Reklama

2022-12-01 17:45:01

Bezpieczeństwo

Do schronu? Ani jedno pomieszczenie na Podhalu nie spełnia wymogów!

Jest tylko jedno schronienie z prawdziwego zdarzenia, tyle że zmieści się w nim jedynie burmistrz i jego świta.

Wracamy do tematu schronów na Podhalu. Poniżej efekt naszych dziennikarskich poszukiwań. 

W Zakopanem nawet władze nie mają się gdzie schronić w razie ataku nuklearnego. W stolicy Tatr najlepsze miejsce schronienia jest w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Nowotarskiej, choć kilkanaście lat temu zostało przebudowane.

Pic na wodę

W całym kraju trwa wielka inwentaryzacja schronów i miejsc schronienia. Zadanie to powierzono strażakom. Jeżdżą, liczą, sprawdzają stan. W powiecie tatrzańskim miejsc schronienia wytypowano 90, ale tak naprawdę nie ma ani jednego miejsca, które by kogokolwiek chroniło. - To wszystko pic na wodę - nie ukrywa jeden ze strażaków, który uczestniczył w przeglądzie obiektów. Podkreśla, że najbliższy schron jest w Nowej Hucie. - Na strażackiej liście znalazły się piwnice szkół, hoteli, bloków. - To takie szukanie na siłę. Żaden z tych obiektów nie nadaje się na miejsce schronienia, raczej mogłoby się stać niebezpieczną pułapką, bo gdyby doszło do jakiegoś wybuchu, to mógłby się strop na głowę ludziom zawalić - podsumowuje. Twierdzi, że to efekt wieloletnich zaniedbań. Nawet jeśli jakieś obiekty były budowane z taką myślą, to przez lata były przebudowywane, zmieniane. Są w nich dziś magazyny, suszarnie itd.

Władze do szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej to "tysiąclatka" budowana w czasach zimnej wojny. Ściany są grube, nie ma okien, jest wentylatornia. Jeszcze kilkanaście lat temu były tam łóżka polowe i inne sprzęty niezbędne w tego typu miejscu. - Przez całe lata  piwnice były zamknięte. Kilkanaście lat temu, kiedy budynek był ocieplany i budowana hala sportowa, schron został "rozbrojony" - mówi Mirosław Stera, dyrektor SP nr 5. Zniknęły drzwi ewakuacyjne, pomieszczenia zmieniły przeznaczenie. Dziś są tam magazyny, pokój socjalny. Nietknięte pozostały tylko cztery małe pomieszczenia techniczne, m.in. wentylatornia. Jak stwierdzili strażacy, w piwnicach tych mogłoby się schronić ok. 140 osób.

Schron pod butem

Podobny los spotkał osiem miejsc schronienia na terenie niedawnego kombinatu w Nowym Targu. Budowane były z myślą o pracownikach zakładu. Mogły pomieścić w razie potrzeby nawet tysiąc osób. Były tam gazoszczelne przedsionki filtracyjne, magazyny żywnościowe, noclegownie. Ponoć jedno z takich schronień pod byłym kombinackim laboratorium, ukryte w lesie, miało służyć jako centrum zarządzania dla władz wojewódzkich, a że wywiad amerykański dobrze działał, Nowy Targ znalazł się na liście miast w Polsce, które w pierwszej kolejności miały być zaatakowane przez wrogie siły imperialistyczne. Na szczęście to dawne czasy.

Po likwidacji kombinatu  miejsca schronienia trafiły do różnych właścicieli, zamieniły się w magazyny lub zostały zlikwidowane. Ostatnie sprzęty stamtąd - nosze, hełmy - wywieziono do Nowego Sącza kilka lat temu.

Topolowe przygotowane, ale nie do końca

Zmieniły swoje przeznaczenie także miejsca ukrycia ludności na osiedlu Topolowym w Nowym Targu, które mogłyby pomieścić 130 osób. To najstarsze bloki w mieście, budowane pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. - To były czasy, kiedy każdy blok musiał mieć takie miejsca. Nawet autobusy, popularne "ogórki" - przygotowane były do ewentualnej wojny. Siedzenia były łatwo demontowane, były w środku uchwyty na nosze, klapa była otwierana z tyłu - opowiada Zbigniew Korczak, podinspektor ds. OC w magistracie i wieloletni strażak. Podkreśla, że piwnice pod osiedlem Topolowym najpierw zostały rozkradzione, a potem pomieszczenia przekazano mieszkańcom bloków i dziś są tam magazyny. Potwierdza, że w stolicy Podhala nie ma żadnego schronu, są jedynie miejsca ukrycia I stopnia - między innymi pod magistratem.

Burmistrz schowa się w muzeum

To jedno z najlepiej utrzymanych tego typu miejsc w Polsce, niewiele się zmieniło od lat 50. ubiegłego wieku. To zasługa nieżyjącego już burmistrza Marka Fryźlewicza, który nie pozwolił na przeniesienia tam archiwum i stworzył Muzeum Zimnej Wojny i Socjalizmu. Od początku, czyli od  2013 r., oprowadza po tym tajemniczym miejscu Kazimierz Górecki. Schron ma ściany żelbetonowe, grube, powyżej metra. Wchodzi się do pomieszczeń przez metalowe, podwójne drzwi w kształcie litery "U", tak żeby fala uderzeniowa nie uderzyła bezpośrednio. Na powierzchni 91 metrów kwadratowych jest kilka pomieszczeń. Jest czerpnia powietrza, sekcja łączności i alarmowania, magazyn wody pitnej, sekcja rozpoznawcza i miejsce dowodzenia. Kazimierz Górski twierdzi, że niewiele trzeba, by to miejsce znowu zamieniło się w schron, tyle że przeznaczone jest dla ok. 40 osób. - Gdyby był atak nuklearny, to fala uderzeniowa zmiotłaby cały budynek, ale ten schron by został - zapewnia kustosz Muzeum Zimnej Wojny i Socjalizmu. - Nawet łączność radiowa istnieje. Można się było stąd połączyć bezpośrednio z Milicją Obywatelską, strażą pożarną, PKP. - Odłączyliśmy telefon, bo jak młodzież zwiedzała muzeum, to wydzwaniała stąd po mieście - mówi.   

Do garażu!

Zbigniew Korczak podkreśla, że miasto wytypowało kilka ukryć w mieście, które w razie ataku schroniłyby kilka tysięcy ludzi, będących w tym momencie na ulicy, poza swoimi domami. To  piwnice miejskich szkół, domu kultury, podziemne garaże, np. na Polanie Szaflarskiej, czy powstały niedawno parking przy ul. Kościuszki.

Także nowotarskie starostwo zrobiło przegląd swoich obiektów na terenie całego powiatu. Spośród 11 szkół średnich większość nie nadaje się jako miejsce schronienia. W Rabce w I Licem Ogólnokształcącym takim miejscem mogłaby być szatnia pod willą "Anna" albo przejście pomiędzy "Anną" i "Jaworzyną". W Nowym Targu na taki cel można by przeznaczyć część piwnic "Mechanika". LO w Krościenku w ogóle nie ma piwnic. Nie ma także pomieszczeń nadających się na schronienie w LO w Jabłonce.

A może remiza?

W gminie Nowy Targ, do której należą wioski sąsiadujące ze stolicą Podhala, strażacy wytypowali ok. 40 miejsc schronienia - to piwnice szkół i remiz, choć żadne dziś nie spełnia w pełni wymogów. Podobnie jest w innych wiejskich gminach.

 - Mamy tylko jedno miejsce ukrycia z prawdziwego zdarzenia na terenie całej gminy, takie z metalowymi drzwiami, grubymi ścianami, podziemnym wyjściem poza obiekt. Jest na terenie Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. W Planie Obrony Cywilnej Gminy jest ono wskazane jako zastępcze miejsce zarządzania dla sztabu kryzysowego - informuje Jakub Jamróz, wójt Gminy Łapsze Niżne. Dodaje, że miejsce schronienia I stopnia zaplanowane było także w Łapszach Niżnych w budynku szkoły jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak na etapie  budowy zrezygnowano z tych planów.

Liczby ściśle tajne

Żeby otrzymać dokładne dane dotyczące liczby miejsc wytypowanych do ewentualnego schronienia w całym powiecie nowotarskim i tatrzańskim zwróciliśmy się do komend straży powiatowych, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a nawet ministerstwa spraw wewnętrznych. Nigdzie nie dostaliśmy odpowiedzi. "Aktualnie Państwowa Straż Pożarna prowadzi inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. Obiekty te zostały zgłoszone przez samorządy i inne organy administracji publicznej. Jednocześnie podkreślamy, że są to działania prewencyjne, związane z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności" - to mail z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wolny góral 2022-12-03 18:03:03
A w Zakopanem na stoku Gubałówki na Ciągówce jest Szpital a koło niego w bloku bodajże należącym do niego jest schron ale zapomnieli o nim lub ściśle tajny ?
Kibic 2022-12-02 13:54:15
@Siedzący Byk. Zawsze możecie zaśpiewać pieśń "Polacy nic się nie stało". Ciekaw jestem, akie będą następne prowokacje.
Live is butyfull 2022-12-02 11:50:57
Schron- tak, ale tylko z tv i wf :-) inne odpadają :-)
Klaus 2022-12-02 11:25:38
Ta wiktoria to pisowka ulala
Siedzący Byk 2022-12-02 10:25:06
@koń który mówi. Oni nie mają w zwyczaju przepraszać. Patrz historia.
koń który mówi 2022-12-02 09:06:48
@wiktoria. Kiedy strona .Kraińska przeprosi za śmierć dwóch Polaków?
wiktoria 2022-12-02 06:57:56
pamiętam jeszcze niedawno pewnie jakieś 2 lata temu w jakimś programie publicystycznym ale też nie pamietam w jakiej telewizji posłowie lewicy i PO strasznie nadawali na PIS że te pieniądze co na zbrojenia powinni dać na szpitale, przedszkola bo przecie XXI wiek to wojny nie będzie bo przecie w Europie już wszyscy się tak miłują ,w Rosji już demokracja nie będzie żadnej wojny a to już było po Gruzji i po zajęciu Krymu pamiętam jak Kaczyński mówił że wolność nie jest dana na zawsze i pamiętam jak PISiory sprzeciwiali się budowie NordStrimów ale ci z PO znowu że to biznes prywatny i rządy nic nie mają do tego więc pytam @druha po co ci te schrony przecie Rosje już dawno ucywilijowaliście , co ci grozi pytam przecie Niemcy was obronią dadzą wam hełmy więc pytam @druha jeszcze raz po co ci te schrony
Zuł 2022-12-01 22:36:54
Najwyżej naród wyparuje, a uratowana wadza pozostanie na postatomowym świecie , żałując srogo ze też nie wyparowała... . Ale nie stresujcie się Górale nikt nie zrzuca ładunków na tereny górzyste, w nich jest nieskutecznym marnotrastwem cennej broni, a poza tym wedle starych szkolnych tablic najlepiej schować się pod stół i dla pełnego bezpieczeństwa nakryć się gazetą :) A już najlepiej Tygodnikiem Podhalańskim!!!!
Sebastian Jaworcarz 2022-12-01 21:34:44
Jo siy schowom w wąwąziy na potoku " pod stusym " nad Władkiym, co nieftorzy wiedzą ka, zmiyścimy siy. !
$#+&($+# 2022-12-01 20:59:16
Na Podhalu jesteśmy bezpieczni bo tu nic nie ma! Nikt nie będzie bombardował wyciągów czy term. Podhale musiałoby być zbombardowane jedynie w przypadku gdy okupant zechciałby wybudować dwupasmówkę do Zakopanego.
Magda 2022-12-01 20:06:35
to Burnistrz moze wytypować czyjaś własność na schron? Garaże na polanie sa własnością prywatną a nie państwową, proszę sobie samemu wytypować w
typ 2022-12-01 19:00:28
Dorula wydał 2 miliony na sylwestra marzeń, ale schronu zbudować nie może?
wiatrak 2022-12-01 18:52:16
@Polok. Pisz Pan po polsku a nie po ukraińsku. Może Żabka niech robi reklamy po ukraińsku z tłumaczeniem na polski.
druh Marek 2022-12-01 18:06:24
Na Podhalu schrony? Ważniejsze są dla urzędasów w Warszawie. Stary dziad z Żoliborza i jego dwór już mają gotowe. W szpitalu MSW na ul. Szaserów wszystko zawsze gotowe do przyjęcia zbawcy narodu, "Słońca Karpat".
Polok 2022-12-01 17:59:01
Jak ni ma jo mom w piywnici miyjsce tamok pude i wezne kalaxha i bede sczyloł do sickik kogo uwidze to do tego

Reklama
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Stojący BUFOR ocieplany, emaliowany 500L oraz inne rzeczy z demontażu kotłowni . 793 008 357.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • PRACA | dam
  Bar Rumcajs w Nowym Targu przyjmie do pracy na stanowiska: *Kucharz/Kucharka *Pomoc kuchenna. Wymagane doświadczenie. Nie odpisujemy na sms. 603 055 521.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM GOSPODARCZY, działka 10 ar - GRONKÓW GÓRNY. 510 80 75 74.
 • PRACA | dam
  Praca dla gospodyni domowej wraz z opieką nad dzieckiem. Oferuję pracę od 25 czerwca na cały etat w Poroninie. Wymagana osoba dyspozycyjna, która lubi sprzątać, gotować i spędzać czas z dziećmi i zwierzętami. W celu nawiązania kontaktu napisz SMS:. +48602422522
  Tel.: 48602422522
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA poszukuje do pracy na sezon letni: OSOBY DO KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel. 693 319 707
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA poszukuje do pracy na sezon letni: PIZZERA. Więcej informacji pod nr tel. 693 319 707
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA poszukuje na sezon letni: BARMANKI oraz OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Kontakt 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL o powierzchni 18 m2, składający się z dwóch pokoi z przeznaczeniem na biuro, gabinet lekarski, kancelarię na ulicy Gimnazjalnej w Zakopanem. Kontakt 501 682 696.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA, EKSPEDIENTKĘ/-A i KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KAWALERKA UMEBLOWANA Z ANEKSEM KUCHENNYM - DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO. Zakopane centrum - 600 057 730.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO NOWE MIESZKANIE 44 m2, Zakopane centrum, częściowo wyposażone - 600 057 730.
 • PRACA | dam
  Masz doświadczenie w sprzedażowej obsłudze grup, eventów i konferencji? PKL Horeca Sp. z o.o. poszukuje osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY GRUP I KONFERENCJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: - Obsługa rezerwacji konferencyjnych i grupowych - przygotowywanie ofert, negocjowanie warunków, ustalanie szczegółów, wprowadzanie listy gości do systemu, rozliczanie pobytu grup; - Analiza zapytań, badanie potrzeb, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie negocjacji z klientami w obszarze konferencji eventów i bankietów; - Aktywna sprzedaż pobytów grupowych; - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA; - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach; - Nadzór nad przygotowywaniem, przebiegiem wydarzeń oraz ich rozliczenie; - Współpraca pomiędzy działami hotelu a Klientami, identyfikowanie potrzeb, realizacji, oczekiwań Klientów i podnoszenia jakości świadczonych usług; - Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z Klientami; - Analiza konkurencji; - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja; - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług; - Proponowanie, wdrażanie i analiza nowych rozwiązań, raportowanie; - Dbanie o pozytywny i jakościowy wizerunek Grupy Kapitałowej. WIĘCEJ O STANOWISKU NA: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży grupowej". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 840 m2, uzbrojona (woda, prąd), dojazd z drogi gminnej - Białka Tatrzańska. 608 161 516.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-06-06 14:30 W czwartek rozpoczyna się ogólnopolski zlot miłośników surwiwalu i bushcraftu 2023-06-06 14:26 Dzień Dziecka na skoczniach w Chochołowie. Zaśpiewała Armia Janosika 2023-06-06 14:00 Pociągi pojawią się tu jesienią lub zimą, już teraz "pieszy pasażer" skorzysta z kultury 2023-06-06 13:00 Mieszkańcy piszą petycję do radnych - chcą Ronda Barei 4 2023-06-06 12:30 Światowa premiera spektaklu "Okulista" 2023-06-06 12:00 Chcę przepisać licznik energii elektrycznej na męża. Wolne terminy w lipcu 2023-06-06 11:30 Po dwóch stronach Tatr. Koncert w Miejskiej Galerii Sztuki 2023-06-06 11:00 Kręcą bajkowy film, po południu kierowców czekają utrudnienia na Gutach 2023-06-06 10:01 Górale pomagają Stasiowi i Antosiowi z Murzasichla 2023-06-06 09:30 Marii Gąsienicy Gładczan 50 lat pracy twórczej 2023-06-06 08:59 Ostrzeżenia przed burzami. Może spaść grad 2023-06-06 08:03 Bijemy lotnicze rekordy 2023-06-05 21:00 Zamknięcia babiogórskich szlaków 2023-06-05 20:00 Przepiękne miejsce w Tatrach. Sceneria niczym z filmu (WIDEO) 2023-06-05 19:30 Prawdziwe życie Elżbiety II. Biografia. Konkurs dla czytelników 2023-06-05 19:00 Duńczyk pierwszy na mecie w Nowym Targu 2023-06-05 18:31 IV Wieczornica z Wyszyńskim 2023-06-05 18:00 Piekielnie fajny dzień dziecka 2023-06-05 17:30 O nartach w Okszy 2023-06-05 17:00 Niebezpieczny upadek z Rysów 2023-06-05 16:59 26-latek demolował samochody przed hotelem w Zakopanem (ZDJĘCIA) 16 2023-06-05 16:15 Poważny wypadek w Dzianiszu. Jest osoba poszkodowana (ZDJĘCIA) 3 2023-06-05 15:31 Co to jest wibor? 2023-06-05 15:00 22-latek poszukiwany listem gończym 9 2023-06-05 14:30 Wieczór górski w "Murowańcu" 2023-06-05 14:00 Słowaccy ratownicy górscy uratowali polskich taterników 2023-06-05 12:30 Na zakopiance zapalił się kontener ze śmieciami (WIDEO) 1 2023-06-05 12:01 Dziś ostatni dzień konkursu na góralską pamiątkę. Głosujemy! 2023-06-05 11:00 Rowerzyści i piesi na jednym chodniku 6 2023-06-05 10:26 Czy naprawa odkurzaczy automatycznych się opłaca? 2023-06-05 10:00 Ciągniki rolnicze kradzione w Andorze i Wielkiej Brytanii trafiły do Szaflar 3 2023-06-05 09:00 Park rozrywki w Ochotnicy Dolnej otwarty 2 2023-06-05 08:00 Muzyczny dialog na trzy różne głosy 2023-06-04 21:43 Podologia z zabawą 2023-06-04 20:59 Awans jest nasz. Piłkarze z Zakopanego awansowali do A-klasy 5 2023-06-04 19:59 Hrubo Watra płonie dla Moniki Gąsienicy Marcinkowskiej 2023-06-04 19:01 To nie był dzień młodzików KS Zakopane (ZDJĘCIA) 2023-06-04 18:30 Liryczna POSA pod znakiem konika polnego 2023-06-04 17:30 Ponad setka zastępów jechała... nie do pożaru (WIDEO, ZDJĘCIA) 12 2023-06-04 16:30 Umościł się nocą miesiączek pod brodą Giewonta, to była truskawkowa pełnia 2023-06-04 15:30 Marsz przeciwko władzy przeszedł też przez Zakopane (ZDJĘCIA, WIDEO) 45 2023-06-04 14:30 Kilkusetmetrowy upadek z Rysów, śmigło poszło w ruch 2023-06-04 14:25 Rzeka ludzi przelewa się warszawskimi ulicami w pochodzie wolności (WIDEO) 23 2023-06-04 14:15 Rodzinny Dzień Dziecka na Równi Krupowej (WIDEO) 2023-06-04 13:59 Tłumy w Krakowie, Rynek Główny wypełnili protestujący 8 2023-06-04 13:15 Setki pielgrzymów na Drodze Papieskiej 3 2023-06-04 12:15 Prezydent Lech Wałęsa i Donald Tusk na czele marszu w Warszawie (WIDEO) 15 2023-06-04 11:19 Górale są już także w stolicy, pod kancelarią premiera zbiera się tłum (WIDEO) 37 2023-06-04 10:20 Górale z miastowymi jadą do Warszawy maszerować przeciwko drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu 17 2023-06-04 09:45 To będzie słoneczna niedziela, na poniedziałek zapowiadane są burze z opadami
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP