Reklama

2023-01-02 17:46:46

Artykuł zewnętrzny

Donice ogrodowe z betonu - chwilowa moda czy funkcjonalne akcesorium?

Odpowiednio dobrane donice ogrodowe nie tylko zapewniają posadzonym w nim roślinom optymalne warunki do prawidłowego rozwoju, ale też pełnią rolę dekoracyjną, która podkreśla wybraną aranżację. Jednak czy aby na pewno wszystkie dostępne w sklepach rodzaje tego typu akcesoriów zasługują na uwagę?

W tym przypadku ciężko jest o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każdy z dostępnych w sklepach rodzajów donic ogrodowych ma swoje niewątpliwe zalety oraz wady. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza betonowe donice, dlatego dziś wraz z ekspertami z Ogrodowego Salonu odkryjemy wszystkie karty i sprawdzimy czy ich dobra sława jest faktycznie uzasadniona.

Hit czy kit – wszystko, co musisz wiedzieć o donicach ogrodowych z betonu

Zacznijmy od pozbycia się wszelkich, zapewnie licznie występujących uprzedzeń odnośnie betonu, który w zdecydowanej większości przypadków niemal automatycznie kojarzy się z mało estetycznym tworzywem wykorzystywanym do budowy dróg, ulic czy też chodników. Donice betonowe wcale nie muszą sprawiać podobnego wrażenia, co więcej odznaczają się one naprawdę różnorodnym wyglądem, który przypadnie do gustu zarówno fanom surowego, minimalistycznego designu, jak i osobom poszukującym akcesoriów ogrodowych wpisujących się w zasady stylu klasycznego, prowansalskiego czy też azjatyckiego.

Ciężka do zliczenia ilość odsłon doniczek pokaźnych rozmiarów skrzynki z betonu nie jest bynajmniej jedyną przyczyną ich popularności. Donice wykonane ze zmieszanego cementu, kruszywa grubego i drobnego, a także ewentualnych domieszek i dodatków są niezwykle wytrzymałe, odporne na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, a ponadto także w przeciwieństwie do swoich alternatyw wykazują się znacznie lepszą odpornością na ewentualne uszkodzenia.

Betonowa, wysoka donica to gwarancja funkcjonalności i efektu WOW

Za zakupem doniczek ogrodowych z betonu dodatkowo przemawia fakt, że:

  1. Są one odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, wilgoć, intensywne promieniowanie ultrafioletowe czy też wiatr i to właśnie dzięki temu mogą przez cały rok znajdować się na zewnątrz.
  2. Nie odbarwiają się, ani też nie pękają na skutek ekstremalnie wysokich czy tez niskich temperatur, dzięki czemu są zakupem na długie lata.
  3. Nie wymagają one pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych lub/i pielęgnacyjnych – nie ma w tym przypadku mowy o impregnowaniu czy też olejowaniu, które są obowiązkowe dla doniczek i skrzyni ogrodowych wykonanych z większości gatunków drewna.
  4. Dzięki uniwersalnemu wyglądowi można z łatwością dopasować je do każdego rodzaju aranżacji ogrodowej, nie tylko tej czerpiącej inspirację z najpopularniejszego obecnie, nowoczesnego stylu stroniącego od nadmiaru dekoracji i rozmaitych kolorów.
  5. Wykazują one zwiększoną trwałość, a dzięki cięższej wadze nie zagrażają im zarówno przypadkowe uszkodzenia domowników, czworonożnych przyjaciół, jak i te wywołane przez silne podmuchy wiatru.
  6. Każda betonowa donica ogrodowa jest inna i znalezienie dwóch identycznych egzemplarzy graniczy z cudem, ponieważ jego faktura tworzy różne układy.  
  7. Znakomicie sprawdzają się one w przestrzeniach miejskich – nie tylko w prywatnych ogrodach, ale też parkach, przed budynkami użyteczności publicznej czy wszelkimi innymi miejscami.
  8. Można w nich sadzić rozmaite rośliny, nie tylko drzewa i krzewy, ale też kwiaty i zioła. Co więcej poszczególne gatunki można zasadzić w jednej doniczce i w ten sposób uzyskać spektakularny efekt będący najlepszym dowodem na piękno natury.

Jakie rośliny zasadzić w betonowej doniczce?

Czy wszystkie rośliny jednoroczne i wieloletnie dobrze będą czuć się w donicach ogrodowych z  betonu? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ucieszy wszystkich wielbicieli, a także wielbicielki projektów o ascetycznej stylistyce, ponieważ w masywnych pojemnikach dobrze wyglądają (i rozwijają się) niemal wszystkie kwiaty, drzewa oraz krzewy.

Kwiaty

Donice ogrodowe ze wzmocnionego betonu architektonicznego lub odznaczającego się wyrazistą strukturą betonu płukanego można np. wykorzystać do stworzenia romantycznej, iście bajkowej scenerii z fuksją, surfinią, pelargonią, petunią, lobellą, lawendą, funkią, rudbekią i bodziszką. Wybierając tego rodzaju kompozycję warto zwrócić uwagę na to, aby zasadzone w donicach kwiaty miały takie same potrzeby nie tylko jeżeli chodzi o ilość światła, stanowisko i nawodnienie, ale też ewentualne przesadzanie.


Donice ogrodowe z betonu do uprawy kwiatów znajdziesz w ofercie Ogrodolandii

Drzewa i krzewy

Nie bez przyczyny donice betonowe cieszą się dużą popularnością pośród osób poszukujących efektownego i trwałego stanowiska dla krzewów ozdobnych. Modele wykonane z betonu są bowiem w stanie zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, zwłaszcza jeżeli krzewy te posiadają zwarty system korzeniowy. Doskonałym wyborem do betonowych doniczek ogrodowych będzie więc bukszpan, berberys, forsycja, irga, cyprys oraz krzewuszka cudowna.  

Wybierając betonowe donice ogrodowe nie trzeba także martwić się o to, że będą one ”przyćmiewać” zasadzone w nich rośliny. Zdecydowana większość modeli tego typu doniczek dostępnych m.in. w sklepie Ogrodolandia oraz równie popularnym Ogrodowym Salonie ma bowiem formę klasycznych, geometrycznych kształtów. W kolekcjach słynnych producentów królują więc prostokąty, ścięte stożki, walce oraz kule ze ściętą górą.

Pielęgnacja roślin posadzonych w betonowych donicach – to prostsze niż myślisz

Nawet najbardziej odporne na warunki pogodowe rośliny nie będą w stanie w pełni zaprezentować swoich możliwości i rozkwitnąć jeżeli nie będą miały one zapewnionej odpowiedniej opieki. Pielęgnacja wieloletnich roślin w donicach betonowych powinna opierać się przede wszystkim na systematycznym nawadnianiu i zasilaniu (ze względu na ograniczoną powierzchnię uprawy). Ponadto donice powinny być ustawione w miejscu, które gwarantuje właściwe warunki poszczególnym gatunkom kwiatów, krzewów czy drzewek owocowych, a także mieć właściwe podłoże z obowiązkową warstwą drenażu np. w postaci keramzytu ogrodniczego.

Duże i małe donice ogrodowe? Zobacz co w tym sezonie przygotował Ogrodowy Salon

Gdzie szukać trwałych i estetycznych donic ogrodowych z betonu (i nie tylko)?

Powyższe liczne zalety donic ogrodowych z betonu sprawiły, że zapomniałeś/łaś o projektach wykonanych z pozostawiającego wiele do życzenia pod względem trwałości i estetycznego wyglądu plastiku? Jeżeli w tym sezonie chcesz postawić na solidne i efektowne rozwiązanie, które pomoże Ci zaakcentować obecność wybranych gatunków roślin w Twoim ogrodzie i tym samym sprawi, że Twoja posesja będzie prezentować się jeszcze lepiej, to koniecznie odwiedź Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandię.

Kwadratowe, prostokątne, a może w kształcie walca? Oferta donic ogrodowych jest obecnie naprawdę różnorodna

We wspomnianych sklepach specjalizujących się w różnorodnym asortymencie dedykowanym właśnie do przydomowej zieleni (od mebli ogrodowych, przez ogrzewacze i huśtawki, aż po duże i małe donice) znajdziesz różnorodną kolekcję donic ogrodowych wykonanych z najwyższej jakości betonu, który zachowuje swój charakterystyczny, piękny wygląd przez długie lata i wraz w upływem czasu bynajmniej nie traci swoich licznych, pożądanych właściwości.

Pośród przygotowanych propozycji czekają tutaj na Ciebie projekty idealne zarówno do ogrodu, jak i użytku domowego. Surowe doniczki betonowe w kształcie prostokątów i kuli, wysokie kielichowe donice dla fanów designu, kolorowe donice z grawerem – to tylko niektóre z propozycji donic ogrodowych, które trafiły do najnowszych kolekcji tych sklepów. Po prostu musisz je zobaczyć!

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Inwestycyjna - Firma wynajmująca apartamenty zatrudni KONSERWATORA/PRACOWNIKA TECHNICZNEGO do obsługi apartamentów w Zakopanem i Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Wymagane prawo jazdy i doświadczenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl lub telefon 535391391.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • PRACA | szukam
    PRZERÓBKI - KOŻUCHÓW, FUTER, NA PILOTKI NOWEGO KROJU. NIEDROGO, PROFSJONALNIE. 606989935.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    Sprzedam Toyotę Rav4 , z niezawodnym silnikiem 2.0 benzyna , 151 KM, rocznik 2015. Auto z polskiego salonu. Dwa komplety opon, opony zimowe po jednym sezonie. Więcej info pod numerem telefonu. 880869664 telka.mirabelka@gmail.com
    Tel.: 880869664
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • MOTORYZACJA | inne
    PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
    Tel.: 607695394
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-18 20:58 Burmistrz Zakopanego o wizycie w Cortina d'Ampezzo 2025-12-18 20:22 Poszukiwany za kradzieże zatrzymany. Trafił do więzienia 2025-12-18 20:00 Góry bez samochodów? W Alpach się da, w Tatrach wciąż nie 1 2025-12-18 19:31 Mężczyźni z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego przywłaszczyli sobie sprzęt za prawie sto tysięcy złotych (WIDEO) 2025-12-18 19:00 Radny Tatar pyta o PKL. Nasze stanowisko się nie zmieniło - odpowiada wiceprzewodniczący Donatowicz 1 2025-12-18 18:29 Gramy dla Pawła Leśniaka 2025-12-18 18:00 Kolejna spora podwyżka podatków w Jabłonce 2025-12-18 17:30 Termy BUKOVINA otwierają zmodernizowaną strefę dzieci i młodzieży 2025-12-18 17:00 Więcej ozdób przed Świętami. Tak jest w rejonie dworca PKP (WIDEO) 1 2025-12-18 16:30 Wspólna modlitwa i kolędowanie. Wigilia Akademicka 2025 2025-12-18 16:00 Czarnodunajeccy radni spowiadali przedstawicieli RDOŚ 1 2025-12-18 15:00 Zakopiańska łyżwiarka Liwia Kubin stypendystką Fundacji Igi Świątek 2025-12-18 14:30 Tygodnik, który miał nie przetrwać 2025-12-18 14:00 Pociągiem do Zakopanego jedzie Magdalena Berbeka i Michał Zaborowski 2025-12-18 13:36 Znamy szczegóły Sylwestra w Zakopanem 4 2025-12-18 13:30 Batalia o ocalenie małej istoty. Mamy dla Was książki 1 2025-12-18 13:00 Awanturnik na haju 1 2025-12-18 12:31 Jak działa kubek termiczny? Proste wyjaśnienie na co dzień 2025-12-18 12:18 Burmistrz Zakopanego: Jestem trochę w szoku. Wszyscy radni za budżetem 9 2025-12-18 12:01 Nowy rozdział dla lokalnej stacji paliw w Rabie Niżnej. Oficjalne otwarcie pod marką AVIA już 20 grudnia 2025! 2025-12-18 11:59 Rabczańska policja zlikwidowała uprawę marihuany 2025-12-18 11:00 Przestroga dla gości hoteli i pensjonatów - nie płacić przy pomocy linków 2025-12-18 09:59 120 milionów na strategiczną inwestycję w Zakopanem 2 2025-12-18 09:30 Komunikat o zmianach w datach odbioru odpadów na święta 2025-12-18 09:27 Nietypowy początek sesji Rady Miasta w Zakopanem (WIDEO) 12 2025-12-18 09:12 Rozpoczęła się sesja zakopiańskich radnych. 15 punktów i budżet 2025-12-18 09:01 Kolumna informacyjna Powiatu Tatrzańskiego 2025-12-18 09:00 Będzie eko-strażnik w Urzędzie Miasta. Więcej kontroli pieców 4 2025-12-18 08:45 Świąteczny Salon Poezji 1 2025-12-18 08:32 Zakopiańska Akademia Śpiewu ponownie zaprasza na musical. Tym razem Shrek 2025-12-18 08:30 Kolumna informacyjna Urzędu Miasta Zakopane 2025-12-18 08:00 Świąteczny numer Tygodnika Podhalańskiego 2025-12-18 07:30 Kolumna informacyjna Muzeum Tatrzańskiego 2025-12-17 22:00 Cyberprzestępcy przypuścili atak na obiekty turystyczne w całym regionie 2 2025-12-17 21:00 Strażacy na Olczy dostali świetnie wyposażony, nowoczesny wóz na akcje 2025-12-17 20:19 Uszkodził sześć aut, szaleńcza ucieczka pijanego 17-latka zakończona na Zakopiance 5 2025-12-17 20:00 Jakub Dzwolak z brązem na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie 2 2025-12-17 19:30 Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2025-12-17 19:00 Tatrzańskie bobry mają się dobrze (WIDEO) 2025-12-17 18:37 Zatrzymani za narkotyki (WIDEO) 1 2025-12-17 18:00 Nietypowy gość na Podhalu, Ardea cinerea zjawiła się w Zakopanem 9 2025-12-17 17:30 Frajdowa Akademia Baletu i Tańca zaprasza na "Dziadka do orzechów" 2025-12-17 17:00 Więcej kontroli i więcej pieniędzy z parkingów 8 2025-12-17 16:00 Niesamowite miesiące i wielki finał inkubatora przedsiębiorczości pod Giewontem 2025-12-17 15:35 Ty też możesz pomóc zwierzakom 1 2025-12-17 15:00 Poznajcie Bystrą 3 2025-12-17 14:30 Jarmark Bożonarodzeniowy w Maniowach 2 2025-12-17 14:00 Kolejny kierowca po alkoholu stracił prawo jazdy i grozi mu więzienie 4 2025-12-17 13:30 Przeszłość nie jest wyrokiem. Mamy dla Was książki 2025-12-17 13:00 Godne Święta Majeranków (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-18 20:28 1. dobre to porównanie Alpy kontra Polskie Tatry :) niech ktoś wskaże miejsce na taki parking w obrębie Zakopanego 2025-12-18 20:15 2. Chyba jednak się troszke spóźnili,do tej pory zazwyczaj w okresie Mikołaja już wszysto Świeciło 2025-12-18 19:31 3. Świat schodzi na psy!!! 2025-12-18 19:17 4. Szczegóły to poda Policja a statysci na scenie z bachorami najlepiej cudowna zabawa u wyżera U.m zakopane WC 24/h a nie cała Rówień w husteczkach 2025-12-18 19:12 5. @Pppp, nie trzeba oglątać tych mediów o których piszesz, wystarczy słuchać i oglądać pozostałych trzech. Karmią papką. Sam głosowałem na KO i myślę, że to mój "wybryk". 2025-12-18 19:12 6. Tatar!! ty siy bier za czyszczenie przystanków na Pardałówce, a nie mąć :) 2025-12-18 19:00 7. Pan Burmustrz do tego bezprawia dopuścił pomimo ostrzeżeń!!!! On pierwszy powinien za to za kraty trafić za zniszczenia brak odpowiedniego nadzoru niegospodarność i wiele innych. # 2025-12-18 17:50 8. karpiku a propos oszustwa to dzisiaj w Londynie w rozprawie o ekstradycję adwokat michała kuczmierowskiego mówił o tym, że jego klient w Polsce nie może liczyć na sprawiedliwy proces, ponieważ w polskich sądach są nieprawidłowo powołani sędziowie :) :) :) Robota ziobry :) 2025-12-18 17:37 9. Wszyscy otwierali to w takim razie kto zamykał? Poprzednik Janusza czyli hrabia Bąk czy może władca wszystkich władców ABC? Chyba tylko władca z Harendy ma zgrabny filmik nakręcony, trochę podobnie w nim wygląda jak Mrowca w filmie "Brat Elvis". 2025-12-18 17:19 10. Dlerka.nowtrska.pełno.blkach
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama