Reklama

2023-08-31 22:00:26

Turystyka

Wakacje z demolką, rozbity telewizor, pęknięta płyta indukcyjna i rozrzucone wszędzie śmieci

To incydenty, ale dewastacje i kradzieże spędzają sen z oczu kwaterodawcom na Podhalu.

Rozbity telewizor, pęknięta płyta indukcyjna i rozrzucone wszędzie śmieci. A na szafkach i w tapczanach białe robaki wyhodowane w resztkach żywności. - Nasze sprzątaczki, jak weszły do tego nowego apartamentu, to się popłakały - mówi właścicielka pensjonatu z Kościeliska po sześciodniowym pobycie turystycznych wandali. - Wszystko było tak pobrudzone, naczynia, kuchnia. A jaki syf w łazience, to trudno opisać.  

Niektórzy turyści nie tylko nie szanują cudzej pracy, ale także własności. Traktują wynajęte mieszkania lub domki jako miejsce świetnej zabawy. Brudzą i śmiecą, bo nie przyjechali tu sprzątać, tylko wypoczywać. 

- Ja na szczęście nie miałam takich przygód z turystami - mówi kobieta prowadząca pensjonat w Poroninie - Owszem, zdarzają się kradzieże. Zwinęli nam owczą skórę z foteli. Raz ukradli złote kolczyki mojej mamie. Zostawiła je na kominku w jadalni. Teraz bardziej się pilnujemy. 

Właśnie w poniedziałek z pensjonatu przepłoszyła złodzieja, który od blisko miesiąca grasuje po Podhalu. Po tym, jak nowotarska policja opublikowała zdjęcia z kamer z wizerunkiem twarzy rabusia, mężczyznę rozpoznała sprzątaczka. - Mama poprosiła, żeby się wylegitymował, czy ma u nas rezerwację. Bez słowa przeszedł obok niej i już się nie pojawił. Za noc spędzoną w pokoju nie zapłacił - dodaje kobieta. 

Hydraulicy na wczasach

Kolejny duży pensjonat w Kościelisku. Piękne pokoje i wodne atrakcje dla klientów. Działa już dobrych parę lat. Właścicielka nie ukrywa, że największe chyba spustoszenia sieją grupy, które przyjeżdżają na Podhale na konferencje. Profesorowie i nauczyciele są jej zdaniem najgorsi. - Do tej pory myślałam, że to ludzie na poziomie. Ale jak mi jeden profesor próbował wynieść wszystkie wieszaki z szafy w pokrowcu na garnitur, to straciłam szacunek dla tytułów naukowych. A tak z mężem się staramy, żeby mieć wszystko na wysokim poziomie. To zamiast najtańszych plastikowych wieszaków dałam do szaf piękne, drewniane. Złodziej z profesorskim tytułem miał pecha. Obsługa w recepcji przypadkiem go nakryła.

- Mieliśmy kiedyś zjazd nauczycielek. Do południa wykłady i sympozja. A potem balowanie. Wieczorami wracały do apartamentów. Potrafiły w szpilkach i ubraniu wejść pod prysznic. Brodziki podziurawione, kilka mieliśmy do wymiany - dodaje Halina. Jej sąsiad miał jeszcze lepszych gości. Niestety przekonał się o tym dopiero jesienią. Gdy nastały chłody i trzeba było włączyć ogrzewanie. - Włączyłem ogrzewanie w całym budynku, a tu mi goście z kilku pokoi przybiegli z pretensjami, że im woda zalała pokoje - mówi Maciej. Co się okazało? W lecie złodziej próbował zdjąć ze ścian grzejniki. - Zabrał albo zabrali się do tego fachowo, centrala na klatce była wyłączona, dlatego aż do jesieni niczego nie zauważyłem. Na szczęście turyści-hydraulicy nie zabrali na wczasy specjalistycznego klucza, który potrzebny był do odkręcenia grzejników. Zdołali tylko na tyle obluzować śruby, że gdy rurami popłynęła gorąca woda, z nieszczelnych łączeń trysnęły fontanny. 

Straszenie policją

- W tym sezonie wakacyjnym mieliśmy słownie cztery, może pięć zgłoszeń dotyczących zniszczenia mienia na kwaterze. Pod tym względem oceniam wakacje na bardzo spokojne, biorąc pod uwagę dane Tatrzańskiego Parku Narodowego, który informuje, że w lipcu do parku weszło 820 tysięcy ludzi - podkreśla aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Przypomina, że jedno zgłoszenie dotyczyło nieregulaminowego użytkowania sauny i basenu przez wynajmujących. Turyści korzystali z nieprzysługującym im atrakcji albo robili to w niedozwolonym czasie, zostawiając po sobie spory nieporządek. - Warto pamiętać - by obiekt miał swój regulamin, trzeba wiedzieć, jakie prawa przysługują gościom, a jakie prawa i obowiązki mają kwaterodawcy - podkreśla rzecznik zakopiańskiej policji. Kolejne ze zgłoszeń dotyczyło wyrwanych z futryną drzwi w jednym z pensjonatów w Białce Tatrzańskiej. Tu przyczyną mogła być nadmierna ilość alkoholu wypitego przez wracających z zabawy turystów. Drzwi nie wytrzymały ich radości z odnalezienia kwatery. 

- Zdajemy sobie sprawę, że spraw może być dużo więcej, bo nie wszystko jest do nas zgłaszane. Czasem wystarczy tylko postraszyć gościa policją - podpowiada Roman Wieczorek. Zdarza się, że gdy turyści słyszą w słuchawce głos oficera dyżurnego, dochodzi do porozumienia. Ale nie zawsze. Bywa, że goście celowo niszczą sprzęty.   

- Normalne, każdemu może się zdarzyć jakiś wypadek - mówi Małgorzata. Administratorka zawiaduje ponad 40 obiektami na terenie Zakopanego i Kościeliska. Jej syn ma swoją firmę i obsługuje 70 domów w Kościelisku. - Jak turyści z Polski rozbili nam w jednej kuchni płytę indukcyjną, to od razu przepraszali, prosili o dopisanie do rachunku zakupu nowej i po kłopocie. A w takim przypadku, gdy widzę, że destrukcja jest robiona specjalnie, z premedytacją, to można się załamać - mówi. 

Administrator kolejnej firmy twierdzi, że trudno jest ubezpieczać sprzęty AGD i wyposażenie apartamentów. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe oceniają, że ryzyko szkód jest zbyt duże. Albo stosują drakońsko wysokie stawki, jeśli właściciel chce koniecznie swe lokum w taki sposób zabezpieczyć przed destruktorami. - Dlatego na końcu to my, jako zawiadujący apartamentami, dostajemy po kieszeni i ponosimy koszty napraw - podsumowuje nasz rozmówca. 

Straty, straty, straty

- Jest coraz gorzej, z roku na rok trzeba ponosić coraz większe koszty - mówi Hanka z Zakopanego. Wraz z mężem od wielu lat prowadzi rodzinny pensjonat. Niedawno dwóch gości zdewastowało jej łazienkę. - Miałam przepalony brodzik. Nie wiem, co robili, czy palili papierosy, czy marihuanę, lufki znalazłam. A brodzik do wymiany. Ale mało tego. Próbowali mnie jeszcze okraść. 

Góralka podlicza straty na ponad tysiąc złotych. Nie dość że trzeba wyremontować łazienkę, to turyści zapakowali nocą do auta wszystkie talerze i elektryczny czajnik. Na zgaszonych światłach odjechali spod domu. Uratował ją monitoring. - Mam na domu kamery, wszystko się nagrało. Jak postraszyłam ich policją, to dopiero odesłali pieniądze na konto. Ale za robociznę w łazience musimy płacić już z własnej kieszeni - dodaje Hanka. Przypomina, że dawnymi czasy każdy prowadził książkę meldunkową. Nie było anonimowości. Ani takiej bezkarności. - Muszę pomontować kamery na klatce schodowej, żeby mieć kontrolę nad tym, co się w domu dzieje. Kto wchodzi i wychodzi. Bo zapowiadają się dwie osoby, a do apartamentu wchodzi pięć. Jak próbujemy w nocy ich wyprosić, to siedzą do godziny 24 i twierdzą, że mają prawo tu być - mówi góralka. Dodaje, że coraz częściej czuje się w swoim domu nieswojo. Do tego dochodzi lęk, co pijani goście wymyślą. Nie kryje, że w każdym pokoju zawiesiła regulamin obiektu. Tak, żeby nie było wątpliwości co do hałasu, zniszczeń, liczby gości itp. Ale i to nie zawsze pomaga. Z obawy przed awanturami musiała wynająć firmę ochroniarską. Od czterech lat płaci abonament. To kolejne 500 złotych rocznie. Podkreśla, że wynajem kwater to coraz twardszy kawałek chleba. Odrębny temat to zagraniczni goście. Z przeróżnych stron świata. 

Chłodnie i basen

To było na Rysulówce. Osadę składającą się z kilku nowo wybudowanych domków wynajęła duża grupa turystów z Izraela.  Przyjechał ich cały autokar. Po paru dniach syn zarządzającej osadą przejeżdżał obok. Zaskoczony zauważył, że w osadzie prowadzone są jakieś inwestycje. Z zaparkowanych aut dostawczych wynoszono pudła i sprzęty. Gdy zapytał kierowców, co się dzieje, usłyszał, że turyści robią sobie koszerną restaurację. - Syn wszedł do środkowego domu, a tam wstawione były dwie duże chłodnie przemysłowe. Do tego w ogródku rozłożony dziewięciometrowy basen napełniony wodą. Licznik prądu pracował jak szalony - mówi Małgorzata - To byli chasydzi. Dopiero po dużych kłótniach udało nam się odzyskać pieniądze za zużyty prąd i wodę w basenie. Syn musiał tam jeździć każdego dnia i sprawdzać liczniki - opowiada Małgorzata. Podkreśla, że szczególnie w tym sezonie pojawiło się bardzo dużo agresywnie nastawionych turystów z Izraela. Kwaterodawców traktują jak wrogów, a apartamenty jak pole bitwy. Takie też sieją w nich spustoszenie. - Na pewno nie wszyscy, z pewnością są wśród nich fajni goście, ale ja do tej pory takich nie spotkałam - podkreśla administratorka. 

Dodaje, że nie przeszkadza jej żadna religia. Kocha to, co robi, prowadząc wynajem. A przede wszystkim lubi ludzi. - Chodzi mi tylko o sposób podejścia i traktowanie. Są roszczeniowi, awanturują się już na dzień dobry. Od razu krzyczą na nas. Za zniszczenia nie chcą płacić. Do tej pory nie wiedziałam też, że język angielski zawiera tyle wyzwisk - dodaje Małgorzata. 

Co innego turyści z krajów arabskich, których trudno nie zauważyć na ulicach Zakopanego. - Raz jak Arab stłukł nam w apartamencie dwie szklanki, to bardzo przepraszał, od razu za nie zapłacił. Przed wyjazdem jeszcze zostawił drobne upominki - przypomina administratorka. Nasza rozmówczyni dodaje, że wszelkie próby zablokowania niechcianych gości na platformie bookingowej kończą się fiaskiem. Bo turyści, którzy przyjeżdżają do nas z Izraela, zarzucają krytykującym antysemityzm. To od razu ustawia zgłaszającego szkody na straconej pozycji. - A my w efekcie sporu dostajemy od niechcianego gościa w opinii jedynkę. To bardzo niesprawiedliwe. W dodatku przy dzisiejszej konkurencji, gdy goście widzą jedynki to wybierają kwatery u kogoś innego - podsumowuje Małgorzata. 


O tym, jak zabezpieczyć swój biznes przed nieuczciwymi destruktorami, przeczytasz w poradniku prawnika na stronie 34. (W papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego)

Rafał Gratkowski


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kapitan morgan 2023-09-02 16:48:52
Po ortodoksyjnych najlepiej myjką ciśnieniową spłukać a na resztki kury sąsiada zaprosić
panocku 2023-09-02 13:02:17
Pewnie za wysokie ceny wynajmu. Dlatego się zemścili zostawiając taki bałagan. Gdyby nocleg był tańszy to takie historie by się nie zdarzały bo turysta byłby zadowolony z pobytu. Chytry dwa razy traci.
vika 2023-09-02 09:49:46
Do mądrali o nicku @ tak się "bawi" antyPiS - który napisał :
"@vika, Zakopane, to Zakopane. Kościelisko, to Kościelisko. Dwie odrębne miejscowości. Pierwsza zarządzana przez PiS, druga przez PO. Sama zaliczasz się do "elyty", a czytać ze zrozumieniem nie potrafisz."

Nie bój żaby ..... potrafię - nawet takie złośliwe jak twój ..
Odnoszę się do Zakopanego, bo tam jeżdżę i tam jest ten sam problem .
Wiele się dowiedziałam na ten temat od mojej gaździny podczas naszych wieczornych posiadów zakończonych zawsze westchnieniem , że największe jej marzenie jest takie , aby miała wszystkich turystów takich jak ja .
I to jest opinia osoby, która mnie bardzo dobrze ZNA - w przeciwieństwie do ciebie, który pisze co mu fanatyczna fantazja podpowie.
xxx 2023-09-01 20:26:16
Tak oficjalnie na Żydów ? Zaiste przebłyski rozsądku, że nie kraj, rasa, religia, orientacja, płeć czy kasa czyni człowieka człowiekiem lub b**em. A gdzieś na tych łamach czytałem, że "klient może być roszczeniowy". Być może kiedyś rozum wróci na piedestał i zrzuci $$$.
juhas 2023-09-01 14:45:02
Bić po kufie!!!.
BOSS 2023-09-01 14:21:12
Pamiętam jak w Krakowie w latach 90' świeżo wyremontowany hotel postawił na turystów z Izraela ze względu na kasę. Po ich wyjeździe hotel ponownie nadawał się do remontu a w trakcie pobytu część gości wyniosła się bo nie dało się wytrzymać. Nawet w ubikacjach wszystko się przelewało jak personel nie spuścił wody oni spłuczek nie dotykali.
Z mojego doświadczenia to najlepszy turysta to Rosjanin (nie było nigdy problemu z płatnością) i Arab a najgorszy to Polak i Ukrainiec (roszczeniowi).
zne 2023-09-01 12:15:45
KUPUJA TU HURTOWO MIESZKANIA ,ŻEBY WYPRAC MILIONY MAJĄ W NOSIE RENTOWNOŚC Z WYNAJMU TYLKO LICZA NA ZYSK Z METRA ZA KOLEJNE 10 LAT,A WY WSIOCZKI MYSLICIE ,ŻE WYNAJEM SIE OPŁACA PO TYCH PIENIĄDZACH PRZY INFLACJI OD 4 LAT 100 PROCENT,A CI CO ZAROBILI NA WYNAJMIE PRAWDZIWE PIENIĄDZE SIĘ Z TAD POZWIJALI JAK DEWELOPER ZACZAŁ BETONOWAC KAZDY SKRAWEK.
I TERAZ SOBIE TŁUMACZYCIE I BAJKI OPOWIADACIE DLACZEGO TAK JEST,JAKBY KTOS NIE ROZUMIAŁ ,ŻE DO GRAJDOŁA OSCYPKOWEGO ZJEŻDZA NAJWIEKSZE BARACHŁO Z CAŁEJ POLSKI BO JEST DISCO POLO ,TANDETA I OBIAD W CENIE ZAPIEKANKI NAD MORZEM.................
jakiś tam 2023-09-01 11:30:26
I czasami nie zwracaj im uwagę. Nie dadzą 5 gwiazdek :) Oni mogą wszystko, w 6 spać a zapłacili za 3... Nie wchodź do pokoju czasami gdy włączone urządzenia w trakcie burzy - może ci się spalić dom, nie wchodź - bo ci napiszą opinię, żeś złodziej i nie będziesz już mieć 5 gwiazdek :) Oto prawdziwe realia wynajmu pokoi tylko nikt o tym głośno nie mówi. Może ktoś napisze książkę?
Swoj 2023-09-01 11:16:47
Bardzo dobrze
Wynajmujące resztę po 40 zł za dobę i dziwicie się
kukto 2023-09-01 11:13:47
Zgadzam sie w 100%. Klient z Izraela niszczy wszytsko, brudzi, pluje i wyzywa. Za nic nie chce placic. Zwroc mu uwage to jestes odrazu antysemitą. Od wielu lat nie przyjmuje gosci z Izraela i nie odpisuje na zadne zapytania. Co do Arabów, tu bym sie kłócił.... oni, tak samo jak Żydzi, traktują nas jako 'niewiernych' ktorym trzeba pokazac gdzie ich miejsce i narobić na głowę. Niszczą, nie szanują, wymagają cudów. Jeden sort, dwie flagi.
a ja się cieszę 2023-09-01 10:09:39
tyPOwa klientela krupy (zPO)
"wszelkie próby zablokowania niechcianych gości na platformie bookingowej kończą się fiaskiem. Bo turyści, którzy przyjeżdżają do nas z Izraela, zarzucają krytykującym antysemityzm. To od razu ustawia zgłaszającego szkody na straconej pozycji" -sami sobie wychodowaliście tego wrzoda na własnej d...pie. Przy wydatnym wsparciu TVN! Wystarczyło nie tak (w/g jego subiektywnej oceny) popatrzeć na żyda i już sie jest antysemitą. Brawo Wy!
@Jaro001, @Gosia, mądre inaczej? W tekście mowa o Kościelisku, Białce T. A wy Zakopane i Zakopane. Obsesje podobno można leczyć, (głupoty niestety już nie)
Jaro001 2023-09-01 09:09:19
Takich "gości" ściąga "promocja" Zakopanego. Hey fest, Sylwester Marzeń, Dom do góry nogami, Gadziarnia, wypożyczalnie quadów - to nie są atrakcje dla prawdziwych turystów, jakich mieliście kiedyś. Zresztą sami na straganach oferujecie chińszczyznę i tandetę (te okropne gęsi na przykład!) zamiast wyrobów regionalnych. Owszem, pieniądze by były mniejsze ale zamiast tego mielibyście gości zamiast plugastwa. Takie miasto, takie władze, taka promocja. Zresztą prawdziwi turyści już nie mają tu czego szukać. Tatry zatłoczone, doliny zamienione w deptaki ku schroniskom, Podhale zabudowane, dawne urokliwe zakątki albo rozjeżdżone quadami albo zamienione w gwarne trasy rowerowe. To nie jest atrakcja dla prawdziwych "łazików" poszukujących kontaktu z przyrodą lecz właśnie dla tych, którzy nie znoszą ciszy, poszukują miejsc gwarnych i okazji to upijania się w obcej kwaterze, którą można zdemolować.
zne 2023-09-01 08:44:14
JESZCZE NIKT NIGDY NIE SŁYSZAŁ O BIAŁYCH ROBAKACH W APARTAMENCIE BO TO NIE JEST APARTAMENT .
jarek 2023-09-01 08:31:19
tak to jest ! jak wynajmuje się tanio ! byleby ktoś był i żeby sąsiad zazdrościł :) takim oto sposobem ściąga się hołotę :)
Gosia 2023-09-01 07:44:16
Zakopane jest za tanie
Kwatera 70zł obiad 23zl
Przyciąga patologie
tak się "bawi" antyPiS 2023-09-01 06:31:08
Profesorowie, turyści z Izraela, wykształciuchy, sympozja... Cóż, tym razem nie da się zwalić na PiS i tym razem zasada "turysta marzeń derulo" tutaj nie ma zastosowania.
@vika, Zakopane, to Zakopane. Kościelisko, to Kościelisko. Dwie odrębne miejscowości. Pierwsza zarządzana przez PiS, druga przez PO. Sama zaliczasz się do "elyty", a czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.
Zak 2023-09-01 06:07:04
Booking powinien wprowadzić możliwość blokowania takich osób żeby więcej ci "degeneraci" nie mogli nigdzie nic wynająć .
Cobra 2023-09-01 00:26:12
Jeden przez drugiego ,więcej cudować.żeby przebić sąsiada,konkurenta!!!!!!!
Myślący 2023-09-01 00:13:31
Booking i wszystko jasne. Kwaterodawcy nie wiedzą na kogo natrafia nawet nie mają możliwości zapytać się czy to grupa ? Może na imprezy. Wszystko anonimowe - teraz nikomu nawet nie chce się zadzwonić tylko klik klik
vika 2023-08-31 22:50:38
Dawniej przyjeżdżali do Zakopanego prawdziwi turyści - miłośnicy Tatr, ludzie z kulturą, pięknoduchy.
Dziś dla nich miejsca brak. Nie te klimaty .
Teraz przyjeżdża "elita" rozrywkowa dla których władze jak mogą tak starają się zaspokoić ich zabawowe potrzeby - na ich poziomie umysłowym niestety .
Sami też - jak widać - sobie dobrze radzą w tym temacie .
Więcej promocji Zakopanego .....
Powodzenia !
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 2 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 3 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 1 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 1 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 1 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 11 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 20 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami 2024-07-11 10:49 Zderzenie w centrum Rabki-Zdrój. Są poszkodowani 1 2024-07-11 10:30 Które Koło Gospodyń Wiejskich karmi najsmaczniej?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA