Polecamy
Polonez zakopiańskich maturzystów dziś i jutro w naszych relacjach na żywo

2023-03-31 11:01:03

MCK

Chcemy, żeby świat góralski przetrwał, ale czy przyszłe pokolenia znajdą w nim prawdę?(WIDEO)

W tej książce jest więcej pytań niż odpowiedzi. Na pewno też nie jest laurką dla Podhalan. Okazja do spotkania z autorkami - Stanisławą Trebunia-Staszel i Agnieszką Gąsienicą - Giewont była w czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

Mowa o książce "Podhalanie. Wokół tożsamości", która powstała z kilkudziesięciu wypowiedzi górali, którzy odpowiadają na pytania: Kim byli kiedyś? Kim są dzisiaj? Jak siebie widzą i oceniają? Czy tworzą zwartą grupę?. Co stanowi o ich tożsamości?. Jaka jest religijność?

Jak przypomniała Stanisława Trebunia - Staszel podczas spotkania w sali regrionalnej MCK, wszystko zaczęło się od wystawy o tym samym tytule, która prezentowana była w Kuźnicach w Zakopanem. Jej inicjatorem był Tatrzański Park Narodowy.

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u odwiedził w 2019 roku w San Francisco muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie trafił na wystawę „We are here”. Pomyślał, że w ten sam sposób można by opowiedzieć o mieszkańcach Podhala. Opowiedzieć, kim byli górale kiedyś, kim są dzisiaj. Jak sami siebie widzą i oceniają. - Zdawał sobie sprawę, że w dziejach TPN-u były trudne momenty. Relacje z górami, kiedy wypędzono ich z Tatr, usunięto z Tatr pasterstwo, były złe. Chciał, żeby ta wystawa a potem książka była krokiem w kierunku pojednania, wzajemnej akceptacji, szacunku i przyczynkiem do dyskusji na trudne tematy - mówiła Stanisława Trebunia - Staszel podczas spotkania w sali regionalnej MCK-u. Górale zostali wywłaszczeni z Tatr w 1955 r., pasterstwo wróciło tam dopiero w 1981 r. w formie wypasów kulturowych. Przypomniała słowa  etnografa ze Szwecji, który po badaniach na Podhalu stwierdził, że "wypędzenie górali z Tatr było tożsamościową zagładą".

Książka "Podhalanie. Wokół tożsamości" powstała z kilkudziesięciu wypowiedzi górali, którzy odpowiadają na pytania: Kim byli kiedyś? Kim są dzisiaj? Jak siebie widzą i oceniają? Czy tworzą zwartą grupę?. Co stanowi o ich tożsamości?. Jaka jest religijność?

Autorkom udało się pokazać dwa światy - ten, który odszedł - świat biedy, chodzenia boso, pracy od najmłodszych lat. Świat  religijności, dawnych obrzędów i zwyczajów. I świat obecny, który w ciągu jednego pokolenia bardzo się zmienił. - Czujemy, że tracimy się w tym świecie. Po 1989 r Podhale dynamicznie się zmienia - przekonywała Stanisława Trebunia -Tutka. - Komunikacja globalna, nowe technologie mają wpływ na nas i nasze życie. Umożliwiają kontakt z całym światem. Dlatego rozmywają się dotychczasowe porządki kulturowe, wartości.  Stanisława Trebunia -Tutka podkreślała, że w czasie rozmów zaskoczyła ją otwartość, szczerość i odwaga rozmówców w poruszaniu wielu tematów np. religijności. - Usłyszałyśmy, że wiara górali dziś jest powierzchowna. Idzie się do kościoła, ale brakuje pobożności. Ludzie zadawali pytania, na ile wartości chrześcijańskie obecne są w naszym życiu? Jak patrzymy na sąsiada, ludzi, z którymi pracujemy? Jak odnosimy się do siebie? - mówiła Stanisława Trebunia - Staszel. - Dawniej wiara spleciona była z życiem, porządkowała je - podkreślała. Przypomniała słowa nieżyjącego już ks. Tadeusza Juchas, który pytał: "Co się z nami dzieje? Gdzie są granice komercjalizacji i patrzenia na pieniądze? My sprzedajemy siebie!" .

-  W książce pokazujemy Podhale nie tylko w superlatywach, ale także z jego słabymi stronami. Zachęcili nas do tego sami rozmówcy - tłumaczyła Agnieszka Gąsienica - Giewont. Jest krytyka Związku Podhalan za zaangażowanie w politykę. Krytyka podhalańskich muzykantów. - Może ta książka pobudzi nas do refleksji. Zadamy sobie pytanie, co po nas zostanie dla następnych pokoleń - mówiła.

Zmiany w kulturze są nieuniknione. W budownictwie, muzyce, strojach, języku. - Ważne, żeby w sposób kreatywny i świadomy sięgać do tradycji - mówiła Stanisława Trebunia - Staszel. - Wierzę, że przetrwa to, co dobre, a dziwactwa przeminą - spuentowała.

Prowadząca spotkanie Katarzyna Put pytała też o stosunek górali do miłości i małżeństw. - Dawniej małżeństwa miały wymiar ekonomiczny, często były aranżowane przez rodziców, żeniono dzieci, żeby połączyć kawałki pola, szukano bogatych kawalerów czy panny -  opowiadała Stanisława Trebunia - Staszel. Ale zdarzały się czasem sytuację, że młodzi potrafili się zbuntować. - Taka sytuacja była w mojej rodzinie. Brat mojego pradziadka chciał się ożenić z dziewczyną z Huby, ale rodzice nie zgadzali się, bo dziewczyna była za daleko i była biedna. Mimo to zostawił majątki i poszedł na Hubę - opowiadała.

Spotkanie uruchomiło także wspomnienia u gości. Prof. Stanisław Hodorowicz wspominał jak w dzieciństwie chodził na bosaka, opowiadał o swojej  młodości :"trochę górnej, trochę durnej", bitkach, o wypasaniu owiec  w Dolinie Pięciu Stawach. O ciężkim momencie, kiedy trzeba było wyskoczyć z góralskich portek. - Kiedyś trzeba było wyskoczyć z góralskich portek, żeby iść dalej. Dziś niektórzy wskakują w góralskie portki, bo się to opłaca i pozwala coś zrobić - mówił o przewrotności czasów.
Posiady uświetnił swoją grą na pasterskich instrumentach - Krzysztof Gocał. Można było usłyszeć między innymi jego grę na dwojnicy.
Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    POMOC KUCHENNA DO PENSJONATU NA OKRES LETNI. 602 534 193.
  • PRACA | szukam
    OPIEKUNKA MEDYCZNA szuka pracy. 883 465 585.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES BENZ 1.5 benzyna, stan bdb. 698 572 263.
  • PRACA | dam
    PRACA DODATKOWA DLA MŁODEJ ENERGICZNEJ OSOBY - Zakopane - 602 441 440.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy kucharza/pomoc kuchenną w restauracji w Dolinie Kościeliskiej.. 723 997 045 harnas@harnas.eu
    Tel.: 723
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-31 15:30 Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 lutego 2026 roku. Nowa trasa linii 17 2026-01-31 15:00 W kolejce do kolejki na Kasprowy nikt nie stoi, a na górze bajka 1 2026-01-31 14:29 Awaria w Ochotnicy Górnej. Nie ma prądu 1 2026-01-31 14:00 Górale na kongresie Brauna 7 2026-01-31 13:00 To dziś najcieplejsze i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce (WIDEO) 2026-01-31 12:20 Brak prądu w części Zakopanego. Wyciąg na Harendzie w trybie awaryjnym (WIDEO) 2 2026-01-31 12:00 Atak na bankomat i spalone auto, mamy oświadczenie policji po nocnym wybuchu w Murzasichu (WIDEO) 1 2026-01-31 11:00 Butelkomat to nie śmietnik. Apel do mieszkańców i turystów 8 2026-01-31 10:03 Między Tatrami a pamięcią. "Kolekcja", czyli nowe nabytki Muzeum Tatrzańskiego (WIDEO) 2026-01-31 08:55 Uszkodzony bankomat w Murzasichlu. Policja zabezpieczenia ślady 2026-01-31 08:00 Burmistrz o sylwestrze. Było bardzo bezpiecznie. Duże zasięgi 6 2026-01-30 21:45 Uwaga, rodzice maturzystów zakopiańskiej Budowlanki oraz Liceum im. Balzera! 2026-01-30 21:45 Pięć razy musiałem jeździć do wulkanizatora 14 2026-01-30 21:00 W niedzielę protest na zakopiance 1 2026-01-30 20:30 Wizyta minister Aleksandry Gajewskiej na placu budowy żłobka w Zakopanem 9 2026-01-30 20:00 Straż Miejska w Zakopanem rozpoczęła akcję usuwania wraków 10 2026-01-30 19:30 Zajrzyjcie w weekend do Centrum Lawinowego na Kalatówkach 2026-01-30 19:00 Trump zachwyca się miłym putinem, Rosja odpowiada rakietami na Chersoń 18 2026-01-30 18:00 Nowy Targ zmodernizuje infrastrukturę komunalną. Blisko 70 mln zł dofinansowania 2026-01-30 17:30 Darmowe zajęcia dla dzieci 2026-01-30 17:00 Całoroczny zakaz chodzenia po Tatrach w nocy. Nowe przepisy TPN 4 2026-01-30 16:30 Zderzenie czołowe na Spiszu 2026-01-30 16:00 Radni odrzucili skargę dotyczącą złego odśnieżania chodników w Zakopanem 12 2026-01-30 15:30 Andrzej Krzeptowski Bohac. Wieczór w Czerwonym Dworze 2026-01-30 15:00 Czekają na swojego człowieka. Bohaterowie na czterech łapach w schronisku w Nowym Targu 1 2026-01-30 14:00 Basen i trasy biegowe COS darmowe dla zakopiańskich dzieci 3 2026-01-30 13:30 Granaty odjechały 2026-01-30 13:30 Góralskie kolędowanie z Hanią Malaciną 1 2026-01-30 13:00 W dolinach chmury, wysoko w Tatrach słońce (WIDEO) 2026-01-30 12:30 Poszukiwana listem gończym kobieta zatrzymana w Zakopanem 2026-01-30 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2026-01-30 11:48 Polskie Koleje Linowe nie wejdą na giełdę! 16 2026-01-30 11:00 Nowe miejsce dla seniorów w Zakopanem. Już 2 lutego uroczyste otwarcie Klubu Seniora 2 2026-01-30 10:00 Ekopatrol rusza w teren. W Zakopanem sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach 7 2026-01-30 09:30 Hind Rajab. Historia prawdziwa. Mamy dla Was bilety 2026-01-30 09:00 Centrum Wsparcia Rodzin Nasz Dom rozszerzyło działalność. Nowe wsparcie dla dzieci, młodzieży i rodzin 1 2026-01-30 08:00 Muzeum Karola Szymanowskiego zaprasza na warsztaty i spotkania ze sztuką (WIDEO) 2026-01-29 23:35 Zakopane - sprzedam PIĘKNY DREWNIANY KOMPLET 2026-01-29 21:41 Zakopiańska nauczycielka z awansem zawodowym 7 2026-01-29 21:02 Ruszyła sztucznie naśnieżana trasa do narciarstwa biegowego 1 2026-01-29 21:00 Krzywoń pod dachem 2026-01-29 20:00 Finał Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Zakopanem. Dwa wyjątkowe koncerty na zakończenie (WIDEO) 2026-01-29 19:00 Miasto będzie rezygnować z tras biegowych w okolicach Doliny Białego 19 2026-01-29 18:48 Zatrzymanie w centrum Zakopanego. Mężczyzna miał przy sobie przedmiot przypominający maczetę 5 2026-01-29 18:26 Nowa biblioteka w sercu Nowego Targu. Ponad 10 mln zł na inwestycję w kulturę 2026-01-29 17:59 PZU wesprze TOPR nowoczesnym sprzętem. Drony i pojazd podwodny skrócą akcje ratunkowe 2026-01-29 17:27 Zakopane zaprasza mieszkańców do współtworzenia strategii rozwoju miasta 5 2026-01-29 16:37 Rada Powiatu za budową południowej obwodnicy Nowego Targu 1 2026-01-29 16:00 Puchar Zakopanego. Odsłona druga 2026-01-29 15:56 Burmistrz i przewodniczący rady piszą do ministra Rasia w sprawie najmu krótkoterminowego 18
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-31 15:41 1. Dobrze to opisałeś #gospodarskim okiem, święte słowa. Ja jeszcze dorzucę, że te rusztowania choinkowe też tam nie powinny być tak postawione. 2026-01-31 15:27 2. Marzy im sie Gorallenvolk 2026-01-31 15:24 3. Proponuje PKLowi podnisc cene jeszcze bardziej a samorzadowcom dalsze bronienie panstwowego molocha bo rada nadzorcza musi miec na dobra kase a gawiedz niech placi 2026-01-31 15:14 4. GORALENVOLK i wszystko jasne. 2026-01-31 14:50 5. WSTYD GÓRALE WSTYD.... 2026-01-31 14:46 6. To wina Tuska 2026-01-31 14:43 7. Ludzie mają różne hobby. O ile na początku tylko się przyglądałem z ciekawością to teraz jak najdalej od tej formacji. 2 rzeczy przeważyły, Negacja komór gazowych w Oświęcimiu przez Pana Brauna I kto jest na kongresie Pani Socha naczelny antyszczepionkowiec w stosunku szczepionek dziecięcych i Pni Monika Jaruzelska - córka towarzysza Generała Wojciecha Jaruzelskiego. No to Pan Braun sobie dobrał towarzystwo. Poza tym Prezes Jarosław Kaczyński wykluczył jakąkolwiek koalicję z Panem Braunem ( tutaj nacisnęła amerykańska administracja Prezydenta Trumpha) 2026-01-31 14:43 8. zapomniał dodac ze było tez głośno i sylwester uciekł z tatr na słowacje gdzie tez było glosnoio i teraz tatry sa bez sylwestrów i innych zwierząt - ciekawe kiedy bedzie sie tłumaczył z naciągania na puszki serduszkiem Owsiaka? 2026-01-31 14:41 9. Debili nigdy nie brakuje 2026-01-31 14:35 10. @kurr, a na 13grudniowców kto głosował? Ci, o których pisze hamka? TAK! Dokładnie oni!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama