Polecamy
Dziś gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Reklama

2022-12-08 14:00:51

Reklama

Podhale - Orawa

Przyjeżdżają do nas za chlebem z odległych stron świata

Filipińczycy, Nepalczycy, Kenijczycy - na Podhalu pracuje już kilka tysięcy pracowników z odległych zakątków świata.

Pracują w hotelach, zakładach produkcyjnych. Wykonują najcięższe roboty, takie, którymi Polacy w ogóle nie są zainteresowani. Nie narzekają, biorą jak najwięcej godzin, chętnie pracują w święta. Nie są roszczeniowi.

Akhil przyjechał z Indii. Mówi, że jest studentem. Świetnie mówi po angielsku. W Polsce jest od dziesięciu miesięcy. Pracuje w "Kabanosie" w Jabłonce przy pakowaniu mięs i wędlin. - Jest zimno - przyznaje, bo praca jest w niskich temperaturach. Szybko dodaje, że jest bardzo zadowolony. Zresztą uśmiech nie schodzi mu z twarzy. - Pracowałem wcześniej w Portugalii, Sudanie, we Włoszech, tu jest najlepiej - podkreśla. - Polacy są życzliwi, pomocni, zarobki dobre, a jedzenie tanie - mówi. Mieszka w hotelu robotniczym. W wolnym czasie się uczy i rozmawia przez telefon z rodziną. Zamierza wrócić do Indii, gdzie czekają na niego najbliżsi.

W pakowni pracuje także Goten, kolejny Hindus, z którym rozmawiamy. W Polsce jest od dwóch lat. Przyznaje, że bywa ciężko. Trzyma go tu nie tylko praca. Znalazł tu swoją miłość - od pięciu miesięcy jest z Viką, Ukrainką, która także zatrudniona jest w Kabanosie. Pracują od ośmiu do dwunastu godzin na dobę, za godzinę dostają 17 zł, to miesięcznie ok. 3 tysięcy.

- Polacy są ok. Problemem są ludzie z naszego hotelu, którzy w weekend piją i robią się "crazy" - podkreśla Ercan, 22-latek z Indonezji, z wyspy Bali. W weekend wyjeżdża więc do Krakowa, gdzie ma wielu znajomych. W firmie jest więcej osób z Indonezji. Trzymają się razem, wspólnie gotują swoje potrawy, których podstawowymi składnikami jest wołowina, kurczak i ryż. W pracy każdy z pracowników dostaje dwa posiłki. Ercan, podobnie jak wielu innych, planuje wyjazd do Niemiec. Marzy o studiach.

- To są ludzie bardzo zamknięci, nie nawiązują z innymi kontaktu, ale parę razy z nimi rozmawiałem - opowiada jeden z pracowników Kabanosa, który chce zachować anonimowość. - Chcą jak najwięcej zarobić i szybko wracać - dodaje. Jeden z hinduskich kolegów zdradził mu, że zbiera pieniądze na wesele, które planuje za rok, po powrocie do domu.

- Nie ma z nimi żadnych kłopotów, robią swoje i jakby ich nie było  - opowiada kolejny. Twierdzi, że konflikty są raczej w hotelach robotniczych pomiędzy poszczególnymi nacjami. - Słyszałem, że często jest kosa pomiędzy Ukraińcami i tymi z ciemniejszą karnacją - zdradza.  

Po nocnej zmianie w Biedronce

Obcokrajowców pracujących w Jabłonce można złapać w Biedronce, kiedy kończy się zmiana w Kabanosie. Rano albo późnym popołudniem. - Najtrudniej porozumieć się z osobami z Afryki, nie mówią zupełnie po angielsku - opowiada młoda dziewczyna, która pomaga klientom przy kasach samoobsługowych. - Kiedy pojawiają się rano po nocnej zmianie, są ogromnie zmęczeni, mają czerwone oczy - podkreśla.

Afrykańczycy kupują głównie ryż i owoce, korzystają z kas samoobsługowych. - Znają kilka zwrotów po polsku typu "zatwierdzi mi pani alkohol?". Gdy jednak im coś odpowiadam, próbuję wytłumaczyć, kontakt jest trudny - opowiada. Azjaci raczej znają język angielski, więc nie ma już takiego problemu z komunikacją.  - Wszyscy są raczej mili, nie stwarzają problemów - mówi. Twierdzi, że "egzotycznych" pracowników Kabanosa w Jabłonce nie widać, nie integrują się z miejscowymi, ale jest takie miejsce w lesie, które lubią. - Jak jeszcze było cieplej, chodzili tam i pili alkohol. Głównie Ukraińcy i Turcy. Dlatego przestałam jeździć do pracy rowerem, bałam się wracać do domu o godz. 21 - tłumaczy.

Przy rozbiórce kurczaków

W Podhalańskim Centrum Dystrybucji Salami zatrudnionych jest kilku Nepalczyków, ale przez zakład przewinęło się już kilkudziesięciu. Firma zatrudnia obcokrajowców już od ponad 15 lat. Najpierw w znalezieniu ich pomagała agencja, potem coraz więcej osób zostawało na etacie. Często  sprowadzali tu swoich znajomych i krewnych. - Zaaklimatyzowali się już na Podhalu - przekonuje Monika Kulman, która w firmie jest kadrową.

Nepalczycy zajmują się głównie rozbiórką kurczaków. Niektórzy związali się z Polkami. Większość jednak ma rodziny w swoim kraju i co jakiś czas odwiedza bliskich. - Jeden z nich przepracował u nas na etacie 10 lat. Niedawno znalazł pracę w swoim zawodzie w Niemczech. Jest kucharzem  - tłumaczy powody wyjazdu.  - To są bardzo dobrzy pracownicy, są obowiązkowi, zależy im na pracy - podkreśla Monika Kulman.  - Są sympatyczni, zawsze uśmiechnięci, życzliwi - chwali ich.

Firma Salami zaczęła korzystać z pracy obcokrajowców,  gdy uruchomiła profesjonalny Zakład Rozbioru Drobiu. Wśród Polaków nie było tylu chętnych. - Firma gwarantuje bardzo dobre warunki pracy, w pełni zgodne z zasadami BHP oraz wysokie wynagrodzenia, ale mimo to jest to praca w trudnych warunkach, w chłodni, przy stałej temperaturze około 8-10 stopni C - tłumaczy kadrowa. Najwięcej osób spośród zatrudnionych obcokrajowców jest z Ukrainy.

Wielu z Nepalczyków na Podhalu zobaczyło pierwszy raz śnieg. Monika Kulman wspomina, jak przyjechali do Nowego Targu w zimie w sandałach, bo nie spodziewali się u nas takiej aury. - Dla nich ten klimat to szok. Ubierają się jednak ciepło i dają radę, a nawet im się podoba nasza zima - mówi.

Kilkunastu pracowników z Filipin i Ukrainy zatrudnionych jest także w firmie Janas w Nowym Targu, zajmującej się produkcją wyrobów z mięsa. Właściciel Jakub Janas ma równie dobre zdanie o nich. - Zależy im na pracy, starają się bardzo - mówi. Podkreśla, że mają takie same stawki jak Polacy. Niektórzy sprowadzili na Podhale swoje rodziny.

Katoliccy Filipińczycy najbliżsi góralom

- Górale chętnie zatrudniają Filipińczyków, bo są jak my katolikami - tłumaczy szef jednej z agencji, która pośredniczy w sprowadzaniu pracowników z odległych stron świata. Podkreśla, że Azjaci to ludzie zawsze uśmiechnięci, pogodni, zadowoleni.

Indonezja, Indie, Nepal, Kenia, Etopia, Nigeria, Filipiny, Turcja, Gruzja, Azerbejdżan - to kraje, z których imigrantów można spotkać na Podhalu. Na ulicach widać ich rzadko, bo najczęściej po pracy przychodzą do hoteli robotniczych lub wynajmowanych mieszkań. Rzadko integrują się z Polakami. Część z nich traktuje Polskę jako przystanek w drodze na zachód Europy.

W podhalańskich kronikach policyjnych się nie pojawiają ani jako sprawcy, ani jako ofiary. - Nie ma u nas takich problemów jak w innych regionach, gdzie dochodziło do pobić, a nawet regularnych ustawek np. pomiędzy Polakami i innymi nacjami - słyszę od jednego z pracodawców.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Dobra rada 2022-12-11 11:43:20
@ wiktoria
"Nasza autorytetka" w wulgarności nie ma szans przebić "waszej autorytetki" - panny Krysi P.
"Nasza autorytetka" przyniesie ewentualnie wstyd sobie , a "wasza autorytetka" z racji wykształcenia i wysokiego stanowiska jakie zajmuje , kompromituje siebie, polski wysoki Urząd i tym samym Polskę.
Nasz " mędrzec Europy obalacz komuny, globalista i nasza autorytetka " nie potrafią sprowadzić wraku do Polski, ale też nie chełpią się na cały świat że go sprowadzą - w przeciwieństwie do twoich idoli.
Ot różnica.
wiktoria 2022-12-09 16:37:11
@Dobra rada wystarczy popatrzeć co KODziarze wyprawiają pod pomnikiem Smoleńskim to jest dpoiero zaczadzenie, a może mędrzec Europy obalacz komuny, globalista potrafi sprowadzić wrak skoro PO i PIS nie potrafią a może wasza autorytetka ta wulgarna wy.......ać potrafi
Dobra rada 2022-12-09 14:23:28
@ wiktoria - ten wrak był bardzo potrzebny pisowcom jak rządziło PO , a głównym zarzutem dla nich było wówczas jego nie odzyskanie.
Z pisu dochodziły mocne głosy "jak MY dojdziemy do władzy - to hoho jak tupniemy nogą na ruskich za miesiąc wrak będzie w Polsce" . Minęły lata , wrak dalej stoi u ruskich .
Teraz jest niepotrzebny bo go peowcy obsikają.
Poziom twojego zaczadzonego pisem rozumowania pozostawiam bez komentarza .
kurr 2022-12-09 12:52:21
konserwatywny trochę racji mo, łatwiej będzie wypatrzyć górala na śniegu
Konserwatywny 2022-12-08 23:03:48
Zadem problem. Troche ciemniejsze dzieci sie beda rodzic. Trzeba isc z postepem.
Guest 2022-12-08 22:20:55
Nepalczycy zobaczyli pierwszy raz śnieg? Że co proszę? Ta cała Monika, myli chyba Nepalczyków z Nigeryjczykami.... Nepal do kraj położony w Himalajach.... rocznie średnio opadu śniegu mają 1000mm.
Piotr 2022-12-08 21:15:37
wiktoria ale ty jesteś zaczadzone tą pisowską propagandą, może powinnaś kupić sobie czujnik dymu ale nie CO tylko dymu tvpislam, zamontuj go przy telewizorze ....
JędruśII 2022-12-08 18:53:23
jarek jaki jarek to zwykły KONUS jak mawiał Kargul.
TW BALBINA, który ma KOMUCHOWATY doktorat od swojego promotora, który był stalinistą, ale jaja na patyku, amen.
Pis do dekomunizacji razem a antkiem policmajstrem, który w trakcie likwidacji WSI miał czpiona z Federacji Rosyjskiej, antek ty miernoto.
Faron 2022-12-08 18:46:56
Przychodzą do pracy później niż wszyscy i wychodzą wcześniej - bo są zmęczeni! To ich boli tamto boli. Nas Polaków nic boleć nie może. Mają prawo do wszystkiego! Pracują ciężej niż Polacy? Poważnie? Kto z nimi pracuje to wie jak im idzie praca!
Są wyjątki, oczywiście! Ale jeden na 100.
Lepiej pracuje się z Ukraińcem niż z tą nacją!
psychiatra 2022-12-08 18:35:53
@Klaus powoli prawda wychodzi na jaw, i wychodzi na to, że Kaczyński, Macierewicz i ta pisowska banda to zdrajcy Polski.
wiktoria 2022-12-08 17:26:39
@ Klaus po co ci ten wrak, no chyba po to żebyście ty i tobie podobni szczali po nim łotry jedne i łoterki
Ernie 2022-12-08 17:12:29
Ludzie z natury są normalni i uczciwi niezależnie od pochodzenia, koloru skóry i wyznania. Tyle że wśród nich zawsze znajdą się czarne owce, które psują opinię. Osobiście znam wielu cudzoziemców i oni wszyscy naprawdę ogarniają po co są na świecie - to po prostu porządni ludzie, którzy u nas znaleźli swoje miejsce na świecie.
Gdyby wszyscy nasi rodacy byli jak oni - ten kraj by wiele zyskał.
Klaus 2022-12-08 15:24:20
Balbina gdzie jeat wrak?
Dziadek 2022-12-08 14:32:24
Jak się dobrze zachowują, pracują jak najbardziej pozytywnie trzeba być nastawionym. Moi wnukowie mają kolegę Alego którego ojciec jest z Jordanii. Facet pracuje, żyje z rodziną , muzułmanin i to silnej wiary, Mnie zszokowało że nie pije alkoholu, nawet piwa.
Ja jestem przeciwnikiem poprawności politycznej ale ludzi którzy pracują, zarabiają na swoje utrzymanie, umieją dostosować się do zasad panujących w krajach w których mieszkają należy oceniać pozytywnie.
Klaus 2022-12-08 14:28:31
Jarek kazałeś lądować bratu? Gryzie cie sumienie?

Reklama
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Posiadasz doświadczenie w obsłudze kadrowo-płacowej? Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży? POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: MŁODSZY SPECJALISTA DS. KADR I PŁAC. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie umów o pracę i prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej ze stosunkiem pracy (m.in. prowadzenie akt osobowych, tworzenie dokumentacji związanej z nawiązywaniem, zmianą warunków zatrudnienia oraz rozwiązywaniem stosunku pracy), - Sporządzanie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło), - Sporządzanie list płac, - Sporządzanie deklaracji ZUS, PIT, PFRON, - Rozliczanie ZFŚS, Rozliczanie czasu pracy, - Kompleksowe prowadzenie bieżącej ewidencji i dokumentacji kadrowo-płacowej, - Przygotowywanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, - Przygotowywanie zestawień, analiz i raportów dotyczących danych kadrowo-płacowych. NASZE WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Minimum 2 lata doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, - Mile widziane doświadczenie w kompleksowej obsłudze kadrowo-płacowej, - Dobra znajomość prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Praktyczna znajomość programów Płatnik, pakietu MS Office (w szczególności MS Excel), - Mile widziane doświadczenie w obsłudze programu Comarch ERP, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Sumienność i dobra organizacja pracy, - Umiejętność współpracy, - Wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w dynamicznie rozwijającej się Firmie, - Ciekawą i kreatywną pracę, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Odzież identyfikacyjną, - Szeroki pakiet benefitów: - ubezpieczenie na życie finansowane przez pracodawcę, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL, - Dodatkowe świadczenia socjalne. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 796 544 016.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY PANIĄ W SKLEPIE - ŁOPUSZNA. (na cały lub 1/2 etatu). 601 47 82 94.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • PRACA | dam
  Praca dla PROMOTORA kuligów - roznoszenie ulotek oraz zapisywanie gości na zimowe kuligi. Atrakcyjne wynagrodzenie. +48574255794 KOTELNICA 8C
  Tel.: 48574255794
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • MOTORYZACJA | kupno
  AUTO SKUP - CAŁYCH, ROZBITYCH - 516 159 309
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-29 15:56 Wiemy, jaki mandat dostał kierowca busa, który wjechał w sklep w Zakopanem 2023-01-29 15:30 Kacper żyje dzięki temu, że w szpitalu był sprzęt z serduszkiem WOŚP, dziś sam kwestuje 2023-01-29 15:30 Serce nowotarskiej WOŚP bije dziś najmocniej w Hali Gorce. 2023-01-29 15:00 Jak byś nie szedł chodnikiem, to bym Cię przejechał 4 2023-01-29 14:13 Pieniny toną dziś w słońcu 2023-01-29 14:00 Narciarz na przenośniku 1 2023-01-29 13:09 Wolontariusze na zakopiańskich ulicach. Na WOŚP zbierają także motocykliści (ZDJĘCIA) 1 2023-01-29 13:03 Hallo nad Tatrami 2023-01-29 13:00 W tym tajemniczym domu mieszkał ostatni tatrzański zbójnik z piękną góralką 1 2023-01-29 12:43 Znowu awaria zasilania 2023-01-29 12:00 W Zębie rozpoczęła się Parada Gazdowska (WIDEO) 2023-01-29 11:40 Dziś handlowa niedziela 2023-01-29 11:18 Co stało się z wartościami w polityce? 3 2023-01-29 11:04 Krwiodawcy grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Zębie, tylko do godziny 13 2023-01-29 10:53 Siema Jurek, jak się masz! Dzięki, że porwałeś nas - śpiewa KLIW. (WIDEO) 2023-01-29 10:00 Zamiast kwiatka jasełka dla babci i dziadka (ZDJĘCIA) 2023-01-29 09:00 Cezik i jego Nutkosfera w poniedziałek w Zakopanem 2023-01-29 09:00 Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - KOD na Cmentarzu Żydowskim (WIDEO) 3 2023-01-29 08:30 W ferie w bibliotece moc atrakcji czeka na młodszych czytelników 2023-01-29 08:00 Profesor na nasze czasy 2023-01-29 07:00 Gdzie na Podhalu zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? 7 2023-01-28 22:54 Reggae na mrozie (WIDEO) 2023-01-28 22:00 Sromowce i schronisko Trzy Korony wieczorową porą 1 2023-01-28 21:19 Witold Skupień znów na podium Mistrzostw Świata. Tym razem wygrywa srebro! 2023-01-28 21:01 Majewska, Bończyk, Zagrobelny i Korcz: kolędy na najwyższym poziomie 2 2023-01-28 20:42 Co tu się stało, kierowca wjechał taksówką w sklep i uszkodził sygnalizację świetlną 8 2023-01-28 19:59 Żyć się nie da, budowlańców nie obowiązują zakazy wjazdów, a my nie możemy się wydostać z domu 12 2023-01-28 19:49 Licytuj nocleg w schronisku górskim 2023-01-28 19:46 Tatrzańskie schroniska PTTK grają z WOŚP 1 2023-01-28 18:59 Wstyd, wstyd, wstyd - mocne słowa Jurka Owsiaka o Sylwestrze Marzeń w Zakopanem 25 2023-01-28 17:59 Drzewka na słynnej trasie narciarskiej mają już prawie 18 lat 9 2023-01-28 17:00 Zakopane wcale nie jest drogie 5 2023-01-28 16:10 Piotr Żyła czwarty w Bad Mitterndorf. Dawid Kubacki traci pozycję lidera Pucharu Świata 2023-01-28 15:30 Halina Frąckowiak dała piękny, kameralny koncert w kościele na Chramcówkach (ZDJĘCIA) 2023-01-28 15:18 Uważajcie na stokach, o wypadek nietrudno 2023-01-28 14:45 Dziesiątki okien otwartych ku wieczności, można przez nie spojrzeć na świat niematerialny 1 2023-01-28 14:14 Zapraszamy na narty do Palenicy, jedziemy koleją na Szafranówkę, by poszusować w dół (WIDEO) 2023-01-28 13:36 Prasa regionalna Obajtka bez Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 2023-01-28 12:30 Dziś mija 20 lat od jednej z największych tragedii w Tatrach 1 2023-01-28 12:15 Niski pułap chmur, jutro więcej przejaśnień, a od poniedziałku nowe dostawy śniegu 1 2023-01-28 12:00 Dziadkowie w szkole 2023-01-28 11:00 Zanim wesprzesz koleżankę Blikiem najpierw do niej zadzwoń! 2023-01-28 09:54 Najsłynniejszy szalet w Polsce obniżył ceny dla klientów na Krupówkach 6 2023-01-28 09:30 Garmin Winter Sports Festival. Jedyne takie zawody na świecie! 2023-01-28 09:00 Powiatowy Urząd Pracy się kurczy, szpital rozrasta 1 2023-01-28 08:30 Podhalańskie jasełka 2023-01-28 08:00 Praca sołtysa to najbardziej niewdzięczna służba 2 2023-01-27 22:15 Mieli wybór, albo wyrzekną się swojej wiary i pójdą wolno, albo skończą w obozie koncentracyjnym 5 2023-01-27 21:30 Wójt Lipnicy Wielkiej chce zbudować w gminie 400 kilometrów dróg 3 2023-01-27 21:08 Oskar Kwiatkowski znowu zwycięża w Pucharze Świata!
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-29 15:30 1. NAJBARDZIEJ W TYGODNIKU CENIE NEUTRALNOSC CZYSTY PRZEKAZ POZOSTAWIENIE INTERPREYTACJI CZYTELNIKOWI INFORMACJA SPRAWDZONA I TYLE DZIEKUJE WAM ZA TO A I MATERIAL O WC SUPER NAPRAWDE KAWAŁ DOBREJ ROBOTY 2023-01-29 15:28 2. "Jeszcze jedna bitwa, Panie Marszalku (D.Tusk ) , i dorzniemy watahe" Radoslaw Sikorski .2007. Male pytanie. Czy organizatorzy w ramach egzemplifikacji nowy nienawisci zaprosili swojego partyjnego kolege na to spotkanie ? Ostatnio jest w transie i cytuja go wielokrotnie od Waszyngtonu po Moskwe. 2023-01-29 15:16 3. @Mirka, zgadzam się z Tobą, lecz urzędnikom logika jest obca. Dlatego by pokazać że coś robią, zrobią nic, czyli przykleją placek na środku skrzyżowania i przyznają sobie nagrody za poprawienie bezpieczeństwa. Co nie zmienia faktu że kierownicę trafiają coraz więksi ułomkowie, bo prawko im się należy. 2023-01-29 15:14 4. Starszy pan stojący z puszką rano wyzywał mnie dziś w taki sposób, że nie wypada mi powtarzać. Bez przekleństw było tylko określenie "wysłannik Kaczora" - opowiada Kasjan. 2023-01-29 15:11 5. Czy dyrektor nowotarskiego szpitala może się odnieść do tego zdania "Wiemy, że większość sprzętu, jaki jest na oddziale, zawdzięczają Owsiakowi. " Byłaby doskonała okazja do POwiedzenia : SPRAWDZAM! 2023-01-29 15:09 6. Jaruś, nie sięgaj tak wysoko. Za cieńki bolek jesteś aby ingerować w takie sprawy. Pomyśl o przyziemnych problemach, o traktorzyście co chodnik odśnieża, o jakości, trwałości worków na śmieci. 2023-01-29 15:08 7. Łofsiok ka robis?? Ino telo powiydz ka ty cłowieku robis cały rok ? Ka do roboty chodzis ? Do ftoryj roboty? 2023-01-29 14:49 8. Klient czekał i się nie doczekał TaxiBus , śmieszne teraz normalnej taksówki już w Zakopanem nie ma, a o ich kierowcach nie wspomnę, idioci , chamy wulgarne nie powinni moim zdaniem wcale prowadzić samochodu z ludźmi, pewno chciał jeszcze zdążyć przed czerwonym światłem Szczęście że nikt tamtędy w tym czasie nie szedł , bo doszło by do tragedii 2023-01-29 14:41 9. Zakopane to rozumne miasto ... Ci motocykliści to ekipa owsiaka i kodomici tez 2023-01-29 14:36 10. Na zdjęciach widać, że żuraw przenosi ładunek poza placem budowy, nad drogą publiczną i poruszającymi się nią pojazdami! Jest to poważne wykroczenie! Pobieranie żurawiem ładunków z drogi gminnej, która jest poza placem budowy wróży tragedię.
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka