Materiał sponsorowany, 2022-11-25 14:14:51
Dom i ogród
Ogród gotowy na zimę - 6 porad, które warto wdrożyć
Jesienią należy zadbać o to, aby w sposób odpowiedni przygotować ogród na nadejście zimy. Wiele roślin jest wrażliwych na występowanie przymrozków, z tego względu wymagają one szczególnej ochrony. Przed zimą trzeba pomóc naturze, aby móc cieszyć się wspaniałym widokiem terenu zielonego na wiosnę.
Koszenie i pielęgnacja trawnika przed zimą
Przed koszeniem należy dokładnie oczyścić trawnik z wszystkich zalegających na nim liści i pozostałych organicznych części roślin. Gnijące resztki mogą uszkodzić murawę i przyczyniają się do powstania tak zwanej pleśni śniegowej.
Wyczesanie trawnika pozwala też, na usunięcie filcu tworzącego się w procesie wegetacyjnym. Jesienią trawnik nie wymaga zbyt częstego koszenia, ponieważ trawa rośnie o wiele wolniej.
Ostatnie koszenie należy wykonać, kiedy temperatury zaczną spadać poniżej 15 stopni C. Dobrym czasem na tę czynność jest koniec października czy początek listopada. Murawa powinna być przykoszona do ok. 4 cm, gdyż zbyt krótka będzie narażona na przemarznięcie.
Dobrym rozwiązaniem jest też zasilenie podłoża nawozem potasowym, który zwiększy odporność trawnika na działanie mrozu.
Przycinanie i zabezpieczenie róż
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki trzeba wykonać przed zimą, jest przycięcie róż. Jest to przede wszystkim cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się pędy porażone chorobowo czy też połamane i uszkodzone.
Na zimę można też delikatnie przyciąć róże, których zbyt duże rozmiary utrudniłyby ich okrycie. Do przycinania róż używamy ostrego narzędzia. Cięcia muszą być wykonane pod niewielkim kątem, powinny być czyste i niewielkie, co pozwoli na szybsze zagojenie się rany.
Po przycięciu roślin warto użyć maści ogrodowej na rany. Odmiany nieodporne na mrozy trzeba też zabezpieczyć poprzez obsypanie kopczyków z ziemi, torfu lub kory.
Więcej porad w zakresie przycinania róż znaleźć można w tym poradniku: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/przycinanie-roz-kiedy-i-jak-to-robic.html.
Grabienie liści z drzew
Niektórzy właściciele ogrodów rezygnują z grabienia liści spadających z drzew. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo ważna czynność wpływająca na stan murawy i roślin.
Przez panującą wilgoć, liście przemieniają się w mokrą powierzchnię, która utrudnia przepuszczanie powietrza. To natomiast sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej, której skutkiem są plamy i ubytki w ziemi. Pod warstwą zalegających liści znajdują się też przetrwalniki niebezpiecznych larw szkodników i grzybów.
W okresie jesiennym niezwykle ważne jest regularne grabienie liści, tak aby przed zimą trawnik był w, jak najlepszym stanie. Liście usuwajmy przy użyciu grabi, pomocny w tej czynności okaże się też odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy.
Cebulki kwiatowe- które należy wykopać?
Pewne rośliny nie mogą być pozostawione na zimę w ziemi. Odmiany ciepłolubne musimy wcześniej wykonać, a należą do nich zwłaszcza takie rośliny jak: mieczyki, ismeny, begonie, gloksynie, eukomisy, śniedki, szczawiki, dalie, iksje, pacioreczniki, krokosmie, kurkumy, sparaksis, neriny, kalle, agapanty, glorioza.
Cebulki wykopujemy jesienią i przechowujemy aż do wiosny. W tym czasie. wykopania wymagają kwiaty zakwitające latem. Zabieg ten należy wykonać delikatnie i uważnie, aby nie uszkodzić cebulek.
Wykopywanie cebulek poleca się przeprowadzić w dniu bez opadów. Proces osuszania trwa 2-3 tygodnie, a cebulki przechowuje się w skrzynkach z dostępem powietrza. Więcej informacji na temat przechowywania cebulek kwiatowych przez zimę znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/jak-przechowywac-cebulki-kwiatowe-przez-zime.html.
Drzewa i krzewy - cięcie i zabezpieczenie
Zadbać należy też odpowiednio o krzewy oraz drzewa. Jeśli chodzi o krzewy, ich podłoże dokładnie ściółkujemy, po czym rośliny owijamy. Do ściółkowania można wykorzystać suche liście z drzew, jutę czy agrowłókninę. Wrażliwe odmiany trzeba też otoczyć słomianą matą.
Najmniejszą odpornością na niskie temperatury wykazują się rośliny młode, zimozielone, wrzosowate i róże. Kolumnowe rośliny iglaste obwiązujemy sznurkiem albo elastyczną siatką, dzięki czemu nie dojdzie do rozłamania koron krzewów pod wpływem okrywy śnieżnej.
W przypadku drzew najważniejsze jest to, aby odciąć ich uszkodzone pędy, dzięki czemu powstrzyma się ewentualne rozprzestrzenianie chorób grzybowych. Usunąć trzeba też gałęzie rosnące w kierunku korony tudzież ścierające się ze sobą. Korzenie wrażliwych drzew wymagają ochrony. Obsypujemy przy ich pniach kopczyki o wysokości 20-30 cm, a pędy osłaniamy słomą, papierem czy agrowłóknina.
Jak zabezpieczyć rabaty kwiatowe?
Pielęgnacji wymagają też rabaty kwiatowe. Jesienią należy pozbyć się obumarłych części roślin. W przypadku posadzenia w sezonie wegetacyjnym bylin należy je ochronić przed mrozem oraz okryć. Do tego przydadzą się gałązki iglaków, suche liście czy kora. Warstwa ta ochroni młode i jeszcze niezakorzenione sadzonki podczas trwania niskich temperatur.
W październiku wyrywamy też kwiaty jednoroczne, a te znajdujące się w donicach na tarasach i balkonach, przenosimy do domu.
Przed nadejściem chłodnej pory roku podlewamy też rododendrony oraz iglaki zimozielone. Usuwamy również uszkodzone konary i gałęzie, a byliny na rabatach przycinamy o 2/3 długości.
Jesienne porządki obejmują wiele ważnych czynności, takich jak przycinanie, okrywanie, grabienie czy usuwanie gałęzi roślin. Warto pamiętać o tych podstawowych zabiegach, dzięki którym ogród wiosną pięknie zakwitnie i będzie cieszył oczy swojego właściciela.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam bez pośredników DZIAŁKĘ W JORDANOWIE 1500 m2, widokową, częściowo uzbrojoną. Teren zabudowań jednorodzinnych i zagrodowych. 728 710 702, 605 879 327. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Dom Lipnica Mała z działka 11 arów sprzedam 660797241 b12.pl. -
USŁUGI | budowlane
Malowanie ,szpachlowanie ,ścianki sufity podwieszane , solidnie,szybko. 508441711
Tel.: 508441711 -
PRACA | dam
Pracownik budowlany. Firma budowlana poszukuje pracownika budowlanego na terenie: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina. 602493811
Tel.: 602493811 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77. -
PRACA | dam
RECEPCJONISTA - Praca od zaraz Poszukujemy komunikatywnej i zorganizowanej osoby na stanowisko recepcjonisty do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. WYMAGANIA: - Dobra znajomość języka angielskiego, - Miła aparycja i kultura osobista, - Umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę, - Pracę w miłej atmosferze, - Szkolenie wprowadzające. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl lub kontakt telefoniczny +48 692 477 200 -
PRACA | dam
SPRZĄTANIE APARTAMENTÓW W KOŚCIELISKU, PRACA STAŁA UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE. 698954671 www.osadawidokowa.pl d.zacharko@gorskagrupa.pl
Tel.: 698954671 -
SPRZEDAŻ | różne
AD BLUE - Z DYSTRYBUTORA - STACJA PALIW PAPI SERVICE, ZAKOPANE - SPYRKÓWKA 4. WYGODNE TANKOWANIE, NAJLEPSZE CENY! Tel. 18 20 17 467. www.papiservice.pl -
NAUKA
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem przy ul. Krzeptówki Potok 12 zaprasza dzieci w wieku 2,5 - 3 lata. Zapewniamy: świetną bazę lokalową, własną kuchnię, doświadczoną kadrę, przystępne ceny. Zapraszamy do kontaktu mailowego: przedszkolemisjonarki@gmail.com lub telefonicznego 690 124 554 -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, ŁAZIENKI, MALOWANIE. 798 476 308. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
PRACA | dam
HURTOWNIA SPOŻYWCZO-MROŻONKOWA POSZUKUJE ENERGICZNEJ I ZAANGAŻOWANEJ OSOBY NA STANOWISKO: PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY. OBOWIĄZKI: - aktywne pozyskiwanie nowych klientów (restauracje, hotele, pensjonaty, bary, itp.), - prezentacja i sprzedaż produktów spożywczych oraz mrożonek. WYMAGANIA: - doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w branży spożywczej/gastronomicznej, - znajomość rynku HoReCa w regionie Zakopanego, - prawo jazdy kat. B, - samodzielność i dobra organizacja pracy. OFERUJEMY: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjny system wynagrodzenia (podstawa + prowizje), - samochód służbowy, telefon, laptop. ZAINTERESOWANE OSOBY PROSIMY O PRZESŁANIE CV NA ADRES: gobohurt@op.pl -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244 -
PRACA | dam
Nowopowstająca piekarnia rzemieślnicza w Zakopanem, zatrudni piekarza, cukiernika i kucharza śniadaniowego. Mile widziane także osoby z pasją chętne do przeszkolenia. Nie zapewniamy noclegu. 602124461
Tel.: 602124461 -
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912. -
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam Tartak Gogolin ( województwo opolskie ) 1,870 ha Hala , Trak Bydgoski dolnonapędowy Wielopiła Trak taśmowy 2 wanny do impregnacji Ładowarka Furukawa i Komatsu Stacja benzynowa Kontenery mieszkalne Garaże Cena 5 200 000 zł tel.600832298. -
PRACA | dam
Nowo otwarta restauracja na Krupówkach zatrudni na stałe OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM W PRZYGOTOWYWANIU BURGERÓW I KEBABÓW. Proszę o wysłanie kontaktu na mail: niemcowna@o2.pl -
PRACA | dam
Recepcjonista do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 692 477 200 i przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408 -
PRACA | dam
RESTAURACJA W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW. 608 806 408 -
PRACA | dam
DORYWCZO - SPRZĄTANIE W KOŚCIELISKU. 608 806 408 -
PRACA | dam
KOŚCIELISKO - OSOBĘ DO OBSŁUGI IMPREZ: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY. 608 806 408 -
PRACA | dam
DO PRACY W PENSJONACIE W KOŚCIELISKU z możliwością zamieszkania. 608 806 408 -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.