Reklama

2023-02-18 09:00:29

Zakopane

Przedszkola prowadzone przez siostry zakonne mogą zostać zamknięte

Tak podsumowała na komisji ekonomiki zmniejszenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych o 16 procent siostra Alicja Sobecka, dyrektorka przedszkola sióstr Urszulanek w Zakopanem na Jaszczurówce.

Przedstawicielki czterech przedszkoli prowadzonych przez siostry zakonne pojawiły się na komisji edukacji w zakopiańskim urzędzie miasta. Wspierali je rodzice


Siostra dyrektorka przedstawiła charakter działalności przedszkoli katolickich. - Niespodziewane zmniejszenie dotacji w styczniu zachwiało egzystencją naszego przedszkola. Nie mieliśmy pieniędzy na wypłaty dla naszych pracowników. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 1933 r. Czyli odkąd istnieje nasze przedszkole - mówiła.

Radny Zbigniew  Szczerba i Krzysztof Wiśniowski próbowali wskazywać środki, z których można byłoby pozyskać finanse na dotacje np. ze środków przeznaczonych na działania antyalkoholowe. Pytali, czy w tych ciężkich czasach konieczne jest ozdabianie miasta kwiatkami i malowanie rond. Zwrócili też uwagę na fakt, że zmniejszyła się subwencja państwowa na szkolnictwo i trzeba uderzyć do parlamentarzystów, aby wrócić do poziomu sprzed kilku lat. 

Zastępczyni burmistrza Agnieszka Nowak - Gąsienica podkreślała, że w budżecie miejskim znalazło się o 13 milionów mniej pieniędzy przeznaczonych ogólnie na szkolnictwo. Zarzucała radnym, że to dlatego, iż zawetowali podwyżkę podatków od nieruchomości.

O tym czy radni zdołają pomóc czterem z pięciu zakopiańskich, niepublicznych przedszkoli, prowadzonych przez siostry. Jakie wnioski przegłosowano na komisji i co na to Stanisław Karp przewodniczący komisji ekonomiki, który również był obecny, dowiecie się z kolejnego papierowego wydania Tygodnika Podhalańskiego. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
galerianka 2023-02-19 00:46:34
Funkcjonariusze kościoła nadal nie uświadamiają sobie że pieniądze nie powinny być dla nich najważniejsze...

"Ze względu na duże braki personalne zdecydowałyśmy, że w wakacje tego roku opuszczamy nasz dom w Szczecinku. Ta nasza decyzja wielu mieszkańców napełniła wielkim bólem. Dziękujemy za wszelkie wyrazy bliskości z nami, za modlitwy, za listy z ostatnich tygodni. Stanowią one piękne świadectwo zaangażowania sióstr i wielowymiarowej troski o ludzi. Jesteśmy wdzięczne Bogu za to, że dom tak dobrze zapisał się w ludzkiej pamięci" - czytamy w liście otwartym, podpisanym przez siostrę Leticię Skurę, przełożoną generalną zgromadzenia sióstr niepokalanek.

Alleluja!
nikt 2023-02-18 21:46:12
Pytanie: czy kasę obcięto tylko tym siostrzanym przedszkolom czy także innym? a szkoły? bo to chyba też ta sama działka - czy im nie obcięto kasy? no więc jeżeli innym też zabrano, to niby dlaczego akurat te prowadzone przez siostry mają być uprzywilejowane?
Zmartwiona 2023-02-18 14:56:15
@rodzic, chyba jednak z mężem i dziećmi do klasztoru mnie nie przyjmą :)
Masz rację, że w naszym kraju możemy wytargować coś tylko medialnym nagłośnieniem sprawy - pełna zgoda.
Dlatego niech to wybrzmi - gminy dostały dużo mniej kasy na oświatę ( jedna gmina sobie z tym poradziła, inna nie ) , trzeba o tym pomyśleć przy najbliższych wyborach ....
rodzic 2023-02-18 14:32:51
Droga "Zmartwiona"! A raczej siostro dyrektorko! Gdyż jak widać jesteś doskonale zorientowana w realiach :-) Wydaje mi się że akurat luzu mamy aż nadto, szczególnie w wychowaniu i gospodarowaniu publicznym groszem. Natomiast wiara w obiektywizm jest równie urojona jak ta katolicka.

Jestem jednak za otartą dyskusją na tematy tak ważne dla naszych dzieci - wszystkich bez wyjątku. Każde zamiatanie pod dywan i wyciszanie sprawy kojarzy mi się jedynie z powiedzeniem że "pieniądze lubią ciszę". Czyli okradanie kogoś za plecami by obdarować innych. Dokładnie taki standard obowiązuje obecnie w naszym kraju. I proszę nie liczyć na szczeble hierarchii gdyż obecnie w tym kraju można coś wytargować jedynie medialnym nagłośnieniem sprawy. Jak to miało miejsce w przypadku podatku od zbiórek publicznych.
Zmartwiona 2023-02-18 14:02:05
@rodzic chyba nie znasz realiów. Przedszkole prywatne bez żadnych dotacji z gminy to samo czesne od 1000 zł wzwyż + koszty wyżywienia i raczej 500 plus na to nie wystarczy :(
Jak przeczytasz uważnie to zauważysz, że odnoszę się do wszystkich przedszkoli - nie tylko zakonnych ...
Sprecyzuj proszę w jaki sposób siostry wbijają zęby w mieszkańców???
A skąd wiesz o czym siostry rozmawiały z Prezydentem ;) ja nie wiem, ale widać,że tam byłaś i uczestniczyłaś w tej rozmowie :)
Jak w każdej organizacji istnieją szczeble hierarchii i to gminy w całej Polsce odpowiadają za przedszkola prowadzone na swoim terenie, nie we wszystkich gminach dotację zmniejszono ....
Chyba przydałoby się nam wszystkim więcej luzu i obiektywizmu, chodzi o dobro naszych dzieci - wszystkich bez wyjątku :)
Wojtek 2023-02-18 13:59:56
Ja akurat źle wspominam ochronkę. Ciągłe podziały na bogatych i biednych zwłaszcza w jedzeniu. Tego nie dało się NIE zauważyć, tak się kształtował charakter człowieka. To były lata 70te. .... i te dziwne nazwy sióstr, fabiola, błazeria i takie tam. Wróciłem do państwowego, chociaż rodzice musieli mnie dowozić 10 km.
rodzic 2023-02-18 13:34:07
Szanowna "Zmartwiona"! Proszę się nie martwić. Każdy rodzic w tym tekturowym państwie-wydmuszce dostaje od zaślepionego żądzą władzy i nienawiścią starca 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Czyli na takie przedszkole powinno wystarczyć. Nasi rodzice i dziadkowie nie dostawali żadnych zasiłków i jakoś nas wychowali, często z dużym poświęceniem i kosztem wielu wyrzeczeń. Teraz co krok zasiłki, dopłaty i tarcze a przedszkolanki nadal żądają pieniędzy z budżetu. Też mnie martwi że włodarze wyrzucają pieniądze w sylwestrowe błoto lecz deklarują się jako katolicy więc proszę przemówić do ich bogobojnych sumień by przeznaczyli te środki na ważniejsze cele w tym na wsparcie WSZYSTKICH przedszkoli, nie tylko siostrzanych. A o obcięciu środków na edukację zdecydował nie kto inny tylko umiłowany przez wszystkich katolików rząd i stojący za nim JAROSŁAW KACZYŃSKI. To rząd zmienił warunki finansowania w trakcie roku szkolnego a nie gminy. Dlaczego siostry urszulanki nie rozmawiały na ten temat z prezydentem Dudą podczas ostatniej wizyty 15.01.2023? Przecież ta decyzja zapadła na szczeblu centralnym a nie w gminach. Tymczasem siostry wbijają zęby do gminy i mieszkańców a podczas wizyty prezydenta się modliły.

"Dnia 15.01.2023 r. w godzinach przedpołudniowych odwiedził naszą wspólnotę Pan Prezydent RP Andrzej Duda. Towarzyszył mu Ks. Kapelan Zbigniew Kras. Po krótkiej modlitwie w kaplicy miało miejsce piękne spotkanie ze wspólnotą sióstr, a następnie Pan Prezydent nawiedził pokój papieski i wpisał się do Księgi pamiątkowej.
Było to dla nas niezwykle podniosłe, a jednocześnie pełne pokoju i radości spotkanie."
Zmartwiona 2023-02-18 13:12:07
@antypisior - no właśnie jest wolność i nikt nie każe, ani nie zmusza do oddania dziecka do przedszkola/szkoły prowadzonych przez osoby kościelne. Widać, że nie miałeś do czynienia z takimi placówkami prowadzonymi w naszym mieście... Tak się składa, że wszystkie te przedszkola mają bardzo dobre opinie i rodzice chcą, aby ich pociechy uczęszczały właśnie do takich placówek. Tutaj nie ma żadnego przymusu. To nie są "ochronki" jak za bardzo dawnych czasów, to są dobrze wyposażone przedszkola z dobrą kadrą nauczycielską i wychowawczą. Trójka moich dzieci uczęszczała do jednego z takich przedszkoli i wszystko było zawsze "ok".
Wylewamy "dziecko z kąpielą" - wchodzimy w podziały polityczne, a nie walczymy o dobro wszystkich dzieci w naszym mieście ...
Mirka 2023-02-18 13:00:26
Ja moje dziecko posłałam do przedszkola prywatnego, nie dlatego że było mnie stać, gdyż byłam samotną matką, ale dlatego że przedszkola zakonnic funkcjonowały tylko do 16, a wiadomo jak się pracuje w Zakopanem . Pracowałam do 17, a przedszkole było czynne do 17:30 więc mogłam to ogarnąć.
Czytelnik 2023-02-18 12:59:45
Czytam i nie dowierzam jaki jest atak na przedszkola prowadzone przez siostry. Proszę popytać ludzi, którzy mają i mieli tam dzieci. Przedszkola prowadzone przez siostry to najlepsze przedszkola w tym mieście i niejedno dziecko uratowały - bo inne przedszkola nie chciały zajmować się takim dzieckiem bo np.stwarzały za dużo kłopotu? bo miało złą wymowę? Tam jest atmosfera rodzinna a nie jakaś "sztywna placówka". Kto w ogóle wpadł na ten pomysł aby dotacje zmniejszać? Radzę aby ci, którzy na to wpadli odwiedzili takie przedszkola, zrobili wywiad wśród rodziców a później podejmowali decyzję. To najlepsze placówki w tym mieście, wspaniałe grono, dzieci mają wielką wiedzę po takim przedszkolu a przede wszystkim są otoczone serdeczną opieką. Porównując takie przedszkole do zwykłego to NIEBO A ZIEMIA. A zadowolone dzieci są najlepszym przykładem. Wynoszą na późniejsze życie wiele wartości ale do was to można mówić i tak znajdzie się 1000 osób, które jak to w modzie i propagandzie przystało będą zawsze i wszędzie atakować kościół.
galerianka 2023-02-18 12:56:27
@jarek, iks lat temu kościół utrzymywali wierni a nie państwo. Zakonnicy i siostry zakonne zajmujące się różnymi działalnościami od wieków powinni być traktowani na równi z przedsiębiorcami a nie pod płaszczykiem wiary domagać się ustępstw, ulg, dotacji, zwolnień, nieruchomości za złotówkę, zmiany w planie przestrzennym i pozwolenia na budowę galerii handlowej. Albo wiara albo biznesy. Nikt nikogo nie zmusza do prowadzenia przedszkoli, browarów, galerii handlowych. Jeśli ktoś czerpie zyski z działalności to niech płaci podatki i uczciwie się rozlicza i poddaje kontroli jak wszyscy. W przeciwnym wypadku to nieuczciwa konkurencja, która nie przystoi osobom wierzącym w wiarę katolicką i papieża. No chyba że to się potem wyspowiada. To co innego.
toro 2023-02-18 12:51:08
Kiedyś w Jaszczurówce był dom dziecka. Dokładnie tam, gdzie jest przedszkole teraz...
stały czytelnik 2023-02-18 12:44:25
W artykule jest wyraźnie napisane że nasz poroniony nierzad zmniejszył dotację budżetową do szkolnictwa w trakcie roku szkolnego więc akurat tutaj miasto powinno wyrównać różnicę ze swoich dochodów np z dochodu za Sylwestra bo powinno sprzedać swój wizerunek za grubą kasę to TVP się reklamuje Zakopanem a nie odwrotnie nie było telewizji a Zakopane było znane w całej Europie. Bumiś jednak woli służyć jedyniesłusznej fuca z metra ciętego niż mieszkańcom
Rodzic 2023-02-18 12:38:12
Jestem rodzicem dziecka które ukończyło takie przedszkole i widać że Ci którzy tu krytykują siostry nie mają pojęcia jak to wygląda i są negatywnie nastawieni do kleru. Przedszkole to są 4 siostry i 14 pracowników. Czyli 14 rodzin do wykarmienia. Jak tak krytykujesz przedszkole i chcesz jego zamknięcia to daj pracę 14 ludziom jak jesteś taki mądry....dzieci około 70 na jedno przedszkole. Państwowe przedszkole nie dałoby rady.
stodoła marzeń sołtysa 2023-02-18 12:31:27
W dorulandzie lepiej rozwalić kasę na imprezę disco polo promującą LGBT+ niż pomóc rodzinom, mieszkańcom, dzieciom. To tylko góral katolik coś takiego może wymyślić.
antypisior 2023-02-18 12:01:51
Jak można oddać dzieci pod opiekę takim dziwolągom, ja nie twierdzę od razu że każdy ksiądz albo zakonnica są źli, ale jeśli ktoś świadomie skazuje się na takie życie to coś jest z nim nie halo. Gdyby taka kobieta miała jakikolwiek instynkt macierzyński albo po prostu lubiła dzieci , to żyłaby jak normalni ludzie i miała swoje dzieci , w rodzinie mam zakonnicę i dzieci bym nie zostawił pod jej opieką.
:) 2023-02-18 11:42:10
A ja bym pozabierał dotacje. Będzie taniej. Może kasę przesuną na niezbędne ścieżki rowerowe albo obniżą podatki. Będziecie szczęśliwi ... do czasu posiadania potomstwa przedszkolnego. I będzie jęk, że nie miejsca w przedszkolach. Zawsze jest rewers i awers, ale przecież koszula bliższa ciału :)
jarek 2023-02-18 11:40:43
@ galerianka, iks lat temu byłem w przedszkolu prowadzonym przez siostry i do dziś mam bardzo dobre wspomnienia. Moi znajomi swoje dzieci zapisywali do przedszkola prowadzonego przez siostry i też mają dobrą opinię. Swoją drogą wszem wiadomo, iż zakonnicy, siostry zakonne od wieków zajmowali się różnymi działalnościami i proponuję Ci nie rozwijać tego typu sporów
franek 2023-02-18 11:40:30
To miasteczko odwiedzają miliony ludzi rocznie. Tu powinno być pieniędzy jak lodu.
Władze do zmiany.
Zmartwiona 2023-02-18 11:15:41
Drogi "rodzicu" tu nie chodzi o zarabianie, tylko właśnie o to, żeby nie trzeba było podnosić czesnego od rodziców. Prowadzenie przedszkoli jest obowiązkiem gminy i nie ma znaczenia czy prowadzenie przedszkoli powierza się prywatnym firmom ,czy zakonom. Każde przedszkole ponosi wydatki na ogrzewanie, prąd, wodę itp, zatrudnia po kilkunastu pracowników - w przeważającej większości osoby świeckie ( nauczyciele, pedagodzy, pomoce itd) każdy pracownik musi dostać wynagrodzenie, . Rok szkolny to okres wrzesień-sierpień i na ten okres każdy dyrektor planuje budżet. Nagła zmiana zasad finansowania w ciągu roku szkolnego powoduje zachwianie budżetu takiej placówki. Uczciwe byłoby, żeby gmina poinformowała o planowanym zmniejszeniu dotacji przed rozpoczęciem roku szkolnego.
To trochę tak, jakby podpisać umowę o pracę na rok z określonym wynagrodzeniem, a po czterech miesiącach dowiedzieć się, że jednak będę zarabiał dużo mniej, bo tak chce pracodawca....
Najbardziej martwi to,że włodarze naszego miasta wolą współfinansować "wątpliwe" imprezy typu Sylwester Marzeń kosztem wszystkich naszych dzieci, bo właśnie za to drogi " rodzicu" zapłacisz, płacąc po 80 zł miesięcznie dodatkowego czesnego w swoim przedszkolu. I zapłacą wszyscy rodzice w placówkach publicznych i niepublicznych, bo jak wynika z artykułu pieniędzy na oświatę jest mniej.
Grzegorx 2023-02-18 11:09:20
W Zakopanem sa tez inne prywatne przedszkola którym też należy pomóc nie tylko przedszkola Sióstr które i tak sa zwolnione z niektórych podatków chyba mam rację?
galerianka 2023-02-18 11:07:04
@jarek, sugerujesz że prowadzenie katolickiego przedszkola ma inny cel niż zdobywanie nowych wiernych przez wychowanie katolickie...? Chyba nie insynuujesz że siostrom chodzi o pieniądze...
katopislam 2023-02-18 10:53:38
Stopień finansowania kościoła przez państwo już dawno zamienił nas w państwo wyznaniowe. Jeszcze kilka lat i zamiast konstytucji będzie nas obowiązywać jakieś kanony biblijne a władzę przejmie korpus strażników majątku rydzyka.
rodzic 2023-02-18 10:24:58
Jak nie miały na wypłatę dla "pracowników"? To do zakonu idzie się zarabiać? Cała ta "posługa" to biznes i targanie hajsu od państwa z naszych podatków. Niech dofinansuje ich fundusz kościelny, rydzyk czy inny gad zbierający na tacę od oczadzonych wiarą. Dlaczego inne prywatne przedszkola mogły podnieć opłatę o 80 złotych od dziecka i nie jęczą na komisji o jałmużnę tylko funkcjonują normalnie i mają na wypłaty. Gdzie tu równe traktowanie placówek? A jak nie miały na wypłaty to może warto zrobić kontrolę i sprawdzić czy nie doszło do niegospodarności. Przecież siostry są od modlenia a nie od biznesu może co pokręciły w księgowości i trza wyprostować. Ciekawe kiedy była kontrola finansowania tych placówek?
jarek 2023-02-18 10:20:19
@ galerianka, to uważasz, że wychowanie przedszkolne u sióstr ma aż taki wpływ :) a później dzieci mają aż tak sprane mózgi :)
jarek 2023-02-18 09:53:58
zgadzam się z wypowiedzią @ups, ale np. gdyby Czarnek wspomógł takie ośrodki zamiast dopiero co powstałe fundacyj ki, to na pewno duża część społeczeństwa nie miałaby nic przeciwko
galerianka 2023-02-18 09:53:05
"Przedszkola prowadzone przez siostry zakonne mogą zostać zamknięte" - i chwała bogu, amen. Po kłopocie.
Edukacją powinno zajmować się świeckie państwo kształtując światłych obywateli. A nie kościół produkując wiernych poddanych.
ups 2023-02-18 09:15:46
Skoro przedszkole jest niepubliczne to dlaczego finansować jego działalność ze środków publicznych, tym bardziej że nawet do tych publicznych rodzice muszą dokładać ze swoich, bo państwo wszystkiego nie finansuje. W dodatku jeśli są to przedszkola prowadzone przez siostry to powinny starać się o pomoc ze środków kościoła, zakonu itd. ,a nie państwa , miasta, gminy...
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ZDROWIE I URODA
  Odtrucie po alkoholu/kroplówki-wizyty domowe. Dojazd do pacjenta 24/H Pełen profesjonalizm, dyskrecja. telefon 507240999. 507240999
  Tel.: 507240999
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA MT 125, 2017r., bardzo ładny i zadbany. Zarejestrowany i ubezpieczony. Można na nim jeździć z kat. B. Możliwość zakupu za dodatkową opłatą mało używane: kask, kurtka i rękawiczki rozmiar L oraz buty rozmiar 43 (niskie). Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni osobę na stanowisko KIEROWNIK ROBÓT BUDOWLANYCH, MAJSTER BUDOWLANY do nadzoru i koordynacji prac budowlanych. 602629623 SIKORAPBT@INTERIA.PL
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko:malarz, cieśla, zbrojarz, murarz, operator koparko ładowarki. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIERA, EKSPEDIENTKĘ. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM z działką 1450 m2, Ciche Górne - 602 444 205.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię szwaczkę do prostego szycia w Poroninie. 602393185
  Tel.: 602393185
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  Poszukuję stylistki paznokci do salonu w Zakopanem . Oferuję dobre wynagrodzenie, bazę klientek, elastyczne godziny pracy, miłą atmosferę. Zachęcam do kontaktu pod numerem 881922674. 881922674 papiez.aneta@gmail.com
  Tel.: 881922674
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY PRACOWNIKOW DO PRACY W HOLANDI!! DO BUDOWY NAMIOTOW ORAZ PRACY W MAGAZYNIE.NA KONTRAKT CZASOWY LUB STALY Z ZAKWATEROWANIEM.DOBRE WYNAGRODZENIE.ZAINTERESOWANYCH PROSZE O KONTAKT TEL 0031 616955169,MAILOWY ela@vanvugtverhuur.nl. 0031 616955169 , Herenengstraat 26 ela@vanvugtverhuur.nl
  Tel.: 31
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADĘ LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Domalik Piotr w Ostrowsku zatrudni od zaraz , pomocnika budowlanego i majstra budowlanego , proszę o kontakt telefoniczny. 504 105 320
  Tel.: 504
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCJNE RĘCZNE CEMENTOWO-WAPIENNE, ZACIERANE PIASKIEM KWARCOWYM. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCYJNE RĘCZNE. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE, SZYBKIE TERMINY REALIZACJI. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZIARZ przyjmie zlecenia. 696 688 324.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - ROLNĄ, LUB DOM DO REMONTU ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  PRZYJĘCIA KOMUNIJNE, IMPREZY INTEGRACYJNE, itp.- KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE, MONTAŻ ŚNIEGOŁAPÓW ORAZ WENTYLACJI. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
2023-04-01 22:10 Zmarł dr Robert Janik zasłużony lekarz, były naczelnik TOPR 2023-04-01 21:45 Adamowski na burmistrza? Już jeden kandydat 1 kwietnia się zgłosił 2023-04-01 21:00 Ocalić Betlejemkę - co z drewnianą remizą po sprzedaży działki? 2023-04-01 20:10 Niedźwiedź zajrzał na Cyrhlę - wystraszył go dopiero pies Harnaś 2023-04-01 19:35 Gdzie jest Lolo? Kocurek zginął, a pani Grażyna się martwi 2023-04-01 19:00 Jutro niedziela handlowa! To jedna z niewielu takich okazji w roku! 1 2023-04-01 18:00 Nie ma szans na budowę hali lodowej. Ale jest nowa koncepcja! 2023-04-01 17:00 Dachowanie na zakopiance. Utrudnienia w ruchu w stronę Podhala! (WIDEO LIVE) 2023-04-01 16:00 Młodzi piłkarze KS Zakopane atakowali, ale Wisła Kraków strzelała gole (ZDJĘCIA) 2023-04-01 15:00 To nie Prima Aprlis! Dziś ruszył spływ Dunajcem (WIDEO) 3 2023-04-01 14:30 Pomnik rozstrzelanych w Kuźnicach. Prelekcja Lesława Dalla 2 2023-04-01 14:00 Gdzie zatrzymać samochód by obejrzeć festiwal balonów? 2023-04-01 13:30 Bieg Hasiora. Ruszyły zapisy 2023-04-01 13:00 Marcin Żarnecki ruszył rowerem dookoła Europy (WIDEO) 3 2023-04-01 12:30 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej. Dwie osoby ranne 2023-04-01 12:30 Zmarł ppor. Andrzej Chowaniec. Miał 28 lat. Wojskowy pogrzeb w poniedziałek 2023-04-01 12:00 Wreszcie jest decyzja w sprawie wiatraków na Podhalu 11 2023-04-01 11:00 Słodkości dla Cyprianka 2023-04-01 10:00 Wstyd na drodze prowadzącej nad Białkę 3 2023-04-01 09:00 Jutro dzień świadomości autyzmu - już dziś kawa z niebieską pianką 2023-04-01 08:00 Parzygnat za Kolasę. Jest nowy zastępca wojta 1 2023-03-31 21:19 Biogazownia na kontrolowanym (WIDEO) 6 2023-03-31 20:25 Tu powstaje potężny odwiert wód geotermalnych, nocą wiertnia wygląda niesamowicie (WIDEO) 2023-03-31 20:00 Małgorzata Bury zwyciężyła w konkursie na plakat promujący Zakopane 3 2023-03-31 19:00 Uwaga, oszuści działający metodą na blika znowu w akcji 2 2023-03-31 18:03 Baloniarze zieją ogniem, czyli odlotowa Małopolska nad przełomem Białki (WIDEO) 2023-03-31 17:19 Czym są szkolenia BHP online? 2023-03-31 17:00 Tłumy muszą przeciskać się między autami, bo straganiarze zajmują chodnik 8 2023-03-31 16:00 Marcin Żarnecki przemierzy rowerem 20 tysięcy kilometrów by ratować Kamilkę (WIDEO) 6 2023-03-31 15:00 Spływ Dunajcem czas zacząć 3 2023-03-31 14:00 W Zakopanem przy Średniej Krokwi wyrośnie trybuna na dwa tysiące kibiców 4 2023-03-31 13:00 Nowotarska onkologia na finiszu 3 2023-03-31 12:38 Strażacy w akcji, wiatr złamał potężną gałąź sosny 1 2023-03-31 12:22 Wojna, inflacja - czy kiedyś będzie lepiej? Na to pytanie odpowiadają Świadkowie Jehowy 12 2023-03-31 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-03-31 11:01 Chcemy, żeby świat góralski przetrwał, ale czy przyszłe pokolenia znajdą w nim prawdę?(WIDEO) 2023-03-31 10:45 Oscary 2023. "Wszystko wszędzie naraz" ponownie w kinach. Mamy dla Was bilety 2023-03-31 10:37 Sztuka o Świętym Bracie Albercie autorstwa Krzysztofa Bigaja 2023-03-31 10:20 Dziś Ostatni dzień na płatności bonem turystycznym 2023-03-31 09:20 Pocisk moździerzowy znaleziony w Harklowej 2 2023-03-31 09:00 Chmury, słońce, deszcz, śnieg, silny wiatr i burze - do wyboru, do koloru 2023-03-31 08:00 Potrzebna pomoc 7 2023-03-30 21:44 Przegląd filmów o sztuce w kinie Miejsce i plakaty w Stacji Kultura Zakopane 2023-03-30 21:00 Policja chwali rabczańską Straż Miejską 2 2023-03-30 20:00 Remont Drogi Pienińskiej. Nie będzie wstępu aż do czerwca 4 2023-03-30 19:00 Kolejne zgłoszenie o białym busie. Tym razem dzieci zaczepiano w Dursztynie 11 2023-03-30 18:01 Palmę świąteczną czas kupić 2023-03-30 17:30 Jubileuszowe show Cyrku Safari w Nowym Targu i Krościenku nad Dunajcem. Konkurs dla czytelników 2023-03-30 17:03 Pluszaki dotarły do Kamerunu 2 2023-03-30 16:30 Japonia na wiosnę w nowotarskiej bibliotece
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-04-01 22:56 1. @antycośtam, tobie bankrucie intelektualny, już NIC nie pomoRZe! Nawet słownik ortograficzny, na który cię zresztą nie stać!! 2023-04-01 22:51 2. @yano, w samo sedno. Z imbecylami i do nich trzeba tylko tak, jak Ty, celnie i w punkt 2023-04-01 22:48 3. Okupant mówili po niemiecku i UKRAIŃSKU. Powodem rozstrzelania owych Polaków było postrzelenie (śmiertelne) gestapowca przez dwóch ukraińców/pobratyńców w czasie libacji w Kuźnicach. Wtedy było tak, że za wszelkie zło winni byli Polacy, dzisiaj PiS i Kaczyński (czyli też Polacy) 2023-04-01 22:37 4. Napisałbym komentarz -odpowiedź na pytanie. Ale po co, jak moderator ćwiczy z******a. Więc po co ta zabawa. Ale spróbujmy: 21 postulat z 17 sierpnia 198o r. : "Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy." Gdzie tu mowa o handlowej niedzieli, "obrońcy" PO stu latów? 2023-04-01 20:55 5. @jarek Liczyłeś z pewnością na to, że Putin wyśle swoje armie aby sami sobie je odebrali. Przywitałbyś swoich wódką i ogórkiem. 2023-04-01 20:31 6. W niedzielę to idziemy do Kościoła na Mszę,poświęcić palmy i na marsz ku czci ŚW.JPII. 2023-04-01 18:46 7. Jak dowiadujemy się że środowisk zbliżonych, jest zgoda epidiaskopu na udział abp Jędrzejewskiego w poświęceniu nowej siedziby zakopiańskiego kodu. 2023-04-01 18:38 8. Ludzie to dziecko potrzebuje na " Dzisiaj " pieniędzy nie za pół czy za rok .Pomórzmy temu dziecku , bo Pisiorów stać na dziesiątki milionów dla Rydzyka, Bąkiewicza, miliardy TVPisczujnie, na księży biskupów którzy się pławią w bogactwie, własną propagandę, a nie stać na ratowanie życia narodzonego czy chorego . Co za cynizm i podłość. 2023-04-01 18:09 9. W poprzek Doliny Kościeliskiej, powyżej wejścia do Wąwozu Kraków, tama betonowa o spadzie 168m, a na Lipkach mały reaktor jądrowy. I na co nam wtedy geotermia?! Huraaaaa! 2023-04-01 18:01 10. @ubolek Dokładnie. Jak w życiu. Nic nie jest do końca dobre ani całkiem złe:-)
2023-03-20 20:15 1. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 2. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 3. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 4. Brakowało jeszcze toastów i drink baru... 2023-02-02 18:13 5. Ciesom nos kónicki od mojego ojca, jeedyn ze Skrzypnego, a dr ugi z Dunajca, hej! 2023-01-27 00:11 6. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 7. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 8. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 9. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 10. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP