można jeździć na nartach (WIDEO) 2024-02-20 12:30 Im lepszy szpieg, tym większe kłamstwo... Konkurs dla czytelników 2024-02-20 12:00 W Zdroju się buduje 2024-02-20 11:59 Komu powierzyć opiekę nad seniorem? 2024-02-20 11:55 Jak przygotować koparkę do wiosny? 2024-02-20 11:15 Ktoś zostawił worki ze śmieciami tuż przy ulicy 1 2024-02-20 10:45 Śniegu ani na lekarstwo, kolejna impreza narciarska odwołana 2024-02-20 10:42 Jak wybrać dobrego partnera do przeprowadzenia rekrutacji? 2024-02-20 10:33 Na co zwrócić uwagę przy zmianie statusu wspólnika w spółce komandytowej? 2024-02-20 10:30 Muzyczne spotkanie z Markiem Brynkusem 2024-02-20 10:00 Ośrodek zdrowia stanie się komisariatem 2 2024-02-20 09:45 Odkryj niesamowitą przygodę na stokach Jurgów Ski 2024-02-20 09:30 Uśmiechnij się z Kiepurą. Koncert 2024-02-20 09:00 Jeśli potrącisz zwierzę, nie uciekaj, ale mu pomóż (WIDEO) 5 2024-02-20 08:44 Samochód wpadł w barierki na nowym odcinku zakopianki 2 2024-02-20 08:30 Przygoda w muzeum na zakończenie ferii 2024-02-20 08:00 Znamy polską kadrę na historyczny Puchar Świata w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej 2024-02-19 22:18 Ruszyły zapisy na jubileuszowe zawody narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan 2024-02-19 21:30 Kto naprawi osuwisko 5 2024-02-19 21:00 Ratują życie, wynoszą ludzi i dobytek pokoleń z płomieni, gdy trzeba zabezpieczają skoki na Wielkiej Krokwi 1 2024-02-19 20:32 Góralka pochodząca z Zakopanego mistrzynią Austrii w trójskoku 4 2024-02-19 19:45 Licealiści z Goszczyńskiego mówią: stop zmianom klimatycznym 8 2024-02-19 19:00 Dawniej to się górale potrafili bić. Posłuchajcie stulatka z Pieniążkowic (WIDEO) 2024-02-19 18:30 XI Puchar KW Zakopane i II Sprint Test KW Zakopane. Zapisy 2024-02-19 18:00 Ceny w restauracjach w Zakopanem są rzeczywiście tak wysokie? Sprawdziliśmy 10 2024-02-19 17:30 Kawałek Japonii w Nowym Targu. Zmiana terminu wydarzenia 2024-02-19 17:09 Ścigali się o Puchar Gorców w Kluszkowcach 2024-02-19 17:00 Wiosna zagościła w Beskidach 2024-02-19 16:40 Nowotarska biblioteka przykładem dla innych 2024-02-19 16:15 Stasikówka i Suche mają nowych - nienowych sołtysów 2024-02-19 15:30 Jacek Gąsienica Mracielnik z kolejnym medalem na mistrzostwach weteranów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-20 22:06 1. Żenada,wszyscy przyspawani do stołków od lat.Ciezko ująć sobie z koryta,jak potem żyć... 2024-02-20 21:59 2. Czy tym tonącym okrętem ktoś steruje,czy jest z nami pilot??Tak można by określić funkcjonowanie UMiG Czarny Dunajec pod wodzą obecnego "włodarza"najwyrażniej wystraszonego możliowścią porażki i dla bezpieczeństwa startuje na radnego (nigdy wczesniej żaden wójt tak nie robił). Część "bezradnych" jest ewidentnie do wymiany. A na podsumowanie Tak kończy się wybieranie na wójta czy burmistrza ludzi którzy nie mieszkaja na stałe na terenie gminy czy miasta-to dla wyborców do przemyślenia 2024-02-20 21:35 3. A czyli Dziubek broni Dyrektorki - Orawiec Orawkę. Rozważałem go poprzeć ale Orawców nie chce w tami razie widzieć na stołku wojta u nas. 2024-02-20 21:23 4. Kolejni męczennicy w kolejce do pałacu a. dudy: Małgorzata Gosiewska, Katarzyna Sójka, Edward Siarka, Jan Dziedziczak, Antoni Macierewicz, Jacek Bogucki i Jerzy Polaczek. Trzeba będzie podpisać umowę z Białorusią na przetrzymywanie więźniów politycznych. Będą się czuć jak w domu. 2024-02-20 21:02 5. I takich właśnie włodarzy samorządowych nam potrzeba, a nie marionetki. Ale takiemu stanowi rzeczy są winni sami wyborcy, bowiem wybierają figurantów i potem przecierają oczy ze zdumnienia jojcząc do wszystkich świętych. A jest ich w obu powiatach wielu. Wystarczy przyjrzeć się ich "osiągnięciom". Dotyczy to także części radnych. 2024-02-20 21:00 6. Szymon i Osioł haha. Marcinek wymyślasz w tej Kalifornii coraz ciekawsze ksywki na posty. Twój koniec jest bliski!!! Potem taczka Dziubka i w pole, jak każdy gnoj 2024-02-20 20:57 7. Ludzie to największe szkodniki i brudasy, a wy płaczecie,że piesek kupkę zrobi na trawnik. 2024-02-20 20:52 8. Łapsa nie dopełnnil obowiązeku zawiadomienia policji i stałego monitorowania sprawności defibrylatora. Czy poniesie odpowiedzialność ? Wątpię bo tu wszystko jest na odwrót. 2024-02-20 20:09 9. A może to grupa otwierająca trasę na Gubałówce przed wyborami po raz kolejny przygotowuje grunt. 2024-02-20 19:43 10. Już myślałem że będą z rolnikami strajkować. Pożytek by przynajmniej z tego był.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania