2013-09-06 12:01:49

TPN przedstawia wyniki badań koni z Morskiego Oka

Tatrzański Park Narodowy przedstawił raport lekarza weterynarii Pawła Golonki dotyczący wyników badań koni pracujących w Morskim Oku. "Wydaje się, że sytuacja pracujących na drodze do Morskiego Oka koni nie jest aż tak zła, jak obawiają się Organizacje Ochrony Zwierząt, ani tak dobra, jak chcieliby przewoźnicy" - podsumowuje doktor Paweł Golonka.

 Doktor Paweł Golonka prowadził badania z ramienia organizacji "prozwierzęcych".

Informacja na ten temat ukazała się na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego:
"TPN nie twierdzi, że praca koni w MO jest łatwa i nie doszło tam kilkukrotnie do złamania przez wozaków przyjętych ustaleń, staramy się sprawdzać wszelkie doniesienia na ten temat. Jednak nie możemy się również zgodzić z głosami, jakoby na drodze do MO dochodziło do znęcania się nad końmi. Najnowsze badania, tak jak i poprzednie nie wskazują na to. Jak mówi najnowszy raport: „W znakomitej większości stan utrzymania zwierząt nie budzi zastrzeżeń. Jeśli odnieść się do wyrywkowych badań przeprowadzonych na grupie koni pracujących w Morskim Oku w latach ubiegłych, wydaje się, że stan zwierząt uległ zdecydowanej poprawie”.

Obecnie, po otrzymaniu wyników badań, wniosków oraz zaleceń od lekarzy przeprowadzających je 13 sierpnia 2013 r., TPN podjął decyzję o zakupie specjalnego urządzenia (miernika mikroklimatu – WBGT), które ma pomóc w określeniu optymalnych  warunków dla koni. Urządzenie wykorzystywane jest zazwyczaj do pomiaru  mikroklimatu w środowiskach gorących, w których pracują ludzie. Prowadzenie badań w środowisku, w którym pracują konie jest przedsięwzięciem nowatorskim, obecnie urządzenie takie stosowane jest w Krakowie. W trakcie pomiarów pod uwagę brana jest nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza oraz ewentualnie inne czynniki jak natężenie promieniowania słonecznego.

Podjęto również decyzję, wg wskazań dra Golonki oraz dra Tischnera, o przeprowadzeniu kompleksowych badań wszystkich (ok. 300) koni pracujących na drodze do Morskiego Oka przed kolejnym sezonem letnim.

Nad wprowadzeniem innych zmian, ew. zmniejszenia liczby osób na wozie, zakupienia urządzenia do pomiaru wagi itp. będziemy zastanawiać się wspólnie z lekarzami oraz organizacjami prozwierzęcymi, które stale informujemy o sytuacji.

Tymczasem staramy się monitorować pracę wozaków, aby nie dochodziło do ew. naruszeń. Próbujemy współpracować dla rozwiązania zaistniałej sytuacji zarówno z obrońcami zwierząt, jak i z wozakami."

Tutaj możecie znaleźć cały tekst i raport doktora Golonki.

opr. p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ja nic nie wiem.. 2013-09-08 09:57:18
Tak, tak na dzieci nie mozna krzyczec a koniki trzeba glaskac ...niech fiokry ciagaja wozy a koniki na wozach ....
Abeto 2013-09-07 12:41:55
Sava Mordech.j!!!
Mordechai 2013-09-07 12:05:18
sisi idź się wysiusiaj i wroć tutaj do nas zdrowa.
sisi 2013-09-07 11:11:48
Koń to najbardziej upodlone zwierzę świata. Ciągnie niesamowite ciężary a jeszcze batem dostanie. Ciężka jest dola konia......żal....
harnas63 2013-09-07 03:25:46
Cytat ,,. Ilość koni, u których stwierdzono nieprawidłowości w stanie zdrowia (14,3%) nie powinna działać uspokajająco na środowisko przewoźników, z drugiej zaś, nie powinna prowadzić do żądania wstrzymania przewozów.. Czy kiedykolwiet do tego zatluszczonego stwora dotrze ze fachman przez nia zatrudniony tak sie wypowiedzial a nie inaczej??
A tu inny cytat,,87 proc. pracowników objętych badaniem „Ocena wskaźnika zdolności do pracy” realizowanym przez Grupę LUX MED osiągnęło pozytywny wynik – zostali uznani za zdolnych do pracy przynajmniej w stopniu umiarkowanym. 13 proc. badanych musi poddać się leczeniu lub rehabilitacji, aby móc podjąć pracę. . Mozna powiedziec ze taki sam odsetek z tym ze ludziska musza sie leczyc a koniom wystarczy dac kilka minut wiecej odpoczynku. Jak widac nikomu nie zalezy na czlowiekowi najwazniejszy jest kon I pies.Tylko ze zidiociale towarzystwo nie moze zrozumiec ze kon jest po to zeby moja dupe wyciagl tam gdzie mi to potrzebne a moj pies aportowal dla mnie a nie ja jemu. Chociaz ja bym potrafil latac I kij w zebach przyniesc ale ta co ma w lebku pomieszane juz nie bo po 10-ciu metrach by smrod na ziemi zapanowal a ma ten smrod skad sie wydobywac. Jakim trzeba byc idiota zeby opinie wlasnego fachowca ignorowac I interpretowac na swoje potrzeby
Mordechai 2013-09-06 19:48:57
lekturę zacząłem od FAKTOW czyli raportu dr Golonki i mam nadzieję że nareszcie dr Golonka wraz z zespołem ekspertow swoim raportem zamknął pyski tym prozwierzęcym bestiom Najważniejsza z nich Beata Czerska nadal udowadnia że nie nadaje sie do funkcjonowania w przyzwoitym społeczeństwie. Beciu czym prędzej udaj sie z tym zapasionym koniem na aerobik zeby pozbyć sie zwałów tłuszczu. Tylko tyle możesz zmienić
mira 2013-09-06 16:43:38
Dawniej na Krupówkach czy gdziekolwiek indziej jeździły tylko zaprzęgi konne. Jak nie było samochodów, to właśnie koni używało się do przewożenia nie tylko ludzi ale również ciężkich materiałów, Nagle teraz pod wpływem wielkiego szumu wokół kilku sytuacji, które zdarzyły się na oczach ,,ceprów" i które zostały szybko nagrane i opublikowane jest afera, która dawniej zostałaby wyśmiana przez górali. Uważam, że te plakaty ANTY korzystania z zaprzęgów konnych jest pośmiewiskiem dla miasta, że w ogóle pozwoliło na taką publikację. Jeśli tak bardzo ludziom przeszkadza korzystanie z przejażdżki końmi, to niech chodzą piechotą!!!
Obywatel1 2013-09-06 15:39:15
nie ma większej zmory od użytkownika uorcyk wspierającego pseudo organizację typu tatrzańskiego towarzystwa opieki nad zwierzętami
uorcyk 2013-09-06 15:27:32
same 2U
dobre 2013-09-06 13:47:19
uorcyk zniknij narecona spiralo nienawisci
uorcyk 2013-09-06 12:24:21
co jeszcze mozna wyczytac w raporcie? ano ze sporo koni niedomaga z powodu urazów narzadu ruchu czyli popularnie mowiąc nóg a poza tym, ze dłuższa praca w warunkach "anaerobowych" wyniszcza. Dr Paweł Golonka napisał, ze prowadzi do przerostu prawej komory serca..
W kazdym razie informacja TPN to PRowski majstersztyk, natomiast co do faktow, to jak rozumiem eksperci sie juz nie spotkaja zeby omowic wnioski ?? a szkoda, bo jest kilka powodow zeby do takiego spotkaniat doszlo ...
W koncu dwa miesiace temu wszystkie konie były zdrowe a teraz u 14.3% z przebadanych widac wyrazne pogorszenie zdrowia ?
uorcyk 2013-09-06 12:17:36
polecam zaczac lekturę od FAKTOW czyli raportu dr Golonki a nie sugerowac sie 'wstepem" TPN. Powinno sie jeszcze w tym roku dobadać 44 koni z II gruoy, zanim wyladuja w rzezniach !
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    SEWiK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem zatrudni na stanowisku: KIEROWNIK DZIAŁU TECHNICZNEGO I INWESTYCJI. Szczegółowe informacje i warunki aplikowania: www.sewik.com.pl oraz w Sekretariacie spółki tel. 18 20 24 450.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-25 08:00 I Marsz Żołnierzy Wyklętych im. Józefa Kurasia 2026-02-24 21:00 Pracowity poniedziałek pienińskich druhów 2026-02-24 20:00 Seniorzy w ruchu. Ruszyły warsztaty Trzymajmy dobrą formę w Poroninie 1 2026-02-24 19:37 Urazy kręgosłupa, jamy brzusznej, klatki piersiowej i głowy u polskiego taternika 2026-02-24 19:25 Mieszkańcy piszą o uciążliwych kuligach. Radni: kuligi to tradycja 6 2026-02-24 18:37 Zawieja w Zakopanem. W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego! (WIDEO) 2026-02-24 18:00 Robert Rzepka z Ratułowa: Cieszy mnie to muzykowanie 2026-02-24 17:00 Odświeżona ekspozycja etnograficzna zaprasza zwiedzających 2026-02-24 16:30 Frajdowa Akademia Baletu i Tańca zaprasza na "Dziadka do orzechów" 2026-02-24 16:00 X Parafialny Turniej Tenisa Stołowego (ZDJĘCIA) 2026-02-24 15:30 W głowie psychopaty. Mamy dla Was książki 1 2026-02-24 15:00 Co dalej z rabczańskim lodowiskiem 2 2026-02-24 14:00 Memoriał Kornela Makuszyńskiego rozpocznie się w sobotę 1 2026-02-24 13:00 Radni za służebnością przy Alejach 3 Maja. Spór o metry i miejsca parkingowe 3 2026-02-24 12:00 Ankieta potrzeb kulturalnych mieszkańców Gminy Biały Dunajec 5 2026-02-24 11:06 Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy Watrze naprawiona 2 2026-02-24 11:00 Turyści utknęli w trudnych warunkach w Tatrach. Z pomocą poszli ratownicy TOPR 4 2026-02-24 10:10 Dziesięć jednostek strażackich walczyło z ogniem w Białym Dunajcu 2026-02-24 10:00 Chwilowy powrót zimy. W Zakopanem sypie mokry śnieg (WIDEO) 2026-02-24 09:30 Daj im nowy dom i miłość 2026-02-24 09:00 Teatr Witkacego świętuje 41. urodziny 4 2026-02-24 08:00 Czwarta rocznica ataku Rosji na Ukrainę 11 2026-02-23 21:00 Zakład opiekuńczo-leczniczy zamiast komendy 2 2026-02-23 20:00 Quady i skutery znów dewastują Antałówkę i Bachledzki Wierch. Serce boli, gdy się na to patrzy 13 2026-02-23 19:30 Kradł butle z gazem. Recydywista jest w rękach policji 2 2026-02-23 19:00 Zimowy Zjazd Górski w Szczawnicy 2026-02-23 18:10 Młoda sunia znaleziona przy wyciągu w Suchem. Szuka właściciela lub nowego domu 1 2026-02-23 18:04 AKTUALIZACJA. 13-letnia Karolina się odnalazła 2 2026-02-23 18:00 Kryzys pocztowy. Brak listonoszy dla starszych odbiorców oznacza dramat 20 2026-02-23 17:30 Choinka przy oczku wodnym na Krupówkach została ścięta 1 2026-02-23 17:00 Od płótna do szkła - artystyczna droga Anieli Stanek 2026-02-23 16:30 Za nami 14. edycja pucharu Misia Stramusia 2026-02-23 16:21 Skialpinistka uszła z życiem. Przeżyła lawinę 3 2026-02-23 16:00 Wyjątkowa akcja charytatywna w Nowym Targu 2026-02-23 15:31 Polak triumfuje w Pucharze Europy FIS w Białce Tatrzańskiej 1 2026-02-23 15:00 Nowe oświetlenie w Gminie Kościelisko. Podpisano umowy na projekty dla pięciu ulic 2026-02-23 14:29 Termy przeżywają prawdziwe oblężenie 3 2026-02-23 14:00 Rocznica dramatycznych wydarzeń na Przysłopie 2 2026-02-23 13:27 Dwie osoby pod wpływem alkoholu zatrzymane przez policjantów 2026-02-23 13:00 Koniec sezonu biegowego w Kościelisku. Trasy na Chotarzu zamknięte 2026-02-23 12:32 Czy ktoś znalazł czarną torbę z dokumentami? Dla znalazcy jest nagroda 2026-02-23 11:59 Kłusownictwo w Ludźmierzu 2026-02-23 10:59 Wysoko w Tatrach sypie śnieg, na Podhalu pada deszcz 2026-02-23 09:59 Nocny pościg ulicami Zakopanego. Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę 2 2026-02-23 09:17 Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu w Zakopanem 8 2026-02-23 09:00 Zepsute windy i światełko w tunelu 5 2026-02-23 08:00 Mamy pierwszy zwiastun wiosny. Kosy rozpoczęły swoje koncerty 2026-02-22 21:31 Był kompletnie pijany i wjechał do rowu. Teraz trzeźwieje w policyjnym areszcie 3 2026-02-22 21:00 Jeszcze jeden dzień zimy, a później wiosna uderzy ze zdwojoną siłą 2026-02-22 20:24 Kacper Tomasiak mistrzem Polski
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-25 07:55 1. Sprawiedliwości, czystej wody i brak korków. 2026-02-25 06:26 2. Trtb to skrót od nieyryb na oglądasz się głupot w tusk wizion a porem głupoty piszesz 2026-02-25 00:24 3. Wyskówki to park kulturowy :) :) :) :) :) 2026-02-25 00:16 4. @pułkowniku Zubek z serialu 007, tacy jak ty na pewno honoru nie mają, to ile odbyło się ekshumacji jest w sieci, a ile odbyło się ich za rządów twoich idoli???? 2026-02-24 22:37 5. Do nick trtb Odpowiem 1. Ukraina jako Państwo nie przyznało się nigdy do ludobójstwa na Polakach 2. Ekshumacje robione ( chyba była do tej pory 2 na pokaz aby uciszyć opinię , żeby się to przewlekało. 3. Powszechny kult bandyty Bandery i morderców z UPA. Miejmy jakiś honor, bo za naszych Rodaków bestialsko zamordowanych nikt się nie upomni. Krzyczmy głośno. 2026-02-24 21:39 6. Skoro nie opłaca się istniejącego lodowiska modernizować, to może by była zgoda na rozkładanie lodowiska czasowego na terenie parku uzdrowiskowego? 2026-02-24 21:31 7. W tym mieście żadne przepisy, zasady współżycia społecznego, park kulturowy, zachowanie porządku zupełnie się nie przyjęły. Niby jest prawo, ale jak się je łamie w imię tradycji to oczywiście można, niby jest park kulturowy ale jak się łamie zasady w nim obowiązujące to oczywiście w imię "niechże se zarobią" jak najbardziej można. Jak łamane są zapisy MPZP to oczywiście można bo i co z tego skoro tych przepisów nikt nie jest w stanie egzekwować. W tym mieście jest coraz większy burdel, brud, chłam, zamiast butików mamy zbite z desek kramy jak w slamsach na każdym kroku, automaty, czy ostatni hit cukierki na każdym rogu - z kurortu górskiego zrobiliśmy się zaściankiem a degradacja postepuje coraz bardziej. Blask dawnej świetności zgasł już dawno temu tylko władza jedna czy druga dalej jakby tego nie zauważała. Pudrowanie rzeczywistości a miasto upada coraz bardziej - żal patrzeć. 2026-02-24 20:57 8. "Radny Stanisław Karp dodał również: - To nasza tradycja. Jeśli nie będzie kuligów na Wyskówkach czy Bachledzim Wierchu, to gdzie mają się odbywać?" No jak to GDZIE mają się odbywać???? Na początek proponuję Drogę Do Walczaków w bezpośrednim sąsiedztwie numeru 49 i fantazyjnego grila (ocena 9,8 - wyjątkowy) pod nazwą "Domek przy Potoku" nielegalnie wybudowanego przez przewodniczącego komisji ekonomiki. Może Panowie się znają bo podobne nazwiska...? "Radny Stanisław Karp zaznaczył przy tym, że są to tereny leśne i rolne, dlatego - jak stwierdził - nie wie, skąd wzięli się tam mieszkańcy." No pacz pan, kosmici wylądowali w ufo i płacą podatki w Zakopanem. W przeciwieństwie do właścicieli samowoli budowlanych pod wynajem przy potokach. Pamiętajcie drodzy mieszkańcy że to wszystko dla Waszego dobra. Musicie cierpieć i się wyprowadzić żeby deweloperzy i oszuści mogli robić tutaj biznesy nie niepokojeni przez jakiś tam mieszkańców. I płaćcie dużo podatków bo zabraknie na sylwestra i dofinansowanie kateringu dla darmozjadów. A! I nie składajcie skarg bez dokumentacji fotograficznej bo wiecie że i tak będą odrzucone przez zdradzieckich radnych. 2026-02-24 20:56 9. Specjalisci od kuligow Karp i Solik jeden nie wiadomo z kąd a drugi krakus i pie......li o znakach drogowych musi pogadac z koniem 2026-02-24 20:41 10. Brawo Kuba! Świetna sprawa dla mieszkańców Poronina.
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama