2023-03-01 12:30:33

Reklama

Podhale

Zdesperowane i sfrustrowane. Góralki skarżą uchwałę sejmiku

Co ma zrobić góral, który cieszył się z odroczenia uchwały antysmogowej? - Niech jednak wymieni piec - radzi Miłosz Jakubowski, radca prawny Fundacji Frank Bold, reprezentujący 20 Małopolan, którzy zaskarżyli decyzję sejmiku województwa.

We wrześniu ubiegłego roku małopolski sejmik zdecydował o przesunięciu obowiązku wymiany kotłów o rok i cztery miesiące. W efekcie, zamiast od stycznia tego roku - zapisy uchwały zakazujące palenia w najgorszych piecach obowiązywać mają od kwietnia przyszłego roku.

Nie chcę zaczynać dnia od sprawdzania odczytu pyłomierza

- To oznacza, że przez dwa kolejne sezony mieszkańcy Małopolski będą w majestacie prawa truci emisjami z kopciuchów. Sejmik zignorował niemal trzy tysiące zgłoszonych uwag i 1300 osób, które podpisały petycję Krakowskiego Alarmu Smogowego - zauważa Miłosz Jakubowski.

Jak przekonuje prawnik - sejmik zignorował nie tylko konstytucję stawiającą ochronę środowiska jako jedną z podstaw państwowej ustrojowości. Uchwala jest wprost sprzeczna z ochroną środowiska. Jest też niezgodna z rządowym programem ochrony powietrza. Uchwała sejmiku nie ma nawet uzasadnienia jej podjęcia.

Podczas konferencji prasowej zwołanej dziś w Krakowie pojawiły się mieszkanki Podhala, które wystąpiły ze skargą.
Jolanta Sitarz - Wójcicka z Zakopanego przekonuje, że zrobiła to z myślą o dzieciach. - Jestem zdesperowana i sfrustrowana. Sześć lat temu z rocznym synkiem przekonywałam radnych do podjęcia uchwały antysmogowej. Nie mogłam się doczekać 1 stycznia 2023 roku kiedy wejdzie ona w życie. Ja już nie chcę zaczynać każdego dnia od sprawdzania odczytu pyłomierza, by ocenić czy mogę wyjść na pole czy nie. Argumenty  gmin, które zwracały się o odłożenie wejścia w życie tych przepisów były absurdalne. Było wystarczająco dużo czasu i pieniędzy, by wymienić kopciuchy! - przekonuje.

Nieuniknione nie będzie mniej nieuniknione

Julia Berbeka z Kościeliska porównuje decyzję sejmiku do sytuacji ucznia nawołującego o przełożenie zapowiadanej od miesiąca klasówki o kolejny tydzień. 

- Przecież to nic nie zmieni, on i tak się nie nauczy. Odsuwanie w czasie nieuniknionego nie sprawi, że to będzie mniej nieuniknione. Mam wrażenie, że jesteśmy traktowani jak dzieci. To, że idziemy ze skargą do sądu to silny głos, że jako obywatele nie zgadzamy się z tym co się dzieje.

Magdalena Cygan mieszka w Nowym Targu. Zwraca uwagę, że o ile to miasto robi coraz więcej, ma też lokalną uchwałę antysmogową, to w okolicznych miejscowościach niewiele się dzieje. 

- Nie można tego inaczej nazwać jak podtruwaniem. Powietrze nie zna granic i to powietrze do na spływa. Wielu nowotarżan wyczekiwało momentu wejścia w życie zakazu i czujemy się wszyscy oszukani. Proszę sobie wyobrazić, że przez ponad trzy miesiące oddychamy powietrzem, którym nie da się oddychać. "Wypalamy" ponad 8 tysięcy papierosów rocznie - tylko oddychając! Chcę, żeby to wybrzmiało, że w Nowym Targu również są osoby, które chcą oddychać czystym powietrzem - podkreśla.

Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego wspiera działania Fundacji Frank Bold i osób skarżących. - Gdyby się dało, to też dołączylibyśmy do skargi, ale nie mamy tzw. zdolności prawnej. Takie są przepisy. Mimo to wspieramy i popieramy tych, którzy  rozpoczęli postępowanie. Bo Kraków nie jest wyspą i to co dymi dookoła ma też wpływ na naszą jakość powietrza - zauważa.

Jak się okazuje, swoją skargę chce też złożyć miasto Kraków.

Co teraz?

Jeszcze w tym tygodniu skargi mają trafić do urzędu marszałkowskiego, który musi je przekazać z całą dokumentacją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Oczekiwanie na termin rozprawy zwykle trwa od 4 do 6 miesięcy. Można oczekiwać, że sprawa zakończy się tuż przed wakacjami bądź dopiero po nich. - Liczymy, że wyrok zapadnie przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.

Jeśli okaże się, że sąd uzna uchwałę sejmiku za nieważną, przepisy zakazujące użytkowania pieców węglowych poniżej najgorszej klasy obowiązują od początku roku. Warto więc skorzystać z istniejących dopłat i ułatwień, by mimo wszystko już teraz pozbyć się kopciucha, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. Tym bardziej, że szalejące ceny węgla pokazały, że utrzymywanie tak nieefektywnego źródła ciepła jest po prostu nieopłacalne.

Józef Figura

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jarek 2023-03-02 11:25:07
@czopek , sęk w tym że ja nie gustuję w.... chopcach , szczególnie w czopkach . Zwłaszcza jak sie próbują wcisnąć TAM !
Cyklista 2023-03-02 10:50:58
Jaruś, nie czepiaj się Pana Jureckiego.
Miejsce Jego urodzenia zacne, Kraków.
Pozycja społeczna także na odpowiednim poziomie.
Nie to co Ty. Tobie to służba w mundurze życie uratowała.
czopek 2023-03-02 09:11:22
@jarek. Gdybym miał zacząć od siebie, to musiał bym skończyć na tobie.
maska 2023-03-02 08:32:51
Oj biedni ci ludzie biedni, boją się wyjść "na pole".. I mogę się założyć te same osoby bały się pandemii i nosa nie wyciągnęły z domu. Może czas pomyśleć o maseczce ala Michale Jackson i nie zdejmować jej nawet w trakcie spania.
kurr 2023-03-01 22:06:01
:)
jarek 2023-03-01 21:11:07
"spytaj jakiegoś katolika to ci wyjaśni" no nie mów, że ty jesteś katolikiem . ha ha ha ha ah no toś mnie dopiero rozbawił. Ty i katolik... H aha ha ha.. Kościół nie zakazuje, tylko nakazuje, wzywa do tego zeb y nie jeść. i nie przez 40 dni a w piątki... "katoliku". Jak zjesz to poniesiesz jakieś sankcje , karę , odpowiedzialność , tym bardziej jak jesteś nie wierzący (choć katolik)?
Czego się naćpałeś że nawet nie wiesz komu odpowiadasz
Jasiyk 2023-03-01 19:56:38
Chudy juhas. Wiem do czego pijesz. Tak jak wcześniej pisałem że rozpęta się burza. Szczerze Ci powiem że nawet nie przyszła mi do głowy czystość rasy i związaną z tym niechlubna historia niektórych mieszkańców Podhala (nadmienię że chodzi o kilka takich osób a nie o całą społeczność góralską jak to próbuje się wmówić ludziom). Mi tylko chodzi o to że ktoś kupuję dom lub działkę, zamieszkuje w tym miejscu a potem chce wszystkich ustawiać dookoła. A znam tez wielu mieszkańców niegórali którzy żyją w zgodzie z innymi. Nawet nie pomyslałbym o jakiejś "czystości rasy". Ale Twój tok myślenia trochę niepokojący...
kurr 2023-03-01 19:31:07
jarek/coming, no właśnie teraz, przez 40 dni. spytaj jakiegoś katolika to ci wyjaśni
jarek 2023-03-01 19:16:27
@czopek, w czym problem. wyłącz kompa/smartfona , nie używaj internetu nie pisz głupot co za tym idzie nie zatruwaj powietrza. Zacznij od siebie
chudy juhas 2023-03-01 18:24:44
@jasiyk widzę stoi na straży czystości rasy góralskiej. Kto nie ma udokumentowanego pochodzenia od pokoleń nie ma prawa nazywać się góralem, tylko co najwyżej mieszkańcem Zakopanego. Cóż, może już tęskni za ideą narodu góralskiego. Skądś znamy tę historię... Czystość razy ważniejsza od czystego powietrza.
A tak w ogóle - widać, że komentujący w większości bronią wolności do posiadania kopciucha i zakopconego powietrza. Też tak można. Tyle, że "wasze" powietrze nie zatrzymuje się nad waszymi domami i wdychać je muszą wszyscy narażając się na raka w imię waszej "wolności"
czopek 2023-03-01 17:48:00
Nie każdy kto interesuje się lub propaguje ekologię jest od razu terrorystą. Troska o ochronę Przyrody, wody, powietrza, ziemi i krajobrazu jest wielce pożyteczna i niesłusznie potępiana. Zamiast się kłócić bez sensu lepiej naciskajmy na rządzących żeby szybciej budowali te elektrownie jądrowe i wszystko inne co nie zatruwa powietrza.
jarek 2023-03-01 17:14:31
Góralki,, ha ha,,, Jurecki z Gładeckim to też górale ?
@kurr , co ty zaś pier***** , kiedy to kościół zakazał ci jeść mięso ?
psychiatra 2023-03-01 16:44:32
U nas w kodzie ten problem nie istnieje. Potrafilismy wydmuchac faktury, in voicy, rozliczenia, puszki.
Wydmuchamy i zime!. Poza tym wegla nie ma, a jak jest to sie nie pali. O tej prawdzie kazdy juz slyszal.
Zstela 2023-03-01 16:31:38
Moze eko- terorrysci pojada do Indi, Chin itp. Proponuje by te psedo ,,goralki,, tam wyjechely a nam pozwolily zyc.
Romano 2023-03-01 15:26:25
Mam bardzo dobry kocioł na drewno (podejrzewam że gdyby go dzisiaj zbadać to była by to co najmniej 4 klasa), niestety wyprodukowany jakieś 10 lat temu więc będę zmuszony kupić nowy, podejrzewam że wcale nie lepszy - stary muszę zezłomować mimo że bez problemu służył by jeszcze 10 lat. Gdzie tu ekologia? Powinna być możliwość audytowania takich pieców jak mój i nadania im klasy zwłaszcza że najważniejsze jest to co rzeczywiście leci z komina, a nie co zadeklarował producent. Druga rzecz to jakość opału - mam higrometr i sam dosuszam buka którego kupuję ale znajomy sypie do pieca taki ekogroszek jaki mu przywiozą - co chwila słucham jego narzekań: że koksuje, że mokry i dymi, że połowa to kamyki, że pył i miał wymieszany z groszkiem. Tu jest pole do popisu dla ekoterrorystów.
Jasiyk 2023-03-01 15:24:56
A te panie to na pewno góralki czy po prostu mieszkanki Podhala? Bo nie każdy mieszkaniec Podhala to góral , szczególnie w Zakopanem, Kościelisku lub Nowym Targu. I zaraz pewnie będą komentarze że górale to chamy, truciciele i wogóle posiadacze najgorszych cech. Ale to cepry(ci którzy się osiedlili na stałe na Podhalu) przyszli do nas a nie my do nich. Zgadzam sie z poprzednimi komentarzami dotyczacymi ich wchodzenia z butami w czyjeś życie. Tak że "wolnoć Tomku w swoim domku". A jak się tu nie podoba to można wrócić w rodzinne strony przodków.
Abc 2023-03-01 14:18:49
Niech ekoterroryści ujawnią żródla finansowania ich organizacji. Geniusze z UE wprowadzają zakazy produkcji nawet pieców gazowych. Teraz sobie ktoś przerobi instalację za kilka lat kocioł padnie i pozostanie ucieczka do przytulku. Czy ekoterroryści zapewniają mieszkania zastępcze. A może deweloperzy już liczą na tani zakup działek z domami nie spełniającymi absurdalnych norm.
Miejscowy 2023-03-01 14:10:03
Paniom proponuje patrzyć końca własnego nosa a nie z butami do mojego domu sie wpychać, nie stać mnie i nie zmienię a mam jeszcze wegiel z poprzedniego sezonu. Wygodnie i dobrze się mówi co ja bym, ale pewnie kazda swoim autkiem pojechała, potem na zakupki do galerii, ale to ja mam się ograniczać. Cynizm nie zna granic...
kh 2023-03-01 14:07:19
Na frasunek dobry trunek C2H5OH
Zadyma 2023-03-01 13:19:16
Tym babom to się nudzi. Do roboty by się wzięły .Jak powietrze przeszkadza to świat jest wielki .
Seb 2023-03-01 13:18:01
Po pierwsze: w momencie kiedy kupowałem i montowałem piec był zgodny ze wszystkimi normami i nikt nie ma prawa mnie zmuszać do jego wymiany. Może mnie zachęcić, może stworzyć warunki do wymiany, ale nie ma prawa mnie zmuszać. Każdy piec ma określony czas eksploatacji i kiedy się zepsuje wtedy go wymienię na taki jaki dziś jest dopuszczalny.

Po drugie. Mam podpisaną umowę na podpięcie pod gaz. Termin 3 lata. To czym mam przez te 3 lata palić? Zmuszacie mnie do wymiany pieca i na co go mam wymienić?

A po trzecie niech ci piękni, młodzi i bogaci tak protestujący idą do starszych ludzi, którym na lekarstwa brakuje, którym brakuje na podstawowe rzeczy i niech im w oczy powiedzą, że mają wydać kilkadziesiąt tysięcy na nowy piec, bo ja tak chcę.
kurr@gazeta.pl 2023-03-01 12:46:39
zmuszanie ludzi do proekologicznych wydatków nie jest konstytucyjne. tak samo jak zakaz jedzenia mięsa. tak przez kościół jak i c40. sfrustrowany żem jest.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-21 20:36 Jakie ma być to Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem? Ruszają społeczne konsultacje 2024-05-21 19:28 Do góralki zjechała cała rodzina, pani Janina świętuje 90 urodziny (WIDEO) 2024-05-21 19:00 Zamoyscy. Spichlerz wartości 2024-05-21 18:32 Wiemy już czym rząd chce zastąpić konny transport do Morskiego Oka 14 2024-05-21 17:35 Jazda hulajnogą po pijanemu słono kosztuje 1 2024-05-21 17:10 Sklep HM-Furnitura dla kreatywnych - twórczość zaczyna się od zakupów 2024-05-21 16:36 Beata Szydło na wyborczej, kampanijnej trasie wizytuje Katownię Podhala (WIDEO) 5 2024-05-21 15:59 Ma 19 lat, BMW i już drugi raz stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości 3 2024-05-21 15:00 Ambasador i konsul Republiki Chorwackiej odwiedzili Zakopane 2024-05-21 14:51 Kto może otworzyć myjnię bezdotykową? Sprawdź wymagania! 2024-05-21 14:37 BADANIE OSTEOPOROZY - 29 maja - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2024-05-21 14:00 Moj, dziewczyna i dawny obyczaj w Dursztynie (ZDJĘCIA) (WIDEO) 1 2024-05-21 13:45 Koniec roku szkolnego. Jak pożegnać nauczyciela z klasą? 2024-05-21 13:13 Zrozum swojego kota 2024-05-21 13:00 Zdolna uczennica z Zakopanego jako finalistka Olimpiady Chemicznej ma otwarte drzwi na studia 5 2024-05-21 12:56 Wyłaz dachowy - rodzaje, co warto wiedzieć? 2024-05-21 12:49 Jak mocować styropian? 2024-05-21 12:00 Zrekonstruowane schronisko z Babiej Góry otwarte (WIDEO) 2024-05-21 11:30 Charles Dickens na tropie morderstwa. Mamy dla Was książki 2024-05-21 10:59 Wjechał w płot, stracił samochód 2024-05-21 10:25 Ten krój sukienki perfekcyjne podkreśli Twoją figurę! Modne propozycje z letniej kolekcji MOHITO 2024-05-21 10:00 ZALPN. Trudna przeprawa mistrza 2024-05-21 09:00 Deszcz przepłoszył drogowców, malowanie w taką pogodę to nie lada wyzwanie 1 2024-05-21 08:00 W Tatrach i Zakopanem mamy jednodniowe okno pogodowe, w górach uważajcie na burze 2024-05-20 21:00 Podhalanka świętuje, ale twórcy zabrakło 13 2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 13 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 5 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 1 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 4 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 1 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 12:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane 2024-05-20 09:00 Półtora roku robót publicznych za pochwałę zabójstwa policjantów 4 2024-05-20 08:00 Przygarnij przyjaciela! Psy z nowotarskiego schroniska czekają na dom 7 2024-05-19 21:45 Nowy Targ. Co powie minister nauki nowej rektorce Podhalanki? 15 2024-05-19 21:00 Galeria Sztuki BWA Jatki: Z górami nieustająco rozmawiam (WIDEO) 2024-05-19 20:00 Asfaltowanie drogi powiatowej w Ochotnicy Górnej. Będą spore utrudnienia 2024-05-19 19:00 Znów zwężenia na zakopiance - uważajcie jadąc w stronę Krakowa 2024-05-19 18:00 Stara zabudowa placu Dietla to ciekawe miejsce dla malarzy 2 2024-05-19 16:00 Puchar Świata MTB UCI w Downhillu w Szczyrku (WIDEO) 1 2024-05-19 15:00 Noc Muzeów w Rabce-Zdroju 2024-05-19 14:01 Galeria Jatki. Czy można rozpoznać kolor nie widząc go?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-21 20:56 1. A koniki będą leżeć do góry kopytami, skubać zieloną trawkę i chłeptać wodę z Morskiego Oka. I wszystko to dzięki wielce czcigodnej ministrze Henning- Klosce. 2024-05-21 20:46 2. TPN powinien być właścicielem busów elektrycznych a konie wycofać! 2024-05-21 20:43 3. Jarku, bo dawniej ludzie schodzili na pobocze, a dziś zaplują mu przednią szybę i kopa zasadzą w boczną blachę. 2024-05-21 20:37 4. cały cos wiadomo było po co ta hołota robiyła afere, ministry, posły, zieloni to antyfolk, a my sie dajymy!! znawcy wyniscom tradycje!!! niek to bierom do stolice tam ich miyjsce!! 2024-05-21 20:34 5. GT-owska wazelina wsadza lapy do kieszeni. Taki lewacki obyczaj. 2024-05-21 20:23 6. W Londynie w Madrycie, w Nowym Jorku, w Berlinie pod Bramą Brandenburską zaprzęgi konne nie przeszkadzają ! Też uważam że lekkie fasiągi "weselne" by wystarczyły. I to są najbardziej ekologiczne pojazdy ! Na drodze do Morskiego Oka w tragicznym stanie są lasy ginące bo trzeba chronić Kórnika i teraz w lecie nie wyobrażam sobie pożaru elektryka czy baterii elektrycznych, może to doprowadzić do ogromnego pożaru suchego lasu na niewyobrażalnej przestrzeni i ostatnie widziałem jak gasi się elektryka ! Kto i skąd dowiezie tam specjalną wannę ? 2024-05-21 20:14 7. Nie wiadomo o co tu chodzi - Jaka "jedynka"??? - Kompetencje zerowe, znajomość języków obcych zerowa, umiejętność współpracy z osobami o innych poglądach zerowa, a na dodatek ponowne kandydowanie do instytucji EUROPEJSKIEJ - tej znienawidzonej "wyimaginowanej wspólnoty, z której dla Polaków niewiele wynika", której flagi pani B. Szydło jako premier RP - członka Unii Europejskiej usuwała z konferencji prasowych po posiedzeniach kierowanego przez nią pisowskiego rządu... Ale jak to mówią stare, mądre porzekadła - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... pieniądze, a te, nie takie małe dla posła do Parlamentu Europejskiego, a potem dla posła - emeryta się pani Beacie Szydlo PO PROSTU NALEŻAŁY... i NALEŻĄ... Czyż nie coś takiego, z obłudną i butną miną pani Szydło sama wrzeszczała z sejmowej mównicy pięć lat temu uzasadniając duże podwyżki wynagrodzeń dla członków swojego rządu??? 2024-05-21 19:49 8. To działalność antygóralska i antykonna ? 2024-05-21 19:36 9. Nazwa marki tego pojazdu oraz wykonawcy ? 2024-05-21 19:30 10. O to szybko. Załaduje tu jakimś lobbingiem. Wnet nie będzie koni po Bukowinie i okolicach bo nikt nie będzie se trzymał dla przyjemności bo utrzymanie koni kosztuje i to nie mało. Ale ekoświry z vivy tego nie zrozumieją bo to odrębny stan umysłu. Kultura związaną z koniami na Podhalu niedługo zaniknie , ale co tam. Kasa najważniejsza. I to nie dla górali bo goralom nie wolno zarabiać bo przecież zaraz jest gadanie że są pazerni. A producenci busow elektrycznych moga bo wtedy będzie spoko.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA