Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-09-13 18:00:37

Reklama

Festiwal Muzyka na Szczytach

Kościelna cenzura

Krakowska kuria ocenzurowała program festiwalu Muzyki na Szczytach. Nie zgodziła się na Mozarta i Beethovena.

Trwa właśnie w Zakopanem Festiwal Muzyka na Szczytach. Po raz pierwszy w 15-letniej jego historii nie ma koncertów w żadnych z kościołów.

W sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem miały się odbyć cztery koncerty. Krakowska kuria pozwoliła na zagranie tylko dwóch z dwunastu zaproponowanych utworów. Organizatorzy - za pośrednictwem proboszcza z Olczy, który musiał wysłać program koncertów do kurii - usłyszeli, że w świątyni może zabrzmieć jedynie "Stworzenie świata" J. Haydna i "Visions de lAmen" O.Messiaena. "Inne trzeba zamienić na repertuar religijny" - odpisał ks.Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w krakowskiej kurii w korespondencji z proboszczem.

Dlaczego w kościele nie może wybrzmieć muzyka Mozarta, Beethovena, Opałki czy Lutosławskiego? Bo takie utwory były właśnie w programie wysłanym do zaakceptowania w kurii.

- Nowe przepisy obowiązują od 2017 r. To Instrukcja Konferencji Episkopatu Polskiego o Muzyce Kościelnej. Musi to być muzyka sakralna - tłumaczy ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w krakowskiej kurii. - Jestem jak najbardziej za tym, by koncerty w kościołach się odbywały, ale musi to być muzyka, która ma wymiar ewangelizacyjny. Odejście od tych zasad - jego zdaniem - to desakralizacja Kościoła. Podkreśla, że to nie jest polityka kurii, przepisy te obowiązują w całej Polsce. Odkąd objął to stanowisko trzy lata temu, stara się ich przestrzegać.

Nawiązując do programu festiwalu Muzyka na Szczytach wyjaśnia, że zasugerował organizatorom, że zaproponowane utwory nie są do przestrzeni sacrum, ale raczej do filharmonii.

- Wszystko jednak musi się odbywać w dialogu, zawsze szukamy kompromisu - podkreśla ks. Grzegorz Lenart. Radzi. aby konsultować program danego koncertu, zanim zostanie ułożony repertuar, wtedy unika się zbędnej papierologii. - Jednak obie strony muszą być otwarte na rozmowę - dodaje. W przypadku zakopiańskiego festiwalu takiego dialogu nie było, organizatorzy wycofali się z organizacji koncertu w kościele.

Podkreśla, że są formy muzyczne, które są już z istoty religijne, jak np. kantata. Większość utworów na organy także była pisana dla kościołów. Inne utwory z definicji są świeckie. - Nad każdym utworem trzeba się zastanowić indywidualnie, zanim podejmie się decyzję. Jesteśmy elastyczni. Ważne jednak, by zachować świętość miejsca - wyjaśnia duchowny. 

- Według mnie każde z tych dzieł, które mamy w programie, jest dowodem na istnienie Boga, z uwagi na talent czy geniusz kompozytora, przeobrażone w dzieło muzyczne. Wychodzi na to, że jak w treści albo w tytule nie ma słowa "amen", "Matka Boska" albo "Msza", to dziś już nie ma szans, by utwór wybrzmiał w kościele - nie kryje irytacji Grzegorz Russek z Biura Festiwalu Muzyka na Szczytach, mocno zasmucony i zdziwiony nową polityką krakowskiej kurii.

Ponieważ Zakopane nie ma wciąż sali koncertowej, przez 14 lat większość koncertów odbywała się w kościele Świętego Krzyża. Były też muzyczne wydarzenia w Świętej Rodzinie na Krupówkach a ostatnio w sanktuarium na Olczy czy na Krzeptówkach.

Grzegorz Russek nazywa politykę krakowskiej kurii skandaliczną, a zaostrzenie przepisów niezrozumiałym. - To jest bulwersujące, iż kościół instytucjonalny i osoby duchowne mają zagwarantowane olbrzymie ulgi podatkowe, ponadto mogą być i są beneficjentami dotacji z budżetu państwa, ale gdy przychodzi do współpracy z ramach kulturalnego projektu: powołują się na swe wewnętrzne – tj. prywatne – regulacje - mówi. Przypomina, że tylko kościół św. Kazimierza w Kościelisku dostał w ramach rządowej dotacji 3,5 mln zł na remont konserwatorski. - Cieszę się z tego szczerze, gdyż ta świątynia to perełka Podhala. Jeśli jednak Kościół korzysta z dobrodziejstw wspólnoty państwa (a to pieniądze podatników), to ja proszę, by nie powoływał się na swe regulacje wewnętrzne odmawiając poważnej, godnej i zbożnej propozycji kulturalnej – apeluje Grzegorz Russek. - Szczególnie, że dotyczy to instrumentalnej muzyki poważnej, awerbalnej, która w żaden sposób nie może obrażać uczuć religijnych, wręcz przeciwnie. Wszelkie piękno wypływające z ludzkich talentów jest pochwałą Boga i jak najbardziej współgra z przestrzenią kościelną - uważa.

- Na szczęście Pan Bóg nad nami czuwa, choć jego „firma” strzela sobie w stopę i prosi się takimi zachowaniami o dalsze bankructwo swego autorytetu - tak Grzegorz Russek komentuje fakt zastosowania kościelnej cenzury. Koncerty ostatecznie odbędą się w hotelu Belvedere w Zakopanem, dzięki elastyczności i empatii dyrekcji tego obiektu dla festiwalu.

Przywykliśmy do koncertów w kościołach. W zakopiańskich świątyniach rozbrzmiewa muzyka podczas festiwalu organowego co roku latem. Bywamy na takich koncertach na Orawie. Od 11 lat odbywa się świetny festiwal Barok na Spiszu wyłącznie w świątyniach, gdzie w repertuarze są nie tylko utwory religijne, ale także np. muzyka dworska. - Nie miałem do tej pory żadnych problemów z programem, ale skupiamy się głównie na muzyce religijnej - opowiada Rafał Monita, dyrektor organizacyjny festiwalu Barok na Spiszu. Przyznaje jednak, że chociaż przepisy dotyczące repertuaru, który można grać w kościele, nie zmieniły się od lat. to obostrzenia zaczęły się dwa, trzy lata temu. - Kuria teraz skrupulatnie patrzy na repertuar - dodaje.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Marek 2023-09-18 07:30:48
W końcu! Teraz jeszcze tylko przeszkolić oprawiaczy ślubnych z emocjonalnym hitami i kapele góralskie, że miejsce ichh "fajnej" muzyki jest poza liturgią i będzie w miarę normalnie.
Asz 2023-09-15 23:35:04
Jeżeli w kościołach nie ma miejsca na utwory świeckie, to w przestrzeni publicznej państwa świeckiego nie powinno być utworów religijnych.
wiktoria 2023-09-15 15:45:08
@kościelny chciałabym się dowiedzieć czy ty posługujesz w kościółku na wsi czy w większej aglomeracji a najlepiej gdzie konkretnie bo chetnie bym donosik zrobiła , bo przecie z tacki ci zostaje a i pewnie po koledzie też jakieś datki zasilają twój i tak bogaty budżet , to nie pluje się na wielebnego chyba że obydwaj tu się udzielacie na tym forum szkalując wiernych i swoje srodowisko ale jak to mówią w każdej owczarni jest czarna owca i baran nawet w Chrystusowej a ty jesteś tego przykładem i wstyd mi za ciebie
73 dla Ciebie 2023-09-15 11:08:16
Zgadzam się z Tobą w zupełności @Alek. Też stwierdzam, że kościół to nie sala koncertowa i okazja do transmisji pastorałek i kolęd prześcigujących się różnej maści TV.
Skąd sie to wzieło? ano ku zadowoleniu papieża Polaka i tak zostało. Na szczęście jest Franciszek, który prostuje niektóre sprawy.
Dodam, że przyjmowałem grupy wiernych różnych kulturowo ale pokazy występów odbywały się zawsze na dziedzińcu przed kościołem.
Alek Marduła 2023-09-15 08:18:43
Kościoły Rzymsko - katolickie obecnie coraz bardziej tracą sferę "sacrum" na wzór kościołów protestanckich, nawet w zwiastunie popularnego programu redakcji katolickiej spikerka używa sformułowania; "bez podziału na sacrum i profanum.... Obecnie Kościoły w Polsce traktowane są powszechnie jako zwykłe sale koncertowe, zamiast umiaru i powagi przysługującej terminowi "sacrum". Zespoły muzyczne i grupy śpiewacze stoją przodem do publiczności (wiernych) a tyłem do OŁTARZA - tak jakby w centrum uwagi mieli być ludzie a nie BÓG. Traktują DOM BOŻY jako zwykłą salę koncertową - i to nosi wszelkie znamiona PROFANACJI DOMU BOŻEGO! J
Jeśli ktoś tego nie rozumie to jego problem!
Wierni Kościoła powinni w pierwszej mierze zadbać o modlitewny charakter tego miejsca, a nie tworzyć "targowiska próżności" - czemu zdaje się sprzeciwiał się Jezus w czasach Biblijnych.
Jeśli w kościołach Ameryki Południowej gra i śpiewa jakaś grupa ludzi - to stoją twarzami do ołtarza a nie za przeproszeniem "zadem"! I to jest wyraz szacunku dla Boga i sacrum a nie ustawienie sceniczne tyłem do tabernakulum i ołtarza. Dziewczynom z grup kolędniczych zaproponowałem, żeby z tej niezdrowej sytuacji wybrnąć, stanie bokiem po obu stronach ołtarza - i to uważam za jedyne kompromisowe ustawienie.
A co innego jeszcze kwestia repertuaru.... I tutaj Kuria Metropolitalna - jako właściciel miejsc sakralnych ma decydujący głos!
I o to chodzi!
Kościół to nie sala koncertowa ani bazar! - o czym zdaje się coraz częściej zapominają niektórzy...
Kuba 2023-09-14 23:42:11
Módlmy się za aferzystów z PiSuuuuuuuu, acz oni nie wiedzą co czynią. Aaaameeen. Ja też pop_ieram @kurr komentarz 2023-09-14 19:12:39.
Nie chodzę do kościoła, nie przyjmuję księdza PO kolędzie bo nie mam tyle grzechów by brakło czasu w piekle na ich odpokutowanie.
media 2023-09-14 22:33:22
@RL, fakt, cenzuruje) to widać. Ale tygodnik. Ty coś piszesz w Kościele?
@fan, którego kurra popierasz, tego farbowanego, czy analfabetę? (któremu kościół "staną"?)
mirek 2023-09-14 22:12:44
Oto jakis gburowaty rusek , rozdziela autorytety, przy okazji organizowania muzycznej imprezy.
Tak sie sklada, ze on jest, a raczej byl ,w kosciele gosciem a nie gospodarzem. Widocznie o tym ... zapomnial, bo sadzac po jego napastliwych wypowiedziach, chcial te role odmienic.
Wczesniejsze konsultacje, czy proste kilka pytan, tak niezbednych przy tego typu dzialaniach, oszczedzilo by temu panu frustracji i energii. Te "nowe" ustalenia maja juz szesc lat, a to wystarczajacy okres by sie z nimi zapoznac.
fan TVP 2023-09-14 21:03:03
Nie chcę ale muszę poprzeć komentarz @kurr. Jakaś dziwna moda się zrobiła koncertów w kościołach i podejrzewam, że nie za darmo.
Jeżeli nie ma odpowiedniej sali to nie robię koncertu. Tylko czekać jak wyskoczy Muzyka nad Zdrojami.
X.Teofil 2023-09-14 20:26:58
I bardzo kuria dobrze!
Powinni wpuszczać tylko tych co zapłacili.
kurr 2023-09-14 19:12:39
i bardzo dobrze popieram kurię. po co pchają się do kościołów, skoro dyskusja z polskimi hierarchami skończyła się po wątpliwym pogrzebie na wawelu, kiedy to polski kościół zrównał pisowskiego polityka z królami za nie wiadomo jakie zasługi, a tym samym staną po jednej stronie polityki i podzielił naród jak nikt w historii.
Pucok 2023-09-14 13:43:37
Jest oczywiste, ze w obiekcie sakralnym nie bedzie grany free jazz czy disco..
Odgrzewacie ten temat bezsensownie juz kolejny raz.
RL 2023-09-14 13:31:28
Ciotko Zuzanno ! Polska Press właścicielem peowskiego tygodnika ? No co też Pani wypisuje?
Jeśli Pani nie odpowiadają treści, to... nie czytać :)
A że Kościół zblatował się mocno z obecną władzą i "rządzi" (np. cenzuruje) to widać.
druh Marek 2023-09-14 13:25:01
Tzw. oswiecona ciemnota ujada.
Fajnie.
kurr 2023-09-14 13:21:26
O, lemparty wypelzaja z nory. Chamidelka na start ! Tylko rowno w szregu i przestancie sie tak drapac.
Ciotka Zuzanna 2023-09-14 12:29:52
Bolszewiki się obudziły i jadem przez zęby strzykają. Pozdrowienia dla cenzorów tygodnika peowskiego.
haha 2023-09-14 08:30:04
"...desakralizacja Kościoła..." hahahahaha... pedofilia NIE desakralizuje hahaha oszołomy
Amen 2023-09-14 07:27:35
Bóg jest Wielki ,a kościół to narzędzie szatana.
Abeto 2023-09-14 00:05:52
Najważniejsze,że dla owsika można wciąż żebrać pod Kościołem!!!!
kościelny 2023-09-13 23:44:13
Hmm, fajne komentarze. Na wsiach trzeba chodzić do kościoła i przyj.ować księdza po kolędzie. Sąsiedzi patrzą i plotkują i starają sie robić na złość. Zachowanie czysto katolickie i mściwe jak cała ta ideologia. W dużych aglomeracja jest więcej wolności.
Mm 2023-09-13 21:21:17
Jedraszewski cofasz kościoł do średniowiecza. Zamiast do kościoła po tym co zrobiłes wolę posłuchać ocenzurowanych utworów przez ciebie.
zne 2023-09-13 20:36:12
NO I KMIOTY MAJOM PO K U L T U Ż E
raid 2023-09-13 20:24:05
To się Jędraszewski po raz kolejny popisał.
Nie ma czasu na kulturę, bo trzeba PISowi kampanie robić.
martunia 2023-09-13 20:08:30
Kościół katolicki instytucjonalny w Polsce jest dofinansowywany z pieniędzy podatników czyli wszystkich , nawet nie katolików , niewierzących ,etc., etc. , a traktują kościoły jak swój prywatny folwark . A to dzięki naszym pieniądzom mogą je budować i utrzymywać. Obciąć im wszystkie fundusze państwowe, zlikwidować Fundusz kościelny, opodatkować dochody jak wszystkim innym podatnikom - wtedy zobaczymy jak ich pycha spadnie na pysk. Żadna łaska udostępnić kościół dla ludzi, dla artystów - pewnie za mało kasy dostali pazerne klerykały. Zawsze maja się za lepszych od innych , o swoje interesy dbają jak nikt. Handlować w kościele można , a jakże , ale muzyke grac - o nie....
turnia 2023-09-13 19:52:27
Krotko: Mozart napisał 19 mszy dla koscioła katolickigo, Beethoven- chociazby "Missa Solemnis"... o czym ten ksiądz mówi???
byby 2023-09-13 19:33:17
Gdyby na Jasnej Górze wystąpił Bogusław Kaczyński, byłby problem. Jarosław ewangelizował.
lewak 2023-09-13 19:15:19
Pewno faktury żeście nie wystawili za wynajem kościoła ,a ksiądz chciał podatek do skarbówki zapłacić.
kpt.Nemo 2023-09-13 18:54:46
Jak odległy jest wschód od zachodu, tak kuria od rozumu.
dawajcie wiecej na tacę 2023-09-13 18:34:27
Pozamiatane :-)
Ziutek 2023-09-13 18:14:36
"Piękne" podziękowanie za dotychczasowe korzystanie z kościołów.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL - Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 55 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu i oprogramowania. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Blacha alpaka, nowe srebro, w sprzedaży różne grubości i rozmiary, posiadam również miedź, mosiądz, brąz stal nierdzewną, aluminium zapraszam do kontaktu 604895799, info@altron.pl, sklep ul. Szewska 17 Nowy Targ, "kombinat". Szewska 17 604895799 info@altron.pl
  Tel.: 604895799
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MALOWNICZO POŁOŻONA POSIADŁOŚĆ W SIEROCKIM KOŁO ZĘBU, z pięknym widokiem na panoramę Tatr i Babią Górę. Atrakcyjna lokalizacja (szkoła, droga dojazdowa, niedaleko wyciągi, termy). IDEALNA DLA INWESTORA. MOŻLIWOŚĆ PODZIAŁU NA 12 DUŻYCH DZIAŁEK BUDOWLANYCH. 12.337 m2. 600 zł/m2. Tel. USA +1 708 267 8141
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PRACY W PENSJONACIE. BIAŁKA TATRZAŃSKA. 889 378 541.
 • PRACA | dam
  Szukam OPIEKUNKI DO STARSZEJ OSOBY W ROGOŹNIKU. 607 369 642.
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • PRACA | dam
  Przyjme Pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko: Referent ds. technicznych (miejsce rozpoczynania pracy - Nowy Targ) szczegóły oferty: https://ppkpodhale.pl/nasza-dzialalnosc/praca. 182665242 www.ppkpodhale.pl
  Tel.: 182665242
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A1, 1.6D, 2012, 5 drzwi. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM w Szaflarach, gotowy do zamieszkania. 001 8157032424, 660 493 973.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO SPECJALISTY/STKI W ZESPOLE BUDOWLANYM w Dziale Administracji. Szczegóły: www.bit.ly/StSpecjalistaZBudowlany, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 06.10.2023. Pytania? tel. 18 20 23 258.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO KSIĘGOWEGO/STARSZEJ KSIĘGOWEJ. Szczegóły: www.bit.ly/StKsiegowyTPN, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023. Pytania? tel. 18 20 23 233.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, maszt na podnośnik. 604 401 542.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  Posadzki żywiczne. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Gładzie gipsowe. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tapetowanie. 504286272 Nowotarska, 15a
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • TŁUMACZENIA
  TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ZAKOPANE. 793 697 368.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-09-29 22:00 Ratownicy górscy zawieszają codzienne poszukiwania zaginionego Polaka w Tatrach Słowackich 2023-09-29 21:00 Demonstracja na Krupówkach. Wspierają Marsz miliona serc 2 2023-09-29 20:05 Tragedia w Tatrach Słowackich. Zginął polski turysta 2023-09-29 20:00 Pani Maria z Murzasichla potrzebuje pomocy. Lek nie jest refundowany 1 2023-09-29 19:11 Prokuratura publikuje wizerunek i list gończy po tragedii na autostradzie 6 2023-09-29 19:00 Dziesięciu ginekologów odchodzi z nowotarskiego szpitala 1 2023-09-29 18:00 Wrześniowe słońce i piękne tatrzańskie jeziora (WIDEO) 2 2023-09-29 17:00 Podhahahale w Krakowie czyli Janusz Tycner i jego rysunki. (WIDEO) 2023-09-29 16:00 Problemy z sygnalizacją świetlną przy dworcu autobusowym 8 2023-09-29 15:15 Folie ogrodowe - jakie rolę pełnią w ochronie swojego ogrodu? 2023-09-29 15:00 Czy można odwołać darowiznę? 2023-09-29 14:00 Kraków Airport z rekordem pasażerów 1 2023-09-29 13:42 Streetwear w trendach - czego można się spodziewać? 2023-09-29 13:30 Perły Małopolski w Szczawnicy 2023-09-29 13:10 Poważny wypadek na zakopiance 2023-09-29 13:00 Tak promuje się Orawa (WIDEO) 2023-09-29 12:30 Spotkanie z polską narciarką Barbarą Grocholską-Kurkowiak 2023-09-29 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2023-09-29 11:12 Ochrona wzroku po 40. roku życia 2023-09-29 11:00 Radny ma pod górkę 3 2023-09-29 11:00 Twórca. Najnowsza produkcja z gatunku sci-fi wchodzi na ekrany kin. Mamy dla Was bilety 2023-09-29 10:52 Kot, który zaginął w Czarnej Górze - odnaleziony (aktualiazacja) 2023-09-29 10:17 Budowa domu: najważniejsze etapy i jak się do nich przygotować 2023-09-29 10:00 Obwodnicę otworzą przed samymi wyborami 1 2023-09-29 09:00 Tak dziś rano jest na Granatach (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2023-09-29 08:00 Małgorzata Skupień na trzecim miejscu 2023-09-28 21:46 Radni piszą do kolejarzy 6 2023-09-28 21:02 Maria Lambrecht honorową obywatelką Poronina. Kto dostał nagrody wójta? (ZDJĘCIA) 1 2023-09-28 20:30 Orawa czyta "Moją Drogę do Polski" 2023-09-28 20:00 Szkoła na sprzedaż 2023-09-28 19:15 2 tysiące złotych kary to dopiero początek kłopotów kierowcy tira 2023-09-28 18:30 Małgorzata Kidawa-Błońska: góralki są twarde i zdeterminowane 19 2023-09-28 17:48 Rzepiska wołają o pomoc (WIDEO) 21 2023-09-28 17:30 Idealny romans dla fanów "Bridgertonów". Konkurs dla czytelników 2023-09-28 17:15 Piąte koło u wózka czyli wyborcze marzenia osób z niepełnosprawnościami 2 2023-09-28 16:30 O poranku tyle smug na niebie nad Zakopanem 15 2023-09-28 15:45 Słowacy przyjeżdżają na Podhale, żeby zatankować paliwo (WIDEO) 11 2023-09-28 15:36 We wtorek ul. Chałubińskiego w Zakopanem będzie zamknięta dla ruchu 3 2023-09-28 15:00 Blue Cafe na Kongresie Sportu i Turystyki. Pytamy ministerstwo, ile to wszystko kosztowało 11 2023-09-28 14:30 W niedzielę w Osielcu Mistrzostwa Strefy Polski Południowej 2023-09-28 14:00 Wydawcy niezależnych gazet lokalnych obradują w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 25 2023-09-28 14:00 To nie ta Maria 2023-09-28 13:30 Spotkajmy się na styku kultur 2023-09-28 13:00 Woda z trzech wodociągów w Jabłonce niezdatna do picia 2023-09-28 12:00 Wstyd. Zbigniew Stonoga w Zakopanem odwiedza restauracje i nagrywa filmiki 13 2023-09-28 11:59 Sprawdzamy, czy w rejonie granicy na Łysej Polanie wprowadzono kontrole (WIDEO) 5 2023-09-28 11:00 Następcy Lewandowskiego z Orawy 2023-09-28 09:59 Strażacy zabezpieczali miejsce lądowania rządowych śmigłowców 12 2023-09-28 09:30 "Absurd nie czytać" to hasło tegorocznej Nocy Bibliotek 2023-09-28 08:59 Kolejny piękny dzień. Takie widoki w Bukowinie Tatrzańskiej 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-29 22:21 1. Halny jak to Halny - duje, ino sam nie wie PO co. Wielkie uznanie dla twórców internetu za to, że oprócz 24tp.pl stworzyli jeszcze inne portale. W tym portale zajmyjące się ekonomią. Zapytałem wuja Google jak to jest z tą polską gospodarką. Jako Polak to nie mam się czego wstydzić. No może tylko tego, że na portalu 24tp.pl komentarze piszą jakiesi hiPOkryty. Hipokryci - są to zazwyczaj osoby z niskim poczuciem własnej wartości. Niektórzy krytykują żeby poczuć się lepiej. Baa, są nieszczęśliwe jak kogoś lub czegoś nie skrytykują. Lekarstwo na hipokryzje - rozebrać się i na golasa wytarzać się w pokrzywach. Żal mi ich. 2023-09-29 22:05 2. A jak maja działać zaświecać się co 10 sekund? Jeśli przed chwila było zielone dla pieszych to chyba normalne ze będzie 2-3 min przerwy a nie zielone na każde klikniecie.. 2023-09-29 21:43 3. POst PZPRowska geriatria wypełzła na deptak. Wiedzą chociaż w jakim celu i PO KO (ups, przepraszam) -PO CO? 2023-09-29 21:40 4. czyli platfusowe leczenie.... a teraz żąda... a niby z jakiej racji, babo.... 2023-09-29 21:39 5. @pieszy cymbał to cie zrobił. 2023-09-29 21:38 6. dyżurni Opluwacze na POsterunku. ( a rczej Powinno być POsterunKOwi Opluwacze) 2023-09-29 21:37 7. @jarek specjalista od spraw wszelakich, ochłoń chłopie . 2023-09-29 21:29 8. Czemu nie jadą do stolicy? Paliwo tanie specjalnie na marsz. 2023-09-29 21:18 9. No ty racyj cukiyrki to jus łowijoł bedziys toto na pewno 2023-09-29 21:06 10. 100 lat planowania! Brawo bezradni!
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania