Reklama

2022-12-21 17:13:38

Zakopane

35 mln deficytu w Zakopanem. Radni o budżetowym fiku miku, porównali skarbnik do Szczęsnego

13 radnych było za, 2 wstrzymało się, 2 było przeciw. Radni uchwalili budżet dla Zakopanego na rok 2023. Zakłada on deficyt budżetowy, w wysokości prawie 35 milionów złotych.

Radni w Zakopanem debatowali nad budżetem w Zakopanem. W obszernym wystąpieniu radny Krzysztof Wiśniowski złożył wnioski grupy radnych dotyczące m. in. budżetu obywatelskiego. Radny Zbigniew Szczerba porównał miejską skarbnik do Wojciecha Szczęsnego, a radny Stanisław Karp stwierdził, że budżet daleki jest od ideału, ale pozwoli burmistrzowi na jego realizację. Radny Tymoteusz Mróz nie czuje udziału mieszkańców i radnych w budżecie i będzie przeciwny. Radni popierający burmistrza prawie się nie wypowiadali. Tylko przewodniczący Jan Gluc dziękował mieszkańcom, że płacili podatki, a budżet mimo trudnych czasów jest dobry. Z kolei skarbnik Helena Mamcarz dziwiła się radnym za niektóre porównania i zarzuciła im mówienie nieprawdy, a budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi. Burmistrz Leszek Dorula mówił, że odziedziczył po poprzednikach zadłużenie w wysokości 50 milionów, a teraz przy inwestycjach na poziomie 200 milionów to zadłużenie wynosi 60 milionów. Pytam się, po co było to zadłużenie. Jakoś wtedy nikt z was o tym nie krzyczał - powiedział burmistrz Leszek Dorula.

Dochody budżetowe mają według projektu w przyszłym roku wynieść 279 milionów zł, a wydatki 313,8 mln zł. To daje deficyt budżetowy w wysokości 34,8 złotych. Ma on być sfinansowany z zaciągniętego w przyszłym roku 15-milionowego kredytu, a także z niewykorzystanych środków na rachunku bieżącym budżetu. 5 mln pochłonie spłata odsetek za zobowiązania zaciągnięte w poprzednich latach. Pozytywną opinię na temat projektu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa, ale z uwagami. Zwróciła uwagę na ujemny wynik operacyjny o wysokości 4 milionów złotych.

Komisja ekonomiki pozytywnie zaopiniowała uchwałę 4 głosami za, 1 przeciw i 2 wstrzymującymi.

- Jako grupa radnych złożyliśmy pismo, a później w gronie siedmiu radnych spotkaliśmy się burmistrzem - stwierdził radny Krzysztof Wiśniowski. Zaproponowali oni zmiany dotyczące m. in. wprowadzenia budżetu obywatelskiego (miałoby zostać przeznaczone na niego 400 tys. zł), czy zadaszenia boiska przy szkole podstawowej nr 1. Te wydatki miały być m. in. sfinansowane z opłaty targowej, ograniczenia szarej strefy, urynkowienie dochodów z dzierżawy miejskich gruntów, wynajmowania szkół w wakacje i ferie, wystąpienie do premiera w sprawie zwiększenia subwencji oświatowej, rozwiązania problemów finansowych w spółce SEWiK, czy utworzenia płatnego parkingu na  ul. Sienkiewicza.

Argumentował, jak ważny jest budżet obywatelski, którego w ostatnich latach nie ma w Zakopanem. Te 400 tys. miałoby zostać rozłożone po równo na cztery okręgi wyborcze. Radny mówił też o zmniejszającej się procentowo wydatkach na oświatę. Wystąpienie było bardzo obszerne, a radny nawiązywał w nim nawet do swoich czasów studenckich, wiceprezesa PZPN Marka Koźmińskiego i srebrnego medalu piłkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie.

Dodał, że aby zwiększyć subwencję oświatową trzeba wywierać naciski na parlamentarzystów, rząd, w taki sposób by "skarbnik miasta spinając budżet nie musiała wykonywać fiku-miku".

Z kolei radny Zbigniew Szczerba porównał działania skarbnik miasta przy tworzeniu budżetu do bramkarza Wojciecha Szczęsnego, który sam miał dla nas wygrywać mecze na niedawnych Mistrzostwach Świata, a także ustawianiu w polu karnym autobusu.
- Ten budżet jest tworzony według hasła "jakoś to będzie" - stwierdził radny Szczerba. - Nam pieniędzy z subwencji brakuje coraz bardziej. Nie jesteśmy w stanie zapewnić jakiejkolwiek dyscypliny finansowej w szkołach. Planujemy, że w przyszłym roku wydamy mimo inflacji mniej na oświatę.

Radny mówił o łataniu dziury budżetowej wyprzedażą majątku na kwotę 32 milionów złotych. - Kredyt, który posiadamy to 61 milionów, deficyt zaplanowany to 35 milionów, podsumujcie te liczby - powiedział radny Zbigniew Szczerba. Jego zdaniem rozpoczynanie inwestycji w oczyszczalnię ścieków w Zakopanem, która ma kosztować 200 mln zł przy przeciekających rurach doprowadzających ścieki, nie ma sensu.

Radny Stanisław Karp stwierdził, że wypowiada się jako radny niezależny, a o budżecie mówił używając przysłowia: "tak krawiec staje, jak mu materiału staje".

- Bylibyśmy w innym miejscu, gdy w czasach dobrobytu konstruowaliśmy inaczej budżety. Moja ocena tego budżetu nie jest ani dobra, ani bardzo dobra, ale powinniśmy pozwolić burmistrzowi go realizować, chociaż uważam go za bardzo niedoskonały. Rekordowe mamy wydatki, ale ja wolałbym, aby rekordowe były wpływy. Tymczasem rekordowa jest obsługa długu - stwierdził radny Stanisław Karp. Dodał, że miasto czeka likwidacja jednej ze szkół, przemawia o tym demografia, a wydatki na oświatę będą rosnąć.
Radny Krzysztof Wiśniowski mówił, że oczywiście trzeba podjąć dyskusję o likwidacji szkoły, na przykład na Cyrhli, ale ma nadzieję, że uda się radnego Stanisława Karpa do nielikwidowania żadnej z placówek. Jako radny Klubu Zakopane 2030 stwierdził, że są gotowi podjąć współpracę z burmistrzem. Apelował, aby wykorzystać potencjał radnych.

- Prawie dostałem zawału słuchając co nam grozi w przyszłym roku budżetowym. Nie znam się na finansach, na inwestycjach, chciałem jednak wyrazić zdanie w sprawie jednostek kultury - powiedział radny Jerzy Jędrysiak. Powiedział, że dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury powinna bardziej aktywnie szukać finansowania, zamiast mówić o wirtualnych środkach. Mówił o wielkich postaciach kultury, z których słynęło Zakopane. Dodał, że może się pogodzić z ewentualnymi zawirowaniami finansowymi mogą ograniczyć działalność Miejskiej Galerii Sztuki i Czerwonego Dworu.

Radny Tymoteusz Mróz nie będzie głosować za, bo nie ma poczucia, że budżet ten jest tworzony wspólnie z radą i mieszkańcami. - Wiele sugestii, które składamy idzie w niebyt. Nie są umieszczane w budżecie. Mam dysonans, bo na komisji ekonomiki dyskutujemy o metrze kwadratowym pod lunetę, a kluczowa decyzja dotycząca Sylwestra Marzeń jest podejmowana bez nas - stwierdził radny Mróz.
Radna Lucyna Galica Jurecka wsparła głos radnego Jerzego Jędrysiaka. - Leży nam na sercu nie tylko dbanie o zabytki, w kulturze wszystkie działy zostały ukrócone z pieniędzy, najgorzej jest w bibliotece publicznej, gdzie walczymy o minimum płacowe. Miejska Galeria Sztuki działa świetnie, mamy nowy prężnie działający punk przy dworcu PKP, a Czerwony Dwór to wizytówka Zakopanego - powiedziała radna Lucyna Galica Jurecka.

Skarbnik Helena Mamcarz stwierdziła, że radni w wielu momentach mówili nieprawdę, dziwiła się, że używali porównań na przykład do Szczęsnego. Stwierdziła, że budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi.

Ze skarbnik polemizował radny Zbigniew Szczerba. Pytał dlaczego zarzuciła mu mówienie nieprawdy, skoro w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej jest zapisane, że planowane zadłużenie gminy na koniec przyszłego roku będzie wynosić ponad 90 mln złotych. - Prawdą jest, że mamy 60 milionów zadłużenia, pan radny dodał do tego 30 milionów deficytu, a trzeba dodać tylko kredyt, który zaciągniemy w wysokości 15 milionów. To manipulowanie danymi, nie znoszę słowa "jakoś to będzie" - skomentowała skarbnik Helena Mamcarz, wcześniej poza mikrofonem komentując wypowiedzi radnego słowami, że "bredzi".

Burmistrz Leszek Dorula stwierdził, że nie chciał uczestniczyć w tej dyskusji. Myślał, że można rozmawiać, ale teraz już tak nie sądzi. Radni powoływali się na wniosek, który złożyli 5 dni temu, tymczasem, gdy był radnym burmistrzowie nie uznawali wniosków złożonych po 15 września. Stwierdził, że Zakopiańskie Centrum Kultury dostaje tyle pieniędzy, co w 2010 roku Biuro Promocji i Miejska Galeria. Jego zdaniem bez miliona złotych, które chcieli obciąć radni Czerwony Dwór nie miałby szans na przetrwanie. Dodał, że w zeszłym tygodniu jeden z dłużników miasta spłacił należności i chciał ten milion złotych przekazać na część postulatów radnych. Według niego radny Krzysztof Wiśniowski jest od 24 lat radnym i mógł działać na rzecz zadaszenia boiska przy szkole podstawowej nr 1. Stwierdził, że radni domagali się podniesienia opłaty targowej na przykład na Krupówkach do  1080 zł, gdy tymczasem biznesmeni w lokalach płacą 23 złote rocznie. Dodał, że mimo to urząd pomoże radnym w przygotowaniu odpowiednich uchwał. Zapewnił, że w czasie swoich rządów nie uprawia polityki, w pierwszej kadencji współpracował z politykami z drugiej strony sceny politycznej. - Dostałem 50 milionów, a teraz jest 60 milionów i to przy tylu inwestycjach w mieście. Skoro wcześniej wygenerowano dług w wysokości 50 milionów, to pytam się na co te pieniądze zostały wydane, gdy teraz mamy inwestycje na 200 milionów? Pytam się, po co było to zadłużenie. Jakoś wtedy nikt z was o tym nie krzyczał - powiedział burmistrz Leszek Dorula. Dodał, że w 2014 roku największą atrakcją był bus do Białki, a przez ostatnie lata już nikt tak nie mówi.

Burmistrz stwierdził, powołując się na przykład bułgarskiego miasta Bańsko i wyciek ścieków z czasów burmistrza Piotr Bąka, że Zakopane potrzebuje inwestycji w oczyszczalnię ścieków i zabezpieczenie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.

Paweł Pełka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
OSZCZYPEK 2022-12-22 15:22:45
ŻEBY MIASTO TURYSTYCZNE Z NAJWYŻSZYMI GÓRAMI W 38 MILIONOWYM KRAJU MIAŁO DEFICYT BUDZETOWY TO MUSZĄ NIM RZĄDZIĆ....................INDIANIE Z PLEMIENIA OCYPA SMIERDZĄCEGO.TYLE.
druh Marek 2022-12-22 14:20:59
Niektórzy samorządowcy biorą przykład z rządowych utracjuszy. Oni już dawno żyją za nasze i na kredyt. Po to Glapiński został ponownie prezesem NBP, by mógł na każde zlecenie Kaczyńskiego ( oficjalnie Morawieckiego) drukować banknotów ile będzie trzeba. Samorządy są wpuszczane przez rząd w maliny, bo dochodów mają coraz mniej, a zadań coraz więcej. A zatem, czas na zmianę chorego układu w 2023 r.
franek 2022-12-22 13:41:59
Miliony ludzi rocznie odwiedzają to małe miasteczko, a władze tak "gospodarzą" że wciąż jest deficyt budżetowy.
Wysłać ich na pustynię to po roku piasku zabraknie.
Mika 2022-12-22 11:52:28
Super że na debacie budżetowej dowiedzieliśmy z kim Pan Wiśniewski studiował jak prowadzi lekcje WF i ze dzieci chcą iść na łyżwy i po ile jest wstęp .......... i w mieście najważniejsze jest zadaszenie boiska szkoła nr 1
i lekcje WF a może tak poszerzyć klasy nie tylko o sport ( mamy COS i tam będzie lodowisko po co kolejne .........
kto będzie utrzymywał kolejne obiekty sportowe ...

Poszerzcie klasy o profil ekonomiczny bo słabo jak widać z ekonomią i liczeniem

Tylko sport i sport a gdzie reszta .......
goral4102 2022-12-22 11:43:54
Czyli przekaz jest jasny. Rządzimy jak umiemy, robimy co chcemy i co nam zrobicie? Co najwyżej możecie sobie zagłosować następnym razem na takie same baranie łby jakimi my sami jesteśmy i tyle macie z demokracji.
babcia 2022-12-22 09:03:59
Doświadczenie ekonomiczne że Spółdzielni Ogrodniczej przynosi efekty - ciekawe tylko jakie jest pełne zadłużenie Zakopanego czyli nas wszystkich mieszkańców dodając wszystkie składowe czyli budżet miasta plus zadłużenie spółek, zadłużenie jednostek i innych składowych. Tego nikt nie chce pokazać mieszkańcom - dlaczego ?
DekokratkazOlczy 2022-12-21 22:49:06
Jak słuchałam jakiego języka używa pan burmistrz myląc wciąż po tylu latach rządzenia słowa w języku polskim, które mają zupełnie inne znaczenie niż myśli, to się kolejny raz załamałam. Z drugiej strony przywoływanie przez pana radnego w przydługiej wypowiedzi swoich studiów, jakiejś Olimpiady to też porażka. A z trzeciej milczenie innych radnych, jak milczenie owiec, to już walkower. Ale cóż radni są po prostu naszym lustrzanym odbiciem.
Alko 2022-12-21 22:27:35
Najgorsi to są tacy radni, co się w ogóle nie odzywają, chyba żeby komuś podziękować
zakopianka39 2022-12-21 22:24:47
Dorula sporo robi, ale jego styl jego rządzenia jest katastrofalny
joszko 2022-12-21 21:52:49
Czyli złego słowa o pani skarbnik i prezydencie Leszku Doruli powiedzieć nie można? Komuno wróć!
kurr 2022-12-21 19:44:31
pieniędze som i bedom
Thinker 2022-12-21 19:24:03
".. budżet jest dobry i nic Zakopanemu nie grozi."
I komu chcecie ten kit wciskać? Deficyt to deficyt. Chcecie wydać więcej niż macie do dyspozycji. Skoro wydacie więcej niż otrzymacie, to chcecie żyć ponad stan. Wasze diety, wynagrodzenia, nagrody i premie powinny wprost zależeć od deficytu - prosta zasada: jest deficyt, nie ma nagród i tniemy diety.
Kredyty? Kiedyś trzeba je spłacić.
Gratuluję podejścia. Najlepiej cięcia zacząć m.in. od edukacji. Niech za kilkanaście lat przyjdą na Wasze miejsce jeszcze większe tłuki i już całkiem wykończą to miasto.
PS. Czy mogę znaleźć gdzieś informację, ile nas kosztuje ten "sylwester marzeń"? I czy spłaciliśmy już poprzednie?
Przedsiębiorca 2022-12-21 19:17:17
Takie pytanie do twórców budżetu, czy mając kredyt w wysokości 60 milionów przy dochodach firmy 300 milionów braliby kolejne kredyty? No tak firma pod nazwą Miasto Zakopane nie może upaść nawet przy 600 milionach zadłużenia
Ernie 2022-12-21 17:29:49
Ważne że będzie Sylwester Marzeń!
A potem choćby potop...
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIERA, EKSPEDIENTKĘ. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM z działką 1450 m2, Ciche Górne - 602 444 205.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  YAMAHA MT 125, 2017r., sprowadzony, 1-szy właściciel, 100% bezwypadkowy, niski przebieg, stan bardzo dobry. Możliwość zakupu za dodatkową opłatą mało używane: kask, kurtka i rękawiczki rozmiar L oraz buty rozmiar 43. Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię szwaczkę do prostego szycia w Poroninie. 602393185
  Tel.: 602393185
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY OGÓLNE i WYKOŃCZENIA W DREWNIE - PITMAR - 788 224 644. Wykonujemy m.in.: IMITACJE STARYCH PŁAZÓW, SZALOWNIE, MONTAŻ PODBITEK Z RYSIAMI, ADAPTACJA PODDASZY, TARASY, PERGOLE, ALTANY, GRILLE.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam garaż w bloku na os. Pardałówka. Prąd i woda na wyodrębnionych licznikach. Do garażu przynależy, znajdujące się bezposrednio ponad, dostepne przez właz sufitowy, poddasze. 602 102 501
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Poszukuję stylistki paznokci do salonu w Zakopanem . Oferuję dobre wynagrodzenie, bazę klientek, elastyczne godziny pracy, miłą atmosferę. Zachęcam do kontaktu pod numerem 881922674. 881922674 papiez.aneta@gmail.com
  Tel.: 881922674
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY PRACOWNIKOW DO PRACY W HOLANDI!! DO BUDOWY NAMIOTOW ORAZ PRACY W MAGAZYNIE.NA KONTRAKT CZASOWY LUB STALY Z ZAKWATEROWANIEM.DOBRE WYNAGRODZENIE.ZAINTERESOWANYCH PROSZE O KONTAKT TEL 0031 616955169,MAILOWY ela@vanvugtverhuur.nl. 0031 616955169 , Herenengstraat 26 ela@vanvugtverhuur.nl
  Tel.: 31
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Do małych sklepów w Zakopanem i Suchem SPRZEDAWCZYNIE na stałe, również emerytki. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. poszukuje osoby na stanowisko MŁODSZEGO KSIĘGOWEGO. W zakresie jego obowiązków mieścić się będzie: - księgowanie faktur zakupu, sprzedaży, kas fiskalnych; - uzgadnianie rozrachunków z tytułu należności i zobowiązań; - kontrola dokumentów źródłowych pod względem rachunkowym i formalnym. Prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "PKL Księgowa/Księgowy, https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki do Chałupek pod Giewontem w Murzasichlu -przyjmowanie Gości/ rozliczanie pobytów -obsługa rezerwacji telefonicznych/mailowych -obsługa portali noclegowych -sprawdzanie czystości domków Praca w godzinach 9-17, 25zł/h/netto. 660719519 www.chalupkipodgiewontem.pl chalupkipodgiewontem@wp.pl
  Tel.: 660719519
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C (BECZKOWÓZ, SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -Jaszczurówka mieszkanie 45m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe - nowoczesne domy w Zaskalu sprzedam 660797241 b12.pl.
 • NAUKA
  Korepetycje. Przygotuję do egzaminu ósmoklasisty. Dojadę do domu ucznia.. 602139636 zawit@interia.pl
  Tel.: 602139636
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADĘ LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Potrzebna WIZUALIZACJA WNĘTRZA 59 m2 - kwota do 3.000 zł. 692 613 703.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Domalik Piotr w Ostrowsku zatrudni od zaraz , pomocnika budowlanego i majstra budowlanego , proszę o kontakt telefoniczny. 504 105 320
  Tel.: 504
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCJNE RĘCZNE CEMENTOWO-WAPIENNE, ZACIERANE PIASKIEM KWARCOWYM. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCYJNE RĘCZNE. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE, SZYBKIE TERMINY REALIZACJI. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZIARZ przyjmie zlecenia. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWA GK, UKŁADANIE PANELI, PARKIETU, FLIZOWANIE, MONTAŻ, OBRÓBKA DRZWI I OKIEN. WYKOŃCZENIA POD KLUCZ. 575 373 085.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - ROLNĄ, LUB DOM DO REMONTU ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  PRZYJĘCIA KOMUNIJNE, IMPREZY INTEGRACYJNE, itp.- KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE, MONTAŻ ŚNIEGOŁAPÓW ORAZ WENTYLACJI. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, ROBOTY ZIEMNE, MURY OPOROWE. 503 971 760.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
2023-03-21 21:50 Wypasał owce ponad 60 lat. Zmarł długoletni juhas 2023-03-21 21:27 Stracili prawo jazdy - jeden za promil, drugi za prędkość 2023-03-21 20:55 Tir potrącił pieszego 2023-03-21 20:30 Turysta ewakuowany z Babiej Góry. Miał złamaną nogę 2023-03-21 19:30 Marta Kubacka jest w najlepszych rękach w Polsce jeśli chodzi o kardiologię 1 2023-03-21 19:00 Kmicic tętni gospodarczym życiem 2023-03-21 18:30 Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie 2023-03-21 18:00 Załóż skarpetki nie do pary 2 2023-03-21 17:40 Dzień wagarowicza maluchy spędziły na komendzie. Narozrabiały? 2023-03-21 17:00 Znów palą się trawy (WIDEO) 3 2023-03-21 16:42 Nasiona słonecznika: dobierz je do kierunku uprawy 2023-03-21 16:30 Wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich i pokaz tkactwa 2023-03-21 16:01 Samochód stoczył się do potoku (WIDEO) 3 2023-03-21 15:26 Jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia wystąpi w Ibisie 2023-03-21 15:00 Pierwszy dzień wiosny, Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa 2023-03-21 14:30 Przed nami kolejna odsłona BGK Memoriału Józefa Oppenheima 2023-03-21 14:00 Nie żyje mistrz bibułkarstwa 2023-03-21 13:30 Będą góralskie pamiątki. Zgłoś swój projekt do 5 maja 2023-03-21 13:00 Psie WC w miejscu kaźni 2 2023-03-21 12:20 Zepsuty traktor i plama oleju na Drodze na Bystre w Zakopanem 2 2023-03-21 12:01 Mistrzowskie tytuły biegaczy UKS Regle Kościelisko 2023-03-21 11:00 Salon Marcowy 2023. W piątek wernisaż 2023-03-21 09:52 Tragedia w Szaflarach 2023-03-21 09:30 Przedświąteczne klimaty. Robimy pisanki 2023-03-21 09:00 Planuj już wycieczki w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2023-03-21 08:30 Tatry - moja miłość. Krótkie podsumowanie 2023-03-21 08:00 Wóz dla Ukrainy 2 2023-03-20 22:00 Dzięki zaangażowaniu strażaków akcja krwiodawstwa w Maruszynie odbyła się z powodzeniem 3 2023-03-20 21:00 Bóbr inżynier i "esteta" 5 2023-03-20 20:00 Inwestor kontrowersyjnej biogazowni przestrzega rabiański samorząd 10 2023-03-20 19:00 Wiosenne jabłuszko dla Kamilki 2023-03-20 18:30 Ciepła i inspirująca książka o Księżycu, jego magii i o życiu. Konkurs dla czytelników 2023-03-20 18:00 Ciasta dla Cyprianka 1 2023-03-20 17:00 Pod Tatrami spotkała się melancholia z nostalgią i dała nam portugalskie "Saudade" 2023-03-20 17:00 Przygarnij przyjaciela - psy z nowotarskiego schroniska czekają 2023-03-20 16:30 Mistrz i uczeń. Koncert 2023-03-20 16:15 Dawid Kubacki podał przyczynę wycofania się ze skoków w Norwegii 5 2023-03-20 16:00 Nie żyje Danuta Pyziak, żegna ją Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku 2023-03-20 16:00 Sto policyjnych interwencji w weekend w powiecie tatrzańskim 8 2023-03-20 15:30 Babskie posiady nad ziołami 1 2023-03-20 15:22 Pożar traw na Olczy w Zakopanem 1 2023-03-20 15:03 Rabczanka okradała sklepy w Nowym Targu 2 2023-03-20 14:00 W piątek ostatnie pożegnanie trenera Włodzimierza Weselskiego 1 2023-03-20 13:35 Demoniczne Zakopane, letnia i zimowa stolica Polski, zbierało się tu fajne towarzystwo 2023-03-20 13:21 Pokaz Filmów o Sztuce pod znakiem plakatu i jego twórców 2023-03-20 13:00 Wielkie sprzątanie w mieście - sprawdźcie gdzie przestawić auto 2023-03-20 12:55 Zakopiańskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 4 2023-03-20 12:15 Wypadek z udziałem motocyklisty w Szaflarach 1 2023-03-20 12:12 Ruszyły wiosenne przeglądy techniczne urządzeń w ośrodkach turystycznych Grupy PKL 2023-03-20 12:00 Wypadek przy remizie, z samochodu trzeba było ratować zakleszczonych pasażerów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-03-21 21:54 1. Bez kolejek, bez zapisów, bez terminów... Jednak ten NFZ to miszczostfo świata. 2023-03-21 20:57 2. Jak zmusić magistrat do otwarcia drzwi? Wpuście tam skunksa- sami otworzą. 2023-03-21 20:50 3. Pamiątki martyrologiczne - pamiątkami, ale trzeba jakoś żyć. Zabetonowane coraz więcej wokół. Kultura estetyczna górali jest niereformowalna więc wygląda to jak wygląda. Niech urzędnicy zadbają i posprzątają. W końcu niech zapracują na tyle ile im placimy, a płacimy nie mało. 2023-03-21 20:34 4. Absolutnie zgadzam się z poprzednim komentarzem. Uczmy szacunku i tolerancji. 2023-03-21 19:49 5. Jak zobaczyłem że to pan A.B. jest inwestorem to juz wszystko zrozumiałem. Wszystko co robi ten jegomość jest na granicy prawa i przyzwoitości. Znam temat bo pracowałem u niego. Pilnujcie się mieszkańcy, póki nie jest za późno. 2023-03-21 19:31 6. @kornik drukarz, dziękuję za info. 2023-03-21 19:31 7. 1 całkowicie nikomu nie potrzebna przebudowa - autobus miejski spokojnie dalby radę na placu takim jak był ,a złomów busy sa tam zupełnie nie potrzebne ,a le cóz unia na takie bezsensowne inwestycje daje kase wiec łasy na pochwały burmistrz po nie sie schylił , problem w tym, ze żeby je dostać trze ba mieć wkład własny , a wkład własny to najczęściej kredyt , druga sprawa przy okazji tej "eko: inwestycji dokumentnie zniszczono nawierzchnie połowy długości przewodników Tatrzanski , nawierznie która nie dawno był przebudowana tzn wymienią piękna zabytkowa Kostkę brukowa na średniej jakości asfalt prawdomównie dla tego ze dyrekcji parku przeszkadzał stukot kół dorożek PS do dzis nie wyjaśniono co stało sie z tą kostką 2023-03-21 19:21 8. @ Ali na czym niby ma polegać ta Eko logia? moze na tym ze zwierzeta przez rok teej przebudowy przyzwyczja sie do huku maszyn i je nie beda uciekały na słowacje w sylwestra? 2023-03-21 19:17 9. @sitarz - ależ grali dawno temu w tygodniku był artykuł pt kapitan nemo o pewnym wujku co mały fiatem wpadł do tego potoku i przepłynęło kilka stopni wodnych i ze dwa mosty ( woda była duzo duzo większa 2023-03-21 18:46 10. Kolejny zwolennik nie używania ręcznego.
2023-02-28 03:12 1. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 2. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 3. Brakowało jeszcze toastów i drink baru... 2023-02-02 18:13 4. Ciesom nos kónicki od mojego ojca, jeedyn ze Skrzypnego, a dr ugi z Dunajca, hej! 2023-01-27 00:11 5. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 6. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 7. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 8. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 9. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 10. A ta szkoła to gdzie?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania