Reklama

2022-11-25 17:00:13

Rozmowa

W Zakopanem łamane jest prawo konstytucyjne

W Zakopanem, gdzie nie została podjęta uchwała o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, łamane jest prawo konstytucyjne wobec osób objętych niebieską kartą - przekonuje Rafał Majcher, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Aktywności Społecznej "Zrozum, by pomagać" w Zakopanem, zawodowy kurator sądowy. Przypominamy, dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

- Czy uczestnicząc w różnych spotkaniach zawodowych w Polsce - w związku z brakiem uchwały  o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wstydzi się pan, że reprezentuje Zakopane?
- Z tego, że jestem zakopiańczykiem jestem dumny, nie wstydzę się tego. Czuję natomiast dyskomfort, gdy pada kwestia braku uchwały o przemocy w rodzinie w Zakopanem. Koledzy po fachu z innych części Polski są zaskoczeni, że w narzędziu, jakim jest zespół interdyscyplinarny, można dostrzegać coś złego, że można obawiać się skrzywdzenia kogoś (w domyśle - rodziny). W merytorycznej rozmowie nie ma argumentów, trudno konfrontować się z przekonaniami.
- Po co zakopiańczykom potrzebna jest uchwała o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?
- Obowiązująca w Polsce ustawa o przemocy w rodzinie tworzy system wielopoziomowy - od rządowego poprzez wojewódzki, aż po gminę, która ma obowiązek podjąć uchwałę o przemocy w rodzinie i na jej podstawie burmistrz zobowiązany jest do powołania zespołu interdyscyplinarnego złożonego z przedstawicieli różnych instytucji. System działa dobrze wtedy, gdy funkcjonują wszystkie jego elementy. W Zakopanem, jako jedynej w Polsce gminie, to nie działa.
- Co to oznacza w praktyce?
- Tracimy możliwość koordynacji pomiędzy instytucjami typu: policja, sąd, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Każda z tych instytucji ma swoje zadania. Policja zajmuje się przestępczością, kurator resocjalizacją i nadzorowaniem wykonywania władzy rodzicielskiej. MOPS pomocą socjalną itd. Zespół interdyscyplinarny pochyla się nad konkretną rodziną, jego członkowie wspólnie zastanawiają się, jak danej rodzinie pomóc, często zanim dojdzie do przestępstwa. W Zakopanem nie funkcjonuje "niebieska karta" (NK) zakładana osobom dotkniętym przemocą.
- Przypomnijmy, co to jest dokładnie ta niebieska karta.
- Niebieska karta jest dokumentem służbowym wypełnianym przez upoważnione do tego służby w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie. NK może założyć szkoła, lekarz,  kurator sądowy, przedstawiciel pomocy społecznej, policja, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Taka NK trafia do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego i zwoływana jest grupa robocza. Tak jest w całej Polsce z wyjątkiem Zakopanego.
- Porozmawiajmy na konkretnym przykładzie. Uczeń szkoły podstawowej przychodzi na lekcje niewyspany, z podkrążonymi oczami. Powinno to zainteresować nauczyciela...
- Taki uczeń trafia do pedagoga, który stwierdza, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Do szkoły wezwany jest rodzic, powiedzmy matka. Od niej pedagog dowiaduje się, że mąż nadużywa alkoholu i bywa agresywny. To moment, kiedy szkoła powinna założyć niebieską kartę, ale nie musi to pociągać żadnych konsekwencji prawnych. NK trafia do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego. Na zebraniu zaczyna się dyskusja na ten temat, powołany jest zespół roboczy, który zacznie pracę z tą konkretną rodziną. Kolejny krok to zaproszenie do rozmowy osoby, w stosunku do której jest podejrzenie o stosowanie przemocy. Często już taka rozmowa może przynieść pozytywne skutki. Zainteresowanie zewnętrzne powoduje często, że ludzie zaczynają zastanawiać się nad tym, co dzieje się w ich rodzinie. W zespole pracują osoby, które potrafią przeprowadzać takie rozmowy, pozwalają się wygadać. Czasem jedno mądre pytanie otwiera lawinę różnych rzeczy. Okazuje się np., że to kolejne pokolenie, które zmaga się z takim problemem, że obecny sprawca przemocy kiedyś sam był ofiarą. Tak wiedza pomaga w ukierunkowaniu pomocy. Jeśli w grę wchodzi także alkohol, sugerujemy leczenie, kontaktujemy z  komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, terapię proponujemy także ofiarom przemocy. I monitorujemy taką rodzinę. Dom odwiedza dzielnicowy, dziecku przygląda się pedagog. Jeśli okazuje się, że rodzina ma problemy materialne, wkracza także ze swoją pomocą MOPS. Żadna z tych instytucji nie działa oddzielnie, jest przestrzeń do współpracy, szukania wspólnie najlepszych dla rodziny rozwiązań
- A teraz taka sytuacja dzieje się w Zakopanem, gdzie brak zespołu interdyscyplinarnego. Szkoła zakłada niebieską kartę i...?
- Ta prawdopodobnie trafia do burmistrza, który zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest odpowiedzialny za stworzenie zespołu interdyscyplinarnego. W Zakopanem takiego zespołu nie ma, Niebieska Karta realizowana jest tylko przez instytucję, która ją założyła.  Burmistrz nie ma uprawnień, żeby cokolwiek z tym problemem zrobić.   Szkoła może o problemie poinformować sąd rodzinny, ale to już uruchamia postępowanie sądowe związane z ograniczeniem władzy rodzicielskiej. Jeśli więc nie zareaguje się w odpowiednim momencie to najprawdopodobniej o takiej rodzinie dowiemy się dopiero wtedy, gdy mąż pobije tak dotkliwie żonę, że ta trafi do szpitala, albo jeśli sąsiad np. zgłosi policji pobicie.
Następstwem braku zespołu interdyscyplinarnego jest też to, że jeśli w rodzinie nie ma już przemocy to powinno się procedurę NK zamknąć. W Zakopanem takiej możliwości nie ma.

- Przeciwnicy uchwały w zakopiańskiej radzie mają swoje argumenty - boją się np. ułatwionego odbierania rodzinom dzieci.

- Zespół interdyscyplinarny nie ma nic wspólnego z odbieraniem dzieci. Niezależnie od tego czy istnieje, czy nie, tym zajmuje się sąd rodzinny, przy czym dzieci odbierane są wtedy, gdy istnieje zagrożenie ich życia lub zdrowia. W Zakopanem zdarzały się takie przypadki.
- Przeciwnicy tej uchwały mówią też o sprzeczności ustawy o przemocy w rodzinie z Konstytucją.
 - Rada miasta ma oczywiście prawo do wątpliwości konstytucyjnych. Trzeba pamiętać jednak, że skarga konstytucyjna gminy nie ma takich konsekwencji jak skarga prezydenta. Przypominam też, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest obowiązującym aktem prawnym i należy ją realizować aż do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Może dojść do jakichś zmian w ustawie, może zostanie doprecyzowana, ale na pewno nie zniknie.

Jeżeli ustawa jest obowiązującym prawem, to każdy obywatel ma prawo z tej ustawy skorzystać. W Zakopanem, gdzie ten system nie działa, wobec osób objętych już niebieską kartą łamane jest prawo konstytucyjne. To dotyczy konkretnych osób, a radni mówią cały czas o potencjalnych osobach. Zresztą teraz te procedury nie są uruchamiane, urzędnicy w Zakopanem praktycznie nie zakładają niebieskich kart i wzrasta zakres niezdiagnozowanej przemocy.

- Oponenci tej uchwały obawiają się też nadgorliwego zbierania przez członków zespołu interdyscyplinarnego danych osobowych.

- Dane o leczeniu, odwyku czy karalności nie mogą być zbierane przez pojedyncze osoby w zespole, nie ma wolnej amerykanki. Takie zapytanie składane jest zawsze na piśmie i jest to decyzja wspólna, przedyskutowana wcześniej przez zespół.

- W Polsce jest ok. 2,5 tys. gmin, wszędzie działają zespoły interdyscyplinarne, w większości z tych gmin rządzi dziś PiS. Inne gminy poza Zakopanem nie widzą żadnego niebezpieczeństwa ani w podjęciu uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ani w powołaniu zespołu interdyscyplinarnego. Jeśli więc nie chodzi o politykę, nie ma też racjonalnych argumentów, to o co  - pana zdaniem - chodzi zakopiańskim radnym?

- Szczerze mówiąc, nie wiem, trudno dyskutować z przekonaniami. Tu nie ma dyskusji merytorycznej. Nie jestem w stanie pojąć, jak można w pracy zespołu interdyscyplinarnego doszukiwać się czegoś złego, działań zagrażających rodzinie. Myślę, że teraz - po 9 latach tego bezsensownego uporu, radni boją się po prostu, że wycofując się, ośmieszyliby się. Wolą więc  brnąć w tym uporze.

 Tekst archiwalny, Tygodnik Podhalański nr 15/2019

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wow 2022-11-26 08:36:21
Po co uchwała, przecież w Zako nie ma przemocy w rodzinie, nikt tu przecież nie chla, terapeuci nie mają tu nic do roboty. Lepiej pójść na Górkę i Bozia wszystko załatwi, i jak trzeba da dyspensę, w ramach przysłowia "...gdy chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije".
sp 2022-11-26 06:34:47
Z tą przemocą na Podhalu, to jest raczej na odwrót.
nowot 2022-11-26 01:51:16
Oj ten klient to napomaga . Kolejny szkodnik realizujacy lewacką agende rozbijania rodziny
sklerotyk 2022-11-25 21:56:30
Jeśli to prawda i sprawa jest poważna to nie uśmiechaj się facet na zdjęciu a najpierw pokaż że umiesz zadbać o samego siebie i ogól się bo niedbała kozia broda podważa wiarygodność całej sprawy.
Flying booz 2022-11-25 20:48:48
Czy to jest tuleja ?
Klaus 2022-11-25 19:52:22
Wy zawsze macie jakieś problemy . A bo nie ma zespołu interdyscyplinarnego . A bo ustawy nie ma. To działaj bez ustawy ? Ale chce ci się ??? Wy zawsze macie impossibilizm nic nie możecie . Bo ci art przeszkadza śmiesNi jesteście i tyle.
babcia 2022-11-25 17:44:52
To w końcu złóżcie choćby po raz kolejny projekt uchwały !
I tak do skutku !

Reklama
 • NAUKA
  Przedszkole w Chochołowie przyjmie do pracy: - nauczyciela wychowania przedszkolnego - pedagoga specjalnego - logopedę Praca na etat ( 6.5h), korzystne warunki pracy i wysokie wynagrodzenie. Zapraszamy do współpracy>. +48512737768 - MIERCZAKKATARZYNA@GMAIL.COM
  Tel.: 48512737768
 • PRACA | dam
  Przedszkole w Chochołowie przyjmie do pracy: - nauczyciela wychowania przedszkolnego - pedagoga specjalnego - logopedę Umowa o prace, etat 6.5 h, Korzystne warunki pracy i wysokie wynagrodzenie. Zapraszamy do współpracy..
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Wielkie otwarcie ! SNOWPARKU w WITOW-SKI Uroczyste otwarcie nowego Snowparku zaplanowano na Sobotę 4 Lutego 2023 w Witowie wszystkich serdecznie zapraszamy. https://www.witow-ski.pl/ +48 182071330 biuro@witow-ski.pl
  Tel.: 48
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • USŁUGI | inne
  ODŚNIEŻANIE DACHÓW (także metodami alpinistycznymi). Tel: 695 092 678
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni PRACOWNIKÓW OGÓLNOBUDOWLANYCH na pełny etat. Praca całoroczna na terenie Podhala. wysokie wynagrodzenie. Możliwość zamieszkania. 509 670 775
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia DOM W KLIKUSZOWEJ - długoterminowo. 509 679 085.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU z doświadczeniem, z szerokim zakresem działań marketingowych. Mail. biznes@hotelcrocus.pl, tel. 601 913 262
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  KIEROWNIK POKOJOWYCH w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-02-05 23:15 Kolejne akcje ratunkowe na Babiej Górze 2023-02-05 21:59 Bajkowe Pieniny i Spisz 2023-02-05 21:30 Niezbyt często spotykane zjawisko w Kościelisku 2023-02-05 21:00 Wielkie łopatowanie w Pięciu Stawach 2023-02-05 20:00 Ostatki u doktora (ZDJĘCIA) 2023-02-05 19:00 Dużo śniegu i dużo emocji. Parada Gazdowska w Ludźmierzu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-02-05 18:00 Wąsko na Podhalańskiej w Zakopanem 5 2023-02-05 17:00 Wyprzedaż zimy w Krościenku nad Dunajcem 2023-02-05 16:00 Radni kontra przewodniczący. Mała wojna na Facebooku 6 2023-02-05 15:00 Turyści ignorują zakazy i wyruszają w Tatry (ZDJĘCIA, WIDEO) 15 2023-02-05 13:56 Ogromna lawina zeszła na drogę do Morskiego Oka (WIDEO) 6 2023-02-05 13:30 Jeżeli szukacie ciszy i pięknych widoków, przyjeżdżajcie do Boru na Czerownem (WIDEO) 2 2023-02-05 12:30 Zakopane pod śniegiem. Raport z zasypanego miasta (ZDJĘCIA) 1 2023-02-05 12:26 Może ktoś znalazł portfel z dokumentami? 2023-02-05 11:29 Turyści przetrwali noc na Babiej Górze. Teraz sprowadza ich GOPR 2 2023-02-05 11:16 Lili zaginęła przy Drodze do Samków. Pomóżcie w poszukiwaniach 2023-02-05 10:30 Zobaczysz panoramę Tatr i Beskidów. Wieża widokowa w Jordanowie 1 2023-02-05 10:00 Koncert psalmów i pieśni chasydzkich. Wystąpi potomek mszańskich i rabczańskich Żydów 2023-02-05 09:54 Ekstremalne warunki na trasach narciarskich na Obidowej 2023-02-05 09:30 Zawalił się dom mieszkalny w Rdzawce 2023-02-05 08:55 Nocna akcja ratunkowa na Turbaczu 5 2023-02-05 08:00 Tatrzańska gawęda o zimach stuleciach (WIDEO) 2023-02-04 22:00 Urząd Miasta wytnie dużego świerka na ulicy Regle w Zakopanem. Dlaczego? 15 2023-02-04 21:26 Nie żyje Zbigniew Proszowski 2 2023-02-04 21:00 Zasypane Krupówki (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-02-04 20:00 Tak w ekstremalnych warunkach pracują ratraki na Kasprowym Wierchu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2023-02-04 19:32 Strażacy pomogli w transporcie kobiety 2 2023-02-04 19:00 Zasypane uzdrowisko 1 2023-02-04 18:00 Pytacie dlaczego miasto nie usuwa reklam zasłaniających Tatry? Bo samo je stawia 7 2023-02-04 16:39 W Niedzicy trwają Spiskie Zwyki 2023-02-04 16:36 Atak na Babią Górę 1 2023-02-04 16:00 Dyrektorka domu dziecka w Zakopanem zwolniona dyscyplinarnie 23 2023-02-04 15:10 Lawiniasto nad Morskim Okiem 1 2023-02-04 14:33 Makabryczne korki na Zakopiance (WIDEO) (AKTUALIZACJA) 7 2023-02-04 14:30 Nie każdemu straszna zima - ten kot o imieniu Bob się nie boi odśnieżania 4 2023-02-04 14:00 To powalone przez śnieg drzewa były przyczyną paraliżu kolejowego w Zakopanem 2 2023-02-04 13:36 Ciężki śnieg zagroził dachowi schroniska 1 2023-02-04 13:30 Memoriał na Skałce odwołany 2023-02-04 12:58 Garaż runął w Zakopanem 7 2023-02-04 12:19 Pociągi już kursują do Zakopanego 2023-02-04 11:49 Zakopane pod śniegiem 5 2023-02-04 11:13 Cały obszar Tatr Polskich jest zamknięty 4 2023-02-04 11:00 Władza ma plan 1 2023-02-04 10:54 Lawinowa trójka na Babiej Górze 2023-02-04 10:30 Ruszyły zapisy do Pucharu Misia Stramusia 2023-02-04 10:11 Pociąg utknął w Białym Dunajcu 8 2023-02-04 10:01 Dźwięki natury 2023-02-04 10:00 Prezydent jeździ na na nartach na Szymoszkowej 26 2023-02-04 09:42 Trudne warunki na drodze 1 2023-02-04 08:40 Zimowy Armagedon na drogach (WIDEO) (AKTUALIZACJA) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-02-05 23:25 1. Panowie Radni, Szczerba i Wiśniowski róbcie dalej swoje. Widzimy i doceniamy, tym bardziej, że trudno jest działać w mniejszości. Dużo zdrowia i sił :) 2023-02-05 22:59 2. A to może być ciekawy temat. Czy jeśli urzędnik, który na swoim stanowisku nie spełnia wymogów ustawy o pracownikach samorządowych i ustawy o samorządzie terytorialnym podpisuje i odpowiada za wielomilionowe dotacje z EU podlega kontroli instytucji takiej jak OLAF EU ? I jakie mogą grozić konsekwencje dla danej JST ? 2023-02-05 22:21 3. Panie Góralu z TPN, chętnie bym podywagował lecz boli mnie że potrafisz czytać ze zrozumieniem. 2023-02-05 21:57 4. Ci dwaj radni są jak dwaj posłowie: Szczerba i Joński. Supcio! Tak trzymać! Patrzcie na ręce władzy i nie przejmujcie się opiniami anonimowych trolli. 2023-02-05 21:49 5. Grzegorza celebryta lawina nie tyka. 2023-02-05 20:58 6. @worek na śmieci. I TPN bardzo dobrze robi. Gdyby Topr zasugerował, aby zamknąć park, a ten byłby otwarty i coś się stało to na kogo by chciano winę zwalić oczywiście na TPN bo na kogo...?i byś pisał i pisał... A tak jeżeli Topr w porozumieniu z TPN zamykają to winny może być tępy pseudo turysta. A widzę, że masz jakieś aluzje do TPNu, co mandat chycileś za cwaniakowanie ???? Bo o folwarku piszesz cały czas jak wątek parku wystepuje. Obawiam się, że tak. A przy 4 stopniu biletow się nie sprzedaje znafffco. A to że TPN i TOPR współpracują to widzę, że Cie boli. 2023-02-05 20:17 7. ...i jeszcze jedno: łamiesz zakaz, narażasz świadomie swoje życie - miej tę odrobinę godności i nie wzywaj pomocy. umieraj w ciszy i spokoju - daj żyć innym... 2023-02-05 19:47 8. czym tu się ekscytujecie? że ludzie łamią zakazy? zawsze i wszędzie znajdą się tacy co wszelkiego rodzaju zakazy, nakazy czy prawo będą łamać! przecież najlepszy przykład dają nam aktualnie miłościwie panujący - od pierwszego dnia mając Konstytucję i zawarte w niej prawa i obowiązki głęboko w d... 2023-02-05 19:45 9. jeżeli to drzewo to gołym okiem widać że uszkodzone a burmistrz pytając o wszystko mieszkanców to se nie porządzi , ciąć nie pytać w imię zasady ''moja macica , moja sprawa'' 2023-02-05 19:30 10. Pieszy swoje mądre inaczej komentarze zachowa dla siebie. Drogi powinny być odśnieżone, chodniki też. Tyle.
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP