Reklama

2023-05-26 20:00:34

Nowy Targ

Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt

Zaczęło się od krzyków i zagłuszania. O propozycji nie chciał słuchać nikt. A chodzi o przedłużenie nowej zakopianki i połączenie jej z drogą na Białkę Tatrzańską.

Inwestycja w założeniu ma wyprowadzić część ruchu z centrum Nowego Targu, szczególnie z ul. Ludźmierskiej i Alei Tysiąclecia. Jednak przeciw takiemu przebiegowi protestują mieszkańcy, którzy obawiają się zniszczenia terenów rekreacyjnych i puszczenie drogi szybkiego ruchu w pobliżu blokowisk. Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mieli usłyszeć jakie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nikt nie chciał słyszeć o obwodnicy w proponowanym przebiegu, a wielu o obwodnicy w ogóle.

Plany od 1949 roku

Już wstęp Wojciecha Watychy, naczelnika wydziału rozwoju i urbanistyki był wielokrotnie zagłuszany. Gdy wspomniał on, że planiści wpisali obwodnicę już w 1949 roku został wybuczany. Podanie 1997 roku jako daty wpisania drogi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dalsze terminy uzgodnień przebiegu korytarza, uszczegółowiania linii czy zmian planu zagospodarowania terenu, sprowokowały gwałtowne protesty jednego z nowotarżan. Ten tubalnym głosem zakłócał przebieg spotkania. I nie pomagały wypowiadane przez nagłośnienie prośby o ciszę - ciszy nie było. 

Jeszcze większy tumult powstał, gdy do głosu doszedł Adrian Kowalewicz z firmy Multiconsult prowadzącej prace projektowe. Prowadzący spotkanie, radny Marek Mozdyniewicz wielokrotnie prosił o spokój, wreszcie zarządził krótką przerwę, by opanować emocje. Niewiele to dało, gdyż emocje sięgały zenitu, gdy projektant zaczął mówić o proponowanych wariantach i niemożliwości poprowadzenia trasy innym śladem.

- Opracowaliśmy trzy warianty obwodnicy w tym jeden naszym zdaniem optymalny. Braliśmy pod uwagę wszelkie możliwości nawet z przejściem pod lotniskiem i Borem na Czerwonem, co okazało się niemożliwe do wykonania - zauważył.

Projektant odniósł się też do propozycji, by obwodnica ominęła Nowy Targ od strony Szaflar i południową stroną Boru na Czerwonem. Jak podkreślał, nie da się tak poprowadzić drogi ze względu na usytuowanie węzła zakopianki Nowy Targ - Południe.

Na koniec podał też analizy i prognozy ruchu. Jeśli obwodnica nie powstanie, natężenie ruchu na ul. Ludźmierskiej i Alejach wzrośnie dwukrotnie, choć i tak jest ogromne.

Ta droga zabierze nam wszystko

Gdy zakończyła się prezentacja, zaczęły się pytania od mieszkańców. Jedną z pierwszych, która zabrała głos była Jadwiga Wrześińska, inżynier zajmująca się budową mostów. Zwróciła ona uwagę na brak wizualizacji i podania wysokości przebiegu dwupasmowej drogi przez strefę relaksu. Zauważyła, że obwodnica zniszczy także pumptruck i miasteczko rowerowe. 

- Ta droga zabierze nam wszystko - irytuje się.

- Jakim cudem to, co planowaliście 30 lat temu chcecie wprowadzić teraz - dopytuje się Daniel Sikorski zauważając, że obwodnica przejdzie teraz przez miasto. - Chcecie zabetonować wszystko. Nie patrzycie na interes mieszkańców. Ja się stąd nie chcę wyprowadzać, ale nie chcę żyć perspektywą, że przez następne 50 lat - o ile dożyję - będzie mi za oknem huczeć autostrada!

Z kolei Maciej Tokarz, radca prawny, sugeruje, że GDDKiA specjalnie cięła zakopiankę na mniejsze odcinki, by uniknąć sporządzania w tym miejscu konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. 

- Czasem omijanie prawa kończy się problemami. Z orzecznictwa sądowego wynika, że raport o oddziaływaniu na środowisko musi tu powstać. Będę pełnomocnikiem blisko 20 osób i zrobimy wszsytko, by bez raportu nie udało się przeprowadzić tego postępowania - podkreślał.

Dyr Robert Jakubiak z GDDKiA przekonuje jednak, że nikt niczego nie ukrywa. - Przeprowadziliśmy kilkanaście takich inwestycji. Nie ma tu mowy o podziale. To inny przebieg, status drogi. Możecie złożyć swoje wątpliwości do ministerstwa. Jeśli organ nałoży na nas obowiązek przygotowania raportu to będziemy się do tego odnosić - i dał przykład Krakowa, gdzie wokół dwupasmówki jest znacznie większe osiedle, campus UJ oraz tereny zielone. Przekonywał też, że strefę relaksu uda się zachować.

A co zrobił burmistrz?

- Dlaczego burmistrz nie przygotował wizualizacji obwodnicy, a wizualizację hali lodowej przedstawiał dwa razy? Ile razy prowadził rozmowy z GDDKiA?- dopytywał Stanisław Kułach i wyciągnął wątek działki należącej do burmistrza.

- Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z GDDKiA, podkreślałem, że należy uwzględnić uwagi społeczeństwa i minimalizować oddziaływanie. Wizualizacja jest sprawą inwestora - tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha.

Na sugestie, by miał kupić działkę w tym otoczeniu zareagował, stanowczo podkreślając, że to ojcowizna. A ponieważ okazało się, że jej fragment jest w obszar oddziaływania obwodnicy więc burmistrz wyłączył się z opiniowania. Sprawa została przekierowana do wójta gminy Nowy Targ.

- Proszę nie imputować, że mam tam jakieś interesy - wzburzył się Grzegorz Watycha.

Obwodnica tak, ale z odstępstwami

W sprawie obwodnicy wypowiedział się także Jan Sięka ze Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. 

  - Jesteśmy za budową południowej obwodnicy Nowego Targu, ale proponowany przebieg jest nie do zaakceptowania. Bezdyskusyjnie taka droga jest potrzebna, aby tysiące samochodów nie przejeżdżały przez centrum miasta w drodze z i do Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, Szczawnicy. Chcemy opracowania alternatyw, które pozwolą porównać koszty społeczne i środowiskowe i wybrać ten wariant, który ma te koszty najniższe. Proponujemy rozważenie wariantu prowadzącego po południowej stronie Boru na Czerwonem przez Szaflary i Bór  - przekonuje.

Jednak projektant zauważył, że jakiekolwiek odstępstwo od parametrów drogi GP wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody na to w ministerstwie. 

Robert Jakubiak przyznał, że jedynym błędem jaki popełniła GDDKiA przygotowując się do spotkania był brak wizualizacji. Jednak jeszcze raz podkreślił, że nie ma mowy o wyjściu z drogą poza wyznaczony korytarz. 

- Jeśli się nie zgadzacie na obwodnicę musicie doprowadzić do unieważnienia decyzji środowiskowej. Choć uważamy, że zrobiliśmy wszystko profesjonalnie - dodał przyznając, że GDDKiA może w ogóle zrezygnować z budowy obwodnicy w Nowym Targu i zrealizować inwestycję w innym mieście, które chce takiego rozwiązania co spowodowało... lawinę oklasków na sali.

Radny Szymon Fatla zauważył, że przed dwoma laty był traktowany "jak wariat" gdy składał pytania i wątpliwości w sprawie przebiegu obwodnicy. 
- Przez ten czas mogliśmy rozmawiać w spokoju. Nie dziwcie się teraz, że są takie emocje. Tu błąd został popełniony na etapie planowania, bo węzeł Nowy Targ Południe nie powinien powstać tak blisko miasta - zaznacza radny.

Tomasz Słowakiewicz zauważa z kolei, że planowana obwodnica będzie przechodzić w pobliżu planowanych bloków. - To teren, na którym planowana była budowa tysiąca mieszkań. Są wykupione działki, zaprojektowane budynki, uruchomione procedury. Ta droga będzie 15 metrów od bloków. Odszkodowania będziecie płacić potężne - przekonywał udziałowiec firmy deweloperskiej.

Na to jednak przedstawiciel GDDKiA odpowiedział krótko, że deweloper tak ma zaprojektować osiedle, by domy zachowały właściwe odległości.

A kto nam zrobi dobrze?

- Czy my musimy zawsze wszystkim dokoła robić dobrze? Robimy obwodnicę dla tych, do pojadą do Białki czy Szczawnicy a my będziemy wąchać smród? - denerwuje się Józef Knap, nowotarski przedsiębiorca.

Jedynym radnym, który odważył się jednoznacznie wypowiedzieć za budową obwodnicy był Jacenty Rajski podkreślając, że mieszkańcy Alei Tysiąclecia  od lat czekają, aż ona powstanie i zmniejszy natężenie ruchu w tej części miasta. A na uwagę, że w krótkim czasie zebrane zostało tysiąc podpisów przeciwników obwodnicy, przekonywał, że jest znacznie więcej jej zwolenników.

Co dalej? 

Po tym jak wójt Jan Smarduch wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przygotuje Koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029. 

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej.

fig

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
marjan77 2023-05-27 20:17:00
Budować tak jak zaplanowano! Protestują osoby które nie są właścicielami działek pod przebiegiem drogi. Kto ich pyta o zdanie? Ich nieruchomość końńczy się na ścianie bloku. Co ma pump track i miasteczko rowerowe do przebiegu tej trasy ? Jakaś bzdura. Nie wiem dlaczego wkraczają na prywatne działki bez zgody właścicieli, deptają, śmiecą i jeszcze nazywają to swoimi terenami rekreacyjnymi! Niech swoje bajki opowiadają mieszkańcom alei tysiąclecia Ludźmierskiej i Szflarskiej.
AA 2023-05-27 14:25:05
@lewak ty już więcej nie pij. ani grama!
macius 2023-05-27 10:56:08
Słowakiewicz znowu chce budowac klejną szarotke????
lewak 2023-05-27 10:25:21
@Antti a ja widziałem w oczach u Kaczyńskiego sierp i młotek ,tak że zacznij się uczyć ruskiego języka.
#@^$&%*^ 2023-05-27 06:59:52
Zróbcie sobie jak Zakopane. Nikt nie wjedzie ani nie wyjedzie. Zablokowanie dwóch wyjazdów odcina miejscowość od świata. Korki takie, że Pogotowie nie dojedzie na czas. Naprawdę bez obwodnicy żyje się fajnie.
cudne manowce 2023-05-27 00:23:07
A gdzie obwodnica Zakopanego? Nie ma! Ale są tablice ze ścieżkami rowerowymi!
Gdzie stadion? Nie ma! Ale będą igrzyska!
Gdzie autobusy? Nie ma! Ale będzie centrum przesiadkowe!
Gdzie szalety? Są! Ale nieczynne!
Gdzie burmistrz? Nie ma! Ale jest sołtys!
radca bezprawny 2023-05-27 00:09:17
"Z kolei Maciej Tokarz..." przypilnowałby lepiej mamusi...
FG 2023-05-26 22:41:35
Wiesz co @Antti, ja na miejscu Tuska mając czas i emeryturę to od samego początku machnąłby łapą na ten kraj. Oglądałem parę dyskusji w mediach i w oczach przedstawicieli większości parlamentarnej widziałem katolicką zawiść. Aż strach żyć w tym kraju, jeżeli ma się inne zdanie. Czyli Polska dla PiSiaków.
Antti 2023-05-26 21:52:43
Widziałem dziś donka. Miał strach w oczach. Tak jak wszyscy wsp. PO.
LITOŚCI 2023-05-26 21:36:43
Kto uwierzy w takie brednie?! Plany obwodnicy w 1949 roku. Jak zakopiankę i Aleje Tysiąclecia wybudowano w latach 70. W 1949 r. w NT samochodem poruszała się ubecja, milicja i być może proboszcz. Liczba prywatnych samochodów na Podhalu oscylowała w okolicach okrągłego zera. Na południe od linii alej były pola orne, co se każdy może zobaczyć na zdjęciach wywieszonych na ścianie Baru u Romka.
Ernie 2023-05-26 21:21:04
Ludzie ludzie...
No nie kumam jednego. Bo na ile ważną funkcję społeczną pełni nowotarskie lotnisko, aby nie można go było nieco... heheh przesunąć?
i jednak puścić drogę po jego południowym krańcu, bez wchodzenia w Bór na Czerwonem?
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie sądzi, że kiedykolwiek powstanie tam lotnisko pasażerskie?
Odskubać 50 metrów od południa i przesunąć "terminal" (:D) - to i tak stare gunwiane budynki.
Te drzwi od stodoły na których latają i tak się zmieszczą na pasie, który zostanie a pewnie i Latawcy ucieszą się, jak im się postawi nowe budynki....
Albo przenieść lotnisko za Ludźmierz? - Tam jest placu a placu....
OSZCZYPEK 2023-05-26 21:01:54
NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ , MY GÓRALE JESTEŚMY ZA OBWODNICĄ TAM GDZIE BYŁA PLANOWANA OD DAWIEN DAWNA.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Lokal handlowo usługowy 48 m2 -Aleje 3 maja Zakopane Sprzedam 660797241 b12.pl.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-19 19:35 Szlak Wokół Tatr - będą nowe odcinki kultowej trasy rowerowej! 2024-07-19 18:35 Tragedia w Tatrach. Nie żyje 61-letni turysta 2024-07-19 17:59 Budowa przy Drodze do Walczaków wstrzymana przez nadzór budowlany 2 2024-07-19 16:59 Większe boisko na Orkana mało realne. Będą rozmowy z COS, są pomysły na inne lokalizacje 3 2024-07-19 16:39 Zamknięta droga na Cyrhli 2024-07-19 16:00 Uwaga na przejeździe kolejowym - wszystko się nagrywa 2024-07-19 15:30 Niedzielny koncert na tarasie MCK 2024-07-19 15:00 Krzysztof Przybyła nadleśniczym 2024-07-19 14:33 Kolizja na Alejach 3 Maja w Zakopanem 2024-07-19 14:20 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-19 13:38 W Sromowcach flisacy mają pełne ręce roboty (WIDEO) 5 2024-07-19 12:59 Zdjęcia z wypadku, w którym ucierpiała zakopiańska łyżwiarka szybka w Niemczech 2024-07-19 11:59 Napadł na młodą kobietę, był już karany za rozbój. Jest na wolności 14 2024-07-19 10:59 Muzyczna podróż z Szymanowskim przez Zakopane 2024-07-19 10:45 Zapalenie przyzębia - przyczyny, objawy i sposoby leczenia 2024-07-19 10:30 "Wolni". Podróż do enklawy ciszy. Mamy dla Was bilety 2024-07-19 10:00 Giń rowerzysto, kto z rozpędem w łańcuch wjedzie, ten może fiknąć kozła 6 2024-07-19 09:11 Tragiczny finał wypadku w Bustryku. Nie żyje nastolatek (WIDEO) 11 2024-07-19 09:00 Ta kawiarnia Was zadziwi. Jedyne takie miejsce w Zakopanem, a może i w Polsce (ZDJĘCIA) 2024-07-19 08:18 Samochód potrącił nastolatka na hulajnodze. Chłopiec nie przeżył (WIDEO) 1 2024-07-19 08:00 Będzie skarga na dyrektora i może ruszy Korpus Wsparcia Seniora 8 2024-07-18 22:59 Posłanka z Podhala z nominacją na wiceszefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych w PE 30 2024-07-18 21:47 Fatalny wypadek z udziałem polskich panczenistów, poszkodowana zakopianka 1 2024-07-18 21:40 Znamy nowego szefa centrum sportu i rekreacji. Znane nazwisko 1 2024-07-18 21:00 Błoto i koleiny. Równia Krupowa zdewastowana po koncercie (WIDEO) 18 2024-07-18 20:34 Zamknięta ulica Przewodników Tatrzańskich, zmiana kursów autobusów 2024-07-18 20:20 Uraz podudzia i ukąszenie, na ratunek ruszyli ratownicy GOPR, poszkodowana ewakuowana 2024-07-18 19:30 Góralski plus latynoski żywioł i mamy nowy wideoklip Basi Giewont (WIDEO) 2024-07-18 19:00 Kto stoi za kradzieżą drogocennego dzieła? Celina Stefańska na tropie. Mamy dla Was książki 2024-07-18 18:30 Kilka miejskich toalet już otwartych. Jedna zdewastowana 4 2024-07-18 18:03 Największa hurtownia stolarska na Podhalu - gdzie ją znaleźć? 2024-07-18 17:30 Welcome to Gubałówka (WIDEO) 6 2024-07-18 16:28 Policja zatrzymała nocnego napastnika, Onet pisze o niedoszłym linczu 2 2024-07-18 15:30 Superbohaterowie w szczytnym celu 2024-07-18 15:30 Zawężony chodnik. Trudno tędy przejść latem, a co dopiero zimą 2 2024-07-18 14:49 Czy ktoś widział tego kotka? 2024-07-18 14:41 Groźny wypadek na Waksmundzkiej 2024-07-18 14:09 Napadł na dwóch mężczyzn, kastetem wymusił pieniądze i już siedzi 7 2024-07-18 14:00 Lustro Historii w rocznicę Bitwy Warszawskiej 2024-07-18 13:33 Uziomy w instalacjach odgromowych - krótki, ale praktyczny przegląd 2024-07-18 13:00 Podwójny sukces Stanisława Apostoła (WIDEO) 2024-07-18 12:59 Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu i jak ich unikać 2024-07-18 12:30 Kluszkowce zapraszają do wspólnego świętowania 3 2024-07-18 12:00 w Łopusznej w szranki staną Koła Gospodyń Wiejskich z nowotarskiej gminy 2 2024-07-18 11:10 Na krawędzi wspinania Jana Muskata 2024-07-18 10:30 Moc biegania, to moc pomagania 2024-07-18 10:01 Duże korki na zakopiance 2 2024-07-18 09:00 Warsztaty edukacyjne Artolingua, czyli jak łączyć muzykę ludową z nowoczesną 4 2024-07-18 08:00 Rozmawiamy z Karoliną napadniętą w Nowym Targu. Cały tekst na naszym Patronite 2 2024-07-17 21:30 Przybywajcie na Poroniańskie Lato
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-19 19:47 1. ten @xxx, we wszystkim zmyśla i konfabuluje jak każdy pisuar czy konfederata każdy może to w internecie przeczytać. Polska od 01. 05 .2004 do grudnia 2023 r. po odliczeniu składek otrzymała 245 mld euro 2024-07-19 19:26 2. O ile na początku po wejściu jakaś logika była to teraz jedno wariatkowo. Przecież wszystkiego te dyrektywy to sen pijanego wariata. Zakaz palenia węglem, drzewem, gazem. Dopłaty do złomów elektrycznych typu rower i samochody. Kary za segregację śmieci dla prostego człowieka, a wielkie korporacje produkują śmieci na potęgę. Zakaz wszystkiego. Ja ich wszystkich p .ę. Jak mi przyjdą z kontrolą to poszczuję psami Trzeba wyjść z tego eurożymskokraińskiego kołchozu 2024-07-19 19:11 3. pewne jest to, że to ty STOCZYŁEŚ SIĘ i wypisujesz jakieś brednie JEDEN WIELKI SŁOWOTOK 2024-07-19 19:07 4. Faktycznie, dużo idzie tego materiału związanego ze spływem. Ja myślałam, że im więcej spłyną w ciągu dnia to mają większy zysk a tu pomyśleć że charytatywnie. 2024-07-19 19:04 5. Niech radny Karp zapyta swojego kolegę z koalicji radnego solika co można było tam pobudować jak on z kolegami uchwalili plany , niech dziękują że niema tera w tym miejscu planu bo mieliby wieżowiec z 50 mieszkaniami minimum . Jeszcze jedno do radnego Karpa , tak walczy z wielką zabudową a sam ma wydaną wzetkę na największą budowę w Zakopanem Brutal x 4 dlamnie to hipokryta 2024-07-19 18:59 6. Zgadzam się co piszą w komentarzach. Tylko czy ten Pan co robił zdjęcia ujął w nim znak koniec i początek ścieżki rowerowej. ?. 2024-07-19 18:39 7. Dajcie już spokój z tą piłką, idąc myśleniem działaczy KS Zakopane reszta klubów też powinna dreptać do Urzędu i dajcie też nam bo - dużo płacimy za wynajem stoków jak dzieci chcą jeździć na nartach... a inni muszą płacić za wstęp na basen - to może niech miasto wybuduje dla nas basen.... 2024-07-19 18:36 8. Jak czytam wypociny tych celebrytow korpieli ,syckich ,ło transporcie końmi ,to mnie slak trafio ,cy jeden z drugim i jasiek ,kosili psioro ,susyli siano, mieli dobytek zywy ,ch...wiedzą ło życiu i niek se grajkuja po Warszawie, 2024-07-19 18:19 9. #tak jest - 161 mld E netto. Czyli ze 650 mld zł. A Ty oczywiście zapominasz, że komunę opuściliśmy w 89, a do 2004 było "parę spraw" do ogarnięcia i całość rozwoju PL po komunie przypisujesz UE. A to jest brednia. UE przyczyniła się do rozwoju PL w jakimś %. PKB Polski rośnie gdzieś od 93/94 roku liniowo. Nie ma jakiegoś extra skoku po wejściu do UE. Ale raczej mało kto zaprzeczy, że wejście do UE nie było korzystne. Dalej nie potrafisz zrozumieć jak zmieniła się UE od 2004 i jak zaczęła się staczać przez ostatnie 10 lat. A właśnie, dobrze, że wódz swoją strasse zaprojektował szeroko i mamy 2x 200m ścieżki rowerowej na Kościuszki. Czy to już komunie mam dziękować ? No, bo UE dziękuję za 2 wiadra farby :):):) 2024-07-19 18:06 10. Mój brat miał taki przypadek - wyjeżdżał z domu, z małą prędkością ponieważ wyjazd mocno zniszczony podczas robót ziemnych. Zbliża się do chodnika dla pieszych i widzi, że nikt nie nadchodzi. Wjeżdża na ten chodnik a tu z całą prędkością chłopak z góry na hulajnodze. Wjechał z równoległej, od razu na chodnik, ledwo brat się usunął. Doszłoby do wypadku. Drugi podobny przypadek miał w Zakopanem. Chłopak z komórką, z całą prędkością wjeżdża na pasy. A brat przepuścił ludzi i ruszył. Dobrze, że nic się nie stało. Ja się boję rowerów i hulajnóg. Jako kierowca i pieszy. Bardzo. Na rower siadam tylko na ścieżkach rowerowych w polach bo na drodze czuję się jak intruz, z całym szacunkiem dla rowerzystów.
2024-07-15 15:01 1. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 2. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 3. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 4. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 5. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 6. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 7. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 8. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 9. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 10. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA