Reklama

2023-01-01 10:00:50

Reklama

Głos Czytelniczki

Góralka o pazerności górali

Kilka słów do wszystkich niezadowolonych i hejterów dutków, górali i Zakopanego oraz okolicznych miejscowości.

Nasza Czytelniczka postanowiła podzielić się swoimi przemyśleniami, dotyczącymi "pazerności" górali.

Na początku zaznaczę, że jestem rdzenną góralką - tu się urodziłam i wychowałam, mam lekko ponad 30 lat i dla niektórych już jestem stara, a dla niektórych "gówniarą", która mało wie o życiu.
Jestem osobą pracującą na etacie, ale jak większość tu mieszkających ludzi, wynajmuję również pokoje.
Niestety pozostanę anonimowa, gdyż czuję, że moje 4 pokoje, które wynajmuję i mój mały obiekt zostałby wraz ze mną zlinczowany, chociaż może nie przez wszystkich.
 
Ciągle słyszę jak to my górale "liczymy dutki" - kasujemy to za noclegi, to za kuligi, to za jabłecznik, to za kwaśnicę, itd. Paragony grozy stały się już standardem każdego sezonu. 
Nie wiem jak to u Was na nizinach u "ceprów" - może macie wszystko za darmo, może macie dopłaty do tego Waszego różowego usłanego płatkami róż życia.

Ale u nas wszystko kosztuje.

Powiecie: "ale macie sezon cały rok".
No oczywiście, że są obiekty, które mają obłożenie przez ok. 70-75% w ciągu roku albo więcej, ale nie wszystkie.
Pensjonatów, hoteli, apartamentów, domków jest "jak grzybów po deszczu" i z roku na rok przybywa - konkurencja rośnie na potęgę.
Co do sezonowości to również obiekty położone nad polskim morzem mają już obłożenie noclegowe, nie tylko w wakacje, ale również w innych porach roku. Jestem osobą podróżującą - i rozmawiam z ludźmi tam wynajmującymi - i nie ma już czegoś takiego jak "sezon" tylko przez 2 miesiące. Więc nie wciskajcie głupot ludziom tu z Podhala, że u nas jest jak w raju, a tam biedni siedzą i płaczą przez 10 miesięcy, bo nie ma turystów. Czasy się zmieniły.

Dziś koszty życia rosną. Może nie u Was na nizinach.
Ogrzewam dom ekogroszkiem - ma być tak "eko".
Z tym, że cena ekogroszku z 900 zł w 2021 r. za tonę podskoczyła do 3500 zł (IX-X 2022). Dziś trzeba zapłacić ok. 2400 zł (XII 2022). Aby ogrzać dom jednorodzinny z 4 pokojami dla turystów i niewielkim zapleczem zużywam ok. 6 - 7 ton.
Okres grzewczy nie jest od 20 grudnia do 28 lutego, a od września do nawet maja. A zdarza się, że i w lipcu trzeba przepalić, bo są tak zimne dni.

Koszt wody w tamtym roku to ok. 2,50 zł za m3, a dziś 4,50 zł.
Ścieki również prawie 80% w górę, nie mówiąc o energii elektrycznej.
Koszt prania kompletu pościeli kiedyś ok. 7 zł, a dziś 12 zł.
Mogłabym te koszty wymieniać bez końca.

Wszystko poszło średnio w górę o ok 70- 80%.

A cena noclegów o 25%.
Piszę o zwykłych pensjonatach, a nie o hotelach (chociaż myślę, że i tam ceny nie poszły w górę więcej niż o 25%)
W większości cena była ok. 60 zł (i dziś jeszcze znajdziecie ofertę za tę kwotę, a nawet widziałam ostatnio w Białym Dunajcu 35 zł), dziś wynosi ok. 70-80 zł.

Chcielibyście, aby Wasze dzieci były traktowane ulgowo, ale przecież dziecko tak samo korzysta z łóżka zaścielonego, myje się i korzysta z łazienki, produkuje śmieci, a te najmniejsze dzieci - pampersy. Ja jadąc nad morze czy za granicę muszę normalnie płacić za dzieci - nie ma stawki ulgowej. A tu chcielibyście, aby było za kilka groszy albo najlepiej za darmo. A najlepsze jak piszecie, że jedziecie z dziećmi i dzieci mają 15, 18 a nawet 25 lat, i czy na te dzieci są zniżki! To już przechodzi ludzkie pojęcie!

Turyści piszą ogłoszenia na portalach społecznościowych: "szukam domku z kominkiem dla 2 osób z prywatnymi sauną, balią i basenem i innymi atrakcjami, oczywiście nie za miliony" - ludzie czy Wy macie wyobrażenie, ile to wszystko kosztuje?! Najpierw wybudowanie, stworzenie, reklama, a następnie utrzymanie tego wszystkiego? A ile zniszczeń jest po pobycie turystów, to wiedzą tylko Ci, którzy wynajmują.
Zdaje sobie sprawę, że są takie obiekty z mega bogatymi ofertami. Ale na pewno nie za cenę "nie za miliony".

Poza tym przyjeżdżacie na kilka dni i targujecie się o cenę noclegu jakby kosztował - jak to piszecie na forach - "miliony". Ale jak już idziecie na stok czy do sklepu, to potulni jak owieczki płacicie, ile na kasie się wyświetli. Dlaczego tam się nie targujecie??!
Idziecie do restauracji - wydajecie krocie i jeszcze napiwek bez problemu zostawiacie!

A do obiektu noclegowego przyjeżdżacie i na odjazd nawet "do widzenia" nie powiecie! Pakujecie walizki i odjazd.
A czyż nie miło by było powiedzieć "dziękuję i do widzenia". Tak niewiele w tym życiu trzeba. Gdzie te Wasze miastowe maniery? Gdzie to wychowanie?
Do nas górali "wieśniaków" macie o wszystko pretensje.

Żenujące jest słuchanie, jak wszyscy narzekają na disko polo i Zenka Martyniuka, a jak przychodzą jakiekolwiek imprezy - nawet domówki czy wesela - to pierwsi wskakują na parkiet i wywijają w tańcach.
Nareszcie coś się dzieje w tym mieście.
Może ten Sylwester Marzeń mógłby nabrać bardziej góralskiego charakteru i tu zwracam się do Burmistrza, również rdzennego górala, i jego współpracowników, aby przemyśleli na przyszły rok sprawę i na scenie pojawiły się zespoły regionalne nie tylko Zakopower czy Future Folk.
Korzystając z okazji, zwracam się do "władz" Zakopanego i pytam: gdzie jest to "Zakopane"?? Czy dinozaury to Zakopane? Czy papugi to Zakopane? Gdzie jest styl regionalny? Czy te wieżowce i szklane apartamentowce to Zakopane? Otrząśnijcie się i zacznijcie dbać o to Zakopane!!! O nasza kulturę!

Co do ludzi mieszkających w samym Zakopanem i narzekających na hałas (Sylwester Marzeń) czy inne nieprzyjemności związane z turystyką najprościej mogę powiedzieć "wynieś się jak Ci nie pasuje", ale tak nie powiem. Mieszkacie tu i żyjecie może nie bezpośrednio z turystów (noclegi), ale pracujecie w restauracjach, barach, jesteście przewodnikami po górach, uczycie jeździć na stokach i inne. Gdyby nie Ci turyści, gdyby nie ten hałas nie byłoby potrzeby otwierania sklepów, restauracji, przewodników tatrzańskich ani wielu innych. Więc przestanie narzekać!

Gdyby nie turystyka wszystko by padło i sklepy, i restauracje, i salony fryzjerskie i kosmetyczne, i mechanicy i każdy jeden interes, bo nikogo nie byłoby na to wszystko stać.

A i jeszcze ta kwestia zdzierania pieniędzy z "ceprów"

W samym Zakopanem i już coraz częściej w okolicznych miejscowościach, to nie my rdzenni górale z Was zdzieramy, a wy "cepry" z "cepra" - ze skóry obdzieracie, gdyż większość wynajmujących w samym Zakopanem to są ludzie z centralnej Polski.
Znam kilka obiektów (a jest ich myślę ponad 70%) apartamentów i pensjonatów, gdzie właścicielami są "cepry", nawet w okolicznych miejscowościach - Kościelisku, Murzasichlu czy Bukowinie Tatrzańskiej. Tu też już są obiekty, gdzie wynajmują "cepry" "ceprom". Moja konkurencja, to w połowie "cepry". 

Dziś młodzi górale - jeśli mają tylko możliwości - to edukują się na potęgę i uciekają z Podhala, gdyż widzą, jak ich rodzice ciężko pracują, aby dogodzić turystom. Oni nie mają zamiaru "podlizywać się i wchodzić komuś do tyłka". Więc widzicie jaka to lekka i przyjemna praca. Nic tylko wynajmować i liczyć "dutki".

Więc przestańcie jechać na górali, gdyż sami nie jesteście święci. W Waszych pracach również walczycie o podwyżki, o premie. Też liczycie pieniądze - no ale nie "dutki"! To dlaczego my tu na Podhalu mamy nie walczyć o swoje i dokładać do interesu?!

My też chcemy żyć godnie, my też chcemy jechać na zasłużony odpoczynek. My też chcemy wyjść z rodziną do restauracji.

My tu mieszkający na stałe, żyjemy ponad w 80 % z turystyki. Wszystko się wokół tego kręci. Jeśli myślicie, że to takie wspaniałe i lekkie i przyjemne zajęcie - niech każdy spróbuje.
Nie jeden raz musimy zaciskać zęby, żeby przetrwać pobyt turystów w naszym obiekcie. Dziś nie wolno nikomu zwrócić uwagi, bo zaraz komentarze i nakręcanie w internecie, i już nie istniejesz! Więc siedzimy cicho! A turysty nie ma gdzie opisać, bo cóż to nawet da - jest tyle obiektów, że pojedzie gdzie indziej.

Zacznijcie ludzie szanować się wzajemnie - wynajmujący turystę, i odwrotnie.
Każdy czasami mamy gorsze chwile, to nas mąż zezłości, to teściowa swoje dopowie - ale nie dajmy się zwariować! Zacznijcie żyć w tym życiu! Przestańcie skakać sobie do gardeł i wyliczać, ile kto zarabia, i ile "dutków" ma w kieszeni.

Turysto! Przyjeżdżając na odpoczynek na Podhale - nie jesteś "świętą krową" - szanuj kogoś, kto ciężko pracuje nie tylko w tej chwili, ale przez cały rok po to, aby Tobie było miło przez te kilka dni.

Oczywiście to, co tutaj napisałam nie dotyczy wszystkich górali i wszystkich turystów. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka!
A mieszkańcy miasta Zakopane i okolicznych miejscowości czy to bezpośrednio czy pośrednio związanych z turystyką - mam do Was małe przesłanie: przestańcie "srać do swojego gniazda"!

Pewnie można by było pisać jeszcze bardzo wiele, ale pozostanę na tym.

Mam nadzieję, że pod tym postem nie rozpęta się "gównoburza"

Życzę Wam, aby rok 2023 i każdy następny był pełen szacunku i zrozumienia! Bez wyliczania, ile kto zarobi, ile będzie mieć "dutków", bez zaglądania drugiemu do kieszeni! Aby nawet na hejt odpowiadać uśmiechem! Aby pokazać, że potrafimy żyć i korzystać z tego, co mamy i tym się cieszyć!

Zacznijcie żyć w tym życiu i się szanować!!

E. B.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Tomasz 2023-01-04 09:40:37
Ceny wzrosły 70-80%, to prawda, ale jak sama pisze autorka np. pranie z 12 na 17, a KAŻDA noc 25%, np. 400 na 500. A przecież pościeli nie pierze się czasami przez tydzień cwaniaki. Więc bzdur nie gadajcie, że wam ciężko. Zawsze pazerni byliście z milionami na kontach.
Rinrin 2023-01-03 14:06:26
a wiecie że pana trzeba kasować, i nie popuszczać śmieszy mnie nocleg na wekend tanio bo my i tak na termach będziemy, a wiecie że te termy to droższe na cały dxien jak nocleg siedzieć w domu jak kasy niema, a nie pokazywać paragony grozy hot doga zjeść
franek 2023-01-01 22:07:18
@LPLeszek

"(...)od strony górali jest pazerność ( jazda po 20-25 osób w jednym wozie )"

Litości, człowieku, gdzie ty widziałeś 20-25 osób na jednym wozie??? Bo na asfalcie do M. Oka na pewno nie. W górę jedzie maks 12 osób, w dół 15 (plus woźnica). I jest to przestrzegane.
takie są Fakty 2023-01-01 18:59:59
Prawdziwych górali już nie ma. Są tylko cygony.
LPLeszek 2023-01-01 17:12:37
Przeczytałem artykuł i całkowicie się z tym zgadzam , jestem ceprem i bywam bardzo często na Podhalu od ponad 25 lat i zauważyłem że turyści w dużej mierze zachowują się jak bydło , idą w góry i niosą ze sobą plecak z piwem w puszce i jakoś mają siłę to donieść np. na Rusinową ale zabrać puszkę ze sobą to już nie lada wyzwanie . Uważam , że brak jest uczenia ludzi odpowiedniego zachowania się w każdych okolicznościach i tak jak nie każdy wejdzie na Mount Everest tak nie każdy powinien zobaczyć Morskie Oko .I od strony górali jest pazerność ( jazda po 20-25 osób w jednym wozie ) , tak ceper jak chce zobaczyć Morskie Oko to niech przemaszeruje całą trasę , będzie bardziej doceniał to co zobaczył.
Co do noclegów , mam zaprzyjaźnionych górali i mieszkam u nich na zmianę aby każdemu dać zarobić i jak się innych szanuje to inni Ciebie też będą szanować . To tylko zależy od nas samych czy traktujemy innych tak jak byśmy chcieli aby nas traktowano . A Zakopane omijam szerokim łukiem bo to już dawno przestało być miastem górskim a stało się miastem muzyków rumuńskich , szklanych domów i miastem gdzie nie ma takiej atmosfery jak w wielu miasteczkach np. Austrii . Zakopane dąży do upadku , niestety .
Pozdrawiam .
Kamyk 2023-01-01 17:08:16
Ludzie macie tylko 4 miesiące w roku martwego sezonu. Osobiście widziałem jak znajomy mający pensjonat, podrzucał śmieci do nie swojego śmietnika, ZUSu nie płacicie bo robicie specjalnie dodatkowo na etacie. I znam sporo takich co to robią. Podczas locdownu, jak narzucono limit gości, sami siebie na policję sprzedawaliście, w wigilię bijecie się w domach z rodziną o spadki, ale na pasterkę lecicie że złożonymi dłońmi, po to żeby obgadać po mszy jak się kto ubrał do kościoła. Prewencja spokoju nie ma, jeździ jak ksiądz po kolędzie na domówki, bo bitki po wsiach. A na drugi dzień, amnezja jak by nic się nie stało.
Plus minus 2023-01-01 16:51:54
Podsumowując: góral chce być lepszy od cygana (więc się tłumaczy) ale... nie jest
porządek 2023-01-01 16:33:56
Żądać paragonów i rachunków. Wprowadzić zakaz parkowania na ulicach i wywozić autka. Nad morzem auta nie zostawisz jak na Podhalu bo ci opony przetną.
Dominik 2023-01-01 16:31:34
Dla mnie sprawa jest jasna. Jak cena za nocleg jest za wysoka, to nie biorę noclegu lub krótszy pobyt, jak jedzenie jest droższe to szukam gdzie taniej. Skoro jest za drogo w Zakopcu to nie jadę tam. Proste? Proste!! Niektórzy mają mentalnośc typu "zastaw się a postaw sie..." i narzekają, że drogo. Skoro Cię nie stać czlowieku to nie jedż w to miejsce lub znajdź tańszą alternatywę. Wybierajcie oferty stosowne do waszej kieszeni by nie narzekać. Jak spadną obroty i liczba turystów u osoby dyktującej wysokie ceny, to też obniży!!
psychiatra 2023-01-01 16:29:36
Artykul bez podpisu czyli Jagna.
marysia 2023-01-01 15:56:05
ale co sie tlumaczyc kasowac i koniec,nie niech spi na polu namiatowym i koniec dzieci na dzieci maja 500 plus,przygladlam sie na sylwestrz e co jest z gornej polki fajki ,alkochole na to nie szkoda , gosc jest po to zeby go kasowac i tyle lalunie wypchane potoksem szpachla przejechane rzesami ruszac nie mogly i w blocie sie kickaly goscie to juz dawno sie skonczyli kasowac rowno
xxx 2023-01-01 15:56:01
Święta prawdzie ! Szkoda ze ogólnopolskie media tego nie napiszą
sp 2023-01-01 14:54:09
To dla malkontentów:
- Tak się Góral bogaci jak mu frajer płaci.
Z tymi rachunkami za nocleg to niema reguły (chodzi o Polskę),cwaniactwo było, jest i będzie,i to nawet w hotelach (15lat w delegacjach).
Baciok 2023-01-01 14:23:40
Psujecie tylko lokalny rynek pracy! Idziecie za byle gó... lepić pierogi czy sprzątać, byle tylko jak już ktoś napisał, nie płacić ZUS itd. Paradoks - ma taki swoje pokoicki do sprzątania a idzie na etat sprzątać do hotelu! Bo zaoszczędzi na kosztach działalności a do sprzątania swoich pokoicków weźmie Ukrainkę...
Cepr z Krakowa 2023-01-01 14:22:35
Droga góralko, ceny cenami, różne czynniki na nie wpływają ale wszech obecna cepelia i zniszczony krajobraz, kicz kiczem poganiający to nie zasługa ceprów a gorali. To górale rządzą i to oni wydają pozwolenia na budowę a trudno o brzydszy region w Polsce niż Podhale. Czemu po drugiej stronie granicy nie ma takiej brzydoty?
Stryk 2023-01-01 14:14:41
"Prawdziwa góralka", "prawdziwy góral", "prawdziwi górale" nazywają gości dzięki którym nieźle żyją "ceprami" otóż "prawdziwi górale" przyjmijcie do wiadomości, że ceper, prawdziwy ceper to mieszkaniec Zakopanego, Podhala nie będący góralem. Dla naszych dziadków ktoś kto pozwolił zarobić
na życie to był gość albo pon. Nazywając gości "ceprami" tworzycie w stosunku do siebie ich niechęć i stąd takie opinie o góralach. W części na tę opinię pracujemy sami, a pomagają Ci którzy kupili tu nieruchomości i je wynajmują oni są prawdziwymi CEPRAMI.
Jasiyk 2023-01-01 13:32:39
Bardzo dobrze i szczerze napisane. A niektórych widzę zabolało
buhaha 2023-01-01 13:26:07
Sama narzeka i pisze kazania ale innym nie wolno. Nie chcę być nie miła i nie napiszę: jak ci nie pasują turyści to zmień pracę i sie przeprowadź.
Sylwestra Marzeń bronią właśnie te osoby które mają pokoje w oddalonych wioskach, nie czują uciążliwości tej chałtury. W Zakopanem nikt nie narzekał na brak gości gdy go nie było, gdy się pojawił zyskali tylko ludzie ze wsi.
Ta impreza to porażka pod każdym możliwym względem, rozumiem że pani dzięki niej wreszcie mną zarobek ale to mały pozytyw, dużo więcej jest w tym negatywnych konsekwencji, łącznie ze zdewastowaną równią za którą sami zapłacimy. Teraz pani mądrej proponuję zapytać się UM ile wydali na organizację tego wszystkiego. Ups, ostrzegam że może się nie dowiedzieć bo miasto nie chce podawać takich informacji mimo że ma taki obowiązek. Ale o co ja proszę, mentalność myśl że deszcz pada jak plują nam w twarz nadal żywa. No i najważniejsze że u pani sylwesterek sie kalkuluje.
A. 2023-01-01 13:23:15
Droga autorko. Po doświadczeniach mojej działalności napiszę tak: zamknij ten interes. W tym formacie jaki masz to nie ma sensu. Mało kto sobie zdaje sprawę jak ten biznes poszedł do przodu. Tu nie ma miejsca na własne emocje, bo klienci dla których warto było wynieśli się. Świat się zmienił. Teraz jest przemiał i CCC (cena czyni cuda). Kto nie wierzy niech popracuje jako zarządca apartamentów. Albo może warto poczytać co się dzieje gdzie indziej na świecie. Skończyły się czasy relacji z klientem. Kasa, kod, wypad, następny proszę. Taśma produkcyjna. Odrobić swoje i do domu. Ty nie masz już domu. Masz 24h biznes. Ja po 25 latach skończyłem z tym. Odzyskałem dom i rodzinę. Więcej mi nie trzeba.
Baciok 2023-01-01 13:19:48
W lipcu przepalić?????? Ja pierd... Sprzedaj to syćko i do NORMALNEGO miasta wyjedź z tego kiczowatego lunaparku!!!
Miejscowy 2023-01-01 13:10:36
Jeden punkt z wywodów tej pani jest jak najbardziej do spełnienia. Cepry!! Przestańcie przybywać na Podhale . W rok góra dwa skończą się wywody ......
blada twarz 2023-01-01 12:58:52
"Dziś młodzi górale - jeśli mają tylko możliwości - to edukują się na potęgę i uciekają z Podhala"
Szczególnie ci z Olczy i okolic, którzy uchylają się od obowiązku kontynuowania kształcenia do ukończenia 18 roku życia gdyż mają już od rodziców zapisane po pensjonacie i są przekonani z dziada pradziada że szkoła do niczego im się nie przyda a już na pewno nie do prowadzenia pensjonatu.

"Oni nie mają zamiaru "podlizywać się i wchodzić komuś do tyłka"
Nie zamierzają bo po rodzicach są gburami i chamami i im się dutki po prostu należą a jak coś letnikowi nie pasuje to wyjazd.

Oszukiwanie na podatkach i opłatach wyssane z mlekiem matki. Kościółkowa obłuda i życie na pokaz. Jak już wyprzedacie całą ojcowiznę to może zmądrzejecie. Ale wtedy będzie za późno. Właściwie już stanowicie folklor jak stare rudery w skansenie. Jak indianie za flaszkę wódki robicie uciechę białym ludziom. Nawet rezerwatu nie będzie z czego utworzyć bo wszystko posprzedawane na samochody i wakacje.
Dziadek 2023-01-01 12:50:14
Albo prowadzisz biznes i nie jęczysz albo nie umiesz i zamykosz. Niby to wszystko racja ale z czego to się bierze. Szaleńczo rozwijana baza ofert noclegowych pod różnymi postaciami ( legalna i niegalna). Nikt nad tym nie panuje. Załamuje się infrastruktura, dumping cenowy aby złapać gościa.
Pytaniem jest czy Sylwester Marzeń jest wartością dodana dla Zakopanego. Nie jest, w tym czasie goście są zawsze . Równie zdewastowane., syf ogólny i kto za to zapłacić. My z podatków.
I na koniec jakim trzeba być miszczem aby za 5 mln promować LGTB . Brawo PiSiory. Filmy Bareji przy tym to pikuś. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę Redakcji TP, PiSiorom, totalnej opozycji, zdradzieckim mordom, kanaliom, lumpom, kobietom dającym w szyję, cyklistom, gejom, lesbijkom,LGTB,niebinarnym , kodziarzom fanom taborow, strzelającym z granatników, lejącym baby i wszystkim kogo nie wymieniłem. Aha jeszcze mojemu ulubionemu sąsiadowi z którym pije tradycyjna herbatkę z cytryna.
baca 2023-01-01 12:48:55
Brawo dla Pani za ten tekst. Bardzo sensownie większość ludzi tu mieszkających żyje bezpośrednio lub pośrednio z turystyki. A co do kultury lub jej braku Wypoczywających na Podhalu to długo by pisać. Brawo TP w końcu za publikację tego artykułu. Spokoju i więcej szacunku dla drugiego człowieka życzę wszystkim.
@zakopiańczyk 2023-01-01 12:45:23
@zakopiańczyk
W punkt ! Świetny komentarz
srały muchy 2023-01-01 12:41:48
"Mam nadzieję, że pod tym postem nie rozpęta się "gównoburza", napisała góralka mając nadzieję na rozpętanie gównoburzy...
wer 2023-01-01 12:31:49
Beata Czerska a co z dobrostanem zwierząt ? Tych domowych i tych żyjących na wolności. Jakoś dziwnie pani o tym zapomniała, a przecierz zawsze ich dobro było na pierwszym miejscu. Tak bynajmniej od lat zawsze pani buńczucznie to deklarowała. Już nagle przestały sie panicznie bać wybuchów petard i błysku fajerweków ? Amnezja czy obłuda ?
franek 2023-01-01 12:29:03
Brawo!
Świetny tekst, bez owijania w bawełnę.
Bądźmy ludźmi dla siebie i wszystkim będzie przyjemniej.
optymista 2023-01-01 12:26:54
Pani góralko, może trzeba po prostu drożej wynajmować i nie wchodzić bez mydła turystom. Będzie Pani mniej sfrustrowana.
ABC 2023-01-01 12:18:48
To po co pracujecie gdzieś poza domem ????-By nie płacić ZUS ,ani prowadzić działalności w pełnym rozliczeniu czyli wydawać za wynajem pokoi paragonów i faktur Po co wyliczacie że zdrożała energia węgiel, czy ścieki??? W centralnej Polsce Nie???? Nie każdy ma przywilej pozyskiwać w tak sprytny "prawie nie opodatkowanej " działalności jak wy Możecie przecież sami mieszkać w tych wielkich domach rozbudowywanych systematycznie .Jeśli weście wprowadzili wam pełna fiskalizacjie bezwzględnie za każda osobę ,posiłek ,oscypka paragon tak jak jest w całej Polsce poza Podhalem to ten artykuł miał by sen a tak to narzekacie tak jak rolnicy jaka to trudno a te budynki ciągniki od 35 tys zł plus maszyny z ubóstwa ????
ewat 2023-01-01 12:05:27
Brawo,świetnie to Pani wszystko ujęła.Nic dodać nic ująć.Dobrze by było gdyby Pani tekst ukazał się gdzieś na ogólnopolskim portalu gdzie mogliby go poczytać turyści bo na TP wchodzą głównie mieszkańcy Podhala,a oni są doskonale zorientowani co się dzieje.Przypuszczam,że każdy kto przeczyta zgodzi się z treścią i chciałby aby te uwagi trafiły do tych do których powinny trafić. I dały do myslenia.Dziekuję.
Hotelarz 2023-01-01 12:02:08
Jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą ! Jak widać boli du.a ceprów co widać w komentarzach pod artykułem :)
oni tylko to potrafią, wylewać swoja frustrację na forach , czy też w komentarzach w Google :)
Brawo dla pani za odwagę , kto przeczytał artykuł ze zrozumieniem wie o co chodzi . Pani chce zachować anonimowość ponieważ cepry zaleją ją negatywnymi komentarzami w necie. A dlaczego ? bo prawda boli !
wg 2023-01-01 12:01:32
Do Aloisa Hudala :najprawdopodobniej jest pan jakimś pechowcem. Mieszkam a Zakopanem i jakoś mi te paragony dają. Na parkingu, w restauracji, na stoisku z oscypkami i wielu innych miejscach. Znam ludzi co prowadzą pensjonaty i wiem, że oni również paragony wystawiają.
Obludik 2023-01-01 11:55:07
Najlepiej to żeby cepry zapłaciły za wynajem i nie przyjeżdżali.. tego oczekują..ale sami na wakacjach na których podobno "nie stać" to wymagania jak w Hiltonie maja..
I jeszcze tylko czekam na tego corocznego górala z Krupówek co mowi że w tym roku znowu "słaby sezon byl" ..mało dudtkow przywieźli..
kinia świnia 2023-01-01 11:49:49
Najmądrzejsze, co kiedykolwiek w Tygodniu czytałam. Brawo!
Jendruś 2023-01-01 11:44:14
Artykuł rewelacja! Wszystko to prawdziwa prawda. Ale @Alois też ma rację. Doświadczyłem tego samego. Jeżeli właściciele są mili, trudno wtedy upomnieć się o fakturę.
Prawosławny 2023-01-01 11:42:44
Alois Hudal każdy sądzi według siebie ;)
Obludik 2023-01-01 11:40:27
Skoro taki ciężki kawałek chleba to po co wynajmujesz ??przecież ponoć sie nie opłaca.
A Co roku na wakacje jedzies ...Z tego żyjecie a narzekacie wiecznie na tych ceprow.. spróbujcie rok przestać wynajmować i doić z nizin kase zobaczycie czy przetwacie ..przecież to wam płacą..za klimatyczne ktorego nie ma.. za najgorsze powietrze w regionie..
Żalicie się tylko obłudnicy A koło domów po 3 samochody stoją jeden droższy od drugiego..z czego to macie? z nas bo tak jak kolega pisze o żadna fakturę nawet nie ma co pytać..
I nie użalajcie się nad sobą bo naprawdę już widać że cepry was mają dość ..A sąsiada byście za 2 złote sprzedali..
zakopiańczyk 2023-01-01 11:35:42
Czy ja dobrze czytam że ta baba napisała że wchodzenie w tyłek turystom dla pieniędzy jest ważniejsze od honoru, kultury, tradycji, wiary...??? I tego samego wymaga od innych, normalnie żyjących ludzi, którzy mają rzygającym pod drzwiami podawać miskę i chusteczki!!!
To że baba chce jeździć na wypoczynek i chodzić do restauracji nie znaczy że wszyscy dookoła mają cierpieć i nie mieć normalnego życia. Ja chcę żyć normalnie bez syfu, darcia ryja, wszechobecnej bandyterki dewastującej przyrodę, miasto, krajobraz. Sami robicie wszystko by zniszczyć to na czym zarabiacie. Nie potraficie wymyślić nic więcej niż wynajmowanie pokoicków bo nic innego was rodzice nie nauczyli. Nie nauczyli was również szacunku do drugiego człowieka, przyrody, kultury, wiary tym bardziej. Dla pieniędzy zrobicie wszystko, skłócicie rodzinę, będziecie się po sądach ciągać, doprowadzicie do ruiny siebie lub rodzeństwo by wyszarpać co łakomsze kąski ze spadku. Sąsiadom nie odpuścicie że mają nowszy samochód i w kościele będziecie bo wypada. Proszę się pochwalić ile podatków babo odprowadzasz. Ile za śmieci płacisz za tych swoich ukochanych gości. Gdzie szambo spuszczasz? I na koniec EKOGROSZEK nie ma nic wspólnego z EKOLOGIĄ!!! Przedrostek EKO w tym wyrazie wziął się od EKONOMICZNY. Tyle w temacie wykształcenia i rozumu. Widać jeszcze jesteś za młoda by czytać ze zrozumieniem i wypowiadać się o życiu. Rodzice od małego chowali na wynajmowanie pokoicków i edukacji nie pilnowali.
POrazka 2023-01-01 11:29:57
Alois Hudal i znowu mówisz do górali ale tych z Warszawy co to w Zakopanem wynajmują apartamenty i nie dają paragonów i nie pobierają opłaty miejscowej do miasta też podatku za metraż od działalności nie płacą. Jeżeli w Zakopanem burmistrzem zostanie taka osoba jak Pani która napisała list do redakcji , to jestem pewien ze zajmie się tymi uczciwym gazdami z Warszawy !!!
Mieszkaniec Zne 2023-01-01 11:22:10
Do "kistka":
Co ma wiara katolicka do budowania budy na granicy hehe?
Brawo 2023-01-01 11:11:33
Jak się nie ma miedzi to się na dupie siedzi hej
Do ceprow hej
mm12mm 2023-01-01 11:10:55
@Alois Hudal
I to jest trafione w punkt (sorry @Beata) ...
Nigdzie w Polsce nie ma tak rozbudowanej szarej strefy jak i nas. Niestety ... O wyzysku pracowników nie wspomnę ...
Swoj 2023-01-01 11:03:46
Nareszcie ktoś opisał ta patologię na Podhalu brawoooo ty
nie góral 2023-01-01 11:02:06
Widać że Pani rodowita góralka. Mentalności nie zmienisz.
Najlepszy tekst: "małe przesłanie: przestańcie "srać do swojego gniazda"!.
Jednym słowem Pani radzi by siedzieć cicho jak ktoś sra nam do ogródka żeby nie urazić Pani gości?! Bo dutki?! A śmieci podrzucamy do miejskich koszy, do lasu, szambo do rzeki... nie naiwniacy płacą. Podatki, opłaty to też sranie do własnego gniazda? Dlatego nie płacicie? Bo jesteście honorni?
ceper 2023-01-01 10:51:55
Kolejna "gwiazda" biznesu. Jak Cię nie stać żeby prowadzić wynajem pokoi to się zajmij akwarystyką albo pszczelarstwem.
Swój 2023-01-01 10:37:23
Bardzo dobrze powiedziane,niech się spełni każde słowo z tego reportażu w tym roku.Pozdrawiam
kistka 2023-01-01 10:30:18
Góral katolik. Sąsiada mieć górala, to trzeba się ogrodzić. Nawet, jak się ogrodzisz, to wystawi budę na granicy tak żeby śnieg z blaszanego dachu zjeżdżał na cudze. Ja będziesz miał szopę prz takiej granicy, to Ci ściana zgnije.
Alois Hudal 2023-01-01 10:22:01
Drodzy górale, żebyście tylko podatek dochodowy i VAT zechcieli płacić. Trzydzieści lat jeżdżę na Podhale ( ze względu na miłość do Tatr, a nie do górali ) i nigdy faktury/rachunku za nocleg nie dostałem. Bez względu na to, czy nocowałem w skromnej prywatnej kwaterze czy dużym pensjonacie lub nawet obiekcie hotelowym z kilkudziesięcioma pokojami. Nieodmiennie góral przestaje być miły, kiedy schodzi na ten temat. O jakichkolwiek rachunkach na parkingach ( nawet tych zarządzanych przez TPN ) nie wspomnę.

A wyzysk tych biednych Ukrainek, które wam te pokoje sprzątają i posiłki dla turystów gotują, to ładnie koresponduje z "wartościami katolickimi".
Beata Czerska 2023-01-01 10:20:05
Nic dodać nic ująć, w punkt.
Pracuję w turystyce i wiem jaki to trudny kawałek chleba. Dlatego wczoraj umiałam docenić Sylwester Marzeń, bo to potrzebna impreza dla Zakopanego i duża promocja.
Śmieci się wysprząta, trawa odrośnie. Nie szukajmy na siłę niedogodności, impreza była udana.

Reklama
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni PRACOWNIKÓW OGÓLNOBUDOWLANYCH na pełny etat. Praca całoroczna na terenie Podhala. wysokie wynagrodzenie. Możliwość zamieszkania. 509 670 775
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia DOM W KLIKUSZOWEJ - długoterminowo. 509 679 085.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU z doświadczeniem, z szerokim zakresem działań marketingowych. Mail. biznes@hotelcrocus.pl, tel. 601 913 262
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  KIEROWNIK POKOJOWYCH w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-31 19:44 Szwarc, mydło i powidło, meble, miody i siekiery kupisz na Krupówkach prosto z chodnika 2023-01-31 18:43 Uwaga! Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 1 2023-01-31 17:46 Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników 2 2023-01-31 17:01 Największy wybór odśnieżarek i zestawów traktorowych w Polsce 2023-01-31 16:46 Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Podhala. W nocy możliwa śnieżna burza 4 2023-01-31 16:31 Ślubowanie strażaka z Kościeliska 1 2023-01-31 16:30 Kalendarz pełen góralskich skarbów. Konkurs dla czytelników 2023-01-31 15:55 Witamy Mistrza Świata. Witold Skupień, Mistrz Świata wrócił do domu (WIDEO) 1 2023-01-31 15:00 Co się dzieje w Białej Wodzie? Dyskusja na sesji w Szczawnicy 5 2023-01-31 14:30 Zabawa ostatkowa z pomocą Filipkowi 2023-01-31 14:00 Joł, joł, Jowisz! - CeZik zaśpiewał w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-31 14:00 W Gronkowie rządy młodych 2023-01-31 13:30 Teatr Chrząszcz w Trzcinie na ferie 2023-01-31 13:09 Jurgowski - to najpopularniejsza nazwa stacji narciarskiej w Jurgowie (WIDEO) 1 2023-01-31 13:00 Pieniądze policzone! Nowy Targ zebrał prawie 72 tysiące złotych! 3 2023-01-31 12:56 Jak dobrać długość łóżka do wzrostu? 2023-01-31 12:54 Polecane końcówki do szczoteczek sonicznych marki SEYSSO 2023-01-31 12:15 Tyle promili we krwi i jeszcze kierował autem! 6 2023-01-31 11:52 Zmarła Anna Czerwińska, wybitna himalaistka 2023-01-31 11:44 Czym są wyroby garmażeryjne i czy warto je kupować? 2023-01-31 11:39 Górskie Krainy Światła - poczuj magię zimy i lokalnej tradycji w ośrodkach PKL 2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 1 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 1 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 1 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 4 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO) 2023-01-30 13:35 Ferie na lodzie z darmową nauką jazdy dla dzieci i młodzieży 2023-01-30 12:00 Brawo Kościelisko, tu do puszek na walkę z sepsą zebrano ponad 41 tysięcy złotych 19 2023-01-30 12:00 Margośka byłaby dumna z Odrowąża 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP