Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-05-26 20:00:34

Nowy Targ

Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt

Zaczęło się od krzyków i zagłuszania. O propozycji nie chciał słuchać nikt. A chodzi o przedłużenie nowej zakopianki i połączenie jej z drogą na Białkę Tatrzańską.

Inwestycja w założeniu ma wyprowadzić część ruchu z centrum Nowego Targu, szczególnie z ul. Ludźmierskiej i Alei Tysiąclecia. Jednak przeciw takiemu przebiegowi protestują mieszkańcy, którzy obawiają się zniszczenia terenów rekreacyjnych i puszczenie drogi szybkiego ruchu w pobliżu blokowisk. Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mieli usłyszeć jakie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nikt nie chciał słyszeć o obwodnicy w proponowanym przebiegu, a wielu o obwodnicy w ogóle.

Plany od 1949 roku

Już wstęp Wojciecha Watychy, naczelnika wydziału rozwoju i urbanistyki był wielokrotnie zagłuszany. Gdy wspomniał on, że planiści wpisali obwodnicę już w 1949 roku został wybuczany. Podanie 1997 roku jako daty wpisania drogi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dalsze terminy uzgodnień przebiegu korytarza, uszczegółowiania linii czy zmian planu zagospodarowania terenu, sprowokowały gwałtowne protesty jednego z nowotarżan. Ten tubalnym głosem zakłócał przebieg spotkania. I nie pomagały wypowiadane przez nagłośnienie prośby o ciszę - ciszy nie było. 

Jeszcze większy tumult powstał, gdy do głosu doszedł Adrian Kowalewicz z firmy Multiconsult prowadzącej prace projektowe. Prowadzący spotkanie, radny Marek Mozdyniewicz wielokrotnie prosił o spokój, wreszcie zarządził krótką przerwę, by opanować emocje. Niewiele to dało, gdyż emocje sięgały zenitu, gdy projektant zaczął mówić o proponowanych wariantach i niemożliwości poprowadzenia trasy innym śladem.

- Opracowaliśmy trzy warianty obwodnicy w tym jeden naszym zdaniem optymalny. Braliśmy pod uwagę wszelkie możliwości nawet z przejściem pod lotniskiem i Borem na Czerwonem, co okazało się niemożliwe do wykonania - zauważył.

Projektant odniósł się też do propozycji, by obwodnica ominęła Nowy Targ od strony Szaflar i południową stroną Boru na Czerwonem. Jak podkreślał, nie da się tak poprowadzić drogi ze względu na usytuowanie węzła zakopianki Nowy Targ - Południe.

Na koniec podał też analizy i prognozy ruchu. Jeśli obwodnica nie powstanie, natężenie ruchu na ul. Ludźmierskiej i Alejach wzrośnie dwukrotnie, choć i tak jest ogromne.

Ta droga zabierze nam wszystko

Gdy zakończyła się prezentacja, zaczęły się pytania od mieszkańców. Jedną z pierwszych, która zabrała głos była Jadwiga Wrześińska, inżynier zajmująca się budową mostów. Zwróciła ona uwagę na brak wizualizacji i podania wysokości przebiegu dwupasmowej drogi przez strefę relaksu. Zauważyła, że obwodnica zniszczy także pumptruck i miasteczko rowerowe. 

- Ta droga zabierze nam wszystko - irytuje się.

- Jakim cudem to, co planowaliście 30 lat temu chcecie wprowadzić teraz - dopytuje się Daniel Sikorski zauważając, że obwodnica przejdzie teraz przez miasto. - Chcecie zabetonować wszystko. Nie patrzycie na interes mieszkańców. Ja się stąd nie chcę wyprowadzać, ale nie chcę żyć perspektywą, że przez następne 50 lat - o ile dożyję - będzie mi za oknem huczeć autostrada!

Z kolei Maciej Tokarz, radca prawny, sugeruje, że GDDKiA specjalnie cięła zakopiankę na mniejsze odcinki, by uniknąć sporządzania w tym miejscu konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. 

- Czasem omijanie prawa kończy się problemami. Z orzecznictwa sądowego wynika, że raport o oddziaływaniu na środowisko musi tu powstać. Będę pełnomocnikiem blisko 20 osób i zrobimy wszsytko, by bez raportu nie udało się przeprowadzić tego postępowania - podkreślał.

Dyr Robert Jakubiak z GDDKiA przekonuje jednak, że nikt niczego nie ukrywa. - Przeprowadziliśmy kilkanaście takich inwestycji. Nie ma tu mowy o podziale. To inny przebieg, status drogi. Możecie złożyć swoje wątpliwości do ministerstwa. Jeśli organ nałoży na nas obowiązek przygotowania raportu to będziemy się do tego odnosić - i dał przykład Krakowa, gdzie wokół dwupasmówki jest znacznie większe osiedle, campus UJ oraz tereny zielone. Przekonywał też, że strefę relaksu uda się zachować.

A co zrobił burmistrz?

- Dlaczego burmistrz nie przygotował wizualizacji obwodnicy, a wizualizację hali lodowej przedstawiał dwa razy? Ile razy prowadził rozmowy z GDDKiA?- dopytywał Stanisław Kułach i wyciągnął wątek działki należącej do burmistrza.

- Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z GDDKiA, podkreślałem, że należy uwzględnić uwagi społeczeństwa i minimalizować oddziaływanie. Wizualizacja jest sprawą inwestora - tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha.

Na sugestie, by miał kupić działkę w tym otoczeniu zareagował, stanowczo podkreślając, że to ojcowizna. A ponieważ okazało się, że jej fragment jest w obszar oddziaływania obwodnicy więc burmistrz wyłączył się z opiniowania. Sprawa została przekierowana do wójta gminy Nowy Targ.

- Proszę nie imputować, że mam tam jakieś interesy - wzburzył się Grzegorz Watycha.

Obwodnica tak, ale z odstępstwami

W sprawie obwodnicy wypowiedział się także Jan Sięka ze Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. 

  - Jesteśmy za budową południowej obwodnicy Nowego Targu, ale proponowany przebieg jest nie do zaakceptowania. Bezdyskusyjnie taka droga jest potrzebna, aby tysiące samochodów nie przejeżdżały przez centrum miasta w drodze z i do Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, Szczawnicy. Chcemy opracowania alternatyw, które pozwolą porównać koszty społeczne i środowiskowe i wybrać ten wariant, który ma te koszty najniższe. Proponujemy rozważenie wariantu prowadzącego po południowej stronie Boru na Czerwonem przez Szaflary i Bór  - przekonuje.

Jednak projektant zauważył, że jakiekolwiek odstępstwo od parametrów drogi GP wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody na to w ministerstwie. 

Robert Jakubiak przyznał, że jedynym błędem jaki popełniła GDDKiA przygotowując się do spotkania był brak wizualizacji. Jednak jeszcze raz podkreślił, że nie ma mowy o wyjściu z drogą poza wyznaczony korytarz. 

- Jeśli się nie zgadzacie na obwodnicę musicie doprowadzić do unieważnienia decyzji środowiskowej. Choć uważamy, że zrobiliśmy wszystko profesjonalnie - dodał przyznając, że GDDKiA może w ogóle zrezygnować z budowy obwodnicy w Nowym Targu i zrealizować inwestycję w innym mieście, które chce takiego rozwiązania co spowodowało... lawinę oklasków na sali.

Radny Szymon Fatla zauważył, że przed dwoma laty był traktowany "jak wariat" gdy składał pytania i wątpliwości w sprawie przebiegu obwodnicy. 
- Przez ten czas mogliśmy rozmawiać w spokoju. Nie dziwcie się teraz, że są takie emocje. Tu błąd został popełniony na etapie planowania, bo węzeł Nowy Targ Południe nie powinien powstać tak blisko miasta - zaznacza radny.

Tomasz Słowakiewicz zauważa z kolei, że planowana obwodnica będzie przechodzić w pobliżu planowanych bloków. - To teren, na którym planowana była budowa tysiąca mieszkań. Są wykupione działki, zaprojektowane budynki, uruchomione procedury. Ta droga będzie 15 metrów od bloków. Odszkodowania będziecie płacić potężne - przekonywał udziałowiec firmy deweloperskiej.

Na to jednak przedstawiciel GDDKiA odpowiedział krótko, że deweloper tak ma zaprojektować osiedle, by domy zachowały właściwe odległości.

A kto nam zrobi dobrze?

- Czy my musimy zawsze wszystkim dokoła robić dobrze? Robimy obwodnicę dla tych, do pojadą do Białki czy Szczawnicy a my będziemy wąchać smród? - denerwuje się Józef Knap, nowotarski przedsiębiorca.

Jedynym radnym, który odważył się jednoznacznie wypowiedzieć za budową obwodnicy był Jacenty Rajski podkreślając, że mieszkańcy Alei Tysiąclecia  od lat czekają, aż ona powstanie i zmniejszy natężenie ruchu w tej części miasta. A na uwagę, że w krótkim czasie zebrane zostało tysiąc podpisów przeciwników obwodnicy, przekonywał, że jest znacznie więcej jej zwolenników.

Co dalej? 

Po tym jak wójt Jan Smarduch wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przygotuje Koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029. 

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
marjan77 2023-05-27 20:17:00
Budować tak jak zaplanowano! Protestują osoby które nie są właścicielami działek pod przebiegiem drogi. Kto ich pyta o zdanie? Ich nieruchomość końńczy się na ścianie bloku. Co ma pump track i miasteczko rowerowe do przebiegu tej trasy ? Jakaś bzdura. Nie wiem dlaczego wkraczają na prywatne działki bez zgody właścicieli, deptają, śmiecą i jeszcze nazywają to swoimi terenami rekreacyjnymi! Niech swoje bajki opowiadają mieszkańcom alei tysiąclecia Ludźmierskiej i Szflarskiej.
AA 2023-05-27 14:25:05
@lewak ty już więcej nie pij. ani grama!
macius 2023-05-27 10:56:08
Słowakiewicz znowu chce budowac klejną szarotke????
lewak 2023-05-27 10:25:21
@Antti a ja widziałem w oczach u Kaczyńskiego sierp i młotek ,tak że zacznij się uczyć ruskiego języka.
#@^$&%*^ 2023-05-27 06:59:52
Zróbcie sobie jak Zakopane. Nikt nie wjedzie ani nie wyjedzie. Zablokowanie dwóch wyjazdów odcina miejscowość od świata. Korki takie, że Pogotowie nie dojedzie na czas. Naprawdę bez obwodnicy żyje się fajnie.
cudne manowce 2023-05-27 00:23:07
A gdzie obwodnica Zakopanego? Nie ma! Ale są tablice ze ścieżkami rowerowymi!
Gdzie stadion? Nie ma! Ale będą igrzyska!
Gdzie autobusy? Nie ma! Ale będzie centrum przesiadkowe!
Gdzie szalety? Są! Ale nieczynne!
Gdzie burmistrz? Nie ma! Ale jest sołtys!
radca bezprawny 2023-05-27 00:09:17
"Z kolei Maciej Tokarz..." przypilnowałby lepiej mamusi...
FG 2023-05-26 22:41:35
Wiesz co @Antti, ja na miejscu Tuska mając czas i emeryturę to od samego początku machnąłby łapą na ten kraj. Oglądałem parę dyskusji w mediach i w oczach przedstawicieli większości parlamentarnej widziałem katolicką zawiść. Aż strach żyć w tym kraju, jeżeli ma się inne zdanie. Czyli Polska dla PiSiaków.
Antti 2023-05-26 21:52:43
Widziałem dziś donka. Miał strach w oczach. Tak jak wszyscy wsp. PO.
LITOŚCI 2023-05-26 21:36:43
Kto uwierzy w takie brednie?! Plany obwodnicy w 1949 roku. Jak zakopiankę i Aleje Tysiąclecia wybudowano w latach 70. W 1949 r. w NT samochodem poruszała się ubecja, milicja i być może proboszcz. Liczba prywatnych samochodów na Podhalu oscylowała w okolicach okrągłego zera. Na południe od linii alej były pola orne, co se każdy może zobaczyć na zdjęciach wywieszonych na ścianie Baru u Romka.
Ernie 2023-05-26 21:21:04
Ludzie ludzie...
No nie kumam jednego. Bo na ile ważną funkcję społeczną pełni nowotarskie lotnisko, aby nie można go było nieco... heheh przesunąć?
i jednak puścić drogę po jego południowym krańcu, bez wchodzenia w Bór na Czerwonem?
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie sądzi, że kiedykolwiek powstanie tam lotnisko pasażerskie?
Odskubać 50 metrów od południa i przesunąć "terminal" (:D) - to i tak stare gunwiane budynki.
Te drzwi od stodoły na których latają i tak się zmieszczą na pasie, który zostanie a pewnie i Latawcy ucieszą się, jak im się postawi nowe budynki....
Albo przenieść lotnisko za Ludźmierz? - Tam jest placu a placu....
OSZCZYPEK 2023-05-26 21:01:54
NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ , MY GÓRALE JESTEŚMY ZA OBWODNICĄ TAM GDZIE BYŁA PLANOWANA OD DAWIEN DAWNA.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 27 arów, Zubrzyca Górna, 538 75 05 02.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KAWALERKA UMEBLOWANA Z ANEKSEM KUCHENNYM - DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO. Zakopane centrum - 600 057 730.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO NOWE MIESZKANIE 44 m2, Zakopane centrum, częściowo wyposażone - 600 057 730.
 • PRACA | dam
  Masz doświadczenie w sprzedażowej obsłudze grup, eventów i konferencji? PKL Horeca Sp. z o.o. poszukuje osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY GRUP I KONFERENCJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: - Obsługa rezerwacji konferencyjnych i grupowych - przygotowywanie ofert, negocjowanie warunków, ustalanie szczegółów, wprowadzanie listy gości do systemu, rozliczanie pobytu grup; - Analiza zapytań, badanie potrzeb, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie negocjacji z klientami w obszarze konferencji eventów i bankietów; - Aktywna sprzedaż pobytów grupowych; - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA; - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach; - Nadzór nad przygotowywaniem, przebiegiem wydarzeń oraz ich rozliczenie; - Współpraca pomiędzy działami hotelu a Klientami, identyfikowanie potrzeb, realizacji, oczekiwań Klientów i podnoszenia jakości świadczonych usług; - Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z Klientami; - Analiza konkurencji; - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja; - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług; - Proponowanie, wdrażanie i analiza nowych rozwiązań, raportowanie; - Dbanie o pozytywny i jakościowy wizerunek Grupy Kapitałowej. WIĘCEJ O STANOWISKU NA: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży grupowej". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 840 m2, uzbrojona (woda, prąd), dojazd z drogi gminnej - Białka Tatrzańska. 608 161 516.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ HALĘ: magazyn/ produkcja - 250 m. Nowy Targ ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ-mieszkanie 3 pokojowe 61m2 do wprowadzenia od razu sprzedam. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Mało używany BOJLER OCIEPLANY emaliowany 500L oraz BOJLER OCIEPLANY emaliowany 350L Z WĘŻOWNICĄ. 793 008 357.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA ENDURO XT, 600, mały przebieg, 2000r. QUAD POLARIS. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA PRZY LOTNISKU N. TARG. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - DŁUGA WAKSMUND. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke, dom w Zakopanym , Kościelisku lub Białce Tatrzańskiej. 660797241
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D. +48574255794
  Tel.: 48574255794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  ZA GOTÓWKĘ !!! Kupię działkę lub dom do remontu. PODHALE. 600404554
  Tel.: 600404554
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE Sp. z o.o. zatrudni KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E oraz UPRAWNIENIA ADR . Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-05-29 20:00 Piękne panie, gentlemani i automobiliści 2023-05-29 19:30 Przyszły kryty tor lodowy robi już wrażenie 2023-05-29 19:00 Ogrywanie moji ma się na Spiszu bardzo dobrze 2023-05-29 18:00 Choinka na średniowiecznych murach 2023-05-29 17:30 Dzień Dziecka na boisku 2023-05-29 17:00 Jana Wałacha powrót po 120 latach na Podhale 2023-05-29 16:30 Z mamą w bibliotece 2023-05-29 15:32 Zaginął 38-latek z Nowego Targu 1 2023-05-29 15:15 Plażówka z widokiem na zamek w Czorsztynie 2023-05-29 15:14 Nowotarscy policjanci na trasie Orlen Wyścigu Narodów 1 2023-05-29 14:29 Dziwny wypadek w Ratułowie 1 2023-05-29 14:14 Blue Note po raz drugi, czyli Jam Session przy Krupówkach 2023-05-29 13:30 Dziś uczniowie, jutro żołnierze, maszerują w spiekocie na Placu Niepodległości 3 2023-05-29 13:22 Droga na Chotarzu częściowo nieprzejezdna do połowy czerwca 2023-05-29 12:30 Nawet płotka cieszy Krystiana 2023-05-29 12:00 Kto montuje dziwne kamery na zakopiańskich skrzyżowaniach? Czy to fotoradary? 10 2023-05-29 11:30 Niedźwiedzie Orawy mają moc (WIDEO) 1 2023-05-29 10:54 Od czego zależy koszt obsługi przez biuro rachunkowe? 2023-05-29 10:24 Sypie się fontanna na Placu Dietla to wątpliwa wizytówka miasta 5 2023-05-29 09:30 Słońce walczy z chmurami na tatrzańskim niebie, po południu może popadać 1 2023-05-29 08:46 Co tu się wyrabia? Czy kierowca zaspał, czy w ciężkim sprzęcie popsuły się hamulce? 12 2023-05-29 08:00 Zapatrzony w gwiazdy - promocja książki o nowotarżaninie 2023-05-28 23:04 Śmierć w Tatrach, upadki na śniegu i utknięcia w trudnym terenie 2023-05-28 22:00 To był niezapomniany dzień, nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-28 21:30 Poturbowany rowerzysta w Pieninach 2023-05-28 21:20 Matka zginęła na oczach trójki małych dzieci 2 2023-05-28 20:30 Co łączy klasztor w Lubiążu i więźniów Gross-Rosen? Reporterskie śledztwo historyczne. Konkurs dla czytelników 2023-05-28 20:30 Ela na przyjęcie u angielskiego króla poszła w kierpcach 1 2023-05-28 19:30 Szczęśliwa siódemka. Czy doczekamy się autobusu na Długą Polanę? 2 2023-05-28 18:30 Rachunek zysków i strat. Czy warto było likwidować straż miejską? 4 2023-05-28 17:30 Wybraliśmy się na basen w nowo otwartym luksusowym Pieniny Grand 1 2023-05-28 16:30 Modele na medal czyli jak w sześciu zorganizować festiwal 2023-05-28 16:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 1 2023-05-28 15:30 Gdzie na rower? Jeśli szukacie alternatyw wybierzcie się do... Piwnicznej 2023-05-28 14:30 Piękny, słoneczny dzień w Pieninach 2023-05-28 13:45 Nie żyje mężczyzna, który spadł ze szlaku turystycznego w Tatrach 2023-05-28 13:30 Nocne poszukiwania biegacza 1 2023-05-28 12:16 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2023-05-28 12:07 Potężne korki na wahadle przed mostem w Dębnie 1 2023-05-28 12:00 To ostatnia okazja, by odwiedzić miejscową remizę 2023-05-28 11:00 Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza 3 2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 1 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 4 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 3 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1 2023-05-27 19:00 Rysia mama z małym kociakiem (WIDEO) 2023-05-27 18:00 Most w Szczawnicy wymaga pilnej przebudowy 3 2023-05-27 17:00 Spokojne popołudnie nad Jeziorem Rożnowskim (WIDEO) 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-29 17:36 1. Belkot to moja specjalnosc. 2023-05-29 17:30 2. Weź ich poproś o zabezpieczenie orszaku weselnego czy konduktu żałobnego to cie wyśmieją.... 2023-05-29 17:29 3. Brawo duda. Co zrobiłeś w i po smoleńsku tusk? Jak sie zachowywałeś? Nie ma że było i minęło. Nie ma . Gad po betonce kamaszami stuka. 2023-05-29 17:28 4. I znowu się okaże, że jest jeszcze sporo miejsca w naszej "krzemowej dolinie" na nowe unikalne inwestycje, parkingi, tory rajdowe, hardłerową zabudowę nieograniczonej przestrzeni i artifikal sztucznej wyobraźni i urojonej inteligencji. 2023-05-29 17:04 5. @marek Nie przejmuj się Maro, kiedyś też się wykształcisz i nie będziesz już patrzył z zazdrością na urzędników. Los jest w Twoich rękach, wykorzystaj szansę. 2023-05-29 16:47 6. technika wygrała nie koniecznie siła ! :) 2023-05-29 16:37 7. I za ten wspaniały "rozkwit" Szczawnicy trzeba podziękować właścicielom "pierwszego prywatnego uzdrowiska w Polsce" jak to jeden z tych "właścicieli" się chwalił jakiś czas temu w TV. Doprowadzili całe uzdrowisko do ruiny ale najważniejsze, że są "CHRABIAMI" 2023-05-29 16:20 8. @OSZCZYPEK OBWODNICA NA GRONIK POTEM SPOWROTEM NA KRUPÓWKI DO KNAJP TYLKO TUBYLEC ,KTÓREGO PRZODKOWIE WYPASALI BARANY MOŻE WYMYSLAĆ TAKIE FARMAZONY.PISAŁEM WAM WSIAKI PARKING ZAPOROWY MISIAGI-BUS TAXI-STACJA PKP.O RESZCIE PRZEKONACIE SIĘ SAMI JAK BĘDZIE KOREK OD SZAFLAR JEDNYM PASEM,SPYRKÓWKA STANIE BO JANUSZ BEDZIE CHCIAŁ SPRAWDZIĆ CZY NIE MA MIEJSCA BO PARKING nA 250 SAMOCHODÓW ZAPCHA SIĘ W 30 MINUT W SEZONIE A KOŁO DWORCA BĘDZIE MOŻNA ZAMKNĄC SAMOCHÓD NA PASACH BO PATOLOGIA BĘDZIE BIEGAĆ Z DWORCA TAM I ZPOWROTEM DO SKLEPU NAPRZECIWKO POTEM OBLECI FIS I DOPIERO SIĘ ZDECYDUJE GDZIE MA IŚC JECHAĆ BO MÓZG OSCYPA NIE PRZETWORZYŁ DANYCH O PRZEJCIU NAZIEMNYM,BO ZABOCYŁ JAKO BYŁO KRUPÓWKI GUBAŁÓWKA.HEY. 2023-05-29 16:13 9. OSZCZYPEK SIĘ PODSZYWA TO NIE MÓJ POST. 2023-05-29 16:12 10. REKLAMA REKLAMA PRANIE MUZGA JUŻ OD RANA....................
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka