Przypomnijmy, że początkiem tygodnia służby dwukrotnie zostały postawione na nogi alarmem dotyczącym wycieków gazu. Obie sytuacje dzieliło kilka godzin jeśli chodzi o czas, i blisko sto metrów jeśli chodzi o miejsce. Pogotowie gazowe zostało zaalarmowane około północy z niedzieli na poniedziałek. Czuć było gaz na ul. Waksmundzkiej pomiędzy ul. św. Doroty a skrzyżowaniem na Berekach. Wydawało się, że źródło awarii zostało zlokalizowane, awaria usunięta i w poniedziałek przed południem został puszczony ruch samochodowy. Jednak o 18.30 znów mieszkańcy podnieśli alarm, że w powietrzu czuć woń gazu. Tym razem w kolejnej części ulicy. Na wszelki wypadek na czas poszukiwać odcięty został także dopływ prądu do tej części miasta.
Fragment tej jednej z głównych ulic Nowego Targu był znów nieprzejezdny. Strażacy i gazownicy sprawdzali studzienki, zaglądali do piwnic w poszukiwaniu miejsca skąd może uchodzić gaz. Trzeba było zrobić wykopy w drodze.
Na Waksmundzkiej wszyscy pamiętają historię z grudnia 2008 roku, gdy wybuch gazu praktycznie zmiótł z powierzchni ziemi piętrową kamienicę. Zginęły wówczas dwie osoby - starsza właścicielka oraz czterdziestokilkuletnia kobieta, która przyszła umyć jej okna przed świętami. Ranni zostali też pracownicy gazowni wezwani przez sąsiadów, którzy wyczuwali gaz w powietrzu oraz przypadkowy przechodzień. Jak się wówczas okazało, w domu, który wyleciał w powietrze nie było podłączonego gazu. Właścicielka nie chciała się podłączyć tłumacząc się strachem przed wybuchem... Okazało się, że gaz gromadził się w piwnicy wypływając z nieszczelnego gazociągu w ulicy.
Na nasze pytania dotyczące awarii otrzymaliśmy odpowiedź Grzegorza Cendrowskiego, rzecznika prasowego Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.
Oto jej pełna treść:
"W dniu 19 lutego o godzinie 18:22 otrzymano zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu w budynku przy ul. Waksmundzkiej 52. Niezwłocznie po tej informacji zostało zadysponowane Pogotowie Gazowe, które podjęło czynności skutkujące lokalizacją wycieku gazu i wymianą przyłącza gazowego do tego budynku. Podczas interwencji przeprowadzono dodatkową kontrolę szczenności sieci gazowej w rejonie wystąpienia nieszczelności. W wyniku tego działania nie stwierdzono uchodzenia gazu.
W dniu 20 lutego o godz. 17:48 otrzymano zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu w innej części ulicy Waksmundzkiej. Na miejsce zostało niezwłocznie skierowane Pogotowie Gazowe oraz podjęte zostały czynności mające na celu lokalizację źródła jego uchodzenia. W wyniku prac ustalono, że należy wymienić przyłącze gazowe do budynku nr 35. W trakcie ich prowadzenia konieczne było wyłączenie odcinka sieci w ul. Waksmundzkiej, w wyniku czego pozbawiono dostaw gazu 25 odbiorców. Podczas prowadzonych prac wykonano również próbę szczelności sieci gazowej, która dała wynik pozytywny. Pozwoliło to ok. godz. 12:30 na wznowienie dostaw gazu do klientów..
Mimo, że oba zdarzenia miały miejsce na jednej ulicy w zbliżonym czasie, to należy rozpatrywać je odrębnie. Warto podkreślić, że oba wydarzyły się samoistnie i nie są ze sobą powiązane. Jednocześnie należy zaznaczyć, że kontrola sieci gazowej w Nowym Targu jest prowadzona w sposób ciągły, zgodnie z przyjętym harmonogramem i procedurami obowiązującymi w tym zakresie. W ramach prowadzonych kontroli sieci wykonywane są: kontrola obchodowa piesza, kontrola dywanowa piesza oraz kontrola dywanowa samochodowa. Dodatkowo w zeszłym roku w ramach testowania przez PSG jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów badań szczelności sieci gazowej Piccarro, przeprowadzono dodatkową kontrolę sieci przy użyciu tego systemu. Wyniki tych kontroli potwierdzają, że sieć jest sprawna technicznie i zapewnia bezpieczne dostawy gazu.
Przy okazji warto wyjaśnić, że tragiczne zdarzenie, które miało miejsce przy ul. Waksmundzkiej w 2008 r. zawinione było przez osoby trzecie. Tym samym nie jest zasadne dokonywanie analogii ze zdarzeniami awaryjnymi mającymi miejsce w dniach 19-20.02.2023 r., niezwłocznie usuniętymi przez Pogotowie Gazowe".
fig
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
-
PRACA | dam
STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
-
PRACA | dam
PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
-
PRACA | dam
Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
-
PRACA | dam
Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
-
PRACA | dam
Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
-
PRACA | dam
Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
-
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
-
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
-
PRACA | dam
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
-
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
-
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
-
PRACA | dam
Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
-
PRACA | dam
Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
KUPNO
KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.