Reklama

2023-01-22 18:00:16

Reklama

Nowy Targ

Czy pomnik z czerwonoarmistami i sowiecką gwiazdą powinien zniknąć z nowotarskiego cmentarza?

Petycję z tej sprawie złożył Tadeusz Morawa, prezes oddziału Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu.

Chodzi o kwaterę na nowotarskim cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze sowieccy polegli w 1945 roku. Choć nikt nie ma zamiaru ruszać grobów, to zdaniem kombatantów - wzniesiony w tym miejscu pomnik powinien zniknąć. Płaskorzeźby przedstawiają bowiem radzieckich "wyzwolicieli" z bronią w ręku, a w centralnym miejscu sowiecką gwiazdę. Stąd można to podciągnąć pod propagowanie ustroju komunistycznego.

Ogień i służalczy hołd sowietom?

Jak zauważa Tadeusz Morawa, sprawa jest skomplikowana i dość trudna. - Umowa między Polską a Rosją odnośnie do cmentarzy nie obliguje nas do służalczego hołdu składanego sowietom. Jeszcze bardziej dziwi fakt, że urzędnicy składają tam wiązanki podczas państwowych uroczystości. Czy taka postawa jest edukacją? Czy władza traktuje to jako pomnik wyzwolenia czy zniewolenia? 

Tadeusz Morawa nie omieszkał przy okazji przypomnieć roli Józefa Kurasia "Ognia", który przeprowadził oddziały Armii Czerwonej przez góry, a potem podporządkował się sowieckim władzom. Zajadły krytyk kontrowersyjnego partyzanta nie dodał, że po krótkim epizodzie Ogień przeszedł do czynnej walki z komunistycznymi władzami.

Niech wojewoda rozstrzygnie

 Sprawa sowieckiego pomnika omawiana była na komisji skarg, wniosków i petycji. Tu szybko okazało się, że decyzji o jego przeniesieniu nie może podjąć miejski samorząd, bo leży ona w kompetencji wojewody.

Jednak i w tym przypadku na przeszkodzie może stanąć fakt, że w ustawie o zakazie propagowania komunizmu jest zapis, że pomniki znajdujące się na cmentarzach jej nie podlegają.

Jeśli nie można będzie pomnika usunąć, to przynajmniej zostanie on "przysłonięty" przez pomnik katyński, który właśnie ma zostać wyremontowany, a stoi tuż obok sowieckiej kwatery.

Podczas dyskusji radni skupili się na wątku petycji związanym ze składaniem przez urzędników wiązanek pod sowieckim pomnikiem.  

To nie jest sprawa administracyjna

Bartłomiej Garbacz zauważa, że pomnik dokumentuje pewną prawdę historyczną, że Nowy Targ został wyzwolony. - Ale nie musimy tego kultywować i okazywać symboli szacunku - dodaje, proponując, by petycję rozpatrzeć tylko w tej części, a wątek przeniesienia pomnika zostawić wojewodzie.

- To nie jest kwestia formalna, czy radny, urzędnik czy osoba trzecia ma składać kwiaty, być w garniturze czy mundurze. To nie jest sprawa administracyjna, tym nie powinna zajmować się rada - przekonuje Łukasz Ambroży, prawnik urzędu miasta. - Nie znam procedury nakazującej bądź zakazującej składania kwiatów. To nie kwestia na petycję. Nie widzę potrzeby rozdzielania aktu na dwie części, sprawa powinna być przekazana wojewodzie. Jak pomnika nie będzie, to nie będzie wiązanek - dodaje.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jeszczce większe Ooooo 2023-01-23 16:34:35
Przeczytałem "komentarze" Witka, turni, myślącego inaczej. Nie wiem czemu, ale do tego czasu odnosiłem wrażenie, ze to PiS jest prorosyjskie, proputinowskie, propokomunistyczne. Wszyscy oni dotychczas mnie przekonywali, ze PiS właśnie takie jest. Dlaczego teraz okazało się, że jest dokładnie na odwrót? Że to właśnie oni są... a PiS.... ? Jednak szczyt "logiki" osiągnął tutaj miszcz intelektu, abc! No bo nie kto inny, jak on/ona napisał/ła, że : "to nasza historia, (komuna) jej nie wolno nam wygumkować. ", by zaraz potem dodać: " że w październiku wyślemy również ich (komunę) na śmietnik historii." No, coś takiego, to mógł wymyślić tylko totalny imbecyl. I kto tutaj jest anty, a kto prokomunistyczny????????
goguś napisał: "resztę pomników z przestrzeni publicznej usuńcie raz na zawsze" - ta, szczególnie te kacze, pisowskie. Prezydenta L. Kaczyńskiego i JPII

Ps, trzeba było w Z. zostawić nazwę AdolfHitlerPlatz. W końcu to..... wasza historia. A jej nie wolno wygumkowywać!
dziadeek 2023-01-23 16:29:33
@franek. Piszesz że - "Pomników wehrmachtu u nas nie ma." Są, tylko o innym wydźwięku.
Przez 45 lat wpajano nam kto strzelał w tył głowy polskim oficerom w Katyniu.
Jako mały smark słuchałem dyskusji dorosłych na ten temat. Nie raz się zastanawiam jak to możliwe, że mało kto miał wtedy radio, nie było skrzynek z kłapiącymi dziobami politykierami, nie było internetu (młodzi w to nie wierzą), a ludzie wiedzieli "cystom prowde".
Mamy "pomniki" bytności żołnierzy niemieckich u nas, n.p. Palace. Taki był kurs że niemiecki żołnierz to be, a radziecki cacy. Wygląda na to, że teraz się to odwraca.
Ino patrzeć, że tak jak ktoś niżej napisał postawią pomnik Wackowi.
Taż popieram wpis @Romano.
wesoły Darek 2023-01-23 11:40:58
Zapewnę są tacy, co chcą podmienić gwiazę sowiecką na to coś, co stoi w gnoju.
bujać to my 2023-01-23 11:10:35
@franek , naoglądałeś się przedwojennych filmów archiwalnych, jak facet przebrany za babę i odwrotnie. Tak, tak byliśmy awangardą w Europie, każdy się z nami liczył zwłaszcza militarnie, podobnie jak teraz czytając Czechy. Cała polityczna elita. Ja jak @boruta popieram @Romano.
to już nie Polska 2023-01-23 11:08:03
Mnie osobiście, jako Polaka, boli to że wciąż nie mamy wraku tupolewa i katastrofa nadal wykorzystywana jest do celów politycznych w celu podzielenia społeczeństwa. Jako krajowi suwerennemu, stawiającemu wysoko honor i ojczyznę, kierującemu się polską racją stanu powinno nam zależeć na zdobyciu wraku za każdą cenę. Nie wyobrażam sobie by amerykanie zostawili gdzieś na świecie samolot w którym zginął ich prezydent. Jeszcze w dniu katastrofy miejsce zostałoby zabezpieczone siłami zbrojnymi i nikt obcy nie mógłby się zbliżyć do wraku na kilometr. A szczątki w ciągu tygodnia byłyby przewiezione do ameryki.
Niestety nadal jesteśmy jedynie wasalami realizującymi polecenia mocodawców ze wschodu, zachodu i zza oceanu. Nikomu nie zależy na odzyskaniu wraku samolotu z największej narodowej katastrofy. A raczej obecna ekipa modli się by nie wrócił bo świetnie mogą rozgrywać tą tragedię. O wraku cisza ale sprzęt wojskowy, czołgi, samoloty, partioty wysyłamy na Ukrainę do walki z Rosją. Tylko dlatego że jest polecenie z USA inaczej siedzielibyśmy jak mysz pod miotłą bojąc się odezwać. Załatwiamy czyjeś interesy a nasze olewamy i wtapiamy na każdym kroku. Ten kraj to kompletna wydmuszka bez przyszłości, bez ideałów, bez honoru i patologicznie niską samooceną.
Jak już ktoś zauważył wcześniej. Te pomniki powinny pozostać chociażby jako memento dla młodych że wolność nie jest dana raz na zawsze, przynajmniej ta prawdziwa. Bo ta dzisiejsza iluzja jest funta kłaków nie warta. Szacunek do miejsc pochówku powinien odróżniać nas od barbarzyńców. Lecz zaślepienie nienawiścią jest obecnie zatrważające i podjudzane przez propagandę. Co nóż szuka się okazji do zaognienia stosunków z Rosją. Zastanówcie się kto będzie ginął na tej wymodlonej wojnie. My, nasze rodziny, dzieci... dla polityków jesteśmy tylko mięsem armatnim bo oni wraz z rodzinami uciekną za ocean. Po wojnie wrócą upomnieć się o swoje urzędy i apanaże.
franek 2023-01-23 10:38:26
@tyle

Dziadostwo?
Ty naprawdę taki słaby z historii jesteś? Kraj który powstał z 3 zaborów, po 123 latach nieistnienia, na początku jeszcze wojna z ruskim, a jednak w kilkanaście lat Polska mocno poszła do przodu. A ty, wzorem komunistycznych podręczników, piszesz "dziadostwo".
Litości, człowieku, poczytaj trochę.
boruta 2023-01-23 10:23:48
@Romano. Popieram na 100%. Właśnie taka informacja.
Dziadek 2023-01-23 09:49:27
Historie nie tworzą małe jednostki, historie tworzą Ci co stoją na czele mocarstw. Układ po II wojnie ustalił Stalin, Churchil i Roosevelt . Tak jest i obecnie. Rządzący nami napinają muskulki a decyzje zapadają gdzie indziej.
Popatrzyłem na ten pomnik i on nie rani moich uczuć. Polegli zwykli żołnierze mięso armatnie. Jestem zwolennikiem że grobów się nie narusza niech każdy spoczywa w pokoju. A że ktoś medialnie chce zaistnieć to jego sprawa. Mamy Polskie cmentarze i pomniki w Rosji, na Białorusi. a jakby tam zaczęli niszczyć nasze pomniki. Myślmy trochę jako społeczeństwo bo na razie to jest wciskany nam bełkot propagandowy odnośnie pewnych spraw dotyczących ostatniego roku.
witi 2023-01-23 09:33:29
..... I pamiętajcie chłopy ze wsi, że gdyby nie było bloku wschodniego, to nie byłoby planu Marszała jako konkurencji. Dobrze się teraz gęga i gdyba, dalej 90% chodziłoby latać do wychodka w drewniokach. Patrz po 1 WŚ.
tyle 2023-01-23 09:09:47
@franek, byłoby takie samo dziadostwo, jak przed 1939 chociaż Świat parł do przodu. Brak konkurencji polityczno ustrojowej to widać na wet po kapitale bo już przestał mieć ludzką twarz.
czopek 2023-01-23 09:03:14
Zostawcie pomniki i inne pamiątki historyczne w świętym spokoju bo za chwilę wnuki przestaną wierzyć, że w Polsce był sowiecki komunizm.
Romano 2023-01-23 08:56:10
Zostawić prosty napis: "Tu spoczywają żołnierze Armii Czerwonej którzy polegli na ziemi nowotarskiej w walkach z Niemcami w 1945 r." I tyle...
500+ 2023-01-23 08:40:49
Teraz pis-bolszewicy robią punkty wyborcze na grobach niewinnych żołnierzy, niebawem wasze groby, pomniki i inne budowle będą wywracać publicznie tak jak robią z pedofilami w sutannach.
Pis-bolszewicka partia di delegalizacji jak cała policja szymczyka od granatnika.
Pis-bolszewicy w natarciu ze swoim wodzem TW BALBINA, teraz wezmą się za niszczenie grobów, nie ważne, ale trzeba podnieść notowania.

Macie pole do popisu pis-bolszewicy w Zakopanem obok byłego dw. PKS pomnik tzw. OGNIA do rozwałki, jak możecie hołubić watażkę, samozwańczego majora, on był kpr, a potem ppor. z UBECJI, tyle i aż tyle.

Postawcie sobie jeszcze pomnik Wacka Krzeptowski - Sabała Szefa, Komendanta GORALEN VOLK, pasuje wam, a szczególnie w Zakopanem tam wam wszystko wcisną nawet watażkę ognia co synek chce bańke kasy za bandyterkę ojca.
Tadeusz Morawa, syn AK-WiN 2023-01-23 08:19:24
Panu Łukaszowi Ambrożemu coś się pomyliło. Jeżeli chce dalej składać wieńce pod pomnikiem zniewolenia to niech zakupi za swoje pieniądze, a nie za pieniądze nas Polaków. Wczoraj obchodzona była 160 rocznica Powstania Styczniowego ,ciekaw jestem czy składał hołdy sowietom?
gog 2023-01-23 03:19:12
groby miejsce pamięci sołdatów zostawcie, ale resztę pomników z przestrzeni publicznej usuńcie raz na zawsze
franek 2023-01-23 02:49:55
@dziadeek
Jakby stalin razem z hitlerem nie napadli nas w 1939 to też by wszystko inaczej wyglądało.
A do czerwca 1941 to byli sojusznicy, którzy dokonali 4 rozbioru Polski.
Pomników wehrmachtu u nas nie ma, więc najwyższy czas usunąć też armię czerwoną.
jeszczce większe Ooooo 2023-01-23 00:44:32
Przeczytałem "komentarze" Witka, turni, myślącego inaczej. Nie wiem czemu, ale do tego czasu odnosiłem wrażenie, ze to PiS jest prorosyjskie, proputinowskie, propokomunistyczne. Wszyscy oni dotychczas mnie przekonywali, ze PiS właśnie takie jest. Dlaczego teraz okazało się, że jest dokładnie na odwrót? Że to właśnie oni są... a PiS.... ? Jednak szczyt "logiki" osiągnął tutaj miszcz intelektu, abc! No bo nie kto inny, jak on/ona napisał/ła, że : "to nasza historia, (komuna) jej nie wolno nam wygumkować. ", by zaraz potem dodać: " że w październiku wyślemy również ich (komunę) na śmietnik historii." No, coś takiego, to mógł wymyślić tylko totalny imbecyl. I kto tutaj jest anty, a kto prokomunistyczny????????
Ps, trzeba było w Z. zostawić nazwę AdolfHitlerPlatz. W końcu to..... wasza historia. A jej nie wolno wygumkowywać!
dziadeek 2023-01-22 21:28:26
Jak by w czerwcu 1941 Hitler nie zaatakował ZSRR, to pewnie problemu z grobami rosyjskich źołnierzy byśmy nie mieli. I pytanko się nasuwa, jak by dziś wyglądała Europa gdy by historia inaczej się potoczyła.
Problem w tym, że bytność żołnierzy Wermachtu na ziemiach polskich jest inaczej widziany przez niektóre środowiska jak bytność żołnierzy Armii Czerwonej.
Są tacy co by się cieszyli jak by po polskich ziemiach jeździły tygrysy, i są tacy co by się cieszyli jak by jeździły tanki.
@abc - na POważnie wierzysz, że kłamstwami, straszeniem, obrażaniem i obiecankami w jesieni wygracie wybory?
Wyrazy współczucia!
myślący inaczej 2023-01-22 21:05:15
Nie! Widać, że brakuje PiSowszczykom grobów do rozkopywania.
abc 2023-01-22 20:19:26
zostawić. to nasza historia, jej nie wolno nam wygumkować.
wyburzanie pomników jej nie zmieni.
zjednoczeni przy korycie próbują nam komunę przywrócić ale mam nadzieję, że w październiku wyślemy również ich na śmietnik historii.
turnia 2023-01-22 19:58:04
Nie!!!
Z Miasta 2023-01-22 19:05:58
Ciekawszy byłby tekst o likwidacji pomnika "Ognia" . Bliższy "Tygodnikowi". No i pan Morawa mógłby mocniej zaistnieć w tzw mediach.
Witek 2023-01-22 18:45:11
Ginęli zwykli i proś i żołnierze. Szli na śmierć na obcej ziemi. To nie ich wina że polegli. Zostawcie ich groby w spokoju. Wojewoda to pisior chory z nienawiści do tego narodu. Teraz będziecie się mścić na ich grobach za pajaca Putina
Ooooooo 2023-01-22 18:37:25
Czy Jurecki w ogóle nie ma żadnych wątpliwości?????????????????????????????????????????????????

Reklama
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni PRACOWNIKÓW OGÓLNOBUDOWLANYCH na pełny etat. Praca całoroczna na terenie Podhala. wysokie wynagrodzenie. Możliwość zamieszkania. 509 670 775
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia DOM W KLIKUSZOWEJ - długoterminowo. 509 679 085.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU z doświadczeniem, z szerokim zakresem działań marketingowych. Mail. biznes@hotelcrocus.pl, tel. 601 913 262
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  KIEROWNIK POKOJOWYCH w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-31 21:43 Kraków i Zakopane. Dwa pogodowe światy 2023-01-31 21:04 Czekali na wygraną aż 433 dni 2023-01-31 20:45 Rekordowy wynik sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej 2023-01-31 19:44 Szwarc, mydło i powidło, meble, miody i siekiery kupisz na Krupówkach prosto z chodnika 2 2023-01-31 18:43 Uwaga! Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 1 2023-01-31 17:46 Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników 3 2023-01-31 17:01 Największy wybór odśnieżarek i zestawów traktorowych w Polsce 2023-01-31 16:46 Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Podhala. W nocy możliwa śnieżna burza 4 2023-01-31 16:31 Ślubowanie strażaka z Kościeliska 1 2023-01-31 16:30 Kalendarz pełen góralskich skarbów. Konkurs dla czytelników 2023-01-31 15:55 Witamy Mistrza Świata. Witold Skupień, Mistrz Świata wrócił do domu (WIDEO) 1 2023-01-31 15:00 Co się dzieje w Białej Wodzie? Dyskusja na sesji w Szczawnicy 5 2023-01-31 14:30 Zabawa ostatkowa z pomocą Filipkowi 1 2023-01-31 14:00 Joł, joł, Jowisz! - CeZik zaśpiewał w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-31 14:00 W Gronkowie rządy młodych 2023-01-31 13:30 Teatr Chrząszcz w Trzcinie na ferie 2023-01-31 13:09 Jurgowski - to najpopularniejsza nazwa stacji narciarskiej w Jurgowie (WIDEO) 1 2023-01-31 13:00 Pieniądze policzone! Nowy Targ zebrał prawie 72 tysiące złotych! 3 2023-01-31 12:56 Jak dobrać długość łóżka do wzrostu? 2023-01-31 12:54 Polecane końcówki do szczoteczek sonicznych marki SEYSSO 2023-01-31 12:15 Tyle promili we krwi i jeszcze kierował autem! 6 2023-01-31 11:52 Zmarła Anna Czerwińska, wybitna himalaistka 2023-01-31 11:44 Czym są wyroby garmażeryjne i czy warto je kupować? 2023-01-31 11:39 Górskie Krainy Światła - poczuj magię zimy i lokalnej tradycji w ośrodkach PKL 2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 1 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 1 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 1 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 4 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-31 21:37 1. Miasto syfu, bezprawia i discopolo. Dramat!!! Może opłacani przez nad burmistrze ruszą tyłki i wezmą się do roboty!!!!! 2023-01-31 21:04 2. Myślicie że można tak bezkarnie pomagać i organizować zbiórki dla chorych dzieci...??? Już PIS się o to postara byście pomocy szukali jedynie w kościele. A jak jesteście tacy przedsiębiorczy w ratowaniu własnych dzieci to dawać podatki na TVP, rydzyka i obajtka. gospodarka.dziennik.pl - 31.01.2023 "25 stycznia br. na dodatkowym posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji posłowie PiS zaproponowali wywrócenie tego systemu. Chcą, aby opodatkowane zostały darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 54 180 zł (albo 81 270 zł i 103 360 zł jeśli darowizny przekazują osoby najbliższe odpowiednio z II i I grupy podatkowej). Dzień później zmiana została przegłosowana przez Sejm. Przyjęte przez Sejm zmiany w podatku od darowizn są więc niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych. Teraz zmianami zajmie się Senat." 2023-01-31 20:53 3. "Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników." Rolnicy też mają problemy z coraz większymi ilościami ukraińskiego zboża. tyna.info.pl - 17.23, 31.01.2023 "Stowarzyszenie "Oszukana Wieś" zapowiedziało serię protestów przeciwko "niekontrolowanemu napływowi zbóż z Ukrainy" 2023-01-31 20:49 4. I gdzie sołtys tej wsi. Widać że czarna strefa mu nie przeszkadzaja... tylko upierdliwi mieszkańcy. Przydałaby się u nas taka kontrola z USA jak na Ukrainie. money.pl - 31.01.2023 16:41 "Amerykanie wysłali swoich ekspertów do Kijowa, by ci sprawdzili sposób realizacji amerykańskiej pomocy wojskowej i finansowej. Informację tę potwierdziła przed kilkoma dniami podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland. (...) To pokłosie ujawnionej niedawno afery korupcyjnej..." 2023-01-31 19:48 5. Też daje w palnik, szczególnie po wiadomościach w tvp 2023-01-31 19:47 6. Wielkie cuda 2023-01-31 19:45 7. Szkoda że Sikorski nie zażądał od Kaczyńskiego żeby ten wpłacił te 50000zł na WOŚP i to przed kamerami. 2023-01-31 19:41 8. @arp co ty pier..... ? 2023-01-31 19:30 9. to za pierwsze miejsce jest teraz srebro? 2023-01-31 19:06 10. Uwaga! Szok! Sensacja!
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka