Reklama

2023-01-13 08:00:37

Reklama

Tatry

Kontrowersyjna decyzja burmistrza Zakopanego w sprawie Doliny Goryczkowej

Burmistrz Zakopanego wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji infrastruktury narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Goryczkowej. Naukowcy mówią o negatywnym wpływie tej inwestycji na unikatową przyrodę Tatr. Jest już odwołanie ekologów.

Polskie Koleje Linowe zyskały aprobatę burmistrza Zakopanego, który wydał decyzję środowiskową dla modernizowanego wyciągu narciarskiego w Dolinie Goryczkowej w Tatrach. Wyciąg powstał prawie 55 lat temu i nie spełnia nowoczesnych standardów, więc jego modernizacja będzie wymagała znacznej ingerencji w środowisko.

Rada Naukowa Tatrzańskiego Parku Narodowego wielokrotnie zajmowała się sprawą modernizacji i nie godzi się ani na wydłużenie wyciągu, ani na sztuczne śnieżenie. Prof. Zbigniew Mirek podkreślał: - My chcemy, aby prace modernizacyjne były zminimalizowane, by co najwyżej pozostało tam status quo, a może nawet należałoby jeszcze uprościć tę inwestycję.

Zdaniem ekologów remont wyciągu nie powinien mieć miejsca. Uważają, że burmistrz Zakopanego wydał zgodę na dewastację Tatr. Teraz tą sprawą - po wydaniu decyzji środowiskowej, która określa zakres i warunki możliwych prac - zajęła się Pracowania na rzecz Wszystkich Istot. Ekolodzy przekonują, że do budowy będzie konieczna betoniarnia, która będzie czerpać wodę z Potoku Goryczkowego. Ze względu na trudne położenie terenu, materiały budowlane będą musiały być dostarczane śmigłowcem. Szacunkowo helikopter zrobi 400-450 kursów.

Ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot piszą:

"W samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego, na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów. To zamach na wyjątkową i chronioną przyrodę Tatr.

Burmistrz wydał skandaliczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji infrastruktury narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Goryczkowej, pomimo opinii naukowców o bezsprzecznie negatywnym wpływie tej inwestycji na unikatową przyrodę. Ostatecznie stacja narciarska ma mieć ponad trzykrotnie zwiększoną przepustowość – z 720 osób na godzinę do 2400!

Decyzja burmistrza jest niezgodna z zapisami dyrektywy siedliskowej, a także z przepisami krajowymi. Nie ma także transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, a przedsięwzięcie jest zlokalizowane tuż przy polsko-słowackiej granicy.

Zniszczone zostaną cenne siedliska i gatunki objęte ochroną. Tatry stanowią jeden z najważniejszych obszarów występowania rzadkich i silnie zagrożonych w skali kraju gatunków, m. in. kozicy tatrzańskiej, świstaka tatrzańskiego, cietrzewia, orła przedniego, płochacza halnego. Wiele z tych gatunków to gatunki wysoce antrofobowe, czyli unikające kontaktu z człowiekiem. Zgodnie z opinią naukowców przedsięwzięcie to będzie mieć znaczący, negatywny wpływ na dobrostan niedźwiedzi, dla których Tatry to jedna z najważniejszych ostoi w Polsce. 

W czasach wymierania gatunków, kryzysu klimatycznego, którego efektami są m.in. ocieplenie klimatu, susze, ale i bieda śnieżna, funduje się antyprzyrodniczą i antyspołeczną inwestycję w unikalnym przyrodniczo środowisku Tatr Wysokich. Nie ma naszej zgody na tak niszczycielskie traktowanie bezcennej przyrody. Od ponad 20 lat nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. W zamian za to dewastuje się przyrodę już istniejących parków i okraja ich obszar. Ochrona przyrody to działanie celu publicznego. Takim celem nie są zaś inwestycje narciarskie, będące czystą rozrywką i zyskiem dla bardzo wąskiej grupy biznesowej. Dlatego złożyliśmy odwołanie od decyzji burmistrza Zakopanego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego".


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
2
/ Fot. PP
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
cepr 2023-01-18 17:45:25
Już dawno temu proponowałem,żeby asfalt ciepnąć z Kuźnic przez MT,na KW.Wtedy obyłobysię bez tych 450 lotów,bo gruszki z betonem wjechały by tuż obok obserwatorium.,no i kruszarnia- betoniarnia nie będzie tam potrzebna.
tatrzak 2023-01-13 20:44:21
Dorula weź już się podaj do dymisji, zanim cie odwołają
Zuł 2023-01-13 16:08:49
I może jeszcze KONSERWATOR ZABYTKÓW powinien zgłosić sprzeciw....
druh Marek 2023-01-13 15:20:20
Komitet Obrony Demokracji Swistakow jest za, a nawet przeciw.
Ges 2023-01-13 15:15:54
Czy ta Pracownia to jakas nowa przybudowka kodu ?
rysiaczek 2023-01-13 15:13:28
Niebawem Pracownia/jak sobie zrobic dobrze/ zaskarzy naloty TOPRu na Tatry. I w koncu turysta/nieszczesnik poczuje blogiie obcowanie z natura.
kombajn 2023-01-13 14:42:01
Na Rowni Krupowej Burmistrz dał nam namiastke swojej wizji...
Romano 2023-01-13 14:38:45
Sylwester M im nie przeszkadzał (choć niepier... cały tydzień że w Kościelisku i Małem Cichem było słychać), skoki również nie, apartamentowiec w dolinie też nie, o potężnych inwestycjach u wylotu kościeliskiej i w kuźnicach też nie pisną słowa, ale już remont starej kolejki im przeszkadza. Przedstawiają sprawę jakby ktoś chciał całą dolinę zabetonować a w rzeczywistości podejrzewam że wymienią tylko podpory, silnik i krzesła. O ile wiem to PKL ma ograniczenia - ściśle określone ile ludzi może wywieść na Kasprowy, ale do MO czy Kościeliskiej idą miliony a "pracownia" nie płacze. PS. jestem z branży i jak słyszę że ktoś śnieży chemią to śmiać mi się chce - każdy kto tak twierdzi niech jedzie do Maniów (jedna z 3-4 najlepszych firm armatkowych w Europie) i pokaże gdzie w tym urządzeniu dodaje się tej chemii! Owszem były takie pomysły w latach 80 ale okazało się to całkowicie nieopłacalne i pomysł umarł śmiercią naturalną (można też wziąć trochę śniegu z wyciągu i dać do analizy - okaże się czystszy niż ten z nieba który wyłapuje cały smog.).
fgdby 2023-01-13 14:28:49
@Mm
kopsnij namiar na swojego dostawcę; "(...) tatrzańskie zwierzęta będą jak udomowione, taka jest kolej rzeczy"
hahaha hahaha hahaha haha ....
Jaskrzec 2023-01-13 14:20:42
Pikne te komentarze. "Zróbmy porządny rejon narciarski na bazie Kasprowego" ... Postawmy nowe budynki... Nasnieżajmy... byle bez chemii... Przyroda jest dla Człowieka... A pieniądze z tego zabetonowania każdego możliwego kawałka.?.. Co jak co, ale ten Człowiek liczyć umie...
narcyz 2023-01-13 13:41:49
Szkoda ze tych pseudoekologów nie widać teraz kiedy w sercu TPN 30 tys hołoty będzie drzeć ryja na całego...to Wam nie przeszkadza....,czemu nie blokowaliście tzw "sylwestra marzeń" gdzie wycie Zenka czy Karpiela Bułecki słychać było na Hali Gąsienicowej to Wam nie przeszkadza...nie przeszkadza wam też ze do jednego z najmniejszych parków narodowych na świecie o pow.zaledwie 175 km kw wchodzi ponad 4 mln tzw "turystów"....nie przeszkadza Wam patodeweloperka która ściąga jeszcze więcej ludzi do tego i tak już przepełnionego miasta duszącego się od smogu i korków...próbujecie jedynie zaistnieć tu i teraz, przeszkadza wam modernizacja stoku na Nosalu który przypomnę istnieje od 1953 r!! ,przeszkadza wam tez wyciąg na Goryczkowej który istnieje od 1968r.... zajmijcie sie w końcu pożytecznymi rzeczami a nie wyłudzaniem publicznych pieniędzy i wydawaniem pseudonaukowych opracowań nie mających nic wspólnego z rzeczywistością!!
Mm 2023-01-13 12:42:35
"pracownia..." I wszystko jasne. Może niech się ktoś Klikuszowej i okolic wypowie jak długo musieli czekać na odszkodowania za działki, bo oszołomy musiały oprotestować budowe Zakopianki.
Sikiera 2023-01-13 12:20:17
Kaściy byli jak sprzedawano PKL co za motoły
Biba 2023-01-13 12:11:24
I na co to komu przecież i tak niema tylu chętnych narciarzy z powodu wysokich cen biletów. To już nie te czasy kiedy wszyscy gnali na Kasprowy.
Normal 2023-01-13 12:06:27
Trzeba bronić dziką przyrodę od takich zamiarów. Pasmo Gubalowskie, Gliczarowskie są znakomite do takich inwestycji. Tam trzeba budować piękne trasy nie w Parku Narodowym. Niedługo już nie będzie żadnych miejsc naturalnych ze świętym spokojem. Dramat. Oby Dyrektor Parku nie zezwolił na te inwestycje. Byrcynie wróć!
Sowa 2023-01-13 12:02:49
A jak tam sprawa działek dyrektora TPN w Krakowie?
tom 2023-01-13 11:48:33
To teraz czekam na sprzeciw niemiaszków
Mm 2023-01-13 11:28:10
Jako człowiek dbający o przyrodę i ją szanujący zastanawiam się kim są ci 'ekolodzy naukowcy' ze stowarzyszenia opisanego tutaj? To bardziej tzw ekoterrorysci :( Zrozumcie ludzie kochani, że chodzi we wszystkim o znalezienie złotego środka, a nie blokowanie wszystkiego. Jestem ogromnym fanem Tatr, zimą i latem, turystycznie, taternicko i wspinaczkowo. Nie można robić z przyrody Boga, ani stawiać jej ponad Człowiekiem. Tatry są dla ludzi i zwierząt, należy je otwierać najszerzej jak się da. Przyjdzie kiedyś czas że tatrzańskie zwierzęta będą jak udomowione, taka jest kolej rzeczy, i co w tym złego? To jest życie. Nie jestem wielkim fanem narciarstwa, ale modernizacja Goryczkowej brzmi super. Zróbmy w Tatrach ten 1 porządny rejon narciarski na bazie Kasprowego, z jeszcze 1-2 wyciągami, z nowymi budynkami na szczycie, z zagospodarowaniem, być może nawet ze sztucznym naśnieżaniem (byleby bez chemii). Przyroda jest dla Człowieka, nie obok niego. Planeta to nie Gaja... Pozdrawiam Was skrajni ekolodzy, eko-terrorysci, Jedyni Słuszni Oświeceni itd.... Normalnych pozdrawiam serdecznie
OSZCZYPEK 2023-01-13 11:24:18
WSIOKERSY MAJA KORBĘ TOTALNĄ NIE MAJA INFRASTRUKTÓRY A PUCOM DALEJ,A E KOLODZY NIECH SPADAJA NA DRZEWO DO LASU I NIECH ZYJĄ ZE ZWIERZĘTAMI TYLKO KOMÓRKI I LAPTOPY ZDAĆ POD REGLAMI.
franek 2023-01-13 11:24:04
Bardzo dobra decyzja. Mamy jedną jedyną górę w Tatrach na której można trochę pojeździć. Najwyzszy czas na modernizację.
Odbudowę stoku FIS na Nosalu też popieram. Tyle lat zostało tam zmarnowane.
cholera mnie bierze 2023-01-13 10:59:22
Betoniarnia i kruszarnia na Kasprowym lub Dolinie Goryczkowej hahaha ... to nie jest już niestety śmieszne. Pis-da wszystko zadepcze i zabetonuje, mamona przed oczami i żadnych świętości
bryndza 2023-01-13 10:27:50
Na Nosalu to będzie stacja im. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy co lubi się poślizgać. Prezydentowi się nie odmawia. A kilka drzew to i tak nikt nie zauważy a poza tym korniki. To trza ciąć puki władza sprzyja. Jak tak dalej pójdzie to TPN zajmie się budowaniem kolejek po Podhalu albo przejmie PKL. W tej kartonowej wydmuszce już nic mnie nie zdziwi. A może przekop przez Tatry?
Stryk 2023-01-13 10:22:14
Komuna dała mieszkanko wybudowane na cudzej własności oczywiście wcześniej wywłaszczonej, szybkie uwłaszczenie w nowej Polsce i jest kilka set tysięcy, a nawet może jakiś milionik !
No to teraz można ponarzekać na deweloperkę, na sylwestra marzeń na tych co wynajmują, na tych co żyją z turystyki, na rozwój infrastruktury komunalnej, sportowej.
Blokować inwestycje, krytykować i narzekać !
No można, w razie czego sprzeda się mieszkanko i jakiś milionik wpadnie za który można wrócić do ciepłych krajów i spokojnie się ustawić !
Super macie, nie trzeba się martwić o rynnę, o dach, o podatki od wszystkiego !
Oj ta sprawiedliwość prawna - jednym zabiera żeby innym dać !
koziołek matołek 2023-01-13 10:07:05
Park zamiast ograniczać ruch turystyczny i ingerencje w przyrodę myśli tylko o kasie. Dla PKL to żyła złota a biznesmen z TPN też coś skubnie. Tylko gdzie w tym wszystkim przyroda i zrównoważony rozwój? gdzie statutowa ochrona przyrody? Beton ściele się gęsto.
Q 2023-01-13 09:45:18
zieloni do budy!!
kac vefas 2023-01-13 09:45:12
a jak tam idzie inwestycja TPN-u w trasy na Nosalu, tam dziwnym trafem Rada parku nie była przeciwna, ba!
Poparła nawet wycinkę, budowę nowego krzesła, sztuczne śnieżenie.
Tam pasuję, ale "konkurencje" PKL-u blokujemy.
#SzczytyHipokrzyji
Jasiyk 2023-01-13 09:31:51
Betoniarnia w Tatrach? Kto to se wymyślił? hahaha. Na Podhalu jest kilka betoniarni które transportuja mieszankę betonową gruszkami, nawet po kilkadziesiąt kilometrów, w czasie zanim cement zacznie wiązać i beton będzie twardnieć. No ale "ekolodzy" taka maja wiedzę. Nie są w ogóle zorientowani jak będzie się to odbywać, wypowiadają się na tematy o których nie mają pojęcia i sieją ferment. Zresztą jak to oni zawsze.
raid 2023-01-13 09:18:38
PISowskie motto - zniszczyć wszystko.
and 2023-01-13 09:11:40
Hej, ekolodzy a gdzie byliście i gdzie jesteście jak buduje się moloch w Dolinie Białego. Tego tematu nie ruszacie - bo jest to budowa pod auspicjami jedynej i najwspanialszej partii w dziejach narodu polskiego. Dajcie szansę burmistrzowi. Wojewoda za wydanie zezwolenia został karnie awansowany, może i na to liczy nasz burmistrz.
Locco 2023-01-13 09:00:09
Ciekawe jakby Wam postawili betoniarnie, latali helikopterem nad chalupa i 2400 narciarzy przez podworko jezdzilo czy byscie nie skomleli i plakali? Widac prominentom nie wystarcza ze zniszczyli zakopane. Kasa, kasa, kasa sie liczy, zrobmy sylwestra marzen nad morskim okiem!
Stryk 2023-01-13 08:58:12
Gdzie ci ludzie byli kiedy sprzedawano PKL, pewnie po sprzedaży pomimo, że tereny przygraniczne i ważne przyrodniczo to nie było by protestów. Należy mieć nadzieję, że w Polsce nie ma zielonych finansowanych przez czerwonych i przez ich sponsora czyli przez WWP !
LD oczywiście pilnuje teraz interesu nowych właścicieli i też warto by wiedzieć kto złożył wniosek ? Kto się tak naprawdę kryje za firmą PKL ?
spd 2023-01-13 08:09:44
No się zaczął pisk i skowyt tzw. "ekologów". Wyjcie głośniej to się dalej poniesie. :)

Reklama
2023-01-31 21:04 Czekali na wygraną aż 433 dni 2023-01-31 20:45 Rekordowy wynik sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej 2023-01-31 19:44 Szwarc, mydło i powidło, meble, miody i siekiery kupisz na Krupówkach prosto z chodnika 2023-01-31 18:43 Uwaga! Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 1 2023-01-31 17:46 Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników 2 2023-01-31 17:01 Największy wybór odśnieżarek i zestawów traktorowych w Polsce 2023-01-31 16:46 Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Podhala. W nocy możliwa śnieżna burza 4 2023-01-31 16:31 Ślubowanie strażaka z Kościeliska 1 2023-01-31 16:30 Kalendarz pełen góralskich skarbów. Konkurs dla czytelników 2023-01-31 15:55 Witamy Mistrza Świata. Witold Skupień, Mistrz Świata wrócił do domu (WIDEO) 1 2023-01-31 15:00 Co się dzieje w Białej Wodzie? Dyskusja na sesji w Szczawnicy 5 2023-01-31 14:30 Zabawa ostatkowa z pomocą Filipkowi 2023-01-31 14:00 Joł, joł, Jowisz! - CeZik zaśpiewał w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-31 14:00 W Gronkowie rządy młodych 2023-01-31 13:30 Teatr Chrząszcz w Trzcinie na ferie 2023-01-31 13:09 Jurgowski - to najpopularniejsza nazwa stacji narciarskiej w Jurgowie (WIDEO) 1 2023-01-31 13:00 Pieniądze policzone! Nowy Targ zebrał prawie 72 tysiące złotych! 3 2023-01-31 12:56 Jak dobrać długość łóżka do wzrostu? 2023-01-31 12:54 Polecane końcówki do szczoteczek sonicznych marki SEYSSO 2023-01-31 12:15 Tyle promili we krwi i jeszcze kierował autem! 6 2023-01-31 11:52 Zmarła Anna Czerwińska, wybitna himalaistka 2023-01-31 11:44 Czym są wyroby garmażeryjne i czy warto je kupować? 2023-01-31 11:39 Górskie Krainy Światła - poczuj magię zimy i lokalnej tradycji w ośrodkach PKL 2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 1 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 1 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 1 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 4 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO) 2023-01-30 13:35 Ferie na lodzie z darmową nauką jazdy dla dzieci i młodzieży
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Dołącz do nas - facebook