Reklama

2023-06-03 20:00:40

Reklama

Czytamy

Kto i dlaczego zabija nastolatki pochodzące z bogatych domów? Konkurs dla czytelników

Reklama

"Pomsta", rozpoczynająca nową serię książka Macieja Kaźmierczaka, to idealna okazja by poznać twórczość autora, który znalazł się w TOP30 najpoczytniejszych pisarzy 2022 roku według raportu Biblioteki Narodowej.

Dźgnięta nożem i wypchnięta przez barierki dziewczyna to zaledwie początek działań bezwzględnego mordercy. Wkrótce dochodzi do kolejnej wstrząsającej zbrodni. Jeśli komisarz Robert Foks chce poznać plan seryjnego mordercy, musi złamać wiele zasad.

W warszawskim centrum handlowym, na oczach setek osób, zamordowano młodą kobietę. Całe zajście zostało uwiecznione, nagranie szybko stało się popularne w mediach społecznościowych, a morderca dostał przydomek „Skaza”.
Kiedy śledczy odkrywają następne ciało staje się jasne, że każdy nawet najmniejszy błąd może spowodować śmierć kolejnej młodej kobiety. Robert Foks wie, że nie cofnie się przed niczym, byleby tylko rozwiązać sprawę. Jednak wszystko się komplikuje, gdy bez śladu znika córka jego byłego partnera, a wszystkie tropy prowadzą właśnie do… Foksa.

„Pomsta” to pełna mroku opowieść, która skrywa w sobie jeszcze bardziej przerażającą tajemnicę. Miedzy innymi o tym, jak narodził się na nią pomysł i o swojej nowej serii kryminalnej Maciej Kaźmierczak opowiada w wywiadzie dla wydawnictwa Muza:

„Pomstę” rozpoczyna brutalne morderstwo, a później wcale nie jest lżej. Czy opisywanie szczegółów zabójstw przychodzi Panu z łatwością?

Nigdy nie jest to proste, zarówno ze względu na sam temat, jak i konieczność wykonania odpowiedniego researchu. Metody działania danej osoby uzależnione są od jej historii, dlatego często właśnie na tym się skupiam, a nie na samym opisywaniu krwawych scen. Muszą być one poparte historią postaci i jej doświadczeniami. Najważniejszy jest więc motyw, z którego wynika sposób działania. Gdy wiem już, kim jest dana postać i co spotkało ją w życiu, wiem też, jak i dlaczego działa. Wtedy wszelkie, nawet najbardziej krwawe sceny nie powstają tylko po to, żeby szokować lub zniesmaczać, ale dlatego, że taki właśnie jest modus operandi bohatera, który wręcz musiał postąpić w ten, a nie inny sposób. Dzięki temu każda scena, mam nadzieję, wypada realnie, a to szokuje jeszcze bardziej.

W jakich okolicznościach narodził się w Pana głowie seryjny morderca nastolatek?

Proces powstawania tej powieści był wieloetapowy. Najpierw w mojej głowie narodził się pomysł na głównego bohatera. Przez wiele miesięcy siedział mi w myślach, aż w końcu musiałem zacząć o nim pisać. Pierwsza zbrodnia i początkowe sceny przyszły do mnie same. Wyniknęły niejako z setek pomysłów, które przez ostatnie lata odnajdowałem. Pozwoliłem Robertowi Foksowi mnie poprowadzić. Pisząc tę książkę nie wiedziałem, ani kto zabija, dlaczego, ani jak ta historia się skończy. Wiedziałem tyle samo co komisarz, który został wezwany do pierwszego morderstwa. Mając pomysł na bohaterów pozwoliłem płynąć historii, bohaterom dałem wolną wolę, dzięki czemu podejmowali nie narzucone z góry decyzje, lecz takie, jakie wynikały z danej sytuacji.  Krok po kroku razem dochodziliśmy do kolejnych dowodów i zwrotów akcji, ale wciąż nie miałem pewności, kto zabija. To musiało wyniknąć z fabuły, nie mogłem tego wymusić. Dzięki temu miałem pewność, że podobną drogę przejdzie czytelnik, a zakończenie będzie dla niego równie zaskakujące jak dla mnie. Liczę, że w ten sposób uda mi się wywołać naprawdę wiele emocji.

Czy wydarzenia z Pomsty są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami?

Fabuła nie została oparta na prawdziwych wydarzeniach, niemniej odwołuje się do zjawisk, które niestety mają miejsce na świecie. W Pomście sięgnąłem do wydarzeń związanych z handlem żywym towarem, narkotykami, do działań mafii. Najbardziej przeraża fakt, że to, co wydarzyło się w książce, mogłoby wydarzyć się naprawdę. Każdego roku setki osób padają ofiarą handlarzy ludźmi, którzy wykorzystują ich do pracy przymusowej, prostytucji czy innych form wykorzystywania seksualnego. Nawiązałem więc do problemu, który cały czas ma miejsce. Robert Foks musiał się z nim zmierzyć tak samo jak każdego roku robią to Policja, Prokuratura czy Straż Graniczna.

Czy przeprowadza Pan jakieś konsultacje z ekspertami, aby upewnić się, że przedstawiane przez Pana elementy są wiarygodne i realistyczne?

Mam za sobą wiele kursów dotyczących miejsc zbrodni, seryjnych morderców, przestępstw seksualnych czy rekonstruowania zbrodni. Dodatkowo cały czas się dokształcam czytając literaturę fachową dotyczącą kryminologii i kryminalistyki, pracy organów ścigania, działań seryjnych morderców i ich profilów psychologicznych. Często podczas pisania powieści stawiam sobie jednak pytania, na które muszę na bieżąco szukać odpowiedzi. Wtedy albo sięgam do specjalistycznej literatury, albo konsultuję się z osobami znającymi temat. Mam więc nadzieję, że moje powieści są rzetelnie przygotowane, aczkolwiek w wielu sprawach muszę stosować pewne uproszczenia, żeby nie zanudzić czytelnika suchymi faktami, albo móc płynniej przejść od jednej sprawy do drugiej. Nigdy jednak nie przekłamuję rzeczywistości, tym samym dając czytelnikom historię realną i dopracowaną.

Czy w kreowanych przez siebie postaciach, przemyca Pan samego siebie?

Trudno uniknąć wplatania własnych przemyśleń i doświadczeń, dlatego często główni bohaterowie mają w sobie cząstkę mnie, zarówno jeśli chodzi o światopogląd, jak i cechy charakteru. Z jednej strony bohater jest wtedy o wiele bardziej realny, a ja, jako autor, mogę lepiej wyrazić samego siebie i przemycić pewne poglądy. Oczywiście nie dzieje się tak zawsze, staram się, aby moje postacie były różnorodne, a ich poczynania i refleksje zależne od konkretnych sytuacji, w których zostały postawione. Dlatego trudno dostrzec, kiedy przez bohatera przemawia autor, a kiedy mówi on sam, mający konkretną przeszłość, za pomocą której go ukształtowałem.

Pańska najnowsza książką to początek nowej serii kryminalnej. Czym zaskoczy nas komisarz Foks w kolejnych tomach?

Muszę przyznać, że komisarz Foks będzie musiał zmierzyć się jeszcze z wieloma zaskakującymi zadaniami, które będą wymagały dużo pracy i wysiłku. W drugim tomie stanie oko w oko z seryjnym mordercą podczas zamieci śnieżnej, która zawładnie Warszawą. Będzie musiał odnaleźć sprawcę odpowiedzialnego za brutalne morderstwa osób, których ciała, pozbawione wnętrzności i zamrożone, zostają porzucone w centrum miasta. W tomie trzecim natomiast podejmie się rozwikłania zagadki tajemniczych śmierci, w których, na pierwszy rzut oka, nie brały udziału osoby trzecie. Czy jednak znajdzie odpowiedź na to, skąd biorą się ciała przypadkowych osób? Tego dowiemy się już niedługo!

POZNAJ AUTORA:
Maciej Kaźmierczak – autor thrillerów i kryminałów: „Dziennikarz” (2020), „To mnie zabije” (2023) oraz serii łódzkich kryminałów: „Martwy ptak” (2021), „Nikt” (2022), „Porzuceni” (2022). W raporcie Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce, znalazł się w zestawieniu Top30 najpoczytniejszych autorów 2022 roku. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi pesymistyczny profil Lepiej nie będzie, jest także znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek. Mieszka w Łodzi.

Uwaga książka!
Od wydawnictwa MUZA mamy 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze napiszą do nas na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres, a w tytule maila wpisać: Pomsta.

an



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • ANTYKI
    Do sprzedania PIĘKNY ANTYK - KREDENS ORZECHOWY W OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO. Rozmiar 200 × 160 x 67. Cena do negocjacji. Odbiór: Zakopane. Kontakt: podhale2025@onet.pl
  • PRACA | dam
    PRODUCENT ŻYWNOŚCI w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam piękny STóŁ KONFERENCYJNO-BILARDOWY (10 osób) z krzesłami. Wymiary stołu: 280 x 150 x 82. Cena do negocjacji. Odbiór: Zakopane. Kontakt: podhale2025@onet.pl
  • BIZNES
    POSIADAM LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110 m2 w Nowym Targu, ul. Krzywa - NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ REMONT DUŻEGO DACHU Z WYMIANĄ POKRYCIA. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKONANIE POKRYCIA BLACHĄ TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ Z BRYGADĄ BUDOWLANĄ - WYKOŃCZENIE TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DO PRAC REMONTOWO-PORZĄDKOWYCH PRZY PENSJONACIE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 2-pokojowe, blok, Zakopane ul. Orkana - NA DŁUŻEJ - 731 959 074.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracownika budowlanego ZBROJARZ DEKARZ. 601 508736.
  • PRACA | dam
    Przyjmę CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, POMOCNIKA DEKARZA. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BRUKARSTWO, ODWODNIENIA - tanio, solidnie. 512 345 109.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 93 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo (co 6-8 tygodni) w Zakopanem i w Zielonce pod Warszawą. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329 (tylko wieczorem po 18:30).
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy POKOJOWĄ do sprzątania apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 504428461.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: murarz, cieśla, malarz, ocieplenia, elekryk, spawacz, operator koparki, dźwigowy. Umowy na warunkach Niemieckich 0048 601 218 955
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 8 arów - Gołkowice k/N. Sącza. 531 402 576.
  • SPRZEDAŻ | różne
    WYPRZEDAŻ INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH. 531 402 576.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    PORONIN MAJERCZYKÓWKA - DZIAŁKA 4000 m - w połowie budowlana, dojazd bezpośredni z drogi, uzbrojona - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA NIEBUDOWLANA, Zakopane, ul. Broniewskiego, 1900 m, dojazd prosto z ulicy, widok na Tatry - 607 506 428.
  • NAUKA
    KOREPETYCJE - MATEMATYKA I FIZYKA (od SP po studia) - ZAKOPANE, KOŚCIELISKO I PORONIN - ROBERT RÓŻAK - 600 38 47 98.
  • PRACA | dam
    Regipsy Austria 2500 Euro netto bez zakwaterowania Wiedeń szukamy parami Monterów zatrudnienie na warunkach austryjackich + kasa urlopowa. +436606388124 office@mpabau.at
    Tel.: +436606388124
    E-mail: office@mpabau.at
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl. Informacje pod numerem 887 080 004
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERKĘ. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • KUPNO
    Kupię STARY SOSRĄB Z GÓRALSKIEJ IZBY. 605 306 244
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ MERCEDESA SPRINTERA (roczniki 1995-2010). 531 666 333.
  • KUPNO
    Kupię STARĄ GÓRALSKĄ SZAFĘ. 605 306 244
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-09-17 21:00 Kradł butle z gazem (WIDEO) 2025-09-17 20:00 Nocna akcja słowackich ratowników w Tatrach Wysokich 2025-09-17 19:30 Promocja książki "Genealogia Rodów Witowa" 2025-09-17 19:00 Pendolino dojedzie do Zakopanego 1 2025-09-17 18:00 W niedzielę w Kościelisku wybory 2025-09-17 17:00 Posłanka zaprasza mieszkańców na dyżur poselski 6 2025-09-17 16:01 Małopolska Noc Naukowców po raz pierwszy w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu 2025-09-17 16:00 Pozował do zdjęć na tle uszkodzonego przez siebie radiowozu 1 2025-09-17 15:05 Rower Trek - jakość, technologia i pasja do kolarstwa 2025-09-17 15:00 W środku nocy nastolatek uciekł do lasu. Szukali go policjanci 3 2025-09-17 14:01 ApartPark - wyjątkowe noclegi w Świnoujściu 2025-09-17 14:00 Wysoko w Tatrach chwycił mróz, ale w weekend wróci lato (WIDEO) 2025-09-17 13:30 Miechowiacy i Górale w Krościenku nad Dunajcem 2025-09-17 12:59 Stadion jest piękny, ładnie wykonany. Tylko boisko za małe (WIDEO) 15 2025-09-17 12:41 W Zębie zaginął pies 2025-09-17 11:59 Para ze Słowacji okradała drogerie w Zakopanem 3 2025-09-17 11:30 Finał Mini Podhale Tour 2025 2025-09-17 11:00 Są nowi flisacy i mistrzowie flisaccy 1 2025-09-17 10:30 Lehman vs. Lehman - sławni fotografowie rumuńskich Karpat 2025-09-17 10:00 Rykowisko w pełnej krasie (WIDEO) 1 2025-09-17 09:00 Kolorowe - na codzienność. Prace Kaśki Nodzyńskiej w Kmicicu 2025-09-17 08:00 EkoPiknik już w niedzielę w Zakopanem 2025-09-16 21:29 Niepełnosprawni, niewidomi zdobyli Morskie Oko. Łzy szczęścia na ich twarzach (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2025-09-16 21:02 Piękny początek jesieni w Gorcach 2 2025-09-16 20:38 Perspektywy przewodnictwa górskiego 2 2025-09-16 20:00 Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz 2 2025-09-16 19:30 "Emocje - co to takiego?" Premiera w Rabciu 2025-09-16 19:00 Rozpoczyna się przebudowa kolejnego schroniska PTTK w Karpatach 1 2025-09-16 18:32 Rozpogodziło się. Przed nami cudowny, jesienny weekend 3 2025-09-16 18:30 Bezpłatny warsztat improwizacji dla nauczycieli i animatorów kultury. Zapisy 2025-09-16 18:00 Charytatywny Piknik dla Kuby Bętkowskiego 2025-09-16 17:00 Strażacy z Załucznego mają nowy samochód 8 2025-09-16 16:00 Życie warte osiem stówek 2025-09-16 15:30 Tydzień z Muzeum Tatrzańskim 1 2025-09-16 15:00 Recydywa w kratkę 13 2025-09-16 14:00 Strażacy z Czarnej Góry najlepsi w zawodach 1 2025-09-16 13:00 Dwa wypadki śmiertelne w Tatrach (WIDEO) 2025-09-16 12:30 Wernisaż na 34. urodziny Galerii Sztuki BWA Jatki 2025-09-16 12:00 Zakopiańscy policjanci zatrzymali pięć osób 1 2025-09-16 11:15 Niepełnosprawni w drodze nad Morskie Oko (WIDEO) 2025-09-16 10:48 Pożar auta na dwupasmówce 2 2025-09-16 10:30 Czarci krąg na Magurze Witowskiej 1 2025-09-16 10:00 Zoniówka zamknięta, ale sprzęt został 11 2025-09-16 09:00 Dziś w Tatrach i na Podhalu opady deszczu 2025-09-16 08:00 Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona już po raz dziesiąty 2025-09-15 20:59 Rezerwat nam rośnie 2 2025-09-15 20:00 Piękna czerwona jarzębina w Tatrach 2025-09-15 19:00 Za nami wielki finał cyklu Pucharu Szlaku Solnego MTB 2025-09-15 18:30 Maraton kajakowy szlakiem św. Jana Pawła II 2 2025-09-15 18:00 2. Jesienny Festiwal Literacki w Nowym Targu rozpoczyna się konkursowo
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-09-17 21:02 1. Tak tak proszę Pani, która swoim nazwiskiem firmuje program w polsacie. Obniżyć rewaloryzację emerytów z 5% na 3 i dać kraińcom by żyło się im lepiej. Ludzie na początku pomagali ale szybko zorientowali się, że żyją ponad stan niż pomocodawcy. Nie trzeba "papki" propagandowej w TV bo żyją obok nas i widzimy jak. 70% mieszkań kupionych przez obcych to kraińcy. Wobec tego, dlaczego rządzący tak żarliwie walczą o socjal dla tych zza miedzy, jaki mają w tym interes? zwani patrioci. Tylko proszę nie mówić, że bronią nas przed Rosjanami a kto nas obroni przed "bratankami". Nawet Piłsudski się wyznał na nich. 2025-09-17 21:02 2. Nie martwcie się! Jesteśmy uratowani! Będzie kasa! Przyjazne karpie na najbliższej sesji (25 września 2025 r. czwartek) dźwigają uczciwym mieszkańcom stawkę za śmieci: "Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zebranymi i odbieranymi w sposób selektywny zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Zakopane, od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 28,00zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość." Oczywiście nie dotyczy to fantazyjnych samowoli budowlanych na wynajem. https://www.zakopane.pl/assets/zakopane25/media/files/8a7a933c-d06a-4091-8cd4-ea7a4bd976e0/1-uchwala-metoda-ustalenia-oplaty.pdf 2025-09-17 20:35 3. I tak powinno być... Politycy i urzędnicy dla ludzi a nie ludzie dla nich. 2025-09-17 20:32 4. Na światełka będzie jak znalazł. Bo na odśnieżanie "nawet" zabraknie. 2025-09-17 20:27 5. Kiedy promocja "Pendo do miejskiej toalety"? Dla kolegi pytam. 2025-09-17 20:26 6. 24-letni gołodupiec z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów? Mam nadzieję że konsekwencje karno-skarbowe bardzo wpłyną na jego i tak już ciężkie życie i w ostateczności sam usunie się ze społeczeństwa. 2025-09-17 19:50 7. @płaczący - a jest? 2025-09-17 19:47 8. Dzieciaki będą miały piękne miejsce do uprawiania LA. 2025-09-17 19:45 9. Wszyscy zakopiańscy lekkoatleci się bardzo cieszą. Wszyscy. 2025-09-17 19:33 10. Jak jest poseł to powinna być posełka lub poślica a nie posłanka.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama