Reklama

2022-12-21 17:13:38

Reklama

Zakopane

35 mln deficytu w Zakopanem. Radni o budżetowym fiku miku, porównali skarbnik do Szczęsnego

13 radnych było za, 2 wstrzymało się, 2 było przeciw. Radni uchwalili budżet dla Zakopanego na rok 2023. Zakłada on deficyt budżetowy, w wysokości prawie 35 milionów złotych.

Radni w Zakopanem debatowali nad budżetem w Zakopanem. W obszernym wystąpieniu radny Krzysztof Wiśniowski złożył wnioski grupy radnych dotyczące m. in. budżetu obywatelskiego. Radny Zbigniew Szczerba porównał miejską skarbnik do Wojciecha Szczęsnego, a radny Stanisław Karp stwierdził, że budżet daleki jest od ideału, ale pozwoli burmistrzowi na jego realizację. Radny Tymoteusz Mróz nie czuje udziału mieszkańców i radnych w budżecie i będzie przeciwny. Radni popierający burmistrza prawie się nie wypowiadali. Tylko przewodniczący Jan Gluc dziękował mieszkańcom, że płacili podatki, a budżet mimo trudnych czasów jest dobry. Z kolei skarbnik Helena Mamcarz dziwiła się radnym za niektóre porównania i zarzuciła im mówienie nieprawdy, a budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi. Burmistrz Leszek Dorula mówił, że odziedziczył po poprzednikach zadłużenie w wysokości 50 milionów, a teraz przy inwestycjach na poziomie 200 milionów to zadłużenie wynosi 60 milionów. Pytam się, po co było to zadłużenie. Jakoś wtedy nikt z was o tym nie krzyczał - powiedział burmistrz Leszek Dorula.

Dochody budżetowe mają według projektu w przyszłym roku wynieść 279 milionów zł, a wydatki 313,8 mln zł. To daje deficyt budżetowy w wysokości 34,8 złotych. Ma on być sfinansowany z zaciągniętego w przyszłym roku 15-milionowego kredytu, a także z niewykorzystanych środków na rachunku bieżącym budżetu. 5 mln pochłonie spłata odsetek za zobowiązania zaciągnięte w poprzednich latach. Pozytywną opinię na temat projektu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa, ale z uwagami. Zwróciła uwagę na ujemny wynik operacyjny o wysokości 4 milionów złotych.

Komisja ekonomiki pozytywnie zaopiniowała uchwałę 4 głosami za, 1 przeciw i 2 wstrzymującymi.

- Jako grupa radnych złożyliśmy pismo, a później w gronie siedmiu radnych spotkaliśmy się burmistrzem - stwierdził radny Krzysztof Wiśniowski. Zaproponowali oni zmiany dotyczące m. in. wprowadzenia budżetu obywatelskiego (miałoby zostać przeznaczone na niego 400 tys. zł), czy zadaszenia boiska przy szkole podstawowej nr 1. Te wydatki miały być m. in. sfinansowane z opłaty targowej, ograniczenia szarej strefy, urynkowienie dochodów z dzierżawy miejskich gruntów, wynajmowania szkół w wakacje i ferie, wystąpienie do premiera w sprawie zwiększenia subwencji oświatowej, rozwiązania problemów finansowych w spółce SEWiK, czy utworzenia płatnego parkingu na  ul. Sienkiewicza.

Argumentował, jak ważny jest budżet obywatelski, którego w ostatnich latach nie ma w Zakopanem. Te 400 tys. miałoby zostać rozłożone po równo na cztery okręgi wyborcze. Radny mówił też o zmniejszającej się procentowo wydatkach na oświatę. Wystąpienie było bardzo obszerne, a radny nawiązywał w nim nawet do swoich czasów studenckich, wiceprezesa PZPN Marka Koźmińskiego i srebrnego medalu piłkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie.

Dodał, że aby zwiększyć subwencję oświatową trzeba wywierać naciski na parlamentarzystów, rząd, w taki sposób by "skarbnik miasta spinając budżet nie musiała wykonywać fiku-miku".

Z kolei radny Zbigniew Szczerba porównał działania skarbnik miasta przy tworzeniu budżetu do bramkarza Wojciecha Szczęsnego, który sam miał dla nas wygrywać mecze na niedawnych Mistrzostwach Świata, a także ustawianiu w polu karnym autobusu.
- Ten budżet jest tworzony według hasła "jakoś to będzie" - stwierdził radny Szczerba. - Nam pieniędzy z subwencji brakuje coraz bardziej. Nie jesteśmy w stanie zapewnić jakiejkolwiek dyscypliny finansowej w szkołach. Planujemy, że w przyszłym roku wydamy mimo inflacji mniej na oświatę.

Radny mówił o łataniu dziury budżetowej wyprzedażą majątku na kwotę 32 milionów złotych. - Kredyt, który posiadamy to 61 milionów, deficyt zaplanowany to 35 milionów, podsumujcie te liczby - powiedział radny Zbigniew Szczerba. Jego zdaniem rozpoczynanie inwestycji w oczyszczalnię ścieków w Zakopanem, która ma kosztować 200 mln zł przy przeciekających rurach doprowadzających ścieki, nie ma sensu.

Radny Stanisław Karp stwierdził, że wypowiada się jako radny niezależny, a o budżecie mówił używając przysłowia: "tak krawiec staje, jak mu materiału staje".

- Bylibyśmy w innym miejscu, gdy w czasach dobrobytu konstruowaliśmy inaczej budżety. Moja ocena tego budżetu nie jest ani dobra, ani bardzo dobra, ale powinniśmy pozwolić burmistrzowi go realizować, chociaż uważam go za bardzo niedoskonały. Rekordowe mamy wydatki, ale ja wolałbym, aby rekordowe były wpływy. Tymczasem rekordowa jest obsługa długu - stwierdził radny Stanisław Karp. Dodał, że miasto czeka likwidacja jednej ze szkół, przemawia o tym demografia, a wydatki na oświatę będą rosnąć.
Radny Krzysztof Wiśniowski mówił, że oczywiście trzeba podjąć dyskusję o likwidacji szkoły, na przykład na Cyrhli, ale ma nadzieję, że uda się radnego Stanisława Karpa do nielikwidowania żadnej z placówek. Jako radny Klubu Zakopane 2030 stwierdził, że są gotowi podjąć współpracę z burmistrzem. Apelował, aby wykorzystać potencjał radnych.

- Prawie dostałem zawału słuchając co nam grozi w przyszłym roku budżetowym. Nie znam się na finansach, na inwestycjach, chciałem jednak wyrazić zdanie w sprawie jednostek kultury - powiedział radny Jerzy Jędrysiak. Powiedział, że dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury powinna bardziej aktywnie szukać finansowania, zamiast mówić o wirtualnych środkach. Mówił o wielkich postaciach kultury, z których słynęło Zakopane. Dodał, że może się pogodzić z ewentualnymi zawirowaniami finansowymi mogą ograniczyć działalność Miejskiej Galerii Sztuki i Czerwonego Dworu.

Radny Tymoteusz Mróz nie będzie głosować za, bo nie ma poczucia, że budżet ten jest tworzony wspólnie z radą i mieszkańcami. - Wiele sugestii, które składamy idzie w niebyt. Nie są umieszczane w budżecie. Mam dysonans, bo na komisji ekonomiki dyskutujemy o metrze kwadratowym pod lunetę, a kluczowa decyzja dotycząca Sylwestra Marzeń jest podejmowana bez nas - stwierdził radny Mróz.
Radna Lucyna Galica Jurecka wsparła głos radnego Jerzego Jędrysiaka. - Leży nam na sercu nie tylko dbanie o zabytki, w kulturze wszystkie działy zostały ukrócone z pieniędzy, najgorzej jest w bibliotece publicznej, gdzie walczymy o minimum płacowe. Miejska Galeria Sztuki działa świetnie, mamy nowy prężnie działający punk przy dworcu PKP, a Czerwony Dwór to wizytówka Zakopanego - powiedziała radna Lucyna Galica Jurecka.

Skarbnik Helena Mamcarz stwierdziła, że radni w wielu momentach mówili nieprawdę, dziwiła się, że używali porównań na przykład do Szczęsnego. Stwierdziła, że budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi.

Ze skarbnik polemizował radny Zbigniew Szczerba. Pytał dlaczego zarzuciła mu mówienie nieprawdy, skoro w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej jest zapisane, że planowane zadłużenie gminy na koniec przyszłego roku będzie wynosić ponad 90 mln złotych. - Prawdą jest, że mamy 60 milionów zadłużenia, pan radny dodał do tego 30 milionów deficytu, a trzeba dodać tylko kredyt, który zaciągniemy w wysokości 15 milionów. To manipulowanie danymi, nie znoszę słowa "jakoś to będzie" - skomentowała skarbnik Helena Mamcarz, wcześniej poza mikrofonem komentując wypowiedzi radnego słowami, że "bredzi".

Burmistrz Leszek Dorula stwierdził, że nie chciał uczestniczyć w tej dyskusji. Myślał, że można rozmawiać, ale teraz już tak nie sądzi. Radni powoływali się na wniosek, który złożyli 5 dni temu, tymczasem, gdy był radnym burmistrzowie nie uznawali wniosków złożonych po 15 września. Stwierdził, że Zakopiańskie Centrum Kultury dostaje tyle pieniędzy, co w 2010 roku Biuro Promocji i Miejska Galeria. Jego zdaniem bez miliona złotych, które chcieli obciąć radni Czerwony Dwór nie miałby szans na przetrwanie. Dodał, że w zeszłym tygodniu jeden z dłużników miasta spłacił należności i chciał ten milion złotych przekazać na część postulatów radnych. Według niego radny Krzysztof Wiśniowski jest od 24 lat radnym i mógł działać na rzecz zadaszenia boiska przy szkole podstawowej nr 1. Stwierdził, że radni domagali się podniesienia opłaty targowej na przykład na Krupówkach do  1080 zł, gdy tymczasem biznesmeni w lokalach płacą 23 złote rocznie. Dodał, że mimo to urząd pomoże radnym w przygotowaniu odpowiednich uchwał. Zapewnił, że w czasie swoich rządów nie uprawia polityki, w pierwszej kadencji współpracował z politykami z drugiej strony sceny politycznej. - Dostałem 50 milionów, a teraz jest 60 milionów i to przy tylu inwestycjach w mieście. Skoro wcześniej wygenerowano dług w wysokości 50 milionów, to pytam się na co te pieniądze zostały wydane, gdy teraz mamy inwestycje na 200 milionów? Pytam się, po co było to zadłużenie. Jakoś wtedy nikt z was o tym nie krzyczał - powiedział burmistrz Leszek Dorula. Dodał, że w 2014 roku największą atrakcją był bus do Białki, a przez ostatnie lata już nikt tak nie mówi.

Burmistrz stwierdził, powołując się na przykład bułgarskiego miasta Bańsko i wyciek ścieków z czasów burmistrza Piotr Bąka, że Zakopane potrzebuje inwestycji w oczyszczalnię ścieków i zabezpieczenie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.

Paweł Pełka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
OSZCZYPEK 2022-12-22 15:22:45
ŻEBY MIASTO TURYSTYCZNE Z NAJWYŻSZYMI GÓRAMI W 38 MILIONOWYM KRAJU MIAŁO DEFICYT BUDZETOWY TO MUSZĄ NIM RZĄDZIĆ....................INDIANIE Z PLEMIENIA OCYPA SMIERDZĄCEGO.TYLE.
druh Marek 2022-12-22 14:20:59
Niektórzy samorządowcy biorą przykład z rządowych utracjuszy. Oni już dawno żyją za nasze i na kredyt. Po to Glapiński został ponownie prezesem NBP, by mógł na każde zlecenie Kaczyńskiego ( oficjalnie Morawieckiego) drukować banknotów ile będzie trzeba. Samorządy są wpuszczane przez rząd w maliny, bo dochodów mają coraz mniej, a zadań coraz więcej. A zatem, czas na zmianę chorego układu w 2023 r.
franek 2022-12-22 13:41:59
Miliony ludzi rocznie odwiedzają to małe miasteczko, a władze tak "gospodarzą" że wciąż jest deficyt budżetowy.
Wysłać ich na pustynię to po roku piasku zabraknie.
Mika 2022-12-22 11:52:28
Super że na debacie budżetowej dowiedzieliśmy z kim Pan Wiśniewski studiował jak prowadzi lekcje WF i ze dzieci chcą iść na łyżwy i po ile jest wstęp .......... i w mieście najważniejsze jest zadaszenie boiska szkoła nr 1
i lekcje WF a może tak poszerzyć klasy nie tylko o sport ( mamy COS i tam będzie lodowisko po co kolejne .........
kto będzie utrzymywał kolejne obiekty sportowe ...

Poszerzcie klasy o profil ekonomiczny bo słabo jak widać z ekonomią i liczeniem

Tylko sport i sport a gdzie reszta .......
goral4102 2022-12-22 11:43:54
Czyli przekaz jest jasny. Rządzimy jak umiemy, robimy co chcemy i co nam zrobicie? Co najwyżej możecie sobie zagłosować następnym razem na takie same baranie łby jakimi my sami jesteśmy i tyle macie z demokracji.
babcia 2022-12-22 09:03:59
Doświadczenie ekonomiczne że Spółdzielni Ogrodniczej przynosi efekty - ciekawe tylko jakie jest pełne zadłużenie Zakopanego czyli nas wszystkich mieszkańców dodając wszystkie składowe czyli budżet miasta plus zadłużenie spółek, zadłużenie jednostek i innych składowych. Tego nikt nie chce pokazać mieszkańcom - dlaczego ?
DekokratkazOlczy 2022-12-21 22:49:06
Jak słuchałam jakiego języka używa pan burmistrz myląc wciąż po tylu latach rządzenia słowa w języku polskim, które mają zupełnie inne znaczenie niż myśli, to się kolejny raz załamałam. Z drugiej strony przywoływanie przez pana radnego w przydługiej wypowiedzi swoich studiów, jakiejś Olimpiady to też porażka. A z trzeciej milczenie innych radnych, jak milczenie owiec, to już walkower. Ale cóż radni są po prostu naszym lustrzanym odbiciem.
Alko 2022-12-21 22:27:35
Najgorsi to są tacy radni, co się w ogóle nie odzywają, chyba żeby komuś podziękować
zakopianka39 2022-12-21 22:24:47
Dorula sporo robi, ale jego styl jego rządzenia jest katastrofalny
joszko 2022-12-21 21:52:49
Czyli złego słowa o pani skarbnik i prezydencie Leszku Doruli powiedzieć nie można? Komuno wróć!
kurr 2022-12-21 19:44:31
pieniędze som i bedom
Thinker 2022-12-21 19:24:03
".. budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi."
I komu chcecie ten kit wciskać? Deficyt to deficyt. Chcecie wydać więcej niż macie do dyspozycji. Skoro wydacie więcej niż otrzymacie, to chcecie żyć ponad stan. Wasze diety, wynagrodzenia, nagrody i premie powinny wprost zależeć od deficytu - prosta zasada: jest deficyt, nie ma nagród i tniemy diety.
Kredyty? Kiedyś trzeba je spłacić.
Gratuluję podejścia. Najlepiej cięcia zacząć m.in. od edukacji. Niech za kilkanaście lat przyjdą na Wasze miejsce jeszcze większe tłuki i już całkiem wykończą to miasto.
PS. Czy mogę znaleźć gdzieś informację, ile nas kosztuje ten "sylwester marzeń"? I czy spłaciliśmy już poprzednie?
Przedsiębiorca 2022-12-21 19:17:17
Takie pytanie do twórców budżetu, czy mając kredyt w wysokości 60 milionów przy dochodach firmy 300 milionów braliby kolejne kredyty? No tak firma pod nazwą Miasto Zakopane nie może upaść nawet przy 600 milionach zadłużenia
Ernie 2022-12-21 17:29:49
Ważne że będzie Sylwester Marzeń!
A potem choćby potop...
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
  Tel.: 725300144
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
  Tel.: 788
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • PRACA | dam
  Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518 259 536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamośc kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 15:15 Ochrona torfowisk - jak to robić 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:30 Jak to Andrzej Knapczyk-Duch grywał czyli "Muzykowanie na Duchową nutę" 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 5 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:30 Muzyczne spotkanie z Jerzym Chruścińskim 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8 2024-04-25 11:00 Jak przygotować się do rekrutacji na studia? Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz 2024-04-25 10:00 To już ostatni taki piękny zimowy poranek w Zakopanem (WIDEO) 1 2024-04-25 09:30 Zapraszamy na otwarcie salonu Jubiler Jaracz w Nowym Targu 2024-04-25 09:00 Fajnie się żyje w czystym otoczeniu, a Ziemia naprawdę potrzebuje sprzątania 1 2024-04-25 08:00 Straszne miejsca 1 2024-04-24 22:33 Znowu robi się biało. Ostatni raz? (WIDEO) 4 2024-04-24 21:40 Kolejny raz motocykliści zbiorą się na wspólnej modlitwie 4 2024-04-24 21:00 Filmy, teatr, warsztaty czyli Skarbów Górali podsumowanie (WIDEO) 2024-04-24 20:00 Kościelisko i Bukowina Tatrzańska górą w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie 1 2024-04-24 19:30 Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej 2024-04-24 19:00 Tak wygląda dziś dawna willa generała Kasprzyckiego 6 2024-04-24 18:30 Moja fascynacja Wawrzyńcokiem. Spotkanie 2024-04-24 18:00 To nieprawda, że w Miejskiej Galerii Sztuki nie ma miejsca dla naszych artystów 5 2024-04-24 17:00 Ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniami na drogach 2024-04-24 16:30 Majówkę czas rozpocząć 2024-04-24 16:20 Jagna Marczułajtis-Walczak na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu 30 2024-04-24 16:00 Spotkanie na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń 9 2024-04-24 15:00 Hulajnogi wróciły do Zakopanego 3 2024-04-24 14:30 Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 2024-04-24 14:16 Uwaga, utrudnienia drogowe w Nowym Targu 2024-04-24 14:00 Nie żyje Stanisław Snopek były ordynator nowotarskiego szpitala 2024-04-24 12:58 Młody mężczyzna poszukiwany za przestępstwa narkotykowe zatrzymany w Chochołowie 2024-04-24 12:20 5 zalet rolet zewnętrznych, o których warto wiedzieć 2024-04-24 12:03 Zapewnij właściwe ilości wody pracownikom - dystrybucja wody dla firm 2024-04-24 11:59 Pył nie do wytrzymywania na ul. Tetmajera. Interwencja Straży Miejskiej 9 2024-04-24 11:09 Szkolenia żeglarskie - dlaczego warto się zapisać? 2024-04-24 11:00 Stawiają koło młyńskie pod Olimpem w Zakopanem 19 2024-04-24 10:00 Grzegorz Watycha po raz trzeci wygrał wybory, ale konkurenci nie myślą ułatwić mu rządzenia 2024-04-24 08:59 Dziś opady deszczu i śniegu, ale z każdym dniem pogoda będzie coraz lepsza 2024-04-24 08:00 Nowotarskie dzieciaki świętowały Dzień Ziemi! 2024-04-23 23:40 Samochód jechał pod prąd zakopianką. Ekstremalnie niebezpieczne zachowanie (WIDEO) 11 2024-04-23 21:40 Definitywny koniec z narciarstwem w Tatrach 5 2024-04-23 20:41 Kijem Rzeki nie zawrócisz 2024-04-23 19:39 Ostry zakręt w stronę Hyrnego, czyli jedziemy z tą sztuką przez duże "S" (WIDEO) 2024-04-23 18:00 Policyjne ćwiczenia na Podhalu 19 2024-04-23 17:30 Przegląd smaków z różnych stron świata 3 2024-04-23 17:00 To nie zmiana władzy sprawiła, że na Cyrhli zatrzymano prace, jest odpowiedź urzędu 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-25 15:06 1. jeszcze można zrozumieć kierowcę, który tak robi, ponieważ np. mało zarabia, ale europoseł..... Teraz wiadomo, po co idą tam pisowcy.
2024-04-25 14:43 2. W aptekach lemingi rzucily sie na prozak. Niestety kociokwik im pozostal. 2024-04-25 14:10 3. Może i szkoda ale ile ona obiektów uchroniła ???? 2024-04-25 14:08 4. Bawo wyborcy tylko PIS , bo co wyprawiaja KO i 3-cia droga to juz widzicie-ludzie pomału doświadczaja tego , drożyzna, bezprawie, zamordyzm, ustalanie prawa silnymi osiłkami tuska -żenada - jeszcze takich rządóww nie było nawet w staniie wojennym .Obecny rzad do obalenia ... 2024-04-25 14:08 5. @ WYBORCA ja też na nich głosowałem i uważam, że dobrze, że weszli z pis do koalicji 2024-04-25 14:02 6. tak przed wojną elyta sie bawiła, a zwykłego polaka nie było stać na podróż do Zakopanego. Generalicja miałą kase dzisiejsza nie ma nawet 1/20 tego co przedwojeni. Teraz elyta to nowobogaccy co budują ten hotel 2024-04-25 13:38 7. czuję niesmak ,że ludzie na których głosowałem zbratali się z pisowcami. Nigdy więcej na nich nie zagłosuję 2024-04-25 13:28 8. Skarb Panstwa powinien wykupic przekazac Muzeum T Wyremontowac udostepnic do zwiedzania 2024-04-25 13:20 9. Daj Boże ,by tak się stało a przy następnych wyborach i tą PPN też posłać w niebyt. 2024-04-25 13:03 10. dom razem z działką powinno miasto lub państwo odkupić za cenę wolnorynkową i później den dom utrzymywać i ewentualnie zaadaptować na cele związane z ty regionem , nie powinno się zmuszać właścicieli takich domow do samodzielnego utrzymywania bo wiemy jak to się kończy , pożarem lub całkowitą dewastacją rzeczywiście warto ocalić to zabudowanie bo niewiele już zostało
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA