Reklama

2023-03-04 15:00:20

Ekologia

Dwudziestu gniewnych ludzi idzie do sądu w walce o czyste powietrze, wśród nich Agata Wojtowicz

Agata Wojtowicz prowadzi w centrum Zakopanego biuro turystyczne Tour & Travel Poland, szefowa Tatrzańskie Izby Gospodarczej wraz z 19 mieszkańcami Małopolski zaskarżyła zmianę terminu obowiązywania uchwały antysmogowej.

Na początku marca 20 osób z całej Małopolski zaskarżyło zmianę terminu obowiązywania uchwały antysmogowej dla województwa. Stawiają szereg zarzutów o czym informuje portal smoglab.pl

Wśród zarzutów jest choćby naruszenie art. 5 Konstytucji RP. Według ustawy zasadniczej wszystkie organy władzy publicznej powinny chronić środowisko, zapewniać bezpieczeństwo ekologiczne i przeciwdziałać negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Kolejny z zarzutów to naruszenie zapisów Programu Ochrony Powietrza. POP opierał się na założeniu, że w 2023 r. nie będzie pozaklasowych kotłów w Małopolsce. To wiąże się z naruszeniem przepisów prawa unijnego, które obliguje do uchwalania takich programów. Uchwała jest zdaniem skarżących sprzeczna z celem unijnych dyrektyw.

Alpejskie ceny

W grupie protestujących jest m. in. Julia Berbeka z Kościeliska. "Boli to, że powiat tatrzański, gmina Zakopane i Kościelisko, to obok Sopotu jedne z najbogatszych jednostek terytorialnych w kraju. Czerpiemy z tej natury, polegamy na niej – to nasze być albo nie być. A i tak mamy to za nic, nie dbamy o nią. Dla mnie to woła o pomstę do nieba. Chcemy się porównywać do kurortów alpejskich, ceny mamy już zresztą porównywalne, taksa klimatyczna jest pobierana a standard usług, to czym witamy turystów – moim zdaniem jest to do zaskarżenia" - czytamy w materiale smoglab.pl

Góry smogu, nie otwieramy okien

Agata Wojtowicz z Zakopanego zaznacza, że zdecydowała się na złożenie skargi ponieważ czuje się oszukana. "Myślę, że nie tylko ja. Większość świadomych przedsiębiorców z naszego regionu podpisałaby się pod tą skargą. Przez trujące powietrze mamy mniej klientów i mniej zarabiamy. Ale pieniądze pieniędzmi, natomiast po drugiej stronie jest poczucie odpowiedzialności. Zachęcamy turystów, ofertą i usługami, do przyjazdu pod Tatry. W domyśle ten turysta ma na uwadze to, że wyjeżdża ze swojej zasmogowanej miejscowości do czystych gór. I do zdrowego powietrza. To tworzy ogromny dysonans. Zapraszamy ich, a świadczymy usługę, która jest skażona tym, że nie odpoczywają w czystej atmosferze. Przecież są takie momenty w zimie, że w ogóle nie otwieramy okien. I wtedy do biura przychodzą turyści, nawet po zwykłą informację: – jak mamy aktywnie spędzić czas? – pytają. A ja wtedy muszę powiedzieć, że dziś to zalecam górną część miasta, bo czym wyżej tym będzie czystsze powietrze. Wabimy atrakcjami, a z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będą mogli skorzystać z tych atrakcji. Coraz więcej naszych turystów jest świadomych" - mówi Agata Wojtowicz.

Stale w piecach płoną śmieci

Bartłomiej Zubek, którego rodzina mieszka tu od pięciu pokoleń prowadzi gospodarstwo turystyczne. Na skargę zdecydował się z dbałości o swą ziemię. "Nie lubię, jak mi kopcą pod nosem. Wychowano mnie tak, aby nie szkodzić innym. A to, że inni mimo dostępnej techniki jadą po najniższych kosztach – to nie jest w porządku. Można zrobić instalacje już za normalne pieniądze. Nie są to jakieś abstrakcyjne kwoty za pompy ciepła i fotowoltaikę. Przedsiębiorcy żyją z turystyki, jakiejś strasznej biedy nie ma. Można to uporządkować. To niezrozumiałe, że ludzie wciąż palą śmieciami. Nawet nie mówię o węglu, ale do tego dochodzą jeszcze śmieci" - podkreśla Bartłomiej Zubek w materiale smoglab.pl

Więcej szczegółów na temat złożonej skargi i motywacji poszczególnych 20 gniewnych mieszkańców Małopolski na stronie https://smoglab.pl/20-malopolan-walczy-o-prawo-do-czystego-powietrza/

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zuł 2023-03-06 10:09:38
Wyluzujcie, o te problemy zatroszczy się wyjątkowy żont - w przyszłym roku nie będzie ani turystów, ani wungla, ani prądu...... będzie super eko.
true 2023-03-06 09:01:17
@TakiemuToDobrze popieram w 100% pięknie napisane i o to chodzi. To rewolucyjne ale świetne rozwiązanie. A tym wszystkim "towarzystwom" podziękujmy, poczytajcie sobie najpierw te mądre komentarze bo mieszkańcy jak widać mają lepsze pomysły, nie miejcie tak nosa zadartego w każdej sprawie...
TakiemuToDobrze 2023-03-06 00:54:14
Rozwiązaniem problemu smogowego jest wprowadzenie systemu monitorującego ruch turystyczny (po rejestracjach samochodowych).
Przyjazd do obiektu pozostawienie samochodu na czas pobytu, wyjazd z obiektu - możliwy tylko przyjazd i wyjazd. Zmniejszymy w ten sposób powtarzające się w ostatnich latach zakorkowanie. Dodatkowo w razie nierespektowania ustalonych zasad będzie naliczana opłata za wjazd do strefy.
Od wjeżdżających do Zakopanego będzie wymagane zameldowanie się w systemie (do wyboru: obiekt noclegowy czy parking zaporowy).
Miasto powinno przede wszystkim zadbać o mieszkańców a w dalszej kolejności o odwiedzających.
Wizja Zakopanego w przyszłości to porównanie do dużego parkingu (pozyskanie wiedzy nt. liczby samochodów, które wjechały oraz liczby, która jeszcze może wjechać do centrum).
Potrzebna będzie też modyfikacja komunikacji miejskiej, no i oczywiście ograniczenie budownictwa do czasu rozwiązania problemów braku wody w pełni sezonu.
xxxx 2023-03-05 19:29:56
#akumulator - nie nasycił tylko dołożyli VAT i podatki od wagi elektrykom. Czyli Norweg liczy kasę, a nie słucha Grety.
kurr 2023-03-05 17:00:28
jest na to nawet świetna nazwa. skoro branże górnicza płaci ludziom za szkody górnicze, niech branża turystyczna płaci za szkody turystyczne.
Hahah 2023-03-05 12:27:36
Czy Ci wielcy przedsiębiorcy naprawdę myślą że ktoś pali w piecu węglem dla przyjemności ? A nie ze go zwyczajnie nie stać na pompę ciepła za minimum 150 tysięcy. Może niech się dołożą.
Lego 2023-03-05 12:15:37
Pani Agata niech zaskarży swoich turystów jeżdżących i stojących ,dymiacych w korkach w swoich suvach tdi , ale przecież z nich kasa już nie smierdzi jak z komina sąsiada.
Cyklista 2023-03-05 11:56:53
ROZWIĄZANIE PROBLEMU=CELA PLUS
true 2023-03-05 10:06:41
"Przez trujące powietrze mamy mniej klientów i mniej zarabiamy" hahaha jasne tylko, że w sezonie korki po dwie godziny żeby wyjechać do Nowego Targu, kolejki w restauracjach aby zjeść obiad a deweloperka rozrasta się w nieskończoność. Zwykły mieszkaniec nie ma szans na skorzystanie z uroków zimy bo wszędzie tłumy. To krasnoludki tu przyjeżdżają? Myślicie, że przy takim wzroście turystyki to będzie tutaj czyste powietrze? Wszystkie te towarzystwa narzekające też mają korzyści z turystyki, jak nie bezpośrednio to pośrednio. Taka prawda. I ludzie w cale nie mają takiego samego zdania. Niestety mylicie się co widać chociażby po tych komentarzach.
jarek 2023-03-05 10:03:08
@kurr, w przeciwieństwie do ciebie mam świetną pamięć i przede wszystkim nie mam problemów z głową (ani z główką).
@spekulant , masz całkowitą rację . Dodam tylko , że poczekamy 20-25 lat (tyle "żyją" ogniwa") . Co z nimi zrobi "ekologiczny" świat. A pytam , bo Azja już zaczyna mieć z tym problemy . (pierwsze tego typu pojazdy pojawiły się tam właśnie 20- 25 lat temu. I dzisiaj zaczynają sie problemy z utylizacją , chociaż są ich na razie "pojedyncze" sztuki. Co będzie po masowej produkcji ???????? ) Będzie jak ze sztucznymi choinkami , czy foliowymi torebkami jednorazówkami w sklepach ?
czopek 2023-03-05 09:40:21
Jak już się niektórzy przedsiębiorcy dorobią to nagle odkrywają, ze dym z kominów sąsiadów śmierdzi, nie da się szybko przejechać przez centrum, na chodnikach parkują samochody tarasując przejście, trzeba stać w sklepach w długich kolejkach, góry pozasłaniane straganami itp itd. Mieliście ponad 30 lat czasu, żeby coś z tym zrobić ale nie zrobiliście NIC. Dobrze żarło.
kurr 2023-03-05 09:26:00
wyjście jest dramatycznie proste, czyli tak jak to się dzieje w innych branżach. opodatkować jedynego truciciela, czyli lokalną branżę turystyczną na rzecz lokalnej społeczności w celu zafundowania im wymiany kopciuchów itp. może skończy się ten cotygodniowy wysyp Gret pod giewontem.
Live is butyfull 2023-03-05 07:45:37
Energia elektryczna w Polsce póki co jest produkowana przez spalanie węgla i jeszcze długo będzie więc dyskusja kto czym jeździ i kto czym pali w domu jest bezprzedmiotowa. Wyprodukowanie elektryka czy "ekologicznego" pieca dewastuje środowisko poprzez zużycie wody, energii i surowców oraz poprzez odpady poprodukcyjne. Uratować środowisko może jedynie zaprzestanie wszelkiej produkcji a więc rezygnacja z konsumpcyjnego trybu życia. Życzę powodzenia
spekulant 2023-03-05 01:05:28
Z perspektywy rynku, ekologia ma mało wspólnego z ochroną środowiska. To bańka pompowana przez przeróżne "instytucje" w celu zarabiania pieniędzy. Zauważcie, że wszystko co "eko" jest dużo droższe, a w rzeczywistości potrafi szkodzić przyrodzie jeszcze bardziej!. Nie wiem czy wiecie, ale popularny diesel wynaleziony w USiA hulał na oleju roślinnym i takie było jego przeznaczenie. Z rury wydechowej waliło frytkami ;-) Elektryki to największa głupota!, wytworzenie baterii i całego komponentu samochodu przewyższa ślad węglowy i to kilkukrotnie, tylko nikt o tym nie mówi, bo są pewni ludzie, którym zależy na milczeniu!!!. Nie dajcie się manipulować!... Nawet gówniara z norwegi ostatnio protestowała przeciwko turbinom wiatrowym, wielka obrończyni klimatu przeciwko energii z wiatru?...Widzicie tu jakiś błąd w logicznym myśleniu, czy tylko ja?...
akumulator 2023-03-04 23:48:59
@banda. W Norwegii rynek samochodów elektrycznych częściowo się nasycił, więc "zachęty" pomału są odbierane.
kurr 2023-03-04 23:01:15
no widzisz coming, ofiaro googlowania. wyświetliły ci się artykuły z 2014 i mędrkujesz
jarek 2023-03-04 22:21:59
"za poprzedniej kadencji pisu była afera" -JEZU !!!!!! rzecz działa się w 2014 roku. Za poprzedniej kadencji PiSu ???????? Skąd tyle idiotów na tym forum ?????
antyPO 2023-03-04 22:13:11
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura, smog nie tworzy się z takiej skali - że ludzie palą, zawsze się paliło w piecach i nic nie było, a TiG sama sobie robi problem, bo to co przyjezdza do Zakopanego to jakis absurd - największy smog tworzą turyści - to dal nich są budowane developerki i każdy z nich jeżdzi dosłownie wszędzie samochodem- powtarzam wszędzie, do sklepu, do kina, na lodowisko, do parku, do restauracji - turyści nie znają w ogóle czegoś takiego jak turystyka piesza, wcześniej dobrze ktoś napisał wszyscy TDI i w głównej mierze to wszystko powoduje ten jeden wielki smog, zmierzcie sobie jakość powietrza w ferie jak jeżdzą, a teraz po feriach i zobaczycie różnice.
kurr 2023-03-04 21:18:51
heheszki, lepiej tak nie żartować. za poprzedniej kadencji pisu była afera, że kubuś puchatek nie ma gaci. nawet bbc o tym wspomniała
heheszki 2023-03-04 21:01:10
wybory idą to i smog wrocil. 4 lata byl spokoj.... moze zaskarzcie koziolka matolka ze w gaciach chodzi... to takie nieekologiczne i nienaturalne.
Paparapa 2023-03-04 20:51:47
Mam nadzieję że Pan Zubek do swoich eko domków wpuszcza tylko elektryki, a nie 3.0 tdi ,po uprzednim sprawdzeniu w jaki sposób były naładowane czy aby czasem nie z elektrowni węglowej,
jarek 2023-03-04 20:37:51
a ja proponuję jeszcze zaskarżenie zimy która jest zimna i musze palić w piecu -gdyby nie ona to bym nie palił- , i nocy która jest ciemna i musze świecić żarówkę -zasilaną prądem -wiadomo skąd . tak czy siak wine ponosi tusk, czy sie to komu podoba czy nie ! W końcu to on zapowiadał że jak wygra wybory to wprowadzi ustawy żeby w zimie było zimno a w nocy ciemno. I to mu sie akurat udało czyli mamy co mamy
@ kurr do tej turystyki dorzucam jeszcze ciebie i jarka. tego poszywanego :) !
Teodorslysz 2023-03-04 19:52:15
A może tak skarżący dopisali jeszcze donos na Geotermia i dystrybutora gazu w Zakopanem. Są dzielnice że nie ma i nie będzie ani gazu ani Geotermi, zanim ktoś wystrzeli z fotowoltaiką niech sprawdzi o czym pisze
kurr 2023-03-04 19:43:00
największym trucicielem zakopanego jest turystyka. ahoj.
Mag 2023-03-04 18:54:50
Ciekawe czy owi Eco przedsiębiorcy sprawdzają czym ich klienci i goście przyjeżdżają, mam nadzieję że elektrykami lub koleją, oczywiście prąd tylko z wiatraków.
xxxx 2023-03-04 18:47:52
#Limbo - dieslem się nie przejmuj. Przecież zgodnie z C40 zaleca się zejście z obecnych 660 aut/1000 mieszkańców do 190/1000. Wyjdzie tyle co transport i elita. Co prawda pół Polski nie posiada transportu zbiorowego, ale to powstanie. Co prawda za 10 lat, a ty jutro masz jechać do roboty, ale przecież wizja jest :) Sory, ja jestem za biedny na bycie nie dość, że zakopiańczykiem to i europejczykiem :)

# banda - luzik na żyłce. Wszyscy będziemy na prąd ciekawe jak prądu braknie. Oddaliśmy do użytku 22GW mocy wytwórczych, a uwzględniając współczynniki dyspozycyjności 12GW. Czyli jak przewidywałem - mocy zielonych trzeba będzie najmniej 2x tyle zainstalowanej co trzeba konwencjonalnej. Do tego oddajemy mniej mocy wytwórczych jak likwidujemy. Ale to się zrobi 1kWh po 5zł to ludzie zaczną oszczędzać i nie trzeba będzie budować :)
Pacykoś 2023-03-04 17:26:47
Może warto przyjść na sesję do starostwa we czwartek gdzie ma być Pan Marszałek W. Kozłowski i wyrazić bezpośrednio swój protest im nas będzie więcej tym mniej będą mieli możliwości utrącić temat.
Limbo 2023-03-04 17:21:01
Tylko co da wymiana na tak zwane eko piece, jak do tego tak zwanego eko pensjonatu przyjedzie 20 aut zalanych dieslem, a w sezonie w korkach jest takich aut parę tysięcy. Wincej domków wincej willi wincej klientów, tego ci przedsiębiorcy nie zaskarżą i ciekawe czym sami jeżdżą. Pewnie miejskim.
banda 2023-03-04 17:03:28
Kolega wydał 70 tyś. na pompę ciepła i 70 tyś. na foto do napędu pomp. Jak już rynek się nasyci, to wejdzie podatek VAT i akcyza bo słońce obywatelu jest rządowe, jak rzeki, jeziora i to poniżej 25 cm w ziemi. Podobnie było z olejem opałowym, Europa szła w tym kierunku. Wyszło tak, że olej kosztował 0,70 zł potem urósł do 4,20 nie wiem jak jest dzisiaj. Ciągle coś się zmienia żeby zarobić, teraz jest moda na złość Putinowi jeśli chodzi o gaz.
Weronika 2023-03-04 16:53:43
Program czyste powietrze to kpina. Jeżeli ktoś chce skorzystać coś, to powinien upewnić się co może zaliczyć do tego programu. Okazuje się, że nie wszystkie okna, nie dotyczy również komina. Ja złożyłam dokumenty w tamtym roku, zostały zakwalifikowane przez pracownika na portali beneficjenta. 10 razy sprawdzane, czekam na ostateczny kontakt z pracownikiem merytorycznym, który po zaakceptowaniu wyda wniosek o wypłatę. Aaaa pierwsze co otrzymałam, to gratulacje od Pani Minister, chociaż mnie zależy na środkach.
Jeszcze raz radzę, należy dowiedzieć się co podlega pod ten program by nie okazało się, że oprócz gratulacji w/w pani nie należy się ani pół .....
Gucia 2023-03-04 16:26:02
@Grzegorz
Święta racja!
Pan Bartłomiej trochę pojechał po bandzie. To nie są tak małe koszta.
Donek 2023-03-04 16:13:21
Niniejszym wytaczam proces wodzie. Jest mokra.
Jak zwykle w tego typu inicjatywach licze na poparcie kodu.
xxxx 2023-03-04 16:01:33
#Grzegorz - 60 tys PC. Do tego PV 40 tys. Gdybyś chciał sensowny bufor kolejne 30 tys. Bateria aku 40 tys. A jak uzbroiłeś już pięknie swój domek to kup autko el za 200 tys. A możnaby gaz założyć za 40 tys (można jeszcze 4 lata) i Euro 6 kupić za 120 tys. Więc jak słusznie zauważyłeś biedota sobie może .... wziąc kredyt
Grzegorz 2023-03-04 15:42:20
Nie wszyscy są przedsiębiorcami i dla niektórych to jednak są abstrakcyjne koszy zwłaszcza za pompę ciepła. Program czyste powietrze jest tak zrobiony ze najpierw trzeba zainwestować ok. 70 tys a potem ewentualnie uzyskać częściowy zwrot (częściowy!!!!). A jak ktoś zarabia np. 3500 na rękę to skąd ma wykombinować to 70 tys, albo odłożyć z takiej pensji - to dopiero jest abstrakcja. Ale niektórzy żyją w równoległej rzeczywistości przykre.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ZDROWIE I URODA
  Odtrucie po alkoholu/kroplówki-wizyty domowe. Dojazd do pacjenta 24/H Pełen profesjonalizm, dyskrecja. telefon 507240999. 507240999
  Tel.: 507240999
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA MT 125, 2017r., bardzo ładny i zadbany. Zarejestrowany i ubezpieczony. Można na nim jeździć z kat. B. Możliwość zakupu za dodatkową opłatą mało używane: kask, kurtka i rękawiczki rozmiar L oraz buty rozmiar 43 (niskie). Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni osobę na stanowisko KIEROWNIK ROBÓT BUDOWLANYCH, MAJSTER BUDOWLANY do nadzoru i koordynacji prac budowlanych. 602629623 SIKORAPBT@INTERIA.PL
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko:malarz, cieśla, zbrojarz, murarz, operator koparko ładowarki. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIERA, EKSPEDIENTKĘ. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM z działką 1450 m2, Ciche Górne - 602 444 205.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię szwaczkę do prostego szycia w Poroninie. 602393185
  Tel.: 602393185
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  Poszukuję stylistki paznokci do salonu w Zakopanem . Oferuję dobre wynagrodzenie, bazę klientek, elastyczne godziny pracy, miłą atmosferę. Zachęcam do kontaktu pod numerem 881922674. 881922674 papiez.aneta@gmail.com
  Tel.: 881922674
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY PRACOWNIKOW DO PRACY W HOLANDI!! DO BUDOWY NAMIOTOW ORAZ PRACY W MAGAZYNIE.NA KONTRAKT CZASOWY LUB STALY Z ZAKWATEROWANIEM.DOBRE WYNAGRODZENIE.ZAINTERESOWANYCH PROSZE O KONTAKT TEL 0031 616955169,MAILOWY ela@vanvugtverhuur.nl. 0031 616955169 , Herenengstraat 26 ela@vanvugtverhuur.nl
  Tel.: 31
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADĘ LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Domalik Piotr w Ostrowsku zatrudni od zaraz , pomocnika budowlanego i majstra budowlanego , proszę o kontakt telefoniczny. 504 105 320
  Tel.: 504
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCJNE RĘCZNE CEMENTOWO-WAPIENNE, ZACIERANE PIASKIEM KWARCOWYM. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCYJNE RĘCZNE. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE, SZYBKIE TERMINY REALIZACJI. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZIARZ przyjmie zlecenia. 696 688 324.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - ROLNĄ, LUB DOM DO REMONTU ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  PRZYJĘCIA KOMUNIJNE, IMPREZY INTEGRACYJNE, itp.- KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE, MONTAŻ ŚNIEGOŁAPÓW ORAZ WENTYLACJI. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
2023-04-01 22:10 Zmarł dr Robert Janik zasłużony lekarz, były naczelnik TOPR 2023-04-01 21:45 Adamowski na burmistrza? Już jeden kandydat 1 kwietnia się zgłosił 2023-04-01 21:00 Ocalić Betlejemkę - co z drewnianą remizą po sprzedaży działki? 2023-04-01 20:10 Niedźwiedź zajrzał na Cyrhlę - wystraszył go dopiero pies Harnaś 2023-04-01 19:35 Gdzie jest Lolo? Kocurek zginął, a pani Grażyna się martwi 2023-04-01 19:00 Jutro niedziela handlowa! To jedna z niewielu takich okazji w roku! 1 2023-04-01 18:00 Nie ma szans na budowę hali lodowej. Ale jest nowa koncepcja! 2023-04-01 17:00 Dachowanie na zakopiance. Utrudnienia w ruchu w stronę Podhala! (WIDEO LIVE) 2023-04-01 16:00 Młodzi piłkarze KS Zakopane atakowali, ale Wisła Kraków strzelała gole (ZDJĘCIA) 2023-04-01 15:00 To nie Prima Aprlis! Dziś ruszył spływ Dunajcem (WIDEO) 3 2023-04-01 14:30 Pomnik rozstrzelanych w Kuźnicach. Prelekcja Lesława Dalla 2 2023-04-01 14:00 Gdzie zatrzymać samochód by obejrzeć festiwal balonów? 2023-04-01 13:30 Bieg Hasiora. Ruszyły zapisy 2023-04-01 13:00 Marcin Żarnecki ruszył rowerem dookoła Europy (WIDEO) 3 2023-04-01 12:30 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej. Dwie osoby ranne 2023-04-01 12:30 Zmarł ppor. Andrzej Chowaniec. Miał 28 lat. Wojskowy pogrzeb w poniedziałek 2023-04-01 12:00 Wreszcie jest decyzja w sprawie wiatraków na Podhalu 11 2023-04-01 11:00 Słodkości dla Cyprianka 2023-04-01 10:00 Wstyd na drodze prowadzącej nad Białkę 3 2023-04-01 09:00 Jutro dzień świadomości autyzmu - już dziś kawa z niebieską pianką 2023-04-01 08:00 Parzygnat za Kolasę. Jest nowy zastępca wojta 1 2023-03-31 21:19 Biogazownia na kontrolowanym (WIDEO) 6 2023-03-31 20:25 Tu powstaje potężny odwiert wód geotermalnych, nocą wiertnia wygląda niesamowicie (WIDEO) 2023-03-31 20:00 Małgorzata Bury zwyciężyła w konkursie na plakat promujący Zakopane 3 2023-03-31 19:00 Uwaga, oszuści działający metodą na blika znowu w akcji 2 2023-03-31 18:03 Baloniarze zieją ogniem, czyli odlotowa Małopolska nad przełomem Białki (WIDEO) 2023-03-31 17:19 Czym są szkolenia BHP online? 2023-03-31 17:00 Tłumy muszą przeciskać się między autami, bo straganiarze zajmują chodnik 8 2023-03-31 16:00 Marcin Żarnecki przemierzy rowerem 20 tysięcy kilometrów by ratować Kamilkę (WIDEO) 6 2023-03-31 15:00 Spływ Dunajcem czas zacząć 3 2023-03-31 14:00 W Zakopanem przy Średniej Krokwi wyrośnie trybuna na dwa tysiące kibiców 4 2023-03-31 13:00 Nowotarska onkologia na finiszu 3 2023-03-31 12:38 Strażacy w akcji, wiatr złamał potężną gałąź sosny 1 2023-03-31 12:22 Wojna, inflacja - czy kiedyś będzie lepiej? Na to pytanie odpowiadają Świadkowie Jehowy 12 2023-03-31 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-03-31 11:01 Chcemy, żeby świat góralski przetrwał, ale czy przyszłe pokolenia znajdą w nim prawdę?(WIDEO) 2023-03-31 10:45 Oscary 2023. "Wszystko wszędzie naraz" ponownie w kinach. Mamy dla Was bilety 2023-03-31 10:37 Sztuka o Świętym Bracie Albercie autorstwa Krzysztofa Bigaja 2023-03-31 10:20 Dziś Ostatni dzień na płatności bonem turystycznym 2023-03-31 09:20 Pocisk moździerzowy znaleziony w Harklowej 2 2023-03-31 09:00 Chmury, słońce, deszcz, śnieg, silny wiatr i burze - do wyboru, do koloru 2023-03-31 08:00 Potrzebna pomoc 7 2023-03-30 21:44 Przegląd filmów o sztuce w kinie Miejsce i plakaty w Stacji Kultura Zakopane 2023-03-30 21:00 Policja chwali rabczańską Straż Miejską 2 2023-03-30 20:00 Remont Drogi Pienińskiej. Nie będzie wstępu aż do czerwca 4 2023-03-30 19:00 Kolejne zgłoszenie o białym busie. Tym razem dzieci zaczepiano w Dursztynie 11 2023-03-30 18:01 Palmę świąteczną czas kupić 2023-03-30 17:30 Jubileuszowe show Cyrku Safari w Nowym Targu i Krościenku nad Dunajcem. Konkurs dla czytelników 2023-03-30 17:03 Pluszaki dotarły do Kamerunu 2 2023-03-30 16:30 Japonia na wiosnę w nowotarskiej bibliotece
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-04-01 22:56 1. @antycośtam, tobie bankrucie intelektualny, już NIC nie pomoRZe! Nawet słownik ortograficzny, na który cię zresztą nie stać!! 2023-04-01 22:51 2. @yano, w samo sedno. Z imbecylami i do nich trzeba tylko tak, jak Ty, celnie i w punkt 2023-04-01 22:48 3. Okupant mówili po niemiecku i UKRAIŃSKU. Powodem rozstrzelania owych Polaków było postrzelenie (śmiertelne) gestapowca przez dwóch ukraińców/pobratyńców w czasie libacji w Kuźnicach. Wtedy było tak, że za wszelkie zło winni byli Polacy, dzisiaj PiS i Kaczyński (czyli też Polacy) 2023-04-01 22:37 4. Napisałbym komentarz -odpowiedź na pytanie. Ale po co, jak moderator ćwiczy z******a. Więc po co ta zabawa. Ale spróbujmy: 21 postulat z 17 sierpnia 198o r. : "Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy." Gdzie tu mowa o handlowej niedzieli, "obrońcy" PO stu latów? 2023-04-01 20:55 5. @jarek Liczyłeś z pewnością na to, że Putin wyśle swoje armie aby sami sobie je odebrali. Przywitałbyś swoich wódką i ogórkiem. 2023-04-01 20:31 6. W niedzielę to idziemy do Kościoła na Mszę,poświęcić palmy i na marsz ku czci ŚW.JPII. 2023-04-01 18:46 7. Jak dowiadujemy się że środowisk zbliżonych, jest zgoda epidiaskopu na udział abp Jędrzejewskiego w poświęceniu nowej siedziby zakopiańskiego kodu. 2023-04-01 18:38 8. Ludzie to dziecko potrzebuje na " Dzisiaj " pieniędzy nie za pół czy za rok .Pomórzmy temu dziecku , bo Pisiorów stać na dziesiątki milionów dla Rydzyka, Bąkiewicza, miliardy TVPisczujnie, na księży biskupów którzy się pławią w bogactwie, własną propagandę, a nie stać na ratowanie życia narodzonego czy chorego . Co za cynizm i podłość. 2023-04-01 18:09 9. W poprzek Doliny Kościeliskiej, powyżej wejścia do Wąwozu Kraków, tama betonowa o spadzie 168m, a na Lipkach mały reaktor jądrowy. I na co nam wtedy geotermia?! Huraaaaa! 2023-04-01 18:01 10. @ubolek Dokładnie. Jak w życiu. Nic nie jest do końca dobre ani całkiem złe:-)
2023-03-20 20:15 1. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 2. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 3. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 4. Brakowało jeszcze toastów i drink baru... 2023-02-02 18:13 5. Ciesom nos kónicki od mojego ojca, jeedyn ze Skrzypnego, a dr ugi z Dunajca, hej! 2023-01-27 00:11 6. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 7. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 8. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 9. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 10. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka