Reklama

2023-05-26 20:00:34

Nowy Targ

Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt

Zaczęło się od krzyków i zagłuszania. O propozycji nie chciał słuchać nikt. A chodzi o przedłużenie nowej zakopianki i połączenie jej z drogą na Białkę Tatrzańską.

Inwestycja w założeniu ma wyprowadzić część ruchu z centrum Nowego Targu, szczególnie z ul. Ludźmierskiej i Alei Tysiąclecia. Jednak przeciw takiemu przebiegowi protestują mieszkańcy, którzy obawiają się zniszczenia terenów rekreacyjnych i puszczenie drogi szybkiego ruchu w pobliżu blokowisk. Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mieli usłyszeć jakie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nikt nie chciał słyszeć o obwodnicy w proponowanym przebiegu, a wielu o obwodnicy w ogóle.

Plany od 1949 roku

Już wstęp Wojciecha Watychy, naczelnika wydziału rozwoju i urbanistyki był wielokrotnie zagłuszany. Gdy wspomniał on, że planiści wpisali obwodnicę już w 1949 roku został wybuczany. Podanie 1997 roku jako daty wpisania drogi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dalsze terminy uzgodnień przebiegu korytarza, uszczegółowiania linii czy zmian planu zagospodarowania terenu, sprowokowały gwałtowne protesty jednego z nowotarżan. Ten tubalnym głosem zakłócał przebieg spotkania. I nie pomagały wypowiadane przez nagłośnienie prośby o ciszę - ciszy nie było. 

Jeszcze większy tumult powstał, gdy do głosu doszedł Adrian Kowalewicz z firmy Multiconsult prowadzącej prace projektowe. Prowadzący spotkanie, radny Marek Mozdyniewicz wielokrotnie prosił o spokój, wreszcie zarządził krótką przerwę, by opanować emocje. Niewiele to dało, gdyż emocje sięgały zenitu, gdy projektant zaczął mówić o proponowanych wariantach i niemożliwości poprowadzenia trasy innym śladem.

- Opracowaliśmy trzy warianty obwodnicy w tym jeden naszym zdaniem optymalny. Braliśmy pod uwagę wszelkie możliwości nawet z przejściem pod lotniskiem i Borem na Czerwonem, co okazało się niemożliwe do wykonania - zauważył.

Projektant odniósł się też do propozycji, by obwodnica ominęła Nowy Targ od strony Szaflar i południową stroną Boru na Czerwonem. Jak podkreślał, nie da się tak poprowadzić drogi ze względu na usytuowanie węzła zakopianki Nowy Targ - Południe.

Na koniec podał też analizy i prognozy ruchu. Jeśli obwodnica nie powstanie, natężenie ruchu na ul. Ludźmierskiej i Alejach wzrośnie dwukrotnie, choć i tak jest ogromne.

Ta droga zabierze nam wszystko

Gdy zakończyła się prezentacja, zaczęły się pytania od mieszkańców. Jedną z pierwszych, która zabrała głos była Jadwiga Wrześińska, inżynier zajmująca się budową mostów. Zwróciła ona uwagę na brak wizualizacji i podania wysokości przebiegu dwupasmowej drogi przez strefę relaksu. Zauważyła, że obwodnica zniszczy także pumptruck i miasteczko rowerowe. 

- Ta droga zabierze nam wszystko - irytuje się.

- Jakim cudem to, co planowaliście 30 lat temu chcecie wprowadzić teraz - dopytuje się Daniel Sikorski zauważając, że obwodnica przejdzie teraz przez miasto. - Chcecie zabetonować wszystko. Nie patrzycie na interes mieszkańców. Ja się stąd nie chcę wyprowadzać, ale nie chcę żyć perspektywą, że przez następne 50 lat - o ile dożyję - będzie mi za oknem huczeć autostrada!

Z kolei Maciej Tokarz, radca prawny, sugeruje, że GDDKiA specjalnie cięła zakopiankę na mniejsze odcinki, by uniknąć sporządzania w tym miejscu konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. 

- Czasem omijanie prawa kończy się problemami. Z orzecznictwa sądowego wynika, że raport o oddziaływaniu na środowisko musi tu powstać. Będę pełnomocnikiem blisko 20 osób i zrobimy wszsytko, by bez raportu nie udało się przeprowadzić tego postępowania - podkreślał.

Dyr Robert Jakubiak z GDDKiA przekonuje jednak, że nikt niczego nie ukrywa. - Przeprowadziliśmy kilkanaście takich inwestycji. Nie ma tu mowy o podziale. To inny przebieg, status drogi. Możecie złożyć swoje wątpliwości do ministerstwa. Jeśli organ nałoży na nas obowiązek przygotowania raportu to będziemy się do tego odnosić - i dał przykład Krakowa, gdzie wokół dwupasmówki jest znacznie większe osiedle, campus UJ oraz tereny zielone. Przekonywał też, że strefę relaksu uda się zachować.

A co zrobił burmistrz?

- Dlaczego burmistrz nie przygotował wizualizacji obwodnicy, a wizualizację hali lodowej przedstawiał dwa razy? Ile razy prowadził rozmowy z GDDKiA?- dopytywał Stanisław Kułach i wyciągnął wątek działki należącej do burmistrza.

- Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z GDDKiA, podkreślałem, że należy uwzględnić uwagi społeczeństwa i minimalizować oddziaływanie. Wizualizacja jest sprawą inwestora - tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha.

Na sugestie, by miał kupić działkę w tym otoczeniu zareagował, stanowczo podkreślając, że to ojcowizna. A ponieważ okazało się, że jej fragment jest w obszar oddziaływania obwodnicy więc burmistrz wyłączył się z opiniowania. Sprawa została przekierowana do wójta gminy Nowy Targ.

- Proszę nie imputować, że mam tam jakieś interesy - wzburzył się Grzegorz Watycha.

Obwodnica tak, ale z odstępstwami

W sprawie obwodnicy wypowiedział się także Jan Sięka ze Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. 

  - Jesteśmy za budową południowej obwodnicy Nowego Targu, ale proponowany przebieg jest nie do zaakceptowania. Bezdyskusyjnie taka droga jest potrzebna, aby tysiące samochodów nie przejeżdżały przez centrum miasta w drodze z i do Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, Szczawnicy. Chcemy opracowania alternatyw, które pozwolą porównać koszty społeczne i środowiskowe i wybrać ten wariant, który ma te koszty najniższe. Proponujemy rozważenie wariantu prowadzącego po południowej stronie Boru na Czerwonem przez Szaflary i Bór  - przekonuje.

Jednak projektant zauważył, że jakiekolwiek odstępstwo od parametrów drogi GP wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody na to w ministerstwie. 

Robert Jakubiak przyznał, że jedynym błędem jaki popełniła GDDKiA przygotowując się do spotkania był brak wizualizacji. Jednak jeszcze raz podkreślił, że nie ma mowy o wyjściu z drogą poza wyznaczony korytarz. 

- Jeśli się nie zgadzacie na obwodnicę musicie doprowadzić do unieważnienia decyzji środowiskowej. Choć uważamy, że zrobiliśmy wszystko profesjonalnie - dodał przyznając, że GDDKiA może w ogóle zrezygnować z budowy obwodnicy w Nowym Targu i zrealizować inwestycję w innym mieście, które chce takiego rozwiązania co spowodowało... lawinę oklasków na sali.

Radny Szymon Fatla zauważył, że przed dwoma laty był traktowany "jak wariat" gdy składał pytania i wątpliwości w sprawie przebiegu obwodnicy. 
- Przez ten czas mogliśmy rozmawiać w spokoju. Nie dziwcie się teraz, że są takie emocje. Tu błąd został popełniony na etapie planowania, bo węzeł Nowy Targ Południe nie powinien powstać tak blisko miasta - zaznacza radny.

Tomasz Słowakiewicz zauważa z kolei, że planowana obwodnica będzie przechodzić w pobliżu planowanych bloków. - To teren, na którym planowana była budowa tysiąca mieszkań. Są wykupione działki, zaprojektowane budynki, uruchomione procedury. Ta droga będzie 15 metrów od bloków. Odszkodowania będziecie płacić potężne - przekonywał udziałowiec firmy deweloperskiej.

Na to jednak przedstawiciel GDDKiA odpowiedział krótko, że deweloper tak ma zaprojektować osiedle, by domy zachowały właściwe odległości.

A kto nam zrobi dobrze?

- Czy my musimy zawsze wszystkim dokoła robić dobrze? Robimy obwodnicę dla tych, do pojadą do Białki czy Szczawnicy a my będziemy wąchać smród? - denerwuje się Józef Knap, nowotarski przedsiębiorca.

Jedynym radnym, który odważył się jednoznacznie wypowiedzieć za budową obwodnicy był Jacenty Rajski podkreślając, że mieszkańcy Alei Tysiąclecia  od lat czekają, aż ona powstanie i zmniejszy natężenie ruchu w tej części miasta. A na uwagę, że w krótkim czasie zebrane zostało tysiąc podpisów przeciwników obwodnicy, przekonywał, że jest znacznie więcej jej zwolenników.

Co dalej? 

Po tym jak wójt Jan Smarduch wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przygotuje Koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029. 

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
marjan77 2023-05-27 20:17:00
Budować tak jak zaplanowano! Protestują osoby które nie są właścicielami działek pod przebiegiem drogi. Kto ich pyta o zdanie? Ich nieruchomość końńczy się na ścianie bloku. Co ma pump track i miasteczko rowerowe do przebiegu tej trasy ? Jakaś bzdura. Nie wiem dlaczego wkraczają na prywatne działki bez zgody właścicieli, deptają, śmiecą i jeszcze nazywają to swoimi terenami rekreacyjnymi! Niech swoje bajki opowiadają mieszkańcom alei tysiąclecia Ludźmierskiej i Szflarskiej.
AA 2023-05-27 14:25:05
@lewak ty już więcej nie pij. ani grama!
macius 2023-05-27 10:56:08
Słowakiewicz znowu chce budowac klejną szarotke????
lewak 2023-05-27 10:25:21
@Antti a ja widziałem w oczach u Kaczyńskiego sierp i młotek ,tak że zacznij się uczyć ruskiego języka.
#@^$&%*^ 2023-05-27 06:59:52
Zróbcie sobie jak Zakopane. Nikt nie wjedzie ani nie wyjedzie. Zablokowanie dwóch wyjazdów odcina miejscowość od świata. Korki takie, że Pogotowie nie dojedzie na czas. Naprawdę bez obwodnicy żyje się fajnie.
cudne manowce 2023-05-27 00:23:07
A gdzie obwodnica Zakopanego? Nie ma! Ale są tablice ze ścieżkami rowerowymi!
Gdzie stadion? Nie ma! Ale będą igrzyska!
Gdzie autobusy? Nie ma! Ale będzie centrum przesiadkowe!
Gdzie szalety? Są! Ale nieczynne!
Gdzie burmistrz? Nie ma! Ale jest sołtys!
radca bezprawny 2023-05-27 00:09:17
"Z kolei Maciej Tokarz..." przypilnowałby lepiej mamusi...
FG 2023-05-26 22:41:35
Wiesz co @Antti, ja na miejscu Tuska mając czas i emeryturę to od samego początku machnąłby łapą na ten kraj. Oglądałem parę dyskusji w mediach i w oczach przedstawicieli większości parlamentarnej widziałem katolicką zawiść. Aż strach żyć w tym kraju, jeżeli ma się inne zdanie. Czyli Polska dla PiSiaków.
Antti 2023-05-26 21:52:43
Widziałem dziś donka. Miał strach w oczach. Tak jak wszyscy wsp. PO.
LITOŚCI 2023-05-26 21:36:43
Kto uwierzy w takie brednie?! Plany obwodnicy w 1949 roku. Jak zakopiankę i Aleje Tysiąclecia wybudowano w latach 70. W 1949 r. w NT samochodem poruszała się ubecja, milicja i być może proboszcz. Liczba prywatnych samochodów na Podhalu oscylowała w okolicach okrągłego zera. Na południe od linii alej były pola orne, co se każdy może zobaczyć na zdjęciach wywieszonych na ścianie Baru u Romka.
Ernie 2023-05-26 21:21:04
Ludzie ludzie...
No nie kumam jednego. Bo na ile ważną funkcję społeczną pełni nowotarskie lotnisko, aby nie można go było nieco... heheh przesunąć?
i jednak puścić drogę po jego południowym krańcu, bez wchodzenia w Bór na Czerwonem?
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie sądzi, że kiedykolwiek powstanie tam lotnisko pasażerskie?
Odskubać 50 metrów od południa i przesunąć "terminal" (:D) - to i tak stare gunwiane budynki.
Te drzwi od stodoły na których latają i tak się zmieszczą na pasie, który zostanie a pewnie i Latawcy ucieszą się, jak im się postawi nowe budynki....
Albo przenieść lotnisko za Ludźmierz? - Tam jest placu a placu....
OSZCZYPEK 2023-05-26 21:01:54
NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ , MY GÓRALE JESTEŚMY ZA OBWODNICĄ TAM GDZIE BYŁA PLANOWANA OD DAWIEN DAWNA.

Reklama
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 09:00 Zbieraj "GONTY" i wymieniaj na nasze produkty. Przedłużamy promocję! 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień 2 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska 2023-12-04 20:21 Zakopower i Ralph Kamiński razem. Teledysk do utworu Wołosi (WIDEO) 2 2023-12-04 19:40 Słynne łopatowanie ma już prawie 10 lat, ale problem pozostał (WIDEO) 1 2023-12-04 18:51 Ranny jeleń uśpiony 9 2023-12-04 18:40 Polacy utknęli pod Babią Górą. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2023-12-04 17:40 Czekacie na prezenty? Święty Mikołaj nie zawsze je przynosił (WIDEO) 2023-12-04 17:30 Nie boimy się mówić o trudnych sprawach. Mikołajki z Natalią Niemen 2023-12-04 16:39 Prawdziwy święty, czyli XVIII Podhalańskie Mikołajki 1 2023-12-04 15:40 Koronacja Pięknej Madonny 3 2023-12-04 15:30 Podaruj dzieciom najcenniejszy dar. Akcja zbiórki krwi 2023-12-04 14:45 Narty w Austrii - gdzie się wybrać i jak się przygotować? 2023-12-04 14:42 Ranny jeleń od dwóch tygodni czekał na pomoc AKTUALIZACJA (WIDEO) 16 2023-12-04 14:30 Piękna zima także na Krupówkach 2023-12-04 13:40 Takie odśnieżanie w Zakopanem. Góra śniegu na chodniku i miejscu dla niepełnosprawnych 8 2023-12-04 12:59 Zmarł wieloletni sołtys Małego Cichego. Był też członkiem władz miejscowej OSP 1 2023-12-04 12:03 Szalik i czapka dla bezdomnych 2023-12-04 11:59 Nieodśnieżone chodniki w Zakopanem, a śnieg przestał padać w niedzielę 5 2023-12-04 11:08 Wynajem naprawdę się opłaca. Przekonaj się dlaczego coraz więcej osób wybiera PHOX! 2023-12-04 11:04 Nowoczesne wnętrze - jak odświeżyć swoje mieszkanie 2023-12-04 11:00 Bajkowe widoki dziś rano na Kopieńcu. W Zakopanem prawie -14 st. C. (WIDEO) 2 2023-12-04 10:30 Ozgroj mi sie ziemio. Pieśni Wacława Geigera 2023-12-04 10:00 Wolorza rozważania o ludziach 2023-12-04 09:30 Bez patosu. Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner 2023-12-04 09:30 Damian Wcisło w Ruczaju 2023-12-04 09:00 Zobaczcie jak postępują prace przy modernizacji linii kolejowej w Rabce 2 2023-12-04 07:33 Zadymienie w centrum Zakopanego 2023-12-03 21:30 Nad Tatrami widać gwiazdy, temperatura szybko spada (ZDJĘCIA) 2023-12-03 20:30 Św. Mikołaj w Termach Zakopiańskich 1 2023-12-03 19:45 Hala magazynowa zawaliła się w Spytkowicach 2023-12-03 19:43 Życie ma 365 stron. Konkurs dla czytelników 2023-12-03 19:30 Mogę dać zaklętą w słowach energię, mogę od słowa przeminąć (WIDEO) 2023-12-03 19:00 Namaluj Boże Narodzenie 2023-12-03 18:30 Sekret senatora Skorupy 4 2023-12-03 17:50 Co się porobiło? Polacy w rozsypce w Lillehammer 13 2023-12-03 17:49 Dalej już nie dam rady. Turysta utknął na Babiej Górze i prosił o pomoc 1 2023-12-03 17:00 "Czardasz" z Niedzicy na scenie Teatru Polskiego w Warszawie 2023-12-03 16:00 Wiemy kto zaprojektuje przebudowę zakopianki do Szaflar 4 2023-12-03 15:00 Magiczne jabłko pełne świątecznych niespodzianek, czyli kolędy, pastorałki oraz Lennon (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-05 10:32 1. Koniec świata. Ni ma internetu. Jak tu rzyć. 2023-12-05 09:38 2. miernoto rowerowa ! są powołane służby i dotowane z budżetu do tego typu działań, ale kasiorka poszła na co innego za sprawką twoich miernot. Podobnie jak z Funduszem Sprawiedliwości/Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym minister zero, zamiast pieniądze przekazywać zgodnie z przeznaczeniem, to kupował paniom z koła gospodyń sprzęt AGD czy Pegasusa za 25 mln do szpiegowania opozycji :) 2023-12-05 09:03 3. Wczoraj minęła rocznica. W 1991 roku w miejsce państwowej jednostki Polska Poczta Telegraf i Telefon powołana dwa podmioty gospodarcze, Polską Pocztę i Telekomunikację Polską S.A. 2023-12-05 08:55 4. Zakopianka, cza było wysupłać z datków 1% trochę dutków, dołożyc do transportu rannego jelenia, to może byłby SUKCES. 2023-12-05 08:50 5. Czemu mają mówić poganie: "A gdzież jest ich Bóg?" Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. Ich bożki to srebro i złoto, robota rąk ludzkich. Mają usta , ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu. Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu. Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa. PSALM 115; 2-8 2023-12-05 08:42 6. Ja bym go tam chętnie widział w zamrażarce. 2023-12-05 08:35 7. Piosenka ciekawa , ale teledysk strasznie ciężki . Męczy oglądanie tej dziewczyny w konwulsjach i Sebastiana w jakiejś ciasnej dziurze . A tyle w Tatrach pięknych plenerów do kręcenia teledysków ....... 2023-12-05 08:26 8. Bez Tygodnika nikt w tym grajdole palcem nie kiwnie. 2023-12-05 08:25 9. A jak pisałem że trzeba go dobić to komentarz przepadł... pseudo humanitaryzm i poprawność polityczna... brawo WY! 2023-12-05 08:02 10. Na Jagiellońskiej było to samo. Trzeba było obchodzić górę zwalonego śniegu ulicą. Nota bene na własne ryzyko, bo przez tą hałdę nie widać było czy jedzie jakiś samochód...
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA