Reklama

2023-01-22 18:00:16

Nowy Targ

Czy pomnik z czerwonoarmistami i sowiecką gwiazdą powinien zniknąć z nowotarskiego cmentarza?

Petycję z tej sprawie złożył Tadeusz Morawa, prezes oddziału Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu.

Chodzi o kwaterę na nowotarskim cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze sowieccy polegli w 1945 roku. Choć nikt nie ma zamiaru ruszać grobów, to zdaniem kombatantów - wzniesiony w tym miejscu pomnik powinien zniknąć. Płaskorzeźby przedstawiają bowiem radzieckich "wyzwolicieli" z bronią w ręku, a w centralnym miejscu sowiecką gwiazdę. Stąd można to podciągnąć pod propagowanie ustroju komunistycznego.

Ogień i służalczy hołd sowietom?

Jak zauważa Tadeusz Morawa, sprawa jest skomplikowana i dość trudna. - Umowa między Polską a Rosją odnośnie do cmentarzy nie obliguje nas do służalczego hołdu składanego sowietom. Jeszcze bardziej dziwi fakt, że urzędnicy składają tam wiązanki podczas państwowych uroczystości. Czy taka postawa jest edukacją? Czy władza traktuje to jako pomnik wyzwolenia czy zniewolenia? 

Tadeusz Morawa nie omieszkał przy okazji przypomnieć roli Józefa Kurasia "Ognia", który przeprowadził oddziały Armii Czerwonej przez góry, a potem podporządkował się sowieckim władzom. Zajadły krytyk kontrowersyjnego partyzanta nie dodał, że po krótkim epizodzie Ogień przeszedł do czynnej walki z komunistycznymi władzami.

Niech wojewoda rozstrzygnie

 Sprawa sowieckiego pomnika omawiana była na komisji skarg, wniosków i petycji. Tu szybko okazało się, że decyzji o jego przeniesieniu nie może podjąć miejski samorząd, bo leży ona w kompetencji wojewody.

Jednak i w tym przypadku na przeszkodzie może stanąć fakt, że w ustawie o zakazie propagowania komunizmu jest zapis, że pomniki znajdujące się na cmentarzach jej nie podlegają.

Jeśli nie można będzie pomnika usunąć, to przynajmniej zostanie on "przysłonięty" przez pomnik katyński, który właśnie ma zostać wyremontowany, a stoi tuż obok sowieckiej kwatery.

Podczas dyskusji radni skupili się na wątku petycji związanym ze składaniem przez urzędników wiązanek pod sowieckim pomnikiem.  

To nie jest sprawa administracyjna

Bartłomiej Garbacz zauważa, że pomnik dokumentuje pewną prawdę historyczną, że Nowy Targ został wyzwolony. - Ale nie musimy tego kultywować i okazywać symboli szacunku - dodaje, proponując, by petycję rozpatrzeć tylko w tej części, a wątek przeniesienia pomnika zostawić wojewodzie.

- To nie jest kwestia formalna, czy radny, urzędnik czy osoba trzecia ma składać kwiaty, być w garniturze czy mundurze. To nie jest sprawa administracyjna, tym nie powinna zajmować się rada - przekonuje Łukasz Ambroży, prawnik urzędu miasta. - Nie znam procedury nakazującej bądź zakazującej składania kwiatów. To nie kwestia na petycję. Nie widzę potrzeby rozdzielania aktu na dwie części, sprawa powinna być przekazana wojewodzie. Jak pomnika nie będzie, to nie będzie wiązanek - dodaje.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jeszczce większe Ooooo 2023-01-23 16:34:35
Przeczytałem "komentarze" Witka, turni, myślącego inaczej. Nie wiem czemu, ale do tego czasu odnosiłem wrażenie, ze to PiS jest prorosyjskie, proputinowskie, propokomunistyczne. Wszyscy oni dotychczas mnie przekonywali, ze PiS właśnie takie jest. Dlaczego teraz okazało się, że jest dokładnie na odwrót? Że to właśnie oni są... a PiS.... ? Jednak szczyt "logiki" osiągnął tutaj miszcz intelektu, abc! No bo nie kto inny, jak on/ona napisał/ła, że : "to nasza historia, (komuna) jej nie wolno nam wygumkować. ", by zaraz potem dodać: " że w październiku wyślemy również ich (komunę) na śmietnik historii." No, coś takiego, to mógł wymyślić tylko totalny imbecyl. I kto tutaj jest anty, a kto prokomunistyczny????????
goguś napisał: "resztę pomników z przestrzeni publicznej usuńcie raz na zawsze" - ta, szczególnie te kacze, pisowskie. Prezydenta L. Kaczyńskiego i JPII

Ps, trzeba było w Z. zostawić nazwę AdolfHitlerPlatz. W końcu to..... wasza historia. A jej nie wolno wygumkowywać!
dziadeek 2023-01-23 16:29:33
@franek. Piszesz że - "Pomników wehrmachtu u nas nie ma." Są, tylko o innym wydźwięku.
Przez 45 lat wpajano nam kto strzelał w tył głowy polskim oficerom w Katyniu.
Jako mały smark słuchałem dyskusji dorosłych na ten temat. Nie raz się zastanawiam jak to możliwe, że mało kto miał wtedy radio, nie było skrzynek z kłapiącymi dziobami politykierami, nie było internetu (młodzi w to nie wierzą), a ludzie wiedzieli "cystom prowde".
Mamy "pomniki" bytności żołnierzy niemieckich u nas, n.p. Palace. Taki był kurs że niemiecki żołnierz to be, a radziecki cacy. Wygląda na to, że teraz się to odwraca.
Ino patrzeć, że tak jak ktoś niżej napisał postawią pomnik Wackowi.
Taż popieram wpis @Romano.
wesoły Darek 2023-01-23 11:40:58
Zapewnę są tacy, co chcą podmienić gwiazę sowiecką na to coś, co stoi w gnoju.
bujać to my 2023-01-23 11:10:35
@franek , naoglądałeś się przedwojennych filmów archiwalnych, jak facet przebrany za babę i odwrotnie. Tak, tak byliśmy awangardą w Europie, każdy się z nami liczył zwłaszcza militarnie, podobnie jak teraz czytając Czechy. Cała polityczna elita. Ja jak @boruta popieram @Romano.
to już nie Polska 2023-01-23 11:08:03
Mnie osobiście, jako Polaka, boli to że wciąż nie mamy wraku tupolewa i katastrofa nadal wykorzystywana jest do celów politycznych w celu podzielenia społeczeństwa. Jako krajowi suwerennemu, stawiającemu wysoko honor i ojczyznę, kierującemu się polską racją stanu powinno nam zależeć na zdobyciu wraku za każdą cenę. Nie wyobrażam sobie by amerykanie zostawili gdzieś na świecie samolot w którym zginął ich prezydent. Jeszcze w dniu katastrofy miejsce zostałoby zabezpieczone siłami zbrojnymi i nikt obcy nie mógłby się zbliżyć do wraku na kilometr. A szczątki w ciągu tygodnia byłyby przewiezione do ameryki.
Niestety nadal jesteśmy jedynie wasalami realizującymi polecenia mocodawców ze wschodu, zachodu i zza oceanu. Nikomu nie zależy na odzyskaniu wraku samolotu z największej narodowej katastrofy. A raczej obecna ekipa modli się by nie wrócił bo świetnie mogą rozgrywać tą tragedię. O wraku cisza ale sprzęt wojskowy, czołgi, samoloty, partioty wysyłamy na Ukrainę do walki z Rosją. Tylko dlatego że jest polecenie z USA inaczej siedzielibyśmy jak mysz pod miotłą bojąc się odezwać. Załatwiamy czyjeś interesy a nasze olewamy i wtapiamy na każdym kroku. Ten kraj to kompletna wydmuszka bez przyszłości, bez ideałów, bez honoru i patologicznie niską samooceną.
Jak już ktoś zauważył wcześniej. Te pomniki powinny pozostać chociażby jako memento dla młodych że wolność nie jest dana raz na zawsze, przynajmniej ta prawdziwa. Bo ta dzisiejsza iluzja jest funta kłaków nie warta. Szacunek do miejsc pochówku powinien odróżniać nas od barbarzyńców. Lecz zaślepienie nienawiścią jest obecnie zatrważające i podjudzane przez propagandę. Co nóż szuka się okazji do zaognienia stosunków z Rosją. Zastanówcie się kto będzie ginął na tej wymodlonej wojnie. My, nasze rodziny, dzieci... dla polityków jesteśmy tylko mięsem armatnim bo oni wraz z rodzinami uciekną za ocean. Po wojnie wrócą upomnieć się o swoje urzędy i apanaże.
franek 2023-01-23 10:38:26
@tyle

Dziadostwo?
Ty naprawdę taki słaby z historii jesteś? Kraj który powstał z 3 zaborów, po 123 latach nieistnienia, na początku jeszcze wojna z ruskim, a jednak w kilkanaście lat Polska mocno poszła do przodu. A ty, wzorem komunistycznych podręczników, piszesz "dziadostwo".
Litości, człowieku, poczytaj trochę.
boruta 2023-01-23 10:23:48
@Romano. Popieram na 100%. Właśnie taka informacja.
Dziadek 2023-01-23 09:49:27
Historie nie tworzą małe jednostki, historie tworzą Ci co stoją na czele mocarstw. Układ po II wojnie ustalił Stalin, Churchil i Roosevelt . Tak jest i obecnie. Rządzący nami napinają muskulki a decyzje zapadają gdzie indziej.
Popatrzyłem na ten pomnik i on nie rani moich uczuć. Polegli zwykli żołnierze mięso armatnie. Jestem zwolennikiem że grobów się nie narusza niech każdy spoczywa w pokoju. A że ktoś medialnie chce zaistnieć to jego sprawa. Mamy Polskie cmentarze i pomniki w Rosji, na Białorusi. a jakby tam zaczęli niszczyć nasze pomniki. Myślmy trochę jako społeczeństwo bo na razie to jest wciskany nam bełkot propagandowy odnośnie pewnych spraw dotyczących ostatniego roku.
witi 2023-01-23 09:33:29
..... I pamiętajcie chłopy ze wsi, że gdyby nie było bloku wschodniego, to nie byłoby planu Marszała jako konkurencji. Dobrze się teraz gęga i gdyba, dalej 90% chodziłoby latać do wychodka w drewniokach. Patrz po 1 WŚ.
tyle 2023-01-23 09:09:47
@franek, byłoby takie samo dziadostwo, jak przed 1939 chociaż Świat parł do przodu. Brak konkurencji polityczno ustrojowej to widać na wet po kapitale bo już przestał mieć ludzką twarz.
czopek 2023-01-23 09:03:14
Zostawcie pomniki i inne pamiątki historyczne w świętym spokoju bo za chwilę wnuki przestaną wierzyć, że w Polsce był sowiecki komunizm.
Romano 2023-01-23 08:56:10
Zostawić prosty napis: "Tu spoczywają żołnierze Armii Czerwonej którzy polegli na ziemi nowotarskiej w walkach z Niemcami w 1945 r." I tyle...
500+ 2023-01-23 08:40:49
Teraz pis-bolszewicy robią punkty wyborcze na grobach niewinnych żołnierzy, niebawem wasze groby, pomniki i inne budowle będą wywracać publicznie tak jak robią z pedofilami w sutannach.
Pis-bolszewicka partia di delegalizacji jak cała policja szymczyka od granatnika.
Pis-bolszewicy w natarciu ze swoim wodzem TW BALBINA, teraz wezmą się za niszczenie grobów, nie ważne, ale trzeba podnieść notowania.

Macie pole do popisu pis-bolszewicy w Zakopanem obok byłego dw. PKS pomnik tzw. OGNIA do rozwałki, jak możecie hołubić watażkę, samozwańczego majora, on był kpr, a potem ppor. z UBECJI, tyle i aż tyle.

Postawcie sobie jeszcze pomnik Wacka Krzeptowski - Sabała Szefa, Komendanta GORALEN VOLK, pasuje wam, a szczególnie w Zakopanem tam wam wszystko wcisną nawet watażkę ognia co synek chce bańke kasy za bandyterkę ojca.
Tadeusz Morawa, syn AK-WiN 2023-01-23 08:19:24
Panu Łukaszowi Ambrożemu coś się pomyliło. Jeżeli chce dalej składać wieńce pod pomnikiem zniewolenia to niech zakupi za swoje pieniądze, a nie za pieniądze nas Polaków. Wczoraj obchodzona była 160 rocznica Powstania Styczniowego ,ciekaw jestem czy składał hołdy sowietom?
gog 2023-01-23 03:19:12
groby miejsce pamięci sołdatów zostawcie, ale resztę pomników z przestrzeni publicznej usuńcie raz na zawsze
franek 2023-01-23 02:49:55
@dziadeek
Jakby stalin razem z hitlerem nie napadli nas w 1939 to też by wszystko inaczej wyglądało.
A do czerwca 1941 to byli sojusznicy, którzy dokonali 4 rozbioru Polski.
Pomników wehrmachtu u nas nie ma, więc najwyższy czas usunąć też armię czerwoną.
jeszczce większe Ooooo 2023-01-23 00:44:32
Przeczytałem "komentarze" Witka, turni, myślącego inaczej. Nie wiem czemu, ale do tego czasu odnosiłem wrażenie, ze to PiS jest prorosyjskie, proputinowskie, propokomunistyczne. Wszyscy oni dotychczas mnie przekonywali, ze PiS właśnie takie jest. Dlaczego teraz okazało się, że jest dokładnie na odwrót? Że to właśnie oni są... a PiS.... ? Jednak szczyt "logiki" osiągnął tutaj miszcz intelektu, abc! No bo nie kto inny, jak on/ona napisał/ła, że : "to nasza historia, (komuna) jej nie wolno nam wygumkować. ", by zaraz potem dodać: " że w październiku wyślemy również ich (komunę) na śmietnik historii." No, coś takiego, to mógł wymyślić tylko totalny imbecyl. I kto tutaj jest anty, a kto prokomunistyczny????????
Ps, trzeba było w Z. zostawić nazwę AdolfHitlerPlatz. W końcu to..... wasza historia. A jej nie wolno wygumkowywać!
dziadeek 2023-01-22 21:28:26
Jak by w czerwcu 1941 Hitler nie zaatakował ZSRR, to pewnie problemu z grobami rosyjskich źołnierzy byśmy nie mieli. I pytanko się nasuwa, jak by dziś wyglądała Europa gdy by historia inaczej się potoczyła.
Problem w tym, że bytność żołnierzy Wermachtu na ziemiach polskich jest inaczej widziany przez niektóre środowiska jak bytność żołnierzy Armii Czerwonej.
Są tacy co by się cieszyli jak by po polskich ziemiach jeździły tygrysy, i są tacy co by się cieszyli jak by jeździły tanki.
@abc - na POważnie wierzysz, że kłamstwami, straszeniem, obrażaniem i obiecankami w jesieni wygracie wybory?
Wyrazy współczucia!
myślący inaczej 2023-01-22 21:05:15
Nie! Widać, że brakuje PiSowszczykom grobów do rozkopywania.
abc 2023-01-22 20:19:26
zostawić. to nasza historia, jej nie wolno nam wygumkować.
wyburzanie pomników jej nie zmieni.
zjednoczeni przy korycie próbują nam komunę przywrócić ale mam nadzieję, że w październiku wyślemy również ich na śmietnik historii.
turnia 2023-01-22 19:58:04
Nie!!!
Z Miasta 2023-01-22 19:05:58
Ciekawszy byłby tekst o likwidacji pomnika "Ognia" . Bliższy "Tygodnikowi". No i pan Morawa mógłby mocniej zaistnieć w tzw mediach.
Witek 2023-01-22 18:45:11
Ginęli zwykli i proś i żołnierze. Szli na śmierć na obcej ziemi. To nie ich wina że polegli. Zostawcie ich groby w spokoju. Wojewoda to pisior chory z nienawiści do tego narodu. Teraz będziecie się mścić na ich grobach za pajaca Putina
Ooooooo 2023-01-22 18:37:25
Czy Jurecki w ogóle nie ma żadnych wątpliwości?????????????????????????????????????????????????
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane- sprzedam dom na ulicy Grunwaldzkiej.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCE KAMERUŃSKIE Z JAGNIĘTAMI. 602 152 568.
 • PRACA | dam
  PRACA! Praca w schronisku górskim (weekendowa i sezonowa lipiec-sierpień). Atrakcyjne wynagrodzenie, mile widziane doświadczenie. Praca na zmywaku, na barze lub jako pomocy kuchenna.. 886207326 schroniskoturbacz.pttk@gmail.com
  Tel.: 886207326
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam bale z sianokiszonką. 536955255
  Tel.: 536955255
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Piekarnia - cukiernia w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia - cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • PRACA | dam
  AMW Rewita Oddział Rewita Kościelisko ma do wynajęcia lokale usługowo-biurowe w Kościelisku, przy ul. Nędzy-Kubińca 103 naprzeciw Urzędu Gminy Kościelisko. Lokale o powierzchni od 7 do 24 m2. Możliwość połączenia lokali. Kontakt: 601953386
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ŁAZIENKI, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. USŁUGI STOLARSKIE. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-12 19:00 Dziesiątki zniczy, dwa krzyże i zdjęcia zmarłych ustawione przez rodzinę 1 2024-04-12 18:00 A gdyby usługę na drodze do Morskiego prowadzić tak, jak w Dol. Kościeliskiej i tylko do Wodogrzmotów? 2024-04-12 17:00 Dlaczego miasto nie zezłomuje starych wraków, tylko urządza im cmentarzysko na Zoniówce? 12 2024-04-12 16:00 Pod Giewontem złożono hołd ofiarom Golgoty Wschodu 2 2024-04-12 15:30 Wiosenne metamorfozy w nowotarskiej bibliotece 2024-04-12 15:00 Wykluczony z grona ratowników TOPR, bo sprzedał czekan tragicznie zmarłej dziewczyny 16 2024-04-12 14:30 Własny biznes w górach? Otwórz sklep Żabka w Zakopanem lub okolicach 2024-04-12 14:01 Zdrowe przepisy na każdą porę roku: Kreatywne pomysły na pyszne koktajle i odżywcze dania 2024-04-12 14:00 Kobieta dała się oszukać metodą na blika 2024-04-12 13:48 Serum z witaminą C i krem z filtrem SPF - dlaczego to niezastąpiony duet kosmetyków na co dzień? 2024-04-12 13:00 Chciał okraść sklep ale trafił na nieumundurowanych policjantów 1 2024-04-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2 2024-04-12 11:59 Kluczowe składniki diety dla zdrowia stawów: Jak wspierać kości i stawy naturalnie? Joint Protex Forte i RiseUp Multiactive Collagen Calivita 2024-04-12 11:00 Uderzyli w gang tytoniowy, dziesięciu zatrzymanych za 11 mln lewych papierosów (WIDEO) 2024-04-12 10:30 Co jest lepsze - fotowoltaika czy wiatrak przydomowy? 2024-04-12 10:29 Fronty akrylowe czy lakierowane? 2024-04-12 10:00 XXVI Gminne Prezentacje Form Teatralnych (ZDJECIA I WIDEO) 2024-04-12 09:32 Omen. Co wydarzyło się na początku? Mamy dla Was bilety na film 2024-04-12 08:59 Takie widoki z Przełęczy Kondrackiej (WIDEO) 2024-04-12 08:00 Duch ciało kamień w jednym (WIDEO) 2024-04-11 21:45 Owce już się pasą, a to oznacza, że jest już pyszny bundz i bryndza 4 2024-04-11 21:00 Tokarz i Garbacz jednoczą się przed wyborami - chcą rządzić razem (WIDEO) 9 2024-04-11 21:00 Bobry kontra pszczoły 9 2024-04-11 20:19 Walka na rodzinne pikniki wyborcze w Zakopanem 37 2024-04-11 20:00 Wyjechali już hulajnogami na drogi 3 2024-04-11 19:30 Można sobie zrobić krzywdę. Studzienka się zapada 4 2024-04-11 19:01 Mundurowa młodzież pamięta - porządki na żydowskim cmentarzu (WIDEO) 2024-04-11 19:00 Wojna plakatowa w Zakopanem 10 2024-04-11 18:30 Czadowe spotkanie z Miłoszem Kalicińskim i Beatą Nowik 2024-04-11 18:15 Uważaj na żmije. Można je spotkać na górskich szlakach 2024-04-11 17:32 Rozmawiamy z Marcinem Ganderą, nowym wójtem Białego Dunajca (WIDEO) 2024-04-11 16:59 Fundacja Viva! odpowiada fiakrom, którzy wożą turystów do Morskiego Oka 13 2024-04-11 16:31 Pięćdziesiąt mandatów jednego dnia 7 2024-04-11 16:30 Kolejna seniorka oszukana metodą na policjanta 1 2024-04-11 16:08 Jechał ciągnikiem, nie uwierzycie ile miał promili 3 2024-04-11 16:00 Kobieta też może być dobrym ratownikiem GOPR 2024-04-11 15:00 Dużo chmur, zero opadów, w Tatrach wędrowniczki wychodzą spod śniegu 2024-04-11 14:01 Agnieszka Nowak Gąsienica ociepla wizerunek. Łukasz Filipowicz dementuje plotki (WIDEO) 33 2024-04-11 13:10 Konferencja prasowa Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka (WIDEO) 4 2024-04-11 12:30 Pieniądze na samochody pożarnicze 2 2024-04-11 12:04 Znamy szczegóły porannego zadymienia w Białym Dunajcu 2024-04-11 11:00 Na majówkę ruszą nowe linie komunikacyjne łączące Zakopane z Doliną Chochołowską 2 2024-04-11 10:30 Autobiografia jednego z byłych liderów Kościoła Scjentologicznego. Mamy dla Was książkę 2 2024-04-11 10:00 Zaczyna się remont Bajki w Tylmanowej 1 2024-04-11 09:00 Ostatnie rozdanie 2024-04-11 08:20 Zadymienie w Białym Dunajcu. 2024-04-11 07:45 Nocny pożar w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-10 21:52 Jest umowa, będzie blok 1 2024-04-10 21:15 Tu o wyniku wyborów decydował dosłownie jeden głos 5 2024-04-10 20:26 Wszystkie aniołki Apoloniusza Rajwy. Poldek, kochamy Cię! (ZDJĘCIA, WIDEO) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-12 19:20 1. Ciekawe czy poszkodowane rodziny z Zakopanego złożyły już pozwy? 2024-04-12 19:18 2. Czy tym nie powinien się zainteresować jakiś wojewódzki urząd ochrony środowiska? Tak pytam, dla kolegi co dostał mandat za kiepowanie na przystanku. 2024-04-12 19:14 3. Bród, smród i ubóstwo upudrowane i ubrane w markowe ciuchy. To obraz naszej władzy niestety. 2024-04-12 19:12 4. Każdy kandydat obiecuje - normalne. A może warto popatrzyć na doświadczenie: GF - jedna kadencja w roli radnego, ANG - 2 kadencje w roli vice. Myślę że same dobre intencje i chciejstwo nie wystarczą żeby rządzić miastem. 2024-04-12 19:10 5. Fachowcy wykształceni na szóstkę. Po prostu Brawo urzędnicy !!! 2024-04-12 18:54 6. Zaraz urząd zaś będzie opowiadał że to jest ustawka jak z misiem z Krupówek :) 2024-04-12 18:54 7. Wykonać, czyli zbudować trzeci pas do lewoskrętu, teraz rozumiesz? 2024-04-12 18:52 8. Dobre jak to Trzaskoś powiedział zimówka jest korzystnym punktem aby śmieci zamieść pod dywan o nic z tym nie robić. Brawo urząd miasta . 2024-04-12 18:31 9. Na początek chylę czoło przed ratownikami TOPR. Ani ja, ani wielu ludzi nie podjęli by się takiego zajęcia. Z różnych powodów. A co do wykluczonego? Uważam że słuszna decyzja. Analogicznie ja, jako strażak gdy prowadzę działania przy wypadku samochodowym, po wyciągnięciu poszkodowanego z auta mogę "na pamiątkę " lub w ramach "rekompensaty" pozbierać rzeczy z auta? Rozsypane pieniądze, telefony, czy inne wartościowe rzeczy? Rzecz karygodna i nie możliwa do wytłumaczenia. 2024-04-12 18:26 10. ....bardzo trudna do oceny sytuacja... masa wątpliwości. ale jeśli przyjmiemy, że ratownik TOPR musi być jak żona cezara...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania