Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-05-29 18:00:16

Rynek

Choinka na średniowiecznych murach

To, czego nie udało się zniszczyć Szwedom podczas najazdu, próbują dokończyć nowotarscy urzędnicy.

Przy zachodnim boku ratusza, dokładnie nad resztkami po XV-wiecznych murach, została nasadzona okazała jodła. Pomysł jest tym bardziej zaskakujący, że tuż obok ponadmetrowego iglaka jest tablica informująca o odkryciach archeologicznych dokładnie w tym miejscu.

- Nie chciałem uwierzyć w to, co zobaczyłem - nie kryje oburzenia Adam Perchal, lokalny pasjonat historii, który zainterweniował w tej sprawie.  Zastanawia się, kto mógł wpaść na tak kuriozalny pomysł, żeby posadzić drzewo dokładnie w miejscu, gdzie znajdują się fragmenty pierwszego ratusza, sięgającego czasów średniowiecza. Post na ten temat umieścił  na swoim blogu "Otwórz oczy, patrz"

To była archeologiczna sensacja


W 2012 r. , tuż przed modernizacją płyty rynku, w okolicach obecnego ratusza były wykonywane badania archeologiczne przez firmę Avcissa z Krakowa. Zespołem kierował archeolog Krzysztof Mazur.

Adam Perchal pracował wtedy w budynku ratusza. - Codziennie podglądałem archeologów przy pracy, interesowałem się tym, co znajdywali. Pamiętam ten dzień, kiedy natrafili na solidne fundamenty wieży - wspomina. - To była sensacyjna wiadomość po tym, gdy okazało się, że pierwszy ratusz w Nowym Targu był murowany, a nie drewniany. To był budynek o dość potężnej konstrukcji - podkreśla.

Wspomina, jak z zapartym tchem śledził postępy prac archeologów. - Widziałem, jak podczas prac odsłaniały się kamienne ściany wieży, resztki schodów, kamienny próg - opowiada. Krzysztof Mazur sugerował wtedy burmistrzowi, by cenne znalezisko poddać pracom konserwatorskim, podświetlić i całość nakryć szklaną płytą. - Byłaby to dziś atrakcja turystyczna, tym bardziej że nie mamy tu wielu zabytków - ubolewa Adam Perchal. ówczesny burmistrz Marek Fryźlewicz twierdził, że nie ma pieniędzy na taką inwestycję. Poza tym był też pośpiech związany z planowaną modernizacją płyty. Mur zasypano, a archeologowi udało się jedynie doprowadzić do tego, że cenne resztki fundamentów oraz piwnicy zostały zaznaczone w klauzuli geodezyjnej, by łatwiej je było w przyszłości chronić. Pojawiła się też w tym miejscu tablica informująca o wykopaliskach, jest nawet na niej mapka, dzięki której dokładnie widać pozostały fragment po pierwszym ratuszu.

Tam, gdzie stanowisko archeologiczne, nie ma mowy o drzewach

Archeolog Krzysztof Mazur potwierdza obawy Perchala. Twierdzi, że już samo nasadzenie w tym miejscu drzewa mogło uszkodzić znajdujące się na głębokości metra pod ziemią resztki średniowiecznych murów. Nie ma wątpliwości, że drzewo powinno jak najszybciej zniknąć, bo korzenie na pewno zniszczą stare fundamenty. - Jak jest stanowisko archeologiczne, nie ma zgody na sadzenie drzew, nawet krzewów - podkreśla.

Dodaje, że spora część pozostałości po średniowiecznym budynku została już zniszczona przy budowie obecnego. - Niestety także podczas przebudowy magistrali średniego napięcia  w 2007 r. dokonano kolejnych zniszczeń - mimo moich próśb. Kable idą po tych starych murach - ubolewa archeolog.

Miasto potrzebuje nowej choinki

Wojciech Wielkiewicz, szef Zakładu Zieleni i Rekreacji, tłumaczy,  że ponieważ świerk koło ratusza zaczyna usychać, dlatego zadecydował o nasadzeniu w pobliżu jodły, która w okresie Bożego Narodzenia będzie pełnić rolę choinki. Przekonuje, że podczas sadzenia na żadne mury pracownicy nie natrafili, więc nie ma mowy o jakichkolwiek zniszczeniach. - Będzie tu komisja na wizji z konserwatorem zabytków, by dokładniej sprawę zbadać. Jeśli trzeba będzie, jodłę przesadzimy w inne miejsce - zapewnia. Burmistrz Grzegorz Watycha podkreśla, że nie ingeruje w lokalizację nasadzeń drzew, to zadanie Zakładu Zieleni i Rekreacji. O tym, że jodła może znajdywać się pod resztkami murów, dowiedział się od Adama Perchala, który przyszedł w tej sprawie do magistratu. Zapewnia, że w najbliższym czasie odbędzie się w tym miejscu wizja lokalna z udziałem konserwatora, po której zapadnie decyzja o ewentualnym usunięciu iglaka z tego miejsca. - Żal tylko, że po badaniach archeologicznych w 2012 r. to stanowisko zostało zasypane, była wtedy dobra okazja, by wyeksponować to miejsce. Trudno mi jednak odpowiadać za decyzje poprzednika - mówi.

- Cały nowotarski rynek to stanowisko archeologiczne, wszelkie prace nasadzeniowe powinny być konsultowane wcześniej z wojewódzkim konserwatorem zabytków - podkreśla Paweł Dziuban, kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - To, co się stało to ewidentny błąd - twierdzi. Dodaje, że od wiceburmistrza dowiedział się, że w tym miejscu było już wcześniej drzewo. Podczas planowanych w najbliższych dniach oględzin zapadnie decyzja, co dalej. Zajmie się też wykopanych podczas wykopalisk inwentarzem. Przypomina, że obowiązkiem miasta było oczyszczenie i zabezpieczenie przed zniszczeniem znalezionych tu reliktów. Jak sprawdziliśmy, owszem w 2012 r. zostało ścięte drzewo, tyle, że w nieco innym miejscu. Jego korzenie również mogły się wdzierać w stare mury.

Co znajduje się pod płytą rynku?

Jak można wyczytać w opracowaniu archeologa Krzysztofa Mazura, podczas badań natrafiono na dwa mury - na południe i na zachód od  obecnego ratusza. Ten najstarszy przypada na okres średniowiecza i być może wiąże się z okresem potwierdzenia lokacji miasta przez Władysława Jagiełłę w 1426 roku albo z potwierdzeniem przywilejów miasta przez Kazimierza Jagiellończyka w 1487 roku. Nowy Targ był wówczas ważnym ośrodkiem handlowym położonym przy międzynarodowej drodze łączącej Węgry z Krakowem i miastami północy. Rozwijał się dynamicznie i był bogatym miastem. Budynek został zniszczony w 1656 roku, podczas najazdu Szwedów, którzy nie mogli pozostawić budowli o charakterze częściowo obronnym. Już rok później król Jan Kazimierz zwolnił miasto z wszelkich poborów i zezwolił na budowę kolejnego ratusza, który stanął na południe od dzisiejszego budynku. Kiedy dokładnie powstał drugi ratusz, nie wiadomo, ale znalezienie przez archeologów pięciu szelągów Jana Kazimierza pozwala przypuszczać, że budowa ruszyła jeszcze za jego panowania. Kolejne pożary nawiedzające miasto niszczyły też siedzibę władz miejskich. Trzeci ratusz powstał w pierwszej połowie XIX wieku, dokładnie w miejscu obecnego budynku. Widnieje on na planie katastralnym Nowego Targu z 1846 roku, a dzięki ilustracji wykonanej przez M. Wawrzynieckiego w 1884 r. wiadomo, jak wyglądał. Jego pozostałością jest wkomponowana w wieżę piwnica i fragment fundamentu muru odkrytego w czasie wykopalisk pod zachodnią ścianą aktualnego ratusza. W okresie istnienia trzeciego ratusza, najprawdopodobniej około połowy XIX w., poziom Rynku został obniżony i pokryty nowym brukiem wykonanym z otoczaków rzecznych.

Obecny budynek ratusza powstał na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku, za kadencji burmistrza Jakuba Podkanowicza.                                                                             

Zabytki ruchome gdzieś niszczeją

Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili też na sporą ilość zabytków ruchomych. Wydobyli z ziemi  ponad 17 tys. glinianych skorup, blisko tysiąc naczyń szklanych oraz 500 żelaznych przedmiotów - podków, gwoździ, części wozów. Samych monet było ok. 120. Do najstarszych artefaktów tu znalezionych, oprócz monet z czasów Kazimierza Jagiellończyka, należy średniowieczna ostroga z kolcem  gwieździstym, fragmenty naczyń późnośredniowiecznych. Całe naczynia pochodziły z XIX w.  Mazur wspomina też o znalezionym szwajcarskim zegarku z okresu międzywojennego. Archeolodzy odkryli także 6 tys. kości zwierzęcych. Zabytki ruchome Mazur przekazał do Muzeum Podhalańskiego. To nowotarscy urzędnicy nowotarscy zabiegali, by zostały w Nowym Targu. Obowiązkiem miasta - jak podkreśla - było ich zakonserwowanie, powinna też być wykonana dokumentacja fotograficzna.

Badania niedokończone

- Te badania wykopaliskowe mają duże znaczenia dla historii miasta, władzom Nowego Targu powinno zależeć na wyeksponowaniu tych murów, a także na pokazaniu ruchomych zabytków. Jednym z najważniejszych rezultatów naszych badań jest obalenie mitu o wyłącznie drewnianej zabudowie miasta - przekonuje archeolog. Podkreśla, że badania nie zostały zakończone. Nie powstała też książka o tym, co znaleziono, mimo zapewnień burmistrza Marka Fryźlewicza. Miało być też opracowanie materiału kostnego, który został tu znaleziony. - Zostały zrealizowane tylko cele podstawowe, na więcej nie było pieniędzy - tłumaczy Mazur.

A może coś da się zrobić?

- Nikt z pracowników urzędu czy Muzeum Podhalańskiego nie przyszedł do mnie z tym tematem - mówi Grzegorz Watycha. Uważa, że mimo trudnej obecnie sytuacji finansowej warto wrócić do pomysłu wyeksponowania murów najstarszego ratusza czy znalezionych artefaktów. - Na razie nie mam pojęcia o jakiej skali pieniędzy mówimy, ale w nowej perspektywie finansowej można spróbować powalczyć o unijne fundusze na ten cel - uważa.
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
hokeista 2023-05-31 19:44:33
Tablica informacyjna stoi obok ale pan dyrektor jej nie widział ? Zapłaci to zacznie lepiej widzieć.
geim 2023-05-29 21:00:03
Do zabytkow dawnej swietnosci, tej sportowej takze, prosze dopisac hale lodowa.
Trzeba zdazyc przed jej rozpadem.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Blacha alpaka, nowe srebro, w sprzedaży różne grubości i rozmiary, posiadam również miedź, mosiądz, brąz stal nierdzewną, aluminium zapraszam do kontaktu 604895799, info@altron.pl, sklep ul. Szewska 17 Nowy Targ, "kombinat". Szewska 17 604895799 info@altron.pl
  Tel.: 604895799
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MALOWNICZO POŁOŻONA POSIADŁOŚĆ W SIEROCKIM KOŁO ZĘBU, z pięknym widokiem na panoramę Tatr i Babią Górę. Atrakcyjna lokalizacja (szkoła, droga dojazdowa, niedaleko wyciągi, termy). IDEALNA DLA INWESTORA. MOŻLIWOŚĆ PODZIAŁU NA 12 DUŻYCH DZIAŁEK BUDOWLANYCH. 12.337 m2. 600 zł/m2. Tel. USA +1 708 267 8141
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PRACY W PENSJONACIE. BIAŁKA TATRZAŃSKA. 889 378 541.
 • PRACA | dam
  Szukam OPIEKUNKI DO STARSZEJ OSOBY W ROGOŹNIKU. 607 369 642.
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • PRACA | dam
  Przyjme Pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • BIZNES
  Do wydzierżawienia DZIAŁKA PRZY ZAKOPIANCE POD REKLAMĘ - 733 503 600
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Jesteś miłośnikiem gór i natury? Chcesz pracować w wyjątkowej wypożyczalni na Kasprowym Wierchu? Dołącz do nas! Polskie Koleje Linowe S.A. poszukują osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI SERWISU NARCIARSKIEGO I WYPOŻYCZALNI. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch - serwis narciarski. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Profesjonalna obsługa klienta, - Aktywna sprzedaż usług serwisu narciarskiego i wypożyczalni nart, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek/wygląd wypożyczalni, - Prowadzenie podstawowych usług serwisowych, - Dbanie o powierzone mienie pracodawcy i klientów serwisu, - Realizacja celów sprzedażowych. Zainteresowany? Aplikuj online: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
  WWW: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko: Referent ds. technicznych (miejsce rozpoczynania pracy - Nowy Targ) szczegóły oferty: https://ppkpodhale.pl/nasza-dzialalnosc/praca. 182665242 www.ppkpodhale.pl
  Tel.: 182665242
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A1, 1.6D, 2012, 5 drzwi. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM w Szaflarach, gotowy do zamieszkania. 001 8157032424, 660 493 973.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO SPECJALISTY/STKI W ZESPOLE BUDOWLANYM w Dziale Administracji. Szczegóły: www.bit.ly/StSpecjalistaZBudowlany, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 06.10.2023. Pytania? tel. 18 20 23 258.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO KSIĘGOWEGO/STARSZEJ KSIĘGOWEJ. Szczegóły: www.bit.ly/StKsiegowyTPN, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023. Pytania? tel. 18 20 23 233.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, maszt na podnośnik. 604 401 542.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  Posadzki żywiczne. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Gładzie gipsowe. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tapetowanie. 504286272 Nowotarska, 15a
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • TŁUMACZENIA
  TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ZAKOPANE. 793 697 368.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-09-29 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2023-09-29 11:12 Ochrona wzroku po 40. roku życia 2023-09-29 11:00 Radny ma pod górkę 1 2023-09-29 10:52 Zaginął kotek w rejonie Litwinki w Czarnej Górze 2023-09-29 10:17 Budowa domu: najważniejsze etapy i jak się do nich przygotować 2023-09-29 10:00 Obwodnicę otworzą przed samymi wyborami 2023-09-29 09:00 Tak dziś rano jest na Granatach (ZDJĘCIA) 1 2023-09-29 08:00 Małgorzata Skupień na trzecim miejscu 2023-09-28 21:46 Radni piszą do kolejarzy 2 2023-09-28 21:02 Maria Lambrecht honorową obywatelką Poronina. Kto dostał nagrody wójta? (ZDJĘCIA) 2023-09-28 20:30 Orawa czyta "Moją Drogę do Polski" 2023-09-28 20:00 Szkoła na sprzedaż 2023-09-28 19:15 2 tysiące złotych kary to dopiero początek kłopotów kierowcy tira 2023-09-28 18:30 Małgorzata Kidawa-Błońska: góralki są twarde i zdeterminowane 10 2023-09-28 17:48 Rzepiska wołają o pomoc (WIDEO) 18 2023-09-28 17:30 Idealny romans dla fanów "Bridgertonów". Konkurs dla czytelników 2023-09-28 17:15 Piąte koło u wózka czyli wyborcze marzenia osób z niepełnosprawnościami 2 2023-09-28 16:30 O poranku tyle smug na niebie nad Zakopanem 14 2023-09-28 15:45 Słowacy przyjeżdżają na Podhale, żeby zatankować paliwo (WIDEO) 6 2023-09-28 15:36 We wtorek ul. Chałubińskiego w Zakopanem będzie zamknięta dla ruchu 3 2023-09-28 15:00 Blue Cafe na Kongresie Sportu i Turystyki. Pytamy ministerstwo, ile to wszystko kosztowało 11 2023-09-28 14:30 W niedzielę w Osielcu Mistrzostwa Strefy Polski Południowej 2023-09-28 14:00 Wydawcy niezależnych gazet lokalnych obradują w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 17 2023-09-28 14:00 To nie ta Maria 2023-09-28 13:30 Spotkajmy się na styku kultur 2023-09-28 13:00 Woda z trzech wodociągów w Jabłonce niezdatna do picia 2023-09-28 12:00 Wstyd. Zbigniew Stonoga w Zakopanem odwiedza restauracje i nagrywa filmiki 11 2023-09-28 11:59 Sprawdzamy, czy w rejonie granicy na Łysej Polanie wprowadzono kontrole (WIDEO) 5 2023-09-28 11:00 Następcy Lewandowskiego z Orawy 2023-09-28 09:59 Strażacy zabezpieczali miejsce lądowania rządowych śmigłowców 11 2023-09-28 09:30 "Absurd nie czytać" to hasło tegorocznej Nocy Bibliotek 2023-09-28 08:59 Kolejny piękny dzień. Takie widoki w Bukowinie Tatrzańskiej 3 2023-09-28 08:30 Latawce nad doliną Łapszanki 2023-09-27 21:41 Piękny wschód Księżyca. Do pełni dwa dni 1 2023-09-27 21:40 Posprzątaj z nami Przełom Białki! 2 2023-09-27 21:00 Biała Woda - zapomniana wieś na szlaku kultury wołoskiej 1 2023-09-27 20:24 Przemytnicy z... książką 2023-09-27 19:40 Rabka na starej fotografii 2023-09-27 18:58 Turyści mieli trudności z pokonaniem tatrzańskich szlaków 2023-09-27 18:57 Zjazd Podhalan. Będą wybierane nowe władze Związku Podhalan 2023-09-27 18:30 Jakie szalone przygody czekają chłopców wessanych do świata gry? Konkurs dla czytelników 2023-09-27 18:14 Katrzyna Lassak nominowana do Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 1 2023-09-27 17:39 Termy Bukovina w jesienne popołudnie (WIDEO) 2 2023-09-27 16:59 Bezpartyjni samorządowcy zaprezentowali się w Rabce 9 2023-09-27 16:30 Muzeum Tatrzańskie w weekend zaprasza seniorów 2023-09-27 16:21 Zawracał na prywatnej posesji. Był pijany 2 2023-09-27 15:57 Stylizacje na jesień 2023-09-27 15:44 Kolizja przy wjeździe do tunelu 2023-09-27 15:39 Kampanii wyborczej nie można prowadzić w szkołach. Taki plakat kandydata PiS w Zakopanem 18 2023-09-27 15:00 Rusza nowotarska Chemioterapia 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-29 11:35 1. "Granaty składają się z wierzchołków" - no chyba nie tylko :D Ale widoki piękne. Cudowny wrzesień w tym roku. 2023-09-29 11:32 2. Ludziom za pis żyje się lepiej,i niestety nie zmienia tego żadne postulaty .Wystarczy porównać bezrobocie, stawkę za godzinę pracy,najniższą emeryturę,waloryzacje,inwestycje w koleje, drogi itp .Ja wiem że niektórym się marzy ,,wolność,, która polegała na tym , że premier Polski konsultował z kanclerz Niemiec wiek emerytalny dla Polski ale proszę państwa to już nie wróci!! 2023-09-29 11:09 3. @z innej beczki, sakiwicz dziennikarz :) :) :) założenia, którymi powinni kierować się prawdziwi się dziennikarze czy on kieruje się nimi ? "dążenie do prawdy, bezstronność i uczciwość, szacunek dla prywatności innych; niezależność od grup interesów, poszanowanie prawa oraz respektowanie dobrych obyczajów" 2023-09-29 11:05 4. Przerost zatrudnienia, ograniczenia 7 etatów? A co z sekretarzem co więcej czasu siedzi w Rabie albo w drukarni? Kto go rozliczy? Podwójnie bierze pensję i jeszcze w drukarni dorabia u żony .To dopiero byłaby oszczędność- pozbądźmy się go. 2023-09-29 10:52 5. Ludziska bogatych prawo nie dotyczy, czy to na drodze, czy to w prawach budowlanych. Chlop sprzedał, może musiał tego nikt nie wie. A że bogacz kupił i robi co chce to nie wina chłopa. Bogaci ludzie na pasach zabijają i nie ponoszą kary, budują co chcą, gdzie chcą. Ma w pace siedzieć, załatwi se bransoletkę i w chalpie będzie siedział. A na budowę nie pozwoli gmina, zapłaci to pozwolą "przełożeni" gminy i pozwola. Tak było jest i będzie, czy to za PiS czy za Po czy za kogo tam. Dopóki urzędnicy nie będą ponosili kar za wydawane decyzje to porządku nie będzie. A jedynymi głupkami, jesteście Wy, że nie widzicie iż proceder od lat się powtarza, a dla Was to nowość. Ja do bogaczy nie należę i zazdroszczę im, że mają większe prawa niż inni, ale ich na to stać, nie mnie... 2023-09-29 10:37 6. Nie ma takiej ceny, której władza nie zapłaci byleby utrzymać władzę i jej profity. Nawet są gotowi wyjść z UE. Ale na to potrzebują dużo więcej czasu aby urobić suwerena. Nasze miejsce w UE zajmą Ukraińcy z czego bardzo się ucieszą. Te wybory nie są o pietruszkę. 2023-09-29 09:34 7. @lud widzi co innego. Lud zobaczy ceny na stacjach benzynowych po 15 października i przekona się jak władza potrafi sterować rzeczywistością. Będzie bolało. 2023-09-29 09:21 8. Wreszcie! Może skończy się ta gehenna miesxkańców i parafian. 2023-09-29 09:19 9. Czy wiecie, że film "Zielona Granica" został wyróżniony na festiwalu "Tertio Millenio" w Stolicy Apostolskiej za jego wartości chrześcijańskie. Nie mówili tego w TVP? A może ksiądz proboszcz o tym mówił? Na tym jednym przykładzie widać jak działa propaganda na umysły społeczeństwa. W III Rzeszy, 70% gospodarstw miało w domu odbiornik radiowy dofinansowanym przez państwo. Jak myślicie dlaczego? Maria i Józef Ulma z Markowej pomogliby uchodźcom na granicy. Pomimo zmasowanej propagandy okupanta. Dzisiaj aktywiści mają w Nich pięknych Patronów. Modlimy się za jednych i drugich. 2023-09-29 09:15 10. Historyczna porażka Zakopanego, które przegrało z Warszawą wyścig o organizację olimpiady. Niestety tak się kończą góralskie marzenia, kończa się polityczną decyzją przedwyborczą !
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP