Reklama

2022-12-01 17:45:01

Reklama

Bezpieczeństwo

Do schronu? Ani jedno pomieszczenie na Podhalu nie spełnia wymogów!

Jest tylko jedno schronienie z prawdziwego zdarzenia, tyle że zmieści się w nim jedynie burmistrz i jego świta.

Wracamy do tematu schronów na Podhalu. Poniżej efekt naszych dziennikarskich poszukiwań. 

W Zakopanem nawet władze nie mają się gdzie schronić w razie ataku nuklearnego. W stolicy Tatr najlepsze miejsce schronienia jest w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Nowotarskiej, choć kilkanaście lat temu zostało przebudowane.

Pic na wodę

W całym kraju trwa wielka inwentaryzacja schronów i miejsc schronienia. Zadanie to powierzono strażakom. Jeżdżą, liczą, sprawdzają stan. W powiecie tatrzańskim miejsc schronienia wytypowano 90, ale tak naprawdę nie ma ani jednego miejsca, które by kogokolwiek chroniło. - To wszystko pic na wodę - nie ukrywa jeden ze strażaków, który uczestniczył w przeglądzie obiektów. Podkreśla, że najbliższy schron jest w Nowej Hucie. - Na strażackiej liście znalazły się piwnice szkół, hoteli, bloków. - To takie szukanie na siłę. Żaden z tych obiektów nie nadaje się na miejsce schronienia, raczej mogłoby się stać niebezpieczną pułapką, bo gdyby doszło do jakiegoś wybuchu, to mógłby się strop na głowę ludziom zawalić - podsumowuje. Twierdzi, że to efekt wieloletnich zaniedbań. Nawet jeśli jakieś obiekty były budowane z taką myślą, to przez lata były przebudowywane, zmieniane. Są w nich dziś magazyny, suszarnie itd.

Władze do szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej to "tysiąclatka" budowana w czasach zimnej wojny. Ściany są grube, nie ma okien, jest wentylatornia. Jeszcze kilkanaście lat temu były tam łóżka polowe i inne sprzęty niezbędne w tego typu miejscu. - Przez całe lata  piwnice były zamknięte. Kilkanaście lat temu, kiedy budynek był ocieplany i budowana hala sportowa, schron został "rozbrojony" - mówi Mirosław Stera, dyrektor SP nr 5. Zniknęły drzwi ewakuacyjne, pomieszczenia zmieniły przeznaczenie. Dziś są tam magazyny, pokój socjalny. Nietknięte pozostały tylko cztery małe pomieszczenia techniczne, m.in. wentylatornia. Jak stwierdzili strażacy, w piwnicach tych mogłoby się schronić ok. 140 osób.

Schron pod butem

Podobny los spotkał osiem miejsc schronienia na terenie niedawnego kombinatu w Nowym Targu. Budowane były z myślą o pracownikach zakładu. Mogły pomieścić w razie potrzeby nawet tysiąc osób. Były tam gazoszczelne przedsionki filtracyjne, magazyny żywnościowe, noclegownie. Ponoć jedno z takich schronień pod byłym kombinackim laboratorium, ukryte w lesie, miało służyć jako centrum zarządzania dla władz wojewódzkich, a że wywiad amerykański dobrze działał, Nowy Targ znalazł się na liście miast w Polsce, które w pierwszej kolejności miały być zaatakowane przez wrogie siły imperialistyczne. Na szczęście to dawne czasy.

Po likwidacji kombinatu  miejsca schronienia trafiły do różnych właścicieli, zamieniły się w magazyny lub zostały zlikwidowane. Ostatnie sprzęty stamtąd - nosze, hełmy - wywieziono do Nowego Sącza kilka lat temu.

Topolowe przygotowane, ale nie do końca

Zmieniły swoje przeznaczenie także miejsca ukrycia ludności na osiedlu Topolowym w Nowym Targu, które mogłyby pomieścić 130 osób. To najstarsze bloki w mieście, budowane pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. - To były czasy, kiedy każdy blok musiał mieć takie miejsca. Nawet autobusy, popularne "ogórki" - przygotowane były do ewentualnej wojny. Siedzenia były łatwo demontowane, były w środku uchwyty na nosze, klapa była otwierana z tyłu - opowiada Zbigniew Korczak, podinspektor ds. OC w magistracie i wieloletni strażak. Podkreśla, że piwnice pod osiedlem Topolowym najpierw zostały rozkradzione, a potem pomieszczenia przekazano mieszkańcom bloków i dziś są tam magazyny. Potwierdza, że w stolicy Podhala nie ma żadnego schronu, są jedynie miejsca ukrycia I stopnia - między innymi pod magistratem.

Burmistrz schowa się w muzeum

To jedno z najlepiej utrzymanych tego typu miejsc w Polsce, niewiele się zmieniło od lat 50. ubiegłego wieku. To zasługa nieżyjącego już burmistrza Marka Fryźlewicza, który nie pozwolił na przeniesienia tam archiwum i stworzył Muzeum Zimnej Wojny i Socjalizmu. Od początku, czyli od  2013 r., oprowadza po tym tajemniczym miejscu Kazimierz Górecki. Schron ma ściany żelbetonowe, grube, powyżej metra. Wchodzi się do pomieszczeń przez metalowe, podwójne drzwi w kształcie litery "U", tak żeby fala uderzeniowa nie uderzyła bezpośrednio. Na powierzchni 91 metrów kwadratowych jest kilka pomieszczeń. Jest czerpnia powietrza, sekcja łączności i alarmowania, magazyn wody pitnej, sekcja rozpoznawcza i miejsce dowodzenia. Kazimierz Górski twierdzi, że niewiele trzeba, by to miejsce znowu zamieniło się w schron, tyle że przeznaczone jest dla ok. 40 osób. - Gdyby był atak nuklearny, to fala uderzeniowa zmiotłaby cały budynek, ale ten schron by został - zapewnia kustosz Muzeum Zimnej Wojny i Socjalizmu. - Nawet łączność radiowa istnieje. Można się było stąd połączyć bezpośrednio z Milicją Obywatelską, strażą pożarną, PKP. - Odłączyliśmy telefon, bo jak młodzież zwiedzała muzeum, to wydzwaniała stąd po mieście - mówi.   

Do garażu!

Zbigniew Korczak podkreśla, że miasto wytypowało kilka ukryć w mieście, które w razie ataku schroniłyby kilka tysięcy ludzi, będących w tym momencie na ulicy, poza swoimi domami. To  piwnice miejskich szkół, domu kultury, podziemne garaże, np. na Polanie Szaflarskiej, czy powstały niedawno parking przy ul. Kościuszki.

Także nowotarskie starostwo zrobiło przegląd swoich obiektów na terenie całego powiatu. Spośród 11 szkół średnich większość nie nadaje się jako miejsce schronienia. W Rabce w I Licem Ogólnokształcącym takim miejscem mogłaby być szatnia pod willą "Anna" albo przejście pomiędzy "Anną" i "Jaworzyną". W Nowym Targu na taki cel można by przeznaczyć część piwnic "Mechanika". LO w Krościenku w ogóle nie ma piwnic. Nie ma także pomieszczeń nadających się na schronienie w LO w Jabłonce.

A może remiza?

W gminie Nowy Targ, do której należą wioski sąsiadujące ze stolicą Podhala, strażacy wytypowali ok. 40 miejsc schronienia - to piwnice szkół i remiz, choć żadne dziś nie spełnia w pełni wymogów. Podobnie jest w innych wiejskich gminach.

 - Mamy tylko jedno miejsce ukrycia z prawdziwego zdarzenia na terenie całej gminy, takie z metalowymi drzwiami, grubymi ścianami, podziemnym wyjściem poza obiekt. Jest na terenie Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. W Planie Obrony Cywilnej Gminy jest ono wskazane jako zastępcze miejsce zarządzania dla sztabu kryzysowego - informuje Jakub Jamróz, wójt Gminy Łapsze Niżne. Dodaje, że miejsce schronienia I stopnia zaplanowane było także w Łapszach Niżnych w budynku szkoły jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak na etapie  budowy zrezygnowano z tych planów.

Liczby ściśle tajne

Żeby otrzymać dokładne dane dotyczące liczby miejsc wytypowanych do ewentualnego schronienia w całym powiecie nowotarskim i tatrzańskim zwróciliśmy się do komend straży powiatowych, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a nawet ministerstwa spraw wewnętrznych. Nigdzie nie dostaliśmy odpowiedzi. "Aktualnie Państwowa Straż Pożarna prowadzi inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. Obiekty te zostały zgłoszone przez samorządy i inne organy administracji publicznej. Jednocześnie podkreślamy, że są to działania prewencyjne, związane z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności" - to mail z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wolny góral 2022-12-03 18:03:03
A w Zakopanem na stoku Gubałówki na Ciągówce jest Szpital a koło niego w bloku bodajże należącym do niego jest schron ale zapomnieli o nim lub ściśle tajny ?
Kibic 2022-12-02 13:54:15
@Siedzący Byk. Zawsze możecie zaśpiewać pieśń "Polacy nic się nie stało". Ciekaw jestem, akie będą następne prowokacje.
Live is butyfull 2022-12-02 11:50:57
Schron- tak, ale tylko z tv i wf :-) inne odpadają :-)
Klaus 2022-12-02 11:25:38
Ta wiktoria to pisowka ulala
Siedzący Byk 2022-12-02 10:25:06
@koń który mówi. Oni nie mają w zwyczaju przepraszać. Patrz historia.
koń który mówi 2022-12-02 09:06:48
@wiktoria. Kiedy strona .Kraińska przeprosi za śmierć dwóch Polaków?
wiktoria 2022-12-02 06:57:56
pamiętam jeszcze niedawno pewnie jakieś 2 lata temu w jakimś programie publicystycznym ale też nie pamietam w jakiej telewizji posłowie lewicy i PO strasznie nadawali na PIS że te pieniądze co na zbrojenia powinni dać na szpitale, przedszkola bo przecie XXI wiek to wojny nie będzie bo przecie w Europie już wszyscy się tak miłują ,w Rosji już demokracja nie będzie żadnej wojny a to już było po Gruzji i po zajęciu Krymu pamiętam jak Kaczyński mówił że wolność nie jest dana na zawsze i pamiętam jak PISiory sprzeciwiali się budowie NordStrimów ale ci z PO znowu że to biznes prywatny i rządy nic nie mają do tego więc pytam @druha po co ci te schrony przecie Rosje już dawno ucywilijowaliście , co ci grozi pytam przecie Niemcy was obronią dadzą wam hełmy więc pytam @druha jeszcze raz po co ci te schrony
Zuł 2022-12-01 22:36:54
Najwyżej naród wyparuje, a uratowana wadza pozostanie na postatomowym świecie , żałując srogo ze też nie wyparowała... . Ale nie stresujcie się Górale nikt nie zrzuca ładunków na tereny górzyste, w nich jest nieskutecznym marnotrastwem cennej broni, a poza tym wedle starych szkolnych tablic najlepiej schować się pod stół i dla pełnego bezpieczeństwa nakryć się gazetą :) A już najlepiej Tygodnikiem Podhalańskim!!!!
Sebastian Jaworcarz 2022-12-01 21:34:44
Jo siy schowom w wąwąziy na potoku " pod stusym " nad Władkiym, co nieftorzy wiedzą ka, zmiyścimy siy. !
$#+&($+# 2022-12-01 20:59:16
Na Podhalu jesteśmy bezpieczni bo tu nic nie ma! Nikt nie będzie bombardował wyciągów czy term. Podhale musiałoby być zbombardowane jedynie w przypadku gdy okupant zechciałby wybudować dwupasmówkę do Zakopanego.
Magda 2022-12-01 20:06:35
to Burnistrz moze wytypować czyjaś własność na schron? Garaże na polanie sa własnością prywatną a nie państwową, proszę sobie samemu wytypować w
typ 2022-12-01 19:00:28
Dorula wydał 2 miliony na sylwestra marzeń, ale schronu zbudować nie może?
wiatrak 2022-12-01 18:52:16
@Polok. Pisz Pan po polsku a nie po ukraińsku. Może Żabka niech robi reklamy po ukraińsku z tłumaczeniem na polski.
druh Marek 2022-12-01 18:06:24
Na Podhalu schrony? Ważniejsze są dla urzędasów w Warszawie. Stary dziad z Żoliborza i jego dwór już mają gotowe. W szpitalu MSW na ul. Szaserów wszystko zawsze gotowe do przyjęcia zbawcy narodu, "Słońca Karpat".
Polok 2022-12-01 17:59:01
Jak ni ma jo mom w piywnici miyjsce tamok pude i wezne kalaxha i bede sczyloł do sickik kogo uwidze to do tego

Reklama
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni PRACOWNIKÓW OGÓLNOBUDOWLANYCH na pełny etat. Praca całoroczna na terenie Podhala. wysokie wynagrodzenie. Możliwość zamieszkania. 509 670 775
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia DOM W KLIKUSZOWEJ - długoterminowo. 509 679 085.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU z doświadczeniem, z szerokim zakresem działań marketingowych. Mail. biznes@hotelcrocus.pl, tel. 601 913 262
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  KIEROWNIK POKOJOWYCH w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-31 21:43 Kraków i Zakopane. Dwa pogodowe światy 1 2023-01-31 21:04 Czekali na wygraną aż 433 dni 2023-01-31 20:45 Rekordowy wynik sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej 1 2023-01-31 19:44 Szwarc, mydło i powidło, meble, miody i siekiery kupisz na Krupówkach prosto z chodnika 7 2023-01-31 18:43 Uwaga! Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 1 2023-01-31 17:46 Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników 3 2023-01-31 17:01 Największy wybór odśnieżarek i zestawów traktorowych w Polsce 2023-01-31 16:46 Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Podhala. W nocy możliwa śnieżna burza 4 2023-01-31 16:31 Ślubowanie strażaka z Kościeliska 1 2023-01-31 16:30 Kalendarz pełen góralskich skarbów. Konkurs dla czytelników 2023-01-31 15:55 Witamy Mistrza Świata. Witold Skupień, Mistrz Świata wrócił do domu (WIDEO) 1 2023-01-31 15:00 Co się dzieje w Białej Wodzie? Dyskusja na sesji w Szczawnicy 5 2023-01-31 14:30 Zabawa ostatkowa z pomocą Filipkowi 1 2023-01-31 14:00 Joł, joł, Jowisz! - CeZik zaśpiewał w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-31 14:00 W Gronkowie rządy młodych 2023-01-31 13:30 Teatr Chrząszcz w Trzcinie na ferie 2023-01-31 13:09 Jurgowski - to najpopularniejsza nazwa stacji narciarskiej w Jurgowie (WIDEO) 1 2023-01-31 13:00 Pieniądze policzone! Nowy Targ zebrał prawie 72 tysiące złotych! 4 2023-01-31 12:56 Jak dobrać długość łóżka do wzrostu? 2023-01-31 12:54 Polecane końcówki do szczoteczek sonicznych marki SEYSSO 2023-01-31 12:15 Tyle promili we krwi i jeszcze kierował autem! 6 2023-01-31 11:52 Zmarła Anna Czerwińska, wybitna himalaistka 2023-01-31 11:44 Czym są wyroby garmażeryjne i czy warto je kupować? 2023-01-31 11:39 Górskie Krainy Światła - poczuj magię zimy i lokalnej tradycji w ośrodkach PKL 2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 1 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 1 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 1 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 4 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-31 22:22 1. zakopane, zakopane, całe śniegiem za**bane, kraków jak to kraków trawa, błoto i gang wiślaków 2023-01-31 22:22 2. Przepisy o parku kulturowym przyjęły się jedynie wśród miejscowych, którzy musieli codziennie walczyć z upomnieniami i mandatami. Przygodni trubadurzy z innych stron świata mogą robić co im się podoba. 2023-01-31 22:21 3. @antypisior. Dobre 2023-01-31 22:15 4. A pisowska (tfu) Bukowina Tatrzańska ile zebrała? ktoś coś wie? 2023-01-31 22:14 5. Policja bardzo często przejeżdża i nie widzi różnych wykroczeń , nawet się zastanawiam czy oni przechodzą jakieś badania lekarskie typu okulista , jeżeli tak to może trzeba częściej ? 2023-01-31 21:57 6. Pod kamerami?TO co sie dzieje na zapleczu tego miasta? 2023-01-31 21:55 7. POLICJA LEPIEJ ZEBY NIE JEZDZILI MNIEJSZE KOSZTY PALIWO ZUZYCIE OPON!!!!!!!!!!!!!!!11 SIEDZIEC NA KOMENDZIE I GRAC W SKIJUMPINGDELUX A STRAZ MIEJSKA BYLA NA SZKOLENIU, UCZA SIE ZE ODDAWANIE STOLCOW NA ULICE I SIUSIU I PICIE WODKI W PARKU TO WYKROCZENIE A NIE TRADYCJA JAK NAM WMAWIA STAROSTA W CZAPCE ORLENU STAROSTA UBRANY W ORLEN NA SKOKACH TO NAPRAWDE MISTRZ SWIATA 2023-01-31 21:48 8. Dlaczego tak jest? Dlaczego w mieście, które jest tak cudnie położone i o tak fascynującej historii dzieje się tak źle? Może się czepiam naszych władz? Niesprawiedliwie? Dlaczego nie ma tu porządku? Co jest nie tak? 2023-01-31 21:37 9. Miasto syfu, bezprawia i discopolo. Dramat!!! Może opłacani przez nad burmistrze ruszą tyłki i wezmą się do roboty!!!!! 2023-01-31 21:04 10. Myślicie że można tak bezkarnie pomagać i organizować zbiórki dla chorych dzieci...??? Już PIS się o to postara byście pomocy szukali jedynie w kościele. A jak jesteście tacy przedsiębiorczy w ratowaniu własnych dzieci to dawać podatki na TVP, rydzyka i obajtka. gospodarka.dziennik.pl - 31.01.2023 "25 stycznia br. na dodatkowym posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji posłowie PiS zaproponowali wywrócenie tego systemu. Chcą, aby opodatkowane zostały darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 54 180 zł (albo 81 270 zł i 103 360 zł jeśli darowizny przekazują osoby najbliższe odpowiednio z II i I grupy podatkowej). Dzień później zmiana została przegłosowana przez Sejm. Przyjęte przez Sejm zmiany w podatku od darowizn są więc niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych. Teraz zmianami zajmie się Senat."
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania