Reklama

2023-03-04 15:00:20

Reklama

Ekologia

Dwudziestu gniewnych ludzi idzie do sądu w walce o czyste powietrze, wśród nich Agata Wojtowicz

Agata Wojtowicz prowadzi w centrum Zakopanego biuro turystyczne Tour & Travel Poland, szefowa Tatrzańskie Izby Gospodarczej wraz z 19 mieszkańcami Małopolski zaskarżyła zmianę terminu obowiązywania uchwały antysmogowej.

Na początku marca 20 osób z całej Małopolski zaskarżyło zmianę terminu obowiązywania uchwały antysmogowej dla województwa. Stawiają szereg zarzutów o czym informuje portal smoglab.pl

Wśród zarzutów jest choćby naruszenie art. 5 Konstytucji RP. Według ustawy zasadniczej wszystkie organy władzy publicznej powinny chronić środowisko, zapewniać bezpieczeństwo ekologiczne i przeciwdziałać negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Kolejny z zarzutów to naruszenie zapisów Programu Ochrony Powietrza. POP opierał się na założeniu, że w 2023 r. nie będzie pozaklasowych kotłów w Małopolsce. To wiąże się z naruszeniem przepisów prawa unijnego, które obliguje do uchwalania takich programów. Uchwała jest zdaniem skarżących sprzeczna z celem unijnych dyrektyw.

Alpejskie ceny

W grupie protestujących jest m. in. Julia Berbeka z Kościeliska. "Boli to, że powiat tatrzański, gmina Zakopane i Kościelisko, to obok Sopotu jedne z najbogatszych jednostek terytorialnych w kraju. Czerpiemy z tej natury, polegamy na niej – to nasze być albo nie być. A i tak mamy to za nic, nie dbamy o nią. Dla mnie to woła o pomstę do nieba. Chcemy się porównywać do kurortów alpejskich, ceny mamy już zresztą porównywalne, taksa klimatyczna jest pobierana a standard usług, to czym witamy turystów – moim zdaniem jest to do zaskarżenia" - czytamy w materiale smoglab.pl

Góry smogu, nie otwieramy okien

Agata Wojtowicz z Zakopanego zaznacza, że zdecydowała się na złożenie skargi ponieważ czuje się oszukana. "Myślę, że nie tylko ja. Większość świadomych przedsiębiorców z naszego regionu podpisałaby się pod tą skargą. Przez trujące powietrze mamy mniej klientów i mniej zarabiamy. Ale pieniądze pieniędzmi, natomiast po drugiej stronie jest poczucie odpowiedzialności. Zachęcamy turystów, ofertą i usługami, do przyjazdu pod Tatry. W domyśle ten turysta ma na uwadze to, że wyjeżdża ze swojej zasmogowanej miejscowości do czystych gór. I do zdrowego powietrza. To tworzy ogromny dysonans. Zapraszamy ich, a świadczymy usługę, która jest skażona tym, że nie odpoczywają w czystej atmosferze. Przecież są takie momenty w zimie, że w ogóle nie otwieramy okien. I wtedy do biura przychodzą turyści, nawet po zwykłą informację: – jak mamy aktywnie spędzić czas? – pytają. A ja wtedy muszę powiedzieć, że dziś to zalecam górną część miasta, bo czym wyżej tym będzie czystsze powietrze. Wabimy atrakcjami, a z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będą mogli skorzystać z tych atrakcji. Coraz więcej naszych turystów jest świadomych" - mówi Agata Wojtowicz.

Stale w piecach płoną śmieci

Bartłomiej Zubek, którego rodzina mieszka tu od pięciu pokoleń prowadzi gospodarstwo turystyczne. Na skargę zdecydował się z dbałości o swą ziemię. "Nie lubię, jak mi kopcą pod nosem. Wychowano mnie tak, aby nie szkodzić innym. A to, że inni mimo dostępnej techniki jadą po najniższych kosztach – to nie jest w porządku. Można zrobić instalacje już za normalne pieniądze. Nie są to jakieś abstrakcyjne kwoty za pompy ciepła i fotowoltaikę. Przedsiębiorcy żyją z turystyki, jakiejś strasznej biedy nie ma. Można to uporządkować. To niezrozumiałe, że ludzie wciąż palą śmieciami. Nawet nie mówię o węglu, ale do tego dochodzą jeszcze śmieci" - podkreśla Bartłomiej Zubek w materiale smoglab.pl

Więcej szczegółów na temat złożonej skargi i motywacji poszczególnych 20 gniewnych mieszkańców Małopolski na stronie https://smoglab.pl/20-malopolan-walczy-o-prawo-do-czystego-powietrza/

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zuł 2023-03-06 10:09:38
Wyluzujcie, o te problemy zatroszczy się wyjątkowy żont - w przyszłym roku nie będzie ani turystów, ani wungla, ani prądu...... będzie super eko.
true 2023-03-06 09:01:17
@TakiemuToDobrze popieram w 100% pięknie napisane i o to chodzi. To rewolucyjne ale świetne rozwiązanie. A tym wszystkim "towarzystwom" podziękujmy, poczytajcie sobie najpierw te mądre komentarze bo mieszkańcy jak widać mają lepsze pomysły, nie miejcie tak nosa zadartego w każdej sprawie...
TakiemuToDobrze 2023-03-06 00:54:14
Rozwiązaniem problemu smogowego jest wprowadzenie systemu monitorującego ruch turystyczny (po rejestracjach samochodowych).
Przyjazd do obiektu pozostawienie samochodu na czas pobytu, wyjazd z obiektu - możliwy tylko przyjazd i wyjazd. Zmniejszymy w ten sposób powtarzające się w ostatnich latach zakorkowanie. Dodatkowo w razie nierespektowania ustalonych zasad będzie naliczana opłata za wjazd do strefy.
Od wjeżdżających do Zakopanego będzie wymagane zameldowanie się w systemie (do wyboru: obiekt noclegowy czy parking zaporowy).
Miasto powinno przede wszystkim zadbać o mieszkańców a w dalszej kolejności o odwiedzających.
Wizja Zakopanego w przyszłości to porównanie do dużego parkingu (pozyskanie wiedzy nt. liczby samochodów, które wjechały oraz liczby, która jeszcze może wjechać do centrum).
Potrzebna będzie też modyfikacja komunikacji miejskiej, no i oczywiście ograniczenie budownictwa do czasu rozwiązania problemów braku wody w pełni sezonu.
xxxx 2023-03-05 19:29:56
#akumulator - nie nasycił tylko dołożyli VAT i podatki od wagi elektrykom. Czyli Norweg liczy kasę, a nie słucha Grety.
kurr 2023-03-05 17:00:28
jest na to nawet świetna nazwa. skoro branże górnicza płaci ludziom za szkody górnicze, niech branża turystyczna płaci za szkody turystyczne.
Hahah 2023-03-05 12:27:36
Czy Ci wielcy przedsiębiorcy naprawdę myślą że ktoś pali w piecu węglem dla przyjemności ? A nie ze go zwyczajnie nie stać na pompę ciepła za minimum 150 tysięcy. Może niech się dołożą.
Lego 2023-03-05 12:15:37
Pani Agata niech zaskarży swoich turystów jeżdżących i stojących ,dymiacych w korkach w swoich suvach tdi , ale przecież z nich kasa już nie smierdzi jak z komina sąsiada.
Cyklista 2023-03-05 11:56:53
ROZWIĄZANIE PROBLEMU=CELA PLUS
true 2023-03-05 10:06:41
"Przez trujące powietrze mamy mniej klientów i mniej zarabiamy" hahaha jasne tylko, że w sezonie korki po dwie godziny żeby wyjechać do Nowego Targu, kolejki w restauracjach aby zjeść obiad a deweloperka rozrasta się w nieskończoność. Zwykły mieszkaniec nie ma szans na skorzystanie z uroków zimy bo wszędzie tłumy. To krasnoludki tu przyjeżdżają? Myślicie, że przy takim wzroście turystyki to będzie tutaj czyste powietrze? Wszystkie te towarzystwa narzekające też mają korzyści z turystyki, jak nie bezpośrednio to pośrednio. Taka prawda. I ludzie w cale nie mają takiego samego zdania. Niestety mylicie się co widać chociażby po tych komentarzach.
jarek 2023-03-05 10:03:08
@kurr, w przeciwieństwie do ciebie mam świetną pamięć i przede wszystkim nie mam problemów z głową (ani z główką).
@spekulant , masz całkowitą rację . Dodam tylko , że poczekamy 20-25 lat (tyle "żyją" ogniwa") . Co z nimi zrobi "ekologiczny" świat. A pytam , bo Azja już zaczyna mieć z tym problemy . (pierwsze tego typu pojazdy pojawiły się tam właśnie 20- 25 lat temu. I dzisiaj zaczynają sie problemy z utylizacją , chociaż są ich na razie "pojedyncze" sztuki. Co będzie po masowej produkcji ???????? ) Będzie jak ze sztucznymi choinkami , czy foliowymi torebkami jednorazówkami w sklepach ?
czopek 2023-03-05 09:40:21
Jak już się niektórzy przedsiębiorcy dorobią to nagle odkrywają, ze dym z kominów sąsiadów śmierdzi, nie da się szybko przejechać przez centrum, na chodnikach parkują samochody tarasując przejście, trzeba stać w sklepach w długich kolejkach, góry pozasłaniane straganami itp itd. Mieliście ponad 30 lat czasu, żeby coś z tym zrobić ale nie zrobiliście NIC. Dobrze żarło.
kurr 2023-03-05 09:26:00
wyjście jest dramatycznie proste, czyli tak jak to się dzieje w innych branżach. opodatkować jedynego truciciela, czyli lokalną branżę turystyczną na rzecz lokalnej społeczności w celu zafundowania im wymiany kopciuchów itp. może skończy się ten cotygodniowy wysyp Gret pod giewontem.
Live is butyfull 2023-03-05 07:45:37
Energia elektryczna w Polsce póki co jest produkowana przez spalanie węgla i jeszcze długo będzie więc dyskusja kto czym jeździ i kto czym pali w domu jest bezprzedmiotowa. Wyprodukowanie elektryka czy "ekologicznego" pieca dewastuje środowisko poprzez zużycie wody, energii i surowców oraz poprzez odpady poprodukcyjne. Uratować środowisko może jedynie zaprzestanie wszelkiej produkcji a więc rezygnacja z konsumpcyjnego trybu życia. Życzę powodzenia
spekulant 2023-03-05 01:05:28
Z perspektywy rynku, ekologia ma mało wspólnego z ochroną środowiska. To bańka pompowana przez przeróżne "instytucje" w celu zarabiania pieniędzy. Zauważcie, że wszystko co "eko" jest dużo droższe, a w rzeczywistości potrafi szkodzić przyrodzie jeszcze bardziej!. Nie wiem czy wiecie, ale popularny diesel wynaleziony w USiA hulał na oleju roślinnym i takie było jego przeznaczenie. Z rury wydechowej waliło frytkami ;-) Elektryki to największa głupota!, wytworzenie baterii i całego komponentu samochodu przewyższa ślad węglowy i to kilkukrotnie, tylko nikt o tym nie mówi, bo są pewni ludzie, którym zależy na milczeniu!!!. Nie dajcie się manipulować!... Nawet gówniara z norwegi ostatnio protestowała przeciwko turbinom wiatrowym, wielka obrończyni klimatu przeciwko energii z wiatru?...Widzicie tu jakiś błąd w logicznym myśleniu, czy tylko ja?...
akumulator 2023-03-04 23:48:59
@banda. W Norwegii rynek samochodów elektrycznych częściowo się nasycił, więc "zachęty" pomału są odbierane.
kurr 2023-03-04 23:01:15
no widzisz coming, ofiaro googlowania. wyświetliły ci się artykuły z 2014 i mędrkujesz
jarek 2023-03-04 22:21:59
"za poprzedniej kadencji pisu była afera" -JEZU !!!!!! rzecz działa się w 2014 roku. Za poprzedniej kadencji PiSu ???????? Skąd tyle idiotów na tym forum ?????
antyPO 2023-03-04 22:13:11
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura, smog nie tworzy się z takiej skali - że ludzie palą, zawsze się paliło w piecach i nic nie było, a TiG sama sobie robi problem, bo to co przyjezdza do Zakopanego to jakis absurd - największy smog tworzą turyści - to dal nich są budowane developerki i każdy z nich jeżdzi dosłownie wszędzie samochodem- powtarzam wszędzie, do sklepu, do kina, na lodowisko, do parku, do restauracji - turyści nie znają w ogóle czegoś takiego jak turystyka piesza, wcześniej dobrze ktoś napisał wszyscy TDI i w głównej mierze to wszystko powoduje ten jeden wielki smog, zmierzcie sobie jakość powietrza w ferie jak jeżdzą, a teraz po feriach i zobaczycie różnice.
kurr 2023-03-04 21:18:51
heheszki, lepiej tak nie żartować. za poprzedniej kadencji pisu była afera, że kubuś puchatek nie ma gaci. nawet bbc o tym wspomniała
heheszki 2023-03-04 21:01:10
wybory idą to i smog wrocil. 4 lata byl spokoj.... moze zaskarzcie koziolka matolka ze w gaciach chodzi... to takie nieekologiczne i nienaturalne.
Paparapa 2023-03-04 20:51:47
Mam nadzieję że Pan Zubek do swoich eko domków wpuszcza tylko elektryki, a nie 3.0 tdi ,po uprzednim sprawdzeniu w jaki sposób były naładowane czy aby czasem nie z elektrowni węglowej,
jarek 2023-03-04 20:37:51
a ja proponuję jeszcze zaskarżenie zimy która jest zimna i musze palić w piecu -gdyby nie ona to bym nie palił- , i nocy która jest ciemna i musze świecić żarówkę -zasilaną prądem -wiadomo skąd . tak czy siak wine ponosi tusk, czy sie to komu podoba czy nie ! W końcu to on zapowiadał że jak wygra wybory to wprowadzi ustawy żeby w zimie było zimno a w nocy ciemno. I to mu sie akurat udało czyli mamy co mamy
@ kurr do tej turystyki dorzucam jeszcze ciebie i jarka. tego poszywanego :) !
Teodorslysz 2023-03-04 19:52:15
A może tak skarżący dopisali jeszcze donos na Geotermia i dystrybutora gazu w Zakopanem. Są dzielnice że nie ma i nie będzie ani gazu ani Geotermi, zanim ktoś wystrzeli z fotowoltaiką niech sprawdzi o czym pisze
kurr 2023-03-04 19:43:00
największym trucicielem zakopanego jest turystyka. ahoj.
Mag 2023-03-04 18:54:50
Ciekawe czy owi Eco przedsiębiorcy sprawdzają czym ich klienci i goście przyjeżdżają, mam nadzieję że elektrykami lub koleją, oczywiście prąd tylko z wiatraków.
xxxx 2023-03-04 18:47:52
#Limbo - dieslem się nie przejmuj. Przecież zgodnie z C40 zaleca się zejście z obecnych 660 aut/1000 mieszkańców do 190/1000. Wyjdzie tyle co transport i elita. Co prawda pół Polski nie posiada transportu zbiorowego, ale to powstanie. Co prawda za 10 lat, a ty jutro masz jechać do roboty, ale przecież wizja jest :) Sory, ja jestem za biedny na bycie nie dość, że zakopiańczykiem to i europejczykiem :)

# banda - luzik na żyłce. Wszyscy będziemy na prąd ciekawe jak prądu braknie. Oddaliśmy do użytku 22GW mocy wytwórczych, a uwzględniając współczynniki dyspozycyjności 12GW. Czyli jak przewidywałem - mocy zielonych trzeba będzie najmniej 2x tyle zainstalowanej co trzeba konwencjonalnej. Do tego oddajemy mniej mocy wytwórczych jak likwidujemy. Ale to się zrobi 1kWh po 5zł to ludzie zaczną oszczędzać i nie trzeba będzie budować :)
Pacykoś 2023-03-04 17:26:47
Może warto przyjść na sesję do starostwa we czwartek gdzie ma być Pan Marszałek W. Kozłowski i wyrazić bezpośrednio swój protest im nas będzie więcej tym mniej będą mieli możliwości utrącić temat.
Limbo 2023-03-04 17:21:01
Tylko co da wymiana na tak zwane eko piece, jak do tego tak zwanego eko pensjonatu przyjedzie 20 aut zalanych dieslem, a w sezonie w korkach jest takich aut parę tysięcy. Wincej domków wincej willi wincej klientów, tego ci przedsiębiorcy nie zaskarżą i ciekawe czym sami jeżdżą. Pewnie miejskim.
banda 2023-03-04 17:03:28
Kolega wydał 70 tyś. na pompę ciepła i 70 tyś. na foto do napędu pomp. Jak już rynek się nasyci, to wejdzie podatek VAT i akcyza bo słońce obywatelu jest rządowe, jak rzeki, jeziora i to poniżej 25 cm w ziemi. Podobnie było z olejem opałowym, Europa szła w tym kierunku. Wyszło tak, że olej kosztował 0,70 zł potem urósł do 4,20 nie wiem jak jest dzisiaj. Ciągle coś się zmienia żeby zarobić, teraz jest moda na złość Putinowi jeśli chodzi o gaz.
Weronika 2023-03-04 16:53:43
Program czyste powietrze to kpina. Jeżeli ktoś chce skorzystać coś, to powinien upewnić się co może zaliczyć do tego programu. Okazuje się, że nie wszystkie okna, nie dotyczy również komina. Ja złożyłam dokumenty w tamtym roku, zostały zakwalifikowane przez pracownika na portali beneficjenta. 10 razy sprawdzane, czekam na ostateczny kontakt z pracownikiem merytorycznym, który po zaakceptowaniu wyda wniosek o wypłatę. Aaaa pierwsze co otrzymałam, to gratulacje od Pani Minister, chociaż mnie zależy na środkach.
Jeszcze raz radzę, należy dowiedzieć się co podlega pod ten program by nie okazało się, że oprócz gratulacji w/w pani nie należy się ani pół .....
Gucia 2023-03-04 16:26:02
@Grzegorz
Święta racja!
Pan Bartłomiej trochę pojechał po bandzie. To nie są tak małe koszta.
Donek 2023-03-04 16:13:21
Niniejszym wytaczam proces wodzie. Jest mokra.
Jak zwykle w tego typu inicjatywach licze na poparcie kodu.
xxxx 2023-03-04 16:01:33
#Grzegorz - 60 tys PC. Do tego PV 40 tys. Gdybyś chciał sensowny bufor kolejne 30 tys. Bateria aku 40 tys. A jak uzbroiłeś już pięknie swój domek to kup autko el za 200 tys. A możnaby gaz założyć za 40 tys (można jeszcze 4 lata) i Euro 6 kupić za 120 tys. Więc jak słusznie zauważyłeś biedota sobie może .... wziąc kredyt
Grzegorz 2023-03-04 15:42:20
Nie wszyscy są przedsiębiorcami i dla niektórych to jednak są abstrakcyjne koszy zwłaszcza za pompę ciepła. Program czyste powietrze jest tak zrobiony ze najpierw trzeba zainwestować ok. 70 tys a potem ewentualnie uzyskać częściowy zwrot (częściowy!!!!). A jak ktoś zarabia np. 3500 na rękę to skąd ma wykombinować to 70 tys, albo odłożyć z takiej pensji - to dopiero jest abstrakcja. Ale niektórzy żyją w równoległej rzeczywistości przykre.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
  Tel.: 725300144
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
  Tel.: 788
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • PRACA | dam
  Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518 259 536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-24 18:00 To nieprawda, że w Miejskiej Galerii Sztuki nie ma miejsca dla naszych artystów 2024-04-24 17:00 Ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniami na drogach 2024-04-24 16:30 Majówkę czas rozpocząć 2024-04-24 16:20 Jagna Marczułajtis-Walczak na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu 6 2024-04-24 16:00 Spotkanie na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń 4 2024-04-24 15:00 Hulajnogi wróciły do Zakopanego 2024-04-24 14:30 Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 2024-04-24 14:16 Uwaga, utrudnienia drogowe w Nowym Targu 2024-04-24 14:00 Nie żyje Stanisław Snopek były ordynator nowotarskiego szpitala 2024-04-24 12:58 Młody mężczyzna poszukiwany za przestępstwa narkotykowe zatrzymany w Chochołowie 2024-04-24 12:30 Fundusze Europejskie dla Małopolski. Oferta wiosenna 2024-04-24 12:20 5 zalet rolet zewnętrznych, o których warto wiedzieć 2024-04-24 12:03 Zapewnij właściwe ilości wody pracownikom - dystrybucja wody dla firm 2024-04-24 11:59 Pył nie do wytrzymywania na ul. Tetmajera. Interwencja Straży Miejskiej 9 2024-04-24 11:09 Szkolenia żeglarskie - dlaczego warto się zapisać? 2024-04-24 11:00 Stawiają koło młyńskie pod Olimpem w Zakopanem 17 2024-04-24 10:15 Kubota w historii mody obuwniczej: ewolucja Klapkowego Stylu 2024-04-24 10:00 Grzegorz Watycha po raz trzeci wygrał wybory, ale konkurenci nie myślą ułatwić mu rządzenia 2024-04-24 10:00 Fundusze EOG zmieniają Miasto i Gminę Czarny Dunajec! 2024-04-24 08:59 Dziś opady deszczu i śniegu, ale z każdym dniem pogoda będzie coraz lepsza 2024-04-24 08:00 Nowotarskie dzieciaki świętowały Dzień Ziemi! 2024-04-23 23:40 Samochód jechał pod prąd zakopianką. Ekstremalnie niebezpieczne zachowanie (WIDEO) 11 2024-04-23 21:40 Definitywny koniec z narciarstwem w Tatrach 5 2024-04-23 20:41 Kijem Rzeki nie zawrócisz 2024-04-23 19:39 Ostry zakręt w stronę Hyrnego, czyli jedziemy z tą sztuką przez duże "S" (WIDEO) 2024-04-23 18:00 Policyjne ćwiczenia na Podhalu 18 2024-04-23 17:30 Przegląd smaków z różnych stron świata 3 2024-04-23 17:00 To nie zmiana władzy sprawiła, że na Cyrhli zatrzymano prace, jest odpowiedź urzędu 1 2024-04-23 15:00 Kolumbijczycy i Nepalczycy ukryli się w pojemnikach na mięso 1 2024-04-23 14:36 Dywany orientalne - jak poznać te oryginale? 2024-04-23 14:00 Elektryczny wózek odnaleziony na Równi Krupowej 3 2024-04-23 13:29 Streszczenie - wszystko, co warto wiedzieć. Jak napisać naprawdę dobre streszczenie? 2024-04-23 13:00 Czworaczki niedługo wracają do domu 4 2024-04-23 12:44 Fenomen Tatrzańskiego Orła 2024-04-23 12:00 Taki rzadki i kolorowy gość odwiedził Dzianisz (WIDEO) 3 2024-04-23 11:46 Czarter Jachtów - świetny pomysł na wakacje 2024-04-23 11:01 Jak dobrać podłogę do mieszkania? 2024-04-23 11:00 Bajkowy poranek w Dolinie Strążyskiej (WIDEO) 1 2024-04-23 10:55 10 Niezwykłych Atrakcji w Zakopanem, Które Musisz Zobaczyć 2024-04-23 10:00 Nie dość, że pijany to jeszcze wpadł na radiowóz 3 2024-04-23 09:55 Kto rozpoznaje tego psiaka 6 2024-04-23 09:00 Pomoc na dwa serca 2024-04-23 08:00 Zbyt wcześnie dotknięte cierpieniem, czyli obozowe strofy z Ravensbruck 6 2024-04-23 07:30 Mroczne zakamarki czasem lepiej pozostawić niezbadane... Mamy dla Was książki 2024-04-22 23:08 Dramatyczna akcja GOPR na Maciejowej 1 2024-04-22 22:00 W środę pogrzeb Józefa Krzeptowskiego, gospodarza tatrzańskich schronisk i ratownika TOPR 2024-04-22 21:00 11 edycja Pieniny Ultra-Trail za nami! (ZDJĘCIA) 2024-04-22 20:00 Kolejny etap zabezpieczania osuwiska. Kiedy droga będzie przejezdna? 2024-04-22 18:59 Radość ze sztandaru! (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-22 17:59 Rozmawiamy z Łukaszem Filipowiczem, nowym burmistrzem Zakopanego (WIDEO) 40
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-24 17:35 1. pisiowa robota . tak ? myślałem że !właśnie tak jest. i niie wiem tylko czyja dokładnie. deruli , agnieszki agresorki , turystów marzeń kurskiego , prezesa , jego kota... kjteór z nich to buduje :) :) :) Podejde do redakcj tp na górne krópuwki i sie dowiem 2024-04-24 17:30 2. w intencji przyszłych pokoleń ... których, tych bidronia i śmiszka, wyskrobanych, czy tych PO ? 2024-04-24 17:26 3. KO do europarlamentu wysyła właściwych ludzi , i taką osobą jest pani Jagna . 2024-04-24 17:14 4. Jagna rozliczyła sie już z tych dotacji?????....zreszta w tej opcji trudno znależć krystaliczną osobę....nawet pasuje tam 2024-04-24 17:10 5. kurde! a co będzie z autobusami? KATASTROFA :) 2024-04-24 17:05 6. Spieszmy się kochać Pajacoland, taki, jaki jest bo nowa władza na pewno z kulturą góralską walczyć nie będzie. Góry są nasze. Z miłości do Tatr. 2024-04-24 17:04 7. A ja to widzę ( ciemność widzę ) inaczej . Może to i dobrze że robią taki "jarmark" z wesołym miasteczkiem . Ja bym jeszcze kobietę z brodą dostawił i inne cuda . Tylko dużo tego dużo . Wtedy może nie mieliby czasu w góry łazić i ich zadeptywać . Taka forma ochrony :) 2024-04-24 17:03 8. Niech TPN odda dzwon na swoje miejsce!!! A zlikwiduje budki zlodami które tak ochoczo stawia w dolinach 2024-04-24 16:47 9. Rozumiec nalezy? ze p.Sienkiewicz swoj ewentualny pobyt w Belgii bedzie odbywal w towarzystwie alkomatu. 2024-04-24 16:44 10. Ten eurokomsomol desperacko potrzebuje aktywistow. Jagna calkowicie wypelnia ta potrzebe. Zawod agitator ? Nic nowego.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP