Reklama

2023-09-13 18:00:37

Festiwal Muzyka na Szczytach

Kościelna cenzura

Krakowska kuria ocenzurowała program festiwalu Muzyki na Szczytach. Nie zgodziła się na Mozarta i Beethovena.

Trwa właśnie w Zakopanem Festiwal Muzyka na Szczytach. Po raz pierwszy w 15-letniej jego historii nie ma koncertów w żadnych z kościołów.

W sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem miały się odbyć cztery koncerty. Krakowska kuria pozwoliła na zagranie tylko dwóch z dwunastu zaproponowanych utworów. Organizatorzy - za pośrednictwem proboszcza z Olczy, który musiał wysłać program koncertów do kurii - usłyszeli, że w świątyni może zabrzmieć jedynie "Stworzenie świata" J. Haydna i "Visions de lAmen" O.Messiaena. "Inne trzeba zamienić na repertuar religijny" - odpisał ks.Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w krakowskiej kurii w korespondencji z proboszczem.

Dlaczego w kościele nie może wybrzmieć muzyka Mozarta, Beethovena, Opałki czy Lutosławskiego? Bo takie utwory były właśnie w programie wysłanym do zaakceptowania w kurii.

- Nowe przepisy obowiązują od 2017 r. To Instrukcja Konferencji Episkopatu Polskiego o Muzyce Kościelnej. Musi to być muzyka sakralna - tłumaczy ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w krakowskiej kurii. - Jestem jak najbardziej za tym, by koncerty w kościołach się odbywały, ale musi to być muzyka, która ma wymiar ewangelizacyjny. Odejście od tych zasad - jego zdaniem - to desakralizacja Kościoła. Podkreśla, że to nie jest polityka kurii, przepisy te obowiązują w całej Polsce. Odkąd objął to stanowisko trzy lata temu, stara się ich przestrzegać.

Nawiązując do programu festiwalu Muzyka na Szczytach wyjaśnia, że zasugerował organizatorom, że zaproponowane utwory nie są do przestrzeni sacrum, ale raczej do filharmonii.

- Wszystko jednak musi się odbywać w dialogu, zawsze szukamy kompromisu - podkreśla ks. Grzegorz Lenart. Radzi. aby konsultować program danego koncertu, zanim zostanie ułożony repertuar, wtedy unika się zbędnej papierologii. - Jednak obie strony muszą być otwarte na rozmowę - dodaje. W przypadku zakopiańskiego festiwalu takiego dialogu nie było, organizatorzy wycofali się z organizacji koncertu w kościele.

Podkreśla, że są formy muzyczne, które są już z istoty religijne, jak np. kantata. Większość utworów na organy także była pisana dla kościołów. Inne utwory z definicji są świeckie. - Nad każdym utworem trzeba się zastanowić indywidualnie, zanim podejmie się decyzję. Jesteśmy elastyczni. Ważne jednak, by zachować świętość miejsca - wyjaśnia duchowny. 

- Według mnie każde z tych dzieł, które mamy w programie, jest dowodem na istnienie Boga, z uwagi na talent czy geniusz kompozytora, przeobrażone w dzieło muzyczne. Wychodzi na to, że jak w treści albo w tytule nie ma słowa "amen", "Matka Boska" albo "Msza", to dziś już nie ma szans, by utwór wybrzmiał w kościele - nie kryje irytacji Grzegorz Russek z Biura Festiwalu Muzyka na Szczytach, mocno zasmucony i zdziwiony nową polityką krakowskiej kurii.

Ponieważ Zakopane nie ma wciąż sali koncertowej, przez 14 lat większość koncertów odbywała się w kościele Świętego Krzyża. Były też muzyczne wydarzenia w Świętej Rodzinie na Krupówkach a ostatnio w sanktuarium na Olczy czy na Krzeptówkach.

Grzegorz Russek nazywa politykę krakowskiej kurii skandaliczną, a zaostrzenie przepisów niezrozumiałym. - To jest bulwersujące, iż kościół instytucjonalny i osoby duchowne mają zagwarantowane olbrzymie ulgi podatkowe, ponadto mogą być i są beneficjentami dotacji z budżetu państwa, ale gdy przychodzi do współpracy z ramach kulturalnego projektu: powołują się na swe wewnętrzne – tj. prywatne – regulacje - mówi. Przypomina, że tylko kościół św. Kazimierza w Kościelisku dostał w ramach rządowej dotacji 3,5 mln zł na remont konserwatorski. - Cieszę się z tego szczerze, gdyż ta świątynia to perełka Podhala. Jeśli jednak Kościół korzysta z dobrodziejstw wspólnoty państwa (a to pieniądze podatników), to ja proszę, by nie powoływał się na swe regulacje wewnętrzne odmawiając poważnej, godnej i zbożnej propozycji kulturalnej – apeluje Grzegorz Russek. - Szczególnie, że dotyczy to instrumentalnej muzyki poważnej, awerbalnej, która w żaden sposób nie może obrażać uczuć religijnych, wręcz przeciwnie. Wszelkie piękno wypływające z ludzkich talentów jest pochwałą Boga i jak najbardziej współgra z przestrzenią kościelną - uważa.

- Na szczęście Pan Bóg nad nami czuwa, choć jego „firma” strzela sobie w stopę i prosi się takimi zachowaniami o dalsze bankructwo swego autorytetu - tak Grzegorz Russek komentuje fakt zastosowania kościelnej cenzury. Koncerty ostatecznie odbędą się w hotelu Belvedere w Zakopanem, dzięki elastyczności i empatii dyrekcji tego obiektu dla festiwalu.

Przywykliśmy do koncertów w kościołach. W zakopiańskich świątyniach rozbrzmiewa muzyka podczas festiwalu organowego co roku latem. Bywamy na takich koncertach na Orawie. Od 11 lat odbywa się świetny festiwal Barok na Spiszu wyłącznie w świątyniach, gdzie w repertuarze są nie tylko utwory religijne, ale także np. muzyka dworska. - Nie miałem do tej pory żadnych problemów z programem, ale skupiamy się głównie na muzyce religijnej - opowiada Rafał Monita, dyrektor organizacyjny festiwalu Barok na Spiszu. Przyznaje jednak, że chociaż przepisy dotyczące repertuaru, który można grać w kościele, nie zmieniły się od lat. to obostrzenia zaczęły się dwa, trzy lata temu. - Kuria teraz skrupulatnie patrzy na repertuar - dodaje.

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Marek 2023-09-18 07:30:48
W końcu! Teraz jeszcze tylko przeszkolić oprawiaczy ślubnych z emocjonalnym hitami i kapele góralskie, że miejsce ichh "fajnej" muzyki jest poza liturgią i będzie w miarę normalnie.
Asz 2023-09-15 23:35:04
Jeżeli w kościołach nie ma miejsca na utwory świeckie, to w przestrzeni publicznej państwa świeckiego nie powinno być utworów religijnych.
wiktoria 2023-09-15 15:45:08
@kościelny chciałabym się dowiedzieć czy ty posługujesz w kościółku na wsi czy w większej aglomeracji a najlepiej gdzie konkretnie bo chetnie bym donosik zrobiła , bo przecie z tacki ci zostaje a i pewnie po koledzie też jakieś datki zasilają twój i tak bogaty budżet , to nie pluje się na wielebnego chyba że obydwaj tu się udzielacie na tym forum szkalując wiernych i swoje srodowisko ale jak to mówią w każdej owczarni jest czarna owca i baran nawet w Chrystusowej a ty jesteś tego przykładem i wstyd mi za ciebie
73 dla Ciebie 2023-09-15 11:08:16
Zgadzam się z Tobą w zupełności @Alek. Też stwierdzam, że kościół to nie sala koncertowa i okazja do transmisji pastorałek i kolęd prześcigujących się różnej maści TV.
Skąd sie to wzieło? ano ku zadowoleniu papieża Polaka i tak zostało. Na szczęście jest Franciszek, który prostuje niektóre sprawy.
Dodam, że przyjmowałem grupy wiernych różnych kulturowo ale pokazy występów odbywały się zawsze na dziedzińcu przed kościołem.
Alek Marduła 2023-09-15 08:18:43
Kościoły Rzymsko - katolickie obecnie coraz bardziej tracą sferę "sacrum" na wzór kościołów protestanckich, nawet w zwiastunie popularnego programu redakcji katolickiej spikerka używa sformułowania; "bez podziału na sacrum i profanum.... Obecnie Kościoły w Polsce traktowane są powszechnie jako zwykłe sale koncertowe, zamiast umiaru i powagi przysługującej terminowi "sacrum". Zespoły muzyczne i grupy śpiewacze stoją przodem do publiczności (wiernych) a tyłem do OŁTARZA - tak jakby w centrum uwagi mieli być ludzie a nie BÓG. Traktują DOM BOŻY jako zwykłą salę koncertową - i to nosi wszelkie znamiona PROFANACJI DOMU BOŻEGO! J
Jeśli ktoś tego nie rozumie to jego problem!
Wierni Kościoła powinni w pierwszej mierze zadbać o modlitewny charakter tego miejsca, a nie tworzyć "targowiska próżności" - czemu zdaje się sprzeciwiał się Jezus w czasach Biblijnych.
Jeśli w kościołach Ameryki Południowej gra i śpiewa jakaś grupa ludzi - to stoją twarzami do ołtarza a nie za przeproszeniem "zadem"! I to jest wyraz szacunku dla Boga i sacrum a nie ustawienie sceniczne tyłem do tabernakulum i ołtarza. Dziewczynom z grup kolędniczych zaproponowałem, żeby z tej niezdrowej sytuacji wybrnąć, stanie bokiem po obu stronach ołtarza - i to uważam za jedyne kompromisowe ustawienie.
A co innego jeszcze kwestia repertuaru.... I tutaj Kuria Metropolitalna - jako właściciel miejsc sakralnych ma decydujący głos!
I o to chodzi!
Kościół to nie sala koncertowa ani bazar! - o czym zdaje się coraz częściej zapominają niektórzy...
Kuba 2023-09-14 23:42:11
Módlmy się za aferzystów z PiSuuuuuuuu, acz oni nie wiedzą co czynią. Aaaameeen. Ja też pop_ieram @kurr komentarz 2023-09-14 19:12:39.
Nie chodzę do kościoła, nie przyjmuję księdza PO kolędzie bo nie mam tyle grzechów by brakło czasu w piekle na ich odpokutowanie.
media 2023-09-14 22:33:22
@RL, fakt, cenzuruje) to widać. Ale tygodnik. Ty coś piszesz w Kościele?
@fan, którego kurra popierasz, tego farbowanego, czy analfabetę? (któremu kościół "staną"?)
mirek 2023-09-14 22:12:44
Oto jakis gburowaty rusek , rozdziela autorytety, przy okazji organizowania muzycznej imprezy.
Tak sie sklada, ze on jest, a raczej byl ,w kosciele gosciem a nie gospodarzem. Widocznie o tym ... zapomnial, bo sadzac po jego napastliwych wypowiedziach, chcial te role odmienic.
Wczesniejsze konsultacje, czy proste kilka pytan, tak niezbednych przy tego typu dzialaniach, oszczedzilo by temu panu frustracji i energii. Te "nowe" ustalenia maja juz szesc lat, a to wystarczajacy okres by sie z nimi zapoznac.
fan TVP 2023-09-14 21:03:03
Nie chcę ale muszę poprzeć komentarz @kurr. Jakaś dziwna moda się zrobiła koncertów w kościołach i podejrzewam, że nie za darmo.
Jeżeli nie ma odpowiedniej sali to nie robię koncertu. Tylko czekać jak wyskoczy Muzyka nad Zdrojami.
X.Teofil 2023-09-14 20:26:58
I bardzo kuria dobrze!
Powinni wpuszczać tylko tych co zapłacili.
kurr 2023-09-14 19:12:39
i bardzo dobrze popieram kurię. po co pchają się do kościołów, skoro dyskusja z polskimi hierarchami skończyła się po wątpliwym pogrzebie na wawelu, kiedy to polski kościół zrównał pisowskiego polityka z królami za nie wiadomo jakie zasługi, a tym samym staną po jednej stronie polityki i podzielił naród jak nikt w historii.
Pucok 2023-09-14 13:43:37
Jest oczywiste, ze w obiekcie sakralnym nie bedzie grany free jazz czy disco..
Odgrzewacie ten temat bezsensownie juz kolejny raz.
RL 2023-09-14 13:31:28
Ciotko Zuzanno ! Polska Press właścicielem peowskiego tygodnika ? No co też Pani wypisuje?
Jeśli Pani nie odpowiadają treści, to... nie czytać :)
A że Kościół zblatował się mocno z obecną władzą i "rządzi" (np. cenzuruje) to widać.
druh Marek 2023-09-14 13:25:01
Tzw. oswiecona ciemnota ujada.
Fajnie.
kurr 2023-09-14 13:21:26
O, lemparty wypelzaja z nory. Chamidelka na start ! Tylko rowno w szregu i przestancie sie tak drapac.
Ciotka Zuzanna 2023-09-14 12:29:52
Bolszewiki się obudziły i jadem przez zęby strzykają. Pozdrowienia dla cenzorów tygodnika peowskiego.
haha 2023-09-14 08:30:04
"...desakralizacja Kościoła..." hahahahaha... pedofilia NIE desakralizuje hahaha oszołomy
Amen 2023-09-14 07:27:35
Bóg jest Wielki ,a kościół to narzędzie szatana.
Abeto 2023-09-14 00:05:52
Najważniejsze,że dla owsika można wciąż żebrać pod Kościołem!!!!
kościelny 2023-09-13 23:44:13
Hmm, fajne komentarze. Na wsiach trzeba chodzić do kościoła i przyj.ować księdza po kolędzie. Sąsiedzi patrzą i plotkują i starają sie robić na złość. Zachowanie czysto katolickie i mściwe jak cała ta ideologia. W dużych aglomeracja jest więcej wolności.
Mm 2023-09-13 21:21:17
Jedraszewski cofasz kościoł do średniowiecza. Zamiast do kościoła po tym co zrobiłes wolę posłuchać ocenzurowanych utworów przez ciebie.
zne 2023-09-13 20:36:12
NO I KMIOTY MAJOM PO K U L T U Ż E
raid 2023-09-13 20:24:05
To się Jędraszewski po raz kolejny popisał.
Nie ma czasu na kulturę, bo trzeba PISowi kampanie robić.
martunia 2023-09-13 20:08:30
Kościół katolicki instytucjonalny w Polsce jest dofinansowywany z pieniędzy podatników czyli wszystkich , nawet nie katolików , niewierzących ,etc., etc. , a traktują kościoły jak swój prywatny folwark . A to dzięki naszym pieniądzom mogą je budować i utrzymywać. Obciąć im wszystkie fundusze państwowe, zlikwidować Fundusz kościelny, opodatkować dochody jak wszystkim innym podatnikom - wtedy zobaczymy jak ich pycha spadnie na pysk. Żadna łaska udostępnić kościół dla ludzi, dla artystów - pewnie za mało kasy dostali pazerne klerykały. Zawsze maja się za lepszych od innych , o swoje interesy dbają jak nikt. Handlować w kościele można , a jakże , ale muzyke grac - o nie....
turnia 2023-09-13 19:52:27
Krotko: Mozart napisał 19 mszy dla koscioła katolickigo, Beethoven- chociazby "Missa Solemnis"... o czym ten ksiądz mówi???
byby 2023-09-13 19:33:17
Gdyby na Jasnej Górze wystąpił Bogusław Kaczyński, byłby problem. Jarosław ewangelizował.
lewak 2023-09-13 19:15:19
Pewno faktury żeście nie wystawili za wynajem kościoła ,a ksiądz chciał podatek do skarbówki zapłacić.
kpt.Nemo 2023-09-13 18:54:46
Jak odległy jest wschód od zachodu, tak kuria od rozumu.
dawajcie wiecej na tacę 2023-09-13 18:34:27
Pozamiatane :-)
Ziutek 2023-09-13 18:14:36
"Piękne" podziękowanie za dotychczasowe korzystanie z kościołów.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 13:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 9 2024-07-12 09:00 Od tego dokumentu zależy przyszłość Zakopanego. Można składać wnioski 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 16 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 14:00 Praca w Biurze Księgowym AUDITPLUS - Zakopane 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami 2024-07-11 10:49 Zderzenie w centrum Rabki-Zdrój. Są poszkodowani 1 2024-07-11 10:30 Które Koło Gospodyń Wiejskich karmi najsmaczniej? 2024-07-11 10:30 Wiemy kto został nowym dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu (WIDEO) 2 2024-07-11 10:30 Spotkajmy się w Muzeum Tatrzańskim 2024-07-11 10:00 Nową Nośwarniyjsą Góroleckę poznamy już w niedzielę 2024-07-11 09:30 Muzyka w kościele Matki Bożej Śnieżnej 2024-07-11 09:00 Kryzys z widokiem. Cały tekst na Patronite 11 2024-07-11 07:53 Groźny pożar w Nowem Bystrem. Jedna osoba trafiła do szpitala (ZDJĘCIA) 2024-07-10 22:33 Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor 2024-07-10 21:45 Co nocą przeleciało przez podhalańskie niebo? 2 2024-07-10 21:00 Ponad 20 st. C. na Kasprowym Wierchu 1 2024-07-10 20:15 Zmotoryzowani turyści z Kuwejtu znowu na Krupówkach. Przybywa też handlarzy (WIDEO) 13 2024-07-10 20:00 Podwójny podmuch w Białym Dunajcu 2024-07-10 19:30 Daj mu szansę! Adoptuj psa ze schroniska w Nowym Targu! 2024-07-10 18:30 Czepkowanie czyli zawody społecznego poważania (GALERIA ZDJĘĆ) 2024-07-10 18:00 Kto wymyślił łatanie dróg na tej trasie w środku sezonu? 3 2024-07-10 17:23 Zderzenie na skrzyżowaniu. Są utrudnienia w ruchu - trwa akcja służb 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-12 13:45 1. A maryśka ze zdrojowej też popłynie czy już popłynęła????? 2024-07-12 13:11 2. Mieszkaniec - ktoś rządził 8 lat i też mógł o tym pomyśleć, tak samo byli też radni. Nikt nie pomyślał. 2024-07-12 12:42 3. To pewnie dlatego, że już nie mają żadnych hamulców. Co się tam będą z podatnikiem szczypać. Wybrani na kolejnych zmarnowanych pięć lat. Płać i płacz. We wrześniu jak już jaśniepaństwo się wywczasują, powspominają nic nie wnoszącą wizytę kurtuazyjną w Château-Gontier za pieniądze podatnika, to się dopiero odkryje karta atu. Przywali hałastra bez żadnego blefu podatki, opłatę za śmieci, wodę ,ścieki...A co, a jak! Szlachta się bawi! A ty wyborco podatniku, będziesz na musiku! ;-) Co karta nie idzie ? 2024-07-12 12:34 4. Brawo za ten głos. To samo twierdzę! A co do ul.Smrekowej to były tam kiedyś drzewa na skarpie i miały korzenie, naturalnie nasiąkała gleba, było NORMALNIE,nic nie podtapialo. Teraz przez ten mur jest tylko NIENATURALNIE i jest tragedia. Oprócz tego apartament na apartamencie. STOP tym wszystkim inwestycjom bo popłyniemy jak w Wenecji, jeszcze chwila. Ktoś powinien ponieść konsekwencje tego wszystkiego, to nie może tak przejść bez echa jak z PKP. Inwestycje inwestycjami są potrzebne - ale z głową. Myślę, że obecnie jest to NAJWIEKSZY problem Zakopanego. I może być jeszcze gorzej. Niestety. 2024-07-12 12:33 5. Hmm... niech się zastanowię... kto wnioskował o likwidację straży miejskiej.... milicja? straż pożarna? kosmici? 2024-07-12 12:22 6. @kinia świnia, tym mieszkańcom z bloku nr 7 słoneczko już dawno przygrzało, teraz wyparują resztki mózgów... "Resztki myśli z mózgu wiaterek przewieje" 2024-07-12 12:19 7. U nich jak się opalasz w bikini to cię zlinczują. U nas robią co chcą bo sypią kasą.
2024-07-12 12:15 8. Za taką wielokrotną zuchwałość w łamaniu przepisów stosował bym górny, a nie dolny wymiar kary. 2024-07-12 12:12 9. człowiek człowiekowi wilkiem . 2024-07-12 11:21 10. Przynajmniej to jakaś odmiana po naszych pijaczkach podhalańskich złapanych za kółkiem i mlodzikach przygniecionych przez quady. Arabscy kierowcy traktowani są łagodnie, bo nie powodują tyle zniszczeń i śmierci na drodze co nasza husaria lokalna
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania